Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/23/2017 05:36 PM
                     2017 FHSAA 3A District 2 Championship                     
                      Hosted By: Gainesville High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:39.25        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State: * 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
                1:44.91  AA-A
                1:46.69  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Gainesville                                                 1:53.07        
     1) Zoe C Blaskowski 15             2) Savannah R Buch 16             
     3) Makayla L Kraus 16              4) Jessie M Jones 18              
                  28.58     1:01.30 (32.72)     1:28.24 (26.94)     1:53.07 (24.83)
  2 Forest (Ocala)                                              1:59.90        
     1) Elise Bauer                     2) Makenley O'Connor              
     3) Meghan Bolin                    4) Hannah Bennett                 
                  28.83     1:02.74 (33.91)     1:33.11 (30.37)     1:59.90 (26.79)
  3 Lincoln (Tallahassee)                                       2:01.81        
     1) Madelyn York 15                 2) Saige Kemeny 16                
     3) Katie McGrane 15                4) Tiffanee Moore 16              
                  34.25     1:05.60 (31.35)     1:35.32 (29.72)     2:01.81 (26.49)
  4 Chiles (Tallahassee)                                        2:06.33        
     1) Jessica F Cao 15                2) Lauren Cook 14                 
     3) Cattie Z Li 16                  4) Madelyn Beck 16                
                  33.35     1:08.07 (34.72)     1:38.63 (30.56)     2:06.33 (27.70)
  5 Leon (Tallahassee)                                          2:14.65        
     1) Kylee Hillman 17                2) Kennedy C Knisley 16           
     3) Allison Caney 17                4) Caroline Englert               
                  37.79     1:15.83 (38.04)     1:45.38 (29.55)     2:14.65 (29.27)
  6 Columbia (Lake City)                                        2:19.51        
     1) Carlie Barshay                  2) Rebecca Silva                  
     3) Abbrielle Beiter                4) Jillian Morse                  
                  38.86     1:16.03 (37.17)     1:51.75 (35.72)     2:19.51 (27.76)
  7 Vanguard (Ocala)                                            2:48.64        
     1) Brianna Vaghela                 2) Breanah Cronmiller             
     3) Randa Shaw                      4) Skyler Dobbs                   
                  42.69     1:31.55 (48.86)     2:14.81 (43.26)     2:48.64 (33.83)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor School, TN                          
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: * 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:33.53  AA-A
                1:35.18  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Chiles (Tallahassee)                                        1:39.24        
     1) Leon * Kwan 16                  2) Wyatt c Foote 18               
     3) Ryland N Sun 16                 4) John J Yambor-Maul 18          
                  25.01       53.04 (28.03)     1:16.14 (23.10)     1:39.24 (23.10)
  2 Gainesville                                                 1:44.05        
     1) Jacob M Kirkpatrick 16          2) Alex E Maruniak 17             
     3) Bryan Han 15                    4) William S Bungert 18           
                  27.13       56.04 (28.91)     1:21.71 (25.67)     1:44.05 (22.34)
  3 Lincoln (Tallahassee)                                       1:46.42        
     1) Joshua Lamar 15                 2) Nicholas Wolfe 17              
     3) Bace Hevey 14                   4) Dorian Taylor 17               
                  27.23       58.40 (31.17)     1:23.97 (25.57)     1:46.42 (22.45)
  4 Leon (Tallahassee)                                          1:49.86        
     1) Christian A Bosque 17           2) Pierce Ryan 17                 
     3) Nicholas N Bosque 14            4) George Gray                    
                  27.17       57.35 (30.18)     1:25.10 (27.75)     1:49.86 (24.76)
  5 Vanguard (Ocala)                                            1:54.09        
     1) Zach Nordelo                    2) Noah Smith                     
     3) Cale Russell                    4) Graysen Jones                  
                  30.36     1:01.96 (31.60)     1:28.37 (26.41)     1:54.09 (25.72)
  6 Columbia (Lake City)                                        1:55.97        
     1) Jacob Boone                     2) Chandler Smith                 
     3) Evan Conklin                    4) Anthony Crews                  
                  34.50     1:04.90 (30.40)     1:32.58 (27.68)     1:55.97 (23.39)
  7 Forest (Ocala)                                              2:01.89        
     1) Devin M O'Brien 15              2) Gavin Alder                    
     3) Andrew Foreman                  4) Randall Wilson                 
                  31.54     1:10.25 (38.71)     1:36.67 (26.42)     2:01.89 (25.22)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: * 1:44.31        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                1:48.82  AA-A
                1:50.65  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Alena I Kraus             18 Gainesville                    1:52.52        
                  25.91       54.22 (28.31)     1:23.33 (29.11)     1:52.52 (29.19)
  2 Kealyn A Bowie            17 Chiles                         1:54.15        
                  27.31       55.84 (28.53)     1:25.18 (29.34)     1:54.15 (28.97)
  3 Stephanie R Holmes        17 Chiles                         1:55.41        
                  27.60       56.69 (29.09)     1:26.16 (29.47)     1:55.41 (29.25)
  4 Katelyn Kilpatrick           Vanguard                       1:58.15        
                  28.29       58.13 (29.84)     1:28.46 (30.33)     1:58.15 (29.69)
  5 Olivia A Kercheval-Roig   17 Leon                           1:58.80        
                  28.07       57.75 (29.68)     1:28.24 (30.49)     1:58.80 (30.56)
  6 Emily E Chorpening        14 Chiles                         1:59.42        
                  28.27       58.27 (30.00)     1:28.96 (30.69)     1:59.42 (30.46)
  7 Hannah Bennett               Forest (Ocala)                 1:59.73        
                  28.61       58.78 (30.17)     1:29.66 (30.88)     1:59.73 (30.07)
  8 Tania Rodriguez              Vanguard                       2:00.34        
                  28.18       58.53 (30.35)     1:29.61 (31.08)     2:00.34 (30.73)
  9 Sydney N Blair            16 Chiles                         2:06.07        
                  30.45     1:02.64 (32.19)     1:34.39 (31.75)     2:06.07 (31.68)
 10 Meghan Bolin                 Forest (Ocala)                 2:07.01        
                  29.50     1:01.43 (31.93)     1:34.23 (32.80)     2:07.01 (32.78)
 11 Nicole Braun                 Vanguard                       2:07.30        
                  29.99     1:02.13 (32.14)     1:34.96 (32.83)     2:07.30 (32.34)
 12 Emma Curry                17 Lincoln                        2:10.87        
                  31.10     1:04.35 (33.25)     1:37.71 (33.36)     2:10.87 (33.16)
 13 Sarah Steinkhueler        16 Lincoln                        2:16.12        
                  30.99     1:05.51 (34.52)     1:41.22 (35.71)     2:16.12 (34.90)
 14 Piper Gulledge            18 Lincoln                        2:25.76        
                  33.40     1:10.52 (37.12)     1:48.24 (37.72)     2:25.76 (37.52)
 15 Natalie A Oyenarte        16 Gainesville                    2:35.02        
                  34.49     1:13.48 (38.99)     1:55.15 (41.67)     2:35.02 (39.87)
 16 Kassady Mclean               Columbia                       2:36.08        
                  33.86     1:11.14 (37.28)     1:51.91 (40.77)     2:36.08 (44.17)
 17 Ciera Swanson                Columbia                       2:50.27        
                  37.86     1:20.98 (43.12)     2:06.21 (45.23)     2:50.27 (44.06)
 18 Zoe Matherne                 Leon                           2:57.66        
                  39.65     1:24.95 (45.30)     2:12.04 (47.09)     2:57.66 (45.62)
 19 Fravel Mackenzie             Leon                           3:00.07        
                  38.94     1:25.16 (46.22)     2:14.75 (49.59)     3:00.07 (45.32)
 20 Emma T Quillen            15 Gainesville                    3:15.97        
                  43.10     1:34.83 (51.73)     2:26.89 (52.06)     3:15.97 (49.08)
 21 Grace Drawdy                 Columbia                       3:18.19        
                                1:35.49 ( )     2:27.41 (51.92)     3:18.19 (50.78)
 -- Rylee Parker              16 Lincoln                             NS        
 -- Ashley Glenn                 Forest (Ocala)                      NS        
 -- Anna Wilhite              16 Leon                                NS        
 -- Isabelle Warner              Columbia                            NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.26        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: * 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:38.63  AA-A
                1:40.34  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Noah Smith                   Vanguard                       1:45.13        
                  24.97       51.77 (26.80)     1:18.90 (27.13)     1:45.13 (26.23)
  2 Tristan A Sanders         18 Chiles                         1:47.52        
                  25.83       52.74 (26.91)     1:19.78 (27.04)     1:47.52 (27.74)
  3 Cole A Forbes             17 Chiles                         1:47.78        
                  25.93       53.28 (27.35)     1:20.79 (27.51)     1:47.78 (26.99)
  4 Cale Russell                 Vanguard                       1:49.14        
                  26.41       54.02 (27.61)     1:21.74 (27.72)     1:49.14 (27.40)
