2004 FHSAA State Girls Volleyball Series Assignments

The following assignments are for the 2004 FHSAA State Girls Volleyball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2004.


Last updated Tuesday, June 14, 2005 at 4:57 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)


(X-denotes District Coordinator)

Class 6A
(95 schools; student population: 2414-up)

DISTRICT 1
(4 schools)

Buchholz (Gainesville)
Mandarin (Jacksonville) – X
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(6 schools)

DeLand – X
Deltona
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 3
(6 schools)

Apopka
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
University (Orlando) – X
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando) – X
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 5
(7 schools)

Cypress Creek (Orlando) – X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
Plant City
Riverview – X
Riverview (Sarasota)
Sarasota

DISTRICT 7
(6 schools)

Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(7 schools)

Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton) – X
Palm Beach Central (Wellington)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 9
(6 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) – X
Ely (Pompano Beach)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 10
(5 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Piper (Sunrise)
Plantation – X
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 11
(6 schools)

Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood) – X
Miramar

DISTRICT 12
(6 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Norland
North Miami – X
North Miami Beach

DISTRICT 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs – X

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Gables
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Edison – X
Miami Jackson

DISTRICT 15
(5 schools)

Braddock (Miami)
Miami Sunset – X
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto – X
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(87 schools; student population: 1843-2413)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach – X
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bartram Trail (Jacksonville) – X
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(6 schools)

Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach) – X
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne) – X
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 5
(4 schools)

East Ridge (Clermont)
Land O'Lakes
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X

DISTRICT 6
(6 schools)

George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake) – X
Lakeland
Poinciana (Kissimmee)

DISTRICT 7
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa) – X
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 8
(6 schools)

Brandon – X
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater – X
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University

DISTRICT 10
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Pinellas Park (Largo) – X
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 11
(5 schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Port Charlotte
Venice – X

DISTRICT 12
(6 schools)

Cape Coral – X
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 13
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Gulf Coast (Naples) – X
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 14
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Jupiter – X
Park Vista (Boynton Beach)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)

Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park) – X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(3 schools)

Cooper City
Nova (Davie) – X
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(96 schools; student population: 1330-1842)

DISTRICT 1
(6 schools)

Escambia (Pensacola)
Pensacola
Pine Forest (Pensacola) – X
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bay (Panama City)
Crestview
Gulf Breeze
Milton – X
Navarre
Pace

DISTRICT 3
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(7 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) – X
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(6 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville) – X
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 6
(7 schools)

Columbia (Lake City)
Fleming Island
Forrest (Jacksonville) – X
Middleburg
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)

DISTRICT 7
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka
St. Augustine – X
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 8
(5 schools)

Astronaut (Titusville) – X
Cocoa
Rockledge
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 9
(7 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness) – X
Crystal River
Lecanto
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 10
(6 schools)

Gulf (New Port Richey) – X
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
Tarpon Springs
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 11
(6 schools)

Armwood (Seffner) – X
Blake (Tampa)
Freedom (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 12
(6 schools)

Auburndale – X
Bartow
Celebration
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 13
(5 schools)

Bayshore (Bradenton) – X
Booker (Sarasota)
Lakewood (St. Petersburg)
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 14
(5 schools)

Lehigh (Lehigh Acres)
Lemon Bay (Englewood)
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers) – X
Sebring

DISTRICT 15
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach) – X
West Boca Raton

DISTRICT 16
(7 schools)

Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Fort Lauderdale
Hallandale – X
Lourdes (Miami)
Pembroke Pines Charter
Washington (Miami)


Class 3A
(87 schools; student population: 536-1329)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Marianna
Pensacola Catholic
Walton (DeFuniak Springs) – X
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

East Gadsden (Quincy)
Florida High (Tallahassee) – X
Madison County (Madison)
Suwannee (Live Oak)
Wakulla (Crawfordville)
Taylor County (Perry)

DISTRICT 3
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville) – X
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bradford (Starke)
Fort White
Interlachen
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua) – X
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 5
(5 schools)

Dixie County (Cross City)
Dunnellon
Newberry
West Port (Ocala)
Williston – X

DISTRICT 6
(5 schools)

Hernando (Brooksville)
Nature Coast Tech (Brooksville)
Pasco (Dade City)
South Sumter (Bushnell) – X
Wildwood

DISTRICT 7
(6 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
Tavares – X
Umatilla

DISTRICT 8
(5 schools)

Cocoa Beach
Harmony
Melbourne Central Catholic
Space Coast (Port St. John)
West Shore (Melbourne) – X

DISTRICT 9
(6 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa)
Robinson (Tampa)
St. Petersburg Catholic – X
Tampa Catholic

DISTRICT 10
(6 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof
Hardee (Wauchula) – X
Lake Placid
Mulberry

DISTRICT 11
(7 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle – X
North Port

DISTRICT 12
(5 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
Pahokee
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 13
(6 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Coral Springs Charter
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 14
(4 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood) – X
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 15
(4 schools)

