2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Region 2 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   HY-TEK's Meet Manager 10/31/2010 02:57 PM
                              FHSAA - 3A Region 2                              
                                  Hosted By:                                   
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
       State:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
               1:47.16  AA-A
               1:49.04  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       1:52.79        
  2  Sarasota                                                   1:53.23        
  3  Wharton (Tampa)                                            1:54.72        
  4  Newsome (Lithia)                                           1:54.76        
  5  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:55.33        
  6  St. Petersburg                                             1:55.44        
  7  Plant (Tampa)                                              1:55.97        
  8  Countryside (Clearwater)                                   1:57.97        
  9  Palm Harbor University                                     1:58.46        
 10  Northeast (St. Petersburg)                                 1:58.69        
 11  Charlotte (Punta Gorda)                                    2:00.77        
 12  Venice                                                     2:06.12        
 13  Gaither (Tampa)                                            2:06.29        
 14  Tampa Bay Tech                                             2:06.56        
 15  Clearwater                                                 2:09.86        
 16  Bloomingdale (Valrico)                                     2:10.32        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
               1:35.57  AA-A
               1:37.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Palm Harbor University                                     1:39.84        
  2  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:44.27        
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:45.01        
  4  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:45.18        
  5  Sarasota                                                   1:45.33        
  6  Countryside (Clearwater)                                   1:45.51        
  7  Clearwater                                                 1:46.40        
  8  Plant (Tampa)                                              1:47.23        
  9  Northeast (St. Petersburg)                                 1:47.26        
 10  Seminole                                                   1:48.59        
 11  Venice                                                     1:50.49        
 12  Newsome (Lithia)                                           1:51.07        
 13  Bloomingdale (Valrico)                                     1:52.07        
 14  Manatee (Bradenton)                                        1:55.13        
 15  St. Petersburg                                             1:55.67        
 16  Port Charlotte                                             1:56.45        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray, FL          
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:50.15  AA-A
               1:51.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Taylor                  10 Riverview                 1:51.21  AA-C  
  2  Muth, Katheryne               12 Sarasota                  1:51.37  AA-C  
  3  Kuethe, Blair                 SR Wharton                   1:52.55        
  4  Albright, Danielle            JR Wharton                   1:52.81        
  5  Rossi, Megan                  SR Clearwater                1:54.94        
  6  Bugatti, Cha-cha              12 Riverview                 1:56.65        
  7  Finke, Autumn                 SO Countryside               1:56.74        
  8  Jones, Ava                    12 Riverview                 1:56.91        
  9  Neely, Caroline               09 Northeast (S.P.)          1:57.19        
 10  Manthey, Danielle             JR Venice                    1:58.70        
 11  Murphy, Joanna                10 Riverview                 1:58.95        
 12  Davis, Cameron                10 Sarasota                  1:59.01        
 13  Wilson, Merrill                9 Newsome (Lithia)          2:00.06        
 14  King, Abbey                   JR Palm Harbor Univ          2:00.48        
 15  Plocharsky, Kara              10 Sarasota                  2:00.56        
 16  Swanson, Kelli                SR Palm Harbor Univ          2:03.00        
 17  Bowden, Bailey                 9 Plant City                2:03.16        
 18  Miller, Chelsea               FR Seminole                  2:04.02        
 19  Randelman, Margo              SR Palm Harbor Univ          2:04.45        
 20  Flynn, Carter                 09 Plant                     2:04.73        
 21  Butler, Brittany              11 Plant City                2:04.95        
 22  Jenei, Julia                  SO Bloomingdale              2:08.61        
 23  Hester, Jessica               11 Newsome (Lithia)          2:10.08        
 24  Sopapong, Kul                 JR Wharton                   2:14.92        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:39.92  AA-A
               1:41.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alexiou, Nick                 JR Clearwater                1:40.83  AA-C  
  2  Caldwell, Nicholas            12 Riverview                 1:41.31  AA-C  
