Licensed to Sailfish Splash Water Park - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/5/2017 12:32 PM
                 2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17                 
           Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL           
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:44.91  AA-A
               1:46.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Clearwater                                                 1:48.87        
  2  Creekside (St. Johns)                                      1:49.31        
  3  Bartram Trail (St. Johns)                                  1:50.22        
  4  Sunlake Land O' Lakes                                      1:50.24        
  5  Washington (Pensacola)                                     1:52.07        
  6  Martin County (Stuart)                                     1:52.17        
  7  Gainesville                                                1:52.21        
  8  Barron Collier                                             1:52.60        
  9  Fort Myers                                                 1:52.90        
 10  Pensacola High School                                      1:53.18        
 11  Gulf Coast (Naples)                                        1:53.38        
 12  Estero High School                                         1:53.84        
 13  Fort Lauderdale                                            1:53.85        
 14  Seminole (Seminole)                                        1:54.17        
 15  Freedom (Tampa)                                            1:54.22        
 16  New Smyrna Beach                                           1:55.24        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor School, TN                          
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:33.53  AA-A
               1:35.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Barron Collier                                             1:36.96        
  2  Naples High School                                         1:37.24        
  3  Chiles (Tallahassee)                                       1:37.46        
  4  Doral Academy Charter High                                 1:38.06        
  5  Gainesville                                                1:39.35        
  6  Pembroke Pines Charter                                     1:39.60        
  7  Venice High School                                         1:39.71        
  8  Bartram Trail (St. Johns)                                  1:39.75        
  9  Osceola (Seminole)                                         1:39.84        
 10  Niceville                                                  1:40.05        
 11  Gulf Coast (Naples)                                        1:40.82        
 12  Fort Lauderdale                                            1:41.59        
 13  Creekside (St. Johns)                                      1:41.65        
 14  Atlantic Coast (Jacksonville)                              1:42.64        
 15  Pensacola High School                                      1:42.90        
 16  Sebastian River (Sebastian)                                1:44.42        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:44.31  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               1:48.82  AA-A
               1:50.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kraus, Alena                     Gainesville               1:52.07        
  2  Heron, Noa                    SR Seminole                  1:53.09        
  3  Campbell, Shannon             11 Creekside                 1:53.87        
  4  Miller, Emily                 FR Jensen Beach              1:53.96        
  5  Williams, Clara               FR Osceola                   1:54.21        
  6  Havig, Maquinn                09 Barron Collier            1:54.31        
  7  Walkup, Julia                 JR Mitchell                  1:54.45        
  8  Sowell, Nicole                11 Bartram Trail             1:54.75        
  9  Holmes, Stephanie             12 Chiles                    1:54.75        
 10  Hernandez, Stephanie          12 Doral (Miami)             1:54.79        
 11  Bowie, Kealyn                 11 Chiles                    1:55.02        
 12  Alfaro, Amanda                10 New Smyrna Beach          1:55.44        
 13  Smith, Lexi                   11 Bartram Trail             1:55.81        
 14  Goldblum, McKaley             SO Freedom (Tampa)           1:55.82        
 15  Chorpening, Emily              9 Chiles                    1:55.92        
 16  Kercheval-Roig, Olivia        SR Leon                      1:55.96        
 17  Shepherd, Gabriella           11 Riverdale                 1:56.27        
 18  Kilpatrick, Katelyn           SR Vanguard                  1:56.58        
 19  Marsala, Isabella             11 Barron Collier            1:56.90        
 20  Chestang, Emma                09 Creekside                 1:57.08        
 21  Yenari, Lauren                SR Venice                    1:57.56        
 22  Bush, Kali                    11 Lake Minneola             1:57.65        
 23  Scott, Jordan                    King                      1:58.11        
 24  Blazek, Jessica                  South Lake                1:58.66        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.26  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:38.63  AA-A
               1:40.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fungairino, Aitor             12 Belen Jesuit              1:38.08  AA-A  
  2  Lares, Andres                 12 Pines Charter             1:42.45        
  3  Wong, Andres                  10 Belen Jesuit              1:42.79        
