2004 FHSAA State Swimming & Diving Series Assignments

The following assignments are for the 2004 FHSAA State Swimming & Diving Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2004.


Last updated Tuesday, June 14, 2005 at 5:10 PM


Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but not participating in state series)

(X – District Coordinators)



Class 3A
(123 schools; student population: 2108-5387)

REGION 1
(35 schools)

DISTRICT 1
(12 schools)
Buchholz (Gainesville)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)–X
Fletcher (Neptune Beach)
Mainland (Daytona Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
Pine Ridge (Deltona)
Sandalwood (Jacksonville)
Spruce Creek (Port Orange)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 2
(12 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park–X
Winter Springs

DISTRICT 3
(11 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Eau Gallie (Melbourne)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)–X
Melbourne
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando)

REGION 2
(25 schools)

DISTRICT 4
(9 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Chamberlain (Tampa)
Durant (Plant City)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)–X
King (Tampa)
Lakeland
Plant City
Riverview

DISTRICT 5
(8 schools)
Clearwater
East Lake (Tarpon Springs)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole–X

DISTRICT 6
(8 schools)
Gulf Coast (Naples)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lely (Naples)
Manatee (Bradenton)
Naples
Riverview (Sarasota)
Sarasota–X
Venice

REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 7
(11 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)–X
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
South Fork (Stuart)
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(10 schools)
Boynton Beach
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)–X
Spanish River (Boca Raton)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)–X
Western (Davie)

REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 10
(8 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar–X
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 11
(12 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes–X
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Norland
Miami Springs
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 12
(13 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)–X
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
Southwest Miami
Varela (Miami)


Class 2A
(127 schools; student population: 1448-2107)

REGION 1
(36 schools)

DISTRICT 1
(13 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Milton
Mosley (Lynn Haven)
Navarre
Niceville–X
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(11 schools)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)–X
Ed White (Jacksonville)
Fleming Island
Forrest (Jacksonville)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Middleburg
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 3
(12 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only]–X
Bartram Trail (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Robert E. Lee (Jacksonville)
St. Augustine
Stanton (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(30 schools)


DISTRICT 4
(9 schools)
Belleview–X
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
North Marion (Citra)
Palatka
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(11 schools)
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)–X
Springstead (Spring Hill)
Wesley Chapel

DISTRICT 6
(10 schools)
Astronaut (Titusville)–X
Atlantic (Port Orange)
East Ridge (Clermont)
Lake Howell (Winter Park)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Rockledge
Seabreeze (Daytona Beach)
South Lake (Groveland)
Titusville

REGION 3
(33 schools)

DISTRICT 7
(10 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Booker (Sarasota)
Countryside (Clearwater)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)–X
Largo
Southeast (Bradenton)
Tarpon Springs

DISTRICT 8
(13 schools)
Alonso (Tampa)
Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon–X
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 9
(10 schools)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers–X
Port Charlotte

REGION 4
(28 schools)

DISTRICT 10
(10 schools)
Auburndale
Bartow
George Jenkins (Lakeland)–X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Poinciana (Kissimmee)
Sebring
Winter Haven

DISTRICT 11
(9 schools)
Bayside (Palm Bay)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Okeechobee
Palm Bay (Melbourne)
Port St. Lucie
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)–X

DISTRICT 12
(9 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale
Jupiter
Lourdes (Miami) [girls only]
Nova (Davie)
Park Vista (Boynton Beach)–X


Class 1A
(132 schools; student population: 1-1447)

REGION 1
(32 schools)

DISTRICT 1
(11 schools)
Arnold (Panama City Beach)–X
Bay (Panama City)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Gulf Breeze
Maclay (Tallahassee)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Rickards (Tallahassee)
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(10 schools)
Baldwin
Bolles (Jacksonville)–X
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville)
Florida Deaf (St. Augustine)
Providence (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
St. Johns (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 3
(12 schools)
Crystal River
Dunnellon
Eustis
Hernando (Brooksville)
Mount Dora
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Tavares
Trinity Catholic (Ocala)–X
Umatilla
West Port (Ocala)
Zephyrhills

REGION 2
(36 schools)

DISTRICT 4
(15 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Brevard HEAT (Melbourne)
Circle Christian (Orlando)
Cocoa
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando) [girls only]
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
Lake Highland Prep (Orlando)–X
Lake Mary Prep [girls only]
Melbourne Central Catholic
Trinity Prep (Winter Park)
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 5
(11 schools)
All Saints’ (Winter Haven)
Avon Park
Celebration
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Harmony
Lake Placid
Lake Wales
Lakeland Christian
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)–X

DISTRICT 6
(9 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce)
Jensen Beach
King’s Academy (West Palm Beach)
Lincoln Park (Fort Pierce)–X
St. Edward’s (Vero Beach)
Suncoast (Riviera Beach)

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 7
(10 schools)
Berkeley Prep (Tampa)–X
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Newsome (Lithia)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 8
(11 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Indian Rocks Christian (Largo) [girls only]–X
Keswick Christian (St. Petersburg) [girls only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Out-of-Door (Sarasota) [girls only]
St. Petersburg Catholic
St. Stephen’s (Bradenton)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 9
(10 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Dunbar (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Lemon Bay (Englewood)
North Port–X
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

REGION 4
(34 schools)

DISTRICT 10
(13 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
Grandview Prep (Boca Raton)
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)–X
Pompano Beach
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
Trinity Christian (Lake Worth)
West Boca Raton
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 11
(10 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Chaminade (Hollywood)
Doral (Miami)
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Parkway (Miramar) [girls only]
Pembroke Pines Charter
University (Davie)–X

DISTRICT 12
(11 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Archbishop Curley (Miami)
Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
Key West
LaSalle (Miami)–X
Marathon
MAST (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Independent Girls
(12 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Berean Christian (West Palm Beach)
Brevard HEAT (Melbourne)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Immokalee
Keswick Christian (St. Petersburg)
Merritt Island Christian
Miami Jackson
Orangewood Christian (Maitland)
Pinellas Christian Homeschool (Largo)
Sagemont Upper (Weston)
Summit Christian (West Palm Beach)

Independent Boys
(10 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Berean Christian (West Palm Beach)
Brevard HEAT (Melbourne)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Immokalee
Miami Jackson
Orlando Lutheran
Pinellas Christian Homeschool (Largo)
Sagemont Upper (Weston)
Summit Christian (West Palm Beach)