2010 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Regional 1

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/6/2010 01:49 PM
                               FHSAA -A Region 1                               
                        Hosted By: Rickards High School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:51.82    1:50.40        
     1) Soapes, Chandler 10             2) Lopez Llorente, Irene 11       
     3) Fernandez, Savannah 11          4) Fonteno, Megan 12              
                  27.20       59.26 (32.06)     1:26.34 (27.08)     1:50.40 (24.06)
  2 Fernandina Beach                                  2:00.08    2:01.47        
     1) Priest, Corinne SO              2) Chauncey, Kaylynn SO           
     3) Wolfe, Amber JR                 4) Kaywork, Aly SR                
                  28.96     1:04.28 (35.32)     1:36.23 (31.95)     2:01.47 (25.24)
  3 Providence (Jacksonville)                         2:03.49    2:01.64        
     1) Moore, McKenzie SO              2) Radloff, Amanda SO             
     3) Stanley, Mackenzie SO           4) Maier, Amanda SO               
                  31.90     1:06.70 (34.80)     1:35.51 (28.81)     2:01.64 (26.13)
  4 St. Johns Country Day                             2:01.11    2:03.08        
     1) Larson, Maddison 12             2) Ragan, Ronni 10                
     3) Heath, Kassidy 9                4) Marshall, Lindsay 10           
                  30.10     1:05.98 (35.88)     1:36.93 (30.95)     2:03.08 (26.15)
  5 Maclay (Tallahassee)                              2:06.37    2:05.61        
     1) Hanson, Caty                    2) Bedosky, Anya SR               
     3) Swartz, Peyton FR               4) Sweeney, Kristin SO            
                  34.05     1:08.94 (34.89)     1:39.63 (30.69)     2:05.61 (25.98)
  6 Trinity Catholic (Ocala)                          2:05.75    2:07.16        
     1) Yearout, Kaitlyn 10             2) Ramputi, Brie 10               
     3) O'Campo, Gabby 11               4) Truthan, Krissy 12             
                  29.97     1:09.20 (39.23)     1:39.35 (30.15)     2:07.16 (27.81)
  7 Bay                                               2:11.13    2:11.74        
     1) Loyd, Taylor 12                 2) Troia, Allison 12              
     3) Murray, Jordan 10               4) Woodrum, Rebecca 11            
                  31.65     1:06.46 (34.81)     1:43.05 (36.59)     2:11.74 (28.69)
 -- Episcopal (Jacksonville)                          2:01.58         DQ        
     1) Bateh, Sweet Caroline 10        2) Thompson, Tori 09              
     3) Rowell, Marilyn 10              4) Riley, Christi 08              
B - Final
  9 Rickards (Tallahassee)                            2:11.70    2:10.45        
     1) Griffith, Jennifer 11           2) Niu, Rachel 12                 
     3) Cason, Jordan 12                4) Elsner, Diana 12               
                  30.95     1:10.23 (39.28)     1:40.34 (30.11)     2:10.45 (30.11)
 10 Villages                                          2:15.02    2:12.69        
     1) James, Kylie 9                  2) Grinnell, Lauren 10            
     3) Lartigue, Bethany 9             4) Nadeau, Kaylee 9               
                  35.39     1:07.42 (32.03)     1:42.29 (34.87)     2:12.69 (30.40)
 11 Pensacola Catholic                                2:15.42    2:16.52        
     1) Gilg, Anna JR                   2) Ferguson, Jayde SO             
     3) Donahue, Patty SR               4) Ferguson, Jasmine SR           
                  39.76     1:15.09 (35.33)     1:46.69 (31.60)     2:16.52 (29.83)
 12 Crystal River                                     2:15.39    2:17.18        
     1) Oxford, Mallory 12              2) Brown, Abbey 10                
     3) Kofmehl, Victoria 10            4) Palhof, Masumi 12              
                  38.30     1:17.44 (39.14)     1:50.20 (32.76)     2:17.18 (26.98)
 -- St. Francis (Gainesville)                         2:14.48         DQ        
     1) Downey, Grace FR                2) Pridgen, Emily JR              
     3) Dixon, Tara JR                  4) Charnas, Nicole SR             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:50.17    1:51.82        
     1) Skinner, Ellie 12               2) McNeely, Olivia 11             
     3) Rahael, Samantha 11             4) Aubley, Brittany 9             
                  28.09       59.35 (31.26)     1:27.21 (27.86)     1:51.82 (24.61)
  2 Fernandina Beach                                  1:59.65    2:00.08        
     1) Priest, Corinne SO              2) Chauncey, Kaylynn SO           
     3) Wolfe, Amber JR                 4) Kaywork, Aly SR                
                  28.38     1:03.08 (34.70)     1:35.05 (31.97)     2:00.08 (25.03)
  3 St. Johns Country Day                             2:03.91    2:01.11        
     1) Larson, Maddison 12             2) Ragan, Ronni 10                
     3) Heath, Kassidy 9                4) Marshall, Lindsay 10           
                  29.38     1:04.33 (34.95)     1:35.25 (30.92)     2:01.11 (25.86)
  4 Episcopal (Jacksonville)                          1:59.21    2:01.58        
     1) Altman, Megan 07                2) Riley, Christi 08              
     3) Davis, Elizabeth 10             4) Beadle, Kayla 10               
                  31.72     1:04.20 (32.48)     1:33.76 (29.56)     2:01.58 (27.82)
  5 Providence (Jacksonville)                         2:04.80    2:03.49        
     1) Moore, McKenzie SO              2) Radloff, Amanda SO             
     3) Stanley, Mackenzie SO           4) Maier, Amanda SO               
                  32.61     1:07.66 (35.05)     1:37.93 (30.27)     2:03.49 (25.56)
  6 Trinity Catholic (Ocala)                          2:07.88    2:05.75        
     1) Yearout, Kaitlyn 10             2) Ramputi, Brie 10               
     3) O'Campo, Gabby 11               4) Truthan, Krissy 12             
                  30.05     1:13.07 (43.02)     1:38.86 (25.79)     2:05.75 (26.89)
  7 Maclay (Tallahassee)                              2:04.33    2:06.37        
     1) Hanson, Caty                    2) Bedosky, Anya SR               
     3) Swartz, Peyton FR               4) Sweeney, Kristin SO            
                  34.22     1:10.31 (36.09)     1:40.09 (29.78)     2:06.37 (26.28)
  8 Bay                                               2:11.95    2:11.13        
     1) Loyd, Taylor 12                 2) Troia, Allison 12              
     3) Murray, Jordan 10               4) Woodrum, Rebecca 11            
                  31.19     1:06.40 (35.21)     1:43.77 (37.37)     2:11.13 (27.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rickards (Tallahassee)                            2:13.09    2:11.70        
     1) Griffith, Jennifer 11           2) Niu, Rachel 12                 
     3) Cason, Jordan 12                4) Elsner, Diana 12               
                  31.04     1:10.36 (39.32)     1:40.35 (29.99)     2:11.70 (31.35)
 10 St. Francis (Gainesville)                         2:14.94    2:14.48        
     1) Downey, Grace FR                2) Pridgen, Emily JR              
     3) Dixon, Tara JR                  4) Charnas, Nicole SR             
                  33.69     1:12.86 (39.17)     1:43.55 (30.69)     2:14.48 (30.93)
 11 Villages                                          2:13.29    2:15.02        
     1) Lartigue, Bethany 9             2) Grinnell, Lauren 10            
     3) Zuber, Taylor 12                4) James, Kylie 9                 
                  34.31     1:06.42 (32.11)     1:45.15 (38.73)     2:15.02 (29.87)
 12 Crystal River                                     2:16.72    2:15.39        
     1) Oxford, Mallory 12              2) Brown, Abbey 10                
     3) Kofmehl, Victoria 10            4) Palhof, Masumi 12              
                  37.71     1:15.67 (37.96)     1:48.67 (33.00)     2:15.39 (26.72)
 13 Pensacola Catholic                                2:14.75    2:15.42        
     1) Gilg, Anna JR                   2) Ferguson, Jayde SO             
     3) Donahue, Patty SR               4) Ferguson, Jasmine SR           
                1:08.37     1:25.49 (17.12)     1:43.90 (18.41)     2:15.42 (31.52)
 -- Arnold (Panama City Beach)                        2:06.76         DQ        
     1) Doyle, Casey JR                 2) Naggiar, Hali FR               
     3) Eldridge, Kaity JR              4) Churchwell, Emily SR           
 -- Oakleaf (Orange Park)                             2:20.94         DQ        
     1) Baker, Sarah 11                 2) Sujka, Sakura 11               
     3) Martin, Lauren 9                4) Anderson, Kirsten 11           
 -- Mount Dora                                        2:16.49         DQ        
     1) Rice, Jessica SO                2) Jensen, Darcy JR               
     3) Slaby, Margo JR                 4) Bommarito, Anna SO             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:29.79        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State: # 1:29.79        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:40.77    1:37.14 AA-C   
     1) Murphy, Ryan 10                 2) Lujan Rivera, Sergio 12        
     3) Schooling, Joseph 9             4) Sadsad, Chris 12               
                  24.41       51.26 (26.85)     1:14.74 (23.48)     1:37.14 (22.40)
  2 Providence (Jacksonville)                         1:44.12    1:42.63        
     1) Harrington, Brian SR            2) Friedman, William JR           
     3) Brown, Alex SR                  4) Sones, Clay SO                 
                  25.91       54.92 (29.01)     1:20.13 (25.21)     1:42.63 (22.50)
  3 Arnold (Panama City Beach)                        1:43.33    1:45.16        
     1) Nohmer, Jake SR                 2) Bronnenberg, Cody SR           
     3) White, Max SR                   4) vonBlankenburg, Troy SR        
                  28.47       55.64 (27.17)     1:21.35 (25.71)     1:45.16 (23.81)
  4 Crystal River                                     1:45.13    1:45.20        
     1) Oakes, Malachi 12               2) Rodriguez, Lorne 12            
     3) Moreno, Ramon 12                4) Turek, Matt 10                 
                  25.75       54.86 (29.11)     1:20.41 (25.55)     1:45.20 (24.79)
  5 Episcopal (Jacksonville)                          1:47.16    1:45.80        
     1) Munoz, Kevin 09                 2) Ruth, Mtr 12                   
     3) Kelly, Patrick 12               4) Raymond, Jack 12               
                  28.89       57.81 (28.92)     1:23.29 (25.48)     1:45.80 (22.51)
  6 Rickards (Tallahassee)                            1:46.05    1:46.23        
     1) Turnage, Preston 11             2) Chen, Andrew 10                
     3) Briggs, Joey 10                 4) Ralston, Riley 10              
                  27.42       57.05 (29.63)     1:22.70 (25.65)     1:46.23 (23.53)
  7 Bay                                               1:48.42    1:48.26        
     1) Clutch, JD 11                   2) Rine, Phoenix 11               
     3) Cauthen, Jake 11                4) Mock, Dylan 9                  
                  26.56       56.67 (30.11)     1:24.82 (28.15)     1:48.26 (23.44)
  8 Mount Dora                                        1:52.73    1:53.76        
     1) Liptak, Sky JR                  2) Jensen, Daniel JR              
     3) Lauterbock, Luke SR             4) Easterbrook, Garrett SR        
                  31.50     1:02.99 (31.49)     1:29.62 (26.63)     1:53.76 (24.14)
B - Final
  9 Villages                                          1:54.04    1:54.61        
     1) Pope, Spencer 11                2) Scott, Mark 12                 
     3) Roosa, Josh 11                  4) DeMarco, Ryan 11               
                  31.48     1:02.83 (31.35)     1:29.54 (26.71)     1:54.61 (25.07)
 10 P.K. Yonge                                        1:55.19    1:55.00        
     1) Silva, Billy 12                 2) Buch, Julius 11                
     3) McCullough, Ailin 9             4) Mahon, sam 09                  
                  27.37       58.86 (31.49)     1:27.98 (29.12)     1:55.00 (27.02)
 11 Bishop Snyder                                     1:52.77    1:55.56        
     1) Bergey, Daniel JR               2) Wu, Richard JR                 
     3) Hopson, Tommy JR                4) Kennedy, Jeremy SO             
                  29.12     1:03.05 (33.93)     1:29.00 (25.95)     1:55.56 (26.56)
 12 St. Johns Country Day                             2:00.99    1:59.66        
     1) Stroh, Niko 10                  2) Porter, Jacob 7                
     3) Boulter, Bryan 10               4) Heath, Grady 8                 
                  29.98     1:01.53 (31.55)     1:29.41 (27.88)     1:59.66 (30.25)
 13 Maclay (Tallahassee)                              2:06.85    2:09.29        
     1) Gallagher, Charlie              2) Dobrosavljevic, Vasilije JR    
     3) Keane, Dennis JR                4) Mall, Austin SR                
                  34.21     1:06.94 (32.73)     1:44.15 (37.21)     2:09.29 (25.14)
 14 Fernandina Beach                                  1:59.01    2:12.46        
     1) Baxter, Bryson SO               2) Reeve, Josh SO                 
     3) Bustabad, Joseph FR             4) Beckham, Brennan JR            
                  33.68     1:10.12 (36.44)     1:43.65 (33.53)     2:12.46 (28.81)
 -- Pasco (Dade City)                                 2:04.70         DQ        
     1) Stout, Jake 12                  2) Dombrowski, Tim 11             
     3) Cruz, Mason 12                  4) Mercadante, Peter 11           
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:29.79        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State: # 1:29.79        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:37.54    1:40.77        
     1) Santana, Eduardo 12             2) Lee, Jake 12                   
     3) Numbers, Paul 12                4) Martini, Mattheus 11           
                  25.03       53.81 (28.78)     1:18.70 (24.89)     1:40.77 (22.07)
  2 Arnold (Panama City Beach)                        1:45.26    1:43.33        
     1) Nohmer, Jake SR                 2) Bronnenberg, Cody SR           
     3) White, Max SR                   4) vonBlankenburg, Troy SR        
                  27.66       54.58 (26.92)     1:19.45 (24.87)     1:43.33 (23.88)
  3 Providence (Jacksonville)                         1:44.41    1:44.12        
     1) Harrington, Brian SR            2) Friedman, William JR           
     3) Brown, Alex SR                  4) Sones, Clay SO                 
                  25.83       56.07 (30.24)     1:21.18 (25.11)     1:44.12 (22.94)
  4 Crystal River                                     1:47.89    1:45.13        
     1) Oakes, Malachi 12               2) Rodriguez, Lorne 12            
     3) Moreno, Ramon 12                4) Turek, Matt 10                 
                  25.62       55.11 (29.49)     1:20.36 (25.25)     1:45.13 (24.77)
  5 Rickards (Tallahassee)                            1:47.69    1:46.05        
     1) Turnage, Preston 11             2) Chen, Andrew 10                
     3) Briggs, Joey 10                 4) Ralston, Riley 10              
                  27.65       57.94 (30.29)     1:23.19 (25.25)     1:46.05 (22.86)
  6 Episcopal (Jacksonville)                          1:53.81    1:47.16        
     1) Munoz, Kevin 09                 2) Ruth, Mtr 12                   
     3) Kelly, Patrick 12               4) Raymond, Jack 12               
                  29.34       58.45 (29.11)     1:24.21 (25.76)     1:47.16 (22.95)
  7 Bay                                               1:48.45    1:48.42        
     1) Clutch, JD 11                   2) Rine, Phoenix 11               
     3) Cauthen, Jake 11                4) Mock, Dylan 9                  
                  26.90       56.66 (29.76)     1:24.81 (28.15)     1:48.42 (23.61)
  8 Mount Dora                                        1:52.64    1:52.73        
     1) Liptak, Sky JR                  2) Jensen, Daniel JR              
     3) Lauterbock, Luke SR             4) Easterbrook, Garrett SR        
                  28.73       59.88 (31.15)     1:27.84 (27.96)     1:52.73 (24.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bishop Snyder                                     1:55.83    1:52.77        
     1) Bergey, Daniel JR               2) Wu, Richard JR                 
     3) Hopson, Tommy JR                4) Kennedy, Jeremy SO             
                  27.61     1:01.19 (33.58)     1:27.36 (26.17)     1:52.77 (25.41)
 10 Villages                                          1:55.51    1:54.04        
     1) Pope, Spencer 11                2) Scott, Mark 12                 
     3) Roosa, Josh 11                  4) DeMarco, Ryan 11               
                  30.92     1:02.31 (31.39)     1:28.93 (26.62)     1:54.04 (25.11)
 11 P.K. Yonge                                        1:57.36    1:55.19        
     1) Silva, Billy 12                 2) Buch, Julius 11                
     3) McCullough, Ailin 9             4) Mahon, sam 09                  
                  27.06       58.27 (31.21)     1:27.52 (29.25)     1:55.19 (27.67)
 12 Fernandina Beach                                  1:58.62    1:59.01        
     1) Baxter, Bryson SO               2) Reeve, Josh SO                 
     3) Bustabad, Joseph FR             4) Beckham, Brennan JR            
                  31.30     1:02.45 (31.15)     1:32.25 (29.80)     1:59.01 (26.76)
 13 St. Johns Country Day                             1:59.45    2:00.99        
     1) Stroh, Niko 10                  2) Porter, Jacob 7                
     3) Boulter, Bryan 10               4) Heath, Grady 8                 
                  27.00     1:07.29 (40.29)     1:35.33 (28.04)     2:00.99 (25.66)
 14 Pasco (Dade City)                                 2:00.72    2:04.70        
     1) Stout, Jake 12                  2) Dombrowski, Tim 11             
     3) Cruz, Mason 12                  4) Mercadante, Peter 11           
                  33.48     1:08.67 (35.19)     1:39.96 (31.29)     2:04.70 (24.74)
 15 Maclay (Tallahassee)                              1:59.56    2:06.85        
     1) Gallagher, Charlie              2) Dobrosavljevic, Vasilije JR    
     3) Keane, Dennis JR                4) Mall, Austin SR                
                  34.41     1:06.38 (31.97)     1:40.44 (34.06)     2:06.85 (26.41)
 -- Baldwin                                           2:00.81         DQ        
     1) Campono, Joseph FR              2) Flowers, Timothy SO            
     3) Logan, Eric SR                  4) Alvarez, Taylor FR             
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray, FL          
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fonteno, Megan            12 Bolles               1:52.98    1:51.76 AA-C   
                  26.38       54.75 (28.37)     1:23.23 (28.48)     1:51.76 (28.53)
  2 Neidigh, Ashley           10 Bolles               1:58.53    1:54.17        
                  26.75       56.09 (29.34)     1:25.48 (29.39)     1:54.17 (28.69)
  3 Peacock, Salem             9 Bolles               1:55.78    1:54.66        
                  27.30       56.22 (28.92)     1:25.57 (29.35)     1:54.66 (29.09)
  4 Bistrow, Ana              JR Providence           2:00.16    1:58.34        
                  27.49       57.20 (29.71)     1:27.88 (30.68)     1:58.34 (30.46)
  5 Williams, Kahra           08 P.K. Yonge           2:00.01    1:58.52        
                  27.69       57.66 (29.97)     1:28.29 (30.63)     1:58.52 (30.23)
  6 O'Campo, Gabby            11 Trinity Catholic     1:59.33    1:58.87        
                  28.28       58.25 (29.97)     1:28.61 (30.36)     1:58.87 (30.26)
  7 Hernandez, Cristina       12 Episcopal Eagles     1:59.60    1:59.51        
                  28.04       57.96 (29.92)     1:28.81 (30.85)     1:59.51 (30.70)
  8 Skinner, Ellie            12 Bolles               1:57.95    1:59.87        
                  28.27       58.85 (30.58)     1:29.82 (30.97)     1:59.87 (30.05)
B - Final
  9 Gazia, Nicole             JR Arnold               2:02.04    2:01.46        
                  28.44       59.72 (31.28)     1:30.93 (31.21)     2:01.46 (30.53)
 10 Wells, Ali                11 Episcopal Eagles     2:03.10    2:01.82        
                  28.74       59.66 (30.92)     1:31.12 (31.46)     2:01.82 (30.70)
 11 Truthan, Krissy           12 Trinity Catholic     2:02.34    2:04.32        
                  28.56     1:00.18 (31.62)     1:32.32 (32.14)     2:04.32 (32.00)
 12 McDonald, Jamie           SO Arnold               2:01.47    2:04.52        
                  28.93     1:00.38 (31.45)     1:32.44 (32.06)     2:04.52 (32.08)
 13 LaReau, Nicole             8 Providence           2:06.08    2:09.65        
                  30.13     1:03.28 (33.15)     1:36.34 (33.06)     2:09.65 (33.31)
 14 Donahue, Patty            SR P'Cola Catholic      2:18.48    2:16.44        
                  30.69     1:05.33 (34.64)     1:41.06 (35.73)     2:16.44 (35.38)
 15 Brothers, Lindsey         10 SHS                  2:23.72    2:25.32        
                  33.05     1:09.82 (36.77)     1:47.33 (37.51)     2:25.32 (37.99)
 16 Penn, Marissa             10 Crystal River        2:24.33    2:26.05        
                  32.38     1:09.61 (37.23)     1:48.11 (38.50)     2:26.05 (37.94)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray, FL          
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fonteno, Megan            12 Bolles               1:51.25    1:52.98        
                  25.90       54.01 (28.11)     1:23.13 (29.12)     1:52.98 (29.85)
  2 Peacock, Salem             9 Bolles               1:59.16    1:55.78        
                  26.96       55.99 (29.03)     1:25.85 (29.86)     1:55.78 (29.93)
  3 Skinner, Ellie            12 Bolles               1:58.77    1:57.95        
                  27.73       57.54 (29.81)     1:28.05 (30.51)     1:57.95 (29.90)
  4 Neidigh, Ashley           10 Bolles               1:53.17    1:58.53        
                  26.86       57.09 (30.23)     1:28.43 (31.34)     1:58.53 (30.10)
  5 O'Campo, Gabby            11 Trinity Catholic     2:00.32    1:59.33        
                  28.03       58.05 (30.02)     1:29.00 (30.95)     1:59.33 (30.33)
