2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 6

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/31/2010 01:16 PM
                         2010 - FHSAA - 3A District 6                          
                        Hosted by: Sarasota High School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:41.68        2009 Carmel                                     
                         J. Hammes,L. Stauder,D. Mason,M. Detro            
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Riverview (Sarasota)                              1:50.00    1:54.62        
     1) Buckley, Meghan 12              2) Linn, Ashlee 11                
     3) Katz, Taylor 10                 4) Toth, Laura 9                  
                  30.02     1:01.73 (31.71)     1:29.09 (27.36)     1:54.62 (25.53)
  2 Sarasota                                          1:54.50    1:56.11        
     1) Yelding, Chyna 11               2) Scheibel, Molly 11             
     3) Leonard, Shelby 12              4) Muth, Katheryne 12             
                  29.84     1:08.80 (38.96)     1:31.12 (22.32)     1:56.11 (24.99)
  3 St. Petersburg                                    1:56.53    1:57.15        
     1) Marckese, Marissa 10            2) Piper, Jessica 11              
     3) Green, Jessica 9                4) King, Abby 12                  
                  28.71     1:01.85 (33.14)     1:30.43 (28.58)     1:57.15 (26.72)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           2:02.35    2:02.08        
     1) Harakal, Camille JR             2) Jeffries, Angelina JR          
     3) Coldiron, Grace FR              4) Huber, Kristen JR              
                  31.74     1:05.97 (34.23)     1:34.77 (28.80)     2:02.08 (27.31)
  5 Port Charlotte                                    2:09.76    2:19.13        
     1) Marks, Jenna SO                 2) McCarthy, Abby JR              
     3) Mapp, Chelsea SO                4) Vilardi, Rachelle SO           
                  36.01     1:20.62 (44.61)     1:50.09 (29.47)     2:19.13 (29.04)
  6 Venice                                            1:58.99    2:24.74        
     1) Smith, Pepper FR                2) Cooney, Lindsay SR             
     3) Dieffenwierth, Julia FR         4) Cardenas, Daniella SR          
                  33.34     1:18.63 (45.29)     1:49.63 (31.00)     2:24.74 (35.11)
  7 North Port                                        2:38.43    2:26.25        
     1) Newland, Natalie SR             2) Bacon, Kimberly SO             
     3) Vacca, Leanne SO                4) Marino, Tara FR                
                  40.59   1:55.01 (1:14.42)     2:26.19 (31.18)      2:26.25 (0.06)
  8 Gibbs (St. Petersburg)                            2:35.00    2:37.80        
     1) Miker, Samantha 10              2) Conner, Odessa 9               
     3) Tafelski, Andrea 10             4) Monroe, Megan 9                
                  36.53     1:20.58 (44.05)     2:05.88 (45.30)     2:37.80 (31.92)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Manatee (Bradenton)                               2:03.22         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarasota                                          1:45.00    1:44.77        
     1) Zaremba, Roman 9                2) Cesaroni, Gregg 11             
     3) Davis, Kirt 12                  4) Pagan, James 12                
                  27.22       57.43 (30.21)     1:22.77 (25.34)     1:44.77 (22.00)
  2 Riverview (Sarasota)                              1:44.00    1:46.03        
     1) Hegwein, Karl 10                2) Wall, Patrick 9                
     3) Davis, Gannon 10                4) Amistoso, Ian 10               
                  27.83       56.90 (29.07)     1:21.88 (24.98)     1:46.03 (24.15)
  3 Charlotte (Punta Gorda)                           1:44.31    1:48.14        
     1) Spoonts, John JR                2) Coldiron, Caleb SR             
     3) Moran, Andrew SO                4) Scott, David SR                
                  28.42       58.11 (29.69)     1:24.27 (26.16)     1:48.14 (23.87)
  4 Manatee (Bradenton)                               1:40.12    1:56.09        
     1) Espinet, Kevin JR               2) Dorman, Sam SO                 
     3) Maggio, Michael SO              4) Carpenter, Ben SR              
                  31.13     1:03.72 (32.59)     1:32.03 (28.31)     1:56.09 (24.06)
  5 Venice                                            1:52.99    1:56.81        
     1) Basnight, Brian JR              2) Cox, David JR                  
     3) Colett, Reid FR                 4) Quinn, Jarrett JR              
                  28.19     1:02.38 (34.19)     1:30.38 (28.00)     1:56.81 (26.43)
  6 St. Petersburg                                    1:53.65    1:57.49        
     1) Newsome, Jefferey 11            2) Akers, Connor 9                
     3) Koser, Troy 10                  4) Lynch, Peter 11                
                  32.71     1:05.13 (32.42)     1:32.49 (27.36)     1:57.49 (25.00)
  7 Port Charlotte                                    1:54.47    1:57.74        
     1) Manning, Henry SO               2) Thomas, Josh SR                
     3) Espinosa, Ernesto JR            4) Wik, Jeremy JR                 
                  30.04     1:03.82 (33.78)     1:30.47 (26.65)     1:57.74 (27.27)
  8 North Port                                        2:00.00    2:09.99        
     1) Stekol, Philip SO               2) Forman, Corey JR               
     3) Corl, Bradley SO                4) de Matos, Evan JR              
                  32.83     1:09.74 (36.91)     1:42.58 (32.84)     2:09.99 (27.41)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Gibbs (St. Petersburg)                            2:08.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Crawford, Austin 11             2) Parks, Albert 11               
     3) Kendrick, Ryan 10               4) Clark, Zack 10                 
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Katz, Taylor              10 Riverview            1:53.00    1:55.39        
                  27.30       56.33 (29.03)     1:25.81 (29.48)     1:55.39 (29.58)
  2 Muth, Katheryne           12 Sarasota             1:53.50    1:55.89        
                  27.66       57.11 (29.45)     1:26.57 (29.46)     1:55.89 (29.32)
  3 Jones, Ava                12 Riverview            1:56.50    1:56.83        
                  27.93       57.35 (29.42)     1:27.27 (29.92)     1:56.83 (29.56)
  4 Plocharsky, Kara          10 Sarasota             2:01.50    1:57.36        
                  27.94       57.46 (29.52)     1:27.34 (29.88)     1:57.36 (30.02)
  5 Davis, Cameron            10 Sarasota             1:58.50    1:57.87        
                  28.66       58.38 (29.72)     1:28.57 (30.19)     1:57.87 (29.30)
  6 Bugatti, Cha-cha          12 Riverview            1:56.00    1:58.56        
                  28.23       58.42 (30.19)     1:29.24 (30.82)     1:58.56 (29.32)
  7 Murphy, Joanna            10 Riverview            1:58.47    1:58.89        
                  28.36       58.04 (29.68)     1:28.56 (30.52)     1:58.89 (30.33)
  8 Manthey, Danielle         JR Venice               2:02.94    1:59.15        
                  27.97       57.98 (30.01)     1:28.64 (30.66)     1:59.15 (30.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Duff, Faryn               SO Venice               1:58.69    2:01.16        
                  28.34       58.56 (30.22)     1:29.80 (31.24)     2:01.16 (31.36)
 10 Lovrey, Georgina          FR Venice               2:09.68    2:09.58        
                  29.83     1:02.68 (32.85)     1:36.60 (33.92)     2:09.58 (32.98)
 11 Moran, Katie              FR Charlotte            2:04.90    2:09.63        
                  29.38     1:00.82 (31.44)     1:34.69 (33.87)     2:09.63 (34.94)
 12 Litzen, Jennifer           9 Sarasota             2:18.04    2:16.76        
                  31.76     1:07.17 (35.41)     1:42.57 (35.40)     2:16.76 (34.19)
 13 Kramer, Kaitlyn           SR Venice               2:22.31    2:21.62        
                  32.28     1:08.42 (36.14)     1:45.17 (36.75)     2:21.62 (36.45)
 14 Green, Keaton             10 St. Petersburg       2:27.99    2:28.87        
                  32.92     1:10.10 (37.18)     1:49.94 (39.84)     2:28.87 (38.93)
 15 Walsh, Shannen            SR Charlotte            2:18.43    2:28.89        
                  32.74     1:10.43 (37.69)     1:49.82 (39.39)     2:28.89 (39.07)
 16 Gerke, Hannah             10 St. Petersburg       2:28.60    2:31.03        
                  32.53     1:09.99 (37.46)     1:51.35 (41.36)     2:31.03 (39.68)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jenkinson, Megan          FR Port Charlotte       2:34.53    2:34.04        
                  34.76     1:13.91 (39.15)     1:54.64 (40.73)     2:34.04 (39.40)
 18 Marino, Tara              FR North Port           2:33.51    2:35.70        
                  35.38     1:14.84 (39.46)     1:55.01 (40.17)     2:35.70 (40.69)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Neuman, Gabrielle         11 St. Petersburg       2:48.12    2:38.68        
                  34.37     1:13.00 (38.63)     1:56.41 (43.41)     2:38.68 (42.27)
 20 Wyville, Courtney         FR Port Charlotte       2:49.57    2:46.48        
                  37.84     1:19.29 (41.45)     2:05.66 (46.37)     2:46.48 (40.82)
 21 Schmidt, Courtney         SO Manatee                   NT    2:50.36        
                  39.28     1:22.62 (43.34)     2:08.27 (45.65)     2:50.36 (42.09)
 22 Powers, Bailey            SR Manatee              2:52.23    2:51.06        
                  39.14     1:23.34 (44.20)     2:08.38 (45.04)     2:51.06 (42.68)
 23 Bauer, Baylee             FR Manatee              2:45.09    2:51.48        
                  39.52     1:23.04 (43.52)     2:08.36 (45.32)     2:51.48 (43.12)
 24 Cavin, Victoria           SO North Port           2:48.12    2:51.52        
                  36.55     1:21.23 (44.68)     2:07.36 (46.13)     2:51.52 (44.16)
 25 Perez  Sosa, Margot       FR Port Charlotte       2:54.95    2:52.25        
                  38.16     1:22.58 (44.42)     2:08.14 (45.56)     2:52.25 (44.11)
 26 Townsend, Amanda          JR North Port           2:49.03    2:53.36        
                  37.62     1:20.98 (43.36)     2:07.35 (46.37)     2:53.36 (46.01)
 27 Abdo, Maria               10 St. Petersburg       2:47.18    2:54.73        
                  39.30     1:24.15 (44.85)     2:10.12 (45.97)     2:54.73 (44.61)
 28 Jacobs, Mackenzie         JR North Port           3:05.65    2:58.87        
                  39.08     1:24.84 (45.76)     2:11.66 (46.82)     2:58.87 (47.21)
 29 Potter, Maggie            SO Manatee                   NT    3:01.88        
                  38.80   2:14.22 (1:35.42)     3:01.77 (47.55)      3:01.88 (0.11)
 30 Perez, Brianna             9 Gibs (St. Pete)      3:09.00    3:17.48        
                  41.91     1:31.54 (49.63)     2:25.80 (54.26)     3:17.48 (51.68)
 31 Conner, Odessa             9 Gibs (St. Pete)      3:12.00    3:28.04        
                  47.09     1:40.24 (53.15)     2:30.59 (50.35)     3:28.04 (57.45)
 32 Weigel, Casey             11 Gibs (St. Pete)      3:22.00    3:36.22        
                  46.58     1:41.39 (54.81)     2:39.65 (58.26)     3:36.22 (56.57)
