Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 7.0
                    FHSAA Championship - Class 2A - 11/3/17                    
           Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL           
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:44.91  AA-A
               1:46.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:49.33        
  2  Mosley (Lynn Haven)                                        1:50.66        
  3  Arnold (Panama City Beach)                                 1:51.44        
  4  Holy Names (Tampa)                                         1:52.43        
  5  Gulf Breeze                                                1:53.14        
  6  Clay (Green Cove Springs)                                  1:53.67        
  7  Ponte Vedra                                                1:54.12        
  8  Titusville                                                 1:54.97        
  9  Somerset Academy                                           1:55.19        
 10  Eastside (Gainesville)                                     1:55.28        
 11  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:55.44        
 12  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:55.85        
 13  Cape Coral                                                 1:56.35        
 14  Yulee                                                      1:56.64        
 15  Satellite (Satellite Beach)                                1:56.69        
 16  Lely (Naples)                                              1:57.01        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor School, TN                          
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:33.53  AA-A
               1:35.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Ponte Vedra                                                1:38.61        
  2  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:38.77        
  3  Jesuit (Tampa)                                             1:39.62        
  4  Land O'Lakes High School                                   1:39.95        
  5  Mosley (Lynn Haven)                                        1:39.97        
  6  Arnold (Panama City Beach)                                 1:40.31        
  7  Lakewood (St Petersburg)                                   1:40.69        
  8  Paxon (Jacksonville)                                       1:41.64        
  9  Merritt Island                                             1:41.84        
 10  Fort Walton Beach                                          1:42.66        
 11  Stanton (Jacksonville)                                     1:43.04        
 12  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:43.66        
 13  Cape Coral                                                 1:43.86        
 14  Robinson High School                                       1:44.00        
 15  American Heritage (Plantation)                             1:44.36        
 16  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:44.50        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:44.31  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               1:48.82  AA-A
               1:50.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ober, Ryley                   11 Bayshore                  1:50.13  AA-C  
  2  Ward, Taylor                  11 Land O'Lakes              1:51.02        
  3  Stotler, Sara                 FR Clay                      1:51.15        
  4  Durlacher, Alexis             12 Wolfson                   1:53.10        
  5  Hernandez, Olivia             11 Gulliver Prep             1:54.31        
  6  Warren, Taylor                SO Arnold                    1:55.27        
  7  McKim, Madeline               10 Mosley (Lynn Hav          1:55.32        
  8  Mancilla, Alicia              12 Gulliver Prep             1:55.78        
  9  Scott, Hunter                 SR Lemon Bay                 1:56.39        
 10  Macaisa, Sophia                  Lecanto                   1:56.45        
 11  Cockey, Ava Joy               SR Eastside                  1:56.90        
 12  Vischer, Emily                   Atlantic                  1:56.99        
 13  Harris, Haley                 09 Ponte Vedra               1:57.78        
 14  Ashley, Marisa                FR Arnold                    1:58.08        
 15  Biro, Delaney                    Coral Springs             1:58.55        
 16  Graham, Alexandra             12 Bayshore                  1:59.76        
 17  Stevenson, Kaia               SR Arnold                    1:59.99        
 18  Czupryn, Margarita            11 Land O'Lakes              2:00.30        
 19  Jimenez, Nicole               12 Cape Coral                2:00.33        
 20  Hasara, Sophia                 9 Holy Names                2:00.49        
 21  Vasilakos, Natalie            12 River Ridge High          2:00.76        
 22  Hess, Jenna                      Merritt Island            2:01.06        
 23  Quigg, Roxy                      Merritt Island            2:01.07        
 24  Brisco, Dakota                SO Suncoast                  2:01.36        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.26  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:38.63  AA-A
               1:40.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kravchenko, Lucas                Merritt Island            1:42.79        
  2  Long, Ethan                   12 Lakewood High             1:43.81        
  3  Oja, Christian                SR Choctawhatchee            1:43.90        
  4  Driscoll, Brendan             11 Jesuit (Tampa)            1:44.71        
