Sailfish Splash Water Park - Site License              11/4/2017 - 8:45 PM
                  FHSAA Championship - Class 1A - 11/4/17                  
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: # 1:30.72  2015      Carmel, IN
                          Burchill V, Adams, Smith, Rothrock
        State: $ 1:33.90  2009      Bolles (Jacksonville)
                          M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser
                 1:35.67  AA-A
                 1:37.32  AA-C
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Pine Crest                    1:37.23    1:34.70 AA-A    40  
     1) Botting, Rachel 9             2) Lin, Esther 8                
     3) Meszaros, Alexandra 11        4) Santander, Andrea 10         
                 23.77        48.08 (24.31)
        1:12.03 (23.95)     1:34.70 (22.67)
  2 TrinityChristian              1:36.36    1:35.47 AA-A    34  
     1) Temperino, Eriana 11          2) Gomez, Nicole 10             
     3) Rudd, Hailey 08               4) Nercisio, Chade 11           
                 23.88        48.05 (24.17)
        1:13.13 (25.08)     1:35.47 (22.34)
  3 Bolles                        1:37.27    1:35.67 AA-A    32  
     1) MacDonald, Emily              2) Mendizabal, Stefanie         
     3) Wilkerson, Kate               4) Ramey, Sasha                 
                 23.91        47.88 (23.97)
        1:12.03 (24.15)     1:35.67 (23.64)
  4 Montverde                     1:35.97    1:35.96 AA-C    30  
     1) Estrada, Brady JR             2) Rodriguez, Mali JR           
     3) Cecchi, Alexa FR              4) Schorr, Kaitlyn JR           
                 24.39        48.49 (24.10)
        1:13.02 (24.53)     1:35.96 (22.94)
  5 Berkeley                      1:36.54    1:37.03 AA-C    28  
     1) Donahue, Gabriela 10          2) Tanner, Maureen 11           
     3) Vergara, Sabrina 11           4) Easton, Elliot 8             
                 23.87        48.54 (24.67)
        1:12.73 (24.19)     1:37.03 (24.30)
  6 Saint Andrew's                1:37.72    1:37.08 AA-C    26  
     1) Torres, Sydney 11             2) Trieschmann, Emily 09        
     3) Beltrano, Gabby 10            4) Miller, Lucy 09              
                 24.66        49.05 (24.39)
        1:13.16 (24.11)     1:37.08 (23.92)
  7 Trinity Prep                  1:37.15    1:37.41         24  
     1) Olivardia, Grace 12           2) Stricklin, Sara 8            
     3) Steenstra, Sydnie 11          4) Schwarz, Jenessa 10          
                 24.20        48.51 (24.31)
        1:13.46 (24.95)     1:37.41 (23.95)
  8 LkHighland Prep               1:40.74    1:41.14         22  
     1) Brown, November 12            2) Semmen, Cambria 8            
     3) Semmen, Kara 11               4) Edwards, Taryn 12            
                 25.35        49.93 (24.58)
        1:16.01 (26.08)     1:41.14 (25.13)
 
                            === Consolation Final ===                             
 
  9 Tampa Prep                    1:42.74    1:39.96         18  
     1) Hodorski, Alexia 12           2) Carter, Ava 10               
     3) Weinstein, Isabella 12        4) Smith, Laura 10              
                 25.80        50.33 (24.53)
        1:15.24 (24.91)     1:39.96 (24.72)
 10 Calvary                       1:43.69    1:40.63         14  
     1) Patton, Robyn 10              2) Carignan, Chloe 10           
     3) Souza, Sarah 10               4) Contich, Rachel 11           
                 25.67        50.91 (25.24)
        1:16.03 (25.12)     1:40.63 (24.60)
 11 Benjamin                      1:40.90    1:40.77         12  
     1) Baldari, Alessandra 12        2) Lubarsky, Julia 09           
     3) Lichtig, Madison 11           4) Rubin, Acadia 12             
                 23.75        50.56 (26.81)
        1:15.91 (25.35)     1:40.77 (24.86)
 12 University Schl               1:43.10    1:42.69         10  
     1) Kopas, Amanda 10              2) Carrion, Thais 11            
     3) Langone, Jennifer 10          4) Sarros, Sofia 9              
                 25.05        50.78 (25.73)
        1:16.79 (26.01)     1:42.69 (25.90)
 13 Westminster Acad              1:41.10    1:43.52          8  
     1) Richter, JoJo 9               2) Nava, Jacqueline 9           
     3) Sipowski, Madison 7           4) Nava, Jessica 12             
                 25.52        52.05 (26.53)
        1:19.09 (27.04)     1:43.52 (24.43)
 14 Lake Placid                   1:44.52    1:43.96          6  
     1) Creel, Brice 12               2) Maulden, Lexi 11             
     3) Severance, Tori 11            4) Sapp, Anna 10                
                 25.83        53.43 (27.60)
        1:19.45 (26.02)     1:43.96 (24.51)
 15 Northside Christ              1:43.94    1:44.19          4  
     1) Richasen, Kaylie 11           2) Meder, Avery 10              
     3) Withey, Faith 10              4) Leadbetter, Lindsey 12       
                 26.62        52.79 (26.17)
        1:19.91 (27.12)     1:44.19 (24.28)
 16 King's Academy                1:44.25    1:44.34          2  
     1) Zielinski, Logan 06           2) Clancy, Rachel 09            
     3) Engstrom, Brooke 10           4) Munna, Paige 07              
                 26.92        52.89 (25.97)
        1:18.69 (25.80)     1:44.34 (25.65)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Bolles (Jacksonville)             227   2. Pine Crest (Fort Lauderdale)      213
  3. Saint Andrew's (Boca Raton)     140.5   4. Trinity Christian (Lake Worth)    129
  5. Lake Highland Prep (Orlando)      110   6. Montverde                         102
  7. Berkeley Prep School               80   8. Tampa Prep                         74
  9. Community School (Naples)          60  10. Benjamin (Palm Beach Gardens)      58
 11. Westminster Academy                52  12. Tampa Catholic                     51
 13. Windermere Prep                    40  14. Calvary Christian (Ft Lauderda     38
 15. Trinity Prep (Winter Park)         37  16. Oxbridge Academy                   31
 17. Nsu University School              30  18. Academy At The Lakes               24
 19. PK Younge (Gainesville)            23  19. The King's Academy (Wpb)           23
 19. Cardinal Mooney (Sarasota)         23  22. Immaculata-LaSalle                 20
 23. Bishop Verot (Fort Myers)          19  23. St John Neumann (Naples)           19
 25. Northside Christian                17  26. Maclay (Tallahassee)               14
 27. Bradenton Christian                12  27. Shorecrest Prep (St Pete)          12
 29. Lake Placid                         6  30. Cutler Bay                        5.5
 31. Edgewood (Merritt Island)           5  32. St Petersburg Catholic              4
 33. Holy Trinity (Melbourne)            3  34. Oak Hall  (Gainesville)             1