 33 Krul, Lianna               9 Gibs (St. Pete)      3:07.00    4:11.83        
                  55.09   4:11.83 (3:16.74)                                        
 -- Staruch, Nisa             JR Port Charlotte            NT         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Caldwell, Nicholas        12 Riverview            1:37.79    1:45.51        
                  24.93       51.75 (26.82)     1:18.81 (27.06)     1:45.51 (26.70)
  2 Cates, Addison            SR Charlotte            1:43.49    1:47.17        
                  25.02       52.64 (27.62)     1:20.16 (27.52)     1:47.17 (27.01)
  3 Pridemore, Derek          JR Venice               1:49.89    1:47.22        
                  25.26       52.38 (27.12)     1:19.82 (27.44)     1:47.22 (27.40)
  4 Davis, Kirt               12 Sarasota             1:41.59    1:47.50        
                  25.16       52.69 (27.53)     1:20.33 (27.64)     1:47.50 (27.17)
  5 Leeson, Peyton            FR Venice               1:54.99    1:50.86        
                  26.07       53.89 (27.82)     1:22.51 (28.62)     1:50.86 (28.35)
  6 O'Brien, Connor           10 Riverview            1:50.40    1:50.98        
                  25.36       53.22 (27.86)     1:22.22 (29.00)     1:50.98 (28.76)
  7 Cesaroni, Gregg           11 Sarasota             1:52.50    1:51.60        
                  26.34       54.04 (27.70)     1:22.51 (28.47)     1:51.60 (29.09)
  8 Hamel-Wood, Dirk          10 Riverview            1:56.10    1:51.82        
                  26.14       54.38 (28.24)     1:23.37 (28.99)     1:51.82 (28.45)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zaremba, Roman             9 Sarasota             1:54.50    1:54.38        
                  27.28       56.49 (29.21)     1:25.66 (29.17)     1:54.38 (28.72)
 10 Pelton, John              FR Venice               1:55.01    1:56.64        
                  26.79       55.77 (28.98)     1:26.12 (30.35)     1:56.64 (30.52)
 11 Markgraf, Daniel          FR Charlotte            1:55.81    1:57.16        
                  27.01       56.48 (29.47)     1:27.19 (30.71)     1:57.16 (29.97)
 12 Colett, Connor            JR Venice               2:03.57    1:58.76        
                  27.39       56.79 (29.40)     1:27.05 (30.26)     1:58.76 (31.71)
 13 Gubanic, Frank            12 St. Petersburg       2:00.17    2:01.95        
                  26.45       56.57 (30.12)     1:29.00 (32.43)     2:01.95 (32.95)
 14 Jacobs, Shawn             SO North Port           2:06.65    2:04.97        
                  27.33       58.67 (31.34)     1:32.38 (33.71)     2:04.97 (32.59)
 15 Thomas, Josh              SR Port Charlotte       2:05.59    2:05.63        
                  27.88       59.11 (31.23)     1:32.17 (33.06)     2:05.63 (33.46)
 16 Coundouriotis, Filipe     10 St. Petersburg       2:10.43    2:07.11        
                  27.48       59.61 (32.13)     1:33.12 (33.51)     2:07.11 (33.99)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Garret          12 St. Petersburg       2:15.62    2:12.95        
                  29.43     1:02.98 (33.55)     1:38.35 (35.37)     2:12.95 (34.60)
 18 Averett, Austin           10 Riverview            2:12.37    2:13.88        
                  30.39     1:03.97 (33.58)     1:40.15 (36.18)     2:13.88 (33.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 de Matos, Evan            JR North Port           2:17.00    2:15.01        
                  30.13     1:03.31 (33.18)     1:38.97 (35.66)     2:15.01 (36.04)
 20 Forman, Corey             JR North Port           2:18.76    2:15.18        
                  29.91     1:03.48 (33.57)     1:39.22 (35.74)     2:15.18 (35.96)
 21 LaPlante, Jordan          SO Charlotte            2:23.63    2:22.04        
                  31.71     1:07.73 (36.02)     1:45.58 (37.85)     2:22.04 (36.46)
 22 Lamar, Dustin             SO North Port           2:36.58    2:26.93        
                  33.38     1:10.14 (36.76)     1:49.42 (39.28)     2:26.93 (37.51)
 23 Grabovac, Bruno           10 St. Petersburg       2:30.22    2:29.47        
                1:07.02     1:48.47 (41.45)     2:29.47 (41.00)                    
 24 Ferdon, Tim               SO Port Charlotte       2:29.24    2:35.94        
                  33.94     1:14.73 (40.79)     1:57.04 (42.31)     2:35.94 (38.90)
 25 Dang, Tony                SR Charlotte            2:51.37    2:47.12        
                1:20.37     2:04.16 (43.79)     2:47.12 (42.96)                    
 26 Stephens, Griffin         SO Manatee              2:31.58    2:48.18        
                  35.12   2:04.11 (1:28.99)     2:48.33 (44.22)         2:48.18 ( )
 -- Bullen, Chase             SO Manatee              2:12.35         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Piper, Jessica            11 St. Petersburg       2:06.85    2:13.79        
                  29.16     1:02.59 (33.43)     1:42.76 (40.17)     2:13.79 (31.03)
  2 Raybon, Lexy               9 Riverview            2:18.00    2:18.79        
                  30.25     1:04.78 (34.53)     1:48.06 (43.28)     2:18.79 (30.73)
  3 Catena, Alex              11 Riverview            2:24.00    2:21.12        
                  30.86     1:08.14 (37.28)     1:49.72 (41.58)     2:21.12 (31.40)
  4 Yelding, Chyna            11 Sarasota             2:21.00    2:21.34        
                  31.57     1:05.47 (33.90)     1:49.21 (43.74)     2:21.34 (32.13)
  5 Scheibel, Molly           11 Sarasota             2:22.57    2:21.89        
                  31.97     1:10.76 (38.79)     1:49.92 (39.16)     2:21.89 (31.97)
  6 Green, Jessica             9 St. Petersburg       2:24.39    2:23.84        
                  30.69     1:07.79 (37.10)     1:51.35 (43.56)     2:23.84 (32.49)
  7 Huber, Kaitlyn            JR Charlotte            2:19.86    2:24.70        
                  31.39     1:08.04 (36.65)     1:51.54 (43.50)     2:24.70 (33.16)
  8 Daniel, Talia              9 Riverview            2:21.34    2:26.11        
                  31.34     1:08.30 (36.96)     1:53.27 (44.97)     2:26.11 (32.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bartley, Keira            11 Riverview            2:35.00    2:31.97        
                  32.46     1:11.86 (39.40)     1:55.61 (43.75)     2:31.97 (36.36)
 10 Griffiths, Megan           9 Sarasota             2:25.37    2:36.05        
                  33.36     1:12.67 (39.31)     1:59.78 (47.11)     2:36.05 (36.27)
 11 Marks, Jenna              SO Port Charlotte       2:36.65    2:36.77        
                  34.83     1:14.14 (39.31)     2:02.39 (48.25)     2:36.77 (34.38)
 12 McCampbell, Maggie        10 Sarasota             2:43.82    2:44.55        
                  36.59     1:18.36 (41.77)     2:06.66 (48.30)     2:44.55 (37.89)
 13 McGuiness, Elizabeth      11 St. Petersburg       2:46.88    2:50.53        
                  37.03     1:20.71 (43.68)     2:12.32 (51.61)     2:50.53 (38.21)
 14 Vallone, Amanda           SR Port Charlotte       3:02.00    2:58.62        
                  38.53     1:24.02 (45.49)     2:17.77 (53.75)     2:58.62 (40.85)
 15 Smarjesse, Nina           SO Port Charlotte       3:09.34    3:05.27        
                  43.74     1:32.99 (49.25)     2:24.11 (51.12)     3:05.27 (41.16)
 16 Cooney, Lindsay           SR Venice               3:03.11    3:07.94        
                  39.80     1:31.06 (51.26)     2:27.22 (56.16)     3:07.94 (40.72)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Knapp, Tricia             SO Port Charlotte       3:12.12    3:08.64        
                  42.71     1:31.64 (48.93)     2:24.63 (52.99)     3:08.64 (44.01)
 18 Vacca, Leanne             SO North Port           3:09.00    3:09.35        
                  38.93     1:29.01 (50.08)     2:26.02 (57.01)     3:09.35 (43.33)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Darmetko, Danielle        SO Charlotte            3:25.24    3:18.40        
                  40.13     1:34.58 (54.45)     2:33.48 (58.90)     3:18.40 (44.92)
 20 Spitznagel, Amelia        11 St. Petersburg       2:57.33    3:20.26        
                  43.72     1:40.33 (56.61)     2:37.42 (57.09)     3:20.26 (42.84)
 21 Moseley, Elizabeth        SO Manatee              3:12.40    3:20.49        
                  42.07     1:36.86 (54.79)   2:39.18 (1:02.32)     3:20.49 (41.31)
 22 Cardenas, Daniella        SR Venice                    NT    3:20.54        
                  43.14     1:34.93 (51.79)   2:35.03 (1:00.10)     3:20.54 (45.51)
 -- Rissman, Annalia          SO Manatee                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Klee, Medeline            11 Gibs (St. Pete)      3:10.00         NS        
 -- Batzer, Kathryn           SR Venice               3:10.79         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:43.43        2010 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wall, Patrick              9 Riverview            2:00.29    2:05.44        
                  27.12       59.14 (32.02)     1:36.11 (36.97)     2:05.44 (29.33)
  2 Cela, Albert               9 Riverview            2:07.23    2:07.23        
                  29.46     1:01.21 (31.75)     1:38.26 (37.05)     2:07.23 (28.97)
  3 Coldiron, Caleb           SR Charlotte            1:59.29    2:07.84        
                  27.17     1:00.79 (33.62)     1:37.75 (36.96)     2:07.84 (30.09)
  4 Hughes, Peter             SR Charlotte            2:04.52    2:09.87        
                  29.16     1:02.68 (33.52)     1:41.32 (38.64)     2:09.87 (28.55)
  5 Hegwein, Karl             10 Riverview            2:09.19    2:10.09        
                  29.32     1:01.98 (32.66)     1:39.97 (37.99)     2:10.09 (30.12)
  6 Spoonts, John             JR Charlotte            2:16.61    2:16.19        
                  30.27     1:02.15 (31.88)     1:44.84 (42.69)     2:16.19 (31.35)
  7 Kozenieski, Michael       JR Charlotte            2:18.06    2:18.69        
                  30.51     1:05.28 (34.77)     1:46.19 (40.91)     2:18.69 (32.50)
  8 Koser, Troy               10 St. Petersburg       2:20.73    2:19.14        
                  28.54     1:02.44 (33.90)     1:46.50 (44.06)     2:19.14 (32.64)
-------------------------------------------------------------------------
  9 West, Ryan                JR North Port           2:31.75    2:27.55        
                  31.46     1:08.75 (37.29)     1:52.38 (43.63)     2:27.55 (35.17)
 10 Lynch, Peter              11 St. Petersburg       2:29.26    2:30.99        
                  29.01     1:07.42 (38.41)     1:53.71 (46.29)     2:30.99 (37.28)
 11 Espinet, Kevin            JR Manatee              2:30.04    2:34.58        
                  34.28     1:13.38 (39.10)     2:00.36 (46.98)     2:34.58 (34.22)
 12 Byrd, Ian                 11 St. Petersburg       2:33.96    2:39.93        
                  34.04     1:15.01 (40.97)     2:00.60 (45.59)     2:39.93 (39.33)
 13 Kinsey, Michael           12 St. Petersburg       2:42.09    2:41.05        
                  34.11     1:16.70 (42.59)     2:02.11 (45.41)     2:41.05 (38.94)
 14 Wright, Alexander         FR Port Charlotte       3:33.88    3:32.01        
                  48.22     1:42.17 (53.95)   3:32.01 (1:49.84)                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Toth, Laura                9 Riverview              26.31      25.94        