  5 Alex Caspary              17 Lincoln                        1:51.40        
                  25.78       53.44 (27.66)     1:22.05 (28.61)     1:51.40 (29.35)
  6 Gerrit G Buch             16 Gainesville                    1:53.24        
                  26.46       54.76 (28.30)     1:24.26 (29.50)     1:53.24 (28.98)
  7 Parker Bonn               15 Leon                           2:01.01        
                  27.69       58.15 (30.46)     1:29.53 (31.38)     2:01.01 (31.48)
  8 Jackson H Grieser         14 Gainesville                    2:01.27        
                  26.95       57.14 (30.19)     1:29.05 (31.91)     2:01.27 (32.22)
  9 Job Winkel                16 Gainesville                    2:01.90        
                  27.69       58.55 (30.86)     1:30.86 (32.31)     2:01.90 (31.04)
 10 Brendan Short                Columbia                       2:04.05        
                  27.73       58.22 (30.49)     1:30.57 (32.35)     2:04.05 (33.48)
 11 Bryce Bass                15 Leon                           2:11.09        
                  29.09     1:01.47 (32.38)     1:36.32 (34.85)     2:11.09 (34.77)
 12 Griffin R Golde           14 Gainesville                    2:16.86        
                  29.79     1:03.84 (34.05)     1:40.28 (36.44)     2:16.86 (36.58)
 13 A.J. Burke                14 Lincoln                        2:20.02        
                  32.74     1:08.96 (36.22)     1:45.11 (36.15)     2:20.02 (34.91)
 14 Ethan Sawyer                 Columbia                       2:24.81        
                  32.01     1:07.19 (35.18)     1:47.61 (40.42)     2:24.81 (37.20)
 15 Aidan C Lowery            16 Chiles                         2:26.64        
                  30.75     1:05.69 (34.94)     1:44.89 (39.20)     2:26.64 (41.75)
 16 Toby Campbell             14 Lincoln                        2:26.71        
                  33.28     1:11.76 (38.48)     1:49.84 (38.08)     2:26.71 (36.87)
 17 A.J. Bamber               14 Lincoln                        2:30.11        
                  36.11     1:15.84 (39.73)     1:53.56 (37.72)     2:30.11 (36.55)
 18 Robert Ball                  Vanguard                       2:30.85        
                  33.29     1:11.16 (37.87)     1:51.93 (40.77)     2:30.85 (38.92)
 19 Jay Jean-Pierre              Vanguard                       2:36.79        
                  33.02     1:11.60 (38.58)     1:55.79 (44.19)     2:36.79 (41.00)
 20 Alex Jewett                  Columbia                       2:45.47        
                  37.38     1:18.24 (40.86)     2:02.11 (43.87)     2:45.47 (43.36)
 21 Joshua L Berggren         17 Chiles                         2:45.57        
                  34.76   2:45.57 (2:10.81)                                        
 22 Chase Hopkins                Leon                           3:14.92        
                  39.33   3:14.92 (2:35.59)                                        
 23 Todd Watson                  Leon                           3:54.81        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: * 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:01.89  AA-A
                2:04.08  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Elise Bauer                  Forest (Ocala)                 2:11.55        
                  28.90     1:03.27 (34.37)     1:42.45 (39.18)     2:11.55 (29.10)
  2 Saige Kemeny              16 Lincoln                        2:12.20        
                  28.85     1:04.08 (35.23)     1:42.07 (37.99)     2:12.20 (30.13)
  3 Makenley O'Connor            Forest (Ocala)                 2:18.58        
                  30.51     1:05.12 (34.61)     1:45.74 (40.62)     2:18.58 (32.84)
  4 Kyndall Cardoso           16 Leon                           2:19.33        
                  30.44     1:07.43 (36.99)     1:48.13 (40.70)     2:19.33 (31.20)
  4 Michael-Ann Clark         15 Lincoln                        2:19.33        
                  30.90     1:07.25 (36.35)     1:47.90 (40.65)     2:19.33 (31.43)
  6 Madelyn York              15 Lincoln                        2:21.11        
                  31.46     1:08.13 (36.67)     1:49.24 (41.11)     2:21.11 (31.87)
  7 Alisia Lin                15 Lincoln                        2:23.34        
                  30.53     1:07.92 (37.39)     1:50.45 (42.53)     2:23.34 (32.89)
  8 Sabrina K Greer           15 Chiles                         2:26.27        
                  32.15     1:08.67 (36.52)     1:52.42 (43.75)     2:26.27 (33.85)
  9 Cattie Z Li               16 Chiles                         2:28.45        
                  32.10     1:10.26 (38.16)     1:52.96 (42.70)     2:28.45 (35.49)
 10 Lauren Cook               14 Chiles                         2:29.40        
                  33.71     1:12.76 (39.05)     1:54.74 (41.98)     2:29.40 (34.66)
 11 Hannah G Gendusa          14 Chiles                         2:36.03        
                  33.79     1:14.48 (40.69)     2:00.25 (45.77)     2:36.03 (35.78)
 12 Abbrielle Beiter             Columbia                       2:57.22        
                  37.66     1:23.72 (46.06)     2:16.41 (52.69)     2:57.22 (40.81)
 13 Lilly Swan                   Columbia                       3:31.88        
                  47.05     1:42.03 (54.98)     2:42.02 (59.99)     3:31.88 (49.86)
 14 Lindsey May                  Leon                           3:50.95        
                  51.42     1:50.20 (58.78)   3:01.12 (1:10.92)     3:50.95 (49.83)
 15 Payton Muscato               Leon                           4:12.00        
                  53.19   2:02.68 (1:09.49)   3:16.58 (1:13.90)     4:12.00 (55.42)
 -- Abby Long                    Leon                                NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: * 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:49.83  AA-A
                1:51.96  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wyatt c Foote             18 Chiles                         1:57.92        
                  26.25       56.51 (30.26)     1:29.74 (33.23)     1:57.92 (28.18)
  2 Hayden * Kwan             14 Chiles                         2:02.49        
                  25.61       55.13 (29.52)     1:32.81 (37.68)     2:02.49 (29.68)
  3 Joshua Lamar              15 Lincoln                        2:06.42        
                  27.22       58.77 (31.55)     1:37.02 (38.25)     2:06.42 (29.40)
  4 Davis Shelton             15 Leon                           2:10.78        
                  28.46     1:03.44 (34.98)     1:39.64 (36.20)     2:10.78 (31.14)
  5 Michael Lemaire           18 Lincoln                        2:13.02        
                  28.92     1:03.24 (34.32)     1:42.26 (39.02)     2:13.02 (30.76)
  6 Aidan Abbey               16 Lincoln                        2:15.50        
                  29.12     1:04.28 (35.16)     1:44.11 (39.83)     2:15.50 (31.39)
  7 Dylan M Parramore         16 Gainesville                    2:16.63        
                  28.24     1:02.85 (34.61)     1:45.74 (42.89)     2:16.63 (30.89)
  8 Alexander M Yuan          14 Chiles                         2:18.67        
                  29.83     1:05.35 (35.52)     1:47.35 (42.00)     2:18.67 (31.32)
  9 Daniel S Wurgler          17 Chiles                         2:22.59        
                  31.22     1:06.68 (35.46)     1:49.51 (42.83)     2:22.59 (33.08)
 10 Carl Moore                15 Lincoln                        2:25.63        
                  31.62     1:09.63 (38.01)     1:50.64 (41.01)     2:25.63 (34.99)
 11 Devin M O'Brien           15 Forest (Ocala)                 2:29.75        
                  32.44     1:09.86 (37.42)     1:54.34 (44.48)     2:29.75 (35.41)
 12 Evan Kilby                17 Leon                           2:32.26        
                  30.58     1:08.82 (38.24)     1:55.08 (46.26)     2:32.26 (37.18)
 13 Avery C Sperbeck          15 Gainesville                    2:33.63        
                  31.23     1:08.37 (37.14)     1:55.68 (47.31)     2:33.63 (37.95)
 14 Mason C Badics            14 Gainesville                    2:44.31        
                  37.04     1:19.03 (41.99)     2:09.51 (50.48)     2:44.31 (34.80)
 15 Haden Slater                 Columbia                       2:48.43        
                  33.75     1:15.06 (41.31)     2:10.63 (55.57)     2:48.43 (37.80)
 16 Zebadiah Hudson              Vanguard                       2:54.28        
                  38.51     1:23.78 (45.27)     2:11.97 (48.19)     2:54.28 (42.31)
 -- Jon C Thomas              14 Gainesville                         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.72     1:39.20 (50.48)     2:35.28 (56.08)          DQ (45.64)
 -- Sam Walker                   Columbia                            DQ        
      Not on back off wall - back
                  30.66     1:09.96 (39.30)     1:58.81 (48.85)          DQ (39.86)
 -- Perry Reeves              18 Leon                                DQ        
      One hand touch - breast
                  32.46     1:17.27 (44.81)     2:08.34 (51.07)          DQ (42.18)
 -- Liam Fineout                 Leon                                DQ        
      Not on back off wall - back
                  51.64     1:47.53 (55.89)     2:45.95 (58.42)          DQ (46.93)
 -- Zain Khan                    Vanguard                            DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  36.42     1:18.56 (42.14)     2:13.33 (54.77)          DQ (38.33)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.24  AA-A
                23.63  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Virginia R Russell        16 Chiles                           25.19        
  2 Jessie M Jones            18 Gainesville                      25.37        
  3 Zoe C Blaskowski          15 Gainesville                      26.44        
  4 Tesslyn M Dahl            14 Gainesville                      26.75        
