Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 1:19.27  2012      Bolles School, FL
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
        State: * 1:19.27  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli
                 1:24.94  AA-A
                 1:26.18  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Chiles                        1:27.05    1:26.22         40  
     1) Thrasher, Andrew 11           2) Sanders, Tristan 12          
     3) Brown, Parker 11              4) Yambor-Maul, John 12         
                 22.17        43.67 (21.50)
        1:05.33 (21.66)     1:26.22 (20.89)
  2 Doral (Miami)                 1:27.45    1:26.74         34  
     1) Rodriguez, Aaron 11           2) Parravano, Vittorio 11       
     3) Montana, David 10             4) Aguilar, Adrian 11           
                 22.26        44.03 (21.77)
        1:05.96 (21.93)     1:26.74 (20.78)
  3 Belen Jesuit                  1:27.72    1:26.75         32  
     1) Wong, Andres 10               2) Marin, Hugo 12               
     3) Paz, Hector 9                 4) Fungairino, Aitor 12         
                 22.08        43.87 (21.79)
        1:06.66 (22.79)     1:26.75 (20.09)
  4 Niceville                     1:28.02    1:27.81         30  
     1) Scholz, Quintin               2) Stevenson, Trevor            
     3) Hammond, Dylan                4) Munoz Suarez, Julio          
                 21.30        43.92 (22.62)
        1:05.86 (21.94)     1:27.81 (21.95)
  5 Bartram Trail                 1:28.49    1:27.91         28  
     1) Burkett, Brandon 12           2) Bohan, Hudson 11             
     3) Sylvester, Christopher 11     4) Williams, Luke 11            
                 22.40        44.61 (22.21)
        1:06.41 (21.80)     1:27.91 (21.50)
  6 Creekside                     1:28.19    1:28.04         26  
     1) Cooper, Ian 11                2) Talyanker, Nicholas 11       
     3) Morton, Michael 11            4) Spillers, Nick 10            
                 21.85        44.07 (22.22)
        1:06.47 (22.40)     1:28.04 (21.57)
  7 Gainesville                   1:28.31    1:28.62         24  
     1) Buch, Gerrit                  2) Kirkpatrick, Jacob           
     3) Maruniak, Alex                4) Bungert, William             
                 23.12        45.29 (22.17)
        1:07.30 (22.01)     1:28.62 (21.32)
  8 Venice                        1:29.20    1:29.87         22  
     1) Stutzman, Will SR             2) Pelton, Chris SR             
     3) Newi, Harrison FR             4) Barrick, Calder FR           
                 22.42        44.67 (22.25)
        1:07.07 (22.40)     1:29.87 (22.80)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Barron Collier                1:30.01    1:28.67         18  
     1) Mattson, Nick 12              2) Garner, Andrew 09            
     3) Leo, Alessandro 12            4) Connor, Jacob 10             
                 22.03        44.19 (22.16)
        1:06.63 (22.44)     1:28.67 (22.04)
 10 Jensen Beach                  1:30.34    1:30.11         14  
     1) Carnes, Ian JR                2) Barral, Brian JR             
     3) Seidle, Zach JR               4) Canada, Harley SO            
                 22.20        45.65 (23.45)
        1:07.72 (22.07)     1:30.11 (22.39)
 11 Gulf Coast                    1:29.61    1:30.28         12  
     1) Gillen, Emmett 11             2) Bowles, Rory 11              
     3) Gutknecht, Cole 12            4) Roy, Collin 09               
                 21.69        45.02 (23.33)
        1:07.13 (22.11)     1:30.28 (23.15)
 12 Northeast                     1:29.59    1:30.32         10  
     1) Jerger, James "rusty" 10      2) Santoyo, Willy 12            
     3) McDaniel, Luke 11             4) Gray, Colton 12              
                 22.02        45.08 (23.06)
        1:09.36 (24.28)     1:30.32 (20.96)
 13 Charlotte                     1:30.29    1:30.42          8  
     1) Eaton, Joshua 11              2) Eisen, Carl 11               
     3) Keller, Casey 11              4) Hacker, Dylan 11             
                 22.36        44.98 (22.62)
        1:08.33 (23.35)     1:30.42 (22.09)
 14 Lake Minneola                 1:30.38    1:30.75          6  
     1) Stark, Ben 10                 2) Reeves, Levi 10              
     3) Marescotti, Luca 11           4) Berry, Hayden 10             
                 22.92        45.44 (22.52)
        1:08.02 (22.58)     1:30.75 (22.73)
 15 Lincoln                       1:30.91    1:30.94          4  
     1) Taylor, Dorian 12             2) Lamar, Joshua 10             
     3) Caspary, Alex 12              4) Hevey, Bace 9                
                 22.16        44.86 (22.70)
        1:07.83 (22.97)     1:30.94 (23.11)
 16 Washington                    1:31.43    1:31.04          2  
     1) Parra, Walker SO              2) Pandey, Manas FR             
     3) Winans, Liam FR               4) Barfield, Coulson JR         
                 22.87        45.74 (22.87)
        1:09.52 (23.78)     1:31.04 (21.52)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 18                      
 
  1. Chiles (Tallahassee)              228   2. Doral Academy Charter High        117
  3. Bartram Trail (St Johns)          111   4. Belen Jesuit (Miami)              110
  5. Pembroke Pines Charter            108   6. Niceville                          94
  7. Barron Collier                     82   8. Naples High School                 81
  9. Sebastian River (Sebastian)        67  10. Creekside (St Johns)               65
 11. Gainesville                        64  12. Venice High School                 57
 13. Northeast (St Petersburg)          52  14. Gulf Coast (Naples)                43
 15. Atlantic Coast (Jacksonville)      42  16. Vanguard (Ocala)                   35
 17. Fort Lauderdale                    34  18. Osceola (Seminole)                 33
 19. Lincoln (Tallahassee)            30.5  20. Washington (Pensacola)             30
 21. Jensen Beach                       25  22. Viera (Melbourne)                  21
 23. Windermere High School             19  24. Sunlake Land O' Lakes              18
 25. Charlotte (Punta Gorda)            17  25. Leon (Tallahassee)                 17
 27. Pensacola High School              16  28. Martin County (Stuart)             13
 29. Brandon                            12  30. Clearwater                          7
 30. East Lake Tarpon Springs            7  30. Lake Minneola                       7
 33. Kathleen (Lakeland)               4.5  34. Pace                                4
 34. Fort Myers                          4  36. East River (Orlando)                3
 37. Seminole (Seminole)                 1  37. Escambia (Pensacola)                1