Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/21/2017 05:37 PM
                     2017 FHSAA 1A District 7 - 10/21/2017                     
                     2017 FHSAA 1A District 7 Championship                     
                           Hosted By: Berkeley Prep                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:39.25        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State: * 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
Pool Records: P 1:48.80   9/28/2017 H.B. Plant High School, Plant              
                         R Flynn, C Rossi, E Marlow, E Bathurst            
                1:44.91  AA-A
                1:46.69  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        1:49.81        
     1) Donahue, Gabriela 15            2) Maguire, Megan 16              
     3) Arcila, Isabela 15              4) Tanner, Maureen 17             
  2 Tampa Prep                                                  1:52.38        
     1) Weinstein, Isabella 17          2) Smith, Laura 16                
     3) Carter, Ava 16                  4) Hodorski, Alexia 18            
  3 Carrollwood                                                 2:03.94        
     1) Hughes, Arabella                2) Paglicci, Emily                
     3) Drablos, Madi 16                4) Reed, Katie                    
  4 Tampa Catholic                                              2:08.65        
     1) Sanderson, Anna                 2) Conway, Lauren                 
     3) Rockway, Christin               4) Mooney, Maureen                
  5 Academy At The Lakes                                        2:12.59        
     1) Senior, Summer 14               2) Dobrzanski, Ella 12            
     3) McCormick, Katie Erin 15        4) Smith, McKenna 14              
  6 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:24.22        
     1) Dougherty, Alexis 12            2) Crosby, Abigail 10             
     3) Campbell, Brynne 11             4) McPherson, Ella 11             
  7 Bishop McLaughlin Catholic                                  2:36.87        
     1) Morton, Ellie                   2) Miller, Hannah                 
     3) Clanahan, Aimee                 4) Grabowski, Natalia             
  8 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               2:39.12        
     1) Cubuitt, Casey 10               2) Seufert, Cecelia 11            
     3) Nuguit, Gianna 9                4) Downing, Katrina 9             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor School, TN                          
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: * 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
Pool Records: P 1:38.05  10/27/2016 Berkeley Prep School, Berke                
                         M Dieffenthaller, R Hatoum, R Prati, R Cecil      
                1:33.53  AA-A
                1:35.18  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        1:39.55        
     1) Tanner Jr., Peter 17            2) Hatoum, Ryaan 16               
     3) Dieffenthaller, Christopher 15  4) Harrison, Jack 17              
                  24.82       52.14 (27.32)     1:16.73 (24.59)     1:39.55 (22.82)
  2 Tampa Prep                                                  1:43.67        
     1) Tirheimer, Chance 14            2) Carlin, John 18                
     3) Forsyth, Jack 16                4) Carlin, Nick 16                
                  25.98       53.54 (27.56)     1:19.57 (26.03)     1:43.67 (24.10)
  3 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               2:10.75        
     1) LaCosta, Carlos 9               2) Bobev, Dimitri 11              
     3) Crouse, Clyde 9                 4) Schneck, Bradley 9             
                  37.99     1:10.54 (32.55)     1:40.11 (29.57)     2:10.75 (30.64)
  4 Bishop McLaughlin Catholic                                  2:20.04        
     1) Teicher, Dennis                 2) Tracy, Ethan                   
     3) Rios-Rosales, Hector            4) Lemrow, Brady                  
                  37.63     1:13.03 (35.40)     1:52.53 (39.50)     2:20.04 (27.51)
  5 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:32.91        
     1) Brewster, Nicholas 12           2) Mohrland, Caden 7              
     3) Brewster, James 9               4) Kramer, Jack 11                
                  47.52     1:31.06 (43.54)     2:07.73 (36.67)     2:32.91 (25.18)
 -- Tampa Catholic                                                   DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) LaFond, Jack                    2) Shapley, Joseph                
     3) Christensen, Jona               4) Perez-Betencourt, Alejandro    
                  41.48     1:26.34 (44.86)     1:53.25 (26.91)          DQ (27.13)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: * 1:44.31        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
Pool Records: P 1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta                              
                1:48.82  AA-A
                1:50.65  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Ava               16 Tampa Prep                     1:55.61        
                  27.23       55.98 (28.75)     1:25.19 (29.21)     1:55.61 (30.42)
  2 Vergara, Sabrina          16 Berkeley                       1:57.90        
                  27.72       57.21 (29.49)     1:27.16 (29.95)     1:57.90 (30.74)
  3 Easton, Elliot            14 Berkeley                       1:59.10        
                  28.04       58.24 (30.20)     1:28.96 (30.72)     1:59.10 (30.14)
  4 Golden, Hannah            16 Tampa Prep                     2:05.37        
                  28.26       59.75 (31.49)     1:32.76 (33.01)     2:05.37 (32.61)
  5 Meyer, Alexandra             Bishop                         2:11.73        
                  30.09     1:03.12 (33.03)     1:37.80 (34.68)     2:11.73 (33.93)
  6 Nicker, Alana             15 Berkeley                       2:13.44        
                  30.63     1:04.72 (34.09)     1:39.95 (35.23)     2:13.44 (33.49)
  7 Lacy, Julia                  Tampa Prep                     2:13.46        
                  29.69     1:03.53 (33.84)     1:38.50 (34.97)     2:13.46 (34.96)
  8 Caterson, Julia           15 Berkeley                       2:13.94        
                  30.90     1:05.04 (34.14)     1:40.29 (35.25)     2:13.94 (33.65)
  9 Campbell, Brynne          11 Tampa Bay Heat                 2:14.18        
                  30.55     1:04.94 (34.39)     1:39.66 (34.72)     2:14.18 (34.52)
 10 Herron, Emma              16 Carrollwood                    2:21.84        
                  31.32     1:06.55 (35.23)     1:43.64 (37.09)     2:21.84 (38.20)
 11 Dougherty, Alexis         12 Tampa Bay Heat                 2:28.95        
                  34.54     1:13.20 (38.66)     1:52.05 (38.85)     2:28.95 (36.90)
 12 Paglicci, Emily              Carrollwood                    2:29.30        
                  35.21     1:11.40 (36.19)     1:49.97 (38.57)     2:29.30 (39.33)
 13 Nuguit, Gianna             9 Cypress Creek                  2:31.05        
                  33.09     1:11.17 (38.08)     1:51.35 (40.18)     2:31.05 (39.70)
 14 Cassano, Elena            10 Cypress Creek                  2:34.18        
                  34.27     1:13.23 (38.96)     1:53.29 (40.06)     2:34.18 (40.89)
 15 Stone, Tori               17 Tampa Prep                     2:39.39        
                  35.46     1:17.57 (42.11)     2:00.44 (42.87)     2:39.39 (38.95)
 16 Mooney, Maureen              Tampa Catholic                 2:46.81        
                  36.59     1:17.90 (41.31)     2:03.08 (45.18)     2:46.81 (43.73)
 17 Bulloch, Madi             15 Academy                        2:47.74        
                  37.33     1:20.61 (43.28)     2:06.63 (46.02)     2:47.74 (41.11)
 18 Bulloch, Malia            12 Academy                        2:50.57        
                  35.88     1:17.78 (41.90)     2:03.88 (46.10)     2:50.57 (46.69)
 19 Bisesi, Mira                 Tampa Catholic                 2:56.47        
                  39.65     1:24.38 (44.73)     2:11.23 (46.85)     2:56.47 (45.24)
 20 Senior, Summer            14 Academy                        2:57.21        
