Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 1:30.72  2015      Carmel, IN
                          Burchill V, Adams, Smith, Rothrock
        State: * 1:31.66  11/10/2017Buchholz, Buchholz
                          T. Bates, K. Cronin, G. Bates, I. Ivey
                 1:35.67  AA-A
                 1:37.32  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Sunlake                       1:37.95    1:36.88 AA-C    40  
     1) Eurell, Tori SO               2) Ballash, Audrey SO           
     3) Barton, Hanna JR              4) Grimme, Chloe SO             
                 25.11        49.50 (24.39)
        1:14.28 (24.78)     1:36.88 (22.60)
  2 Creekside                     1:37.64    1:37.03 AA-C    34  
     1) Campbell, Lia 12              2) Bird, Jennifer 09            
     3) Arnold, Brooke 09             4) Campbell, Shannon 11         
                 24.00        48.45 (24.45)
        1:12.92 (24.47)     1:37.03 (24.11)
  3 Martin County                 1:37.81    1:37.27 AA-C    32  
     1) Simpkins, Delaney 11          2) Fejzuli, Dorian 11           
     3) Johnson, Gabby 10             4) Sizemore, Sloan 12           
                 24.25        48.87 (24.62)
        1:13.65 (24.78)     1:37.27 (23.62)
  4 Gainesville                   1:37.73    1:37.94         30  
     1) Kraus, Alena                  2) Kraus, Makayla               
     3) Buch, Savannah                4) Jones, Jessie                
                 23.26        48.24 (24.98)
        1:13.74 (25.50)     1:37.94 (24.20)
  5 Nease                         1:40.44    1:38.69         28  
     1) Peoples, Olivia 09            2) Short, Lily 12               
     3) Gau, Alice 12                 4) Malhotra, Ria 11             
                 24.29        49.77 (25.48)
        1:15.46 (25.69)     1:38.69 (23.23)
  6 Osceola                       1:40.23    1:39.76         26  
     1) Williams, Clara FR            2) Iafe, Natalie JR             
     3) Forrister, Ana SO             4) Williams, Taylor SR          
                 24.84        50.07 (25.23)
        1:15.01 (24.94)     1:39.76 (24.75)
  7 Gulf Coast                    1:40.76    1:41.73         24  
     1) Muesing, Grace 09             2) Moore, Maddie 10             
     3) Chernin, Julia 10             4) Boling, Brooke 10            
                 25.72        51.46 (25.74)
        1:16.82 (25.36)     1:41.73 (24.91)
  8 Doral (Miami)                 1:41.53    1:43.11         22  
     1) Hernandez, Stephanie 12       2) Sequera, Stephanie 12        
     3) Perna, Sabrina 11             4) Peraza, Madeleine 10         
                 24.77        50.90 (26.13)
        1:17.23 (26.33)     1:43.11 (25.88)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Atlantic Coast                1:43.00    1:41.65         18  
     1) Sowell, Julia 10              2) Ward, Madison 09             
     3) Burfeind, Kimberly 11         4) Monger, Lindsay 11           
                 25.44        50.60 (25.16)
        1:16.34 (25.74)     1:41.65 (25.31)
 10 Bartram Trail                 1:42.14    1:41.91         14  
     1) Tayag, Amelia 11              2) Rathjen, Grace 09            
     3) Geiger, Emma 11               4) Brown, Tatiana 11            
                 25.75        51.19 (25.44)
        1:16.89 (25.70)     1:41.91 (25.02)
 11 Niceville                     1:42.33    1:42.24         12  
     1) Markwardt, Stefanie           2) Karmeris, Katelyn            
     3) Reid, Nyah                    4) Markwardt, Sarah             
                 24.85        51.29 (26.44)
        1:17.02 (25.73)     1:42.24 (25.22)
 12 Washington                    1:41.92    1:42.59         10  
     1) Sill, Grace JR                2) Luth, AnnaJordan JR          
     3) Doyle, Meghan JR              4) Matthews, Grace SO           
                 25.53        50.99 (25.46)
        1:17.46 (26.47)     1:42.59 (25.13)
 13 New Smyrna Beach              1:42.62    1:42.99          8  
     1) Hoots, Kalley 11              2) Malphurs, Jillian 10         
     3) Sydeski, Samantha 10          4) Alfaro, Amanda 10            
                 26.19        52.20 (26.01)
        1:18.00 (25.80)     1:42.99 (24.99)
 14 Venice                        1:42.10    1:43.11          6  
     1) Yenari, Lauren SR             2) Postranecka, Tereza SR       
     3) Yenari, Sage FR               4) Nutter, Kristen JR           
                 26.32        52.13 (25.81)
        1:18.49 (26.36)     1:43.11 (24.62)
 15 Charlotte                     1:43.27    1:43.29          4  
     1) Eaton, Grace 9                2) Deel, Vanessa 11             
     3) Nelson, Karys 9               4) Barnes, Micah 10             
                 25.34        51.52 (26.18)
        1:17.75 (26.23)     1:43.29 (25.54)
 16 Mitchell                      1:44.56    1:43.91          2  
     1) Walkup, Julia JR              2) Erickson, Abby SR            
     3) Bradshaw, Bethany SO          4) Trtik, Veronika JR           
                 25.14        51.54 (26.40)
        1:17.94 (26.40)     1:43.91 (25.97)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Creekside (St Johns)              165   2. Martin County (Stuart)            123
  3. Sunlake Land O' Lakes             119   4. Chiles (Tallahassee)              111
  5. Gainesville                       109   6. Bartram Trail (St Johns)           98
  7. Nease (Ponte Vedra)                72   8. Osceola (Seminole)                 71
  9. Fort Myers                         62  10. Seminole (Seminole)                60
 11. Clearwater                         58  12. Washington (Pensacola)             51
 13. Gulf Coast (Naples)                47  14. Doral Academy Charter High         46
 14. Freedom (Tampa)                    46  16. Fort Lauderdale                    37
 17. Forest (Ocala)                     35  18. Vanguard (Ocala)                   30
 19. Venice High School                 26  19. Pensacola High School              26
 21. Niceville                          23  22. Viera (Melbourne)                  20
 22. Sebastian River (Sebastian)        20  24. Leon (Tallahassee)                 19
 25. Atlantic Coast (Jacksonville)      18  26. Estero High School                 17
 26. Jensen Beach                       17  28. Lincoln (Tallahassee)              16
 28. Barron Collier                     16  30. Northeast (St Petersburg)          15
 31. Lake Minneola                      14  32. Pembroke Pines Charter             13
 32. St Augustine                       13  32. Braden River Bradenton             13
 32. New Smyrna Beach                   13  36. King (Tampa)                       12
 37. Dixie Hollins (St Petersburg)      11  38. Riverdale (Fort Myers)             10
 39. South Fork (Stuart)                 9  40. Mitchell (New Port Richey)          8
 41. Charlotte (Punta Gorda)             4  42. Hialeah-Miami Lakes                 3
 43. Mater Academy (Hialeah Gardens      2  43. Lakeland                            2
 43. Dwyer Palm Beach Gardens            2  46. Hillsborough (Tampa)                1