2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2010 10:13 PM
                         2010 - FHSAA - 3A District 10                         
                     Hosted by: South Broward High School                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:41.68        2009 Carmel                                     
                         J. Hammes,L. Stauder,D. Mason,M. Detro            
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                2:05.54    1:56.20        
     1) Gerena, Caitlin 11              2) Marin, Isabella 11             
     3) Brennan, Kristina 09            4) Vargas, Juana 12               
                  28.91     1:01.81 (32.90)     1:30.14 (28.33)     1:56.20 (26.06)
  2 Cypress Bay (Weston)                              2:03.12    2:01.24        
     1) Pino, Victoria JR               2) Schein, Nicole SR              
     3) Lincoln, Emma FR                4) Moodie, Jenna SO               
                  35.34     1:07.81 (32.47)     1:35.84 (28.03)     2:01.24 (25.40)
  3 Cooper City                                       2:03.92    2:03.70        
     1) Gross, Rachel FR                2) Fassler, Erika SO              
     3) Snider, Logan JR                4) Schlunaker, Brianna SO         
                  32.64     1:08.12 (35.48)     1:37.49 (29.37)     2:03.70 (26.21)
  4 South Plantation                                  2:07.02    2:07.07        
     1) Marec, Laura SR                 2) Abad, Allison FR               
     3) Millar, Jessica SR              4) Balthazar, Zoie FR             
                  31.99     1:08.79 (36.80)     2:07.36 (58.57)         2:07.07 ( )
  5 South Broward (Hollywood)                         2:10.43    2:09.62        
     1) Mcguire, Edan 11                2) Danielson, Michelle 11         
     3) Vega, Chelsea 11                4) Lopez, Chelsea 11              
                  34.23     1:12.13 (37.90)     1:42.32 (30.19)     2:09.62 (27.30)
  6 West Broward (Pembroke Pines)                     2:11.15    2:10.73        
     1) Davies, Leonie 10               2) Callahan, Katherine 10         
     3) Maritato, Candice 12            4) Fernandez, Madeleine 10        
                  32.46     1:12.29 (39.83)     1:43.69 (31.40)     2:10.73 (27.04)
  7 Nova (Davie)                                      2:10.57    2:11.96        
     1) Sanchez, Samantha 9             2) Hedmann, Solange 11            
     3) Hedmann, Shannon 11             4) Bright, Emily 12               
                  32.68     1:09.91 (37.23)     1:43.88 (33.97)     2:11.96 (28.08)
 -- Flanagan (Pembrooke Pines)                        2:08.25         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Segatto, Flavia 12              2) Vernon, Danielelle             
     3) Coiton, Kristin JR              4) Drogan, Jenniffer SO           
B - Final
  9 Northeast (Oakland Park)                          2:21.80    2:22.95        
     1) Hessler, Nichole SR             2) Lefler, Hope SR                
     3) Gargum, Sahra SO                4) Gutheil, Jessica SR            
                  42.40     1:21.24 (38.84)     1:52.89 (31.65)     2:22.95 (30.06)
 10 McArthur (Hollywood)                              2:47.42    2:42.78        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Guerrero, Amy 11               
     3) Rodriguez, Jacqueline 11        4) Gali, Anacristina 11           
                  37.49     1:27.47 (49.98)     2:05.09 (37.62)     2:42.78 (37.69)
 -- Western (Davie)                                   2:15.91         NS        
     1) Ankney, Jessica                 2) Secord, Melanie                
     3) Fritz, Alexandra                4) Brown, Taylor                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:41.68        2009 Carmel                                     
                         J. Hammes,L. Stauder,D. Mason,M. Detro            
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay (Weston)                              2:02.13    2:03.12        
     1) Pino, Victoria JR               2) Schein, Nicole SR              
     3) Lincoln, Emma FR                4) Moodie, Jenna SO               
  2 Cooper City                                       2:02.79    2:03.92        
     1) Gross, Rachel FR                2) Fassler, Erika SO              
     3) Snider, Logan JR                4) Schlunaker, Brianna SO         
  3 St. Thomas Aquinas                                2:04.13    2:05.54        
     1) Iriondo, Damaris 12             2) Monaghan, Ashley 11            
     3) Michalowitz, Mikaela 11         4) Vargas, Juana 12               
  4 South Plantation                                  2:07.96    2:07.02        
     1) Marec, Laura SR                 2) Abad, Allison FR               
     3) Millar, Jessica SR              4) Balthazar, Zoie FR             
  5 Flanagan (Pembrooke Pines)                        2:10.00    2:08.25        
     1) Segatto, Flavia 12              2) Vernon, Danielelle             
     3) Coiton, Kristin JR              4) Drogan, Jenniffer SO           
  6 South Broward (Hollywood)                         2:10.00    2:10.43        
     1) Mcguire, Edan 11                2) Danielson, Michelle 11         
     3) Vega, Chelsea 11                4) Lopez, Chelsea 11              
  7 Nova (Davie)                                      2:11.00    2:10.57        
     1) Sanchez, Samantha 9             2) Hedmann, Solange 11            
     3) Hedmann, Shannon 11             4) Bright, Emily 12               
  8 West Broward (Pembroke Pines)                     2:12.61    2:11.15        
     1) Davies, Leonie 10               2) Callahan, Katherine 10         
     3) Maritato, Candice 12            4) Fernandez, Madeleine 10        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Western (Davie)                                   2:09.12    2:15.91        
     1) Ankney, Jessica                 2) Secord, Melanie                
     3) Fritz, Alexandra                4) Brown, Taylor                  
 10 Northeast (Oakland Park)                          2:16.14    2:21.80        
     1) Hessler, Nichole SR             2) Lefler, Hope SR                
     3) Gargum, Sahra SO                4) Gutheil, Jessica SR            
 11 McArthur (Hollywood)                              2:39.05    2:47.42        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Guerrero, Amy 11               
     3) Rodriguez, Jacqueline 11        4) Gali, Anacristina 11           
 -- Miramar                                           3:08.33         DQ        
     1) Attia, Christina 9              2)                                
     3) Gray, Raquel 10                 4)                                