  2 Wilhelm, Charlotte        10 Riverview              26.50      26.21        
  3 Marckese, Marissa         10 St. Petersburg         25.98      26.24        
  4 Harakal, Camille          JR Charlotte              26.56      26.78        
  5 Searles, Kaylin           11 Riverview              26.40      26.90        
  6 Jeffries, Angelina        JR Charlotte              26.01      26.93        
  7 King, Abby                12 St. Petersburg         27.10      27.06        
  8 Lindstrom, Dakota         11 Riverview              26.90      27.16        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wright, Jessica           SR Venice                 26.18      27.56        
 10 Schnering, Emily          SR Manatee                26.19      27.67        
 11 Pasienza, Meghe           SR Manatee                28.46      27.79        
 12 Eidelbus, Katherine       SR Venice                 30.12      28.84        
 13 Vilardi, Rachelle         SO Port Charlotte         30.00      29.09        
 14 Freydl, Camille            9 St. Petersburg         29.55      29.24        
 15 Morgan, Taylor            JR Venice                 28.48      29.62        
 16 Duke, Kalene              SR Venice                 29.22      29.84        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilson, Kylie             11 Sarasota               30.39      29.91        
 18 Hardy, Ciara               9 Sarasota               32.12      29.94        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kopic, Dorris             12 St. Petersburg         29.96      29.96        
 20 Kostiuk, Nichole          FR Port Charlotte         31.81      30.55        
 21 Mapp, Chelsea             SO Port Charlotte         30.09      30.60        
 22 Whalen, Mackenzie          9 Sarasota               32.50      30.65        
 23 Nelson, Kara              JR Manatee                29.02      31.06        
 24 Sweetman, Chloe           SR Manatee                   NT      31.10        
 25 Gross, Laken              SR North Port             31.58      31.14        
 26 Miranda, Angelica         FR Charlotte              32.79      31.16        
 27 Cahoone, Sarah             9 Sarasota               30.00      31.87        
 28 Monroe, Megan              9 Gibs (St. Pete)        28.16      32.39        
 29 Bacon, Kimberly           SO North Port             34.06      33.58        
 30 Newland, Natalie          SR North Port             32.61      34.00        
 31 Behringer, Ashley         FR North Port             36.53      35.06        
 32 Cotilla, Gabi              9 Gibs (St. Pete)        30.21      35.34        
 33 Timko, Nicole             JR Port Charlotte         32.13      35.50        
 34 Clark, Elanor              9 Gibs (St. Pete)        36.12      44.73        
 35 Weigel, Casey             11 Gibs (St. Pete)        35.07      45.04        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.91  AA-A
                21.21  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pagan, James              12 Sarasota               22.50      22.56        
  2 Scott, David              SR Charlotte              23.56      23.45        
  3 Harris, Billy             12 St. Petersburg         23.86      23.50        
  4 Wright, Cody              SR North Port             23.37      23.65        
  5 Carpenter, Ben            SR Manatee                24.00      23.89        
  6 Basnight, Brian           JR Venice                 24.80      24.33        
  7 Dorman, Sam               SO Manatee                24.46      24.50        
  8 Lukas, Julius             11 St. Petersburg         25.60      24.80        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glenn, Andrew             10 St. Petersburg         24.76      24.92        
 10 Maggio, Michael           SO Manatee                25.49      24.96        
 11 Maas, Carlos              SO Charlotte              25.72      25.76        
 12 Manning, Henry            SO Port Charlotte         25.47      25.79        
 13 Gillespie, Cheyenne       10 Riverview              26.22      26.30        
 14 Santos, Felipe            10 Riverview              26.80      26.34        
 15 Clark, Zack               10 Gibs (St. Pete)        25.02      26.53        
 16 Callan, Patrick           SO North Port             26.60      26.64        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cox, David                JR Venice                 26.90      26.92        
 18 Cherney, Kirk             12 Riverview              27.05     J26.92        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dixon, Quintin            FR Manatee                26.45      26.98        
 20 Newsome, Jefferey         11 St. Petersburg         26.93      27.24        
 21 Wik, Jeremy               JR Port Charlotte         26.88      27.78        
 22 Kendrick, Ryan            10 Gibs (St. Pete)        26.14      28.04        
 23 Zollinger, Joshua         10 Sarasota               30.32      28.61        
 24 Deschler, Tristan         FR Venice                 28.67      28.68        
 25 Lamar, Dustin             SO North Port             28.65      28.70        
 26 Georgiev, Ivailo          10 Riverview              29.23      29.11        
 27 Afflerbach, Matthew       SO North Port             30.45      29.25        
 28 Beneby, Kharis            FR Charlotte              29.30      29.76        
 29 Asperilla, Spencer        FR Charlotte              30.32      29.91        
 30 Gozdal, Josh               9 Sarasota               30.89      30.43        
 31 Aleskerov, Tim             9 Sarasota               32.15      31.24        
 32 Parks, Albert             11 Gibs (St. Pete)        28.32      31.76        
 33 Wynn, Tyler               SO Port Charlotte         40.70      34.70        
 -- Fulton, Matthew            9 Gibs (St. Pete)        35.16         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abelson, Desiree          12 Sarasota              185.45     330.10        
  2 Oaks, Mackenzie           JR Charlotte             333.50     326.90        
  3 Frame, Kayla              JR Charlotte             225.95     308.10        
  4 McCarthy, Abby            JR Port Charlotte        241.25     297.90        
  5 Vallone, Amanda           SR Port Charlotte        193.35     276.25        
  6 Lenhart, Lauren           10 St. Petersburg            NT     270.50        
  7 Quattry, Vienna           10 St. Petersburg            NT     265.30        
  8 Magann, Shiloh            SO Manatee                   NT     248.85        
  9 Rorer, Melanie            11 St. Petersburg            NT     216.10        
 -- Steele, Jamie             SO Manatee                   NT         NS        
 -- Porter, Jessica           JR Charlotte             121.45         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Richard            12 St. Petersburg            NT     414.35        
  2 Fountain, Jordan          SO Charlotte             286.99     381.25        
 -- McConnell, Joseph         JR Charlotte             147.60         NS        
 -- Dudley, Devin             12 St. Petersburg            NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 James, Hannah             FR Charlotte              57.16      59.37        
                  27.93       59.37 (31.44)                                        
  2 Leonard, Shelby           12 Sarasota               59.50    1:00.64        
                  28.36     1:00.64 (32.28)                                        
  3 Toth, Laura                9 Riverview            1:02.45    1:01.13        
                  28.94     1:01.13 (32.19)                                        
  4 Plocharsky, Kara          10 Sarasota             1:02.50    1:01.70        
                  29.41     1:01.70 (32.29)                                        
  5 Huber, Kristen            JR Charlotte            1:01.80    1:02.23        
                  29.16     1:02.23 (33.07)                                        
  6 Duff, Faryn               SO Venice               1:01.81    1:03.20        
                  29.45     1:03.20 (33.75)                                        
  7 Searles, Kaylin           11 Riverview            1:05.00    1:03.45        
                  30.17     1:03.45 (33.28)                                        
  8 Green, Jessica             9 St. Petersburg       1:03.50    1:04.05        
                  30.62     1:04.05 (33.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Catena, Alex              11 Riverview            1:03.00    1:04.62        
                  31.26     1:04.62 (33.36)                                        
 10 Hung, Jocelyn             11 Sarasota             1:06.50    1:04.80        
                  30.42     1:04.80 (34.38)                                        
 11 Huber, Kaitlyn            JR Charlotte            1:05.24    1:05.56        
                  31.14     1:05.56 (34.42)                                        
 12 Daniel, Talia              9 Riverview            1:04.84    1:06.77        
                  31.31     1:06.77 (35.46)                                        
 13 Smith, Pepper             FR Venice               1:12.99    1:08.70        
                  31.99     1:08.70 (36.71)                                        
 14 Dieffenwierth, Julia      FR Venice               1:07.94    1:09.07        
                  32.54     1:09.07 (36.53)                                        
 15 McCampbell, Maggie        10 Sarasota             1:12.52    1:16.44        
                  35.55     1:16.44 (40.89)                                        
 16 McGuiness, Elizabeth      11 St. Petersburg       1:19.87    1:22.58        
                  38.60     1:22.58 (43.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vacca, Leanne             SO North Port           1:24.28    1:28.40        
                  39.98     1:28.40 (48.42)                                        
 18 Howard, Sabrina            9 St. Petersburg       1:30.28    1:29.34        
                  41.36     1:29.34 (47.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Darmetko, Danielle        SO Charlotte            1:33.84    1:30.70        
                  40.66     1:30.70 (50.04)                                        
 20 Knapp, Tricia             SO Port Charlotte       1:36.76    1:33.42        
                  41.98     1:33.42 (51.44)                                        
 21 Wyville, Courtney         FR Port Charlotte       1:33.28    1:34.06        
                  45.01     1:34.06 (49.05)                                        
 22 Petrakopoulos, Andreea    SO Manatee              1:32.57    1:38.02        
                  43.27     1:38.02 (54.75)                                        
 23 Spitznagel, Amelia        11 St. Petersburg       1:35.35    1:41.29        
                  45.00     1:41.29 (56.29)                                        
 24 Bauer, Baylee             FR Manatee              1:42.69    1:44.21        
                  46.94     1:44.21 (57.27)                                        
 -- Burns, Arianna            FR Port Charlotte       1:52.22         DQ        
 -- Going, Melanie            FR Venice               1:17.52         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Moran, Andrew             SO Charlotte              54.97      54.98        
