2010 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/6/2010 11:10 PM
                   FHSAA Championship - Class 3A - 11/13/10                    
                       YMCA Aquatic Center - Orlando, FL                       
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:47.16  AA-A
               1:49.04  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fleming Island                                             1:49.73        
  2  Dr. Phillips                                               1:50.02        
  3  Miami Palmetto                                             1:50.93        
  4  Spruce Creek (Port Orange                                  1:51.36        
  5  Winter Park High School                                    1:51.79        
  6  Ferguson                                                   1:51.86        
  7  Riverview (Sarasota)                                       1:51.96        
  8  Buchholz (Gainesville)                                     1:52.24        
  9  Lake Brantley-Alamonte Spring                              1:52.51        
 10  Sarasota                                                   1:52.75        
 11  St. Thomas Aquinas                                         1:52.85        
 12  Orange Park                                                1:53.01        
 13  Jupiter High School                                        1:53.17        
 14  Douglas (Parkland)                                         1:53.25        
 15  Plant (Tampa)                                              1:53.41        
 16  Newsome (Lithia)                                           1:53.72        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:29.79  2009        Bolles                                     
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State:  1:29.79  2009        Bolles                                     
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
               1:35.57  AA-A
               1:37.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Winter Park High School                                    1:37.12  AA-C  
  2  Hagerty High School                                        1:38.10        
  3  Miami Palmetto                                             1:38.20        
  4  Palm Harbor University                                     1:38.91        
  5  Miami Columbus                                             1:39.71        
  6  St. Thomas Aquinas                                         1:39.82        
  7  Jupiter High School                                        1:40.21        
  8  Boca Raton                                                 1:40.85        
  9  Dr. Phillips                                               1:40.89        
 10  Reagan (Doral)                                             1:41.11        
 11  Fleming Island                                             1:42.00        
 12  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:42.47        
 13  Timber Creek (Orlando)                                     1:43.10        
 14  Ferguson                                                   1:43.44        
 15  Olympia (Orlando)                                          1:43.53        
 16  Countryside (Clearwater)                                   1:43.56        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:42.81  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:50.15  AA-A
               1:51.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Taylor                  10 Riverview                 1:51.94  AA-C  
  2  Iriondo, Damaris              12 St. Thomas                1:52.36        
  3  Albright, Danielle            JR Wharton                   1:52.42        
  4  Muth, Katheryne               12 Sarasota                  1:53.26        
  5  Johnson, Daniela              SO Miami Palmetto            1:53.66        
  6  Casey, Kendal                 SO Spruce Creek              1:53.79        
  7  Gil, Gabi                     11 Olympia                   1:54.01        
  8  Ho, Victoria                  SR Seminole Ridge            1:54.08        
  9  Rossi, Megan                  SR Clearwater                1:54.30        
 10  Grams, Ginny                  SR Spruce Creek              1:54.30        
 11  Nuszkowski, Danielle          SO Hagerty                   1:54.75        
 12  Bugatti, Cha-cha              12 Riverview                 1:54.83        
 13  Bernard, Maria                12 Olympia                   1:55.38        
 14  Jones, Ava                    12 Riverview                 1:55.44        
 15  Meiser, Becky                 SO Jupiter                   1:55.66        
 16  Montesino, Amanda             SR Ferguson                  1:55.84        
 17  Davis, Cameron                10 Sarasota                  1:56.10        
 18  Gurley, Jamie                 FR Boca Raton                1:56.26        
 19  Finke, Autumn                 SO Countryside               1:56.45        
 20  Bernard, Rebecca              12 Olympia                   1:56.50        
 21  Segatto, Flavia               12 Flanagan                  1:56.83        
 22  Moodie, Jenna                 SO Cypress Bay               1:56.86        
 23  Hutton, Gracie                10 Fleming Island            1:57.75        
 24  Clare-Salzer, Kathryn         10 Buchholz                  1:57.91        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.83  2009        Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:39.92  AA-A
               1:41.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alexiou, Nick                 JR Clearwater                1:39.18  AA-A  
  2  Caldwell, Nicholas            12 Riverview                 1:40.66  AA-C  
  3  Funk, Steyn                   11 Olympia                   1:42.22        
  4  Marsolek, Dylan               11 St. Thomas                1:43.07        
