2004 FHSAA Wrestling Finals
Class 1A First-Round Pairings

103-Pound Class
Patrick Harned, 19-1, So., Bay (Panama City) vs. Eric Deupree, 19-9, 8th, Berkeley Prep (Tampa)
William Spreitzer, 25-5, Fr., American Heritage (Plantation) vs. Justin Tortora, 35-6, Fr., North Marion (Citra)
James Ahlswede, 40-8, So., Key West vs. Benjamin Bittong, 30-6, So., Bishop Moore (Orlando)
Ryan Marshall, 24-6, Sr., Episcopal (Jacksonville) vs. Scott Sentes, 34-0, 8th, Riverdale (Fort Myers)
Oscar Kramp, 24-12, Jr., Monsignor Pace (Miami) vs. Cory Baudendistel, 34-2, Fr., Clay (Green Cove Springs)
Adam Plouffe, 21-7, So., Wakulla (Crawfordville) vs. Kurt Spanger, 30-7, So., Jesuit (Tampa)
Casey Trigg, 28-12, 8th, University Christian (Jacksonville) vs. Eric Grajales, 35-3, 7th, Temple Heights Christian (Tampa)
Mike Cowell, 22-12, So., Pasco (Dade City) vs. Genesis Mercedes, 32-1, Jr., Glades Central (Belle Glade).

112-Pound Class
Sean Wetherill, 36-6, So., Fleming Island vs. Jonah Villalta, 24-6, Sr., Dade Christian (Miami)
Spencer Caniff, 35-2, Sr., Clay (Green Cove Springs) vs. Josh Harroun, 37-12, Jr., North Port
Brandyn Kuhn, 35-12, Fr., Hernando (Brooksville) vs. Andrew Ehlinger, 25-9, Sr., Clewiston
Chris Chenot, 19-12, Jr., Episcopal (Jacksonville) vs. Vincent Scirghie, 32-9, So., Chaminade (Hollywood)
Andrew Poarch, 28-11, Jr., Booker (Sarasota) vs. Joey Pospisil, 34-3, Sr., Gulf (New Port Richey)
Nicolas Thomas, 29-5, Jr., Monsignor Pace (Miami) vs. Cory Waldran, 11-5, So., Marianna
Kendall Ward, 27-7, So., Monarch (Coconut Creek) vs. Jaimie Carambot, 19-11, Jr., Forrest (Jacksonville)
Roderick Sparks, 27-11, Jr., Crystal River vs. Keith Evans, 30-0, Jr., Riverdale (Fort Myers).

119-Pound Class
Barney Wainwright, 30-3, Fr., Suwannee (Live Oak) vs. Toby Dickey, 30-13, Jr., Gulf (New Port Richey)
Nate Poole, 25-5, Sr., Bartow vs. Ashlyn Smith, 28-4, Sr., Suncoast (Riviera Beach)
Brenden McLaughlin, 19-18, Jr., Lemon Bay (Englewood) vs. Nicholas Harbaugh, 19-3, Sr., University (Fort Lauderdale)
Craig Kelley, 23-8, Sr., Bay (Panama City) vs. Virgil McDuffie, 33-2, Jr., Clay (Green Cove Springs)
Lavon Gunn, 25-13, Sr., Key West vs. Brandon Rifa, 37-2, Sr., Clewiston
Marlin Dimitrion, 32-2, Jr., Citrus (Inverness) vs. John Absher, 25-4, Sr., Forrest (Jacksonville)
Thomas Harris, 20-8, So., Bishop Moore (Orlando) vs. Lavon Downs, 28-2, So., Godby (Tallahassee)
Anthony Carter, 28-6, Jr., Robinson (Tampa) vs. Jorge Badia, 44-3, Jr., Cardinal Gibons (Fort Lauderdale).

