Sailfish Splash Water Park - Site License              11/5/2017 - 5:22 AM
                  FHSAA Championship - Class 2A - 11/3/17                  
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     National: # 52.65  2016      Chandler Bray, Avon H.S, IN
        State: * 54.33  2016      James Daugherty, Bolles
                 56.00  AA-A
                 57.27  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ramsey, Jabari   12 Land O'Lakes        57.35      56.11 AA-C    20  
                 26.50        56.11 (29.61)
  2 Bolding, Chase   SR Arnold              56.62      56.55 AA-C    17  
                 26.72        56.55 (29.83)
  3 Jennings, Chris  12 Jesuit (Tampa)      58.28      58.47         16  
                 27.46        58.47 (31.01)
  4 Hagy, Jesse      12 Ponte Vedra       1:00.05    1:00.26         15  
                 27.93      1:00.26 (32.33)
  5 Moran, Brandon      Mater Lakes       1:00.49    1:00.54         14  
                 28.39      1:00.54 (32.15)
  6 Rua, Steven      11 Cape Coral        1:00.62    1:00.68         13  
                 28.51      1:00.68 (32.17)
  7 Pike, Alex          Palm Bay          1:00.89    1:00.93         12  
                 29.16      1:00.93 (31.77)
  8 Pineda, Juan        Mater Lakes       1:02.51    1:02.62         11  
                 29.03      1:02.62 (33.59)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Barnes, Xavier      Rockledge         1:02.86    1:01.53          9  
                 29.38      1:01.53 (32.15)
 10 Gardner, Terry      Lincoln Park      1:02.72    1:02.18          7  
                 29.31      1:02.18 (32.87)
 11 Kirchner, Antho  10 Jesuit (Tampa)    1:02.75    1:02.52          6  
                 29.51      1:02.52 (33.01)
 12 Smith, Connor    11 Mosley            1:02.86    1:02.68          5  
                 29.06      1:02.68 (33.62)
 13 Legare, Tim         Titusville        1:03.75    1:02.76          4  
                 29.88      1:02.76 (32.88)
 14 Lee, Joseph      FR AmericanHeritage  1:03.20    1:03.01          3  
                 29.76      1:03.01 (33.25)
 15 Rebessi, Bruno    9 Gulliver Prep     1:03.16    1:03.62          2  
                 30.20      1:03.62 (33.42)
 16 Irvin, Justin    11 Lakewood High     1:03.65    1:03.70          1  
                 29.61      1:03.70 (34.09)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Mobley, Trent    11 Baker County      1:03.79                   
                 29.77      1:03.79 (34.02)
 18 Schulte, Shane   JR Pompano Beach     1:03.80                   
                 29.09      1:03.80 (34.71)
 19 Trieloff, Geoff   9 Jesuit (Tampa)    1:04.35                   
                 30.24      1:04.35 (34.11)
 20 Wagner, Spence      Lincoln Park      1:04.38                   
                 29.80      1:04.38 (34.58)
 21 Nowak, Will      SR Stanton           1:04.56                   
                 29.46      1:04.56 (35.10)
 22 Hoffman, Dylan   12 Mosley            1:05.26                   
                 29.60      1:05.26 (35.66)
 23 O'Connor, Liam      Tavares           1:05.30                   
                 31.17      1:05.30 (34.13)
 24 Reinecke, Matth  12 Robinson (Tampa)  1:05.49                   
                 30.38      1:05.49 (35.11)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 22                  
 
  1. Jesuit (Tampa)                    237   2. Gulliver Prep (Pinecrest)         204
  3. Ponte Vedra                       121   4. Lincoln Park (Fort Pierce)      109.5
  5. Mosley (Lynn Haven)                90   6. Lakewood (St Petersburg)           87
  7. Pompano Beach                      86   7. Arnold (Panama City Beach)         86
  9. Land O'Lakes High School           78  10. American Heritage (Plantation)     76
 11. Paxon (Jacksonville)             70.5  12. Mast (Key Biscayne)                65
 12. Cape Coral                         65  14. Stanton (Jacksonville)             59
 15. Baker County (Glen St Mary)        51  16. Suncoast (Riviera Beach)           45
 17. Fort Walton Beach                  42  18. Merritt Island                     39
 18. Mater Lakes                        39  20. St Brendan (Miami)                 35
 21. Mourning (North Miami)             31  22. Rockledge                          28
 23. Dunedin High School                25  24. Citrus (Inverness)                 24
 24. Choctawhatchee (Fort Walton Be     24  26. Palm Bay (Melbourne)               21
 27. Robinson High School               20  28. Rocky Bayou Christian Nicevill     19
 29. Cardinal Gibbons                   17  30. Gulf Breeze                        16
 30. Lemon Bay (Englewood)              16  32. Lake Wales                         15
 32. Bayshore (Bradenton)               15  32. Orange Park High School            15
 35. Bishop Moore (Orlando)             14  36. Titusville                         10
 37. Astronaut (Titusville)              9  38. Atlantic (Port Orange)              4
 39. Avon Park                           3  39. Cocoa                               3
 41. Space Coast (Cocoa)                 1