  5  Worrell, Takashi              SR Hagerty                   1:43.33        
  6  Olano, Juan                   SO Miami Sunset              1:43.97        
  7  Boscaino, Teo                    Tampa Bay Tech            1:44.16        
  8  Lupoli, Franco                JR Cypress Bay               1:44.41        
  9  Pridemore, Derek              JR Venice                    1:44.61        
 10  Cates, Addison                SR Charlotte                 1:45.06        
 11  Andrews, Richard              12 John I. Leonard           1:45.30        
 12  Hosfeld, Marco                 9 Douglas                   1:45.50        
 13  Ehlers, Blake                 12 Fletcher                  1:45.59        
 14  Wise, Adam                    10 Forest                    1:45.82        
 15  Harrington, Chad              SR Boca Raton                1:46.34        
 16  Ankers, Chad                  JR Wharton                   1:46.48        
 17  Shimansky, Andrew             12 Buchholz                  1:46.61        
 18  Chait, Derek                  SO Miami Palmetto            1:46.62        
 19  Hensley, Cole                 JR Oviedo                    1:46.64        
 20  Uselis, Taylor                FR Palm Harbor Univ          1:46.64        
 21  Powell, Roger                 12 St. Thomas                1:46.87        
 22  Ortiz, Justin                 JR Jupiter                   1:46.90        
 23  Morante, Carlo                12 West Broward              1:47.47        
 24  Kimball, Henry                SR Boca Raton                1:47.64        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:57.41  2007        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:04.00  AA-A
               2:06.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caraballo, Barbara            10 Newsome (Lithia)          2:05.00  AA-C  
  2  Casey, Shaun                  SR Spruce Creek              2:05.27  AA-C  
  3  Algee, Angela                 10 Dr. Phillips              2:05.56  AA-C  
  4  Piper, Jessica                11 St. Petersburg            2:06.67        
  5  Smith, Jordan                 SR Lake Brantley             2:06.73        
  6  Jones, AJ                     11 Northeast (S.P.)          2:07.20        
  7  Worrell, Natsuko              SO Hagerty                   2:07.88        
  8  Roper, Hannah                 SO Seminole                  2:08.18        
  9  Moorhead, Paige               SR Oviedo                    2:09.21        
 10  Woods, Bridget                12 Seminole                  2:10.41        
 11  Garcia, Gabriela              JR Miami Palmetto            2:10.48        
 12  Kuczynski, Anne               10 Douglas                   2:10.50        
 13  Clifford, Emily               10 Plant                     2:11.48        
 14  Smith, Megan                  JR Wharton                   2:12.31        
 15  Lillo, Hannah                  9 Olympia                   2:12.71        
 16  Raybon, Lexy                   9 Riverview                 2:12.71        
 17  Freeman, Rachael              FR Palm Harbor Univ          2:12.79        
 18  Bobsein, Erin                 JR Jupiter                   2:12.92        
 19  Harris, McKenna               FR Spruce Creek              2:13.01        
 20  Paez, Isabella                FR Reagan (Doral)            2:13.08        
 21  Pearce, Shelby                JR Jupiter                   2:13.76        
 22  Fiorenzi, Mia                 09 St. Thomas                2:14.14        
 23  Lacey, Halie                  12 Dr. Phillips              2:14.28        
 24  Jordan, Sorca                 JR Sebastian River           2:14.53        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:43.43  2010        David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:52.14  AA-A
               1:54.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Curby, Matthew                SR Hagerty                   1:52.35  AA-C  
  2  Sequera, Juan                 SR Reagan (Doral)            1:53.34  AA-C  
  3  Thompson, Matt                SR Seminole                  1:54.08  AA-C  
  4  Metka, Zac                    JR Seminole                  1:54.75        
  5  Coombs, Jason                 SO Hagerty                   1:54.84        
  6  Smiddy, Samuel                SO Miami Palmetto            1:55.45        
  7  Morgan, David                 JR Palm Harbor Univ          1:55.75        
  8  Kaisrlik, Justin              11 East Ridge                1:55.97        
  9  Christian, Michael            SR Jupiter                   1:57.47        
 10  Grady, Sean                   SR Boca Raton                1:57.52        
 11  DiNapoli, Vincent             10 Freedom(Orlando)          1:58.32        
 12  Poti, Quinn                   10 Timber Creek              1:59.44        
 13  Goldman, Brandon              10 St. Thomas                1:59.72        
 14  Matheus, Kevin                SO Boca Raton                1:59.75        
 15  Curley, Harrison              SR Winter Park               1:59.91        
 16  Wall, Patrick                  9 Riverview                 2:00.11        
 17  Ramos, Douglas                SR Miami Columbus            2:00.67        
 18  Ling, Andrew                  SR Miami Columbus            2:01.36        
 19  Tandlich, Michael             JR Miami Palmetto            2:01.51        
 20  Oathout, Joshua               JR Lake Brantley             2:01.73        
 21  Rodriguez, Cheyenne           SO Miami Beach               2:02.39        
 22  Collum, David                 12 Deland                    2:02.45        
 23  Danon, Jack                   JR Miami Palmetto            2:02.84        
 24  Sipowski, Kameron             JR Jupiter                   2:04.43        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.53  AA-A
