Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 2:54.43  2012      Bolles School, FL
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
        State: * 2:54.43  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
                 3:06.28  AA-A
                 3:09.26  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Doral (Miami)                 3:08.61    3:08.83 AA-C    40  
     1) Aguilar, Adrian 11            2) Montero, Nestor 10           
     3) Parravano, Vittorio 11        4) Rodriguez, Aaron 11          
                 22.14        46.09 (46.09)
        1:08.74 (22.65)     1:33.68 (47.59)
        1:56.58 (22.90)     2:22.04 (48.36)
        2:44.42 (22.38)     3:08.83 (46.79)
  2 Bartram Trail                 3:11.65    3:08.92 AA-C    34  
     1) Camp, Jacob 11                2) Sylvester, Christopher 11    
     3) Ray, Mason 11                 4) VanDeusen, Jack 10           
                 22.60        47.67 (47.67)
        1:10.54 (22.87)     1:36.06 (48.39)
        1:58.95 (22.89)     2:23.85 (47.79)
        2:45.35 (21.50)     3:08.92 (45.07)
  3 Venice                        3:12.78    3:13.08         32  
     1) Sylvester, Jack SR            2) Pelton, Chris SR             
     3) Argulewicz, Matthew SR        4) Weber, Evan SR               
                 23.13        48.70 (48.70)
        1:11.88 (23.18)     1:36.81 (48.11)
        1:59.35 (22.54)     2:24.39 (47.58)
        2:47.53 (23.14)     3:13.08 (48.69)
  4 Chiles                        3:10.84    3:13.74         30  
     1) Sun, Ryland 11                2) Sanders, Tristan 12          
     3) Kwan, Hayden 9                4) Brown, Parker 11             
                 23.19        48.01 (48.01)
        1:11.05 (23.04)     1:36.32 (48.31)
        1:59.54 (23.22)     2:24.97 (48.65)
        2:48.44 (23.47)     3:13.74 (48.77)
  5 Creekside                     3:13.96    3:14.16         27  
     1) Cooper, Ian 11                2) Henry, Aidan 09              
     3) Morton, Michael 11            4) Spillers, Nick 10            
                 23.39        48.49 (48.49)
        1:11.93 (23.44)     1:37.98 (49.49)
        2:00.98 (23.00)     2:26.47 (48.49)
        2:49.26 (22.79)     3:14.16 (47.69)
  5 Pines Charter                 3:13.10    3:14.16         27  
     1) Roche, Ricardo 12             2) Sevilla, Sebastian 11        
     3) Rodriguez, Rafael 10          4) Lares, Andres 12             
                 23.48        49.01 (49.01)
        1:12.75 (23.74)     1:39.59 (50.58)
        2:02.19 (22.60)     2:27.18 (47.59)
        2:49.87 (22.69)     3:14.16 (46.98)
  7 Osceola                       3:12.78    3:14.58         24  
     1) Martinez, Ricardo SR          2) McArthur, Jay SR             
     3) Hill, Tyre JR                 4) Gonzalez, Joseph JR          
                 22.45        46.38 (46.38)
        1:09.07 (22.69)     1:34.72 (48.34)
        1:58.34 (23.62)     2:25.00 (50.28)
        2:48.30 (23.30)     3:14.58 (49.58)
  8 Barron Collier                3:13.69    3:16.21         22  
     1) Sunyak, Anton 10              2) Laur, Mason 09               
     3) Leo, Alessandro 12            4) Connor, Jacob 10             
                 23.47        49.39 (49.39)
        1:12.40 (23.01)     1:38.03 (48.64)
        2:01.44 (23.41)     2:27.00 (48.97)
        2:50.52 (23.52)     3:16.21 (49.21)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Washington                    3:16.93    3:17.72         18  
     1) Barfield, Coulson JR          2) Pandey, Manas FR             
     3) Winans, Liam FR               4) Parra, Walker SO             
                 22.89        47.72 (47.72)
        1:11.53 (23.81)     1:37.81 (50.09)
        2:02.31 (24.50)     2:29.08 (51.27)
        2:52.24 (23.16)     3:17.72 (48.64)
 10 Lincoln                       3:17.27    3:18.90         14  
     1) Taylor, Dorian 12             2) Lamar, Joshua 10             
     3) Hevey, Bace 9                 4) Caspary, Alex 12             
