2005 FHSAA Wrestling Finals
Class 3A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes will appear in results and web site postings, but the souvenir program and t-shirts are already being printed, so changes submitted after 9 a.m. EST Tuesday morning cannot be reflected on those items.

103-Pound Class
Justin Tortora, 36-7, So., Oviedo vs. Rafael Ruiz, 36-13, Jr., Braddock (Miami)
Tommy Bennett, 39-4, So., Durant (Plant City) vs. Joel Feliz, 24-2, Sr., Miramar
Austin Figari, 36-9, Fr., Bloomingdale (Valrico) vs. Ashton Griffin, 27-11, So., Lake Worth
Marcelo Castaneda, 26-6, So., St. Cloud vs. Jonathan Rojas, 38-4, Jr., South Dade (Homestead)
Jose Arambula, 24-13, So., South Broward (Hollywood) vs. C.J. Gittens, 35-6, Jr., Riverview (Riverview)
Yoelvius Lobaina, 33-2, Jr., Hialeah vs. Jacob Mohr, 35-8, So., Osceola (Kissimmee)
Nicholas Moreira, 17-5, So., Miami Sunset vs. Phat Tran, 33-9, Jr., Edgewater (Orlando)
Steve Bliss, 28-3, Fr., Pinellas Park (Largo) vs. Neil Wolfe, 34-4, Sr., John I. Leonard (Greenacres)

112-Pound Class
Kyle Paske, 38-1, Jr., Mandarin (Jacksonville) vs. Cameron Canales, 22-13 So., Melbourne
Rueben Felder, 23-2, Sr., Miramar vs. Brian Guzman, 33-2, Sr., Miami
Nick Miller, 16-2, Sr., Douglas (Parkland) vs. Frank Celorrio, 29-1, Jr., Hialeah
Andrew Sifakis, 27-9, Fr., Lake Mary vs. Justin Bechtold, 36-4, So., Durant (Plant City)
Hector Estevez, 37-15, So., Braddock (Miami) vs. Orlando Lagos, 39-5, Sr., John I. Leonard (Greenacres)
Matt Walker, 34-5, So., Pinellas Park (Largo) vs. Todd Freeman, 36-4, Jr., Olympia (Orlando)
Matt McCoy, 32-12, So., Bloomingdale (Valrico) vs. Steven Kaiser, 25-10, Sr., Timber Creek (Orlando)
Jacob Sleeper, 27-13, Sr., Douglas (Parkland) vs. Rodrigo Baez, 42-5, Fr., South Dade (Homestead)

119-Pound Class
Adam Wilson, 39-4, Sr., St. Cloud vs. Duwain Thompson, 24-6 Sr., Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Lester Rivero, 23-3, Jr., Goleman (Miami) vs. Sean Armil, 37-7, Sr., Palm Harbor University)
Andrew Barrera, 17-3, Jr., Miami Springs vs. Rodney Bates, 36-7, Sr., Lakeland
Michael Rutherford, 18-15, Jr., Timber Creek (Orlando) vs. Kevin James, 34-2, Jr., Coral Springs
Eric Fiallo, 30-5, Jr., Hialeah vs. Felipe Queiroz, 40-0, Sr., Pinellas Park (Largo)
Joey Ortiz, 39-9, So., Cypress Creek (Orlando) vs. Tim Alfonso, 23-10, Sr., Douglas (Parkland)
Joe Penafiel, 38-2, Sr., Olympia (Orlando) vs. Norberto Jackson, 13-3, Sr., Plantation
Griffin Bell, 20-6, So., Melbourne vs. Giorglo Caniggia, 16-2, Sr., Varela (Miami)