               23.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Zander, Katherine             12 Orange Park                 23.74  AA-C  
  2  Bruens, Harper                JR Boca Raton                  23.81  AA-C  
  3  Bonnema, Riki                 11 Olympia                     23.93        
  4  Brown, Emily                  11 Buchholz                    24.22        
  5  McLean, Shelby                SR Winter Park                 24.29        
  6  Love, Shannon                 12 Fleming Island              24.33        
  7  Piche, Kylie                  12 Newsome (Lithia)            24.82        
  8  Grams, Emily                  SR Spruce Creek                24.82        
  9  Lumley, Megan                 12 Orange Park                 24.86        
 10  Grace, Courtney               SR Countryside                 24.88        
 11  Holling, Maggie               12 John I. Leonard             24.94        
 12  Simpson, Khamai               SO Coral Reef                  24.95        
 13  McGowan, Tara                 10 Plant                       24.99        
 14  Moran, Kayla                  SO Lyman                       25.00        
 15  Balthazar, Zoie               FR South Plantation            25.08        
 16  MacDonald, Rachel             12 Seminole                    25.10        
 17  Cutter, Linea                 12 Douglas                     25.13        
 18  Bloxam, Emily                 SR Palm Harbor Univ            25.22        
 19  Hoffman, Kelsey               JR Spruce Creek                25.28        
 20  Freeman, Sarah                FR Palm Harbor Univ            25.33        
 21  Robles, Carla                 SO Coral Reef                  25.56        
 22  Marckese, Marissa             10 St. Petersburg              25.58        
 23  Neely, Sarah                   9 Newsome (Lithia)            25.59        
 24  Sinning, Meghan               11 Newsome (Lithia)            25.63        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.43  2010        Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State:  20.11  2009        Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
               20.91  AA-A
               21.21  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ellis, Matt                   JR Countryside                 21.29        
  2  Dunbar, Corey                 12 Fletcher                    21.52        
  3  Rinard, Patrick               12 Northeast (S.P.)            21.69        
  4  Pagan, James                  12 Sarasota                    21.71        
  5  Williams, Jason               JR Palm Harbor Univ            21.73        
  6  McCormick, Jason              SO Boca Raton                  21.80        
  7  Zander, David                 12 Orange Park                 21.89        
  8  Smiddy, Andrew                SR Miami Palmetto              21.92        
  9  Kelly, John                   SR Countryside                 22.00        
 10  Witkowski, Jon                SR Countryside                 22.02        
 11  Kingsford, Jacob              JR Winter Park                 22.03        
 12  Warrington, Avery             JR Winter Park                 22.07        
 13  Vovcko, Branislav             JR PVIS                        22.16        
 14  Andrews, Carl                 11 Mandarin                    22.17        
 15  Ryerson, Mitch                SR Winter Springs              22.23        
 16  Waite, DJ                     SO Bloomingdale                22.28        
 17  Willsey, Richard              JR Countryside                 22.34        
 18  Moore, RJ                     10 St. Thomas                  22.36        
 19  Persson, Torbjorn             SR Lyman                       22.43        
 20  Corona, Sam                   SO Boca Raton                  22.48        
 21  Soto, Anthony                 SO Coral Gables                22.54        
 22  Swackhammer, Kyle             12 McArthur                    22.54        
 23  Montgomery, Kenny             SR Jupiter                     22.58        
 24  Van Zee, Nicholas             SO Boca Raton                  22.59        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hammond, Cherie               12 West Orange                556.30        
  2  Calabretta, Cinzia            12 Boone                      486.80        
  3  Uranaka, Chelsea              12 Olympia                    479.85        
  4  Mulka, Blaire                 FR Wellington                 458.70        
  5  Potter, Shannon               JR Winter Springs             450.85        
  6  Nazario, Marina               12 St. Thomas                 442.35        
  7  Martorara, Alexandra           9 Fleming Island             429.95        
  8  Riley, Alexis                 10 Lake Howell                428.05        
  9  Alexander, Carly              11 St. Thomas                 427.50        
 10  Gonzalez, Alexia              SO East Lake                  426.00        
 11  Hansen, Courtney              SR Jupiter                    414.35        
 12  Mathers, Brittany             12 Newsome (Lithia)           412.10        
 13  Tarr, Caite                   JR Palm Harbor Univ           401.75        
 14  Dawson, Jennifer              SO Seminole                   400.40        
 15  Krulick, Zoey                 SR Winter Park                396.15        
 16  Maclean, Michaela             JR PBCN                       395.35        
 17  Hackett, Julia                11 St. Thomas                 385.45        
 18  Habig, Amanda                 11 St. Thomas                 377.00        
 19  Monuszko, Karen               SR Vero                       363.20        
 20  Lashley, Nicole               SR PVIS                       351.00        