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                1:47.43    1:41.68        
     1) Fons, Max 11                    2) Wathen, Matthew 10             
     3) Menchaca, Javier 10             4) Moore, RJ 10                   
                  25.88       55.21 (29.33)     1:20.01 (24.80)     1:41.68 (21.67)
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:48.22    1:48.46        
     1) Rivera, Ideo SO                 2) Zebib, Kamal JR                
     3) Lupoli, Franco JR               4) Hirshbein, Nathan SR           
                  27.58       58.78 (31.20)     1:25.04 (26.26)     1:48.46 (23.42)
  3 West Broward (Pembroke Pines)                     1:51.09    1:49.25        
     1) Morante, Carlo 12               2) Pena, Gabriel 12               
     3) Walter, Jacobs 10               4) Gaertner, Christian 12         
                  26.40       57.63 (31.23)     1:24.03 (26.40)     1:49.25 (25.22)
  4 Western (Davie)                                   1:52.48    1:52.33        
     1) Alvarez, Fancisco               2) Funderburk, Randall            
     3) Funderburk, Pat                 4) Francis, Jaide                 
                  28.94       56.80 (27.86)     1:26.59 (29.79)     1:52.33 (25.74)
  5 South Plantation                                  1:52.30    1:53.57        
     1) Diamond, Matt SR                2) Nessl, Sean JR                 
     3) Sato, Katana FR                 4) Miller, Matt JR                
                  28.15     1:01.17 (33.02)     1:53.52 (52.35)      1:53.57 (0.05)
  6 Cooper City                                       1:54.57    1:54.20        
     1) Plunkett, Matt SO               2) Pavlov, Ilya SR                
     3) Goldberg, Aiden FR              4) Weathersbee, Brenton FR        
                  28.98       59.97 (30.99)     1:29.15 (29.18)     1:54.20 (25.05)
  7 South Broward (Hollywood)                         1:53.53    1:54.84        
     1) Kertesz, Kristof 11             2) Parente, Michael 11            
     3) Sibley, Derek 10                4) Kelly, Sean 11                 
                  27.63     1:01.33 (33.70)     1:29.50 (28.17)     1:54.84 (25.34)
  8 Flanagan (Pembrooke Pines)                        1:54.17    2:03.48        
     1) Sanchez, Anderson SR            2) Edelstein, Jake                
     3) Cardenas, Fernando SR           4) Garcia, Juan JR                
                  32.97     1:04.14 (31.17)     1:38.07 (33.93)     2:03.48 (25.41)
B - Final
  9 Northeast (Oakland Park)                          2:03.26    2:10.30        
     1) Katzmark, Konnor JR             2) Veszelovszky, Gabor SO         
     3) Hernandez, Aaron SO             4) Stewart, Taylor SO             
                  33.49     1:10.39 (36.90)     1:44.96 (34.57)     2:10.30 (25.34)
 -- McArthur (Hollywood)                              1:54.83         NS        
     1) Pinzon, Alejandro 12            2) Papp, Peter 11                 
     3) Swackhammer, Kyle 12            4) Frias, Valentin 11             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:40.83    1:47.43        
     1) Goldman, Brandon 10             2) Wathen, Alec 11                
     3) Lilley, Alex 10                 4) Moore, RJ 10                   
                  28.12       59.35 (31.23)     1:25.11 (25.76)     1:47.43 (22.32)
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:50.70    1:48.22        
     1) Rivera, Ideo SO                 2) Zebib, Kamal JR                
     3) Hirshbein, Nathan SR            4) Lupoli, Franco JR              
                  27.62       59.21 (31.59)     1:24.95 (25.74)     1:48.22 (23.27)
  3 West Broward (Pembroke Pines)                     1:56.04    1:51.09        
     1) Morante, Carlo 12               2) Pena, Gabriel 12               
     3) Walter, Jacobs 10               4) Gaertner, Christian 12         
                  27.13       59.24 (32.11)     1:25.44 (26.20)     1:51.09 (25.65)
  4 South Plantation                                  1:49.75    1:52.30        
     1) Diamond, Matt SR                2) Nessl, Sean JR                 
     3) Sato, Katana FR                 4) Miller, Matt JR                
                  28.04     1:00.40 (32.36)     1:26.84 (26.44)     1:52.30 (25.46)
  5 Western (Davie)                                   1:45.44    1:52.48        
     1) Alvarez, Fancisco               2) Funderburk, Randall            
     3) Funderburk, Pat                 4) Francis, Jaide                 
                  27.64       57.20 (29.56)     1:27.45 (30.25)     1:52.48 (25.03)
  6 South Broward (Hollywood)                         1:52.00    1:53.53        
     1) Kertesz, Kristof 11             2) Parente, Michael 11            
     3) Sibley, Derek 10                4) Kelly, Sean 11                 
                  27.66     1:00.85 (33.19)     1:28.36 (27.51)     1:53.53 (25.17)
  7 Flanagan (Pembrooke Pines)                        1:53.07    1:54.17        
     1) Sanchez, Anderson SR            2) Edelstein, Jake                
     3) Cardenas, Fernando SR           4) Garcia, Juan JR                
                  30.30     1:04.90 (34.60)     1:29.52 (24.62)     1:54.17 (24.65)
  8 Cooper City                                       2:00.80    1:54.57        
     1) Plunkett, Matt SO               2) Pavlov, Ilya SR                
     3) Goldberg, Aiden FR              4) Weathersbee, Brenton FR        
                  28.91     1:01.14 (32.23)     1:29.33 (28.19)     1:54.57 (25.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McArthur (Hollywood)                              1:56.25    1:54.83        
     1) Pinzon, Alejandro 12            2) Papp, Peter 11                 
     3) Swackhammer, Kyle 12            4) Frias, Valentin 11             
                  31.26     1:03.30 (32.04)     1:29.01 (25.71)     1:54.83 (25.82)
 10 Northeast (Oakland Park)                          2:02.08    2:03.26        
     1) Katzmark, Konnor JR             2) Veszelovszky, Gabor SO         
     3) Hernandez, Aaron SO             4) Stewart, Taylor SO             
                  32.15     1:07.93 (35.78)     1:38.18 (30.25)     2:03.26 (25.08)
 -- Miramar                                           2:22.22         DQ        
     1) Hylton, Christopher 11          2)                                
     3)                                 4) Bolanos, Luis                  
 -- Nova (Davie)                                      1:54.00         DQ        
     1) Shah, Michael 9                 2) Henderson, Ryan 10             
     3) Noguera, Gerardo 10             4) Easter, Delerick 11            
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Iriondo, Damaris          12 St. Thomas           1:57.79    1:53.62        