  5 Tiffanee Moore            16 Lincoln                          27.19        
  6 Julie Jernigan               Forest (Ocala)                   28.17        
  7 Madelyn Beck              16 Chiles                           28.25        
  8 Katie McGrane             15 Lincoln                          28.37        
  9 Kennedy C Knisley         16 Leon                             28.54        
 10 Emma Burch                16 Lincoln                          28.81        
 11 Jillian Morse                Columbia                         28.97        
 12 Caroline Englert             Leon                             29.17        
 13 Kayla E Williams          16 Gainesville                      29.47        
 14 Mackenzie Conklin            Columbia                         29.88        
 15 Lillan Gruber             14 Chiles                           30.01        
 16 Megan Staten                 Columbia                         30.96        
 17 Katherine Gonzalez        14 Chiles                           31.26        
 18 Breanah Cronmiller           Vanguard                         31.59        
 19 Megan Steele                 Leon                             32.64        
 20 Skyler Dobbs                 Vanguard                         32.82        
 21 Angel Jones               16 Lincoln                          33.01        
 22 Maggie Watson                Leon                             35.05        
 23 Peyton Meeks                 Forest (Ocala)                   35.71        
 24 Shayla Stephens              Vanguard                         37.64        
 25 Madeline Hanks               Vanguard                         38.65        
 26 Patricia Reedy               Forest (Ocala)                   39.99        
 27 Faith VanHoose               Forest (Ocala)                   45.25        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: * 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.65  AA-A
                20.97  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 John J Yambor-Maul        18 Chiles                           22.53        
  2 Dorian Taylor             17 Lincoln                          22.74        
  3 William S Bungert         18 Gainesville                      22.77        
  4 Parker R Brown            16 Chiles                           22.88        
  5 Anthony Crews                Columbia                         23.66        
  6 Andrew E Thrasher         16 Chiles                           23.75        
  7 Jacob M Kirkpatrick       16 Gainesville                      24.23        
  8 Cole Banfill                 Leon                             24.59        
  9 Bace Hevey                14 Lincoln                          25.18        
 10 George Gray                  Leon                             25.42        
 11 Randall Wilson               Forest (Ocala)                   25.43        
 12 Daniel R Ramirez Feuerst  14 Gainesville                      25.62        
 13 Jonathan R Barrow         16 Gainesville                      25.75        
 14 Graysen Jones                Vanguard                         25.81        
 14 Sean Lunt                 17 Lincoln                          25.81        
 16 Colin D Harllee           14 Chiles                           26.08        
 17 Jason Bowden              15 Lincoln                          26.23        
 18 Jacob Boone                  Columbia                         26.40        
 19 Kade Hubner                  Vanguard                         26.95        
 20 Jackson Hinds                Leon                             27.51        
 21 Chris Ellis                  Forest (Ocala)                   27.53        
 22 Colton Patton                Vanguard                         28.33        
 23 Gavin Alder                  Forest (Ocala)                   28.85        
 24 Tarun Koti                   Vanguard                         36.65        
 25 Zane Bhaiji                  Forest (Ocala)                   39.75        
 -- Julian Sanford               Leon                                DQ        
      False start
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rainey Vause              16 Chiles                          429.80        
  2 Molly Dixon                  Leon                            366.80        
  3 Breanna Burns             14 Chiles                          353.70        
  4 Skylar M Cannon           17 Gainesville                     344.95        
  5 Elizabeth Osterhaus          Leon                            279.50        
  6 Kylie Gibson              14 Chiles                          277.60        
  7 Caroline Campbell         15 Chiles                          276.50        
  8 Rachel M Worthy           16 Gainesville                     274.50        
 -- Katherine S Pearson       16 Gainesville                         NS        
 -- Caroline L Barrow         16 Gainesville                         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Taj Cole                  16 Leon                            429.25        
  2 Blake Noblin              16 Lincoln                         396.15        
  3 Miles B Vincent           15 Chiles                          392.80        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: * 53.45        2016 Jessica Nava, Westminster Acad               
                54.56  AA-A
                55.75  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Makayla L Kraus           16 Gainesville                    1:00.78        
                  28.56     1:00.78 (32.22)                                        
  2 Kyndall Cardoso           16 Leon                           1:01.94        
                  29.53     1:01.94 (32.41)                                        
  3 Madelyn York              15 Lincoln                        1:03.99        
                  30.80     1:03.99 (33.19)                                        
  4 Katie McGrane             15 Lincoln                        1:05.16        
                  30.37     1:05.16 (34.79)                                        
  5 Annika Petersen              Vanguard                       1:05.49        
                  31.01     1:05.49 (34.48)                                        
  6 Alisia Lin                15 Lincoln                        1:06.14        
                  30.22     1:06.14 (35.92)                                        
  7 Nicole Braun                 Vanguard                       1:07.03        
                  31.60     1:07.03 (35.43)                                        
  8 Cattie Z Li               16 Chiles                         1:07.24        
                  31.78     1:07.24 (35.46)                                        
  9 Jessica F Cao             15 Chiles                         1:12.41        
                  33.47     1:12.41 (38.94)                                        
 10 Kaitlyn Chesnut           15 Chiles                         1:14.22        
                  34.24     1:14.22 (39.98)                                        
 11 Madison Glenn                Forest (Ocala)                 1:15.54        
                  35.07     1:15.54 (40.47)                                        
 12 Abbrielle Beiter             Columbia                       1:21.50        
                  38.14     1:21.50 (43.36)                                        
 13 Rebecca Silva                Columbia                       1:22.56        
                  36.08     1:22.56 (46.48)                                        
 14 Ally Mitchell                Columbia                       1:26.52        
                  38.45     1:26.52 (48.07)                                        
 15 Jada Richardson           17 Leon                           1:33.10        
                  42.51     1:33.10 (50.59)                                        
 16 Jaqueline Oliva              Leon                           1:33.18        
                  42.39     1:33.18 (50.79)                                        
 17 Kelsi Sumner                 Forest (Ocala)                 1:38.59        
                  45.22     1:38.59 (53.37)                                        
 -- Molly Selover             16 Chiles                              NS        
 -- Rylee Parker              16 Lincoln                             NS        
 -- Tatum Anderson               Leon                                NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: * 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                49.06  AA-A
                50.07  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ryland N Sun              16 Chiles                           51.55        
                  23.93       51.55 (27.62)                                        
  2 Alex E Maruniak           17 Gainesville                      56.18        
                  26.15       56.18 (30.03)                                        
  3 Christian A Bosque        17 Leon                             56.81        
                  26.39       56.81 (30.42)                                        
  4 Bryan Han                 15 Gainesville                      57.83        
                  26.21       57.83 (31.62)                                        
  5 Bace Hevey                14 Lincoln                          58.99        
                  27.39       58.99 (31.60)                                        
  6 Andrew Foreman               Forest (Ocala)                   59.98        
                  27.65       59.98 (32.33)                                        
  7 Aidan Abbey               16 Lincoln                        1:00.28        
                  28.85     1:00.28 (31.43)                                        
  8 Michael Lemaire           18 Lincoln                        1:00.45        
                  28.22     1:00.45 (32.23)                                        