 21  Cote, Layne                    9 Fletcher                   348.20        
 22  Jacobs, Danielle              11 Flanagan                   342.95        
 23  Anderson, Kaley               10 Spruce Creek               338.70        
 24  Abelson, Desiree              12 Sarasota                   335.00        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dowd, Joey                     9 Olympia                    487.35        
  2  Burrows, Tyler                12 Northeast (S.P.)           483.10        
  3  Mierke, Trevor                FR Atlantic                   461.30        
  4  McIntire, Ryan                11 Fletcher                   452.40        
  5  Knudsen, Keith                JR Sebastian River            439.25        
  6  Dawson, David                 12 Fletcher                   422.05        
  7  Owens, Richard                12 St. Petersburg             417.85        
  8  Harrington, John              09 St. Thomas                 413.55        
  9  Toomey, John                  SR Northeast(OakPk)           408.10        
 10  Arostegui, Diego              10 Coral Glades               407.05        
 11  Fountain, Jordan              SO Charlotte                  392.20        
 12  Folkes, Gordon                JR Winter Park                378.65        
 13  Neilson, Devon                10 University                 371.55        
 14  Blum, Brian                   SR Miami Palmetto             370.30        
 15  Willingham, Joey              SR Bayside                    368.50        
 16  Ostrofsky, Ricky              12 Spanish River              367.85        
 17  Aycock, Tyler                 11 Dr. Phillips               363.50        
 18  Yoder, Nicholas               SO Clearwater                 361.85        
 19  Villanueva, Giovanni          10 Freedom(Orlando)           355.50        
 20  Nelson, Mitch                 JR Bloomingdale               355.30        
 21  Teaney, Cody                  10 Northeast (S.P.)           355.15        
 22  Aubrey, Joseph                 9 Coral Glades               337.10        
 23  Balgo, Harry                  12 Palm Bay                   331.00        
 24  Burns, Jeffrey                SO East Lake                  325.85        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
               55.48  AA-A
               56.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Zander, Katherine             12 Orange Park                 55.92  AA-C  
  2  Anaya, Ana                    SR Ferguson                    56.32  AA-C  
  3  Algee, Angela                 10 Dr. Phillips                56.54  AA-C  
  4  Casey, Shaun                  SR Spruce Creek                56.58  AA-C  
  5  James, Hannah                 FR Charlotte                   57.20        
  6  Moran, Kayla                  SO Lyman                       57.38        
  7  Paez, Isabella                FR Reagan (Doral)              57.51        
  8  Pope, Michelle                JR Lake Brantley               58.18        
  9  Paz, Alexandra                SR Lourdes                     58.32        
 10  McLean, Shelby                SR Winter Park                 58.40        
 11  Leonard, Shelby               12 Sarasota                    58.42        
 12  Albright, Danielle            JR Wharton                     58.79        
 13  Morgan, Kristina              12 Fleming Island              58.85        
 14  Lopez, Maria                  FR Hialeah Gardens             58.85        
 15  McGowan, Tara                 10 Plant                       59.72        
 16  Clifford, Emily               10 Plant                       59.93        
 17  Gruelach, Veronica            SO Miami Beach               1:00.06        
 18  Vargas, Juana                 12 St. Thomas                1:00.22        
 19  Lincoln, Emma                 FR Cypress Bay               1:00.33        
 20  Crispo, Miriam                12 St. Thomas                1:00.42        
 21  Toth, Laura                    9 Riverview                 1:00.54        
 22  Herfurth, Christi              9 John I. Leonard           1:00.62        
 23  Gorman, Sarah                 SO Seminole                  1:00.72        
 24  Plocharsky, Kara              10 Sarasota                  1:00.83        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.08  2009        Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               49.93  AA-A
               50.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sequera, Juan                 SR Reagan (Doral)              51.14        
  2  Casias, Kyle                  12 Fleming Island              51.24        
  3  Ellis, Matt                   JR Countryside                 51.24        
  4  Manganiello, Austin           SR Miami Palmetto              51.96        
  5  Dunbar, Corey                 12 Fletcher                    52.10        
  6  Grady, Sean                   SR Boca Raton                  52.30        
  7  Ledford, Sean                 JR Sebastian River             52.36        
  8  Hensley, Cole                 JR Oviedo                      52.40        
  9  Perrotti, Zach                JR Palm Harbor Univ            52.46        
 10  Zander, David                 12 Orange Park                 52.67        
 11  Goddin, Scott                 10 Seminole                    52.81        
 12  Kertesz, Kristof              11 South Broward               52.81        
 13  Kingsford, Jacob              JR Winter Park                 53.18        
 14  Rinard, Patrick               12 Northeast (S.P.)            53.39        
 15  Vovcko, Branislav             JR PVIS                        53.39        
 16  Ankers, Chad                  JR Wharton                     53.41        
 17  Pretorius, Jeandre            JR Winter Park                 53.57        
