2011 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2011 09:26 PM
                         2011 - FHSAA - 2A District 10                         
                       Hosted by: Cape Coral High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:40.73        2011 Concord Carondelet                         
                         M. White, A. Gargalikis, C. Ray, C.Chenault       
       State: # 1:44.24        2010 American Heritage (Plantation)             
                         L Driscoll, L Mcknight, C Bouthillier, J Randolph 
                1:46.68  AA-A
                1:48.70  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Estero                                            1:57.48    1:55.28        
     1) DeVeny, Courtney 10             2) Jordan, Danilea 9              
     3) McLeod, Lauren 9                4) Gallego, Daniela 10            
                  27.78     1:01.18 (33.40)     1:29.09 (27.91)     1:55.28 (26.19)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:56.92    1:57.65        
     1) McKeon, Katie 12                2) Gillen, Nora 9                 
     3) Haan, Elise 9                   4) Fistrovic, Niki 9              
                  30.40     1:04.97 (34.57)     1:31.86 (26.89)     1:57.65 (25.79)
  3 Cape Coral                                        2:02.50    1:59.73        
     1) Crawford, Jenn 11               2) Angiletta, Kaitlyn 12          
     3) Jaeger, Monica 10               4) Steakley, Michaela 11          
                  30.77     1:04.19 (33.42)     1:32.30 (28.11)     1:59.73 (27.43)
  4 Fort Myers                                        2:01.10    2:01.25        
     1) Tyler, Abbi 12                  2) Swanbeck, Sarah 12             
     3) Hurley, Jessica 10              4) Summa, Emily 9                 
                  29.95     1:06.52 (36.57)     1:34.99 (28.47)     2:01.25 (26.26)
  5 Lely (Naples)                                     2:10.00    2:07.43        
     1) Jacobson, Erica                 2) Baumler, Frances               
     3) Holten, Emily                   4) Lundin, Mariah                 
                  34.22     1:09.15 (34.93)     1:39.56 (30.41)     2:07.43 (27.87)
  6 Naples                                            2:08.14    2:07.78        
     1) Szilagyi, Trixie                2) Su, Kia SR                     
     3) Novak, Theresa                  4) Davidsen, Katherine SR         
                  33.10     1:10.47 (37.37)     1:40.62 (30.15)     2:07.78 (27.16)
  7 Riverdale (Fort Myers)                            2:12.04    2:09.25        
     1) Gilrane, Shannon FR             2) Maro, Sarah JR                 
     3) Curran, Torry SO                4) Whaley, Domonique SR           
                  36.15     1:09.61 (33.46)     1:41.44 (31.83)     2:09.25 (27.81)
  8 Barron Collier (Naples)                           2:09.12    2:09.62        
     1) Muller, Ilana SO                2) Nottidge, Bryn SO              
     3) Rice, Melissa JR                4) Cederquist, Jessica JR         
                  32.83     1:09.46 (36.63)     1:41.45 (31.99)     2:09.62 (28.17)
B - Final
  9 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:14.41    2:14.08        
     1) Nellis, Kayla SR                2) Brown, Hannah SR               
     3) Wagner, Erica SO                4) James, Danielle SO             
                  38.05     1:10.73 (32.68)     1:43.24 (32.51)     2:14.08 (30.84)
 10 Ida Baker (Cape Coral)                            2:34.09    2:30.26        
     1) Wright, Candace 11              2) Camargo, Natalia 10            
     3) Cowling, Ashley 12              4) Baker, Mary-Kourtney 9         
                  35.72     1:20.95 (45.23)     1:54.57 (33.62)     2:30.26 (35.69)
 11 Palmetto Ridge (Naples)                           2:34.36    2:35.73        
     1) Carroll, Sarah 11               2) Sivillo, Kyleigh 11            
     3) Gitt, Melinaf 10                4) Bogner, Shania 9               
                  33.33     1:21.31 (47.98)     2:01.56 (40.25)     2:35.73 (34.17)
 12 Golden Gate (Naples)                              2:34.47    2:37.48        
     1) Garza, Vivian 11                2) Lorio, Daniella 12             
     3) Anez, Maria 9                   4) Davenport, Sarah 10            
                  45.81     1:29.91 (44.10)     2:05.19 (35.28)     2:37.48 (32.29)
 -- North Fort Myers                                  2:16.51         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Berger, Savannah SR             2) Szala, Kelci JR                
     3) Pascal, Jordan SR               4) Danielson, Christine JR        
                  35.77     1:14.18 (38.41)     1:47.71 (33.53)          DQ (28.59)
 -- South Fort Myers                                  2:22.48         DQ        
     1) Ryder-Marks, Mia FR             2) Peterson, Sophia SO            
     3) Yourell, Jackie SO              4) Reynolds, Jessica JR           
                  44.57     1:20.40 (35.83)     1:57.82 (37.42)          DQ (30.55)
 -- Mariner (Cape Coral)                              2:35.16         NS        
     1) Sederquist, Emily 11            2) Mangas, Madilyn 11             
     3) Enrico, Ashlyn 10               4) Griffin, Carrie 12             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:40.73        2011 Concord Carondelet                         
                         M. White, A. Gargalikis, C. Ray, C.Chenault       
       State: # 1:44.24        2010 American Heritage (Plantation)             
                         L Driscoll, L Mcknight, C Bouthillier, J Randolph 
                1:46.68  AA-A
                1:48.70  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:56.17    1:56.92 q      
     1) McKeon, Katie 12                2) Gillen, Nora 9                 
     3) Haan, Elise 9                   4) Fistrovic, Niki 9              
                  29.90     1:03.38 (33.48)     1:30.75 (27.37)     1:56.92 (26.17)
  2 Estero                                            1:58.00    1:57.48 q      
     1) DeVeny, Courtney 10             2) Jordan, Danilea 9              
     3) McLeod, Lauren 9                4) Gallego, Daniela 10            
                  28.58       40.60 (12.02)     1:02.51 (21.91)     1:57.48 (54.97)
  3 Fort Myers                                        2:03.03    2:01.10 q      
     1) Tyler, Abbi 12                  2) Swanbeck, Sarah 12             
     3) Hurley, Jessica 10              4) Summa, Emily 9                 
                  30.22     1:06.42 (36.20)     1:34.95 (28.53)     2:01.10 (26.15)
  4 Cape Coral                                        1:58.85    2:02.50 q      
     1) Crawford, Jenn 11               2) Angiletta, Kaitlyn 12          
     3) Jaeger, Monica 10               4) Steakley, Michaela 11          
                  31.99     1:06.25 (34.26)     1:34.63 (28.38)     2:02.50 (27.87)
  5 Naples                                            2:05.67    2:08.14 q      
     1) Szilagyi, Trixie                2) Su, Kia SR                     
     3) Novak, Theresa                  4) Davidsen, Katherine SR         
                  32.84       44.58 (11.74)     1:09.76 (25.18)     2:08.14 (58.38)
  6 Barron Collier (Naples)                           2:07.07    2:09.12 q      
     1) Muller, Ilana SO                2) Nottidge, Bryn SO              
     3) Rice, Melissa JR                4) Cederquist, Jessica JR         
                  32.91        42.24 (9.33)     1:08.94 (26.70)   2:09.12 (1:00.18)
  7 Lely (Naples)                                     2:11.92    2:10.00 q      
     1) Jacobson, Erica                 2) Baumler, Frances               
     3) Holten, Emily                   4) Lundin, Mariah                 
                  33.80     1:13.60 (39.80)     1:40.61 (27.01)     2:10.00 (29.39)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            2:11.94    2:12.04 q      
     1) Gilrane, Shannon FR             2) Maro, Sarah JR                 
     3) Curran, Torry SO                4) Whaley, Domonique SR           
                  35.67     1:11.00 (35.33)     1:43.03 (32.03)     2:12.04 (29.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:11.47    2:14.41 q      
     1) Nellis, Kayla SR                2) Brown, Hannah SR               
     3) Wagner, Erica SO                4) James, Danielle SO             
                  38.82     1:12.16 (33.34)     1:44.17 (32.01)     2:14.41 (30.24)
 10 North Fort Myers                                  2:19.00    2:16.51 q      
     1) Berger, Savannah SR             2) Szala, Kelci JR                
     3) Pascal, Jordan SR               4) Danielson, Christine JR        
                  37.25     1:13.75 (36.50)     1:48.78 (35.03)     2:16.51 (27.73)
 11 South Fort Myers                                  2:18.90    2:22.48 q      
     1) Reynolds, Jessica JR            2) Peterson, Sophia SO            
     3) Flores, Alexis SR               4) Yourell, Jackie SO             
                  35.91     1:17.40 (41.49)     1:50.07 (32.67)     2:22.48 (32.41)
 12 Ida Baker (Cape Coral)                            2:26.46    2:34.09 q      
     1) Wright, Candace 11              2) Camargo, Natalia 10            
     3) Cowling, Ashley 12              4) Baker, Mary-Kourtney 9         
                  39.57     1:23.57 (44.00)     1:57.12 (33.55)     2:34.09 (36.97)
 13 Palmetto Ridge (Naples)                           2:39.88    2:34.36 q      
     1) Carroll, Sarah 11               2) Sivillo, Kyleigh 11            
     3) Gitt, Melinaf 10                4) Heaton, Jessica 11             
                  33.47     1:18.79 (45.32)     2:00.71 (41.92)     2:34.36 (33.65)
 14 Golden Gate (Naples)                              2:37.37    2:34.47 q      
     1) Garza, Vivian 11                2) Lorio, Daniella 12             
     3) Anez, Maria 9                   4) Davenport, Sarah 10            
                  45.19     1:27.98 (42.79)     2:03.53 (35.55)     2:34.47 (30.94)
 15 Mariner (Cape Coral)                              2:31.19    2:35.16 q      
     1) Sederquist, Emily 11            2) Mangas, Madilyn 11             
     3) Enrico, Ashlyn 10               4) Griffin, Carrie 12             
                  46.44     1:29.74 (43.30)     2:06.71 (36.97)     2:35.16 (28.45)
 -- Lehigh (Lehigh Acres)                             3:09.31         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Marques, Camille FR             2) Marques, Crystal JR            
     3) Grunewald, Emily SO             4) Vance, Emily SO                
                  52.23     1:33.89 (41.66)     2:18.22 (44.33)          DQ (37.44)
 -- East Lee County                                   3:05.06         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:29.79        2009 The Bolles School                          
                         R. Murphy, S. Rivera, T. Romano, T. Gutman        
       State: # 1:29.79        2009 Bolles                                     
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
                1:35.11  AA-A
                1:36.66  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:44.81    1:43.94        
     1) Gutknecht, Chase 11             2) Gillen, Jack 11                
     3) Errington, Zach 11              4) Guhl, Austin 10                
                  27.08       55.00 (27.92)     1:20.58 (25.58)     1:43.94 (23.36)
  2 Barron Collier (Naples)                           1:45.90    1:44.84        
     1) Heslin, Conner SO               2) Leo, Marco FR                  
     3) Thoman, Brandon JR              4) Schipper, Samuel SR            
                  28.81       57.12 (28.31)     1:21.95 (24.83)     1:44.84 (22.89)
  3 Fort Myers                                        1:45.60    1:45.51        
     1) Samuelson, Logan 10             2) Messuri, Michael 11            
     3) Woodrow, Blake 10               4) Lefkowitz, Sam 12              
                  27.61       56.43 (28.82)     1:21.69 (25.26)     1:45.51 (23.82)
  4 Cape Coral                                        1:50.70    1:50.13        
     1) Potter, Tristan 10              2) Tillotson, Jason 9             
     3) Klemm, Cory 9                   4) Powell, Rocky 12               
                  29.44       59.46 (30.02)     1:25.29 (25.83)     1:50.13 (24.84)
  5 Estero                                            1:53.02    1:51.52        
     1) Ordaz, Eric 9                   2) Zacka, Eddie 10                
     3) McCaw, Rich 12                  4) Sorensen, Ryan 9               
                  27.79       59.61 (31.82)     1:25.89 (26.28)     1:51.52 (25.63)
  6 South Fort Myers                                  1:55.56    1:53.67        
     1) Pine, Ben SR                    2) Schatzman, Zach SO             
     3) Savery, Curtis SR               4) Groothoff, Johannes SO         
                  27.53     1:02.78 (35.25)     1:28.24 (25.46)     1:53.67 (25.43)
  7 Naples                                            1:58.38    1:57.70        
     1) Wolner, Michael                 2) Coons, Richad                  
     3) Mossman, Dimitry                4) Hoover, Dallas                 
                  29.02     1:03.58 (34.56)     1:32.25 (28.67)     1:57.70 (25.45)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            1:55.49    1:57.88        
     1) Ramsey, Matthew JR              2) Carmine, William JR            
     3) Woodby, Ryan SR                 4) Elrod, Mason SO                
                  33.61     1:06.01 (32.40)     1:33.75 (27.74)     1:57.88 (24.13)
B - Final
  9 Palmetto Ridge (Naples)                           2:02.30    2:00.89        
     1) Kohler, Josh 11                 2) Bloomer, Caleb 11              
     3) Custodio, Aaron 12              4) Taylor, Skyler 12              
                  37.83     1:09.78 (31.95)     1:35.49 (25.71)     2:00.89 (25.40)
 10 Lehigh (Lehigh Acres)                             2:04.17    2:02.95        
     1) Swanson, Sidney SO              2) Bonnough, Tyler SR             
     3) Monteagudo, Rogelio FR          4) Hampson, Chris SR              
                  33.82     1:07.07 (33.25)     1:37.94 (30.87)     2:02.95 (25.01)
 11 Ida Baker (Cape Coral)                            2:00.36    2:03.71        
     1) Scott, Zack 10                  2) Ossowicz, Andrew 12            
     3) Plyaka, Edward 12               4) Digby, Daniel 11               
                  32.76     1:09.22 (36.46)     1:39.19 (29.97)     2:03.71 (24.52)
 -- Lely (Naples)                                     2:05.93         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - breast
     1) Langebeeke, Stefan              2) Lehman, Zachary                
     3) Roman, Austin                   4) Grisco, Paul                   
                  33.95     1:09.71 (35.76)     1:36.33 (26.62)          DQ (27.78)
 -- North Fort Myers                                  2:24.15         NS        
     1) Cook, Sean SO                   2) Llanes, Andy JR                
     3) Craft, Andrew SR                4) Dooling, Kevin SR              
 -- Mariner (Cape Coral)                              2:19.89         NS        
     1) Klasing, McKenzie 11            2) Fletcher, Ethan 11             
     3) Szauer, Martin 12               4) Swartz, Cameron 10             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:29.79        2009 The Bolles School                          
                         R. Murphy, S. Rivera, T. Romano, T. Gutman        
       State: # 1:29.79        2009 Bolles                                     
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
                1:35.11  AA-A
                1:36.66  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:41.79    1:44.81 q      
     1) Gutknecht, Chase 11             2) Gillen, Jack 11                
     3) Errington, Zach 11              4) Guhl, Austin 10                
                  26.98       55.73 (28.75)     1:21.43 (25.70)     1:44.81 (23.38)
  2 Fort Myers                                        1:51.65    1:45.60 q      
     1) Samuelson, Logan 10             2) Messuri, Michael 11            
     3) Woodrow, Blake 10               4) Lefkowitz, Sam 12              
                  27.37       56.49 (29.12)     1:22.44 (25.95)     1:45.60 (23.16)
  3 Barron Collier (Naples)                           1:44.08    1:45.90 q      
     1) Thoman, Brandon JR              2) Leo, Marco FR                  
     3) King, Marshall JR               4) Schipper, Samuel SR            
                  27.52       56.38 (28.86)     1:22.64 (26.26)     1:45.90 (23.26)
  4 Cape Coral                                        1:47.72    1:50.70 q      
     1) Potter, Tristan 10              2) Tillotson, Jason 9             
     3) Klemm, Cory 9                   4) Carter, Case 11                
                  29.45       59.85 (30.40)     1:25.91 (26.06)     1:50.70 (24.79)
  5 Estero                                            1:51.00    1:53.02 q      
     1) Ordaz, Eric 9                   2) Zacka, Eddie 10                
     3) McCaw, Rich 12                  4) Sorensen, Ryan 9               
                  28.60     1:00.65 (32.05)     1:27.62 (26.97)     1:53.02 (25.40)
  6 Riverdale (Fort Myers)                            1:55.93    1:55.49 q      
     1) Wright, Mason JR                2) Carmine, William JR            
     3) Woodby, Ryan SR                 4) Elrod, Mason SO                
                  30.81     1:02.77 (31.96)     1:31.58 (28.81)     1:55.49 (23.91)
  7 South Fort Myers                                  1:57.00    1:55.56 q      
     1) Pine, Ben SR                    2) Schatzman, Zach SO             
     3) Savery, Curtis SR               4) Groothoff, Johannes SO         
                  28.56     1:03.65 (35.09)     1:30.51 (26.86)     1:55.56 (25.05)
  8 Naples                                            1:57.00    1:58.38 q      
     1) Wolner, Michael                 2) Coons, Richad                  
     3) Mossman, Dimitry                4) Hoover, Dallas                 
                  29.23     1:03.37 (34.14)     1:32.62 (29.25)     1:58.38 (25.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ida Baker (Cape Coral)                            2:06.88    2:00.36 q      
     1) Scott, Zack 10                  2) Ossowicz, Andrew 12            
     3) Plyaka, Edward 12               4) Digby, Daniel 11               
                  30.31                             1:36.57 ( )     2:00.36 (23.79)
 10 Palmetto Ridge (Naples)                           2:20.00    2:02.30 q      
     1) Kohler, Josh 11                 2) Bloomer, Caleb 11              
     3) Custodio, Aaron 12              4) Taylor, Skyler 12              
                  37.89     1:09.78 (31.89)     1:36.72 (26.94)     2:02.30 (25.58)
 11 Lehigh (Lehigh Acres)                             2:06.85    2:04.17 q      
     1) Swanson, Sidney SO              2) Bonnough, Tyler SR             
     3) Monteagudo, Rogelio FR          4) Hampson, Chris SR              
                  33.34     1:05.97 (32.63)     1:38.99 (33.02)     2:04.17 (25.18)
 12 Lely (Naples)                                     2:04.73    2:05.93 q      
     1) Langebeeke, Stefan              2) Lehman, Zachary                
     3) Roman, Austin                   4) Grisco, Paul                   
                  35.00     1:11.30 (36.30)     1:38.01 (26.71)     2:05.93 (27.92)
 13 Mariner (Cape Coral)                              2:20.35    2:19.89 q      
     1) Klasing, McKenzie 11            2) Fletcher, Ethan 11             
     3) Szauer, Martin 12               4) Swartz, Cameron 10             
                  41.55     1:21.74 (40.19)     1:51.15 (29.41)     2:19.89 (28.74)
 14 North Fort Myers                                  2:15.18    2:24.15 q      
     1) Cook, Sean SO                   2) Llanes, Andy JR                
     3) Craft, Andrew SR                4) Dooling, Kevin SR              
                  44.32     1:23.94 (39.62)     1:53.74 (29.80)     2:24.15 (30.41)
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                         2:03.35         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Young, Michael SR               2) Stancil, Lucas SR              
     3) Bourne, Alec SR                 4) Thibault, Brian JR             
                  33.63     1:11.24 (37.61)     1:36.46 (25.22)          DQ (25.47)
 -- Golden Gate (Naples)                              2:32.45         NS        
     1) Curtsinger, Cody 12             2) Haenn, William 11              
     3) Paz, Mario 12                   4) Pelaez-espinosa, Christian 11  
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage Plant          
                1:49.79  AA-A
                1:51.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Langford, Olivia          12 Cape Coral           1:56.28    1:57.11        
                  28.19       58.37 (30.18)     1:27.42 (29.05)     1:57.11 (29.69)
  2 Faunce, Lexi              10 Estero               2:01.35    1:59.80        
                  27.91       58.01 (30.10)     1:29.04 (31.03)     1:59.80 (30.76)
  3 Dostie, Sarah              9 Cape Coral           1:59.81    1:59.86        
                  28.21       58.47 (30.26)     1:29.27 (30.80)     1:59.86 (30.59)
  4 Wuschke, Sammy               Naples               2:02.12    2:01.25        
                  28.50       59.49 (30.99)     1:30.78 (31.29)     2:01.25 (30.47)
  5 Gillen, Nora               9 Gulf Coast           2:00.78    2:01.97        
                  28.74       59.44 (30.70)     1:31.04 (31.60)     2:01.97 (30.93)
  6 Hansen, Hayley            10 Gulf Coast           2:04.50    2:03.96        
                  29.40     1:01.29 (31.89)     1:33.13 (31.84)     2:03.96 (30.83)
  7 Richmond, Donnamarie         Naples               2:02.83    2:07.60        
                  29.74     1:01.96 (32.22)     1:35.04 (33.08)     2:07.60 (32.56)
  8 Keer, Haley               12 Gulf Coast           2:04.62    2:07.61        
                  29.88     1:02.30 (32.42)     1:35.35 (33.05)     2:07.61 (32.26)
B - Final
 17 Jones, Gabby               9 Fort Myers           2:05.44    2:06.41        
                  29.47     1:01.37 (31.90)     1:34.06 (32.69)     2:06.41 (32.35)
 18 Swanbeck, Sarah           12 Fort Myers           2:11.77    2:12.40        
                  31.26     1:04.38 (33.12)     1:38.61 (34.23)     2:12.40 (33.79)
 19 Carroll, Sarah            11 Palmetto Ridge       2:14.59    2:15.33        
                  31.10     1:06.15 (35.05)     1:41.52 (35.37)     2:15.33 (33.81)
 20 Green, Cameron             9 Fort Myers           2:18.72    2:15.94        
                  30.81     1:05.01 (34.20)     1:40.70 (35.69)     2:15.94 (35.24)
 21 Rice, Melissa             JR Barron Collier       2:16.57    2:18.69        
                  31.98     1:07.67 (35.69)     1:44.59 (36.92)     2:18.69 (34.10)
 22 Coons, Catherine          SR Naples               2:20.58    2:19.27        
                  32.99     1:08.02 (35.03)     1:43.83 (35.81)     2:19.27 (35.44)
 23 Frizzi, Erica             10 Gulf Coast           2:21.70    2:21.10        
                  31.08     1:06.65 (35.57)     1:43.62 (36.97)     2:21.10 (37.48)
 24 Riley, Mickey             12 Estero               2:25.30    2:26.43        
                  33.16     1:10.07 (36.91)     1:48.44 (38.37)     2:26.43 (37.99)
C - Final
 -- Bobman, Jen               FR Cypress Lake         2:20.53         NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage Plant          
                1:49.79  AA-A
                1:51.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Langford, Olivia          12 Cape Coral           1:53.67    1:56.28 q      
                  27.69       57.22 (29.53)     1:26.42 (29.20)     1:56.28 (29.86)
  2 Dostie, Sarah              9 Cape Coral           2:00.33    1:59.81 q      
                  27.81       57.66 (29.85)     1:28.80 (31.14)     1:59.81 (31.01)
  3 Gillen, Nora               9 Gulf Coast           1:59.90    2:00.78 q      
                  28.06       58.40 (30.34)     1:29.52 (31.12)     2:00.78 (31.26)
  4 Faunce, Lexi              10 Estero               2:00.65    2:01.35 q      
                  28.12       58.63 (30.51)     1:29.91 (31.28)     2:01.35 (31.44)
  5 Wuschke, Sammy               Naples               2:02.89    2:02.12 q      
                  28.24       58.66 (30.42)     1:30.33 (31.67)     2:02.12 (31.79)
  6 Richmond, Donnamarie         Naples               2:02.34    2:02.83 q      
                  28.52       59.10 (30.58)     1:30.51 (31.41)     2:02.83 (32.32)
  7 Hansen, Hayley            10 Gulf Coast           2:03.10    2:04.50 q      
                  29.30     1:01.02 (31.72)     1:33.43 (32.41)     2:04.50 (31.07)
  8 Keer, Haley               12 Gulf Coast           2:01.70    2:04.62 q      
                  28.88       59.90 (31.02)     1:32.22 (32.32)     2:04.62 (32.40)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Gabby               9 Fort Myers           1:59.87    2:05.44 q      
                  28.77       59.98 (31.21)     1:32.44 (32.46)     2:05.44 (33.00)
 10 Swanbeck, Sarah           12 Fort Myers           2:11.55    2:11.77 q      
                  30.62     1:03.77 (33.15)     1:37.91 (34.14)     2:11.77 (33.86)
 11 Carroll, Sarah            11 Palmetto Ridge       2:15.00    2:14.59 q      
                  30.31     1:04.02 (33.71)     1:39.02 (35.00)     2:14.59 (35.57)
 12 Rice, Melissa             JR Barron Collier       2:16.83    2:16.57 q      
                  31.36     1:06.77 (35.41)     1:42.72 (35.95)     2:16.57 (33.85)
 13 Green, Cameron             9 Fort Myers           2:16.51    2:18.72 q      
                  31.73     1:06.05 (34.32)     1:42.85 (36.80)     2:18.72 (35.87)
 14 Bobman, Jen               FR Cypress Lake         2:28.00    2:20.53 q      
                  39.49     1:27.85 (48.36)     2:20.53 (52.68)         2:20.53 ( )
 15 Coons, Catherine          SR Naples               2:24.00    2:20.58 q      
                  32.60     1:08.13 (35.53)     1:44.60 (36.47)     2:20.58 (35.98)
 16 Frizzi, Erica             10 Gulf Coast           2:20.92    2:21.70 q      
                  30.42     1:05.58 (35.16)     1:43.64 (38.06)     2:21.70 (38.06)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fleur, Charis             SO Barron Collier       2:23.51    2:23.86        
                  31.60     1:08.11 (36.51)     1:46.68 (38.57)     2:23.86 (37.18)
 18 Riley, Mickey             12 Estero               2:24.00    2:25.30        
                  32.54     1:08.29 (35.75)     1:46.65 (38.36)     2:25.30 (38.65)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davidsen, Emma            SR Naples               2:25.00    2:29.40        
                  32.07     1:09.35 (37.28)     1:48.50 (39.15)     2:29.40 (40.90)
 20 McFee, Evie               10 Cape Coral           2:29.76    2:30.93        
                  33.98     1:11.45 (37.47)     1:51.40 (39.95)     2:30.93 (39.53)
 21 Meek, Elizabeth           JR Barron Collier       2:29.59    2:34.31        
                  33.35     1:11.48 (38.13)     1:53.48 (42.00)     2:34.31 (40.83)
 22 Flynn, Christy             9 Cape Coral           2:30.04    2:34.32        
                  32.20     1:11.10 (38.90)     1:52.52 (41.42)     2:34.32 (41.80)
 23 Maroon, Darian            JR Island Coast         2:38.00    2:36.73        
                  34.60     1:13.14 (38.54)     1:56.51 (43.37)     2:36.73 (40.22)
 24 Shipman, Melody           12 Estero               2:42.00    2:36.83        
                  33.65     1:11.87 (38.22)     1:55.51 (43.64)     2:36.83 (41.32)
 25 Craft, Samantha           SO North Fort Myers     2:35.67    2:38.45        
                  34.12     1:13.39 (39.27)     1:55.82 (42.43)     2:38.45 (42.63)
 26 Trebilcock, Jennifer      SO Barron Collier       2:34.19    2:39.73        
                  34.14     1:14.54 (40.40)     1:57.99 (43.45)     2:39.73 (41.74)
 27 Cusson, Chloe             12 Estero               2:35.50    2:41.79        
                  34.92     1:15.68 (40.76)     1:59.15 (43.47)     2:41.79 (42.64)
 28 Triana, Sadie             FR Cypress Lake         2:40.00    2:43.27        
                  33.97     1:15.70 (41.73)     2:01.88 (46.18)     2:43.27 (41.39)
 29 Blake, Ciara              SR Riverdale            2:40.83    2:44.15        
