Sailfish Splash Water Park - Site License             11/10/2017 - 8:53 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 1:19.27  2012      Bolles School, FL
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
        State: * 1:19.27  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
                 1:24.94  AA-A
                 1:26.18  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Fleming Island                1:24.96    1:24.82 AA-A    40  
     1) Thompson, Jacob 12            2) Neeley, Jack 12              
     3) Heinton, Drew 11              4) Hackett, Nick 12             
                 21.92        42.99 (21.07)
        1:04.26 (21.27)     1:24.82 (20.56)
  2 Seminole                      1:25.40    1:25.45 AA-C    34  
     1) Rivera-Maldonado, Andy 11     2) Poore, Payton 11             
     3) Kephart, Wesley 10            4) Ackerson, Ryan 12            
                 21.94        43.49 (21.55)
        1:04.35 (20.86)     1:25.45 (21.10)
  3 Riverview                     1:26.39    1:26.19         32  
     1) Firlie, Brendan 12            2) Strezenicky, Rene 10         
     3) Hernandez-Tome, Nicholas 12   4) Gardner, Alexander 10        
                 21.39        43.04 (21.65)
        1:04.43 (21.39)     1:26.19 (21.76)
  4 Olympia                       1:26.70    1:27.41         30  
     1) Carey, Luke JR                2) Dillon, Jonathan SR          
     3) Vega, Andres SR               4) Marsh, Clay SR               
                 21.72        43.79 (22.07)
        1:05.62 (21.83)     1:27.41 (21.79)
  5 Lake Brantley                 1:28.36    1:28.03         28  
     1) Parnell, Cole 10              2) Frankenstein, Robert 11      
     3) Claytor, Cameron 11           4) Mesa, Ben 11                 
                 22.13        43.22 (21.09)
        1:06.01 (22.79)     1:28.03 (22.02)
  6 Oviedo                        1:27.49    1:28.04         26  
     1) Cartagena, Carlos 11          2) Fry, Patrick 10              
     3) De Stefano, Arturo 12         4) Rockaway, Jeremy 12          
                 21.79        43.89 (22.10)
        1:06.75 (22.86)     1:28.04 (21.29)
  7 Cypress Bay                   1:28.73    1:28.29         24  
     1) Manrique, Leo JR              2) Diaz, Juan SR                
     3) Homes, Diego SR               4) Machado, Diego SO            
                 22.36        44.31 (21.95)
        1:06.77 (22.46)     1:28.29 (21.52)
  8 Jupiter                       1:28.49    1:28.58         22  
     1) Hartshorne, Michael 12        2) Petranchuk, Caleb 9          
     3) Curtis, Joshua 10             4) Monroe, Varis 9              
                 22.72        44.42 (21.70)
        1:06.73 (22.31)     1:28.58 (21.85)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Cooper City                   1:29.73    1:29.59         18  
     1) Brames, Heath 12              2) Capalbo, Ivan 12             
     3) Zhang, Mark 10                4) Wilson, Robert 9             
                 22.00        44.01 (22.01)
        1:07.54 (23.53)     1:29.59 (22.05)
 10 Palm Harbor Univ              1:30.12    1:29.72         14  
     1) Hample, Greg SR               2) Gottlieb, Michael JR         
     3) Williams, Luke FR             4) Mirsaderov, Nik SR           
                 22.28        44.83 (22.55)
        1:07.28 (22.45)     1:29.72 (22.44)
 11 G. Steinbrenner               1:29.78    1:29.81         12  
     1) Martino, Max                  2) Stoker, Kyle                 
     3) Harkness, Alex or A.J.        4) Stoker, Bradley              
                 22.59        44.59 (22.00)
        1:07.14 (22.55)     1:29.81 (22.67)
 12 Douglas                       1:29.87    1:29.87         10  
     1) Bogoslavsky, Guy SR           2) Barrios, Guillermo SO        
     3) Irwin, Justin JR              4) Dworet, Nicholas SR          
                 22.83        46.08 (23.25)
        1:08.88 (22.80)     1:29.87 (20.99)
 13 St. Petersburg                1:31.12    1:30.04          8  
     1) Grant, Magellan JR            2) Kast, Richard JR             
     3) Rozycki, Kieran JR            4) Cote, Lukas SO               
                 22.53        45.50 (22.97)
        1:08.00 (22.50)     1:30.04 (22.04)
 14 Boca Bobcats                  1:30.29    1:30.44          6  
     1) Matheus, Eric SR              2) Seniuta, Tadas SO            
     3) Nordheim, Ryan FR             4) Tatton, Kyle SR              
                 22.83        45.61 (22.78)
        1:08.51 (22.90)     1:30.44 (21.93)
 15 Mandarin                      1:29.01    1:30.47          4  
     1) Green, Sage 10                2) Khvan, Roman 12              
     3) Boles, Parker 12              4) LaRocque, Dane 11            
                 23.22        46.08 (22.86)
        1:08.70 (22.62)     1:30.47 (21.77)
 16 Countryside                   1:30.48    1:30.60          2  
     1) Lueth, Kon SR                 2) Rosal, Ryan SO               
     3) Walters, Peyton FR            4) Hernon, Camden SR            
                 22.78        45.17 (22.39)
        1:08.08 (22.91)     1:30.60 (22.52)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 18                      
 
  1. Riverview (Sarasota)            211.5   2. Fleming Island Orange Park        130
  3. Lake Brantley Altamonte Spring    122   4. Olympia Orlando                   104
  5. Seminole High School (Sanford)    101   6. Buchholz                           91
  7. Jupiter                            88   8. Oviedo High School                 80
  9. Boca Raton High School             64  10. Countryside (Clearwater)           57
 11. Cypress Bay (Weston)               50  11. Palm Harbor University             50
 13. St Thomas Aquinas (Fort Laude      48  14. Douglas (Parkland)                 43
 15. Park Vista Community High Scho     41  16. Plant (Tampa)                      40
 17. St Petersburg                      35  18. Christopher Columbus High          29
 18. Sarasota High School               29  20. George Steinbrenner (Lutz)         26
 21. Cooper City                        25  22. Dr Phillips Orlando                24
 23. East Ridge Clermont                23  24. West Port Ocala                    21
 25. Strawberry Crest (Dover)         19.5  26. Atlantic Community High School     15
 27. Lakewood Ranch High School         14  28. Lake Worth                         13
 29. Vero Beach                         12  30. Apopka                             11
 30. Mandarin Jacksonville              11  32. Spanish River High School          10
 33. West Broward (Pembroke Pines)       9  34. Winter Park High School             7
 34. Lyman High School                   7  34. Boone High School Orlando           7
 37. Braddock(Miami)                     6  38. DeLand                              5
 39. Newsome (Lithia)                    4  39. Miami Palmetto                      4
 41. Spruce Creek (Port Orange)          3  41. Fletcher Neptune Beach              3
 41. Santaluces (Lantana)                3  44. Everglades (Miramar)                2
 45. Southwest Miami                     1