 18  Lush, Gary                    JR Countryside                 53.62        
 19  Davis, Gannon                 10 Riverview                   53.71        
 20  Powell, Roger                 12 St. Thomas                  53.72        
 21  Krastev, Georgi               10 Northeast (S.P.)            53.80        
 22  Wathen, Alec                  11 St. Thomas                  54.07        
 23  Adan, Bradley                 FR Miami Columbus              54.42        
 24  Moran, Andrew                 SO Charlotte                   54.74        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.33  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.98  AA-A
               51.87  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bruens, Harper                JR Boca Raton                  51.61  AA-C  
  2  Bonnema, Riki                 11 Olympia                     52.13        
  3  Kuethe, Blair                 SR Wharton                     52.61        
  4  Muth, Katheryne               12 Sarasota                    52.61        
  5  Brown, Emily                  11 Buchholz                    52.62        
  6  Linn, Ashlee                  11 Riverview                   52.66        
  7  Hall, Lauren                  SO Countryside                 53.18        
  8  MacDonald, Rachel             12 Seminole                    53.23        
  9  Simpson, Khamai               SO Coral Reef                  53.44        
 10  Bernard, Rebecca              12 Olympia                     53.60        
 11  Grace, Courtney               SR Countryside                 53.72        
 12  Love, Shannon                 12 Fleming Island              53.80        
 13  Grams, Ginny                  SR Spruce Creek                53.86        
 14  Moodie, Jenna                 SO Cypress Bay                 53.90        
 15  Balthazar, Zoie               FR South Plantation            53.92        
 16  Piche, Kylie                  12 Newsome (Lithia)            54.00        
 17  O'Grady, Niamh                 9 Riverview                   54.05        
 18  Bernard, Maria                12 Olympia                     54.06        
 19  Jacobs, Nikki                 10 Deerfield Beach             54.09        
 20  Lumley, Megan                 12 Orange Park                 54.11        
 21  Cutter, Linea                 12 Douglas                     54.18        
 22  Hoffman, Kelsey               JR Spruce Creek                54.86        
 23  Williams, Colleen             JR Boca Raton                  55.02        
 24  Buckley, Meghan               12 Riverview                   55.27        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.87  2010        Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               45.68  AA-A
               46.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Funk, Steyn                   11 Olympia                     46.88        
  2  Kelly, John                   SR Countryside                 47.20        
  3  McRae, Ryan                   SO Palm Harbor Univ            47.53        
  4  Perez, Cory                   JR Ferguson                    47.76        
  5  Coard, Nicolas                SO Dr. Krop                    47.80        
  6  Bouchard, Braden              12 Apopka                      47.84        
  7  Ehlers, Blake                 12 Fletcher                    47.85        
  8  Warrington, Avery             JR Winter Park                 47.92        
  9  McCormick, Jason              SO Boca Raton                  48.11        
 10  Lupoli, Franco                JR Cypress Bay                 48.57        
 11  Williams, Jason               JR Palm Harbor Univ            48.57        
 12  Boisson Yates, Keegan         10 Taravella                   48.65        
 13  Waite, DJ                     SO Bloomingdale                48.75        
 14  Steele, Joey                  SR East Lake                   48.81        
 15  Cates, Addison                SR Charlotte                   48.94        
 16  Rodgers, Joel Douglas         12 Plant                       49.19        
 17  Tasman, Ory                   JR Winter Park                 49.22        
 18  Ferreira, Bruno               11 Dr. Phillips                49.28        
 19  Willsey, Richard              JR Countryside                 49.29        
 20  Ryerson, Mitch                SR Winter Springs              49.71        
 21  Corona, Sam                   SO Boca Raton                  49.79        
 22  Szerdi, Johnny                11 John I. Leonard             50.07        
 23  Rivera, Johnny                SR Spruce Creek                50.46        
 24  Montgomery, Kenny             SR Jupiter                     50.62        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:34.78  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:54.30  AA-A
               4:59.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Taylor                  10 Riverview                 4:56.98  AA-C  
  2  Smith, Jordan                 SR Lake Brantley             4:58.37  AA-C  
  3  Rossi, Megan                  SR Clearwater                4:58.89  AA-C  
  4  Casey, Kendal                 SO Spruce Creek              5:00.88        
  5  Bugatti, Cha-cha              12 Riverview                 5:01.63        
  6  Nuszkowski, Danielle          SO Hagerty                   5:02.18        
  7  Davis, Cameron                10 Sarasota                  5:02.66        
  8  Jones, Ava                    12 Riverview                 5:02.81        
  9  Taylor, Amy                   11 Newsome (Lithia)          5:02.86        
 10  Iriondo, Damaris              12 St. Thomas                5:04.91        
 11  Meiser, Becky                 SO Jupiter                   5:05.04        