                  35.71     1:17.57 (41.86)     2:01.50 (43.93)     2:44.15 (42.65)
 30 Quinlan, Kinsey           SR Riverdale            2:38.91    2:44.47        
                  35.79     1:17.72 (41.93)     2:02.28 (44.56)     2:44.47 (42.19)
 31 Papiska, Oksana           11 Mariner              2:45.57    2:45.05        
                  34.74     1:16.61 (41.87)     2:02.68 (46.07)     2:45.05 (42.37)
 32 Collingwood, Charlotte     9 Fort Myers                NT    2:45.59        
                  33.25     1:14.34 (41.09)     1:59.61 (45.27)     2:45.59 (45.98)
 33 Bonesteel, Meagan         SR North Fort Myers     2:49.65    2:45.90        
                  35.46     1:17.51 (42.05)     2:02.30 (44.79)     2:45.90 (43.60)
 34 Smith, Megan              JR Riverdale            2:53.72    2:47.08        
                  34.11     1:15.61 (41.50)     2:00.79 (45.18)     2:47.08 (46.29)
 35 Ryder-Marks, Mia          FR South Fort Myers     2:48.80    2:48.21        
                  36.47     1:19.65 (43.18)     2:05.98 (46.33)     2:48.21 (42.23)
 36 Feraldi, Savannah         JR Cypress Lake         2:51.00    2:53.92        
                  39.08     1:22.15 (43.07)     2:09.24 (47.09)     2:53.92 (44.68)
 37 Baker, Mary-Kourtney       9 Ida Baker            2:52.36    2:56.33        
                  41.90     1:26.26 (44.36)     2:14.19 (47.93)     2:56.33 (42.14)
 38 Cortez, Luisa                Lely                 2:57.63    2:58.08        
                  39.27     1:24.14 (44.87)     2:12.60 (48.46)     2:58.08 (45.48)
 39 Kim, Tatyana              FR South Fort Myers     3:18.10    3:02.14        
                  39.26     1:24.02 (44.76)     2:13.63 (49.61)     3:02.14 (48.51)
 40 Acker, Chelsea            SR North Fort Myers     3:10.46    3:06.19        
                  35.83     1:22.95 (47.12)     2:15.53 (52.58)     3:06.19 (50.66)
 41 Tedesco, Alexa            10 Ida Baker                 NT    3:08.79        
                  42.57     1:31.05 (48.48)     2:22.94 (51.89)     3:08.79 (45.85)
 42 Vives-Vietri, Allison      9 Ida Baker            3:00.22    3:14.49        
                  39.60     1:29.70 (50.10)     2:23.71 (54.01)     3:14.49 (50.78)
 43 Sivillo, Kyleigh          11 Palmetto Ridge       3:20.56    3:14.92        
                  45.08     1:33.54 (48.46)     2:25.88 (52.34)     3:14.92 (49.04)
 44 Custer, Lauren            SO South Fort Myers     3:22.50    3:19.30        
                  43.03     1:34.84 (51.81)     2:28.74 (53.90)     3:19.30 (50.56)
 45 Yanosik, Cathryn          FR Riverdale            3:05.73    3:19.46        
                  43.01     1:32.37 (49.36)     2:27.75 (55.38)     3:19.46 (51.71)
 46 Grunewald, Emily          SO Lehigh               3:26.14    3:23.34        
                  45.51     1:37.38 (51.87)     2:30.85 (53.47)     3:23.34 (52.49)
 -- Graeve, Sierra            FR Cypress Lake         2:48.00         NS        
 -- Rivas, Rebecca            12 Ida Baker                 NT         NS        
 -- Matson, Schyler           SO North Fort Myers     3:03.58         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.51  AA-A
                1:41.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Messuri, Michael          11 Fort Myers           1:46.22    1:43.29        
                  24.40       50.33 (25.93)     1:16.75 (26.42)     1:43.29 (26.54)
  2 Gillen, Jack              11 Gulf Coast           1:46.77    1:44.20        
                  25.21       51.32 (26.11)     1:17.73 (26.41)     1:44.20 (26.47)
  3 Samuelson, Logan          10 Fort Myers           1:46.97    1:46.28        
                  25.07       52.02 (26.95)     1:19.42 (27.40)     1:46.28 (26.86)
  4 Ordaz, Eric                9 Estero               1:48.74    1:46.55        
                  25.55       52.68 (27.13)     1:19.91 (27.23)     1:46.55 (26.64)
  5 Kurland, Cyril            11 Fort Myers           1:48.21    1:47.45        
                  25.33       52.24 (26.91)     1:19.83 (27.59)     1:47.45 (27.62)
  6 Chami, Christian          SR Barron Collier       1:50.53    1:49.93        
                  25.75       53.33 (27.58)     1:21.10 (27.77)     1:49.93 (28.83)
  7 Alvarado, Jacob           11 Fort Myers           1:50.75    1:50.41        
                  26.06       54.00 (27.94)     1:22.35 (28.35)     1:50.41 (28.06)
  8 Potter, Alex              12 Cape Coral           1:55.66    1:53.98        
                  26.48       55.33 (28.85)     1:24.84 (29.51)     1:53.98 (29.14)
B - Final
  9 Connell, Corey            12 Cape Coral           1:58.99    1:56.18        
                  26.51       55.98 (29.47)     1:26.92 (30.94)     1:56.18 (29.26)
 10 Sorensen, Ryan             9 Estero               2:02.15    2:00.04        
                  27.59       58.17 (30.58)     1:29.54 (31.37)     2:00.04 (30.50)
 11 Keating, Zac               9 Cape Coral           2:04.58    2:02.49        
                  27.69       57.93 (30.24)     1:30.06 (32.13)     2:02.49 (32.43)
 12 Steinwarz, Jurgen         JR Barron Collier       2:06.62    2:04.62        
                  26.13       55.99 (29.86)     1:29.41 (33.42)     2:04.62 (35.21)
 13 Hampson, Chris            SR Lehigh               2:13.08    2:10.91        
                  28.55     1:01.24 (32.69)     1:36.20 (34.96)     2:10.91 (34.71)
 14 Groothoff, Johannes       SO South Fort Myers     2:13.73    2:11.05        
                  29.82     1:03.19 (33.37)     1:38.52 (35.33)     2:11.05 (32.53)
 15 Bloomer, Caleb            11 Palmetto Ridge       2:13.37    2:14.63        
                  29.75     1:06.33 (36.58)     1:41.00 (34.67)     2:14.63 (33.63)
 -- Schipper, Samuel          SR Barron Collier       1:57.40         DQ        
      False start
                  26.90       56.11 (29.21)     1:26.57 (30.46)          DQ (29.14)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.51  AA-A
                1:41.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Messuri, Michael          11 Fort Myers           1:44.14    1:46.22 q      
                  25.20       52.09 (26.89)     1:19.49 (27.40)     1:46.22 (26.73)
  2 Gillen, Jack              11 Gulf Coast           1:42.66    1:46.77 q      
                  25.71       52.29 (26.58)     1:19.59 (27.30)     1:46.77 (27.18)
  3 Samuelson, Logan          10 Fort Myers           1:45.93    1:46.97 q      
                  25.17       52.54 (27.37)     1:20.04 (27.50)     1:46.97 (26.93)
  4 Kurland, Cyril            11 Fort Myers           1:47.58    1:48.21 q      
                  25.31       52.21 (26.90)     1:20.19 (27.98)     1:48.21 (28.02)
  5 Ordaz, Eric                9 Estero               1:52.00    1:48.74 q      
                  25.69       53.13 (27.44)     1:20.98 (27.85)     1:48.74 (27.76)
  6 Chami, Christian          SR Barron Collier       1:45.87    1:50.53 q      
                  25.85       53.76 (27.91)     1:21.85 (28.09)     1:50.53 (28.68)
  7 Alvarado, Jacob           11 Fort Myers           1:51.60    1:50.75 q      
                  25.99       54.08 (28.09)     1:22.46 (28.38)     1:50.75 (28.29)
  8 Potter, Alex              12 Cape Coral           1:56.31    1:55.66 q      
                  26.44       55.11 (28.67)     1:25.03 (29.92)     1:55.66 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schipper, Samuel          SR Barron Collier       1:56.33    1:57.40 q      
                  26.46       55.39 (28.93)     1:26.10 (30.71)     1:57.40 (31.30)
 10 Connell, Corey            12 Cape Coral           2:00.94    1:58.99 q      
                  26.71       56.23 (29.52)     1:27.29 (31.06)     1:58.99 (31.70)
 11 Sorensen, Ryan             9 Estero               2:00.00    2:02.15 q      
                  27.02       56.59 (29.57)     1:28.43 (31.84)     2:02.15 (33.72)
 12 Keating, Zac               9 Cape Coral           2:03.47    2:04.58 q      
                  27.88       58.48 (30.60)     1:31.17 (32.69)     2:04.58 (33.41)
 13 Carter, Case              11 Cape Coral           2:01.04    2:05.26 q      
                  26.74       58.18 (31.44)     1:30.91 (32.73)     2:05.26 (34.35)
 14 Steinwarz, Jurgen         JR Barron Collier       2:01.64    2:06.62 q      
                  26.97       58.22 (31.25)     1:32.65 (34.43)     2:06.62 (33.97)
 15 Hampson, Chris            SR Lehigh               2:14.22    2:13.08 q      
                  28.44     1:01.39 (32.95)     1:37.27 (35.88)     2:13.08 (35.81)
 16 Bloomer, Caleb            11 Palmetto Ridge       2:12.37    2:13.37 q      
                  29.47     1:04.99 (35.52)     1:38.88 (33.89)     2:13.37 (34.49)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Groothoff, Johannes       SO South Fort Myers     2:14.19    2:13.73        
                  30.15     1:05.27 (35.12)     1:41.03 (35.76)     2:13.73 (32.70)
 18 Mossman, Dimitry             Naples               2:10.00    2:14.48        
                  28.04     1:01.12 (33.08)     1:37.75 (36.63)     2:14.48 (36.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cornell, Jordan           SR Barron Collier       2:13.70    2:14.74        
                  29.54                             1:39.70 ( )     2:14.74 (35.04)
 20 Schatzman, Zach           SO South Fort Myers     2:20.00    2:15.43        
                  29.34     1:02.69 (33.35)     1:40.07 (37.38)     2:15.43 (35.36)
 21 Strealy, John             11 Ida Baker            2:13.25    2:16.97        
                  30.06     1:04.22 (34.16)     1:40.73 (36.51)     2:16.97 (36.24)
 22 Chang, Mario               9 Gulf Coast           2:33.97    2:18.99        
                  30.68     1:05.36 (34.68)     1:43.03 (37.67)     2:18.99 (35.96)
 23 Evans, Richard             9 Gulf Coast           2:16.06    2:19.85        
                  28.12     1:00.97 (32.85)     1:39.07 (38.10)     2:19.85 (40.78)
 24 Montejunas, Colton        JR Island Coast         2:28.99    2:20.90        
                  31.66     1:06.20 (34.54)     1:42.71 (36.51)     2:20.90 (38.19)
 25 Grisco, Paul                 Lely                 2:23.41    2:24.50        
                  31.81     1:08.00 (36.19)     1:47.15 (39.15)     2:24.50 (37.35)
 26 Paz, Mario                12 Golden Gate          2:18.43    2:24.65        
                  29.26     1:05.61 (36.35)     1:45.65 (40.04)     2:24.65 (39.00)
 27 Plyaka, Edward            12 Ida Baker                 NT    2:25.47        
                  31.42     1:07.80 (36.38)     1:46.02 (38.22)     2:25.47 (39.45)
 28 Aguilar, Juan             FR Riverdale            2:37.22    2:26.73        
                  31.19     1:07.46 (36.27)     1:47.23 (39.77)     2:26.73 (39.50)
 29 Yanosik, Paul             JR Riverdale            2:26.55    2:29.88        
                  32.50     1:10.71 (38.21)     1:51.41 (40.70)     2:29.88 (38.47)
 30 Lackey, Kaymen            JR Cypress Lake         2:37.34    2:31.27        
                  33.38     1:11.84 (38.46)     1:53.18 (41.34)     2:31.27 (38.09)
 31 McMahon, Justin           JR Riverdale            2:24.58    2:31.34        
                  34.04     1:12.36 (38.32)     1:53.09 (40.73)     2:31.34 (38.25)
 32 Vance, Ben                12 Estero               2:40.00    2:31.88        
                  33.46     1:12.57 (39.11)   2:31.88 (1:19.31)                    
 33 Matson, Nicholas          10 Gulf Coast           2:33.42    2:31.99        
                  29.81     1:07.33 (37.52)     1:50.23 (42.90)     2:31.99 (41.76)
 34 Tucker, Aaron             SR Riverdale            2:36.12    2:33.25        
                  32.98     1:11.28 (38.30)     1:53.06 (41.78)     2:33.25 (40.19)
 35 Goldsmith, Ben               Naples               2:38.00    2:35.00        
                  32.92     1:11.20 (38.28)     1:54.83 (43.63)     2:35.00 (40.17)
 36 Linardich, Sean              Lely                 2:44.82    2:38.29        
                  32.91     1:13.24 (40.33)     1:56.22 (42.98)     2:38.29 (42.07)
 37 Bond, Michael             SO South Fort Myers     2:55.00    2:40.98        
                  39.06     1:21.87 (42.81)     2:04.52 (42.65)     2:40.98 (36.46)
 38 Glase, Michael            12 Estero               2:41.00    2:41.24        
                  37.79     1:19.91 (42.12)     2:01.97 (42.06)     2:41.24 (39.27)
 39 Ackerman, Lucas           SO Cypress Lake         2:48.87    2:44.18        
                  34.68     1:15.97 (41.29)     2:00.41 (44.44)     2:44.18 (43.77)
 40 Desouza, Alex             JR South Fort Myers     2:49.80    2:44.77        
                  36.57     1:19.50 (42.93)     2:03.80 (44.30)     2:44.77 (40.97)
 41 Solarte, Cristian            Naples                    NT    2:45.19        
                  34.60     1:16.75 (42.15)     2:02.94 (46.19)     2:45.19 (42.25)
 42 Spradling, Logan          SR Cypress Lake         2:44.64    2:45.83        
                  34.52     1:15.12 (40.60)     2:01.69 (46.57)     2:45.83 (44.14)
 43 Lambeth, Spencer          FR Cypress Lake         3:07.17    2:51.30        
                  37.31     1:19.70 (42.39)     2:06.63 (46.93)     2:51.30 (44.67)
 44 Arroyo, Mathew            11 Ida Baker                 NT    2:52.83        
                  32.55     1:12.79 (40.24)   2:52.83 (1:40.04)                    
 45 Brown, Ryan               11 Mariner              2:49.12    2:56.06        
                  39.87     1:25.62 (45.75)     2:12.21 (46.59)     2:56.06 (43.85)
 46 Perez, Ian                10 Palmetto Ridge       3:05.14    3:00.77        
                  36.57     1:18.82 (42.25)     2:03.08 (44.26)     3:00.77 (57.69)
 47 Cook, Sean                SO North Fort Myers     2:43.17    3:03.18        
                  37.63     1:24.44 (46.81)     2:14.81 (50.37)     3:03.18 (48.37)
 -- Alexander, Abdulwahab        Naples                    NT         NS        
 -- Kendall, Devin             9 Ida Baker                 NT         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:03.44  AA-A
                2:05.70  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DeVeny, Courtney          10 Estero               2:10.75    2:09.32        
                  28.65     1:01.05 (32.40)     1:40.40 (39.35)     2:09.32 (28.92)
  2 Haan, Elise                9 Gulf Coast           2:12.25    2:12.58        
                  28.65     1:01.70 (33.05)     1:41.52 (39.82)     2:12.58 (31.06)
  3 Jordan, Danilea            9 Estero               2:15.37    2:13.04        
                  29.33     1:02.28 (32.95)     1:42.46 (40.18)     2:13.04 (30.58)
  4 Jaeger, Monica            10 Cape Coral           2:16.85    2:16.31        
                  28.57     1:03.37 (34.80)     1:45.04 (41.67)     2:16.31 (31.27)
  5 Gutknecht, Olivia         10 Gulf Coast           2:21.92    2:19.34        
                  30.72     1:05.51 (34.79)     1:46.91 (41.40)     2:19.34 (32.43)
  6 Gallego, Daniela          10 Estero               2:20.30    2:19.50        
                  28.82     1:04.92 (36.10)     1:47.97 (43.05)     2:19.50 (31.53)
  7 Osinski, Sara             11 Gulf Coast           2:20.18    2:19.91        
                  30.30     1:05.88 (35.58)     1:48.13 (42.25)     2:19.91 (31.78)
  8 Angiletta, Kaitlyn        12 Cape Coral           2:29.27    2:24.66        
                  29.84     1:09.54 (39.70)     1:49.20 (39.66)     2:24.66 (35.46)
B - Final
  9 Steakley, Michaela        11 Cape Coral           2:30.47    2:27.64        
                  31.87     1:09.92 (38.05)     1:53.10 (43.18)     2:27.64 (34.54)
 10 Samuelson, Lauren         12 Fort Myers           2:30.36    2:28.70        
                  32.03     1:09.04 (37.01)     1:55.17 (46.13)     2:28.70 (33.53)
 11 Kimbrough, Felicia        10 Fort Myers           2:32.21    2:28.86        
                  33.65     1:12.25 (38.60)     1:54.54 (42.29)     2:28.86 (34.32)
 12 Keys, Kassidy              9 Cape Coral           2:36.50    2:36.24        
                  33.57     1:12.79 (39.22)     2:00.52 (47.73)     2:36.24 (35.72)
 13 Wagner, Erica             SO Cypress Lake         2:36.63    2:40.05        
                  33.63     1:13.38 (39.75)     2:03.56 (50.18)     2:40.05 (36.49)
 14 Cowling, Ashley           12 Ida Baker            2:41.70    2:40.49        
                  34.56     1:15.51 (40.95)     2:03.95 (48.44)     2:40.49 (36.54)
 15 Riley, Mickey             12 Estero               2:43.48    2:42.01        
                  36.01     1:18.81 (42.80)     2:05.97 (47.16)     2:42.01 (36.04)
 16 Lake, Samantha            11 Fort Myers           2:43.27    2:47.83        
                  36.54     1:19.05 (42.51)     2:07.81 (48.76)     2:47.83 (40.02)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:03.44  AA-A
                2:05.70  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeVeny, Courtney          10 Estero               2:09.50    2:10.75 q      
                  28.89     1:01.24 (32.35)     1:41.54 (40.30)     2:10.75 (29.21)
  2 Haan, Elise                9 Gulf Coast           2:17.27    2:12.25 q      
                  28.79     1:01.69 (32.90)     1:41.31 (39.62)     2:12.25 (30.94)
  3 Jordan, Danilea            9 Estero               2:13.00    2:15.37 q      
                  29.83     1:03.30 (33.47)     1:44.68 (41.38)     2:15.37 (30.69)
  4 Jaeger, Monica            10 Cape Coral           2:18.20    2:16.85 q      
                  28.40     1:02.61 (34.21)     1:44.75 (42.14)     2:16.85 (32.10)
  5 Osinski, Sara             11 Gulf Coast           2:16.90    2:20.18 q      
                  29.89     1:05.75 (35.86)     1:48.65 (42.90)     2:20.18 (31.53)
  6 Gallego, Daniela          10 Estero               2:19.57    2:20.30 q      
                  29.62     1:06.22 (36.60)     1:48.85 (42.63)     2:20.30 (31.45)
  7 Gutknecht, Olivia         10 Gulf Coast           2:22.46    2:21.92 q      
                  31.26     1:06.12 (34.86)     1:48.80 (42.68)     2:21.92 (33.12)
  8 Angiletta, Kaitlyn        12 Cape Coral           2:21.16    2:29.27 q      
                  30.85     1:14.79 (43.94)     1:53.80 (39.01)     2:29.27 (35.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Samuelson, Lauren         12 Fort Myers           2:25.13    2:30.36 q      
                  32.50     1:10.45 (37.95)     1:56.23 (45.78)     2:30.36 (34.13)
 10 Steakley, Michaela        11 Cape Coral           2:25.41    2:30.47 q      
                  32.65     1:11.90 (39.25)     1:56.23 (44.33)     2:30.47 (34.24)
 11 Kimbrough, Felicia        10 Fort Myers           2:35.66    2:32.21 q      
                  33.91     1:13.69 (39.78)     1:56.28 (42.59)     2:32.21 (35.93)
 12 Keys, Kassidy              9 Cape Coral           2:35.44    2:36.50 q      
                  33.66     1:13.68 (40.02)     1:59.79 (46.11)     2:36.50 (36.71)
 13 Wagner, Erica             SO Cypress Lake         2:35.00    2:36.63 q      
                  32.53     1:12.68 (40.15)     2:00.97 (48.29)     2:36.63 (35.66)
 14 Cowling, Ashley           12 Ida Baker            2:38.21    2:41.70 q      
                  35.30     1:15.67 (40.37)     2:05.28 (49.61)     2:41.70 (36.42)
 15 Lake, Samantha            11 Fort Myers           2:34.58    2:43.27 q      
                  36.23     1:18.52 (42.29)     2:06.02 (47.50)     2:43.27 (37.25)
 16 Riley, Mickey             12 Estero               2:40.00    2:43.48 q      
                  36.20     1:19.00 (42.80)     2:07.09 (48.09)     2:43.48 (36.39)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Flores, Alexis            SR South Fort Myers     2:39.50    2:45.00        
                  34.02     1:14.90 (40.88)     2:07.75 (52.85)     2:45.00 (37.25)
 18 Davis, Catherine          SR Naples                    NT    2:45.47        
                  36.51     1:20.58 (44.07)     2:08.87 (48.29)     2:45.47 (36.60)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Su, Tay                   SR Naples               2:44.78    2:45.51        
                  37.38     1:21.53 (44.15)     2:08.07 (46.54)     2:45.51 (37.44)
 20 Clark, Emily               9 Gulf Coast           2:46.21    2:47.41        
                  37.56     1:20.35 (42.79)     2:09.78 (49.43)     2:47.41 (37.63)
 21 Marshall, Nadia           SR Barron Collier       2:46.91    2:49.33        
                  38.35     1:22.29 (43.94)     2:06.83 (44.54)     2:49.33 (42.50)
 22 Su, Kia                   SR Naples               2:44.00    2:50.00        
                  39.83     1:24.14 (44.31)     2:09.83 (45.69)     2:50.00 (40.17)
 23 Fuller, Maggie               Naples               2:48.89    2:50.39        
                  38.12     1:20.69 (42.57)     2:12.23 (51.54)     2:50.39 (38.16)
 24 Madsen, Emilie            JR Barron Collier       3:02.14    2:56.71        
                  39.26     1:24.29 (45.03)     2:16.72 (52.43)     2:56.71 (39.99)
 25 Gerard, Carter            JR Barron Collier       2:54.67    2:56.88        
                  38.03     1:20.69 (42.66)     2:15.50 (54.81)     2:56.88 (41.38)
 26 Humes, Cassie             FR North Fort Myers     3:06.49    2:57.94        
                  39.31     1:24.15 (44.84)     2:17.87 (53.72)     2:57.94 (40.07)
 27 Nottidge, Bryn            SO Barron Collier       2:56.94    2:59.73        
                  39.26     1:27.57 (48.31)     2:17.65 (50.08)     2:59.73 (42.08)
 28 Anez, Maria                9 Golden Gate          2:40.85    3:03.99        
                  36.08     1:23.17 (47.09)     2:16.65 (53.48)     3:03.99 (47.34)
 29 Javakhishvili, Gvantsa    FR North Fort Myers     3:10.16    3:04.39        
                  37.87     1:27.07 (49.20)     2:22.70 (55.63)     3:04.39 (41.69)
 30 Briggs, Tiffany           SR North Fort Myers     3:10.50    3:09.09        
                  39.68     1:31.93 (52.25)     2:25.62 (53.69)     3:09.09 (43.47)
 31 Pascal, Jordan            SR North Fort Myers     3:05.58    3:09.11        
                  35.39     1:28.45 (53.06)   2:29.17 (1:00.72)     3:09.11 (39.94)
 32 Craig, Dara               FR Cypress Lake         3:17.00    3:11.70        
                  41.23     1:32.26 (51.03)     2:24.40 (52.14)     3:11.70 (47.30)
 33 Scozzafava, Julia          9 Fort Myers                NT    3:16.03        
                  44.07     1:33.56 (49.49)     2:29.40 (55.84)     3:16.03 (46.63)
 34 Aulino, Tina              SO Cypress Lake         3:19.00    3:19.05        
                  43.71     1:37.92 (54.21)     2:34.82 (56.90)     3:19.05 (44.23)
 35 Wright, Makenna           FR Riverdale            3:09.22    3:20.00        
                  39.97     1:36.85 (56.88)     2:35.74 (58.89)     3:20.00 (44.26)
 36 Raddon, Sam               JR Cypress Lake         3:22.00    3:20.65        
                  40.90     1:33.91 (53.01)   2:35.23 (1:01.32)     3:20.65 (45.42)
 37 Camargo, Natalia          10 Ida Baker            3:20.90    3:21.23        
                  45.81     1:39.75 (53.94)     2:34.40 (54.65)     3:21.23 (46.83)
 -- Kennedy, Dominika         SR Riverdale            3:37.62         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  47.06     1:43.34 (56.28)     2:40.55 (57.21)          DQ (52.22)
 -- Franco, Carolina          11 Palmetto Ridge       3:37.09         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:51.71  AA-A
                1:53.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thoman, Brandon           JR Barron Collier       2:00.38    1:58.61        
                  25.78       55.19 (29.41)     1:29.87 (34.68)     1:58.61 (28.74)
  2 Leo, Marco                FR Barron Collier       2:00.41    1:59.59        
                  26.63       58.65 (32.02)     1:32.10 (33.45)     1:59.59 (27.49)
  3 Gutknecht, Chase          11 Gulf Coast           2:03.47    1:59.95        
                  25.94       55.87 (29.93)     1:31.50 (35.63)     1:59.95 (28.45)
  4 Woodrow, Blake            10 Fort Myers           2:04.68    2:00.69        
                  26.20       57.61 (31.41)     1:33.26 (35.65)     2:00.69 (27.43)
  5 Zacka, Eddie              10 Estero               2:05.97    2:03.72        
                  27.25       58.83 (31.58)     1:35.61 (36.78)     2:03.72 (28.11)
  6 Custodio, Aaron           12 Palmetto Ridge       2:06.79    2:03.98        
                  26.37       58.81 (32.44)     1:34.33 (35.52)     2:03.98 (29.65)
  7 Tillotson, Jason           9 Cape Coral           2:06.79    2:04.59        
                  27.60       59.45 (31.85)     1:35.53 (36.08)     2:04.59 (29.06)
  8 Spence, Aaron             10 Fort Myers           2:10.80    2:09.68        
                  28.43     1:01.43 (33.00)     1:39.62 (38.19)     2:09.68 (30.06)
B - Final
  9 Heslin, Conner            SO Barron Collier       2:12.26    2:10.46        
                  27.38     1:00.93 (33.55)     1:40.00 (39.07)     2:10.46 (30.46)
 10 Romero, Daniel             9 Fort Myers           2:15.59    2:14.66        
                  30.15     1:03.26 (33.11)     1:42.30 (39.04)     2:14.66 (32.36)
 11 Wilson, Jack              10 Gulf Coast           2:17.84    2:16.37        
                  29.13     1:05.27 (36.14)     1:44.97 (39.70)     2:16.37 (31.40)
 12 Ortega, Nick              11 Fort Myers           2:20.30    2:17.55        
                  28.83     1:03.35 (34.52)     1:44.61 (41.26)     2:17.55 (32.94)
 13 Wenzel, Josh               9 Cape Coral           2:22.84    2:22.91        
                  29.17     1:06.55 (37.38)     1:51.05 (44.50)     2:22.91 (31.86)
 14 McLeod, Alex               9 Estero               2:26.09    2:25.48        
                  30.20     1:07.82 (37.62)     1:51.67 (43.85)     2:25.48 (33.81)
 15 Eriksson, Dennis          JR Barron Collier       2:29.95    2:29.47        
                  30.16     1:06.85 (36.69)     1:54.16 (47.31)     2:29.47 (35.31)
 16 Werner, Jack               9 Estero               2:31.08    2:34.01        
                  31.65     1:09.38 (37.73)     1:59.86 (50.48)     2:34.01 (34.15)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:51.71  AA-A
                1:53.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thoman, Brandon           JR Barron Collier       1:59.10    2:00.38 q      
                  25.59       55.21 (29.62)     1:31.34 (36.13)     2:00.38 (29.04)
  2 Leo, Marco                FR Barron Collier       1:59.57    2:00.41 q      
                  26.24       57.46 (31.22)     1:32.28 (34.82)     2:00.41 (28.13)
  3 Gutknecht, Chase          11 Gulf Coast           1:59.77    2:03.47 q      
                  26.75       57.02 (30.27)     1:34.03 (37.01)     2:03.47 (29.44)
  4 Woodrow, Blake            10 Fort Myers           1:59.50    2:04.68 q      
                  26.34       59.01 (32.67)     1:36.15 (37.14)     2:04.68 (28.53)
  5 Zacka, Eddie              10 Estero               2:08.00    2:05.97 q      
                  27.64       59.57 (31.93)     1:37.17 (37.60)     2:05.97 (28.80)
  6 Custodio, Aaron           12 Palmetto Ridge       2:05.92    2:06.79 q      
                  27.91     1:00.05 (32.14)     1:36.59 (36.54)     2:06.79 (30.20)
  6 Tillotson, Jason           9 Cape Coral           2:05.41    2:06.79 q      
                  28.00     1:00.34 (32.34)     1:36.78 (36.44)     2:06.79 (30.01)
  8 Spence, Aaron             10 Fort Myers           2:14.00    2:10.80 q      
                  27.89     1:01.08 (33.19)     1:40.18 (39.10)     2:10.80 (30.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Heslin, Conner            SO Barron Collier       2:10.54    2:12.26 q      
                  27.32     1:00.12 (32.80)     1:41.03 (40.91)     2:12.26 (31.23)
 10 Romero, Daniel             9 Fort Myers           2:09.03    2:15.59 q      
                  30.58     1:04.35 (33.77)     1:43.00 (38.65)     2:15.59 (32.59)
 11 Wilson, Jack              10 Gulf Coast           2:17.93    2:17.84 q      
                  29.20     1:04.90 (35.70)     1:44.11 (39.21)     2:17.84 (33.73)
 12 Ortega, Nick              11 Fort Myers           2:07.86    2:20.30 q      
                  29.57     1:05.11 (35.54)     1:46.57 (41.46)     2:20.30 (33.73)
 13 Wenzel, Josh               9 Cape Coral           2:24.40    2:22.84 q      
                  29.35     1:06.40 (37.05)     1:50.84 (44.44)     2:22.84 (32.00)
 14 McLeod, Alex               9 Estero               2:28.00    2:26.09 q      
                  31.29     1:08.68 (37.39)     1:52.88 (44.20)     2:26.09 (33.21)
 15 Eriksson, Dennis          JR Barron Collier       2:31.02    2:29.95 q      
