2013 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 1

Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/1/2013 11:46 AM
                        FHSAA 1A Region 1 Championship                         
                         Hosted By: The Bolles School                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:40.73        2011 Concord Carondelet                         
                         M. White, A. Gargalikis, C. Ray, C.Chenault       
       State: # 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
                1:46.21  AA-A
                1:48.29  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:48.84    1:45.29 AA-A   
     1) Kollevoll, Annika E 11          2) Hoff, Madeline C 11            
     3) Miller, Chloe G 10              4) Schmidt, Kasey M 11            
                  26.91       56.59 (29.68)     1:22.37 (25.78)     1:45.29 (22.92)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          1:59.91    1:53.34        
     1) Altman, Megan M 10              2) Vashi, Anisa 09                
     3) Brown, Haley 12                 4) Feeley, Annie K 09             
                  28.48     1:01.25 (32.77)     1:28.25 (27.00)     1:53.34 (25.09)
  3 Providence (Jacksonville)                         1:57.76    1:57.17        
     1) Watkins, Justine SO             2) Brown, Erica L SR              
     3) LaReau, Nicole V JR             4) Fonville, Victoria SO          
                  29.58     1:03.79 (34.21)     1:32.67 (28.88)     1:57.17 (24.50)
  4 P.K. Yonge (Gainesville)                          1:58.74    1:57.51        
     1) Bennett, Laura 11               2) Austin, Abby 11                
     3) Herring, Annette 8              4) Scarborough, Grace 09          
                  30.10     1:02.11 (32.01)     1:30.50 (28.39)     1:57.51 (27.01)
  5 St. Joseph (St. Augustine)                        2:02.60    1:59.51        
     1) Garofalo, Bella 10              2) Garofalo, Sophia 09            
     3) Snodgrass, Madelyn 10           4) Hoffman, Kristia 12            
                  29.17     1:05.11 (35.94)     1:33.35 (28.24)     1:59.51 (26.16)
  6 St. Johns Country Day                             2:04.66    2:04.38        
     1) Gaver, Molly O                  2) Nieuwenhuis, Nataleigh K       
     3) Campbell, Alexa M SO            4) Kirsner, Kaitlin R JR          
                  31.59     1:08.25 (36.66)     1:37.66 (29.41)     2:04.38 (26.72)
  7 Pensacola Catholic                                2:07.53    2:05.81        
     1) Barr, Abigail 10                2) Schellin, Heidi 10             
     3) Tuggle, Amber 10                4) Holliman, Rebecca 10           
                  32.96     1:05.68 (32.72)     1:36.94 (31.26)     2:05.81 (28.87)
  8 Umatilla                                          2:09.04    2:06.08        
     1) Kicklighter, Katie 12           2) Martin, Madelyn 12             
     3) White, Ashley 10                4) Bentley, Ashley 10             
                  28.43     1:05.48 (37.05)     1:36.79 (31.31)     2:06.08 (29.29)
  9 Villages                                          2:06.12    2:06.84        
     1) Hall, Alexis 10                 2) James, Kylie 12                
     3) Lartigue, Bethany J 12          4) Nadeau, Kaylee 12              
                  33.08     1:20.31 (47.23)     1:40.47 (20.16)     2:06.84 (26.37)
 10 Maclay (Tallahassee)                              2:06.60    2:07.43        
     1) Swartz, Peyton 12               2) Hanson, Catherine 11           
     3) Hanson, Elizabeth 8             4) Dalla Riva, Carola 11          
                  33.33     1:09.85 (36.52)     1:40.23 (30.38)     2:07.43 (27.20)
 11 Oak Hall (Gainesville)                            2:22.49    2:13.85        
     1) Cohrs, Ashley 12                2) Green, Ansley 8                
     3) Green, Hadleigh 11              4) O'Leary, Maddy 12              
                  37.37     1:14.04 (36.67)     1:45.04 (31.00)     2:13.85 (28.81)
 12 Trinity Catholic (Ocala)                          2:12.07    2:14.24        
     1) Floyd, Laura 10                 2) Suazo, Phoebe 10               
     3) Pearson, Nikita 9               4) Wolosky, Megan 11              
                  31.04     1:11.61 (40.57)     1:43.81 (32.20)     2:14.24 (30.43)
 13 St. Francis (Gainesville)                         2:14.88    2:14.33        
     1) Downey, Grace 12                2) Costabile, Gabrielle 12        
     3) DeMichele, Jana 11              4) Downey, Ann 9                  
                  31.91     1:13.03 (41.12)     1:43.65 (30.62)     2:14.33 (30.68)
 14 Bishop Snyder (Jacksonville)                      2:16.70    2:15.86        
     1) Britton, Kailin M 12            2) Claveau, Emily E 12            
     3) James, Jessica B 10             4) Barton, Menina T 10            
                  39.15     1:13.62 (34.47)     1:45.27 (31.65)     2:15.86 (30.59)
 15 Baldwin                                           2:12.74    2:22.34        
     1) Hall, Abbey                     2) Lowe, Rebecca                  
     3) Dixon, Brianna                  4) Harris, Bayli                  
                  32.51     1:14.31 (41.80)     1:53.76 (39.45)     2:22.34 (28.58)
 16 Father Lopez (Daytona Beach)                      2:18.38    2:23.92        
     1) Laserna, Tiffany 12             2) Lydecker, Allison 11           
     3) Pafford, Lea 11                 4) Rogers, Katie 9                
                  41.77     1:21.02 (39.25)     1:53.72 (32.70)     2:23.92 (30.20)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:28.02        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
       State: # 1:28.02        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:34.51  AA-A
                1:36.18  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:36.87    1:30.93 AA-A   
     1) Booth, Josh J 12                2) Daugherty, James M 9           
     3) Schooling, Joseph I 12          4) McKinney, William H 12         
                  22.90       49.32 (26.42)     1:10.06 (20.74)     1:30.93 (20.87)
  2 Providence (Jacksonville)                         1:41.70    1:40.45        
     1) Keller, Greg C SR               2) Wiegand, Robert SR             
     3) Garcia, Gian M SO               4) Wickes, Takashi T SR           
                  26.56       53.69 (27.13)     1:16.88 (23.19)     1:40.45 (23.57)
  3 Episcopal (Jacksonville)                          1:50.10    1:40.88        
     1) Wilson, Henry H 12              2) Wallace, Kieran 10             
     3) Walker, Billy S 12              4) Munoz, Kevin A 12              
                  26.31       54.91 (28.60)     1:18.75 (23.84)     1:40.88 (22.13)
  4 Villages                                          1:49.48    1:47.50        
     1) Mariner, Nick 11                2) Perkins, R.J. J 12             
     3) Lopez, Alex 11                  4) Devinger, Nathan T 11          
                  28.81       58.65 (29.84)     1:23.39 (24.74)     1:47.50 (24.11)
  5 P.K. Yonge (Gainesville)                          1:49.53    1:49.08        
     1) Manucy, Hunter 10               2) Mahon, Samuel 12               
     3) McCullough, Ailin 12            4) Whittaker, Quin 9              
                  30.16     1:00.26 (30.10)     1:24.51 (24.25)     1:49.08 (24.57)
  6 Maclay (Tallahassee)                              1:54.56    1:51.24        
     1) Cottle, Joshua 12               2) Chambasian, Rafaele 8          
     3) Sweeney, Matthew 11             4) Minter, Charles 10             
                  32.98       57.53 (24.55)     1:26.25 (28.72)     1:51.24 (24.99)
  7 Baldwin                                           1:53.29    1:52.75        
     1) Arredondo,, Stefan              2) Sciullo, Daniel                
     3) Yordy, Ian                      4) Smith, Colby                   
                  28.09     1:00.72 (32.63)     1:27.23 (26.51)     1:52.75 (25.52)
  8 Rocky Bayou Christian (Nicevil                    1:56.21    1:55.64        
     1) Harris, Kip H 9                 2) Cannon, Nate E 11              
     3) Sober, Jeffrey J 8              4) Linder, Douglas L 11           
                  29.37     1:01.73 (32.36)     1:29.51 (27.78)     1:55.64 (26.13)
  9 Florida High (Tallahassee)                        1:56.58    1:59.68        
     1) O'Byrne, Cody 12                2) Lewis, Skyler 11               
     3) Cook, Thomas C 11               4) Foley, Jeffrey J 9             
                  29.77     1:05.42 (35.65)     1:32.92 (27.50)     1:59.68 (26.76)
 10 North Bay Haven (Panama City)                     2:00.90    2:02.83        
     1) Knight, Daniel 12               2) Christensen, Mitchell 12       
     3) Fitzgerald, Cameron 12          4) Ford, Walker 12                
                  32.06     1:04.45 (32.39)     1:32.98 (28.53)     2:02.83 (29.85)
 11 Umatilla                                          2:04.81    2:06.67        
     1) Bentley, William 9              2) Perez, Rafael 10               
     3) Bentley, Nicholas 11            4) Espinoza, Patrick 11           
                  35.94     1:09.77 (33.83)     1:41.46 (31.69)     2:06.67 (25.21)
 12 Father Lopez (Daytona Beach)                      2:05.40    2:08.54        
     1) Borer, Christian 11             2) Young, Blake 9                 
     3) Torres, Dante 10                4) Chowdhury, Jahid 11            
                  33.14     1:09.39 (36.25)     1:41.60 (32.21)     2:08.54 (26.94)
 13 Oak Hall (Gainesville)                            2:22.26    2:09.53        
     1) Burgelin, Drew 11               2) Potapow, Michael 12            
     3) Kirschner, Jake 12              4) Theurer, Ernie 12              
                  35.95     1:12.87 (36.92)     1:40.77 (27.90)     2:09.53 (28.76)
 14 St. Johns Country Day                             2:14.78    2:12.85        
     1) Britts, Richard T               2) Rogers, Nick                   
     3) Pace, John B JR                 4) Wilkes, Noah                   
                  33.80     1:11.51 (37.71)     1:41.32 (29.81)     2:12.85 (31.53)
 -- St. John Lutheran (Ocala)                         2:33.37         DQ        
     1) Gunn, Dishon 8                  2) Sumner, Bradlee 10             
     3) Hubner, Kade 8                  4) Wilheim, Walker 11             
                  47.40     1:38.98 (51.58)     2:06.47 (27.49)          DQ (26.71)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: # 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage Plant          
                1:49.43  AA-A
                1:51.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodgson, Jessica L        12 Bolles               1:54.16    1:48.84 AA-A   
                  25.42       52.53 (27.11)     1:20.23 (27.70)     1:48.84 (28.61)
  2 Gvakharia Mgebrishvi, Na  11 Bolles               1:55.31    1:50.38 AA-C   
                  25.45       52.86 (27.41)     1:21.18 (28.32)     1:50.38 (29.20)
  3 Rasmus, Claire E          11 Bolles               1:55.00    1:52.37        
                  25.87       53.80 (27.93)     1:22.92 (29.12)     1:52.37 (29.45)
  4 Lopez Miro, Harley M       9 Bolles               1:58.22    1:53.39        
                  26.63       54.77 (28.14)     1:23.75 (28.98)     1:53.39 (29.64)
  5 Hoffman, Kristia          12 St. Joseph           2:02.83    1:59.97        
                  27.57       58.05 (30.48)     1:29.48 (31.43)     1:59.97 (30.49)
  6 Snodgrass, Madelyn        10 St. Joseph           2:03.33    2:01.82        
                  28.17       58.47 (30.30)     1:30.50 (32.03)     2:01.82 (31.32)
  7 Herring, Annette           8 P.K.Yonge            2:04.68    2:02.69        
                  28.35       58.76 (30.41)     1:30.80 (32.04)     2:02.69 (31.89)
  8 Kendrick, Bethany            Baldwin              2:05.46    2:04.05        
                  28.20       59.26 (31.06)     1:31.85 (32.59)     2:04.05 (32.20)
  9 Lartigue, Bethany J       12 Villages             2:07.03    2:05.44        
                  28.91     1:00.61 (31.70)     1:33.30 (32.69)     2:05.44 (32.14)
 10 DeMichele, Jana           11 St. Francis          2:07.76    2:05.51        
                  28.67     1:00.38 (31.71)     1:33.22 (32.84)     2:05.51 (32.29)
 11 Dalla Riva, Carola        11 Maclay               2:04.60    2:06.42        
                  29.30     1:00.71 (31.41)     1:34.01 (33.30)     2:06.42 (32.41)
 12 Bennett, Laura            11 P.K.Yonge            2:07.31    2:06.79        
                  30.06     1:02.51 (32.45)     1:34.73 (32.22)     2:06.79 (32.06)
 13 Sober, Suzi M             10 RockyBayouChrstn     2:09.39    2:07.89        
                  27.75       59.53 (31.78)     1:34.06 (34.53)     2:07.89 (33.83)
 14 LaReau, Nicole V          JR Providence           2:07.42    2:08.94        
                  28.59     1:01.03 (32.44)     1:35.59 (34.56)     2:08.94 (33.35)
 15 Kirsner, Kaitlin R        JR St.JohnsCntryDay     2:09.70    2:09.57        
                  29.52     1:01.21 (31.69)     1:34.92 (33.71)     2:09.57 (34.65)
 16 Baskin, Stephanie M       FR Providence           2:09.84    2:11.05        
