[ Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class A ]

2001 FHSAA State Girls Volleyball Series
Class A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional semifinal and final match times notated on bracket)
 
Florida Finals
(@ Disney's Wide World of Sports™ Complex)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Tuesday, Oct. 30
 
Saturday, Nov. 3
 
Saturday, Nov. 3
 
Thursday, Nov. 8
 
Saturday, Nov. 10
 
                       
W1
   Central (Milton) (9-11)          
Last updated 7/18/05, 15:37
 
         Altha              
R2
   Altha (15-6)    17-15, 15-11              
             Altha          
W3
   Munroe (Quincy) (19-4)        7-15, 15-11, 15-13          
         Munroe              
R4
   St. Joseph (St Agstn) (19-12)    10-15, 15-13, 15-10              
            REGION 1    St. Johns Country Day      
W2
   Sneads (12-8)            6-15, 8-15      
         Sneads              
R1
   Laurel Hill (11-16)    15-5, 15-12              
             St. Johns Country Day          
W4
   St. Johns CD (Orng Pk) (28-3)        15-4, 9-15, 15-5          
         St. Johns Country Day              
R3
   Apalachicola (16-5)    15-1, 15-11              
           
Host teams are in bold italics
   St. Johns Country Day  
W13
   Glades Day (Belle Gld) (27-5)                15-12, 13-15, 17-15  
         Glades Day              
R14
   Highlands Chr (Pmp Bch) (19-7)    15-9, 3-15, 15-12              
             Glades Day          
W15
   Northwest Chr (Miami) (18-12)        15-1, 15-2          
         Northwest Christian              
R16
   Westwood Chr (Miami) (22-6)    16-14, 15-11              
            REGION 4    Glades Day      
W14
   Coral Springs Chr (23-7)            15-2, 15-4      
         Coral Springs Christian              
R13
   Jupiter Christian (14-12)    15-13, 15-17, 15-10              
             Coral Springs Christian          
W16
   Princeton Christian (22-6)        6-15, 15-3, 15-13  

     
         Princeton Christian            
R15
   Greater Miami Academy (13-4)    15-7, 15-10        
Champion
 
                 
Canterbury
 
W5
   Oak Hall (Gainesville) (25-5)            
 15-9, 15-3
 
         Oak Hall            
R6
   Warner Chr (So Dytna) (26-2)    15-1, 15-0            
             Oak Hall          
W7
   Pine Castle Chr (Orl) (22-4)        15-10, 15-6          
         Pine Castle Christian              
R8
   Merrit Island Christian (20-10)    15-6, 15-6              
            REGION 2    Oak Hall      
W6
   Orangewood Chr (Mtlnd) (20-9)            15-11, 15-2      
         Orangewood Christian              
R5
   St. John Lutheran (Ocla) (14-5)    15-11, 6-15, 15-11              
             Orangewood Christian          
W8
   Holy Trinity (Melbourne) (22-2)        15-10, 15-3          
         Holy Trinity              
R7
   Seven Rivers Chr (Lcnt) (22-5)    2-15, 15-9, 15-1              
           
Host teams are in bold italics
   Canterbury  
W9
   Lakeland Christian (20-2)                15-2, 15-7  
         Lakeland Christian              
R10
   Seminole Presbyterian (Tampa)    15-4, 15-1              
             Keswick Christian          
W11
   Keswick Chr (St Pete) (25-6)        15-7, 15-13          
         Keswick Christian              
R12
   St. John Neumann (Npls) (20-9)    18-16, 16-14              
            REGION 3    Canterbury      
W10
   Bayshore Christian (Tampa)            16-14, 15-5      
         Bayshore Christian              
R9
   All Saints (Winter Haven)    15-8, 15-7              
             Canterbury          
W12
   Canterbury (Fort Myers) (25-5)        15-12, 15-4          
         Canterbury              
R11
   Out-of-Door (Sarasota) (22-1)    15-1, 15-4