 12  Clare-Salzer, Kathryn         10 Buchholz                  5:06.69        
 13  James, Hannah                 FR Charlotte                 5:06.80        
 14  Ho, Victoria                  SR Seminole Ridge            5:07.26        
 15  Gurley, Jamie                 FR Boca Raton                5:08.05        
 16  Montesino, Amanda             SR Ferguson                  5:08.67        
 17  Murphy, Joanna                10 Riverview                 5:08.92        
 18  Glasser, Cydney                9 Olympia                   5:09.01        
 19  Segatto, Flavia               12 Flanagan                  5:10.27        
 20  Gonzalez, Alejandra           JR Ferguson                  5:10.48        
 21  Brennan, Katie                12 St. Thomas                5:15.82        
 22  McKivigan, Rachel              9 Buchholz                  5:15.90        
 23  Horton, Alice                 12 Dr. Phillips              5:16.16        
 24  Davies, Leonie                10 West Broward              5:16.39        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:22.88  2009        Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
               4:31.51  AA-A
               4:36.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Pridemore, Derek              JR Venice                    4:32.31  AA-C  
  2  Caldwell, Nicholas            12 Riverview                 4:33.47  AA-C  
  3  Alexiou, Nick                 JR Clearwater                4:34.40  AA-C  
  4  Kaisrlik, Justin              11 East Ridge                4:35.74  AA-C  
  5  Thompson, Matt                SR Seminole                  4:37.48        
  6  Marsolek, Dylan               11 St. Thomas                4:37.58        
  7  Worrell, Takashi              SR Hagerty                   4:39.40        
  8  Kimball, Henry                SR Boca Raton                4:41.72        
  9  Hosfeld, Marco                 9 Douglas                   4:42.51        
 10  Chait, Derek                  SO Miami Palmetto            4:43.10        
 11  Uselis, Taylor                FR Palm Harbor Univ          4:43.47        
 12  Boscaino, Teo                    Tampa Bay Tech            4:44.88        
 13  Cesaroni, Gregg               11 Sarasota                  4:46.01        
 14  Andrews, Richard              12 John I. Leonard           4:48.41        
 15  Wise, Adam                    10 Forest                    4:48.51        
 16  Moran, Andrew                 SO Charlotte                 4:48.86        
 17  McGrew, Tyler                 12 John I. Leonard           4:53.82        
 18  Morante, Carlo                12 West Broward              4:54.09        
 19  Blandon, Carlos               SR Miami Beach               4:54.09        
 20  Vallejos, Hector              SO Braddock                  4:55.66        
 21  Diaz, Javier                  JR Ferguson                  4:56.02        
 22  Manganiello, Blake            SO Miami Palmetto            4:58.00        
 23  Ortiz, Justin                 JR Jupiter                   4:58.33        
 24  Sugishita, Daniel             10 Mandarin                  4:59.07        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:32.75  2009        Carmel                                     
                        M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State:  1:33.90  2009        Bolles                                     
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:37.14  AA-A
               1:38.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Olympia (Orlando)                                          1:38.79        
  2  Spruce Creek (Port Orange                                  1:39.20        
  3  Orange Park                                                1:40.20        
  4  Riverview (Sarasota)                                       1:40.63        
  5  Lake Brantley-Alamonte Spring                              1:40.74        
  6  Boca Raton                                                 1:40.80        
  7  Palm Harbor University                                     1:41.28        
  8  Sarasota                                                   1:41.28        
  9  Miami Palmetto                                             1:41.55        
 10  Winter Park High School                                    1:41.77        
 11  St. Thomas Aquinas                                         1:41.90        
 12  Seminole (Sanford)                                         1:41.93        
 13  Oviedo High School                                         1:42.00        
 14  Wharton (Tampa)                                            1:42.04        
 15  Fleming Island                                             1:42.33        
 16  Lyman High School                                          1:42.64        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.15  2009        Glenbrook South                            
                        D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State:  1:23.09  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
               1:25.85  AA-A
               1:27.21  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   1:27.29        
  2  Palm Harbor University                                     1:29.38        
  3  St. Thomas Aquinas                                         1:29.88        
  4  Boca Raton                                                 1:29.98        
  5  Miami Palmetto                                             1:30.02        
  6  Winter Park High School                                    1:30.10        
  7  Fletcher (Neptune Beach)                                   1:30.44        
  8  Northeast (St. Petersburg)                                 1:31.07        
  9  Plant (Tampa)                                              1:31.69        
 10  Riverview (Sarasota)                                       1:31.69        