                  37.21     1:22.75 (45.54)   2:57.21 (1:34.46)                    
 21 Blankenship, Kerrie          Tampa Catholic                 2:58.29        
                  41.39     1:28.34 (46.95)     2:14.93 (46.59)     2:58.29 (43.36)
 22 Miller, Hannah               Bishop                         3:06.58        
                  41.69     1:26.82 (45.13)   3:06.58 (1:39.76)                    
 23 Isin, Isabella               Tampa Catholic                 3:10.55        
                  41.35     1:29.66 (48.31)     2:23.05 (53.39)     3:10.55 (47.50)
 24 Elliot, Carly                Carrollwood                    3:11.01        
                  41.18     1:30.38 (49.20)     2:21.94 (51.56)     3:11.01 (49.07)
 25 Stalter, Lindsey             Bishop                         3:18.28        
                  41.54     1:29.90 (48.36)     2:23.47 (53.57)     3:18.28 (54.81)
 26 Olson, Kyra                  Carrollwood                    3:24.72        
                  42.02     1:32.77 (50.75)     2:27.82 (55.05)     3:24.72 (56.90)
 -- Pelaez, Sydney               Carrollwood                         DQ        
      Entered water without permission
                  36.07     1:18.53 (42.46)     2:04.92 (46.39)          DQ (46.63)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.26        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: * 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
Pool Records: P 1:43.35   9/16/2016 Nathan P Stovern, Berkeley                 
                1:38.63  AA-A
                1:40.34  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dieffenthaller, Matthew   16 Berkeley                       1:44.15        
                  24.12       50.22 (26.10)     1:16.34 (26.12)     1:44.15 (27.81)
  2 Showalter, Scott             Berkeley                       1:49.34        
                  25.11       52.84 (27.73)     1:21.00 (28.16)     1:49.34 (28.34)
  3 Crouse, Clyde              9 Cypress Creek                  1:51.50        
                  25.66       53.51 (27.85)     1:22.54 (29.03)     1:51.50 (28.96)
  4 Johnson, Graham           15 Berkeley                       1:54.50        
                  26.09       54.48 (28.39)     1:24.16 (29.68)     1:54.50 (30.34)
  5 Deady, Brantley           15 Berkeley                       1:57.84        
                  26.40       56.03 (29.63)     1:27.32 (31.29)     1:57.84 (30.52)
  6 Renninger, Chase          16 Tampa Prep                     2:04.99        
                  28.97     1:01.30 (32.33)     1:33.23 (31.93)     2:04.99 (31.76)
  7 Christensen, Jona            Tampa Catholic                 2:07.21        
  8 Hodorski, Drew            16 Tampa Prep                     2:25.26        
                  31.50     1:09.08 (37.58)     1:49.05 (39.97)     2:25.26 (36.21)
  9 Chiles, James             12 Academy                        2:29.99        
                  32.69     1:10.33 (37.64)     1:50.48 (40.15)     2:29.99 (39.51)
 10 Hernandez-Zapa, Angel     16 Tampa Prep                     2:33.18        
 11 Teicher, Dennis              Bishop                         2:33.78        
 12 Steiner, Andrew              Tampa Prep                     2:36.34        
 13 Felletter, John              Tampa Catholic                 2:47.00        
 14 Tracy, Ethan                 Bishop                         2:49.96        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: * 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
Pool Records: P 2:07.95  10/27/2016 Christin Rockway, Tampa Catholic           
                2:01.89  AA-A
                2:04.08  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rockway, Christin            Tampa Catholic                 2:04.51P       
                  27.33       58.99 (31.66)     1:35.19 (36.20)     2:04.51 (29.32)
  2 Donahue, Gabriela         15 Berkeley                       2:09.09        
                  27.92       59.11 (31.19)     1:37.27 (38.16)     2:09.09 (31.82)
  3 Conway, Lauren               Tampa Catholic                 2:12.67        
                  28.20     1:01.63 (33.43)     1:41.40 (39.77)     2:12.67 (31.27)
  4 Marian, Lindsey           17 Berkeley                       2:19.16        
                  30.79     1:05.56 (34.77)     1:46.62 (41.06)     2:19.16 (32.54)
  5 Arcila, Isabela           15 Berkeley                       2:22.02        
                  29.72     1:06.00 (36.28)     1:49.23 (43.23)     2:22.02 (32.79)
  6 Smith, Laura              16 Tampa Prep                     2:22.47        
                  32.53     1:08.55 (36.02)     1:49.34 (40.79)     2:22.47 (33.13)
  7 Maguire, Megan            16 Berkeley                       2:23.61        
                  30.44     1:08.39 (37.95)     1:49.86 (41.47)     2:23.61 (33.75)
  8 John, Annabelle           16 Tampa Prep                     2:40.65        
                  33.09     1:12.72 (39.63)     2:02.98 (50.26)     2:40.65 (37.67)
  9 Scott, Bailey                Carrollwood                    2:41.22        
                  35.72     1:15.72 (40.00)     2:03.97 (48.25)     2:41.22 (37.25)
 10 Siswanto, Hailley         12 Tampa Prep                     2:48.61        
                  35.57     1:16.33 (40.76)     2:09.22 (52.89)     2:48.61 (39.39)
 11 Anderson, Whitnee            Bishop                         2:50.66        
                  36.22     1:19.33 (43.11)     2:12.86 (53.53)     2:50.66 (37.80)
 12 Dobrzanski, Ella          12 Academy                        2:55.01        
                  39.67     1:26.08 (46.41)     2:14.96 (48.88)     2:55.01 (40.05)
 13 McPherson, Sarah           8 Tampa Bay Heat                 2:59.50        
                  36.41     1:19.81 (43.40)     2:17.86 (58.05)     2:59.50 (41.64)
 14 Clanahan, Aimee              Bishop                         3:14.49        
                  39.81     1:29.19 (49.38)   3:14.49 (1:45.30)                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: * 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
Pool Records: P 1:56.00   10/8/2010 Sean M Duggan, Lake Highland               
                1:49.83  AA-A
                1:51.96  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dieffenthaller, Christop  15 Berkeley                       1:59.86        
                  26.24       56.62 (30.38)     1:31.11 (34.49)     1:59.86 (28.75)
  2 DesRosier, Dante             Berkeley                       2:03.32        
                  26.40       56.64 (30.24)     1:34.71 (38.07)     2:03.32 (28.61)
  3 Edmund, Mason             13 Berkeley                       2:13.77        
                  29.74     1:03.08 (33.34)     1:43.07 (39.99)     2:13.77 (30.70)
  4 Forsyth, Jack             16 Tampa Prep                     2:13.84        
                  27.92     1:02.03 (34.11)     1:42.93 (40.90)     2:13.84 (30.91)
  5 LeRoux, Alexander         16 Berkeley                       2:18.97        
                  29.57     1:04.79 (35.22)     1:47.16 (42.37)     2:18.97 (31.81)
  6 Tirheimer, Chance         14 Tampa Prep                     2:22.30        
                  28.69     1:06.49 (37.80)     1:47.70 (41.21)     2:22.30 (34.60)
  7 Gerardi, Preston          15 Tampa Prep                     2:24.90        
                  30.45     1:08.27 (37.82)     1:51.23 (42.96)     2:24.90 (33.67)
  8 Slater, Gabe              13 Carrollwood                    2:31.43        
                  31.13     1:08.34 (37.21)     1:57.43 (49.09)     2:31.43 (34.00)
  9 Gallagher, Zachary           Tampa Prep                     3:27.76        
                  48.79     1:40.04 (51.25)   2:46.61 (1:06.57)     3:27.76 (41.15)
 10 Littman, Max                 Bishop                         3:31.38        
                  45.82     1:44.57 (58.75)   2:44.97 (1:00.40)     3:31.38 (46.41)
 -- Littman, Anthony             Bishop                             XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  36.90     1:33.42 (56.52)     2:32.75 (59.33)          DQ (38.52)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool Records: P 24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
                23.24  AA-A
                23.63  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hull, Coco                17 Tampa Prep                       24.52        
