2008-09 Invitational State Girls Weightlifting Series Assignments

The following assignments are for the 2008-09 FHSAA Invitational State Girls Weightlifting Series. Schools in italics will open in Fall 2008. Schools that believe they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Last updated Tuesday, March 23, 2010 4:19 PM

X – denotes Sectional Coordinators


Single Class
(184 schools)

SECTION 1
(17 schools)
Baker
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Freeport
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Niceville
Northview (Bratt)
Pace – X
Pine Forest (Pensacola)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Tate (Gonzalez)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

SECTION 2
(15 schools)
Altha
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Graceville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Springfield)
Wakulla (Crawfordville) – X

SECTION 3
(20 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bartram Trail (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns) [new school]
Ed White (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Fleming Island
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park) – X
Robert E. Lee
St. Augustine
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

SECTION 4
(17 schools)
Bradford (Starke)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Fort White
Gainesville
Hawthorne
Interlachen
Keystone Heights
Newberry
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler)
Williston

SECTION 5
(23 schools)
Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
South Lake (Groveland)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Villages – X
Wesley Chapel
Wiregrass Ranch
Zephyrills

SECTION 6
(22 schools)
Atlantic (Port Orange)
DeLand
Deltona
East Ridge (Clermont)
Eustis
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Leesburg
Lyman (Longwood)
Mount Dora
New Smyrna Beach
Oviedo
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Tavares
Taylor (Pierson)
Wildwood
Winter Springs

SECTION 7
(23 schools)
Boone (Orlando)
Celebration
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Jones (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando) – X
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

SECTION 8
(20 schools)
Avon Park
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
LaBelle
Lake Placid
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Sebring
Southeast (Bradenton) – X
Venice

SECTION 9
(27 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Port St. Lucie
Royal Palm Beach
St. Edward's (Vero Beach)
Santaluces (Lantana)
Sebastian River (Sebastian)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Wellington


Independent
(9 schools)
Celebration
Forrest (Jacksonville)
Freeport
Madison County (Madison)
Menendez (St. Augustine)
Pine Castle Christian (Orlando)
Vernon
Vero Beach
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)