125-Pound Class
Josh Davis, 30-2, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Kevin Sanchez, 24-13, So., Riverdale (Fort Myers)
Chris Wykle, 30-7, Sr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Cole Heitt, 33-4, Sr., Lecanto
Chad Rodriguez, 36-13, Jr., Key West vs. Edward Hru, 29-3, Jr., Bishop Moore (Orlando)
Ernie Young, 35-8, Sr., Baker County (Glen St. Mary) vs. Frankie Faulseit, 38-3, Sr., Lemon Bay (Englewood)
Lucas Paladino, 23-5, So., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Andy Milburn, 29-8, So., Clay (Green Cove Springs)
Jeremy Parker, 21-6, So., Wakulla (Crawfordville) vs. Rich Aramini, 32-18, Sr., Jesuit (Tampa)
Jerome Talarico, 28-8, Sr., Nease (Ponte Vedra Beach) vs. Mike Estrada, 26-9, Sr., Immokalee
Brett Schnittker, 32-9, Sr., Menendez (St. Augustine) vs. Jason Machado, 34-0, Belen Jesuit (Miami)

130-Pound Class
Josh Helton, 28-1, Jr., Wakulla (Crawfordville) vs. Steve Montgomery, 27-4, Sr., Hallandale
Chris Onuschak, 18-8, So., Clay (Green Cove Springs) vs. Mike Thompson, 32-7, Sr., Osceola (Seminole)
Brent Theilacker, 18-6, Sr., Cocoa vs. Joe Stump, 42-1, Sr., Sebring
Jacob Vencil, 30-12, Jr., Providence (Jacksonville) vs. Osvaldo Friger, 23-3, So., Archbishop Carroll (Miami)
Patrick Hughes, 27-10, Jr., Berkeley Prep (Tampa) vs. Ricky Tortora, 14-3, Jr., North Marion (Citra)
Adames Garcia, 14-5, Sr., Chaminade (Hollywood) vs. Matt Jones, 28-2, Jr., Episcopal (Jacksonville)
Armand Algann, 42-6, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Joe McMullan, 25-7, So., Bay (Panama City)
Justin Forsyth, 26-8, So., Bradford (Starke) vs. Matt Miller, 44-2, Sr., LaBelle

135-Pound Class
Lyle Archer, 31-5, Sr., University Christian (Jacksonville) vs. Steve Queen, 32-10, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Jason Silveus, 15-3, Sr., Admiral Farragut (St. Petersburg) vs. Chase Babcock, 27-4, Sr., Westminster Christian (Miami)
Adolfo Manzano, 26-9, Sr., Immokalee vs. Ben Noralus, 33-2, Jr., Monsignor Pace (Miami)
Lee Daniels, 25-8, So., Bay (Panama City) vs. Morgan Dufresne, 44-2, Sr., Menendez (St. Augustine)
Darnell Nicolas, 20-10, Sr., Bay Point (Miami) vs. Karl Kuczmera, 36-8, Jr., Lemon Bay (Englewood)
Bryan Ryder, 40-2, Sr., Gulf (New Port Richey) vs. William McCrimon, 23-10, So., Suwannee (Live Oak)
Mitchell Balboa, 24-2, Jr., Atlantic (Port Orange) vs. Justin Platt, 25-3, Jr., Wakulla (Crawfordville)
Addison Nelson, 38-12, Sr., Jesuit (Tampa) vs. John Pilgrim, 38-3, Sr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)

140-Pound Class
Victor Porter, 24-3, So., Wakulla (Crawfordville) vs. Matt Rasmussen, 39-16, Sr., Jesuit (Tampa)
Alexi Echarte, 31-8, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Buddy Harris, 19-6, Cooca
Daniel Reynoso, 19-5, Sr., Archbishop Curley (Miami) vs. Andrew Conner, 30-2, Sr., Lake Highland Prep (Orlando)
David Deaton, 26-8, So., Bay (Panama City) vs. Blake Germaine, 42-3, Jr., Sebring
Alex Katler, 10-8, Sr., University (Fort Lauderdale) vs. David Conrad, 28-9, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Craig McIntyre, 12-2, Sr., Nease (Ponte Vedra Beach) vs. Leonard LeBlanc, 39-3, Jr., Temple Heights Christian (Tampa)
Lee Laxton, 25-8, Fr., Suwannee (Live Oak) vs. Lavar Howard, 30-5, Sr., Dunbar (Fort Myers)
Michael Musto, 17-6, So., Lecanto vs. Paul Cannella, 36-5, Sr., Chaminade (Hollywood)