  2 Smith, McKenna            14 Academy                          24.53        
  3 Tanner, Maureen           17 Berkeley                         24.84        
  4 Edmund, Emma              16 Berkeley                         26.32        
  5 Fannon, Alexa             17 Berkeley                         26.49        
  6 Drablos, Madi             16 Carrollwood                      26.65        
  7 Hodorski, Alexia          18 Tampa Prep                       26.70        
  8 Golden, Arianna           18 Tampa Prep                       27.02        
  9 Reed, Katie                  Carrollwood                      27.15        
 10 Kowalewski, Jackie           Bishop                           27.20        
 11 Keane, Hannah             16 Berkeley                         27.32        
 12 McCaffrey, Libby          14 Carrollwood                      27.60        
 13 Hughes, Arabella             Carrollwood                      28.78        
 14 McPherson, Ella           11 Tampa Bay Heat                   29.71        
 15 Cubuitt, Casey            10 Cypress Creek                    30.99        
 16 White, Samantha           17 Tampa Prep                       31.04        
 17 Garrett, Carla               Tampa Catholic                   31.65        
 18 Bulloch, Malia            12 Academy                          32.14        
 19 McPherson, Rachel          7 Tampa Bay Heat                   34.92        
 20 Seufert, Cecelia          11 Cypress Creek                    35.53        
 21 Hult, Laura               15 Academy                          35.89        
 22 Bisesi, Mira                 Tampa Catholic                   35.94        
 23 Morton, Ellie                Bishop                           37.15        
 24 Middleton, Cassidy        11 Cypress Creek                    37.36        
 25 Hachey, Haley                Tampa Catholic                   38.40        
 26 Stalter, Lindsey             Bishop                           39.34        
 27 Jackson, Jasmine          11 Cypress Creek                    40.03        
 28 Olivieri, Angelina           Tampa Catholic                   40.40        
 29 Blinder, Haven            13 Academy                          40.75        
 30 Sink, Madeline             8 Tampa Bay Heat                   41.52        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: * 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
Pool Records: P 21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
                20.65  AA-A
                20.97  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tanner Jr., Peter         17 Berkeley                         21.58P       
  2 Hatoum, Ryaan             16 Berkeley                         23.08        
  3 Harrison, Jack            17 Berkeley                         23.28        
  4 White, Tyler                 Bishop                           24.63        
  5 Kramer, Jack              11 Tampa Bay Heat                   25.03        
  6 Carlin, Nick              16 Tampa Prep                       25.55        
  7 Gramling, George          12 Berkeley                         25.64        
  8 Burnett, Greg                Bishop                           25.86        
  9 Hernandez-Zapa, Angel     16 Tampa Prep                       27.59        
 10 Perez-Betencourt, Alejan     Tampa Catholic                   27.75        
 11 Lynn, Tyler               18 Tampa Prep                       28.45        
 12 Steiner, Andrew              Tampa Prep                       28.59        
 13 Smith, Nate               11 Academy                          29.28        
 14 LaCosta, Carlos            9 Cypress Creek                    29.75        
 15 Gotsch, Tanner               Bishop                           30.15        
 16 Wadler, Jacob                Carrollwood                      30.75        
 16 Schneck, Bradley           9 Cypress Creek                    30.75        
 18 Felletter, John              Tampa Catholic                   31.44        
 19 Shapley, Joseph              Tampa Catholic                   32.96        
 20 Porter, Matthew            9 Cypress Creek                    37.91        
 21 Khambhampati, PK             Carrollwood                      39.30        
 22 Davis, Matthew               Carrollwood                      41.75        
 23 Kasenetz, William            Carrollwood                      53.74        
 -- McCormick, Quin           12 Academy                             NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stambo, Nicole            16 Berkeley                        531.65        
  2 Simpson, Quinn            17 Tampa Prep                      356.30        
  3 Pyrczak, Leila               Berkeley                        242.40        
 -- Gosin, Chloe              17 Tampa Prep                          NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Carlin, Nick              16 Tampa Prep                      468.95        
  2 Cecil, Reed                  Berkeley                        380.15        
  3 Thompson, Adam               Tampa Prep                      360.40        
  4 White, Brady              15 Tampa Prep                      352.10        
  5 Mosher, Mason             14 Berkeley                        313.00        
  6 Ray, Colton                  Berkeley                        308.40        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: * 53.45        2016 Jessica Nava, Westminster Acad               
Pool Records: P 57.76   9/28/2017 Ella Marlow, Plant                           
                54.56  AA-A
                55.75  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Lauren               Tampa Catholic                 1:00.10        
                  28.11     1:00.10 (31.99)                                        
  2 Carter, Ava               16 Tampa Prep                     1:00.42        
                  28.18     1:00.42 (32.24)                                        
  3 Arcila, Isabela           15 Berkeley                       1:02.66        
                  29.60     1:02.66 (33.06)                                        
  4 Golden, Arianna           18 Tampa Prep                     1:05.89        
                  30.92     1:05.89 (34.97)                                        
  5 Campbell, Brynne          11 Tampa Bay Heat                 1:08.65        
                  31.46     1:08.65 (37.19)                                        
  6 Paggio, Lilly             13 Berkeley                       1:10.13        
                  33.06     1:10.13 (37.07)                                        
  7 McCormick, Katie Erin     15 Academy                        1:10.50        
                  30.74     1:10.50 (39.76)                                        
  8 John, Annabelle           16 Tampa Prep                     1:11.29        
                  32.54     1:11.29 (38.75)                                        
  9 Maguire, Molly            14 Berkeley                       1:12.68        
                  32.84     1:12.68 (39.84)                                        
 10 Golden, Abigail           17 Tampa Prep                     1:17.51        
                  35.18     1:17.51 (42.33)                                        
 11 Bandes, Zoe                  Berkeley                       1:18.65        
                  35.33     1:18.65 (43.32)                                        
 12 Shaver, Natali               Tampa Catholic                 1:19.91        
                  37.67     1:19.91 (42.24)                                        
 13 Lyall, Cameron               Tampa Catholic                 1:21.61        
                  36.80     1:21.61 (44.81)                                        
 14 Anderson, Whitnee            Bishop                         1:22.69        
                  37.69     1:22.69 (45.00)                                        
 15 Clanahan, Aimee              Bishop                         1:32.32        
                  41.62     1:32.32 (50.70)                                        
 16 Woods, Kaylee                Bishop                         1:47.03        
                  45.58   1:47.03 (1:01.45)                                        
 17 Sink, Madeline             8 Tampa Bay Heat                 1:54.39        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: * 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