  3  Cates, Addison                SR Charlotte                 1:43.13        
  4  Davis, Kirt                   12 Sarasota                  1:45.74        
  5  Pridemore, Derek              JR Venice                    1:45.90        
  6  Boscaino, Teo                    Tampa Bay Tech            1:45.94        
  7  Kimura, Kyle                  09 Plant                     1:48.50        
  8  Uselis, Taylor                FR Palm Harbor Univ          1:48.74        
  9  Ankers, Chad                  JR Wharton                   1:51.13        
 10  Leeson, Peyton                FR Venice                    1:51.21        
 11  Cesaroni, Gregg               11 Sarasota                  1:51.96        
 12  Boscaino, Freddy                 Tampa Bay Tech            1:52.18        
 13  Hausman, Colin                SO East Lake                 1:53.12        
 14  O'Brien, Connor               10 Riverview                 1:53.47        
 15  Peters, Ryan                     Countryside               1:53.57        
 16  Kerr, Mason                   SO Seminole                  1:54.31        
 17  Witkowski, Jon                SR Countryside               1:55.15        
 18  Rodgers, Joel Douglas         12 Plant                     1:57.36        
 19  Hamel-Wood, Dirk              10 Riverview                 1:57.52        
 20  Byrd, Gavin                   11 Newsome (Lithia)          1:59.10        
 21  Kager, Jake                   10 Newsome (Lithia)          2:01.53        
 22  Konczecshi-Sullivan, Cody     12 Gaither                   2:05.60        
 23  Aldrich, Drew                 12 Newsome (Lithia)          2:06.68        
 24  Hughes, Jordan                SR Wharton                   2:09.55        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside              
               2:04.00  AA-A
               2:06.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caraballo, Barbara            10 Newsome (Lithia)          2:09.34        
  2  Jones, AJ                     11 Northeast (S.P.)          2:09.74        
  3  Edwards, Madeline             SO East Lake                 2:09.75        
  4  Piper, Jessica                11 St. Petersburg            2:10.61        
  5  Roper, Hannah                 SO Seminole                  2:12.56        
  6  Smith, Megan                  JR Wharton                   2:14.36        
  7  Clifford, Emily               10 Plant                     2:14.96        
  8  Hubbard, Chloe                SO Palm Harbor Univ          2:15.74        
  9  Alexiou, Kristina             SR Clearwater                2:16.45        
 10  Freeman, Rachael              FR Palm Harbor Univ          2:16.86        
 11  Berson, Elisa                 12 Freedom (Tampa)           2:18.69        
 12  Raybon, Lexy                   9 Riverview                 2:18.73        
 13  Bexley, Sydney                   Tampa Bay Tech            2:20.03        
 14  Scheibel, Molly               11 Sarasota                  2:20.33        
 15  Kostecki, Karisa              10 Newsome (Lithia)          2:20.57        
 16  Garayeva, Louiza               9 Newsome (Lithia)          2:21.13        
 17  Green, Jessica                 9 St. Petersburg            2:21.32        
 18  Yelding, Chyna                11 Sarasota                  2:21.51        
 19  Catena, Alex                  11 Riverview                 2:22.04        
 20  Daniel, Talia                  9 Riverview                 2:22.32        
 21  Mora, Allie                   11 Newsome (Lithia)          2:22.39        
 22  Randle, Meghan                   Tampa Bay Tech            2:22.83        
 23  Huber, Kaitlyn                JR Charlotte                 2:26.09        
 24  Donahue, Emma                 10 Plant                     2:26.23        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:52.14  AA-A
               1:54.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Thompson, Matt                SR Seminole                  1:56.88        
  2  Morgan, David                 JR Palm Harbor Univ          1:57.09        
  3  Coldiron, Caleb               SR Charlotte                 2:00.05        
  4  Metka, Zac                    JR Seminole                  2:00.57        
  5  Hughes, Peter                 SR Charlotte                 2:03.52        
  6  Wall, Patrick                  9 Riverview                 2:04.81        
  7  Cela, Albert                   9 Riverview                 2:06.29        
  8  Berson, Marc                   9 Freedom (Tampa)           2:08.31        
  9  Barragan, Manuel              FR Palm Harbor Univ          2:08.43        
 10  Krug, Hunter                  SR Countryside               2:09.83        
 11  Smith, Kevin                  SO East Lake                 2:09.83        
 12  Hegwein, Karl                 10 Riverview                 2:11.21        
 13  Smith, Tucker                 SR Clearwater                2:11.94        
 14  Yonkee, Cole                  10 Newsome (Lithia)          2:12.17        
 15  DeMott, Ryan                  JR Bloomingdale              2:12.44        
 16  Shollenberger, Jordan          9 Freedom (Tampa)           2:14.72        
 17  Spoonts, John                 JR Charlotte                 2:15.34        
 18  Ackerman, Trevor              SO Palm Harbor Univ          2:15.93        
 19  Genne, Blaise                  9 Newsome (Lithia)          2:16.67        
 20  Koser, Troy                   10 St. Petersburg            2:17.38        