145-Pound Class
Preston Hart, 19-1, Jr., Suwannee (Live Oak) vs. Steven Suastegui, 13-10, So., Chaminade (Hollywood)
Charley Combs, 36-6, Sr., Hernando (Brooksville) vs. Fayvan Head, 25-4, Fr., Kathleen (Lakeland)
Roberto Gonzalez, 15-3, Jr., Dunnellon vs. Mickay Clay, 32-16, So., LaBelle
Kenneth Middleton, 22-17, So., University Christian (Jacksonville) vs. Jamie Cross, 42-4, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Wes Miller, 35-9, So., St. Petersburg Catholic vs. Craig Ponchak, 32-5, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Alfred Reynoso, 17-5, Sr., Archbishop Curley (Miami) vs. David Hetz, 33-8, Sr., Stanton (Jacksonville)
Alex Esquinaldo, 35-7, Sr., Key West vs. Justin Ragans, 13-2, Jr., Forrest (Jacksonville)
Mike Warring, 20-6, Sr., St. Augustine vs. Josh Miller, 41-4, Sr., Sebring

152-Pound Class
Spencer Smith, 30-5, Sr., Nease (St. Augustine) vs. John Eden, 25-13, Jr., Gulf (New Port Richey)
Linton Bowen, 28-12, Sr., Lemon Bay (Englewood) vs. Ryan Heck, 36-4, Sr., Cardinal Newman (West Palm Beach)
Peter Augustin, 29-5, Sr., Immokalee vs. Caleb Kelso, 16-6, Jr., Chaminade (Hollywood)
Donald Slater, 25-7, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Hunter Hill, 37-1, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Carlos Friger, 23-3, So., Archbishop Carroll (Miami) vs. Alex Enriquez, 42-0, Sr., Jesuit (Tampa)
Jesse Rodriguez, 33-7, Sr., Menendez (St. Augustine) vs. Marcus Simpson, 19-5, Sr., Forrest (Jacksonville)
Joseph Wallace, 27-9, Sr., Bishop Moore (Orlando) vs. Brandon Hunt, 36-12, Sr., University Christian (Jacksonville)
Josh Crook, 25-10, Sr., Robinson (Tampa) vs. Sean McAleney, 31-1, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

160-Pound Class
James Hudson, 25-5, Jr., Forrest (Jacksonville) vs. Casey Hanrahan, 16-15, So., Lemon Bay (Englewood)
Keith Jones, 24-4, So., Bay Point (Miami) vs. David Pritz, 44-4, So., Hernando (Brooksville)
Reynaldo Munoz, 29-3, Jr., Monsignor Pace (Miami) vs. Adam Greenleaf, 37-10, Jr., Florida Deaf (St. Augustine)
Tristan Payne, 18-12, Jr., Godby (Tallahassee) vs. Mike Houle, 30-7, Sr., Osceola (Seminole)
Dillon Betancart, 23-9, So., Suncoast (Riviera Beach) vs. William Kendrick, 14-0, Sr., Clay (Green Cove Springs)
David Thompson, 29-5, Jr., Bolles (Jacksonville) vs. Dillom McGovern, 29-11, Jr., Sebring
Keeno Griffin, 27-6, Jr., Lee (Jacksonville) vs. Dominic Medina, 27-6, Jr., Tampa Prep
John Clarke, 26-12, So., Pasco (Dade City) vs. Richard Davis, 42-0, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

171-Pound Class
Jerico Weitzel, 7-4, 8th, Bolles (Jacksonville) vs. Joseph Larkin, 19-11, Sr., Suncoast (Riviera Beach)
Matt Glancy, 23-3, Sr., Dunnellon vs. Robert Bolles, 11-4, Sr., Jesuit (Tampa)
Charles Simmons, 26-3, Jr., Atlantic (Port Orange) vs. Adam Hubbard, 38-6, So., St. Petersburg Catholic
David Hewitt, 27-9, Jr., University Christian (Jacksonville) vs. Brian Engel, 26-3, Jr., Chaminade (Hollywood)
Brian Rolle, 18-8, Fr., Immokalee vs. Addison Chipoletti, 44-1, Jr., Hernando (Brooksville)
Zach Transue, 27-4, Sr., Jupiter Christian vs. Paul Hulsberg, 23-9, Sr., Stanton (Jacksonville)
Joel Infanle, record n/a, Sr., Dade Christian (Miami) vs. Matthew Bryant, 16-4, Sr., Forrest (Jacksonville)
Seth Metz, 31-5, So., Crystal River vs. David Duvdisin, 34-4, Sr., Berkeley Prep (Tampa)