                  26.35       54.74 (28.39)     1:23.99 (29.25)     1:53.62 (29.63)
  2 Segatto, Flavia           12 Flanagan             2:01.06    1:58.50        
                  28.06       57.86 (29.80)     1:28.36 (30.50)     1:58.50 (30.14)
  3 Moodie, Jenna             SO Cypress Bay          2:01.15    1:58.58        
                  27.96       58.22 (30.26)     1:29.03 (30.81)     1:58.58 (29.55)
  4 Lincoln, Emma             FR Cypress Bay          2:01.88    1:59.53        
                  28.30       58.97 (30.67)     1:29.86 (30.89)     1:59.53 (29.67)
  5 Brennan, Katie            12 St. Thomas           2:03.12    1:59.58        
                  28.09       58.34 (30.25)     1:29.19 (30.85)     1:59.58 (30.39)
  6 Veloza, Daniela            9 Nova                 2:03.27    2:00.76        
                  28.70       59.19 (30.49)     1:29.99 (30.80)     2:00.76 (30.77)
  7 Davies, Leonie            10 West Broward         2:03.14    2:05.18        
                  29.19     1:00.59 (31.40)     1:32.69 (32.10)     2:05.18 (32.49)
  8 Williford, Brittany       12 St. Thomas           2:04.68    2:06.16        
                  29.47     1:01.42 (31.95)     1:34.30 (32.88)     2:06.16 (31.86)
B - Final
  9 Hunter, Amber              9 West Broward         2:06.20    2:04.45        
                  28.63     1:00.11 (31.48)     1:32.20 (32.09)     2:04.45 (32.25)
 10 Gross, Rachel             FR Cooper City          2:11.08    2:08.83        
                  29.38     1:01.92 (32.54)     1:35.07 (33.15)     2:08.83 (33.76)
 11 Gerena, Caitlin           11 St. Thomas           2:12.45    2:11.04        
                  30.05     1:02.99 (32.94)     1:37.01 (34.02)     2:11.04 (34.03)
 12 Abad, Allison             FR South Plantation     2:16.48    2:13.35        
                  30.67     1:05.60 (34.93)     1:40.83 (35.23)     2:13.35 (32.52)
 13 Fawaz, Gabriella           9 West Broward         2:13.84    2:13.59        
                  31.33     1:05.80 (34.47)     1:40.38 (34.58)     2:13.59 (33.21)
 14 Bright, Emily             12 Nova                 2:17.27    2:15.16        
                  32.50     1:06.45 (33.95)     1:40.50 (34.05)     2:15.16 (34.66)
 15 Alexander, Melissa        JR South Plantation     2:17.66    2:16.91        
                  31.50     1:06.68 (35.18)     1:42.13 (35.45)     2:16.91 (34.78)
 16 Luna, Alejandra           JR Cypress Bay          2:16.17    2:20.58        
                  30.20     1:03.98 (33.78)     1:41.42 (37.44)     2:20.58 (39.16)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Iriondo, Damaris          12 St. Thomas           1:52.43    1:57.79        
                  27.83       57.02 (29.19)     1:26.97 (29.95)     1:57.79 (30.82)
  2 Segatto, Flavia           12 Flanagan             1:57.39    2:01.06        
                  28.54       59.00 (30.46)     1:29.96 (30.96)     2:01.06 (31.10)
  3 Moodie, Jenna             SO Cypress Bay          1:56.85    2:01.15        
                  28.20       58.78 (30.58)     1:30.10 (31.32)     2:01.15 (31.05)
  4 Lincoln, Emma             FR Cypress Bay          1:55.76    2:01.88        
                  28.38       59.56 (31.18)     1:30.97 (31.41)     2:01.88 (30.91)
  5 Brennan, Katie            12 St. Thomas           1:58.74    2:03.12        
                  28.39       59.74 (31.35)     1:31.89 (32.15)     2:03.12 (31.23)
  6 Davies, Leonie            10 West Broward         2:00.00    2:03.14        
                  29.00     1:00.13 (31.13)     1:32.09 (31.96)     2:03.14 (31.05)
  7 Veloza, Daniela            9 Nova                 1:59.00    2:03.27        
                  29.13     1:00.11 (30.98)     1:31.67 (31.56)     2:03.27 (31.60)
  8 Williford, Brittany       12 St. Thomas           2:02.78    2:04.68        
                  28.85     1:00.18 (31.33)     1:32.67 (32.49)     2:04.68 (32.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter, Amber              9 West Broward         1:59.80    2:06.20        
                  29.13     1:00.29 (31.16)     1:33.03 (32.74)     2:06.20 (33.17)
 10 Gross, Rachel             FR Cooper City          2:04.78    2:11.08        
                  29.95     1:01.97 (32.02)     1:36.34 (34.37)     2:11.08 (34.74)
 11 Gerena, Caitlin           11 St. Thomas           2:07.94    2:12.45        
                  30.33     1:03.44 (33.11)     1:37.90 (34.46)     2:12.45 (34.55)
 12 Fawaz, Gabriella           9 West Broward         2:12.02    2:13.84        
                  31.42     1:04.92 (33.50)     1:39.45 (34.53)     2:13.84 (34.39)
 13 Luna, Alejandra           JR Cypress Bay          2:17.61    2:16.17        
                  30.73     1:04.89 (34.16)     1:39.83 (34.94)     2:16.17 (36.34)
 14 Abad, Allison             FR South Plantation     2:13.02    2:16.48        
                  31.36     1:05.80 (34.44)     1:41.36 (35.56)     2:16.48 (35.12)
 15 Bright, Emily             12 Nova                 2:14.00    2:17.27        
                  33.59     1:08.81 (35.22)     1:42.91 (34.10)     2:17.27 (34.36)
 16 Alexander, Melissa        JR South Plantation     2:18.97    2:17.66        
                  31.51     1:07.05 (35.54)     1:42.63 (35.58)     2:17.66 (35.03)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Podolsky, Alexa           JR Cypress Bay          2:17.41    2:19.23        
                  31.26     1:06.66 (35.40)     1:42.77 (36.11)     2:19.23 (36.46)
 18 Johnson, Lauren           SO South Plantation     2:28.89    2:27.96        
                  35.37     1:13.35 (37.98)     1:51.73 (38.38)     2:27.96 (36.23)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gontko, Michelle             Cooper City          2:31.34    2:30.08        
                  33.51     1:12.09 (38.58)     1:52.82 (40.73)     2:30.08 (37.26)
 20 Villalona, Ashley         12 Nova                 2:30.00    2:31.70        
                  34.79     1:11.82 (37.03)     1:50.56 (38.74)     2:31.70 (41.14)
 21 Danielson, Michelle       11 South Broward        2:29.00    2:32.74        
                  34.90     1:14.64 (39.74)     1:54.42 (39.78)     2:32.74 (38.32)
 22 Chavez, Andrea            12 Flanagan                  NT    2:33.83        
                  33.78     1:11.46 (37.68)     1:52.00 (40.54)     2:33.83 (41.83)
 23 Cardoso, Vilma            10 South Broward        2:40.83    2:36.42        
                  36.10     1:16.11 (40.01)     1:57.99 (41.88)     2:36.42 (38.43)
 24 Hernandez, Josalina       SO Cooper City          2:36.94    2:40.22        
                  34.41     1:13.83 (39.42)     1:57.52 (43.69)     2:40.22 (42.70)
 25 Nunez, Michelle              Western              2:22.16    2:40.25        
                  34.21     1:13.76 (39.55)     1:56.13 (42.37)     2:40.25 (44.12)