 21  Kozenieski, Michael           JR Charlotte                 2:19.06        
 22  Logan, Collin                 11 Newsome (Lithia)          2:21.95        
 23  Guthrie, David                   Brandon                   2:26.23        
 24  Gilkinson, Caleb                 Brandon                   2:35.58        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.53  AA-A
               23.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Grace, Courtney               SR Countryside                 25.04        
  2  Piche, Kylie                  12 Newsome (Lithia)            25.36        
  3  McGowan, Tara                 10 Plant                       25.59        
  4  Marckese, Marissa             10 St. Petersburg              25.61        
  5  Bloxam, Emily                 SR Palm Harbor Univ            25.65        
  6  Toth, Laura                    9 Riverview                   25.78        
  7  Freeman, Sarah                FR Palm Harbor Univ            25.80        
  8  Peterson, Raina               JR East Lake                   26.27        
  9  Neely, Sarah                   9 Newsome (Lithia)            26.36        
 10  Searles, Kaylin               11 Riverview                   26.39        
 11  Sinning, Meghan               11 Newsome (Lithia)            26.48        
 12  Jeffries, Angelina            JR Charlotte                   26.59        
 13  Gage, Ashlyn                  10 Plant                       26.70        
 14  Harakal, Camille              JR Charlotte                   26.70        
 15  Wilhelm, Charlotte            10 Riverview                   26.78        
 16  King, Abby                    12 St. Petersburg              26.84        
 17  Mayer, Elle                   SO Palm Harbor Univ            26.95        
 18  Sinicrope, Christine          SR Palm Harbor Univ            27.17        
 19  Bergo, Emily                  11 Newsome (Lithia)            27.20        
 20  Lindstrom, Dakota             11 Riverview                   27.21        
 21  Heron, Elise                  SR Bloomingdale                27.68        
 22  Goodlet, Maryann                 Gaither                     27.75        
 23  Whitaker, Beth                   Gaither                     28.22        
 24  Collard, Emma                 SO Bloomingdale                28.58        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.49  2008        Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State:  20.11  2009        Micheal Saco, Miami Palmetto                 
               20.91  AA-A
               21.21  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ellis, Matt                   JR Countryside                 21.54        
  2  Pagan, James                  12 Sarasota                    22.24        
  3  Williams, Jason               JR Palm Harbor Univ            22.31        
  4  Witkowski, Jon                SR Countryside                 22.42        
  5  Rinard, Patrick               12 Northeast (S.P.)            22.50        
  6  Willsey, Richard              JR Countryside                 22.85        
  7  Sox, Mark                     SR Wharton                     22.89        
  8  Scott, David                  SR Charlotte                   22.93        
  9  Kelly, John                   SR Countryside                 22.94        
 10  Holtz, Alex                   JR Clearwater                  23.06        
 11  Irani, Sommy                  12 Freedom (Tampa)             23.07        
 12  Shackton, Christian           SR Clearwater                  23.12        
 13  Waite, DJ                     SO Bloomingdale                23.17        
 14  Harris, Billy                 12 St. Petersburg              23.38        
 15  Wright, Cody                  SR North Port                  23.49        
 16  Comeau, Aron                  10 Freedom (Tampa)             23.72        
 17  Carpenter, Ben                SR Manatee                     23.79        
 18  Dorman, Sam                   SO Manatee                     24.15        
 19  Simpson, Jon                  11 Newsome (Lithia)            24.23        
 20  Basnight, Brian               JR Venice                      24.47        
 21  Lukas, Julius                 11 St. Petersburg              24.85        
 22  Newman, Chris                 11 Newsome (Lithia)            25.09        
 23  Noble, Kyle                   JR Wharton                     25.36        
 24  Sykes, Connor                 SR Wharton                     25.48        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gonzalez, Alexia              SO East Lake                  453.25        
  2  Mathers, Brittany             12 Newsome (Lithia)           422.50        
  3  Dawson, Jennifer              SO Seminole                   405.10        
  4  Tarr, Caite                   JR Palm Harbor Univ           377.40        
  5  Weaver, Stacy                 FR Bloomingdale               369.55        
  6  Abelson, Desiree              12 Sarasota                   330.10        
  7  Oaks, Mackenzie               JR Charlotte                  326.90        
  8  Mathers, Erin                 11 Newsome (Lithia)           320.35        
  9  Zwissler, Feliza              JR Largo                      320.30        
 10  Phipps, Haley                 09 Northeast (S.P.)           312.80        
 11  Frame, Kayla                  JR Charlotte                  308.10        
 12  Izquierdo, Melanie            SO Palm Harbor Univ           306.75        