                  26.46       54.98 (28.52)                                        
  2 Davis, Gannon             10 Riverview              54.80      55.36        
                  25.50       55.36 (29.86)                                        
  3 Jones, AJ                 11 Riverview              56.77      56.72        
                  27.05       56.72 (29.67)                                        
  4 Amistoso, Ian             10 Riverview              55.72      57.63        
                  26.66       57.63 (30.97)                                        
  5 Scott, David              SR Charlotte              56.13      58.53        
                  28.53       58.53 (30.00)                                        
  6 Hacker, Kenny             JR Charlotte              59.41      58.63        
                  27.84       58.63 (30.79)                                        
  7 Aristizabal, Hayden       FR Venice               1:00.25      58.85        
                  27.62       58.85 (31.23)                                        
  8 Espinosa, Ernesto         JR Port Charlotte       1:00.56      58.86        
                  27.84       58.86 (31.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ruvira, Santi              9 Sarasota             1:01.60    1:00.73        
                  28.89     1:00.73 (31.84)                                        
 10 Koser, Troy               10 St. Petersburg       1:03.35    1:01.58        
                  28.94     1:01.58 (32.64)                                        
 11 Koch, Jeremy              11 St. Petersburg       1:08.16    1:09.58        
                  30.27     1:09.58 (39.31)                                        
 12 LaPlante, Jordan          SO Charlotte            1:09.21    1:10.75        
                  32.21     1:10.75 (38.54)                                        
 13 Corl, Bradley             SO North Port           1:17.21    1:15.44        
                  34.62     1:15.44 (40.82)                                        
 14 Kinsey, Michael           12 St. Petersburg       1:19.20    1:17.91        
                  36.39     1:17.91 (41.52)                                        
 15 Grabovac, Bruno           10 St. Petersburg       1:26.48    1:20.74        
                  35.59     1:20.74 (45.15)                                        
 16 Kophfamer, Sean           JR North Port           1:22.09    1:21.05        
                  35.31     1:21.05 (45.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cavil, Santiago           JR Port Charlotte       1:26.31    1:24.91        
                  37.55     1:24.91 (47.36)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Linn, Ashlee              11 Riverview              53.00      54.39        
                  26.66       54.39 (27.73)                                        
  2 Muth, Katheryne           12 Sarasota               52.50      54.84        
                  26.68       54.84 (28.16)                                        
  3 O'Grady, Niamh             9 Riverview              54.45      54.91        
                  26.73       54.91 (28.18)                                        
  4 Manthey, Danielle         JR Venice                 55.86      55.24        
                  27.07       55.24 (28.17)                                        
  5 Wilhelm, Charlotte        10 Riverview              57.00      56.71        
                  27.48       56.71 (29.23)                                        
  6 Buckley, Meghan           12 Riverview              57.00      57.09        
                  27.83       57.09 (29.26)                                        
  7 Harakal, Camille          JR Charlotte              57.79      58.99        
                  28.53       58.99 (30.46)                                        
  8 King, Abby                12 St. Petersburg         59.98      59.09        
                  28.31       59.09 (30.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schnering, Emily          SR Manatee             59:08.37      59.27        
                  28.30       59.27 (30.97)                                        
 10 Moran, Katie              FR Charlotte              59.20      59.54        
                  28.80       59.54 (30.74)                                        
 11 Pasienza, Meghe           SR Manatee              1:01.50    1:02.75        
                  29.24     1:02.75 (33.51)                                        
 12 Litzen, Jennifer           9 Sarasota             1:02.93    1:02.99        
                  30.64     1:02.99 (32.35)                                        
 13 Spotts, Jazmynd           12 Sarasota             1:02.28    1:05.14        
                  31.06     1:05.14 (34.08)                                        
 14 Freydl, Camille            9 St. Petersburg       1:05.46    1:05.83        
                  30.56     1:05.83 (35.27)                                        
 15 Kramer, Kaitlyn           SR Venice               1:03.89    1:05.86        
                  31.74     1:05.86 (34.12)                                        
 16 Morgan, Taylor            JR Venice               1:03.47    1:05.95        
                  31.67     1:05.95 (34.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cahoone, Sarah             9 Sarasota             1:05.50    1:06.10        
                  32.09     1:06.10 (34.01)                                        
 18 Vilardi, Rachelle         SO Port Charlotte       1:08.99    1:06.59        
                  31.07     1:06.59 (35.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Duke, Kalene              SR Venice               1:06.18    1:06.97        
                  31.88     1:06.97 (35.09)                                        
 20 Gerke, Hannah             10 St. Petersburg       1:09.30    1:07.29        
                  32.41     1:07.29 (34.88)                                        
 21 Kostiuk, Nichole          FR Port Charlotte       1:12.94    1:08.24        
                  33.11     1:08.24 (35.13)                                        
 22 Miker, Samantha           10 Gibs (St. Pete)      1:06.00    1:08.70        
                  31.75     1:08.70 (36.95)                                        
 23 Miranda, Angelica         FR Charlotte            1:16.45    1:10.58        
                  34.20     1:10.58 (36.38)                                        
 24 Turtle, Zoe                9 St. Petersburg       1:12.46    1:11.87        
                  33.75     1:11.87 (38.12)                                        
 25 Ehlke, Alisha             FR Charlotte            1:12.30    1:12.03        
                  34.78     1:12.03 (37.25)                                        
 26 Smarjesse, Nina           SO Port Charlotte       1:13.22    1:14.18        
                  36.02     1:14.18 (38.16)                                        
 27 Gruntman, Summer          FR North Port           1:19.99    1:15.63        
                  35.46     1:15.63 (40.17)                                        
 28 Newland, Natalie          SR North Port           1:12.00    1:16.42        
                  35.68     1:16.42 (40.74)                                        
 29 Tafelski, Andrea          10 Gibs (St. Pete)      1:29.00    1:25.58        
                  41.29     1:25.58 (44.29)                                        
 30 Valle, Kimberly           SO North Port           1:31.67    1:26.14        
                  40.87     1:26.14 (45.27)                                        
 31 Jacobs, Mikayla           JR North Port           1:28.56    1:27.10        
                  41.57     1:27.10 (45.53)                                        
 32 Perez, Brianna             9 Gibs (St. Pete)      1:15.00    1:29.36        
                  41.56     1:29.36 (47.80)                                        
 -- Sweetman, Chloe           SR Manatee              1:10.01         DQ        
 -- Cotilla, Gabi              9 Gibs (St. Pete)      1:25.00         NS        
 -- Bourque, Elizabeth        SR Port Charlotte       1:26.56         NS        
 -- Weichmann, Krista         FR Manatee              1:12.09         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.87        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cates, Addison            SR Charlotte              47.77      49.51        
                  24.20       49.51 (25.31)                                        
  2 Harris, Billy             12 St. Petersburg         52.90      51.11        
                  24.32       51.11 (26.79)                                        
  3 Carpenter, Ben            SR Manatee                56.08      52.17        
                  25.45       52.17 (26.72)                                        
  4 Wright, Cody              SR North Port             52.72      52.94        
                  24.55       52.94 (28.39)                                        
  5 Markgraf, Daniel          FR Charlotte              53.73      53.34        
                  25.92       53.34 (27.42)                                        
  6 Maggio, Michael           SO Manatee                56.84      54.21        
                  26.00       54.21 (28.21)                                        
  7 Glenn, Andrew             10 St. Petersburg         54.51      54.76        
                  26.36       54.76 (28.40)                                        
  8 Colett, Reid              FR Venice                 55.52      54.77        
                  25.95       54.77 (28.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gubanic, Frank            12 St. Petersburg         54.52      54.85        
                  26.32       54.85 (28.53)                                        
 10 Quinn, Jarrett            JR Venice                 57.58      56.89        
                  27.21       56.89 (29.68)                                        
 11 Manning, Henry            SO Port Charlotte         56.89      57.71        
                  27.15       57.71 (30.56)                                        
 12 Santos, Felipe            10 Riverview            1:00.00      57.98        
                  28.48       57.98 (29.50)                                        
 13 Maas, Carlos              SO Charlotte              56.86      58.14        
                  28.27       58.14 (29.87)                                        
 14 Gillespie, Cheyenne       10 Riverview              57.55      58.60        
                  28.04       58.60 (30.56)                                        
 15 Akers, Connor              9 St. Petersburg         59.86      59.08        
                  27.83       59.08 (31.25)                                        
 16 Wik, Jeremy               JR Port Charlotte       1:00.82    1:00.76        
                  29.39     1:00.76 (31.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brogan, Casey             11 Sarasota             1:02.60    1:00.96        
                  28.91     1:00.96 (32.05)                                        
 18 Cherney, Kirk             12 Riverview              58.91    1:01.56        
                  29.79     1:01.56 (31.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deschler, Tristan         FR Venice               1:02.00    1:01.69        
