Sailfish Splash Water Park - Site License             11/10/2017 - 8:53 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 6  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
     National: # 1:41.39  2011      David Nolan, Hershey, PA
        State: * 1:46.31  2004      Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale
                 1:49.83  AA-A
                 1:51.96  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Finke, Robert    SR Countryside       1:51.73    1:47.41 AA-A    20  
                 23.79        50.80 (27.01)
        1:22.42 (31.62)     1:47.41 (24.99)
  2 Parnell, Gabe    12 Lake Brantley     1:49.91    1:47.50 AA-A    17  
                 23.72        51.11 (27.39)
        1:21.66 (30.55)     1:47.50 (25.84)
  3 Riley, Brett     12 Riverview         1:51.94    1:50.97 AA-C    16  
                 25.17        52.17 (27.00)
        1:24.64 (32.47)     1:50.97 (26.33)
  4 Licht, Joey      SR Countryside       1:50.10    1:51.12 AA-C    15  
                 24.45        51.16 (26.71)
        1:24.62 (33.46)     1:51.12 (26.50)
  5 Vives, Brandon   JR Columbus (Miami)  1:52.00    1:53.62         14  
                 23.76        53.06 (29.30)
        1:25.64 (32.58)     1:53.62 (27.98)
  6 Rockaway, Jerem  12 Oviedo            1:55.24    1:55.06         13  
                 24.80        54.78 (29.98)
        1:27.79 (33.01)     1:55.06 (27.27)
  7 Zapata, Juan        St Thomas         1:55.31    1:55.28         12  
                 23.98        53.63 (29.65)
        1:27.93 (34.30)     1:55.28 (27.35)
  8 Boccuzzo, Natha  SO Apopka            1:56.38    1:55.53         11  
                 24.77        54.83 (30.06)
        1:28.36 (33.53)     1:55.53 (27.17)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Hyde, Wesley     10 West Port         1:56.58    1:55.96          9  
                 26.06        56.22 (30.16)
        1:29.30 (33.08)     1:55.96 (26.66)
 10 Pourmoghadam, Y  JR Winter Park       1:57.34    1:57.74          7  
                 24.61        54.05 (29.44)
        1:29.09 (35.04)     1:57.74 (28.65)
 11 Nagle, Tommy      9 Plant (Tampa)     2:00.33    1:57.77          6  
                 26.94        58.51 (31.57)
        1:29.90 (31.39)     1:57.77 (27.87)
 12 Gibbons, Ryan    10 Oviedo            1:58.12    1:58.98          5  
                 26.42        56.85 (30.43)
        1:31.73 (34.88)     1:58.98 (27.25)
 13 Schmidt, Parker  11 Riverview         1:58.53    1:59.06          4  
                 25.97        56.30 (30.33)
        1:31.22 (34.92)     1:59.06 (27.84)
 14 Smithers, Kyle   11 Fletcher          2:00.11    1:59.32          3  
                 25.93        56.98 (31.05)
        1:31.75 (34.77)     1:59.32 (27.57)
 15 Mateus, Leonard  10 Everglades        2:00.04    2:00.99          2  
                 26.09        56.07 (29.98)
        1:33.45 (37.38)     2:00.99 (27.54)
 16 Mirsaderov, Nik  SR Palm Harbor Univ  1:59.56    2:02.34          1  
                 25.38        56.78 (31.40)
        1:34.13 (37.35)     2:02.34 (28.21)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Harris, Reed     SO St. Petersburg    2:01.08                   
                 27.28        57.66 (30.38)
        1:32.00 (34.34)     2:01.08 (29.08)
 18 Bono, Dominic     9 Coral Reef        2:01.12                   
                 26.83        56.98 (30.15)
        1:33.56 (36.58)     2:01.12 (27.56)
 19 Moretti, Jake    SO East Ridge        2:01.14                   
                 26.44        57.42 (30.98)
        1:32.13 (34.71)     2:01.14 (29.01)
 20 Petranchuk, Cal   9 Jupiter           2:01.32                   
                 25.24        58.38 (33.14)
        1:33.12 (34.74)     2:01.32 (28.20)
 21 Rosal, Ryan      SO Countryside       2:01.76                   
                 25.52        57.63 (32.11)
        1:32.40 (34.77)     2:01.76 (29.36)
 22 Quintero, Bryan  SR Miami Beach       2:02.08                   
                 26.71        57.43 (30.72)
        1:33.59 (36.16)     2:02.08 (28.49)
 23 Timp, Alejandro  11 Braddock          2:02.40                   
                 26.18        59.07 (32.89)
        1:33.80 (34.73)     2:02.40 (28.60)
 24 Perez, Daniel    SR Freedom           2:03.72                   
                 25.68        56.27 (30.59)
        1:33.93 (37.66)     2:03.72 (29.79)
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 6                  
 
  1. Riverview (Sarasota)               98   2. Lake Brantley Altamonte Spring     57
  3. Buchholz                           54   4. Oviedo High School                 47
  5. Countryside (Clearwater)           35   6. Seminole High School (Sanford)     33
  7. Boca Raton High School             27   7. St Petersburg                      27
  9. Jupiter                            26  10. Palm Harbor University             25
 11. St Thomas Aquinas (Fort Laude      23  12. Plant (Tampa)                      20
 13. Olympia Orlando                    18  14. Fleming Island Orange Park         16
 15. Cypress Bay (Weston)               15  16. Christopher Columbus High          14
 17. George Steinbrenner (Lutz)         12  18. Apopka                             11
 19. Spanish River High School          10  20. West Port Ocala                     9
 21. Strawberry Crest (Dover)            8  22. Lyman High School                   7
 22. Winter Park High School             7  24. Braddock(Miami)                     6
 25. Sarasota High School                4  26. Fletcher Neptune Beach              3
 27. Everglades (Miramar)                2