Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 7.0
                 2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17                 
           Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL           
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:44.91  AA-A
               1:46.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholz                                                   1:43.51  AA-A  
  2  Plant (Tampa)                                              1:48.29        
  3  Cooper City                                                1:49.70        
  4  Riverview (Sarasota)                                       1:49.85        
  5  Oviedo High School                                         1:50.08        
  6  Cypress Bay (Weston)                                       1:50.15        
  7  Palm Harbor University                                     1:50.23        
  8  Lake Brantley Altamonte Spring                             1:50.29        
  9  Boca Raton High School                                     1:50.69        
 10  West Orange (Winter Garden)                                1:50.75        
 11  Lakewood Ranch High School                                 1:51.12        
 12  Forest Hill (West Palm Beach)                              1:51.18        
 13  Seminole High School (Sanford)                             1:51.30        
 14  St. Petersburg                                             1:51.64        
 15  Dr Phillips Orlando                                        1:51.80        
 16  Hialeah Gardens                                            1:51.89        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor School, TN                          
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:33.53  AA-A
               1:35.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholz                                                   1:36.01        
  2  Lake Brantley Altamonte Spring                             1:37.01        
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:37.30        
  4  Countryside (Clearwater)                                   1:38.08        
  5  Oviedo High School                                         1:38.54        
  6  St. Thomas Aquinas (Fort Laude                             1:38.56        
  7  Boca Raton High School                                     1:39.05        
  8  Jupiter                                                    1:39.23        
  9  St. Petersburg                                             1:39.54        
 10  Plant (Tampa)                                              1:39.57        
 11  Palm Harbor University                                     1:39.78        
 12  Spanish River High School                                  1:40.21        
 13  Seminole High School (Sanford)                             1:40.74        
 14  Olympia Orlando                                            1:41.42        
 15  Strawberry Crest (Dover)                                   1:41.68        
 16  Braddock(Miami)                                            1:41.68        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:44.31  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               1:48.82  AA-A
               1:50.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ivey, Isabel                  11 Buchholz                  1:46.50  AA-A  
  2  Tankersley, Morgan            12 Plant (Tampa)             1:50.78        
  3  Cianciolo, Christina          11 Riverview (Srq)           1:52.67        
  4  McMahon, Kensey               12 Mandarin                  1:52.76        
  5  Auld, Anna                       Forest Hill               1:53.02        
  6  Whitfield, Sidney             12 Plant (Tampa)             1:53.29        
  7  Barr, Savannah                10 Riverview (Srq)           1:53.72        
  8  Reisker, Leah                 10 Buchholz                  1:53.93        
  9  Rose, Carlie                   9 Oviedo                    1:53.98        
 10  Richardson, Elizabeth         11 Vero Beach                1:54.05        
 11  Neri, Christina               SR Palm Harbor Univ          1:54.22        
 12  Greer, Klaudia                   Newsome (Lithia)          1:54.43        
 13  Wesch, Erika                  11 Jupiter                   1:54.61        
 14  Jones, Ashlyn                 11 Seminole                  1:54.74        
 15  Tague, Erin                   11 PalmBeachGardens          1:55.02        
 16  Radloff, Keely                JR Lakewood Ranch            1:55.13        
 17  Schulte, Jilian               11 Plant (Tampa)             1:55.19        
 18  Hobson, Kirsten               11 Riverview (Srq)           1:55.35        
 19  Lane, Paige                   FR Cypress Bay               1:55.39        
 20  Hudson, Camryn                SR Park Vista                1:55.41        
 21  Traba, Mercedes               09 Sarasota                  1:55.72        
 22  Hampson, Chloe                12 Oviedo                    1:55.81        
 23  Miller, Sienna                12 Sarasota                  1:56.04        
 24  Tovilla, Ulrike               SR Cypress Bay               1:56.12        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.26  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:38.63  AA-A
               1:40.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hill, Julian                  11 Buchholz                  1:40.63        
  2  Vasquez-Moreno, Carlos           St. Thomas                1:41.29        
  3  Taddonio, Cameron             JR Boca Bobcats              1:41.79        
  4  Firlie, Brendan               12 Riverview (Srq)           1:42.12        