                 23.21        47.52 (47.52)
        1:11.49 (23.97)     1:37.56 (50.04)
        2:01.69 (24.13)     2:28.73 (51.17)
        2:52.73 (24.00)     3:18.90 (50.17)
 11 Northeast                     3:21.79    3:20.00         11  
     1) Jerger, James "rusty" 10      2) Santoyo, Willy 12            
     3) McDaniel, Luke 11             4) Gray, Colton 12              
                 23.32        48.65 (48.65)
        1:13.00 (24.35)     1:40.04 (51.39)
        2:06.34 (26.30)     2:33.87 (53.83)
        2:56.04 (22.17)     3:20.00 (46.13)
 11 Martin County                 3:19.43    3:20.00         11  
     1) Cioffi, Dylan 10              2) Mistarz, Jack 11             
     3) Salazar, Josh 10              4) Proctor, Noah 12             
                 24.28        51.40 (51.40)
        1:15.59 (24.19)     1:42.81 (51.41)
        2:06.99 (24.18)     2:33.35 (50.54)
        2:55.56 (22.21)     3:20.00 (46.65)
 13 Naples                        3:19.31    3:21.67          8  
     1) Guidobono, Ayden SR           2) Ellison, Robert SR           
     3) Limbacher, Matthew SR         4) Olmsted, Davis SR            
                 24.00        51.12 (51.12)
        1:15.02 (23.90)     1:41.64 (50.52)
        2:06.34 (24.70)     2:35.07 (53.43)
        2:56.70 (21.63)     3:21.67 (46.60)
 14 Jensen Beach                  3:17.92    3:22.47          6  
     1) Carnes, Ian JR                2) Barral, Brian JR             
     3) Seidle, Zach JR               4) Canada, Harley SO            
                 23.96        49.61 (49.61)
        1:13.96 (24.35)     1:42.25 (52.64)
        2:06.15 (23.90)     2:32.50 (50.25)
        2:56.17 (23.67)     3:22.47 (49.97)
 15 Pensacola                     3:19.93    3:23.66          4  
     1) Henderson, James 12           2) Henderson, William 10        
     3) Barkley, Kristopher 09        4) Wood, Nevada 12              
                 24.32        51.19 (51.19)
        1:15.01 (23.82)     1:41.22 (50.03)
        2:06.51 (25.29)     2:34.58 (53.36)
        2:57.80 (23.22)     3:23.66 (49.08)
 -- Lake Minneola                 3:17.66         DQ        
     1) Stark, Ben 10                 2) Mack-Jackson, Ben 10         
     3) Marescotti, Luca 11           4) Berry, Hayden 10             
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Chiles (Tallahassee)              320   2. Doral Academy Charter High        157
  3. Bartram Trail (St Johns)          153   4. Pembroke Pines Charter            135
  5. Belen Jesuit (Miami)              110   6. Naples High School                109
  7. Barron Collier                    105   8. Creekside (St Johns)              103
  9. Venice High School                 94   9. Niceville                          94
 11. Sebastian River (Sebastian)        84  12. Osceola (Seminole)                 73
 13. Gainesville                        68  14. Fort Lauderdale                    63
 14. Northeast (St Petersburg)          63  16. Gulf Coast (Naples)                62
 17. Atlantic Coast (Jacksonville)      59  18. Washington (Pensacola)             48
 19. Lincoln (Tallahassee)            44.5  20. Martin County (Stuart)             38
 21. Vanguard (Ocala)                   35  21. Pensacola High School              35
 23. Jensen Beach                       31  24. Charlotte (Punta Gorda)            29
 25. Sunlake Land O' Lakes              24  26. East Lake Tarpon Springs           23
 27. Viera (Melbourne)                  21  28. Windermere High School             19
 29. Leon (Tallahassee)               18.5  30. South Broward (Hollywood)          18
 31. Lake Minneola                    13.5  32. Brandon                            12
 33. Fort Myers                          8  34. Clearwater                          7
 35. Mater Academy (Hialeah Gardens    6.5  36. Kathleen (Lakeland)               4.5
 37. Pace                                4  38. East River (Orlando)                3
 39. Seminole (Seminole)               2.5  40. Escambia (Pensacola)                1