Pool Records: P 49.87  10/16/2007 Jose Crescimbeni, NS Christian               
                49.06  AA-A
                50.07  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dieffenthaller, Matthew   16 Berkeley                         52.49        
                  24.39       52.49 (28.10)                                        
  2 Millner-Balagtas, Joshua  16 Berkeley                         58.09        
                  27.42       58.09 (30.67)                                        
  3 Forsyth, Jack             16 Tampa Prep                       58.91        
                  27.82       58.91 (31.09)                                        
  4 Gramling, George          12 Berkeley                       1:01.73        
                  28.34     1:01.73 (33.39)                                        
  5 Sketch, Hunter               Berkeley                       1:08.01        
                  30.01     1:08.01 (38.00)                                        
  6 Gerardi, Preston          15 Tampa Prep                     1:09.60        
                  31.35     1:09.60 (38.25)                                        
  7 Gotsch, Tanner               Bishop                         1:15.72        
                  35.22     1:15.72 (40.50)                                        
  8 Brewster, James            9 Tampa Bay Heat                 1:26.44        
                  37.92     1:26.44 (48.52)                                        
  9 Littman, Max                 Bishop                         1:37.40        
                  44.61     1:37.40 (52.79)                                        
 -- Tirheimer, Logan          15 Tampa Prep                          DQ        
      One hand touch
                  26.44          DQ (31.70)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 48.69        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
Pool Records: P 52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tamppa Prep                   
                50.41  AA-A
                51.17  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Smith, McKenna            14 Academy                          51.77P       
                  25.00       51.77 (26.77)                                        
  2 Hull, Coco                17 Tampa Prep                       53.36        
                  25.49       53.36 (27.87)                                        
  3 Vergara, Sabrina          16 Berkeley                         54.71        
                  26.49       54.71 (28.22)                                        
  4 Tanner, Maureen           17 Berkeley                         55.41        
                  26.22       55.41 (29.19)                                        
  5 Weinstein, Isabella       17 Tampa Prep                       56.44        
                  27.02       56.44 (29.42)                                        
  6 Edmund, Emma              16 Berkeley                         57.28        
                  27.54       57.28 (29.74)                                        
  7 Drablos, Madi             16 Carrollwood                      58.19        
                  27.79       58.19 (30.40)                                        
  8 Hodorski, Alexia          18 Tampa Prep                       59.33        
                  28.08       59.33 (31.25)                                        
  9 Reed, Katie                  Carrollwood                    1:00.94        
                  29.48     1:00.94 (31.46)                                        
 10 Mariani, Madison          15 Berkeley                       1:02.21        
                  29.65     1:02.21 (32.56)                                        
 11 Hughes, Arabella             Carrollwood                    1:03.30        
                  30.28     1:03.30 (33.02)                                        
 12 Scott, Bailey                Carrollwood                    1:06.41        
                  31.91     1:06.41 (34.50)                                        
 13 McPherson, Ella           11 Tampa Bay Heat                 1:07.57        
                  32.62     1:07.57 (34.95)                                        
 14 McPherson, Sarah           8 Tampa Bay Heat                 1:10.20        
                  33.07     1:10.20 (37.13)                                        
 15 Crosby, Abigail           10 Tampa Bay Heat                 1:10.92        
                  34.86     1:10.92 (36.06)                                        
 16 Cubuitt, Casey            10 Cypress Creek                  1:11.24        
                  34.47     1:11.24 (36.77)                                        
 17 Cassano, Elena            10 Cypress Creek                  1:12.15        
                  34.28     1:12.15 (37.87)                                        
 18 Stone, Tori               17 Tampa Prep                     1:12.21        
                  33.87     1:12.21 (38.34)                                        
 19 Grabowski, Natalia           Bishop                         1:15.09        
                  36.81     1:15.09 (38.28)                                        
 20 Bulloch, Madi             15 Academy                        1:16.06        
                  35.33     1:16.06 (40.73)                                        
 21 Plazewski, Martha            Bishop                         1:16.63        
                  38.37     1:16.63 (38.26)                                        
 22 Hult, Laura               15 Academy                        1:18.87        
                  37.12     1:18.87 (41.75)                                        
 23 Blankenship, Kerrie          Tampa Catholic                 1:18.88        
                  38.94     1:18.88 (39.94)                                        
 24 Goserud, Madi             15 Academy                        1:22.89        
 25 Maher, Jackie              9 Cypress Creek                  1:23.90        
                  38.84     1:23.90 (45.06)                                        
 26 Burgos, Linery               Tampa Catholic                 1:31.01        
                  44.58     1:31.01 (46.43)                                        
 27 Woods, Kaylee                Bishop                         1:33.87        
 28 Blanco, Carolyn              Tampa Catholic                 1:40.37        
                  47.99     1:40.37 (52.38)                                        
 -- Margetis, Anna            10 Cypress Creek                       NS        
 -- Leahy, Michelle              Tampa Catholic                      NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: * 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
Pool Records: P 46.47  10/27/2016 Robert s Cecil, Berkeley                     
                45.06  AA-A
                45.80  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tanner Jr., Peter         17 Berkeley                         46.86        
                  22.57       46.86 (24.29)                                        
  2 Carlin, John              18 Tampa Prep                       48.55        
                  23.05       48.55 (25.50)                                        
  3 Johnson, Graham           15 Berkeley                         51.32        
                  24.49       51.32 (26.83)                                        
  4 Harrison, Jack            17 Berkeley                         51.52        
                  24.83       51.52 (26.69)                                        
  5 Renninger, Chase          16 Tampa Prep                       55.87        
                  27.51       55.87 (28.36)                                        
  6 Lam, Devin                14 Tampa Prep                       56.35        
                  26.99       56.35 (29.36)                                        
  7 Kramer, Jack              11 Tampa Bay Heat                   56.40        
                  26.79       56.40 (29.61)                                        
  8 Bobev, Dimitri            11 Cypress Creek                    56.94        
                  26.50       56.94 (30.44)                                        