 26 Mansur, Andrea            12 Flanagan             2:45.46    2:43.41        
                  36.72     1:17.28 (40.56)     2:00.28 (43.00)     2:43.41 (43.13)
 27 Marinace, Angeli             Western              3:40.22    2:52.30        
                  37.69     1:21.61 (43.92)     2:08.41 (46.80)     2:52.30 (43.89)
 28 Doyle, Kayla              FR South Plantation     3:36.02    2:53.50        
                  40.96     1:24.96 (44.00)     2:09.45 (44.49)     2:53.50 (44.05)
 29 Davila, Grisielle         SO Northeast(OakPk)     2:56.71    2:54.81        
                  38.57     1:22.23 (43.66)     2:09.20 (46.97)     2:54.81 (45.61)
 30 Suarez, Laura                Western              2:59.03    2:54.87        
                  36.52     1:22.02 (45.50)     2:09.90 (47.88)     2:54.87 (44.97)
 31 Topac, Eda                11 Nova                 3:00.00    2:57.00        
                  38.47     1:23.65 (45.18)     2:11.69 (48.04)     2:57.00 (45.31)
 32 Zalecki, Megan            10 Flanagan                  NT    2:59.17        
                  38.71     1:24.68 (45.97)     2:11.88 (47.20)     2:59.17 (47.29)
 33 Lehman, Sarah             SO Cooper City               NT    3:01.71        
                  36.42     1:19.80 (43.38)     2:11.51 (51.71)     3:01.71 (50.20)
 34 Attia, Christina           9 Miramar              3:12.66    3:07.87        
                  42.41     1:30.02 (47.61)     2:18.56 (48.54)     3:07.87 (49.31)
 35 Solano, Valeria           SR Northeast(OakPk)     3:05.47    3:10.67        
                  41.62     1:29.14 (47.52)     2:19.49 (50.35)     3:10.67 (51.18)
 36 Strimbu, Stephanie         9 South Broward             NT    3:13.89        
                  39.66     1:27.04 (47.38)     2:19.58 (52.54)     3:13.89 (54.31)
 37 Blanco, Taylor            11 West Broward         2:40.00    3:15.92        
                  43.10     1:32.56 (49.46)     2:24.55 (51.99)     3:15.92 (51.37)
 38 Nogueira, Chrysanthia     SO Northeast(OakPk)     3:23.11    3:24.23        
                  41.71     1:33.48 (51.77)     2:29.57 (56.09)     3:24.23 (54.66)
 39 Kushner, Mackenzie           Western              3:20.22    3:38.45        
                  43.38     1:41.60 (58.22)     2:40.67 (59.07)     3:38.45 (57.78)
 40 Lamb, Valerie              9 Miramar              4:09.00    4:08.35        
                  53.08   1:56.88 (1:03.80)   3:02.92 (1:06.04)   4:08.35 (1:05.43)
 41 Cessna, Rachelle          SR Northeast(OakPk)     4:01.01    4:16.62        
                  51.30   1:55.68 (1:04.38)   3:04.74 (1:09.06)   4:16.62 (1:11.88)
 -- Alvord, Meagan            10 McArthur             3:10.00         DQ        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lupoli, Franco            JR Cypress Bay          1:50.24    1:44.07        
                  24.19       51.03 (26.84)     1:17.93 (26.90)     1:44.07 (26.14)
  2 Marsolek, Dylan           11 St. Thomas           1:53.08    1:44.14        
                  24.63       51.21 (26.58)     1:18.15 (26.94)     1:44.14 (25.99)
  3 Powell, Roger             12 St. Thomas           1:52.16    1:46.94        
                  25.07       51.83 (26.76)     1:19.55 (27.72)     1:46.94 (27.39)
  4 Morante, Carlo            12 West Broward         1:51.52    1:50.09        
                  25.80       54.28 (28.48)     1:22.97 (28.69)     1:50.09 (27.12)
  5 Fons, Max                 11 St. Thomas           1:52.90    1:50.33        
                  26.32       54.89 (28.57)     1:22.86 (27.97)     1:50.33 (27.47)
  6 D'Ugard, Jorge            10 St. Thomas           1:53.62    1:50.75        
                  26.23       54.35 (28.12)     1:23.34 (28.99)     1:50.75 (27.41)
  7 Sato, Katana              FR South Plantation     1:54.88    1:54.15        
                  27.73       55.98 (28.25)     1:24.84 (28.86)     1:54.15 (29.31)
  8 Sibley, Derek             10 South Broward        1:56.57    1:59.40        
                  27.29       56.58 (29.29)     1:27.00 (30.42)     1:59.40 (32.40)
B - Final
  9 McClenney, Max            SR Cypress Bay          1:57.29    1:58.47        
                  27.47       57.76 (30.29)     1:27.94 (30.18)     1:58.47 (30.53)
 10 Barron, Tomas             JR Cypress Bay          2:01.53    2:02.26        
                  28.93       59.99 (31.06)     1:31.16 (31.17)     2:02.26 (31.10)
 11 Parkinson, Brandon         9 Nova                 2:08.01    2:02.46        
                  28.63       59.82 (31.19)     1:31.62 (31.80)     2:02.46 (30.84)
 12 Funderburk, Pat              Western              2:03.97    2:03.94        
                  28.77     1:00.11 (31.34)     1:32.50 (32.39)     2:03.94 (31.44)
 13 Giraldo, William          SO Cypress Bay          2:09.21    2:08.39        
                  28.60     1:01.35 (32.75)     1:35.31 (33.96)     2:08.39 (33.08)
 14 Lee, Jiewon                9 West Broward         2:11.41    2:11.61        
                  28.82     1:01.99 (33.17)     1:36.68 (34.69)     2:11.61 (34.93)
 15 Duputel, Patrick          12 Nova                 2:11.38    2:13.05        
                  29.82     1:03.16 (33.34)     1:38.68 (35.52)     2:13.05 (34.37)
 -- Dolce, Nick               SO Flanagan             2:10.51         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lupoli, Franco            JR Cypress Bay          1:43.28    1:50.24        
                  25.39       53.07 (27.68)     1:21.63 (28.56)     1:50.24 (28.61)
  2 Morante, Carlo            12 West Broward         1:50.10    1:51.52        
                  26.18       54.75 (28.57)     1:23.57 (28.82)     1:51.52 (27.95)
  3 Powell, Roger             12 St. Thomas           1:47.78    1:52.16        
                  26.06       54.10 (28.04)     1:23.48 (29.38)     1:52.16 (28.68)
  4 Fons, Max                 11 St. Thomas           1:53.88    1:52.90        
                  26.50       55.17 (28.67)     1:23.95 (28.78)     1:52.90 (28.95)
  5 Marsolek, Dylan           11 St. Thomas           1:45.37    1:53.08        
                  26.32       55.03 (28.71)     1:24.32 (29.29)     1:53.08 (28.76)
  6 D'Ugard, Jorge            10 St. Thomas           1:51.51    1:53.62        
                  26.55       55.48 (28.93)     1:25.09 (29.61)     1:53.62 (28.53)
  7 Sato, Katana              FR South Plantation     1:54.08    1:54.88        
                  27.88       56.73 (28.85)     1:25.66 (28.93)     1:54.88 (29.22)
  8 Sibley, Derek             10 South Broward        2:00.13    1:56.57        
                  26.92       55.81 (28.89)     1:26.84 (31.03)     1:56.57 (29.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClenney, Max            SR Cypress Bay          1:56.98    1:57.29        
                  27.00       56.61 (29.61)     1:26.68 (30.07)     1:57.29 (30.61)