  4  Jerger, James "rusty"         10 Northeast                 1:43.96        
  5  Rodriguez, Rafael             10 Pines Charter             1:44.42        
  6  Sanders, Tristan              12 Chiles                    1:44.56        
  7  Scholz, Quintin                  Niceville                 1:45.54        
  8  Forbes, Cole                  12 Chiles                    1:45.63        
  9  Madsen, Oscar                 11 Barron Collier            1:46.01        
 10  Hammond, Dylan                   Niceville                 1:46.22        
 11  Oake, Adrian                  12 Bartram Trail             1:46.47        
 12  McArthur, Jay                 SR Osceola                   1:46.62        
 13  Smith, Noah                   JR Vanguard                  1:46.99        
 14  Ide, Reef                        Windermere HS             1:47.06        
 15  Andrezejczyn, Dominik         SR Venice                    1:47.07        
 16  Marrero, Alex                    South Broward             1:47.15        
 17  Espinoza, Gregory             12 Doral (Miami)             1:47.17        
 18  Henry, Aidan                  09 Creekside                 1:47.40        
 19  Morton, Michael               11 Creekside                 1:47.44        
 20  Brent, Michael                10 Fort Myers                1:47.46        
 21  Pelton, Chris                 SR Venice                    1:47.58        
 22  Young, Thomas                 JR Tate                      1:47.72        
 23  Kruger, Carson                SO Mitchell                  1:48.15        
 24  Stark, Ben                    10 Lake Minneola             1:48.91        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:01.89  AA-A
               2:04.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McMurray, Olivia               9 Fort Myers                2:00.81  AA-A  
  2  Stanfield, Summer             11 Bartram Trail             2:02.24  AA-C  
  3  Peoples, Olivia               09 Nease                     2:05.78        
  4  Gorham, Jordan                SR Seminole                  2:09.91        
  5  Hendrickx, Zoe                10 Barron Collier            2:10.16        
  6  Henderson, Renee              10 Pensacola                 2:10.31        
  7  Heron, Kelley                 12 Pines Charter             2:11.71        
  8  Leisure, Abigail              SO Freedom (Tampa)           2:11.76        
  9  Lee, Samantha                    King                      2:11.89        
 10  Luth, AnnaJordan              JR Washington                2:11.91        
 11  Arnold, Megan                 12 Creekside                 2:12.12        
 12  Kemeny, Saige                 10 Lincoln                   2:12.64        
 13  Schmaedeke, Kelly                Lakeland                  2:12.82        
 14  Ballash, Audrey               SO Sunlake                   2:12.88        
 15  Eisold, Annalise              JR Naples                    2:13.09        
 16  Suarez, Stephanie             10 Doral (Miami)             2:13.37        
 17  Barnes, Micah                 10 Charlotte                 2:13.66        
 18  Cardoso, Kyndall              JR Leon                      2:14.29        
 19  Moran, Rachel                 09 Gulf Coast                2:14.30        
 20  Ballash, Elise                JR Sunlake                   2:14.34        
 21  Clark, Michael-Ann            10 Lincoln                   2:14.43        
 22  Bauer, Elise                  SO Forest (Ocala)            2:14.82        
 23  Sheppard, Sydney              SR Seminole                  2:15.23        
 24  Iafe, Natalie                 JR Osceola                   2:15.23        
 25  Sydeski, Samantha             10 New Smyrna Beach          2:18.43        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:49.83  AA-A
               1:51.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  VanDeusen, Jack               10 Bartram Trail             1:52.65        
  2  Roche, Ricardo                12 Pines Charter             1:54.77        
  3  Martinez, Ricardo             SR Osceola                   1:55.15        
  4  De Grijze, Kevin              10 Fort Lauderdale           1:55.24        
  5  Skigen, Jackson               11 Atlantic Coast            1:55.74        
  6  Gray, Colton                  12 Northeast                 1:55.92        
  7  Proctor, Noah                 12 Martin County             1:56.21        
  8  Foote, Wyatt                  12 Chiles                    1:56.38        
  9  Hacker, Dylan                 11 Charlotte                 1:56.86        
 10  Bastawros, Danny              SR Venice                    1:57.60        
 11  Montero, Nestor               10 Doral (Miami)             1:57.99        
 12  Sylvester, Jack               SR Venice                    1:58.15        
 13  Laur, Mason                   09 Barron Collier            1:58.33        
 14  Kwan, Hayden                   9 Chiles                    1:58.40        
 15  Weber, Evan                   SR Venice                    1:59.91        
 16  Spillers, Nick                10 Creekside                 2:00.09        
 17  Barfield, Coulson             JR Washington                2:00.73        
 18  McCloud, Ethan                11 Sebastian River           2:00.85        
 19  Gomez, Santiago               10 Doral (Miami)             2:01.14        
 20  Parra, Walker                 SO Washington                2:01.22        
 21  Ray, Mason                    11 Bartram Trail             2:01.25        
 22  Henderson, William            10 Pensacola                 2:01.36        
 23  Foster, Alex                  12 Barron Collier            2:01.41        