  9 Hurst, Tucker                Berkeley                         59.61        
                  27.92       59.61 (31.69)                                        
 10 Perez-Betencourt, Alejan     Tampa Catholic                 1:04.32        
                  31.20     1:04.32 (33.12)                                        
 11 Hodorski, Drew            16 Tampa Prep                     1:05.39        
                  31.11     1:05.39 (34.28)                                        
 12 Lemrow, Brady                Bishop                         1:07.43        
 13 LaCosta, Carlos            9 Cypress Creek                  1:07.92        
 14 Moore, Preston             9 Cypress Creek                  1:09.22        
                  32.00     1:09.22 (37.22)                                        
 15 Schneck, Bradley           9 Cypress Creek                  1:10.00        
                  32.93     1:10.00 (37.07)                                        
 16 Wadler, Jacob                Carrollwood                    1:11.78        
 17 Brewster, Nicholas        12 Tampa Bay Heat                 1:12.97        
                  33.92     1:12.97 (39.05)                                        
 18 Brewster, James            9 Tampa Bay Heat                 1:14.50        
                  35.42     1:14.50 (39.08)                                        
 19 LaFond, Jack                 Tampa Catholic                 1:15.53        
                  37.06     1:15.53 (38.47)                                        
 20 Clanahan, Eli                Bishop                         1:15.78        
                  41.92     1:15.78 (33.86)                                        
 21 Rios-Rosales, Hector         Bishop                         1:17.57        
                  37.06     1:17.57 (40.51)                                        
 22 Davis, Matthew               Carrollwood                    1:29.36        
                  41.92     1:29.36 (47.44)                                        
 23 Khambhampati, PK             Carrollwood                    1:31.11        
 24 Kasenetz, William            Carrollwood                    2:04.72        
 -- McCormick, Quin           12 Academy                             NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: * 4:37.60        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
Pool Records: P 4:57.76  10/27/2016 Christin Rockway, Tampa Catholic           
                4:52.12  AA-A
                4:57.09  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rockway, Christin            Tampa Catholic                 4:56.32PAA-C   
                  28.05       57.89 (29.84)     1:27.98 (30.09)     1:58.15 (30.17)
        2:27.92 (29.77)     2:57.91 (29.99)     3:27.85 (29.94)     3:57.61 (29.76)
        4:27.29 (29.68)     4:56.32 (29.03)                                        
  2 Easton, Elliot            14 Berkeley                       5:18.35        
                  28.54       59.69 (31.15)     1:31.63 (31.94)     2:03.95 (32.32)
        2:36.12 (32.17)     3:08.83 (32.71)     3:41.55 (32.72)     4:14.59 (33.04)
        4:46.94 (32.35)     5:18.35 (31.41)                                        
  3 Marian, Lindsey           17 Berkeley                       5:27.16        
                  29.32     1:01.36 (32.04)     1:34.19 (32.83)     2:06.90 (32.71)
        2:39.82 (32.92)     3:12.54 (32.72)     3:46.02 (33.48)     4:20.06 (34.04)
        4:54.22 (34.16)     5:27.16 (32.94)                                        
  4 Golden, Hannah            16 Tampa Prep                     5:32.06        
                  29.48     1:01.79 (32.31)     1:35.39 (33.60)     2:09.24 (33.85)
        2:43.43 (34.19)     3:17.44 (34.01)     3:51.48 (34.04)     4:25.50 (34.02)
        4:59.26 (33.76)     5:32.06 (32.80)                                        
  5 Lacy, Julia                  Tampa Prep                     6:01.56        
                  31.35     1:08.00 (36.65)     1:44.91 (36.91)     2:21.98 (37.07)
        2:59.58 (37.60)     3:37.03 (37.45)     4:14.04 (37.01)     4:50.99 (36.95)
        5:27.37 (36.38)     6:01.56 (34.19)                                        
  6 Nicker, Alana             15 Berkeley                       6:02.68        
                  31.80     1:07.38 (35.58)     1:44.06 (36.68)     2:21.15 (37.09)
        2:58.91 (37.76)     3:36.18 (37.27)     4:13.12 (36.94)     4:50.77 (37.65)
        5:27.70 (36.93)     6:02.68 (34.98)                                        
  7 Bandes, Zoe                  Berkeley                       6:14.15        
                  32.70     1:09.31 (36.61)     1:47.01 (37.70)     2:25.00 (37.99)
        3:03.53 (38.53)     3:42.19 (38.66)     4:19.90 (37.71)     4:59.13 (39.23)
        5:37.05 (37.92)     6:14.15 (37.10)                                        
  8 Dougherty, Alexis         12 Tampa Bay Heat                 6:35.77        
                  34.71     1:14.33 (39.62)     1:54.55 (40.22)     2:35.25 (40.70)
        3:15.70 (40.45)     3:56.49 (40.79)     4:36.91 (40.42)     5:17.29 (40.38)
        5:57.28 (39.99)     6:35.77 (38.49)                                        
  9 Dekle, Gabi                  Bishop                         6:47.80        
                  33.79     1:12.56 (38.77)     1:53.84 (41.28)     2:35.17 (41.33)
        3:17.25 (42.08)     4:00.51 (43.26)     4:43.49 (42.98)     5:26.62 (43.13)
        6:08.73 (42.11)     6:47.80 (39.07)                                        
 10 Sanderson, Anna              Tampa Catholic                 7:16.61        
                  36.07     1:19.91 (43.84)     2:04.87 (44.96)     2:48.77 (43.90)
        3:33.42 (44.65)     4:18.86 (45.44)     5:04.74 (45.88)     5:51.79 (47.05)
        6:36.07 (44.28)     7:16.61 (40.54)                                        
 11 Bell, Makayla             14 Tampa Prep                     7:41.13        
                  36.83     1:18.68 (41.85)     2:04.66 (45.98)     2:51.08 (46.42)
        3:38.93 (47.85)     4:27.74 (48.81)     5:16.73 (48.99)     6:05.91 (49.18)
        6:54.61 (48.70)     7:41.13 (46.52)                                        
 12 Seufert, Cecelia          11 Cypress Creek                  7:55.36        
                  42.38     1:28.19 (45.81)     2:15.64 (47.45)     3:03.68 (48.04)
        3:53.78 (50.10)     4:41.71 (47.93)     5:30.37 (48.66)     6:19.59 (49.22)
        7:10.51 (50.92)     7:55.36 (44.85)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:12.87        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: * 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
Pool Records: P 4:42.54   10/1/2009 John Deedrick, Plang                       
                4:29.04  AA-A
                4:33.61  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 DesRosier, Dante             Berkeley                       4:49.57        
                  27.17       56.68 (29.51)     1:25.16 (28.48)     1:54.11 (28.95)
        2:23.55 (29.44)     2:53.05 (29.50)     3:22.22 (29.17)     3:52.00 (29.78)
        4:21.13 (29.13)     4:49.57 (28.44)                                        
  2 Crouse, Clyde              9 Cypress Creek                  4:56.15        
                  27.25       56.92 (29.67)     1:26.25 (29.33)     1:55.84 (29.59)
        2:25.75 (29.91)     2:55.64 (29.89)     3:25.91 (30.27)     3:55.98 (30.07)
        4:26.43 (30.45)     4:56.15 (29.72)                                        
  3 Millner-Balagtas, Joshua  16 Berkeley                       5:05.13        
                  27.52       56.95 (29.43)     1:27.18 (30.23)     1:57.89 (30.71)
        2:28.90 (31.01)     3:00.04 (31.14)     3:31.42 (31.38)     4:02.55 (31.13)
        4:33.69 (31.14)     5:05.13 (31.44)                                        
  4 Edmund, Mason             13 Berkeley                       5:07.28        
                  28.10       58.26 (30.16)     1:29.16 (30.90)     1:59.91 (30.75)
        2:31.39 (31.48)     3:02.92 (31.53)     3:34.04 (31.12)     4:05.32 (31.28)
        4:36.63 (31.31)     5:07.28 (30.65)                                        
  5 Deady, Brantley           15 Berkeley                       5:16.42        
                  27.38       57.50 (30.12)     1:29.18 (31.68)     2:01.05 (31.87)
        2:33.76 (32.71)     3:06.65 (32.89)     3:39.51 (32.86)     4:12.39 (32.88)
