2009-10 Invitational State Girls Weightlifting Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA Invitational State Girls Weightlifting Series. Schools in italics will open in Fall 2009. Schools that believe they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Last updated Tuesday, March 23, 2010 4:19 PM

X – denotes Section Coordinator (to be determined after final state series assignments are made)


Single Class
(194 schools)

SECTION 1
(19 schools)

Baker
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Freeport – X
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Niceville
Northview (Bratt)
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Tate (Gonzalez)
Walton (DeFuniak Springs)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

SECTION 2
(15 Schools)

Altha
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Graceville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City) – X
Vernon
Wakulla (Crawfordville)

SECTION 3
(19 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bartram Trail (St. Johns)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Ed White (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Middleburg – X
Orange Park
Raines (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee
Sandalwood (Jacksonville)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

SECTION 4
(20 schools)

Belleview
Bradford (Starke)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) – X
Fort White
Gainesville
Hawthorne
Interlachen
Keystone Heights
Newberry
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler)
West Port (Ocala)
Williston

SECTION 5
(22 schools)

Anclote (Holiday) [new school]
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X
South Lake (Groveland)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes)
Villages
Wesley Chapel
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrills

SECTION 6
(23 schools)

Atlantic (Port Orange)
DeLand – X
Deltona
East Ridge (Clermont)
Eustis
Flagler Palm Coast (Palm Coast)
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Leesburg
Lyman (Longwood)
Mount Dora
New Smyrna Beach
Oviedo
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Tavares
Taylor (Pierson)
Wildwood
Winter Springs

SECTION 7
(27 schools)

Apopka
Boone (Orlando)
Celebration
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando) [new school]
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Jones (Orlando)
Lake Nona (Orlando) [new school]
Liberty (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando) – X
University (Orlando)
Victory Christian (Lakeland)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

SECTION 8
(20 schools)

Avon Park
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
LaBelle
Lake Placid
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Lemon Bay (Englewood)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Sebring
Southeast (Bradenton)
Venice

SECTION 9
(29 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter – X
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Nova (Davie)
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Port St. Lucie
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Sebastian River (Sebastian)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
South Fork (Stuart)
Spanish River (Boca Raton)
St. Edward’s (Vero Beach)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach
Wellington

Independent
(13 schools)
Bell
Bronson
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Gold Coast (West Palm Beach) [new school]
Lake Weir
Lutheran (Jacksonville) [new school]
Park Vista (Lake Worth)
Pine Castle Christian (Oralndo)
Ribault
Trenton
Vanguard (Ocala)
West Boca Raton