2005-06 State Girls Volleyball Series Assignments

The following assignments are for the 2005-06 FHSAA State Girls Volleyball Series. Schools in italics will open in Fall 2005. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, March 8, 2006 at 4:21 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)




Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)


REGION 1
(25 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona) – X
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 4
(9 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Ocoee
University (Orlando) – X
West Orange (Winter Garden)
Winter Park


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) – X
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Poinciana (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne) – X
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa) – X

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City) – X
East Bay (Gibsonton)
Lakeland
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach – X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) – X

DISTRICT 11
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Springs – X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston) – X
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Western (Davie)


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami) – X
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs – X

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami) – X
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami) – X
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)




Class 5A
(109 schools; student population: 1783-2344)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview – X
Fort Walton Beach
Niceville
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee) – X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville) – X
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville – X
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)


REGION 2
(22 schools)

DISTRICT 5
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach) – X

DISTRICT 6
(5 schools)
Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lake Region (Eagle Lake)
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner) – X
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)


REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs) – X
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(8 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) – X
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Boca Ciega (Gulfport)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg) – X
Osceola (Seminole)
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice – X


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
Satellite (Satellite Beach) – X
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Martin County (Stuart)
Olympic Heights (Boca Raton) – X
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(8 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers

DISTRICT 16
(10 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Edison
Miami Jackson
Northeast (Oakland Park) – X
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)




Class 4A
(105 schools; student population: 1039-1782)


REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola) – X
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana)
Godby (Tallahassee) – X
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke) – X
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(7 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) – X


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka
St. Augustine – X

DISTRICT 6
(7 schools)
Belleview – X
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(7 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Celebration
Eustis
Harmony
St. Cloud
South Lake (Groveland) – X
Tavares

DISTRICT 8
(8 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson – X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Zephyrhills


REGION 3
(25 schools)

DISTRICT 9
(5 schools)
Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales – X
Ridge (Davenport)

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota) – X
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers) – X
Estero
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples) – X
Immokalee
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
Astronaut (Titusville) – X
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Fort Lauderdale
Hallandale
Monarch (Coconut Creek)
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 16
(4 schools)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami)
St. Brendan (Miami) – X




Class 3A
(77 schools; student population: 454-1038)


REGION 1
(17 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley – X
Holmes County (Bonifay)
Marianna

DISTRICT 3
(4 schools)
FSU (Tallahassee) – X
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry)

DISTRICT 4
(6 schools)
Baldwin
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) – X
Ribault (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)


REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Fort White – X
Newberry
P. K. Yonge (Gainesville)
Williston

DISTRICT 6
(5 schools)
Crescent City
Interlachen
Keystone Heights – X
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 7
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages
Wildwood – X

DISTRICT 8
(5 schools)
Crooms Academy (Sanford)
Hagerty (Oviedo)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park) – X


REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(3 schools)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic
West Shore (Melbourne) – X

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof
Lake Placid
McKeel Academy (Lakeland) – X
Mulberry

DISTRICT 11
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa) – X
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota) – X
Gateway Charter (Fort Myers)


REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
St. Andrew's (Boca Raton)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Pahokee
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 14
(7 schools)
American Heritage (Plantation)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
North Lauderdale Academy
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Westminster Academy (Fort Lauderdale) – X

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop Curley (Miami) – X
Chaminade (Hollywood)
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(6 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
MAST Academy (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami) – X




Class 2A
(75 schools; student population: 194-453)


REGION 1
(15 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Baker – X
Jay
Freeport
Pensacola Christian

DISTRICT 2
(4 schools)
Bozeman (Panama City)
Cottondale – X
Vernon

DISTRICT 3
(3 schools)
Altha – X
Blountstown
Sneads

DISTRICT 4
(4 schools)
Liberty County (Bristol) – X
Port St. Joe
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka


REGION 2
(18 schools)

DISTRICT 5
(3 schools)
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) – X