  5  Kopecki, Christian            SR AmericanHeritage          1:44.89        
  6  Salvador, Perez                  Mast Academy              1:44.97        
  7  Rodriguez, Jonathan           11 Gulliver Prep             1:45.31        
  8  Relihan, Andrew               11 Ponte Vedra               1:45.32        
  9  Peralta, Rene                 11 Gulliver Prep             1:45.74        
 10  Cosgrave, Gared                  Lincoln Park              1:45.89        
 11  Coutant, Jacob                JR Orange Park               1:46.51        
 12  Allred, Kai                   10 Mosley (Lynn Hav          1:47.01        
 13  Cone, Garrett                 SO Cocoa                     1:47.42        
 14  Shaffer, Robbie               11 Jesuit (Tampa)            1:47.45        
 15  Kalaman, Andrew               11 Bayshore                  1:47.60        
 16  Pacitti, Nicholas             SR AmericanHeritage          1:47.90        
 17  Pellegrino, Jack              11 Cape Coral                1:48.14        
 18  Johnson, Drew                 SR Stanton                   1:48.15        
 19  Branzell, Reese               FR Dreyfoos                  1:48.34        
 20  Garcia-Mazzarri, Luis            Lincoln Park              1:48.53        
 21  Brewer, Zachary               SO Bishop Moore              1:48.61        
 22  Mier, Jake                    12 Ponte Vedra               1:48.84        
 23  Kirton, William               SR Suncoast                  1:48.98        
 24  Dodge, Grant                  SR Suncoast                  1:49.44        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:01.89  AA-A
               2:04.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ruppert-Gomez, Marcella       12 Gulliver Prep             2:08.89        
  2  Campbell, Maddie              JR Arnold                    2:10.50        
  3  Delcompare, Audrey            JR Lely                      2:10.95        
  4  Mackey, Maren                 FR Gulf Breeze               2:11.50        
  5  Rodriguez, Nicole              9 Cape Coral                2:12.35        
  6  Taulbee, Katie                11 Holy Names                2:13.03        
  7  Fernandez, Gabriela              Mater Lakes               2:13.35        
  8  Sondgeroth, Paige             FR Arnold                    2:13.36        
  9  Balent, Katie                 JR Vikings                   2:13.60        
 10  Miller, Makenzie              SR Port Charlotte            2:13.88        
 11  Stevenson, Keely              FR Arnold                    2:14.28        
 12  Owens, Theresa                SO Bishop Moore              2:14.30        
 13  Minnis, Isabel                12 Jefferson                 2:14.37        
 14  Neely, Cassidy                 9 Holy Names                2:14.67        
 15  Hagy, Riley                   11 Ponte Vedra               2:15.37        
 16  Glennon, Kayla                   Lincoln Park              2:15.43        
 17  Dorr, Brooke                  10 Mosley (Lynn Hav          2:15.95        
 18  Mckenna, Thea                 JR AmericanHeritage          2:15.95        
 19  Delcompare, Grace Ann         SR Lely                      2:16.00        
 20  Delp, Gabby                   12 Holy Names                2:16.30        
 21  Graf, Julianna                   Titusville                2:16.42        
 22  Schrader, Ashley              12 Land O'Lakes              2:17.09        
 23  Kraft, Kayla                  10 Gulliver Prep             2:17.11        
 24  Femayor, Maria                   Keys Gate                 2:17.12        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:49.83  AA-A
               1:51.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sehlhorst, Spencer            11 Mosley (Lynn Hav          1:53.74        
  2  Cancel, Miguel                12 Gulliver Prep             1:54.54        
  3  Watson, Tyler                 JR Paxon                     1:55.70        
  4  Rua, Steven                   11 Cape Coral                1:57.86        
  5  Santos, Raphael               FR Pompano Beach             1:58.78        
  6  Fernandez, Michael               Mater Lakes               1:58.96        
  7  Gobel, Nicholas               SR Arnold                    1:59.32        
  8  Smith, Maxwell                10 Robinson (Tampa)          1:59.87        
  9  Kirchner, Anthony             10 Jesuit (Tampa)            2:00.07        
 10  Speck, Stephen                SO Gulf Breeze               2:00.68        
 11  Pike, Alex                       Palm Bay                  2:00.91        
 12  Shaffer, Nick                  9 Jesuit (Tampa)            2:01.57        
 13  Jansen, John                  12 Jesuit (Tampa)            2:01.66        
 14  Songayab, Josh                JR Eastside                  2:01.71        
 15  Jones, William                SO Stanton                   2:02.14        
 16  Irvin, Justin                 11 Lakewood High             2:02.45        
 17  Cox, Nicholas                 11 Ponte Vedra               2:03.12        
 18  Barnes, Xavier                   Rockledge                 2:03.31        
 19  Cain, Kenan                   11 Mosley (Lynn Hav          2:03.71        
 20  Schulte, Shane                JR Pompano Beach             2:04.13        
 21  Hagy, Jesse                   12 Ponte Vedra               2:05.41        
 22  Casiple, Kyle                 SO Paxon                     2:06.13        
 23  O'Connor, Liam                   Tavares                   2:07.97        
 24  Smith, Christian              12 Mosley (Lynn Hav          2:08.08        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.24  AA-A