  6 Hernandez, Cristina       12 Episcopal Eagles     2:00.45    1:59.60        
                  28.00       58.05 (30.05)     1:28.88 (30.83)     1:59.60 (30.72)
  7 Williams, Kahra           08 P.K. Yonge           1:59.17    2:00.01        
                  27.53       57.85 (30.32)     1:29.49 (31.64)     2:00.01 (30.52)
  8 Bistrow, Ana              JR Providence           2:00.57    2:00.16        
                  28.41       59.15 (30.74)     1:30.40 (31.25)     2:00.16 (29.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonald, Jamie           SO Arnold               2:01.41    2:01.47        
                  27.62       57.78 (30.16)     1:29.27 (31.49)     2:01.47 (32.20)
 10 Gazia, Nicole             JR Arnold               2:01.16    2:02.04        
                  29.10     1:00.23 (31.13)     1:31.35 (31.12)     2:02.04 (30.69)
 11 Truthan, Krissy           12 Trinity Catholic     2:05.20    2:02.34        
                  28.09       59.01 (30.92)     1:30.90 (31.89)     2:02.34 (31.44)
 12 Wells, Ali                11 Episcopal Eagles     2:06.74    2:03.10        
                  28.37       59.25 (30.88)     1:31.23 (31.98)     2:03.10 (31.87)
 13 LaReau, Nicole             8 Providence           2:07.87    2:06.08        
                  28.50     1:00.56 (32.06)     1:32.99 (32.43)     2:06.08 (33.09)
 14 Donahue, Patty            SR P'Cola Catholic      2:17.13    2:18.48        
                  30.09     1:04.67 (34.58)     1:41.12 (36.45)     2:18.48 (37.36)
 15 Brothers, Lindsey         10 SHS                  2:27.65    2:23.72        
                  32.34     1:08.63 (36.29)     1:46.48 (37.85)     2:23.72 (37.24)
 16 Penn, Marissa             10 Crystal River        2:24.02    2:24.33        
                  31.85     1:07.88 (36.03)     1:46.71 (38.83)     2:24.33 (37.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Glazer, Morgan            JR Florida High         2:26.50    2:25.28        
                  32.62     1:08.88 (36.26)     1:46.99 (38.11)     2:25.28 (38.29)
 18 Sober, Elizabeth          JR Knights              2:29.76    2:28.31        
                  31.86     1:06.96 (35.10)     1:46.71 (39.75)     2:28.31 (41.60)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morris, Nicole            SR Florida High         2:33.38    2:31.04        
                  34.25     1:12.04 (37.79)     1:51.54 (39.50)     2:31.04 (39.50)
 20 Etherton, Berea            8 P.K. Yonge           2:33.53    2:32.18        
                  33.17     1:11.38 (38.21)     1:52.06 (40.68)     2:32.18 (40.12)
 21 Mossell, Elizabeth        SO Maclay               2:32.36    2:33.40        
                  33.40     1:11.38 (37.98)     1:52.59 (41.21)     2:33.40 (40.81)
 22 Worrell, Randell          11 Villages             2:35.31    2:36.14        
                  35.96     1:15.75 (39.79)     1:56.28 (40.53)     2:36.14 (39.86)
 23 McConnell, Sarah          SR Bish. McLaughlin     2:35.35    2:36.54        
                  32.45     1:09.98 (37.53)     1:52.51 (42.53)     2:36.54 (44.03)
 24 McCune, Jackie            12 Crystal River        2:33.78    2:38.43        
                  35.21     1:15.42 (40.21)     1:56.87 (41.45)     2:38.43 (41.56)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Colin           12 Bolles               1:46.47    1:41.39 AA-C   
                  23.72       49.59 (25.87)     1:15.24 (25.65)     1:41.39 (26.15)
  2 Silva, Billy              12 P.K. Yonge           1:46.63    1:44.89        
                  24.55       50.99 (26.44)     1:17.87 (26.88)     1:44.89 (27.02)
  3 Schooling, Joseph          9 Bolles               1:47.47    1:46.40        
                  24.51       51.11 (26.60)     1:18.45 (27.34)     1:46.40 (27.95)
  4 Murphy, Patrick           12 Bolles               1:48.55    1:46.69        
                  25.35       52.61 (27.26)     1:19.75 (27.14)     1:46.69 (26.94)
  5 Vanden Noort, Eric        12 Bolles               1:48.27    1:47.12        
                  25.56       53.04 (27.48)     1:20.47 (27.43)     1:47.12 (26.65)
  6 Oakes, Malachi            12 Crystal River        1:47.52    1:47.42        
                  25.78       53.11 (27.33)     1:20.49 (27.38)     1:47.42 (26.93)
  7 White, Max                SR Arnold               1:47.49    1:51.14        
                  25.72       53.61 (27.89)     1:21.80 (28.19)     1:51.14 (29.34)
  8 vonBlankenburg, Troy      SR Arnold               1:50.31    1:54.39        
                  25.96       54.60 (28.64)     1:24.26 (29.66)     1:54.39 (30.13)
B - Final
  9 Treat, Taylor             11 OAKL                 1:51.27    1:53.57        
                  24.30       52.56 (28.26)     1:23.40 (30.84)     1:53.57 (30.17)
 10 Boatwright, Jason         JR Providence           1:57.18    1:57.19        
                  26.65       57.02 (30.37)     1:27.33 (30.31)     1:57.19 (29.86)
 11 McPherson, Cameron        11 Trinity Catholic     1:59.79    2:00.51        
                  27.23       57.64 (30.41)     1:29.37 (31.73)     2:00.51 (31.14)
 12 Mock, Dylan                9 Bay                  2:04.99    2:00.83        
                  28.04       58.82 (30.78)     1:30.36 (31.54)     2:00.83 (30.47)
 13 Redig, Corey              12 Rickards             2:02.23    2:01.02        
                  27.66       58.56 (30.90)     1:30.35 (31.79)     2:01.02 (30.67)
 14 Hopson, Tommy             JR Cardinals            2:00.72    2:01.69        
                  27.47       58.29 (30.82)     1:31.11 (32.82)     2:01.69 (30.58)
 15 Heath, Grady               8 StJohnsCntryDay      2:03.09    2:03.01        
                  27.80       58.31 (30.51)     1:30.72 (32.41)     2:03.01 (32.29)
 16 Moore, Christian          SR Maclay               2:01.96    2:08.29        
                  28.75     1:00.86 (32.11)     1:34.09 (33.23)     2:08.29 (34.20)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Colin           12 Bolles               1:43.99    1:46.47        
                  24.89       51.69 (26.80)     1:19.02 (27.33)     1:46.47 (27.45)
  2 Silva, Billy              12 P.K. Yonge           1:44.96    1:46.63        
                  25.36       52.51 (27.15)     1:19.66 (27.15)     1:46.63 (26.97)
  3 Schooling, Joseph          9 Bolles               1:44.08    1:47.47        
                  24.70       52.66 (27.96)     1:20.80 (28.14)     1:47.47 (26.67)
  4 White, Max                SR Arnold               1:50.58    1:47.49        
  5 Oakes, Malachi            12 Crystal River        1:48.64    1:47.52        
                  25.33       52.76 (27.43)     1:20.14 (27.38)     1:47.52 (27.38)
  6 Vanden Noort, Eric        12 Bolles               1:50.43    1:48.27        
                  25.14       52.18 (27.04)     1:20.26 (28.08)     1:48.27 (28.01)
  7 Murphy, Patrick           12 Bolles               1:49.39    1:48.55        
                  25.90       53.54 (27.64)     1:20.83 (27.29)     1:48.55 (27.72)
  8 vonBlankenburg, Troy      SR Arnold               1:54.68    1:50.31        
                  26.13       54.40 (28.27)     1:22.71 (28.31)     1:50.31 (27.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Treat, Taylor             11 OAKL                 1:49.09    1:51.27        
                  24.83       52.68 (27.85)     1:21.92 (29.24)     1:51.27 (29.35)
 10 Boatwright, Jason         JR Providence           2:00.92    1:57.18        
                  26.59       55.77 (29.18)     1:26.72 (30.95)     1:57.18 (30.46)
 11 McPherson, Cameron        11 Trinity Catholic     2:02.87    1:59.79        
                  26.87       56.47 (29.60)     1:28.13 (31.66)     1:59.79 (31.66)
 12 Hopson, Tommy             JR Cardinals            2:01.68    2:00.72        
                  27.13       58.18 (31.05)     1:29.74 (31.56)     2:00.72 (30.98)
 13 Moore, Christian          SR Maclay               2:04.95    2:01.96        
                  27.45       59.21 (31.76)     1:31.02 (31.81)     2:01.96 (30.94)
 14 Redig, Corey              12 Rickards             2:03.33    2:02.23        
                  27.22       57.67 (30.45)     1:29.96 (32.29)     2:02.23 (32.27)
 15 Heath, Grady               8 StJohnsCntryDay      2:01.84    2:03.09        
                  27.38       57.99 (30.61)     1:30.62 (32.63)     2:03.09 (32.47)
 16 Mock, Dylan                9 Bay                  2:02.05    2:04.99        
                  27.53       58.90 (31.37)     1:32.14 (33.24)     2:04.99 (32.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McGuire, Ian              12 Bay                  2:02.37    2:05.60        
                  28.21       59.37 (31.16)     1:32.51 (33.14)     2:05.60 (33.09)
 18 Williams, Gabe            10 Villages             2:08.19    2:05.80        
                  28.70     1:01.31 (32.61)     1:34.42 (33.11)     2:05.80 (31.38)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alfred, Jonathan          11 St. John's Luth.     2:09.97    2:06.09        
                  28.83     1:01.13 (32.30)     1:33.84 (32.71)     2:06.09 (32.25)
 20 McWilliams, Michael       12 SHS                  2:05.38    2:08.15        
                  27.72       59.50 (31.78)     1:33.77 (34.27)     2:08.15 (34.38)
 21 Soyars, Kenny             11 Rickards             2:19.95    2:08.74        
                  28.73     1:00.86 (32.13)     1:35.04 (34.18)     2:08.74 (33.70)
 22 Bennett, Luke             12 Crystal River        2:06.17    2:10.87        
                  28.64     1:01.44 (32.80)     1:36.32 (34.88)     2:10.87 (34.55)
 23 Maseman, Carl             SR Mount Dora           2:11.57    2:13.32        
                  29.16     1:01.17 (32.01)     1:36.70 (35.53)     2:13.32 (36.62)
 24 Ritten, Cody              SR Mount Dora           2:10.31    2:21.42        
                  29.13     1:03.31 (34.18)     1:41.28 (37.97)     2:21.42 (40.14)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside              
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neidigh, Lauren           12 Bolles               2:09.83    2:02.38 AA-A   
                  26.80       57.66 (30.86)     1:34.11 (36.45)     2:02.38 (28.27)
  2 Fernandez, Savannah       11 Bolles               2:09.06    2:10.47        
                  28.38     1:00.88 (32.50)     1:39.85 (38.97)     2:10.47 (30.62)
  3 Rahael, Samantha          11 Bolles               2:13.04    2:13.79        
                  29.56     1:03.46 (33.90)     1:42.56 (39.10)     2:13.79 (31.23)
  4 Talwar, Ali               10 Bolles               2:16.49    2:15.42        
                  29.37     1:03.17 (33.80)     1:44.44 (41.27)     2:15.42 (30.98)
  5 Griffith, Jennifer        11 Rickards             2:18.84    2:18.14        
                  30.02     1:04.64 (34.62)     1:45.33 (40.69)     2:18.14 (32.81)
  6 Bateh, Sweet Caroline     10 Episcopal Eagles     2:18.37    2:18.75        
                  30.28     1:04.71 (34.43)     1:46.53 (41.82)     2:18.75 (32.22)
  7 Yearout, Kaitlyn          10 Trinity Catholic     2:20.30    2:19.28        
                  30.32     1:03.92 (33.60)     1:48.09 (44.17)     2:19.28 (31.19)
  8 Lawler, Christina         09 Episcopal Eagles     2:21.42    2:22.12        
                  30.42     1:07.35 (36.93)     1:48.52 (41.17)     2:22.12 (33.60)
B - Final
  9 Troia, Allison            12 Bay                  2:25.28    2:26.54        
                  33.46     1:11.79 (38.33)     1:53.99 (42.20)     2:26.54 (32.55)
 10 Stern, Cassidy            10 StJohnsCntryDay      2:27.21    2:26.71        
                  32.13     1:09.73 (37.60)     1:52.20 (42.47)     2:26.71 (34.51)
 11 Grinnell, Lauren          10 Villages             2:28.58    2:29.22        
                  34.29     1:13.83 (39.54)     1:55.06 (41.23)     2:29.22 (34.16)
 12 Palhof, Masumi            12 Crystal River        2:36.17    2:35.48        
                  34.14     1:14.88 (40.74)     2:02.17 (47.29)     2:35.48 (33.31)
 13 Dixon, Tara               JR St. Francis          2:40.59    2:36.73        
                  32.67     1:11.99 (39.32)     2:02.72 (50.73)     2:36.73 (34.01)
 14 Downey, Grace             FR St. Francis          2:40.98    2:40.14        
                  35.85     1:14.79 (38.94)     2:02.45 (47.66)     2:40.14 (37.69)
 15 Churchwell, Emily         SR Arnold               2:39.86    2:43.14        
                  36.29     1:17.84 (41.55)     2:05.85 (48.01)     2:43.14 (37.29)
 -- Thompson, Tori            09 Episcopal Eagles     2:21.82         DQ        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside              
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fernandez, Savannah       11 Bolles               2:11.16    2:09.06        
                  27.62       59.14 (31.52)     1:37.58 (38.44)     2:09.06 (31.48)
  2 Neidigh, Lauren           12 Bolles               2:07.70    2:09.83        
                  28.16     1:01.36 (33.20)     1:40.52 (39.16)     2:09.83 (29.31)
  3 Rahael, Samantha          11 Bolles               2:12.02    2:13.04        
                  29.25     1:02.80 (33.55)     1:41.82 (39.02)     2:13.04 (31.22)
  4 Talwar, Ali               10 Bolles               2:13.45    2:16.49        
                  29.91     1:04.07 (34.16)     1:45.39 (41.32)     2:16.49 (31.10)
  5 Bateh, Sweet Caroline     10 Episcopal Eagles     2:20.40    2:18.37        
                  29.45     1:02.62 (33.17)     1:44.55 (41.93)     2:18.37 (33.82)
  6 Griffith, Jennifer        11 Rickards             2:18.97    2:18.84        
                  30.55     1:04.99 (34.44)     1:45.94 (40.95)     2:18.84 (32.90)
  7 Yearout, Kaitlyn          10 Trinity Catholic     2:22.85    2:20.30        
                  31.38     1:04.33 (32.95)     1:48.66 (44.33)     2:20.30 (31.64)
  8 Lawler, Christina         09 Episcopal Eagles     2:31.08    2:21.42        
                  30.50     1:06.87 (36.37)     1:48.03 (41.16)     2:21.42 (33.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Tori            09 Episcopal Eagles     2:25.50    2:21.82        
                  30.37     1:08.16 (37.79)     1:49.17 (41.01)     2:21.82 (32.65)
 10 Troia, Allison            12 Bay                  2:25.83    2:25.28        
                  32.31     1:09.42 (37.11)     1:51.84 (42.42)     2:25.28 (33.44)
 11 Stern, Cassidy            10 StJohnsCntryDay      2:25.00    2:27.21        
                  31.01     1:07.11 (36.10)     1:52.35 (45.24)     2:27.21 (34.86)
 12 Grinnell, Lauren          10 Villages             2:27.33    2:28.58        
                  33.64     1:11.66 (38.02)     1:53.74 (42.08)     2:28.58 (34.84)
 13 Palhof, Masumi            12 Crystal River        2:36.01    2:36.17        
                  33.36     1:14.62 (41.26)     2:02.31 (47.69)     2:36.17 (33.86)
 14 Churchwell, Emily         SR Arnold               2:39.45    2:39.86        
                  34.23     1:16.05 (41.82)     2:03.41 (47.36)     2:39.86 (36.45)
 15 Dixon, Tara               JR St. Francis          2:40.48    2:40.59        
                  33.73     1:12.70 (38.97)     2:03.58 (50.88)     2:40.59 (37.01)
 16 Downey, Grace             FR St. Francis          2:34.24    2:40.98        
                  35.57     1:15.77 (40.20)     2:03.07 (47.30)     2:40.98 (37.91)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hanson, Caty                 Maclay               2:43.35    2:45.55        
                  36.65     1:19.85 (43.20)     2:06.46 (46.61)     2:45.55 (39.09)
 18 Jensen, Darcy             JR Mount Dora           2:46.59    2:46.73        
                  35.76     1:20.10 (44.34)     2:08.69 (48.59)     2:46.73 (38.04)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Willcox, Jackee           SO Mount Dora           2:48.19    2:48.79        
                  37.26     1:21.07 (43.81)     2:09.81 (48.74)     2:48.79 (38.98)
 20 Ferguson, Jasmine         SR P'Cola Catholic      2:47.92    2:49.36        
                  35.19     1:19.27 (44.08)     2:09.66 (50.39)     2:49.36 (39.70)
 21 Naggiar, Hali             FR Arnold               2:42.72    2:52.96        
                  35.98     1:20.34 (44.36)     2:11.21 (50.87)     2:52.96 (41.75)
 22 Needham, J. D.            12 Crystal River        2:52.21    2:53.49        
                  36.53     1:22.23 (45.70)     2:13.88 (51.65)     2:53.49 (39.61)
 -- Murray, Jordan            10 Bay                  3:00.91         DQ        
 -- Swartz, Peyton            FR Maclay               2:42.58         DQ        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Santana, Eduardo          12 Bolles               2:05.14    1:53.88 AA-C   
                  23.85       52.00 (28.15)     1:26.15 (34.15)     1:53.88 (27.73)
  2 Martini, Mattheus         11 Bolles               2:02.17    1:54.88        
                  24.61       54.09 (29.48)     1:27.82 (33.73)     1:54.88 (27.06)
  3 Murphy, Ryan              10 Bolles               1:59.50    1:55.26        
                  25.21       54.24 (29.03)     1:29.03 (34.79)     1:55.26 (26.23)
  4 D'Alessandro, Teo         11 Bolles               1:55.90    1:55.50        
                  25.00       54.15 (29.15)     1:27.92 (33.77)     1:55.50 (27.58)
  5 Bronnenberg, Cody         SR Arnold               1:56.60    1:57.63        
                  25.48       55.38 (29.90)     1:28.56 (33.18)     1:57.63 (29.07)
  6 Friedman, William         JR Providence           2:03.14    2:04.35        
                  26.62       57.98 (31.36)     1:34.11 (36.13)     2:04.35 (30.24)
  7 Stroh, Niko               10 StJohnsCntryDay      2:08.23    2:07.19        
                  28.19       58.68 (30.49)     1:36.59 (37.91)     2:07.19 (30.60)
  8 Goller, Kyle              SR Maclay               2:08.86    2:09.36        
                  27.30     1:00.61 (33.31)     1:37.88 (37.27)     2:09.36 (31.48)
B - Final
  9 Rine, Phoenix             11 Bay                  2:13.49    2:12.73        
                  28.91     1:05.25 (36.34)     1:42.32 (37.07)     2:12.73 (30.41)
 10 Jensen, Daniel            JR Mount Dora           2:15.29    2:14.15        
                  29.14     1:04.13 (34.99)     1:43.81 (39.68)     2:14.15 (30.34)
 11 Chen, Andrew              10 Rickards             2:22.50    2:19.79        
                  29.44     1:05.70 (36.26)     1:44.84 (39.14)     2:19.79 (34.95)
 12 Dobrosavljevic, Vasilije  JR Maclay               2:24.04    2:21.58        
                  30.96     1:10.31 (39.35)     1:48.67 (38.36)     2:21.58 (32.91)
 13 Bergey, Daniel            JR Cardinals            2:10.86    2:22.77        
                  28.78     1:03.70 (34.92)     1:47.41 (43.71)     2:22.77 (35.36)
 14 Moreno, Ramon             12 Crystal River        2:21.55    2:25.30        
                  27.26     1:07.08 (39.82)     1:49.95 (42.87)     2:25.30 (35.35)
 15 Roosa, Josh               11 Villages             2:27.33    2:25.41        
                  30.33     1:07.49 (37.16)     1:51.40 (43.91)     2:25.41 (34.01)
 16 Layton, Josh              11 St. John's Luth.     2:24.82    2:26.28        
                  30.47     1:07.78 (37.31)     1:52.90 (45.12)     2:26.28 (33.38)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 D'Alessandro, Teo         11 Bolles               1:55.57    1:55.90        
                  24.85       55.06 (30.21)     1:28.69 (33.63)     1:55.90 (27.21)
  2 Bronnenberg, Cody         SR Arnold               2:07.55    1:56.60        
                  25.37       54.32 (28.95)     1:27.81 (33.49)     1:56.60 (28.79)
  3 Murphy, Ryan              10 Bolles               1:54.24    1:59.50        
                  25.11       54.81 (29.70)     1:30.42 (35.61)     1:59.50 (29.08)
  4 Martini, Mattheus         11 Bolles               1:58.64    2:02.17        
                  25.29       56.11 (30.82)     1:31.81 (35.70)     2:02.17 (30.36)
  5 Friedman, William         JR Providence           2:07.45    2:03.14        
                  26.60       57.54 (30.94)     1:33.45 (35.91)     2:03.14 (29.69)
  6 Santana, Eduardo          12 Bolles               1:53.37    2:05.14        
                  24.70       55.86 (31.16)     1:32.95 (37.09)     2:05.14 (32.19)
  7 Stroh, Niko               10 StJohnsCntryDay      2:10.11    2:08.23        
                  27.39       57.92 (30.53)     1:37.35 (39.43)     2:08.23 (30.88)
  8 Goller, Kyle              SR Maclay               2:09.77    2:08.86        
                  28.11     1:01.02 (32.91)     1:38.00 (36.98)     2:08.86 (30.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bergey, Daniel            JR Cardinals            2:26.59    2:10.86        
                  27.34     1:00.34 (33.00)     1:39.60 (39.26)     2:10.86 (31.26)
 10 Rine, Phoenix             11 Bay                  2:13.28    2:13.49        
                  28.86     1:05.05 (36.19)     1:42.17 (37.12)     2:13.49 (31.32)
 11 Jensen, Daniel            JR Mount Dora           2:14.84    2:15.29        
                  28.85     1:03.98 (35.13)     1:43.59 (39.61)     2:15.29 (31.70)
 12 Moreno, Ramon             12 Crystal River        2:12.74    2:21.55        
                  27.79     1:06.43 (38.64)     1:48.16 (41.73)     2:21.55 (33.39)
 13 Chen, Andrew              10 Rickards             2:16.79    2:22.50        
                  28.84     1:05.40 (36.56)     1:45.75 (40.35)     2:22.50 (36.75)
 14 Dobrosavljevic, Vasilije  JR Maclay               2:21.51    2:24.04        
                  31.60     1:11.91 (40.31)     1:49.65 (37.74)     2:24.04 (34.39)
 15 Layton, Josh              11 St. John's Luth.     2:25.60    2:24.82        
                  29.41     1:05.89 (36.48)     1:49.84 (43.95)     2:24.82 (34.98)
 16 Roosa, Josh               11 Villages             2:26.68    2:27.33        
                  29.40     1:06.81 (37.41)     1:50.96 (44.15)     2:27.33 (36.37)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rust, John                JR Maclay               2:30.18    2:27.72        
                  30.23     1:08.54 (38.31)     1:52.37 (43.83)     2:27.72 (35.35)
 18 Buchanan, Kyle            JR Arnold               2:29.87    2:30.49        
                  34.03     1:12.39 (38.36)     1:58.16 (45.77)     2:30.49 (32.33)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wiggins, Zach             10 SHS                  2:48.97    2:40.87        