  9 Leon * Kwan               16 Chiles                         1:00.51        
                  28.08     1:00.51 (32.43)                                        
 10 Dylan M Parramore         16 Gainesville                    1:01.18        
                  28.41     1:01.18 (32.77)                                        
 11 Jackson H Grieser         14 Gainesville                    1:01.21        
                  28.45     1:01.21 (32.76)                                        
 12 Cyrus Gibson                 Vanguard                       1:02.34        
                  29.68     1:02.34 (32.66)                                        
 13 Pierce Ryan               17 Leon                           1:03.60        
                  30.09     1:03.60 (33.51)                                        
 14 Chandler Smith               Columbia                       1:04.49        
                  29.30     1:04.49 (35.19)                                        
 15 Dev T Patel               14 Chiles                         1:05.79        
                  30.85     1:05.79 (34.94)                                        
 16 Kade Hubner                  Vanguard                       1:06.10        
                  31.45     1:06.10 (34.65)                                        
 17 Deep T Patel              14 Chiles                         1:07.53        
                  31.93     1:07.53 (35.60)                                        
 18 Jason Bowden              15 Lincoln                        1:09.30        
                  31.68     1:09.30 (37.62)                                        
 19 Kyler Mclean                 Columbia                       1:18.13        
                  35.37     1:18.13 (42.76)                                        
 20 Jake Maguire                 Leon                           1:34.78        
                  40.90     1:34.78 (53.88)                                        
 -- Jackson Honderick-Hines      Leon                                DQ        
      Scissors kick
                  35.09          DQ (48.83)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 48.69        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
                50.41  AA-A
                51.17  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Alena I Kraus             18 Gainesville                      52.49        
                  25.42       52.49 (27.07)                                        
  2 Virginia R Russell        16 Chiles                           54.47        
                  26.80       54.47 (27.67)                                        
  3 Tesslyn M Dahl            14 Gainesville                      57.69        
                  27.41       57.69 (30.28)                                        
  4 Tiffanee Moore            16 Lincoln                          58.08        
                  27.98       58.08 (30.10)                                        
  5 Allison Caney             17 Leon                           1:00.71        
                  29.10     1:00.71 (31.61)                                        
  6 Madison Glenn                Forest (Ocala)                 1:01.79        
                  29.84     1:01.79 (31.95)                                        
  7 Arianna Owens             14 Lincoln                        1:01.80        
                  29.57     1:01.80 (32.23)                                        
  8 Mackenzie Conklin            Columbia                       1:02.74        
                  31.13     1:02.74 (31.61)                                        
  9 Madelyn Beck              16 Chiles                         1:03.43        
                  31.18     1:03.43 (32.25)                                        
 10 Elizabeth S Landauer      15 Gainesville                    1:05.67        
                  32.03     1:05.67 (33.64)                                        
 11 Allison VanDyke              Forest (Ocala)                 1:07.00        
                  32.60     1:07.00 (34.40)                                        
 12 Reagan Morse                 Columbia                       1:07.01        
                  32.84     1:07.01 (34.17)                                        
 13 Jillian Morse                Columbia                       1:07.93        
 14 Kylee Hillman             17 Leon                           1:09.64        
                  33.78     1:09.64 (35.86)                                        
 15 Kayla E Williams          16 Gainesville                    1:10.37        
 16 Elise N Farr              15 Chiles                         1:11.43        
                  34.40     1:11.43 (37.03)                                        
 17 Breanah Cronmiller           Vanguard                       1:12.13        
                  33.46     1:12.13 (38.67)                                        
 18 Megan Staten                 Columbia                       1:12.95        
                  33.40     1:12.95 (39.55)                                        
 19 Skyler Dobbs                 Vanguard                       1:13.26        
                  34.74     1:13.26 (38.52)                                        
 20 Angel Jones               16 Lincoln                        1:14.15        
                  35.73     1:14.15 (38.42)                                        
 21 Brianna Vaghela              Vanguard                       1:15.52        
 22 Zoe Matherne                 Leon                           1:16.27        
                  35.69     1:16.27 (40.58)                                        
 23 Lauren Badeau             15 Chiles                         1:16.91        
                  36.81     1:16.91 (40.10)                                        
 24 Randa Shaw                   Vanguard                       1:17.92        
                  37.61     1:17.92 (40.31)                                        
 25 Lexie Blount              16 Lincoln                        1:19.73        
                  37.53     1:19.73 (42.20)                                        
 26 Kelsi Sumner                 Forest (Ocala)                 1:34.52        
                  45.04     1:34.52 (49.48)                                        
 -- Abby Long                    Leon                                NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: * 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                45.06  AA-A
                45.80  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dorian Taylor             17 Lincoln                          48.58        
                  23.75       48.58 (24.83)                                        
  2 John J Yambor-Maul        18 Chiles                           48.85        
                  24.10       48.85 (24.75)                                        
  3 Parker R Brown            16 Chiles                           49.52        
                  24.26       49.52 (25.26)                                        
  4 Andrew E Thrasher         16 Chiles                           51.65        
                  24.98       51.65 (26.67)                                        
  5 William S Bungert         18 Gainesville                      52.17        
                  24.85       52.17 (27.32)                                        
  6 Evan Conklin                 Columbia                         52.27        
                  25.23       52.27 (27.04)                                        
  7 Anthony Crews                Columbia                         53.77        
                  25.99       53.77 (27.78)                                        
  8 Randall Wilson               Forest (Ocala)                   55.10        
                  26.51       55.10 (28.59)                                        
  9 Nicholas N Bosque         14 Leon                             55.19        
                  27.39       55.19 (27.80)                                        
 10 George Gray                  Leon                             55.39        
 10 Julian Sanford               Leon                             55.39        
                  26.68       55.39 (28.71)                                        
 12 Eli D Golde               16 Gainesville                      55.84        
                  27.19       55.84 (28.65)                                        
 13 Brendan Short                Columbia                         56.61        
                  27.05       56.61 (29.56)                                        
 14 Evan Kilby                17 Leon                             56.72        
                  26.11       56.72 (30.61)                                        
 15 Sean Lunt                 17 Lincoln                          57.57        
                  27.31       57.57 (30.26)                                        
 16 Graysen Jones                Vanguard                         58.48        
                  26.95       58.48 (31.53)                                        
 17 Ellery C Burgess          17 Gainesville                      59.65        
                  27.63       59.65 (32.02)                                        
 18 Nic A Bishop              16 Gainesville                    1:01.67        
                  29.52     1:01.67 (32.15)                                        
 19 Jacob Brown               15 Lincoln                        1:02.81        
                  30.22     1:02.81 (32.59)                                        
 20 Colton Patton                Vanguard                       1:03.65        
                  32.14     1:03.65 (31.51)                                        
 21 Caelon Ales               14 Lincoln                        1:03.87        
                  30.05     1:03.87 (33.82)                                        
 22 Logan M Beck              16 Chiles                         1:06.52        
