2010 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/6/2010 09:49 PM
                   FHSAA Championship - Class 1A - 11/11/10                    
                       YMCA Aquatic Center - Orlando, FL                       
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:47.16  AA-A
               1:49.04  AA-C
     School
===============================================================================
  1  American Heritage (Plantation)                             1:47.37  AA-C  
  2  Saint Andrew's (Boca Raton)                                1:47.79  AA-C  
  3  Pine Crest School                                          1:50.24        
  4  Bolles (Jacksonville)                                      1:50.40        
  5  Ransom Everglades                                          1:51.79        
  6  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:52.20        
  7  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:52.92        
  8  Cardinal Gibbons                                           1:53.93        
  9  University (Fort Lauderdale)                               1:54.56        
 10  Coral Springs Charter School                               1:54.87        
 11  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:54.90        
 12  Tampa Prep                                                 1:55.33        
 13  Cocoa Beach                                                1:55.47        
 14  Pine School (Stuart)                                       1:56.13        
 15  Mast Academy                                               1:59.17        
 16  Community School (Naples)                                  1:59.98        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:29.79  2009        Bolles                                     
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State:  1:29.79  2009        Bolles                                     
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
               1:35.57  AA-A
               1:37.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:37.14  AA-C  
  2  American Heritage (Plantation)                             1:38.35        
  3  Pine Crest School                                          1:38.55        
  4  Westminster Academy                                        1:38.85        
  5  Cardinal Gibbons                                           1:39.70        
  6  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:40.77        
  7  Ransom Everglades                                          1:41.18        
  8  Providence (Jacksonville)                                  1:42.63        
  9  Immaculata-LaSalle (Miami)                                 1:42.63        
 10  Coral Shores (Tavenier)                                    1:42.64        
 11  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:43.04        
 12  Berkley Prep (Tampa)                                       1:43.54        
 13  Tampa Prep                                                 1:43.95        
 14  Clearwater Central                                         1:44.73        
 15  Arnold (Panama City Beach)                                 1:45.16        
 16  Crystal River                                              1:45.20        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:42.81  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:50.15  AA-A
               1:51.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Driscoll, Lauren              11 A-Heritage Plant          1:48.92  AA-A  
  2  Schulhofer, Alina             SO Pine Crest                1:51.41  AA-C  
  3  Fonteno, Megan                12 Bolles                    1:51.76  AA-C  
  4  Bessire, Suzanne              12 Lake Highland             1:52.14        
  5  Karosas, Tasija               SO Saint Andrew's            1:53.34        
  6  Springman, Hayley             12 Lake Highland             1:53.57        
  7  Hammond, Brittany             SO Pine Crest                1:53.66        
  8  Neidigh, Ashley               10 Bolles                    1:54.17        
  9  Peacock, Salem                 9 Bolles                    1:54.66        
 10  Sabotin, Jaclyn               12 Circle Christian          1:55.21        
 11  Andrews, Hope                 11 Shorecrest Prep           1:55.41        
 12  Randolph, Jessica             SO A-Heritage Plant          1:55.92        
 13  Timmerman, Paige              SO Saint Andrew's            1:56.22        
 14  Ford, Amanda                  JR Saint Andrew's            1:56.76        
 15  Campo, Stephanie              JR CoralSpringsChtr          1:56.90        
 16  Conoscenti, Laura             10 Cocoa Beach               1:57.24        
 17  Duggan, Katie                  8 Lake Highland             1:57.89        
 18  Digulla, Megan                10 Cocoa Beach               1:57.97        
 19  Bistrow, Ana                  JR Providence                1:58.34        
 20  Williams, Kahra               08 P.K. Yonge                1:58.52        
 21  O'Campo, Gabby                11 Trinity Catholic          1:58.87        
 22  Hernandez, Cristina           12 Episcopal Eagles          1:59.51        
 23  Skinner, Ellie                12 Bolles                    1:59.87        
 24  Albion, Hannah                10 Canterbury                1:59.93        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.83  2009        Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:39.92  AA-A
               1:41.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alaskari, Yousef              JR A-Heritage Plant          1:40.75  AA-C  
  2  Veale, Thomas                 SR Pine Crest                1:40.91  AA-C  
  3  Hamilton, Colin               12 Bolles                    1:41.39  AA-C  
  4  Duggan, Sean                  11 Lake Highland             1:43.89        