               23.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cooper, Catharine             SR AmericanHeritage            23.88        
  2  Mason, Olivia                 FR AmericanHeritage            24.53        
  3  Yates, Savannah               JR Cardinal Gibbons            24.67        
  4  Sykes, Hannah                 11 Wolfson                     24.71        
  5  Duncan, Brooke                12 Wesley Chapel               24.73        
  6  McCloskey, Romina             11 Land O'Lakes                24.87        
  7  Hernandez, Chloe               9 Gulliver Prep               24.87        
  8  Wright, Shannon                  Lincoln Park                24.91        
  9  Robinson, Sierra              FR Suncoast                    24.94        
 10  Colvin, Emma                     Titusville                  25.12        
 11  Del Vecchio, Katrina             Somerset Academy            25.12        
 12  Elnicki, Kate                  9 Lakewood High               25.18        
 13  Kraft, Cassandra               7 Gulliver Prep               25.28        
 14  Reynolds, Ashley              SR Choctawhatchee              25.38        
 15  Kelly, Emma                   10 Ponte Vedra                 25.45        
 16  Grant, Haynes                 10 Bishop Kenny                25.48        
 17  Fowler, Chloe                 FR Eastside                    25.58        
 18  Clark, Rese                      Rockledge                   25.60        
 19  Salcedo, Daniela              SO Suncoast                    25.60        
 20  Luchau, Daniela               11 Gulliver Prep               25.64        
 21  Wills, Sydney                 10 Holy Names                  25.65        
 22  Chang, Ella                   FR Menendez                    25.67        
 23  Smith, Kyndall                SR Paxon                       25.71        
 24  Newsome, Kate                 SR Bishop Moore                25.90        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.65  AA-A
               20.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hoost, Irvin                     St. Brendan                 21.50        
  2  Saslo, Jordan                 11 Citrus                      21.99        
  3  Banciella, Reid                  Mast Academy                22.01        
  4  Garcia, Andrew                   Mourning                    22.03        
  5  Jennings, Chris               12 Jesuit (Tampa)              22.11        
  6  Rudman, Nathaniel             SO Vikings                     22.18        
  7  Sands, Sam                    12 Jesuit (Tampa)              22.22        
  8  Santos, Mattheus              JR Pompano Beach               22.22        
  9  Poe, Dante                    JR Pompano Beach               22.26        
 10  Andronescu, Noah                 Rockledge                   22.34        
 11  Knight, Braeden               09 Baker County                22.35        
 12  Porto, Kevin                  SR AmericanHeritage            22.36        
 13  Sober, Jeffrey                   Rocky Bayou                 22.38        
 14  Kazhuro, Igor                 11 Ponte Vedra                 22.40        
 15  Edmondson, Joe                   Lincoln Park                22.43        
 16  Banks, Andrew                    Atlantic                    22.45        
 17  Daniels, Malachi              SR Paxon                       22.46        
 18  Ruefel, Jonathan              11 Lakewood High               22.52        
 19  Brandon, Caleb                   Titusville                  22.54        
 20  Caceres, Alex                 11 Jesuit (Tampa)              22.64        
 21  Seton, James                  JR Suncoast                    22.64        
 22  Machado, Jon Michael          12 Mosley (Lynn Hav            22.65        
 23  Petitt, Tyler                 11 Jesuit (Tampa)              22.71        
 24  Sanchez, Alexander               Mast Academy                22.72        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fredericks, Kaitlyn              Titusville                 466.80        
  2  Martin, Mikayla               12 Bishop Kenny               426.10        
  3  Atherholt, Alexa              10 Dunedin                    409.95        
  4  Devaney, Megan                11 Holy Names                 402.30        
  5  Ganzer, Karissa                  Merritt Island             398.05        
  6  Kirves, Katelyn               11 River Ridge High           389.35        
  7  Debock, Juliana               FR Suncoast                   381.15        
  8  Ehrlich, Lily                 FR Pompano Beach              380.45        
  9  Zehil, Kate                   09 Ponte Vedra                372.85        
 10  Isenhour, Blair               FR Bishop Moore               372.40        
 11  Sylvester, Abigail            11 Mosley (Lynn Hav           364.05        
 12  Petitt, Kara                  10 Holy Names                 361.90        
 13  Rochelle, Gabriela            SR Suncoast                   354.35        
 14  Tolento, Gabby                SR Lake Wales                 348.55        
 15  Jeleniowski, Phaedra           9 Cape Coral                 348.55        
 16  Rendina, Alisa                   Astronaut (Titus           345.20        
 17  Cotter, Kayla                 10 Dunbar                     342.40        
 18  Armenteros, Gina              JR Stanton                    340.55        
 19  Rivas, Lainie                    Lincoln Park               338.80        
 20  Yarborough, Katie             10 Bishop Kenny               322.05        