                  31.59     1:06.52 (34.93)                                        
 23 Robert Ball                  Vanguard                       1:06.55        
                  31.69     1:06.55 (34.86)                                        
 24 Logan King                   Vanguard                       1:09.37        
                  32.38     1:09.37 (36.99)                                        
 25 Zane Bhaiji                  Forest (Ocala)                 1:23.89        
                  38.84     1:23.89 (45.05)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: * 4:37.60        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                4:52.12  AA-A
                4:57.09  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Elise Bauer                  Forest (Ocala)                 4:59.14        
                  28.37       58.43 (30.06)     1:28.62 (30.19)     1:58.86 (30.24)
        2:29.06 (30.20)     2:59.22 (30.16)     3:29.53 (30.31)     3:59.51 (29.98)
        4:29.72 (30.21)     4:59.14 (29.42)                                        
  2 Stephanie R Holmes        17 Chiles                         5:01.17        
                  28.49       58.21 (29.72)     1:28.27 (30.06)     1:58.36 (30.09)
        2:28.82 (30.46)     2:59.30 (30.48)     3:29.88 (30.58)     4:00.51 (30.63)
        4:30.99 (30.48)     5:01.17 (30.18)                                        
  3 Kealyn A Bowie            17 Chiles                         5:03.48        
                  28.31       58.27 (29.96)     1:28.67 (30.40)     2:00.00 (31.33)
        2:31.07 (31.07)     3:02.97 (31.90)     3:33.00 (30.03)     4:03.13 (30.13)
        4:33.31 (30.18)     5:03.48 (30.17)                                        
  4 Katelyn Kilpatrick           Vanguard                       5:08.57        
                  29.19     1:00.13 (30.94)     1:31.09 (30.96)     2:02.36 (31.27)
        2:33.55 (31.19)     3:04.39 (30.84)     3:35.45 (31.06)     4:06.42 (30.97)
        4:37.81 (31.39)     5:08.57 (30.76)                                        
  5 Emily E Chorpening        14 Chiles                         5:11.93        
                  29.02       59.97 (30.95)     1:31.11 (31.14)     2:02.50 (31.39)
        2:34.00 (31.50)     3:05.42 (31.42)     3:36.89 (31.47)     4:08.82 (31.93)
        4:40.50 (31.68)     5:11.93 (31.43)                                        
  6 Hannah Bennett               Forest (Ocala)                 5:13.11        
                  28.61       59.34 (30.73)     1:31.00 (31.66)     2:02.64 (31.64)
        2:34.40 (31.76)     3:06.23 (31.83)     3:38.14 (31.91)     4:10.33 (32.19)
        4:42.14 (31.81)     5:13.11 (30.97)                                        
  7 Tania Rodriguez              Vanguard                       5:13.35        
                  29.18     1:00.57 (31.39)     1:31.94 (31.37)     2:03.34 (31.40)
        2:34.96 (31.62)     3:06.63 (31.67)     3:38.50 (31.87)     4:10.53 (32.03)
        4:42.44 (31.91)     5:13.35 (30.91)                                        
  8 Olivia A Kercheval-Roig   17 Leon                           5:22.39        
                  29.46     1:01.20 (31.74)     1:33.47 (32.27)     2:06.41 (32.94)
        2:39.36 (32.95)     3:11.68 (32.32)     3:44.69 (33.01)     4:18.09 (33.40)
        4:50.45 (32.36)     5:22.39 (31.94)                                        
  9 Meghan Bolin                 Forest (Ocala)                 5:27.19        
                  29.58     1:01.52 (31.94)     1:34.15 (32.63)     2:07.14 (32.99)
        2:40.15 (33.01)     3:13.42 (33.27)     3:46.77 (33.35)     4:20.32 (33.55)
        4:54.03 (33.71)     5:27.19 (33.16)                                        
 10 Sydney N Blair            16 Chiles                         5:31.81        
                  31.53     1:05.02 (33.49)     1:38.58 (33.56)     2:12.00 (33.42)
        2:45.06 (33.06)     3:18.17 (33.11)     3:51.59 (33.42)     4:25.17 (33.58)
        4:58.57 (33.40)     5:31.81 (33.24)                                        
 11 Emma Curry                17 Lincoln                        5:33.09        
                  31.23     1:04.78 (33.55)     1:38.71 (33.93)     2:12.84 (34.13)
        2:46.52 (33.68)     3:20.04 (33.52)     3:53.28 (33.24)     4:26.65 (33.37)
        4:59.99 (33.34)     5:33.09 (33.10)                                        
 12 Michael-Ann Clark         15 Lincoln                        5:37.08        
                  30.42     1:03.64 (33.22)     1:37.56 (33.92)     2:11.80 (34.24)
        2:45.54 (33.74)     3:20.14 (34.60)     3:54.69 (34.55)     4:29.76 (35.07)
        5:03.82 (34.06)     5:37.08 (33.26)                                        
 13 Deirdre E Vermerris       17 Gainesville                    6:20.32        
                  32.96     1:10.01 (37.05)     1:48.36 (38.35)     2:26.95 (38.59)
        3:05.58 (38.63)     3:44.20 (38.62)     4:23.74 (39.54)     5:03.42 (39.68)
        5:42.52 (39.10)     6:20.32 (37.80)                                        
 14 Keagen Barrett            15 Lincoln                        6:40.89        
                  34.30   1:52.47 (1:18.17)                                        
            3:13.64 ( )                             4:36.61 ( )                    
            6:00.65 ( )     6:40.89 (40.24)                                        
 15 Reagan Morse                 Columbia                       6:47.06        
                  35.77     1:14.72 (38.95)     1:54.99 (40.27)     2:37.37 (42.38)
        3:19.07 (41.70)     4:01.69 (42.62)     4:44.55 (42.86)     5:26.35 (41.80)
        6:07.60 (41.25)     6:47.06 (39.46)                                        
 16 Carlie Barshay               Columbia                       7:10.80        
                  37.75     1:20.26 (42.51)     2:03.96 (43.70)     2:47.55 (43.59)
        3:31.18 (43.63)     4:16.34 (45.16)     5:01.39 (45.05)     5:46.03 (44.64)
        6:30.12 (44.09)     7:10.80 (40.68)                                        
 -- Natalie Dunn                 Leon                                NS        
 -- Anna Wilhite              16 Leon                                NS        
 -- Maggie Watson                Leon                                NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:12.87        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: * 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:29.04  AA-A
                4:33.61  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cole A Forbes             17 Chiles                         4:37.82        
                  26.01       53.81 (27.80)     1:21.83 (28.02)     1:50.19 (28.36)
        2:18.47 (28.28)     2:46.75 (28.28)     3:14.64 (27.89)     3:42.85 (28.21)
        4:10.73 (27.88)     4:37.82 (27.09)                                        
  2 Noah Smith                   Vanguard                       4:41.78        
                  25.94       53.77 (27.83)     1:21.81 (28.04)     1:50.17 (28.36)
        2:18.57 (28.40)     2:47.21 (28.64)     3:15.96 (28.75)     3:45.04 (29.08)
        4:14.10 (29.06)     4:41.78 (27.68)                                        
  3 Cale Russell                 Vanguard                       4:47.84        
                  26.79       54.85 (28.06)     1:23.56 (28.71)     1:52.53 (28.97)
        2:21.44 (28.91)     2:50.42 (28.98)     3:19.71 (29.29)     3:49.29 (29.58)
        4:18.92 (29.63)     4:47.84 (28.92)                                        
  4 Alex Caspary              17 Lincoln                        4:51.58        
                  26.89       55.51 (28.62)     1:24.48 (28.97)     1:53.64 (29.16)
        2:23.01 (29.37)     2:52.73 (29.72)     3:22.58 (29.85)     3:52.60 (30.02)
        4:22.42 (29.82)     4:51.58 (29.16)                                        
  5 Davis Shelton             15 Leon                           5:00.42        
                  27.96       57.63 (29.67)     1:27.22 (29.59)     1:58.14 (30.92)
        2:28.20 (30.06)     2:58.37 (30.17)     3:29.06 (30.69)     3:59.58 (30.52)
        4:30.67 (31.09)     5:00.42 (29.75)                                        
  6 Gerrit G Buch             16 Gainesville                    5:02.74        
                  27.73       57.78 (30.05)     1:28.20 (30.42)     1:58.56 (30.36)
        2:29.31 (30.75)     3:00.41 (31.10)     3:31.18 (30.77)     4:01.75 (30.57)
        4:32.73 (30.98)     5:02.74 (30.01)                                        
  7 Parker Bonn               15 Leon                           5:08.20        
                  28.01       58.37 (30.36)     1:29.43 (31.06)     2:00.56 (31.13)
        2:31.98 (31.42)     3:03.53 (31.55)     3:34.90 (31.37)     4:06.28 (31.38)
        4:37.38 (31.10)     5:08.20 (30.82)                                        
  8 Zach Nordelo                 Vanguard                       5:10.55        
                  28.49       58.73 (30.24)     1:30.16 (31.43)     2:01.78 (31.62)
        2:33.66 (31.88)     3:05.06 (31.40)     3:36.92 (31.86)     4:08.42 (31.50)
        4:40.28 (31.86)     5:10.55 (30.27)                                        
  9 Benjamin D Wurgler        16 Chiles                         5:12.43        
                  29.18     1:00.39 (31.21)     1:32.23 (31.84)     2:03.78 (31.55)
        2:35.34 (31.56)     3:06.84 (31.50)     3:38.40 (31.56)     4:10.13 (31.73)
        4:41.68 (31.55)     5:12.43 (30.75)                                        
 10 Daniel S Wurgler          17 Chiles                         5:31.34        
                  29.07     1:00.92 (31.85)     1:34.44 (33.52)     2:07.98 (33.54)
        2:42.08 (34.10)     3:15.96 (33.88)     3:50.18 (34.22)     4:23.57 (33.39)
        4:58.03 (34.46)     5:31.34 (33.31)                                        
 11 Bryce Bass                15 Leon                           5:35.93        
                  29.78     1:02.99 (33.21)     1:37.05 (34.06)     2:10.72 (33.67)