  5  Zislin, Michael               SR Cardinal Gibbons          1:44.40        
  6  Barelli, Gianpaolo            SR Grandview Prep            1:44.57        
  7  Silva, Billy                  12 P.K. Yonge                1:44.89        
  8  Aguirre, Armand               SR Pine Crest                1:45.67        
  9  Schooling, Joseph              9 Bolles                    1:46.40        
 10  Toner, Shane                  12 Pine School               1:46.40        
 11  Murphy, Patrick               12 Bolles                    1:46.69        
 12  Vanden Noort, Eric            12 Bolles                    1:47.12        
 13  Miller, Will                  12 Berkley Prep              1:47.15        
 14  Oakes, Malachi                12 Crystal River             1:47.42        
 15  Pena, Alex                     9 Lake Highland             1:47.43        
 16  Evenson, Austin               JR Pine Crest                1:47.44        
 17  Tippit, Zach                  12 Trinity Prep              1:48.00        
 18  Dell'Oca, Nicolas             11 Immaculata                1:49.33        
 19  Leonard, Shawn                12 Cardinal Mooney           1:49.60        
 20  Rheinlander, Rhet             12 S'Sota Christian          1:49.95        
 21  Perez, David                   9 Lake Highland             1:50.34        
 22  Kendall, Brice                11 Gulliver Prep             1:50.53        
 23  White, Max                    SR Arnold                    1:51.14        
 24  Cone, Jacob                   11 Admiral Farragut          1:52.24        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:57.41  2007        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:04.00  AA-A
               2:06.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Neidigh, Lauren               12 Bolles                    2:02.38  AA-A  
  2  Smiddy, Clara                  9 South FL Heat             2:04.57  AA-C  
  3  Kopas, Emily                     University                2:07.68        
  4  Aiello, Rebecca               SR Pine Crest                2:07.92        
  5  Jarmakowicz, Jordan           11 Trinity Prep              2:08.22        
  6  Diamond, Jenna                SO CoralSpringsChtr          2:09.71        
  7  Fernandez, Savannah           11 Bolles                    2:10.47        
  8  Nawrocki, Alanna              11 Trinity Prep              2:10.48        
  9  McKeon, Mallory               JR Pine Crest                2:10.49        
 10  Rochette, Natalie             12 Community School          2:10.78        
 11  Ramirez, Emily                11 Monsignor Pace            2:10.86        
 12  King, Amanda                  JR Saint Andrew's            2:12.53        
 13  Swartz, Lindsey                8 Pine Crest                2:13.06        
 14  Rahael, Samantha              11 Bolles                    2:13.79        
 15  Garcia, Jacquelyn             12 Cardinal Mooney           2:14.39        
 16  Morton, Brooke                11 Cocoa Beach               2:15.19        
 17  Talwar, Ali                   10 Bolles                    2:15.42        
 18  Poderski, Karolina            11 Pine School               2:15.70        
 19  Berdusco, Ellen                8 St. Stephen's Ep          2:17.11        
 20  Griffith, Jennifer            11 Rickards                  2:18.14        
 21  Carey, Skye                   FR Holy Trnty Epis.          2:18.15        
 22  Bateh, Sweet Caroline         10 Episcopal Eagles          2:18.75        
 23  Barrows, Kayleigh             SR Satellite                 2:19.09        
 24  Yearout, Kaitlyn              10 Trinity Catholic          2:19.28        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:43.43  2010        David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:52.14  AA-A
               1:54.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Santana, Eduardo              12 Bolles                    1:53.88  AA-C  
  2  Martini, Mattheus             11 Bolles                    1:54.88        
  3  Murphy, Ryan                  10 Bolles                    1:55.26        
  4  D'Alessandro, Teo             11 Bolles                    1:55.50        
  5  Cassidy, Quinn                SO Saint Andrew's            1:57.36        
  6  Bronnenberg, Cody             SR Arnold                    1:57.63        
  7  Rasi, Valerio                 SR Grandview Prep            1:58.44        
  8  Rokita, Michal                JR Pine Crest                1:59.06        
  9  Radice, Julian                10 Immaculata                1:59.19        
 10  Torres, Luke                  JR A-Heritage Plant          1:59.65        
 11  Skjaerpe, Rasmus              FR Tampa Prep                1:59.86        
 12  Dulfer, Michael               12 Lake Highland             1:59.99        
 13  Dear, Adam                    SO Pine Crest                2:00.95        
 14  Springman, Riley               9 Lake Highland             2:01.08        
 15  Pace, Carson                  12 Trinity Prep              2:01.28        
 16  Walter, Ryan                  JR Pine Crest                2:02.03        
 17  Vassallo, Victor              JR Cardinal Gibbons          2:02.58        
 18  Normand, Max                  12 Lake Nona                 2:03.66        
 19  Hatoum, Andreas               12 Berkley Prep              2:04.30        
 20  Friedman, William             JR Providence                2:04.35        
 21  Blustein, Alex                FR Tampa Prep                2:05.76        
 22  Donatelli, Ross               SR Satellite                 2:06.67        
 23  O'Donnell, Matthew            10 Cardinal Mooney           2:06.70        
 24  Wong, David                      All Saints'               2:06.81        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.53  AA-A