 13  Becker, Emilie                JR Palm Harbor Univ           298.25        
 14  McCarthy, Abby                JR Port Charlotte             297.90        
 15  Power, Sydney                 09 Plant                      295.40        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Burrows, Tyler                12 Northeast (S.P.)           456.45        
  2  Nelson, Mitch                 JR Bloomingdale               442.20        
  3  Owens, Richard                12 St. Petersburg             414.35        
  4  Whitsett, Thomas              JR Clearwater                 400.85        
  5  Burns, Jeffrey                SO East Lake                  391.45        
  6  Fountain, Jordan              SO Charlotte                  381.25        
  7  Teaney, Cody                  10 Northeast (S.P.)           373.85        
  8  Yoder, Nicholas               SO Clearwater                 365.65        
  9  Merchant, Christopher         SR Clearwater                 311.55        
 10  Nelson, Cal                   FR Bloomingdale               302.05        
 11  Springer, Brian                9 Riverview                  300.90        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski, Plantation               
               55.48  AA-A
               56.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  James, Hannah                 FR Charlotte                   58.72        
  2  Albright, Danielle            JR Wharton                     59.14        
  3  Leonard, Shelby               12 Sarasota                    59.38        
  4  Toth, Laura                    9 Riverview                 1:00.30        
  5  Clifford, Emily               10 Plant                     1:01.30        
  6  Neely, Caroline               09 Northeast (S.P.)          1:01.72        
  7  McGowan, Tara                 10 Plant                     1:01.94        
  8  Kostecki, Karisa              10 Newsome (Lithia)          1:02.15        
  9  Huber, Kristen                JR Charlotte                 1:02.40        
 10  Duff, Faryn                   SO Venice                    1:02.50        
 11  Searles, Kaylin               11 Riverview                 1:02.61        
 12  Rossi, Kathleen               JR Clearwater                1:03.03        
 13  O'Neal, Veronica              SR Palm Harbor Univ          1:03.21        
 14  Gorman, Sarah                 SO Seminole                  1:03.53        
 15  Lehr, Allison                 SO Bloomingdale              1:03.54        
 16  Plocharsky, Kara              10 Sarasota                  1:04.15        
 17  Green, Jessica                 9 St. Petersburg            1:04.15        
 18  Patterson, Hannah             12 Plant                     1:05.20        
 19  Munns, Elle                   11 Plant                     1:05.31        
 20  Zambito, Maria                   Gaither                   1:05.67        
 21  DeReus, Heather                  Tampa Bay Tech            1:06.20        
 22  Yonkee, Brett                 12 Newsome (Lithia)          1:06.25        
 23  Goodlet, Madison                 Gaither                   1:06.34        
 24  McMahon, Caitlin              12 Newsome (Lithia)          1:06.40        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               49.93  AA-A
               50.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ellis, Matt                   JR Countryside                 51.88        
  2  Perrotti, Zach                JR Palm Harbor Univ            53.13        
  3  Krastev, Georgi               10 Northeast (S.P.)            54.08        
  4  Davis, Gannon                 10 Riverview                   54.87        
  5  Moran, Andrew                 SO Charlotte                   54.90        
  6  Lush, Gary                    JR Countryside                 55.31        
  7  Jones, AJ                     11 Riverview                   55.39        
  8  Ankers, Chad                  JR Wharton                     55.66        
  9  Scott, David                  SR Charlotte                   57.18        
 10  Amistoso, Ian                 10 Riverview                   57.22        
 11  Rinard, Patrick               12 Northeast (S.P.)            57.52        
 12  Hacker, Kenny                 JR Charlotte                   57.55        
 13  Barragan, Manuel              FR Palm Harbor Univ            58.74        
 14  Lloveras, Daniel              FR Palm Harbor Univ            59.03        
 15  Espinosa, Ernesto             JR Port Charlotte              59.13        
 16  Olson, Evan                   JR Palm Harbor Univ            59.62        
 17  Aristizabal, Hayden           FR Venice                    1:00.66        
 18  Genne, Blaise                  9 Newsome (Lithia)          1:01.16        
 19  DeMott, Ryan                  JR Bloomingdale              1:01.93        
 20  Billingsley, Bill              9 Newsome (Lithia)          1:01.96        
 21  Gilkinson, Caleb                 Brandon                   1:02.46        
 22  Clancy, Brian                 12 Newsome (Lithia)          1:02.90        
 23  DeMott, Bill                  SR Bloomingdale              1:04.95        
 24  Voor, Adam                       Brandon                   1:05.67        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.98  AA-A
               51.87  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Linn, Ashlee                  11 Riverview                   52.22        