                  29.60     1:01.69 (32.09)                                        
 20 Clark, Zack               10 Gibs (St. Pete)      1:01.00    1:01.82        
                  28.67     1:01.82 (33.15)                                        
 21 Dixon, Quintin            FR Manatee              1:11.50    1:02.05        
 22 Foote, Vaughn             11 Riverview            1:03.66    1:04.53        
 23 Zollinger, Joshua         10 Sarasota             1:05.12    1:05.62        
                  30.80     1:05.62 (34.82)                                        
 24 Beneby, Kharis            FR Charlotte            1:05.28    1:07.49        
                  30.98     1:07.49 (36.51)                                        
 25 Peretiatko, Walter        FR North Port           1:10.00    1:08.19        
                  32.62     1:08.19 (35.57)                                        
 26 Kophfamer, Sean           JR North Port           1:09.75    1:09.58        
                  32.41     1:09.58 (37.17)                                        
 27 Aleskerov, Tim             9 Sarasota             1:10.89    1:10.65        
                  33.76     1:10.65 (36.89)                                        
 28 Mckee, Shayne             FR North Port           1:13.00    1:11.05        
                  32.66     1:11.05 (38.39)                                        
 29 Wynn, Tyler               SO Port Charlotte       1:33.60    1:25.25        
                  41.00     1:25.25 (44.25)                                        
 -- Fulton, Matthew            9 Gibs (St. Pete)      1:27.00         NS        
 -- Apperson, Layne           10 Gibs (St. Pete)      1:30.00         NS        
 -- Jacobsen, Clarke           9 Gibs (St. Pete)      1:14.00         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Katz, Taylor              10 Riverview            4:58.00    5:05.87        
                  28.48       59.00 (30.52)     1:29.59 (30.59)     2:00.32 (30.73)
        2:31.18 (30.86)     3:02.04 (30.86)     3:33.26 (31.22)     4:04.33 (31.07)
        4:35.51 (31.18)     5:05.87 (30.36)                                        
  2 James, Hannah             FR Charlotte            4:59.56    5:09.04        
                  28.86       59.68 (30.82)     1:30.61 (30.93)     2:01.65 (31.04)
        2:33.05 (31.40)     3:04.32 (31.27)     3:35.66 (31.34)     4:06.83 (31.17)
        4:38.22 (31.39)     5:09.04 (30.82)                                        
  3 Bugatti, Cha-cha          12 Riverview            5:00.00    5:09.27        
                  29.24     1:00.30 (31.06)     1:31.26 (30.96)     2:02.52 (31.26)
        2:34.04 (31.52)     3:05.38 (31.34)     3:36.85 (31.47)     4:08.46 (31.61)
        4:39.44 (30.98)     5:09.27 (29.83)                                        
  4 Jones, Ava                12 Riverview            5:05.00    5:09.48        
                  29.49     1:00.86 (31.37)     1:32.21 (31.35)     2:03.66 (31.45)
        2:34.97 (31.31)     3:06.26 (31.29)     3:37.39 (31.13)     4:08.51 (31.12)
        4:39.61 (31.10)     5:09.48 (29.87)                                        
  5 Davis, Cameron            10 Sarasota             5:12.00    5:15.78        
                  29.86     1:01.29 (31.43)     1:33.11 (31.82)     2:05.11 (32.00)
        2:37.07 (31.96)     3:09.09 (32.02)     3:41.41 (32.32)     4:13.63 (32.22)
        4:45.19 (31.56)     5:15.78 (30.59)                                        
  6 Murphy, Joanna            10 Riverview            5:10.00    5:19.50        
                  29.14     1:00.79 (31.65)     1:32.64 (31.85)     2:04.93 (32.29)
        2:37.27 (32.34)     3:09.35 (32.08)     3:41.82 (32.47)     4:14.43 (32.61)
        4:47.22 (32.79)     5:19.50 (32.28)                                        
  7 Coldiron, Grace           FR Charlotte            5:28.08    5:21.71        
                  29.80     1:02.02 (32.22)     1:34.42 (32.40)     2:07.16 (32.74)
        2:39.44 (32.28)     3:12.11 (32.67)     3:45.09 (32.98)     4:17.56 (32.47)
        4:49.79 (32.23)     5:21.71 (31.92)                                        
  8 Lovrey, Georgina          FR Venice               5:37.28    5:37.75        
                  30.66     1:04.50 (33.84)     1:38.45 (33.95)     2:12.24 (33.79)
        2:47.82 (35.58)     3:21.58 (33.76)     3:55.95 (34.37)     4:29.77 (33.82)
        5:04.15 (34.38)     5:37.75 (33.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hung, Jocelyn             11 Sarasota             5:50.00    5:41.97        
                  30.49     1:03.59 (33.10)     1:37.71 (34.12)     2:12.58 (34.87)
        2:47.73 (35.15)     3:22.93 (35.20)     3:57.85 (34.92)     4:32.58 (34.73)
        5:07.05 (34.47)     5:41.97 (34.92)                                        
 10 Marks, Jenna              SO Port Charlotte       5:55.64    5:55.93        
                  32.95     1:08.47 (35.52)     1:44.13 (35.66)     2:20.18 (36.05)
        2:56.17 (35.99)     3:32.33 (36.16)     4:08.62 (36.29)     4:45.04 (36.42)
        5:20.80 (35.76)     5:55.93 (35.13)                                        
 11 Griffiths, Megan           9 Sarasota             5:46.63    6:04.91        
                  31.97     1:08.18 (36.21)     1:44.65 (36.47)     2:22.00 (37.35)
        2:59.58 (37.58)     3:37.47 (37.89)     4:14.89 (37.42)     4:52.21 (37.32)
        5:29.16 (36.95)     6:04.91 (35.75)                                        
 12 Walsh, Shannen            SR Charlotte            6:06.21    6:31.50        
                  34.60     1:13.46 (38.86)     1:53.57 (40.11)     2:33.51 (39.94)
        3:13.90 (40.39)     3:53.87 (39.97)     4:33.98 (40.11)     5:14.09 (40.11)
        5:53.48 (39.39)     6:31.50 (38.02)                                        
 13 Marino, Tara              FR North Port           6:55.50    6:45.75        
                  35.61     1:14.61 (39.00)     1:54.98 (40.37)     2:36.19 (41.21)
        3:18.04 (41.85)     4:00.38 (42.34)     4:42.17 (41.79)     5:24.71 (42.54)
        6:07.36 (42.65)     6:45.75 (38.39)                                        
 14 Jenkinson, Megan          FR Port Charlotte       6:43.70    6:45.80        
                  35.92     1:16.21 (40.29)     1:57.09 (40.88)     2:38.43 (41.34)
        3:20.27 (41.84)     4:02.09 (41.82)     4:43.56 (41.47)     5:25.19 (41.63)
        6:05.85 (40.66)     6:45.80 (39.95)                                        
 15 Provencal, Amanda         11 St. Petersburg       7:18.30    7:35.20        
                  35.47     1:19.31 (43.84)     2:07.03 (47.72)     2:54.37 (47.34)
        3:43.05 (48.68)     4:30.41 (47.36)     5:17.25 (46.84)     6:06.76 (49.51)
        6:53.60 (46.84)     7:35.20 (41.60)                                        
 16 Doerner, Caylen           11 St. Petersburg       7:15.38    7:36.47        
                  38.46     1:22.75 (44.29)     2:10.08 (47.33)     2:56.82 (46.74)
        3:42.92 (46.10)     4:29.92 (47.00)     5:16.96 (47.04)     6:04.39 (47.43)
        6:52.08 (47.69)     7:36.47 (44.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Going, Melanie            FR Venice               5:40.99         NS        
 -- Rideout, Taylor           12 St. Petersburg       7:09.08         NS        
 -- Klee, Medeline            11 Gibs (St. Pete)      6:52.00         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Caldwell, Nicholas        12 Riverview            4:20.28    4:38.93        
                  26.20       54.89 (28.69)     1:23.25 (28.36)     1:51.87 (28.62)
        2:20.21 (28.34)     2:48.52 (28.31)     3:16.53 (28.01)     3:44.74 (28.21)
        4:12.32 (27.58)     4:38.93 (26.61)                                        
  2 Moran, Andrew             SO Charlotte            4:53.96    4:51.34        
                  26.62       55.58 (28.96)     1:24.90 (29.32)     1:54.92 (30.02)
        2:24.53 (29.61)     2:53.63 (29.10)     3:22.78 (29.15)     3:52.47 (29.69)
        4:22.23 (29.76)     4:51.34 (29.11)                                        
  3 Cesaroni, Gregg           11 Sarasota             4:52.50    4:53.45        
                  27.42       56.62 (29.20)     1:25.78 (29.16)     1:55.15 (29.37)
        2:24.87 (29.72)     2:54.54 (29.67)     3:24.29 (29.75)     3:54.38 (30.09)
        4:24.18 (29.80)     4:53.45 (29.27)                                        
  4 Hamel-Wood, Dirk          10 Riverview            4:56.20    4:56.28        
                  27.33       56.94 (29.61)     1:26.60 (29.66)     1:56.54 (29.94)
        2:26.67 (30.13)     2:56.61 (29.94)     3:26.80 (30.19)     3:56.65 (29.85)
        4:26.78 (30.13)     4:56.28 (29.50)                                        
  5 O'Brien, Connor           10 Riverview            4:51.08    4:58.16        
                  25.69       54.64 (28.95)     1:24.88 (30.24)     1:55.14 (30.26)
        2:25.60 (30.46)     2:55.77 (30.17)     3:26.53 (30.76)     3:57.86 (31.33)
        4:28.43 (30.57)     4:58.16 (29.73)                                        
  6 Pridemore, Derek          JR Venice               4:52.99    4:58.54        
                  27.79       58.45 (30.66)     1:29.70 (31.25)     2:00.94 (31.24)
        2:31.12 (30.18)     3:00.98 (29.86)     3:30.24 (29.26)     3:59.98 (29.74)
        4:29.88 (29.90)     4:58.54 (28.66)                                        
  7 Leeson, Peyton            FR Venice               4:58.77    5:00.00        
                  27.12       57.32 (30.20)     1:27.93 (30.61)     1:58.57 (30.64)
        2:29.39 (30.82)     2:59.91 (30.52)     3:30.19 (30.28)     4:00.75 (30.56)
        4:31.05 (30.30)     5:00.00 (28.95)                                        
  8 Hughes, Peter             SR Charlotte            4:48.59    5:00.89        
                  28.26       59.34 (31.08)     1:30.25 (30.91)     2:01.84 (31.59)
        2:32.36 (30.52)     3:02.30 (29.94)     3:32.32 (30.02)     4:02.32 (30.00)
        4:31.87 (29.55)     5:00.89 (29.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pelton, John              FR Venice               4:57.47    5:02.10        
                  28.65       59.46 (30.81)     1:30.20 (30.74)     2:00.98 (30.78)
        2:31.54 (30.56)     3:02.16 (30.62)     3:32.47 (30.31)     4:02.58 (30.11)
        4:32.86 (30.28)     5:02.10 (29.24)                                        
 10 Colett, Connor            JR Venice               5:16.99    5:17.84        
                  28.59       59.48 (30.89)     1:31.40 (31.92)     2:03.94 (32.54)
        2:36.29 (32.35)     3:08.64 (32.35)     3:41.05 (32.41)     4:13.39 (32.34)
        4:45.78 (32.39)     5:17.84 (32.06)                                        
 11 Ruvira, Santi              9 Sarasota             5:22.35    5:28.93        
                  30.27     1:03.46 (33.19)     1:37.04 (33.58)     2:10.83 (33.79)
        2:44.68 (33.85)     3:17.99 (33.31)     3:51.43 (33.44)     4:25.17 (33.74)
        4:57.47 (32.30)     5:28.93 (31.46)                                        
 12 Jacobs, Shawn             SO North Port           6:39.00    5:40.13        
                  27.75       59.65 (31.90)     1:33.71 (34.06)     2:07.03 (33.32)
        2:40.98 (33.95)     3:16.33 (35.35)     3:51.80 (35.47)     4:26.27 (34.47)
        5:04.41 (38.14)     5:40.13 (35.72)                                        