                  32.81     1:13.55 (40.74)     2:03.35 (49.80)     2:40.87 (37.52)
 20 Cruz, Mason               12 Pasco                2:40.34    2:42.49        
                  31.22     1:12.38 (41.16)     2:03.72 (51.34)     2:42.49 (38.77)
 21 Park, Jonah                9 Villages             2:44.63    2:44.93        
                  32.30     1:14.36 (42.06)     2:03.28 (48.92)     2:44.93 (41.65)
 22 Sisto, Reece              09 Crystal River        2:39.67    2:47.66        
                  39.00     1:22.58 (43.58)     2:07.65 (45.07)     2:47.66 (40.01)
 -- Burt, Daniel              11 Pasco                2:44.63         DQ        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stanfield, Stacey         11 Bolles                 24.45      24.26        
  2 Gillmore, Jaimee          11 Episcopal Eagles       24.71      24.37        
  3 Kaywork, Aly              SR Fernandina Beach       24.81      24.86        
  4 Soapes, Chandler          10 Bolles                 24.94      25.09        
  5 Aubley, Brittany           9 Bolles                 25.12      25.12        
  6 Riley, Christi            08 Episcopal Eagles       25.37      25.18        
  7 Cason, Jordan             12 Rickards               25.84      25.66        
  8 Soapes, Kandes             8 Bolles                 26.02      25.86        
B - Final
  9 Loyd, Taylor              12 Bay                    26.16      26.31        
 10 Marshall, Lindsay         10 StJohnsCntryDay        26.20      26.32        
 11 Nohmer, Sarah             SO Arnold                 27.72      27.76        
 12 Pederson, Rachel          SO Umatilla               28.45      27.97        
 13 Bennett, Laura             8 P.K. Yonge             28.23      28.08        
 14 Sober, Suzi                  Knights                28.15      28.42        
 15 Ushko, Ashley             SO Umatilla               28.76      29.48        
 16 Jacob, Audrina            JR Arnold                 28.80      29.91        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stanfield, Stacey         11 Bolles                 24.68      24.45        
  2 Gillmore, Jaimee          11 Episcopal Eagles       25.04      24.71        
  3 Kaywork, Aly              SR Fernandina Beach       24.56      24.81        
  4 Soapes, Chandler          10 Bolles                 25.43      24.94        
  5 Aubley, Brittany           9 Bolles                 25.11      25.12        
  6 Riley, Christi            08 Episcopal Eagles       25.13      25.37        
  7 Cason, Jordan             12 Rickards               26.08      25.84        
  8 Soapes, Kandes             8 Bolles                 25.64      26.02        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Loyd, Taylor              12 Bay                    26.25      26.16        
 10 Marshall, Lindsay         10 StJohnsCntryDay        26.04      26.20        
 11 Nohmer, Sarah             SO Arnold                 27.82      27.72        
 12 Sober, Suzi                  Knights                28.27      28.15        
 13 Bennett, Laura             8 P.K. Yonge             28.72      28.23        
 14 Pederson, Rachel          SO Umatilla               27.98      28.45        
 15 Ushko, Ashley             SO Umatilla               29.05      28.76        
 16 Jacob, Audrina            JR Arnold                 28.42      28.80        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bommarito, Anna           SO Mount Dora             29.46      28.83        
 18 McGrew, Devin             FR Rutherford             29.39      28.90        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Baumrucker, Camille       SO Bish. McLaughlin       30.75      29.59        
 20 Carbaugh, Caley           10 St. John's Luth.       29.81      29.61        
 21 Penn, Marissa             10 Crystal River          28.59      29.65        
 22 Sober, Elizabeth          JR Knights                29.55      29.94        
 23 Eldridge, Kaity           JR Arnold                 30.45      30.07        
 24 Nadeau, Kaylee             9 Villages               30.94      30.69        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.49        2008 Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State: # 20.11        2009 Micheal Saco, Miami Palmetto                 
                20.91  AA-A
                21.21  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sadsad, Chris             12 Bolles                 21.59      21.06 AA-C   
  2 Frank, George             11 Bolles                 21.92      21.71        
  3 DeGidio, Evan             11 Episcopal Eagles       22.44      22.51        
  4 Fonteno, Michael           9 Bolles                 22.93      22.57        
  5 Clutch, JD                11 Bay                    23.08      22.92        
  6 Kendrick, Christopher     SR Baldwin                23.01      23.02        
  7 Brown, Alex               SR Providence             23.03      23.23        
  8 Turnage, Preston          11 Rickards               23.06      23.55        
B - Final
  9 Raymond, Jack             12 Episcopal Eagles       23.29      23.42        
 10 Sones, Clay               SO Providence             23.34      23.46        
 11 Uzzolino, Bryce           11 Trinity Catholic       23.25      23.55        
 12 Rodriguez, Lorne          12 Crystal River          23.32      23.74        
 13 Ralston, Riley            10 Rickards               23.64      23.91        
 14 Mock, Dylan                9 Bay                    24.09      23.97        
 15 Rust, Robert              SR Maclay                 23.95      24.16        
 16 Buch, Julius              11 P.K. Yonge             24.55      24.75        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.49        2008 Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State: # 20.11        2009 Micheal Saco, Miami Palmetto                 
                20.91  AA-A
                21.21  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sadsad, Chris             12 Bolles                 21.34      21.59        
  2 Frank, George             11 Bolles                 22.15      21.92        
  3 DeGidio, Evan             11 Episcopal Eagles       23.07      22.44        
  4 Fonteno, Michael           9 Bolles                 22.91      22.93        
  5 Kendrick, Christopher     SR Baldwin                23.07      23.01        
  6 Brown, Alex               SR Providence             23.83      23.03        
  7 Turnage, Preston          11 Rickards               23.35      23.06        
  8 Clutch, JD                11 Bay                    22.82      23.08        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Uzzolino, Bryce           11 Trinity Catholic       23.93      23.25        
 10 Raymond, Jack             12 Episcopal Eagles       23.57      23.29        
 11 Rodriguez, Lorne          12 Crystal River          24.13      23.32        
 12 Sones, Clay               SO Providence             23.73      23.34        
 13 Ralston, Riley            10 Rickards               24.05      23.64        
 14 Rust, Robert              SR Maclay                 24.09      23.95        
 15 Mock, Dylan                9 Bay                    24.43      24.09        
 16 Buch, Julius              11 P.K. Yonge             24.85      24.55        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nohmer, Jake              SR Arnold                 24.30      24.67        
 18 Easterbrook, Garrett      SR Mount Dora             24.98      24.75        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Turek, Matt               10 Crystal River          25.51      24.77        
 20 Dietz, Zach               FR Arnold                 25.24      24.88        
 21 Mercadante, Peter         11 Pasco                  24.74      24.99        
 22 DeMarco, Ryan             11 Villages               25.06      25.35        
 23 Knudsen, Kyle             12 Villages               25.52      25.93        
 24 Kaufman, Aaron            10 Bay                    24.99      26.14        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spann, Kirstin            JR Maclay                342.10     398.49        
  2 Glasser, Jill              8 Bolles                432.90     362.25        
  3 Oxford, Mallory           12 Crystal River         376.70     355.55        
  4 Siebold, Maddie           FR Bish. McLaughlin      380.50     345.68        
  5 Porter, Owyn              SO Fernandina Beach      402.10     323.90        
  6 Lampp, Cheyenne           FR Yulee                 333.45     291.60        
  7 McLauchlan, Katerina      10 Bolles                317.05     285.85        
  8 Heinrichsen, Kayla        11 Bolles                337.30     281.95        
  9 Acree, Alexandra           9 Bolles                297.90     280.80        
 10 Kelley, Carlee            JR Arnold                281.05     233.50        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Christopher      SO Rutherford            479.95     393.15        
  2 Fitzgerald, Cullen        11 P.K. Yonge            503.90     375.98        
  3 Tyre, Alex                10 Bolles                430.10     371.70        
  4 Abellera, Richmond        SO Florida High          329.85     294.15        
  5 Sammet, Trevor            SO Cardinals             349.15     293.30        
  6 Cunningham, Ellis         08 P.K. Yonge            340.01     280.35        
  7 Thomas, Ryan              FR Arnold                280.80     225.00        
 -- Gibson, Trevor            11 Pasco                 285.35         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Plantation               
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fonteno, Megan            12 Bolles                 57.24      56.51 AA-C   
                  26.20       56.51 (30.31)                                        
  2 Skinner, Ellie            12 Bolles                 59.45      58.74        
                  27.79       58.74 (30.95)                                        
  3 Schmidt, Kasey             8 Bolles               1:01.83    1:01.14        
                  28.44     1:01.14 (32.70)                                        
  4 Williams, Kahra           08 P.K. Yonge           1:02.96    1:02.03        
                  29.30     1:02.03 (32.73)                                        
  5 Rowell, Marilyn           10 Episcopal Eagles     1:02.72    1:02.39        
                  29.15     1:02.39 (33.24)                                        
  6 Sweeney, Kristin          SO Maclay               1:03.72    1:02.70        
                  29.33     1:02.70 (33.37)                                        
  7 Lawler, Christina         09 Episcopal Eagles     1:03.28    1:03.71        
                  30.40     1:03.71 (33.31)                                        
  8 McDonald, Jamie           SO Arnold               1:03.67    1:03.99        
                  29.87     1:03.99 (34.12)                                        
B - Final
  9 Watkins, Justine           7 Providence           1:03.94    1:04.98        
                  29.42     1:04.98 (35.56)                                        
 10 Davis, Elizabeth          10 Episcopal Eagles     1:05.09    1:05.23        
                  30.09     1:05.23 (35.14)                                        
 11 Stanley, Mackenzie        SO Providence           1:06.01    1:06.21        
                  30.94     1:06.21 (35.27)                                        
 12 Cropanese, Jemma          SO Bish. McLaughlin     1:07.32    1:06.34        
                  30.67     1:06.34 (35.67)                                        
 13 Swartz, Peyton            FR Maclay               1:08.00    1:08.73        
                  32.00     1:08.73 (36.73)                                        
 14 Cross, Linzey             10 SHS                  1:13.17    1:11.16        
                  32.17     1:11.16 (38.99)                                        
 15 Scarborough, Grace        06 P.K. Yonge           1:13.42    1:12.47        
                  34.48     1:12.47 (37.99)                                        
 -- Jacob, Audrina            JR Arnold               1:12.03         DQ        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Plantation               
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fonteno, Megan            12 Bolles                 56.33      57.24        
                  26.71       57.24 (30.53)                                        
  2 Skinner, Ellie            12 Bolles                 59.92      59.45        
                  28.20       59.45 (31.25)                                        
  3 Schmidt, Kasey             8 Bolles               1:01.12    1:01.83        
                  28.56     1:01.83 (33.27)                                        
  4 Rowell, Marilyn           10 Episcopal Eagles     1:03.48    1:02.72        
                  29.43     1:02.72 (33.29)                                        
  5 Williams, Kahra           08 P.K. Yonge           1:02.01    1:02.96        
                  28.99     1:02.96 (33.97)                                        
  6 Lawler, Christina         09 Episcopal Eagles     1:06.62    1:03.28        
                  30.14     1:03.28 (33.14)                                        
  7 McDonald, Jamie           SO Arnold               1:04.40    1:03.67        
                  29.39     1:03.67 (34.28)                                        
  8 Sweeney, Kristin          SO Maclay               1:03.14    1:03.72        
                  30.10     1:03.72 (33.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Watkins, Justine           7 Providence           1:04.99    1:03.94        
                  29.50     1:03.94 (34.44)                                        
 10 Davis, Elizabeth          10 Episcopal Eagles     1:08.12    1:05.09        
                  30.02     1:05.09 (35.07)                                        
 11 Stanley, Mackenzie        SO Providence           1:06.24    1:06.01        
                  30.58     1:06.01 (35.43)                                        
 12 Cropanese, Jemma          SO Bish. McLaughlin     1:05.16    1:07.32        
                  30.94     1:07.32 (36.38)                                        
 13 Swartz, Peyton            FR Maclay               1:07.00    1:08.00        
                  31.25     1:08.00 (36.75)                                        
 14 Jacob, Audrina            JR Arnold               1:11.61    1:12.03        
                  32.07     1:12.03 (39.96)                                        
 15 Cross, Linzey             10 SHS                  1:16.10    1:13.17        
                  32.47     1:13.17 (40.70)                                        
 16 Scarborough, Grace        06 P.K. Yonge           1:12.81    1:13.42        
                  34.32     1:13.42 (39.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Donahue, Patty            SR P'Cola Catholic      1:14.45    1:13.82        
                  33.51     1:13.82 (40.31)                                        
 18 Sober, Suzi                  Knights              1:16.34    1:15.59        
                  34.24     1:15.59 (41.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kofmehl, Victoria         10 Crystal River        1:14.79    1:16.30        
                  36.47     1:16.30 (39.83)                                        
 20 Duminie, Nichole          JR Umatilla             1:23.59    1:22.47        
                  35.89     1:22.47 (46.58)                                        
 21 Christmas, Shannon        11 Pasco                1:28.20    1:24.18        
                  37.78     1:24.18 (46.40)                                        
 22 Zuber, Taylor             12 Villages             1:24.47    1:31.63        
                  42.16     1:31.63 (49.47)                                        
 -- Marvin, Heather           SR Rutherford           1:23.81         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Schooling, Joseph          9 Bolles                 53.03      51.14        
                  23.64       51.14 (27.50)                                        
  2 Sadsad, Chris             12 Bolles                 53.60      51.89        
                  24.55       51.89 (27.34)                                        
  3 Lujan Rivera, Sergio      12 Bolles                 53.76      53.45        
                  24.54       53.45 (28.91)                                        
  4 Numbers, Paul             12 Bolles                 55.27      54.31        
                  25.54       54.31 (28.77)                                        
  5 Brown, Alex               SR Providence             54.67      54.90        
                  25.64       54.90 (29.26)                                        
  6 Moreno, Ramon             12 Crystal River          56.18      56.16        
                  26.02       56.16 (30.14)                                        
  7 Moore, Christian          SR Maclay                 58.91      57.82        
                  26.34       57.82 (31.48)                                        
  8 Walker, Billy             09 Episcopal Eagles       58.37      58.54        
                  27.43       58.54 (31.11)                                        
B - Final
  9 David, Andrew             JR Providence             58.97      59.03        
                  26.96       59.03 (32.07)                                        
 10 Wu, Richard               JR Cardinals              59.33      59.72        
                  27.80       59.72 (31.92)                                        
 11 Redig, Corey              12 Rickards             1:01.80    1:00.71        
                  28.45     1:00.71 (32.26)                                        
 12 Roosa, Josh               11 Villages             1:02.39    1:01.69        
                  28.89     1:01.69 (32.80)                                        
 13 Cauthen, Jake             11 Bay                  1:01.25    1:02.32        
                  29.19     1:02.32 (33.13)                                        
 14 Quick, Marshall           JR Florida High         1:03.40    1:03.15        
                  28.71     1:03.15 (34.44)                                        
 15 McAdams, Keenam           SR Arnold               1:05.03    1:05.44        
                  30.11     1:05.44 (35.33)                                        
 16 McCullough, Ailin          9 P.K. Yonge           1:05.86    1:05.82        
                  30.50     1:05.82 (35.32)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schooling, Joseph          9 Bolles                 51.89      53.03        
                  24.62       53.03 (28.41)                                        
  2 Sadsad, Chris             12 Bolles                 52.64      53.60        
                  25.49       53.60 (28.11)                                        
  3 Lujan Rivera, Sergio      12 Bolles                 53.28      53.76        
                  24.68       53.76 (29.08)                                        
  4 Brown, Alex               SR Providence             56.17      54.67        
                  25.98       54.67 (28.69)                                        
  5 Numbers, Paul             12 Bolles                 53.60      55.27        
                  25.94       55.27 (29.33)                                        
  6 Moreno, Ramon             12 Crystal River          57.08      56.18        
                  26.09       56.18 (30.09)                                        
  7 Walker, Billy             09 Episcopal Eagles       58.56      58.37        
                  27.57       58.37 (30.80)                                        
  8 Moore, Christian          SR Maclay                 59.99      58.91        
                  27.36       58.91 (31.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 David, Andrew             JR Providence             59.24      58.97        
                  26.93       58.97 (32.04)                                        
 10 Wu, Richard               JR Cardinals              59.45      59.33        
                  27.22       59.33 (32.11)                                        
 11 Cauthen, Jake             11 Bay                  1:01.28    1:01.25        
                  28.47     1:01.25 (32.78)                                        
 12 Redig, Corey              12 Rickards             1:01.58    1:01.80        
                  28.63     1:01.80 (33.17)                                        
 13 Roosa, Josh               11 Villages             1:01.90    1:02.39        
                  29.45     1:02.39 (32.94)                                        
 14 Quick, Marshall           JR Florida High         1:03.30    1:03.40        
                  28.46     1:03.40 (34.94)                                        
 15 McAdams, Keenam           SR Arnold               1:06.93    1:05.03        
                  29.64     1:05.03 (35.39)                                        
 16 McCullough, Ailin          9 P.K. Yonge           1:05.30    1:05.86        
                  30.40     1:05.86 (35.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Machuca, Nicholas         JR Rutherford           1:11.18    1:06.76        
                  31.10     1:06.76 (35.66)                                        
 18 Alfred, Jonathan          11 St. John's Luth.     1:09.10    1:07.12        
                  30.23     1:07.12 (36.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smart, Chris              11 SHS                  1:07.47    1:07.20        
                  29.51     1:07.20 (37.69)                                        
 20 Liptak, Sky               JR Mount Dora           1:01.71    1:07.49        
                  30.78     1:07.49 (36.71)                                        
 21 Garcia, Moises            SO Mount Dora           1:07.53    1:09.41        
                  32.19     1:09.41 (37.22)                                        
 22 Morrison, Carl            SR Rutherford           1:12.25    1:10.66        
                  31.30     1:10.66 (39.36)                                        
 23 Dunn, Austin              12 Villages             1:11.45    1:11.17        