 21  Kidd, Katrina                 JR Suncoast                   318.05        
 22  Watson, Taylor                12 Wesley Chapel              317.85        
 23  Rozzo, Caroline               SO Suncoast                   311.25        
 24  Chilton, Casey-Rae               Lincoln Park               309.45        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Coldren, Hudson                  Cardinal Gibbons           519.10        
  2  Geraghty, Jonathan               Lincoln Park               503.00        
  3  Mignon, Skylar                10 Gulliver Prep              480.55        
  4  Cannatelli, Michael           12 Dunedin                    425.90        
  5  Nicewonder, Dalton            11 Mosley (Lynn Hav           389.05        
  6  Perez, Diego                  12 Jesuit (Tampa)             387.55        
  7  Tolento, Nicholas             FR Lake Wales                 378.20        
  8  Thompson, Jacob               11 Dunedin                    365.20        
  9  Denson, Gage                  JR Lemon Bay                  338.95        
 10  McGuire, Cole                 JR Arnold                     330.75        
 11  Losa, Cole                    JR Avon Park                  329.85        
 12  Phelps, Daniel                   Palm Bay                   310.86        
 13  Carter, Gavin                 11 Wolfson                    308.95        
 14  Puopolo, Cameron              SO Stanton                    307.70        
 15  Hebert, Griffin               JR Arnold                     305.95        
 16  Nagy, Tim                     SO Space Coast                305.65        
 17  Schuetz, Sam                  JR Stanton                    300.90        
 18  McCallister, Chance              Astronaut (Titus           289.40        
 19  Janson-Dugan, Kevin           SO Port Charlotte             287.65        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.45  2016        Jessica Nava, Westminster Acad               
               54.56  AA-A
               55.75  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cordovi, Emily                11 Gulliver Prep               54.47  AA-A  
  2  Stotler, Sara                 FR Clay                        55.96        
  3  Sykes, Hannah                 11 Wolfson                     56.26        
  4  Macaisa, Sophia                  Lecanto                     57.48        
  5  Dailey, Taryn                    Merritt Island              57.70        
  6  Fisher, Elizabeth             12 Mosley (Lynn Hav            57.75        
  7  Balent, Katie                 JR Vikings                     57.77        
  8  Filkin, Mimi                  SO Tavares                     58.16        
  9  Kirkpatrick, Bella            12 Holy Names                  58.46        
 10  Colvin, Emma                     Titusville                  59.54        
 11  Stevenson, Kaia               SR Arnold                      59.56        
 12  Delcompare, Grace Ann         SR Lely                        59.92        
 13  Cherelstein, Rachel           SR Suncoast                  1:00.32        
 14  Thatayatikom, Tanya           FR Eastside                  1:00.37        
 15  Meira, Isa                    11 Gulliver Prep             1:00.44        
 16  Larrimore, Allie              FR Menendez                  1:00.48        
 17  Owens, Theresa                SO Bishop Moore              1:00.54        
 18  Del Vecchio, Katrina             Somerset Academy          1:00.56        
 19  Biro, Delaney                    Coral Springs             1:00.60        
 20  Wallace, Haylie                  Yulee                     1:00.73        
 21  Bencie, Gwen                  JR Pompano Beach             1:01.02        
 22  Bradford, Molly Grace         12 Mosley (Lynn Hav          1:01.21        
 23  Dorr, Brooke                  10 Mosley (Lynn Hav          1:01.23        
 24  Hecky, Saundra                SO Space Coast               1:01.57        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.06  AA-A
               50.07  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gribble, Trahern              12 Gulliver Prep               50.15        
  2  Watson, Tyler                 JR Paxon                       51.27        
  3  Bolding, Chase                SR Arnold                      51.41        
  4  Sober, Jeffrey                   Rocky Bayou                 51.48        
  5  Banciella, Reid                  Mast Academy                51.87        
  6  Knight, Braeden               09 Baker County                51.91        
  7  Saslo, Jordan                 11 Citrus                      51.93        
  8  Rudman, Nathaniel             SO Vikings                     52.16        
  9  Coutant, Jacob                JR Orange Park                 52.40        
 10  Kazhuro, Igor                 11 Ponte Vedra                 52.69        
 11  Kopecki, Christian            SR AmericanHeritage            53.01        
 12  Casiple, Kyle                 SO Paxon                       53.10        
 13  Smith, Gavin                  SO Suncoast                    53.15        
 14  Songayab, Josh                JR Eastside                    53.54        
 15  Yim, Joseph                      Atlantic                    53.57        
 16  Shaffer, Robbie               11 Jesuit (Tampa)              53.69        
 17  Fernandez, Michael               Mater Lakes                 53.72        
 18  Kirton, William               SR Suncoast                    53.87        
 19  Ochse, Daniel                    Lincoln Park                54.18        
 20  Klemm, Kirk                   09 North Fort Myers            54.42        