  2  Muth, Katheryne               12 Sarasota                    52.44        
  3  Hall, Lauren                  SO Countryside                 53.30        
  4  Kuethe, Blair                 SR Wharton                     53.44        
  5  Manthey, Danielle             JR Venice                      54.81        
  6  O'Grady, Niamh                 9 Riverview                   54.81        
  7  Piche, Kylie                  12 Newsome (Lithia)            54.95        
  8  Grace, Courtney               SR Countryside                 54.95        
  9  Bloxam, Emily                 SR Palm Harbor Univ            55.14        
 10  Wilson, Merrill                9 Newsome (Lithia)            55.17        
 11  Freeman, Sarah                FR Palm Harbor Univ            55.73        
 12  Hahmann, Haley                12 Plant                       56.06        
 13  Krasteva, Hristina            09 Northeast (S.P.)            57.20        
 14  Buckley, Meghan               12 Riverview                   57.24        
 15  Neely, Sarah                   9 Newsome (Lithia)            57.80        
 16  Harakal, Camille              JR Charlotte                   57.86        
 17  Wilhelm, Charlotte            10 Riverview                   58.18        
 18  Sinning, Meghan               11 Newsome (Lithia)            58.34        
 19  Mayer, Elle                   SO Palm Harbor Univ            58.46        
 20  King, Abby                    12 St. Petersburg              58.49        
 21  Fry, Kelsey                   10 Plant City                  59.72        
 22  Springer, Brianna                Riverview                   59.87        
 23  Sox, Kelly                    SR Wharton                   1:00.14        
 24  Patterson, Hannah             12 Plant                     1:00.16        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.05  2008        Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               45.68  AA-A
               46.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McRae, Ryan                   SO Palm Harbor Univ            47.94        
  2  Cates, Addison                SR Charlotte                   48.35        
  3  Williams, Jason               JR Palm Harbor Univ            50.07        
  4  Steele, Joey                  SR East Lake                   50.44        
  5  Willsey, Richard              JR Countryside                 50.68        
  6  Sox, Mark                     SR Wharton                     50.75        
  7  Sanders, Tristan              FR East Lake                   50.85        
  8  Rodgers, Joel Douglas         12 Plant                       50.90        
  9  Holtz, Alex                   JR Clearwater                  50.96        
 10  Waite, DJ                     SO Bloomingdale                51.01        
 11  Boscaino, Freddy                 Tampa Bay Tech              51.21        
 12  Harris, Billy                 12 St. Petersburg              51.21        
 13  Irani, Sommy                  12 Freedom (Tampa)             51.23        
 14  Kelly, John                   SR Countryside                 51.49        
 15  Carpenter, Ben                SR Manatee                     52.44        
 16  Simpson, Jon                  11 Newsome (Lithia)            53.13        
 17  Markgraf, Daniel              FR Charlotte                   53.25        
 18  Scheele, Tyler                12 Newsome (Lithia)            53.47        
 19  Wright, Cody                  SR North Port                  53.67        
 20  Billingsley, Bill              9 Newsome (Lithia)            53.79        
 21  Glenn, Andrew                 10 St. Petersburg              53.94        
 22  Maggio, Michael               SO Manatee                     54.32        
 23  Comeau, Aron                  10 Freedom (Tampa)             55.63        
 24  Colett, Reid                  FR Venice                      56.28        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:54.30  AA-A
               4:59.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Taylor                  10 Riverview                 4:56.31  AA-C  
  2  Rossi, Megan                  SR Clearwater                5:00.78        
  3  Finke, Autumn                 SO Countryside               5:00.83        
  4  James, Hannah                 FR Charlotte                 5:03.24        
  5  Bugatti, Cha-cha              12 Riverview                 5:06.37        
  6  Taylor, Amy                   11 Newsome (Lithia)          5:07.29        
  7  Jones, Ava                    12 Riverview                 5:09.16        
  8  Rossi, Kathleen               JR Clearwater                5:10.32        
  9  Murphy, Joanna                10 Riverview                 5:12.19        
 10  Davis, Cameron                10 Sarasota                  5:12.30        
 11  Bowden, Bailey                 9 Plant City                5:13.63        
 12  King, Abbey                   JR Palm Harbor Univ          5:14.22        
 13  Smith, Megan                  JR Wharton                   5:17.41        
 14  Coldiron, Grace               FR Charlotte                 5:19.72        
 15  McIntosh, Kendall             FR Palm Harbor Univ          5:20.17        
 16  Kovac, Megan                  FR Palm Harbor Univ          5:26.87        
 17  Zambito, Maria                   Gaither                   5:31.24        
 18  Lovrey, Georgina              FR Venice                    5:32.49        