                  31.54     1:11.17 (39.63)                                        
 24 Lauterbock, Luke          SR Mount Dora           1:07.73    1:12.69        
                  32.62     1:12.69 (40.07)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stanfield, Stacey         11 Bolles                 54.13      51.67 AA-C   
                  24.87       51.67 (26.80)                                        
  2 Blum, Marina              11 Bolles                 53.48      53.46        
                  25.67       53.46 (27.79)                                        
  3 Gillmore, Jaimee          11 Episcopal Eagles       55.31      54.26        
                  25.84       54.26 (28.42)                                        
  4 Priest, Corinne           SO Fernandina Beach       54.34      54.49        
                  26.48       54.49 (28.01)                                        
  5 Skinner, Virginia         10 Bolles                 54.24      54.67        
                  26.83       54.67 (27.84)                                        
  6 Hartje, Amelia             8 Bolles                 55.17      54.68        
                  26.19       54.68 (28.49)                                        
  7 Kaywork, Aly              SR Fernandina Beach       54.55      54.77        
                  26.57       54.77 (28.20)                                        
  8 Hernandez, Cristina       12 Episcopal Eagles       55.28      55.51        
                  27.04       55.51 (28.47)                                        
B - Final
  9 Cason, Jordan             12 Rickards               56.33      56.29        
                  27.17       56.29 (29.12)                                        
 10 Loyd, Taylor              12 Bay                    57.09      57.40        
                  28.05       57.40 (29.35)                                        
 11 Bedosky, Anya             SR Maclay               1:01.16    1:00.19        
                  29.46     1:00.19 (30.73)                                        
 12 Palhof, Masumi            12 Crystal River        1:00.50    1:00.58        
                  28.67     1:00.58 (31.91)                                        
 13 Pederson, Rachel          SO Umatilla             1:03.04    1:03.22        
                  30.36     1:03.22 (32.86)                                        
 14 Pinks, Morgan              8 P.K. Yonge           1:04.04    1:04.13        
                  30.53     1:04.13 (33.60)                                        
 15 Nohmer, Sarah             SO Arnold               1:02.62    1:04.32        
                  30.37     1:04.32 (33.95)                                        
 16 Cropanese, Jemma          SO Bish. McLaughlin     1:02.84    1:05.47        
                  30.32     1:05.47 (35.15)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blum, Marina              11 Bolles                 55.70      53.48        
                  25.88       53.48 (27.60)                                        
  2 Stanfield, Stacey         11 Bolles                 53.30      54.13        
                  25.85       54.13 (28.28)                                        
  3 Skinner, Virginia         10 Bolles                 55.90      54.24        
                  26.59       54.24 (27.65)                                        
  4 Priest, Corinne           SO Fernandina Beach       54.89      54.34        
                  26.32       54.34 (28.02)                                        
  5 Kaywork, Aly              SR Fernandina Beach       54.63      54.55        
                  26.42       54.55 (28.13)                                        
  6 Hartje, Amelia             8 Bolles                 54.79      55.17        
                  26.99       55.17 (28.18)                                        
  7 Hernandez, Cristina       12 Episcopal Eagles       56.50      55.28        
                  26.85       55.28 (28.43)                                        
  8 Gillmore, Jaimee          11 Episcopal Eagles       54.80      55.31        
                  26.72       55.31 (28.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cason, Jordan             12 Rickards               56.61      56.33        
                  27.37       56.33 (28.96)                                        
 10 Loyd, Taylor              12 Bay                    57.53      57.09        
                  27.48       57.09 (29.61)                                        
 11 Palhof, Masumi            12 Crystal River          59.63    1:00.50        
                  28.71     1:00.50 (31.79)                                        
 12 Bedosky, Anya             SR Maclay                 59.71    1:01.16        
                  29.76     1:01.16 (31.40)                                        
 13 Nohmer, Sarah             SO Arnold               1:02.03    1:02.62        
                  29.59     1:02.62 (33.03)                                        
 14 Cropanese, Jemma          SO Bish. McLaughlin     1:01.49    1:02.84        
                  29.47     1:02.84 (33.37)                                        
 15 Pederson, Rachel          SO Umatilla             1:01.74    1:03.04        
                  29.94     1:03.04 (33.10)                                        
 16 Pinks, Morgan              8 P.K. Yonge           1:06.03    1:04.04        
                  30.25     1:04.04 (33.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brothers, Lindsey         10 SHS                  1:05.97    1:04.78        
                  31.66     1:04.78 (33.12)                                        
 18 McGrew, Devin             FR Rutherford           1:08.38    1:05.57        
                  30.58     1:05.57 (34.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ushko, Ashley             SO Umatilla             1:05.45    1:05.83        
                  31.56     1:05.83 (34.27)                                        
 20 Williams, Kayleigh        10 St. John's Luth.     1:09.03    1:06.09        
                  30.48     1:06.09 (35.61)                                        
 21 Tobener, Lizzy            11 P.K. Yonge           1:08.54    1:06.99        
                  32.03     1:06.99 (34.96)                                        
 22 Bommarito, Anna           SO Mount Dora           1:08.18    1:07.14        
                  30.91     1:07.14 (36.23)                                        
 23 Mossell, Elizabeth        SO Maclay               1:06.68    1:08.09        
                  32.33     1:08.09 (35.76)                                        
 -- Toole, Rigell             FR Arnold               1:08.80         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.05        2008 Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Colin           12 Bolles                 48.13      46.98        
                  23.06       46.98 (23.92)                                        
  2 Frank, George             11 Bolles                 47.76      47.51        
                  22.93       47.51 (24.58)                                        
  3 D'Alessandro, Teo         11 Bolles                 47.55      47.69        
                  23.18       47.69 (24.51)                                        
  4 Oakes, Malachi            12 Crystal River          48.51      48.34        
                  23.53       48.34 (24.81)                                        
  5 Briggs, Joey              10 Rickards               48.92      48.86        
                  23.44       48.86 (25.42)                                        
  6 Caballero Cassanova, Jav   9 Bolles                 48.91      48.90        
                  23.36       48.90 (25.54)                                        
  7 Harrington, Brian         SR Providence             48.94      49.24        
                  23.45       49.24 (25.79)                                        
  8 Kendrick, Christopher     SR Baldwin                49.84      49.73        
                  23.85       49.73 (25.88)                                        
B - Final
  9 Treat, Taylor             11 OAKL                   50.67      51.21        
                  24.67       51.21 (26.54)                                        
 10 DeGidio, Evan             11 Episcopal Eagles       50.94      51.22        
                  24.85       51.22 (26.37)                                        
 11 Ralston, Riley            10 Rickards               52.69      52.74        
                  25.29       52.74 (27.45)                                        
 12 Reynolds, Carter          SO Arnold                 54.94      54.07        
                  25.95       54.07 (28.12)                                        
 13 Rust, John                JR Maclay                 54.03      54.28        
                  25.51       54.28 (28.77)                                        
 14 Rust, Robert              SR Maclay                 54.39      54.69        
                  25.84       54.69 (28.85)                                        
 15 Dietz, Zach               FR Arnold                 55.25      55.70        
                  25.96       55.70 (29.74)                                        
 16 Maseman, Carl             SR Mount Dora             55.80      59.43        
                  27.57       59.43 (31.86)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.05        2008 Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 D'Alessandro, Teo         11 Bolles                 47.96      47.55        
                  22.93       47.55 (24.62)                                        
  2 Frank, George             11 Bolles                 48.23      47.76        
                  22.84       47.76 (24.92)                                        
  3 Hamilton, Colin           12 Bolles                 48.04      48.13        
                  23.17       48.13 (24.96)                                        
  4 Oakes, Malachi            12 Crystal River          50.09      48.51        
                  23.59       48.51 (24.92)                                        
  5 Caballero Cassanova, Jav   9 Bolles                 50.28      48.91        
                  23.47       48.91 (25.44)                                        
  6 Briggs, Joey              10 Rickards               49.63      48.92        
                  23.16       48.92 (25.76)                                        
  7 Harrington, Brian         SR Providence             48.54      48.94        
                  23.47       48.94 (25.47)                                        
  8 Kendrick, Christopher     SR Baldwin                50.88      49.84        
                  24.05       49.84 (25.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Treat, Taylor             11 OAKL                   50.25      50.67        
                  24.17       50.67 (26.50)                                        
 10 DeGidio, Evan             11 Episcopal Eagles       51.90      50.94        
                  24.50       50.94 (26.44)                                        
 11 Ralston, Riley            10 Rickards               52.64      52.69        
                  25.06       52.69 (27.63)                                        
 12 Rust, John                JR Maclay                 55.22      54.03        
                  25.23       54.03 (28.80)                                        
 13 Rust, Robert              SR Maclay                 53.40      54.39        
                  25.93       54.39 (28.46)                                        
 14 Reynolds, Carter          SO Arnold                 55.52      54.94        
                  25.92       54.94 (29.02)                                        
 15 Dietz, Zach               FR Arnold                 56.21      55.25        
                  26.39       55.25 (28.86)                                        
 16 Maseman, Carl             SR Mount Dora             56.96      55.80        
                  26.97       55.80 (28.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mercadante, Peter         11 Pasco                  55.41      56.19        
                  26.00       56.19 (30.19)                                        
 18 Owen, Kurt                12 Bay                    56.54      56.33        
                  27.50       56.33 (28.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cauthen, Jake             11 Bay                    56.58      57.54        
                  27.82       57.54 (29.72)                                        
 20 Oltz, Ryan                10 St. John's Luth.       59.44      57.55        
                  27.70       57.55 (29.85)                                        
 21 Ritten, Cody              SR Mount Dora             56.98      57.68        
                  27.14       57.68 (30.54)                                        
 22 Easterbrook, Garrett      SR Mount Dora             56.86      58.00        
                  26.45       58.00 (31.55)                                        
 23 Amole, Jacob              SR Umatilla               59.24      59.70        
                  26.94       59.70 (32.76)                                        
 24 Jacobson, Jordan          12 Villages               58.78    1:01.02        
                  28.87     1:01.02 (32.15)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neidigh, Lauren           12 Bolles               5:08.84    4:54.87 AA-C   
                  26.41       55.19 (28.78)     1:24.51 (29.32)     1:54.46 (29.95)
        2:24.08 (29.62)     2:54.07 (29.99)     3:24.35 (30.28)     3:55.15 (30.80)
        4:25.89 (30.74)     4:54.87 (28.98)                                        
  2 Neidigh, Ashley           10 Bolles               5:09.32    5:05.45        
                  27.58       57.71 (30.13)     1:28.75 (31.04)     1:59.44 (30.69)
        2:29.86 (30.42)     3:00.47 (30.61)     3:31.54 (31.07)     4:03.28 (31.74)
        4:34.70 (31.42)     5:05.45 (30.75)                                        
  3 Bistrow, Ana              JR Providence           5:18.55    5:14.03        
                  28.75       59.92 (31.17)     1:31.59 (31.67)     2:03.46 (31.87)
        2:35.34 (31.88)     3:07.22 (31.88)     3:39.42 (32.20)     4:11.53 (32.11)
        4:43.32 (31.79)     5:14.03 (30.71)                                        
  4 Talwar, Ali               10 Bolles               5:18.60    5:14.44        
                  28.90     1:00.27 (31.37)     1:32.08 (31.81)     2:04.34 (32.26)
        2:36.33 (31.99)     3:08.55 (32.22)     3:40.98 (32.43)     4:12.66 (31.68)
        4:44.39 (31.73)     5:14.44 (30.05)                                        
  5 Rahael, Samantha          11 Bolles               5:18.45    5:14.66        
                  28.09       59.35 (31.26)     1:31.49 (32.14)     2:03.52 (32.03)
        2:35.75 (32.23)     3:08.11 (32.36)     3:40.39 (32.28)     4:12.36 (31.97)
        4:44.14 (31.78)     5:14.66 (30.52)                                        
  6 O'Campo, Gabby            11 Trinity Catholic     5:20.14    5:19.63        
                  29.22     1:00.38 (31.16)     1:32.30 (31.92)     2:04.79 (32.49)
        2:37.09 (32.30)     3:09.26 (32.17)     3:41.48 (32.22)     4:14.33 (32.85)
        4:47.19 (32.86)     5:19.63 (32.44)                                        
  7 Gazia, Nicole             JR Arnold               5:25.82    5:19.66        
                  29.04     1:00.69 (31.65)     1:32.44 (31.75)     2:05.09 (32.65)
        2:37.76 (32.67)     3:10.12 (32.36)     3:42.66 (32.54)     4:15.76 (33.10)
        4:48.83 (33.07)     5:19.66 (30.83)                                        
  8 Truthan, Krissy           12 Trinity Catholic     5:25.38    5:28.06        
                  29.65     1:01.64 (31.99)     1:34.51 (32.87)     2:07.61 (33.10)
        2:41.22 (33.61)     3:14.72 (33.50)     3:48.26 (33.54)     4:21.89 (33.63)
        4:55.51 (33.62)     5:28.06 (32.55)                                        
B - Final
  9 Wells, Ali                11 Episcopal Eagles     5:28.38    5:26.15        
                  30.19     1:02.46 (32.27)     1:35.63 (33.17)     2:09.11 (33.48)
        2:41.84 (32.73)     3:14.91 (33.07)     3:48.20 (33.29)     4:21.78 (33.58)
        4:54.46 (32.68)     5:26.15 (31.69)                                        
 10 Troia, Allison            12 Bay                  5:30.81    5:28.46        
                  30.88     1:03.87 (32.99)     1:37.28 (33.41)     2:10.23 (32.95)
        2:43.25 (33.02)     3:16.40 (33.15)     3:49.63 (33.23)     4:22.69 (33.06)
        4:55.82 (33.13)     5:28.46 (32.64)                                        
 11 Zerkowski, Madi           SO Cardinals            5:27.45    5:38.41        
                  30.12     1:02.59 (32.47)     1:36.23 (33.64)     2:09.81 (33.58)
        2:43.77 (33.96)     3:18.40 (34.63)     3:53.62 (35.22)     4:28.76 (35.14)
        5:04.12 (35.36)     5:38.41 (34.29)                                        
 12 Sweeney, Kristin          SO Maclay               5:48.37    5:48.30        
                  31.52     1:05.89 (34.37)     1:40.94 (35.05)     2:16.44 (35.50)
        2:51.88 (35.44)     3:27.49 (35.61)     4:03.25 (35.76)     4:38.33 (35.08)
        5:13.71 (35.38)     5:48.30 (34.59)                                        
 13 Woodrum, Rebecca          11 Bay                  6:07.03    5:59.42        
                  31.89     1:07.06 (35.17)     1:42.94 (35.88)     2:19.48 (36.54)
        2:56.86 (37.38)     3:33.85 (36.99)     4:11.45 (37.60)     4:49.47 (38.02)
        5:26.97 (37.50)     5:59.42 (32.45)                                        
 14 Beadle, Kayla             10 Episcopal Eagles     6:03.23    6:07.01        
                  32.51     1:09.14 (36.63)     1:47.22 (38.08)     2:25.61 (38.39)
        3:02.99 (37.38)     3:40.71 (37.72)     4:18.73 (38.02)     4:56.88 (38.15)
        5:33.79 (36.91)     6:07.01 (33.22)                                        
 15 Brown, Abbey              10 Crystal River        5:57.66    6:07.96        
                  32.15     1:07.22 (35.07)     1:43.95 (36.73)     2:21.58 (37.63)
        2:59.53 (37.95)     3:37.47 (37.94)     4:15.99 (38.52)     4:54.44 (38.45)
        5:32.41 (37.97)     6:07.96 (35.55)                                        
 16 Churchwell, Emily         SR Arnold               6:15.19    6:14.78        
                  32.70     1:08.92 (36.22)     1:46.42 (37.50)     2:24.86 (38.44)
        3:03.18 (38.32)     3:41.40 (38.22)     4:19.98 (38.58)     4:58.71 (38.73)
        5:37.14 (38.43)     6:14.78 (37.64)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Neidigh, Lauren           12 Bolles               4:57.19    5:08.84        
                  28.06       58.76 (30.70)     1:29.71 (30.95)     2:00.80 (31.09)
        2:32.09 (31.29)     3:03.19 (31.10)     3:34.39 (31.20)     4:05.78 (31.39)
        4:37.23 (31.45)     5:08.84 (31.61)                                        
  2 Neidigh, Ashley           10 Bolles               4:57.53    5:09.32        
                  28.58       59.65 (31.07)     1:30.85 (31.20)     2:02.36 (31.51)
        2:33.34 (30.98)     3:04.70 (31.36)     3:36.16 (31.46)     4:07.72 (31.56)
        4:38.77 (31.05)     5:09.32 (30.55)                                        
  3 Rahael, Samantha          11 Bolles               5:11.35    5:18.45        
                  28.73       59.94 (31.21)     1:31.64 (31.70)     2:04.03 (32.39)
        2:36.38 (32.35)     3:09.01 (32.63)     3:41.80 (32.79)     4:14.37 (32.57)
        4:46.90 (32.53)     5:18.45 (31.55)                                        
  4 Bistrow, Ana              JR Providence           5:22.22    5:18.55        
                  29.58     1:00.89 (31.31)     1:32.95 (32.06)     2:05.24 (32.29)
        2:37.37 (32.13)     3:09.65 (32.28)     3:41.92 (32.27)     4:14.49 (32.57)
        4:46.80 (32.31)     5:18.55 (31.75)                                        
  5 Talwar, Ali               10 Bolles               5:10.64    5:18.60        
                  29.58     1:01.37 (31.79)     1:33.56 (32.19)     2:05.79 (32.23)
        2:38.23 (32.44)     3:10.88 (32.65)     3:43.18 (32.30)     4:15.56 (32.38)
        4:47.67 (32.11)     5:18.60 (30.93)                                        
  6 O'Campo, Gabby            11 Trinity Catholic     5:29.48    5:20.14        
                  29.04     1:00.46 (31.42)     1:32.54 (32.08)     2:04.52 (31.98)
        2:36.75 (32.23)     3:09.43 (32.68)     3:42.10 (32.67)     4:15.00 (32.90)
        4:47.97 (32.97)     5:20.14 (32.17)                                        
  7 Truthan, Krissy           12 Trinity Catholic     5:36.67    5:25.38        
                  29.66     1:01.60 (31.94)     1:34.61 (33.01)     2:07.68 (33.07)
        2:40.84 (33.16)     3:14.17 (33.33)     3:47.33 (33.16)     4:20.48 (33.15)
        4:53.71 (33.23)     5:25.38 (31.67)                                        
  8 Gazia, Nicole             JR Arnold               5:27.50    5:25.82        
                  29.54     1:01.23 (31.69)     1:33.52 (32.29)     2:05.99 (32.47)
        2:38.84 (32.85)     3:12.18 (33.34)     3:46.30 (34.12)     4:20.51 (34.21)
        4:54.22 (33.71)     5:25.82 (31.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zerkowski, Madi           SO Cardinals            5:33.12    5:27.45        
                  29.81     1:01.84 (32.03)     1:34.42 (32.58)     2:07.58 (33.16)
        2:40.81 (33.23)     3:14.20 (33.39)     3:47.78 (33.58)     4:21.15 (33.37)
        4:54.51 (33.36)     5:27.45 (32.94)                                        
 10 Wells, Ali                11 Episcopal Eagles     5:41.09    5:28.38        
                  30.46     1:03.13 (32.67)     1:36.28 (33.15)     2:10.13 (33.85)
        2:43.27 (33.14)     3:16.52 (33.25)     3:49.97 (33.45)     4:23.39 (33.42)
        4:56.43 (33.04)     5:28.38 (31.95)                                        
 11 Troia, Allison            12 Bay                  5:26.76    5:30.81        
                  30.39     1:03.24 (32.85)     1:36.28 (33.04)     2:09.42 (33.14)
        2:42.75 (33.33)     3:16.12 (33.37)     3:49.86 (33.74)     4:23.62 (33.76)
        4:57.11 (33.49)     5:30.81 (33.70)                                        