 21  Doolittle, Sean                9 Lakewood High               54.50        
 22  Machado, Jon Michael          12 Mosley (Lynn Hav            54.54        
 23  Carreja, Tyler                11 Jesuit (Tampa)              54.75        
 24  Ramsey, Jabari                12 Land O'Lakes                54.93        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.69  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
               50.41  AA-A
               51.17  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ober, Ryley                   11 Bayshore                    51.69        
  2  Scott, Hunter                 SR Lemon Bay                   53.00        
  3  Cooper, Catharine             SR AmericanHeritage            53.07        
  4  Gibson, Alivia                FR Belleview                   53.52        
  5  McCloskey, Romina             11 Land O'Lakes                53.55        
  6  McKim, Madeline               10 Mosley (Lynn Hav            53.80        
  7  Abril, Sarah                  11 Gulliver Prep               53.82        
  8  Duncan, Brooke                12 Wesley Chapel               54.09        
  9  Wilson, Cali                  JR Gulf Breeze                 54.38        
 10  Graf, Julianna                   Titusville                  54.48        
 11  Robinson, Sierra              FR Suncoast                    54.60        
 12  Taulbee, Katie                11 Holy Names                  54.89        
 13  Politi, Taylor                   Mast Academy                55.09        
 14  Elnicki, Kate                  9 Lakewood High               55.17        
 15  Smith, Kyndall                SR Paxon                       55.30        
 16  Mason, Olivia                 FR AmericanHeritage            55.43        
 17  Stotler, Anna                 JR Clay                        55.52        
 18  Salcedo, Daniela              SO Suncoast                    55.58        
 19  Davenport, Haley              12 Mosley (Lynn Hav            55.77        
 20  Sanchez, Sophia               JR Eastside                    55.88        
 21  Delp, Gabby                   12 Holy Names                  55.89        
 22  Luchau, Nicole                11 Gulliver Prep               55.92        
 23  Grant, Haynes                 10 Bishop Kenny                56.09        
 24  Luchau, Daniela               11 Gulliver Prep               56.24        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.06  AA-A
               45.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cancel, Miguel                12 Gulliver Prep               46.45        
  2  Long, Ethan                   12 Lakewood High               47.22        
  3  Oja, Christian                SR Choctawhatchee              47.66        
  4  Pilkowski, Patryk             11 Land O'Lakes                47.66        
  5  Hoost, Irvin                     St. Brendan                 47.66        
  6  Sands, Sam                    12 Jesuit (Tampa)              47.72        
  7  Gobel, Nicholas               SR Arnold                      48.25        
  8  Santos, Mattheus              JR Pompano Beach               48.26        
  9  Johnson, Drew                 SR Stanton                     48.62        
 10  Relihan, Andrew               11 Ponte Vedra                 48.71        
 11  Porto, Kevin                  SR AmericanHeritage            48.77        
 12  Garcia, Andrew                   Mourning                    48.84        
 13  Milicevic, Max                11 Ponte Vedra                 48.91        
 14  Brandon, Caleb                   Titusville                  48.92        
 15  Andronescu, Noah                 Rockledge                   49.08        
 16  Branzell, Reese               FR Dreyfoos                    49.21        
 17  Denson, Gage                  JR Lemon Bay                   49.25        
 18  Legg, Mason                   11 Mosley (Lynn Hav            49.31        
 19  Caceres, Alex                 11 Jesuit (Tampa)              49.47        
 20  Banks, Andrew                    Atlantic                    49.48        
 21  Tillman, Cole                 SR Arnold                      49.62        
 22  Poe, Dante                    JR Pompano Beach               49.62        
 23  Seton, James                  JR Suncoast                    49.66        
 24  King, Blaine                  SR Terry Parker                49.83        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.60  2016        Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               4:52.12  AA-A
               4:57.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ruppert-Gomez, Marcella       12 Gulliver Prep             4:59.70        
  2  Ward, Taylor                  11 Land O'Lakes              5:00.30        
  3  Durlacher, Alexis             12 Wolfson                   5:01.13        
  4  Ludwick, Makayla              JR Gulf Breeze               5:04.01        
  5  Mancilla, Alicia              12 Gulliver Prep             5:04.90        
  6  Hernandez, Olivia             11 Gulliver Prep             5:09.00        
  7  Neely, Cassidy                 9 Holy Names                5:10.71        
  8  Hasara, Sophia                 9 Holy Names                5:12.28        
  9  Cockey, Ava Joy               SR Eastside                  5:12.46        
 10  Vischer, Emily                   Atlantic                  5:15.72        
 11  Jimenez, Nicole               12 Cape Coral                5:15.83        
 12  Dailey, Taryn                    Merritt Island            5:18.03        
