Dr. Phillips High School                              11/10/2012 - 20:59PM
                 FHSAA Championship - Class 1A - 11/10/12                  
                     YMCA Aquatic Center - Orlando, FL                     
 
 Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: $ 1:42.81  2008      Dagny Knutson, Minot, Minot, ND
        State: ! 1:45.37  2010      Lauren Driscoll, A-Heritage Plant
                 1:49.79  AA-A
                 1:51.69  AA-C
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Moroney, Megan   SO Saint Andrew's    1:48.84    1:48.02 AA-A    20  
                 24.94        51.80 (26.86)
        1:19.63 (27.83)     1:48.02 (28.39)
  2 Hodgson, Jessic  11 Bolles            1:51.83    1:48.29 AA-A    17  
                 25.13        51.96 (26.83)
        1:19.78 (27.82)     1:48.29 (28.51)
  3 Rasmus, Claire   10 Bolles            1:51.40    1:49.10 AA-A    16  
                 25.37        52.87 (27.50)
        1:21.22 (28.35)     1:49.10 (27.88)
  4 Hammond, Britta  SR Pine Crest        1:51.34    1:49.17 AA-A    15  
                 25.94        53.37 (27.43)
        1:21.21 (27.84)     1:49.17 (27.96)
  5 Berdusco, Ellen  10 St. Stephen's Ep  1:51.42    1:49.77 AA-A    14  
                 26.32        53.95 (27.63)
        1:22.07 (28.12)     1:49.77 (27.70)
  6 Duggan, Katie    10 Lake Highland     1:52.61    1:49.91 AA-C    13  
                 26.09        53.94 (27.85)
        1:22.26 (28.32)     1:49.91 (27.65)
  7 Randolph, Jessi  SR A-Heritage Plant  1:50.39    1:50.23 AA-C    12  
                 25.70        53.51 (27.81)
        1:21.90 (28.39)     1:50.23 (28.33)
  8 Miller, Genevie  12 Bolles            1:51.31    1:50.88 AA-C    11  
                 25.73        53.45 (27.72)
        1:22.11 (28.66)     1:50.88 (28.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Gomez, Dany      JR Grandview Prep    1:55.56    1:52.90          9  
                 25.72        53.98 (28.26)
        1:23.29 (29.31)     1:52.90 (29.61)
 10 DiMeo, Grace     11 Booker            1:55.84    1:53.70          7  
                 26.51        55.70 (29.19)
        1:24.64 (28.94)     1:53.70 (29.06)
 11 Talwar, Ali      12 Bolles            1:56.06    1:54.90          6  
                 27.45        56.36 (28.91)
        1:26.04 (29.68)     1:54.90 (28.86)
 12 Sanchez, Namill   9 Gulliver Prep     1:55.41    1:55.37          5  
                 27.01        56.26 (29.25)
        1:25.88 (29.62)     1:55.37 (29.49)
 13 Vandenberg, Dan     Sagemont          1:57.09    1:56.14          4  
                 26.88        55.74 (28.86)
        1:25.85 (30.11)     1:56.14 (30.29)
 14 Reyes, Claudia   SR A-Heritage Plant  1:57.45    1:56.36          3  
                 26.88        56.01 (29.13)
        1:26.23 (30.22)     1:56.36 (30.13)
 15 Conoscenti, Lau  12 Cocoa Beach       1:57.31    1:56.63          2  
                 27.12        56.34 (29.22)
        1:26.48 (30.14)     1:56.63 (30.15)
 16 Fredlake, Hanna  FR Tampa Prep        1:57.09    1:56.81          1  
                 26.63        55.53 (28.90)
        1:25.85 (30.32)     1:56.81 (30.96)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Valls, Kyla       8 RansomEverglades  1:58.42                   
                 26.82        57.04 (30.22)
        1:28.04 (31.00)     1:58.42 (30.38)
 18 Spalding, Isabe  10 Bishop Moore      1:59.32                   
                 27.51        57.29 (29.78)
        1:28.11 (30.82)     1:59.32 (31.21)
 19 Clarke, Madelei  JR N'Side Christian  1:59.39                   
                 27.05        56.99 (29.94)
        1:28.20 (31.21)     1:59.39 (31.19)
 20 Digulla, Megan   12 Cocoa Beach       1:59.52                   
                 27.31        56.80 (29.49)
        1:27.39 (30.59)     1:59.52 (32.13)
 21 Leadbetter, Lin     N'Side Christian  1:59.58                   
                 26.61        56.30 (29.69)
        1:27.93 (31.63)     1:59.58 (31.65)
 22 Lien, Viktoria    8 Lake Highland     1:59.99                   
                 27.87        58.47 (30.60)
        1:29.23 (30.76)     1:59.99 (30.76)
 23 Eckhard, Joie    SO Cardinal Mooney   2:00.36                   
                 28.62        58.53 (29.91)
        1:29.64 (31.11)     2:00.36 (30.72)
 24 McFadden, Megan  10 Lake Highland     2:03.17                   
                 28.21        58.85 (30.64)
        1:31.08 (32.23)     2:03.17 (32.09)
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 3                 
 
  1. Bolles (Jacksonville)              84   2. Saint Andrew's (Boca Raton)        60
  3. Pine Crest (Fort Lauderdale)       45   4. Ransom Everglades                  32
  5. University (Fort Lauderdale)       28   6. Trinity Prep (Winter Park)         26
  7. Pine School (Hobe Sound)           24   8. Episcopal (Jacksonville)           18
  9. Lake Highland Prep (Orlando)       17  10. American Heritage (Plantation)     15
 10. Tampa Preparatory School           15  12. St. Stephen's Episcopal            14
 13. St. Brendan (Miami)                12  14. Gulliver Prep (Miami)              11
 15. Westminster Academy                10  16. Grandview Prep (Boca Raton)         9
 17. Coral Springs Charter               8  18. Booker (Sarasota)                   7
 19. Sagemont (Weston)                   4  20. Cocoa Beach                         2
 20. Shorecrest Prep (St Pete)           2