 24  Catron, Sean                     East River                2:02.15        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.24  AA-A
               23.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Malhotra, Ria                 11 Nease                       23.88        
  2  Sizemore, Sloan               12 Martin County               24.10        
  3  Grimme, Chloe                 SO Sunlake                     24.11        
  4  Campbell, Lia                 12 Creekside                   24.23        
  5  Simpkins, Delaney             11 Martin County               24.35        
  6  Walker, Kate                  SO Braden River                24.67        
  7  Markwardt, Stefanie              Niceville                   24.69        
  8  Martinelli, Mia                9 Sebastian River             24.70        
  9  Russell, Virginia             10 Chiles                      24.73        
 10  McCabe, Lilly                 11 Bartram Trail               24.86        
 11  Arnold, Brooke                09 Creekside                   24.90        
 12  Boling, Brooke                10 Gulf Coast                  24.91        
 13  Rawls, Madeline               11 Hillsborough                24.97        
 14  Brown, Tatiana                11 Bartram Trail               25.01        
 15  Ross, Racine                  12 Fort Lauderdale             25.14        
 16  Barton, Hanna                 JR Sunlake                     25.17        
 17  Matthews, Grace               SO Washington                  25.19        
 18  Eurell, Tori                  SO Sunlake                     25.24        
 19  Sprague, Alex                 FR Sunlake                     25.31        
 20  Gapinski, Anna                11 Creekside                   25.34        
 21  Tayag, Amelia                 11 Bartram Trail               25.44        
 22  Chernin, Julia                10 Gulf Coast                  25.44        
 23  Eaton, Grace                   9 Charlotte                   25.48        
 24  Hoots, Kalley                 11 New Smyrna Beach            25.93        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.65  AA-A
               20.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Olmsted, Davis                SR Naples                      21.30        
  2  Ortanez, Dominic              SO Sunlake                     21.59        
  3  Yambor-Maul, John             12 Chiles                      21.66        
  4  Limbacher, Matthew            SR Naples                      21.77        
  5  Cooper, Ian                   11 Creekside                   21.89        
  6  Thrasher, Andrew              11 Chiles                      21.94        
  7  Oliva, Ethan                  12 Winter Haven                21.96        
  8  Eaton, Joshua                 11 Charlotte                   22.04        
  9  Bungert, William                 Gainesville                 22.16        
 10  Argulewicz, Matthew           SR Venice                      22.16        
 11  Taylor, Dorian                12 Lincoln                     22.18        
 12  Connor, Jacob                 10 Barron Collier              22.23        
 13  Moya, Casey                   12 Pines Charter               22.25        
 14  Branagin, Brett               SR Clearwater                  22.33        
 15  Montana, David                10 Doral (Miami)               22.33        
 16  Brown, Parker                 11 Chiles                      22.36        
 17  Fernandez, Michael            FR West Boca Raton             22.38        
 18  Mattson, Nick                 12 Barron Collier              22.46        
 19  Bartlett, Reston                 Kathleen                    22.47        
 20  Carnes, Ian                   JR Jensen Beach                22.47        
 21  Williams, Luke                11 Bartram Trail               22.50        
 22  Parravano, Vittorio           11 Doral (Miami)               22.65        
 23  Canada, Harley                SO Jensen Beach                22.67        
 24  Munoz Suarez, Julio              Niceville                   22.77        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rousseau, Sarah                  Viera                      502.05        
  2  Vause, Rainey                 11 Chiles                     448.05        
  3  DiStefano, Isabella           09 Bartram Trail              429.40        
  4  Brown, Savannah               11 St. Augustine              425.85        
  5  Ricard, Olivia                11 Gulf Coast                 422.85        
  6  Jerger, Evelyn "ruthie"       12 Northeast                  421.90        
  7  Slinkman, Emma                   South Fork                 409.65        
  8  Lumia, Carina                 FR Osceola                    406.55        
  9  Quintanilla, Aubrey           11 Dwyer                      405.95        
 10  Boyd, Alexandra "alli"        12 Northeast                  401.75        
 11  Lahmann, Moriah                  Escambia                   380.30        
 12  Bros, Autumn                  12 Martin County              377.60        
 13  Dixon, Molly                  SO Leon                       373.80        
 14  Brittain, Taylor              10 Fort Lauderdale            362.80        
 15  Burns, Breanna                 9 Chiles                     361.40        
 16  O'Reilly, Mckenna             SO Dixie Hollins              343.00        
 17  Goehl, Kaylyn                 JR Osceola                    341.20        
 18  Laplante, Kendall             FR Seminole                   338.00        
 19  Sekula, Emma                  11 Riverdale                  337.05        