 11  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:31.85        
 12  Cypress Bay (Weston)                                       1:31.86        
 13  Miami Columbus                                             1:31.99        
 14  Mandarin (Jacksonville)                                    1:32.18        
 15  Jupiter High School                                        1:32.26        
 16  Park Vista Communty High Schoo                             1:32.33        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.39  2007        Sarah Bateman, Lake Brantley, Alamonte Spring
               56.10  AA-A
               57.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Piper, Jessica                11 St. Petersburg              57.12  AA-C  
  2  Moorhead, Paige               SR Oviedo                      57.65        
  3  Linn, Ashlee                  11 Riverview                   57.73        
  4  Rafati, Dena                  11 Buchholz                    57.87        
  5  Leonard, Shelby               12 Sarasota                    58.37        
  6  Jacobs, Nikki                 10 Deerfield Beach             59.10        
  7  Anaya, Ana                    SR Ferguson                    59.47        
  8  Williams, Jasmine             10 Fleming Island              59.86        
  9  Selts, Breanna                JR Miami Palmetto              59.89        
 10  Swanson, Kelli                SR Palm Harbor Univ          1:00.05        
 11  Holling, Maggie               12 John I. Leonard           1:00.15        
 12  Bobsein, Erin                 JR Jupiter                   1:00.37        
 13  Sanchez, Ellice Mae           12 Dr. Phillips              1:00.58        
 14  Buckley, Meghan               12 Riverview                 1:00.61        
 15  Morgan, Kristina              12 Fleming Island            1:00.79        
 16  O'Grady, Niamh                 9 Riverview                 1:00.80        
 17  Marckese, Marissa             10 St. Petersburg            1:01.40        
 18  Savino, Andrea                SR Winter Springs            1:01.41        
 19  Cheng, Cindy                   9 Dr. Phillips              1:01.43        
 20  Greenwood, Emily              11 Douglas                   1:01.43        
 21  Magrino, Allie                 9 Dr. Phillips              1:01.48        
 22  Hubbard, Chloe                SO Palm Harbor Univ          1:01.98        
 23  Barth, Alexis                 JR Sebastian River           1:02.58        
 24  Williams, Colleen             JR Boca Raton                1:02.60        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.75  2009        Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               50.74  AA-A
               51.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Curby, Matthew                SR Hagerty                     50.44  AA-A  
  2  Curley, Harrison              SR Winter Park                 51.17  AA-C  
  3  Christian, Michael            SR Jupiter                     52.72        
  4  Manganiello, Austin           SR Miami Palmetto              53.06        
  5  McRae, Ryan                   SO Palm Harbor Univ            53.18        
  6  Smiddy, Samuel                SO Miami Palmetto              53.50        
  7  Krastev, Georgi               10 Northeast (S.P.)            53.77        
  8  Perrotti, Zach                JR Palm Harbor Univ            54.32        
  9  Jones, AJ                     11 Riverview                   54.68        
 10  Coard, Nicolas                SO Dr. Krop                    54.69        
 11  Poti, Quinn                   10 Timber Creek                55.00        
 12  Shimansky, Andrew             12 Buchholz                    55.03        
 13  Goldman, Brandon              10 St. Thomas                  55.09        
 14  Casias, Kyle                  12 Fleming Island              55.22        
 15  Matheus, Kevin                SO Boca Raton                  55.26        
 16  Oathout, Joshua               JR Lake Brantley               55.38        
 17  Fons, Max                     11 St. Thomas                  55.44        
 18  Peters, Ryan                     Countryside                 55.70        
 19  Perez, Cory                   JR Ferguson                    55.77        
 20  Castano, Robert               SO Miami Columbus              55.82        
 21  Harrington, Chad              SR Boca Raton                  55.87        
 22  Zaremba, Roman                 9 Sarasota                    55.89        
 23  Ledford, Sean                 JR Sebastian River             56.13        
 24  Ohe, Ben                      12 Dr. Phillips                56.28        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:04.03  AA-A
               1:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Roper, Hannah                 SO Seminole                  1:06.06        
  2  Harris, McKenna               FR Spruce Creek              1:06.17        
  3  Caraballo, Barbara            10 Newsome (Lithia)          1:06.32        
  4  Garcia, Gabriela              JR Miami Palmetto            1:06.37        
  5  Worrell, Natsuko              SO Hagerty                   1:06.45        
  6  Johnson, Daniela              SO Miami Palmetto            1:06.84        
  7  Lacey, Halie                  12 Dr. Phillips              1:07.06        
  8  Woods, Bridget                12 Seminole                  1:07.16        
  9  Donahue, Emma                 10 Plant                     1:07.64        
 10  Nguyen, Breanna               JR Lake Brantley             1:07.85        
 11  Hirsch, Rachel                SR Atlantic                  1:08.13        
 12  Martin, Kelly                 JR Winter Park               1:08.89        
 13  Hall, Lauren                  SO Countryside               1:08.97        