        2:44.92 (34.20)     3:19.28 (34.36)     3:53.70 (34.42)     4:28.51 (34.81)
        5:03.27 (34.76)     5:35.93 (32.66)                                        
 12 Job Winkel                16 Gainesville                    5:36.86        
                  29.54     1:02.35 (32.81)     1:36.02 (33.67)     2:10.00 (33.98)
        2:44.53 (34.53)     3:19.45 (34.92)     3:54.87 (35.42)     4:30.33 (35.46)
        5:05.32 (34.99)     5:36.86 (31.54)                                        
 13 Griffin R Golde           14 Gainesville                    6:01.27        
                  31.37     1:05.82 (34.45)     1:42.66 (36.84)     2:19.16 (36.50)
        2:56.09 (36.93)     3:33.58 (37.49)     4:11.02 (37.44)     4:48.40 (37.38)
        5:25.77 (37.37)     6:01.27 (35.50)                                        
 14 Jacob Boone                  Columbia                       6:05.63        
                  30.60     1:05.64 (35.04)     1:42.76 (37.12)     2:20.60 (37.84)
        2:58.75 (38.15)     3:36.88 (38.13)     4:15.03 (38.15)     4:52.98 (37.95)
        5:31.03 (38.05)     6:05.63 (34.60)                                        
 15 Lucas G Avery             14 Gainesville                    6:27.65        
                                1:09.78 ( )     1:48.94 (39.16)     2:28.32 (39.38)
        3:07.77 (39.45)                             4:29.79 ( )                    
            5:49.63 ( )     6:27.65 (38.02)                                        
 16 Ethan Sawyer                 Columbia                       6:52.95        
                  32.66     1:10.10 (37.44)     1:49.57 (39.47)     2:29.99 (40.42)
        3:12.05 (42.06)     3:55.32 (43.27)     4:40.95 (45.63)     5:26.07 (45.12)
        6:10.94 (44.87)     6:52.95 (42.01)                                        
 17 Asher Adams                  Leon                           7:58.33        
                  37.11     1:22.38 (45.27)     2:11.48 (49.10)     3:01.52 (50.04)
        3:51.02 (49.50)     4:41.50 (50.48)     5:33.43 (51.93)     6:23.53 (50.10)
        7:12.61 (49.08)     7:58.33 (45.72)                                        
 -- Michael * Yagami          15 Chiles                              NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: * 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:35.67  AA-A
                1:37.32  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Gainesville                                                 1:40.95        
     1) Jessie M Jones 18               2) Savannah R Buch 16             
     3) Makayla L Kraus 16              4) Alena I Kraus 18               
                  25.77       51.60 (25.83)     1:16.73 (25.13)     1:40.95 (24.22)
  2 Chiles (Tallahassee)                                        1:44.79        
     1) Virginia R Russell 16           2) Kealyn A Bowie 17              
     3) Emily E Chorpening 14           4) Stephanie R Holmes 17          
                  25.55       51.84 (26.29)     1:18.23 (26.39)     1:44.79 (26.56)
  3 Lincoln (Tallahassee)                                       1:45.77        
     1) Saige Kemeny 16                 2) Tiffanee Moore 16              
     3) Alisia Lin 15                   4) Madelyn York 15                
                  25.87       52.30 (26.43)     1:18.98 (26.68)     1:45.77 (26.79)
  4 Vanguard (Ocala)                                            1:51.10        
     1) Katelyn Kilpatrick              2) Annika Petersen                
     3) Tania Rodriguez                 4) Nicole Braun                   
                  27.08       55.98 (28.90)     1:23.36 (27.38)     1:51.10 (27.74)
  5 Leon (Tallahassee)                                          1:52.27        
     1) Kyndall Cardoso 16              2) Caroline Englert               
     3) Kennedy C Knisley 16            4) Olivia A Kercheval-Roig 17     
                  27.49       56.12 (28.63)     1:24.62 (28.50)     1:52.27 (27.65)
  6 Columbia (Lake City)                                        2:00.77        
     1) Mackenzie Conklin               2) Abbrielle Beiter               
     3) Megan Staten                    4) Jillian Morse                  
                  29.50     1:01.43 (31.93)     1:32.54 (31.11)     2:00.77 (28.23)
  7 Forest (Ocala)                                              2:02.57        
     1) Madison Glenn                   2) Peyton Meeks                   
     3) Allison VanDyke                 4) Julie Jernigan                 
                  29.02     1:04.24 (35.22)     1:34.18 (29.94)     2:02.57 (28.39)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: * 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:24.94  AA-A
                1:26.18  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Chiles (Tallahassee)                                        1:31.68        
     1) Parker R Brown 16               2) Andrew E Thrasher 16           
     3) Wyatt c Foote 18                4) John J Yambor-Maul 18          
                  22.78       45.80 (23.02)     1:08.91 (23.11)     1:31.68 (22.77)
  2 Gainesville                                                 1:33.18        
     1) Alex E Maruniak 17              2) Bryan Han 15                   
     3) Gerrit G Buch 16                4) William S Bungert 18           
                  23.64       46.87 (23.23)     1:10.77 (23.90)     1:33.18 (22.41)
  3 Lincoln (Tallahassee)                                       1:34.01        
     1) Joshua Lamar 15                 2) Alex Caspary 17                
     3) Bace Hevey 14                   4) Dorian Taylor 17               
                  23.81       47.13 (23.32)     1:11.61 (24.48)     1:34.01 (22.40)
  4 Leon (Tallahassee)                                          1:40.37        
     1) Pierce Ryan 17                  2) George Gray                    
     3) Cole Banfill                    4) Julian Sanford                 
                  24.73       50.44 (25.71)     1:15.78 (25.34)     1:40.37 (24.59)
  5 Forest (Ocala)                                              1:48.35        
     1) Devin M O'Brien 15              2) Gavin Alder                    
     3) Randall Wilson                  4) Andrew Foreman                 
                  28.73       55.40 (26.67)     1:23.92 (28.52)     1:48.35 (24.43)
  6 Vanguard (Ocala)                                            1:51.65        
     1) Colton Patton                   2) Zain Khan                      
     3) Kade Hubner                     4) Cyrus Gibson                   
                  28.64       56.70 (28.06)     1:25.19 (28.49)     1:51.65 (26.46)
 -- Columbia (Lake City)                                             DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Evan Conklin                    2) Jacob Boone                    
     3) Chandler Smith                  4) Anthony Crews                  
                  24.35       52.06 (27.71)     1:15.55 (23.49)          DQ (22.70)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: * 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                55.05  AA-A
                56.30  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Zoe C Blaskowski          15 Gainesville                    1:01.90        
                  30.25     1:01.90 (31.65)                                        
  2 Allison Caney             17 Leon                           1:08.22        
                  33.61     1:08.22 (34.61)                                        
  3 Jessica F Cao             15 Chiles                         1:08.82        
                  33.93     1:08.82 (34.89)                                        
  4 Sabrina K Greer           15 Chiles                         1:09.79        
                  35.17     1:09.79 (34.62)                                        
  5 Sarah Steinkhueler        16 Lincoln                        1:10.46        
                  34.69     1:10.46 (35.77)                                        
  6 Elizabeth S Landauer      15 Gainesville                    1:11.13        
                  35.32     1:11.13 (35.81)                                        
  7 Hannah G Gendusa          14 Chiles                         1:14.38        
                  36.94     1:14.38 (37.44)                                        
  8 Piper Gulledge            18 Lincoln                        1:14.41        
                  35.73     1:14.41 (38.68)                                        
  9 Gretchen R Sutton         16 Chiles                         1:15.31        
                  36.60     1:15.31 (38.71)                                        
 10 Keagen Barrett            15 Lincoln                        1:17.43        
                  37.66     1:17.43 (39.77)                                        
 11 Julie Jernigan               Forest (Ocala)                 1:20.20        
                  40.32     1:20.20 (39.88)                                        
 12 Emma Burch                16 Lincoln                        1:20.84        
                  39.93     1:20.84 (40.91)                                        
 13 Natalie A Oyenarte        16 Gainesville                    1:21.48        
                  38.61     1:21.48 (42.87)                                        
 14 Megan Steele                 Leon                           1:22.18        
                  39.31     1:22.18 (42.87)                                        
 15 Ally Mitchell                Columbia                       1:23.33        
                  40.64     1:23.33 (42.69)                                        
 16 Kylee Hillman             17 Leon                           1:23.56        
                  41.32     1:23.56 (42.24)                                        
 17 Carlie Barshay               Columbia                       1:25.19        
                  41.23     1:25.19 (43.96)                                        
