2007-08 Invitational State Girls Weightlifting Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA Invitational State Girls Weightlifting Series. Schools in italics will open in Fall 2007. Schools that believe they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Sunday, January 27, 2008 3:05 PM


X – denotes Sectional Coordinators



Single Class
(178 schools)


SECTION 1
(16 schools)
Baker
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Niceville
Northview (Bratt)
Pace – X
Pine Forest (Pensacola)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Tate (Gonzalez)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

SECTION 2
(18 schools)
Altha
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Graceville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Springfield)
Wakulla (Crawfordville) – X

SECTION 3
(19 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bartram Trail (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Ed White (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Fleming Island
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park) – X
St. Augustine
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

SECTION 4
(17 schools)
Bradford (Starke)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Fort White
Gainesville
Hawthorne
Interlachen
Keystone Heights
Newberry
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler)
Williston

SECTION 5
(22 schools)
Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
South Lake (Groveland)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes) [new school]
Villages – X
Wesley Chapel
Zephyrills

SECTION 6
(23 schools)
Atlantic (Port Orange)
DeLand
Deltona
East Ridge (Clermont)
Eustis
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
Mount Dora
New Smyrna Beach
Oviedo
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Tavares
Wildwood
Winter Springs

SECTION 7
(22 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Jones (Orlando)
Liberty (Kissimmee) [new school]
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando) – X
University (Orlando)
Wekiva (Apopka) [new school]
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

SECTION 8
(20 schools)
Avon Park
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
LaBelle
Lake Placid
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Sebring
Southeast (Bradenton) – X
Venice

SECTION 9
(24 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Port St. Lucie
Royal Palm Beach
St. Edward's (Vero Beach)
Santaluces (Lantana)
Sebastian River (Sebastian)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Wellington




Independent
(9 schools)

Celebration
Forest (Jacksonville)
Freeport
Loften (Gainesville)
Menendez (St. Augustine)
Pine Castle Christian (Orlando)
Taylor (Pierson)
Vernon
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)