        4:45.59 (33.20)     5:16.42 (30.83)                                        
  6 Winters, Jeffrey          17 Tampa Prep                     6:44.56        
                  33.99     1:11.21 (37.22)     1:50.14 (38.93)     2:30.91 (40.77)
        3:14.46 (43.55)     3:56.68 (42.22)     4:39.83 (43.15)     5:23.63 (43.80)
        6:06.57 (42.94)     6:44.56 (37.99)                                        
  7 Lozosky, Luke                Tampa Prep                     7:01.67        
                  34.83     1:14.11 (39.28)     1:55.71 (41.60)     2:38.26 (42.55)
        3:22.12 (43.86)     4:07.47 (45.35)                             5:35.98 ( )
        6:19.72 (43.74)     7:01.67 (41.95)                                        
  8 Chase, Austin             15 Tampa Prep                     7:07.58        
                  36.80     1:20.45 (43.65)     2:04.72 (44.27)     2:47.93 (43.21)
        3:32.21 (44.28)     4:18.25 (46.04)     5:01.47 (43.22)     5:47.32 (45.85)
        6:31.67 (44.35)     7:07.58 (35.91)                                        
  9 Mohrland, Caden            7 Tampa Bay Heat                 7:27.51        
                  38.24     1:24.11 (45.87)     2:09.05 (44.94)     2:54.18 (45.13)
        3:40.37 (46.19)     4:26.47 (46.10)     5:13.02 (46.55)     5:59.91 (46.89)
        6:44.05 (44.14)     7:27.51 (43.46)                                        
 10 Gallagher, Zachary           Tampa Prep                     7:34.03        
                  40.97     1:25.60 (44.63)     2:12.98 (47.38)     2:59.92 (46.94)
        3:46.52 (46.60)     4:32.64 (46.12)     5:20.29 (47.65)     6:08.50 (48.21)
        6:53.77 (45.27)     7:34.03 (40.26)                                        
 11 Littman, Anthony             Bishop                         7:34.41        
                  41.09     1:27.20 (46.11)     2:15.54 (48.34)     3:02.87 (47.33)
        3:50.92 (48.05)                             5:26.63 ( )                    
            7:01.87 ( )     7:34.41 (32.54)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: * 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
Pool Records: P 1:39.23   9/28/2017 H.B. Plant High School, Plant              
                         C Rossi, J Schulte, R Flynn, S Whitfield          
                1:35.67  AA-A
                1:37.32  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        1:38.70P       
     1) Donahue, Gabriela 15            2) Tanner, Maureen 17             
     3) Vergara, Sabrina 16             4) Easton, Elliot 14              
                  24.40       49.20 (24.80)     1:14.10 (24.90)     1:38.70 (24.60)
  2 Tampa Prep                                                  1:44.75        
     1) Hull, Coco 17                   2) Weinstein, Isabella 17         
     3) Smith, Laura 16                 4) Hodorski, Alexia 18            
                  24.85       51.88 (27.03)     1:18.06 (26.18)     1:44.75 (26.69)
  3 Tampa Catholic                                              1:51.62        
     1) Conway, Lauren                  2) Shaver, Natali                 
     3) Mooney, Maureen                 4) Rockway, Christin              
                  25.57       56.37 (30.80)     1:26.99 (30.62)     1:51.62 (24.63)
  4 Carrollwood                                                 1:53.75        
     1) Drablos, Madi 16                2) Reed, Katie                    
     3) Paglicci, Emily                 4) Scott, Bailey                  
                  26.46       54.12 (27.66)     1:23.50 (29.38)     1:53.75 (30.25)
  5 Bishop McLaughlin Catholic                                  1:54.70        
     1) Meyer, Alexandra                2) Dekle, Gabi                    
     3) Anderson, Whitnee               4) Kowalewski, Jackie             
                  27.86       59.15 (31.29)     1:27.46 (28.31)     1:54.70 (27.24)
  6 Academy At The Lakes                                        2:18.57        
     1) Bulloch, Malia 12               2) Goserud, Madi 15               
     3) Hult, Laura 15                  4) Bulloch, Madi 15               
                  32.21     1:10.11 (37.90)     1:47.01 (36.90)     2:18.57 (31.56)
  7 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               2:26.09        
     1) Maher, Jackie 9                 2) Downing, Katrina 9             
     3) Middleton, Cassidy 11           4) Seufert, Cecelia 11            
                  37.27   1:50.99 (1:13.72)     2:26.09 (35.10)                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: * 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
Pool Records: P 1:28.85   10/2/2015 The Bolles School Bulldogs                 
                         G Gomez Treig, J Pate, J Adcock, M Serra          
                1:24.94  AA-A
                1:26.18  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        1:31.35        
     1) Dieffenthaller, Matthew 16      2) Hatoum, Ryaan 16               
     3) Harrison, Jack 17               4) Showalter, Scott               
                  21.59       44.98 (23.39)     1:08.33 (23.35)     1:31.35 (23.02)
  2 Tampa Prep                                                  1:34.15        
     1) Carlin, John 18                 2) Tirheimer, Logan 15            
     3) Carlin, Nick 16                 4) Forsyth, Jack 16               
                  22.53       45.23 (22.70)     1:10.32 (25.09)     1:34.15 (23.83)
  3 Bishop McLaughlin Catholic                                  1:48.71        
     1) Gotsch, Tanner                  2) Burnett, Greg                  
     3) Littman, Anthony                4) White, Tyler                   
                  29.60       55.05 (25.45)     1:24.65 (29.60)     1:48.71 (24.06)
  4 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               1:54.27        
     1) Bobev, Dimitri 11               2) LaCosta, Carlos 9              
     3) Schneck, Bradley 9              4) Crouse, Clyde 9                
                  26.53       56.02 (29.49)     1:27.85 (31.83)     1:54.27 (26.42)
  5 Tampa Catholic                                              1:59.33        
     1) Perez-Betencourt, Alejandro     2) Felletter, John                
     3) Shapley, Joseph                 4) Christensen, Jona              
                  28.73     1:00.01 (31.28)     1:36.76 (36.75)     1:59.33 (22.57)
  6 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:06.11        
     1) Brewster, Nicholas 12           2) Mohrland, Caden 7              
     3) Brewster, James 9               4) Kramer, Jack 11                
                  32.36     1:08.36 (36.00)     1:40.99 (32.63)     2:06.11 (25.12)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: * 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
Pool Records: P 57.94   9/20/2016 Morgan P Tankersley, Plant                   
                55.05  AA-A
                56.30  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Donahue, Gabriela         15 Berkeley                         57.27P       
                  27.47       57.27 (29.80)                                        
  2 Weinstein, Isabella       17 Tampa Prep                     1:00.73        
                  29.01     1:00.73 (31.72)                                        
  3 McCormick, Katie Erin     15 Academy                        1:06.79        
                  32.13     1:06.79 (34.66)                                        
  4 Caterson, Julia           15 Berkeley                       1:13.77        
                  35.82     1:13.77 (37.95)                                        
  5 Meyer, Alexandra             Bishop                         1:14.62        
                  35.98     1:14.62 (38.64)                                        
  6 Siswanto, Hailley         12 Tampa Prep                     1:15.57        
                  36.55     1:15.57 (39.02)                                        
  7 Herron, Emma              16 Carrollwood                    1:15.76        
                  36.15     1:15.76 (39.61)                                        
  8 Bair, McCauley             9 Berkeley                       1:15.98        
                  35.81     1:15.98 (40.17)                                        