 13 Coundouriotis, Filipe     10 St. Petersburg       5:46.06    5:45.93        
                  28.89     1:02.67 (33.78)     1:37.80 (35.13)     2:13.15 (35.35)
        2:48.41 (35.26)     3:24.17 (35.76)     4:01.00 (36.83)     4:36.52 (35.52)
        5:11.88 (35.36)     5:45.93 (34.05)                                        
 14 Stekol, Philip            SO North Port           6:40.00    5:57.72        
                  31.62     1:06.62 (35.00)     1:43.41 (36.79)     2:20.34 (36.93)
        2:56.68 (36.34)     3:34.02 (37.34)     4:10.80 (36.78)     4:46.91 (36.11)
        5:23.16 (36.25)     5:57.72 (34.56)                                        
 15 Averett, Austin           10 Riverview            5:51.36    5:57.80        
                  31.45     1:07.26 (35.81)     1:43.89 (36.63)     2:21.09 (37.20)
        2:56.49 (35.40)     3:33.29 (36.80)     4:10.60 (37.31)     4:46.80 (36.20)
        5:22.98 (36.18)     5:57.80 (34.82)                                        
 16 Forman, Corey             JR North Port           6:07.87    6:00.51        
                  31.40     1:07.02 (35.62)     1:43.93 (36.91)     2:21.02 (37.09)
        2:58.05 (37.03)     3:34.82 (36.77)     4:12.86 (38.04)     4:49.78 (36.92)
        5:25.93 (36.15)     6:00.51 (34.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 de Matos, Evan            JR North Port           6:30.83    6:16.73        
                  31.81     1:06.83 (35.02)     1:43.64 (36.81)     2:22.07 (38.43)
        3:01.66 (39.59)     3:40.78 (39.12)     4:20.30 (39.52)     4:59.37 (39.07)
        5:38.61 (39.24)     6:16.73 (38.12)                                        
 18 Daatselaar, Joe           10 St. Petersburg       6:23.60    6:23.55        
                  32.87     1:10.16 (37.29)     1:49.87 (39.71)     2:28.88 (39.01)
        3:08.28 (39.40)     3:47.70 (39.42)     4:27.61 (39.91)     5:07.38 (39.77)
        5:46.52 (39.14)     6:23.55 (37.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crawford, Austin          11 Gibs (St. Pete)      6:20.00    6:46.73        
                  30.32     1:06.57 (36.25)     1:47.89 (41.32)     2:31.16 (43.27)
        3:15.30 (44.14)     3:58.29 (42.99)   5:24.13 (1:25.84)     6:05.20 (41.07)
        6:46.73 (41.53)                                                            
 20 Kempienski, John           9 St. Petersburg       6:37.73    6:57.47        
                  33.04     1:13.50 (40.46)     1:55.81 (42.31)     2:39.01 (43.20)
        3:21.96 (42.95)     4:05.33 (43.37)     4:49.69 (44.36)     5:32.58 (42.89)
        6:15.58 (43.00)     6:57.47 (41.89)                                        
 21 Roberts, Sam               9 St. Petersburg       6:45.38    7:04.71        
                  32.62     1:12.12 (39.50)     1:53.56 (41.44)     2:38.85 (45.29)
        3:24.66 (45.81)     4:10.33 (45.67)     4:54.44 (44.11)     5:40.11 (45.67)
        6:23.48 (43.37)     7:04.71 (41.23)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarasota                                          1:43.50    1:43.10        
     1) Muth, Katheryne 12              2) Leonard, Shelby 12             
     3) Plocharsky, Kara 10             4) Davis, Cameron 10              
                  25.03       50.09 (25.06)     1:16.40 (26.31)     1:43.10 (26.70)
  2 Riverview (Sarasota)                              1:44.00    1:44.49        
     1) O'Grady, Niamh 9                2) Bugatti, Cha-cha 12            
     3) Toth, Laura 9                   4) Buckley, Meghan 12             
                  25.75       52.43 (26.68)     1:18.06 (25.63)     1:44.49 (26.43)
  3 St. Petersburg                                    1:44.44    1:45.35        
     1) Marckese, Marissa 10            2) Green, Jessica 9               
     3) King, Abby 12                   4) Piper, Jessica 11              
                  26.01       52.95 (26.94)     1:20.27 (27.32)     1:45.35 (25.08)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           1:46.56    1:47.67        
     1) James, Hannah FR                2) Moran, Katie FR                
     3) Huber, Kristen JR               4) Jeffries, Angelina JR          
                  25.80       53.70 (27.90)     1:20.90 (27.20)     1:47.67 (26.77)
  5 Manatee (Bradenton)                               1:52.00    1:54.34        
     1) Pasienza, Meghe SR              2) Ware, Kalyn SO                 
     3) Nelson, Kara JR                 4) Schnering, Emily SR            
                  27.94       56.96 (29.02)     1:27.15 (30.19)     1:54.34 (27.19)
  6 Venice                                            1:49.99    2:01.18        
     1) Duke, Kalene SR                 2) Morgan, Taylor JR              
     3) Cooney, Lindsay SR              4) Kramer, Kaitlyn SR             
                  29.93       59.82 (29.89)     1:32.49 (32.67)     2:01.18 (28.69)
  7 Port Charlotte                                    1:56.73    2:01.39        
     1) Mapp, Chelsea SO                2) Kostiuk, Nichole FR            
     3) Vilardi, Rachelle SO            4) Timko, Nicole JR               
                  30.32     1:30.19 (59.87)     2:01.39 (31.20)                    
  8 North Port                                        2:11.52    2:10.85        
     1) Marino, Tara FR                 2) Cavin, Victoria SO             
     3) Bacon, Kimberly SO              4) Newland, Natalie SR            
                  31.31     1:05.25 (33.94)     1:38.08 (32.83)     2:10.85 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gibbs (St. Petersburg)                            2:25.00    2:36.64        
     1) Perez, Brianna 9                2) Clark, Elanor 9                
     3) Monroe, Megan 9                 4) Tafelski, Andrea 10            
                  38.90   2:01.86 (1:22.96)     2:36.64 (34.78)                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Riverview (Sarasota)                              1:34.00    1:33.15        
     1) Caldwell, Nicholas 12           2) Jones, AJ 11                   
     3) Amistoso, Ian 10                4) Cela, Albert 9                 
                  22.22       45.53 (23.31)     1:09.30 (23.77)     1:33.15 (23.85)
  2 Charlotte (Punta Gorda)                           1:33.11    1:35.64        
     1) Cates, Addison SR               2) Hacker, Kenny JR               
     3) Markgraf, Daniel FR             4) Scott, David SR                
                  22.40       47.28 (24.88)     1:12.27 (24.99)     1:35.64 (23.37)
  3 St. Petersburg                                    1:37.79    1:37.18        
     1) Gubanic, Frank 12               2) Lynch, Peter 11                
     3) Glenn, Andrew 10                4) Harris, Billy 12               
                  24.90       49.87 (24.97)     1:14.31 (24.44)     1:37.18 (22.87)
  4 Manatee (Bradenton)                               1:41.50    1:39.23        
     1) Dorman, Sam SO                  2) Maggio, Michael SO             
     3) Dixon, Quintin FR               4) Carpenter, Ben SR              
                  24.59       49.21 (24.62)     1:12.90 (23.69)     1:39.23 (26.33)
  5 North Port                                        1:43.00    1:41.79        
     1) Callan, Patrick SO              2) West, Ryan JR                  
     3) Jacobs, Shawn SO                4) Wright, Cody SR                
                  26.98       52.27 (25.29)     1:18.51 (26.24)     1:41.79 (23.28)
  6 Port Charlotte                                    1:39.32    1:42.81        
     1) Manning, Henry SO               2) Wik, Jeremy JR                 
     3) Thomas, Josh SR                 4) Espinosa, Ernesto JR           
                  25.55       52.81 (27.26)     1:18.45 (25.64)     1:42.81 (24.36)
  7 Venice                                            1:39.99    1:44.81        
     1) Cox, David JR                   2) Deschler, Tristan FR           
     3) Pelton, John FR                 4) Colett, Connor JR              
                  26.30       54.59 (28.29)     1:19.12 (24.53)     1:44.81 (25.69)
  8 Sarasota                                          1:50.00    1:54.01        
     1) Brogan, Casey 11                2) Ruvira, Santi 9                
     3) Zollinger, Joshua 10            4) Gozdal, Josh 9                 
                  27.83       53.78 (25.95)     1:23.35 (29.57)     1:54.01 (30.66)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Gibbs (St. Petersburg)                            1:56.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Parks, Albert 11                2) Kendrick, Ryan 10              
     3) Crawford, Austin 11             4) Clark, Zack 10                 
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, Edison, HuntingtonBchCA          
       State: # 53.92        2009 Aubrey Peacock, Bolles, Jacksonville         
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Piper, Jessica            11 St. Petersburg         56.81      59.76        
                  28.99       59.76 (30.77)                                        
  2 Leonard, Shelby           12 Sarasota             1:00.00    1:00.24        
                  29.62     1:00.24 (30.62)                                        
  3 Linn, Ashlee              11 Riverview              57.50    1:00.31        
                  30.12     1:00.31 (30.19)                                        
  4 Marckese, Marissa         10 St. Petersburg       1:00.47    1:00.87        
                  29.52     1:00.87 (31.35)                                        
  5 O'Grady, Niamh             9 Riverview            1:00.13    1:01.61        
                  30.51     1:01.61 (31.10)                                        
  6 Yelding, Chyna            11 Sarasota             1:04.50    1:02.54        
                  30.59     1:02.54 (31.95)                                        
  7 Raybon, Lexy               9 Riverview            1:04.19    1:03.19        
                  30.80     1:03.19 (32.39)                                        
  8 Buckley, Meghan           12 Riverview            1:02.00    1:03.93        
                  31.60     1:03.93 (32.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Pepper             FR Venice               1:09.32    1:09.74        
                  33.82     1:09.74 (35.92)                                        
 10 Eidelbus, Katherine       SR Venice               1:19.57    1:16.55        
                  37.70     1:16.55 (38.85)                                        
 11 Whalen, Mackenzie          9 Sarasota             1:19.47    1:16.63        
                  36.36     1:16.63 (40.27)                                        
 12 Ware, Kalyn               SO Manatee                   NT    1:17.43        
                  35.37     1:17.43 (42.06)                                        
 13 Wilson, Kylie             11 Sarasota             1:20.00    1:17.66        
                  37.06     1:17.66 (40.60)                                        
 14 Miker, Samantha           10 Gibs (St. Pete)      1:20.00    1:18.76        
                  37.89     1:18.76 (40.87)                                        
 15 Gross, Laken              SR North Port           1:19.75    1:21.29        
                  39.92     1:21.29 (41.37)                                        
 16 Ehlke, Alisha             FR Charlotte            1:28.57    1:29.28        
