Sailfish Splash Water Park - Site License             11/10/2017 - 8:53 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 2:54.43  2012      Bolles School, FL
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
        State: * 2:54.43  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
                 3:06.28  AA-A
                 3:09.26  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Riverview                     3:07.79    3:05.23 AA-A    40  
     1) Gardner, Alexander 10         2) Firlie, Brendan 12           
     3) Corrigan, JJ 12               4) Strezenicky, Rene 10         
                 22.54        46.99 (46.99)
        1:09.00 (22.01)     1:32.55 (45.56)
        1:54.61 (22.06)     2:18.62 (46.07)
        2:41.08 (22.46)     3:05.23 (46.61)
  2 Lake Brantley                 3:08.92    3:07.11 AA-C    34  
     1) Parnell, Gabe 12              2) Parnell, Cole 10             
     3) Frankenstein, Robert 11       4) Moncada, Jhon 11             
                 22.28        46.36 (46.36)
        1:08.60 (22.24)     1:32.98 (46.62)
        1:55.10 (22.12)     2:20.36 (47.38)
        2:42.82 (22.46)     3:07.11 (46.75)
  3 Fleming Island                3:07.30    3:07.28 AA-C    32  
     1) Hackett, Nick 12              2) Thompson, Jacob 12           
     3) Neeley, Jack 12               4) Heinton, Drew 11             
                 21.81        45.77 (45.77)
        1:08.88 (23.11)     1:34.29 (48.52)
        1:56.32 (22.03)     2:21.18 (46.89)
        2:42.81 (21.63)     3:07.28 (46.10)
  4 Buchholz                      3:09.86    3:08.63 AA-C    30  
     1) Hill, Julian 11               2) Newman, Julian 12            
     3) Cheong, Brandon 11            4) Wilby, Mason 12              
                 22.21        45.96 (45.96)
        1:08.89 (22.93)     1:34.66 (48.70)
        1:57.42 (22.76)     2:23.80 (49.14)
        2:44.79 (20.99)     3:08.63 (44.83)
  5 Countryside                   3:08.71    3:08.85 AA-C    28  
     1) Licht, Joey SR                2) Burns, Joey FR               
     3) Lueth, Kon SR                 4) Finke, Robert SR             
                 22.85        47.58 (47.58)
        1:09.94 (22.36)     1:34.89 (47.31)
        1:57.82 (22.93)     2:23.49 (48.60)
        2:45.46 (21.97)     3:08.85 (45.36)
  6 Seminole                      3:09.02    3:10.79         26  
     1) Rivera-Maldonado, Andy 11     2) Ciancimino, Griffin 11       
     3) Kephart, Wesley 10            4) Ackerson, Ryan 12            
                 23.36        48.04 (48.04)
        1:11.16 (23.12)     1:35.99 (47.95)
        1:58.23 (22.24)     2:22.69 (46.70)
        2:45.20 (22.51)     3:10.79 (48.10)
  7 Cypress Bay                   3:12.55    3:11.47         24  
     1) Machado, Diego SO             2) Bucaro, Luis SO              
     3) Homes, Diego SR               4) Diaz, Juan SR                
                 22.60        47.16 (47.16)
        1:09.87 (22.71)     1:34.55 (47.39)
        1:57.62 (23.07)     2:23.13 (48.58)
        2:46.52 (23.39)     3:11.47 (48.34)
  8 Olympia                       3:12.02    3:15.34         22  
     1) Dillon, Jonathan SR           2) Marsh, Clay SR               
     3) McConkey, Aidan SR            4) Carey, Luke JR               
                 23.73        49.98 (49.98)
        1:12.80 (22.82)     1:38.00 (48.02)
        2:01.50 (23.50)     2:27.39 (49.39)
        2:50.14 (22.75)     3:15.34 (47.95)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 St Thomas                     3:19.92    3:15.64         18  
     1) Hernandez, Kalvin             2) Alvaro, Alejandro            
     3) Vasquez, Carlos               4) Avellaneda, Diego            
                 23.73        49.78 (49.78)
        1:12.38 (22.60)     1:38.49 (48.71)
        2:01.09 (22.60)     2:26.00 (47.51)
        2:49.57 (23.57)     3:15.64 (49.64)
 10 Oviedo                        3:14.31    3:15.68         14  
     1) Cartagena, Carlos 11          2) De Stefano, Santiago 11      
     3) Herbet, Mason 10              4) Fry, Patrick 10              
                 23.65        48.86 (48.86)
        1:12.39 (23.53)     1:38.10 (49.24)
        2:01.18 (23.08)     2:26.92 (48.82)
        2:50.22 (23.30)     3:15.68 (48.76)
 11 Deland                        3:13.97    3:15.85         12  
     1) Youngquist, Kyle 12           2) Scharlach, Jason 12          