 12 Sweeney, Kristin          SO Maclay               5:45.57    5:48.37        
                  31.91     1:06.39 (34.48)     1:41.49 (35.10)     2:16.64 (35.15)
        2:51.86 (35.22)     3:27.28 (35.42)     4:02.75 (35.47)     4:38.66 (35.91)
        5:14.20 (35.54)     5:48.37 (34.17)                                        
 13 Brown, Abbey              10 Crystal River        6:02.35    5:57.66        
                  32.18     1:07.70 (35.52)     1:44.27 (36.57)     2:20.79 (36.52)
        2:57.28 (36.49)     3:33.85 (36.57)     4:10.60 (36.75)     4:47.13 (36.53)
        5:23.34 (36.21)     5:57.66 (34.32)                                        
 14 Beadle, Kayla             10 Episcopal Eagles     6:06.51    6:03.23        
                  30.62     1:05.20 (34.58)     1:41.68 (36.48)     2:18.78 (37.10)
        2:56.38 (37.60)     3:34.08 (37.70)     4:11.90 (37.82)     4:50.05 (38.15)
        5:27.42 (37.37)     6:03.23 (35.81)                                        
 15 Woodrum, Rebecca          11 Bay                  6:05.67    6:07.03        
                  31.16     1:05.89 (34.73)     1:42.16 (36.27)     2:19.30 (37.14)
        2:57.17 (37.87)     3:35.46 (38.29)     4:14.23 (38.77)     4:53.82 (39.59)
        5:31.91 (38.09)     6:07.03 (35.12)                                        
 16 Churchwell, Emily         SR Arnold               6:10.37    6:15.19        
                  33.04     1:10.23 (37.19)     1:47.72 (37.49)     2:25.05 (37.33)
        3:02.91 (37.86)     3:41.36 (38.45)     4:19.86 (38.50)     4:58.92 (39.06)
        5:37.75 (38.83)     6:15.19 (37.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dixon, Tara               JR St. Francis          6:21.51    6:18.99        
                  32.64     1:08.84 (36.20)     1:46.14 (37.30)     2:24.24 (38.10)
        3:02.72 (38.48)     3:41.95 (39.23)     4:21.30 (39.35)     5:01.02 (39.72)
        5:40.50 (39.48)     6:18.99 (38.49)                                        
 18 Doyle, Casey              JR Arnold               6:14.61    6:19.94        
                  33.60     1:10.94 (37.34)     1:49.69 (38.75)     2:28.58 (38.89)
                                                    4:27.00 ( )     5:06.06 (39.06)
        5:43.99 (37.93)     6:19.94 (35.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Glazer, Morgan            JR Florida High         6:24.00    6:32.72        
                  34.84     1:12.74 (37.90)     1:52.70 (39.96)     2:32.33 (39.63)
        3:12.86 (40.53)     3:53.05 (40.19)     4:33.58 (40.53)     5:13.71 (40.13)
        5:53.70 (39.99)     6:32.72 (39.02)                                        
 20 Etherton, Berea            8 P.K. Yonge           6:59.19    6:46.51        
                  36.31     1:16.73 (40.42)     1:58.40 (41.67)     2:39.56 (41.16)
        3:21.86 (42.30)     4:03.93 (42.07)     4:45.61 (41.68)     5:27.74 (42.13)
        6:08.41 (40.67)     6:46.51 (38.10)                                        
 21 Willcox, Jackee           SO Mount Dora           6:46.71    6:48.78        
                  33.64     1:14.16 (40.52)     1:56.12 (41.96)     2:38.16 (42.04)
        3:21.21 (43.05)     4:03.15 (41.94)     4:44.40 (41.25)     5:27.19 (42.79)
        6:09.87 (42.68)     6:48.78 (38.91)                                        
 22 Kofmehl, Victoria         10 Crystal River        6:39.60    6:50.35        
                  36.53     1:16.62 (40.09)     1:57.84 (41.22)     2:40.32 (42.48)
        3:22.32 (42.00)     4:04.34 (42.02)     4:46.59 (42.25)     5:28.91 (42.32)
        6:09.78 (40.87)     6:50.35 (40.57)                                        
 23 Morris, Nicole            SR Florida High         6:59.20    6:55.16        
                  36.03     1:15.70 (39.67)     1:56.57 (40.87)     2:38.67 (42.10)
        3:21.25 (42.58)     4:04.64 (43.39)     4:47.69 (43.05)     5:30.91 (43.22)
        6:14.18 (43.27)     6:55.16 (40.98)                                        
 24 Uhl, Miranda              JR St. Francis          6:55.36    6:59.98        
                  39.57     1:21.88 (42.31)     2:04.35 (42.47)     2:46.21 (41.86)
        3:28.32 (42.11)     4:10.84 (42.52)     4:53.44 (42.60)     5:35.94 (42.50)
        6:18.43 (42.49)     6:59.98 (41.55)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicholas Caldwell, Riverview               
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Silva, Billy              12 P.K. Yonge           4:43.59    4:35.84 AA-C   
                  25.11       52.50 (27.39)     1:20.12 (27.62)     1:48.00 (27.88)
        2:16.05 (28.05)     2:43.84 (27.79)     3:11.56 (27.72)     3:39.47 (27.91)
        4:07.59 (28.12)     4:35.84 (28.25)                                        
  2 Martini, Mattheus         11 Bolles               4:48.38    4:37.61        
                  25.23       52.74 (27.51)     1:20.44 (27.70)     1:48.37 (27.93)
        2:16.71 (28.34)     2:44.89 (28.18)     3:13.09 (28.20)     3:41.38 (28.29)
        4:09.89 (28.51)     4:37.61 (27.72)                                        
  3 Vanden Noort, Eric        12 Bolles               4:54.11    4:44.32        
                  25.78       53.75 (27.97)     1:22.12 (28.37)     1:50.88 (28.76)
        2:19.96 (29.08)     2:49.02 (29.06)     3:18.02 (29.00)     3:47.04 (29.02)
        4:16.04 (29.00)     4:44.32 (28.28)                                        
  4 Briggs, Joey              10 Rickards             4:51.55    4:48.25        
                  26.08       54.85 (28.77)     1:23.78 (28.93)     1:53.15 (29.37)
        2:22.53 (29.38)     2:52.07 (29.54)     3:21.57 (29.50)     3:51.23 (29.66)
        4:20.37 (29.14)     4:48.25 (27.88)                                        
  5 Murphy, Patrick           12 Bolles               5:01.33    4:48.48        
                  26.42       54.69 (28.27)     1:23.28 (28.59)     1:52.34 (29.06)
        2:21.64 (29.30)     2:50.93 (29.29)     3:20.43 (29.50)     3:50.14 (29.71)
        4:20.00 (29.86)     4:48.48 (28.48)                                        
  6 McKinney, William          9 Bolles               4:45.28    4:48.63        
                  25.46       53.58 (28.12)     1:22.36 (28.78)     1:51.33 (28.97)
        2:20.53 (29.20)     2:50.26 (29.73)     3:19.54 (29.28)     3:49.40 (29.86)
        4:19.66 (30.26)     4:48.63 (28.97)                                        
  7 vonBlankenburg, Troy      SR Arnold               4:56.76    4:59.75        
                  26.46       56.03 (29.57)     1:25.84 (29.81)     1:56.39 (30.55)
        2:27.24 (30.85)     2:57.81 (30.57)     3:28.45 (30.64)     3:59.35 (30.90)
        4:29.60 (30.25)     4:59.75 (30.15)                                        
  8 Walker, Billy             09 Episcopal Eagles     5:05.78    5:02.69        
                  26.42       55.26 (28.84)     1:25.61 (30.35)     1:56.79 (31.18)
        2:28.20 (31.41)     2:59.07 (30.87)     3:30.02 (30.95)     4:01.60 (31.58)
        4:33.04 (31.44)     5:02.69 (29.65)                                        
B - Final
  9 White, Max                SR Arnold               5:07.56    5:08.45        
                1:27.91                                                 2:00.18 ( )
                                                                        4:08.80 ( )
        4:40.19 (31.39)     5:08.45 (28.26)                                        
 10 Stroh, Niko               10 StJohnsCntryDay      5:11.18    5:08.69        
                  28.35       59.56 (31.21)     1:30.89 (31.33)     2:02.55 (31.66)
        2:33.42 (30.87)     3:05.16 (31.74)     3:36.34 (31.18)     4:08.38 (32.04)
        4:40.36 (31.98)     5:08.69 (28.33)                                        
 11 Jensen, Daniel            JR Mount Dora           5:25.23    5:23.03        
                  28.35       59.96 (31.61)     1:32.18 (32.22)     2:05.32 (33.14)
        2:38.89 (33.57)     3:12.31 (33.42)     3:45.80 (33.49)     4:19.35 (33.55)
        4:52.49 (33.14)     5:23.03 (30.54)                                        
 12 McPherson, Cameron        11 Trinity Catholic     5:29.64    5:24.56        
                  28.77     1:00.23 (31.46)     1:32.81 (32.58)     2:05.85 (33.04)
        2:39.21 (33.36)     3:13.09 (33.88)     3:46.90 (33.81)     4:20.78 (33.88)
        4:53.33 (32.55)     5:24.56 (31.23)                                        
 13 Garcia, Gian               7 Providence           5:40.90    5:24.62        
                  28.77     1:00.12 (31.35)     1:32.25 (32.13)     2:04.88 (32.63)
        2:37.98 (33.10)     3:11.65 (33.67)     3:45.67 (34.02)     4:19.73 (34.06)
        4:52.92 (33.19)     5:24.62 (31.70)                                        
 14 Reeve, Josh               SO Fernandina Beach     5:31.95    5:29.66        
                  27.21       58.74 (31.53)     1:31.20 (32.46)     2:04.94 (33.74)
        2:39.23 (34.29)     3:12.95 (33.72)     3:46.56 (33.61)     4:21.38 (34.82)
        4:55.79 (34.41)     5:29.66 (33.87)                                        
 15 McCullough, Ailin          9 P.K. Yonge           5:43.51    5:40.01        
                  28.54     1:01.27 (32.73)     1:35.43 (34.16)     2:10.35 (34.92)
        2:45.89 (35.54)     3:20.80 (34.91)     3:56.50 (35.70)     4:32.26 (35.76)
        5:06.99 (34.73)     5:40.01 (33.02)                                        
 16 McGuire, Ian              12 Bay                  5:43.28    5:50.74        
                  29.71     1:02.92 (33.21)     1:37.99 (35.07)     2:13.22 (35.23)
        2:49.22 (36.00)     3:25.71 (36.49)     4:02.40 (36.69)     4:38.17 (35.77)
        5:15.33 (37.16)     5:50.74 (35.41)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicholas Caldwell, Riverview               
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Silva, Billy              12 P.K. Yonge           4:48.16    4:43.59        
                  26.67       54.83 (28.16)     1:23.08 (28.25)     1:51.39 (28.31)
        2:20.05 (28.66)     2:48.98 (28.93)     3:17.57 (28.59)     3:46.24 (28.67)
        4:15.15 (28.91)     4:43.59 (28.44)                                        
  2 McKinney, William          9 Bolles               4:50.44    4:45.28        
                  25.61       53.67 (28.06)     1:22.10 (28.43)     1:50.95 (28.85)
        2:20.00 (29.05)     2:49.30 (29.30)     3:18.78 (29.48)     3:47.91 (29.13)
        4:17.47 (29.56)     4:45.28 (27.81)                                        
  3 Martini, Mattheus         11 Bolles               4:46.13    4:48.38        
                  25.50       53.43 (27.93)     1:21.82 (28.39)     1:50.56 (28.74)
        2:19.48 (28.92)     2:48.62 (29.14)     3:18.34 (29.72)     3:47.96 (29.62)
        4:18.10 (30.14)     4:48.38 (30.28)                                        
  4 Briggs, Joey              10 Rickards             4:56.18    4:51.55        
                  26.74       56.19 (29.45)     1:26.17 (29.98)     1:56.07 (29.90)
        2:26.17 (30.10)     2:55.53 (29.36)     3:24.69 (29.16)     3:54.04 (29.35)
        4:23.15 (29.11)     4:51.55 (28.40)                                        
  5 Vanden Noort, Eric        12 Bolles               4:49.08    4:54.11        
                  26.81       56.30 (29.49)     1:26.33 (30.03)     1:56.32 (29.99)
        2:26.41 (30.09)     2:56.33 (29.92)     3:25.55 (29.22)     3:55.38 (29.83)
        4:24.90 (29.52)     4:54.11 (29.21)                                        
  6 vonBlankenburg, Troy      SR Arnold               5:09.77    4:56.76        
                  26.69       56.46 (29.77)     1:26.74 (30.28)     1:56.68 (29.94)
        2:27.16 (30.48)     2:57.39 (30.23)     3:27.67 (30.28)     3:57.75 (30.08)
        4:27.75 (30.00)     4:56.76 (29.01)                                        
  7 Murphy, Patrick           12 Bolles               4:50.89    5:01.33        
                  27.59       56.96 (29.37)     1:26.71 (29.75)     1:56.82 (30.11)
        2:27.18 (30.36)     2:57.73 (30.55)     3:28.41 (30.68)     3:59.35 (30.94)
        4:30.40 (31.05)     5:01.33 (30.93)                                        
  8 Walker, Billy             09 Episcopal Eagles     5:08.44    5:05.78        
                  27.36       57.17 (29.81)     1:28.13 (30.96)     1:58.65 (30.52)
        2:29.46 (30.81)     3:01.13 (31.67)     3:32.73 (31.60)     4:03.88 (31.15)
        4:35.11 (31.23)     5:05.78 (30.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 White, Max                SR Arnold               5:05.67    5:07.56        
                                  55.48 ( )   1:56.82 (1:01.34)                    
            2:28.43 ( )                             3:32.44 ( )     4:04.29 (31.85)
      5:07.56 (1:03.27)                                                            
 10 Stroh, Niko               10 StJohnsCntryDay      5:15.05    5:11.18        
                  27.37       57.89 (30.52)     1:28.44 (30.55)     1:59.61 (31.17)
        2:31.60 (31.99)     3:03.56 (31.96)     3:36.33 (32.77)     4:09.05 (32.72)
        4:40.93 (31.88)     5:11.18 (30.25)                                        
 11 Jensen, Daniel            JR Mount Dora           5:28.48    5:25.23        
                  28.69     1:00.51 (31.82)     1:33.20 (32.69)     2:06.45 (33.25)
        2:39.96 (33.51)     3:13.36 (33.40)     3:47.00 (33.64)     4:20.84 (33.84)
        4:54.07 (33.23)     5:25.23 (31.16)                                        
 12 McPherson, Cameron        11 Trinity Catholic     5:34.41    5:29.64        
                  28.56       59.70 (31.14)     1:32.52 (32.82)     2:05.75 (33.23)
        2:39.07 (33.32)     3:12.87 (33.80)     3:46.87 (34.00)     4:20.49 (33.62)
        4:52.75 (32.26)     5:29.64 (36.89)                                        
 13 Reeve, Josh               SO Fernandina Beach     5:31.74    5:31.95        
                  26.58       57.24 (30.66)     1:29.92 (32.68)     2:04.13 (34.21)
        2:39.05 (34.92)     3:13.47 (34.42)     3:48.67 (35.20)     4:23.72 (35.05)
        4:58.34 (34.62)     5:31.95 (33.61)                                        
 14 Garcia, Gian               7 Providence           5:32.83    5:40.90        
                  29.66     1:01.83 (32.17)     1:36.46 (34.63)     2:11.28 (34.82)
        2:46.91 (35.63)     3:21.51 (34.60)     3:57.26 (35.75)     4:32.74 (35.48)
        5:07.56 (34.82)     5:40.90 (33.34)                                        
 15 McGuire, Ian              12 Bay                  5:42.81    5:43.28        
                  30.01     1:02.87 (32.86)     1:37.65 (34.78)     2:12.51 (34.86)
        2:48.07 (35.56)     3:22.83 (34.76)     3:58.27 (35.44)     4:34.16 (35.89)
        5:10.09 (35.93)     5:43.28 (33.19)                                        
 16 McCullough, Ailin          9 P.K. Yonge           5:43.71    5:43.51        
                  29.89     1:03.65 (33.76)     1:38.25 (34.60)     2:13.44 (35.19)
        2:48.91 (35.47)     3:24.21 (35.30)     3:59.59 (35.38)     4:35.31 (35.72)
        5:10.82 (35.51)     5:43.51 (32.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Gabe            10 Villages             5:45.22    5:43.83        
                  30.39     1:04.33 (33.94)     1:39.05 (34.72)     2:13.78 (34.73)
        2:48.69 (34.91)     3:24.91 (36.22)     4:00.61 (35.70)     4:36.36 (35.75)
        5:11.48 (35.12)     5:43.83 (32.35)                                        
 18 Sampson, Matt             JR Florida High         6:02.38    5:52.29        
                  30.95     1:04.49 (33.54)     1:38.99 (34.50)     2:14.20 (35.21)
        2:50.13 (35.93)     3:26.51 (36.38)     4:03.30 (36.79)     4:40.35 (37.05)
        5:17.70 (37.35)     5:52.29 (34.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Munro, Aaron              SR Umatilla             5:57.34    5:52.83        
                  28.96     1:02.05 (33.09)     1:37.55 (35.50)     2:14.09 (36.54)
        2:51.29 (37.20)     3:29.00 (37.71)     4:05.89 (36.89)     4:42.72 (36.83)
        5:18.86 (36.14)     5:52.83 (33.97)                                        
 20 Gallagher, Charlie           Maclay               5:55.88    5:54.85        
                  32.25     1:07.95 (35.70)     1:44.54 (36.59)     2:21.57 (37.03)
        2:57.80 (36.23)     3:34.20 (36.40)     4:10.61 (36.41)     4:46.59 (35.98)
        5:22.11 (35.52)     5:54.85 (32.74)                                        
 21 McWilliams, Michael       12 SHS                  5:55.78    5:59.54        
                  29.50     1:03.42 (33.92)     1:39.15 (35.73)     2:15.57 (36.42)
        2:53.68 (38.11)     3:31.14 (37.46)     4:08.11 (36.97)     4:46.54 (38.43)
        5:24.12 (37.58)     5:59.54 (35.42)                                        
 22 Bennett, Luke             12 Crystal River        5:57.92    6:01.62        
                  30.62     1:06.11 (35.49)     1:43.36 (37.25)     2:21.27 (37.91)
        2:58.12 (36.85)     3:35.42 (37.30)     4:12.61 (37.19)     4:50.27 (37.66)
        5:26.58 (36.31)     6:01.62 (35.04)                                        
 23 Barlup, Carter             9 Bay                  5:58.28    6:04.91        
                  30.71     1:05.70 (34.99)     1:42.02 (36.32)     2:19.04 (37.02)
        2:56.38 (37.34)     3:33.70 (37.32)     4:11.79 (38.09)     4:49.83 (38.04)
        5:28.62 (38.79)     6:04.91 (36.29)                                        
 24 Earnheart, Hunter         10 Crystal River        6:13.62    6:20.87        
                  33.90     1:11.07 (37.17)     1:49.20 (38.13)     2:28.39 (39.19)
        3:08.01 (39.62)     3:47.09 (39.08)     4:26.60 (39.51)     5:05.57 (38.97)
        5:44.21 (38.64)     6:20.87 (36.66)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M Fonteno, A Peacock, D Nessler, N Glasser        
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:42.03    1:39.12        
     1) Blum, Marina 11                 2) Neidigh, Lauren 12             
     3) Neidigh, Ashley 10              4) Stanfield, Stacey 11           
                  24.93       49.40 (24.47)     1:14.73 (25.33)     1:39.12 (24.39)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          1:44.95    1:42.94        
     1) Gillmore, Jaimee 11             2) Riley, Christi 08              
     3) Wells, Ali 11                   4) Hernandez, Cristina 12         
                  25.26       50.40 (25.14)     1:16.56 (26.16)     1:42.94 (26.38)
  3 Providence (Jacksonville)                         1:45.80    1:46.09        
     1) Maier, Amanda SO                2) LaReau, Nicole 8               
     3) Watkins, Justine 7              4) Bistrow, Ana JR                
                  26.84       53.59 (26.75)     1:20.79 (27.20)     1:46.09 (25.30)
  4 Arnold (Panama City Beach)                        1:48.33    1:46.88        
     1) Gazia, Nicole JR                2) Jacob, Audrina JR              
     3) Nohmer, Sarah SO                4) McDonald, Jamie SO             
                  25.62       53.22 (27.60)     1:20.56 (27.34)     1:46.88 (26.32)
  5 Maclay (Tallahassee)                              1:51.06    1:49.81        
     1) Bedosky, Anya SR                2) Hanson, Caty                   
     3) Swartz, Peyton FR               4) Sweeney, Kristin SO            
                  28.26       55.44 (27.18)     1:23.61 (28.17)     1:49.81 (26.20)
  6 St. Johns Country Day                             1:49.25    1:50.02        
     1) Larson, Maddison 12             2) Heath, Kassidy 9               
     3) Stern, Cassidy 10               4) Marshall, Lindsay 10           
                  27.57       55.65 (28.08)     1:23.41 (27.76)     1:50.02 (26.61)
  7 Trinity Catholic (Ocala)                          1:50.26    1:50.85        
     1) Yearout, Kaitlyn 10             2) Ramputi, Brie 10               
     3) Truthan, Krissy 12              4) O'Campo, Gabby 11              
                  27.23       57.97 (30.74)     1:24.52 (26.55)     1:50.85 (26.33)
  8 Fernandina Beach                                  1:50.76    1:52.10        
     1) Fletcher, Carrie JR             2) Weaver, Katie FR               
     3) Wolfe, Amber JR                 4) Chauncey, Kaylynn SO           
                  28.97       57.61 (28.64)     1:26.21 (28.60)     1:52.10 (25.89)
B - Final
  9 P.K. Yonge                                        1:52.47    1:53.77        
     1) Williams, Kahra 08              2) Pinks, Morgan 8                
     3) Scarborough, Grace 06           4) Bennett, Laura 8               
                  26.78       55.96 (29.18)     1:25.41 (29.45)     1:53.77 (28.36)
 10 Crystal River                                     1:57.00    1:56.90        
     1) Kofmehl, Victoria 10            2) Brown, Abbey 10                
     3) Penn, Marissa 10                4) Palhof, Masumi 12              
                  30.69       58.97 (28.28)     1:29.50 (30.53)     1:56.90 (27.40)
 11 Umatilla                                          1:58.59    1:58.23        
     1) Cahill, Erin JR                 2) Dupuis, Alex SO                
     3) Ushko, Ashley SO                4) Pederson, Rachel SO            
                  30.64     1:00.65 (30.01)     1:29.69 (29.04)     1:58.23 (28.54)
 12 Rickards (Tallahassee)                            1:58.04    1:59.39        
     1) Griffith, Jennifer 11           2) Elsner, Diana 12               
     3) Ma, Annie 10                    4) Cason, Jordan 12               
                  28.03       59.11 (31.08)     1:33.47 (34.36)     1:59.39 (25.92)
 13 Mount Dora                                        1:56.13    2:00.59        
     1) Bommarito, Anna SO              2) Slaby, Margo JR                
     3) Davies, Lexi SR                 4) Jensen, Darcy JR               
                  29.86       59.31 (29.45)     1:32.13 (32.82)     2:00.59 (28.46)
 14 Pensacola Catholic                                2:03.68    2:04.86        
     1) Ferguson, Jasmine SR            2) Ferguson, Jayde SO             
     3) Gilg, Anna JR                   4) Donahue, Patty SR              
                  30.10     1:03.48 (33.38)     1:36.69 (33.21)     2:04.86 (28.17)
 15 Baldwin                                           2:05.50    2:05.37        
     1) Haley, Kayla JR                 2) Norton, Betsy FR               
     3) Kendrick, Abby SO               4) Wilcox, Chelsey JR             
                  30.61     1:02.32 (31.71)     1:33.45 (31.13)     2:05.37 (31.92)