  5  Hackett, Nick                 12 Fleming Island            1:42.22        
  6  Stoker, Kyle                     G. Steinbrenner           1:42.42        
  7  Repassy, Jared                10 Sarasota                  1:42.77        
  8  Cote, Lukas                   SO St. Petersburg            1:42.91        
  9  Strezenicky, Rene             10 Riverview (Srq)           1:43.09        
 10  Brames, Heath                 12 Cooper City               1:43.09        
 11  Machado, Diego                SO Cypress Bay               1:43.10        
 12  Hernandez-Tome, Nicholas      12 Riverview (Srq)           1:44.46        
 13  Kephart, Wesley               10 Seminole                  1:44.50        
 14  Gardner, Alexander            10 Riverview (Srq)           1:44.71        
 15  Bucaro, Luis                  SO Cypress Bay               1:44.71        
 16  Hample, Greg                  SR Palm Harbor Univ          1:44.94        
 17  Cartagena, Carlos             11 Oviedo                    1:45.08        
 18  D'Avi, Jack                   FR Cypress Bay               1:45.19        
 19  Shapiro, Jack                 12 Plant (Tampa)             1:45.20        
 20  Diaz, Juan                    SR Cypress Bay               1:45.20        
 21  Pokorny, Matthew              11 FlaglerPalmCoast          1:45.74        
 22  Snively, Aidan                SR Lyman (Longwood)          1:46.32        
 23  Borrazzo, Nick                11 Oviedo                    1:46.60        
 24  Basalo, Alejandro             SO Columbus (Miami)          1:46.63        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:01.89  AA-A
               2:04.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Golding, Kathleen             11 Cooper City               2:02.51  AA-C  
  2  Balbuena, Kirschtine          12 Buchholz                  2:04.37        
  3  Weyant, Emma                  10 Riverview (Srq)           2:05.57        
  4  MacEachern, Paige             FR Boca Bobcats              2:06.11        
  5  Traba, Isabel                 11 Sarasota                  2:06.74        
  6  Miyamoto, Victoria            SR Boca Bobcats              2:07.60        
  7  Shinault, Morgan                 Durant                    2:08.92        
  8  Massengale, Emily             SO Lakewood Ranch            2:09.10        
  9  Rodriguez, Julia              11 Buchholz                  2:09.45        
 10  Lozano, Luci                  11 Riverview (Srq)           2:09.91        
 11  Nagle, Alyssa                 11 Plant (Tampa)             2:10.12        
 12  Golding, Molly                 9 Cooper City               2:10.13        
 13  Flynn, Ryan                      Forest Hill               2:10.64        
 14  Cassady, Shay                 SR St. Petersburg            2:10.69        
 15  Loefgren, Emily               JR Lakewood Ranch            2:10.91        
 16  Rossi, Caroline               11 Plant (Tampa)             2:10.99        
 17  Song, Hana                    12 Jupiter                   2:11.35        
 18  Barres, Manuela               JR Timber Creek              2:11.49        
 19  Austrich, Morgan               9 Plant (Tampa)             2:11.49        
 20  Khunduang, Grace              FR West Orange (Wg)          2:11.91        
 21  Dunn, Ana                     SR Palm Harbor Univ          2:11.91        
 22  Harris, Kelly                 SR St. Petersburg            2:12.69        
 23  Gobora, Sofiya                09 Sarasota                  2:12.73        
 24  Roque, Anelis                  9 Ferguson (Miami)          2:12.90        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:49.83  AA-A
               1:51.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Finke, Robert                 SR Countryside               1:52.79        
  2  Riley, Brett                  12 Riverview (Srq)           1:53.82        
  3  Licht, Joey                   SR Countryside               1:53.93        
  4  Parnell, Gabe                 12 Lake Brantley             1:54.68        
  5  Zapata, Juan                     St. Thomas                1:55.23        
  6  Vives, Brandon                JR Columbus (Miami)          1:57.47        
  7  Rockaway, Jeremy              12 Oviedo                    1:58.54        
  8  Schmidt, Parker               11 Riverview (Srq)           1:58.63        
  9  Boccuzzo, Nathaniel           SO Apopka                    1:58.98        
 10  Gibbons, Ryan                 10 Oviedo                    1:59.20        
 11  Nagle, Tommy                   9 Plant (Tampa)             1:59.62        
 12  Harris, Reed                  SO St. Petersburg            1:59.70        
 13  Perez, Daniel                 SR Freedom                   1:59.92        
 14  Hyde, Wesley                  10 West Port                 1:59.97        
 15  Timp, Alejandro               11 Braddock                  2:00.20        
 16  Bono, Dominic                  9 Coral Reef                2:00.30        
 17  Pourmoghadam, Yashar          JR Winter Park               2:00.40        
 18  Rosal, Ryan                   SO Countryside               2:00.80        
 19  Smithers, Kyle                11 Fletcher                  2:01.05        
 20  Petranchuk, Caleb              9 Jupiter                   2:01.17        
 21  Moretti, Jake                 SO East Ridge                2:01.20        
 22  Mateus, Leonardo              10 Everglades                2:01.20        
 23  Mirsaderov, Nik               SR Palm Harbor Univ          2:01.47        
 24  Quintero, Bryan               SR Miami Beach               2:01.47        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.24  AA-A