               23.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Pigot, Chinyere               12 Doral Academy               23.67  AA-C  
  2  Nederlanden, Jessica          SR Westminster Acad            23.83  AA-C  
  3  Stanfield, Stacey             11 Bolles                      24.26        
  4  DeRogatis, Becky              JR Cardinal Gibbons            24.32        
  5  Gillmore, Jaimee              11 Episcopal Eagles            24.37        
  6  Werdine, Rebecca              JR Tampa Prep                  24.51        
  7  Gilhart, Adrienne             11 Community School            24.67        
  8  Moeller, Stephanie            SR Pine Crest                  24.80        
  9  Kaywork, Aly                  SR Fernandina Beach            24.86        
 10  Leter, Evita                  10 St. Brendan                 24.96        
 11  Coombs, Hannah                SO Saint Andrew's              25.06        
 12  Soapes, Chandler              10 Bolles                      25.09        
 13  Aubley, Brittany               9 Bolles                      25.12        
 14  Chaney, Kaelah                SO Pine Crest                  25.12        
 15  Riley, Christi                08 Episcopal Eagles            25.18        
 16  Martin, Kristin               11 Tampa Catholic              25.23        
 17  Waite, Carylyn                FR Tampa Prep                  25.28        
 18  Kalandiak, Alexa               9 RansomEverglades            25.36        
 19  Salerno, Danielle             12 Lake Highland               25.61        
 20  Madden, Emma                   9 Pine School                 25.64        
 21  Babbe, Steffi                 JR John Carroll                25.65        
 22  Cason, Jordan                 12 Rickards                    25.66        
 23  Carter, Katie                 10 Tampa Prep                  25.73        
 24  Scott, Amy                    SR N'Side Christian            25.75        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.43  2010        Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State:  20.11  2009        Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
               20.91  AA-A
               21.21  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sadsad, Chris                 12 Bolles                      21.06  AA-C  
  2  Eisenberger, Gotti            JR Pine Crest                  21.42        
  3  Spas, Daniel                  SO A-Heritage Plant            21.45        
  4  Betschart, Marcel             JR Pine Crest                  21.61        
  5  Frank, George                 11 Bolles                      21.71        
  6  Barbar, Anthony               SR Westminster Acad            21.74        
  7  Toulson, Wali                 JR Saint Andrew's              21.75        
  8  Dorsey, Breck                 SR Cardinal Newman             21.99        
  9  Henricks, Aaron                  All Saints'                 22.05        
 10  Nolte, John                   10 Robinson                    22.36        
 11  Brown, Jared                  JR ClwtrCentrCath              22.39        
 12  DeGidio, Evan                 11 Episcopal Eagles            22.51        
 13  Krell, Derek                  12 Bishop Verot                22.52        
 14  Hernandez-Ysasi, Inigo        11 Gulliver Prep               22.55        
 15  Fonteno, Michael               9 Bolles                      22.57        
 16  Holland, Descartes            SO Pine Crest                  22.58        
 17  Bourne, Alec                  11 Dunbar                      22.69        
 18  duPont, Charles               11 Lake Highland               22.80        
 19  O'Gorman, Robert              SO Grandview Prep              22.83        
 20  Haas, Justin                  SR ClwtrCentrCath              22.84        
 21  Clutch, JD                    11 Bay                         22.92        
 22  Bandes, Alex                  12 Berkley Prep                22.92        
 23  Huhn, Ryan                    12 Bishop Moore                22.96        
 24  Bandes, Zack                  12 Berkley Prep                22.97        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kranz, Patti                  SR Westminster Acad           495.20        
  2  Toner, Dakota                 10 Pine School                471.15        
  3  Stein, Hannah                 11 Shorecrest Prep            448.90        
  4  Ball, Andrea                  11 Cocoa Beach                431.70        
  5  Elkins, Alexa                 FR Well Christian             428.00        
  6  Martinez, Angely              12 St. Brendan                409.15        
  7  Biss, Kaila                      Lincoln Park               406.75        
  8  Chan, Victoria                 9 Trinity Prep               405.60        
  9  Wright, Ashley                   Lincoln Park               398.50        
 10  Spann, Kirstin                JR Maclay                     398.49        
 11  Thigpen, Rachel               12 Shorecrest Prep            394.20        
 12  Rectanus, Erin                12 Community School           378.65        
 13  Mesaros, Shelley              SR Satellite                  372.35        
 14  Silverman, Christine          SR Satellite                  367.65        
 15  Glasser, Jill                  8 Bolles                     362.25        
 16  Potts, Nikki                   9 Berkley Prep               361.95        
 17  Everson-Saji, Hanna           06 Berkley Prep               361.70        
 18  Oxford, Mallory               12 Crystal River              355.55        
 19  Punzak, Stephanie              7 Berkley Prep               351.50        
 20  Stevens, Cassidy              12 Community School           347.50        