 -- Pasco (Dade City)                                 2:03.48         DQ        
     1) Taylor, Norah 11                2) Herrmann, Audra 11             
     3) Inversso, Kara 12               4) Bobo, Taylor 10                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M Fonteno, A Peacock, D Nessler, N Glasser        
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:40.42    1:42.03        
     1) Aubley, Brittany 9              2) Skinner, Virginia 10           
     3) Blum, Marina 11                 4) Rahael, Samantha 11            
                  25.33       50.37 (25.04)     1:15.84 (25.47)     1:42.03 (26.19)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          1:44.53    1:44.95        
     1) Gillmore, Jaimee 11             2) Thompson, Tori 09              
     3) Altman, Megan 07                4) Riley, Christi 08              
                  25.41       51.92 (26.51)     1:19.37 (27.45)     1:44.95 (25.58)
  3 Providence (Jacksonville)                         1:45.78    1:45.80        
     1) Maier, Amanda SO                2) LaReau, Nicole 8               
     3) Watkins, Justine 7              4) Bistrow, Ana JR                
                  27.00       53.68 (26.68)     1:19.99 (26.31)     1:45.80 (25.81)
  4 Arnold (Panama City Beach)                        1:56.15    1:48.33        
     1) McDonald, Jamie SO              2) Jacob, Audrina JR              
     3) Nohmer, Sarah SO                4) Gazia, Nicole JR               
                  27.39       55.03 (27.64)     1:22.37 (27.34)     1:48.33 (25.96)
  5 St. Johns Country Day                             1:50.47    1:49.25        
     1) Larson, Maddison 12             2) Heath, Kassidy 9               
     3) Stern, Cassidy 10               4) Marshall, Lindsay 10           
                  27.51       55.50 (27.99)     1:23.34 (27.84)     1:49.25 (25.91)
  6 Trinity Catholic (Ocala)                          1:51.88    1:50.26        
     1) Yearout, Kaitlyn 10             2) Ramputi, Brie 10               
     3) Truthan, Krissy 12              4) O'Campo, Gabby 11              
                  26.56       56.52 (29.96)     1:23.60 (27.08)     1:50.26 (26.66)
  7 Fernandina Beach                                  1:57.25    1:50.76        
     1) Fletcher, Carrie JR             2) Weaver, Katie FR               
     3) Wolfe, Amber JR                 4) Chauncey, Kaylynn SO           
                  28.53       57.00 (28.47)     1:24.89 (27.89)     1:50.76 (25.87)
  8 Maclay (Tallahassee)                              1:52.17    1:51.06        
     1) Bedosky, Anya SR                2) Hanson, Caty                   
     3) Swartz, Peyton FR               4) Sweeney, Kristin SO            
                  28.34       56.06 (27.72)     1:24.50 (28.44)     1:51.06 (26.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 P.K. Yonge                                        2:05.92    1:52.47        
     1) Williams, Kahra 08              2) Pinks, Morgan 8                
     3) Scarborough, Grace 06           4) Bennett, Laura 8               
                  26.73       56.16 (29.43)     1:25.31 (29.15)     1:52.47 (27.16)
 10 Mount Dora                                        1:58.18    1:56.13        
     1) Bommarito, Anna SO              2) Slaby, Margo JR                
     3) Willcox, Jackee SO              4) Jensen, Darcy JR               
                  28.91       58.69 (29.78)     1:28.03 (29.34)     1:56.13 (28.10)
 11 Crystal River                                     1:58.59    1:57.00        
     1) Kofmehl, Victoria 10            2) Brown, Abbey 10                
     3) Penn, Marissa 10                4) Palhof, Masumi 12              
                  31.21       59.57 (28.36)     1:29.24 (29.67)     1:57.00 (27.76)
 12 Rickards (Tallahassee)                            1:59.01    1:58.04        
     1) Griffith, Jennifer 11           2) Elsner, Diana 12               
     3) Ma, Annie 10                    4) Cason, Jordan 12               
                  27.87       59.04 (31.17)     1:31.88 (32.84)     1:58.04 (26.16)
 13 Umatilla                                          1:59.33    1:58.59        
     1) Cahill, Erin JR                 2) Dupuis, Alex SO                
     3) Ushko, Ashley SO                4) Pederson, Rachel SO            
                  31.19     1:00.72 (29.53)     1:29.88 (29.16)     1:58.59 (28.71)
 14 Pasco (Dade City)                                 2:04.16    2:03.48        
     1) Taylor, Norah 11                2) Herrmann, Audra 11             
     3) Inversso, Kara 12               4) Bobo, Taylor 10                
                  30.65     1:02.79 (32.14)     1:33.03 (30.24)     2:03.48 (30.45)
 15 Pensacola Catholic                                2:05.86    2:03.68        
     1) Ferguson, Jasmine SR            2) Ferguson, Jayde SO             
     3) Gilg, Anna JR                   4) Donahue, Patty SR              
                  30.46     1:02.66 (32.20)     1:35.83 (33.17)     2:03.68 (27.85)
 16 Baldwin                                           2:04.74    2:05.50        
     1) Haley, Kayla JR                 2) Norton, Betsy FR               
     3) Kendrick, Abby SO               4) Kendrick, Bethany 7            
                  31.10     1:02.64 (31.54)     1:34.19 (31.55)     2:05.50 (31.31)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T Gutman, C Hamilton, B Schiller, C Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:30.47    1:25.92 AA-C   
     1) Sadsad, Chris 12                2) Hamilton, Colin 12             
     3) D'Alessandro, Teo 11            4) Frank, George 11               
                  21.24       42.84 (21.60)     1:04.49 (21.65)     1:25.92 (21.43)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          1:35.43    1:32.63        
     1) Raymond, Jack 12                2) Wilson, Ben 11                 
     3) DeGidio, Evan 11                4) Ruth, Mtr 12                   
                  23.04       46.35 (23.31)     1:10.22 (23.87)     1:32.63 (22.41)
  3 Rickards (Tallahassee)                            1:33.46    1:32.77        
     1) Ralston, Riley 10               2) Chen, Andrew 10                
     3) Turnage, Preston 11             4) Briggs, Joey 10                
                  23.89       48.12 (24.23)     1:10.10 (21.98)     1:32.77 (22.67)
  4 Crystal River                                     1:34.32    1:34.45        
     1) Moreno, Ramon 12                2) Rodriguez, Lorne 12            
     3) Turek, Matt 10                  4) Oakes, Malachi 12              
                  24.23       49.11 (24.88)     1:12.71 (23.60)     1:34.45 (21.74)
  5 Providence (Jacksonville)                         1:34.89    1:35.22        
     1) Farr, Ryan JR                   2) David, Andrew JR               
     3) Radloff, Matthew SR             4) Boatwright, Jason JR           
                  23.98       47.93 (23.95)     1:11.96 (24.03)     1:35.22 (23.26)
  6 Bay                                               1:36.85    1:35.23        
     1) Kaufman, Aaron 10               2) Mock, Dylan 9                  
     3) Owen, Kurt 12                   4) Clutch, JD 11                  
                  24.40       48.35 (23.95)     1:12.49 (24.14)     1:35.23 (22.74)
  7 Maclay (Tallahassee)                              1:35.53    1:35.58        
     1) Moore, Christian SR             2) Rust, John JR                  
     3) Rust, Robert SR                 4) Goller, Kyle SR                
                  24.51       48.72 (24.21)     1:12.64 (23.92)     1:35.58 (22.94)
  8 Arnold (Panama City Beach)                        1:40.95    1:38.89        
     1) Nohmer, Jake SR                 2) Buchanan, Kyle JR              
     3) Dietz, Zach FR                  4) Reynolds, Carter SO            
                  24.52       49.17 (24.65)     1:13.69 (24.52)     1:38.89 (25.20)
B - Final
  9 P.K. Yonge                                        1:42.69    1:41.43        
     1) Buch, Julius 11                 2) McCullough, Ailin 9            
     3) Mahon, sam 09                   4) Silva, Billy 12                
                  24.15       51.22 (27.07)     1:18.56 (27.34)     1:41.43 (22.87)
 10 Villages                                          1:42.45    1:42.20        
     1) Jacobson, Jordan 12             2) Knudsen, Kyle 12               
     3) Williams, Gabe 10               4) DeMarco, Ryan 11               
                  26.18       51.77 (25.59)     1:17.48 (25.71)     1:42.20 (24.72)
 11 Pasco (Dade City)                                 1:42.92    1:42.67        
     1) Dombrowski, Tim 11              2) Balogh, Caleb 9                
     3) Stout, Jake 12                  4) Mercadante, Peter 11           
                  26.20       51.91 (25.71)     1:18.46 (26.55)     1:42.67 (24.21)
 12 Yulee                                             1:42.54    1:43.67        
     1) Harville, Cameron JR            2) Johnson, Aaron FR              
     3) Hamrick, Zach SR                4) Harville, Christian JR         
                  25.79       52.17 (26.38)     1:19.25 (27.08)     1:43.67 (24.42)
 13 Bishop Snyder                                     1:45.47    1:46.77        
     1) Sammet, Trevor SO               2) Attanasio, Chris SR            
     3) DeRenzo, Bobby SO               4) Brown, Colter JR               
                  27.61       53.76 (26.15)     1:20.07 (26.31)     1:46.77 (26.70)
 14 Trinity Catholic (Ocala)                          1:46.06    1:47.10        
     1) Uzzolino, Bryce 11              2) Yates, Brennen 10              
     3) McPherson, Cameron 11           4) Manseau, Michael 12            
                  23.98       52.91 (28.93)     1:18.84 (25.93)     1:47.10 (28.26)
 -- Mount Dora                                        1:42.23         DQ        
     1) Maseman, Carl SR                2) Bommarito, Michael SO          
     3) Ritten, Cody SR                 4) Easterbrook, Garrett SR        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T Gutman, C Hamilton, B Schiller, C Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             1:28.71    1:30.47        
     1) Caballero Cassanova, Javier 9   2) Schiller, Blair 12             
     3) Schooling, Joseph 9             4) Lujan Rivera, Sergio 12        
                  23.15       44.99 (21.84)     1:07.63 (22.64)     1:30.47 (22.84)
  2 Rickards (Tallahassee)                            1:35.37    1:33.46        
     1) Ralston, Riley 10               2) Chen, Andrew 10                
     3) Turnage, Preston 11             4) Briggs, Joey 10                
                  24.01       48.14 (24.13)     1:10.85 (22.71)     1:33.46 (22.61)
  3 Crystal River                                     1:41.77    1:34.32        
     1) Rodriguez, Lorne 12             2) Turek, Matt 10                 
     3) Moreno, Ramon 12                4) Oakes, Malachi 12              
                  23.45       48.20 (24.75)     1:12.06 (23.86)     1:34.32 (22.26)
  4 Providence (Jacksonville)                         1:37.58    1:34.89        
     1) Farr, Ryan JR                   2) David, Andrew JR               
     3) Radloff, Matthew SR             4) Boatwright, Jason JR           
                  23.92       47.89 (23.97)     1:11.86 (23.97)     1:34.89 (23.03)
  5 Episcopal (Jacksonville)                          1:35.52    1:35.43        
     1) Raymond, Jack 12                2) Kelly, Patrick 12              
     3) Wilson, Ben 11                  4) Munoz, Kevin 09                
                  23.35       47.44 (24.09)     1:11.21 (23.77)     1:35.43 (24.22)
  6 Maclay (Tallahassee)                              1:37.96    1:35.53        
     1) Moore, Christian SR             2) Rust, John JR                  
     3) Rust, Robert SR                 4) Goller, Kyle SR                
                  24.46       48.42 (23.96)     1:12.11 (23.69)     1:35.53 (23.42)
  7 Bay                                               1:37.63    1:36.85        
     1) Kaufman, Aaron 10               2) Mock, Dylan 9                  
     3) Owen, Kurt 12                   4) Clutch, JD 11                  
                  24.91       49.16 (24.25)     1:13.77 (24.61)     1:36.85 (23.08)
  8 Arnold (Panama City Beach)                        1:40.35    1:40.95        
     1) Nohmer, Jake SR                 2) Buchanan, Kyle JR              
     3) Dietz, Zach FR                  4) Reynolds, Carter SO            
                  25.52       51.13 (25.61)     1:15.98 (24.85)     1:40.95 (24.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mount Dora                                        1:41.54    1:42.23        
     1) Maseman, Carl SR                2) Bommarito, Michael SO          
     3) Ritten, Cody SR                 4) Easterbrook, Garrett SR        
                  24.97       51.43 (26.46)     1:17.36 (25.93)     1:42.23 (24.87)
 10 Villages                                          1:44.44    1:42.45        
     1) Jacobson, Jordan 12             2) Knudsen, Kyle 12               
     3) Williams, Gabe 10               4) DeMarco, Ryan 11               
                  26.38       51.29 (24.91)     1:17.46 (26.17)     1:42.45 (24.99)
 11 Yulee                                             1:46.80    1:42.54        
     1) Harville, Cameron JR            2) Johnson, Aaron FR              
     3) Hamrick, Zach SR                4) Harville, Christian JR         
                  25.97       52.07 (26.10)     1:18.26 (26.19)     1:42.54 (24.28)
 12 P.K. Yonge                                        1:41.36    1:42.69        
     1) Buch, Julius 11                 2) McCullough, Ailin 9            
     3) Mahon, sam 09                   4) Silva, Billy 12                
                  25.40       52.21 (26.81)     1:19.69 (27.48)     1:42.69 (23.00)
 13 Pasco (Dade City)                                 1:42.06    1:42.92        
     1) Dombrowski, Tim 11              2) Balogh, Caleb 9                
     3) Stout, Jake 12                  4) Mercadante, Peter 11           
                  26.35       51.61 (25.26)     1:18.71 (27.10)     1:42.92 (24.21)
 14 Bishop Snyder                                     1:45.60    1:45.47        
     1) Sammet, Trevor SO               2) Attanasio, Chris SR            
     3) DeRenzo, Bobby SO               4) Brown, Colter JR               
                  26.95       53.24 (26.29)     1:19.34 (26.10)     1:45.47 (26.13)
 15 Trinity Catholic (Ocala)                          1:46.55    1:46.06        
     1) Uzzolino, Bryce 11              2) Yates, Brennen 10              
     3) McPherson, Cameron 11           4) Manseau, Michael 12            
                  23.55       52.44 (28.89)     1:17.59 (25.15)     1:46.06 (28.47)
 -- Baldwin                                           1:43.44         DQ        
     1) Kendrick, Christopher SR        2) Logan, Eric SR                 
     3) Alvarez, Taylor FR              4) Flowers, Timothy SO            
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 53.82        2009 Aubrey Peacock, Bolles                       
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Soapes, Chandler          10 Bolles                 58.51      58.23        
                  28.21       58.23 (30.02)                                        
  2 Soapes, Kandes             8 Bolles               1:00.86      58.94        
                  28.47       58.94 (30.47)                                        
  3 Peacock, Salem             9 Bolles                 59.58    1:00.28        
                  29.17     1:00.28 (31.11)                                        
  4 Priest, Corinne           SO Fernandina Beach     1:00.96    1:01.31        
                  29.67     1:01.31 (31.64)                                        
  5 Bateh, Sweet Caroline     10 Episcopal Eagles     1:00.57    1:01.40        
                  29.69     1:01.40 (31.71)                                        
  6 Yearout, Kaitlyn          10 Trinity Catholic     1:02.27    1:01.69        
                  29.81     1:01.69 (31.88)                                        
  7 Griffith, Jennifer        11 Rickards             1:03.24    1:03.14        
                  30.57     1:03.14 (32.57)                                        
  8 Larson, Maddison          12 StJohnsCntryDay      1:03.86    1:04.30        
                  30.80     1:04.30 (33.50)                                        
B - Final
  9 Altman, Megan             07 Episcopal Eagles     1:06.92    1:07.42        
                  32.72     1:07.42 (34.70)                                        
 10 Heath, Kassidy             9 StJohnsCntryDay      1:10.10    1:08.90        
                  32.50     1:08.90 (36.40)                                        
 11 Downey, Grace             FR St. Francis          1:10.44    1:09.67        
                  33.35     1:09.67 (36.32)                                        
 12 Scarborough, Grace        06 P.K. Yonge           1:10.94    1:10.30        
                  34.64     1:10.30 (35.66)                                        
 13 Cross, Linzey             10 SHS                  1:13.69    1:14.18        
                  35.69     1:14.18 (38.49)                                        
 14 Doyle, Casey              JR Arnold               1:15.20    1:15.53        
                  35.81     1:15.53 (39.72)                                        
 15 Lartigue, Bethany          9 Villages             1:15.15    1:16.11        
 16 James, Kylie               9 Villages             1:16.24    1:17.43        
                  37.33     1:17.43 (40.10)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 53.82        2009 Aubrey Peacock, Bolles                       
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Soapes, Chandler          10 Bolles                 59.74      58.51        
                  28.53       58.51 (29.98)                                        
  2 Peacock, Salem             9 Bolles               1:01.86      59.58        
                  29.18       59.58 (30.40)                                        
  3 Bateh, Sweet Caroline     10 Episcopal Eagles     1:01.13    1:00.57        
                  29.50     1:00.57 (31.07)                                        
  4 Soapes, Kandes             8 Bolles                 59.92    1:00.86        
                  29.26     1:00.86 (31.60)                                        
  5 Priest, Corinne           SO Fernandina Beach     1:00.14    1:00.96        
                  29.54     1:00.96 (31.42)                                        
  6 Yearout, Kaitlyn          10 Trinity Catholic     1:03.58    1:02.27        
                  30.24     1:02.27 (32.03)                                        
  7 Griffith, Jennifer        11 Rickards             1:04.71    1:03.24        
                  30.95     1:03.24 (32.29)                                        
  8 Larson, Maddison          12 StJohnsCntryDay      1:05.22    1:03.86        
                  30.99     1:03.86 (32.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Altman, Megan             07 Episcopal Eagles     1:09.22    1:06.92        
                  32.69     1:06.92 (34.23)                                        
 10 Heath, Kassidy             9 StJohnsCntryDay      1:07.60    1:10.10        
                  33.35     1:10.10 (36.75)                                        
 11 Downey, Grace             FR St. Francis          1:09.52    1:10.44        
                  33.81     1:10.44 (36.63)                                        
 12 Scarborough, Grace        06 P.K. Yonge           1:09.12    1:10.94        
                  35.11     1:10.94 (35.83)                                        
 13 Cross, Linzey             10 SHS                  1:16.61    1:13.69        
                  35.31     1:13.69 (38.38)                                        
 14 Lartigue, Bethany          9 Villages             1:18.44    1:15.15        
 15 Doyle, Casey              JR Arnold               1:15.12    1:15.20        
                  36.04     1:15.20 (39.16)                                        
 16 James, Kylie               9 Villages             1:16.60    1:16.24        
                1:16.27         1:16.24 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Etherton, Tirzah          11 P.K. Yonge           1:17.57    1:16.67        
                  36.81     1:16.67 (39.86)                                        
 18 Bradford, Elizabeth       SR Umatilla             1:15.98    1:16.68        
                  37.59     1:16.68 (39.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rice, Jessica             SO Mount Dora           1:18.41    1:17.55        
 20 Eldridge, Kaity           JR Arnold               1:20.13    1:21.57        
                  39.42     1:21.57 (42.15)                                        
 21 James, Kelsey             FR Florida High         1:24.67    1:23.76        
                  40.39     1:23.76 (43.37)                                        
 22 Barlup, Rachelle          10 Bay                  1:28.49    1:25.90        
                  42.47     1:25.90 (43.43)                                        
 23 Gilg, Anna                JR P'Cola Catholic      1:25.35    1:27.10        
                  40.89     1:27.10 (46.21)                                        
 -- Varian, Samantha          FR Arnold               1:23.27         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2008 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murphy, Ryan              10 Bolles                 53.20      51.34 AA-C   
                  26.46       51.34 (24.88)                                        
  2 Santana, Eduardo          12 Bolles                 54.17      53.16        
                  25.91       53.16 (27.25)                                        
  3 Ma' aya, Awse             12 Bolles                 54.67      53.70        
                  25.95       53.70 (27.75)                                        
  4 Harrington, Brian         SR Providence             55.21      55.08        
                  26.96       55.08 (28.12)                                        