               23.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cronin, Kaitlyn               11 Buchholz                    23.19  AA-A  
  2  Mulvihill, Lexie                 G. Steinbrenner             23.30  AA-C  
  3  Bates, Talia                  11 Buchholz                    23.56  AA-C  
  4  Banks, Gaby                   SO Cypress Bay                 23.89        
  5  Bathurst, Ella                 9 Plant (Tampa)               24.00        
  6  Marlow, Ella                   9 Plant (Tampa)               24.05        
  7  Gibbons, Abigail              10 Oviedo                      24.06        
  8  Freyman, Anna                 11 Seminole                    24.13        
  9  Murphy, Megan                    Forest Hill                 24.14        
 10  Hagmaier, Shannon             12 Lake Brantley               24.20        
 11  Williams, Allora                 Western                     24.27        
 12  Cottle, Elizabeth             JR West Orange (Wg)            24.36        
 13  Capalbo, Solana               11 Cooper City                 24.38        
 14  Ciancimino, Olivia            09 Seminole                    24.43        
 15  Vasiloff, Katherine              Durant                      24.43        
 16  Acosta, Claudia                  Hialeah Gardens             24.50        
 17  Bularca, Isabelle             SR Bloomingdale                24.53        
 18  Valido, Jenny                 SO Gateway                     24.68        
 19  Stewart, Emma                 11 Oviedo                      24.74        
 20  Nordheim, Caroline            FR Boca Bobcats                24.75        
 21  Arzonico, Ashley              11 Lake Brantley               24.86        
 22  Kephart, Ashley               10 Seminole                    24.89        
 23  Nicholas, Brooke              SR Winter Park                 24.89        
 24  Bogumil, Haille               SR Lakewood Ranch              25.00        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.65  AA-A
               20.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  DiMatteo, Kyle                SR Park Vista                  20.89  AA-C  
  2  Gijsendorfer, Charlie            Lake Worth                  21.50        
  3  Carey, Luke                   JR Olympia                     21.66        
  4  Neeley, Jack                  12 Fleming Island              21.67        
  5  Heinton, Drew                 11 Fleming Island              21.69        
  6  Serna, Juan                      West Broward                21.77        
  7  Ackerson, Ryan                12 Seminole                    21.94        
  8  Outlaw, Shea                  12 Spruce Creek                21.96        
  9  Dworet, Nicholas              SR Douglas                     21.98        
 10  Roubicek, Jordan              SR East Ridge                  21.99        
 11  Frankenstein, Robert          11 Lake Brantley               22.00        
 12  Cheong, Brandon               11 Buchholz                    22.07        
 13  Connery, Jake                 12 Plant (Tampa)               22.08        
 14  Tatton, Kyle                  SR Boca Bobcats                22.11        
 15  Wilson, Robert                 9 Cooper City                 22.11        
 16  Reiser, Aaron                 JR Spanish River               22.17        
 17  Poore, Payton                 11 Seminole                    22.26        
 18  Gonzalez, Alejandro           12 South Dade                  22.34        
 19  Parnell, Cole                 10 Lake Brantley               22.35        
 20  Burns, Joey                   FR Countryside                 22.37        
 21  Fedotov, Nicholas             JR Miami Beach                 22.39        
 22  Wheeler, Elijah               12 Deland                      22.40        
 23  Manrique, Leo                 JR Cypress Bay                 22.43        
 24  Rivera-Maldonado, Andy        11 Seminole                    22.44        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fillmer, Maddie               12 Buchholz                   501.00        
  2  Fluharty, Keegan              12 Mandarin                   500.95        
  3  Wortman, Julia                   Wellington                 478.80        
  4  Holt, Kara                    JR Olympia                    473.55        
  5  Seminara, Olivia               9 PalmBeachGardens           445.80        
  6  Fekete, Haley                  9 Jupiter                    426.65        
  7  Miller, Noa                    9 Jupiter                    425.20        
  8  Rosen, Olivia                 FR Douglas                    421.60        
  9  Glowka, Leila                  9 Jupiter                    419.85        
 10  Dundov, Kaleigh               SR Boca Bobcats               416.85        
 11  Mason, Raquel                 11 Lake Nona                  415.20        
 12  Downs, Taylor                 12 Mandarin                   411.40        
 13  Russo, Courtney               10 Cooper City                407.65        
 14  Ewoldt, Megan                 10 Jupiter                    385.70        
 15  Koenig, Grace                 SO Boca Bobcats               385.60        
 16  Kabbej, Nadia                 SR Spanish River              378.05        
 17  Bernardi, Cecilia             SO Cypress Bay                372.85        
 18  Warm, Sara                    10 Buchholz                   368.55        
 19  Oberman, Ayva                 SR Olympia                    368.25        
 20  Dannolfo, Kacie               FR Pbc (Wellington)           368.20        
 21  Turner, Abby                  10 Plant (Tampa)              366.35        
 22  Polejes, Brea                    Winter Park                366.20        
