Sailfish Splash Water Park - Site License             11/10/2017 - 8:53 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 1:30.72  2015      Carmel, IN
                          Burchill V, Adams, Smith, Rothrock
        State: * 1:31.66  11/10/2017Buchholz, Buchholz
                          T Bates, K Cronin, G Bates, I Ivey
                 1:35.67  AA-A
                 1:37.32  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Buchholz                      1:32.98    1:31.66*AA-A    40  
     1) Bates, Talia 11               2) Cronin, Kaitlyn 11           
     3) Bates, Georgia 9              4) Ivey, Isabel 11              
                 23.05        46.05 (23.00)
        1:09.20 (23.15)     1:31.66 (22.46)
  2 Plant (Tampa)                 1:34.72    1:34.35 AA-A    34  
     1) Marlow, Ella 9                2) Bathurst, Ella 9             
     3) Tankersley, Morgan 12         4) Sterlacci, Catarina 12       
                 23.95        47.66 (23.71)
        1:10.40 (22.74)     1:34.35 (23.95)
  3 Seminole                      1:37.11    1:37.03 AA-C    32  
     1) Ciancimino, Olivia 09         2) Kephart, Ashley 10           
     3) Jones, Ashlyn 11              4) Freyman, Anna 11             
                 24.97        49.08 (24.11)
        1:13.96 (24.88)     1:37.03 (23.07)
  4 Riverview                     1:38.17    1:37.84         30  
     1) Cianciolo, Christina 11       2) Barr, Savannah 10            
     3) Chance, Naomi 10              4) Hobson, Kirsten 11           
                 24.32        48.18 (23.86)
        1:12.90 (24.72)     1:37.84 (24.94)
  5 G. Steinbrenner               1:38.78    1:38.16         28  
     1) Mulvihill, Lexie              2) Answeeney, Justine           
     3) Holmes, Taylor                4) Hall, Mackenzie              
                 23.28        47.85 (24.57)
        1:13.42 (25.57)     1:38.16 (24.74)
  6 Lake Brantley                 1:38.21    1:38.31         26  
     1) Wilson, Rayne 12              2) Hagmaier, Shannon 12         
     3) Arzonico, Ashley 11           4) Linartas, Lizzy 10           
                 24.78        48.80 (24.02)
        1:13.81 (25.01)     1:38.31 (24.50)
  7 Oviedo                        1:38.80    1:38.80         24  
     1) Herbet, Jaden 10              2) Hampson, Chloe 12            
     3) Zerpa, Guilliana 10           4) Rose, Carlie 9               
                 24.23        49.51 (25.28)
        1:14.51 (25.00)     1:38.80 (24.29)
  8 Sarasota                      1:39.00    1:39.13         22  
     1) Chmielewski, Laine 10         2) Traba, Isabel 11             
     3) Holcomb, Tori 10              4) Davie, Morgan 12             
                 24.90        49.50 (24.60)
        1:14.33 (24.83)     1:39.13 (24.80)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Dr. Phillips                  1:40.01    1:39.69         18  
     1) Smith, Kayla SR               2) Grzeszczak, Caroline SR      
     3) Horency, Samantha SO          4) Olivares, Roseleen SR        
                 24.71        49.56 (24.85)
        1:15.22 (25.66)     1:39.69 (24.47)
 10 Cooper City                   1:39.23    1:39.87         14  
     1) Capalbo, Solana 11            2) Bernal, Barbara 12           
     3) Golding, Molly 9              4) Golding, Kathleen 11         
                 24.97        50.69 (25.72)
        1:16.61 (25.92)     1:39.87 (23.26)
 11 Palm Harbor Univ              1:39.66    1:40.05         12  
     1) Hansen, Hannah SR             2) Hernandez-Flores, Alexis SO  
     3) Neri, Christina SR            4) Shirley, Amber JR            
                 25.17        50.15 (24.98)
        1:15.64 (25.49)     1:40.05 (24.41)
 12 Winter Park                   1:39.38    1:40.15         10  
     1) Nicholas, Brooke SR           2) Freitas, Moriah FR           
     3) De Diego, Florence            4) Nicholas, Brianna SR         
                 25.08        49.78 (24.70)
        1:15.14 (25.36)     1:40.15 (25.01)
 13 Lakewood Ranch                1:41.14    1:40.70          8  
     1) Bogumil, Haille SR            2) Loefgren, Emily JR           
     3) Aguirre, Suzy FR              4) Coons, Katelynn SO           
                 25.39        50.68 (25.29)
        1:16.13 (25.45)     1:40.70 (24.57)
 14 Jupiter                       1:41.66    1:40.91          6  
     1) Avedisian, Michaela 9         2) Tuzeo, Gianna 10             
     3) Griskie, Chloe 10             4) Wesch, Erika 11              
                 25.60        51.15 (25.55)
        1:16.25 (25.10)     1:40.91 (24.66)
 15 Fleming Island                1:40.56    1:41.11          4  
     1) Grimm, Sarah 9                2) Grimm, Emma 9                
     3) Sullivan, Alicia 11           4) Laird, Corrina 12            
                 25.46        50.57 (25.11)
        1:16.19 (25.62)     1:41.11 (24.92)
 16 St. Petersburg                1:40.66    1:42.26          2  
     1) Harris, Kelly SR              2) McDonald, Chloe FR           
     3) Pyhel, Madison JR             4) Cassady, Shay SR             
                 25.61        51.97 (26.36)
        1:17.37 (25.40)     1:42.26 (24.89)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Buchholz                        268.5   2. Plant (Tampa)                     206
  3. Riverview (Sarasota)              161   4. Oviedo High School                125
  5. Cooper City                        86   6. Seminole High School (Sanford)     69
  7. Boca Raton High School             68   8. Lake Brantley Altamonte Spring     64
  9. Palm Harbor University             61  10. Sarasota High School               56
 10. Mandarin Jacksonville              56  12. Forest Hill (West Palm Beach)      48
 13. George Steinbrenner (Lutz)         45  14. West Orange (Winter Garden)        35
 15. Dr Phillips Orlando                32  16. Durant (Plant City)                29
 16. Lakewood Ranch High School         29  18. Winter Park High School            26
 19. Palm Beach Gardens                 24  20. Cypress Bay (Weston)               22
 20. Jupiter                            22  22. Flagler Palm Coast                 20
 23. Wellington                         16  24. Olympia Orlando                    15
 25. Countryside (Clearwater)           14  26. Strawberry Crest (Dover)           13
 27. Newsome (Lithia)                   12  27. Lake Nona Orlando                  12
 29. Freedom Orlando                  11.5  30. Hialeah Gardens                    10
 31. St Petersburg                       9  31. Winter Springs High School          9
 33. Douglas (Parkland)                  7  34. Western (Davie)                     4
 34. Bloomingdale (Valrico)              4  34. Fleming Island Orange Park          4
 37. Gateway Kissimmee                   3  37. Apopka                              3
 37. Spanish River High School           3  37. Vero Beach                          3