 10 Barron, Tomas             JR Cypress Bay          1:59.79    2:01.53        
                  27.95       58.25 (30.30)     1:29.70 (31.45)     2:01.53 (31.83)
 11 Funderburk, Pat              Western              2:04.22    2:03.97        
                  28.64       59.94 (31.30)   2:04.52 (1:04.58)         2:03.97 ( )
 12 McKenna, Nick             SO South Plantation     2:02.33    2:04.97        
                  28.55       59.86 (31.31)   2:04.97 (1:05.11)                    
 13 Parkinson, Brandon         9 Nova                 2:07.00    2:08.01        
                  29.78     1:02.12 (32.34)     1:34.53 (32.41)     2:08.01 (33.48)
 14 Giraldo, William          SO Cypress Bay          2:03.06    2:09.21        
                  28.75     1:01.90 (33.15)     1:36.23 (34.33)     2:09.21 (32.98)
 15 Dolce, Nick               SO Flanagan             2:08.00    2:10.51        
                  29.56     1:02.24 (32.68)     1:36.95 (34.71)     2:10.51 (33.56)
 16 Duputel, Patrick          12 Nova                 2:15.00    2:11.38        
                  28.80     1:01.18 (32.38)     1:36.16 (34.98)     2:11.38 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Jiewon                9 West Broward         2:13.88    2:11.41        
                  29.90     1:02.40 (32.50)     1:36.41 (34.01)     2:11.41 (35.00)
 18 Jacas, Jose               SR South Plantation     2:22.16    2:15.78        
                  29.96     1:03.61 (33.65)     1:39.56 (35.95)     2:15.78 (36.22)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Randall, Alan             12 Nova                 2:26.00    2:18.74        
                  31.05     1:06.01 (34.96)     1:42.35 (36.34)     2:18.74 (36.39)
 20 Bunting, Matthew          SR Cooper City          2:19.46    2:19.26        
                  31.83     1:07.35 (35.52)     1:44.19 (36.84)     2:19.26 (35.07)
 21 Gonzalez, Lucas           SO Cooper City          2:18.39    2:19.45        
                  29.55     1:03.66 (34.11)     1:42.04 (38.38)     2:19.45 (37.41)
 22 Coote, Joshua             JR Flanagan             2:12.00    2:20.86        
                  30.64     1:04.94 (34.30)     1:40.78 (35.84)     2:20.86 (40.08)
 23 Rodriguez, Andrew         11 Nova                 2:30.00    2:21.48        
                  31.43     1:07.66 (36.23)     1:44.93 (37.27)     2:21.48 (36.55)
 24 Flores, Luis                 Western              2:41.31    2:29.49        
                1:09.15   2:29.49 (1:20.34)                                        
 25 Geair, Connor             FR Cooper City          2:31.86    2:30.70        
                  34.40     1:14.17 (39.77)     1:54.99 (40.82)     2:30.70 (35.71)
 26 Bissolese, Niccola           Flanagan             2:21.00    2:38.89        
                  32.49     1:12.36 (39.87)     1:55.63 (43.27)     2:38.89 (43.26)
 27 Green, Shaun              10 Miramar              2:49.00    2:39.51        
                  34.55     1:14.47 (39.92)     1:57.75 (43.28)     2:39.51 (41.76)
 28 Crain, Michael            10 McArthur             2:58.40    2:40.13        
                  34.18     1:14.87 (40.69)     1:57.88 (43.01)     2:40.13 (42.25)
 29 Young, Greg               SR Cooper City               NT    2:40.79        
                  32.25     1:11.03 (38.78)     1:55.03 (44.00)     2:40.79 (45.76)
 30 Daberko, Thomas           FR Northeast(OakPk)     2:50.55    2:44.65        
                  35.40     1:17.18 (41.78)     1:57.95 (40.77)     2:44.65 (46.70)
 31 Schmalz, Alexander        12 West Broward         2:30.00    2:47.05        
                  34.69     1:15.15 (40.46)     1:59.72 (44.57)     2:47.05 (47.33)
 32 Garbrian, Marius          10 South Broward        2:56.00    2:48.01        
                  36.07     1:17.86 (41.79)     2:03.16 (45.30)     2:48.01 (44.85)
 33 Mena, Michael                Western              3:10.30    2:48.61        
                  34.15     1:17.93 (43.78)     2:05.27 (47.34)     2:48.61 (43.34)
 34 Cohen, Randy                 Western              2:48.70    2:49.49        
                  35.23     1:15.75 (40.52)     1:59.74 (43.99)     2:49.49 (49.75)
 35 Salauddin, Sheikh         SR South Plantation     3:13.29    2:52.58        
                  37.14     1:20.63 (43.49)     2:07.45 (46.82)     2:52.58 (45.13)
 36 Nelson, Kristopher        11 McArthur             3:07.00    3:08.52        
                  36.76     1:21.37 (44.61)     2:14.03 (52.66)     3:08.52 (54.49)
 37 Oliveira, Danny           SR Northeast(OakPk)     2:55.66    3:11.94        
                  39.90   3:11.94 (2:32.04)                                        
 38 Torres, Joshua            11 McArthur             3:07.60    3:14.26        
                  43.21     1:36.62 (53.41)   3:14.20 (1:37.58)      3:14.26 (0.06)
 39 Barba, Andrew             JR Northeast(OakPk)     3:28.77    3:26.63        
                  40.46     1:30.38 (49.92)     2:26.44 (56.06)   3:26.63 (1:00.19)
 40 Hylton, Christopher       11 Miramar              3:16.66    3:43.13        
                  42.20     1:34.48 (52.28)   2:36.72 (1:02.24)   3:43.13 (1:06.41)
 -- Reyes, Thomas             12 West Broward         2:20.10         DQ        
 -- Bolduc, Blake             SR Northeast(OakPk)     3:28.10         DQ        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fiorenzi, Mia             09 St. Thomas           2:19.22    2:14.86        
                  28.20     1:03.51 (35.31)     1:43.64 (40.13)     2:14.86 (31.22)
  2 Crispo, Miriam            12 St. Thomas           2:20.11    2:17.83        
                  29.10     1:04.93 (35.83)     1:45.81 (40.88)     2:17.83 (32.02)
  3 Brennan, Kristina         09 St. Thomas           2:22.24    2:18.48        
                  29.39     1:04.75 (35.36)     1:47.93 (43.18)     2:18.48 (30.55)
  4 Fassler, Erika            SO Cooper City          2:21.97    2:20.07        
                  30.86     1:07.77 (36.91)     1:48.12 (40.35)     2:20.07 (31.95)
  5 Snider, Logan             JR Cooper City          2:21.63    2:24.16        
                  30.69     1:09.25 (38.56)     1:51.24 (41.99)     2:24.16 (32.92)
  6 Marec, Laura              SR South Plantation     2:26.14    2:25.94        
                  32.61     1:09.10 (36.49)     1:52.48 (43.38)     2:25.94 (33.46)
  7 Drew, Buzzy               FR Cooper City          2:25.32    2:26.61        
                  32.43     1:13.40 (40.97)     1:53.95 (40.55)     2:26.61 (32.66)
  8 Cardozo, Isabel           12 St. Thomas           2:32.85    2:31.11        
                  32.19     1:10.27 (38.08)     1:54.74 (44.47)     2:31.11 (36.37)
B - Final
  9 Vega, Chelsea             11 South Broward        2:33.51    2:33.05        