 23  Sawyer, Morgan                12 Mandarin                   362.50        
 24  Gross, Sofia                     Western                    355.80        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Vazquez, Emanuel              SR Dr. Phillips               547.55        
  2  Lefebvre, Will                11 Jupiter                    491.70        
  3  Coffey, Tyler                 10 Jupiter                    490.85        
  4  Stivers, Luke                 SR Atlantic                   439.35        
  5  Flowers, Tyler                 9 Cooper City                429.65        
  6  Trax, Tristan                  9 Vero Beach                 421.50        
  7  Wegner, Brandon               FR Olympia                    411.25        
  8  Libfeld, David                SR Park Vista                 410.80        
  9  Dealing, Connor               12 Mandarin                   403.80        
 10  Dietrich, Connor              JR Douglas                    401.80        
 11  Gombert, Jeremy               12 Mandarin                   397.85        
 12  Turnbull, Billy               FR Olympia                    396.20        
 13  Kaiser, Alex                  SR Dr. Phillips               387.80        
 14  Pfaffenbichler, Eric             Newsome (Lithia)           383.10        
 15  Donahue, Trevor               12 Plant (Tampa)              374.00        
 16  Weber, Nicholas               JR Boca Bobcats               369.60        
 17  Petroksy, Connor              SR Palm Harbor Univ           343.55        
 18  Howell, Josh                     Oviedo                     338.55        
 19  Guzzino, Jake                 12 Fletcher                   334.65        
 20  Mercer, Zack                   9 Fletcher                   326.95        
 21  Bailey, Patrick               10 Mandarin                   313.10        
 22  Johnson, Spencer              SO Boca Bobcats               302.70        
 23  Johnson, Wyatt                SO Boca Bobcats               297.10        
 24  Gidus, Luke                      Winter Park                295.70        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.45  2016        Jessica Nava, Westminster Acad               
               54.56  AA-A
               55.75  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gibbons, Abigail              10 Oviedo                      54.92  AA-C  
  2  Bates, Talia                  11 Buchholz                    55.66  AA-C  
  3  Cooper, Caroline              JR Winter Park                 55.75  AA-C  
  4  Marlow, Ella                   9 Plant (Tampa)               56.20        
  5  Cottle, Elizabeth             JR West Orange (Wg)            56.36        
  6  Traba, Isabel                 11 Sarasota                    56.37        
  7  Rodriguez, Julia              11 Buchholz                    56.45        
  8  Vasiloff, Katherine              Durant                      56.45        
  9  Guzman, Celi                  SR Strawberry Crest            56.66        
 10  Brooks, Caitlin               11 Buchholz                    56.83        
 11  Herbet, Jaden                 10 Oviedo                      56.91        
 12  Hampson, Chloe                12 Oviedo                      57.05        
 13  Bularca, Isabelle             SR Bloomingdale                57.54        
 14  Sterlacci, Catarina           12 Plant (Tampa)               57.68        
 15  Treadwell, Emma               SR Apopka                      57.75        
 16  Lozano, Luci                  11 Riverview (Srq)             57.76        
 17  Olivares, Roseleen            SR Dr. Phillips                57.83        
 18  Dong, Cindy                   12 Riverview (Srq)             57.88        
 19  Schulte, Jilian               11 Plant (Tampa)               57.93        
 20  Gonzalez, Shannelle              Hialeah                     58.03        
 21  Roque, Anelis                  9 Ferguson (Miami)            58.39        
 22  Radloff, Keely                JR Lakewood Ranch              58.46        
 23  Cozad, Ashley                    Wellington                  58.51        
 24  Gates, Ella                   SO Park Vista                  58.78        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.06  AA-A
               50.07  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wilby, Mason                  12 Buchholz                    48.73  AA-A  
  2  Vasquez-Moreno, Carlos           St. Thomas                  50.32        
  3  Hackett, Nick                 12 Fleming Island              50.45        
  4  Garcia, Jose                  SR Boca Bobcats                51.06        
  5  San Tun, Aye-Chan             12 Riverview (Srq)             51.43        
  6  Zapata, Juan                     St. Thomas                  51.65        
  7  Aguirre, Sebastian            JR Lakewood Ranch              51.77        
  8  Thompson, Jacob               12 Fleming Island              51.82        
  9  Machado, Diego                SO Cypress Bay                 52.19        
 10  Dillon, Jonathan              SR Olympia                     52.21        
 11  Vives, Brandon                JR Columbus (Miami)            52.21        
 12  Amistoso, Patrick             12 Sarasota                    52.26        
 13  Hartshorne, Michael           12 Jupiter                     52.29        
 14  Mirsaderov, Nik               SR Palm Harbor Univ            52.45        
 15  Torres, John                  11 Braddock                    52.57        
 16  Rockaway, Jeremy              12 Oviedo                      52.69        
 17  Cordoves, Kenny               FR Hialeah Gardens             52.69        
 18  Moncada, Jhon                 11 Lake Brantley               52.87        