 13  Hess, Jenna                      Merritt Island            5:18.40        
 14  Femayor, Maria                   Keys Gate                 5:19.38        
 15  Graham, Alexandra             12 Bayshore                  5:19.72        
 16  Harris, Haley                 09 Ponte Vedra               5:20.32        
 17  Ashley, Marisa                FR Arnold                    5:20.43        
 18  Schulte, Summer               FR Pompano Beach             5:22.57        
 19  Rodriguez, Adriana            SR Cardinal Gibbons          5:22.66        
 20  Sellers, Lauren               12 Holy Names                5:22.94        
 21  Regueira, Nicole              12 Gulliver Prep             5:23.49        
 22  Brisco, Dakota                SO Suncoast                  5:25.23        
 23  Hrabak, Amber                 SR Port Charlotte            5:27.29        
 24  Henry, Renee                  12 Crystal River             5:28.41        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:12.87  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.04  AA-A
               4:33.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Driscoll, Brendan             11 Jesuit (Tampa)            4:35.46        
  2  Santos, Raphael               FR Pompano Beach             4:44.11        
  3  Kalaman, Andrew               11 Bayshore                  4:45.18        
  4  Pacitti, Nicholas             SR AmericanHeritage          4:46.36        
  5  Peralta, Rene                 11 Gulliver Prep             4:47.97        
  6  Escobar, Daniel               SO AmericanHeritage          4:48.05        
  7  Allred, Kai                   10 Mosley (Lynn Hav          4:49.57        
  8  Brewer, Zachary               SO Bishop Moore              4:51.96        
  9  Rodriguez, Jonathan           11 Gulliver Prep             4:52.53        
 10  Pellegrino, Jack              11 Cape Coral                4:52.97        
 11  Prabhakaran, Sam               9 Jesuit (Tampa)            4:53.42        
 12  Hache, Ronald                 JR Pompano Beach             4:53.59        
 13  Mier, Jake                    12 Ponte Vedra               4:54.78        
 14  Oaks, James                      Yulee                     4:57.53        
 15  Garcia-Mazzarri, Luis            Lincoln Park              4:57.84        
 16  Rossi, Nicolas                FR AmericanHeritage          4:57.84        
 17  Stanislow, Jack               11 Jesuit (Tampa)            5:00.29        
 18  Almagro, Richie               12 Gulliver Prep             5:00.40        
 19  Rodriguez, Agustin               Mater Lakes               5:00.53        
 20  Davidson, Eric                   Satellite                 5:02.39        
 21  Dodge, Grant                  SR Suncoast                  5:04.45        
 22  Cole, Freddie                 SO Cocoa                     5:05.62        
 23  Hinkle, Daniel                SO Orange Park               5:07.27        
 24  Shields, Devon                SO Gulf Breeze               5:08.05        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:35.67  AA-A
               1:37.32  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Land O'Lakes High School                                   1:40.78        
  2  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:41.30        
  3  Merritt Island                                             1:41.53        
  4  Holy Names (Tampa)                                         1:42.27        
  5  Eastside (Gainesville)                                     1:42.54        
  6  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:42.65        
  7  Gulf Breeze                                                1:42.97        
  8  Arnold (Panama City Beach)                                 1:43.07        
  9  Titusville                                                 1:43.81        
 10  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:43.91        
 11  Mosley (Lynn Haven)                                        1:44.12        
 12  American Heritage (Plantation)                             1:44.45        
 13  Pompano Beach                                              1:44.72        
 14  Clay (Green Cove Springs)                                  1:45.00        
 15  Fort Walton Beach                                          1:45.03        
 16  Menendez (St. Augustine)                                   1:45.09        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:24.94  AA-A
               1:26.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pompano Beach                                              1:28.62        
  2  Jesuit (Tampa)                                             1:28.90        
  3  Lakewood (St Petersburg)                                   1:29.41        
  4  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:29.73        
  5  Baker County (Glen St. Mary)                               1:30.00        
  6  Mast (Key Biscayne)                                        1:30.00        
  7  Mosley (Lynn Haven)                                        1:30.22        
  8  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:30.34        
  9  Rockledge                                                  1:31.33        
 10  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:31.42        
 11  Ponte Vedra                                                1:32.18        
 12  Lemon Bay (Englewood)                                      1:32.41        
 13  Stanton (Jacksonville)                                     1:32.88        
 14  Atlantic (Port Orange)                                     1:33.27        
 15  Fort Walton Beach                                          1:33.40        