 20  Henson, Haley                  9 Winter Haven               336.05        
 21  Flinn, Allison                11 Winter Haven               334.95        
 22  Cannon, Skylar                   Gainesville                326.25        
 23  Koessick, Ava                 10 Martin County              324.50        
 24  Griffin, Makenzie             12 Harmony                    323.75        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Servaites, Jake               11 Sebastian River            492.70        
  2  Cole, Taj                     JR Leon                       476.05        
  3  Howze, Nathan                 12 Bartram Trail              467.00        
  4  Just, Ryan                       Viera                      463.60        
  5  Tsiopelas, Michael            12 Martin County              452.50        
  6  Green, Andrew                 11 Sebastian River            432.45        
  7  Saumell, Javier               12 Belen Jesuit               431.20        
  8  Lindseth, James                9 Sebastian River            418.50        
  9  Parris, Dylan                    Viera                      409.70        
 10  Noblin, Blake                 11 Lincoln                    390.65        
 11  Vincent, Miles                10 Chiles                     389.85        
 12  Knight-Banker, Christian      12 Atlantic Coast             378.55        
 13  Newsome, Sam                  12 Atlantic Coast             377.10        
 14  Luecht, Caleb                 JR Washington                 360.00        
 15  Priola, Matthew               12 Brandon                    354.75        
 16  Whitney, Nathan               10 Winter Haven               328.40        
 17  Martin, Kristopher               Escambia                   322.85        
 18  Kadish, Dillon                JR Nova Davie                 321.05        
 19  MacCalla, Buster               9 Lake Region                309.40        
 20  Carlin, Patrick               10 Winter Haven               297.25        
 21  LaQuire, Seth                 SO Osceola                    289.20        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.45  2016        Jessica Nava, Westminster Acad               
               54.56  AA-A
               55.75  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nutter, Kristen               JR Venice                      56.02        
  2  Molinaro, Grace               JR Clearwater                  57.01        
  3  Ross, Racine                  12 Fort Lauderdale             57.62        
  4  Miller, Aubrey                12 Creekside                   57.64        
  5  Puckett, Mikayla              10 Estero                      58.36        
  6  Williams, Taylor              SR Osceola                     58.41        
  7  Johnson, Gabby                10 Martin County               58.61        
  8  Hendrickx, Zoe                10 Barron Collier              58.84        
  9  Cardoso, Kyndall              JR Leon                        58.88        
 10  Bird, Jennifer                09 Creekside                   58.93        
 11  Ruiz, Jocelyn                 10 Hialeah-Miami Lk            59.01        
 12  Brandt, Parker                11 Pensacola                   59.05        
 13  Horgeshimer, Hope             10 Lake Minneola               59.16        
 14  Kraus, Makayla                   Gainesville                 59.17        
 15  Matthews, Grace               SO Washington                  59.34        
 16  Kondratovitch, Ana             9 Mater Academy               59.70        
 17  Sheppard, Sydney              SR Seminole                  1:00.00        
 18  Diaz, Sophia                   8 Doral (Miami)             1:00.24        
 19  Doyle, Meghan                 JR Washington                1:00.29        
 20  Loayza, Carolina              09 Riverdale                 1:00.38        
 21  Barton, Hanna                 JR Sunlake                   1:00.51        
 22  Rodriguez, Stephanie          11 Terra Institute           1:00.83        
 23  Nero, Kallie                  09 Gulf Coast                1:00.87        
 24  Allen, Regan                     Windermere HS             1:00.95        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.06  AA-A
               50.07  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Aguilar, Adrian               11 Doral (Miami)               50.18        
  2  Sun, Ryland                   11 Chiles                      50.32        
  3  Gutknecht, Cole               12 Gulf Coast                  51.10        
  4  Rodriguez, Rafael             10 Pines Charter               52.04        
  5  Geheb, Chase                  12 East Lake                   52.38        
  6  Espinoza, Gregory             12 Doral (Miami)               52.49        
  7  Stumpf, Adam                  11 Bartram Trail               52.51        
  8  Gonzalez, Joseph              JR Osceola                     52.66        
  9  Spillers, Nick                10 Creekside                   52.85        
 10  Barfield, Coulson             JR Washington                  52.93        
 11  Gillen, Emmett                11 Gulf Coast                  52.94        
 12  Hammond, Dylan                   Niceville                   52.97        
 13  Gorenyuk, Jacob               11 Fort Myers                  53.29        
 14  Laur, Mason                   09 Barron Collier              53.37        
 15  Vasquez, Cristian             11 Mater Academy               53.40        
 16  Ide, Reef                        Windermere HS               53.47        
 17  Catron, Sean                     East River                  53.62        
 18  Sylvester, Jack               SR Venice                      53.67        