  5 Numbers, Paul             12 Bolles                 55.54      55.21        
                  27.28       55.21 (27.93)                                        
  6 Clutch, JD                11 Bay                    55.53      55.24        
                  27.40       55.24 (27.84)                                        
  7 Turnage, Preston          11 Rickards               59.24      57.91        
                  28.12       57.91 (29.79)                                        
  8 Bergey, Daniel            JR Cardinals              59.27      58.66        
                  27.96       58.66 (30.70)                                        
B - Final
  9 Nohmer, Jake              SR Arnold               1:00.81      59.92        
                  28.99       59.92 (30.93)                                        
 10 Wilson, Henry             09 Episcopal Eagles     1:02.58    1:01.76        
                  30.29     1:01.76 (31.47)                                        
 11 Keller, Greg              FR Providence           1:02.91    1:02.11        
                  30.34     1:02.11 (31.77)                                        
 12 Uzzolino, Bryce           11 Trinity Catholic     1:03.77    1:02.25        
                  30.40     1:02.25 (31.85)                                        
 13 Liptak, Sky               JR Mount Dora           1:05.28    1:06.59        
                  31.26     1:06.59 (35.33)                                        
 14 Kirtley, Austin           JR Florida High         1:07.78    1:07.28        
                  32.80     1:07.28 (34.48)                                        
 15 Pope, Spencer             11 Villages             1:08.38    1:07.97        
                  33.08     1:07.97 (34.89)                                        
 16 Layton, Josh              11 St. John's Luth.     1:08.42    1:09.49        
                  33.99     1:09.49 (35.50)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2008 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Ryan              10 Bolles                 50.71      53.20        
                  26.16       53.20 (27.04)                                        
  2 Santana, Eduardo          12 Bolles                 53.46      54.17        
                  26.22       54.17 (27.95)                                        
  3 Ma' aya, Awse             12 Bolles                 55.40      54.67        
                  26.35       54.67 (28.32)                                        
  4 Harrington, Brian         SR Providence             54.84      55.21        
                  26.79       55.21 (28.42)                                        
  5 Clutch, JD                11 Bay                    56.08      55.53        
                  27.37       55.53 (28.16)                                        
  6 Numbers, Paul             12 Bolles                 54.94      55.54        
                  27.06       55.54 (28.48)                                        
  7 Turnage, Preston          11 Rickards             1:01.15      59.24        
                  28.56       59.24 (30.68)                                        
  8 Bergey, Daniel            JR Cardinals            1:03.22      59.27        
                  28.42       59.27 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nohmer, Jake              SR Arnold               1:00.00    1:00.81        
                  29.63     1:00.81 (31.18)                                        
 10 Wilson, Henry             09 Episcopal Eagles     1:07.38    1:02.58        
                  30.57     1:02.58 (32.01)                                        
 11 Keller, Greg              FR Providence           1:01.86    1:02.91        
                  30.33     1:02.91 (32.58)                                        
 12 Uzzolino, Bryce           11 Trinity Catholic     1:04.04    1:03.77        
                  30.98     1:03.77 (32.79)                                        
 13 Liptak, Sky               JR Mount Dora           1:03.64    1:05.28        
                  31.94     1:05.28 (33.34)                                        
 14 Kirtley, Austin           JR Florida High         1:11.84    1:07.78        
                  32.76     1:07.78 (35.02)                                        
 15 Pope, Spencer             11 Villages             1:09.89    1:08.38        
                  33.12     1:08.38 (35.26)                                        
 16 Layton, Josh              11 St. John's Luth.     1:08.56    1:08.42        
                  33.88     1:08.42 (34.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hill, Zach                10 SHS                  1:10.43    1:08.98        
                  33.04     1:08.98 (35.94)                                        
 18 Kaufman, Aaron            10 Bay                  1:08.00    1:10.46        
                  32.73     1:10.46 (37.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rowan, Daniel             12 Villages             1:16.18    1:10.94        
                  34.58     1:10.94 (36.36)                                        
 20 Morrison, Carl            SR Rutherford           1:12.84    1:11.18        
                  34.78     1:11.18 (36.40)                                        
 21 Munro, Aaron              SR Umatilla             1:12.10    1:12.79        
                  34.89     1:12.79 (37.90)                                        
 22 Machuca, Nicholas         JR Rutherford           1:11.92    1:13.96        
                  35.38     1:13.96 (38.58)                                        
 23 Park, Jonah                9 Villages             1:14.04    1:15.44        
                  36.44     1:15.44 (39.00)                                        
 24 Cruz, Mason               12 Pasco                1:10.95    1:16.12        
                  36.07     1:16.12 (40.05)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Parkland                 
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lopez Llorente, Irene     11 Bolles               1:06.44    1:06.37        
                  31.72     1:06.37 (34.65)                                        
  2 McNeely, Olivia           11 Bolles               1:09.49    1:08.62        
                  32.27     1:08.62 (36.35)                                        
  3 Fernandez, Savannah       11 Bolles               1:09.50    1:09.37        
                  32.58     1:09.37 (36.79)                                        
  4 Grinnell, Lauren          10 Villages             1:10.32    1:10.68        
                  32.72     1:10.68 (37.96)                                        
  5 Rowell, Marilyn           10 Episcopal Eagles     1:11.72    1:10.90        
                  33.62     1:10.90 (37.28)                                        
  6 Gavin, Kourtney           10 Bolles               1:13.08    1:11.76        
                  34.10     1:11.76 (37.66)                                        
  7 Riley, Christi            08 Episcopal Eagles     1:15.05    1:14.66        
                  34.87     1:14.66 (39.79)                                        
 -- Thompson, Tori            09 Episcopal Eagles     1:10.82         DQ        
B - Final
  9 Chauncey, Kaylynn         SO Fernandina Beach     1:16.99    1:14.78        
                  35.31     1:14.78 (39.47)                                        
 10 Bedosky, Anya             SR Maclay               1:19.87    1:16.39        
                  36.28     1:16.39 (40.11)                                        
 11 Hanson, Caty                 Maclay               1:20.69    1:20.94        
                  37.83     1:20.94 (43.11)                                        
 12 Ferguson, Jayde           SO P'Cola Catholic      1:21.42    1:21.22        
                  38.60     1:21.22 (42.62)                                        
 13 Bennett, Laura             8 P.K. Yonge           1:22.63    1:22.08        
                  39.04     1:22.08 (43.04)                                        
 14 Ferguson, Jasmine         SR P'Cola Catholic      1:22.08    1:22.74        
                  39.04     1:22.74 (43.70)                                        
 15 Jensen, Darcy             JR Mount Dora           1:23.89    1:23.14        
                  39.21     1:23.14 (43.93)                                        
 16 Kannegiesser, Christina   11 P.K. Yonge           1:23.15    1:24.87        
                  39.97     1:24.87 (44.90)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Parkland                 
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lopez Llorente, Irene     11 Bolles               1:08.47    1:06.44        
                  31.65     1:06.44 (34.79)                                        
  2 McNeely, Olivia           11 Bolles               1:10.50    1:09.49        
                  32.99     1:09.49 (36.50)                                        
  3 Fernandez, Savannah       11 Bolles               1:10.70    1:09.50        
                  32.95     1:09.50 (36.55)                                        
  4 Grinnell, Lauren          10 Villages             1:12.43    1:10.32        
                  33.31     1:10.32 (37.01)                                        
  5 Thompson, Tori            09 Episcopal Eagles     1:12.93    1:10.82        
                  33.93     1:10.82 (36.89)                                        
  6 Rowell, Marilyn           10 Episcopal Eagles     1:11.09    1:11.72        
                  34.24     1:11.72 (37.48)                                        
  7 Gavin, Kourtney           10 Bolles               1:13.47    1:13.08        
                  34.65     1:13.08 (38.43)                                        
  8 Riley, Christi            08 Episcopal Eagles     1:16.00    1:15.05        
                  34.30     1:15.05 (40.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chauncey, Kaylynn         SO Fernandina Beach     1:16.83    1:16.99        
                  36.26     1:16.99 (40.73)                                        
 10 Bedosky, Anya             SR Maclay               1:18.28    1:19.87        
                  37.16     1:19.87 (42.71)                                        
 11 Hanson, Caty                 Maclay               1:22.79    1:20.69        
                  37.74     1:20.69 (42.95)                                        
 12 Ferguson, Jayde           SO P'Cola Catholic      1:20.11    1:21.42        
                  38.36     1:21.42 (43.06)                                        
 13 Ferguson, Jasmine         SR P'Cola Catholic      1:23.82    1:22.08        
                  38.31     1:22.08 (43.77)                                        
 14 Bennett, Laura             8 P.K. Yonge           1:24.18    1:22.63        
                  40.28     1:22.63 (42.35)                                        
 15 Kannegiesser, Christina   11 P.K. Yonge           1:24.87    1:23.15        
                  39.05     1:23.15 (44.10)                                        
 16 Jensen, Darcy             JR Mount Dora           1:22.85    1:23.89        
                  39.40     1:23.89 (44.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ma, Annie                 10 Rickards             1:27.33    1:24.43        
                  39.18     1:24.43 (45.25)                                        
 18 Niu, Rachel               12 Rickards             1:28.99    1:24.67        
                  39.63     1:24.67 (45.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Woodrum, Rebecca          11 Bay                  1:26.09    1:25.16        
                  40.86     1:25.16 (44.30)                                        
 20 Brown, Abbey              10 Crystal River        1:22.89    1:26.73        
                  40.59     1:26.73 (46.14)                                        
 21 Baumrucker, Camille       SO Bish. McLaughlin     1:29.99    1:27.00        
                  40.47     1:27.00 (46.53)                                        
 22 Costabile, Gabby          FR St. Francis          1:26.49    1:27.68        
                  42.22     1:27.68 (45.46)                                        
 23 Yoo, Haein                JR Knights              1:30.71    1:27.73        
                  41.84     1:27.73 (45.89)                                        
 24 Ramputi, Brie             10 Trinity Catholic     1:24.70    1:40.94        
                  39.89   1:40.94 (1:01.05)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lujan Rivera, Sergio      12 Bolles               1:01.13      58.43 AA-C   
                  27.42       58.43 (31.01)                                        
  2 Bronnenberg, Cody         SR Arnold                 58.74      58.76        
                  27.52       58.76 (31.24)                                        
  3 Smailis, Marios           12 Bolles               1:00.75    1:00.46        
                  28.40     1:00.46 (32.06)                                        
  4 Lee, Jake                 12 Bolles               1:01.78    1:00.74        
                  28.23     1:00.74 (32.51)                                        
  5 Fonteno, Michael           9 Bolles               1:03.60    1:02.47        
                  29.30     1:02.47 (33.17)                                        
  6 Goller, Kyle              SR Maclay               1:03.99    1:03.32        
                  29.69     1:03.32 (33.63)                                        
  7 Ruth, Mtr                 12 Episcopal Eagles     1:03.74    1:03.85        
                  29.42     1:03.85 (34.43)                                        
  8 Friedman, William         JR Providence           1:03.68    1:04.02        
                  30.25     1:04.02 (33.77)                                        
B - Final
  9 Rodriguez, Lorne          12 Crystal River        1:04.21    1:03.99        
                  30.10     1:03.99 (33.89)                                        
 10 Rine, Phoenix             11 Bay                  1:05.11    1:05.38        
                  30.58     1:05.38 (34.80)                                        
 11 Scott, Mark               12 Villages             1:07.87    1:07.67        
                  31.52     1:07.67 (36.15)                                        
 12 Reeve, Josh               SO Fernandina Beach     1:05.20    1:08.01        
                  31.60     1:08.01 (36.41)                                        
 13 Soyars, Kenny             11 Rickards             1:09.55    1:08.90        
                  31.40     1:08.90 (37.50)                                        
 14 Chen, Andrew              10 Rickards             1:08.92    1:09.09        
                  31.88     1:09.09 (37.21)                                        
 15 Buck, Ebb                 09 Episcopal Eagles     1:08.50    1:09.87        
                  32.28     1:09.87 (37.59)                                        
 16 Dobrosavljevic, Vasilije  JR Maclay               1:09.40    1:12.16        
                  34.23     1:12.16 (37.93)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bronnenberg, Cody         SR Arnold               1:03.06      58.74        
                  27.73       58.74 (31.01)                                        
  2 Smailis, Marios           12 Bolles               1:00.64    1:00.75        
                  28.36     1:00.75 (32.39)                                        
  3 Lujan Rivera, Sergio      12 Bolles                 59.06    1:01.13        
                  28.60     1:01.13 (32.53)                                        
  4 Lee, Jake                 12 Bolles               1:01.11    1:01.78        
                  29.31     1:01.78 (32.47)                                        
  5 Fonteno, Michael           9 Bolles               1:02.51    1:03.60        
                  30.20     1:03.60 (33.40)                                        
  6 Friedman, William         JR Providence           1:09.46    1:03.68        
                  30.11     1:03.68 (33.57)                                        
  7 Ruth, Mtr                 12 Episcopal Eagles     1:03.92    1:03.74        
                  29.64     1:03.74 (34.10)                                        
  8 Goller, Kyle              SR Maclay               1:04.91    1:03.99        
                  30.13     1:03.99 (33.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Lorne          12 Crystal River        1:06.71    1:04.21        
                  30.50     1:04.21 (33.71)                                        
 10 Rine, Phoenix             11 Bay                  1:06.24    1:05.11        
                  30.75     1:05.11 (34.36)                                        
 11 Reeve, Josh               SO Fernandina Beach     1:08.52    1:05.20        
                  30.32     1:05.20 (34.88)                                        
 12 Scott, Mark               12 Villages             1:11.02    1:07.87        
                  31.94     1:07.87 (35.93)                                        
 13 Buck, Ebb                 09 Episcopal Eagles     1:11.80    1:08.50        
                  31.24     1:08.50 (37.26)                                        
 14 Chen, Andrew              10 Rickards             1:07.32    1:08.92        
                  31.73     1:08.92 (37.19)                                        
 15 Dobrosavljevic, Vasilije  JR Maclay               1:10.23    1:09.40        
                  32.52     1:09.40 (36.88)                                        
 16 Soyars, Kenny             11 Rickards             1:11.27    1:09.55        
                  31.97     1:09.55 (37.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Owen, Kurt                12 Bay                  1:12.92    1:09.61        
                  32.77     1:09.61 (36.84)                                        
 18 Buch, Julius              11 P.K. Yonge           1:14.36    1:11.99        
                  33.64     1:11.99 (38.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kim, Chris                12 Rickards             1:11.42    1:12.45        
                  33.11     1:12.45 (39.34)                                        
 20 Balogh, Caleb              9 Pasco                1:18.12    1:16.93        
                  34.08     1:16.93 (42.85)                                        
 21 Young, Chris              JR Mount Dora           1:19.75    1:18.00        
                  36.83     1:18.00 (41.17)                                        
 22 Margarito, Chris          SR Umatilla             1:18.91    1:18.07        
                  35.80     1:18.07 (42.27)                                        
 23 Dombrowski, Tim           11 Pasco                1:17.08    1:18.64        
                  35.54     1:18.64 (43.10)                                        
 24 Angeline, Reed            SR Mount Dora           1:24.83    1:23.69        
                  38.05     1:23.69 (45.64)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:41.54    3:32.96 AA-C   
     1) Neidigh, Lauren 12              2) Stanfield, Stacey 11           
     3) Neidigh, Ashley 10              4) Fonteno, Megan 12              
                  25.42       52.19 (52.19)     1:17.60 (25.41)     1:45.63 (53.44)
        2:12.75 (27.12)     2:41.59 (55.96)     3:06.05 (24.46)     3:32.96 (51.37)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          3:49.20    3:44.90        
     1) Gillmore, Jaimee 11             2) Wells, Ali 11                  
     3) Bateh, Sweet Caroline 10        4) Hernandez, Cristina 12         
                  26.23       55.87 (55.87)     1:22.93 (27.06)     1:52.29 (56.42)
        2:19.69 (27.40)     2:50.15 (57.86)     3:16.46 (26.31)     3:44.90 (54.75)
  3 Providence (Jacksonville)                         3:54.91    3:53.66        
     1) LaReau, Nicole 8                2) Stanley, Mackenzie SO          
     3) Watkins, Justine 7              4) Bistrow, Ana JR                
                  27.93       58.02 (58.02)     1:26.41 (28.39)     1:57.49 (59.47)
        2:24.72 (27.23)     2:56.27 (58.78)     3:23.89 (27.62)     3:53.66 (57.39)
  4 Fernandina Beach                                  3:56.14    3:59.10        
     1) Priest, Corinne SO              2) Wolfe, Amber JR                
     3) Chauncey, Kaylynn SO            4) Kaywork, Aly SR                
                  28.57       59.26 (59.26)     1:31.23 (31.97)   2:04.35 (1:05.09)
        2:32.57 (28.22)     3:03.77 (59.42)     3:29.70 (25.93)     3:59.10 (55.33)
  5 St. Johns Country Day                             4:05.00    4:02.31        
     1) Larson, Maddison 12             2) Heath, Kassidy 9               
     3) Stern, Cassidy 10               4) Marshall, Lindsay 10           
                  29.47   1:02.34 (1:02.34)     1:31.61 (29.27)   2:03.97 (1:01.63)
        2:32.54 (28.57)     3:03.89 (59.92)     3:31.60 (27.71)     4:02.31 (58.42)
  6 Arnold (Panama City Beach)                        4:04.04    4:02.65        
     1) Gazia, Nicole JR                2) Churchwell, Emily SR           
     3) Nohmer, Sarah SO                4) McDonald, Jamie SO             
                  27.67       58.05 (58.05)     1:28.71 (30.66)   2:03.55 (1:05.50)
        2:32.51 (28.96)   3:05.38 (1:01.83)     3:20.80 (15.42)     4:02.65 (57.27)
  7 P.K. Yonge                                        4:14.74    4:08.78        
     1) Williams, Kahra 08              2) Pinks, Morgan 8                
     3) Scarborough, Grace 06           4) Bennett, Laura 8               
                  27.88       58.08 (58.08)     1:28.86 (30.78)   2:02.19 (1:04.11)
        2:32.92 (30.73)   3:07.06 (1:04.87)     3:36.23 (29.17)   4:08.78 (1:01.72)
  8 Bishop Snyder                                     4:10.21    4:12.11        
     1) Britton, Kailin FR              2) Claveau, Emily FR              
     3) Dennerlein, Layla JR            4) Zerkowski, Madi SO             
                  29.99   1:04.74 (1:04.74)     1:35.79 (31.05)   2:09.53 (1:04.79)
        2:39.01 (29.48)   3:12.68 (1:03.15)     3:41.37 (28.69)     4:12.11 (59.43)
B - Final
  9 Bay                                               4:16.05    4:15.80        
     1) Troia, Allison 12               2) Murray, Jordan 10              
