[ Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class A ]

2001 FHSAA State Girls Volleyball Series
Class 5A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional semifinal and final match times notated on bracket)
 
Florida Finals
(@ Disney's Wide World of Sports™ Complex)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Tuesday, Oct. 30
 
Saturday, Nov. 3
 
Saturday, Nov. 3
 
Thursday, Nov. 8
 
Saturday, Nov. 10
 
                       
W1
   Niceville (25-5)          
Last updated 7/18/05, 15:37
 
         Niceville              
R2
   Lincoln (Tallahassee)    15-12, 15-6              
             Niceville          
W3
   Wolfson (Jacksonville) (28-1)        15-6, 15-7          
         Wolfson              
R4
   Orange Park (14-15)    15-13, 15-13              
            REGION 1    Niceville      
W2
   Mosley (Lynn Haven) (18-11)            15-9, 10-15, 15-9      
         Choctawhatchee              
R1
   Choctawhatchee (FWB) (21-8)    15-5, 15-9              
             Buchholz          
W4
   Buchholz (Gainesville) (19-5)        15-9, 15-8          
         Buchholz              
R3
   Fletcher (Neptune Bch) (21-9)    15-10, 15-1              
           
Host teams are in bold italics
   Niceville  
W13
   South Lake (Groveland) (23-6)                15-12, 15-3  
         South Lake              
R14
   South Fork (Stuart) (24-6)    6-15, 15-13, 15-8              
             South Lake          
W15
   Cooper City (16-7)        15-9, 15-0          
         South Broward              
R16
   So Broward (Hollywood) (10-8)    15-11, 15-10              
            REGION 4    South Lake      
W14
   Boynton Beach (21-9)            15-12, 15-12      
         Boynton Beach              
R13
   Melbourne (14-9)    15-7, 15-5              
             Boynton Beach          
W16
   Hollywood Hills (12-5)        15-4, 15-5  

     
         Northeast            
R15
   Northeast (Oklnd Prk) (17-9)    15-9, 6-15, 15-12        
Champion
 
                 
Durant
 
W5
   Spruce Creek (Pt Orng) (25-5)            
 15-10, 15-7
 
         Spruce Creek            
R6
   Titusville    4-15, 15-6, 16-14            
             Durant          
W7
   Durant (Plant City) (25-3)        15-11, 15-8          
         Durant              
R8
   Wharton (Tampa) (13-4)    15-7, 15-0              
            REGION 2    Durant      
W6
   Winter Springs            15-6, 15-6      
         Deltona              
R5
   Deltona (27-3)    15-9, 15-3              
             Deltona          
W8
   King (Tampa) (16-3)        15-7, 15-5          
         Haines City              
R7
   Haines City (19-11)    15-2, 15-9              
           
Host teams are in bold italics
   Durant  
W9
   East Lake (Tarpon Spr) (26-4)                15-6, 13-15, 15-13  
         East Lake              
R10
   Seminole (17-4)    15-6, 15-7              
             East Lake          
W11
   Charlotte (Punta Gorda) (21-9)        15-8, 15-6          
         Charlotte              
R12
   Naples (14-12)    15-3, 15-9              
            REGION 3    East Lake      
W10
   Northeast (St Pete) (20-2)            15-12, 15-12      
         Countryside              
R9
   Countryside (Clearwater) (22-7)    15-6, 9-15, 15-9              
             Fort Myers          
W12
   Fort Myers (24-3)        15-6, 15-11          
         Fort Myers              
R11
   Mariner (Cape Coral) (14-10)    15-6, 15-2