 19  Fonnotto, Jay Jay             SO Sunlake                     53.77        
 20  Rabalais, Ryan                12 Nease                       53.80        
 21  Maruniak, Alex                   Gainesville                 53.84        
 22  Garner, Andrew                09 Barron Collier              53.91        
 23  Stevenson, Trevor                Niceville                   53.96        
 24  Ledford, Derek                10 Sebastian River             54.06        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.69  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
               50.41  AA-A
               51.17  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kraus, Alena                     Gainesville                 51.48        
  2  Sizemore, Sloan               12 Martin County               52.06        
  3  Malhotra, Ria                 11 Nease                       52.22        
  4  Campbell, Lia                 12 Creekside                   52.28        
  5  Grimme, Chloe                 SO Sunlake                     52.73        
  6  Simpkins, Delaney             11 Martin County               52.79        
  7  Heuberger, Helena             SR Clearwater                  52.99        
  8  Goldblum, McKaley             SO Freedom (Tampa)             53.00        
  9  Martinelli, Mia                9 Sebastian River             53.14        
 10  Miller, Emily                 FR Jensen Beach                53.17        
 11  Hernandez, Stephanie          12 Doral (Miami)               53.18        
 12  Havig, Maquinn                09 Barron Collier              53.31        
 13  Walkup, Julia                 JR Mitchell                    53.33        
 14  Russell, Virginia             10 Chiles                      53.35        
 15  Alfaro, Amanda                10 New Smyrna Beach            53.56        
 16  Chestang, Emma                09 Creekside                   53.84        
 17  Sill, Grace                   JR Washington                  53.96        
 18  Shepherd, Gabriella           11 Riverdale                   53.96        
 19  Tyme, Breyahna                 9 East Lake                   54.16        
 20  Ellis, Abigail                12 Creekside                   54.18        
 21  Sowell, Nicole                11 Bartram Trail               54.23        
 22  Iafe, Natalie                 JR Osceola                     54.42        
 23  Rawls, Madeline               11 Hillsborough                54.77        
 24  Boling, Brooke                10 Gulf Coast                  54.98        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.06  AA-A
               45.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gray, Colton                  12 Northeast                   46.64        
  2  Yambor-Maul, John             12 Chiles                      47.26        
  3  Olmsted, Davis                SR Naples                      47.34        
  4  Scholz, Quintin                  Niceville                   47.39        
  5  Wong, Andres                  10 Belen Jesuit                47.51        
  6  Taylor, Dorian                12 Lincoln                     47.69        
  7  Cooper, Ian                   11 Creekside                   47.83        
  8  Jerger, James "rusty"         10 Northeast                   47.83        
  9  Kourkoulos, Alex              SR Clearwater                  48.15        
 10  Sunyak, Anton                 10 Barron Collier              48.18        
 11  Connor, Jacob                 10 Barron Collier              48.19        
 12  Thrasher, Andrew              11 Chiles                      48.23        
 13  Ortanez, Dominic              SO Sunlake                     48.34        
 14  Argulewicz, Matthew           SR Venice                      48.39        
 15  Rodriguez, Aaron              11 Doral (Miami)               48.40        
 16  Marin, Hugo                   12 Belen Jesuit                48.46        
 17  McArthur, Jay                 SR Osceola                     48.56        
 18  Brown, Parker                 11 Chiles                      48.67        
 19  Dolly, Cameron                11 Fort Myers                  48.90        
 20  Parravano, Vittorio           11 Doral (Miami)               48.96        
 21  Leo, Alessandro               12 Barron Collier              49.25        
 22  Morton, Michael               11 Creekside                   49.30        
 23  Oliva, Ethan                  12 Winter Haven                49.57        
 24  Berry, Hayden                 10 Lake Minneola               49.82        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.60  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               4:52.12  AA-A
               4:57.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McMurray, Olivia               9 Fort Myers                4:46.95  AA-A  
  2  Heron, Noa                    SR Seminole                  4:59.18        
  3  Bauer, Elise                  SO Forest (Ocala)            4:59.44        
  4  Holmes, Stephanie             12 Chiles                    4:59.89        
  5  Campbell, Shannon             11 Creekside                 5:00.13        
  6  Gorham, Jordan                SR Seminole                  5:01.60        
  7  Kilpatrick, Katelyn           SR Vanguard                  5:05.24        
  8  Chorpening, Emily              9 Chiles                    5:05.47        
  9  Rodriguez, Tania              JR Vanguard                  5:05.94        
 10  Kercheval-Roig, Olivia        SR Leon                      5:05.96        
 11  Bowie, Kealyn                 11 Chiles                    5:06.51        