125-Pound Class
Justin Edge, 36-5, Jr., Oviedo vs. Aymen Habiballah, 19-5 Jr., Dr. Krop (Miami)
Rob Rinker, 35-6, Sr., Riverview (Riverview) vs. Chris Cortes, 31-9, Jr., Coral Springs
Zach Lutz, 33-11, Sr., East Lake (Tarpon Springs) vs. Corey Johnson, 15-5, Sr., Miramar
Jeremy Collard, 31-11, So., Edgewater (Orlando) vs. Raymond Stephens, 34-2, Sr., South Dade (Homestead)
Prince Thompson, 24-6, So., Lake Worth vs. Ryan Nye, 38-3, Jr., Bloomingdale (Valrico)
Zachory Stone, 32-6, Sr., Southwest Miami vs. Andrew Larson, 26-10, So., Olympia (Orlando)
Alexander Perez, 30-4, Sr., Miami Southridge vs. Shane St. Denis, 33-12, Jr., St. Cloud
Jeremie Dobie, 34-4, Sr., Pinellas Park (Largo) vs. Anthony Li, 25-6, Sr., South Broward (Hollywood)

130-Pound Class
Dwayne Tolleson, 37-5, Jr., Winter Springs vs. Martin Crow, 27-11 Jr., Gaither (Tampa)
Zach Marion, 29-3, Sr., Palm Beach Central (Wellington) vs. Daryl Scott, 31-4, Sr., Miami Sunset
Cedric Delions, 17-5, Sr., Plantation vs. Eddie Marquez, 29-3, Sr., Miami Springs
Zachary Watkins, 18-11, Jr., Timber Creek (Orlando) vs. Edwin Rey, 35-0, Sr., Gulf Coast (Naples)
David Balladares, 43-12, Jr., Braddock (Miami) vs. David Blanco, 32-9, So., Coral Springs
Tim Burdine, 38-4, Jr., Durant (Plant City) vs. Karson Ardaman, 33-3, Sr., Olympia (Orlando)
Alex Brown, 34-6, Jr., Sarasota vs. Reginald Polydor, 28-4, Jr., Edgewater (Orlando)
Inchul Shin, 30-8, Sr., Deerfield Beach vs. Tremaine Franklin, 45-1, Sr., South Dade (Homestead)

135-Pound Class
Brandon Hatchett, 41-3, So., Winter Springs vs. Rudy Michaud, 19-6 Sr., Lake Worth
Mick Arteaga, 31-6, Jr., Southwest Miami vs. Daniel Larson, 30-4, Sr., Melbourne
Jose Gonzalez, 25-8, Sr., Miami Sunset vs. Adam Doback, 34-8, Jr., Durant (Plant City)
Tim Blaile, 34-7, Sr., Pine Ridge (Deltona) vs. Jeffrey Collado, 24-2, Sr., Miramar
Rolando Perez, 17-7, Jr., Varela (Miami) vs. Gabe Maul, 29-2, Sr., Vero Beach
Blake Chesnut, 38-5, Sr., St. Cloud vs. Raul Solis, 34-5, Jr., John I. Leonard (Greenacres)
Joseph Latimore, 35-6, Jr., Edgewater (Orlando) vs. Allen Held, 29-7, Fr., South Broward (Hollywood)
Luis Roque, 28-14, Jr., Lakeland vs. Rudy Galarza, 31-0, Jr., Miami Southridge

140-Pound Class
Jason Robbins, 45-0, Sr., Oviedo vs. David Gonzalez, 38-10 So., South Dade (Homestead)
Kyle Paladini, 27-8, So., Bloomingdale (Valrico) vs. Brian Blake, 29-6, Sr., Cypress Bay (Weston)
Evan Cataldo, 33-6, Sr., Melbourne vs. Joshua Puntervold, 24-6, Sr., Cooper City
Matthew Barton, 24-8, Jr., Apopka vs. Michael Alfonso, 31-3, Sr., Hialeah
Anthony Burdi, 23-6, Sr., Miramar vs. John Walter, 35-3, Sr., Lakewood Ranch (Bradenton)
Byron Sanchez, 42-8, Jr., Braddock (Miami) vs. Andrew Martin, 31-6, Jr., Deltona
Kevin Cruz, 33-5, Jr., Miami Southridge vs. Cameron Nereim, 16-7, Jr., Winter Springs
Dustin Locke, 32-7, Sr., Gulf Coast (Naples) vs. Patrick Curran, 33-1, Sr., Olympic Heights (Boca Raton)