                  30.27     1:03.31 (33.04)     1:38.56 (35.25)     2:11.05 (32.49)
 17 Monger, Lindsey              Episcopal            2:12.41    2:11.26        
                  28.99     1:02.33 (33.34)     1:37.57 (35.24)     2:11.26 (33.69)
 18 Claveau, Emily E          12 Bishop Snyder        2:12.83    2:14.42        
                  30.91     1:05.03 (34.12)     1:40.28 (35.25)     2:14.42 (34.14)
 19 Pearson, Nikita            9 Trinity Catholic     2:20.51    2:16.09        
                  30.66     1:05.28 (34.62)     1:41.16 (35.88)     2:16.09 (34.93)
 20 Downey, Grace             12 St. Francis          2:20.11    2:19.61        
                  30.85     1:05.79 (34.94)     1:42.84 (37.05)     2:19.61 (36.77)
 21 Cunningham, Lindsay       10 Maclay               2:21.20    2:23.20        
                  32.52     1:09.08 (36.56)     1:47.41 (38.33)     2:23.20 (35.79)
 22 Barton, Menina T          10 Bishop Snyder        2:19.28    2:23.72        
                  31.89     1:08.31 (36.42)     1:45.92 (37.61)     2:23.72 (37.80)
 23 Lonergan, Hannah          10 Villages             2:23.66    2:23.74        
                  33.43     1:10.40 (36.97)     1:48.44 (38.04)     2:23.74 (35.30)
 24 Acosta, Peyton             8 P.K.Yonge            2:21.67    2:25.47        
                  33.47     1:11.02 (37.55)     1:48.49 (37.47)     2:25.47 (36.98)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, HuntingtonBchCA              
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Jacksonville                
                1:39.35  AA-A
                1:41.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Josh J             12 Bolles               1:44.54    1:39.18 AA-A   
                  25.02       51.26 (26.24)     1:15.13 (23.87)     1:39.18 (24.05)
  2 Bole, Scott M             11 Bolles               1:45.88    1:42.90        
                  24.85       51.48 (26.63)     1:17.11 (25.63)     1:42.90 (25.79)
  3 Rice, Tyler V             10 Bolles               1:46.99    1:43.10        
                  24.54       51.03 (26.49)     1:17.37 (26.34)     1:43.10 (25.73)
  4 Carbone, Joey J           11 Bolles               1:52.08    1:43.77        
                  23.77       49.55 (25.78)     1:16.31 (26.76)     1:43.77 (27.46)
  5 Walker, Billy S           12 Episcopal            1:55.99    1:47.14        
                  24.60       51.18 (26.58)     1:18.92 (27.74)     1:47.14 (28.22)
  6 Mahon, Samuel             12 P.K.Yonge            1:59.64    1:54.68        
                  27.45       56.46 (29.01)     1:25.37 (28.91)     1:54.68 (29.31)
  7 Wickes, Takashi T         SR Providence           1:56.94    1:55.29        
                  25.81       53.99 (28.18)     1:24.41 (30.42)     1:55.29 (30.88)
  8 Jilek, Martin              8 Maclay               2:04.07    1:59.43        
                  27.53       57.82 (30.29)     1:28.93 (31.11)     1:59.43 (30.50)
  9 Yordy, Ian                   Baldwin              2:01.79    1:59.59        
                  27.27       57.30 (30.03)     1:28.57 (31.27)     1:59.59 (31.02)
 10 Lopez, Alex               11 Villages             2:05.08    2:00.48        
                  28.97     1:00.58 (31.61)     1:31.72 (31.14)     2:00.48 (28.76)
 11 Harris, Kip H              9 RockyBayouChrstn     1:59.49    2:01.41        
                  28.44       58.70 (30.26)     1:30.02 (31.32)     2:01.41 (31.39)
 12 David, Adam C             SR Providence           2:03.15    2:02.86        
                  27.53       57.88 (30.35)     1:29.85 (31.97)     2:02.86 (33.01)
 13 O'Byrne, Cody             12 Florida High         2:05.66    2:04.93        
                  27.29       58.45 (31.16)     1:31.41 (32.96)     2:04.93 (33.52)
 14 Devinger, Nathan T        11 Villages             2:06.25    2:06.10        
                  28.76     1:00.78 (32.02)     1:34.56 (33.78)     2:06.10 (31.54)
 15 Maruschak, Geza           10 Pensacola Cath.      2:08.41    2:06.25        
                  28.29     1:00.09 (31.80)     1:33.72 (33.63)     2:06.25 (32.53)
 16 Eunice, Sean               9 P.K.Yonge            2:06.15    2:08.51        
                  28.37     1:01.06 (32.69)     1:35.27 (34.21)     2:08.51 (33.24)
 17 Atkinson, Riley C         12 Episcopal            2:18.49    2:09.59        
                  29.92     1:02.71 (32.79)     1:35.81 (33.10)     2:09.59 (33.78)
 18 Minter, Kohlman            9 Maclay               2:15.74    2:10.04        
                  29.87     1:02.95 (33.08)     1:36.98 (34.03)     2:10.04 (33.06)
 19 Vandenbord, Ryan          10 St. Joseph           2:14.89    2:11.93        
                  28.79     1:01.89 (33.10)     1:37.82 (35.93)     2:11.93 (34.11)
 20 Bowers, Wesley M          10 RockyBayouChrstn     2:13.49    2:12.09        
                  28.83     1:01.29 (32.46)     1:36.12 (34.83)     2:12.09 (35.97)
 21 Smith, Jared              10 Episcopal            2:12.33    2:12.46        
                  29.49     1:02.43 (32.94)     1:37.09 (34.66)     2:12.46 (35.37)
 22 Bebout, Micah L           JR Providence           2:19.56    2:16.27        
                  30.64     1:04.36 (33.72)     1:40.04 (35.68)     2:16.27 (36.23)
 23 Britts, Richard T            St.JohnsCntryDay     2:19.18    2:17.83        
                  31.55     1:06.69 (35.14)     1:43.08 (36.39)     2:17.83 (34.75)
 24 Arthmann, Jason A         11 Florida High         2:16.25    2:19.27        
                  30.18     1:05.51 (35.33)     1:44.01 (38.50)     2:19.27 (35.26)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Clearwater               
                2:03.03  AA-A
                2:05.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoff, Madeline C          11 Bolles               2:10.44    2:06.22        
                  28.39     1:00.58 (32.19)     1:36.06 (35.48)     2:06.22 (30.16)
  2 Lapteva, Olga             10 Bolles               2:11.15    2:06.49        
                  27.94     1:00.57 (32.63)     1:36.78 (36.21)     2:06.49 (29.71)
  3 Hartje, Amelia A          11 Bolles               2:11.64    2:09.29        
                  28.53     1:01.11 (32.58)     1:39.37 (38.26)     2:09.29 (29.92)
  4 Wessell, Madeline R       10 Bolles               2:11.18    2:09.49        
                  27.45     1:00.19 (32.74)     1:40.00 (39.81)     2:09.49 (29.49)
  5 Ivey, Izzy                 7 Oak Hall School      2:19.10    2:13.85        
                  29.14     1:03.91 (34.77)     1:43.37 (39.46)     2:13.85 (30.48)
  6 Altman, Megan M           10 Episcopal            2:23.18    2:17.37        
                  30.83     1:04.08 (33.25)     1:45.47 (41.39)     2:17.37 (31.90)
  7 Schellin, Heidi           10 Pensacola Cath.      2:20.98    2:17.83        
                  30.74     1:06.15 (35.41)     1:44.75 (38.60)     2:17.83 (33.08)
  8 Vashi, Anisa              09 Episcopal            2:20.52    2:20.01        
                  31.57     1:08.44 (36.87)     1:47.82 (39.38)     2:20.01 (32.19)
  9 Nieuwenhuis, Nataleigh K     St.JohnsCntryDay     2:28.46    2:28.41        
                  32.76     1:10.97 (38.21)     1:55.65 (44.68)     2:28.41 (32.76)
 10 Floyd, Laura              10 Trinity Catholic     2:31.16    2:30.39        
                  33.16     1:10.00 (36.84)     1:56.04 (46.04)     2:30.39 (34.35)
 11 Sumner, Kaitlin           11 St.John Lutheran     2:35.61    2:30.67        
                  33.63     1:10.14 (36.51)     1:55.83 (45.69)     2:30.67 (34.84)
 12 Hanson, Elizabeth          8 Maclay               2:38.52    2:31.66        
                  32.61     1:14.48 (41.87)     1:57.68 (43.20)     2:31.66 (33.98)
 13 Acosta, Valon              9 P.K.Yonge            2:31.30    2:33.27        
                  33.64     1:13.96 (40.32)     1:59.61 (45.65)     2:33.27 (33.66)
 14 Campbell, Alexa M         SO St.JohnsCntryDay     2:32.50    2:34.97        
                  31.40     1:10.74 (39.34)     1:59.82 (49.08)     2:34.97 (35.15)
 15 Thaeler, Chloe E          FR Providence           2:38.34    2:35.62        
                  33.83     1:14.33 (40.50)     2:00.29 (45.96)     2:35.62 (35.33)
 16 Stephens, Sarah            7 Providence           2:35.69    2:36.44        
                  44.40     1:12.98 (28.58)     2:01.93 (48.95)     2:36.44 (34.51)
 17 Lansing, Savannah         JR Providence           2:44.91    2:40.20        
                  34.37     1:29.13 (54.76)     2:04.17 (35.04)     2:40.20 (36.03)
 18 Pinks, Morgan             11 P.K.Yonge            2:43.98    2:43.75        
                  34.35     1:15.82 (41.47)     2:04.54 (48.72)     2:43.75 (39.21)
 19 Britton, Kailin M         12 Bishop Snyder        2:43.55    2:43.98        
                  35.14     1:16.41 (41.27)     2:04.28 (47.87)     2:43.98 (39.70)
 20 James, Jessica B          10 Bishop Snyder        2:42.33    2:46.87        
                  36.00     1:20.48 (44.48)     2:08.93 (48.45)     2:46.87 (37.94)
 21 Curtis, Amelia             8 Oak Hall School      2:50.18    2:48.51        
                  35.30     1:17.64 (42.34)     2:08.72 (51.08)     2:48.51 (39.79)
 22 Cramer, Katie             09 St. Joseph           2:46.26    2:48.66        
                  35.72     1:20.77 (45.05)     2:11.86 (51.09)     2:48.66 (36.80)
 23 Deak, Allie                9 Villages             2:53.34    2:54.71        
                  36.57     1:21.18 (44.61)     2:12.34 (51.16)     2:54.71 (42.37)
 -- Connor, Dana C            12 CommChrstnTal        2:27.58         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, Fort Lauderdale              
                1:51.12  AA-A
                1:53.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrena, Javier           11 Bolles               1:59.10    1:54.98        
                  24.01       52.27 (28.26)     1:27.19 (34.92)     1:54.98 (27.79)
  2 McPheters, Matthew S      12 Bolles               1:58.54    1:55.31        
                  24.33       52.08 (27.75)     1:27.79 (35.71)     1:55.31 (27.52)
  3 Garcia, Gian M            SO Providence           2:00.84    1:56.95        
                  24.36       53.59 (29.23)     1:29.20 (35.61)     1:56.95 (27.75)
  4 Fonteno, Michael R        12 Bolles               2:01.94    1:57.44        
                  25.24       54.15 (28.91)     1:29.09 (34.94)     1:57.44 (28.35)
  5 Wilson, Henry H           12 Episcopal            2:07.29    2:00.14        
                  25.53       56.44 (30.91)     1:31.57 (35.13)     2:00.14 (28.57)
  6 Hill, Walker W            12 Bolles               2:04.58    2:00.37        
                  25.64       55.22 (29.58)     1:31.28 (36.06)     2:00.37 (29.09)
  7 Cottle, Joshua            12 Maclay               2:06.49    2:00.87        
                  27.20       57.49 (30.29)     1:33.03 (35.54)     2:00.87 (27.84)
  8 Chambasian, Rafaele        8 Maclay               2:15.36    2:11.07        
                  29.60     1:04.45 (34.85)     1:40.42 (35.97)     2:11.07 (30.65)
  9 Christensen, Mitchell     12 North Bay Haven      2:19.24    2:16.38        
                  29.52     1:02.11 (32.59)     1:44.16 (42.05)     2:16.38 (32.22)
 10 Smith, Speakman           09 Episcopal            2:21.25    2:16.44        
                  28.85     1:04.85 (36.00)     1:44.36 (39.51)     2:16.44 (32.08)
 11 Perkins, R.J. J           12 Villages             2:16.01    2:17.97        
                  29.66     1:05.77 (36.11)     1:45.69 (39.92)     2:17.97 (32.28)
 12 Sober, Jeffrey J           8 RockyBayouChrstn     2:22.53    2:23.37        
                  30.21     1:08.36 (38.15)     1:52.54 (44.18)     2:23.37 (30.83)
 13 Crawford, Jace            06 Episcopal            2:30.50    2:24.44        
                  31.54     1:09.16 (37.62)     1:52.34 (43.18)     2:24.44 (32.10)
 14 Thomas, Andrew             9 P.K.Yonge            2:26.27    2:27.84        
                  30.13     1:07.43 (37.30)     1:55.20 (47.77)     2:27.84 (32.64)
 15 Etherton, Isaac            8 P.K.Yonge            2:28.83    2:28.40        
                  31.65     1:09.98 (38.33)     1:55.09 (45.11)     2:28.40 (33.31)
 16 Larson, John                 Baldwin              2:29.36    2:28.86        
                  30.29     1:07.44 (37.15)     1:52.30 (44.86)     2:28.86 (36.56)
 17 Rogers, Nick                 St.JohnsCntryDay     2:32.82    2:31.36        
                  31.05     1:09.65 (38.60)     1:57.39 (47.74)     2:31.36 (33.97)
 18 Vodre, Reece               8 P.K.Yonge            2:33.56    2:31.86        
                  34.06     1:14.99 (40.93)     1:57.84 (42.85)     2:31.86 (34.02)
 19 Patacca, Connor M          8 Providence           2:38.49    2:36.38        
                  31.73     1:13.83 (42.10)     1:58.76 (44.93)     2:36.38 (37.62)
 20 Anderson, Carter D         6 Providence           2:40.32    2:41.58        
                  35.55     1:16.97 (41.42)     2:05.38 (48.41)     2:41.58 (36.20)
 21 Conklin, Bradon           12 Villages             2:42.38    2:43.04        
                  34.78     1:17.24 (42.46)     2:03.35 (46.11)     2:43.04 (39.69)