 21  McNally, Emilee               SR N'Side Christian           346.10        
 22  Siebold, Maddie               FR Bish. McLaughlin           345.68        
 23  Matson, Morgan                11 Carrollton                 341.25        
 24  Conlon, Erin                  11 Cocoa Beach                331.55        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Demet, Demetrius                 Lincoln Park               469.50        
  2  Roth, Parker                  11 Seacrest C.D.              463.95        
  3  Jacobson, Seth                SR CoralSpringsChtr           460.35        
  4  Talbot, Cody                  JR Satellite                  450.85        
  5  Laurence, Zachary                University                 432.95        
  6  Sager, David                     University                 416.70        
  7  Mercadante, Anthony           SO Benjamin                   411.05        
  8  Stein, Jack                   10 Shorecrest Prep            409.65        
  9  Pompi, James                  12 Atlantic                   401.05        
 10  Meyer, Giorgi                 11 G. Steinbrenner            399.05        
 11  Doolittle, Christopher        11 Zion Lutheran              398.80        
 12  Jackson, Christopher          SO Rutherford                 393.15        
 13  Hardy, Caleb                  SR Frostproof                 387.75        
 14  Fitzgerald, Cullen            11 P.K. Yonge                 375.98        
 15  Tyre, Alex                    10 Bolles                     371.70        
 16  Velazquez, Edwin              SR Lake Placid                368.35        
 17  McArthur, Colin               SR Saint Andrew's             365.70        
 18  Terrill, Luke                 12 Coral Shores               360.85        
 19  Warters, Alex                  8 Westminster Acad           352.70        
 20  Lange, Daniel                 SR Westminster Acad           347.70        
 21  Costine, Robert                  Frostproof                 319.75        
 22  Kezar, Joshua                 11 St. Stephen's Ep           315.70        
 23  Potts, Jesse                  06 Berkley Prep               300.70        
 24  Abellera, Richmond            SO Florida High               294.15        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
               55.48  AA-A
               56.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Britt, Chelsie                10 Lake Highland               54.73  AA-A  
  2  Galletti, Catherine           11 Trinity Prep                55.63  AA-C  
  3  Fonteno, Megan                12 Bolles                      56.51  AA-C  
  4  Moroney, Megan                 8 Saint Andrew's              57.47        
  5  Ramirez, Emily                11 Monsignor Pace              57.78        
  6  Kalandiak, Alexa               9 RansomEverglades            58.46        
  7  Skinner, Ellie                12 Bolles                      58.74        
  8  Siewert, Emma                 JR Tampa Prep                  59.38        
  9  Bowker, Desiree               12 Cocoa Beach                 59.44        
 10  Ghali, Miriyam                 8 Pine Crest                  59.54        
 11  Fraiman, Sivan                10 Posnack Jewish              59.83        
 12  Bouthillier, Chantal          JR A-Heritage Plant            59.97        
 13  Garcia, Jacquelyn             12 Cardinal Mooney           1:00.74        
 14  Reyno-Marcano, Kristine       10 Carrollton                1:00.85        
 15  Conoscenti, Laura             10 Cocoa Beach               1:01.04        
 16  Schmidt, Kasey                 8 Bolles                    1:01.14        
 17  Berdusco, Ellen                8 St. Stephen's Ep          1:01.55        
 18  Clarke, Madeleine             FR N'Side Christian          1:01.65        
 19  Borowski, Cara                12 Trinity Prep              1:01.71        
 20  Spada, Rosalie                JR Tampa Prep                1:01.84        
 21  Williams, Kahra               08 P.K. Yonge                1:02.03        
 22  Dennison, Elizabeth           12 Father Lopez              1:02.04        
 23  Velez, Lymaries               SO Lklnd Christian           1:02.21        
 24  Gambino, Lucila               11 Mast Academy              1:02.37        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.08  2009        Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               49.93  AA-A
               50.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alaskari, Yousef              JR A-Heritage Plant            50.25  AA-C  
  2  Saunders, Austin              JR Westminster Acad            50.73  AA-C  
  3  Schooling, Joseph              9 Bolles                      51.14        
  4  Altman, Ridge                 12 Seacrest C.D.               51.81        
  5  Sadsad, Chris                 12 Bolles                      51.89        
  6  Reyes-Capo, Andres            11 RansomEverglades            52.14        
  7  Torres, Luke                  JR A-Heritage Plant            52.42        
  8  Lujan Rivera, Sergio          12 Bolles                      53.45        
  9  Quackenbush, Parker           12 Lake Highland               53.68        
 10  Zarrabeitia, Joshua           11 Mourning                    53.75        
 11  Teuchert, Benjamin            SR Pompano Beach               54.09        
 12  Numbers, Paul                 12 Bolles                      54.31        
 13  Nothard, Digby                FR A-Heritage Plant            54.33        
 14  Toner, Shane                  12 Pine School                 54.33        
 15  Weimer, Barry                 JR John Carroll                54.61        
 16  Skjaerpe, Rasmus              FR Tampa Prep                  54.62        
 17  Brown, Alex                   SR Providence                  54.90        