                  31.89     1:13.12 (41.23)     1:57.47 (44.35)     2:33.05 (35.58)
 10 Hedmann, Solange          11 Nova                 2:37.67    2:37.18        
                  33.35     1:15.20 (41.85)     2:00.89 (45.69)     2:37.18 (36.29)
 11 Shreves, Taylor           10 Nova                 2:45.50    2:43.62        
                  35.02     1:15.36 (40.34)     2:05.18 (49.82)     2:43.62 (38.44)
 12 Pino, Victoria            JR Cypress Bay          2:48.57    2:48.62        
                  37.24     1:20.41 (43.17)     2:12.65 (52.24)     2:48.62 (35.97)
 13 Viloria, Natasha          FR Cypress Bay          2:51.50    2:49.44        
                  37.90     1:22.71 (44.81)     2:11.34 (48.63)     2:49.44 (38.10)
 14 Bachmann, Ashlynn         10 South Broward        3:00.49    2:56.02        
                  33.33     1:18.18 (44.85)     2:12.79 (54.61)     2:56.02 (43.23)
 15 Hay, Baylee                9 West Broward         3:03.63    2:58.88        
 16 Marquez, Alexis            9 West Broward         3:04.19    3:02.60        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fiorenzi, Mia             09 St. Thomas           2:13.98    2:19.22        
                  27.97     1:03.92 (35.95)     1:44.81 (40.89)     2:19.22 (34.41)
  2 Crispo, Miriam            12 St. Thomas           2:14.49    2:20.11        
                  29.31     1:06.00 (36.69)     1:47.60 (41.60)     2:20.11 (32.51)
  3 Snider, Logan             JR Cooper City          2:18.79    2:21.63        
                  30.03     1:08.50 (38.47)     1:49.38 (40.88)     2:21.63 (32.25)
  4 Fassler, Erika            SO Cooper City          2:16.18    2:21.97        
                  30.62     1:08.14 (37.52)     1:48.70 (40.56)     2:21.97 (33.27)
  5 Brennan, Kristina         09 St. Thomas           2:18.76    2:22.24        
                  29.48     1:05.79 (36.31)     1:50.03 (44.24)     2:22.24 (32.21)
  6 Drew, Buzzy               FR Cooper City          2:20.59    2:25.32        
                  31.58     1:11.06 (39.48)     1:51.89 (40.83)     2:25.32 (33.43)
  7 Marec, Laura              SR South Plantation     2:23.54    2:26.14        
                  32.55     1:08.44 (35.89)     1:51.38 (42.94)     2:26.14 (34.76)
  8 Cardozo, Isabel           12 St. Thomas           2:31.15    2:32.85        
                  30.59     1:08.02 (37.43)     1:54.88 (46.86)     2:32.85 (37.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vega, Chelsea             11 South Broward        2:33.57    2:33.51        
                  31.68     1:12.45 (40.77)     1:58.46 (46.01)     2:33.51 (35.05)
 10 Hedmann, Solange          11 Nova                 2:40.00    2:37.67        
                  33.84     1:15.55 (41.71)     2:01.26 (45.71)     2:37.67 (36.41)
 11 Shreves, Taylor           10 Nova                 2:52.00    2:45.50        
                  34.75     1:15.09 (40.34)     2:05.46 (50.37)     2:45.50 (40.04)
 12 Pino, Victoria            JR Cypress Bay          2:50.36    2:48.57        
                  34.82     1:18.08 (43.26)     2:09.89 (51.81)     2:48.57 (38.68)
 13 Viloria, Natasha          FR Cypress Bay          2:50.31    2:51.50        
                  37.29     1:22.43 (45.14)     2:12.53 (50.10)     2:51.50 (38.97)
 14 Pazos, Tamara                Western              3:01.22    2:57.23        
                  35.40     1:20.14 (44.74)     2:14.48 (54.34)     2:57.23 (42.75)
 15 Bachmann, Ashlynn         10 South Broward        2:53.15    3:00.49        
                  34.02     1:21.51 (47.49)     2:17.02 (55.51)     3:00.49 (43.47)
 16 Hay, Baylee                9 West Broward         2:55.00    3:03.63        
                  42.10     1:29.72 (47.62)     2:22.77 (53.05)     3:03.63 (40.86)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Marquez, Alexis            9 West Broward         3:00.00    3:04.19        
                  39.50     1:29.10 (49.60)     2:20.02 (50.92)     3:04.19 (44.17)
 18 Botti, Kara               11 West Broward         3:05.10    3:06.33        
                  41.05     1:28.81 (47.76)     2:23.46 (54.65)     3:06.33 (42.87)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leyous, Dalia             11 Nova                 3:05.00    3:06.87        
                  38.65     1:29.17 (50.52)     2:23.14 (53.97)     3:06.87 (43.73)
 20 Riusech, Natalie          SR Cooper City               NT    3:09.27        
                  41.96     1:27.89 (45.93)     2:27.40 (59.51)     3:09.27 (41.87)
 21 Marin, Melissa             9 Flanagan                  NT    3:09.40        
                  38.88     1:28.94 (50.06)     2:25.70 (56.76)     3:09.40 (43.70)
 22 Mera, Evelyn              11 Nova                 3:05.00    3:09.48        
                  46.41     1:34.02 (47.61)     2:29.72 (55.70)     3:09.48 (39.76)
 23 Candela, Jennifer            Western              3:10.30    3:15.22        
                  42.66     1:32.02 (49.36)     2:27.19 (55.17)     3:15.22 (48.03)
 24 Denissova, Julia          FR Cypress Bay          3:08.00    3:15.74        
                  42.57     1:37.11 (54.54)   3:15.74 (1:38.63)                    
 25 Hessler, Nichole          SR Northeast(OakPk)     3:12.76    3:26.19        
                  43.61     1:39.55 (55.94)     2:37.83 (58.28)     3:26.19 (48.36)
 26 Pereyra, Jennifer         SR Northeast(OakPk)     3:43.01    4:04.84        
                  52.03   2:11.75 (1:19.72)   3:14.47 (1:02.72)     4:04.84 (50.37)
 -- Ankney, Jessica              Western              2:29.71         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Marinace, Kathryn            Western              4:00.22         DQ        
 -- Drogan, Jenniffer         SO Flanagan                  NT         DQ        
 -- Hunter, Alyssa            11 West Broward         2:29.00         DQ        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:43.43        2010 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Goldman, Brandon          10 St. Thomas           2:06.58    2:00.18        
                  26.54       56.72 (30.18)     1:32.34 (35.62)     2:00.18 (27.84)
  2 Pena, Gabriel             12 West Broward         2:05.74    2:06.78        
                  27.06       59.46 (32.40)     1:37.65 (38.19)     2:06.78 (29.13)
  3 Funderburk, Randall          Western              2:10.49    2:09.11        
                  28.28     1:01.21 (32.93)     1:38.92 (37.71)     2:09.11 (30.19)
  4 Wathen, Matthew           10 St. Thomas           2:09.43    2:09.26        
                  28.59     1:02.12 (33.53)     1:39.49 (37.37)     2:09.26 (29.77)
  5 Diamond, Matt             SR South Plantation     2:17.08    2:09.90        
                  28.28     1:03.21 (34.93)     1:41.28 (38.07)     2:09.90 (28.62)