 22 Bentley, Nicholas         11 Umatilla             2:43.74    2:45.87        
                  32.95     1:16.86 (43.91)     2:06.05 (49.19)     2:45.87 (39.82)
 23 Lewis, Skyler             11 Florida High         2:47.33    2:55.19        
                  34.60     1:28.08 (53.48)     2:13.42 (45.34)     2:55.19 (41.77)
 -- Smith, Seth                8 North Bay Haven      2:47.92         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 21.99        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Miami                     
                23.42  AA-A
                23.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Kasey M          11 Bolles                 24.12      23.28 AA-A   
  2 Trematerra, Lindsey       11 Oak Hall School        24.27      24.20        
  3 Kicklighter, Katie        12 Umatilla               24.38      24.27        
  4 Sturrup, Simone R         10 Bolles                 25.36      24.44        
  5 Aubley, Brittany G        12 Bolles                 25.65      24.46        
  6 Garofalo, Bella           10 St. Joseph             25.12      24.50        
  7 Trieu, Audrey A           10 Bolles                 25.11      24.64        
  8 Fonville, Victoria        SO Providence             25.10      25.02        
  9 Brown, Haley              12 Episcopal              26.10      25.26        
 10 Watkins, Justine          SO Providence             25.20      25.71        
 11 Feeley, Annie K           09 Episcopal              26.09      25.72        
 12 Sober, Suzi M             10 RockyBayouChrstn       26.05      26.00        
 13 Davey, Livy               SR Providence             26.72      26.37        
 14 Austin, Abby              11 P.K.Yonge              26.71      26.59        
 15 Nieuwenhuis, Nataleigh K     St.JohnsCntryDay       27.27      27.18        
 15 Nadeau, Kaylee            12 Villages               27.50      27.18        
 17 Baskin, Stephanie M       FR Providence             27.02      27.21        
 18 Scarborough, Savannah     12 P.K.Yonge              27.79      27.94        
 19 Hall, Alexis              10 Villages               28.03      28.23        
 20 Lydecker, Allison         11 Father Lopez           27.86      28.63        
 21 Richardson, Mackenzie L   11 Florida High           29.14      28.84        
 22 Swartz, Peyton            12 Maclay                 28.70      28.86        
 23 Ramirez, Carly            10 P.K.Yonge              29.02      28.90        
 24 Fitzpatrick, Lexi M        8 Florida High           28.95      28.96        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.36        2013 Caeleb Dressel, Clay High School             
       State: # 19.54        2012 Ryan Murphy, Bolles                          
                20.84  AA-A
                21.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinney, William H       12 Bolles                 21.84      21.55        
  2 Georgiadis, Luke L        12 Bolles                 22.13      21.72        
  3 Dietrich, Hagen W         11 Bolles                 23.09      22.12        
  4 Ahmad Fauzi, Danial I     11 Bolles                 23.11      22.29        
  5 Keller, Greg C            SR Providence             22.63      22.45        
  6 Munoz, Kevin A            12 Episcopal              23.11      22.59        
  7 Rosa, Sam W               SO Providence             23.21      23.38        
  8 Cook, Thomas C            11 Florida High           23.99      23.58        
  9 Mariner, Nick             11 Villages               24.64      23.97        
 10 Wickenden, Will           11 Episcopal              25.18      24.25        
 11 Arredondo,, Stefan           Baldwin                24.39      24.59        
 11 Whittaker, Quin            9 P.K.Yonge              24.03      24.59        
 13 Miller, John              12 St. Joseph             25.26      24.67        
 14 Merry, Ty                 JR Providence             25.00      24.85        
 15 Sweeney, Matthew          11 Maclay                 25.08      25.32        
 16 Fitzgerald, Cameron       12 North Bay Haven        25.55      25.52        
 17 Minter, Charles           10 Maclay                 25.89      25.67        
 18 Gotsch, Chaz              11 Oak Hall School        25.71      25.69        
 19 Westol, Matthew           11 St.John Lutheran       24.60      25.72        
 20 Mageveny, Quinn           11 Episcopal              25.62      25.82        
 21 Lindsey, Kraig            11 St.John Lutheran       24.99      25.91        
 22 Williams, Daniel          12 St. Francis            25.52      25.96        
 23 Sciullo, Daniel              Baldwin                25.85      26.09        
 23 Linder, Douglas L         11 RockyBayouChrstn       25.42      26.09        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasser, Jill             11 Bolles                433.65     420.55        
  2 Deloach, Fondren           9 P.K.Yonge             389.65     360.60        
  3 Mathis, Grace             11 Bolles                368.10     354.10        
  4 Nelson, Isabella          11 P.K.Yonge             337.30     343.90        
  5 Scherer, Tai-Tai           8 Bolles                284.80     301.40        
  6 Acree, Alexandria         12 Bolles                309.55     291.05        
  7 Katz, Avery               10 Oak Hall School       311.90     224.40        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iacomini, Connor          10 Pensacola Cath.       365.30     377.50        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 51.92        2011 Jasmine Tosky, Palo Alto, CA                 
       State: # 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland                 
                55.26  AA-A
                56.30  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gvakharia Mgebrishvi, Na  11 Bolles                 59.15      55.51 AA-C   
                  26.39       55.51 (29.12)                                        
  2 Miller, Chloe G           10 Bolles                 58.34      57.03        
                  26.89       57.03 (30.14)                                        
  3 Pritchard, Madison M      11 Bolles                 59.68      57.22        
                  27.05       57.22 (30.17)                                        
  4 Peacock, Salem E          12 Bolles               1:00.53      59.11        
                  27.74       59.11 (31.37)                                        
  5 Snodgrass, Madelyn        10 St. Joseph           1:04.52    1:02.14        
                  29.15     1:02.14 (32.99)                                        
  6 LaReau, Nicole V          JR Providence           1:03.76    1:02.49        
                  29.37     1:02.49 (33.12)                                        
  7 Herring, Annette           8 P.K.Yonge            1:04.35    1:04.27        
                  30.42     1:04.27 (33.85)                                        
  8 Dalla Riva, Carola        11 Maclay               1:02.99    1:05.82        
                  30.67     1:05.82 (35.15)                                        
  9 Brown, Erica L            SR Providence           1:08.73    1:07.58        
                  31.24     1:07.58 (36.34)                                        
 10 Campbell, Alexa M         SO St.JohnsCntryDay     1:09.73    1:07.98        
                  31.13     1:07.98 (36.85)                                        
 11 Green, Hadleigh           11 Oak Hall School      1:09.91    1:08.28        
                  30.98     1:08.28 (37.30)                                        
 12 Hanson, Elizabeth          8 Maclay               1:10.58    1:08.39        
                  32.16     1:08.39 (36.23)                                        
 13 Gunter, Ashley            08 Episcopal            1:10.57    1:08.98        
                  32.17     1:08.98 (36.81)                                        
 14 Hall, Abbey                  Baldwin              1:10.43    1:09.49        
                  32.70     1:09.49 (36.79)                                        
 15 Pafford, Lea              11 Father Lopez         1:11.65    1:11.19        
                  32.42     1:11.19 (38.77)                                        
 16 White, Ashley             10 Umatilla             1:14.08    1:11.26        
                  32.25     1:11.26 (39.01)                                        
 17 Bryant, Parker            JR St.JohnsCntryDay     1:10.11    1:11.36        
                  32.82     1:11.36 (38.54)                                        
 18 Tuggle, Amber             10 Pensacola Cath.      1:12.87    1:13.07        
                  33.87     1:13.07 (39.20)                                        
 19 James, Jessica B          10 Bishop Snyder        1:12.91    1:15.84        
                  36.67     1:15.84 (39.17)                                        
 20 Acosta, Peyton             8 P.K.Yonge            1:11.77    1:16.00        
                  36.44     1:16.00 (39.56)                                        
 21 Martens, Madeleine R      09 Bishop Snyder        1:17.99    1:18.45        
                  35.16     1:18.45 (43.29)                                        
 22 Gibbs, Sindney            07 Episcopal            1:18.17    1:18.60        
                  35.64     1:18.60 (42.96)                                        
 -- Connor, Dana C            12 CommChrstnTal        1:03.40         NS        
 -- Stephens, Sarah            7 Providence           1:13.02         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 45.81        2013 Caeleb Dressel, Clay High School             
       State: # 46.50        2012 Joseph Schooling, Bolles                     
                49.64  AA-A
                50.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schooling, Joseph I       12 Bolles                 48.90      46.74 AA-A   
                  21.99       46.74 (24.75)                                        
  2 Barrena, Javier           11 Bolles                 52.68      50.47 AA-C   
                  23.94       50.47 (26.53)                                        
  3 Carbone, Joey J           11 Bolles                 52.70      51.16        
                  24.27       51.16 (26.89)                                        
  4 McKinney, William H       12 Bolles                 52.65      51.44        
                  24.44       51.44 (27.00)                                        
  5 Walker, Billy S           12 Episcopal              56.76      52.52        
                  25.13       52.52 (27.39)                                        
  6 Garcia, Gian M            SO Providence             54.48      52.56        
                  24.58       52.56 (27.98)                                        
  7 McCullough, Ailin         12 P.K.Yonge              56.23      54.26        
                  25.77       54.26 (28.49)                                        
  8 Garofalo, Dominic C       12 St. Joseph             57.27      56.18        
                  25.76       56.18 (30.42)                                        
  9 Lopez, Alex               11 Villages               58.28      57.40        
                  27.33       57.40 (30.07)                                        
 10 Wallace, Kieran           10 Episcopal              57.03      57.66        
                  26.32       57.66 (31.34)                                        
 11 Wickes, Takashi T         SR Providence             58.63      58.75        
                  27.55       58.75 (31.20)                                        
 12 Cook, Thomas C            11 Florida High           59.97      59.22        
                  27.97       59.22 (31.25)                                        
 13 Crane, Cole               07 Episcopal            1:00.08      59.79        
                  28.10       59.79 (31.69)                                        
 14 Fitzgerald, Cameron       12 North Bay Haven      1:04.23    1:03.13        
                  29.31     1:03.13 (33.82)                                        
 15 Kirschner, Jake           12 Oak Hall School      1:04.37    1:04.53        
                  29.45     1:04.53 (35.08)                                        
 16 Helveston, Haden          11 RockyBayouChrstn     1:06.39    1:05.04        
                  30.19     1:05.04 (34.85)                                        
 17 Hirapara, Cole P          FR Providence           1:08.76    1:06.03        
                  30.54     1:06.03 (35.49)                                        
 18 Wellhausen, Daniel           Baldwin              1:06.75    1:06.27        
                  29.83     1:06.27 (36.44)                                        
 19 Rogers, Nick                 St.JohnsCntryDay     1:08.03    1:07.03        
                  31.05     1:07.03 (35.98)                                        
 20 Etherton, Isaac            8 P.K.Yonge            1:06.87    1:07.07        
                  31.73     1:07.07 (35.34)                                        
 21 Meyer, Samuel             09 Episcopal            1:06.35    1:07.09        
                  31.38     1:07.09 (35.71)                                        