 14  Kuczynski, Anne               10 Douglas                   1:08.98        
 15  Harris, Chase                 FR Jupiter                   1:09.18        
 16  Aycart, Vanessa               JR Ferguson                  1:09.89        
 17  Monaghan, Ashley              11 St. Thomas                1:10.00        
 18  Schein, Nicole                SR Cypress Bay               1:10.03        
 19  Gautieri, Gina                12 Douglas                   1:10.16        
 20  Bexley, Sydney                   Tampa Bay Tech            1:10.47        
 21  Alliano, Toni                 11 Dr. Phillips              1:10.55        
 22  O'Grady, Casey                SR Lake Brantley             1:10.57        
 23  Freeman, Rachael              FR Palm Harbor Univ          1:10.80        
 24  Prindle, Molly                12 Buchholz                  1:11.09        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               57.45  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Coombs, Jason                 SO Hagerty                     57.21  AA-A  
  2  Metka, Zac                    JR Seminole                    58.46  AA-C  
  3  Morgan, David                 JR Palm Harbor Univ            59.95        
  4  Pagan, James                  12 Sarasota                  1:00.11        
  5  Ramos, Douglas                SR Miami Columbus            1:00.28        
  6  Smiddy, Andrew                SR Miami Palmetto            1:00.34        
  7  Olano, Juan                   SO Miami Sunset              1:00.90        
  8  Miguel, Daniel                SR Ferguson                  1:01.60        
  9  Kimpel, Alex                   9 Timber Creek              1:01.65        
 10  Collum, David                 12 Deland                    1:01.91        
 11  Sipowski, Kameron             JR Jupiter                   1:02.17        
 12  Davis, Kirt                   12 Sarasota                  1:02.21        
 13  Harris, Will                  JR Spruce Creek              1:02.23        
 14  Kertesz, Kristof              11 South Broward             1:02.25        
 15  Smith, Kevin                  SO East Lake                 1:02.40        
 16  Wall, Patrick                  9 Riverview                 1:02.45        
 17  DiNapoli, Vincent             10 Freedom(Orlando)          1:02.51        
 18  Casella, Roth                 11 Cypress Creek             1:02.51        
 19  Rosignoli, Luca               11 Seminole                  1:02.66        
 20  Rodriguez, Cheyenne           SO Miami Beach               1:02.70        
 21  Wojcik, Andrew                FR Sebastian River           1:02.70        
 22  Vergona, Steven               SO Boca Raton                1:03.04        
 23  Ankerholz, Matthew            10 Seminole                  1:03.07        
 24  Cannon, Andrew                SR Bayside                   1:03.16        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:31.01  AA-A
               3:34.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Olympia (Orlando)                                          3:32.83  AA-C  
  2  Spruce Creek (Port Orange                                  3:35.70        
  3  Riverview (Sarasota)                                       3:36.42        
  4  Boca Raton                                                 3:36.97        
  5  Fleming Island                                             3:37.20        
  6  St. Thomas Aquinas                                         3:38.06        
  7  Ferguson                                                   3:38.56        
  8  Dr. Phillips                                               3:38.71        
  9  Buchholz (Gainesville)                                     3:38.94        
 10  Palm Harbor University                                     3:39.47        
 11  Newsome (Lithia)                                           3:39.52        
 12  Lake Brantley-Alamonte Spring                              3:41.66        
 13  Plant (Tampa)                                              3:41.71        
 14  Northeast (St. Petersburg)                                 3:42.41        
 15  Jupiter High School                                        3:42.63        
 16  Oviedo High School                                         3:43.84        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:00.68  2009        Saratoga                                   
                        Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:08.46  AA-A
               3:11.47  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Hagerty High School                                        3:10.69  AA-C  
  2  Countryside (Clearwater)                                   3:12.35        
  3  Miami Palmetto                                             3:15.72        
  4  Boca Raton                                                 3:16.31        
  5  Jupiter High School                                        3:17.21        
  6  Fletcher (Neptune Beach)                                   3:17.99        
  7  St. Thomas Aquinas                                         3:18.22        
  8  Winter Park High School                                    3:18.84        
  9  Reagan (Doral)                                             3:19.23        
 10  Plant (Tampa)                                              3:20.23        
 11  Ferguson                                                   3:20.37        
 12  Fleming Island                                             3:20.56        
 13  Dr. Phillips                                               3:20.68        
 14  Riverview (Sarasota)                                       3:20.79        
 15  Seminole                                                   3:20.96        
 16  Seminole (Sanford)                                         3:21.36