                  30.32     1:07.56 (37.24)     1:54.93 (47.37)     2:29.95 (35.02)
 16 Werner, Jack               9 Estero               2:34.00    2:31.08 q      
                  31.42     1:10.72 (39.30)     1:57.09 (46.37)     2:31.08 (33.99)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zizzamia, Mike            11 Cape Coral           2:30.19    2:32.30        
                  32.94     1:11.06 (38.12)     1:57.02 (45.96)     2:32.30 (35.28)
 18 Hunter, Jacob             10 Estero               2:40.36    2:34.44        
                  30.73     1:11.45 (40.72)     1:56.20 (44.75)     2:34.44 (38.24)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bonnough, Tyler           SR Lehigh               2:37.90    2:36.46        
                  31.70     1:10.69 (38.99)     1:54.93 (44.24)     2:36.46 (41.53)
 20 Sanvidge, David           JR South Fort Myers     2:41.50    2:36.71        
                  30.16     1:09.80 (39.64)     1:56.65 (46.85)     2:36.71 (40.06)
 21 McKeon, Zack               9 Gulf Coast           2:40.55    2:37.06        
                  34.98     1:17.59 (42.61)     2:01.70 (44.11)     2:37.06 (35.36)
 22 Potter, Tristan           10 Cape Coral           2:27.43    2:37.92        
                  30.38     1:14.71 (44.33)     1:59.67 (44.96)     2:37.92 (38.25)
 23 Craft, Andrew             SR North Fort Myers     2:33.69    2:38.31        
                  31.83     1:14.67 (42.84)     2:02.32 (47.65)     2:38.31 (35.99)
 24 Ramsey, Matthew           JR Riverdale            2:40.87    2:39.81        
                  33.96     1:17.58 (43.62)     2:04.97 (47.39)     2:39.81 (34.84)
 25 Young, Michael            SR Cypress Lake         3:03.72    2:45.19        
                  32.21     1:14.83 (42.62)     2:07.63 (52.80)     2:45.19 (37.56)
 -- Andrade, Ryan             10 Gulf Coast           2:36.62         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  33.45     1:13.31 (39.86)     1:59.44 (46.13)          DQ (37.10)
 -- Gallagher, Trevor         SO Riverdale            3:06.88         DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.20     1:28.37 (48.17)     2:20.84 (52.47)          DQ (43.33)
 -- Swartz, Cameron           10 Mariner              2:43.22         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.23     1:17.88 (43.65)     2:08.25 (50.37)          DQ (38.11)
 -- Digby, Daniel             11 Ida Baker            2:43.17         DQ        
      Not on back off wall - back
                  29.40     1:11.68 (42.28)     2:04.83 (53.15)        DQ (1:06.64)
 -- Simons, Evan              FR Cypress Lake         3:00.93         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.45     1:23.39 (46.94)     2:18.41 (55.02)          DQ (45.22)
 -- Schwartz, Brett           JR Cypress Lake         2:39.88         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.49  AA-A
                23.86  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Summa, Emily               9 Fort Myers             25.97      25.89        
  2 Swartley, Kasey            9 Cape Coral             26.31      25.92        
  3 Fistrovic, Niki            9 Gulf Coast             26.21      25.97        
  4 Ortiz, Sydney             JR North Fort Myers       26.54      26.56        
  5 Gillen, Deirdre           11 Gulf Coast             26.84      26.61        
  6 Nelson, Sara                 Naples                 26.75      26.62        
  7 Gear, Anna                10 Fort Myers             26.84      27.00        
  8 Collyer, Adrianna          9 Fort Myers             27.30      27.13        
B - Final
  9 Vega, Naysha              10 Gulf Coast             27.88      27.17        
 10 Crawford, Jenn            11 Cape Coral             28.03      27.53        
 11 Davidsen, Katherine       SR Naples                 27.35      27.67        
 12 Leon, Stefanie            12 Cape Coral             27.95      28.03        
 13 Holten, Emily                Lely                   27.57      28.09        
 14 Wagner, Andie             10 Estero                 27.87      28.15        
 15 Szala, Kelci              JR North Fort Myers       27.86      28.21        
 16 McKeon, Katie             12 Gulf Coast             27.59      28.41        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.49  AA-A
                23.86  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Summa, Emily               9 Fort Myers             26.11      25.97 q      
  2 Fistrovic, Niki            9 Gulf Coast             26.22      26.21 q      
  3 Swartley, Kasey            9 Cape Coral             26.09      26.31 q      
  4 Ortiz, Sydney             JR North Fort Myers       26.08      26.54 q      
  5 Nelson, Sara                 Naples                 27.16      26.75 q      
  6 Gear, Anna                10 Fort Myers             26.35      26.84 q      
  6 Gillen, Deirdre           11 Gulf Coast             26.22      26.84 q      
  8 Collyer, Adrianna          9 Fort Myers             27.01      27.30 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Davidsen, Katherine       SR Naples                 27.98      27.35 q      
 10 Holten, Emily                Lely                   28.09      27.57 q      
 11 McKeon, Katie             12 Gulf Coast             27.47      27.59 q      
 12 Szala, Kelci              JR North Fort Myers       28.39      27.86 q      
 13 Wagner, Andie             10 Estero                 28.23      27.87 q      
 14 Vega, Naysha              10 Gulf Coast             28.20      27.88 q      
 15 Leon, Stefanie            12 Cape Coral             28.20      27.95 q      
 16 Crawford, Jenn            11 Cape Coral             27.68      28.03 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cederquist, Jessica       JR Barron Collier         27.88      28.07        
 18 Baumler, Frances             Lely                   29.29      28.08        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Matthews, Victoria        11 Estero                 27.88      28.14        
 20 Alvarado, Amy              9 Fort Myers             27.92      28.34        
 21 Whaley, Domonique         SR Riverdale              28.28      28.65        
 22 Gabela, Camila            JR Barron Collier         28.33      28.83        
 23 Enrico, Ashlyn            10 Mariner                30.58      29.10        
 24 Berger, Savannah          SR North Fort Myers       29.07      29.76        
 25 Su, Wei                   SR Naples                 29.19      29.94        
 26 Danielson, Christine      JR North Fort Myers       28.65      30.66        
 27 Legault, Riley             9 Estero                 31.00      30.96        
 28 Elliot, Amanda               Naples                 30.67      31.13        
 29 Garcia, Elizabeth            Lely                   30.84      31.16        
 30 Chami, Yasmine            FR Barron Collier         31.37      31.23        
 31 Smith, Megan              JR Riverdale              31.86      31.47        
 32 Griffin, Carrie           12 Mariner                32.81      31.67        
 33 Sanchez, Kim              12 Cape Coral             29.90      31.73        
 34 Trebilcock, Jennifer      SO Barron Collier         30.42      31.79        
 35 Martin, Gesslyn           FR Riverdale              32.86      32.53        
 36 Heaton, Jessica           11 Palmetto Ridge         33.71      32.86        
 37 Marotta, Kaitlin          11 Palmetto Ridge         35.00      32.89        
 38 Fowler, Breea             11 Golden Gate            31.82      33.19        
 39 Davis, Julia              SR Riverdale              31.98      33.24        
 40 Messenger, Becca          SR Cypress Lake           35.00      33.66        
 41 Feil, Jordan              FR Cypress Lake           36.18      33.80        
 42 Moses, Jacquelyn           9 Estero                 33.00      34.07        
 43 Marquez, Candis           SR East Lee County        34.97      35.11        
 44 Jones, Catrina            FR South Fort Myers       37.50      36.27        
 45 Warner, Rebekah            9 Mariner                37.44      36.98        
 46 Mendoza, Alexandra        FR South Fort Myers       39.31      37.54        
 47 Vance, Emily              SO Lehigh                 39.51      37.55        
 48 Carey, Nicole                Lely                   38.28      37.67        
 49 Young, Kathryne           11 Mariner                39.44      38.19        
 50 Arias, Alejandra           9 Golden Gate            43.68      38.27        
 51 Soto, Valerie             SR South Fort Myers       40.97      38.30        
 52 Ryan, Carlee              JR Cypress Lake           30.00      39.26        
 53 Custer, Lauren            SO South Fort Myers       38.00      39.66        
 54 Morrison, Sydney          FR Cypress Lake           37.00      39.79        
 55 Marques, Crystal          JR Lehigh                 41.82      40.29        
 56 Ferra, Cassidy            JR Island Coast           39.80      40.64        
 57 Marques, Camille          FR Lehigh                 42.33      42.57        
 58 Vanhanian, Ally           JR Island Coast           43.40      43.15        
 59 Patino, Celeste           SR East Lee County        52.18      44.00        
 60 Tellechea, Ashlyn         SR Island Coast           43.30      45.95        
 61 Alexander, Katelyn         9 Ida Baker              46.32      49.82        
 62 Merilian, Jamie           SO Lehigh               1:17.66    1:12.73        
 -- Izbicki, Hannah           12 Golden Gate            36.43         NS        
 -- Encarnacion, Dyandra      12 Golden Gate            36.96         NS        
 -- Holder, Rhea              SO East Lee County        49.99         NS        
 -- Rappe, Casey              12 Ida Baker              45.45         NS        
 -- Pollard, Erin             11 Ida Baker              41.23         NS        
 -- Rivas, Rebecca            12 Ida Baker              40.23         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.86  AA-A
                21.17  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Coulls, Maximilian        SR Barron Collier         22.35      22.08        
  2 Bourne, Alec              SR Cypress Lake           22.54      22.19        
  3 McCaw, Rich               12 Estero                 23.30      22.72        
  4 Figueroa, Angel           12 Gulf Coast             23.25      22.73        
  5 Pine, Ben                 SR South Fort Myers       23.14      22.96        
  6 Pineda, Michael           10 Gulf Coast             23.04      23.35        
  7 Elrod, Mason              SO Riverdale              23.50      23.64        
  8 Lefkowitz, Sam            12 Fort Myers             23.11      23.71        
B - Final
  9 Schipper, Samuel          SR Barron Collier         23.77      23.43        
 10 Guhl, Austin              10 Gulf Coast             23.75      23.89        
 11 Woodby, Ryan              SR Riverdale              24.39      24.11        
 12 Powell, Rocky             12 Cape Coral             24.49      24.44        
 13 Brock, Bradley            11 Gulf Coast             24.26      24.69        
 14 Roy, Tristan              SO Barron Collier         25.07      24.87        
 15 Hampson, Chris            SR Lehigh                 25.19      25.06        
 16 Taylor, Skyler            12 Palmetto Ridge         25.36      25.31        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.86  AA-A
                21.17  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coulls, Maximilian        SR Barron Collier         21.95      22.35 q      
  2 Bourne, Alec              SR Cypress Lake           22.03      22.54 q      
  3 Pineda, Michael           10 Gulf Coast             23.10      23.04 q      
  4 Lefkowitz, Sam            12 Fort Myers             23.48      23.11 q      
  5 Pine, Ben                 SR South Fort Myers       23.30      23.14 q      
  6 Figueroa, Angel           12 Gulf Coast             23.48      23.25 q      
  7 McCaw, Rich               12 Estero                 23.40      23.30 q      
  8 Elrod, Mason              SO Riverdale              23.97      23.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Guhl, Austin              10 Gulf Coast             23.96      23.75 q      
 10 Schipper, Samuel          SR Barron Collier         22.84      23.77 q      
 11 Brock, Bradley            11 Gulf Coast             24.98      24.26 q      
 12 Woodby, Ryan              SR Riverdale              24.24      24.39 q      
 13 Powell, Rocky             12 Cape Coral             24.74      24.49 q      
 14 Roy, Tristan              SO Barron Collier         24.78      25.07 q      
 15 Hampson, Chris            SR Lehigh                 26.58      25.19 q      
 16 Taylor, Skyler            12 Palmetto Ridge         25.77      25.36 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ramsey, Matthew           JR Riverdale              25.92      25.78        
 18 Hoover, Dallas               Naples                 26.19      25.95        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Thibault, Brian           JR Cypress Lake           25.65      26.15        
 20 Sarracino, Michael        SR Riverdale              26.43      26.60        
 21 Rochelle, John            JR South Fort Myers       28.66      26.89        
 22 Melendez, JP              11 Cape Coral             26.51      26.90        
 23 Kraakman, Luke            12 Estero                 25.86      26.92        
 24 Snyder, Jacob             11 Ida Baker              27.25      27.33        
 25 Greene, Matthew            9 Cape Coral             29.18      27.38        
 26 Hilaire, Samuel              Lely                   28.61      27.65        
 27 Katz, Jude                10 Fort Myers             28.12      27.82        
 28 Raducanu, Michael         12 Ida Baker              29.50      27.84        
 28 Rocco, Trenton               Naples                 27.89      27.84        
 30 Auer, Sam                 12 Estero                 29.80      27.89        
 31 Bevelle, Mike             SR North Fort Myers       29.56      27.96        
 32 Llanes, Andy              JR North Fort Myers       29.81      28.15        
 33 Kohler, Josh              11 Palmetto Ridge         28.32      28.22        
 34 Montejunas, Colton        JR Island Coast           29.40      28.65        
 35 Dooling, Kevin            SR North Fort Myers       30.69      28.69        
 36 Herrera, Kevin            11 Cape Coral             28.78      28.86        
 37 Lackey, Kaymen            JR Cypress Lake           29.19      28.90        
 38 Stanaland, Kyle              Naples                 31.00      29.23        
 39 Engdahl, Peter            SO South Fort Myers       29.77      29.61        
 40 Curtsinger, Cody          12 Golden Gate            30.35      29.75        
 41 Hernandez, Xavier         SR East Lee County        33.62      30.38        
 42 Fletcher, Ethan           11 Mariner                30.69      30.57        
 43 Hill, Liam                SO Cypress Lake           32.71      30.58        
 44 Klasing, McKenzie         11 Mariner                31.75      30.82        
 45 Schimek, Theodore            Lely                   37.91      32.62        
 46 Cleland, Ryan                Lely                   36.37      33.41        
 47 Mendez, Josiah               Lely                   34.30      33.79        
 48 Arriaga, Victor           12 Estero                 35.00      35.06        
 49 Rhynearson, Aaron         FR South Fort Myers       37.96      36.27        
 50 Brown, Ryan               11 Mariner                33.47      36.40        
 51 Getty, Ryan               FR North Fort Myers       38.23      37.48        
 52 Loewer, Sean              SO Lehigh                 46.38      42.66        
 53 Smith, Clavensky          SO Lehigh                 57.35      50.03        
 -- Brennan, Aidan            JR Barron Collier         21.88         DQ        
      False start
 -- Pelaez-espinosa, Christi  11 Golden Gate            34.74         NS        
 -- Alexander, Abdulwahab        Naples                    NT         NS        
 -- Littlestone, Caleb        10 Ida Baker                 NT         NS        
 -- Woodrow, Doug             12 Fort Myers             25.02         NS        
 -- Angelo, Johnathan         12 Ida Baker              23.62         NS        
 -- Trank, Danny              12 Fort Myers             25.65         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherburne, Krissy            Naples                    NP     406.00        
  2 Ball, Zoe                    Naples                    NP     367.40        
  3 McAloose, Savannah        10 Fort Myers                NP     350.80        
  4 Grimes, Emily             SO Barron Collier            NP     344.10        
  5 Orr, Jennifer                Lely                      NP     325.25        
  6 Ison, Joleen              11 Palmetto Ridge            NP     325.05        
  7 Hedrick, McKenzie         SR Barron Collier            NP     311.65        
  8 Iannuzzi, Francesca        9 Gulf Coast            135.70     287.10        
  9 Bond, Barbara             12 Palmetto Ridge            NP     265.55        
 10 Cretella, Sabriana           Lely                      NP     237.95        
 -- Prior, Sadie                 Lely                      NP         DQ        
 -- Wattam, Amanda            11 Gulf Coast            242.40         DQ        
 -- Hann, Cari                12 Gulf Coast            109.65         NS        
 -- Browne, Anna              SO Barron Collier            NP         NS        
 -- Kelley, Keira              9 Gulf Coast            105.45         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Conner, Sean            11 Ida Baker                 NP     441.45        
  2 Rougraff, Nicholas        SR Barron Collier            NP     415.60        
  3 McHarris, Zane            10 Gulf Coast            373.25     391.90        
  4 Magana, Ivan              10 Palmetto Ridge            NP     336.90        
  5 Macchio, Jason            10 Gulf Coast            250.55     333.95        
  6 Constantiello, Gino        9 Gulf Coast            153.60     327.20        
  7 Whitemore, Patrick           Lely                      NP     324.90        
 -- Burke, Matthew            SO Barron Collier            NP         NS        
 -- Bessette, Ryan               Lely                      NP         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 51.92        2011 Jasmine Tosky, Palo Alto, CA                 
       State: # 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland                 
                55.33  AA-A
                56.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hurley, Jessica           10 Fort Myers           1:00.09      59.16        
                  28.08       59.16 (31.08)                                        
  2 Jaeger, Monica            10 Cape Coral           1:00.56      59.76        
                  28.33       59.76 (31.43)                                        
  3 Tyler, Abbi               12 Fort Myers           1:00.35    1:00.38        
                  28.55     1:00.38 (31.83)                                        
  4 McLeod, Lauren             9 Estero               1:01.13    1:00.95        
                  28.70     1:00.95 (32.25)                                        
  5 McDaniel, Kelley          10 Gulf Coast           1:03.18    1:03.35        
                  29.17     1:03.35 (34.18)                                        
  6 Osinski, Sara             11 Gulf Coast           1:03.82    1:03.59        
                  29.88     1:03.59 (33.71)                                        
  7 Gallego, Daniela          10 Estero               1:03.45    1:03.91        
                  29.17     1:03.91 (34.74)                                        
  8 Gillen, Nora               9 Gulf Coast           1:03.27    1:05.07        
                  30.19     1:05.07 (34.88)                                        
B - Final
  9 Suchomel, Jorden          10 Cape Coral           1:08.63    1:06.48        
                  31.34     1:06.48 (35.14)                                        
 10 Morales, Cecelia          11 Estero               1:10.75    1:10.24        
                  31.73     1:10.24 (38.51)                                        
 11 Alvarado, Amy              9 Fort Myers           1:12.96    1:10.63        
                  33.11     1:10.63 (37.52)                                        
 12 Holten, Emily                Lely                 1:11.12    1:11.92        
                  32.59     1:11.92 (39.33)                                        
 13 Wagner, Erica             SO Cypress Lake         1:11.84    1:13.38        
                  33.72     1:13.38 (39.66)                                        
 14 Cederquist, Jessica       JR Barron Collier       1:13.07    1:13.51        
                  33.63     1:13.51 (39.88)                                        
 15 Robinson, Megan           10 Gulf Coast           1:11.96    1:14.37        
                  33.97     1:14.37 (40.40)                                        
 -- Novak, Theresa               Naples               1:08.20         DQ        
      False start
                  30.95          DQ (37.53)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 51.92        2011 Jasmine Tosky, Palo Alto, CA                 
       State: # 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland                 
                55.33  AA-A
                56.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurley, Jessica           10 Fort Myers           1:02.34    1:00.09 q      
                  28.58     1:00.09 (31.51)                                        
  2 Tyler, Abbi               12 Fort Myers           1:00.09    1:00.35 q      
                  28.41     1:00.35 (31.94)                                        
  3 Jaeger, Monica            10 Cape Coral             59.81    1:00.56 q      
                  28.36     1:00.56 (32.20)                                        
  4 McLeod, Lauren             9 Estero               1:02.00    1:01.13 q      
                  28.93     1:01.13 (32.20)                                        
  5 McDaniel, Kelley          10 Gulf Coast           1:05.09    1:03.18 q      
                  29.06     1:03.18 (34.12)                                        
  6 Gillen, Nora               9 Gulf Coast           1:02.77    1:03.27 q      
                  29.73     1:03.27 (33.54)                                        
  7 Gallego, Daniela          10 Estero               1:01.00    1:03.45 q      
                  29.58     1:03.45 (33.87)                                        
  8 Osinski, Sara             11 Gulf Coast           1:02.71    1:03.82 q      
                  29.85     1:03.82 (33.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Novak, Theresa               Naples               1:08.98    1:08.20 q      
                  31.29     1:08.20 (36.91)                                        
 10 Suchomel, Jorden          10 Cape Coral           1:09.60    1:08.63 q      
                  32.41     1:08.63 (36.22)                                        
 11 Morales, Cecelia          11 Estero               1:10.00    1:10.75 q      
                  32.72     1:10.75 (38.03)                                        
 12 Holten, Emily                Lely                 1:10.40    1:11.12 q      
                  32.54     1:11.12 (38.58)                                        
 13 Wagner, Erica             SO Cypress Lake         1:12.00    1:11.84 q      
                  32.84     1:11.84 (39.00)                                        
 14 Robinson, Megan           10 Gulf Coast           1:10.71    1:11.96 q      
                  33.32     1:11.96 (38.64)                                        
 15 Alvarado, Amy              9 Fort Myers           1:15.72    1:12.96 q      
                  34.46     1:12.96 (38.50)                                        
 16 Cederquist, Jessica       JR Barron Collier       1:10.31    1:13.07 q      
                  33.06     1:13.07 (40.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rice, Melissa             JR Barron Collier       1:09.01    1:13.42        
                  33.37     1:13.42 (40.05)                                        
 18 Greene, Kenzie            11 Cape Coral           1:12.90    1:13.89        
                  34.27     1:13.89 (39.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Flynn, Christy             9 Cape Coral           1:12.43    1:14.97        
                  34.00     1:14.97 (40.97)                                        
 20 Enrico, Ashlyn            10 Mariner              1:15.09    1:16.77        
                  33.80     1:16.77 (42.97)                                        
 21 Mullen, Angelina             Naples               1:17.89    1:17.09        
                  35.88     1:17.09 (41.21)                                        
 22 Su, Wei                   SR Naples               1:17.89    1:18.58        
                  35.64     1:18.58 (42.94)                                        
 23 Su, Shin                  SR Naples               1:16.78    1:19.26        
                  36.02     1:19.26 (43.24)                                        
 24 Nolz, Haley               JR Barron Collier       1:20.09    1:21.75        
                  38.54     1:21.75 (43.21)                                        
 25 Cyr, Samantha             SR Riverdale            1:23.90    1:23.61        
                  37.38     1:23.61 (46.23)                                        
 26 James, Danielle           SO Cypress Lake         1:27.00    1:24.25        
                  37.17     1:24.25 (47.08)                                        
 27 Tinney, Olivia            SR Barron Collier       1:34.15    1:24.93        
                  38.79     1:24.93 (46.14)                                        
 28 Javakhishvili, Gvantsa    FR North Fort Myers     1:26.91    1:26.51        
                  37.03     1:26.51 (49.48)                                        
 29 Wright, Makenna           FR Riverdale            1:28.45    1:27.52        
                  39.28     1:27.52 (48.24)                                        
 30 Blake, Ciara              SR Riverdale            1:20.87    1:30.56        
                  40.84     1:30.56 (49.72)                                        
 31 Gitt, Melinaf             10 Palmetto Ridge       1:35.13    1:33.25        
                  42.59     1:33.25 (50.66)                                        
 32 Scott, Victoria           10 Ida Baker            1:47.53    1:34.58        
                  43.67     1:34.58 (50.91)                                        
 33 Santospirito, Melissa     SR North Fort Myers     1:31.22    1:34.76        
                  42.42     1:34.76 (52.34)                                        
 34 Burgos, Francesca         SR North Fort Myers     1:32.47    1:35.36        
                  42.80     1:35.36 (52.56)                                        
 35 Church, Phoebe            SO Cypress Lake         1:38.00    1:38.10        
                  43.68     1:38.10 (54.42)                                        
 36 Baker, Mary-Kourtney       9 Ida Baker            1:45.84    1:42.75        
                  48.19     1:42.75 (54.56)                                        
 -- Ortiz, Laura              JR Cypress Lake         1:31.00         NS        
 -- Matson, Schyler           SO North Fort Myers     1:47.00         NS        
 -- Scozzafava, Julia          9 Fort Myers                NT         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.81  AA-A
                50.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Woodrow, Blake            10 Fort Myers             56.82      53.70        
                  25.42       53.70 (28.28)                                        
  2 Gillen, Jack              11 Gulf Coast             55.33      54.21        
                  25.24       54.21 (28.97)                                        
  3 Turnadzic, Amar           10 Cape Coral             57.32      56.51        
                  26.45       56.51 (30.06)                                        
  4 McCaw, Rich               12 Estero               1:00.12      57.17        
                  26.99       57.17 (30.18)                                        