DISTRICT 6
(5 schools)
Bell
Branford
Bronson
Lafayette (Mayo)
Trenton – X

DISTRICT 7
(5 schools)
Florida Deaf (St. Augustine)
Hawthorne
Oak Hall (Gainesville)
St. Johns Country Day (Orange Park) – X
St. Joseph (St. Augustine)

DISTRICT 8
(5 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville) – X
University Christian (Jacksonville)


REGION 3
(22 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Edgewood (Merritt Island)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando) – X
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible

DISTRICT 10
(5 schools)
All Saints' (Winter Haven) – X
Fort Meade
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 11
(6 schools)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg) – X
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 12
(5 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers) – X
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)


REGION 4
(20 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach) – X
St. Edward's (Vero Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)
Highlands Christian (Pompano Beach) – X
Hollywood Christian
Coral Springs Christian
Somerset Academy (Pembroke Pines)

DISTRICT 15
(5 schools)
Dade Christian (Miami)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Christian
Miami Country Day – X

DISTRICT 16
(4 schools)
Marathon
Palmer Trinity (Miami) – X
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)




Class 1A
(95 schools; student population: 1-193)


REGION 1
(20 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Central (Allentown)
East Hill Christian (Pensacola)
Laurel Hill – X
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Apalachicola
Carrabelle
John Paul II Catholic (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy)

DISTRICT 3
(5 schools)
Countryside Christian (Gainesville)
Eagle's View Academy (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) – X
Orange Park Christian
Shekinah Christian (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cedar Key
First Academy (Leesburg)
Hernando Christian (Brooksville)
Ocala Word of Faith
St. John Lutheran (Ocala) – X
Seven Rivers Christian (Lecanto)


REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Lake Mary Prep
Peniel Baptist (Palatka)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona) – X

DISTRICT 6
(6 schools)
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Geneva School (Winter Park)
International Community (Winter Park)
Orlando Lutheran
Orangewood Christian (Maitland) – X

DISTRICT 7
(5 schools)
Central Florida Christian (Ocoee)
Foundation Academy (Winter Garden)
Orlando Christian Prep – X
Pine Castle Christian (Orlando)
West Oaks Academy (Orlando)

DISTRICT 8
(5 schools)
Brevard Christian (West Melbourne) – X
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Merritt Island Christian
Temple Christian (Titusville)


REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(10 schools)
Bayshore Christian (Tampa) – X
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Canterbury (St. Petersburg)
Citrus Park Christian (Tampa)
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian
Seffner Christian
Tampa Baptist
Temple Heights (Tampa)

DISTRICT 10
(7 schools)
Bradenton Academy
Bradenton Christian – X
Community Christian (Port Charlotte)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 11
(7 schools)
Evangel Christian (Lakeland) – X
Heartland Christian (Kissimmee)
Heartland Christian (Sebring)
Life Academy (Kissimmee)
Sonrise Christian (Lakeland)
Southland Christian (Kissimmee)
Vanguard (Lake Wales)

DISTRICT 12
(6 schools)
Berean Christian (West Palm Beach)
Community Christian (Stuart)
Lake Worth Christian (Boynton Beach) – X
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian


REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Boca Raton Christian – X
Boca Raton Prep
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton)
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 14
(9 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Faith Christian (Margate)
Florida Bible (Miramar)
Fort Lauderdale Christian
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills (Hollywood) – X
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Bch)

DISTRICT 15
(4 schools)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Greater Miami Academy
Horeb Christian (Hialeah)
Northwest Christian (Miami) – X

DISTRICT 16
(6 schools)
Brito Miami Private (Miami)
Calusa Prep (Miami)
Colonial Christian (Homestead) – X
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)




Independent
(19 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Broward Christian (Plantation)
Everglades City
FAMU (Tallahassee)
FAU (Boca Raton)
Florida Air (Melbourne)
Forest Lake (Apopka)
Graceville
Grand Ridge
Manatee HEAT (Bradenton)
Matanzas (Palm Coast)
Montverde Academy
Pinellas Christian Homeschool (Clearwater)
RFM Christian (Melbourne)
St. Francis (Gainesville)
South Florida HEAT (Tamarac)
Success Academy (Jacksonville)
Trinity Christian (Hialeah)
Walker Memorial Junior (Avon Park)