  6 Kraut, Brandon            SO Cypress Bay          2:11.72    2:10.11        
                  27.85     1:00.16 (32.31)     1:39.32 (39.16)     2:10.11 (30.79)
  7 Henderson, Ryan           10 Nova                 2:09.97    2:10.58        
                  28.62     1:01.45 (32.83)     1:40.40 (38.95)     2:10.58 (30.18)
  8 Bricio, Felipe            10 St. Thomas           2:10.70    2:11.21        
                  28.28     1:02.84 (34.56)     1:41.87 (39.03)     2:11.21 (29.34)
B - Final
  9 Zebib, Kamal              JR Cypress Bay          2:18.60    2:10.99        
                  27.56     1:03.72 (36.16)     1:40.37 (36.65)     2:10.99 (30.62)
 10 Walter, Jacobs            10 West Broward         2:17.64    2:18.24        
                  28.22     1:03.55 (35.33)     1:47.21 (43.66)     2:18.24 (31.03)
 11 Cabrera, Lorenzo          10 St. Thomas           2:20.31    2:18.47        
                  31.74     1:07.17 (35.43)     1:46.34 (39.17)     2:18.47 (32.13)
 12 Alvarez, Fancisco            Western              2:19.70    2:18.61        
                  29.31     1:04.71 (35.40)     1:45.55 (40.84)     2:18.61 (33.06)
 13 Rivera, Ideo              SO Cypress Bay          2:17.42    2:22.00        
                  28.64     1:03.12 (34.48)     1:47.15 (44.03)     2:22.00 (34.85)
 14 Suen, Bowie               FR Cypress Bay          2:21.69    2:22.77        
                  30.38     1:08.62 (38.24)     1:49.04 (40.42)     2:22.77 (33.73)
 15 O'Hara, Ryan              10 Nova                 2:28.36    2:24.97        
                  31.07     1:09.26 (38.19)     1:49.87 (40.61)     2:24.97 (35.10)
 16 Pavlov, Ilya              SR Cooper City          2:30.06    2:25.99        
                  32.00     1:11.55 (39.55)     1:52.15 (40.60)     2:25.99 (33.84)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:43.43        2010 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pena, Gabriel             12 West Broward         2:03.10    2:05.74        
                  26.35       58.63 (32.28)     1:36.30 (37.67)     2:05.74 (29.44)
  2 Goldman, Brandon          10 St. Thomas           2:01.79    2:06.58        
                  27.33       59.14 (31.81)     1:36.05 (36.91)     2:06.58 (30.53)
  3 Wathen, Matthew           10 St. Thomas           2:11.16    2:09.43        
                  28.44     1:01.81 (33.37)     1:39.02 (37.21)     2:09.43 (30.41)
  4 Henderson, Ryan           10 Nova                 2:10.00    2:09.97        
                  28.14     1:00.63 (32.49)     1:39.48 (38.85)     2:09.97 (30.49)
  5 Funderburk, Randall          Western              2:04.51    2:10.49        
                  27.77     1:00.45 (32.68)     1:39.69 (39.24)     2:10.49 (30.80)
  6 Bricio, Felipe            10 St. Thomas           2:13.47    2:10.70        
                  28.11     1:02.47 (34.36)     1:40.88 (38.41)     2:10.70 (29.82)
  7 Kraut, Brandon            SO Cypress Bay          2:14.40    2:11.72        
                  28.81     1:03.96 (35.15)     1:42.87 (38.91)     2:11.72 (28.85)
  8 Diamond, Matt             SR South Plantation     2:09.54    2:17.08        
                  27.67     1:00.09 (32.42)     1:41.44 (41.35)     2:17.08 (35.64)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rivera, Ideo              SO Cypress Bay          2:18.56    2:17.42        
                  28.54     1:02.14 (33.60)     1:45.11 (42.97)     2:17.42 (32.31)
 10 Walter, Jacobs            10 West Broward         2:12.00    2:17.64        
                  27.04     1:02.43 (35.39)     1:46.35 (43.92)     2:17.64 (31.29)
 11 Zebib, Kamal              JR Cypress Bay          2:10.10    2:18.60        
                  29.00     1:06.45 (37.45)     1:44.04 (37.59)     2:18.60 (34.56)
 12 Alvarez, Fancisco            Western              2:20.60    2:19.70        
                  28.81     1:04.01 (35.20)     1:45.46 (41.45)     2:19.70 (34.24)
 13 Cabrera, Lorenzo          10 St. Thomas           2:19.40    2:20.31        
                  33.07     1:09.21 (36.14)     1:48.47 (39.26)     2:20.31 (31.84)
 14 Suen, Bowie               FR Cypress Bay          2:23.97    2:21.69        
                  30.23     1:09.12 (38.89)     1:48.54 (39.42)     2:21.69 (33.15)
 15 O'Hara, Ryan              10 Nova                 2:32.00    2:28.36        
                  31.70     1:11.62 (39.92)     1:53.45 (41.83)     2:28.36 (34.91)
 16 Pavlov, Ilya              SR Cooper City          2:31.78    2:30.06        
                  32.69     1:12.93 (40.24)     1:53.12 (40.19)     2:30.06 (36.94)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Marcus, Kevin             11 West Broward         2:30.00    2:33.01        
                  32.84     1:13.33 (40.49)     1:58.46 (45.13)     2:33.01 (34.55)
 18 Perry, Williams           10 West Broward         2:30.00    2:37.25        
                  33.87     1:16.06 (42.19)     2:02.56 (46.50)     2:37.25 (34.69)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Riusech, David            SO Cooper City          2:35.16    2:38.06        
                  31.38     1:12.79 (41.41)     2:02.24 (49.45)     2:38.06 (35.82)
 20 Hernandez, Aaron          SO Northeast(OakPk)     2:29.60    2:40.32        
                  33.42     1:14.32 (40.90)     2:02.15 (47.83)     2:40.32 (38.17)
 21 Dobrick, Parkar           FR Northeast(OakPk)     2:46.03    2:52.06        
                  36.30     1:20.67 (44.37)   2:52.06 (1:31.39)                    
 22 Mckenna, Joseph           12 South Broward        2:52.60    2:56.17        
                  33.46     1:19.97 (46.51)     2:16.71 (56.74)     2:56.17 (39.46)
 23 Page, Kyle                SO Northeast(OakPk)     3:13.27    3:11.76        
                  40.29     1:34.33 (54.04)     2:27.70 (53.37)     3:11.76 (44.06)
 -- Secord, Kyle                 Western              2:49.51         DQ        
 -- Ellis, Patrick            FR Cooper City               NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Gonzalez, Lucas           SO Cooper City               NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Veszelovszky, Gabor       SO Northeast(OakPk)     2:54.00         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Ruiz, Eric                 9 Nova                 3:00.00         DQ        
      Not on back off wall - back
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Balthazar, Zoie           FR South Plantation       25.60      25.12        
  2 Moser, Allison            10 Nova                   26.29      26.41        
  3 Schlunaker, Brianna       SO Cooper City            26.76      26.50        
  3 Vargas, Carolina          10 St. Thomas             26.45      26.50        
  5 Plitnick, Kristin         12 St. Thomas             25.97      26.61        
