Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
     National: # 45.52  2013      Joseph Schooling, Bolles, FL
        State: * 45.52  2013      Joseph Schooling, Bolles, Bolles
                 49.06  AA-A
                 50.07  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Sun, Ryland      11 Chiles              48.31      48.55 AA-A    20  
                 22.45        48.55 (26.10)
  2 Aguilar, Adrian  11 Doral (Miami)       50.13      50.10         17  
                 23.18        50.10 (26.92)
  3 Gutknecht, Cole  12 Gulf Coast          50.98      50.33         16  
                 23.49        50.33 (26.84)
  4 Ledford, Derek   10 Sebastian River     50.51      50.74         15  
                 23.39        50.74 (27.35)
  5 Ide, Reef           Windermere HS       51.57      51.44         14  
                 23.96        51.44 (27.48)
  6 Rodriguez, Rafa  10 Pines Charter       51.33      51.50         13  
                 23.84        51.50 (27.66)
  7 Barfield, Couls  JR Washington          51.45      51.73         12  
                 23.96        51.73 (27.77)
  8 Stumpf, Adam     11 Bartram Trail       51.00      51.74         11  
                 24.05        51.74 (27.69)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Gillen, Emmett   11 Gulf Coast          51.90      51.83          9  
                 24.33        51.83 (27.50)
 10 Geheb, Chase     12 East Lake           51.76      52.18          7  
                 24.22        52.18 (27.96)
 11 Laur, Mason      09 Barron Collier      52.60      52.22          6  
                 24.52        52.22 (27.70)
 12 Spillers, Nick   10 Creekside           52.22      52.67          5  
                 24.31        52.67 (28.36)
 13 Espinoza, Grego  12 Doral (Miami)       52.28      52.83          4  
                 24.51        52.83 (28.32)
 14 Catron, Sean        East River          52.71      53.02          3  
                 24.90        53.02 (28.12)
 15 Hammond, Dylan      Niceville           52.93      53.37          2  
                 25.01        53.37 (28.36)
 16 Gorenyuk, Jacob  11 Fort Myers          52.98      53.76          1  
                 25.42        53.76 (28.34)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Stevenson, Trev     Niceville           53.08                   
                 24.57        53.08 (28.51)
 18 Gonzalez, Josep  JR Osceola             53.25                   
                 24.51        53.25 (28.74)
 19 Fonnotto, Jay J  SO Sunlake             53.43                   
                 24.91        53.43 (28.52)
 20 Maruniak, Alex      Gainesville         53.45                   
                 24.63        53.45 (28.82)
 21 Rabalais, Ryan   12 Nease               53.54                   
                 25.24        53.54 (28.30)
 22 Sylvester, Jack  SR Venice              53.59                   
                 24.45        53.59 (29.14)
 23 Garner, Andrew   09 Barron Collier      53.90                   
                 24.77        53.90 (29.13)
 -- Vasquez, Cristi  11 Mater Academy         NS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 12                  
 
  1. Chiles (Tallahassee)              151   2. Pembroke Pines Charter             81
  3. Sebastian River (Sebastian)        67   3. Naples High School                 67
  5. Doral Academy Charter High         62   6. Bartram Trail (St Johns)           61
  7. Barron Collier                     51   8. Belen Jesuit (Miami)               44
  8. Niceville                          44  10. Atlantic Coast (Jacksonville)      42
 11. Gainesville                        40  12. Fort Lauderdale                    34
 13. Osceola (Seminole)                 33  14. Gulf Coast (Naples)                31
 15. Creekside (St Johns)               28  15. Washington (Pensacola)             28
 17. Viera (Melbourne)                  21  18. Venice High School                 20
 19. Windermere High School             19  20. Leon (Tallahassee)                 17
 21. Sunlake Land O' Lakes              15  22. Vanguard (Ocala)                   14
 23. Martin County (Stuart)             13  24. Northeast (St Petersburg)          12
 24. Brandon                            12  26. Lincoln (Tallahassee)            11.5
 27. Jensen Beach                       11  28. Charlotte (Punta Gorda)             9
 29. East Lake Tarpon Springs            7  30. Kathleen (Lakeland)               4.5
 31. Pensacola High School               4  32. East River (Orlando)                3
 33. Fort Myers                          1  33. Escambia (Pensacola)                1
 33. Lake Minneola                       1