 18  Campo, Gregory                FR Tampa Prep                  55.32        
 19  Warner, Shawn                 SO Saint Andrew's              55.40        
 20  Leonard, Shawn                12 Cardinal Mooney             55.54        
 21  Moreno, Ramon                 12 Crystal River               56.16        
 22  Bradley, Scott                12 Evangelical Chri            56.30        
 23  Scavone, Nick                 12 Lake Highland               56.75        
 24  House, Logan                  10 Trinity Prep                57.01        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.33  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.98  AA-A
               51.87  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Mcknight, Lindsay             JR A-Heritage Plant            50.35  AA-A  
  2  Stanfield, Stacey             11 Bolles                      51.67  AA-C  
  3  Bessire, Suzanne              12 Lake Highland               52.29        
  4  Pigot, Chinyere               12 Doral Academy               52.64        
  5  Randolph, Jessica             SO A-Heritage Plant            52.76        
  6  Werdine, Rebecca              JR Tampa Prep                  52.92        
  7  Sabotin, Jaclyn               12 Circle Christian            53.06        
  8  Springman, Hayley             12 Lake Highland               53.20        
  9  Blum, Marina                  11 Bolles                      53.46        
 10  Gillmore, Jaimee              11 Episcopal Eagles            54.26        
 11  Ruth, Brenna                  FR Saint Andrew's              54.40        
 12  Priest, Corinne               SO Fernandina Beach            54.49        
 13  Skinner, Virginia             10 Bolles                      54.67        
 14  Hartje, Amelia                 8 Bolles                      54.68        
 15  Kaywork, Aly                  SR Fernandina Beach            54.77        
 16  Veale, Hannah                 FR Pine Crest                  54.88        
 17  Ryder, Lizzie                 FR Cardinal Gibbons            54.95        
 18  Digulla, Megan                10 Cocoa Beach                 55.02        
 19  Nava, Caroline                 8 Westminster Acad            55.06        
 20  Gilhart, Adrienne             11 Community School            55.41        
 21  Hernandez, Cristina           12 Episcopal Eagles            55.51        
 22  Coombs, Hannah                SO Saint Andrew's              55.66        
 23  Tripp, Paige                  12 Shorecrest Prep             56.16        
 24  Murphy, Bernadette            11 West Shore                  56.16        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.87  2010        Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               45.68  AA-A
               46.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hamilton, Colin               12 Bolles                      46.98        
  2  Spas, Daniel                  SO A-Heritage Plant            47.26        
  3  Eisenberger, Gotti            JR Pine Crest                  47.39        
  4  Frank, George                 11 Bolles                      47.51        
  5  Dorsey, Breck                 SR Cardinal Newman             47.52        
  6  D'Alessandro, Teo             11 Bolles                      47.69        
  7  Toulson, Wali                 JR Saint Andrew's              47.97        
  8  Barelli, Gianpaolo            SR Grandview Prep              48.02        
  9  Zislin, Michael               SR Cardinal Gibbons            48.20        
 10  Oakes, Malachi                12 Crystal River               48.34        
 11  Nolte, John                   10 Robinson                    48.53        
 12  Miller, Will                  12 Berkley Prep                48.62        
 13  Briggs, Joey                  10 Rickards                    48.86        
 14  Caballero Cassanova, Javier    9 Bolles                      48.90        
 15  Aguirre, Armand               SR Pine Crest                  49.06        
 16  Brock, Delaney                JR Pine Crest                  49.17        
 17  Krell, Derek                  12 Bishop Verot                49.21        
 18  Harrington, Brian             SR Providence                  49.24        
 19  Hernandez-Ysasi, Inigo        11 Gulliver Prep               49.40        
 20  Izzo, Matt                    12 Shorecrest Prep             49.46        
 21  Kendrick, Christopher         SR Baldwin                     49.73        
 22  Bourne, Alec                  11 Dunbar                      49.85        
 23  Bandes, Zack                  12 Berkley Prep                49.93        
 24  duPont, Charles               11 Lake Highland               50.15        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:34.78  2008        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:54.30  AA-A
               4:59.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Driscoll, Lauren              11 A-Heritage Plant          4:51.13  AA-A  
  2  Neidigh, Lauren               12 Bolles                    4:54.87  AA-C  
  3  Schulhofer, Alina             SO Pine Crest                4:59.20  AA-C  
  4  Hammond, Brittany             SO Pine Crest                5:00.30        
  5  Aiello, Rebecca               SR Pine Crest                5:02.08        
  6  Andrews, Hope                 11 Shorecrest Prep           5:05.34        
  7  Neidigh, Ashley               10 Bolles                    5:05.45        
  8  Rochette, Natalie             12 Community School          5:06.59        
  9  Albion, Hannah                10 Canterbury                5:08.62        
 10  McKeon, Mallory               JR Pine Crest                5:10.23        
 11  Carideo, Emily                   Tampa Prep                5:10.27        