 12  Marsala, Isabella             11 Barron Collier            5:07.39        
 13  Guerra Montes, Giulia         12 Fort Lauderdale           5:09.78        
 14  Smith, Lexi                   11 Bartram Trail             5:10.00        
 15  Scott, Jordan                    King                      5:10.20        
 16  Bennett, Hannah               SO Forest (Ocala)            5:11.45        
 17  Arnold, Megan                 12 Creekside                 5:13.50        
 18  Bush, Kali                    11 Lake Minneola             5:14.49        
 19  Langius, Phoebe               11 South Fort Myers          5:14.53        
 20  Fiore, McKenna                 9 Estero                    5:15.13        
 21  Arnold, Brooke                09 Creekside                 5:15.43        
 22  Rice, Carrigan                10 Pensacola                 5:15.56        
 23  Blazek, Jessica                  South Lake                5:16.61        
 24  Peraza, Madeleine             10 Doral (Miami)             5:26.73        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:12.87  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.04  AA-A
               4:33.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  VanDeusen, Jack               10 Bartram Trail             4:29.83  AA-C  
  2  Lares, Andres                 12 Pines Charter             4:34.90        
  3  Fungairino, Aitor             12 Belen Jesuit              4:35.04        
  4  Forbes, Cole                  12 Chiles                    4:36.43        
  5  Montero, Nestor               10 Doral (Miami)             4:39.92        
  6  Roche, Ricardo                12 Pines Charter             4:40.06        
  7  Madsen, Oscar                 11 Barron Collier            4:40.37        
  8  Russell, Cale                 SR Vanguard                  4:42.42        
  9  Henry, Aidan                  09 Creekside                 4:42.47        
 10  Wood, Nevada                  12 Pensacola                 4:42.66        
 11  Oake, Adrian                  12 Bartram Trail             4:44.11        
 12  Kruger, Carson                SO Mitchell                  4:45.65        
 13  Shaw, Ethan                   SR Naples                    4:45.86        
 14  Andrezejczyn, Dominik         SR Venice                    4:46.41        
 15  Brent, Michael                10 Fort Myers                4:46.94        
 16  Tracey, James                 SO Pace                      4:47.14        
 17  Caspary, Alex                 12 Lincoln                   4:47.24        
 18  Smith, Noah                   JR Vanguard                  4:49.11        
 19  Shelton, Davis                FR Leon                      4:49.29        
 20  Pollitt, Nate                 10 Creekside                 4:50.95        
 21  Meyers, Drew                  FR Seminole                  4:51.06        
 22  Thornsberry, Logan            FR Seminole                  4:51.79        
 23  Jones, Connor                    Viera                     4:54.32        
 24  Bell, Camden                     Windermere HS             4:55.80        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:35.67  AA-A
               1:37.32  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Creekside (St. Johns)                                      1:38.25        
  2  Gainesville                                                1:38.29        
  3  Sunlake Land O' Lakes                                      1:39.57        
  4  Osceola (Seminole)                                         1:40.50        
  5  Gulf Coast (Naples)                                        1:42.30        
  6  Niceville                                                  1:42.49        
  7  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:42.73        
  8  Nease (Ponte Vedra)                                        1:42.79        
  9  Doral Academy Charter High                                 1:42.83        
 10  Washington (Pensacola)                                     1:43.06        
 11  Bartram Trail (St. Johns)                                  1:43.27        
 12  Atlantic Coast (Jacksonville)                              1:43.29        
 13  New Smyrna Beach                                           1:43.47        
 14  Mitchell (New Port Richey)                                 1:43.65        
 15  Venice High School                                         1:43.68        
 16  Martin County (Stuart)                                     1:43.93        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:24.94  AA-A
               1:26.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Chiles (Tallahassee)                                       1:27.68        
  2  Doral Academy Charter High                                 1:28.05        
  3  Creekside (St. Johns)                                      1:28.26        
  4  Barron Collier                                             1:28.96        
  5  Niceville                                                  1:29.02        
  6  Belen Jesuit (Miami)                                       1:29.50        
  7  Gulf Coast (Naples)                                        1:30.04        
  8  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:30.21        
  9  Gainesville                                                1:30.29        
 10  Bartram Trail (St. Johns)                                  1:30.82        
 11  Northeast (St. Petersburg)                                 1:30.94        
 12  Jensen Beach                                               1:31.02        
 13  Lincoln (Tallahassee)                                      1:31.15        