 16  Bishop Moore (Orlando)                                     1:33.89        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.05  AA-A
               56.30  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cordovi, Emily                11 Gulliver Prep               56.33        
  2  Warren, Taylor                SO Arnold                      57.87        
  3  Ludwick, Makayla              JR Gulf Breeze                 58.20        
  4  Filkin, Mimi                  SO Tavares                     58.32        
  5  Campbell, Maddie              JR Arnold                      58.76        
  6  Bencie, Gwen                  JR Pompano Beach               59.13        
  7  Bradford, Molly Grace         12 Mosley (Lynn Hav          1:00.05        
  8  Wallace, Haylie                  Yulee                     1:00.16        
  9  Kirkpatrick, Bella            12 Holy Names                1:00.23        
 10  Kelly, Emma                   10 Ponte Vedra               1:00.54        
 11  Stevenson, Keely              FR Arnold                    1:00.69        
 12  Miller, Makenzie              SR Port Charlotte            1:00.72        
 13  Gibson, Alivia                FR Belleview                 1:00.75        
 14  Minnis, Isabel                12 Jefferson                 1:01.07        
 15  Rodriguez, Nicole              9 Cape Coral                1:01.18        
 16  Woroniecki, Victoria          12 Matanzas                  1:01.29        
 17  Wright, Shannon                  Lincoln Park              1:01.31        
 18  Kraft, Kayla                  10 Gulliver Prep             1:01.77        
 19  Kraus, Stephanie              11 Cape Coral                1:02.06        
 20  Dupee, Sofia                     Yulee                     1:02.09        
 21  Hayford, Casey                11 Bishop Kenny              1:02.61        
 22  Bradford, Lily                09 Mosley (Lynn Hav          1:02.84        
 23  Stotler, Anna                 JR Clay                      1:03.02        
 24  Flatt, Hailey                 FR Eustis                    1:03.67        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.66  AA-A
               50.86  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kravchenko, Lucas                Merritt Island              51.58        
  2  Gribble, Trahern              12 Gulliver Prep               52.26        
  3  Pilkowski, Patryk             11 Land O'Lakes                52.60        
  4  Sehlhorst, Spencer            11 Mosley (Lynn Hav            53.06        
  5  Cosgrave, Gared                  Lincoln Park                54.70        
  6  Shaffer, Nick                  9 Jesuit (Tampa)              55.13        
  7  Cox, Nicholas                 11 Ponte Vedra                 55.19        
  8  Legg, Mason                   11 Mosley (Lynn Hav            55.34        
  9  Smith, Gavin                  SO Suncoast                    55.45        
 10  Tang, Chris                   SO Vikings                     55.55        
 11  Smith, Maxwell                10 Robinson (Tampa)            55.60        
 12  Sanchez, Alexander               Mast Academy                55.71        
 13  Speck, Stephen                SO Gulf Breeze                 55.88        
 14  Jones, William                SO Stanton                     56.27        
 15  Davis, Zachary                12 Land O'Lakes                56.31        
 16  Cain, Kenan                   11 Mosley (Lynn Hav            56.71        
 17  Quach, Christopher            12 Robinson (Tampa)            56.88        
 18  Carreja, Tyler                11 Jesuit (Tampa)              57.15        
 19  Marquez, Alexandro            SO Pompano Beach               57.20        
 20  Sciscente, Jake                  Lincoln Park                57.44        
 21  Cone, Garrett                 SO Cocoa                       57.46        
 22  Smith, Christian              12 Mosley (Lynn Hav            57.50        
 23  Ruefel, Jonathan              11 Lakewood High               57.59        
 24  Murch, Connell                12 Lakewood High               58.11        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.56  2015        Lindsey Horejsi, Albert Lee, MN            
       State:  1:01.68  2015        Caroline White, Trinity Prep               
               1:02.82  AA-A
               1:04.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wilson, Cali                  JR Gulf Breeze               1:06.95        
  2  Sondgeroth, Paige             FR Arnold                    1:07.17        
  3  Sellers, Callie               SR Stanton                   1:07.41        
  4  Delcompare, Audrey            JR Lely                      1:07.61        
  5  Yates, Savannah               JR Cardinal Gibbons          1:07.77        
  6  Fernandez, Gabriela              Mater Lakes               1:08.11        
  7  Fisher, Elizabeth             12 Mosley (Lynn Hav          1:08.15        
  8  Glennon, Kayla                   Lincoln Park              1:08.62        
  9  Dupee, Isabel                    Yulee                     1:08.87        
 10  Wills, Sierra                 12 Holy Names                1:08.96        
 11  Silva, Amanda                 10 Tarpon Springs            1:09.85        
 12  Alderman, Sarah                  Titusville                1:09.99        
 13  Cherelstein, Rachel           SR Suncoast                  1:10.03        
 14  Mao, Alice                    FR Rickards                  1:10.10        
 15  Hernandez, Chloe               9 Gulliver Prep             1:10.12        