  5 Klemm, Cory                9 Cape Coral             57.52      57.70        
                  26.16       57.70 (31.54)                                        
  6 King, Marshall            JR Barron Collier         58.24      57.82        
                  26.70       57.82 (31.12)                                        
  7 Errington, Zach           11 Gulf Coast             58.26      57.99        
                  26.48       57.99 (31.51)                                        
  8 Spence, Aaron             10 Fort Myers             59.06      58.20        
                  27.49       58.20 (30.71)                                        
B - Final
  9 Ortega, Nick              11 Fort Myers           1:02.35    1:00.15        
                  28.74     1:00.15 (31.41)                                        
 10 Roman, Austin                Lely                 1:00.17    1:00.19        
                  27.59     1:00.19 (32.60)                                        
 11 Kollander, Lincoln        JR Barron Collier       1:02.75    1:00.70        
                  27.74     1:00.70 (32.96)                                        
 12 Capes, Connor             SR Barron Collier       1:01.43    1:01.30        
                  28.61     1:01.30 (32.69)                                        
 13 Savery, Curtis            SR South Fort Myers     1:02.34    1:01.56        
                  28.10     1:01.56 (33.46)                                        
 14 Wenzel, Josh               9 Cape Coral           1:02.93    1:04.21        
                  29.89     1:04.21 (34.32)                                        
 15 McLeod, Alex               9 Estero               1:04.08    1:06.24        
                  31.73     1:06.24 (34.51)                                        
 16 Dimes, Devon              12 Estero               1:13.32    1:09.11        
                  30.44     1:09.11 (38.67)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.81  AA-A
                50.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gillen, Jack              11 Gulf Coast             52.48      55.33 q      
                  26.13       55.33 (29.20)                                        
  2 Woodrow, Blake            10 Fort Myers             54.40      56.82 q      
                  26.83       56.82 (29.99)                                        
  3 Turnadzic, Amar           10 Cape Coral             57.27      57.32 q      
                  26.83       57.32 (30.49)                                        
  4 Klemm, Cory                9 Cape Coral           1:00.18      57.52 q      
                  26.52       57.52 (31.00)                                        
  5 King, Marshall            JR Barron Collier         58.59      58.24 q      
                  27.27       58.24 (30.97)                                        
  6 Errington, Zach           11 Gulf Coast             58.91      58.26 q      
                  27.08       58.26 (31.18)                                        
  7 Spence, Aaron             10 Fort Myers           1:02.00      59.06 q      
                  27.67       59.06 (31.39)                                        
  8 McCaw, Rich               12 Estero               1:00.00    1:00.12 q      
                  27.68     1:00.12 (32.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roman, Austin                Lely                 1:02.57    1:00.17 q      
                  28.10     1:00.17 (32.07)                                        
 10 Capes, Connor             SR Barron Collier       1:01.56    1:01.43 q      
                  28.48     1:01.43 (32.95)                                        
 11 Savery, Curtis            SR South Fort Myers     1:01.21    1:02.34 q      
                  28.77     1:02.34 (33.57)                                        
 12 Ortega, Nick              11 Fort Myers             58.97    1:02.35 q      
                  29.24     1:02.35 (33.11)                                        
 13 Kollander, Lincoln        JR Barron Collier         57.63    1:02.75 q      
                  28.64     1:02.75 (34.11)                                        
 14 Wenzel, Josh               9 Cape Coral           1:03.87    1:02.93 q      
                  29.64     1:02.93 (33.29)                                        
 15 McLeod, Alex               9 Estero               1:05.00    1:04.08 q      
                  30.74     1:04.08 (33.34)                                        
 16 Dimes, Devon              12 Estero               1:14.00    1:13.32 q      
                  31.85     1:13.32 (41.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wargo, Christopher        11 Gulf Coast           1:10.05    1:13.46        
                  31.98     1:13.46 (41.48)                                        
 18 Plyaka, Edward            12 Ida Baker            1:20.00    1:14.62        
                  33.52     1:14.62 (41.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morales, Nate             10 Estero               1:18.00    1:16.35        
                  33.89     1:16.35 (42.46)                                        
 20 Chang, Mario               9 Gulf Coast           1:14.39    1:21.71        
                  35.54     1:21.71 (46.17)                                        
 21 Simons, Evan              FR Cypress Lake         1:22.97    1:22.42        
                  36.37     1:22.42 (46.05)                                        
 22 Monteagudo, Rogelio       FR Lehigh               1:19.93    1:22.58        
                  35.39     1:22.58 (47.19)                                        
 23 Ruiz, Gerardo             12 Ida Baker            1:37.11    1:27.52        
                  36.30     1:27.52 (51.22)                                        
 -- Muia, Tyler               12 Ida Baker            1:17.81         DQ        
      Arms underwater recovery
                  34.21          DQ (45.77)                                        
 -- Whitcomb, Andrew          FR Barron Collier       1:24.75         DQ        
      False start
 -- Gallagher, Trevor         SO Riverdale            2:04.82         NS        
 -- Nolan, William            SR Riverdale            1:19.31         NS        
 -- Wilson, Zach              11 Fort Myers             58.10         NS        
 -- Garrett, Ryan             SO Riverdale            1:35.49         NS        
 -- Wright, Mason             JR Riverdale            1:03.78         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.88  AA-A
                51.67  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Danilea            9 Estero                 54.61      54.31        
                  25.88       54.31 (28.43)                                        
  2 Swartley, Kasey            9 Cape Coral             56.68      56.54        
                  27.13       56.54 (29.41)                                        
  3 Wuschke, Sammy               Naples                 56.73      56.78        
                  27.74       56.78 (29.04)                                        
  4 Summa, Emily               9 Fort Myers             56.85      57.14        
                  27.31       57.14 (29.83)                                        
  5 Ortiz, Sydney             JR North Fort Myers       56.11      57.35        
                  27.69       57.35 (29.66)                                        
  6 Fistrovic, Niki            9 Gulf Coast             56.87      57.44        
                  27.98       57.44 (29.46)                                        
  7 Nelson, Sara                 Naples                 57.77      57.84        
                  27.68       57.84 (30.16)                                        
  8 Brown, Hannah             SR Cypress Lake           58.77      58.60        
                  28.59       58.60 (30.01)                                        
B - Final
  9 Gear, Anna                10 Fort Myers             59.85      58.48        
                  28.09       58.48 (30.39)                                        
 10 Collyer, Adrianna          9 Fort Myers             59.06      59.00        
                  28.38       59.00 (30.62)                                        
 11 Davidsen, Katherine       SR Naples                 59.76      59.80        
                  28.55       59.80 (31.25)                                        
 12 Vega, Naysha              10 Gulf Coast           1:00.08      59.93        
                  28.94       59.93 (30.99)                                        
 13 Lundin, Mariah               Lely                   59.79    1:00.70        
                  28.51     1:00.70 (32.19)                                        
 14 Leon, Stefanie            12 Cape Coral           1:01.91    1:01.41        
                  29.50     1:01.41 (31.91)                                        
 15 Curran, Torry             SO Riverdale            1:02.09    1:01.99        
                  29.21     1:01.99 (32.78)                                        
 16 Muller, Ilana             SO Barron Collier       1:01.14    1:02.14        
                  29.34     1:02.14 (32.80)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.88  AA-A
                51.67  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Danilea            9 Estero                 55.00      54.61 q      
                  26.01       54.61 (28.60)                                        
  2 Ortiz, Sydney             JR North Fort Myers       56.27      56.11 q      
                  27.30       56.11 (28.81)                                        
  3 Swartley, Kasey            9 Cape Coral             57.81      56.68 q      
                  27.55       56.68 (29.13)                                        
  4 Wuschke, Sammy               Naples                 56.56      56.73 q      
                  27.48       56.73 (29.25)                                        
  5 Summa, Emily               9 Fort Myers             58.01      56.85 q      
                  27.34       56.85 (29.51)                                        
  6 Fistrovic, Niki            9 Gulf Coast             56.86      56.87 q      
                  27.25       56.87 (29.62)                                        
  7 Nelson, Sara                 Naples                 57.89      57.77 q      
                  27.77       57.77 (30.00)                                        
  8 Brown, Hannah             SR Cypress Lake           58.00      58.77 q      
                  28.62       58.77 (30.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Collyer, Adrianna          9 Fort Myers             59.23      59.06 q      
                  28.70       59.06 (30.36)                                        
 10 Davidsen, Katherine       SR Naples               1:00.45      59.76 q      
                  28.48       59.76 (31.28)                                        
 11 Lundin, Mariah               Lely                 1:00.08      59.79 q      
                  28.25       59.79 (31.54)                                        
 12 Gear, Anna                10 Fort Myers             59.78      59.85 q      
                  28.31       59.85 (31.54)                                        
 13 Vega, Naysha              10 Gulf Coast           1:02.95    1:00.08 q      
                  28.97     1:00.08 (31.11)                                        
 14 Muller, Ilana             SO Barron Collier         59.95    1:01.14 q      
                  29.04     1:01.14 (32.10)                                        
 15 Leon, Stefanie            12 Cape Coral           1:01.82    1:01.91 q      
                  29.76     1:01.91 (32.15)                                        
 16 Curran, Torry             SO Riverdale            1:01.92    1:02.09 q      
                  29.29     1:02.09 (32.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Matthews, Victoria        11 Estero               1:00.00    1:02.45        
                  30.41     1:02.45 (32.04)                                        
 18 Green, Cameron             9 Fort Myers           1:01.52    1:03.83        
                  31.04     1:03.83 (32.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Frizzi, Erica             10 Gulf Coast           1:04.42    1:04.02        
                  30.36     1:04.02 (33.66)                                        
 20 Whaley, Domonique         SR Riverdale            1:03.98    1:05.34        
                  29.96     1:05.34 (35.38)                                        
 21 Fleur, Charis             SO Barron Collier       1:06.82    1:05.74        
                  31.55     1:05.74 (34.19)                                        
 22 Greene, Kenzie            11 Cape Coral           1:01.65    1:06.12        
                  31.62     1:06.12 (34.50)                                        
 23 Votapek, Marisa           10 Gulf Coast           1:05.35    1:08.12        
                  31.92     1:08.12 (36.20)                                        
 24 Myatt, Clairissa          SR Barron Collier       1:06.79    1:08.15        
                  31.38     1:08.15 (36.77)                                        
 25 Garcia, Elizabeth            Lely                 1:09.12    1:08.62        
                  32.82     1:08.62 (35.80)                                        
 26 Guillard, Tori             9 Cape Coral           1:09.61    1:08.75        
                  32.58     1:08.75 (36.17)                                        
 27 Evenson, Emily            SR North Fort Myers     1:09.44    1:09.49        
                  32.41     1:09.49 (37.08)                                        
 28 Stelmach, Olivia             Naples               1:09.78    1:09.60        
                  32.58     1:09.60 (37.02)                                        
 29 Pascal, Jordan            SR North Fort Myers     1:09.32    1:10.00        
                  32.19     1:10.00 (37.81)                                        
 30 Brooks, Anna              FR North Fort Myers     1:12.19    1:10.11        
                  34.03     1:10.11 (36.08)                                        
 31 Reynolds, Jessica         JR South Fort Myers     1:10.90    1:10.22        
                  33.93     1:10.22 (36.29)                                        
 32 Davenport, Sarah          10 Golden Gate          1:10.22    1:10.26        
                  34.05     1:10.26 (36.21)                                        
 33 Yourell, Jackie           SO South Fort Myers     1:11.20    1:11.47        
                  34.15     1:11.47 (37.32)                                        
 34 Weck, Harison             SR Riverdale            1:15.31    1:11.77        
                  33.47     1:11.77 (38.30)                                        
 35 Maroon, Darian            JR Island Coast         1:13.30    1:12.69        
                  34.62     1:12.69 (38.07)                                        
 36 Triana, Sadie             FR Cypress Lake         1:11.00    1:12.74        
                  34.26     1:12.74 (38.48)                                        
 37 Nellis, Kayla             SR Cypress Lake         1:14.00    1:13.31        
                  35.76     1:13.31 (37.55)                                        
 38 Griffin, Carrie           12 Mariner              1:14.97    1:13.59        
                  35.22     1:13.59 (38.37)                                        
 39 Marotta, Kaitlin          11 Palmetto Ridge       1:17.92    1:14.03        
                  34.51     1:14.03 (39.52)                                        
 40 Davis, Julia              SR Riverdale            1:13.97    1:14.04        
                  34.19     1:14.04 (39.85)                                        
 41 Madsen, Emilie            JR Barron Collier       1:10.15    1:14.38        
                  35.35     1:14.38 (39.03)                                        
 42 Fowler, Breea             11 Golden Gate          1:12.53    1:16.17        
                  35.71     1:16.17 (40.46)                                        
 43 Ryder-Marks, Mia          FR South Fort Myers     1:16.50    1:16.28        
                  38.01     1:16.28 (38.27)                                        
 44 Anez, Maria                9 Golden Gate          1:11.93    1:16.42        
                  36.15     1:16.42 (40.27)                                        
 45 Gunns, Heather            10 Estero               1:17.00    1:18.70        
                  37.13     1:18.70 (41.57)                                        
 46 Sederquist, Emily         11 Mariner              1:19.25    1:18.83        
                  38.71     1:18.83 (40.12)                                        
 47 Mangas, Madilyn           11 Mariner              1:20.18    1:19.25        
                  37.54     1:19.25 (41.71)                                        
 48 Davis, Jessica            SO East Lee County      1:24.34    1:20.07        
                  38.06     1:20.07 (42.01)                                        
 49 Centeno, Stephanie           Lely                 1:26.28    1:22.09        
                  37.09     1:22.09 (45.00)                                        
 50 Carey, Nicole                Lely                 1:25.67    1:23.97        
                  38.46     1:23.97 (45.51)                                        
 51 Vives-Vietri, Allison      9 Ida Baker            1:24.50    1:24.00        
                  38.21     1:24.00 (45.79)                                        
 52 Perez, Melissa            12 Ida Baker            1:20.34    1:24.22        
                  39.90     1:24.22 (44.32)                                        
 53 Marquez, Candis           SR East Lee County      1:21.84    1:24.79        
                  40.60     1:24.79 (44.19)                                        
 54 Herebia, Yoci             11 Estero               1:18.00    1:27.89        
                  39.77     1:27.89 (48.12)                                        
 55 Young, Kathryne           11 Mariner              1:21.00    1:27.90        
                  41.90     1:27.90 (46.00)                                        
 56 Ferra, Cassidy            JR Island Coast         1:32.10    1:32.89        
                  44.94     1:32.89 (47.95)                                        
 57 Grunewald, Emily          SO Lehigh               1:33.56    1:33.40        
                  43.43     1:33.40 (49.97)                                        
 58 Henao, Jessica            12 Palmetto Ridge       1:34.03    1:33.89        
                  42.17     1:33.89 (51.72)                                        
 59 Marques, Camille          FR Lehigh               1:35.64    1:35.02        
                  45.10     1:35.02 (49.92)                                        
 60 Vives-Vietri, Caroline    11 Ida Baker            1:30.45    1:40.05        
                  45.93     1:40.05 (54.12)                                        
 61 Swanson, Adriana          SO Lehigh               1:53.05    1:49.22        
                  48.02   1:49.22 (1:01.20)                                        
 62 Cortes, Kelly             11 Golden Gate          1:20.16    2:03.18        
                  51.60   2:03.18 (1:11.58)                                        
 -- Pollard, Erin             11 Ida Baker            1:30.94         NS        
 -- Cobb, Brittany            JR Island Coast         1:16.80         NS        
 -- Pickett, Michelle         JR Cypress Lake         1:20.00         NS        
 -- Flores, Alexis            SR South Fort Myers     1:02.40         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.55  AA-A
                46.21  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brennan, Aidan            JR Barron Collier         48.94      48.07        
                  22.95       48.07 (25.12)                                        
  2 Bourne, Alec              SR Cypress Lake           49.82      48.22        
                  23.21       48.22 (25.01)                                        
  3 Coulls, Maximilian        SR Barron Collier         49.58      48.74        
                  23.26       48.74 (25.48)                                        
  4 Chami, Christian          SR Barron Collier         49.62      50.99        
                  24.55       50.99 (26.44)                                        
  5 Figueroa, Angel           12 Gulf Coast             52.57      51.68        
                  24.66       51.68 (27.02)                                        
  6 Pine, Ben                 SR South Fort Myers       52.02      51.88        
                  25.06       51.88 (26.82)                                        
  7 Connell, Corey            12 Cape Coral             53.02      52.18        
                  25.02       52.18 (27.16)                                        
  8 Elrod, Mason              SO Riverdale              52.74      52.84        
                  25.19       52.84 (27.65)                                        
B - Final
  9 Lefkowitz, Sam            12 Fort Myers             53.57      53.51        
                  25.30       53.51 (28.21)                                        
 10 Woodby, Ryan              SR Riverdale              56.67      54.55        
                  25.82       54.55 (28.73)                                        
 11 Powell, Rocky             12 Cape Coral             55.99      56.10        
                  26.80       56.10 (29.30)                                        
 12 Wolner, Michael              Naples                 56.77      56.25        
                  26.62       56.25 (29.63)                                        
 13 Mossman, Dimitry             Naples                 57.66      56.62        
                  26.61       56.62 (30.01)                                        
 14 Prescott, Cody            11 Gulf Coast             55.96      56.83        
                  26.65       56.83 (30.18)                                        
 15 Groothoff, Johannes       SO South Fort Myers       57.54      57.71        
                  27.63       57.71 (30.08)                                        
 16 Carmine, William          JR Riverdale              57.28      58.31        
                  27.35       58.31 (30.96)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.55  AA-A
                46.21  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brennan, Aidan            JR Barron Collier         47.58      48.94 q      
                  23.65       48.94 (25.29)                                        
  2 Coulls, Maximilian        SR Barron Collier         48.46      49.58 q      
                  23.81       49.58 (25.77)                                        
  3 Chami, Christian          SR Barron Collier         48.78      49.62 q      
                  24.18       49.62 (25.44)                                        
  4 Bourne, Alec              SR Cypress Lake           49.78      49.82 q      
                  23.81       49.82 (26.01)                                        
  5 Pine, Ben                 SR South Fort Myers       53.78      52.02 q      
                  24.82       52.02 (27.20)                                        
  6 Figueroa, Angel           12 Gulf Coast             52.90      52.57 q      
                  25.11       52.57 (27.46)                                        
  7 Elrod, Mason              SO Riverdale              54.71      52.74 q      
                  25.43       52.74 (27.31)                                        
  8 Connell, Corey            12 Cape Coral             53.78      53.02 q      
                  25.20       53.02 (27.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lefkowitz, Sam            12 Fort Myers             52.78      53.57 q      
                  25.28       53.57 (28.29)                                        
 10 Carter, Case              11 Cape Coral             53.93      53.65 q      
                  25.66       53.65 (27.99)                                        
 11 Prescott, Cody            11 Gulf Coast             56.43      55.96 q      
                  26.35       55.96 (29.61)                                        
 12 Powell, Rocky             12 Cape Coral             55.59      55.99 q      
                  26.67       55.99 (29.32)                                        
 13 Woodby, Ryan              SR Riverdale              54.54      56.67 q      
                  27.18       56.67 (29.49)                                        
 14 Wolner, Michael              Naples                 55.19      56.77 q      
                  26.59       56.77 (30.18)                                        
 15 Carmine, William          JR Riverdale              56.43      57.28 q      
                  26.90       57.28 (30.38)                                        
 16 Szauer, Martin            12 Mariner                56.16      57.41 q      
                  27.00       57.41 (30.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Groothoff, Johannes       SO South Fort Myers       58.14      57.54        
                  27.29       57.54 (30.25)                                        
 18 Mossman, Dimitry             Naples                 56.78      57.66        
                  13.78       57.66 (43.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hecker, Forest            11 Gulf Coast           1:00.97      58.40        
                  26.58       58.40 (31.82)                                        
 20 Taylor, Skyler            12 Palmetto Ridge       1:02.65      58.85        
                  28.48       58.85 (30.37)                                        
 21 Thibault, Brian           JR Cypress Lake           59.38      58.93        
                  28.14       58.93 (30.79)                                        
 22 Lehman, Zachary              Lely                 1:02.02      59.93        
                  28.08       59.93 (31.85)                                        
 23 Craft, Andrew             SR North Fort Myers     1:01.77    1:00.86        
                  28.88     1:00.86 (31.98)                                        
 24 Paz, Mario                12 Golden Gate            59.33    1:01.14        
                  28.39     1:01.14 (32.75)                                        
 25 Kraakman, Luke            12 Estero               1:00.00    1:01.84        
                  27.97     1:01.84 (33.87)                                        
 26 De La Rivaherrera, Alber  SR Barron Collier       1:04.39    1:02.01        
                  30.21     1:02.01 (31.80)                                        
 27 Best, Joshua              11 Gulf Coast           1:04.21    1:02.85        
                  29.99     1:02.85 (32.86)                                        
 28 Rochelle, John            JR South Fort Myers     1:06.10    1:03.09        
                  29.42     1:03.09 (33.67)                                        
 29 Greene, Matthew            9 Cape Coral           1:00.03    1:03.61        
                  29.63     1:03.61 (33.98)                                        
 30 Auer, Sam                 12 Estero               1:06.00    1:03.73        
                  30.17     1:03.73 (33.56)                                        
 31 Katz, Jude                10 Fort Myers           1:02.02    1:04.65        
                  30.83     1:04.65 (33.82)                                        
 32 Shipman, Patrick          10 Estero               1:10.00    1:05.81        
                  31.48     1:05.81 (34.33)                                        
 33 Swanson, Sidney           SO Lehigh               1:10.58    1:06.74        
                  30.39     1:06.74 (36.35)                                        
 34 Chase, Kelly              10 Fort Myers           1:06.18    1:07.23        
                  32.10     1:07.23 (35.13)                                        
 35 Hilaire, Samuel              Lely                 1:07.72    1:07.25        
                  30.77     1:07.25 (36.48)                                        
 36 Harris, Nick                 Lely                 1:13.19    1:07.76        
                  31.36     1:07.76 (36.40)                                        
 37 Ruiz, Gerardo             12 Ida Baker            1:07.45    1:08.61        