 18 Kassady Mclean               Columbia                       1:35.21        
                  48.21     1:35.21 (47.00)                                        
 19 Randa Shaw                   Vanguard                       1:36.69        
                  45.85     1:36.69 (50.84)                                        
 20 Brianna Vaghela              Vanguard                       1:37.56        
                  45.24     1:37.56 (52.32)                                        
 21 Patricia Reedy               Forest (Ocala)                 1:44.03        
                  50.24     1:44.03 (53.79)                                        
 22 Madeline Hanks               Vanguard                       1:46.69        
                  52.02     1:46.69 (54.67)                                        
 -- Faith VanHoose               Forest (Ocala)                      DQ        
      Not on back off wall
                  53.68          DQ (59.98)                                        
 -- Payton Muscato               Leon                                NS        
 -- Isabelle Warner              Columbia                            NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: * 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.66  AA-A
                50.86  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ryland N Sun              16 Chiles                           52.57        
                  26.13       52.57 (26.44)                                        
  2 Hayden * Kwan             14 Chiles                           54.48        
                  26.65       54.48 (27.83)                                        
  3 Tristan A Sanders         18 Chiles                           55.98        
                  27.37       55.98 (28.61)                                        
  4 Christian A Bosque        17 Leon                             56.73        
                  27.48       56.73 (29.25)                                        
  5 Joshua Lamar              15 Lincoln                          56.98        
                  27.90       56.98 (29.08)                                        
  6 Benjamin D Wurgler        16 Chiles                         1:02.93        
                  31.35     1:02.93 (31.58)                                        
  7 Evan Conklin                 Columbia                       1:03.14        
                  31.13     1:03.14 (32.01)                                        
  8 Andrew Foreman               Forest (Ocala)                 1:03.41        
                  30.59     1:03.41 (32.82)                                        
  9 Zach Nordelo                 Vanguard                       1:03.82        
                  31.57     1:03.82 (32.25)                                        
 10 Nicholas N Bosque         14 Leon                           1:05.28        
                  32.38     1:05.28 (32.90)                                        
 11 Daniel R Ramirez Feuerst  14 Gainesville                    1:05.96        
                  32.04     1:05.96 (33.92)                                        
 12 Cyrus Gibson                 Vanguard                       1:06.69        
                  32.72     1:06.69 (33.97)                                        
 13 Chris Ellis                  Forest (Ocala)                 1:08.90        
                  33.62     1:08.90 (35.28)                                        
 14 Jacob Brown               15 Lincoln                        1:10.44        
                  34.58     1:10.44 (35.86)                                        
 15 Jackson G Avery           16 Gainesville                    1:10.95        
 16 Avery C Sperbeck          15 Gainesville                    1:11.08        
                  34.23     1:11.08 (36.85)                                        
 17 Kyler Mclean                 Columbia                       1:13.73        
                  35.74     1:13.73 (37.99)                                        
 18 Nic A Bishop              16 Gainesville                    1:14.50        
                  37.27     1:14.50 (37.23)                                        
 19 Haden Slater                 Columbia                       1:16.43        
                  37.16     1:16.43 (39.27)                                        
 20 Zain Khan                    Vanguard                       1:18.72        
                  38.53     1:18.72 (40.19)                                        
 21 Caelon Ales               14 Lincoln                        1:22.03        
                  37.85     1:22.03 (44.18)                                        
 22 William Bullen            16 Leon                           1:22.28        
                  39.81     1:22.28 (42.47)                                        
 23 Caleb Vareen                 Leon                           1:24.84        
                  40.00     1:24.84 (44.84)                                        
 24 A.J. Bamber               14 Lincoln                        1:25.14        
                  41.98     1:25.14 (43.16)                                        
 25 Alex Jewett                  Columbia                       1:33.95        
                  45.50     1:33.95 (48.45)                                        
 26 Logan King                   Vanguard                       1:35.16        
                  44.25     1:35.16 (50.91)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.56        2015 Lindsey Horejsi, Albert Lee, MN            
       State: * 1:01.68        2015 Caroline White, Trinity Prep               
                1:02.82  AA-A
                1:04.26  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Saige Kemeny              16 Lincoln                        1:08.86        
                  33.09     1:08.86 (35.77)                                        
  2 Savannah R Buch           16 Gainesville                    1:10.86        
                  33.58     1:10.86 (37.28)                                        
  3 Erika Kamata              16 Lincoln                        1:13.27        
                  35.22     1:13.27 (38.05)                                        
  4 Makenley O'Connor            Forest (Ocala)                 1:13.62        
                  34.68     1:13.62 (38.94)                                        
  5 Arianna Owens             14 Lincoln                        1:15.38        
                  35.47     1:15.38 (39.91)                                        
  6 Lauren Cook               14 Chiles                         1:16.90        
                  36.80     1:16.90 (40.10)                                        
  7 Annika Petersen              Vanguard                       1:17.15        
                  36.19     1:17.15 (40.96)                                        
  8 Deirdre E Vermerris       17 Gainesville                    1:21.90        
                  38.11     1:21.90 (43.79)                                        
  9 Rebecca Silva                Columbia                       1:22.52        
                  39.39     1:22.52 (43.13)                                        
 10 Kennedy C Knisley         16 Leon                           1:24.56        
                  40.41     1:24.56 (44.15)                                        
 11 Rebecca Saar              17 Chiles                         1:26.94        
                  40.53     1:26.94 (46.41)                                        
 12 Allison VanDyke              Forest (Ocala)                 1:27.29        
                  40.81     1:27.29 (46.48)                                        
 13 Ashley Adams              16 Chiles                         1:27.75        
                  41.25     1:27.75 (46.50)                                        
 14 Caroline Englert             Leon                           1:29.82        
                  42.47     1:29.82 (47.35)                                        
 15 Oliva G Behringer         15 Gainesville                    1:30.99        
                  42.28     1:30.99 (48.71)                                        
 16 Jada Richardson           17 Leon                           1:35.36        
                  44.22     1:35.36 (51.14)                                        
 17 Ciera Swanson                Columbia                       1:36.84        
                  44.84     1:36.84 (52.00)                                        
 18 Jaqueline Oliva              Leon                           1:36.98        
                  46.98     1:36.98 (50.00)                                        
 19 Lexie Blount              16 Lincoln                        1:37.89        
                  45.04     1:37.89 (52.85)                                        
 20 Lilly Swan                   Columbia                       1:45.33        
                  49.90     1:45.33 (55.43)                                        
 21 Grace Drawdy                 Columbia                       2:22.11        
                1:07.24   2:22.11 (1:14.87)                                        
 -- Sophia A Petrandis        14 Chiles                              DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.11          DQ (46.64)                                        
 -- Emma T Quillen            15 Gainesville                         DQ        
      Downward butterfly kick
                  46.82          DQ (55.71)                                        
 -- Ashley Glenn                 Forest (Ocala)                      NS        
 -- Peyton Meeks                 Forest (Ocala)                      NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 52.65        2016 Chandler Bray, Avon H.S, IN                  
       State: * 54.33        2016 James Daugherty, Bolles                      
                56.00  AA-A
