Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: # 1:33.26  2016      Grant Shoults, St. Margarita,CA
        State: * 1:34.69  2013      Caeleb Dressel, Clay, Clay
                 1:38.63  AA-A
                 1:40.34  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Fungairino, Ait  12 Belen Jesuit      1:39.00    1:34.89 AA-A    20  
                 22.00        45.76 (23.76)
        1:10.24 (24.48)     1:34.89 (24.65)
  2 Scholz, Quintin     Niceville         1:41.48    1:41.16         17  
                 23.77        49.55 (25.78)
        1:15.99 (26.44)     1:41.16 (25.17)
  3 Lares, Andres    12 Pines Charter     1:42.28    1:41.17         16  
                 24.15        49.52 (25.37)
        1:15.58 (26.06)     1:41.17 (25.59)
  4 Wong, Andres     10 Belen Jesuit      1:41.82    1:41.75         15  
                 23.42        48.79 (25.37)
        1:15.15 (26.36)     1:41.75 (26.60)
  5 Smith, Noah      JR Vanguard          1:42.33    1:41.90         14  
                 23.92        50.00 (26.08)
        1:16.43 (26.43)     1:41.90 (25.47)
  6 Forbes, Cole     12 Chiles            1:42.58    1:42.86         13  
                 24.38        50.23 (25.85)
        1:16.53 (26.30)     1:42.86 (26.33)
  7 Rodriguez, Rafa  10 Pines Charter     1:43.60    1:43.03         12  
                 24.10        50.26 (26.16)
        1:16.97 (26.71)     1:43.03 (26.06)
  8 Sanders, Trista  12 Chiles            1:41.92    1:44.21         11  
                 24.10        49.91 (25.81)
        1:16.65 (26.74)     1:44.21 (27.56)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Jerger, James "  10 Northeast         1:45.65    1:44.49          9  
                 24.28        50.88 (26.60)
        1:17.94 (27.06)     1:44.49 (26.55)
 10 Espinoza, Grego  12 Doral (Miami)     1:44.86    1:44.53          7  
                 24.01        50.46 (26.45)
        1:17.48 (27.02)     1:44.53 (27.05)
 11 Morton, Michael  11 Creekside         1:45.65    1:44.54          6  
                 24.50        51.02 (26.52)
        1:17.76 (26.74)     1:44.54 (26.78)
 12 Ide, Reef           Windermere HS     1:44.74    1:44.62          5  
                 23.95        50.13 (26.18)
        1:17.12 (26.99)     1:44.62 (27.50)
 13 Pelton, Chris    SR Venice            1:45.77    1:44.81          4  
                 24.76        51.38 (26.62)
        1:18.31 (26.93)     1:44.81 (26.50)
 14 Madsen, Oscar    11 Barron Collier    1:45.13    1:44.84          3  
                 24.75        51.59 (26.84)
        1:18.51 (26.92)     1:44.84 (26.33)
 15 Andrezejczyn, D  SR Venice            1:45.82    1:46.36          2  
                 25.19        52.04 (26.85)
        1:19.23 (27.19)     1:46.36 (27.13)
 16 Stark, Ben       10 Lake Minneola     1:45.88    1:49.43          1  
                 24.84        52.03 (27.19)
        1:20.34 (28.31)     1:49.43 (29.09)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Oake, Adrian     12 Bartram Trail     1:46.30                   
                 24.77        51.31 (26.54)
        1:18.58 (27.27)     1:46.30 (27.72)
 18 McArthur, Jay    SR Osceola           1:46.34                   
                 24.63        51.56 (26.93)
        1:19.01 (27.45)     1:46.34 (27.33)
 19 Henry, Aidan     09 Creekside         1:46.68                   
                 24.88        51.79 (26.91)
        1:19.31 (27.52)     1:46.68 (27.37)
 20 Young, Thomas    JR Tate              1:46.93                   
                 24.93        51.70 (26.77)
        1:19.12 (27.42)     1:46.93 (27.81)
 21 Hammond, Dylan      Niceville         1:46.97                   
                 24.37        51.39 (27.02)
        1:19.19 (27.80)     1:46.97 (27.78)
 22 Marrero, Alex       South Broward     1:47.21                   
                 24.47        51.55 (27.08)
        1:19.47 (27.92)     1:47.21 (27.74)
 23 Brent, Michael   10 Fort Myers        1:47.92                   
                 24.98        52.01 (27.03)
        1:20.03 (28.02)     1:47.92 (27.89)
 24 Kruger, Carson   SO Mitchell          1:48.40                   
                 25.09        52.03 (26.94)
        1:20.12 (28.09)     1:48.40 (28.28)
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 4                  
 
  1. Chiles (Tallahassee)               64   2. Pembroke Pines Charter             56
  3. Niceville                          41   4. Doral Academy Charter High         39
  5. Belen Jesuit (Miami)               35   6. Naples High School                 34
  7. Barron Collier                     33   8. Gainesville                        26
  9. Fort Lauderdale                    18  10. Vanguard (Ocala)                   14
 10. Sebastian River (Sebastian)        14  10. Creekside (St Johns)               14
 13. Atlantic Coast (Jacksonville)      12  14. Osceola (Seminole)                 10
 15. Northeast (St Petersburg)           9  16. Venice High School                  6
 16. Gulf Coast (Naples)                 6  18. Windermere High School              5
 19. Pensacola High School               4  20. Lake Minneola                       1