 16  Thatayatikom, Tanya           FR Eastside                  1:10.21        
 17  Addison, Elysia               FR Clay                      1:10.29        
 18  Larin, Elise                     Somerset Academy          1:10.49        
 19  Mckenna, Thea                 JR AmericanHeritage          1:10.50        
 20  Ham, Emme                     SO AmericanHeritage          1:10.62        
 21  Aguiar, Iliza                    Mast Academy              1:11.38        
 22  Jurado, Isabella                 Goleman                   1:11.56        
 23  Walch, Christina              10 Cape Coral                1:11.65        
 24  Rosenthal, Julia              10 Gulliver Prep             1:11.84        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.65  2016        Chandler Bray, Avon H.S, IN                  
       State:  54.33  2016        James Daugherty, Bolles                      
               56.00  AA-A
               57.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bolding, Chase                SR Arnold                      58.51        
  2  Ramsey, Jabari                12 Land O'Lakes              1:00.74        
  3  Jennings, Chris               12 Jesuit (Tampa)            1:00.87        
  4  Hagy, Jesse                   12 Ponte Vedra               1:01.02        
  5  Rua, Steven                   11 Cape Coral                1:01.76        
  6  Pike, Alex                       Palm Bay                  1:01.96        
  7  Kirchner, Anthony             10 Jesuit (Tampa)            1:02.49        
  8  Moran, Brandon                   Mater Lakes               1:02.67        
  9  Gardner, Terry                   Lincoln Park              1:02.93        
 10  Hoffman, Dylan                12 Mosley (Lynn Hav          1:02.98        
 11  Schulte, Shane                JR Pompano Beach             1:03.65        
 12  Legare, Tim                      Titusville                1:04.02        
 13  Smith, Connor                 11 Mosley (Lynn Hav          1:04.04        
 14  Irvin, Justin                 11 Lakewood High             1:04.28        
 15  Barnes, Xavier                   Rockledge                 1:04.41        
 16  Pineda, Juan                     Mater Lakes               1:04.62        
 17  Mobley, Trent                 11 Baker County              1:04.70        
 18  Nowak, Will                   SR Stanton                   1:04.71        
 19  Reinecke, Matthew             12 Robinson (Tampa)          1:04.81        
 20  Wagner, Spence                   Lincoln Park              1:04.85        
 21  Rebessi, Bruno                 9 Gulliver Prep             1:04.87        
 22  Lee, Joseph                   FR AmericanHeritage          1:05.22        
 23  Trieloff, Geoffery             9 Jesuit (Tampa)            1:05.53        
 24  O'Connor, Liam                   Tavares                   1:05.65        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:27.95  AA-A
               3:31.42  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  3:35.52        
  2  Arnold (Panama City Beach)                                 3:38.69        
  3  Land O'Lakes High School                                   3:39.34        
  4  Ponte Vedra                                                3:40.56        
  5  Holy Names (Tampa)                                         3:40.71        
  6  Mosley (Lynn Haven)                                        3:41.49        
  7  Eastside (Gainesville)                                     3:43.06        
  8  American Heritage (Plantation)                             3:44.04        
  9  Suncoast (Riviera Beach)                                   3:46.18        
 10  Titusville                                                 3:46.78        
 11  Somerset Academy                                           3:47.60        
 12  Satellite (Satellite Beach)                                3:47.64        
 13  Cape Coral                                                 3:49.08        
 14  Bishop Moore (Orlando)                                     3:49.29        
 15  Lely (Naples)                                              3:49.75        
 16  Paxon (Jacksonville)                                       3:55.03        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles School, FL                          
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.28  AA-A
               3:09.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  3:14.98        
  2  Jesuit (Tampa)                                             3:16.41        
  3  Ponte Vedra                                                3:16.56        
  4  Arnold (Panama City Beach)                                 3:16.70        
  5  Mast (Key Biscayne)                                        3:16.73        
  6  Mosley (Lynn Haven)                                        3:17.99        
  7  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 3:18.26        
  8  Pompano Beach                                              3:18.43        
  9  Paxon (Jacksonville)                                       3:19.05        
 10  American Heritage (Plantation)                             3:19.50        
 11  Rockledge                                                  3:21.13        
 12  Merritt Island                                             3:22.02        
 13  Baker County (Glen St. Mary)                               3:22.35        
 14  Suncoast (Riviera Beach)                                   3:23.31        
 15  Land O'Lakes High School                                   3:23.90        
 16  Cape Coral                                                 3:24.24