     3) Morgan, Jacob 12              4) Wheeler, Elijah 12           
                 23.90        49.86 (49.86)
        1:13.12 (23.26)     1:38.91 (49.05)
        2:02.04 (23.13)     2:27.77 (48.86)
        2:50.09 (22.32)     3:15.85 (48.08)
 12 Boca Bobcats                  3:14.05    3:16.15         10  
     1) Taddonio, Cameron JR          2) Nordheim, Ryan FR            
     3) Matheus, Eric SR              4) Tatton, Kyle SR              
                 23.53        48.50 (48.50)
        1:12.47 (23.97)     1:39.76 (51.26)
        2:02.70 (22.94)     2:27.89 (48.13)
        2:50.63 (22.74)     3:16.15 (48.26)
 13 Columbus (Miami)              3:20.76    3:16.21          8  
     1) Rodriguez, Nando JR           2) Vives, Brandon JR            
     3) Amor, Matthew                 4) Basalo, Alejandro SR         
                 23.67        49.14 (49.14)
        1:11.32 (22.18)     1:35.98 (46.84)
        1:59.41 (23.43)     2:25.65 (49.67)
        2:49.77 (24.12)     3:16.21 (50.56)
 14 Cooper City                   3:15.26    3:16.25          6  
     1) Capalbo, Ivan 12              2) Christakis, Nicolas 12       
     3) Brames, Heath 12              4) Wilson, Robert 9             
                 23.61        49.36 (49.36)
        1:13.98 (24.62)     1:41.39 (52.03)
        2:04.01 (22.62)     2:28.35 (46.96)
        2:51.61 (23.26)     3:16.25 (47.90)
 15 Miami Beach                   3:18.99    3:17.88          4  
     1) Fedotov, Nicholas JR          2) Deyback, Alexander JR        
     3) Carbone, Nicholas JR          4) Quintero, Bryan SR           
                 23.23        48.35 (48.35)
        1:12.12 (23.77)     1:37.79 (49.44)
        2:01.87 (24.08)     2:28.01 (50.22)
        2:51.76 (23.75)     3:17.88 (49.87)
 16 Palm Harbor Univ              3:17.97    3:18.07          2  
     1) Hample, Greg SR               2) Romero, Kyle JR              
     3) Williams, Luke FR             4) Kugler, Liam SO              
                 23.56        49.06 (49.06)
        1:12.97 (23.91)     1:38.92 (49.86)
        2:02.66 (23.74)     2:28.25 (49.33)
        2:51.29 (23.04)     3:18.07 (49.82)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Riverview (Sarasota)            278.5   2. Lake Brantley Altamonte Spring    198
  3. Fleming Island Orange Park        162   4. Buchholz                          150
  5. Seminole High School (Sanford)    139   6. Olympia Orlando                   126
  7. Oviedo High School                109   8. Countryside (Clearwater)          105
  9. Jupiter                            93  10. Boca Raton High School             83
 11. Cypress Bay (Weston)               79  12. St Petersburg                      68
 13. St Thomas Aquinas (Fort Laude      67  14. Plant (Tampa)                      53
 15. Palm Harbor University             52  16. Douglas (Parkland)                 43
 17. Park Vista Community High Scho     41  18. Strawberry Crest (Dover)         39.5
 19. Christopher Columbus High          37  20. Cooper City                        31
 21. Sarasota High School               29  22. George Steinbrenner (Lutz)         26
 23. Apopka                             25  24. Winter Park High School            24
 24. Dr Phillips Orlando                24  26. East Ridge Clermont                23
 27. West Port Ocala                    21  28. Lakewood Ranch High School         20
 29. DeLand                             17  30. Treasure Coast (Port St Lucie      16
 31. Atlantic Community High School     15  31. Miami                              15
 33. Lake Worth                         13  34. Vero Beach                         12
 35. Mandarin Jacksonville              11  36. Spanish River High School          10
 37. Braddock(Miami)                     9  37. West Broward (Pembroke Pines)       9
 39. Boone High School Orlando           7  39. Lyman High School                   7
 41. Newsome (Lithia)                    4  41. Miami Beach                         4
 41. Miami Palmetto                      4  41. George Jenkins Lakeland             4
 41. Fletcher Neptune Beach              4  46. Spruce Creek (Port Orange)          3
 46. Santaluces (Lantana)                3  46. Lake Howell Winter Park             3
 49. Everglades (Miramar)                2  50. Southwest Miami                     1