 22 Sweeney, Matthew          11 Maclay               1:08.42    1:08.80        
                  31.25     1:08.80 (37.55)                                        
 23 Bentley, Nicholas         11 Umatilla             1:11.36    1:12.05        
                  32.91     1:12.05 (39.14)                                        
 24 Torres, Dante             10 Father Lopez         1:12.33    1:18.00        
                  33.72     1:18.00 (44.28)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.15        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                     
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.81  AA-A
                51.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rasmus, Claire E          11 Bolles                 52.24      51.20 AA-C   
                  24.86       51.20 (26.34)                                        
  2 Hodgson, Jessica L        12 Bolles                 52.73      51.32 AA-C   
                  24.84       51.32 (26.48)                                        
  3 Trematerra, Lindsey       11 Oak Hall School        53.00      52.29        
                  25.58       52.29 (26.71)                                        
  4 Kicklighter, Katie        12 Umatilla               53.18      53.17        
                  25.80       53.17 (27.37)                                        
  5 Aubley, Brittany G        12 Bolles                 55.49      53.61        
                  25.83       53.61 (27.78)                                        
  6 Garofalo, Bella           10 St. Joseph             55.86      53.68        
                  26.26       53.68 (27.42)                                        
  7 Brown, Haley              12 Episcopal              56.91      54.36        
                  26.04       54.36 (28.32)                                        
  8 Trieu, Audrey A           10 Bolles                 55.05      54.38        
                  25.98       54.38 (28.40)                                        
  9 Feeley, Annie K           09 Episcopal              56.31      55.99        
                  26.58       55.99 (29.41)                                        
 10 Hanson, Catherine         11 Maclay                 58.82      56.42        
                  27.15       56.42 (29.27)                                        
 11 Davey, Livy               SR Providence             58.26      57.50        
                  27.96       57.50 (29.54)                                        
 12 Brown, Erica L            SR Providence             59.44      58.64        
                  28.44       58.64 (30.20)                                        
 13 Kirsner, Kaitlin R        JR St.JohnsCntryDay       59.79      58.72        
                  28.13       58.72 (30.59)                                        
 14 Monger, Lindsey              Episcopal            1:00.28      58.91        
                  28.84       58.91 (30.07)                                        
 15 Nadeau, Kaylee            12 Villages             1:00.28      59.27        
                  28.52       59.27 (30.75)                                        
 16 Scarborough, Savannah     12 P.K.Yonge            1:02.52    1:01.41        
                  29.50     1:01.41 (31.91)                                        
 17 Hall, Alexis              10 Villages             1:03.60    1:02.86        
                  30.26     1:02.86 (32.60)                                        
 18 Cunningham, Lindsay       10 Maclay               1:02.47    1:03.11        
                  30.79     1:03.11 (32.32)                                        
 19 Hemsley, Kaia             FR Providence           1:03.76    1:04.00        
                  30.68     1:04.00 (33.32)                                        
 20 James, Kylie              12 Villages             1:04.96    1:04.75        
                  30.82     1:04.75 (33.93)                                        
 21 Holliman, Rebecca         10 Pensacola Cath.      1:04.62    1:04.94        
                  31.25     1:04.94 (33.69)                                        
 22 Bryant, Parker            JR St.JohnsCntryDay     1:04.68    1:05.17        
                  31.87     1:05.17 (33.30)                                        
 23 Pinks, Morgan             11 P.K.Yonge            1:05.34    1:05.35        
                  31.44     1:05.35 (33.91)                                        
 24 Cramer, Katie             09 St. Joseph           1:05.05    1:07.36        
                  32.23     1:07.36 (35.13)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: # 42.95        2012 Ryan Murphy, Jacksonville                    
                45.50  AA-A
                46.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Tyler V             10 Bolles                 48.49      46.76        
                  22.69       46.76 (24.07)                                        
  2 Georgiadis, Luke L        12 Bolles                 47.89      47.08        
                  22.45       47.08 (24.63)                                        
  3 Fonteno, Michael R        12 Bolles                 49.12      47.66        
                  22.85       47.66 (24.81)                                        
  4 Dietrich, Hagen W         11 Bolles                 48.83      47.76        
                  23.16       47.76 (24.60)                                        
  5 Munoz, Kevin A            12 Episcopal              51.34      50.29        
                  23.79       50.29 (26.50)                                        
  6 Wiegand, Robert           SR Providence             53.30      51.66        
                  24.83       51.66 (26.83)                                        
  7 Mahon, Samuel             12 P.K.Yonge              52.62      52.44        
                  24.45       52.44 (27.99)                                        
  8 Mariner, Nick             11 Villages               55.33      53.23        
                  25.76       53.23 (27.47)                                        
  9 Arredondo,, Stefan           Baldwin                54.37      53.38        
                  25.60       53.38 (27.78)                                        
 10 Yordy, Ian                   Baldwin                54.38      54.20        
                  26.19       54.20 (28.01)                                        
 11 Devinger, Nathan T        11 Villages               55.53      54.44        
                  26.40       54.44 (28.04)                                        
 12 Miller, John              12 St. Joseph             56.75      55.75        
                  26.01       55.75 (29.74)                                        
 13 Wickenden, Will           11 Episcopal              57.80      55.90        
                  26.44       55.90 (29.46)                                        
 14 Gotsch, Chaz              11 Oak Hall School        57.40      56.68        
                  27.10       56.68 (29.58)                                        
 15 Manucy, Hunter            10 P.K.Yonge              56.30      57.05        
                  26.83       57.05 (30.22)                                        
 16 Maruschak, Geza           10 Pensacola Cath.        55.93      57.14        
                  27.06       57.14 (30.08)                                        
 17 Mageveny, Quinn           11 Episcopal              57.48      57.43        
                  27.27       57.43 (30.16)                                        
 18 Minter, Charles           10 Maclay                 57.64      57.46        
                  27.58       57.46 (29.88)                                        
 19 Lindsey, Kraig            11 St.John Lutheran       56.53      57.58        
                  27.60       57.58 (29.98)                                        
 20 Campono, Joe                 Baldwin                58.36      57.82        
                  27.21       57.82 (30.61)                                        
 21 Dampier, JT               11 P.K.Yonge              58.16      58.25        
                  27.23       58.25 (31.02)                                        
 22 Williams, Daniel          12 St. Francis            58.22      59.92        
                  29.06       59.92 (30.86)                                        
 23 Linder, Douglas L         11 RockyBayouChrstn       58.13    1:00.08        
                  28.24     1:00.08 (31.84)                                        
 -- Callahan, Tate R          FR Providence             51.15         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:31.38        2013 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Jacksonville             
                4:52.31  AA-A
                4:57.63  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez Miro, Harley M       9 Bolles               5:07.97    4:58.07        
                  28.15       57.93 (29.78)     1:27.65 (29.72)     1:57.19 (29.54)
        2:26.72 (29.53)     2:56.18 (29.46)     3:26.29 (30.11)     3:56.75 (30.46)
        4:27.64 (30.89)     4:58.07 (30.43)                                        
  2 Miller, Chloe G           10 Bolles               5:08.04    5:01.55        
                  27.46       57.18 (29.72)     1:27.24 (30.06)     1:57.55 (30.31)
        2:27.56 (30.01)     2:58.03 (30.47)     3:28.80 (30.77)     3:59.66 (30.86)
        4:30.76 (31.10)     5:01.55 (30.79)                                        
  3 Jacobs, Emily A           12 Bolles               5:22.38    5:10.57        
                  28.69       58.93 (30.24)     1:29.53 (30.60)     2:00.65 (31.12)
        2:32.21 (31.56)     3:03.85 (31.64)     3:35.75 (31.90)     4:07.60 (31.85)
        4:39.26 (31.66)     5:10.57 (31.31)                                        
  4 Kassis, Anna R            11 Bolles               5:17.09    5:13.13        
                  28.69       58.83 (30.14)     1:29.23 (30.40)     2:00.22 (30.99)
        2:31.51 (31.29)     3:03.22 (31.71)     3:35.46 (32.24)     4:07.98 (32.52)
        4:40.91 (32.93)     5:13.13 (32.22)                                        
  5 Hoffman, Kristia          12 St. Joseph           5:21.93    5:21.27        
                  27.98       59.05 (31.07)     1:30.91 (31.86)     2:03.45 (32.54)
        2:36.44 (32.99)     3:09.58 (33.14)     3:42.40 (32.82)     4:16.35 (33.95)
        4:49.58 (33.23)     5:21.27 (31.69)                                        
  6 Ivey, Izzy                 7 Oak Hall School      5:32.76    5:23.18        
                  28.97     1:00.54 (31.57)     1:38.61 (38.07)     2:05.97 (27.36)
        2:39.42 (33.45)     3:12.53 (33.11)     3:46.02 (33.49)     4:36.61 (50.59)
        4:52.33 (15.72)     5:23.18 (30.85)                                        
  7 DeMichele, Jana           11 St. Francis          5:41.12    5:33.28        
                  29.16     1:01.28 (32.12)     1:34.35 (33.07)     2:07.91 (33.56)
        2:41.77 (33.86)     3:15.80 (34.03)     3:50.54 (34.74)     4:25.49 (34.95)
        5:00.05 (34.56)     5:33.28 (33.23)                                        
  8 Kendrick, Bethany            Baldwin              5:38.62    5:37.17        
                  29.25     1:01.18 (31.93)     1:35.79 (34.61)     2:10.38 (34.59)
        2:45.04 (34.66)     3:19.91 (34.87)     3:54.64 (34.73)     4:29.33 (34.69)
        5:03.87 (34.54)     5:37.17 (33.30)                                        
  9 Scarborough, Grace        09 P.K.Yonge            5:44.50    5:38.02        
                  31.18     1:05.09 (33.91)     1:38.94 (33.85)     2:12.45 (33.51)
        2:45.82 (33.37)     3:20.45 (34.63)     3:55.69 (35.24)     4:30.43 (34.74)
        5:05.02 (34.59)     5:38.02 (33.00)                                        
 10 Lartigue, Bethany J       12 Villages             5:47.87    5:44.99        
                  31.65     1:06.30 (34.65)     1:41.76 (35.46)     2:17.88 (36.12)
        2:53.71 (35.83)     3:29.18 (35.47)     4:04.08 (34.90)     4:38.86 (34.78)
        5:13.24 (34.38)     5:44.99 (31.75)                                        
 11 Goodwin, Casey            09 Episcopal            5:49.77    5:46.18        
                  30.78     1:04.73 (33.95)     1:38.97 (34.24)     2:13.06 (34.09)
        2:47.70 (34.64)     3:24.05 (36.35)     4:00.35 (36.30)     4:36.48 (36.13)
        5:12.23 (35.75)     5:46.18 (33.95)                                        
 12 Acosta, Valon              9 P.K.Yonge            6:00.92    5:50.99        
                  31.83     1:06.66 (34.83)     1:42.73 (36.07)     2:18.35 (35.62)
        2:54.02 (35.67)     3:29.67 (35.65)     4:05.61 (35.94)     4:40.79 (35.18)
        5:16.55 (35.76)     5:50.99 (34.44)                                        
 13 Keller, Natalie           FR Providence           5:55.57    5:53.85        
                  31.57     1:06.96 (35.39)     1:42.42 (35.46)     2:17.96 (35.54)
        2:54.24 (36.28)     3:30.43 (36.19)     4:06.23 (35.80)     4:43.29 (37.06)
        5:18.87 (35.58)     5:53.85 (34.98)                                        
 14 Claveau, Emily E          12 Bishop Snyder        5:57.06    5:58.56        
