Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 6  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
     National: # 1:41.39  2011      David Nolan, Hershey, PA
        State: * 1:46.31  2004      Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale
                 1:49.83  AA-A
                 1:51.96  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Martinez, Ricar  SR Osceola           1:50.68    1:49.51 AA-A    20  
                 23.76        51.11 (27.35)
        1:22.95 (31.84)     1:49.51 (26.56)
  2 VanDeusen, Jack  10 Bartram Trail     1:52.73    1:50.95 AA-C    17  
                 24.07        52.38 (28.31)
        1:24.96 (32.58)     1:50.95 (25.99)
  3 De Grijze, Kevi  10 Fort Lauderdale   1:55.51    1:52.45         16  
                 24.35        54.00 (29.65)
        1:25.77 (31.77)     1:52.45 (26.68)
  4 Foote, Wyatt     12 Chiles            1:52.86    1:52.54         15  
                 25.81        54.24 (28.43)
        1:26.29 (32.05)     1:52.54 (26.25)
  5 Skigen, Jackson  11 Atlantic Coast    1:53.17    1:52.57         14  
                 24.82        53.08 (28.26)
        1:24.99 (31.91)     1:52.57 (27.58)
  6 McCloud, Ethan   11 Sebastian River   1:51.48    1:52.71         13  
                 24.49        52.47 (27.98)
        1:26.15 (33.68)     1:52.71 (26.56)
  7 Roche, Ricardo   12 Pines Charter     1:53.46    1:54.16         12  
                 25.00        53.72 (28.72)
        1:27.08 (33.36)     1:54.16 (27.08)
  8 Barfield, Couls  JR Washington        1:55.91    1:58.10         11  
                 24.05        54.48 (30.43)
        1:30.64 (36.16)     1:58.10 (27.46)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Kwan, Hayden      9 Chiles            1:57.38    1:56.46          9  
                 24.88        53.40 (28.52)
        1:28.97 (35.57)     1:56.46 (27.49)
 10 Sylvester, Jack  SR Venice            1:57.36    1:56.89          7  
                 24.49        54.47 (29.98)
        1:29.57 (35.10)     1:56.89 (27.32)
 11 Hacker, Dylan    11 Charlotte         1:56.87    1:57.16          6  
                 25.46        56.13 (30.67)
        1:29.99 (33.86)     1:57.16 (27.17)
 12 Parra, Walker    SO Washington        1:58.04    1:57.37          5  
                 25.92        55.97 (30.05)
        1:29.70 (33.73)     1:57.37 (27.67)
 13 Laur, Mason      09 Barron Collier    1:57.70    1:59.52          4  
                 25.37        56.59 (31.22)
        1:31.54 (34.95)     1:59.52 (27.98)
 14 Gray, Colton     12 Northeast         1:57.31    2:00.08          3  
                 25.81        56.41 (30.60)
        1:33.49 (37.08)     2:00.08 (26.59)
 15 Montero, Nestor  10 Doral (Miami)     1:57.56    2:00.41          2  
                 25.70        55.24 (29.54)
        1:31.39 (36.15)     2:00.41 (29.02)
 -- Bastawros, Dann  SR Venice            1:56.68         DQ        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Ray, Mason       11 Bartram Trail     1:58.33                   
                 24.03        54.61 (30.58)
        1:29.72 (35.11)     1:58.33 (28.61)
 18 Spillers, Nick   10 Creekside         1:58.69                   
                 24.99        55.95 (30.96)
        1:30.82 (34.87)     1:58.69 (27.87)
 19 Catron, Sean        East River        1:59.87                   
                 25.55        55.49 (29.94)
        1:31.53 (36.04)     1:59.87 (28.34)
 20 Weber, Evan      SR Venice            2:00.45                   
                 26.66        57.57 (30.91)
        1:31.45 (33.88)     2:00.45 (29.00)
 21 Gomez, Santiago  10 Doral (Miami)     2:01.54                   
                 26.02        58.24 (32.22)
        1:33.34 (35.10)     2:01.54 (28.20)
 22 Foster, Alex     12 Barron Collier    2:02.33                   
                 26.11        57.94 (31.83)
        1:32.72 (34.78)     2:02.33 (29.61)
 23 Henderson, Will  10 Pensacola         2:02.84                   
                 26.80        57.59 (30.79)
        1:33.69 (36.10)     2:02.84 (29.15)
 -- Proctor, Noah    12 Martin County         DQ                    
                 24.94        53.43 (28.49)
        1:29.11 (35.68)          DQ (27.74)
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 6                  
 
  1. Chiles (Tallahassee)               88   2. Pembroke Pines Charter             68
  3. Niceville                          41   3. Doral Academy Charter High         41
  5. Barron Collier                     37   6. Belen Jesuit (Miami)               35
  7. Naples High School                 34   7. Fort Lauderdale                    34
  9. Osceola (Seminole)                 30  10. Sebastian River (Sebastian)        27
 11. Gainesville                        26  11. Atlantic Coast (Jacksonville)      26
 13. Bartram Trail (St Johns)           17  14. Washington (Pensacola)             16
 15. Creekside (St Johns)               14  15. Vanguard (Ocala)                   14
 17. Venice High School                 13  18. Northeast (St Petersburg)          12
 19. Gulf Coast (Naples)                 6  19. Charlotte (Punta Gorda)             6
 21. Windermere High School              5  22. Pensacola High School               4
 23. Lake Minneola                       1