  9 Nuguit, Gianna             9 Cypress Creek                  1:18.20        
                  37.27     1:18.20 (40.93)                                        
 10 Armstrong, Claire         15 Berkeley                       1:19.45        
 11 Senior, Summer            14 Academy                        1:20.32        
                  37.51     1:20.32 (42.81)                                        
 12 White, Samantha           17 Tampa Prep                     1:20.57        
 13 Sanderson, Anna              Tampa Catholic                 1:24.56        
                  41.01     1:24.56 (43.55)                                        
 14 Garrett, Carla               Tampa Catholic                 1:24.89        
 15 Capitano, Siena           17 Tampa Prep                     1:28.19        
 16 Pelaez, Sydney               Carrollwood                    1:32.56        
                  44.05     1:32.56 (48.51)                                        
 17 Downing, Katrina           9 Cypress Creek                  1:42.62        
                  48.29     1:42.62 (54.33)                                        
 18 Morton, Ellie                Bishop                         1:43.28        
                  48.62     1:43.28 (54.66)                                        
 19 Olson, Kyra                  Carrollwood                    1:49.34        
                  50.50     1:49.34 (58.84)                                        
 20 Reyes, Amanda             12 Cypress Creek                  1:50.24        
                  51.78     1:50.24 (58.46)                                        
 21 Blinder, Haven            13 Academy                        1:58.81        
                  52.82   1:58.81 (1:05.99)                                        
 -- Goserud, Madi             15 Academy                             DQ        
      Did not finish on back
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: * 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
Pool Records: P 51.39  10/16/2007 Jose Crescimbeni, NS Christian               
                49.66  AA-A
                50.86  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Showalter, Scott             Berkeley                         58.66        
                  27.69       58.66 (30.97)                                        
  2 Christensen, Jona            Tampa Catholic                 1:05.75        
                  31.69     1:05.75 (34.06)                                        
  3 Slater, Gabe              13 Carrollwood                    1:08.47        
                  32.79     1:08.47 (35.68)                                        
  4 Sieh, John-Paul              Berkeley                       1:09.77        
                  32.23     1:09.77 (37.54)                                        
  5 Bell, William             11 Berkeley                       1:14.12        
                  36.09     1:14.12 (38.03)                                        
  6 Winters, Jeffrey          17 Tampa Prep                     1:15.22        
  7 Chiles, James             12 Academy                        1:16.00        
                  36.94     1:16.00 (39.06)                                        
  8 Burnett, Greg                Bishop                         1:25.32        
  9 Lozosky, Luke                Tampa Prep                     1:26.12        
 10 Chase, Austin             15 Tampa Prep                     1:26.41        
                  42.30     1:26.41 (44.11)                                        
 11 Lynn, Tyler               18 Tampa Prep                     1:35.25        
                  44.91     1:35.25 (50.34)                                        
 12 Clanahan, Eli                Bishop                         1:42.77        
                  50.50     1:42.77 (52.27)                                        
 13 Brewster, Nicholas        12 Tampa Bay Heat                 1:45.48        
                  50.97     1:45.48 (54.51)                                        
 -- Hurst, Tucker                Berkeley                            DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  38.16          DQ (41.71)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.56        2015 Lindsey Horejsi, Albert Lee, MN            
       State: * 1:01.68        2015 Caroline White, Trinity Prep               
Pool Records: P 1:04.34   10/1/2013 Alexandria Donahue, Plant                  
                1:02.82  AA-A
                1:04.26  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Maguire, Megan            16 Berkeley                       1:07.25        
                  31.91     1:07.25 (35.34)                                        
  2 Smith, Laura              16 Tampa Prep                     1:08.89        
                  32.38     1:08.89 (36.51)                                        
  3 Fannon, Alexa             17 Berkeley                       1:10.42        
                  33.00     1:10.42 (37.42)                                        
  4 Keane, Hannah             16 Berkeley                       1:17.26        
                  35.89     1:17.26 (41.37)                                        
  5 Gonzalez-Portillo, Bella     Berkeley                       1:20.09        
                  38.53     1:20.09 (41.56)                                        
  6 Paglicci, Emily              Carrollwood                    1:22.02        
                  38.73     1:22.02 (43.29)                                        
  7 Golden, Abigail           17 Tampa Prep                     1:22.16        
                  38.65     1:22.16 (43.51)                                        
  8 McCaffrey, Libby          14 Carrollwood                    1:24.51        
                  39.92     1:24.51 (44.59)                                        
  9 Dobrzanski, Ella          12 Academy                        1:25.51        
                  40.14     1:25.51 (45.37)                                        
 10 Crosby, Abigail           10 Tampa Bay Heat                 1:31.79        
                  44.54     1:31.79 (47.25)                                        
 11 Miller, Hannah               Bishop                         1:33.16        
                  43.52     1:33.16 (49.64)                                        
 12 Dekle, Gabi                  Bishop                         1:34.36        
                  44.54     1:34.36 (49.82)                                        
 13 Bell, Makayla             14 Tampa Prep                     1:35.15        
                  46.64     1:35.15 (48.51)                                        
 14 Shaver, Natali               Tampa Catholic                 1:35.46        
                  44.90     1:35.46 (50.56)                                        
 15 Capitano, Siena           17 Tampa Prep                     1:36.29        
                  44.53     1:36.29 (51.76)                                        
 16 Lyall, Cameron               Tampa Catholic                 1:36.50        
                  45.68     1:36.50 (50.82)                                        
 17 Grabowski, Natalia           Bishop                         1:37.34        
 18 McPherson, Rachel          7 Tampa Bay Heat                 1:44.65        
                  49.32     1:44.65 (55.33)                                        
 -- Margetis, Anna            10 Cypress Creek                       NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 52.65        2016 Chandler Bray, Avon H.S, IN                  
       State: * 54.33        2016 James Daugherty, Bolles                      
Pool Records: P 59.23    8/8/1998 Rassan Grant, Trinity Prep                   
                56.00  AA-A
                57.27  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hatoum, Ryaan             16 Berkeley                         58.88P       
                  27.55       58.88 (31.33)                                        
  2 Carlin, John              18 Tampa Prep                     1:00.21        
                  28.21     1:00.21 (32.00)                                        
  3 Dieffenthaller, Christop  15 Berkeley                       1:01.85        
                  29.66     1:01.85 (32.19)                                        