145-Pound Class
Shayne Funk, 40-3, Sr., St. Cloud vs. Josh Baldwin, 36-6 Sr., Pinellas Park (Largo)
Stigen Westberg, 18-8, Sr., Douglas (Parkland) vs. Benjamin Noralus, 16-1, Sr., North Miami
Sean Large, 23-9, Jr., Everglades (Miramar) vs. Gabriel Malcer, 29-4, Jr., Miami Sunset
Chad Powers, 23-13, Jr., Gateway (Kissimmee) vs. Randl Porter, 32-8, So., Royal Palm Beach
Christopher Scruggs, 26-15, Sr., Miami Palmetto vs. Jim Alers, 32-5, Sr., Flanagan (Pembroke Pines)
Mark Rodger, 17-2, Jr., Martin County (Stuart) vs. Richard Tortora, 43-3, Sr., Oviedo
Gonzalo Lopez, 42-5, Sr., Sarasota vs. Devon Todd, 38-10, Jr., Osceola (Kissimmee)
Nick Ebert, 24-9, Sr., Olympic Heights (Boca Raton) vs. Orlando Ponce, 38-0, Sr., Hialeah-Miami Lakes

152-Pound Class
Jessie Robbins, 44-0, So., Oviedo vs. Josh Woods, 18-16 Jr., Douglas (Parkland)
Denys Ribot, 36-4, Sr., Southwest Miami vs. Enock Francois, 35-3, Sr., Palm Beach Gardens
David Anguiano, 30-6, Sr., South Dade (Homestead) vs. Jacob Gardner, 17-7, Sr., Bloomingdale (Valrico)
Steve Ramos, 26-6, Jr., Timber Creek (Orlando) vs. Brandon Neifeld, 32-3, Jr., Cooper City
Dave Korelitz, 29-13, Sr., Miami Palmetto vs. Kyle Jones, 37-3, Sr., Riverview (Riverview)
Jordan Gaudette, 37-4, Jr., St. Cloud vs. Tom Giuliani, 28-8, Sr., South Broward (Hollywood)
Ryan Paske, 37-2, Jr., Mandarin (Jacksonville) vs. Winston Thompson, 34-4, Jr., Lake Worth
Justin Von Moss, 19-4, Sr., Palm Harbor University vs. Angel Sanchez, 41-8, Jr., Braddock (Miami)

160-Pound Class
Justin Fraga, 40-1, Sr., Oviedo vs. Michael Lilly, 19-8 So., Miami Southridge
Robert Ellis, 29-10, Jr., Sarasota vs. Bryan Velasquez, 19-3, Sr., Douglas (Parkland)
Sheven Kekoolani, 35-7, Sr., Riverview (Riverview) vs. Josh Zuckerman, 35-9, Jr., John I. Leonard (Greenacres)
Christopher Hauser, 29-14, Jr., Edgewater (Orlando) vs. Allen Fresnillo, 33-10, Sr., Miami Palmetto
Gabriel Colas, 27-13, Jr., Coral Springs vs. Dominick Oliver, 36-4, Sr., Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Richard Waithe, 21-9, Jr., Miami Sunset vs. Daniel Rivera, 31-12, Jr., Winter Springs
Darin Baldwin, 42-4, Jr., South Dade (Homestead) vs. Keith Saunders, 35-11, Sr., Olympia (Orlando)
Jameson Jean-Gilles, 33-7, Jr., Lely (Naples) vs. Robert Stevens, 30-4, Sr., Santaluces (Lantana)

171-Pound Class
John Mendoza, 31-2, Sr., University (Orlando) vs. Lamar Drummond, 29-12, Jr., Royal Palm Beach
Desmond Byard, 17-4, So., Coconut Creek vs. Trevor McLuskey, 29-6, Sr., Miami Palmetto
Brian Cordova, 19-12, Sr., Cooper City vs. Damion Stephenson, 23-4, Jr., Dr. Krop (Miami)
Brandon Davis, 38-9, Sr., St. Cloud vs. Billy Lowe, 31-4, Jr., Lakeland
Michael Levia, 26-5, Sr., Hialeah vs. Alex Alvarez, 33-2, Sr., Everglades (Miramar)
Steve Matamoros, 23-10, Sr., Bloomingdale (Valrico) vs. Anthony Salerno, 36-9, So., Oviedo
Wilfrede Joseph, 26-3, Sr., Lely (Naples) vs. Sean Scott, 38-1, Sr., Orange Park
Kolden Dawson, 27-11, So., Wellington vs. Andy Perez, 30-1, Sr., Braddock (Miami)