 19  Hernandez, Kalvin                St. Thomas                  53.05        
 20  Dubs, Chasen                  11 Riverview (Srq)             53.24        
 21  Fosselius, Erik               11 Seminole                    53.26        
 22  Lueth, Kon                    SR Countryside                 53.30        
 23  Herbet, Mason                 10 Oviedo                      53.33        
 24  Ho, Ted                       JR Park Vista                  53.38        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.69  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
               50.41  AA-A
               51.17  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cronin, Kaitlyn               11 Buchholz                    50.58  AA-C  
  2  Balbuena, Kirschtine          12 Buchholz                    50.90  AA-C  
  3  Cronk, Micayla                 9 FlaglerPalmCoast            50.90  AA-C  
  4  Golding, Kathleen             11 Cooper City                 50.90  AA-C  
  5  Bathurst, Ella                 9 Plant (Tampa)               51.74        
  6  Freyman, Anna                 11 Seminole                    51.92        
  7  Bates, Georgia                 9 Buchholz                    51.94        
  8  Barr, Savannah                10 Riverview (Srq)             52.38        
  9  Gentry-Tuney, Leah            FR Freedom                     52.44        
 10  Capalbo, Solana               11 Cooper City                 52.70        
 11  Banks, Gaby                   SO Cypress Bay                 53.01        
 12  Greer, Klaudia                   Newsome (Lithia)            53.13        
 13  Mauter, Julia                 FR Winter Springs              53.17        
 14  Williams, Allora                 Western                     53.18        
 15  Acosta, Claudia                  Hialeah Gardens             53.21        
 16  Herbet, Jaden                 10 Oviedo                      53.45        
 17  Richardson, Elizabeth         11 Vero Beach                  53.64        
 18  Lane, Paige                   FR Cypress Bay                 53.67        
 19  Holcomb, Tori                 10 Sarasota                    53.74        
 20  Stewart, Emma                 11 Oviedo                      53.81        
 21  Answeeney, Justine               G. Steinbrenner             53.86        
 22  Osborne, Summer               JR Countryside                 53.87        
 23  Jones, Ashlyn                 11 Seminole                    53.99        
 24  Jordan, Kasey                    St. Thomas                  54.60        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.06  AA-A
               45.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  DiMatteo, Kyle                SR Park Vista                  45.21  AA-C  
  2  Richardson, Zane              SR Strawberry Crest            46.99        
  3  Heinton, Drew                 11 Fleming Island              47.13        
  4  Gijsendorfer, Charlie            Lake Worth                  47.15        
  5  Corrigan, JJ                  12 Riverview (Srq)             47.20        
  6  Kephart, Wesley               10 Seminole                    47.36        
  7  Strezenicky, Rene             10 Riverview (Srq)             47.45        
  8  Brames, Heath                 12 Cooper City                 47.48        
  9  Serna, Juan                      West Broward                47.49        
 10  Dworet, Nicholas              SR Douglas                     47.53        
 11  Maduro, Jovan                    Santaluces                  47.93        
 12  Burns, Joey                   FR Countryside                 47.95        
 13  Gardner, Alexander            10 Riverview (Srq)             48.03        
 14  Carey, Luke                   JR Olympia                     48.10        
 15  Parnell, Cole                 10 Lake Brantley               48.19        
 16  Roubicek, Jordan              SR East Ridge                  48.34        
 17  Wilson, Robert                 9 Cooper City                 48.38        
 18  Ciancimino, Griffin           11 Seminole                    48.53        
 19  Reiser, Aaron                 JR Spanish River               48.55        
 20  Ackerson, Ryan                12 Seminole                    48.59        
 21  Tatton, Kyle                  SR Boca Bobcats                48.75        
 22  Wheeler, Elijah               12 Deland                      48.83        
 23  Matheus, Eric                 SR Boca Bobcats                48.84        
 24  Hernandez, Kevin              FR Miami                       48.90        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.60  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               4:52.12  AA-A
               4:57.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Weyant, Emma                  10 Riverview (Srq)           4:53.00  AA-C  
  2  Auld, Anna                       Forest Hill               4:55.10  AA-C  
  3  McMahon, Kensey               12 Mandarin                  4:56.26  AA-C  
  4  Tankersley, Morgan            12 Plant (Tampa)             4:58.12        
  5  Cianciolo, Christina          11 Riverview (Srq)           5:01.24        
  6  Whitfield, Sidney             12 Plant (Tampa)             5:02.48        
  7  Traba, Mercedes               09 Sarasota                  5:02.66        
  8  Davie, Alicia                 10 Sarasota                  5:03.43        
  9  Growe, Alanna                 FR St. Petersburg            5:04.32        
 10  Licht, Abby                   SO Countryside               5:04.38        
 11  Rose, Carlie                   9 Oviedo                    5:05.15        