189-Pound Class
Jason Abell, 34-8, Sr., University Christian (Jacksonville) vs. Gus Glancy, 13-5, Sr., Dunnellon
Gabe Flaherty, 18-7, Sr., Lemon Bay (Englewood) vs. Dennis Joseph, 23-5, Jr., Bay Point (Miami)
Ruben Hernandez, 27-4, Sr., Clewiston vs. Christian Schael, 20-1, Sr., Archbishop Curley (Miami)
Wilshard McKenzie, 24-5, Jr., Ribault (Jacksonville) vs. Elijah Charles, 32-3, Jr., Clay (Green Cove Springs)
Lontay Finney, 30-6, Sr., Glades Central (Belle Glade) vs. Alex Virgadamo, 45-4, Sr., Jesuit (Tampa)
Don Hudson, 22-6, Jr., Atlantic (Port Orange) vs. Chris Alford, 25-12, Sr., Stanton (Jacksonville)
Gary Smith, 24-8, Jr., Zephyrhills vs. Reuben Lufrano, 18-7, Sr., Episcopal (Jacksonville)
Dan Skinner, 16-7, Sr., Osceola (Seminole) vs. Christopher Martinez, 25-4, Jr., Monsignor Pace (Miami)

215-Pound Class
Harry Kenning, 26-1, Sr., Bolles (Jacksonville) vs. Joe Scala, 31-5, Sr., Clearwater Central Catholic
Michael Scheppa, 28-6, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Townsend Russell, 34-7, Jr., St. Augustine
Effrain Herrera, 25-6, Jr., Monsignor Pace (Miami) vs. Jeff Kriesen, 30-9, Jr., Menendez (St. Augustine)
David Stevens, 27-6, Jr., Forrest (Jacksonville) vs. Dennis McCray, 34-3, Sr., Clewiston
Brian Pierson, 27-5, Sr., Archbishop Carroll (Miami) vs. Andrew McKay, 22-5, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Vurnell Greer, 28-2, Sr., Godby (Tallahassee) vs. Randy Kastor, 17-11, Jr., Lemon Bay (Englewood)
Bryce Green, 25-7, Sr., University Christian (Jacksonville) vs. Patrick Scicchitano, 46-12, Jr., Jesuit (Tampa)
Jack Duvall, 28-17, Sr., Hernando (Brooksville) vs. Dan Smith, 14-14, Jr., Chaminade (Hollywood)

275-Pound (Heavyweight) Class
Samuel Ritter, 31-0, Sr., Episcopal (Jacksonville) vs. Conor Higgins, 9-12, So., Cardinal Newman (West Palm Beach)
Windham Rotunda, 38-6, Jr., Hernando (Brooksville) vs. Alex Parks, 28-4, Jr., St. Petersburg Catholic
Cameron Neptune, 39-5, Sr., Gulf (New Port Richey) vs. Joe Nino, 30-5, Jr., Lake Wales
Jacob Sheffield, 23-8, Jr., Forrest (Jacksonville) vs. Leon Herrington, 44-0, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Celestino Martinez, 36-11, Sr., LaBelle vs. Cy Wainwright, 25-2, Sr., Clay (Green Cove Springs)
Henry Angelo, 16-12, So., Florida Christian (Miami) vs. Matthew Hammett, 28-7, Sr., University Christian (Jacksonville)
William Holder, 10-2, Sr., Hallandale vs. Leonard Jones, 35-8, Sr., Lee (Jacksonville)
Robert Gay, 18-8, Jr., Cocoa vs. Jorge Rico, 25-4, Sr., Clewiston