Sailfish Splash Water Park - Site License             11/10/2017 - 8:53 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 4A - 11/10/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: # 1:33.26  2016      Grant Shoults, St. Margarita,CA
        State: * 1:34.69  2013      Caeleb Dressel, Clay, Clay
                 1:38.63  AA-A
                 1:40.34  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hill, Julian     11 Buchholz          1:40.20    1:37.68 AA-A    20  
                 23.17        47.91 (24.74)
        1:12.91 (25.00)     1:37.68 (24.77)
  2 Firlie, Brendan  12 Riverview         1:40.38    1:38.57 AA-A    17  
                 23.48        48.19 (24.71)
        1:13.10 (24.91)     1:38.57 (25.47)
  3 Hackett, Nick    12 Fleming Island    1:40.33    1:39.61 AA-C    16  
                 23.44        48.80 (25.36)
        1:14.08 (25.28)     1:39.61 (25.53)
  4 Cote, Lukas      SO St. Petersburg    1:41.31    1:40.97         15  
                 23.15        48.37 (25.22)
        1:14.45 (26.08)     1:40.97 (26.52)
  5 Hernandez-Tome,  12 Riverview         1:41.13    1:41.08         14  
                 23.74        49.47 (25.73)
        1:15.54 (26.07)     1:41.08 (25.54)
  6 Machado, Diego   SO Cypress Bay       1:41.69    1:41.53         13  
                 23.15        48.56 (25.41)
        1:14.99 (26.43)     1:41.53 (26.54)
  7 Stoker, Kyle        G. Steinbrenner   1:41.74    1:42.67         12  
                 23.72        49.52 (25.80)
        1:16.09 (26.57)     1:42.67 (26.58)
  8 Vasquez, Carlos     St Thomas         1:41.31    1:43.72         11  
                 23.36        48.86 (25.50)
        1:16.19 (27.33)     1:43.72 (27.53)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Gardner, Alexan  10 Riverview         1:42.22    1:40.83          9  
                 23.88        49.51 (25.63)
        1:15.26 (25.75)     1:40.83 (25.57)
 10 Snively, Aidan   SR Lyman (Longwood)  1:41.91    1:41.12          7  
                 22.99        48.27 (25.28)
        1:14.84 (26.57)     1:41.12 (26.28)
 11 Strezenicky, Re  10 Riverview         1:42.39    1:41.79          6  
                 24.17        49.98 (25.81)
        1:16.11 (26.13)     1:41.79 (25.68)
 12 Taddonio, Camer  JR Boca Bobcats      1:42.05    1:42.90          5  
                 23.63        49.44 (25.81)
        1:16.28 (26.84)     1:42.90 (26.62)
 13 Repassy, Jared   10 Sarasota          1:42.96    1:43.37          4  
                 24.27        50.57 (26.30)
        1:17.33 (26.76)     1:43.37 (26.04)
 14 Kephart, Wesley  10 Seminole          1:42.30    1:43.40          3  
                 23.96        50.13 (26.17)
        1:17.58 (27.45)     1:43.40 (25.82)
 15 Bucaro, Luis     SO Cypress Bay       1:43.10    1:43.57          2  
                 24.31        50.69 (26.38)
        1:17.13 (26.44)     1:43.57 (26.44)
 16 Cartagena, Carl  11 Oviedo            1:43.44    1:45.27          1  
                 24.07        50.69 (26.62)
        1:17.99 (27.30)     1:45.27 (27.28)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Brames, Heath    12 Cooper City       1:43.59                   
                 24.46        50.37 (25.91)
        1:16.78 (26.41)     1:43.59 (26.81)
 18 Hample, Greg     SR Palm Harbor Univ  1:43.93                   
                 24.07        49.91 (25.84)
        1:16.66 (26.75)     1:43.93 (27.27)
 19 Shapiro, Jack    12 Plant (Tampa)     1:44.85                   
                 24.40        50.42 (26.02)
        1:17.40 (26.98)     1:44.85 (27.45)
 20 Diaz, Juan       SR Cypress Bay       1:45.66                   
                 25.32        51.94 (26.62)
        1:18.51 (26.57)     1:45.66 (27.15)
 21 D'Avi, Jack      FR Cypress Bay       1:45.94                   
                 24.27        50.95 (26.68)
        1:18.29 (27.34)     1:45.94 (27.65)
 22 Borrazzo, Nick   11 Oviedo            1:46.84                   
                 24.33        50.75 (26.42)
        1:18.71 (27.96)     1:46.84 (28.13)
 23 Pokorny, Matthe  11 FlaglerPalmCoast  1:47.61                   
                 24.91        51.64 (26.73)
        1:19.31 (27.67)     1:47.61 (28.30)
 24 Basalo, Alejand  SR Columbus (Miami)  1:47.66                   
                 24.69        51.52 (26.83)
        1:19.27 (27.75)     1:47.66 (28.39)
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 4                  
 
  1. Riverview (Sarasota)               78   2. Buchholz                           54
  3. Lake Brantley Altamonte Spring     40   4. Seminole High School (Sanford)     33
  5. Oviedo High School                 29   6. St Petersburg                      27
  6. Boca Raton High School             27   8. Jupiter                            26
  9. Palm Harbor University             24  10. Olympia Orlando                    18
 11. Fleming Island Orange Park         16  12. Cypress Bay (Weston)               15
 13. Plant (Tampa)                      14  14. George Steinbrenner (Lutz)         12
 15. St Thomas Aquinas (Fort Laude      11  16. Spanish River High School          10
 17. Strawberry Crest (Dover)            8  18. Lyman High School                   7
 19. Braddock(Miami)                     6  20. Sarasota High School                4