 12  Hobson, Kirsten               11 Riverview (Srq)           5:05.32        
 13  Neri, Christina               SR Palm Harbor Univ          5:07.26        
 14  Trago, Sarah                  12 Lake Nona                 5:07.31        
 15  Tague, Erin                   11 PalmBeachGardens          5:07.37        
 16  Hernandez-Flores, Alexis      SO Palm Harbor Univ          5:09.87        
 17  Miller, Sienna                12 Sarasota                  5:09.89        
 18  Wesch, Erika                  11 Jupiter                   5:10.52        
 19  Carroll, Abigail              10 Lake Nona                 5:10.61        
 20  Ortiz, Victoria               11 Mandarin                  5:10.96        
 21  Starman, Sidney               11 Coral Reef                5:11.34        
 22  Hampson, Sophie               10 Oviedo                    5:11.48        
 23  Shapiro, Abigail              12 Plant (Tampa)             5:12.52        
 24  Acevedo, Sarah                 9 Everglades                5:13.36        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:12.87  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.04  AA-A
               4:33.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Taddonio, Cameron             JR Boca Bobcats              4:31.70  AA-C  
  2  Finke, Robert                 SR Countryside               4:33.89        
  3  Repassy, Jared                10 Sarasota                  4:36.91        
  4  Firlie, Brendan               12 Riverview (Srq)           4:38.14        
  5  Hill, Julian                  11 Buchholz                  4:39.10        
  6  Valdes, Roberto               10 Miami Palmetto            4:39.68        
  7  Vargas, Andres                11 Southwest Miami           4:40.07        
  8  Stoker, Kyle                     G. Steinbrenner           4:40.12        
  9  Hernandez-Tome, Nicholas      12 Riverview (Srq)           4:40.43        
 10  Hyde, Wesley                  10 West Port                 4:40.47        
 11  Shapiro, Jack                 12 Plant (Tampa)             4:40.66        
 12  Bucaro, Luis                  SO Cypress Bay               4:41.57        
 13  Contogonas, Elias             11 Boone                     4:42.52        
 14  Pokorny, Matthew              11 FlaglerPalmCoast          4:42.89        
 15  Shoemaker, Connor             11 Sarasota                  4:43.82        
 16  Hample, Greg                  SR Palm Harbor Univ          4:44.14        
 17  Opitz, Ryan                   11 Sarasota                  4:44.73        
 18  Mateus, Leonardo              10 Everglades                4:45.09        
 19  Schmidt, Mason                11 Riverview (Srq)           4:45.77        
 20  Gibbons, Ryan                 10 Oviedo                    4:45.86        
 21  Padron, Dante                 12 Coral Reef                4:46.23        
 22  Newman, Julian                12 Buchholz                  4:46.67        
 23  McKeon, Andres                11 Coral Springs             4:46.72        
 24  Smithers, Kyle                11 Fletcher                  4:47.14        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.21  2017        Buccholz, Buccholz                         
                        T. Bates, K. Cronin, G. Bates, I. Ivey            
               1:35.67  AA-A
               1:37.32  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholz                                                   1:33.21  AA-A  
  2  Plant (Tampa)                                              1:36.69  AA-C  
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:38.95        
  4  Lake Brantley Altamonte Spring                             1:39.27        
  5  Seminole High School (Sanford)                             1:39.28        
  6  Oviedo High School                                         1:39.58        
  7  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:39.61        
  8  Sarasota High School                                       1:39.85        
  9  Cooper City                                                1:40.00        
 10  Fleming Island Orange Park                                 1:40.28        
 11  Dr Phillips Orlando                                        1:40.85        
 12  Jupiter                                                    1:40.91        
 13  Palm Harbor University                                     1:41.24        
 14  Winter Park High School                                    1:41.27        
 15  Lakewood Ranch High School                                 1:41.77        
 16  St. Petersburg                                             1:41.91        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:24.94  AA-A
               1:26.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fleming Island Orange Park                                 1:26.71        
  2  Seminole High School (Sanford)                             1:27.50        
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:28.10        
  4  Oviedo High School                                         1:28.44        
  5  Jupiter                                                    1:29.01        
  6  Lake Brantley Altamonte Spring                             1:29.49        
  7  Cooper City                                                1:29.57        
  8  Cypress Bay (Weston)                                       1:29.57        
  9  Mandarin Jacksonville                                      1:29.68        
 10  Olympia Orlando                                            1:29.80        
 11  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:29.89        
 12  Countryside (Clearwater)                                   1:29.96        
 13  St. Petersburg                                             1:30.01        
