2009-10 FHSAA State Tennis Series Assignments

The following tentative assignments are for the 2009-10 FHSAA State Tennis Series. Schools in italics will open in Fall 2009. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.


Last updated Monday, June 7, 2010 4:51 PM


Cla ss 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 4A
128 schools
Fall 2008 student population: 2094-4147


REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park) – X
Fletcher (Neptune Beach)
Forest (Ocala)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(10 schools)

DeLand
Deltona
Hagerty (Oveido)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Pine Ridge (Deltona) [girls only]
Spruce Creek (Port Orange) – X
Seminole (Sanford)
Winter Springs

REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 3
(9 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando) [new school]
Freedom (Orlando)
Lake Howell (Winter Park) – X
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(8 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Ocoee
Olympia (Orlando) – X
South Lake (Groveland)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

REGION 3
(17 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)

Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Newsome (Lithia)
Plant (Tampa) – X
Riverview]
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 6
(7 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole) – X
St. Petersburg

REGION 4
(12 schools)

DISTRICT 7
(5 schools)

Manatee (Bradenton)
North Port
Plant City
Riverview (Sarasota)
Sarasota – X

DISTRICT 8
(7 schools)

Bayside (Palm Bay)
Centennial (Port St. Lucie)
Gateway (Kissimmee)
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach – X

REGION 5
(14 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)

Jupiter – X
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth) – X
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

REGION 6
(18 schools)

DISTRICT 11
(10 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Northeast (Oakland Park)
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 12
(8 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston) – X
Nova (Davie)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

REGION 7
(15 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)

Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood) [girls only]
Miramar
South Broward (Hollywood)
West Broward (Pembroke Pines) – X

DISTRICT 14
(9 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City [girls only]
Miami Northwestern
North Miami
North Miami Beach – X

REGION 8
(16 schools)

DISTRICT 15
(9 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only] – X
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami
Miami Springs
Reagan (Doral)
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(7 schools)

Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto – X
Miami Southridge
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

Class 3A
112 schools
Fall 2008 student population: 1611-2091


REGION 1
(15 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Crestview
Escambia (Pensacola)
Milton
Navarre
Niceville – X
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)

REGION 2
(15 schools)

DISTRICT 3
(7 schools)

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Robert E. Lee (Jacksonville)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville) – X
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(8 schools)

Columbia (Lake City) – X
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)

REGION 3
(14 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Hudson – X
Lecanto
Leesburg
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 6
(5 schools)

Edgewater (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Oviedo
Seabreeze (Daytona Beach) – X

REGION 4
(16 schools)

DISTRICT 7
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport) – X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Tarpon Springs

DISTRICT 8
(9 schools)

Armwood (Seffner)
Chamberlain (Tampa)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsontown)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa) – X
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)

REGION 5
(15 schools)

DISTRICT 9
(9 schools)

Bartow
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Ridge Community (Davenport) – X
Winter Haven

DISTRICT 10
(6 schools)

Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Palmetto
Port Charlotte
Venice

REGION 6
(10 schools)

DISTRICT 11
(6 schools)

Cape Coral
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 12
(4 schools)

Barron Collier (Naples) – X
Gulf Coast (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 7
(13 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)

Celebration
Eau Gallie (Melbourne)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
Melbourne – X
St. Cloud
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(6 schools)

Fort Pierce Central
Martin County (Stuart) – X
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)

REGION 8
(14 schools)

DISTRICT 15
(8 schools)

Dillard (Fort Lauderdale)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale
Hollywood Hills (Hollywood)
Olympic Heights (Boca Raton) – X
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(6 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Miami Beach – X
Miami Central
Miami Norland
Pembroke Pines Charter

Class 2A
123 schools
Fall 2008 student population: 734-1610

REGION 1
(10 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) – X
Gulf Breeze
Pensacola
Rutherford (Panama City)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(4 schools)

Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)

Wakulla (Crawfordville) – X

REGION 2
(20 schools)

DISTRICT 3
(10 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only]
Baker County (Glen St. Mary)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Fernandina Beach
Paxon (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) – X
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 4
(10 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Interlachen
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Palatka
Ponte Vedra – X

REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)

Belleview
Crystal River – X
Dunnellon [girls only]
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
North Marion (Citra) [girls only]
Santa Fe (Alachua)

DISTRICT 6
(8 schools)

Anclote (Holiday) [new school] – X
Gulf (New Port Richey)
Land O'Lakes
Mitchel (New Port Richey)
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wesley Chapel
Zephyrhills

REGION 4
(17 schools)

