2001 FHSAA Girls Volleyball Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2001 FHSAA State Girls Volleyball Series. (X – denotes district leader)


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A


Class 6A
(81 schools; student population: 1712-4071)

DISTRICT 1
(3 schools)

Ed White (Jacksonville)
Mandarin (Jacksonville) – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)

DeLand
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary – X
Oviedo
Seminole (Sanford)

DISTRICT 3
(7 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando) – X
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 4
(7 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando) – X

DISTRICT 5
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Gaither (Tampa)
Riverview – X
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 6
(5 schools)

Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)

John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton) – X
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington

DISTRICT 8
(5 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Douglas (Parkland) – X
Piper (Sunrise)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(4 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Deerfield Beach – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach)

DISTRICT 10
(4 schools)

Flanagan (Pembroke Pines)
Plantation – X
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 11
(5 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Central
Miami Norland
North Miami – X
North Miami Beach

DISTRICT 12
(5 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City

DISTRICT 13
(5 schools)

Miami Beach
Miami Edison – X
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 14
(4 schools)

Braddock (Miami) – X
Coral Gables
Miami
Miami Coral Park

DISTRICT 15
(5 schools)

Miami Killian
Miami Sunset – X
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami

DISTRICT 16
(5 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Palmetto – X
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(82 schools; student population: 1543-1993)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach – X
Niceville
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(3 schools)

Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield) – X

DISTRICT 3
(6 schools)

Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville) – X
Raines (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(4 schools)

Belleview
Buchholz (Gainesville) – X
Columbia (Lake City)
Orange Park

DISTRICT 5
(6 schools)

Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange) – X

DISTRICT 6
(4 schools)

Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Titusville
Winter Springs – X

DISTRICT 7
(5 schools)

Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Haines City
Lakeland
Plant City – X

DISTRICT 8
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa) – X
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater – X
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)

DISTRICT 10
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport) – X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 11
(6 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)

Cypress Lake (Fort Myers)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples) – X
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 13
(6 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud – X
South Lake (Groveland)

DISTRICT 14
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Fort Pierce Central
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)

Cooper City
Northeast (Oakland Park) – X
Nova (Davie)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(4 schools)

Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood) – X
Miramar
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(81 schools; student population: 1210-1542)

DISTRICT 1
(4 schools)

Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola) – X

DISTRICT 2
(3 schools)

Crestview
Milton – X
Pace

DISTRICT 3
(4 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) – X
Leon (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(5 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville) – X
Ribault (Jacksonville)

DISTRICT 5
(6 schools)

Clay (Green Cove Springs)
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Middleburg – X
Palatka
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 6
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Forest (Ocala) – X
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Ocala)
Seabreeze (Daytona Beach)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 7
(4 schools)

Central (Brooksville)
Lecanto – X
Leesburg
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 8
(7 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(7 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech – X

DISTRICT 10
(7 schools)

Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Winter Haven – X

DISTRICT 11
(6 schools)

Bayshore (Bradenton) – X
Booker (Sarasota)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Estero
Lehigh (Lehigh Acres) – X
Port Charlotte

DISTRICT 13
(6 schools)

Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay)
Merritt Island – X
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Okeechobee
Port St. Lucie – X
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 15
(3 schools)

Forest Hill (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
Jupiter

DISTRICT 16
(5 schools)

Fort Lauderdale
Hallandale – X
Our Lady of Lourdes (Miami)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)


Class 3A
(75 schools; student population: 553-1209)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach) – X
Bay (Panama City)
Gulf Breeze
Marianna
Navarre

DISTRICT 2
(4 schools)

Madison County (Madison)
Shanks (Quincy)
Taylor County (Perry) – X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(4 schools)

Bradford (Starke)
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bolles (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville) – X
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Interlachen
Menendez (St. Augustine)
Nease (St. Augustine) – X
St. Augustine

DISTRICT 6
(6 schools)

Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville)
West Port (Ocala) – X
Williston

DISTRICT 7
(5 schools)

Eustis
Mount Dora – X
South Sumter (Bushnell)
Tavares
Umatilla

DISTRICT 8
(4 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Cocoa – X
Cocoa Beach
Jones (Orlando)

DISTRICT 9
(2 schools)

Robinson (Tampa)
Tampa Catholic – X

DISTRICT 10
(6 schools)

Bartow
Mulberry
Pasco (Dade City)
Wesley Chapel
Zephyrhills – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) – X
Lake Placid
Sebring