 14  Palm Harbor University                                     1:30.41        
 15  Douglas (Parkland)                                         1:30.59        
 16  Boca Raton High School                                     1:30.65        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.05  AA-A
               56.30  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brooks, Caitlin               11 Buchholz                    53.86  AA-A  
  2  Guzman, Celi                  SR Strawberry Crest            56.20  AA-C  
  3  Murphy, Megan                    Forest Hill                 56.48        
  4  Shinault, Morgan                 Durant                      57.41        
  5  Bates, Georgia                 9 Buchholz                    57.85        
  6  Massengale, Emily             SO Lakewood Ranch              57.95        
  7  Sherlock, Julia               12 Lake Brantley               58.13        
  8  Cronk, Micayla                 9 FlaglerPalmCoast            58.35        
  9  Cooper, Caroline              JR Winter Park                 58.42        
 10  Smith, Kayla                  SR Dr. Phillips                58.44        
 11  Floyd, Taylor                 10 Oviedo                      58.91        
 12  Song, Hana                    12 Jupiter                     58.99        
 13  Gates, Ella                   SO Park Vista                  59.19        
 14  Flynn, Reagan                  9 Plant (Tampa)               59.22        
 15  Osborne, Summer               JR Countryside                 59.36        
 16  Barres, Manuela               JR Timber Creek                59.43        
 17  Abad, Victoria                JR South Plantation            59.43        
 18  Dilullo, Gina                 FR Hagerty (Oviedo)            59.49        
 19  Reisker, Leah                 10 Buchholz                    59.57        
 20  Cunningham, Kayla              9 Everglades                  59.60        
 21  Gobora, Sofiya                09 Sarasota                    59.76        
 22  Mauter, Julia                 FR Winter Springs              59.78        
 23  Chance, Naomi                 10 Riverview (Srq)             59.79        
 24  Roque, Angelina               12 Ferguson (Miami)          1:00.11        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.66  AA-A
               50.86  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Licht, Joey                   SR Countryside                 51.00        
  2  Wilby, Mason                  12 Buchholz                    51.46        
  3  Riley, Brett                  12 Riverview (Srq)             51.54        
  4  Cartagena, Carlos             11 Oviedo                      52.25        
  5  Cote, Lukas                   SO St. Petersburg              52.38        
  6  Garcia, Jose                  SR Boca Bobcats                52.40        
  7  Grant, Magellan               JR St. Petersburg              52.80        
  8  Moncada, Jhon                 11 Lake Brantley               53.07        
  9  Torres, John                  11 Braddock                    53.18        
 10  Hanley, Tyler                  9 Oviedo                      53.42        
 11  Kaufman, Kyle-Anthony            St. Thomas                  53.45        
 12  Diaz, Juan                    SR Cypress Bay                 53.69        
 13  Corrigan, JJ                  12 Riverview (Srq)             53.86        
 14  Evans, Noah                   10 Seminole                    53.93        
 15  Brann, Ian                    10 Riverview (Srq)             54.29        
 16  Roach, Ethan                  FR Spanish River               54.56        
 17  Diaz Lainez, Jose                Western                     54.57        
 18  Aguirre, Sebastian            JR Lakewood Ranch              54.60        
 19  Kavanough, Sean                  Durant                      54.60        
 20  Sickles, Michael                 North Port                  54.63        
 21  Cordoves, Kenny               FR Hialeah Gardens             54.75        
 22  Perez, Daniel                 SR Freedom                     54.85        
 23  MacGregor, Shane                 G. Steinbrenner             55.22        
 24  Kugler, Liam                  SO Palm Harbor Univ            55.27        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.56  2015        Lindsey Horejsi, Albert Lee, MN            
       State:  1:01.68  2015        Caroline White, Trinity Prep               
               1:02.82  AA-A
               1:04.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ivey, Isabel                  11 Buchholz                  1:03.61  AA-C  
  2  Gentry-Tuney, Leah            FR Freedom                   1:04.70        
  3  Miyamoto, Victoria            SR Boca Bobcats              1:05.66        
  4  Cabiling, Tara                JR Palm Harbor Univ          1:06.31        
  5  MacEachern, Paige             FR Boca Bobcats              1:06.52        
  6  Rodriguez, Jennifer           SO Hialeah Gardens           1:06.52        
  7  Golding, Molly                 9 Cooper City               1:07.24        
  8  Rossi, Caroline               11 Plant (Tampa)             1:07.25        
  9  Austrich, Morgan               9 Plant (Tampa)             1:07.31        
 10  Flynn, Ryan                      Forest Hill               1:07.57        
 11  Nagle, Alyssa                 11 Plant (Tampa)             1:07.81        
 12  Sterlacci, Catarina           12 Plant (Tampa)             1:08.12        
 13  Loefgren, Emily               JR Lakewood Ranch            1:08.16        
 14  Avedisian, Michaela            9 Jupiter                   1:08.22        