 19  Butler, Brittany              11 Plant City                5:35.09        
 20  Stebbins, Kendra              FR Bloomingdale              5:42.66        
 21  Belcik, Bridget               SO Palm Harbor Univ          5:44.91        
 22  Gorrie, Sally                 09 Plant                     5:52.73        
 23  Weinberg, Alexis              10 Freedom (Tampa)           6:01.65        
 24  Sopapong, Kul                 JR Wharton                   6:06.75        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:22.88  2009        Nicholas Caldwell, Riverview               
               4:31.51  AA-A
               4:36.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caldwell, Nicholas            12 Riverview                 4:27.23  AA-A  
  2  Alexiou, Nick                 JR Clearwater                4:36.14  AA-C  
  3  Pridemore, Derek              JR Venice                    4:42.32        
  4  Thompson, Matt                SR Seminole                  4:44.26        
  5  Uselis, Taylor                FR Palm Harbor Univ          4:48.22        
  6  Moran, Andrew                 SO Charlotte                 4:48.59        
  7  Boscaino, Teo                    Tampa Bay Tech            4:49.71        
  8  Hughes, Peter                 SR Charlotte                 4:51.63        
  9  Hamel-Wood, Dirk              10 Riverview                 4:55.83        
 10  Cesaroni, Gregg               11 Sarasota                  4:57.48        
 11  O'Brien, Connor               10 Riverview                 4:58.52        
 12  Leeson, Peyton                FR Venice                    5:00.49        
 13  Kimura, Kyle                  09 Plant                     5:04.23        
 14  Colvin, Matt                  10 Newsome (Lithia)          5:06.26        
 15  Smith, Tucker                 SR Clearwater                5:06.39        
 16  Hudak, Caleb                  FR Seminole                  5:13.40        
 17  Holdsworth, Michael           FR East Lake                 5:14.00        
 18  Ackerman, Trevor              SO Palm Harbor Univ          5:27.80        
 19  Kager, Jake                   10 Newsome (Lithia)          5:30.18        
 20  Guthrie, David                   Brandon                   5:31.34        
 21  DeMott, Bill                  SR Bloomingdale              5:33.37        
 22  Royle, Alex                    9 Newsome (Lithia)          5:48.51        
 23  Konczecshi-Sullivan, Cody     12 Gaither                   5:50.54        
 24  Mynster, Kurt                 SR Bloomingdale              5:57.34        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M Fonteno, A Peacock, D Nessler, N Glasser        
               1:37.14  AA-A
               1:38.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Sarasota                                                   1:42.30        
  2  Riverview (Sarasota)                                       1:42.69        
  3  Wharton (Tampa)                                            1:42.77        
  4  Palm Harbor University                                     1:43.24        
  5  Countryside (Clearwater)                                   1:43.72        
  6  St. Petersburg                                             1:44.11        
  7  Clearwater                                                 1:46.44        
  8  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:47.55        
  9  Newsome (Lithia)                                           1:47.63        
 10  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:47.91        
 11  Plant (Tampa)                                              1:48.09        
 12  Venice                                                     1:49.13        
 13  Bloomingdale (Valrico)                                     1:51.33        
 14  Plant City                                                 1:51.66        
 15  Northeast (St. Petersburg)                                 1:53.06        
 16  Manatee (Bradenton)                                        1:54.22        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.09  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        T Gutman, C Hamilton, B Schiller, C Sadsad        
               1:25.85  AA-A
               1:27.21  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   1:28.83        
  2  Palm Harbor University                                     1:29.77        
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:32.53        
  4  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:32.68        
  5  Northeast (St. Petersburg)                                 1:33.85        
  6  Plant (Tampa)                                              1:34.19        
  7  St. Petersburg                                             1:36.24        
  8  Freedom (Tampa)                                            1:36.31        
  9  Wharton (Tampa)                                            1:36.63        
 10  Manatee (Bradenton)                                        1:38.28        
 11  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:38.87        
 12  Seminole                                                   1:40.11        
 13  North Port                                                 1:40.20        
 14  Alonso (Tampa)                                             1:40.92        
 15  Newsome (Lithia)                                           1:41.99        
 16  Venice                                                     1:42.16        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  53.82  2009        Aubrey Peacock, Bolles                       