     3) Woodrum, Rebecca 11             4) Loyd, Taylor 12                
                  30.48   1:02.94 (1:02.94)     1:36.85 (33.91)   2:14.69 (1:11.75)
        2:44.66 (29.97)   3:17.06 (1:02.37)     3:44.72 (27.66)     4:15.80 (58.74)
 10 Crystal River                                     4:31.80    4:31.16        
     1) Farabaugh, Shannon 11           2) Oxford, Mallory 12             
     3) Needham, J. D. 12               4) Penn, Marissa 10               
                  32.31   1:08.49 (1:08.49)     1:40.91 (32.42)   2:17.80 (1:09.31)
        2:48.82 (31.02)   3:24.17 (1:06.37)     3:55.78 (31.61)   4:31.16 (1:06.99)
 11 Villages                                          4:33.66    4:32.65        
     1) Lartigue, Bethany 9             2) Kazmier, Kristin 11            
     3) Nadeau, Kaylee 9                4) Grinnell, Lauren 10            
                  33.20   1:08.42 (1:08.42)     1:40.89 (32.47)   2:19.08 (1:10.66)
        2:52.92 (33.84)   3:30.55 (1:11.47)     4:00.55 (30.00)   4:32.65 (1:02.10)
 12 Rocky Bayou Christian School                      4:34.70    4:35.09        
     1) Sober, Elizabeth JR             2) Beuerle, Anouk JR              
     3) Tiller, Brittany JR             4) Sober, Suzi                    
                  31.33   1:04.42 (1:04.42)     1:40.47 (36.05)   2:20.83 (1:16.41)
        2:53.30 (32.47)   3:30.89 (1:10.06)     4:00.93 (30.04)   4:35.09 (1:04.20)
 13 Oakleaf (Orange Park)                             4:49.57    4:42.35        
     1) Martin, Lauren 9                2) Pomponio, Hailey 11            
     3) Lawrence, Brooke 9              4) Anderson, Kirsten 11           
                  33.16   1:09.66 (1:09.66)     1:44.06 (34.40)   2:21.65 (1:11.99)
                          3:33.85 (1:12.20)     4:06.53 (32.68)   4:42.35 (1:08.50)
 14 Mount Dora                                        4:36.71    4:43.28        
     1) Rice, Jessica SO                2) Desmarais, Sarah JR            
     3) Slaby, Margo JR                 4) Willcox, Jackee SO             
                  33.36   1:10.08 (1:10.08)                       2:23.48 (1:13.40)
        2:56.45 (32.97)   3:33.85 (1:10.37)     4:05.87 (32.02)   4:43.28 (1:09.43)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:37.68    3:41.54        
     1) Talwar, Ali 10                  2) Skinner, Ellie 12              
     3) Blum, Marina 11                 4) Peacock, Salem 9               
                  27.68       57.39 (57.39)     1:24.30 (26.91)     1:53.84 (56.45)
        2:19.49 (25.65)     2:47.58 (53.74)     3:13.50 (25.92)     3:41.54 (53.96)
  2 Episcopal (Jacksonville)                          3:52.01    3:49.20        
     1) Hernandez, Cristina 12          2) Wells, Ali 11                  
     3) Rowell, Marilyn 10              4) Thompson, Tori 09              
                  27.03       55.79 (55.79)     1:22.61 (26.82)     1:51.94 (56.15)
        2:19.48 (27.54)   2:54.71 (1:02.77)     3:18.00 (23.29)     3:49.20 (54.49)
  3 Providence (Jacksonville)                         3:50.30    3:54.91        
     1) LaReau, Nicole 8                2) Stanley, Mackenzie SO          
     3) Watkins, Justine 7              4) Bistrow, Ana JR                
                  28.39       59.01 (59.01)     1:27.05 (28.04)     1:58.95 (59.94)
        2:27.01 (28.06)   2:58.95 (1:00.00)     3:26.17 (27.22)     3:54.91 (55.96)
  4 Fernandina Beach                                  4:07.08    3:56.14        
     1) Priest, Corinne SO              2) Wolfe, Amber JR                
     3) Chauncey, Kaylynn SO            4) Kaywork, Aly SR                
                  28.27       58.73 (58.73)     1:29.90 (31.17)   2:02.50 (1:03.77)
        2:31.05 (28.55)     3:02.09 (59.59)     3:28.06 (25.97)     3:56.14 (54.05)
  5 Arnold (Panama City Beach)                        4:30.49    4:04.04        
     1) Gazia, Nicole JR                2) Jacob, Audrina JR              
     3) Nohmer, Sarah SO                4) McDonald, Jamie SO             
                  28.29       57.85 (57.85)     1:27.32 (29.47)   2:00.31 (1:02.46)
        2:29.84 (29.53)   3:04.04 (1:03.73)     3:32.54 (28.50)   4:04.04 (1:00.00)
  6 St. Johns Country Day                             4:17.65    4:05.00        
     1) Larson, Maddison 12             2) Heath, Kassidy 9               
     3) Stern, Cassidy 10               4) Marshall, Lindsay 10           
                  29.57   1:02.49 (1:02.49)     1:17.60 (15.11)   2:07.15 (1:04.66)
        2:35.99 (28.84)   3:07.61 (1:00.46)     3:34.95 (27.34)     4:05.00 (57.39)
  7 Bishop Snyder                                     4:16.89    4:10.21        
     1) Britton, Kailin FR              2) Claveau, Emily FR              
     3) Dennerlein, Layla JR            4) Zerkowski, Madi SO             
                  30.27   1:04.84 (1:04.84)     1:20.10 (15.26)   2:09.33 (1:04.49)
        2:38.82 (29.49)   3:12.30 (1:02.97)     3:40.22 (27.92)     4:10.21 (57.91)
  8 P.K. Yonge                                        4:13.01    4:14.74        
     1) Williams, Kahra 08              2) Pinks, Morgan 8                
     3) Scarborough, Grace 06           4) Bennett, Laura 8               
                  28.02       57.75 (57.75)     1:28.78 (31.03)   2:02.98 (1:05.23)
        2:35.39 (32.41)   3:10.01 (1:07.03)     3:41.11 (31.10)   4:14.74 (1:04.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bay                                               4:18.93    4:16.05        
     1) Troia, Allison 12               2) Murray, Jordan 10              
     3) Woodrum, Rebecca 11             4) Loyd, Taylor 12                
                  29.66   1:01.64 (1:01.64)     1:35.86 (34.22)   2:13.99 (1:12.35)
        2:45.15 (31.16)   3:18.77 (1:04.78)     3:45.66 (26.89)     4:16.05 (57.28)
 10 Crystal River                                     4:09.69    4:31.80        
     1) Farabaugh, Shannon 11           2) Oxford, Mallory 12             
     3) Needham, J. D. 12               4) Penn, Marissa 10               
                  32.17   1:09.51 (1:09.51)     1:41.56 (32.05)   2:18.54 (1:09.03)
        2:50.15 (31.61)   3:25.97 (1:07.43)     3:57.26 (31.29)   4:31.80 (1:05.83)
 11 Villages                                          4:35.91    4:33.66        
     1) Lartigue, Bethany 9             2) Worrell, Randell 11            
     3) Nadeau, Kaylee 9                4) Grinnell, Lauren 10            
                  33.32   1:09.80 (1:09.80)     1:43.10 (33.30)   2:20.25 (1:10.45)
        2:53.89 (33.64)   3:32.38 (1:12.13)     4:02.01 (29.63)   4:33.66 (1:01.28)
 12 Rocky Bayou Christian School                      4:51.73    4:34.70        
     1) Sober, Elizabeth JR             2) Sober, Suzi                    
     3) Tiller, Brittany JR             4) Kent, Emily SR                 
                  31.59   1:06.02 (1:06.02)     1:36.49 (30.47)   2:09.91 (1:03.89)
        2:42.84 (32.93)   3:21.16 (1:11.25)   4:34.78 (1:13.62)   4:34.70 (1:13.54)
 13 Mount Dora                                        4:47.16    4:36.71        
     1) Rice, Jessica SO                2) Davies, Lexi SR                
     3) Slaby, Margo JR                 4) Willcox, Jackee SO             
                  34.58   1:11.93 (1:11.93)     1:27.96 (16.03)     1:47.32 (35.39)
      2:56.81 (1:09.49)   3:31.61 (1:44.29)     4:02.83 (31.22)   4:36.71 (1:05.10)
 14 Oakleaf (Orange Park)                             4:49.47    4:49.57        
     1) Martin, Lauren 9                2) Pomponio, Hailey 11            
     3) Lawrence, Brooke 9              4) Anderson, Kirsten 11           
                  34.04   1:12.60 (1:12.60)     1:32.09 (19.49)     1:48.45 (35.85)
        2:26.66 (38.21)     2:46.12 (57.67)   4:11.55 (1:25.43)   4:49.57 (2:03.45)
 -- Florida Deaf (St. Augustine)                      4:46.94         DQ        
     1) Stanfield, Brooke SR            2) Hanbury, Alyssa 08             
     3) Stanfield, Leah FR              4) McCauley, Heather FR           
 -- Umatilla                                          4:29.12         DQ        
     1) Bradford, Elizabeth SR          2) Dupuis, Alex SO                
     3) Ushko, Ashley SO                4) Pederson, Rachel SO            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:18.47    3:13.08        
     1) Frank, George 11                2) Hamilton, Colin 12             
     3) D'Alessandro, Teo 11            4) Murphy, Ryan 10                
                  22.63       47.36 (47.36)     1:10.98 (23.62)     1:35.92 (48.56)
        1:58.66 (22.74)     2:24.26 (48.34)     2:48.35 (24.09)     3:13.08 (48.82)
  2 Providence (Jacksonville)                         3:26.45    3:22.78        
     1) Harrington, Brian SR            2) Brown, Alex SR                 
     3) Friedman, William JR            4) Sones, Clay SO                 
                  23.67       49.52 (49.52)     1:13.65 (24.13)     1:39.96 (50.44)
        2:04.70 (24.74)     2:31.78 (51.82)     2:56.03 (24.25)     3:22.78 (51.00)
  3 Arnold (Panama City Beach)                        3:30.97    3:30.33        
     1) White, Max SR                   2) vonBlankenburg, Troy SR        
     3) Buchanan, Kyle JR               4) Bronnenberg, Cody SR           
                  25.13       52.09 (52.09)     1:17.60 (25.51)     1:44.74 (52.65)
        2:10.73 (25.99)     2:39.72 (54.98)     3:03.42 (23.70)     3:30.33 (50.61)
  4 Maclay (Tallahassee)                              3:40.32    3:36.49        
     1) Moore, Christian SR             2) Rust, John JR                  
     3) Rust, Robert SR                 4) Goller, Kyle SR                
                  25.90       54.51 (54.51)     1:19.44 (24.93)     1:48.78 (54.27)
        2:13.59 (24.81)     2:42.90 (54.12)     3:08.35 (25.45)     3:36.49 (53.59)
  5 Bishop Snyder                                     3:38.39    3:39.52        
     1) Kennedy, Jeremy SO              2) Wu, Richard JR                 
     3) Bergey, Daniel JR               4) Hopson, Tommy JR               
                  26.83       56.16 (56.16)     1:24.10 (27.94)     1:54.70 (58.54)
        2:20.00 (25.30)     2:47.58 (52.88)     3:11.97 (24.39)     3:39.52 (51.94)
  6 Bay                                               3:47.81    3:46.43        
     1) Cauthen, Jake 11                2) Barry, Patrick 11              
     3) Rine, Phoenix 11                4) Owen, Kurt 12                  
                  27.75       59.54 (59.54)     1:27.00 (27.46)     1:56.71 (57.17)
        2:23.43 (26.72)     2:52.26 (55.55)     3:18.23 (25.97)     3:46.43 (54.17)
  7 Florida State Univ. School                        3:50.39    3:48.94        
     1) O'Byrne, Logan JR               2) Quick, Marshall JR             
     3) Sampson, Matt JR                4) Kirtley, Austin JR             
                  25.93       56.06 (56.06)     1:23.38 (27.32)     1:55.35 (59.29)
        2:22.66 (27.31)     2:52.80 (57.45)     3:19.03 (26.23)     3:48.94 (56.14)
 -- Episcopal (Jacksonville)                          3:28.79         DQ        
     1) Raymond, Jack 12                2) DeGidio, Evan 11               
     3) Wilson, Henry 09                4) Ruth, Mtr 12                   
B - Final
  9 Rickards (Tallahassee)                            3:58.86    3:49.55        
     1) Hamilton, Asher 11              2) Kim, Chris 12                  
     3) Soyars, Kenny 11                4) Redig, Corey 12                
                  27.17       56.38 (56.38)     1:24.50 (28.12)   1:57.46 (1:01.08)
                            2:54.72 (57.26)     3:20.73 (26.01)     3:49.55 (54.83)
 10 Fernandina Beach                                  3:53.02    3:52.96        
     1) Baxter, Bryson SO               2) Beckham, Brennan JR            
     3) Reeve, Josh SO                  4) Bustabad, Joseph FR            
                  27.03       55.79 (55.79)     1:23.12 (27.33)     1:54.83 (59.04)
        2:22.63 (27.80)     2:53.93 (59.10)     3:21.39 (27.46)     3:52.96 (59.03)
 11 Villages                                          3:55.15    3:56.13        
     1) DeMarco, Ryan 11                2) Knudsen, Kyle 12               
     3) Jacobson, Jordan 12             4) Roosa, Josh 11                 
                  27.57       58.88 (58.88)     1:25.67 (26.79)     1:58.27 (59.39)
        2:25.92 (27.65)   2:59.02 (1:00.75)     3:26.66 (27.64)     3:56.13 (57.11)
 12 Umatilla                                          3:59.09    3:58.73        
     1) Mandel, Steven JR               2) Wonderlin, Robert SR           
     3) Amole, Jacob SR                 4) Munro, Aaron SR                
                  28.03       59.87 (59.87)     1:29.39 (29.52)   2:02.69 (1:02.82)
        2:29.65 (26.96)     3:01.05 (58.36)     3:28.51 (27.46)     3:58.73 (57.68)
 13 Crystal River                                     4:08.26    4:04.07        
     1) Earnheart, Hunter 10            2) Molinero, Nathan 12            
     3) Kofmehl, Taylor 11              4) Bennett, Luke 12               
                  32.04   1:06.69 (1:06.69)     1:22.59 (15.90)     2:06.49 (59.80)
        2:34.57 (28.08)   3:07.10 (1:00.61)     3:34.00 (26.90)     4:04.07 (56.97)
 14 Pasco (Dade City)                                 4:12.00    4:18.22        
     1) Butler, Laken 11                2) McCarnin, Seann 11             
     3) Graham, Drew 9                  4) Cruz, Mason 12                 
                  29.52   1:06.69 (1:06.69)     1:23.06 (16.37)   2:12.09 (1:05.40)
        2:42.46 (30.37)   3:15.37 (1:03.28)   4:18.22 (1:02.85)                    
 15 Rutherford                                        3:59.32    4:54.76        
     1) Machuca, Nicholas JR            2) Morrison, Carl SR              
     3) Jackson, Christopher SO         4) Wyllie, Andrew SO              
                  33.48   1:19.17 (1:19.17)     1:52.39 (33.22)   2:46.56 (1:27.39)
        3:10.61 (24.05)   3:49.39 (1:02.83)     4:18.69 (29.30)   4:54.76 (1:05.37)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles (Jacksonville)                             3:12.73    3:18.47        
     1) Caballero Cassanova, Javier 9   2) Santana, Eduardo 12            
     3) Martini, Mattheus 11            4) Schiller, Blair 12             
                  23.54       48.56 (48.56)     1:12.89 (24.33)     1:39.28 (50.72)
        2:03.12 (23.84)     2:28.95 (49.67)     2:52.51 (23.56)     3:18.47 (49.52)
  2 Providence (Jacksonville)                         3:28.10    3:26.45        
     1) Harrington, Brian SR            2) Brown, Alex SR                 
     3) Friedman, William JR            4) Sones, Clay SO                 
                  23.97       50.08 (50.08)     1:15.20 (25.12)     1:42.21 (52.13)
        2:07.63 (25.42)     2:34.79 (52.58)     2:59.32 (24.53)     3:26.45 (51.66)
  3 Episcopal (Jacksonville)                          3:36.42    3:28.79        
     1) Munoz, Kevin 09                 2) Wilson, Ben 11                 
     3) Raymond, Jack 12                4) Walker, Billy 09               
                  24.91       52.46 (52.46)     1:17.35 (24.89)     1:44.62 (52.16)
        2:10.28 (25.66)     2:38.72 (54.10)     3:02.29 (23.57)     3:28.79 (50.07)
  4 Arnold (Panama City Beach)                        3:35.79    3:30.97        
     1) White, Max SR                   2) vonBlankenburg, Troy SR        
     3) Reynolds, Carter SO             4) Bronnenberg, Cody SR           
                  25.18       52.38 (52.38)     1:17.64 (25.26)     1:44.84 (52.46)
        2:10.39 (25.55)     2:39.36 (54.52)     3:03.70 (24.34)     3:30.97 (51.61)
  5 Bishop Snyder                                     3:43.45    3:38.39        
     1) Kennedy, Jeremy SO              2) Wu, Richard JR                 
     3) Bergey, Daniel JR               4) Hopson, Tommy JR               
                  26.95       56.23 (56.23)     1:22.91 (26.68)     1:53.56 (57.33)
        2:18.49 (24.93)     2:46.08 (52.52)     3:10.89 (24.81)     3:38.39 (52.31)
  6 Maclay (Tallahassee)                              3:39.75    3:40.32        
     1) Moore, Christian SR             2) Rust, John JR                  
     3) Rust, Robert SR                 4) Goller, Kyle SR                
                  26.21       55.04 (55.04)     1:21.27 (26.23)     1:50.33 (55.29)
        2:15.56 (25.23)     2:45.28 (54.95)     3:01.80 (16.52)     3:40.32 (55.04)
  7 Bay                                               3:51.40    3:47.81        
     1) Cauthen, Jake 11                2) Barry, Patrick 11              
     3) Rine, Phoenix 11                4) Owen, Kurt 12                  
                  28.04       58.14 (58.14)     1:25.37 (27.23)     1:55.77 (57.63)
        2:22.95 (27.18)     2:51.58 (55.81)     3:18.69 (27.11)     3:47.81 (56.23)
  8 Florida State Univ. School                        4:06.17    3:50.39        
     1) O'Byrne, Logan JR               2) Quick, Marshall JR             
     3) Sampson, Matt JR                4) Kirtley, Austin JR             
                  26.55       56.85 (56.85)     1:24.55 (27.70)     1:56.13 (59.28)
        2:23.85 (27.72)     2:53.79 (57.66)     3:20.00 (26.21)     3:50.39 (56.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fernandina Beach                                  4:03.91    3:53.02        
     1) Baxter, Bryson SO               2) Beckham, Brennan JR            
     3) Reeve, Josh SO                  4) Bustabad, Joseph FR            
                  26.19       55.14 (55.14)     1:22.73 (27.59)     1:54.69 (59.55)
        2:21.91 (27.22)     2:53.30 (58.61)     3:21.31 (28.01)     3:53.02 (59.72)
 10 Villages                                          3:54.09    3:55.15        
     1) DeMarco, Ryan 11                2) Knudsen, Kyle 12               
     3) Jacobson, Jordan 12             4) Roosa, Josh 11                 
                  28.37       59.30 (59.30)     1:26.50 (27.20)     1:58.75 (59.45)
        2:26.69 (27.94)   2:58.88 (1:00.13)     3:25.69 (26.81)     3:55.15 (56.27)
 11 Rickards (Tallahassee)                            3:45.71    3:58.86        
     1) Hamilton, Asher 11              2) Kim, Chris 12                  
     3) Soyars, Kenny 11                4) Redig, Corey 12                
                  27.19       56.84 (56.84)     1:26.81 (29.97)   2:01.30 (1:04.46)
        2:28.31 (27.01)     3:00.08 (58.78)     3:27.12 (27.04)     3:58.86 (58.78)
 12 Umatilla                                          4:17.76    3:59.09        
     1) Amole, Jacob SR                 2) Wonderlin, Robert SR           
     3) Mandel, Steven JR               4) Munro, Aaron SR                
                  27.02       59.13 (59.13)     1:27.70 (28.57)   2:00.67 (1:01.54)
        2:28.86 (28.19)     3:00.50 (59.83)     3:28.51 (28.01)     3:59.09 (58.59)
 13 Rutherford                                        4:16.61    3:59.32        
     1) Machuca, Nicholas JR            2) Morrison, Carl SR              
     3) Jackson, Christopher SO         4) Wyllie, Andrew SO              
                  27.90       59.01 (59.01)     1:26.85 (27.84)     1:57.93 (58.92)
        2:27.27 (29.34)   3:00.58 (1:02.65)     3:27.92 (27.34)     3:59.32 (58.74)
 14 Crystal River                                     3:41.37    4:08.26        
     1) Earnheart, Hunter 10            2) Molinero, Nathan 12            
     3) Kofmehl, Taylor 11              4) Bennett, Luke 12               
                  32.25   1:07.29 (1:07.29)     1:35.25 (27.96)   2:07.98 (1:00.69)
        2:35.85 (27.87)   3:08.49 (1:00.51)     3:36.79 (28.30)     4:08.26 (59.77)
 15 Pasco (Dade City)                                 4:14.60    4:12.00        
     1) Butler, Laken 11                2) McCarnin, Seann 11             
     3) Graham, Drew 9                  4) Cruz, Mason 12                 
                  29.65   1:05.69 (1:05.69)     1:33.13 (27.44)     2:05.08 (59.39)
        2:36.72 (31.64)   3:09.69 (1:04.61)     3:37.77 (28.08)   4:12.00 (1:02.31)
 -- Mount Dora                                        3:40.76         DQ        
     1) Maseman, Carl SR                2) Liptak, Sky JR                 
     3) Ritten, Cody SR                 4) Jensen, Daniel JR              
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Bolles (Jacksonville)               663   2. Episcopal (Jacksonville)            262
  3. Fernandina Beach                    167   4. Providence (Jacksonville)           146
  5. Trinity Catholic (Ocala)            118   6. Maclay (Tallahassee)                117
  7. St. Johns Country Day               116   8. Arnold (Panama City Beach)          115
  9. P.K. Yonge                           90  10. Bay                                  78
 11. Rickards (Tallahassee)               75  12. Crystal River                        67
 13. Villages                             50  14. Pensacola Catholic                   29
 15. Bishop Snyder                        28  16. Umatilla                             23
 17. Bishop McLaughlin                    21  18. Mount Dora                           16
 19. Yulee                                13  19. St. Francis (Gainesville)            13
 19. Rocky Bayou Christian School         13  22. Suwannee High School                  9
 23. Oakleaf (Orange Park)                 8  24. Baldwin                               4
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Bolles (Jacksonville)               647   2. Providence (Jacksonville)           206
  3. Arnold (Panama City Beach)          191   4. Rickards (Tallahassee)              161
  5. Episcopal (Jacksonville)            137   6. Bay                                 132
  7. Crystal River                       126   8. Maclay (Tallahassee)                114
  9. P.K. Yonge                          103  10. Bishop Snyder                        87
 11. Villages                             59  12. Florida State Univ. School           45
 13. Mount Dora                           40  14. St. Johns Country Day                31
 15. Trinity Catholic (Ocala)             28  15. Fernandina Beach                     28
 17. Rutherford                           24  17. Baldwin                              24
 19. Pasco (Dade City)                    18  19. Oakleaf (Orange Park)                18
 21. Umatilla                             10  21. Yulee                                10
 23. St. John's Lutheran (Ocala)           2