Sailfish Splash Water Park - Site License             11/11/2017 - 8:47 PM
               2017 FHSAA Championship - Class 3A - 11/11/17               
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: # 1:41.55  2015      Katie Ledecky, Stone Ridge, MD
        State: * 1:44.31  2016      Morgan Tankersley, Plant (Tampa)
                 1:48.82  AA-A
                 1:50.65  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Kraus, Alena        Gainesville       1:48.99    1:47.33 AA-A    20  
                 25.00        51.97 (26.97)
        1:20.06 (28.09)     1:47.33 (27.27)
  2 Holmes, Stephan  12 Chiles            1:52.69    1:51.27         17  
                 26.42        54.48 (28.06)
        1:22.89 (28.41)     1:51.27 (28.38)
  3 Bowie, Kealyn    11 Chiles            1:51.19    1:51.97         16  
                 26.31        54.55 (28.24)
        1:23.30 (28.75)     1:51.97 (28.67)
  4 Heron, Noa       SR Seminole          1:53.24    1:52.14         15  
                 26.48        54.55 (28.07)
        1:23.46 (28.91)     1:52.14 (28.68)
  5 Miller, Emily    FR Jensen Beach      1:53.03    1:53.04         14  
                 26.09        54.47 (28.38)
        1:23.68 (29.21)     1:53.04 (29.36)
  6 Sowell, Nicole   11 Bartram Trail     1:53.04    1:53.16         13  
                 26.96        55.42 (28.46)
        1:24.48 (29.06)     1:53.16 (28.68)
  7 Hernandez, Step  12 Doral (Miami)     1:53.16    1:53.19         12  
                 26.46        55.04 (28.58)
        1:24.18 (29.14)     1:53.19 (29.01)
  8 Williams, Clara  FR Osceola           1:53.35    1:53.81         11  
                 26.41        55.11 (28.70)
        1:24.32 (29.21)     1:53.81 (29.49)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Campbell, Shann  11 Creekside         1:54.07    1:53.86          9  
                 27.07        56.31 (29.24)
        1:25.46 (29.15)     1:53.86 (28.40)
 10 Kilpatrick, Kat  SR Vanguard          1:53.90    1:54.23          7  
                 27.27        55.91 (28.64)
        1:25.16 (29.25)     1:54.23 (29.07)
 11 Walkup, Julia    JR Mitchell          1:55.10    1:54.75          6  
                 27.12        56.00 (28.88)
        1:25.43 (29.43)     1:54.75 (29.32)
 12 Goldblum, McKal  SO Freedom (Tampa)   1:54.94    1:55.59          5  
                 27.02        56.61 (29.59)
        1:26.47 (29.86)     1:55.59 (29.12)
 13 Kercheval-Roig,  SR Leon              1:53.62    1:56.12          4  
                 27.35        56.66 (29.31)
        1:26.62 (29.96)     1:56.12 (29.50)
 14 Chorpening, Emi   9 Chiles            1:55.38    1:56.14          3  
                 27.30        56.74 (29.44)
        1:26.68 (29.94)     1:56.14 (29.46)
 15 Havig, Maquinn   09 Barron Collier    1:55.41    1:56.24          2  
                 27.37        57.04 (29.67)
        1:26.51 (29.47)     1:56.24 (29.73)
 16 Smith, Lexi      11 Bartram Trail     1:54.45    1:56.29          1  
                 27.30        56.58 (29.28)
        1:26.51 (29.93)     1:56.29 (29.78)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Alfaro, Amanda   10 New Smyrna Beach  1:55.92                   
                 27.09        56.46 (29.37)
        1:26.73 (30.27)     1:55.92 (29.19)
 18 Chestang, Emma   09 Creekside         1:56.50                   
                 26.98        56.11 (29.13)
        1:26.10 (29.99)     1:56.50 (30.40)
 19 Shepherd, Gabri  11 Riverdale         1:56.87                   
                 27.15        56.60 (29.45)
        1:26.50 (29.90)     1:56.87 (30.37)
 20 Blazek, Jessica     South Lake        1:57.85                   
                 27.79        57.23 (29.44)
        1:27.21 (29.98)     1:57.85 (30.64)
 21 Bush, Kali       11 Lake Minneola     1:57.87                   
                 27.73        57.30 (29.57)
        1:27.85 (30.55)     1:57.87 (30.02)
 22 Scott, Jordan       King              1:58.02                   
                 26.85        56.30 (29.45)
        1:27.03 (30.73)     1:58.02 (30.99)
 23 Yenari, Lauren   SR Venice            1:58.06                   
                 27.73        57.35 (29.62)
        1:27.54 (30.19)     1:58.06 (30.52)
 24 Marsala, Isabel  11 Barron Collier    1:58.41                   
                 27.97        57.45 (29.48)
        1:27.90 (30.45)     1:58.41 (30.51)
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 3                 
 
  1. Gainesville                        54   2. Creekside (St Johns)               49
  3. Bartram Trail (St Johns)           44   4. Chiles (Tallahassee)               36
  5. Sunlake Land O' Lakes              32   6. Clearwater                         28
  7. Seminole (Seminole)                27   8. Washington (Pensacola)             26
  9. Martin County (Stuart)             24  10. Freedom (Tampa)                    23
 11. Fort Myers                         22  12. Pensacola High School              14
 12. Jensen Beach                       14  14. Doral Academy Charter High         12
 15. Osceola (Seminole)                 11  16. Barron Collier                     10
 16. Fort Lauderdale                    10  18. Vanguard (Ocala)                    7
 19. Mitchell (New Port Richey)          6  19. Estero High School                  6
 21. Gulf Coast (Naples)                 4  21. Leon (Tallahassee)                  4