189-Pound Class
David Green, 40-1, Jr., Oviedo vs. Kieshaun Mark, 24-7, Sr., South Broward (Hollywood)
Alejando Casado, 22-6, Sr., Miami Palmetto vs. Ryan Mannina, 27-7, Sr., Riverview (Sarasota)
Alan Gillman, 39-5, Sr., South Miami vs. Jim Kauderman, 36-6, Jr., Durant (Plant City)
David Muniz, 28-8, Jr., Lyman (Longwood) vs. Kenny Luberice, 29-2, Sr., Spanish River (Boca Raton)
Homero Vallejo, 32-12, Jr., South Dade (Homestead) vs. Lee Campbell, 33-6, Jr., Gulf Coast (Naples)
Michael Johnson, 34-5, Sr., St. Cloud vs. Mark Giessen, 19-4, Jr., Palm Beach Central (Wellington)
Adam Concannon, 31-2, Sr., University (Orlando) vs. Nick McDonald, 32-8, Sr., Coral Springs
Nick Depalo, 32-8, Sr., Palm Beach Lakes (West Palm Beach) vs. Michael Dominquez, 29-1, Jr., North Miami Beach

215-Pound Class
Carlos Carabeo, 31-1, Jr., Timber Creek (Orlando) vs. Aderian Kirk, 30-9, Sr., Coral Reef (Miami)
Tim Tracy, 30-11, Sr., Palm Harbor University vs. David Pickholtz, 31-6, Sr., Coral Springs
Steve Hendrick, 25-16, Sr., East Lake (Tarpon Springs) vs. Dan Vanni, 25-8, Jr., Douglas (Parkland)
Dillon Steele, 31-16, So., Edgewater (Orlando) vs. Humberto De La Osa, 44-7, Sr., Braddock (Miami)
Ian Kerr, 17-5, Sr., Plantation vs. Chip Bowden, 31-10, Jr., Durant (Plant City)
Rodrique Leclerc, 24-5, Sr., Dr. Krop (Miami) vs. Allen Dillon, 23-4, Sr., Oviedo
Alvin Franklin, 24-5, Sr., Miami Palmetto vs. John Gipson, 35-4, Sr., Gateway (Kissimmee)
Joseph Ruger, 15-7, So., Gulf Coast (Naples) vs. Ismael Vargas, 32-4, Jr., South Broward (Hollywood)

275-Pound (Heavyweight) Class
Kenny Lester, 44-1, Jr., Oviedo vs. Tony Morel, 27-10, So., St. Petersburg
Billy Williams, 26-9, Jr., Flanagan (Pembroke Pines) vs. Shanader Monperousse, 30-4, Sr., Dr. Krop (Miami)
John Rizzo, 200-3, Sr., Douglas (Parkland) vs. Rene Rivera, 31-4, Sr., American (Hialeah)
Damien Cooke, 25-10, Sr., Timber Creek (Orlando) vs. Jeffery Rock, Jr, 19-6, Sr., Melbourne
Kevin Truillo, 18-6, Jr., Miami Palmetto vs. Derek Watt, 31-0, Sr., Lake Worth
David Medina, 28-14, Sr., Lakeland vs. Anthony Brunshtein, 23-8, Sr., Winter Springs
Andres Wallace, 22-9, Sr., Palm Beach Lakes (West Palm Beach) vs. Scott Cooper, 36-3, Sr., Mandarin (Jacksonville)
Maxie Berrian, 15-7, Jr., Palm Beach Central (Wellington) vs. Oscar Gonzalez, 16-2, Sr., Hialeah