  4 Tirheimer, Logan          15 Tampa Prep                     1:06.05        
                  32.08     1:06.05 (33.97)                                        
  5 Tirheimer, Chance         14 Tampa Prep                     1:10.03        
                  33.73     1:10.03 (36.30)                                        
  6 Vlahos, Michael           17 Berkeley                       1:10.07        
                  31.51     1:10.07 (38.56)                                        
  7 Bobev, Dimitri            11 Cypress Creek                  1:13.08        
  8 LeRoux, Alexander         16 Berkeley                       1:14.10        
                  35.51     1:14.10 (38.59)                                        
  9 Lam, Devin                14 Tampa Prep                     1:16.19        
 10 White, Tyler                 Bishop                         1:16.41        
                  36.54     1:16.41 (39.87)                                        
 11 Smith, Nate               11 Academy                        1:26.72        
 12 Moore, Preston             9 Cypress Creek                  1:27.16        
 13 Lemrow, Brady                Bishop                         1:27.92        
                  40.19     1:27.92 (47.73)                                        
 14 Mohrland, Caden            7 Tampa Bay Heat                 1:38.29        
                  47.14     1:38.29 (51.15)                                        
 15 Shapley, Joseph              Tampa Catholic                 1:40.11        
                  44.54     1:40.11 (55.57)                                        
 16 Porter, Matthew            9 Cypress Creek                  1:41.70        
                  46.82     1:41.70 (54.88)                                        
 17 LaFond, Jack                 Tampa Catholic                 1:55.63        
                  51.11   1:55.63 (1:04.52)                                        
 -- Tracy, Ethan                 Bishop                              DQ        
      Downward butterfly kick
                  38.87          DQ (43.80)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: * 3:23.43        2012 Saint Andrew's (Boca Raton)                
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
Pool Records: P 3:35.03   9/28/2017 H.B. Plant High School, Plant              
                         S Whitfield, E Marlow, E Bathurst, I Haight       
                3:27.95  AA-A
                3:31.42  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        3:40.82        
     1) Vergara, Sabrina 16             2) Easton, Elliot 14              
     3) Marian, Lindsey 17              4) Edmund, Emma 16                
                  26.34       54.35 (54.35)     1:20.47 (26.12)     1:48.85 (54.50)
        2:15.87 (27.02)     2:45.62 (56.77)     3:11.84 (26.22)     3:40.82 (55.20)
  2 Tampa Prep                                                  3:41.08        
     1) Hull, Coco 17                   2) Carter, Ava 16                 
     3) Golden, Arianna 18              4) Golden, Hannah 16              
                  25.59       53.67 (53.67)     1:10.73 (17.06)     1:47.30 (53.63)
        2:14.56 (27.26)     2:44.60 (57.30)     3:11.77 (27.17)     3:41.08 (56.48)
  3 Bishop McLaughlin Catholic                                  4:17.61        
     1) Kowalewski, Jackie              2) Dekle, Gabi                    
     3) Anderson, Whitnee               4) Meyer, Alexandra               
                  29.98   1:02.42 (1:02.42)     1:35.83 (33.41)   2:13.38 (1:10.96)
        2:43.39 (30.01)   3:17.72 (1:04.34)     3:46.30 (28.58)     4:17.61 (59.89)
  4 Carrollwood                                                 4:24.33        
     1) Hughes, Arabella                2) Scott, Bailey                  
     3) Herron, Emma 16                 4) McCaffrey, Libby 14            
                  30.02   1:03.70 (1:03.70)     1:35.49 (31.79)   2:09.88 (1:06.18)
        2:42.27 (32.39)   3:16.97 (1:07.09)     3:47.53 (30.56)   4:24.33 (1:07.36)
  5 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    4:36.46        
     1) Dougherty, Alexis 12            2) Crosby, Abigail 10             
     3) Campbell, Brynne 11             4) McPherson, Ella 11             
                  34.36   1:12.90 (1:12.90)     1:47.47 (34.57)   2:25.62 (1:12.72)
        2:55.86 (30.24)   3:30.11 (1:04.49)     4:01.75 (31.64)   4:36.46 (1:06.35)
  6 Academy At The Lakes                                        4:44.00        
     1) Senior, Summer 14               2) Dobrzanski, Ella 12            
     3) McCormick, Katie Erin 15        4) Smith, McKenna 14              
                  37.03   1:20.19 (1:20.19)   2:33.66 (1:13.47)   3:02.41 (1:42.22)
        3:34.63 (32.22)     4:00.25 (57.84)     4:28.19 (27.94)     4:44.00 (43.75)
  7 Tampa Catholic                                              4:56.81        
     1) Shaver, Natali                  2) Blankenship, Kerrie            
     3) Isin, Isabella                  4) Mooney, Maureen                
                  32.26   1:06.57 (1:06.57)     1:44.90 (38.33)   2:25.43 (1:18.86)
      3:45.03 (1:19.60)   4:18.41 (1:52.98)     4:56.81 (38.40)                    
  8 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               5:07.60        
     1) Cassano, Elena 10               2) Maher, Jackie 9                
     3) Cubuitt, Casey 10               4) Nuguit, Gianna 9               
                  34.03   1:12.17 (1:12.17)                       2:55.25 (1:43.08)
        3:19.06 (23.81)   3:58.37 (1:03.12)     4:19.84 (21.47)   5:07.60 (1:09.23)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: * 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
Pool Records: P 3:14.13   9/16/2016 Trinity Prep School, TRIN                  
                         J Collazo, M Degtyar, R Gawronski, L Uttley       
                3:06.28  AA-A
                3:09.26  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School                                        3:18.96        
     1) Dieffenthaller, Matthew 16      2) Tanner Jr., Peter 17           
     3) Dieffenthaller, Christopher 15  4) DesRosier, Dante               
                  22.67       48.02 (48.02)     1:10.54 (22.52)     1:35.46 (47.44)
        2:00.32 (24.86)     2:28.12 (52.66)     2:52.63 (24.51)     3:18.96 (50.84)
  2 Tampa Prep                                                  3:50.21        
     1) Tirheimer, Chance 14            2) Renninger, Chase 16            
     3) Lam, Devin 14                   4) Gerardi, Preston 15            
                  26.96       55.87 (55.87)     1:23.03 (27.16)     1:52.06 (56.19)
        2:19.84 (27.78)     2:51.42 (59.36)     3:19.15 (27.73)     3:50.21 (58.79)
  3 Bishop McLaughlin Catholic                                  4:18.67        
     1) Gotsch, Tanner                  2) Burnett, Greg                  
     3) Littman, Anthony                4) White, Tyler                   
                  30.51   1:05.73 (1:05.73)     1:35.55 (29.82)   2:10.96 (1:05.23)
        2:45.08 (34.12)   3:21.16 (1:10.20)     3:48.16 (27.00)     4:18.67 (57.51)
  4 Carrollwood                                                 5:17.70        
     1) Slater, Gabe 13                 2) Wadler, Jacob                  
     3) Davis, Matthew                  4) Khambhampati, PK               
                  29.25   1:00.78 (1:00.78)     1:36.00 (35.22)   2:15.20 (1:14.42)
        2:56.33 (41.13)   3:49.64 (1:34.44)   5:17.70 (1:28.06)                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Berkeley Prep School                593   2. Tampa Prep                          442
  3. Carrollwood                         213   4. Tampa Catholic                      190
  5. Academy At The Lakes                165   6. Bishop McLaughlin Catholic          154
  7. Tampa Bay Heat (Brandon)            117   8. Cypress Creek (Wesley Chapel)        92
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Berkeley Prep School                662   2. Tampa Prep                          483
  3. Bishop McLaughlin Catholic          197   4. Cypress Creek (Wesley Chapel)     136.5
  5. Tampa Bay Heat (Brandon)            107   6. Tampa Catholic                       77
  7. Carrollwood                        58.5   8. Academy At The Lakes                 31