               56.10  AA-A
               57.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Linn, Ashlee                  11 Riverview                   57.33  AA-C  
  2  Piper, Jessica                11 St. Petersburg              57.43        
  3  Leonard, Shelby               12 Sarasota                    59.59        
  4  Edwards, Madeline             SO East Lake                   59.90        
  5  Spencer, Halee                SR East Lake                 1:00.91        
  6  Marckese, Marissa             10 St. Petersburg            1:01.05        
  7  Alexiou, Kristina             SR Clearwater                1:01.50        
  8  Hubbard, Chloe                SO Palm Harbor Univ          1:01.75        
  9  Buckley, Meghan               12 Riverview                 1:02.27        
 10  O'Grady, Niamh                 9 Riverview                 1:02.41        
 11  Swanson, Kelli                SR Palm Harbor Univ          1:03.43        
 12  Flynn, Carter                 09 Plant                     1:03.48        
 13  Yelding, Chyna                11 Sarasota                  1:03.59        
 14  Krasteva, Hristina            09 Northeast (S.P.)          1:03.82        
 15  Hahmann, Haley                12 Plant                     1:03.91        
 16  Taylor, Amy                   11 Newsome (Lithia)          1:05.15        
 17  Raybon, Lexy                   9 Riverview                 1:05.65        
 18  Garayeva, Louiza               9 Newsome (Lithia)          1:05.90        
 19  Goodlet, Madison                 Gaither                   1:07.15        
 20  Randle, Meghan                   Tampa Bay Tech            1:07.82        
 21  Sox, Kelly                    SR Wharton                   1:09.82        
 22  Yonkee, Brett                 12 Newsome (Lithia)          1:11.98        
 23  Whitaker, Beth                   Gaither                   1:13.14        
 24  Singer, Lauren                JR Bloomingdale              1:18.76        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.75  2008        Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               50.74  AA-A
               51.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McRae, Ryan                   SO Palm Harbor Univ            52.61        
  2  Krastev, Georgi               10 Northeast (S.P.)            53.19        
  3  Jones, AJ                     11 Riverview                   55.60        
  4  Perrotti, Zach                JR Palm Harbor Univ            55.61        
  5  Spoonts, John                 JR Charlotte                   57.45        
  6  Zaremba, Roman                 9 Sarasota                    57.78        
  7  Steele, Joey                  SR East Lake                   58.51        
  8  Hegwein, Karl                 10 Riverview                   58.51        
  9  Sanders, Tristan              FR East Lake                   58.70        
 10  Berson, Marc                   9 Freedom (Tampa)             58.95        
 11  Colvin, Matt                  10 Newsome (Lithia)            59.70        
 12  Lush, Gary                    JR Countryside                 59.76        
 13  Peters, Ryan                     Countryside                 59.92        
 14  Basnight, Brian               JR Venice                    1:00.23        
 15  Everson, Gage                 11 Northeast (S.P.)          1:01.83        
 16  Yonkee, Cole                  10 Newsome (Lithia)          1:02.23        
 17  Espinosa, Ernesto             JR Port Charlotte            1:03.27        
 18  Colett, Reid                  FR Venice                    1:03.95        
 19  Scheele, Tyler                12 Newsome (Lithia)          1:05.74        
 20  Lukas, Julius                 11 St. Petersburg            1:07.53        
 21  Aldrich, Drew                 12 Newsome (Lithia)          1:07.96        
 22  Knox, Benjamin                10 Plant City                1:08.60        
 23  McNeil, Cody                     Brandon                   1:10.73        
 24  Ochman, Elijah                 9 Gaither                   1:11.55        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.73  2008        Lindsey McKnight, Parkland                 
               1:04.03  AA-A
               1:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caraballo, Barbara            10 Newsome (Lithia)          1:08.20        
  2  Roper, Hannah                 SO Seminole                  1:10.19        
  3  Hall, Lauren                  SO Countryside               1:10.69        
  4  Bexley, Sydney                   Tampa Bay Tech            1:10.70        
  5  Scheibel, Molly               11 Sarasota                  1:10.87        
  6  Berson, Elisa                 12 Freedom (Tampa)           1:11.22        
  7  Jones, AJ                     11 Northeast (S.P.)          1:12.19        
  8  O'Neal, Veronica              SR Palm Harbor Univ          1:12.69        
  9  Coldiron, Grace               FR Charlotte                 1:14.43        
 10  Freeman, Rachael              FR Palm Harbor Univ          1:14.46        
 11  Randelman, Margo              SR Palm Harbor Univ          1:14.63        
 12  Jeffries, Angelina            JR Charlotte                 1:15.00        
 13  Donahue, Emma                 10 Plant                     1:15.40        
 14  Huber, Kristen                JR Charlotte                 1:15.88        
 15  Hester, Jessica               11 Newsome (Lithia)          1:16.13        