                  32.16     1:07.09 (34.93)     1:42.82 (35.73)     2:19.28 (36.46)
        2:55.70 (36.42)     3:32.64 (36.94)     4:09.71 (37.07)     4:46.54 (36.83)
        5:23.10 (36.56)     5:58.56 (35.46)                                        
 15 Gaver, Molly O               St.JohnsCntryDay     6:04.55    6:06.01        
                  32.03     1:07.93 (35.90)     1:45.06 (37.13)     2:22.66 (37.60)
        3:01.28 (38.62)     3:39.37 (38.09)     4:17.67 (38.30)     4:54.47 (36.80)
        5:31.54 (37.07)     6:06.01 (34.47)                                        
 16 Barr, Abigail             10 Pensacola Cath.      6:15.27    6:06.85        
                  31.69     1:07.78 (36.09)     1:45.39 (37.61)     2:23.28 (37.89)
        3:00.97 (37.69)     3:38.90 (37.93)     4:16.51 (37.61)     4:54.08 (37.57)
        5:32.18 (38.10)     6:06.85 (34.67)                                        
 17 Lansing, Savannah         JR Providence           6:10.70    6:07.06        
                  31.62     1:07.54 (35.92)     1:45.76 (38.22)     2:23.44 (37.68)
        3:01.37 (37.93)     3:38.71 (37.34)     4:17.16 (38.45)     4:55.61 (38.45)
        5:32.31 (36.70)     6:07.06 (34.75)                                        
 18 Pearson, Nikita            9 Trinity Catholic     6:09.18    6:11.85        
                  30.98     1:06.73 (35.75)     1:44.42 (37.69)     2:23.38 (38.96)
        3:02.37 (38.99)     3:41.24 (38.87)     4:20.06 (38.82)     4:58.34 (38.28)
        5:35.86 (37.52)     6:11.85 (35.99)                                        
 19 Liu, Chenge               SO St.JohnsCntryDay     6:20.73    6:19.20        
                  33.47     1:10.17 (36.70)     1:48.28 (38.11)     2:26.77 (38.49)
        3:05.85 (39.08)     3:44.87 (39.02)     4:24.15 (39.28)     5:03.42 (39.27)
        5:42.46 (39.04)     6:19.20 (36.74)                                        
 20 Moffett, Alexis G         11 Villages             6:28.08    6:19.79        
                  32.50     1:09.20 (36.70)     1:47.99 (38.79)     2:27.27 (39.28)
        3:06.72 (39.45)     3:45.92 (39.20)     4:25.19 (39.27)     5:04.69 (39.50)
        5:43.77 (39.08)     6:19.79 (36.02)                                        
 21 Lonergan, Hannah          10 Villages             6:31.97    6:27.54        
                  34.84     1:13.22 (38.38)     1:53.13 (39.91)     2:32.47 (39.34)
        3:12.11 (39.64)     3:52.03 (39.92)     4:32.41 (40.38)     5:12.28 (39.87)
        5:51.26 (38.98)     6:27.54 (36.28)                                        
 22 Adams, Dixie              FR Providence           6:38.81    6:27.55        
                  34.93     1:13.64 (38.71)     1:53.57 (39.93)     2:33.46 (39.89)
        3:13.13 (39.67)     3:52.21 (39.08)     4:32.82 (40.61)     5:12.21 (39.39)
        5:51.27 (39.06)     6:27.55 (36.28)                                        
 23 Costabile, Gabrielle      12 St. Francis          6:33.43    6:30.30        
                  34.67     1:12.58 (37.91)     1:51.88 (39.30)     2:31.61 (39.73)
        3:11.33 (39.72)     3:50.81 (39.48)     4:30.42 (39.61)     5:10.64 (40.22)
        5:50.52 (39.88)     6:30.30 (39.78)                                        
 24 Cornelius, Mia             8 North Bay Haven      6:41.37    6:45.30        
                  36.43     1:16.70 (40.27)     1:58.72 (42.02)     2:40.87 (42.15)
        3:23.21 (42.34)     4:04.98 (41.77)     4:47.29 (42.31)     5:28.15 (40.86)
        6:07.05 (38.90)     6:45.30 (38.25)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:13.87        2013 Jack Conger, Good Counsel,MD               
       State: # 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview               
                4:30.22  AA-A
                4:35.31  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bole, Scott M             11 Bolles               4:42.95    4:35.08 AA-C   
                  25.88       53.33 (27.45)     1:21.71 (28.38)     1:50.00 (28.29)
        2:18.37 (28.37)     2:46.15 (27.78)     3:13.66 (27.51)     3:41.58 (27.92)
        4:08.86 (27.28)     4:35.08 (26.22)                                        
  2 Lau, Leonis J             11 Bolles               4:49.53    4:39.76        
                  25.50       52.99 (27.49)     1:21.30 (28.31)     1:49.65 (28.35)
        2:18.29 (28.64)     2:46.76 (28.47)     3:15.33 (28.57)     3:43.65 (28.32)
        4:11.88 (28.23)     4:39.76 (27.88)                                        
  3 Batista, Caio S           11 Bolles               4:48.09    4:42.39        
                  25.88       53.87 (27.99)     1:22.71 (28.84)     1:51.68 (28.97)
        2:20.12 (28.44)     2:48.64 (28.52)     3:17.07 (28.43)     3:45.82 (28.75)
        4:14.72 (28.90)     4:42.39 (27.67)                                        
  4 Gibbons, Jake R           11 Bolles               4:53.11    4:42.51        
                  25.62       53.83 (28.21)     1:22.44 (28.61)     1:51.24 (28.80)
        2:19.97 (28.73)     2:48.46 (28.49)     3:17.05 (28.59)     3:45.91 (28.86)
        4:14.97 (29.06)     4:42.51 (27.54)                                        
  5 Cottle, Joshua            12 Maclay               5:08.23    4:52.14        
                  26.47       55.03 (28.56)     1:24.12 (29.09)     1:53.66 (29.54)
        2:23.22 (29.56)     2:53.12 (29.90)     3:22.66 (29.54)     3:53.00 (30.34)
        4:23.19 (30.19)     4:52.14 (28.95)                                        
  6 Jilek, Martin              8 Maclay               5:30.46    5:22.52        
                  27.90       58.37 (30.47)     1:31.09 (32.72)     2:03.94 (32.85)
        2:37.01 (33.07)     3:09.93 (32.92)     3:43.59 (33.66)     4:17.15 (33.56)
        4:50.54 (33.39)     5:22.52 (31.98)                                        
  7 Hill, Julian               7 P.K.Yonge            5:32.24    5:24.06        
                  31.58     1:04.00 (32.42)     1:37.38 (33.38)     2:10.45 (33.07)
        2:44.36 (33.91)     3:17.31 (32.95)     3:50.08 (32.77)     4:22.38 (32.30)
        4:54.42 (32.04)     5:24.06 (29.64)                                        
  8 Sober, Jeffrey J           8 RockyBayouChrstn     5:31.52    5:24.28        
                  28.73     1:01.03 (32.30)     1:34.51 (33.48)     2:07.82 (33.31)
        2:41.43 (33.61)     3:14.44 (33.01)     3:48.07 (33.63)     4:21.91 (33.84)
        4:54.49 (32.58)     5:24.28 (29.79)                                        
  9 David, Adam C             SR Providence           5:27.58    5:29.29        
                  29.01     1:00.72 (31.71)     1:33.30 (32.58)     2:06.12 (32.82)
        2:39.54 (33.42)     3:13.57 (34.03)     3:47.54 (33.97)     4:21.72 (34.18)
        4:55.99 (34.27)     5:29.29 (33.30)                                        
 10 Hirapara, Cole P          FR Providence           5:46.19    5:40.84        
                  30.02     1:04.70 (34.68)     1:40.40 (35.70)     2:14.84 (34.44)
        2:49.42 (34.58)     3:24.31 (34.89)     3:59.40 (35.09)     4:34.96 (35.56)
        5:08.77 (33.81)     5:40.84 (32.07)                                        
 11 Meyer, Samuel             09 Episcopal            5:44.52    5:42.29        
                  30.22     1:02.82 (32.60)     1:36.62 (33.80)     2:11.12 (34.50)
        2:46.31 (35.19)     3:21.46 (35.15)     3:57.18 (35.72)     4:33.03 (35.85)
        5:08.60 (35.57)     5:42.29 (33.69)                                        
 12 Crawford, Jace            06 Episcopal            5:40.35    5:42.34        
                  30.42     1:04.46 (34.04)     1:39.60 (35.14)     2:14.54 (34.94)
        2:49.78 (35.24)     3:24.66 (34.88)     3:59.81 (35.15)     4:34.77 (34.96)
        5:09.37 (34.60)     5:42.34 (32.97)                                        
 13 Eunice, Sean               9 P.K.Yonge            6:09.82    5:45.25        
                  30.85     1:05.23 (34.38)     1:40.41 (35.18)     2:16.27 (35.86)
        2:51.35 (35.08)     3:27.09 (35.74)     4:02.96 (35.87)     4:39.05 (36.09)
        5:13.45 (34.40)     5:45.25 (31.80)                                        
 14 Smith, Jared              10 Episcopal            5:46.46    5:51.57        
                  30.08     1:02.48 (32.40)     1:36.73 (34.25)     2:12.03 (35.30)
        2:48.01 (35.98)     3:24.45 (36.44)     4:01.57 (37.12)     4:38.54 (36.97)
        5:15.29 (36.75)     5:51.57 (36.28)                                        
 15 Minter, Kohlman            9 Maclay               6:13.08    5:58.47        
                  31.53     1:06.21 (34.68)     1:42.40 (36.19)     2:18.86 (36.46)
        2:55.98 (37.12)     3:33.05 (37.07)     4:10.62 (37.57)     4:48.52 (37.90)
        5:25.21 (36.69)     5:58.47 (33.26)                                        
 16 Pace, John B              JR St.JohnsCntryDay     6:28.11    6:17.70        
                  33.89     1:11.01 (37.12)     1:49.53 (38.52)     2:28.16 (38.63)
        3:06.48 (38.32)     3:45.75 (39.27)     4:25.34 (39.59)     5:05.62 (40.28)
        5:42.91 (37.29)     6:17.70 (34.79)                                        
 17 Sutherland, Jade          12 Oak Hall School      6:36.45    6:18.23        
                  31.53     1:07.26 (35.73)     1:45.40 (38.14)     2:24.81 (39.41)
        3:04.76 (39.95)     3:44.26 (39.50)     4:24.48 (40.22)     5:03.65 (39.17)
        5:43.42 (39.77)     6:18.23 (34.81)                                        
 18 Atkinson, Riley C         12 Episcopal            6:27.78    6:19.59        
                  31.79     1:19.87 (48.08)     1:45.50 (25.63)     2:24.89 (39.39)
        3:05.41 (40.52)     3:52.87 (47.46)     4:24.55 (31.68)     5:14.87 (50.32)
        5:43.22 (28.35)     6:19.59 (36.37)                                        
 19 Kallenbach, Nicholas       9 P.K.Yonge            6:54.62    6:47.23        
                  33.71     1:11.55 (37.84)     1:51.91 (40.36)     2:34.19 (42.28)
        3:17.45 (43.26)     4:00.36 (42.91)     4:48.87 (48.51)     5:27.59 (38.72)
        6:09.10 (41.51)     6:47.23 (38.13)                                        
 20 Carlson, Will             10 Pensacola Cath.      6:57.74    6:51.16        
                  34.81     1:13.53 (38.72)     1:54.50 (40.97)     2:36.73 (42.23)
        3:19.32 (42.59)     4:02.61 (43.29)     4:45.97 (43.36)     5:29.08 (43.11)
        6:11.30 (42.22)     6:51.16 (39.86)                                        
 21 Brantly, Evan             12 Umatilla             7:07.34    7:03.40        
                  33.52     1:11.95 (38.43)     2:11.87 (59.92)     2:36.65 (24.78)
        3:20.97 (44.32)     4:06.33 (45.36)     4:54.87 (48.54)     5:36.68 (41.81)
        6:25.87 (49.19)     7:03.40 (37.53)                                        
 -- Berardi, Tucker           12 Villages             6:45.08         NS        
 -- Callahan, Tate R          FR Providence           5:20.26         NS        
 -- Mitaly, Michael P          8 Providence           7:09.28         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.18        2012 Baylor, TN                                 
                         K. Vredeveld,A.Yearwood,K.John-Williams,B.Deveaux 
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.48  AA-A
                1:38.03  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:40.04    1:37.33 AA-C   
     1) Aubley, Brittany G 12           2) Wessell, Madeline R 10         
     3) Trieu, Audrey A 10              4) Sturrup, Simone R 10           
                  24.93       48.95 (24.02)     1:13.23 (24.28)     1:37.33 (24.10)
  2 Providence (Jacksonville)                         1:43.84    1:43.11        
     1) Davey, Livy SR                  2) Brown, Erica L SR              
     3) Fonville, Victoria SO           4) Watkins, Justine SO            
                  26.92       53.20 (26.28)     1:17.94 (24.74)     1:43.11 (25.17)
  3 Episcopal (Jacksonville)                          1:48.94    1:43.25        
     1) Brown, Haley 12                 2) Vashi, Anisa 09                
     3) Feeley, Annie K 09              4) Altman, Megan M 10             
                  26.20       52.46 (26.26)     1:18.11 (25.65)     1:43.25 (25.14)
  4 Oak Hall (Gainesville)                            1:47.07    1:45.91        
     1) Ivey, Izzy 7                    2) Green, Hadleigh 11             
     3) O'Leary, Maddy 12               4) Trematerra, Lindsey 11         
                  25.88       53.14 (27.26)     1:21.73 (28.59)     1:45.91 (24.18)
  5 St. Johns Country Day                             1:50.86    1:49.34        
     1) Campbell, Alexa M SO            2) Gaver, Molly O                 
     3) Nieuwenhuis, Nataleigh K        4) Kirsner, Kaitlin R JR          
                  27.41       54.76 (27.35)     1:22.74 (27.98)     1:49.34 (26.60)
  6 Maclay (Tallahassee)                              1:52.24    1:51.00        
     1) Hanson, Catherine 11            2) Swartz, Peyton 12              
     3) Shiver, Camila 8                4) Dalla Riva, Carola 11          
                  27.48       55.13 (27.65)     1:23.88 (28.75)     1:51.00 (27.12)
  7 P.K. Yonge (Gainesville)                          1:55.00    1:53.01        
     1) Acosta, Valon 9                 2) Holloway, Suzanne 7            