 12  Ford, Amanda                  JR Saint Andrew's            5:10.85        
 13  Bistrow, Ana                  JR Providence                5:14.03        
 14  Talwar, Ali                   10 Bolles                    5:14.44        
 15  Rahael, Samantha              11 Bolles                    5:14.66        
 16  King, Amanda                  JR Saint Andrew's            5:16.07        
 17  Duggan, Katie                  8 Lake Highland             5:16.36        
 18  Martin, Kristin               11 Tampa Catholic            5:16.71        
 19  Robinson, Krissa                 University                5:17.74        
 20  Berdusco, Ann                 12 St. Stephen's Ep          5:19.23        
 21  O'Campo, Gabby                11 Trinity Catholic          5:19.63        
 22  Gazia, Nicole                 JR Arnold                    5:19.66        
 23  Volz, Emma                    10 G. Steinbrenner           5:21.59        
 24  Jernberg, Meisen               9 Edgewood                  5:22.22        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:22.88  2009        Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
               4:31.51  AA-A
               4:36.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Veale, Thomas                 SR Pine Crest                4:30.37  AA-A  
  2  Rosenbaum, Ryan               JR Cardinal Gibbons          4:32.90  AA-C  
  3  Silva, Billy                  12 P.K. Yonge                4:35.84  AA-C  
  4  Martini, Mattheus             11 Bolles                    4:37.61        
  5  Duggan, Sean                  11 Lake Highland             4:40.38        
  6  Evenson, Austin               JR Pine Crest                4:40.64        
  7  Vanden Noort, Eric            12 Bolles                    4:44.32        
  8  Pena, Alex                     9 Lake Highland             4:45.89        
  9  Walter, Ryan                  JR Pine Crest                4:47.35        
 10  Briggs, Joey                  10 Rickards                  4:48.25        
 11  Murphy, Patrick               12 Bolles                    4:48.48        
 12  McKinney, William              9 Bolles                    4:48.63        
 13  Radice, Julian                10 Immaculata                4:48.64        
 14  O'Donnell, Matthew            10 Cardinal Mooney           4:50.98        
 15  Normand, Max                  12 Lake Nona                 4:52.96        
 16  Perez, David                   9 Lake Highland             4:54.00        
 17  Nielsen, Matthew               9 Bishop Verot              4:54.75        
 18  Kendall, Brice                11 Gulliver Prep             4:54.92        
 19  Cone, Jacob                   11 Admiral Farragut          4:55.82        
 20  Percy, Jacob                  SO King's Academy            4:55.91        
 21  Heath, Tyler                   8 Bayshore                  4:56.37        
 22  Pace, Carson                  12 Trinity Prep              4:58.95        
 23  vonBlankenburg, Troy          SR Arnold                    4:59.75        
 24  Rudnik, John                  SO Pine Crest                5:01.24        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:32.75  2009        Carmel                                     
                        M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State:  1:33.90  2009        Bolles                                     
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:37.14  AA-A
               1:38.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest School                                          1:38.43  AA-C  
  2  Bolles (Jacksonville)                                      1:39.12        
  3  Saint Andrew's (Boca Raton)                                1:40.60        
  4  Westminster Academy                                        1:40.96        
  5  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:41.23        
  6  Tampa Prep                                                 1:42.24        
  7  Episcopal (Jacksonville)                                   1:42.94        
  8  Ransom Everglades                                          1:43.52        
  9  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:44.21        
 10  Coral Springs Charter School                               1:45.23        
 11  Mast Academy                                               1:45.53        
 12  Northside Christian (St. Pete)                             1:45.60        
 13  Community School (Naples)                                  1:45.69        
 14  South Florida Heat                                         1:45.79        
 15  Cardinal Gibbons                                           1:45.80        
 16  Providence (Jacksonville)                                  1:46.09        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.15  2009        Glenbrook South                            
                        D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State:  1:23.09  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
               1:25.85  AA-A
               1:27.21  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:25.92  AA-C  
  2  Pine Crest School                                          1:25.96  AA-C  
  3  Westminster Academy                                        1:28.49        
  4  Saint Andrew's (Boca Raton)                                1:28.53        
  5  Clearwater Central                                         1:29.98        
  6  Berkley Prep (Tampa)                                       1:30.08        
  7  Ransom Everglades                                          1:30.27        
  8  Bishop Moore (Orlando)                                     1:30.84        
  9  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:31.14        