 14  Venice High School                                         1:31.16        
 15  Lake Minneola                                              1:31.20        
 16  Washington (Pensacola)                                     1:31.23        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.05  AA-A
               56.30  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Heuberger, Helena             SR Clearwater                  55.64  AA-C  
  2  Stanfield, Summer             11 Bartram Trail               56.83        
  3  Nutter, Kristen               JR Venice                      58.39        
  4  Heron, Kelley                 12 Pines Charter               58.41        
  5  Ellis, Abigail                12 Creekside                   58.43        
  6  Williams, Clara               FR Osceola                     58.89        
  7  Guerra Montes, Giulia         12 Fort Lauderdale             59.03        
  8  Miller, Aubrey                12 Creekside                   59.70        
  9  Molinaro, Grace               JR Clearwater                  59.74        
 10  Bird, Jennifer                09 Creekside                   59.77        
 11  Lee, Samantha                    King                        59.94        
 12  Tyme, Breyahna                 9 East Lake                   59.95        
 13  Williams, Taylor              SR Osceola                   1:00.06        
 14  Johnson, Gabby                10 Martin County             1:00.87        
 15  Noe, Rylie                    09 Barron Collier            1:01.09        
 16  Barnes, Micah                 10 Charlotte                 1:01.10        
 17  Sill, Grace                   JR Washington                1:01.11        
 18  Ruiz, Jocelyn                 10 Hialeah-Miami Lk          1:01.83        
 19  Kondratovitch, Ana             9 Mater Academy             1:01.89        
 20  Schmidt, Ellex                   South Lake                1:02.38        
 21  Sowell, Julia                 10 Atlantic Coast            1:02.39        
 22  Gapinski, Anna                11 Creekside                 1:02.43        
 23  Sydeski, Samantha             10 New Smyrna Beach          1:02.47        
 24  Baron, Madi                   11 Fort Myers                1:02.57        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.66  AA-A
               50.86  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sun, Ryland                   11 Chiles                      52.08        
  2  Martinez, Ricardo             SR Osceola                     52.14        
  3  Proctor, Noah                 12 Martin County               52.36        
  4  Kwan, Hayden                   9 Chiles                      52.47        
  5  Sanders, Tristan              12 Chiles                      53.46        
  6  Gutknecht, Cole               12 Gulf Coast                  53.67        
  7  McCloud, Ethan                11 Sebastian River             53.99        
  8  Dolly, Cameron                11 Fort Myers                  54.23        
  9  Henderson, William            10 Pensacola                   54.35        
 10  Fonnotto, Jay Jay             SO Sunlake                     54.58        
 11  Greenwood, Zach               SO Seminole                    54.64        
 12  Bosque, Christian             SR Leon                        54.70        
 13  Marrero, Alex                    South Broward               54.70        
 14  Parra, Walker                 SO Washington                  54.92        
 15  Stumpf, Adam                  11 Bartram Trail               54.95        
 16  Lesage, Lance                  9 Fort Lauderdale             55.01        
 17  Vansteenberghe, Nicolas       11 Bartram Trail               55.11        
 18  Gillen, Emmett                11 Gulf Coast                  55.15        
 19  Sunyak, Anton                 10 Barron Collier              55.67        
 20  Potter, Brenden               11 Creekside                   55.71        
 21  Clark, Daryl                  10 Lake Region                 56.35        
 22  Lamar, Joshua                 10 Lincoln                     56.39        
 23  Guidobono, Ayden              SR Naples                      56.63        
 24  McDade, Andrew                10 Creekside                   56.76        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.56  2015        Lindsey Horejsi, Albert Lee, MN            
       State:  1:01.68  2015        Caroline White, Trinity Prep               
               1:02.82  AA-A
               1:04.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peoples, Olivia               09 Nease                     1:04.56        
  2  Puckett, Mikayla              10 Estero                    1:06.09        
  3  Kemeny, Saige                 10 Lincoln                   1:06.48        
  4  Walker, Kate                  SO Braden River              1:06.63        
  5  McCabe, Lilly                 11 Bartram Trail             1:06.71        
  6  Markwardt, Stefanie              Niceville                 1:06.72        
  7  Merton, Emily                 10 Robert E. Lee             1:06.76        
  8  Thomson, Taylor               10 Creekside                 1:07.35        
  9  Buch, Savannah                   Gainesville               1:07.40        
 10  Ballash, Elise                JR Sunlake                   1:07.60        
 11  Koutavas, Madison             09 Creekside                 1:07.85        
 12  Leisure, Abigail              SO Freedom (Tampa)           1:07.85        
 13  Schmaedeke, Kelly                Lakeland                  1:07.97        
 14  Henderson, Renee              10 Pensacola                 1:08.14        
 15  Suarez, Stephanie             10 Doral (Miami)             1:08.37        