     3) Ramirez, Carly 10               4) Scarborough, Savannah 12       
                  28.98       57.07 (28.09)     1:25.37 (28.30)     1:53.01 (27.64)
  8 Umatilla                                          1:55.38    1:53.11        
     1) Bentley, Ashley 10              2) Engel, Kenzie 9                
     3) White, Ashley 10                4) Kicklighter, Katie 12          
                  29.77     1:01.40 (31.63)     1:29.21 (27.81)     1:53.11 (23.90)
  9 Baldwin                                           1:56.41    1:56.77        
     1) Kendrick, Bethany               2) Harris, Bayli                  
     3) Hall, Abbey                     4) Dixon, Brianna                 
                  28.17       57.38 (29.21)     1:25.87 (28.49)     1:56.77 (30.90)
 10 Villages                                          1:57.64    1:57.84        
     1) James, Kylie 12                 2) Deak, Allie 9                  
     3) Lonergan, Hannah 10             4) Moffett, Alexis G 11           
                  29.87       59.44 (29.57)     1:29.47 (30.03)     1:57.84 (28.37)
 11 Father Lopez (Daytona Beach)                      2:01.10    1:58.67        
     1) Lydecker, Allison 11            2) Koelker, Rachel 10             
     3) Rogers, Katie 9                 4) Pafford, Lea 11                
                  28.96     1:05.09 (36.13)     1:31.18 (26.09)     1:58.67 (27.49)
 12 St. Joseph (St. Augustine)                        2:02.51    1:58.93        
     1) Cramer, Katie 09                2) Ryan, Patricia 11              
     3) Santagato, Brooke 10            4) Garofalo, Sophia 09            
                  30.04       58.97 (28.93)     1:32.60 (33.63)     1:58.93 (26.33)
 13 Bishop Snyder (Jacksonville)                      2:05.96    1:59.36        
     1) Valencia, Lily I 12             2) Spencer, Megan E 10            
     3) James, Julianna E 09            4) Martens, Madeleine R 09        
                  31.03     1:00.69 (29.66)     1:30.09 (29.40)     1:59.36 (29.27)
 14 Trinity Catholic (Ocala)                          1:55.78    1:59.59        
     1) Floyd, Laura 10                 2) Suazo, Phoebe 10               
     3) Pearson, Nikita 9               4) Wolosky, Megan 11              
                  28.98     1:02.64 (33.66)     1:32.60 (29.96)     1:59.59 (26.99)
 15 St. John Lutheran (Ocala)                         2:02.29    2:01.88        
     1) Sumner, Kaitlin 11              2) McCormick, Samantha 8          
     3) Turner, Brooke 10               4) Thorn, Angelika 10             
                  28.81     1:00.49 (31.68)     1:31.82 (31.33)     2:01.88 (30.06)
 -- St. Francis (Gainesville)                         2:05.39         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:19.27        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: # 1:19.27        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:25.26  AA-A
                1:26.75  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:27.34    1:25.70 AA-C   
     1) Rice, Tyler V 10                2) Booth, Josh J 12               
     3) Dietrich, Hagen W 11            4) Ahmad Fauzi, Danial I 11       
                  21.82       42.09 (20.27)     1:03.57 (21.48)     1:25.70 (22.13)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          1:37.35    1:30.28        
     1) Wilson, Henry H 12              2) Wallace, Kieran 10             
     3) Walker, Billy S 12              4) Munoz, Kevin A 12              
                  22.39       44.96 (22.57)     1:08.13 (23.17)     1:30.28 (22.15)
  3 Providence (Jacksonville)                         1:32.80    1:30.65        
     1) Wiegand, Robert SR              2) Keller, Greg C SR              
     3) Rosa, Sam W SO                  4) Callahan, Tate R FR            
                  23.41       45.94 (22.53)     1:08.86 (22.92)     1:30.65 (21.79)
  4 St. Joseph (St. Augustine)                        1:41.24    1:37.65        
     1) Garofalo, Dominic C 12          2) Joss, Hunter 12                
     3) Miller, John 12                 4) Vandenbord, Ryan 10            
                  23.10       47.61 (24.51)     1:11.75 (24.14)     1:37.65 (25.90)
  5 Florida High (Tallahassee)                        1:44.30    1:43.46        
     1) O'Byrne, Cody 12                2) Arthmann, Jason A 11           
     3) Foley, Jeffrey J 9              4) Cook, Thomas C 11              
                  26.16       51.76 (25.60)     1:18.90 (27.14)     1:43.46 (24.56)
  6 Rocky Bayou Christian (Nicevil                    1:43.51    1:43.98        
     1) Linder, Douglas L 11            2) Sober, Jeffrey J 8             
     3) Cannon, Nate E 11               4) Harris, Kip H 9                
                  26.46       51.97 (25.51)     1:18.05 (26.08)     1:43.98 (25.93)
  7 Baldwin                                           1:43.95    1:45.16        
     1) Hancock, Austin                 2) Sciullo, Daniel                
     3) Wellhausen, Daniel              4) Larson, John                   
                  25.91       51.95 (26.04)     1:19.53 (27.58)     1:45.16 (25.63)
  8 Oak Hall (Gainesville)                            1:45.76    1:45.17        
     1) Kirschner, Jake 12              2) Sutherland, Jade 12            
     3) Potapow, Michael 12             4) Gotsch, Chaz 11                
                  26.60       53.24 (26.64)     1:20.61 (27.37)     1:45.17 (24.56)
  9 St. John Lutheran (Ocala)                         1:44.97    1:45.45        
     1) Morgan, Luke 11                 2) Westol, Matthew 11             
     3) Wilheim, Walker 11              4) Lindsey, Kraig 11              
                  27.05       53.24 (26.19)     1:19.92 (26.68)     1:45.45 (25.53)
 10 Villages                                          1:47.33    1:46.31        
     1) Ball, Matt T 12                 2) Berardi, Dawson 9              
     3) Conklin, Bradon 12              4) Pope, Gavin 10                 
                  25.50       51.98 (26.48)     1:20.56 (28.58)     1:46.31 (25.75)
 11 Umatilla                                          1:52.53    1:46.63        
     1) Floren, Max 9                   2) Watkins, Joshua 11             
     3) Brantly, Evan 12                4) Espinoza, Patrick 11           
                  28.84       52.84 (24.00)     1:22.10 (29.26)     1:46.63 (24.53)
 12 Maclay (Tallahassee)                              1:44.43    1:47.48        
     1) Sweeney, Matthew 11             2) Wheeler, James 10              
     3) Minter, Kohlman 9               4) Jilek, Martin 8                
                  25.56       53.57 (28.01)     1:20.85 (27.28)     1:47.48 (26.63)
 13 North Bay Haven (Panama City)                     1:52.33    1:52.59        
     1) Bruce, Eric 12                  2) Knight, Daniel 12              
     3) Newsome, Trace 12               4) Ford, Walker 12                
                  30.23       58.16 (27.93)     1:24.73 (26.57)     1:52.59 (27.86)
 14 St. Johns Country Day                             1:56.72    1:54.45        
     1) Rogers, Nick                    2) Britts, Richard T              
     3) Wilkes, Noah                    4) Pace, John B JR                
                  28.02       56.39 (28.37)     1:27.40 (31.01)     1:54.45 (27.05)
 15 Pensacola Catholic                                1:58.50    1:56.00        
     1) Kemp, Grant 9                   2) Carlson, Will 10               
     3) Walter, Grayson 10              4) Maruschak, Geza 10             
                  29.75     1:09.92 (40.17)     1:30.00 (20.08)     1:56.00 (26.00)
 16 Bishop Snyder (Jacksonville)                      2:01.57    1:56.53        
     1) Spencer, Dylan M 12             2) Ellison, Nate J 11             
     3) Higginbotham, Sam L 09          4) Rogers, Jacob M 09             
                  27.80       54.48 (26.68)     1:28.12 (33.64)     1:56.53 (28.41)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: # 53.62        2012 Tasija Karosas, Saint Andrew's               
                55.57  AA-A
                56.78  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kollevoll, Annika E       11 Bolles               1:00.62      57.64        
                  28.58       57.64 (29.06)                                        
  2 Sadsad, Christiana J      10 Bolles               1:01.27      58.60        
                  28.16       58.60 (30.44)                                        
  3 Wessell, Madeline R       10 Bolles               1:00.41      59.08        
                  29.20       59.08 (29.88)                                        
  4 Peacock, Salem E          12 Bolles               1:02.92      59.89        
                  29.24       59.89 (30.65)                                        
  5 Altman, Megan M           10 Episcopal            1:03.98    1:00.46        
                  29.44     1:00.46 (31.02)                                        
  6 Bennett, Laura            11 P.K.Yonge            1:04.87    1:03.19        
                  30.97     1:03.19 (32.22)                                        
  7 Gunter, Ashley            08 Episcopal            1:09.49    1:05.95        
                  32.22     1:05.95 (33.73)                                        
  8 Gaver, Molly O               St.JohnsCntryDay     1:08.69    1:06.79        
                  32.52     1:06.79 (34.27)                                        
  9 Downey, Grace             12 St. Francis          1:07.34    1:07.11        
                  32.69     1:07.11 (34.42)                                        
 10 Scarborough, Grace        09 P.K.Yonge            1:07.83    1:07.15        
                  32.94     1:07.15 (34.21)                                        
 11 Floyd, Laura              10 Trinity Catholic     1:07.51    1:07.96        
                  32.37     1:07.96 (35.59)                                        
 12 Hall, Abbey                  Baldwin              1:10.46    1:10.57        
                  45.27     1:10.57 (25.30)                                        
 13 Price, Marie G            SO St.JohnsCntryDay     1:14.05    1:10.89        
                  34.51     1:10.89 (36.38)                                        
 14 Hemsley, Kaia             FR Providence           1:11.75    1:11.52        
                  34.41     1:11.52 (37.11)                                        
 15 James, Kylie              12 Villages             1:13.72    1:11.60        
                  34.63     1:11.60 (36.97)                                        
 16 Barr, Abigail             10 Pensacola Cath.      1:11.15    1:12.22        
                  35.25     1:12.22 (36.97)                                        
 17 Shiver, Camila             8 Maclay               1:15.45    1:12.27        
                  35.22     1:12.27 (37.05)                                        
 18 Swartz, Peyton            12 Maclay               1:14.76    1:12.67        
                  36.24     1:12.67 (36.43)                                        
 19 Holliman, Rebecca         10 Pensacola Cath.      1:13.08    1:13.62        
                  36.22     1:13.62 (37.40)                                        
 20 Barton, Menina T          10 Bishop Snyder        1:13.92    1:13.67        
                  35.67     1:13.67 (38.00)                                        
 21 DeLucas, Riley            11 P.K.Yonge            1:15.54    1:14.69        
                  35.71     1:14.69 (38.98)                                        
 22 Britton, Kailin M         12 Bishop Snyder        1:16.10    1:15.38        
                  36.10     1:15.38 (39.28)                                        
 23 Dudinsky, Avalon          12 North Bay Haven      1:14.60    1:16.60        
                  37.46     1:16.60 (39.14)                                        
 24 Messer, Georgia            6 Providence           1:16.30    1:17.29        
                  37.10     1:17.29 (40.19)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles School                   
       State: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles                          
                50.13  AA-A
                51.38  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPheters, Matthew S      12 Bolles                 53.43      51.73        
                  25.02       51.73 (26.71)                                        
  2 Gibbons, Jake R           11 Bolles                 54.48      52.79        
                  26.00       52.79 (26.79)                                        
  3 Song An, Andy X           10 Bolles                 52.96      52.83        
                  25.99       52.83 (26.84)                                        
  4 Batista, Caio S           11 Bolles                 54.43      53.40        
                  26.08       53.40 (27.32)                                        
  5 McCullough, Ailin         12 P.K.Yonge              57.28      55.29        
                  27.16       55.29 (28.13)                                        
  6 Keller, Greg C            SR Providence             56.61      55.94        