                  32.78     1:08.61 (35.83)                                        
 38 Curtsinger, Cody          12 Golden Gate          1:06.47    1:09.36        
                  32.19     1:09.36 (37.17)                                        
 39 Domenico, Barbieri        10 Ida Baker            1:07.41    1:10.69        
                  34.52     1:10.69 (36.17)                                        
 40 Vance, Jon                 9 Estero               1:10.00    1:16.40        
                  35.19     1:16.40 (41.21)                                        
 41 Solarte, Cristian            Naples                    NT    1:17.87        
                  36.65     1:17.87 (41.22)                                        
 42 Cleland, Ryan                Lely                 1:25.62    1:21.36        
                  38.71     1:21.36 (42.65)                                        
 43 Lawmaster, Bruce          SR East Lee County      1:24.69    1:23.97        
                  37.89     1:23.97 (46.08)                                        
 44 Cook, Sean                SO North Fort Myers     1:10.97    1:25.12        
                  38.92     1:25.12 (46.20)                                        
 45 Perez, Morgan             12 Palmetto Ridge       1:35.98    1:31.44        
                  42.41     1:31.44 (49.03)                                        
 46 Loewer, Sean              SO Lehigh               1:53.19    1:37.03        
                  43.94     1:37.03 (53.09)                                        
 -- Goldsmith, Ben               Naples               1:10.00         DQ        
      False start
                  32.45          DQ (34.72)                                        
 -- Snyder, Jacob             11 Ida Baker            1:10.33         NS        
 -- Kendall, Devin             9 Ida Baker            1:09.66         NS        
 -- Woodrow, Doug             12 Fort Myers             52.81         NS        
 -- Sarracino, Michael        SR Riverdale              58.32         NS        
 -- Haenn, William            11 Golden Gate          1:04.09         NS        
 -- Bond, Michael             SO South Fort Myers     1:15.60         NS        
 -- Boom, Dennis              FR Cypress Lake         1:32.50         NS        
 -- Schwartz, Brett           JR Cypress Lake         1:14.41         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:53.20  AA-A
                4:58.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Langford, Olivia          12 Cape Coral           5:09.89    5:08.22        
                  28.33       58.48 (30.15)     1:29.43 (30.95)     2:00.95 (31.52)
        2:32.40 (31.45)     3:03.19 (30.79)     3:34.53 (31.34)     4:06.22 (31.69)
        4:37.23 (31.01)     5:08.22 (30.99)                                        
  2 McLeod, Lauren             9 Estero               5:16.60    5:11.59        
                  28.02       58.06 (30.04)     1:29.19 (31.13)     2:00.66 (31.47)
        2:32.01 (31.35)     3:03.44 (31.43)     3:35.19 (31.75)     4:07.31 (32.12)
        4:39.85 (32.54)     5:11.59 (31.74)                                        
  3 Faunce, Lexi              10 Estero               5:15.77    5:19.20        
                  28.48       59.19 (30.71)     1:30.89 (31.70)     2:02.50 (31.61)
        2:34.49 (31.99)     3:07.12 (32.63)     3:39.68 (32.56)     4:12.85 (33.17)
        4:46.14 (33.29)     5:19.20 (33.06)                                        
  4 McCollum, Nikki           10 Estero               5:25.90    5:20.42        
                  28.43       59.42 (30.99)     1:31.29 (31.87)     2:03.70 (32.41)
        2:36.08 (32.38)     3:09.16 (33.08)     3:42.26 (33.10)     4:15.42 (33.16)
        4:48.32 (32.90)     5:20.42 (32.10)                                        
  5 Hansen, Hayley            10 Gulf Coast           5:21.10    5:20.98        
                  29.63     1:02.00 (32.37)     1:34.69 (32.69)     2:07.20 (32.51)
        2:39.96 (32.76)     3:12.62 (32.66)     3:45.09 (32.47)     4:17.61 (32.52)
        4:49.96 (32.35)     5:20.98 (31.02)                                        
  6 Dostie, Sarah              9 Cape Coral           5:20.72    5:23.56        
                  29.30     1:00.38 (31.08)     1:32.25 (31.87)     2:04.83 (32.58)
        2:37.55 (32.72)     3:10.52 (32.97)     3:43.64 (33.12)     4:17.26 (33.62)
        4:50.89 (33.63)     5:23.56 (32.67)                                        
  7 Koert, Alyx                9 Gulf Coast           5:27.15    5:25.06        
                  29.47     1:01.75 (32.28)     1:34.34 (32.59)     2:07.21 (32.87)
        2:40.15 (32.94)     3:13.16 (33.01)     3:46.49 (33.33)     4:19.72 (33.23)
        4:53.04 (33.32)     5:25.06 (32.02)                                        
  8 Keer, Haley               12 Gulf Coast           5:25.95    5:41.72        
                  30.34     1:03.51 (33.17)     1:38.35 (34.84)     2:12.98 (34.63)
        2:47.85 (34.87)     3:22.73 (34.88)     3:57.70 (34.97)     4:32.70 (35.00)
        5:07.47 (34.77)     5:41.72 (34.25)                                        
B - Final
  9 Jones, Gabby               9 Fort Myers           5:32.30    5:30.08        
                  30.14     1:02.64 (32.50)     1:35.61 (32.97)     2:08.78 (33.17)
        2:42.36 (33.58)     3:15.46 (33.10)     3:49.11 (33.65)     4:23.52 (34.41)
        4:57.12 (33.60)     5:30.08 (32.96)                                        
 10 Szilagyi, Trixie             Naples               5:39.36    5:38.10        
                  30.15     1:02.74 (32.59)     1:36.13 (33.39)     2:10.15 (34.02)
        2:44.85 (34.70)     3:19.67 (34.82)     3:54.35 (34.68)     4:29.07 (34.72)
        5:03.84 (34.77)     5:38.10 (34.26)                                        
 11 Richmond, Donnamarie         Naples               5:31.12    5:43.94        
                  31.04     1:05.63 (34.59)     1:40.62 (34.99)     2:15.99 (35.37)
        2:51.06 (35.07)     3:26.28 (35.22)     4:01.52 (35.24)     4:36.46 (34.94)
        5:10.94 (34.48)     5:43.94 (33.00)                                        
 12 Coons, Catherine          SR Naples               6:11.83    6:08.91        
                  33.34     1:09.63 (36.29)     1:46.71 (37.08)     2:24.50 (37.79)
        3:02.12 (37.62)     3:39.81 (37.69)     4:17.54 (37.73)     4:55.34 (37.80)
        5:32.63 (37.29)     6:08.91 (36.28)                                        
 13 Morales, Cecelia          11 Estero               6:19.83    6:14.65        
                  32.45     1:08.91 (36.46)     1:46.21 (37.30)     2:24.45 (38.24)
        3:02.92 (38.47)     3:41.62 (38.70)     4:19.88 (38.26)     4:58.57 (38.69)
        5:37.44 (38.87)     6:14.65 (37.21)                                        
 14 Coltellino, Kara           9 Cape Coral           6:26.59    6:20.70        
                  32.08     1:09.71 (37.63)     1:48.81 (39.10)     2:28.45 (39.64)
        3:07.52 (39.07)     3:46.99 (39.47)     4:26.39 (39.40)     5:05.70 (39.31)
        5:44.83 (39.13)     6:20.70 (35.87)                                        
 15 Davidsen, Emma            SR Naples               6:39.23    6:24.86        
                  31.80     1:07.84 (36.04)     1:46.73 (38.89)     2:26.01 (39.28)
        3:05.66 (39.65)     3:46.31 (40.65)     4:26.81 (40.50)     5:06.50 (39.69)
        5:46.23 (39.73)     6:24.86 (38.63)                                        
 16 Clark, Emily               9 Gulf Coast           6:25.45    6:30.27        
                  32.67     1:09.62 (36.95)     1:48.95 (39.33)     2:29.96 (41.01)
        3:11.33 (41.37)     3:52.73 (41.40)     4:32.72 (39.99)     5:13.00 (40.28)
        5:52.10 (39.10)     6:30.27 (38.17)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:53.20  AA-A
                4:58.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Langford, Olivia          12 Cape Coral           5:00.33    5:09.89 q      
                  28.72       59.68 (30.96)     1:30.83 (31.15)     2:02.23 (31.40)
        2:33.83 (31.60)     3:04.32 (30.49)     3:35.85 (31.53)     4:07.74 (31.89)
        4:38.62 (30.88)     5:09.89 (31.27)                                        
  2 Faunce, Lexi              10 Estero               5:14.00    5:15.77 q      
                  28.54       59.21 (30.67)     1:30.45 (31.24)     2:02.12 (31.67)
        2:33.88 (31.76)     3:05.97 (32.09)     3:38.14 (32.17)     4:10.67 (32.53)
        4:43.32 (32.65)     5:15.77 (32.45)                                        
  3 McLeod, Lauren             9 Estero               5:18.00    5:16.60 q      
                  28.20       58.41 (30.21)     1:29.75 (31.34)     2:01.80 (32.05)
        2:33.75 (31.95)     3:06.05 (32.30)     3:38.80 (32.75)     4:11.46 (32.66)
        4:44.47 (33.01)     5:16.60 (32.13)                                        
  4 Dostie, Sarah              9 Cape Coral           5:21.01    5:20.72 q      
                  29.84     1:01.42 (31.58)     1:33.48 (32.06)     2:05.91 (32.43)
        2:38.36 (32.45)     3:11.31 (32.95)     3:44.08 (32.77)     4:16.89 (32.81)
        4:49.52 (32.63)     5:20.72 (31.20)                                        
  5 Hansen, Hayley            10 Gulf Coast           5:17.12    5:21.10 q      
                  29.87     1:02.63 (32.76)     1:34.96 (32.33)     2:07.34 (32.38)
        2:39.71 (32.37)     3:12.23 (32.52)     3:44.68 (32.45)     4:17.25 (32.57)
        4:49.69 (32.44)     5:21.10 (31.41)                                        
  6 McCollum, Nikki           10 Estero               5:28.00    5:25.90 q      
                  28.80     1:00.24 (31.44)     1:32.53 (32.29)     2:05.77 (33.24)
        2:39.47 (33.70)     3:12.89 (33.42)     3:46.49 (33.60)     4:20.45 (33.96)
        4:54.04 (33.59)     5:25.90 (31.86)                                        
  7 Keer, Haley               12 Gulf Coast           5:19.96    5:25.95 q      
                  29.18     1:00.79 (31.61)     1:33.33 (32.54)     2:06.29 (32.96)
        2:39.23 (32.94)     3:12.25 (33.02)     3:46.04 (33.79)     4:19.88 (33.84)
        4:53.45 (33.57)     5:25.95 (32.50)                                        
  8 Koert, Alyx                9 Gulf Coast           5:27.86    5:27.15 q      
                  29.54     1:01.40 (31.86)     1:34.51 (33.11)     2:07.87 (33.36)
        2:41.44 (33.57)     3:14.97 (33.53)     3:48.63 (33.66)     4:22.23 (33.60)
        4:55.10 (32.87)     5:27.15 (32.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Richmond, Donnamarie         Naples               5:35.00    5:31.12 q      
                  30.02   3:17.59 (2:47.57)     3:51.07 (33.48)                    
                                                    4:24.66 ( )                    
            4:58.29 ( )     5:31.12 (32.83)                                        
 10 Jones, Gabby               9 Fort Myers           5:15.01    5:32.30 q      
                  30.36     1:02.77 (32.41)     1:36.18 (33.41)     2:09.62 (33.44)
        2:43.52 (33.90)     3:17.20 (33.68)     3:50.94 (33.74)     4:25.05 (34.11)
        4:59.27 (34.22)     5:32.30 (33.03)                                        
 11 Szilagyi, Trixie             Naples               5:31.00    5:39.36 q      
                  30.55     1:03.75 (33.20)     1:37.49 (33.74)     2:11.67 (34.18)
        2:46.24 (34.57)     3:21.32 (35.08)     3:55.56 (34.24)     4:30.24 (34.68)
        5:04.59 (34.35)     5:39.36 (34.77)                                        
 12 Coons, Catherine          SR Naples               6:20.00    6:11.83 q      
                  33.67     1:10.31 (36.64)     1:47.74 (37.43)     2:25.51 (37.77)
        3:03.45 (37.94)     3:41.39 (37.94)     4:19.18 (37.79)     4:57.29 (38.11)
        5:35.19 (37.90)     6:11.83 (36.64)                                        
 13 Morales, Cecelia          11 Estero               6:20.00    6:19.83 q      
                  33.30     1:10.77 (37.47)     1:49.03 (38.26)     2:27.96 (38.93)
        3:07.16 (39.20)     3:46.42 (39.26)     4:25.60 (39.18)     5:04.07 (38.47)
        5:42.67 (38.60)     6:19.83 (37.16)                                        
 14 Clark, Emily               9 Gulf Coast           6:23.82    6:25.45 q      
                  32.96     1:10.14 (37.18)     1:49.99 (39.85)     2:28.90 (38.91)
        3:08.73 (39.83)     3:48.60 (39.87)     4:28.78 (40.18)     5:09.48 (40.70)
        5:48.75 (39.27)     6:25.45 (36.70)                                        
 15 Coltellino, Kara           9 Cape Coral           6:21.54    6:26.59 q      
                  33.04     1:10.79 (37.75)     1:50.15 (39.36)     2:29.94 (39.79)
        3:09.39 (39.45)     3:49.31 (39.92)     4:29.21 (39.90)     5:09.38 (40.17)
        5:49.28 (39.90)     6:26.59 (37.31)                                        
 16 Cervantes, Valerie         9 Fort Myers           6:51.35    6:36.36 q      
                  33.69     1:11.63 (37.94)     1:52.10 (40.47)     2:33.21 (41.11)
        3:14.03 (40.82)     3:55.59 (41.56)     4:36.63 (41.04)     5:17.43 (40.80)
        5:58.02 (40.59)     6:36.36 (38.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davidsen, Emma            SR Naples               6:25.00    6:39.23        
                  33.06     1:10.86 (37.80)     1:50.87 (40.01)     2:32.22 (41.35)
        3:13.90 (41.68)     3:55.51 (41.61)     4:36.81 (41.30)     5:17.99 (41.18)
        5:59.07 (41.08)     6:39.23 (40.16)                                        
 18 Meek, Elizabeth           JR Barron Collier       6:46.94    6:45.49        
                  35.08     1:14.91 (39.83)     1:56.48 (41.57)     2:37.52 (41.04)
        3:19.40 (41.88)     4:01.12 (41.72)     4:43.29 (42.17)     5:24.50 (41.21)
        6:05.62 (41.12)     6:45.49 (39.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nolz, Haley               JR Barron Collier       6:50.09    6:47.69        
                  34.72     1:12.87 (38.15)     1:52.81 (39.94)     2:34.86 (42.05)
        3:17.35 (42.49)     4:00.39 (43.04)     4:17.17 (16.78)     4:42.59 (25.42)
        5:24.58 (41.99)   6:47.69 (1:23.11)                                        
 20 Guillard, Tori             9 Cape Coral           6:51.51    6:50.27        
                  35.68     1:15.01 (39.33)     1:56.15 (41.14)     2:37.44 (41.29)
        3:20.36 (42.92)     4:02.92 (42.56)     4:44.65 (41.73)     5:26.81 (42.16)
        6:10.08 (43.27)     6:50.27 (40.19)                                        
 21 Wright, Candace           11 Ida Baker            7:00.00    6:56.13        
                  34.00     1:13.08 (39.08)     1:54.98 (41.90)     2:38.50 (43.52)
        3:21.81 (43.31)     4:05.02 (43.21)     4:49.86 (44.84)     5:33.67 (43.81)
        6:18.52 (44.85)     6:56.13 (37.61)                                        
 22 Strange, Taylor           11 Fort Myers           6:55.74    7:13.34        
                  34.54     1:14.15 (39.61)     1:58.10 (43.95)     2:43.25 (45.15)
        3:28.46 (45.21)     4:14.40 (45.94)     5:00.89 (46.49)     5:48.00 (47.11)
        6:30.95 (42.95)     7:13.34 (42.39)                                        
 23 Chami, Yasmine            FR Barron Collier       6:59.09    7:15.09        
                  36.59     1:17.33 (40.74)     2:00.97 (43.64)     2:46.03 (45.06)
        3:31.32 (45.29)     4:17.22 (45.90)     5:03.38 (46.16)     5:48.72 (45.34)
        6:33.15 (44.43)     7:15.09 (41.94)                                        
 24 Hordinski, Danielle       10 Fort Myers           6:57.97    7:25.95        
                  36.43     1:17.99 (41.56)     2:02.60 (44.61)     2:48.21 (45.61)
        3:34.31 (46.10)     4:21.01 (46.70)     5:07.93 (46.92)     5:55.36 (47.43)
        6:42.78 (47.42)     7:25.95 (43.17)                                        
 -- Craft, Samantha           SO North Fort Myers     6:37.02         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview               
                4:30.76  AA-A
                4:35.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Messuri, Michael          11 Fort Myers           4:43.14    4:37.41        
                  24.83       52.10 (27.27)     1:19.81 (27.71)     1:47.95 (28.14)
        2:15.91 (27.96)     2:44.36 (28.45)     3:12.74 (28.38)     3:41.10 (28.36)
        4:09.52 (28.42)     4:37.41 (27.89)                                        
  2 Thoman, Brandon           JR Barron Collier       4:47.60    4:42.13        
                  25.08       52.70 (27.62)     1:20.78 (28.08)     1:49.43 (28.65)
        2:18.22 (28.79)     2:46.92 (28.70)     3:15.69 (28.77)     3:44.41 (28.72)
        4:13.54 (29.13)     4:42.13 (28.59)                                        
  3 Samuelson, Logan          10 Fort Myers           4:48.00    4:42.61        
                  25.65       53.11 (27.46)     1:20.68 (27.57)     1:49.12 (28.44)
        2:18.01 (28.89)     2:46.87 (28.86)     3:16.06 (29.19)     3:45.18 (29.12)
        4:14.57 (29.39)     4:42.61 (28.04)                                        
  4 Kurland, Cyril            11 Fort Myers           4:46.70    4:48.34        
                  25.79       53.30 (27.51)     1:21.74 (28.44)     1:51.02 (29.28)
        2:20.69 (29.67)     2:50.59 (29.90)     3:20.39 (29.80)     3:50.08 (29.69)
        4:19.77 (29.69)     4:48.34 (28.57)                                        
  5 Ordaz, Eric                9 Estero               4:49.68    4:48.74        
                  25.88       53.90 (28.02)     1:22.61 (28.71)     1:51.76 (29.15)
        2:21.18 (29.42)     2:50.68 (29.50)     3:20.54 (29.86)     3:50.45 (29.91)
        4:20.24 (29.79)     4:48.74 (28.50)                                        
  6 Alvarado, Jacob           11 Fort Myers           4:53.49    4:52.25        
                  26.38       54.88 (28.50)     1:24.06 (29.18)     1:53.65 (29.59)
        2:23.35 (29.70)     2:52.90 (29.55)     3:22.88 (29.98)     3:52.93 (30.05)
        4:23.07 (30.14)     4:52.25 (29.18)                                        
  7 Pineda, Michael           10 Gulf Coast           4:42.95    4:53.02        
                  25.87       54.43 (28.56)     1:23.84 (29.41)     1:53.81 (29.97)
        2:23.94 (30.13)     2:54.06 (30.12)     3:24.12 (30.06)     3:54.63 (30.51)
        4:24.88 (30.25)     4:53.02 (28.14)                                        
  8 Zacka, Eddie              10 Estero               4:59.92    4:54.09        
                  25.67       53.58 (27.91)     1:22.66 (29.08)     1:52.08 (29.42)
        2:22.20 (30.12)     2:52.38 (30.18)     3:22.94 (30.56)     3:53.50 (30.56)
        4:24.15 (30.65)     4:54.09 (29.94)                                        
B - Final
  9 Marsalli, Marcello        10 Gulf Coast           5:12.27    5:06.87        
                  26.79       56.26 (29.47)     1:27.46 (31.20)     1:58.78 (31.32)
        2:30.08 (31.30)     3:01.51 (31.43)     3:33.18 (31.67)     4:04.90 (31.72)
        4:36.61 (31.71)     5:06.87 (30.26)                                        
 10 Sorensen, Ryan             9 Estero               5:30.88    5:21.62        
                  28.12       59.06 (30.94)     1:31.17 (32.11)     2:03.51 (32.34)
        2:36.79 (33.28)     3:09.61 (32.82)     3:43.54 (33.93)     4:16.59 (33.05)
        4:49.77 (33.18)     5:21.62 (31.85)                                        
 11 Keating, Zac               9 Cape Coral           5:34.33    5:34.01        
                  28.28       59.43 (31.15)     1:32.25 (32.82)     2:05.85 (33.60)
        2:40.27 (34.42)     3:15.05 (34.78)     3:50.31 (35.26)     4:25.13 (34.82)
        5:00.36 (35.23)     5:34.01 (33.65)                                        
 12 Digby, Daniel             11 Ida Baker            6:01.29    5:47.45        
                  29.79     1:03.44 (33.65)     1:38.69 (35.25)     2:13.97 (35.28)
        2:51.15 (37.18)     3:27.07 (35.92)     4:03.00 (35.93)     4:39.34 (36.34)
        5:14.45 (35.11)     5:47.45 (33.00)                                        
 13 Steinwarz, Jurgen         JR Barron Collier       5:55.52    5:51.03        
                  29.06     1:02.30 (33.24)     1:37.53 (35.23)     2:13.15 (35.62)
        2:49.25 (36.10)     3:25.58 (36.33)     4:03.06 (37.48)     4:40.32 (37.26)
        5:17.73 (37.41)     5:51.03 (33.30)                                        
 14 Scott, Zack               10 Ida Baker            5:51.71    5:53.89        
                  30.04     1:04.10 (34.06)     1:39.79 (35.69)     2:15.59 (35.80)
        2:52.81 (37.22)     3:28.35 (35.54)     4:05.07 (36.72)     4:42.20 (37.13)
        5:18.07 (35.87)     5:53.89 (35.82)                                        
 15 Grisco, Paul                 Lely                 6:28.72    6:21.94        
                  31.23     1:08.27 (37.04)     1:47.63 (39.36)     2:26.50 (38.87)
        3:07.26 (40.76)     3:47.66 (40.40)     4:27.68 (40.02)     5:07.71 (40.03)
        5:47.27 (39.56)     6:21.94 (34.67)                                        
 16 Lanni, Bennett            FR Barron Collier       6:21.99    6:34.03        
                  33.19     1:10.01 (36.82)     1:49.93 (39.92)     2:30.51 (40.58)
        3:11.18 (40.67)     3:51.15 (39.97)     4:33.14 (41.99)     5:14.99 (41.85)
        5:56.30 (41.31)     6:34.03 (37.73)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview               
                4:30.76  AA-A
                4:35.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pineda, Michael           10 Gulf Coast           4:47.52    4:42.95 q      
                  25.69       53.83 (28.14)     1:22.55 (28.72)     1:51.36 (28.81)
        2:20.52 (29.16)     2:49.71 (29.19)     3:18.71 (29.00)     3:47.76 (29.05)
        4:15.79 (28.03)     4:42.95 (27.16)                                        
  2 Messuri, Michael          11 Fort Myers           4:38.00    4:43.14 q      
                  25.71       53.85 (28.14)     1:22.43 (28.58)     1:51.08 (28.65)
        2:19.74 (28.66)     2:48.49 (28.75)     3:17.25 (28.76)     3:46.00 (28.75)
        4:14.75 (28.75)     4:43.14 (28.39)                                        
  3 Kurland, Cyril            11 Fort Myers           4:47.00    4:46.70 q      
                  26.02       53.95 (27.93)     1:22.70 (28.75)     1:51.87 (29.17)
        2:21.25 (29.38)     2:50.39 (29.14)     3:13.11 (22.72)     3:48.94 (35.83)
        4:46.70 (57.76)                                                            
  4 Thoman, Brandon           JR Barron Collier       4:40.68    4:47.60 q      
                  25.77       54.28 (28.51)     1:22.55 (28.27)     1:51.49 (28.94)
        2:20.85 (29.36)     2:50.45 (29.60)     3:19.09 (28.64)     3:48.58 (29.49)
        4:18.66 (30.08)     4:47.60 (28.94)                                        
  5 Samuelson, Logan          10 Fort Myers           4:45.13    4:48.00 q      
                  25.91       54.06 (28.15)     1:22.97 (28.91)     1:52.15 (29.18)
        2:21.62 (29.47)     2:51.13 (29.51)     3:20.63 (29.50)     3:50.47 (29.84)
        4:19.85 (29.38)     4:48.00 (28.15)                                        
  6 Ordaz, Eric                9 Estero               4:55.00    4:49.68 q      
                  26.33       54.51 (28.18)     1:23.77 (29.26)     1:52.79 (29.02)
        2:22.03 (29.24)     2:51.48 (29.45)     3:21.24 (29.76)     3:50.88 (29.64)
        4:20.58 (29.70)     4:49.68 (29.10)                                        
  7 Alvarado, Jacob           11 Fort Myers           4:55.00    4:53.49 q      
                  27.02       55.87 (28.85)     1:25.54 (29.67)     1:55.49 (29.95)
        2:25.36 (29.87)     2:54.78 (29.42)     3:24.69 (29.91)     3:54.54 (29.85)
        4:24.45 (29.91)     4:53.49 (29.04)                                        
  8 Zacka, Eddie              10 Estero               4:57.00    4:59.92 q      
                  26.65       54.70 (28.05)     1:24.00 (29.30)     1:54.00 (30.00)
        2:24.41 (30.41)     2:54.94 (30.53)     3:25.84 (30.90)     3:57.05 (31.21)
        4:28.60 (31.55)     4:59.92 (31.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marsalli, Marcello        10 Gulf Coast           5:15.54    5:12.27 q      
                  29.12       59.62 (30.50)     1:31.12 (31.50)     2:02.97 (31.85)
        2:34.71 (31.74)     3:06.58 (31.87)     3:38.47 (31.89)     4:10.06 (31.59)
        4:41.59 (31.53)     5:12.27 (30.68)                                        
 10 Sorensen, Ryan             9 Estero               5:27.00    5:30.88 q      
                  28.45     1:01.00 (32.55)     1:33.17 (32.17)     2:05.11 (31.94)
        2:38.69 (33.58)     3:12.87 (34.18)     3:47.88 (35.01)     4:22.13 (34.25)
        4:57.15 (35.02)     5:30.88 (33.73)                                        
 11 Keating, Zac               9 Cape Coral           5:32.69    5:34.33 q      
                  28.30     1:00.12 (31.82)     1:33.72 (33.60)     2:07.40 (33.68)
        2:41.68 (34.28)     3:16.19 (34.51)     3:50.87 (34.68)     4:25.66 (34.79)
        5:00.68 (35.02)     5:34.33 (33.65)                                        
 12 Scott, Zack               10 Ida Baker            6:34.13    5:51.71 q      
                  30.40     1:03.79 (33.39)     1:38.83 (35.04)     2:14.56 (35.73)
        2:50.59 (36.03)     3:26.24 (35.65)     4:02.59 (36.35)     4:39.51 (36.92)
        5:16.00 (36.49)     5:51.71 (35.71)                                        
 13 Steinwarz, Jurgen         JR Barron Collier       5:49.20    5:55.52 q      
                  28.60     1:01.71 (33.11)     1:37.02 (35.31)     2:12.49 (35.47)
        2:48.59 (36.10)     3:26.31 (37.72)     4:04.15 (37.84)     4:42.68 (38.53)
        5:20.06 (37.38)     5:55.52 (35.46)                                        
 14 Digby, Daniel             11 Ida Baker            5:56.02    6:01.29 q      
                  30.45     1:03.69 (33.24)     1:38.55 (34.86)     2:13.81 (35.26)
        2:50.21 (36.40)     3:26.45 (36.24)     4:05.44 (38.99)     4:44.81 (39.37)
        5:24.03 (39.22)     6:01.29 (37.26)                                        
 15 Lanni, Bennett            FR Barron Collier       6:33.05    6:21.99 q      
                                                    1:46.15 ( )     2:24.97 (38.82)
        3:03.62 (38.65)   4:24.23 (1:20.61)     5:04.52 (40.29)     5:44.99 (40.47)
        6:21.99 (37.00)                                                            
 16 Grisco, Paul                 Lely                 6:20.09    6:28.72 q      
                  32.95     1:10.60 (37.65)     1:49.69 (39.09)     2:29.76 (40.07)
        3:10.29 (40.53)     3:50.95 (40.66)     4:31.86 (40.91)     5:12.43 (40.57)
        5:51.61 (39.18)     6:28.72 (37.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Welsh, Christian          10 Estero               6:40.00    6:31.48        
                  33.18     1:12.40 (39.22)     1:52.60 (40.20)     2:32.35 (39.75)
        3:13.52 (41.17)     3:53.80 (40.28)     4:33.32 (39.52)     5:12.71 (39.39)
        5:54.56 (41.85)     6:31.48 (36.92)                                        
 18 Evans, Richard             9 Gulf Coast           6:31.65    6:32.37        
                  34.18     1:12.18 (38.00)     1:51.43 (39.25)     2:31.94 (40.51)
        3:12.55 (40.61)     3:53.49 (40.94)     4:33.87 (40.38)     5:15.15 (41.28)
        5:54.50 (39.35)     6:32.37 (37.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cornell, Jordan           SR Barron Collier       6:31.05    6:36.07        
                  32.34     1:11.26 (38.92)     1:52.11 (40.85)     2:33.25 (41.14)
        3:14.59 (41.34)     3:56.05 (41.46)                             5:18.46 ( )
        5:58.14 (39.68)     6:36.07 (37.93)                                        
 20 Strealy, John             11 Ida Baker            6:24.53    6:37.08        
                  33.09     1:12.18 (39.09)     1:52.52 (40.34)     2:34.37 (41.85)
        3:14.96 (40.59)     3:56.01 (41.05)     4:37.64 (41.63)     5:18.34 (40.70)
        5:58.60 (40.26)     6:37.08 (38.48)                                        
 21 Yanosik, Paul             JR Riverdale            6:42.03    6:37.96        
                  33.43     1:13.00 (39.57)     1:53.49 (40.49)     2:34.45 (40.96)
        3:15.61 (41.16)     3:57.16 (41.55)     4:38.22 (41.06)     5:19.89 (41.67)
        5:59.11 (39.22)     6:37.96 (38.85)                                        
 22 McMahon, Justin           JR Riverdale            6:40.53    6:42.26        
                  34.21     1:13.49 (39.28)     1:54.51 (41.02)     2:36.33 (41.82)