Doral (Miami)
LaSalle (Miami)
MAST (Key Biscayne)
St. Brendan (Miami) – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
Key West
Ransom Everglades (Miami)


Class 2A
(87 schools; student population: 209-535)

DISTRICT 1
(4 schools)

Baker
Jay – X
Northview (Bratt)
Pensacola Christian

DISTRICT 2
(5 schools)

Chipley
Freeport – X
Holmes County (Bonifay)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Vernon

DISTRICT 3
(5 schools)

Blountstown
Cottondale
Port St. Joe
Sneads – X
Wewahitchka

DISTRICT 4
(5 schools)

Greensboro
Jefferson County (Monticello)
Liberty County (Bristol)
Maclay (Tallahassee) – X
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 5
(7 schools)

Bell – X
Branford
Bronson
Chiefland
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo)
Trenton

DISTRICT 6
(4 schools)

Hawthorne
Oak Hall (Gainesville) – X
P.K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)

DISTRICT 7
(8 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) – X
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 8
(5 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
Florida Deaf (St. Augustine)
St. Joseph (St. Augustine) – X
Taylor (Pierson)

DISTRICT 9
(5 schools)

Crooms (Sanford)
First Academy (Orlando)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Mount Dora Bible
Trinity Prep (Winter Park) – X

DISTRICT 10
(5 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Fort Meade
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland) – X
New Dimensions (Kissimmee)

DISTRICT 11
(5 schools)

Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg) – X
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 12
(5 schools)

Canterbury (Fort Myers) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 13
(7 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Inlet Grove (Riviera Beach)
John Carroll (Fort Pierce) – X
King's Academy (West Palm Beach)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 14
(7 schools)

Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
Parkway (Miramar)
St. Andrew's (Boca Raton)
University (Fort Lauderdale) – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(5 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami)
Hebrew (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Carrollton (Miami) – X
Florida Christian (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Class 1A
(98 schools; student population: 1-208)

DISTRICT 1
(4 schools)

Central (Milton) – X
East Hill Christian (Pensacola)
Laurel Hill
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(6 schools)

Altha
Apalachicola
Carrabelle
FAMU (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee)
Munroe (Quincy) – X

DISTRICT 3
(5 schools)

Countryside Christian (Gainesville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Orange Park Christian – X
Peniel Baptist (Palatka)

DISTRICT 4
(4 schools)

Cedar Key
Hernando Christian (Brooksville)
St. John Lutheran (Ocala) – X
Seven Rivers Christian (Lecanto)

DISTRICT 5
(5 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Evangel Christian (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland) – X
Sonrise Christian (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales)

DISTRICT 6
(5 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Cambridge (Tampa)
Seffner Christian
Tampa Baptist
Temple Heights Christian (Tampa) – X

DISTRICT 7
(5 schools)

Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Lakeside Christian (Clearwater) – X
Oldsmar Christian

DISTRICT 8
(7 schools)

Bradenton Academy
Bradenton Christian
Community Christian (Port Charlotte)
Florida Prep (Lake Suzy)
Out-of-Door (Sarasota) – X
Sarasota Christian
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 9
(6 schools)

Calvary Christian (Ormond Beach)
Lake Mary Prep
Master's Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland) – X
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 10
(8 schools)

Central Florida Christian (Ocoee) – X
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Foundation (Winter Garden)
Orlando Christian Prep
Orlando Lutheran
Pine Castle Christian (Orlando)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 11
(8 schools)

Brevard Christian (West Melbourne) – X
Brevard HEAT (Melbourne)
Covenant Christian (Palm Bay)
Heartland Christian (Kissimmee)
Life Academy (Kissimmee)
Merritt Island Christian
Southland Christian (Kissimmee)
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 12
(6 schools)

Berean Christian (West Palm Beach) – X
Community Christian (Stuart)
Jupiter Christian
Morningside (Port St. Lucie)
Summit Christian (West Palm Beach)
Wellington Christian

DISTRICT 13
(7 schools)

Boca Raton Christian
Boca Raton Prep
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton) – X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 14
(9 schools)

Community Christian (Plantation)
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Somerset (Pembroke Pines)
Upperroom Christian (Lauderhill) – X
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 15
(5 schools)

Champagnat Catholic (Hialeah)
Greater Miami
Horeb Christian (Hialeah)
Miami Christian
Northwest Christian (Miami) – X

DISTRICT 16
(8 schools)

Brito Miami Private (Miami)
Calusa Prep (Miami)
Colonial Christian (Homestead) – X
Holy Cross (Miami)
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)
Westwood Christian (Miami)


Independent
(15 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Broward Christian (Plantation)
Community Christian (Port Charlotte)
Everglades City
First Academy (Leesburg)
Forest Lake (Apopka)
Geneva (Fern Park)
Manatee HEAT (Bradenton)
MAST (Key Biscayne)
Montverde
Osceola (Seminole)
Potter's House Christian (Jacksonville)
Somerset (Pembroke Pines)
The Villages
Westlake (Dania Beach)
Windermere Prep