                57.27  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wyatt c Foote             18 Chiles                         1:01.98        
                  29.54     1:01.98 (32.44)                                        
  2 Alex E Maruniak           17 Gainesville                    1:04.34        
                  30.23     1:04.34 (34.11)                                        
  3 Leon * Kwan               16 Chiles                         1:04.53        
                  29.99     1:04.53 (34.54)                                        
  4 Jacob M Kirkpatrick       16 Gainesville                    1:04.93        
                  30.07     1:04.93 (34.86)                                        
  5 Jonathan R Barrow         16 Gainesville                    1:06.36        
                  30.78     1:06.36 (35.58)                                        
  6 Pierce Ryan               17 Leon                           1:06.52        
                  30.95     1:06.52 (35.57)                                        
  7 Carl Moore                15 Lincoln                        1:07.72        
                  32.00     1:07.72 (35.72)                                        
  8 Chandler Smith               Columbia                       1:08.10        
                  31.41     1:08.10 (36.69)                                        
  9 Nicholas Wolfe            17 Lincoln                        1:10.22        
                  32.31     1:10.22 (37.91)                                        
 10 Hunter M Hadden           15 Chiles                         1:10.77        
                  33.46     1:10.77 (37.31)                                        
 11 Joshua P Ayers            15 Chiles                         1:13.27        
                  34.53     1:13.27 (38.74)                                        
 12 Eli D Golde               16 Gainesville                    1:13.46        
                  34.53     1:13.46 (38.93)                                        
 13 Tripp Shippen                Leon                           1:17.55        
                  35.27     1:17.55 (42.28)                                        
 14 Sam Walker                   Columbia                       1:19.81        
                  38.35     1:19.81 (41.46)                                        
 15 Cole Banfill                 Leon                           1:20.65        
                  37.44     1:20.65 (43.21)                                        
 16 Devin M O'Brien           15 Forest (Ocala)                 1:21.55        
                  38.44     1:21.55 (43.11)                                        
 17 Zebadiah Hudson              Vanguard                       1:21.87        
                  38.94     1:21.87 (42.93)                                        
 18 Jay Jean-Pierre              Vanguard                       1:22.38        
                  38.74     1:22.38 (43.64)                                        
 19 Gavin Alder                  Forest (Ocala)                 1:23.99        
                  38.85     1:23.99 (45.14)                                        
 20 Jackson Henry                Leon                           1:26.00        
                  38.82     1:26.00 (47.18)                                        
 21 Toby Campbell             14 Lincoln                        1:27.66        
                  40.94     1:27.66 (46.72)                                        
 -- Mason Gray                   Vanguard                            DQ        
      One hand touch
                  43.86        DQ (1:04.16)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: * 3:23.43        2012 Saint Andrew's (Boca Raton)                
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
                3:27.95  AA-A
                3:31.42  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Gainesville                                                 3:41.38        
     1) Jessie M Jones 18               2) Makayla L Kraus 16             
     3) Savannah R Buch 16              4) Alena I Kraus 18               
                  27.49       56.42 (56.42)     1:21.98 (25.56)     1:51.73 (55.31)
        2:18.81 (27.08)     2:49.09 (57.36)     3:13.63 (24.54)     3:41.38 (52.29)
  2 Chiles (Tallahassee)                                        3:43.99        
     1) Virginia R Russell 16           2) Kealyn A Bowie 17              
     3) Emily E Chorpening 14           4) Stephanie R Holmes 17          
                  26.78       55.14 (55.14)     1:22.20 (27.06)     1:51.03 (55.89)
        2:18.36 (27.33)     2:47.47 (56.44)     3:14.73 (27.26)     3:43.99 (56.52)
  3 Forest (Ocala)                                              3:52.75        
     1) Elise Bauer                     2) Meghan Bolin                   
     3) Makenley O'Connor               4) Hannah Bennett                 
                  27.59       56.34 (56.34)     1:25.17 (28.83)   1:56.84 (1:00.50)
        2:25.38 (28.54)     2:55.77 (58.93)     3:22.96 (27.19)     3:52.75 (56.98)
  4 Vanguard (Ocala)                                            4:01.22        
     1) Katelyn Kilpatrick              2) Annika Petersen                
     3) Tania Rodriguez                 4) Nicole Braun                   
                  28.04       57.62 (57.62)     1:28.30 (30.68)   2:03.01 (1:05.39)
        2:31.34 (28.33)     3:01.49 (58.48)     3:30.51 (29.02)     4:01.22 (59.73)
  5 Leon (Tallahassee)                                          4:04.84        
     1) Olivia A Kercheval-Roig 17      2) Kyndall Cardoso 16             
     3) Allison Caney 17                4) Kylee Hillman 17               
                  27.24       56.00 (56.00)     1:24.16 (28.16)     1:55.69 (59.69)
        2:28.43 (32.74)   3:03.87 (1:08.18)     3:32.59 (28.72)   4:04.84 (1:00.97)
  6 Lincoln (Tallahassee)                                       4:11.67        
     1) Michael-Ann Clark 15            2) Arianna Owens 14               
     3) Erika Kamata 16                 4) Emma Curry 17                  
                  29.91   1:01.99 (1:01.99)     1:31.72 (29.73)   2:05.09 (1:03.10)
        2:35.43 (30.34)   3:08.37 (1:03.28)     3:38.55 (30.18)   4:11.67 (1:03.30)
  7 Columbia (Lake City)                                        4:42.57        
     1) Kassady Mclean                  2) Carlie Barshay                 
     3) Rebecca Silva                   4) Mackenzie Conklin              
                  34.92   1:13.93 (1:13.93)     1:32.88 (18.95)   2:32.76 (1:18.83)
        3:01.96 (29.20)   3:39.20 (1:06.44)     4:09.64 (30.44)   4:42.57 (1:03.37)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: * 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.28  AA-A
                3:09.26  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Chiles (Tallahassee)                                        3:20.40        
     1) Parker R Brown 16               2) Tristan A Sanders 18           
     3) Hayden * Kwan 14                4) Ryland N Sun 16                
                  24.46       50.16 (50.16)     1:14.85 (24.69)     1:41.33 (51.17)
        2:05.25 (23.92)     2:31.89 (50.56)     2:55.08 (23.19)     3:20.40 (48.51)
  2 Vanguard (Ocala)                                            3:31.61        
     1) Cale Russell                    2) Graysen Jones                  
     3) Zach Nordelo                    4) Noah Smith                     
                  25.77       52.54 (52.54)     1:19.35 (26.81)     1:49.38 (56.84)
        2:15.26 (25.88)     2:43.38 (54.00)     3:06.79 (23.41)     3:31.61 (48.23)
  3 Gainesville                                                 3:34.56        
     1) Gerrit G Buch 16                2) Jacob M Kirkpatrick 16         
     3) Bryan Han 15                    4) Dylan M Parramore 16           
                  25.41       52.62 (52.62)     1:17.76 (25.14)     1:47.27 (54.65)
        2:11.75 (24.48)     2:40.26 (52.99)     3:05.65 (25.39)     3:34.56 (54.30)
  4 Lincoln (Tallahassee)                                       3:38.52        
     1) Aidan Abbey 16                  2) Michael Lemaire 18             
     3) Sean Lunt 17                    4) Alex Caspary 17                
                  26.52       54.79 (54.79)     1:21.30 (26.51)     1:50.21 (55.42)
        2:17.21 (27.00)     2:47.59 (57.38)     3:11.86 (24.27)     3:38.52 (50.93)
  5 Leon (Tallahassee)                                          3:44.22        
     1) Parker Bonn 15                  2) Nicholas N Bosque 14           
     3) Davis Shelton 15                4) Christian A Bosque 17          
                  26.96       56.87 (56.87)     1:24.14 (27.27)     1:53.83 (56.96)
        2:21.25 (27.42)     2:50.78 (56.95)     3:16.31 (25.53)     3:44.22 (53.44)
  6 Columbia (Lake City)                                        4:12.52        
     1) Ethan Sawyer                    2) Haden Slater                   
     3) Kyler Mclean                    4) Sam Walker                     
                  29.30   1:03.77 (1:03.77)     1:34.97 (31.20)   2:09.18 (1:05.41)
        2:37.30 (28.12)   3:10.57 (1:01.39)     3:40.44 (29.87)   4:12.52 (1:01.95)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Chiles (Tallahassee)                464   2. Lincoln (Tallahassee)             362.5
  3. Gainesville                         356   4. Forest (Ocala)                      251
  5. Leon (Tallahassee)                242.5   6. Vanguard (Ocala)                    181
  7. Columbia (Lake City)                142                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Chiles (Tallahassee)                507   2. Gainesville                         342
  3. Lincoln (Tallahassee)             320.5   4. Leon (Tallahassee)                  282
  5. Vanguard (Ocala)                  191.5   6. Columbia (Lake City)                140
  7. Forest (Ocala)                      104