        3:16.76 (40.43)     3:58.22 (41.46)     4:39.39 (41.17)     5:21.38 (41.99)
        6:02.42 (41.04)     6:42.26 (39.84)                                        
 23 Petrovic, Marco            9 Gulf Coast           6:58.21    6:45.03        
                  34.32     1:13.92 (39.60)     1:55.89 (41.97)     2:37.73 (41.84)
        3:19.22 (41.49)     4:01.03 (41.81)     4:43.65 (42.62)     5:26.01 (42.36)
        6:07.89 (41.88)     6:45.03 (37.14)                                        
 24 Tucker, Aaron             SR Riverdale            6:43.87    7:23.31        
                  34.51     1:14.55 (40.04)     1:57.09 (42.54)     2:44.36 (47.27)
        3:29.69 (45.33)     4:15.73 (46.04)     5:04.50 (48.77)     5:51.51 (47.01)
        6:38.90 (47.39)     7:23.31 (44.41)                                        
 25 Ackerman, Lucas           SO Cypress Lake         6:59.50    7:38.56        
                  36.47     1:18.07 (41.60)     2:04.43 (46.36)     2:51.10 (46.67)
        3:38.59 (47.49)     4:27.38 (48.79)     5:15.73 (48.35)     6:04.17 (48.44)
        6:53.11 (48.94)     7:38.56 (45.45)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.88  AA-A
                1:38.38  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:44.92    1:44.27        
     1) Fistrovic, Niki 9               2) Osinski, Sara 11               
     3) Haan, Elise 9                   4) Gillen, Deirdre 11             
                  26.67       53.25 (26.58)     1:18.39 (25.14)     1:44.27 (25.88)
  2 Cape Coral                                        1:46.98    1:45.75        
     1) Swartley, Kasey 9               2) Dostie, Sarah 9                
     3) Angiletta, Kaitlyn 12           4) Langford, Olivia 12            
                  26.33       53.09 (26.76)     1:20.11 (27.02)     1:45.75 (25.64)
  3 Naples                                            1:47.23    1:47.62        
     1) Wuschke, Sammy                  2) Nelson, Sara                   
     3) Richmond, Donnamarie            4) Davidsen, Katherine SR         
                  26.72       39.33 (12.61)       53.25 (13.92)     1:47.62 (54.37)
  4 Fort Myers                                        1:48.59    1:49.83        
     1) Gear, Anna 10                   2) Collyer, Adrianna 9            
     3) Green, Cameron 9                4) Summa, Emily 9                 
                  27.12       55.19 (28.07)     1:23.07 (27.88)     1:49.83 (26.76)
  5 Estero                                            1:50.02    1:50.34        
     1) Faunce, Lexi 10                 2) McCollum, Nikki 10             
     3) Wagner, Andie 10                4) McLeod, Lauren 9               
                  27.39       54.85 (27.46)     1:23.48 (28.63)     1:50.34 (26.86)
  6 North Fort Myers                                  1:53.31    1:54.41        
     1) Ortiz, Sydney JR                2) Berger, Savannah SR            
     3) Danielson, Christine JR         4) Szala, Kelci JR                
                  27.03       56.50 (29.47)     1:26.08 (29.58)     1:54.41 (28.33)
  7 Riverdale (Fort Myers)                            1:54.68    1:55.50        
     1) Maro, Sarah JR                  2) Gilrane, Shannon FR            
     3) Whaley, Domonique SR            4) Curran, Torry SO               
                  29.11       58.69 (29.58)     1:27.72 (29.03)     1:55.50 (27.78)
  8 Barron Collier (Naples)                           1:59.05    1:57.62        
     1) Gabela, Camila JR               2) Nottidge, Bryn SO              
     3) Myatt, Clairissa SR             4) Fleur, Charis SO               
                  28.60       58.97 (30.37)     1:28.62 (29.65)     1:57.62 (29.00)
B - Final
  9 Palmetto Ridge (Naples)                           2:08.83    2:09.04        
     1) Carroll, Sarah 11               2) Gitt, Melinaf 10               
     3) Marotta, Kaitlin 11             4) Heaton, Jessica 11             
                  27.75     1:02.59 (34.84)     1:34.75 (32.16)     2:09.04 (34.29)
 10 South Fort Myers                                  2:11.85    2:13.30        
     1) Yourell, Jackie SO              2) Peterson, Sophia SO            
     3) Kim, Tatyana FR                 4) Reynolds, Jessica JR           
                  32.91     1:07.13 (34.22)     1:42.04 (34.91)     2:13.30 (31.26)
 11 Golden Gate (Naples)                              2:20.17    2:18.22        
     1) Lorio, Daniella 12              2) Cortes, Kelly 11               
     3) Fowler, Breea 11                4) Davenport, Sarah 10            
                  34.44     1:13.35 (38.91)     1:46.15 (32.80)     2:18.22 (32.07)
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:23.64    2:18.36        
     1) Feraldi, Savannah JR            2) Hubbard, Caroline FR           
     3) Zarzour, Katie SO               4) Neal, Amy SR                   
                  32.49     1:09.51 (37.02)     1:44.82 (35.31)     2:18.36 (33.54)
 13 Lehigh (Lehigh Acres)                             2:41.34    2:39.54        
     1) Marques, Camille FR             2) Marques, Crystal JR            
     3) Grunewald, Emily SO             4) Vance, Emily SO                
                  40.40     1:19.56 (39.16)     2:00.70 (41.14)     2:39.54 (38.84)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.88  AA-A
                1:38.38  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:42.99    1:44.92 q      
     1) Fistrovic, Niki 9               2) Osinski, Sara 11               
     3) Haan, Elise 9                   4) Gillen, Deirdre 11             
                  26.58       53.28 (26.70)     1:18.67 (25.39)     1:44.92 (26.25)
  2 Cape Coral                                        1:45.28    1:46.98 q      
     1) Swartley, Kasey 9               2) Dostie, Sarah 9                
     3) Angiletta, Kaitlyn 12           4) Langford, Olivia 12            
                  26.47       53.28 (26.81)     1:21.12 (27.84)     1:46.98 (25.86)
  3 Naples                                            1:48.89    1:47.23 q      
     1) Wuschke, Sammy                  2) Nelson, Sara                   
     3) Richmond, Donnamarie            4) Davidsen, Katherine SR         
                  26.62       37.41 (10.79)       53.14 (15.73)     1:47.23 (54.09)
  4 Fort Myers                                        1:51.57    1:48.59 q      
     1) Gear, Anna 10                   2) Collyer, Adrianna 9            
     3) Green, Cameron 9                4) Summa, Emily 9                 
                  27.53       55.03 (27.50)     1:22.24 (27.21)     1:48.59 (26.35)
  5 Estero                                            1:47.00    1:50.02 q      
     1) Faunce, Lexi 10                 2) McCollum, Nikki 10             
     3) Wagner, Andie 10                4) McLeod, Lauren 9               
                  27.00       55.23 (28.23)     1:23.01 (27.78)     1:50.02 (27.01)
  6 North Fort Myers                                  1:53.00    1:53.31 q      
     1) Ortiz, Sydney JR                2) Berger, Savannah SR            
     3) Danielson, Christine JR         4) Szala, Kelci JR                
                  26.60       56.03 (29.43)     1:25.73 (29.70)     1:53.31 (27.58)
  7 Riverdale (Fort Myers)                            1:56.03    1:54.68 q      
     1) Maro, Sarah JR                  2) Gilrane, Shannon FR            
     3) Whaley, Domonique SR            4) Curran, Torry SO               
                  28.66       57.88 (29.22)     1:27.20 (29.32)     1:54.68 (27.48)
  8 Barron Collier (Naples)                           2:00.09    1:59.05 q      
     1) Gabela, Camila JR               2) Gerard, Carter JR              
     3) Myatt, Clairissa SR             4) Nottidge, Bryn SO              
                  28.76       59.38 (30.62)     1:29.59 (30.21)     1:59.05 (29.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palmetto Ridge (Naples)                           3:16.69    2:08.83 q      
     1) Carroll, Sarah 11               2) Gitt, Melinaf 10               
     3) Marotta, Kaitlin 11             4) Heaton, Jessica 11             
                  27.88     1:03.10 (35.22)     1:36.76 (33.66)     2:08.83 (32.07)
 10 South Fort Myers                                  2:06.90    2:11.85 q      
     1) Yourell, Jackie SO              2) Peterson, Sophia SO            
     3) Ryder-Marks, Mia FR             4) Reynolds, Jessica JR           
                  33.56     1:06.79 (33.23)     1:40.10 (33.31)     2:11.85 (31.75)
 11 Golden Gate (Naples)                              2:15.81    2:20.17 q      
     1) Lorio, Daniella 12              2) Cortes, Kelly 11               
     3) Fowler, Breea 11                4) Davenport, Sarah 10            
                  34.37     1:15.16 (40.79)     1:48.51 (33.35)     2:20.17 (31.66)
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:36.00    2:23.64 q      
     1) Ruhcauskalte, Aiste FR          2) Hubbard, Caroline FR           
     3) Viera, Lauren SO                4) Zarzour, Katie SO              
                  33.77     1:10.90 (37.13)     1:47.78 (36.88)     2:23.64 (35.86)
 13 Lehigh (Lehigh Acres)                             2:44.00    2:41.34 q      
     1) Marques, Camille FR             2) Marques, Crystal JR            
     3) Grunewald, Emily SO             4) Vance, Emily SO                
                  39.09     1:17.99 (38.90)     2:00.61 (42.62)     2:41.34 (40.73)
 -- Lely (Naples)                                          NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Jacobson, Erica                 2) Baumler, Frances               
     3) Lundin, Mariah                  4) Holten, Emily                  
                  29.82       59.40 (29.58)     1:28.19 (28.79)          DQ (27.52)
 -- Mariner (Cape Coral)                              2:13.82         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Mangas, Madilyn 11              2) Papiska, Oksana 11             
     3) Griffin, Carrie 12              4) Enrico, Ashlyn 10              
                  36.52     1:11.38 (34.86)     1:45.14 (33.76)          DQ (29.16)
 -- Ida Baker (Cape Coral)                            2:35.42         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Perez, Melissa 12               2) Vives-Vietri, Allison 9        
     3) Vives-Vietri, Caroline 11       4) Tedesco, Alexa 10              
                  36.75     1:14.44 (37.69)     2:00.92 (46.48)          DQ (36.35)
 -- East Lee County                                   3:03.83         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.51  AA-A
                1:26.90  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barron Collier (Naples)                           1:30.94    1:31.37        
     1) Brennan, Aidan JR               2) Chami, Christian SR            
     3) Coulls, Maximilian SR           4) Leo, Marco FR                  
                  22.77       45.98 (23.21)     1:08.17 (22.19)     1:31.37 (23.20)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:33.85    1:34.65        
     1) Figueroa, Angel 12              2) Brock, Bradley 11              
     3) Pineda, Michael 10              4) Guhl, Austin 10                
                  23.11       46.95 (23.84)     1:11.09 (24.14)     1:34.65 (23.56)
  3 Fort Myers                                        1:36.84    1:36.49        
     1) Lefkowitz, Sam 12               2) Spence, Aaron 10               
     3) Alvarado, Jacob 11              4) Kurland, Cyril 11              
                  24.22       48.91 (24.69)     1:13.00 (24.09)     1:36.49 (23.49)
  4 Cape Coral                                        1:36.29    1:36.78        
     1) Klemm, Cory 9                   2) Connell, Corey 12              
     3) Powell, Rocky 12                4) Turnadzic, Amar 10             
                  24.59       48.60 (24.01)     1:13.69 (25.09)     1:36.78 (23.09)
  5 South Fort Myers                                  1:38.75    1:39.43        
     1) Groothoff, Johannes SO          2) Sanvidge, David JR             
     3) Savery, Curtis SR               4) Pine, Ben SR                   
                  26.50       51.58 (25.08)     1:16.22 (24.64)     1:39.43 (23.21)
  5 Riverdale (Fort Myers)                            1:39.00    1:39.43        
     1) Woodby, Ryan SR                 2) Carmine, William JR            
     3) Ramsey, Matthew JR              4) Elrod, Mason SO                
                  24.25       49.96 (25.71)     1:14.80 (24.84)     1:39.43 (24.63)
  7 Cypress Lake (Fort Myers)                         1:44.33    1:44.37        
     1) Thibault, Brian JR              2) Young, Michael SR              
     3) Stancil, Lucas SR               4) Bourne, Alec SR                
                  25.48       52.58 (27.10)     1:21.03 (28.45)     1:44.37 (23.34)
  8 Naples                                            1:45.02    1:45.97        
     1) Mossman, Dimitry                2) Wolner, Michael                
     3) Rocco, Trenton                  4) Hoover, Dallas                 
                  25.53       51.65 (26.12)     1:03.12 (11.47)     1:45.97 (42.85)
B - Final
  9 Lely (Naples)                                     1:48.38    1:46.53        
     1) Langebeeke, Stefan              2) Hilaire, Samuel                
     3) Lehman, Zachary                 4) Roman, Austin                  
                  28.20       54.96 (26.76)     1:21.66 (26.70)     1:46.53 (24.87)
 10 Estero                                            1:50.11    1:51.74        
     1) Kraakman, Luke 12               2) Werner, Jack 9                 
     3) Sias, Devin 12                  4) McLeod, Alex 9                 
                  26.62       55.76 (29.14)     1:23.12 (27.36)     1:51.74 (28.62)
 11 Ida Baker (Cape Coral)                            1:54.22    1:52.01        
     1) Arroyo, Mathew 11               2) Muia, Tyler 12                 
     3) Ruiz, Gerardo 12                4) Domenico, Barbieri 10          
                  30.00       57.67 (27.67)     1:24.10 (26.43)     1:52.01 (27.91)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                           2:22.32    2:20.16        
     1) Perez, Ian 10                   2) Snyder, Devin 11               
     3) Perez, Morgan 12                4) Acuna, Adrian 10               
                  31.63     1:07.67 (36.04)     1:44.55 (36.88)     2:20.16 (35.61)
 -- Lehigh (Lehigh Acres)                             1:49.05         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Monteagudo, Rogelio FR          2) Swanson, Sidney SO             
     3) Bonnough, Tyler SR              4) Hampson, Chris SR              
                  27.75       57.14 (29.39)     1:22.06 (24.92)          DQ (24.65)
 -- Mariner (Cape Coral)                              1:59.75         NS        
     1) Klasing, McKenzie 11            2) Fletcher, Ethan 11             
     3) Swartz, Cameron 10              4) Szauer, Martin 12              
 -- North Fort Myers                                  1:52.28         NS        
     1) Dooling, Kevin SR               2) Bevelle, Mike SR               
     3) Llanes, Andy JR                 4) Craft, Andrew SR               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.51  AA-A
                1:26.90  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barron Collier (Naples)                           1:30.20    1:30.94 q      
     1) Brennan, Aidan JR               2) Chami, Christian SR            
     3) Coulls, Maximilian SR           4) Leo, Marco FR                  
                  23.01       45.96 (22.95)     1:08.25 (22.29)     1:30.94 (22.69)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:32.61    1:33.85 q      
     1) Figueroa, Angel 12              2) Brock, Bradley 11              
     3) Pineda, Michael 10              4) Guhl, Austin 10                
                  23.29       47.05 (23.76)     1:10.40 (23.35)     1:33.85 (23.45)
  3 Cape Coral                                        1:36.80    1:36.29 q      
     1) Carter, Case 11                 2) Connell, Corey 12              
     3) Powell, Rocky 12                4) Turnadzic, Amar 10             
                  24.39       48.39 (24.00)     1:12.78 (24.39)     1:36.29 (23.51)
  4 Fort Myers                                        1:35.37    1:36.84 q      
     1) Lefkowitz, Sam 12               2) Spence, Aaron 10               
     3) Alvarado, Jacob 11              4) Kurland, Cyril 11              
                  23.63        33.07 (9.44)     1:12.99 (39.92)     1:36.84 (23.85)
  5 South Fort Myers                                  1:40.50    1:38.75 q      
     1) Groothoff, Johannes SO          2) Sanvidge, David JR             
     3) Savery, Curtis SR               4) Pine, Ben SR                   
                  25.35       50.88 (25.53)     1:15.45 (24.57)     1:38.75 (23.30)
  6 Riverdale (Fort Myers)                            1:38.33    1:39.00 q      
     1) Woodby, Ryan SR                 2) Ramsey, Matthew JR             
     3) Carmine, William JR             4) Elrod, Mason SO                
                  25.55       50.29 (24.74)     1:15.34 (25.05)     1:39.00 (23.66)
  7 Cypress Lake (Fort Myers)                         1:44.47    1:44.33 q      
     1) Thibault, Brian JR              2) Young, Michael SR              
     3) Stancil, Lucas SR               4) Bourne, Alec SR                
                  25.90       52.54 (26.64)     1:20.35 (27.81)     1:44.33 (23.98)
  8 Naples                                            1:43.00    1:45.02 q      
     1) Wolner, Michael                 2) Rocco, Trenton                 
     3) Mossman, Dimitry                4) Hoover, Dallas                 
                  25.56       51.25 (25.69)     1:19.59 (28.34)     1:45.02 (25.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lely (Naples)                                     1:52.47    1:48.38 q      
     1) Langebeeke, Stefan              2) Hilaire, Samuel                
     3) Lehman, Zachary                 4) Roman, Austin                  
                  28.57       56.73 (28.16)     1:23.60 (26.87)     1:48.38 (24.78)
 10 Lehigh (Lehigh Acres)                             1:50.26    1:49.05 q      
     1) Monteagudo, Rogelio FR          2) Swanson, Sidney SO             
     3) Bonnough, Tyler SR              4) Hampson, Chris SR              
                  29.01       58.20 (29.19)     1:23.25 (25.05)     1:49.05 (25.80)
 11 Estero                                            1:44.00    1:50.11 q      
     1) Kraakman, Luke 12               2) Werner, Jack 9                 
     3) Sias, Devin 12                  4) McLeod, Alex 9                 
                  27.10       54.48 (27.38)     1:22.84 (28.36)     1:50.11 (27.27)
 12 North Fort Myers                                  1:55.81    1:52.28 q      
     1) Dooling, Kevin SR               2) Bevelle, Mike SR               
     3) Llanes, Andy JR                 4) Craft, Andrew SR               
                  29.18       57.75 (28.57)     1:26.11 (28.36)     1:52.28 (26.17)
 13 Ida Baker (Cape Coral)                            1:50.90    1:54.22 q      
     1) Arroyo, Mathew 11               2) Muia, Tyler 12                 
     3) Ruiz, Gerardo 12                4) Domenico, Barbieri 10          
                  30.13       58.40 (28.27)     1:08.55 (10.15)     1:54.22 (45.67)
 14 Mariner (Cape Coral)                              1:56.31    1:59.75 q      
     1) Klasing, McKenzie 11            2) Fletcher, Ethan 11             
     3) Swartz, Cameron 10              4) Szauer, Martin 12              
                  30.72     1:02.17 (31.45)     1:32.53 (30.36)     1:59.75 (27.22)
 15 Palmetto Ridge (Naples)                           2:33.66    2:22.32 q      
     1) Perez, Ian 10                   2) Snyder, Devin 11               
     3) Perez, Morgan 12                4) Acuna, Adrian 10               
                  32.61     1:10.44 (37.83)     1:47.32 (36.88)     2:22.32 (35.00)
 -- Golden Gate (Naples)                              2:01.36         NS        
     1) Curtsinger, Cody 12             2) Pelaez-espinosa, Christian 11  
     3) Haenn, William 11               4) Paz, Mario 12                  
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, HuntingtonBch,CA                 
       State: # 54.39        2007 Sarah Bateman, Lake Brantley, Alamonte Spring
                55.82  AA-A
                57.06  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DeVeny, Courtney          10 Estero                 59.79      58.02        
                  28.49       58.02 (29.53)                                        
  2 Haan, Elise                9 Gulf Coast             59.85      58.54        
                  28.69       58.54 (29.85)                                        
  3 Tyler, Abbi               12 Fort Myers           1:03.44    1:04.10        
                  31.21     1:04.10 (32.89)                                        
  4 McDaniel, Kelley          10 Gulf Coast           1:05.02    1:04.81        
                  31.91     1:04.81 (32.90)                                        
  5 McKeon, Katie             12 Gulf Coast           1:04.09    1:05.30        
                  31.85     1:05.30 (33.45)                                        
  6 McCollum, Nikki           10 Estero               1:09.11    1:05.87        
                  32.04     1:05.87 (33.83)                                        
  7 Crawford, Jenn            11 Cape Coral           1:08.45    1:06.24        
                  32.01     1:06.24 (34.23)                                        
  8 Samuelson, Lauren         12 Fort Myers           1:09.40    1:09.98        
                  34.05     1:09.98 (35.93)                                        
B - Final
  9 Szilagyi, Trixie             Naples               1:09.75    1:07.67        
                  32.97     1:07.67 (34.70)                                        
 10 Koert, Alyx                9 Gulf Coast           1:09.74    1:08.70        
                  33.55     1:08.70 (35.15)                                        
 11 Suchomel, Jorden          10 Cape Coral           1:11.28    1:10.07        
                  34.69     1:10.07 (35.38)                                        
 12 Carroll, Sarah            11 Palmetto Ridge       1:09.74    1:11.17        
                  35.24     1:11.17 (35.93)                                        
 13 Curran, Torry             SO Riverdale            1:11.65    1:12.41        
                  35.06     1:12.41 (37.35)                                        
 13 Jacobson, Erica              Lely                 1:12.44    1:12.41        
                  34.68     1:12.41 (37.73)                                        
 15 Gilrane, Shannon          FR Riverdale            1:13.56    1:13.33        
                  35.42     1:13.33 (37.91)                                        
 -- Muller, Ilana             SO Barron Collier       1:11.58         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, HuntingtonBch,CA                 
       State: # 54.39        2007 Sarah Bateman, Lake Brantley, Alamonte Spring
                55.82  AA-A
                57.06  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeVeny, Courtney          10 Estero                 57.90      59.79 q      
                  29.57       59.79 (30.22)                                        
  2 Haan, Elise                9 Gulf Coast             58.65      59.85 q      
                  29.13       59.85 (30.72)                                        
  3 Tyler, Abbi               12 Fort Myers           1:03.01    1:03.44 q      
                  31.07     1:03.44 (32.37)                                        
  4 McKeon, Katie             12 Gulf Coast           1:04.14    1:04.09 q      
                  31.22     1:04.09 (32.87)                                        
  5 McDaniel, Kelley          10 Gulf Coast           1:07.07    1:05.02 q      
                  31.67     1:05.02 (33.35)                                        
  6 Crawford, Jenn            11 Cape Coral           1:05.66    1:08.45 q      
                  32.81     1:08.45 (35.64)                                        
  7 McCollum, Nikki           10 Estero               1:07.00    1:09.11 q      
                  33.42     1:09.11 (35.69)                                        
  8 Samuelson, Lauren         12 Fort Myers           1:06.73    1:09.40 q      
                  34.24     1:09.40 (35.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Koert, Alyx                9 Gulf Coast           1:09.90    1:09.74 q      
                  33.88     1:09.74 (35.86)                                        
  9 Carroll, Sarah            11 Palmetto Ridge       1:13.31    1:09.74 q      
                  34.43     1:09.74 (35.31)                                        
 11 Szilagyi, Trixie             Naples               1:06.78    1:09.75 q      
                  34.00     1:09.75 (35.75)                                        
 12 Suchomel, Jorden          10 Cape Coral           1:11.40    1:11.28 q      
                  35.72     1:11.28 (35.56)                                        
 13 Muller, Ilana             SO Barron Collier       1:07.68    1:11.58 q      
                  34.94     1:11.58 (36.64)                                        
 14 Curran, Torry             SO Riverdale            1:11.41    1:11.65 q      
                  34.59     1:11.65 (37.06)                                        
 15 Jacobson, Erica              Lely                 1:13.56    1:12.44 q      
                  34.58     1:12.44 (37.86)                                        
 16 Gilrane, Shannon          FR Riverdale            1:14.52    1:13.56 q      
                  35.47     1:13.56 (38.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cowling, Ashley           12 Ida Baker            1:13.65    1:13.61        
                  35.36     1:13.61 (38.25)                                        
 18 Myatt, Clairissa          SR Barron Collier       1:16.76    1:15.89        
                  36.03     1:15.89 (39.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mullen, Angelina             Naples               1:15.67    1:15.99        
                  37.32     1:15.99 (38.67)                                        
 20 Strange, Taylor           11 Fort Myers           1:20.11    1:19.01        
                  37.81     1:19.01 (41.20)                                        
 21 Gerard, Carter            JR Barron Collier       1:20.43    1:19.79        
                  39.30     1:19.79 (40.49)                                        
 22 Wright, Candace           11 Ida Baker            1:22.59    1:20.80        
                  38.07     1:20.80 (42.73)                                        
 23 Reynolds, Jessica         JR South Fort Myers     1:22.44    1:21.62        
                  39.89     1:21.62 (41.73)                                        
 24 McFee, Evie               10 Cape Coral           1:18.76    1:22.28        
                  40.09     1:22.28 (42.19)                                        
 25 Kinch, Carli              FR Barron Collier       1:26.56    1:22.46        
                  38.34     1:22.46 (44.12)                                        
 26 Finan, Olivia             11 Cape Coral           1:19.56    1:22.63        
                  39.71     1:22.63 (42.92)                                        
 27 Davis, Catherine          SR Naples               1:20.98    1:22.68        
                  39.94     1:22.68 (42.74)                                        
 28 Fuller, Maggie               Naples                    NT    1:22.85        
                  40.33     1:22.85 (42.52)                                        
 29 Humes, Cassie             FR North Fort Myers     1:26.12    1:23.51        
                  39.19     1:23.51 (44.32)                                        
 30 Santospirito, Melissa     SR North Fort Myers     1:25.17    1:24.28        
                  41.47     1:24.28 (42.81)                                        
 31 Nellis, Kayla             SR Cypress Lake         1:21.00    1:24.38        
                  40.37     1:24.38 (44.01)                                        
 32 Yourell, Jackie           SO South Fort Myers     1:25.00    1:25.27        
                  42.84     1:25.27 (42.43)                                        
