Sailfish Splash Water Park - Site License             11/15/2014 - 8:42 PM
                 FHSAA Championship - Class 1A - 11/15/14                  
         Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL         
 
 Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: $ 2:54.43  2012      Bolles
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
        State: # 2:54.43  2012      Bolles (Jacksonville)
                          R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Bolles                              3:01.79    3:01.85   40  
     1) Vergani, Andrea               2) Rice, Tyler                  
     3) Dietrich, Hagen               4) Bole, Scott                  
                 21.11        44.34 (44.34)
        1:05.66 (21.32)     1:29.09 (44.75)
        1:50.87 (21.78)     2:16.28 (47.19)
        2:37.88 (21.60)     3:01.85 (45.57)
  2 Cardinal Mooney                     3:08.21    3:06.73   34  
     1) Katz, Austin 10               2) Rossi, Emanuele 12           
     3) Garcia, Matthew 11            4) Nutter, Matthew 10           
                 22.38        46.09 (46.09)
        1:08.22 (22.13)     1:32.60 (46.51)
        1:55.27 (22.67)     2:19.56 (46.96)
        2:42.29 (22.73)     3:06.73 (47.17)
  3 LkHighland Prep                     3:11.70    3:07.89   32  
     1) duPont, Andrew 11             2) Lillo, Calvin 11             
     3) McDonough, Evan 12            4) Monacelli, Joshua 12         
                 22.59        47.13 (47.13)
        1:09.26 (22.13)     1:34.46 (47.33)
        1:56.72 (22.26)     2:21.32 (46.86)
        2:43.49 (22.17)     3:07.89 (46.57)
  4 Clwtr Cent Cath                     3:13.07    3:10.48   30  
     1) Newton, Cameron 12            2) Pinero-Crespo, Antonio 11    
     3) Kantzler, Mark 9              4) Hedrich, Michael 12          
                 22.70        46.86 (46.86)
        1:09.52 (22.66)     1:34.14 (47.28)
        1:57.62 (23.48)     2:23.10 (48.96)
        2:45.91 (22.81)     3:10.48 (47.38)
  5 Trinity Prep                        3:13.87    3:12.29   28  
     1) Degtyar, Matthew 9            2) Auer, Jackson 12             
     3) Reuter, George 11             4) Gawronski, Reese 9           
                 23.56        48.77 (48.77)
        1:11.26 (22.49)     1:36.21 (47.44)
        1:59.28 (23.07)     2:24.25 (48.04)
        2:46.90 (22.65)     3:12.29 (48.04)
  6 Community School                    3:13.92    3:12.79   26  
     1) Hollowsky, Liam SR            2) Lewis, Nicholas SR           
     3) Buckheit, Jacob JR            4) Melnick, Yonaton SR          
                 23.15        47.43 (47.43)
        1:10.04 (22.61)     1:35.55 (48.12)
        1:58.75 (23.20)     2:24.08 (48.53)
        2:47.55 (23.47)     3:12.79 (48.71)
  7 Berkeley                            3:11.51    3:13.16   24  
     1) Mosher, Keating 12            2) Mitchell, Bradley 11         
     3) Keane, Harrison 12            4) Franzese, Ryan 12            
                 22.42        47.36 (47.36)
        1:09.81 (22.45)     1:35.21 (47.85)
        1:58.25 (23.04)     2:23.58 (48.37)
        2:45.68 (22.10)     3:13.16 (49.58)
  8 Saint Andrew's                      3:13.64    3:13.51   22  
     1) Sharp, Nick 10                2) Fuller, Tanner 11            
     3) Martinez, Ricardo 11          4) Conrad, Nicholas 12          
                 23.30        49.03 (49.03)
        1:11.32 (22.29)     1:37.35 (48.32)
        2:00.90 (23.55)     2:26.83 (49.48)
        2:49.22 (22.39)     3:13.51 (46.68)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Sagemont                            3:18.34    3:16.02   18  
     1) Gonzalez, Mateo 12            2) Alatorre, Fernando 11        
     3) Imposimato, Juan 10           4) Vale, Nicholas 8             
                 22.33        46.27 (46.27)
        1:09.27 (23.00)     1:33.99 (47.72)
        1:57.05 (23.06)     2:22.92 (48.93)
        2:48.04 (25.12)     3:16.02 (53.10)
 10 Shorecrest Prep                     3:19.63    3:17.41   14  
     1) Marshburn, Mark 12            2) Stetsenko, Felix 11          
     3) Cureton, Corey 11             4) Chen, Joshua 12              
                 23.11        48.87 (48.87)