                  42.92     1:29.28 (46.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rissman, Annalia          SO Manatee              1:31.23    1:29.48        
 18 Perez  Sosa, Margot       FR Port Charlotte       1:33.00    1:30.36        
                  43.98     1:30.36 (46.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lokrantz, Kylie           11 St. Petersburg       1:35.60    1:32.08        
                  42.00     1:32.08 (50.08)                                        
 20 Delvecchio, Lauren        11 St. Petersburg       1:35.26    1:32.10        
                  43.08     1:32.10 (49.02)                                        
 21 Gruntman, Summer          FR North Port           1:35.00    1:32.27        
 22 Cardenas, Daniella        SR Venice               1:32.17    1:34.27        
                  46.27     1:34.27 (48.00)                                        
 23 Behringer, Ashley         FR North Port           1:44.00    1:35.48        
                  45.66     1:35.48 (49.82)                                        
 24 Townsend, Amanda          JR North Port           1:36.18    1:36.72        
                  45.75     1:36.72 (50.97)                                        
 25 Potter, Maggie            SO Manatee                   NT    1:48.15        
 26 Burns, Arianna            FR Port Charlotte            NT    1:51.67        
                  54.32     1:51.67 (57.35)                                        
 27 Tafelski, Andrea          10 Gibs (St. Pete)      1:30.00    1:54.91        
                  55.55     1:54.91 (59.36)                                        
 28 Krul, Lianna               9 Gibs (St. Pete)      1:53.00    2:12.55        
                1:03.33   2:12.55 (1:09.22)                                        
 29 Barnes, Rachel            FR Port Charlotte       2:40.35    2:49.91        
 -- Batzer, Kathryn           SR Venice                    NT         NS        
 -- Murrell, Mina              9 Gibs (St. Pete)      1:32.00         NS        
 -- Bourque, Elizabeth        SR Port Charlotte       1:58.88         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jones, AJ                 11 Riverview              54.62      56.56        
                  27.94       56.56 (28.62)                                        
  2 Zaremba, Roman             9 Sarasota               56.50      57.04        
                  28.18       57.04 (28.86)                                        
  3 Spoonts, John             JR Charlotte              58.87      57.36        
                  28.20       57.36 (29.16)                                        
  4 Hegwein, Karl             10 Riverview              58.42      58.46        
                  28.47       58.46 (29.99)                                        
  5 Basnight, Brian           JR Venice               1:02.58    1:00.54        
                  29.78     1:00.54 (30.76)                                        
  6 Espinosa, Ernesto         JR Port Charlotte       1:06.16    1:03.25        
                  30.68     1:03.25 (32.57)                                        
  7 Colett, Reid              FR Venice               1:03.19    1:04.90        
                  30.78     1:04.90 (34.12)                                        
  8 Lukas, Julius             11 St. Petersburg       1:09.97    1:06.98        
                  32.39     1:06.98 (34.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Quinn, Jarrett            JR Venice               1:08.57    1:08.12        
                  33.13     1:08.12 (34.99)                                        
 10 Newsome, Jefferey         11 St. Petersburg       1:06.84    1:08.40        
                  33.00     1:08.40 (35.40)                                        
 11 Espinet, Kevin            JR Manatee              1:15.59    1:10.10        
                  33.24     1:10.10 (36.86)                                        
 12 Stekol, Philip            SO North Port           1:12.22    1:10.71        
                  34.80     1:10.71 (35.91)                                        
 13 Callan, Patrick           SO North Port           1:13.00    1:12.59        
                  34.93     1:12.59 (37.66)                                        
 14 Williams, Garret          12 St. Petersburg       1:16.08    1:15.78        
                  36.61     1:15.78 (39.17)                                        
 15 Davison, Greg             11 St. Petersburg       1:11.10    1:15.79        
                  36.26     1:15.79 (39.53)                                        
 16 Crawford, Austin          11 Gibs (St. Pete)      1:18.00    1:22.72        
                  39.27     1:22.72 (43.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Corl, Bradley             SO North Port           1:35.87    1:28.45        
                  42.68     1:28.45 (45.77)                                        
 18 Peretiatko, Walter        FR North Port           1:39.81    1:30.21        
                  43.88     1:30.21 (46.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dang, Tony                SR Charlotte            1:35.58    1:31.65        
                1:31.65         1:31.65 ( )                                        
 20 Wright, Alexander         FR Port Charlotte       1:38.41    1:41.00        
                  47.68     1:41.00 (53.32)                                        
 -- Jacobsen, Clarke           9 Gibs (St. Pete)      1:19.00         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scheibel, Molly           11 Sarasota             1:11.66    1:13.50        
                  35.43     1:13.50 (38.07)                                        
  2 Coldiron, Grace           FR Charlotte            1:16.01    1:15.12        
                  35.95     1:15.12 (39.17)                                        
  3 Huber, Kristen            JR Charlotte            1:17.03    1:15.88        
                  36.04     1:15.88 (39.84)                                        
  4 Jeffries, Angelina        JR Charlotte            1:12.72    1:16.85        
                  36.32     1:16.85 (40.53)                                        
  5 Lindstrom, Dakota         11 Riverview            1:17.66    1:17.55        
                  36.46     1:17.55 (41.09)                                        
  6 Dieffenwierth, Julia      FR Venice               1:19.00    1:17.81        
                  38.24     1:17.81 (39.57)                                        
  7 Kopic, Dorris             12 St. Petersburg       1:17.02    1:18.25        
                  36.44     1:18.25 (41.81)                                        
  8 Wright, Jessica           SR Venice               1:16.24    1:18.40        
                  36.72     1:18.40 (41.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bartley, Keira            11 Riverview            1:18.34    1:20.99        
                  38.32     1:20.99 (42.67)                                        
 10 McCarthy, Abby            JR Port Charlotte       1:25.62    1:22.34        
                  38.51     1:22.34 (43.83)                                        
 11 Green, Keaton             10 St. Petersburg       1:27.28    1:24.08        
                  40.27     1:24.08 (43.81)                                        
 12 Magann, Shiloh            SO Manatee                   NT    1:24.77        
                  39.84     1:24.77 (44.93)                                        
 13 Turtle, Zoe                9 St. Petersburg       1:26.00    1:25.76        
                  41.18     1:25.76 (44.58)                                        
 14 Mapp, Chelsea             SO Port Charlotte       1:25.97    1:25.99        
                  39.99     1:25.99 (46.00)                                        
 15 Bacon, Kimberly           SO North Port           1:24.00    1:26.18        
                  41.23     1:26.18 (44.95)                                        
 16 Melicia, Julianne         SO Manatee              1:27.09    1:26.80        
                  40.90     1:26.80 (45.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Spotts, Jazmynd           12 Sarasota             1:25.87    1:28.11        
                  41.36     1:28.11 (46.75)                                        
 18 Joblonski, Lois Marie      9 St. Petersburg       1:31.99    1:29.60        
                  42.38     1:29.60 (47.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hardy, Ciara               9 Sarasota             1:32.18    1:31.08        
                  43.62     1:31.08 (47.46)                                        
 20 Edwards, Ashton            9 Riverview            1:25.00    1:31.95        
                  43.74     1:31.95 (48.21)                                        
 21 Timko, Nicole             JR Port Charlotte       1:31.75    1:32.56        
                  44.90     1:32.56 (47.66)                                        
 22 Monroe, Megan              9 Gibs (St. Pete)      1:35.00    1:33.23        
                  44.44     1:33.23 (48.79)                                        
 23 Cavin, Victoria           SO North Port           1:33.00    1:33.37        
                  42.53     1:33.37 (50.84)                                        
 24 Conner, Odessa             9 Gibs (St. Pete)      1:36.00    1:33.60        
                  44.87     1:33.60 (48.73)                                        
 25 Powers, Bailey            SR Manatee              1:29.44    1:33.83        
                  43.83     1:33.83 (50.00)                                        
 26 Jacobs, Mackenzie         JR North Port           1:36.29    1:35.03        
                  44.41     1:35.03 (50.62)                                        
 27 Morris, Alex              JR Venice               1:41.01    1:37.22        
                  44.80     1:37.22 (52.42)                                        
 28 Cooney, Lindsay           SR Venice               1:32.21    1:38.63        
                  45.79     1:38.63 (52.84)                                        
 29 Jacobs, Mikayla           JR North Port           1:38.18    1:39.92        
                  47.43     1:39.92 (52.49)                                        
 -- Logsdon, Shelby           FR Manatee              1:40.82         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Staruch, Nisa             JR Port Charlotte       1:38.41         NS        
 -- Feyerbend, Cassandra      12 Gibs (St. Pete)      1:40.00         NS        
 -- Murrell, Mina              9 Gibs (St. Pete)      1:41.00         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Davis, Kirt               12 Sarasota             1:01.50    1:02.09        
                  28.78     1:02.09 (33.31)                                        
  2 Wall, Patrick              9 Riverview            1:00.53    1:03.62        
                  30.15     1:03.62 (33.47)                                        
  3 Pagan, James              12 Sarasota             1:01.50    1:03.78        
                  30.68     1:03.78 (33.10)                                        
  4 Davis, Gannon             10 Riverview            1:03.50    1:03.87        
                  30.62     1:03.87 (33.25)                                        