 15  Dunn, Ana                     SR Palm Harbor Univ          1:08.45        
 16  Harris, Kelly                 SR St. Petersburg            1:08.48        
 17  Khunduang, Grace              FR West Orange (Wg)          1:08.66        
 18  Brennan, Brooke               10 Oviedo                    1:08.67        
 19  Hagmaier, Shannon             12 Lake Brantley             1:08.77        
 20  Wolpert, Eva                  FR Winter Park               1:08.95        
 21  Thurin, Kelsey                SO Palm Harbor Univ          1:09.02        
 22  Fimiano, Gina                    St. Thomas                1:09.21        
 23  Shell, Brooke                 SO Timber Creek              1:09.30        
 24  Rupe, Madison                 11 Buchholz                  1:09.52        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.65  2016        Chandler Bray, Avon H.S, IN                  
       State:  54.33  2016        James Daugherty, Bolles                      
               56.00  AA-A
               57.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rodriguez, Hector             JR Winter Park                 58.05        
  2  Cheong, Brandon               11 Buchholz                    58.13        
  3  Parnell, Gabe                 12 Lake Brantley               58.73        
  4  Nagle, Tommy                   9 Plant (Tampa)               58.99        
  5  Richardson, Zane              SR Strawberry Crest            59.86        
  6  Boccuzzo, Nathaniel           SO Apopka                      59.99        
  7  Varon, Daniel                 11 Treasure Coast            1:00.09        
  8  Chism, Kenny                  11 Mandarin                  1:00.17        
  9  Hartshorne, Michael           12 Jupiter                   1:00.33        
 10  Florey, Sam                   10 Fletcher                  1:00.34        
 11  Schwan, Matthew               11 Lake Howell               1:00.40        
 12  Darias, Teolio                   Miami                     1:00.68        
 13  Murillo, Pablo                JR Cypress Bay               1:00.78        
 14  Claytor, Cameron              11 Lake Brantley             1:01.14        
 15  Haywood, Robert               JR Strawberry Crest          1:01.22        
 16  Dubs, Chasen                  11 Riverview (Srq)           1:01.36        
 17  Garthwaite, Colby             JR George Jenkins            1:01.41        
 18  Harris, Reed                  SO St. Petersburg            1:01.50        
 19  San Tun, Aye-Chan             12 Riverview (Srq)           1:01.65        
 20  Hermida, Jose                  9 Coral Reef                1:01.66        
 21  Rosal, Ryan                   SO Countryside               1:01.68        
 22  Schmidt, Parker               11 Riverview (Srq)           1:01.93        
 23  Carrasquillo, David           11 Oviedo                    1:02.01        
 24  Vega, Andres                  SR Olympia                   1:02.07        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:27.95  AA-A
               3:31.42  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholz                                                   3:23.90  AA-A  
  2  Plant (Tampa)                                              3:28.62  AA-C  
  3  Oviedo High School                                         3:32.79        
  4  Riverview (Sarasota)                                       3:34.69        
  5  Seminole High School (Sanford)                             3:35.05        
  6  Winter Park High School                                    3:35.75        
  7  Sarasota High School                                       3:36.76        
  8  Palm Harbor University                                     3:36.86        
  9  George Steinbrenner (Lutz)                                 3:37.19        
 10  Cypress Bay (Weston)                                       3:38.29        
 11  Lakewood Ranch High School                                 3:38.65        
 12  West Orange (Winter Garden)                                3:38.96        
 13  Jupiter                                                    3:38.99        
 14  Countryside (Clearwater)                                   3:39.36        
 15  Mandarin Jacksonville                                      3:39.71        
 16  Newsome (Lithia)                                           3:39.90        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.28  AA-A
               3:09.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fleming Island Orange Park                                 3:09.85        
  2  Buchholz                                                   3:10.05        
  3  Riverview (Sarasota)                                       3:12.15        
  4  Cypress Bay (Weston)                                       3:12.54        
  5  Lake Brantley Altamonte Spring                             3:12.66        
  6  Countryside (Clearwater)                                   3:14.74        
  7  Olympia Orlando                                            3:14.75        
  8  Seminole High School (Sanford)                             3:14.88        
  9  Boca Raton High School                                     3:15.43        
 10  Oviedo High School                                         3:15.78        
 11  St. Thomas Aquinas (Fort Laude                             3:15.94        
 12  Cooper City                                                3:16.52        
 13  Palm Harbor University                                     3:17.21        
 14  DeLand                                                     3:17.30        
 15  Christopher Columbus High                                  3:17.64        
 16  Miami Beach                                                3:18.14