DISTRICT 7
(8 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Lake Nona (Orlando) [new school]
Mount Dora
Tavares
Umatilla [girls only]

DISTRICT 8
(9 schools)

Auburndale
Avon Park
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Lake Wales
Mulberry
Poinciana (Kissimmee)
Sebring – X
Tenoroc (Lakeland)

REGION 5
(14 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Lakewood (St. Petersburg)
Lemon Bay (Englewood) – X
Osceola (Seminole)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 10
(7 schools)

Blake (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz) [new school]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
Strawberry Crest (Seffner)

REGION 6
(14 schools)

DISTRICT 11
(9 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh)
Estero
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres) – X
South Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)

Clewiston
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
Lely (Naples) – X

REGION 7
(16 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island
Rockledge – X
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(7 schools)

Boynton Beach
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Suncoast (Riviera Beach)

REGION 8
(17 schools)

DISTRICT 15
(7 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
Hallandale
Pine Crest (Fort Lauderdale) – X
Pompano Beach

DISTRICT 16
(10 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Doral (Miami)
Gulliver Prep (Miami)
Hialeah Gardens
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Edison
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami)
St. Brendan (Miami) – X

Class 1A
131 schools
Fall 2008 student population: 26-733


REGION 1
(12 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Bozeman (Panama City) – X
Freeport
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 2
(7 schools)

Florida High (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison)
Munroe (Quincy) [girls only]
North Florida Christian (Tallahassee) – X
Taylor County (Perry)

REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 3
(8 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) – X
Mandarin Christian (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 4
(6 schools)

Newberry [girls only]
Oak Hall (Gainesville) – X
P.K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
St. Joseph (St. Augustine)
Union County (Lake Butler)

REGION 3
(19 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)

Crescent City [girls only]
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy-Leesburg
Lake Mary Prep – X
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible
St. John Lutheran (Ocala) [girls only]
Trinity Catholic (Ocala)
Villages
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(9 schools)

Circle Christian (Orlando)
First Academy (Orlando) – X
Foundation (Winter Garden)
Geneva (Winter Park)
Montverde
Orangewood Christian (Maitland)
Pine Castle Christian (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)
Windermere Prep

REGION 4
(18 schools)

DISTRICT 7
(7 schools)

All Saints' (Winter Haven) – X
Fort Meade
Frostproof
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 8
(11 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Berean Academy (Lutz) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa) [girls only]
Citrus Park Christian (Tampa)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Seffner Christian [girls only]
Tampa Catholic – X
Tampa Prep

REGION 5
(18 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic – X
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 10
(10 schools)

Bradenton Christian
Canterbury (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Out-of-Door (Sarasota)
Seacrest Country Day (Naples)
St. John Neumann (Naples)
St. Stephen's (Bradenton)

REGION 6
(16 schools)

DISTRICT 11
(9 schools)

Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Holy Trinity (Melbourne)
Master's Academy (Vero Beach)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
St. Edward's (Vero Beach)
West Shore (Melbourne) – X

DISTRICT 12
(7 schools)

Benjamin (North Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach)
Jupiter Christian – X
King's Academy (West Palm Beach)
Pahokee [girls only]
Pine School (Hobe Sound)
Wellington Christian [girls only]

REGION 7
(20 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Boca Raton Prep
Grandview Prep (Boca Raton)
Lake Worth Christian
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton) – X
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 14
(12 schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Coral Springs Christian
North Broward Prep (Coconut Creek)
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
University School (Fort Lauderdale) – X
Upperroom Christian (Lauderhill)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

REGION 8
(14 schools)

DISTRICT 15
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami)
Doctors Charter (Miami Shores)
Greater Miami [girls only]
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day – X
Mourning (North Miami)

DISTRICT 16
(6 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Immaculata-LaSalle (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) – X

Independent
(22 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [boys only]
Brevard HEAT (Palm Bay)
Cedar Key [boys only]
City of Life (Kissimmee)
Donna Klein (Boca Raton)
Florida Deaf (St. Augustine)
Forrest (Jacksonville)
Glades Central (Belle Glade)
Halifax (Daytona Beach)
Heartland Christian (Sebring)
Hernando Christian (Brooksville)
Hilliard
International Studies (Coral Gables)
Lutheran (Jacksonville) [new school]
Miami Christian [girls only]
New Dimensions (Kissimmee) [girls only]
North Marion (Citra) [boys only]
Orlando Lutheran
Raines (Jacksonville)
Taylor (Pierson) [girls only]
Trinity Christian (Lake Worth)
Washington (Miami)