 33 Evenson, Emily            SR North Fort Myers     1:25.11    1:25.71        
                  40.01     1:25.71 (45.70)                                        
 34 Brooks, Anna              FR North Fort Myers     1:28.00    1:26.55        
                  42.43     1:26.55 (44.12)                                        
 35 Smith, Briana             11 Estero               1:27.00    1:28.64        
                  42.36     1:28.64 (46.28)                                        
 36 LaRosa, Leighann          SO Riverdale            1:32.68    1:28.99        
                  41.38     1:28.99 (47.61)                                        
 37 Feraldi, Savannah         JR Cypress Lake         1:29.00    1:29.16        
                  43.40     1:29.16 (45.76)                                        
 38 Shipman, Melody           12 Estero               1:36.00    1:29.57        
 39 Martin, Gesslyn           FR Riverdale            1:32.18    1:33.20        
                  45.31     1:33.20 (47.89)                                        
 40 Vanhanian, Ally           JR Island Coast         2:11.00    1:41.84        
                  47.44     1:41.84 (54.40)                                        
 41 Garza, Vivian             11 Golden Gate          1:42.33    1:42.82        
                  49.90     1:42.82 (52.92)                                        
 42 Scott, Victoria           10 Ida Baker                 NT    1:45.06        
                  49.81     1:45.06 (55.25)                                        
 43 Centeno, Stephanie           Lely                 1:59.75    1:45.83        
                  50.03     1:45.83 (55.80)                                        
 44 Vance, Emily              SO Lehigh               1:52.55    1:47.45        
                  50.18     1:47.45 (57.27)                                        
 45 Henao, Jessica            12 Palmetto Ridge       1:43.14    1:48.76        
                1:48.76         1:48.76 ( )                                        
 46 Perez, Melissa            12 Ida Baker            1:32.46    1:49.53        
                  50.24     1:49.53 (59.29)                                        
 47 Mendoza, Alexandra        FR South Fort Myers     1:55.68    1:51.86        
                  53.14     1:51.86 (58.72)                                        
 48 Patino, Celeste           SR East Lee County      2:03.29    1:51.87        
                  53.33     1:51.87 (58.54)                                        
 49 Resendez, Daniela            Lely                 1:56.75    1:51.97        
 50 Soto, Valerie             SR South Fort Myers     2:03.40    2:05.58        
                  57.79   2:05.58 (1:07.79)                                        
 51 Swanson, Adriana          SO Lehigh               2:12.48    2:14.03        
                1:03.75   2:14.03 (1:10.28)                                        
 -- Tellechea, Ashlyn         SR Island Coast         2:10.20         DQ        
      Not on back off wall
                  51.45          DQ (56.62)                                        
 -- Cortez, Luisa                Lely                 1:38.53         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.49          DQ (50.85)                                        
 -- Cervantes, Valerie         9 Fort Myers                NT         NS        
 -- Aulino, Tina              SO Cypress Lake         1:36.00         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.44  AA-A
                51.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gutknecht, Chase          11 Gulf Coast             57.87      56.31        
                  27.53       56.31 (28.78)                                        
  2 Turnadzic, Amar           10 Cape Coral             59.62      59.41        
                  29.24       59.41 (30.17)                                        
  3 Heslin, Conner            SO Barron Collier       1:00.44    1:01.24        
                  29.50     1:01.24 (31.74)                                        
  4 Potter, Alex              12 Cape Coral           1:02.49    1:02.77        
                  30.63     1:02.77 (32.14)                                        
  5 Errington, Zach           11 Gulf Coast           1:01.60    1:02.82        
                  30.14     1:02.82 (32.68)                                        
  6 Wolner, Michael              Naples               1:06.43    1:05.25        
                  30.85     1:05.25 (34.40)                                        
  7 Prescott, Cody            11 Gulf Coast           1:08.16    1:06.51        
                  32.37     1:06.51 (34.14)                                        
  8 Eriksson, Dennis          JR Barron Collier       1:06.76    1:06.58        
                  31.68     1:06.58 (34.90)                                        
B - Final
  9 Roy, Tristan              SO Barron Collier       1:08.29    1:08.00        
                  32.67     1:08.00 (35.33)                                        
 10 Werner, Jack               9 Estero               1:08.18    1:08.26        
                  32.62     1:08.26 (35.64)                                        
 11 Zizzamia, Mike            11 Cape Coral           1:10.22    1:10.08        
                  34.26     1:10.08 (35.82)                                        
 12 Parrish, Zachary          11 Gulf Coast           1:09.97    1:11.59        
                  33.30     1:11.59 (38.29)                                        
 13 Langebeeke, Stefan           Lely                 1:14.81    1:11.65        
                  35.11     1:11.65 (36.54)                                        
 14 Sanvidge, David           JR South Fort Myers     1:11.92    1:11.69        
                  34.69     1:11.69 (37.00)                                        
 15 Scott, Zack               10 Ida Baker            1:09.15    1:14.91        
                  36.46     1:14.91 (38.45)                                        
 16 Swanson, Sidney           SO Lehigh               1:17.64    1:17.84        
                  38.44     1:17.84 (39.40)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.44  AA-A
                51.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gutknecht, Chase          11 Gulf Coast             55.52      57.87 q      
                  28.02       57.87 (29.85)                                        
  2 Turnadzic, Amar           10 Cape Coral           1:02.73      59.62 q      
                  29.30       59.62 (30.32)                                        
  3 Heslin, Conner            SO Barron Collier         59.52    1:00.44 q      
                  29.11     1:00.44 (31.33)                                        
  4 Errington, Zach           11 Gulf Coast           1:02.42    1:01.60 q      
                  29.40     1:01.60 (32.20)                                        
  5 Potter, Alex              12 Cape Coral           1:02.66    1:02.49 q      
                  29.96     1:02.49 (32.53)                                        
  6 Wolner, Michael              Naples               1:04.56    1:06.43 q      
                  31.40     1:06.43 (35.03)                                        
  7 Eriksson, Dennis          JR Barron Collier       1:05.99    1:06.76 q      
                  31.55     1:06.76 (35.21)                                        
  8 Prescott, Cody            11 Gulf Coast           1:08.22    1:08.16 q      
                  32.93     1:08.16 (35.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Werner, Jack               9 Estero               1:10.00    1:08.18 q      
                  32.91     1:08.18 (35.27)                                        
 10 Roy, Tristan              SO Barron Collier       1:07.36    1:08.29 q      
                  32.74     1:08.29 (35.55)                                        
 11 Scott, Zack               10 Ida Baker            1:13.17    1:09.15 q      
                  33.90     1:09.15 (35.25)                                        
 12 Parrish, Zachary          11 Gulf Coast           1:07.35    1:09.97 q      
                  33.68     1:09.97 (36.29)                                        
 13 Zizzamia, Mike            11 Cape Coral           1:07.67    1:10.22 q      
                  34.15     1:10.22 (36.07)                                        
 14 Sanvidge, David           JR South Fort Myers     1:15.30    1:11.92 q      
                  35.38     1:11.92 (36.54)                                        
 15 Langebeeke, Stefan           Lely                 1:12.02    1:14.81 q      
                  36.93     1:14.81 (37.88)                                        
 16 Swanson, Sidney           SO Lehigh               1:19.56    1:17.64 q      
                  37.61     1:17.64 (40.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ossowicz, Andrew          12 Ida Baker            1:17.80    1:18.39        
                  37.82     1:18.39 (40.57)                                        
 18 Lennon, Shane             12 Estero               1:19.00    1:18.56        
                  39.13     1:18.56 (39.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Herrera, Kevin            11 Cape Coral           1:18.19    1:19.17        
                  38.27     1:19.17 (40.90)                                        
 20 Perez, Darwin              9 Estero               1:15.00    1:20.17        
                  38.75     1:20.17 (41.42)                                        
 21 Young, Michael            SR Cypress Lake         1:18.64    1:21.07        
 22 Aguilar, Juan             FR Riverdale            1:21.15    1:21.99        
                  39.03     1:21.99 (42.96)                                        
 23 Dimes, Devon              12 Estero               1:17.00    1:22.24        
 24 Whitcomb, Andrew          FR Barron Collier       1:24.20    1:23.76        
                  40.49     1:23.76 (43.27)                                        
 25 Harris, Nick                 Lely                 1:30.94    1:24.71        
                  39.20     1:24.71 (45.51)                                        
 26 Muia, Tyler               12 Ida Baker            1:17.66    1:25.63        
                  41.84     1:25.63 (43.79)                                        
 27 Kohler, Josh              11 Palmetto Ridge       1:10.35    1:29.61        
                  43.22     1:29.61 (46.39)                                        
 28 Klasing, McKenzie         11 Mariner              1:29.98    1:39.80        
                  47.84     1:39.80 (51.96)                                        
 29 Acuna, Adrian             10 Palmetto Ridge       1:40.26    1:47.69        
 -- Koch, Devon               12 Fort Myers           1:22.01         DQ        
      Did not finish on back
                  36.93          DQ (39.03)                                        
 -- Nolan, William            SR Riverdale            1:21.12         NS        
 -- Wright, Mason             JR Riverdale            1:11.83         NS        
 -- Trank, Danny              12 Fort Myers           1:12.32         NS        
 -- Wilson, Zach              11 Fort Myers           1:08.21         NS        
 -- Doerrer, Elliott          SO Cypress Lake         1:28.57         NS        
 -- Littlestone, Caleb        10 Ida Baker            1:17.83         NS        
 -- Garrett, Ryan             SO Riverdale            1:18.97         NS        
 -- Szauer, Martin            12 Mariner              1:13.05         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:03.87  AA-A
                1:05.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Angiletta, Kaitlyn        12 Cape Coral           1:13.51    1:09.98        
                  33.33     1:09.98 (36.65)                                        
  2 Brown, Hannah             SR Cypress Lake         1:11.38    1:10.83        
                  33.22     1:10.83 (37.61)                                        
  3 Gutknecht, Olivia         10 Gulf Coast           1:17.99    1:15.62        
                  35.67     1:15.62 (39.95)                                        
  4 Hurley, Jessica           10 Fort Myers           1:16.16    1:16.77        
                  35.98     1:16.77 (40.79)                                        
  5 Gillen, Deirdre           11 Gulf Coast           1:16.79    1:16.80        
                  36.21     1:16.80 (40.59)                                        
  6 Steakley, Michaela        11 Cape Coral           1:18.10    1:17.47        
                  36.47     1:17.47 (41.00)                                        
  7 Maro, Sarah               JR Riverdale            1:18.30    1:17.60        
                  35.21     1:17.60 (42.39)                                        
  8 Swanbeck, Sarah           12 Fort Myers           1:18.62    1:19.10        
                  37.57     1:19.10 (41.53)                                        
B - Final
  9 Baumler, Frances             Lely                 1:20.30    1:18.18        
                  36.34     1:18.18 (41.84)                                        
 10 Lundin, Mariah               Lely                 1:19.24    1:19.39        
                  37.59     1:19.39 (41.80)                                        
 11 Coltellino, Kara           9 Cape Coral           1:20.72    1:19.72        
                  37.63     1:19.72 (42.09)                                        
 12 Kimbrough, Felicia        10 Fort Myers           1:19.27    1:20.16        
                  37.84     1:20.16 (42.32)                                        
 13 Gabela, Camila            JR Barron Collier       1:21.93    1:20.62        
                  38.01     1:20.62 (42.61)                                        
 14 Boncompagni, Ana           9 Gulf Coast           1:21.34    1:20.64        
                  38.08     1:20.64 (42.56)                                        
 15 Lake, Samantha            11 Fort Myers           1:19.79    1:21.14        
                  37.31     1:21.14 (43.83)                                        
 16 Marshall, Nadia           SR Barron Collier       1:19.99    1:21.29        
                  37.70     1:21.29 (43.59)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:03.87  AA-A
                1:05.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Hannah             SR Cypress Lake         1:10.98    1:11.38 q      
                  33.61     1:11.38 (37.77)                                        
  2 Angiletta, Kaitlyn        12 Cape Coral           1:11.45    1:13.51 q      
                  34.79     1:13.51 (38.72)                                        
  3 Hurley, Jessica           10 Fort Myers           1:17.02    1:16.16 q      
                  35.97     1:16.16 (40.19)                                        
  4 Gillen, Deirdre           11 Gulf Coast           1:14.96    1:16.79 q      
                  36.22     1:16.79 (40.57)                                        
  5 Gutknecht, Olivia         10 Gulf Coast           1:17.44    1:17.99 q      
                  37.25     1:17.99 (40.74)                                        
  6 Steakley, Michaela        11 Cape Coral           1:16.64    1:18.10 q      
                  37.13     1:18.10 (40.97)                                        
  7 Maro, Sarah               JR Riverdale            1:19.54    1:18.30 q      
                  35.54     1:18.30 (42.76)                                        
  8 Swanbeck, Sarah           12 Fort Myers           1:19.87    1:18.62 q      
                  37.30     1:18.62 (41.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lundin, Mariah               Lely                 1:18.67    1:19.24 q      
                  37.05     1:19.24 (42.19)                                        
 10 Kimbrough, Felicia        10 Fort Myers           1:21.15    1:19.27 q      
                  37.32     1:19.27 (41.95)                                        
 11 Lake, Samantha            11 Fort Myers           1:18.73    1:19.79 q      
                  36.93     1:19.79 (42.86)                                        
 12 Marshall, Nadia           SR Barron Collier       1:20.65    1:19.99 q      
                  36.42     1:19.99 (43.57)                                        
 13 Baumler, Frances             Lely                 1:19.62    1:20.30 q      
                  37.98     1:20.30 (42.32)                                        
 14 Coltellino, Kara           9 Cape Coral           1:21.12    1:20.72 q      
                  38.58     1:20.72 (42.14)                                        
 15 Boncompagni, Ana           9 Gulf Coast           1:21.34    1:21.34 q      
                  38.88     1:21.34 (42.46)                                        
 16 Gabela, Camila            JR Barron Collier       1:20.08    1:21.93 q      
                  38.14     1:21.93 (43.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Robinson, Megan           10 Gulf Coast           1:21.06    1:22.22        
                  38.24     1:22.22 (43.98)                                        
 18 Su, Kia                   SR Naples               1:20.06    1:22.72        
                  39.39     1:22.72 (43.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nottidge, Bryn            SO Barron Collier       1:22.22    1:23.25        
                  38.09     1:23.25 (45.16)                                        
 20 Wagner, Andie             10 Estero               1:21.00    1:23.84        
                  39.82     1:23.84 (44.02)                                        
 21 Su, Tay                   SR Naples               1:23.45    1:24.54        
                  40.20     1:24.54 (44.34)                                        
 22 Keys, Kassidy              9 Cape Coral           1:22.91    1:25.04        
                  40.02     1:25.04 (45.02)                                        
 23 Quinlan, Kinsey           SR Riverdale            1:28.00    1:30.48        
                  41.61     1:30.48 (48.87)                                        
 24 Davenport, Sarah          10 Golden Gate          1:29.16    1:31.24        
                  42.43     1:31.24 (48.81)                                        
 25 Craig, Dara               FR Cypress Lake         1:36.25    1:31.40        
                  42.81     1:31.40 (48.59)                                        
 26 Briggs, Tiffany           SR North Fort Myers     1:29.42    1:32.19        
                  43.35     1:32.19 (48.84)                                        
 27 Burgos, Francesca         SR North Fort Myers     1:31.80    1:33.42        
                  43.79     1:33.42 (49.63)                                        
 28 Peterson, Sophia          SO South Fort Myers     1:39.60    1:33.92        
                  43.86     1:33.92 (50.06)                                        
 29 Stegmann, Krista          10 Estero               1:38.00    1:34.34        
                  43.89     1:34.34 (50.45)                                        
 30 Marques, Crystal          JR Lehigh               1:39.41    1:34.76        
                  44.31     1:34.76 (50.45)                                        
 31 Gonzalez, Laura              Naples               1:29.89    1:34.82        
                  41.91     1:34.82 (52.91)                                        
 32 Lorio, Daniella           12 Golden Gate          1:34.44    1:35.64        
                  45.74     1:35.64 (49.90)                                        
 33 Kinch, Chloe              FR Barron Collier       1:39.83    1:35.76        
                  43.91     1:35.76 (51.85)                                        
 34 Papiska, Oksana           11 Mariner              1:36.09    1:38.04        
                  46.39     1:38.04 (51.65)                                        
 35 Mangas, Madilyn           11 Mariner              1:39.25    1:38.78        
                  46.48     1:38.78 (52.30)                                        
 36 Camargo, Natalia          10 Ida Baker            1:39.75    1:40.46        
                  45.15     1:40.46 (55.31)                                        
 37 Bonesteel, Meagan         SR North Fort Myers     1:35.00    1:41.72        
                  46.10     1:41.72 (55.62)                                        
 38 Kennedy, Dominika         SR Riverdale            1:43.31    1:42.53        
                  46.90     1:42.53 (55.63)                                        
 39 Acker, Chelsea            SR North Fort Myers     1:44.44    1:42.97        
                  45.99     1:42.97 (56.98)                                        
 40 Sivillo, Kyleigh          11 Palmetto Ridge       1:46.62    1:43.43        
                  47.55     1:43.43 (55.88)                                        
 41 Kim, Tatyana              FR South Fort Myers     1:55.06    1:43.97        
                  47.74     1:43.97 (56.23)                                        
 42 Salek, Delainey            9 Estero               1:36.00    1:44.44        
                  49.11     1:44.44 (55.33)                                        
 43 Warner, Rebekah            9 Mariner              1:43.25    1:46.15        
                  50.00     1:46.15 (56.15)                                        
 44 Hudson, Ashley            FR Cypress Lake         1:39.00    1:46.35        
                  47.70     1:46.35 (58.65)                                        
 45 Weck, Harison             SR Riverdale            1:38.87    1:46.39        
                  47.79     1:46.39 (58.60)                                        
 46 Cusson, Chloe             12 Estero               1:34.00    1:46.53        
                  49.39     1:46.53 (57.14)                                        
 47 Sederquist, Emily         11 Mariner              1:40.47    1:47.37        
                  49.32     1:47.37 (58.05)                                        
 48 Gallegher, Juliane           Naples                    NT    1:48.64        
                  50.05     1:48.64 (58.59)                                        
 49 Davis, Jessica            SO East Lee County      1:57.23    1:50.80        
                  54.14     1:50.80 (56.66)                                        
 50 Resendez, Daniela            Lely                 1:52.93    1:52.43        
                  53.40     1:52.43 (59.03)                                        
 51 Ward, Emily               FR Cypress Lake         1:39.00    1:57.05        
                  54.38   1:57.05 (1:02.67)                                        
 -- Tedesco, Alexa            10 Ida Baker                 NT         DQ        
      One hand touch
                  49.08          DQ (55.19)                                        
 -- Prior, Sadie                 Lely                 1:37.13         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  43.69          DQ (56.50)                                        
 -- Vives-Vietri, Caroline    11 Ida Baker                 NT         DQ        
      One hand touch
                  59.28        DQ (1:07.60)                                        
 -- Holder, Rhea              SO East Lee County      1:59.64         NS        
 -- Franco, Carolina          11 Palmetto Ridge       1:48.33         NS        
 -- Cobb, Brittany            JR Island Coast         1:32.80         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.19  AA-A
                58.27  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  9 Custodio, Aaron           12 Palmetto Ridge       1:02.10    1:02.15        
                  29.64     1:02.15 (32.51)                                        
 10 Leo, Marco                FR Barron Collier       1:01.92    1:02.78        
                  29.62     1:02.78 (33.16)                                        
 11 Tillotson, Jason           9 Cape Coral           1:05.44    1:04.23        
                  30.62     1:04.23 (33.61)                                        
 12 Bloomer, Caleb            11 Palmetto Ridge       1:07.64    1:09.63        
                  32.52     1:09.63 (37.11)                                        
 13 Wilson, Jack              10 Gulf Coast           1:09.12    1:09.72        
                  32.68     1:09.72 (37.04)                                        
 14 Klemm, Cory                9 Cape Coral           1:10.28    1:10.52        
                  29.80     1:10.52 (40.72)                                        
 15 Carmine, William          JR Riverdale            1:11.25    1:13.24        
                  33.36     1:13.24 (39.88)                                        
 -- King, Marshall            JR Barron Collier       1:06.72         DQ        
      False start
                  31.22          DQ (35.18)                                        
B - Final
 17 Marsalli, Marcello        10 Gulf Coast           1:12.79    1:10.48        
                  33.15     1:10.48 (37.33)                                        
 18 De La Rivaherrera, Alber  SR Barron Collier       1:11.92    1:10.66        
                  32.99     1:10.66 (37.67)                                        
 19 Romero, Daniel             9 Fort Myers           1:12.67    1:11.63        
                  33.51     1:11.63 (38.12)                                        
 20 Hunter, Jacob             10 Estero               1:13.30    1:13.51        
                  34.04     1:13.51 (39.47)                                        
 21 Brock, Bradley            11 Gulf Coast           1:13.28    1:13.73        
                  35.13     1:13.73 (38.60)                                        
 22 Potter, Tristan           10 Cape Coral           1:15.63    1:14.35        
                  35.22     1:14.35 (39.13)                                        
 23 Bonnough, Tyler           SR Lehigh               1:15.56    1:15.56        
                  34.35     1:15.56 (41.21)                                        
 24 McKeon, Zack               9 Gulf Coast           1:16.38    1:16.19        
                  35.82     1:16.19 (40.37)                                        
C - Final
 -- Kollander, Lincoln        JR Barron Collier       1:15.40         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.19  AA-A
                58.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leo, Marco                FR Barron Collier       1:02.51    1:01.92 q      
                  29.58     1:01.92 (32.34)                                        
  2 Custodio, Aaron           12 Palmetto Ridge       1:02.06    1:02.10 q      
                  29.08     1:02.10 (33.02)                                        
  3 Tillotson, Jason           9 Cape Coral           1:03.67    1:05.44 q      
                  31.29     1:05.44 (34.15)                                        
  4 King, Marshall            JR Barron Collier       1:06.41    1:06.72 q      
                  31.38     1:06.72 (35.34)                                        
  5 Bloomer, Caleb            11 Palmetto Ridge       1:09.75    1:07.64 q      
                  32.08     1:07.64 (35.56)                                        
  6 Wilson, Jack              10 Gulf Coast           1:09.88    1:09.12 q      
                  32.42     1:09.12 (36.70)                                        
  7 Klemm, Cory                9 Cape Coral           1:12.02    1:10.28 q      
                  32.88     1:10.28 (37.40)                                        
  8 Carmine, William          JR Riverdale            1:12.72    1:11.25 q      
                  32.72     1:11.25 (38.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 De La Rivaherrera, Alber  SR Barron Collier       1:10.95    1:11.92 q      
                  33.18     1:11.92 (38.74)                                        
 10 Romero, Daniel             9 Fort Myers           1:09.35    1:12.67 q      
                  34.09     1:12.67 (38.58)                                        
 11 Marsalli, Marcello        10 Gulf Coast           1:11.66    1:12.79 q      
                  34.29     1:12.79 (38.50)                                        
 12 Brock, Bradley            11 Gulf Coast           1:13.47    1:13.28 q      
                  34.13     1:13.28 (39.15)                                        