  5 Cela, Albert               9 Riverview            1:06.35    1:04.84        
                  30.74     1:04.84 (34.10)                                        
  6 Coldiron, Caleb           SR Charlotte            1:01.85    1:04.97        
                  31.38     1:04.97 (33.59)                                        
  7 Amistoso, Ian             10 Riverview            1:04.45    1:06.11        
                  31.45     1:06.11 (34.66)                                        
  8 Dorman, Sam               SO Manatee              1:08.35    1:10.04        
                  32.94     1:10.04 (37.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Akers, Connor              9 St. Petersburg       1:10.80    1:10.31        
                  32.33     1:10.31 (37.98)                                        
 10 Aristizabal, Hayden       FR Venice               1:11.75    1:10.89        
                  34.40     1:10.89 (36.49)                                        
 11 Brogan, Casey             11 Sarasota             1:14.80    1:12.37        
                  34.51     1:12.37 (37.86)                                        
 12 Thomas, Josh              SR Port Charlotte       1:12.59    1:12.94        
                  35.06     1:12.94 (37.88)                                        
 13 Hacker, Kenny             JR Charlotte            1:09.92    1:13.48        
                  34.72     1:13.48 (38.76)                                        
 14 Cox, David                JR Venice               1:15.08    1:13.64        
                  34.29     1:13.64 (39.35)                                        
 15 Kozenieski, Michael       JR Charlotte            1:13.17    1:14.85        
                  35.45     1:14.85 (39.40)                                        
 16 West, Ryan                JR North Port           1:15.98    1:15.14        
                  36.32     1:15.14 (38.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lynch, Peter              11 St. Petersburg       1:16.12    1:16.74        
                  35.57     1:16.74 (41.17)                                        
 18 Byrd, Ian                 11 St. Petersburg       1:16.46    1:19.74        
                  37.72     1:19.74 (42.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kendrick, Ryan            10 Gibs (St. Pete)      1:17.00    1:21.12        
                  35.95     1:21.12 (45.17)                                        
 20 Parks, Albert             11 Gibs (St. Pete)      1:14.00    1:21.39        
                  37.86     1:21.39 (43.53)                                        
 21 Shackelford, Luke         FR Manatee              1:26.09    1:22.75        
                  38.23     1:22.75 (44.52)                                        
 22 Afflerbach, Matthew       SO North Port           1:26.00    1:23.32        
                  39.99     1:23.32 (43.33)                                        
 23 Cavil, Santiago           JR Port Charlotte       1:29.95    1:25.22        
                  40.00     1:25.22 (45.22)                                        
 24 Marquardt, Jordan         JR North Port           1:26.37    1:26.50        
                  39.76     1:26.50 (46.74)                                        
 25 Ferdon, Tim               SO Port Charlotte       1:33.23    1:28.27        
                  41.16     1:28.27 (47.11)                                        
 26 Gozdal, Josh               9 Sarasota             1:29.52    1:31.86        
                  44.55     1:31.86 (47.31)                                        
 27 Asperilla, Spencer        FR Charlotte            1:28.55    1:32.97        
                  43.20     1:32.97 (49.77)                                        
 -- Apperson, Layne           10 Gibs (St. Pete)      1:42.00         NS        
 -- Behring, Brian            12 St. Petersburg       1:26.88         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Westlake                                   
                         M. Beck, M. Latone,C. Hendrix,S. Sandlin          
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Riverview (Sarasota)                              3:36.00    3:52.89        
     1) Wilhelm, Charlotte 10           2) Searles, Kaylin 11             
     3) Lindstrom, Dakota 11            4) Daniel, Talia 9                
                  27.50       56.64 (56.64)     1:24.68 (28.04)     1:55.08 (58.44)
        2:23.43 (28.35)     2:54.64 (59.56)     3:22.28 (27.64)     3:52.89 (58.25)
  2 Sarasota                                          3:54.00    3:52.90        
     1) Plocharsky, Kara 10             2) Davis, Cameron 10              
     3) Scheibel, Molly 11              4) Yelding, Chyna 11              
                  27.72       56.57 (56.57)     1:25.02 (28.45)     1:54.22 (57.65)
        2:23.24 (29.02)   2:54.98 (1:00.76)     3:22.73 (27.75)     3:52.90 (57.92)
  3 Charlotte (Punta Gorda)                           3:52.46    3:55.67        
     1) James, Hannah FR                2) Harakal, Camille JR            
     3) Moran, Katie FR                 4) Coldiron, Grace FR             
                  27.47       56.56 (56.56)     1:24.68 (28.12)     1:55.45 (58.89)
        2:25.29 (29.84)   2:56.79 (1:01.34)     3:25.26 (28.47)     3:55.67 (58.88)
  4 Venice                                            3:52.99    4:19.70        
     1) Dieffenwierth, Julia FR         2) Eidelbus, Katherine SR         
     3) Smith, Pepper FR                4) Kramer, Kaitlyn SR             
                  29.20   1:01.38 (1:01.38)     1:32.45 (31.07)   2:05.88 (1:04.50)
        2:36.36 (30.48)   3:12.63 (1:06.75)     3:43.45 (30.82)   4:19.70 (1:07.07)
  5 St. Petersburg                                    4:26.05    4:30.04        
     1) Freydl, Camille 9               2) Green, Keaton 10               
     3) Gerke, Hannah 10                4) Kopic, Dorris 12               
                  30.58   1:04.85 (1:04.85)     1:38.21 (33.36)   2:15.55 (1:10.70)
        2:48.50 (32.95)   3:23.25 (1:07.70)     3:54.60 (31.35)   4:30.04 (1:06.79)
  6 Port Charlotte                                    4:13.26    4:43.99        
     1) Jenkinson, Megan FR             2) Perez  Sosa, Margot FR         
     3) Vallone, Amanda SR              4) Marks, Jenna SO                
                  33.38   1:10.94 (1:10.94)     1:48.07 (37.13)   2:30.83 (1:19.89)
        3:02.20 (31.37)   3:40.64 (1:09.81)     4:11.30 (30.66)   4:43.99 (1:03.35)
  7 North Port                                        5:15.00    5:21.04        
     1) Cavin, Victoria SO              2) Gruntman, Summer FR            
     3) Behringer, Ashley FR            4) Vacca, Leanne SO               
                  35.90   1:18.23 (1:18.23)     1:57.22 (38.99)   2:38.34 (1:20.11)
        3:17.63 (39.29)   4:00.53 (1:22.19)     4:39.11 (38.58)   5:21.04 (1:20.51)
 -- Manatee (Bradenton)                               5:03.68         DQ        
     1) Sweetman, Chloe SR              2) Powers, Bailey SR              
     3) Rissman, Annalia SO             4) Schnering, Emily SR            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:00.68        2009 Saratoga                                   
                         Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Riverview (Sarasota)                              3:20.00    3:28.93        
     1) O'Brien, Connor 10              2) Davis, Gannon 10               
     3) Cela, Albert 9                  4) Wall, Patrick 9                
                  24.69       51.79 (51.79)     1:16.65 (24.86)     1:43.63 (51.84)
        2:08.99 (25.36)     2:36.41 (52.78)     3:01.46 (25.05)     3:28.93 (52.52)
  2 Charlotte (Punta Gorda)                           3:23.65    3:31.64        
     1) Cates, Addison SR               2) Markgraf, Daniel FR            
     3) Moran, Andrew SO                4) Coldiron, Caleb SR             
                  24.44       50.02 (50.02)     1:16.64 (26.62)     1:44.61 (54.59)
        2:10.13 (25.52)     2:37.76 (53.15)     3:03.73 (25.97)     3:31.64 (53.88)
  3 Sarasota                                          3:22.50    3:37.97        
     1) Davis, Kirt 12                  2) Cesaroni, Gregg 11             
     3) Zaremba, Roman 9                4) Pagan, James 12                
                  26.57       54.52 (54.52)     1:24.02 (29.50)     1:53.08 (58.56)
        2:18.42 (25.34)     2:46.69 (53.61)     3:11.15 (24.46)     3:37.97 (51.28)
  4 St. Petersburg                                    3:37.60    3:52.19        
     1) Gubanic, Frank 12               2) Coundouriotis, Filipe 10       
     3) Lukas, Julius 11                4) Glenn, Andrew 10               
                  27.39       56.94 (56.94)     1:24.09 (27.15)     1:55.36 (58.42)
        2:23.39 (28.03)     2:54.51 (59.15)     3:21.35 (26.84)     3:52.19 (57.68)
  5 Venice                                            3:36.99    3:55.70        
     1) Aristizabal, Hayden FR          2) Quinn, Jarrett JR              
     3) Colett, Reid FR                 4) Deschler, Tristan FR           
                  27.37       55.84 (55.84)     1:14.24 (18.40)     1:53.57 (57.73)
        2:21.44 (27.87)     2:53.27 (59.70)     3:23.06 (29.79)   3:55.70 (1:02.43)
  6 North Port                                        4:12.00    4:13.42        
     1) Stekol, Philip SO               2) de Matos, Evan JR              
     3) Forman, Corey JR                4) Lamar, Dustin SO               
                  29.13   1:02.01 (1:02.01)     1:31.50 (29.49)   2:03.44 (1:01.43)
        2:34.89 (31.45)   3:10.33 (1:06.89)     3:40.92 (30.59)   4:13.42 (1:03.09)
  7 Manatee (Bradenton)                               4:59.82    4:20.99        
     1) Shackelford, Luke FR            2) Espinet, Kevin JR              
     3) Stephens, Griffin SO            4) Dixon, Quintin FR              
                  28.42       58.28 (58.28)     1:31.76 (33.48)   2:07.04 (1:08.76)
        2:40.77 (33.73)   3:18.29 (1:11.25)     3:46.92 (28.63)   4:20.99 (1:02.70)
  8 Port Charlotte                                    3:55.66    5:17.72        
     1) Cavil, Santiago JR              2) Wright, Alexander FR           
     3) Wynn, Tyler SO                  4) Ferdon, Tim SO                 
                  36.24   1:19.39 (1:19.39)     1:59.74 (40.35)   2:48.82 (1:29.43)
        3:26.83 (38.01)   4:09.88 (1:21.06)     4:42.11 (32.23)   5:17.72 (1:07.84)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Riverview (Sarasota)              536.5   2. Sarasota                          363.5
  3. Charlotte (Punta Gorda)             322   4. St. Petersburg                    286.5
  5. Venice                            226.5   6. Port Charlotte                      135
  7. North Port                           80   8. Manatee (Bradenton)                  74
  9. Gibbs (St. Petersburg)               28                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Riverview (Sarasota)                406   2. Charlotte (Punta Gorda)             398
  3. Venice                              253   4. St. Petersburg                      243
  5. Sarasota                            225   6. Manatee (Bradenton)                 171
  7. North Port                          139   8. Port Charlotte                      120
  9. Gibbs (St. Petersburg)                2