 10  Cardinal Gibbons                                           1:32.25        
 11  Coral Shores (Tavenier)                                    1:32.37        
 12  Episcopal (Jacksonville)                                   1:32.63        
 13  Rickards (Tallahassee)                                     1:32.77        
 14  Pompano Beach                                              1:32.82        
 15  Grandview Prep (Boca Raton)                                1:33.53        
 16  Crystal River                                              1:34.45        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.39  2007        Sarah Bateman, Lake Brantley, Alamonte Spring
               56.10  AA-A
               57.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Smiddy, Clara                  9 South FL Heat               55.80  AA-A  
  2  Britt, Chelsie                10 Lake Highland               55.98  AA-A  
  3  Karosas, Tasija               SO Saint Andrew's              57.10  AA-C  
  4  Galletti, Catherine           11 Trinity Prep                57.71        
  5  Soapes, Chandler              10 Bolles                      58.23        
  6  Nederlanden, Jessica          SR Westminster Acad            58.83        
  7  Soapes, Kandes                 8 Bolles                      58.94        
  8  Moroney, Megan                 8 Saint Andrew's              59.08        
  9  Moeller, Stephanie            SR Pine Crest                  59.74        
 10  Nawrocki, Alanna              11 Trinity Prep                59.83        
 11  Carey, Skye                   FR Holy Trnty Epis.          1:00.14        
 12  Diamond, Jenna                SO CoralSpringsChtr          1:00.20        
 13  Peacock, Salem                 9 Bolles                    1:00.28        
 14  Goodson, Kristen              11 Bishop Verot              1:00.47        
 15  Zislin, Jenny                 SO Cardinal Gibbons          1:00.66        
 16  Priest, Corinne               SO Fernandina Beach          1:01.31        
 17  Bateh, Sweet Caroline         10 Episcopal Eagles          1:01.40        
 18  Campo, Stephanie              JR CoralSpringsChtr          1:01.51        
 19  Yearout, Kaitlyn              10 Trinity Catholic          1:01.69        
 20  Bowker, Desiree               12 Cocoa Beach               1:02.12        
 21  Parent, Allie                  8 Trinity Prep              1:02.38        
 22  Poderski, Karolina            11 Pine School               1:02.53        
 23  Griffith, Jennifer            11 Rickards                  1:03.14        
 24  Robison, Lisa                 12 Trinity Prep              1:03.49        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.75  2009        Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               50.74  AA-A
               51.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Murphy, Ryan                  10 Bolles                      51.34  AA-C  
  2  Santana, Eduardo              12 Bolles                      53.16        
  3  Reyes-Capo, Andres            11 RansomEverglades            53.22        
  4  Betschart, Marcel             JR Pine Crest                  53.25        
  5  Ma' aya, Awse                 12 Bolles                      53.70        
  6  Rasi, Valerio                 SR Grandview Prep              53.74        
  7  Tippit, Zach                  12 Trinity Prep                54.17        
  8  Quackenbush, Parker           12 Lake Highland               54.37        
  9  Harrington, Brian             SR Providence                  55.08        
 10  Numbers, Paul                 12 Bolles                      55.21        
 11  Clutch, JD                    11 Bay                         55.24        
 12  Barker, Graham                11 Cocoa Beach                 55.47        
 13  Vassallo, Victor              JR Cardinal Gibbons            55.78        
 14  Dell'Oca, Nicolas             11 Immaculata                  56.07        
 15  Dear, Adam                    SO Pine Crest                  56.10        
 16  Rheinlander, Rhet             12 S'Sota Christian            56.16        
 17  Olney, Graham                  8 Berkley Prep                56.28        
 18  Vassallo, Alejandro           FR Cardinal Gibbons            56.50        
 19  Brock, Delaney                JR Pine Crest                  56.55        
 20  Bradley, Scott                12 Evangelical Chri            56.71        
 21  Campo, Gregory                FR Tampa Prep                  57.18        
 22  Yuan, Jerry                   10 Trinity Prep                57.35        
 23  Turnage, Preston              11 Rickards                    57.91        
 24  Bergey, Daniel                JR Cardinals                   58.66        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:04.03  AA-A
               1:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kopas, Emily                     University                1:03.48  AA-A  
  2  Mcknight, Lindsay             JR A-Heritage Plant          1:04.55  AA-C  
  3  Swartz, Lindsey                8 Pine Crest                1:06.10        
  4  Lopez Llorente, Irene         11 Bolles                    1:06.37        
  5  Jarmakowicz, Jordan           11 Trinity Prep              1:06.45        
  6  Norton, Emily                 SR Saint Andrew's            1:06.60        
  7  Madden, Emma                   9 Pine School               1:07.17        
  8  Valls, Anna                    9 RansomEverglades          1:07.36        
  9  Leter, Evita                  10 St. Brendan               1:07.62        
 10  Howard, Rebekah                  Haven Christian           1:07.71        
 11  Timmerman, Paige              SO Saint Andrew's            1:07.92        
 12  McNeely, Olivia               11 Bolles                    1:08.62        