 13 Hunter, Jacob             10 Estero               1:16.00    1:13.30 q      
                  34.80     1:13.30 (38.50)                                        
 14 Kollander, Lincoln        JR Barron Collier       1:10.93    1:15.40 q      
                  35.34     1:15.40 (40.06)                                        
 15 Bonnough, Tyler           SR Lehigh               1:17.25    1:15.56 q      
                  34.84     1:15.56 (40.72)                                        
 16 Potter, Tristan           10 Cape Coral           1:14.88    1:15.63 q      
                  36.11     1:15.63 (39.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McKeon, Zack               9 Gulf Coast           1:14.95    1:16.38        
                  35.36     1:16.38 (41.02)                                        
 18 Coons, Richad                Naples               1:17.45    1:17.62        
                  36.68     1:17.62 (40.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schatzman, Zach           SO South Fort Myers     1:18.60    1:18.01        
                  36.66     1:18.01 (41.35)                                        
 20 Shatto, Kyle                 Naples               1:20.00    1:19.72        
                  37.19     1:19.72 (42.53)                                        
 21 Ramos, Celvin             12 Estero               1:20.00    1:21.05        
                  39.31     1:21.05 (41.74)                                        
 22 Monteagudo, Rogelio       FR Lehigh               1:24.45    1:22.41        
                  37.86     1:22.41 (44.55)                                        
 23 Loayza, Miguel            SO Riverdale            1:22.80    1:22.64        
                  38.21     1:22.64 (44.43)                                        
 24 Ossowicz, Andrew          12 Ida Baker            1:24.03    1:23.26        
                  38.51     1:23.26 (44.75)                                        
 25 Gubasta, Nick             10 Fort Myers           1:38.67    1:23.65        
                  38.71     1:23.65 (44.94)                                        
 26 Stancil, Lucas            SR Cypress Lake         1:24.53    1:24.28        
                  38.60     1:24.28 (45.68)                                        
 27 Rocco, Trenton               Naples               1:25.00    1:26.53        
                  39.00     1:26.53 (47.53)                                        
 28 Garrow, Kyle              12 Estero               1:24.00    1:26.74        
                  38.17     1:26.74 (48.57)                                        
 29 Desouza, Alex             JR South Fort Myers     1:28.09    1:26.82        
 30 Swartz, Cameron           10 Mariner              1:23.82    1:27.14        
                  40.33     1:27.14 (46.81)                                        
 31 Lawmaster, Bruce          SR East Lee County      1:38.87    1:28.16        
                  40.26     1:28.16 (47.90)                                        
 32 Domenico, Barbieri        10 Ida Baker            1:34.54    1:29.35        
                  42.44     1:29.35 (46.91)                                        
 33 Raducanu, Michael         12 Ida Baker            1:35.16    1:30.97        
                  42.84     1:30.97 (48.13)                                        
 34 Hill, Liam                SO Cypress Lake         1:39.68    1:32.30        
                  40.82     1:32.30 (51.48)                                        
 35 Fletcher, Ethan           11 Mariner              1:32.31    1:32.62        
                  41.05     1:32.62 (51.57)                                        
 36 Rhynearson, Aaron         FR South Fort Myers     1:36.80    1:33.51        
                  41.61     1:33.51 (51.90)                                        
 37 Hernandez, Xavier         SR East Lee County      1:42.56    1:34.62        
                  43.97     1:34.62 (50.65)                                        
 38 Rotaru, Michael           FR Riverdale            1:39.63    1:37.04        
                  44.84     1:37.04 (52.20)                                        
 39 Stanaland, Kyle              Naples               1:34.00    1:37.89        
                  44.54     1:37.89 (53.35)                                        
 40 Overdijking, Kirk         10 Estero               1:50.00    1:43.18        
                  46.60     1:43.18 (56.58)                                        
 -- Grabarczyk, Grant         10 Cape Coral           1:20.03         DQ        
      Alternating Kick
                  37.16          DQ (41.52)                                        
 -- Schimek, Theodore            Lely                 1:42.29         DQ        
      One hand touch
                  41.95          DQ (48.15)                                        
 -- Linardich, Sean              Lely                 1:33.29         DQ        
      One hand touch
                  38.72          DQ (52.25)                                        
 -- Engdahl, Peter            SO South Fort Myers     1:25.70         DQ        
      Alternating Kick
                  39.03          DQ (44.30)                                        
 -- Harvey, Gatlin            FR Cypress Lake         1:25.91         DQ        
      One hand touch
                  42.63          DQ (49.66)                                        
 -- Haenn, William            11 Golden Gate          1:23.53         NS        
 -- Notte, Constantine        SR Island Coast         1:19.89         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:22.85        2011 Hershey                                    
                         Surfurs, Raab, Nakano, Miller                     
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:30.30  AA-A
                3:33.89  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Estero                                            3:47.88    3:43.30        
     1) DeVeny, Courtney 10             2) Faunce, Lexi 10                
     3) Gallego, Daniela 10             4) Jordan, Danilea 9              
                  26.61       55.33 (55.33)     1:22.81 (27.48)     1:52.34 (57.01)
        2:19.21 (26.87)     2:49.16 (56.82)     3:04.01 (14.85)     3:43.30 (54.14)
  2 Cape Coral                                        3:47.60    3:44.19        
     1) Swartley, Kasey 9               2) Dostie, Sarah 9                
     3) Jaeger, Monica 10               4) Langford, Olivia 12            
                  27.53       57.53 (57.53)     1:25.02 (27.49)     1:54.05 (56.52)
        2:20.86 (26.81)     2:49.91 (55.86)     3:16.20 (26.29)     3:44.19 (54.28)
  3 Gulf Coast (Naples)                               3:51.03    3:52.33        
     1) Gillen, Nora 9                  2) Keer, Haley 12                 
     3) Osinski, Sara 11                4) Gillen, Deirdre 11             
                  28.02       57.14 (57.14)     1:25.90 (28.76)   1:57.24 (1:00.10)
        2:24.83 (27.59)     2:55.49 (58.25)     3:22.40 (26.91)     3:52.33 (56.84)
  4 Naples                                            3:56.40    3:55.54        
     1) Wuschke, Sammy                  2) Nelson, Sara                   
     3) Richmond, Donnamarie            4) Szilagyi, Trixie               
                  27.60       57.88 (57.88)     1:25.37 (27.49)     1:56.55 (58.67)
        2:25.05 (28.50)     2:55.65 (59.10)     3:24.14 (28.49)     3:55.54 (59.89)
  5 Fort Myers                                        4:04.10    3:58.78        
     1) Gear, Anna 10                   2) Tyler, Abbi 12                 
     3) Jones, Gabby 9                  4) Hurley, Jessica 10             
                  28.55       59.89 (59.89)     1:27.94 (28.05)     1:57.76 (57.87)
        2:27.32 (29.56)   2:59.26 (1:01.50)     3:12.32 (13.06)     3:58.78 (59.52)
  6 Barron Collier (Naples)                           4:16.46    4:14.96        
     1) Cederquist, Jessica JR          2) Fleur, Charis SO               
     3) Rice, Melissa JR                4) Gabela, Camila JR              
                  27.75   1:03.69 (1:03.69)     1:34.66 (30.97)   2:10.14 (1:06.45)
        2:39.48 (29.34)   3:11.28 (1:01.14)     3:41.38 (30.10)   4:14.96 (1:03.68)
  7 North Fort Myers                                  4:15.85    4:17.90        
     1) Ortiz, Sydney JR                2) Berger, Savannah SR            
     3) Evenson, Emily SR               4) Szala, Kelci JR                
                  28.09       59.03 (59.03)     1:11.33 (12.30)     1:30.45 (31.42)
        2:05.84 (35.39)   2:37.94 (1:07.49)     3:14.81 (36.87)   4:17.90 (1:39.96)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            4:45.81    4:35.48        
     1) Smith, Megan JR                 2) Quinlan, Kinsey SR             
     3) Gilrane, Shannon FR             4) Maro, Sarah JR                 
                  31.22   1:11.46 (1:11.46)     1:43.17 (31.71)   2:20.66 (1:09.20)
        2:51.11 (30.45)   3:25.74 (1:05.08)     3:58.46 (32.72)   4:35.48 (1:09.74)
B - Final
  9 Lely (Naples)                                     5:01.90    4:51.99        
     1) Jacobson, Erica                 2) Centeno, Stephanie             
     3) Cortez, Luisa                   4) Garcia, Elizabeth              
                  31.40   1:05.45 (1:05.45)     1:42.42 (36.97)   2:24.74 (1:19.29)
        3:00.86 (36.12)   3:44.78 (1:20.04)     4:15.56 (30.78)   4:51.99 (1:07.21)
 10 Ida Baker (Cape Coral)                            5:03.53    4:52.26        
     1) Cowling, Ashley 12              2) Baker, Mary-Kourtney 9         
     3) Camargo, Natalia 10             4) Wright, Candace 11             
                  29.64   1:01.96 (1:01.96)     1:41.90 (39.94)   2:23.83 (1:21.87)
        3:00.65 (36.82)   3:43.03 (1:19.20)     4:15.71 (32.68)   4:52.26 (1:09.23)
 11 Golden Gate (Naples)                              5:35.56    5:31.80        
     1) Fowler, Breea 11                2) Garza, Vivian 11               
     3) Cortes, Kelly 11                4) Anez, Maria 9                  
                  34.87   1:15.77 (1:15.77)     1:54.67 (38.90)   2:41.78 (1:26.01)
        3:23.17 (41.39)   4:16.50 (1:34.72)     4:28.90 (12.40)   5:31.80 (1:15.30)
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         5:47.64    5:40.22        
     1) Ryan, Carlee JR                 2) King, Caroline JR              
     3) Herman, Kylie SO                4) Neal, Amy SR                   
                  39.95   1:26.50 (1:26.50)     1:39.38 (12.88)     1:51.12 (24.62)
        2:06.95 (15.83)   2:53.15 (1:02.03)     3:33.80 (40.65)   5:40.22 (2:47.07)
 13 Palmetto Ridge (Naples)                           6:06.62    5:55.53        
     1) Bogner, Shania 9                2) Taverna, Krysten 11            
     3) Vargas, Coral 11                4) Sivillo, Kyleigh 11            
                  38.34   1:22.19 (1:22.19)     2:05.22 (43.03)   2:53.55 (1:31.36)
        3:37.99 (44.44)   4:31.02 (1:37.47)     4:52.08 (21.06)   5:55.53 (1:24.51)
 -- South Fort Myers                                  5:37.78         DQ        
     1) Jones, Catrina FR               2) Kim, Tatyana FR                
     3) Mendoza, Alexandra FR           4) Ryder-Marks, Mia FR            
                  42.41   1:32.64 (1:32.64)     2:10.85 (38.21)   2:55.04 (1:22.40)
        3:09.02 (13.98)     3:35.26 (40.22)     4:23.10 (47.84)        DQ (2:23.82)
 -- Mariner (Cape Coral)                              5:52.55         NS        
     1) Young, Kathryne 11              2) Warner, Rebekah 9              
     3) Sederquist, Emily 11            4) Papiska, Oksana 11             
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:22.85        2011 Hershey                                    
                         Surfurs, Raab, Nakano, Miller                     
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:30.30  AA-A
                3:33.89  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cape Coral                                        3:46.57    3:47.60 q      
     1) Swartley, Kasey 9               2) Dostie, Sarah 9                
     3) Jaeger, Monica 10               4) Langford, Olivia 12            
                  27.44       56.99 (56.99)     1:24.84 (27.85)     1:54.47 (57.48)
        2:04.56 (10.09)     2:21.44 (26.97)     2:51.25 (29.81)   3:47.60 (1:26.16)
  2 Estero                                            3:46.00    3:47.88 q      
     1) Jordan, Danilea 9               2) Faunce, Lexi 10                
     3) Gallego, Daniela 10             4) DeVeny, Courtney 10            
                  26.48       55.54 (55.54)     1:10.83 (15.29)     1:22.90 (27.36)
        1:52.73 (29.83)     2:20.83 (57.93)     2:51.28 (30.45)   3:47.88 (1:27.05)
  3 Gulf Coast (Naples)                               3:44.24    3:51.03 q      
     1) Gillen, Nora 9                  2) Keer, Haley 12                 
     3) Osinski, Sara 11                4) Gillen, Deirdre 11             
                  27.85       56.85 (56.85)     1:25.33 (28.48)     1:55.32 (58.47)
        2:22.70 (27.38)     2:53.62 (58.30)     3:21.17 (27.55)     3:51.03 (57.41)
  4 Naples                                            3:53.00    3:56.40 q      
     1) Wuschke, Sammy                  2) Nelson, Sara                   
     3) Richmond, Donnamarie            4) Szilagyi, Trixie               
                  27.92       58.06 (58.06)     1:12.02 (13.96)     1:25.96 (27.90)
        1:57.04 (31.08)     2:24.99 (59.03)     2:55.25 (30.26)   3:56.40 (1:31.41)
  5 Fort Myers                                        4:05.28    4:04.10 q      
     1) Gear, Anna 10                   2) Green, Cameron 9               
     3) Jones, Gabby 9                  4) Tyler, Abbi 12                 
                  28.56       59.65 (59.65)     1:09.76 (10.11)     1:29.71 (30.06)
        2:02.79 (33.08)     2:16.57 (46.86)     2:33.28 (16.71)   4:04.10 (1:47.53)
  6 North Fort Myers                                  4:14.00    4:15.85 q      
     1) Ortiz, Sydney JR                2) Berger, Savannah SR            
     3) Pascal, Jordan SR               4) Szala, Kelci JR                
                  27.27       56.59 (56.59)     1:27.28 (30.69)   2:03.60 (1:07.01)
        2:35.93 (32.33)   3:13.79 (1:10.19)     3:42.44 (28.65)   4:15.85 (1:02.06)
  7 Barron Collier (Naples)                           4:07.27    4:16.46 q      
     1) Cederquist, Jessica JR          2) Gabela, Camila JR              
     3) Muller, Ilana SO                4) Rice, Melissa JR               
                  29.81   1:03.18 (1:03.18)     1:35.58 (32.40)   2:12.10 (1:08.92)
        2:23.55 (11.45)     2:41.38 (29.28)     3:13.87 (32.49)   4:16.46 (1:35.08)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            4:25.38    4:45.81 q      
     1) Smith, Megan JR                 2) Quinlan, Kinsey SR             
     3) Gilrane, Shannon FR             4) Maro, Sarah JR                 
                  33.17   1:12.09 (1:12.09)     1:47.90 (35.81)   2:29.00 (1:16.91)
        2:59.96 (30.96)   3:34.33 (1:05.33)     4:06.86 (32.53)   4:45.81 (1:11.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lely (Naples)                                          NT    5:01.90 q      
     1) Jacobson, Erica                 2) Centeno, Stephanie             
     3) Cortez, Luisa                   4) Garcia, Elizabeth              
                  31.85   1:06.87 (1:06.87)      1:16.58 (9.71)     1:44.95 (38.08)
        2:29.40 (44.45)   3:07.59 (1:22.64)     3:51.56 (43.97)   5:01.90 (1:54.31)
 10 Ida Baker (Cape Coral)                            4:57.36    5:03.53 q      
     1) Cowling, Ashley 12              2) Baker, Mary-Kourtney 9         
     3) Camargo, Natalia 10             4) Wright, Candace 11             
                  31.51   1:06.95 (1:06.95)     1:47.12 (40.17)   2:30.79 (1:23.84)
        3:09.14 (38.35)   3:52.82 (1:22.03)     4:26.40 (33.58)   5:03.53 (1:10.71)
 11 Golden Gate (Naples)                              5:45.77    5:35.56 q      
     1) Anez, Maria 9                   2) Cortes, Kelly 11               
     3) Garza, Vivian 11                4) Fowler, Breea 11               
                  36.15   1:17.23 (1:17.23)     1:57.99 (40.76)   2:51.24 (1:34.01)
        3:31.92 (40.68)   4:20.69 (1:29.45)     4:54.73 (34.04)   5:35.56 (1:14.87)
 12 South Fort Myers                                  5:36.00    5:37.78 q      
     1) Jones, Catrina FR               2) Kim, Tatyana FR                
     3) Mendoza, Alexandra FR           4) Ryder-Marks, Mia FR            
                  40.32   1:28.48 (1:28.48)     2:07.96 (39.48)   2:52.43 (1:23.95)
        3:10.40 (17.97)     3:33.56 (41.13)     4:21.49 (47.93)   5:37.78 (2:04.22)
 13 Cypress Lake (Fort Myers)                         5:36.00    5:47.64 q      
     1) Ryan, Carlee JR                 2) King, Caroline JR              
     3) Herman, Kylie SO                4) Neal, Amy SR                   
                  39.72   1:26.79 (1:26.79)     1:38.67 (11.88)     2:09.71 (42.92)
        2:56.41 (46.70)     3:07.06 (57.35)     3:36.86 (29.80)   5:47.64 (2:40.58)
 14 Mariner (Cape Coral)                              5:19.07    5:52.55 q      
     1) Young, Kathryne 11              2) Warner, Rebekah 9              
     3) Sederquist, Emily 11            4) Papiska, Oksana 11             
                  41.58   1:28.96 (1:28.96)     2:11.91 (42.95)   3:00.79 (1:31.83)
        3:10.79 (10.00)     3:42.67 (41.88)     4:32.25 (49.58)   5:52.55 (2:09.88)
 15 Palmetto Ridge (Naples)                           5:12.37    6:06.62 q      
     1) Bogner, Shania 9                2) Taverna, Krysten 11            
     3) Vargas, Coral 11                4) Sivillo, Kyleigh 11            
                  39.14   1:21.71 (1:21.71)     2:03.55 (41.84)   2:53.09 (1:31.38)
        3:40.87 (47.78)   4:37.58 (1:44.49)     5:21.49 (43.91)   6:06.62 (1:29.04)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 The Bolles School                          
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne, A. Lim       
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:07.89  AA-A
                3:10.95  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barron Collier (Naples)                           3:22.12    3:17.55        
     1) Brennan, Aidan JR               2) Chami, Christian SR            
     3) Coulls, Maximilian SR           4) Thoman, Brandon JR             
                  23.59       49.31 (49.31)     1:13.39 (24.08)     1:39.52 (50.21)
        2:02.64 (23.12)     2:28.36 (48.84)     2:51.76 (23.40)     3:17.55 (49.19)
  2 Fort Myers                                        3:27.55    3:23.04        
     1) Woodrow, Blake 10               2) Samuelson, Logan 10            
     3) Kurland, Cyril 11               4) Messuri, Michael 11            
                  24.63       51.10 (51.10)     1:15.75 (24.65)     1:42.37 (51.27)
        2:06.53 (24.16)     2:33.54 (51.17)     2:57.20 (23.66)     3:23.04 (49.50)
  3 Gulf Coast (Naples)                               3:27.35    3:24.14        
     1) Pineda, Michael 10              2) Figueroa, Angel 12             
     3) Gutknecht, Chase 11             4) Gillen, Jack 11                
                  25.00       51.84 (51.84)     1:16.70 (24.86)     1:43.77 (51.93)
        2:08.58 (24.81)     2:35.55 (51.78)     2:58.91 (23.36)     3:24.14 (48.59)
  4 Estero                                            3:34.44    3:31.52        
     1) Ordaz, Eric 9                   2) McCaw, Rich 12                 
     3) Sorensen, Ryan 9                4) Zacka, Eddie 10                
                  24.70       50.77 (50.77)     1:15.57 (24.80)     1:43.52 (52.75)
        2:10.40 (26.88)     2:39.50 (55.98)     3:04.66 (25.16)     3:31.52 (52.02)
  5 Palmetto Ridge (Naples)                           4:02.94    3:56.42        
     1) Taylor, Skyler 12               2) Kohler, Josh 11                
     3) Custodio, Aaron 12              4) Bloomer, Caleb 11              
                  27.27       57.37 (57.37)     1:27.24 (29.87)   1:59.90 (1:02.53)
        2:26.51 (26.61)     2:55.77 (55.87)     3:25.72 (29.95)   3:56.42 (1:00.65)
  6 South Fort Myers                                  4:11.85    3:56.83        
     1) Savery, Curtis SR               2) Rochelle, John JR              
     3) Sanvidge, David JR              4) Schatzman, Zach SO             
                  27.21       57.50 (57.50)     1:26.37 (28.87)   2:00.08 (1:02.58)
        2:12.09 (12.01)     2:26.90 (26.82)     2:58.00 (31.10)   3:56.83 (1:29.93)
  7 Lely (Naples)                                     4:04.53    4:02.79        
     1) Grisco, Paul                    2) Langebeeke, Stefan             
     3) Lehman, Zachary                 4) Roman, Austin                  
                  30.13       57.52 (57.52)     1:11.77 (14.25)     1:32.67 (35.15)
        2:05.56 (32.89)   2:33.88 (1:01.21)     3:06.02 (32.14)   4:02.79 (1:28.91)
 -- Ida Baker (Cape Coral)                            4:02.93         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Scott, Zack 10                  2) Strealy, John 11               
     3) Ruiz, Gerardo 12                4) Digby, Daniel 11               
                  26.73       57.18 (57.18)     1:25.03 (27.85)   1:57.94 (1:00.76)
        2:27.19 (29.25)   3:00.22 (1:02.28)     3:13.23 (13.01)          DQ (25.64)
B - Final
  9 Riverdale (Fort Myers)                            4:39.76    4:28.06        
     1) Aguilar, Juan FR                2) Yanosik, Paul JR               
     3) McMahon, Justin JR              4) Tucker, Aaron SR               
                  29.64   1:03.82 (1:03.82)     1:35.63 (31.81)   2:11.95 (1:08.13)
        2:45.18 (33.23)   3:22.89 (1:10.94)     3:52.34 (29.45)   4:28.06 (1:05.17)
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                         4:42.38         NS        
     1) Hill, Liam SO                   2) Stancil, Lucas SR              
     3) Simons, Evan FR                 4) Spradling, Logan SR            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 The Bolles School                          
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne, A. Lim       
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:07.89  AA-A
                3:10.95  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barron Collier (Naples)                           3:20.93    3:22.12 q      
     1) Brennan, Aidan JR               2) Chami, Christian SR            
     3) Coulls, Maximilian SR           4) Thoman, Brandon JR             
                  23.75       49.30 (49.30)     1:13.96 (24.66)     1:39.82 (50.52)
        2:04.76 (24.94)     2:31.79 (51.97)     2:55.88 (24.09)     3:22.12 (50.33)
  2 Gulf Coast (Naples)                               3:21.81    3:27.35 q      
     1) Gutknecht, Chase 11             2) Figueroa, Angel 12             
     3) Pineda, Michael 10              4) Gillen, Jack 11                
                  25.14       52.31 (52.31)     1:16.88 (24.57)     1:44.39 (52.08)
        2:09.88 (25.49)     2:37.56 (53.17)     3:01.74 (24.18)     3:27.35 (49.79)
  3 Fort Myers                                        3:23.64    3:27.55 q      
     1) Woodrow, Blake 10               2) Samuelson, Logan 10            
     3) Kurland, Cyril 11               4) Messuri, Michael 11            
                  25.82       53.18 (53.18)     1:17.54 (24.36)     1:44.93 (51.75)
        2:09.35 (24.42)     2:36.17 (51.24)     2:48.24 (12.07)     3:27.55 (51.38)
  4 Estero                                            3:37.00    3:34.44 q      
     1) Ordaz, Eric 9                   2) McCaw, Rich 12                 
     3) Sorensen, Ryan 9                4) Zacka, Eddie 10                
                  25.14       51.69 (51.69)     1:16.99 (25.30)     1:45.53 (53.84)
        2:12.58 (27.05)     2:42.08 (56.55)     2:52.48 (10.40)     3:34.44 (52.36)
  5 Ida Baker (Cape Coral)                            3:59.43    4:02.93 q      
     1) Scott, Zack 10                  2) Strealy, John 11               
     3) Ruiz, Gerardo 12                4) Digby, Daniel 11               
                  28.38       59.75 (59.75)     1:29.13 (29.38)   2:03.49 (1:03.74)
        2:19.65 (16.16)     2:34.20 (30.71)     3:06.92 (32.72)   4:02.93 (1:28.73)
  6 Palmetto Ridge (Naples)                           4:08.81    4:02.94 q      
     1) Taylor, Skyler 12               2) Kohler, Josh 11                
     3) Custodio, Aaron 12              4) Bloomer, Caleb 11              
                  28.07       58.16 (58.16)     1:28.25 (30.09)   2:00.95 (1:02.79)
        2:28.74 (27.79)     2:59.61 (58.66)     3:30.47 (30.86)   4:02.94 (1:03.33)
  7 Lely (Naples)                                     4:08.00    4:04.53 q      
     1) Grisco, Paul                    2) Langebeeke, Stefan             
     3) Lehman, Zachary                 4) Roman, Austin                  
                  30.13   1:03.19 (1:03.19)     1:34.06 (30.87)   2:08.18 (1:04.99)
        2:36.94 (28.76)   3:08.55 (1:00.37)     3:35.60 (27.05)     4:04.53 (55.98)
  8 South Fort Myers                                  4:11.30    4:11.85 q      
     1) Sanvidge, David JR              2) Schatzman, Zach SO             
     3) Savery, Curtis SR               4) Rochelle, John JR              
                  29.36   1:00.17 (1:00.17)     1:30.78 (30.61)   2:05.50 (1:05.33)
        2:16.26 (10.76)     2:33.75 (28.25)     3:05.16 (31.41)   4:11.85 (1:38.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riverdale (Fort Myers)                            3:57.84    4:39.76 q      
     1) Yanosik, Paul JR                2) Tucker, Aaron SR               
     3) Aguilar, Juan FR                4) McMahon, Justin JR             
                  33.70   1:12.78 (1:12.78)     1:44.45 (31.67)   2:21.24 (1:08.46)
        2:52.98 (31.74)   3:28.43 (1:07.19)     3:39.91 (11.48)   4:39.76 (1:11.33)
 10 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:59.72    4:42.38 q      
     1) Hill, Liam SO                   2) Stancil, Lucas SR              
     3) Simons, Evan FR                 4) Spradling, Logan SR            
                  34.74   1:12.91 (1:12.91)     1:48.63 (35.72)   3:01.70 (1:48.79)
        3:37.67 (35.97)   4:42.38 (1:40.68)                                        
 -- Naples                                                 NT         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Goldsmith, Ben                  2) Stanaland, Kyle                
     3) Solarte, Cristian               4) Shatto, Kyle                   
                  31.31   1:06.64 (1:06.64)     1:42.92 (36.28)   2:22.16 (1:15.52)
        2:33.68 (11.52)     2:56.91 (34.75)     3:35.17 (38.26)        DQ (1:47.12)
 -- Cape Coral                                        3:35.19         DQ        
     1) Connell, Corey 12               2) Carter, Case 11                
     3) Tillotson, Jason 9              4) Turnadzic, Amar 10             
                  25.65       53.02 (53.02)     1:18.64 (25.62)     1:47.31 (54.29)
        2:13.49 (26.18)     2:41.11 (53.80)     2:51.20 (10.09)          DQ (52.07)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Gulf Coast (Naples)                 390   2. Cape Coral                          323
  3. Estero                              308   4. Fort Myers                          303
  5. Naples                              214   6. Barron Collier (Naples)             106
  7. Lely (Naples)                      99.5   8. Riverdale (Fort Myers)             89.5
  9. North Fort Myers                     81  10. Cypress Lake (Fort Myers)            74
 11. Palmetto Ridge (Naples)              65  12. Golden Gate (Naples)                 34
 13. Ida Baker (Cape Coral)               31  14. South Fort Myers                     14
 15. Lehigh (Lehigh Acres)                 8                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Barron Collier (Naples)             369   2. Gulf Coast (Naples)                 349
  3. Fort Myers                          322   4. Cape Coral                          211
  5. Estero                              185   6. South Fort Myers                    118
  7. Riverdale (Fort Myers)              106   8. Palmetto Ridge (Naples)             101
  9. Naples                               68  10. Lely (Naples)                        67
 11. Cypress Lake (Fort Myers)            58  12. Ida Baker (Cape Coral)               54
 13. Lehigh (Lehigh Acres)                21