DISTRICT 12
(6 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Immokalee
LaBelle – X
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 13
(5 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Pahokee
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 14
(4 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
North Lauderdale
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 15
(5 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood) – X
Monsignor Pace (Miami)
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 16
(4 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Coral Gables)
Key West
St. Brendan (Miami) – X


Class 2A
(75 schools; student population: 234-552)

DISTRICT 1
(4 schools)

Baker – X
Jay
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic

DISTRICT 2
(5 schools)

Chipley
Freeport
Holmes County (Bonifay) – X
Vernon
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 3
(4 schools)

Blountstown
Greensboro
Liberty County (Bristol) – X
Port St. Joe

DISTRICT 4
(5 schools)

Florida High (Tallahassee)
Havana Northside
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee) – X
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 5
(4 schools)

Branford
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo) – X
Fort White

DISTRICT 6
(4 schools)

Bell – X
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Trenton

DISTRICT 7
(4 schools)

Baldwin
Episcopal (Jacksonville)
Hilliard
Trinity Christian (Jacksonville) – X

DISTRICT 8
(4 schools)

Hawthorne
Newberry
P.K. Yonge (Gainesville) – X
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 9
(5 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach) – X
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Wildwood

DISTRICT 10
(4 schools)

First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Melbourne Central Catholic
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 11
(6 schools)

Academy of the Holy Names (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa)
Fort Meade
Frostproof
McKeel Academy (Lakeland)
Tampa Prep – X

DISTRICT 12
(3 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic
St. Petersburg Catholic – X

DISTRICT 13
(5 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce) – X
King’s Academy (West Palm Beach)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach – X
St. Andrew’s (Boca Raton)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(6 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
MAST (Miami)
Miami Country Day – X

DISTRICT 16
(6 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami) – X
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Class A
(119 schools; student population: 11-234)

DISTRICT 1
(4 schools)

Central (Milton) – X
Laurel Hill
Pensacola Christian
Santa Rosa Christian (Milton)

DISTRICT 2
(3 schools)

Altha
Cottondale – X
Sneads

DISTRICT 3
(6 schools)

Apalachicola
Carrabelle
Chattahoochee
FAMU (Tallahassee)
Munroe (Quincy)
Wewahitchka – X

DISTRICT 4
(8 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida School for the Deaf (St. Augustine)
Orange Park Christian
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville) – X

DISTRICT 5
(5 schools)

Bronson
Cedar Key
Countryside Christian (Gainesville)
Oak Hall (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)

DISTRICT 6
(7 schools)

Altamonte Christian (Altamonte Springs)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Lake Mary Prep
Master’s Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) – X
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 7
(9 schools)

Central Florida Christian (Ocoee) – X
Faith Christian (Orlando)
Montverde
Mount Dora Bible
Orlando Christian
Orlando Lutheran
Pine Castle Christian (Orlando)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 8
(7 schools)

Brevard Christian (West Melbourne) – X
Covenant Christian (Palm Bay)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Life Academy (Kissimmee)
Merritt Island Christian
Southland Christian (Kissimmee)
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 9
(8 schools)

All Saints’ (Winter Haven)
Celebration
Christ Community (Lakeland)
Evangel Christian (Lakeland)
Lakeland Christian
Santa Fe Catholic (Lakeland) – X
Sonrise Christian (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales)

DISTRICT 10
(9 schools)

Bayshore Christian (Tampa) – X
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian
Riverhills Christian (Tampa)
Seminole Presbyterian (Tampa)
Tampa Baptist
Temple Heights Christian (Tampa)

DISTRICT 11
(8 schools)

Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton) – X
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(8 schools)

Canterbury (Fort Myers) – X
Community School of Naples
Evangelical Christian (Fort Myers)
Everglades City
Heritage Christian (Englewood)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 13
(12 schools)

Berean Christian (West Palm Beach) – X
Boca Raton Prep
Community Christian (Stuart)
Glades Day (Belle Glade)
Grandview Prep (Boca Raton)
Jupiter Christian
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Summit Christian (West Palm Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 14
(9 schools)

Coral Springs Christian
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian – X
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
PLACE (Pompano Beach)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 15
(7 schools)

First Baptist (Hialeah)
Greater Miami Academy
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Horeb Christian (Hialeah)
Miami Christian
Northwest Christian (Miami) – X

DISTRICT 16
(8 schools)

Brito Miami Private (Miami)
Calusa Prep (Miami)
Colonial Christian (Homestead) – X
Gettysburg Academy (Miami)
Holy Cross (Miami)
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian
Westwood Christian (Miami)