 13  Chaney, Kaelah                SO Pine Crest                1:08.63        
 14  Fernandez, Savannah           11 Bolles                    1:09.37        
 15  Black, Alex                   JR Holy Trnty Epis.          1:09.65        
 16  Morton, Brooke                11 Cocoa Beach               1:09.84        
 17  Reinert, Kristen               9 Trinity Prep              1:10.42        
 18  Grinnell, Lauren              10 Villages                  1:10.68        
 19  Lopez, Lisa                   SR Cardinal Newman           1:10.79        
 20  Rowell, Marilyn               10 Episcopal Eagles          1:10.90        
 21  Salerno, Danielle             12 Lake Highland             1:11.36        
 22  Gavin, Kourtney               10 Bolles                    1:11.76        
 23  Altman, Sabrina                9 Seacrest C.D.             1:13.29        
 24  Riley, Christi                08 Episcopal Eagles          1:14.66        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               57.45  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lujan Rivera, Sergio          12 Bolles                      58.43  AA-C  
  2  Rokita, Michal                JR Pine Crest                  58.48  AA-C  
  3  Bronnenberg, Cody             SR Arnold                      58.76        
  4  Altman, Ridge                 12 Seacrest C.D.             1:00.33        
  5  Smailis, Marios               12 Bolles                    1:00.46        
  6  Lee, Jake                     12 Bolles                    1:00.74        
  7  Denswil, Wayne                 9 St. Brendan               1:01.23        
  8  Donatelli, Ross               SR Satellite                 1:01.47        
  9  Cardenas, Mario               SR Saint Andrew's            1:01.70        
 10  Cassidy, Quinn                SO Saint Andrew's            1:01.81        
 11  Brieske, Alton                JR John Carroll              1:02.08        
 12  Zielinski, Matt               SR Cardinal Gibbons          1:02.33        
 13  Fonteno, Michael               9 Bolles                    1:02.47        
 14  Hatoum, Andreas               12 Berkley Prep              1:02.75        
 15  Herum, Matthew                12 Coral Shores              1:02.75        
 16  Springman, Riley               9 Lake Highland             1:03.06        
 17  Goller, Kyle                  SR Maclay                    1:03.32        
 18  Norcini, Marcelo               9 RansomEverglades          1:03.33        
 19  Ruth, Mtr                     12 Episcopal Eagles          1:03.85        
 20  Friedman, William             JR Providence                1:04.02        
 21  Vanhorn, Christopher          12 Cocoa Beach               1:04.12        
 22  West, William                 10 G. Steinbrenner           1:04.23        
 23  Keegan, Daniel                JR A'Bishopmccarthy          1:04.87        
 24  Dulfer, Michael               12 Lake Highland             1:04.94        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:31.01  AA-A
               3:34.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  American Heritage (Plantation)                             3:31.50  AA-C  
  2  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:32.77  AA-C  
  3  Bolles (Jacksonville)                                      3:32.96  AA-C  
  4  Pine Crest School                                          3:34.22  AA-C  
  5  Saint Andrew's (Boca Raton)                                3:34.71        
  6  Westminster Academy                                        3:41.24        
  7  Tampa Prep                                                 3:42.49        
  8  Cardinal Gibbons                                           3:44.58        
  9  Cocoa Beach                                                3:44.63        
 10  Ransom Everglades                                          3:44.86        
 11  Episcopal (Jacksonville)                                   3:44.90        
 12  Coral Springs Charter School                               3:44.92        
 13  University (Fort Lauderdale)                               3:48.18        
 14  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:48.93        
 15  Northside Christian (St. Pete)                             3:49.52        
 16  Pine School (Stuart)                                       3:49.93        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:00.68  2009        Saratoga                                   
                        Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:08.46  AA-A
               3:11.47  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      3:13.08        
  2  Pine Crest School                                          3:13.29        
  3  American Heritage (Plantation)                             3:13.52        
  4  Saint Andrew's (Boca Raton)                                3:15.23        
  5  Cardinal Gibbons                                           3:16.44        
  6  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:19.32        
  7  Providence (Jacksonville)                                  3:22.78        
  8  Berkley Prep (Tampa)                                       3:23.02        
  9  Westminster Academy                                        3:23.72        
 10  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:24.83        
 11  Archbishop McCarthy                                        3:27.41        
 12  Tampa Prep                                                 3:27.69        
 13  Cocoa Beach                                                3:28.18        
 14  Gulliver Prep (Miami)                                      3:28.74        
 15  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:28.79        
 16  Pompano Beach                                              3:28.98