                  27.19       55.94 (28.75)                                        
  7 Christensen, Mitchell     12 North Bay Haven      1:00.80    1:00.02        
                  29.10     1:00.02 (30.92)                                        
  8 Rosa, Sam W               SO Providence             59.53    1:00.25        
                  29.57     1:00.25 (30.68)                                        
  9 Crane, Cole               07 Episcopal            1:02.42    1:00.49        
                  29.79     1:00.49 (30.70)                                        
 10 Harris, Kip H              9 RockyBayouChrstn     1:01.14    1:00.62        
                  30.03     1:00.62 (30.59)                                        
 11 O'Byrne, Cody             12 Florida High         1:02.67    1:03.16        
                  29.72     1:03.16 (33.44)                                        
 12 Campono, Joe                 Baldwin              1:06.87    1:06.19        
                  32.13     1:06.19 (34.06)                                        
 13 Manucy, Hunter            10 P.K.Yonge            1:09.10    1:07.27        
                  31.80     1:07.27 (35.47)                                        
 14 Thomas, Andrew             9 P.K.Yonge            1:06.51    1:08.00        
                  32.49     1:08.00 (35.51)                                        
 15 Armstrong, Tyler J        10 Episcopal            1:09.70    1:08.27        
                  33.28     1:08.27 (34.99)                                        
 16 Cunningham, Ellis         11 P.K.Yonge            1:11.49    1:09.22        
                  34.03     1:09.22 (35.19)                                        
 17 Bowers, Wesley M          10 RockyBayouChrstn     1:07.47    1:09.34        
                  33.63     1:09.34 (35.71)                                        
 18 Kerley, Cauy               9 Umatilla             1:14.50    1:12.74        
                  35.53     1:12.74 (37.21)                                        
 19 Britts, Richard T            St.JohnsCntryDay     1:13.94    1:13.12        
                  35.80     1:13.12 (37.32)                                        
 20 Westol, Matthew           11 St.John Lutheran     1:12.49    1:13.34        
                  41.64     1:13.34 (31.70)                                        
 21 Bebout, Micah L           JR Providence           1:15.01    1:13.48        
                  35.60     1:13.48 (37.88)                                        
 22 Spencer, Dylan M          12 Bishop Snyder        1:16.58    1:14.28        
                  35.74     1:14.28 (38.54)                                        
 23 Wheeler, James            10 Maclay               1:16.57    1:14.48        
                  35.00     1:14.48 (39.48)                                        
 24 Nolan, Colin              11 Episcopal            1:16.76    1:17.97        
                  37.88     1:17.97 (40.09)                                        
 25 Bell, Ryan                07 Episcopal            1:16.60    1:18.38        
                  41.85     1:18.38 (36.53)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: # 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Douglas                  
                1:03.77  AA-A
                1:05.10  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoff, Madeline C          11 Bolles               1:06.65    1:04.96 AA-C   
                  30.59     1:04.96 (34.37)                                        
  2 Lapteva, Olga             10 Bolles               1:06.01    1:05.06 AA-C   
                  31.18     1:05.06 (33.88)                                        
  3 Pritchard, Madison M      11 Bolles               1:09.08    1:06.52        
                  31.99     1:06.52 (34.53)                                        
  4 Song, Amy R               10 Bolles               1:09.71    1:07.61        
                  32.10     1:07.61 (35.51)                                        
  5 Schellin, Heidi           10 Pensacola Cath.      1:12.61    1:09.67        
                  33.28     1:09.67 (36.39)                                        
  6 Vashi, Anisa              09 Episcopal            1:09.31    1:10.70        
                  34.36     1:10.70 (36.34)                                        
  7 Austin, Abby              11 P.K.Yonge            1:11.26    1:11.06        
                  34.34     1:11.06 (36.72)                                        
  8 Fonville, Victoria        SO Providence           1:14.34    1:15.20        
                  35.24     1:15.20 (39.96)                                        
  9 Hanson, Catherine         11 Maclay               1:17.56    1:16.04        
                  35.86     1:16.04 (40.18)                                        
 10 Goodwin, Casey            09 Episcopal            1:16.83    1:16.73        
                  36.59     1:16.73 (40.14)                                        
 11 Garofalo, Sophia          09 St. Joseph           1:21.19    1:17.45        
                  36.51     1:17.45 (40.94)                                        
 12 Keller, Natalie           FR Providence           1:18.92    1:18.53        
                  37.11     1:18.53 (41.42)                                        
 13 Thaeler, Chloe E          FR Providence           1:21.64    1:19.14        
                  37.83     1:19.14 (41.31)                                        
 14 Green, Ansley              8 Oak Hall School      1:21.80    1:19.80        
                  38.25     1:19.80 (41.55)                                        
 15 White, Ashley             10 Umatilla             1:23.86    1:20.37        
                  37.60     1:20.37 (42.77)                                        
 16 Liu, Chenge               SO St.JohnsCntryDay     1:21.16    1:21.31        
                  39.18     1:21.31 (42.13)                                        
 17 Tuggle, Amber             10 Pensacola Cath.      1:23.07    1:21.97        
                  38.82     1:21.97 (43.15)                                        
 18 Martin, Madelyn           12 Umatilla             1:24.38    1:22.58        
                  38.06     1:22.58 (44.52)                                        
 19 Sumner, Kaitlin           11 St.John Lutheran     1:21.99    1:22.62        
                  39.75     1:22.62 (42.87)                                        
 20 O'Leary, Maddy            12 Oak Hall School      1:25.74    1:23.27        
                  39.25     1:23.27 (44.02)                                        
 21 Ramirez, Carly            10 P.K.Yonge            1:25.70    1:23.58        
                  41.19     1:23.58 (42.39)                                        
 22 Rayner, Jaime L           09 Florida Deaf         1:27.88    1:28.69        
                  41.56     1:28.69 (47.13)                                        
 23 Paul, Ashley N            SO St.JohnsCntryDay     1:28.14    1:28.78        
                  41.84     1:28.78 (46.94)                                        
 -- Pridgen, Caroline         11 St. Francis          1:22.03         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.39        2013 Steven Stumph, Campolindo, CA                
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, Pensacola                      
                56.79  AA-A
                57.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daugherty, James M         9 Bolles               1:02.16      58.51        
                  27.42       58.51 (31.09)                                        
  2 Lau, Leonis J             11 Bolles               1:02.94      59.85        
                  28.84       59.85 (31.01)                                        
  3 Wilson, Henry H           12 Episcopal            1:02.44    1:00.81        
                  28.64     1:00.81 (32.17)                                        
  4 Andrews, Parker C         11 Bolles               1:02.82    1:00.96        
                  28.44     1:00.96 (32.52)                                        
  5 Korek, Jakub E            10 Bolles               1:02.82    1:01.48        
                  28.41     1:01.48 (33.07)                                        
  6 Wiegand, Robert           SR Providence           1:06.22    1:01.58        
                  28.64     1:01.58 (32.94)                                        
  7 Perkins, R.J. J           12 Villages             1:07.48    1:05.49        
                  30.36     1:05.49 (35.13)                                        
  8 Chambasian, Rafaele        8 Maclay               1:07.68    1:06.21        
                  31.44     1:06.21 (34.77)                                        
  9 Garofalo, Dominic C       12 St. Joseph           1:08.41    1:06.49        
                  31.32     1:06.49 (35.17)                                        
 10 Wallace, Kieran           10 Episcopal            1:07.41    1:07.15        
                  30.95     1:07.15 (36.20)                                        
 11 Smith, Speakman           09 Episcopal            1:10.34    1:07.98        
                  32.20     1:07.98 (35.78)                                        
 12 Cannon, Nate E            11 RockyBayouChrstn     1:12.79    1:11.82        
                  33.34     1:11.82 (38.48)                                        
 13 Hill, Julian               7 P.K.Yonge            1:12.85    1:11.97        
                  35.63     1:11.97 (36.34)                                        
 14 Benton, Chase             FR Providence           1:16.23    1:14.14        
                  34.11     1:14.14 (40.03)                                        
 15 Sciullo, Daniel              Baldwin              1:13.07    1:14.26        
                  33.98     1:14.26 (40.28)                                        
 16 Vodre, Reece               8 P.K.Yonge            1:17.56    1:16.07        
                  35.67     1:16.07 (40.40)                                        
 17 Merry, Ty                 JR Providence           1:15.72    1:16.13        
                  35.29     1:16.13 (40.84)                                        
 18 Perez, Rafael             10 Umatilla             1:16.17    1:16.94        
                  35.56     1:16.94 (41.38)                                        
 19 Conklin, Bradon           12 Villages             1:19.64    1:17.77        
                  36.75     1:17.77 (41.02)                                        
 20 Larson, John                 Baldwin              1:17.85    1:17.92        
                  35.60     1:17.92 (42.32)                                        
 21 Whittaker, Quin            9 P.K.Yonge            1:18.19    1:18.63        
                  36.82     1:18.63 (41.81)                                        
 22 Burgelin, Drew            11 Oak Hall School      1:19.03    1:19.04        
                  37.89     1:19.04 (41.15)                                        
 23 Lewis, Skyler             11 Florida High         1:19.61    1:19.17        
                  36.19     1:19.17 (42.98)                                        
 24 Cobb, Max                 JR Providence           1:17.42    1:20.96        
                  37.36     1:20.96 (43.60)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:20.42        2013 Concord Carondelet                         
                         Chenault, Amberg,Murphy, White                    
       State: # 3:23.43        2012 Saint Andrew's                             
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
                3:29.68  AA-A
                3:33.05  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:42.94    3:31.88 AA-C   
     1) Wessell, Madeline R 10          2) Miller, Chloe G 10             
     3) Trieu, Audrey A 10              4) Hoff, Madeline C 11            
                  25.91       52.95 (52.95)     1:18.79 (25.84)     1:46.60 (53.65)
        2:12.15 (25.55)     2:39.79 (53.19)     3:04.50 (24.71)     3:31.88 (52.09)
  2 St. Joseph (St. Augustine)                        3:56.32    3:48.42        
     1) Garofalo, Bella 10              2) Snodgrass, Madelyn 10          
     3) Garofalo, Sophia 09             4) Hoffman, Kristia 12            
                  25.86       53.95 (53.95)     1:21.35 (27.40)     1:51.44 (57.49)
        2:20.92 (29.48)   2:53.04 (1:01.60)     3:19.46 (26.42)     3:48.42 (55.38)
  3 Providence (Jacksonville)                         3:51.13    3:49.72        
     1) Baskin, Stephanie M FR          2) Davey, Livy SR                 
     3) LaReau, Nicole V JR             4) Watkins, Justine SO            
                  28.80   1:00.36 (1:00.36)     1:28.30 (27.94)     1:58.46 (58.10)
        2:25.60 (27.14)     2:55.39 (56.93)     3:20.82 (25.43)     3:49.72 (54.33)
  4 P.K. Yonge (Gainesville)                          3:56.47    3:55.33        
     1) Bennett, Laura 11               2) Scarborough, Grace 09          
     3) Austin, Abby 11                 4) Herring, Annette 8             
                  28.88       59.29 (59.29)     1:27.79 (28.50)     1:59.05 (59.76)