 16  Harney, Cali                     Windermere HS             1:08.56        
 17  Luth, AnnaJordan              JR Washington                1:08.66        
 18  Trodick, Samantha             FR Nova Davie                1:09.01        
 19  Craig, Kelsie                 10 Oakleaf                   1:09.03        
 20  Durost, Skylar                12 Harmony                   1:09.05        
 21  Harms, Kyleigh                10 Estero                    1:09.10        
 22  Moran, Rachel                 09 Gulf Coast                1:09.49        
 23  Kamata, Erika                 11 Lincoln                   1:09.59        
 24  Eisold, Annalise              JR Naples                    1:09.79        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.65  2016        Chandler Bray, Avon H.S, IN                  
       State:  54.33  2016        James Daugherty, Bolles                      
               56.00  AA-A
               57.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Limbacher, Matthew            SR Naples                      56.31  AA-C  
  2  Geheb, Chase                  12 East Lake                   57.96        
  3  Skigen, Jackson               11 Atlantic Coast              57.98        
  4  De Grijze, Kevin              10 Fort Lauderdale             58.39        
  5  Newi, Harrison                FR Venice                      59.15        
  6  Talyanker, Nicholas           11 Creekside                   59.52        
  7  Weber, Evan                   SR Venice                      59.64        
  8  Garner, Andrew                09 Barron Collier              59.90        
  9  Valdes, Victor                 8 Mater Academy             1:00.07        
 10  Foote, Wyatt                  12 Chiles                    1:00.18        
 11  Hacker, Dylan                 11 Charlotte                 1:00.24        
 12  Rogantinsky, Andrew              South Broward             1:00.38        
 13  Skarie, Jon                   10 Martin County             1:00.78        
 14  Mack-Jackson, Ben             10 Lake Minneola             1:00.84        
 15  Rubin, Yona                   12 Fort Lauderdale           1:00.84        
 16  Foster, Alex                  12 Barron Collier            1:00.93        
 17  Krejci, Ryan                  11 Bartram Trail             1:00.97        
 18  Wood, Nevada                  12 Pensacola                 1:01.08        
 19  Maruniak, Alex                   Gainesville               1:01.09        
 20  Kirkpatrick, Jacob               Gainesville               1:01.21        
 21  Bastawros, Danny              SR Venice                    1:01.47        
 22  Eaton, Joshua                 11 Charlotte                 1:01.63        
 23  Garces, Hannibal              12 Atlantic Coast            1:01.86        
 24  Bredemeyer, Alek                 South Lake                1:04.40        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:27.95  AA-A
               3:31.42  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bartram Trail (St. Johns)                                  3:33.09        
  2  Creekside (St. Johns)                                      3:33.45        
  3  Osceola (Seminole)                                         3:36.72        
  4  Nease (Ponte Vedra)                                        3:37.91        
  5  Chiles (Tallahassee)                                       3:39.44        
  6  Seminole (Seminole)                                        3:39.50        
  7  Barron Collier                                             3:39.99        
  8  Clearwater                                                 3:40.10        
  9  Fort Myers                                                 3:40.70        
 10  Doral Academy Charter High                                 3:41.93        
 11  Freedom (Tampa)                                            3:44.00        
 12  King (Tampa)                                               3:44.77        
 13  Lake Minneola                                              3:45.81        
 14  Lakeland                                                   3:46.25        
 15  Pensacola High School                                      3:46.59        
 16  Estero High School                                         3:47.19        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.28  AA-A
               3:09.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Doral Academy Charter High                                 3:11.04        
  2  Bartram Trail (St. Johns)                                  3:12.13        
  3  Chiles (Tallahassee)                                       3:13.21        
  4  Barron Collier                                             3:13.88        
  5  Creekside (St. Johns)                                      3:13.89        
  6  Venice High School                                         3:14.32        
  7  Osceola (Seminole)                                         3:14.97        
  8  Pembroke Pines Charter                                     3:15.91        
  9  Naples High School                                         3:16.92        
 10  Lincoln (Tallahassee)                                      3:19.08        
 11  Lake Minneola                                              3:19.47        
 12  Washington (Pensacola)                                     3:19.50        
 13  Northeast (St. Petersburg)                                 3:19.96        
 14  Martin County (Stuart)                                     3:20.31        
 15  Jensen Beach                                               3:20.70        
 16  Pensacola High School                                      3:21.63