        1:04.10 (15.23)     1:37.89 (49.02)
        2:02.95 (25.06)     2:29.49 (51.60)
        2:51.85 (22.36)     3:17.41 (47.92)
 11 Tampa Prep                          3:32.67    3:18.07   12  
     1) Cates, Van SO                 2) Sedano-Roman, Fernando SO    
     3) Hutchinson, Jay SO            4) Duic, Tyler SO               
                 23.39        48.29 (48.29)
        1:10.82 (22.53)     1:35.39 (47.10)
        1:58.96 (23.57)     2:26.36 (50.97)
        2:50.49 (24.13)     3:18.07 (51.71)
 12 Bishop Verot                        3:15.63    3:18.62   10  
     1) Corredor, Santi 10            2) Swafford, Peter 12           
     3) Strickland, Matthew 9         4) Van Genderen, Stas 10        
                 23.11        47.91 (47.91)
        1:13.15 (25.24)     1:40.39 (52.48)
        2:04.83 (24.44)     2:31.10 (50.71)
        2:53.40 (22.30)     3:18.62 (47.52)
 13 University Sch.                     3:19.14    3:19.74    8  
     1) Lyn, Matthew 12               2) Asnis, Maxamillian 10        
     3) Asnis, Samuel 11              4) Pereira, Daniel 12           
                 23.78        49.78 (49.78)
        1:13.54 (23.76)     1:39.75 (49.97)
        2:03.86 (24.11)     2:30.20 (50.45)
        2:53.41 (23.21)     3:19.74 (49.54)
 14 Oxbridge Academy                    3:19.60    3:19.78    6  
     1) Walker, Carson 10             2) Zhang, Noah 10               
     3) Newfield, Noah 11             4) Rintel, Andreas 12           
                 23.67        49.64 (49.64)
        1:12.46 (22.82)     1:39.04 (49.40)
        2:03.55 (24.51)     2:31.31 (52.27)
        2:54.07 (22.76)     3:19.78 (48.47)
 15 Am. Heritage- DB                    3:20.65    3:22.37    4  
     1) Landau, Max 12                2) Lacoursiere, Quinn 10        
     3) McCauley, Sean 10             4) Patel, Aashay 10             
                 23.75        50.76 (50.76)
        1:14.46 (23.70)                    
            2:04.78 ( )         2:31.28 ( )
        2:55.76 (24.48)     3:22.37 (51.09)
 16 Montverde                           3:24.12    3:25.30    2  
     1) Buddendorff, Ben 12           2) Kiernan, Peter 10            
     3) Borysiewicz, Ben 12           4) Reno, Luiggi 11              
                 24.48        51.93 (51.93)
        1:15.95 (24.02)     1:43.23 (51.30)
        2:08.03 (24.80)     2:35.15 (51.92)
        2:59.07 (23.92)     3:25.30 (50.15)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Bolles (Jacksonville)           495.5   2. Cardinal Mooney (Sarasota)        165
  3. Lake Highland Prep (Orlando)      163   4. Berkeley Prep School              160
  5. Saint Andrew's (Boca Raton)       130   6. Community School (Naples)         113
  7. University School                 101   8. Trinity Prep (Winter Park)         96
  9. Sagemont (Weston)                  94  10. Bishop Verot (Fort Myers)          92
 11. Clearwater Central Catholic        86  12. Pine Crest (Fort Lauderdale)       82
 13. Shorecrest Prep (St Petersburg     77  14. Tampa Prep                         74
 15. South Florida Heat                 48  16. Mast (Key Biscayne)              38.5
 17. Calvary Christian (Ft Lauderda     34  18. North Broward Prep                 33
 19. Santa Fe Catholic (Lakeland)       26  20. Frostproof                         17
 21. Seacrest Country Day (Naples)      16  21. American Heritage (Delray Bch)     16
 23. Westminster Academy                15  23. Ransom Everglades (Miami)          15
 23. Coral Shores (Tavernier)           15  23. Edgewood (Merritt Island)          15
 23. Coral Springs Christian            15  28. Episcopal (Jacksonville)           12
 29. Lakeland Christian                 11  29. Oxbridge Academy                   11
 31. Pope John Paul II (Boca Raton)     10  32. Tampa Bay Heat (Brandon)            9
 33. Lake Placid                         8  33. Keys Gate (Homestead)               8
 35. St. Edward's (Vero Beach)           6  36. Cocoa Beach                         5
 37. Southwest Florida Christian         4  38. All Saints (Winter Haven)           3
 39. Pensacola Catholic                  2  39. Montverde                           2
 41. Trinity Christian (Lake Worth)      1