 16  Mora, Allie                   11 Newsome (Lithia)          1:17.57        
 17  Lindstrom, Dakota             11 Riverview                 1:17.77        
 18  Jenei, Julia                  SO Bloomingdale              1:18.71        
 19  Wright, Jessica               SR Venice                    1:18.97        
 20  Kopic, Dorris                 12 St. Petersburg            1:19.26        
 21  Spencer, Halee                SR East Lake                 1:19.78        
 22  Moreland, Sydnee              SR Bloomingdale              1:20.19        
 23  Dieffenwierth, Julia          FR Venice                    1:20.22        
 24  Lindsey, Valerie                 Gaither                   1:23.04        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               57.45  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Morgan, David                 JR Palm Harbor Univ          1:00.54        
  2  Davis, Kirt                   12 Sarasota                  1:00.86        
  3  Metka, Zac                    JR Seminole                  1:00.87        
  4  Coldiron, Caleb               SR Charlotte                 1:02.47        
  5  Pagan, James                  12 Sarasota                  1:03.10        
  6  Davis, Gannon                 10 Riverview                 1:03.80        
  7  Wall, Patrick                  9 Riverview                 1:03.87        
  8  Smith, Kevin                  SO East Lake                 1:05.06        
  9  Cela, Albert                   9 Riverview                 1:05.50        
 10  Amistoso, Ian                 10 Riverview                 1:05.51        
 11  Kendall, Matthew              11 Plant                     1:07.28        
 12  Soliman, Zack                 FR Palm Harbor Univ          1:07.36        
 13  Byrd, Gavin                   11 Newsome (Lithia)          1:07.58        
 14  Dorman, Sam                   SO Manatee                   1:08.11        
 15  Shollenberger, Jordan          9 Freedom (Tampa)           1:08.78        
 16  Kelly, Tommy                  FR Countryside               1:09.22        
 17  Kerr, Mason                   SO Seminole                  1:09.33        
 18  Logan, Collin                 11 Newsome (Lithia)          1:09.94        
 19  Antonious, Joshua             JR East Lake                 1:10.94        
 20  Voor, Adam                       Brandon                   1:11.80        
 21  Parm, Dylan                   10 Plant City                1:13.69        
 22  Royle, Alex                    9 Newsome (Lithia)          1:13.80        
 23  Dalton, Cody                  JR Bloomingdale              1:14.22        
 24  Hughes, Jordan                SR Wharton                   1:16.10        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:23.97  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
               3:31.01  AA-A
               3:34.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       3:38.96        
  2  Palm Harbor University                                     3:43.76        
  3  Clearwater                                                 3:47.97        
  4  Northeast (St. Petersburg)                                 3:48.42        
  5  Plant (Tampa)                                              3:49.42        
  6  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:52.70        
  7  Sarasota                                                   3:54.11        
  8  Newsome (Lithia)                                           3:54.94        
  9  Venice                                                     3:55.29        
 10  Countryside (Clearwater)                                   3:57.33        
 11  Seminole                                                   3:57.35        
 12  Gaither (Tampa)                                            4:02.49        
 13  Plant City                                                 4:06.74        
 14  Bloomingdale (Valrico)                                     4:09.93        
 15  East Lake (Tarpon Springs)                                 4:17.12        
 16  Wharton (Tampa)                                            4:19.91        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:08.46  AA-A
               3:11.47  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   3:19.25        
  2  Riverview (Sarasota)                                       3:21.88        
  3  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:24.05        
  4  Plant (Tampa)                                              3:25.21        
  5  Clearwater                                                 3:25.78        
  6  Seminole                                                   3:27.89        
  7  Sarasota                                                   3:28.74        
  8  Northeast (St. Petersburg)                                 3:30.19        
  9  East Lake (Tarpon Springs)                                 3:30.46        
 10  Bloomingdale (Valrico)                                     3:31.49        
 11  Palm Harbor University                                     3:31.75        
 12  Newsome (Lithia)                                           3:34.32        
 13  Venice                                                     3:35.72        
 14  Wharton (Tampa)                                            3:37.20        
 15  Alonso (Tampa)                                             3:38.28        
 16  North Port                                                 3:55.24