        2:27.27 (28.22)     2:58.37 (59.32)     3:25.65 (27.28)     3:55.33 (56.96)
  5 Oak Hall (Gainesville)                            3:58.36    3:56.72        
     1) Ivey, Izzy 7                    2) Green, Hadleigh 11             
     3) Curtis, Amelia 8                4) Trematerra, Lindsey 11         
                  26.63       55.47 (55.47)     1:24.89 (29.42)   1:57.38 (1:01.91)
        2:28.60 (31.22)   3:02.87 (1:05.49)     3:28.56 (25.69)     3:56.72 (53.85)
  6 Villages                                          4:07.01    4:02.70        
     1) Hall, Alexis 10                 2) Moffett, Alexis G 11           
     3) Nadeau, Kaylee 12               4) Lartigue, Bethany J 12         
                  29.64   1:02.19 (1:02.19)     1:31.83 (29.64)   2:05.36 (1:03.17)
        2:33.30 (27.94)     3:04.51 (59.15)     3:32.12 (27.61)     4:02.70 (58.19)
  7 Episcopal (Jacksonville)                          3:52.64    4:06.73        
     1) Monger, Lindsey                 2) Gibbs, Sindney 07              
     3) Gunter, Ashley 08               4) Goodwin, Casey 09              
                  29.07   1:00.49 (1:00.49)     1:31.41 (30.92)   2:06.15 (1:05.66)
        2:35.04 (28.89)   3:07.15 (1:01.00)     3:34.98 (27.83)     4:06.73 (59.58)
  8 Pensacola Catholic                                4:14.99    4:14.64        
     1) Tuggle, Amber 10                2) Holliman, Rebecca 10           
     3) Barr, Abigail 10                4) Schellin, Heidi 10             
                  32.49   1:06.32 (1:06.32)     1:37.33 (31.01)   2:10.63 (1:04.31)
        2:41.90 (31.27)   3:16.62 (1:05.99)     3:44.58 (27.96)     4:14.64 (58.02)
  9 St. Francis (Gainesville)                         4:17.41    4:17.41        
     1) Downey, Ann 9                   2) Costabile, Gabrielle 12        
     3) Downey, Grace 12                4) DeMichele, Jana 11             
                  31.47   1:06.09 (1:06.09)     1:38.90 (32.81)   2:15.59 (1:09.50)
        2:44.78 (29.19)   3:18.95 (1:03.36)     3:46.54 (27.59)     4:17.41 (58.46)
 10 Bishop Snyder (Jacksonville)                      4:21.67    4:19.69        
     1) Claveau, Emily E 12             2) Britton, Kailin M 12           
     3) James, Jessica B 10             4) Barton, Menina T 10            
                  31.46   1:05.34 (1:05.34)     1:36.66 (31.32)   2:11.84 (1:06.50)
        2:43.36 (31.52)   3:16.51 (1:04.67)     3:46.65 (30.14)   4:19.69 (1:03.18)
 11 Maclay (Tallahassee)                              4:24.31    4:22.13        
     1) Hanson, Elizabeth 8             2) Parker, Hunter Marie 10        
     3) Cunningham, Lindsay 10          4) Leininger, Tessa 12            
                  30.79   1:02.29 (1:02.29)     1:35.96 (33.67)   2:11.56 (1:09.27)
        2:42.95 (31.39)   3:16.04 (1:04.48)     3:47.22 (31.18)   4:22.13 (1:06.09)
 12 St. Johns Country Day                             4:13.11    4:33.58        
     1) Bryant, Parker JR               2) Price, Marie G SO              
     3) Paul, Ashley N SO               4) Liu, Chenge SO                 
                  31.23   1:04.58 (1:04.58)     1:37.75 (33.17)   2:15.02 (1:10.44)
        2:48.32 (33.30)   3:27.87 (1:12.85)     3:59.33 (31.46)   4:33.58 (1:05.71)
 13 Florida High (Tallahassee)                        5:10.51    4:36.04        
     1) Richardson, Mackenzie L 11      2) Gargan, Ciara L 9              
     3) Ojeda, Nicole N 9               4) Fitzpatrick, Lexi M 8          
                  31.87   1:07.00 (1:07.00)     1:41.11 (34.11)   2:20.87 (1:13.87)
        2:53.14 (32.27)   3:31.23 (1:10.36)     4:02.10 (30.87)   4:36.04 (1:04.81)
 14 North Bay Haven (Panama City)                     4:45.70    4:42.93        
     1) Dyell, Kelsie 11                2) Benevento, Eliana 12           
     3) Reppen, Annika 9                4) Dudinsky, Avalon 12            
                  34.39   1:13.87 (1:13.87)     1:47.22 (33.35)   2:24.79 (1:10.92)
        2:57.22 (32.43)   3:35.07 (1:10.28)     4:07.31 (32.24)   4:42.93 (1:07.86)
 15 Umatilla                                          5:11.34    4:45.71        
     1) Pederson, Miranda 11            2) Carpenter, Taylor 11           
     3) Engel, Kenzie 9                 4) Bentley, Ashley 10             
                  35.10   1:14.99 (1:14.99)     1:49.42 (34.43)   2:26.39 (1:11.40)
        3:00.93 (34.54)   3:38.88 (1:12.49)     4:11.27 (32.39)   4:45.71 (1:06.83)
 16 Father Lopez (Daytona Beach)                      5:41.44    5:35.27        
     1) DiMuro, Logan 11                2) Laserna, Tiffany 12            
     3) Simmons, Angelica 9             4) Rogers, Katie 9                
                  39.45   1:27.86 (1:27.86)     2:13.18 (45.32)   3:07.46 (1:39.60)
        3:43.05 (35.59)   4:24.19 (1:16.73)     4:57.54 (33.35)   5:35.27 (1:11.08)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 2:54.43        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: # 2:54.43        2012 Bolles                                     
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:07.43  AA-A
                3:10.51  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:17.26    3:09.18 AA-C   
     1) Carbone, Joey J 11              2) Bole, Scott M 11               
     3) Fonteno, Michael R 12           4) Dietrich, Hagen W 11           
                  22.64       47.72 (47.72)     1:10.01 (22.29)     1:34.69 (46.97)
        1:57.07 (22.38)     2:21.93 (47.24)     2:44.08 (22.15)     3:09.18 (47.25)
  2 Providence (Jacksonville)                         3:29.32    3:22.81        
     1) Rosa, Sam W SO                  2) Callahan, Tate R FR            
     3) Wickes, Takashi T SR            4) Garcia, Gian M SO              
                  24.25       51.29 (51.29)     1:15.66 (24.37)     1:43.04 (51.75)
        2:07.55 (24.51)     2:34.85 (51.81)     2:57.54 (22.69)     3:22.81 (47.96)
  3 Villages                                          3:37.27    3:31.25        
     1) Mariner, Nick 11                2) Lopez, Alex 11                 
     3) Devinger, Nathan T 11           4) Perkins, R.J. J 12             
                  24.97       52.94 (52.94)     1:18.03 (25.09)     1:44.48 (51.54)
        2:09.37 (24.89)     2:37.77 (53.29)     3:03.42 (25.65)     3:31.25 (53.48)
  4 P.K. Yonge (Gainesville)                          3:38.92    3:37.26        
     1) McCullough, Ailin 12            2) Hill, Julian 7                 
     3) Manucy, Hunter 10               4) Mahon, Samuel 12               
                  24.55       50.78 (50.78)     1:18.48 (27.70)     1:48.66 (57.88)
        2:15.01 (26.35)     2:44.84 (56.18)     3:09.72 (24.88)     3:37.26 (52.42)
  5 Maclay (Tallahassee)                              3:52.90    3:42.58        
     1) Jilek, Martin 8                 2) Chambasian, Rafaele 8          
     3) Minter, Charles 10              4) Cottle, Joshua 12              
                  27.32       56.51 (56.51)     1:23.81 (27.30)     1:53.11 (56.60)
        2:19.82 (26.71)     2:50.48 (57.37)     3:15.85 (25.37)     3:42.58 (52.10)
  6 Episcopal (Jacksonville)                          3:28.17    3:43.36        
     1) Smith, Speakman 09              2) Schuster, Taylor 12            
     3) Mageveny, Quinn 11              4) Crane, Cole 07                 
                  26.57       56.10 (56.10)     1:22.69 (26.59)     1:53.24 (57.14)
        2:19.87 (26.63)     2:50.82 (57.58)     3:15.78 (24.96)     3:43.36 (52.54)
  7 Baldwin                                           3:47.75    3:44.59        
     1) Arredondo,, Stefan              2) Yordy, Ian                     
     3) Campono, Joe                    4) Smith, Colby                   
                  25.83       54.65 (54.65)     1:20.55 (25.90)     1:49.00 (54.35)
        2:16.36 (27.36)     2:46.53 (57.53)     3:12.68 (26.15)     3:44.59 (58.06)
  8 St. Joseph (St. Augustine)                        3:53.05    3:46.28        
     1) Garofalo, Dominic C 12          2) Joss, Hunter 12                
     3) Miller, John 12                 4) Vandenbord, Ryan 10            
                  25.89       52.45 (52.45)     1:20.49 (28.04)     1:51.49 (59.04)
        2:17.73 (26.24)     2:47.91 (56.42)     3:15.38 (27.47)     3:46.28 (58.37)
  9 North Bay Haven (Panama City)                     4:00.35    3:49.19        
     1) Hicks, Will 9                   2) Newsome, Trace 12              
     3) Fitzgerald, Cameron 12          4) Christensen, Mitchell 12       
                  29.99   1:02.70 (1:02.70)     1:29.57 (26.87)     2:01.89 (59.19)
        2:27.80 (25.91)     2:56.66 (54.77)     3:21.44 (24.78)     3:49.19 (52.53)
 10 Rocky Bayou Christian (Nicevil                    4:02.89    3:57.88        
     1) Bowers, Wesley M 10             2) Cannon, Nate E 11              
     3) Helveston, Haden 11             4) Keipert, Andy R 12             
                  29.54   1:00.00 (1:00.00)     1:27.22 (27.22)     1:57.06 (57.06)
        2:25.28 (28.22)     2:56.60 (59.54)     3:23.90 (27.30)   3:57.88 (1:01.28)
 11 Oak Hall (Gainesville)                            4:09.45    4:04.71        
     1) Kirschner, Jake 12              2) Sutherland, Jade 12            
     3) Potapow, Michael 12             4) Gotsch, Chaz 11                
                  29.84   1:02.74 (1:02.74)     1:31.04 (28.30)   2:03.50 (1:00.76)
        2:34.15 (30.65)   3:07.38 (1:03.88)     3:34.12 (26.74)     4:04.71 (57.33)
 12 St. John Lutheran (Ocala)                         4:07.94    4:09.98        
     1) Morgan, Luke 11                 2) Westol, Matthew 11             
     3) Wilheim, Walker 11              4) Lindsey, Kraig 11              
                  29.65   1:03.03 (1:03.03)     1:38.80 (35.77)   2:06.26 (1:03.23)
        2:34.74 (28.48)   3:07.31 (1:01.05)     3:36.99 (29.68)   4:09.98 (1:02.67)
 13 Florida High (Tallahassee)                        4:39.15    4:11.40        
     1) Foley, Jeffrey J 9              2) Gargan, Derick B 10            
     3) Lewis, Skyler 11                4) Arthmann, Jason A 11           
                  29.63   1:01.12 (1:01.12)     1:29.46 (28.34)   2:03.95 (1:02.83)
        2:36.03 (32.08)   3:10.96 (1:07.01)     3:38.57 (27.61)   4:11.40 (1:00.44)
 14 Father Lopez (Daytona Beach)                      4:18.74    4:25.27        
     1) Wilson, Zach 12                 2) Goldman, Tristan 11            
     3) Borer, Christian 11             4) Stewart, Javier 11             
                  30.69   1:08.18 (1:08.18)     1:40.35 (32.17)   2:17.59 (1:09.41)
        2:45.04 (27.45)   3:22.80 (1:05.21)      3:32.73 (9.93)   4:25.27 (1:02.47)
 15 Pensacola Catholic                                4:28.69    4:27.92        
     1) Walter, Grayson 10              2) Carlson, Will 10               
     3) Kemp, Grant 9                   4) Maruschak, Geza 10             
                  30.81   1:05.93 (1:05.93)     1:41.13 (35.20)   2:20.21 (1:14.28)
        2:52.47 (32.26)   3:28.87 (1:08.66)     3:56.59 (27.72)     4:27.92 (59.05)
 16 Bishop Snyder (Jacksonville)                      4:41.42    4:31.24        
     1) Spencer, Dylan M 12             2) Higginbotham, Sam L 09         
     3) Rogers, Jacob M 09              4) Ellison, Nate J 11             
                  31.75   1:03.61 (1:03.61)     1:40.46 (36.85)   2:22.94 (1:19.33)
        2:54.33 (31.39)   3:31.58 (1:08.64)     3:59.51 (27.93)     4:31.24 (59.66)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Bolles (Jacksonville)               714   2. Episcopal (Jacksonville)            209
  3. P.K. Yonge (Gainesville)            199   4. Providence (Jacksonville)           187
  5. St. Joseph (St. Augustine)          159   6. Oak Hall (Gainesville)              151
  7. St. Johns Country Day             108.5   8. Maclay (Tallahassee)                 95
  9. Umatilla                             82  10. Villages                           79.5
 11. Pensacola Catholic                   74  12. St. Francis (Gainesville)            54
 13. Baldwin                              52  14. Trinity Catholic (Ocala)             31
 15. Bishop Snyder (Jacksonville)         29  16. Father Lopez (Daytona Beach)         18
 17. St. John Lutheran (Ocala)            10  18. Rocky Bayou Christian (Nicevil        9
 19. Florida High (Tallahassee)            8  20. North Bay Haven (Panama City)         6
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Bolles (Jacksonville)               659   2. Providence (Jacksonville)           250
  3. Episcopal (Jacksonville)            248   4. P.K. Yonge (Gainesville)          151.5
  5. Maclay (Tallahassee)                140   6. Villages                            139
  7. Baldwin                           110.5   8. Rocky Bayou Christian (Nicevil       97
  9. St. Joseph (St. Augustine)           81  10. Florida High (Tallahassee)           80
 11. North Bay Haven (Panama City)        65  12. Oak Hall (Gainesville)               47
 13. Pensacola Catholic                   31  14. St. John Lutheran (Ocala)            28
 15. Umatilla                             24  16. Father Lopez (Daytona Beach)         16
 17. St. Johns Country Day                13  18. Bishop Snyder (Jacksonville)          4