  6 Michalowitz, Mikaela      11 St. Thomas             26.42      26.74        
  7 Oliva, Sophia             09 St. Thomas             26.35      26.81        
  8 Lopez, Chelsea            11 South Broward          26.74      27.04        
B - Final
  9 Pitt, Maria               JR Cooper City            27.18      27.25        
 10 Brown, Taylor                Western                28.54      28.05        
 11 Huchler, Jennifer         SO Cypress Bay            28.08      28.12        
 12 Mcguire, Edan             11 South Broward          28.00      28.21        
 13 Fullerton, Chloe          SO Cypress Bay            28.84      28.34        
 14 Vernon, Danielelle           Flanagan               27.77      29.01        
 15 Ash, Raleigh              12 West Broward           28.85      29.13        
 16 Sanchez, Samantha          9 Nova                   28.39      29.61        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Balthazar, Zoie           FR South Plantation       25.12      25.60        
  2 Plitnick, Kristin         12 St. Thomas             25.66      25.97        
  3 Moser, Allison            10 Nova                   26.30      26.29        
  4 Oliva, Sophia             09 St. Thomas             26.50      26.35        
  5 Michalowitz, Mikaela      11 St. Thomas             25.95      26.42        
  6 Vargas, Carolina          10 St. Thomas             25.59      26.45        
  7 Lopez, Chelsea            11 South Broward          26.49      26.74        
  8 Schlunaker, Brianna       SO Cooper City            26.09      26.76        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pitt, Maria               JR Cooper City            28.26      27.18        
 10 Vernon, Danielelle           Flanagan                  NT      27.77        
 11 Mcguire, Edan             11 South Broward          27.27      28.00        
 12 Huchler, Jennifer         SO Cypress Bay               NT      28.08        
 13 Sanchez, Samantha          9 Nova                   29.50      28.39        
 14 Brown, Taylor                Western                28.14      28.54        
 15 Fullerton, Chloe          SO Cypress Bay            28.81      28.84        
 16 Ash, Raleigh              12 West Broward           28.60      28.85        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, Stephanie       9 McArthur               28.91      28.87        
 18 Maritato, Candice         12 West Broward           29.00      29.38        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lefler, Hope              SR Northeast(OakPk)       30.40      29.98        
 20 Di Pasquo, Marifrance     12 Nova                   29.50      30.13        
 21 Coiton, Kristin           JR Flanagan                  NT      30.32        
 21 Gutheil, Jessica          SR Northeast(OakPk)       29.48      30.32        
 23 Chin, Maelynne            12 West Broward           29.50      30.52        
 24 Klein, Jamie              11 West Broward           30.10      30.55        
 25 Schein, Nicole            SR Cypress Bay            29.46      30.86        
 26 Seabrook, Kaitlyn         SO South Plantation       30.24      30.88        
 27 Schoenwald, Lauren        SR South Plantation       30.99      31.36        
 28 Soffer, Alyssa            SR Cooper City            31.58      31.75        
 29 Randall, Rachel           10 Nova                   31.00      32.02        
 30 Secord, Melanie              Western                31.07      32.09        
 31 Griffitts, Jessica        SO Northeast(OakPk)       32.52      32.35        
 32 Bounphob, Bonnie          11 South Broward          32.43      32.61        
 33 Bustios, Andrea              Western                35.81      34.00        
 34 Bird, Amber                9 South Broward          36.38      34.23        
 35 Hitchings, Christine      SO Northeast(OakPk)       35.21      35.29        
 36 Marinace, Angeli             Western                35.00      36.04        
 37 Boulanger, Bianca         10 Flanagan                  NT      36.15        
 38 Gray, Raquel              10 Miramar                39.31      39.16        
 39 Otero, Sabrina            SO Cooper City            45.45      41.32        
 40 Bonilla, Katherine        12 McArthur               40.20      43.38        
 41 Guerrero, Amy             11 McArthur               41.35      43.63        
 42 Lerio, Jonna Lyn          JR South Plantation       45.67      45.86        
 43 Tuason, Haylee             9 Miramar                48.00      48.26        
 44 Sims, Staci               11 Miramar                51.37      52.12        
 -- Marolejo, Gabriella       12 McArthur               35.30         NS        
 -- McLellan, Stephaie        JR Cypress Bay            33.19         NS        
 -- Dueso, Samantha           10 Flanagan                  NT         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.91  AA-A
                21.21  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Swackhammer, Kyle         12 McArthur               23.13      22.46        
  2 Moore, RJ                 10 St. Thomas             22.78      22.50        
  3 Lilley, Alex              10 St. Thomas             23.10      22.70        
  4 Hirshbein, Nathan         SR Cypress Bay            23.07      23.00        
  5 Nascimento, Patrick       12 Nova                   23.34      23.33        
  6 Easter, Delerick          11 Nova                   24.20      23.94        
  7 Kuzjomkin, Anton           9 Nova                   23.56      23.98        
  8 Szakacs-bodor, Denes      12 West Broward           24.16      24.02        
B - Final
  9 Kuzjomkin, Aleksander      9 Nova                   24.34      24.45        
 10 Lapscher, Yoel            JR Cypress Bay            24.53      24.51        
 11 Stich, Chris              11 St. Thomas             24.67      24.61        
 12 Indriago, Gabriel         FR Cypress Bay            24.85      25.03        
 13 Stewart, Taylor           SO Northeast(OakPk)       25.28      25.07        
 14 Perez-nunez, Joel         11 West Broward           24.58      25.20        
 15 Legg, Kyle                11 St. Thomas             25.12      25.52        
 16 Weathersbee, Brenton      FR Cooper City            25.35      25.58        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.91  AA-A
                21.21  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, RJ                 10 St. Thomas             22.09      22.78        
  2 Hirshbein, Nathan         SR Cypress Bay            22.72      23.07        
  3 Lilley, Alex              10 St. Thomas             22.64      23.10        
  4 Swackhammer, Kyle         12 McArthur               22.50      23.13        
  5 Nascimento, Patrick       12 Nova                   23.60      23.34        
  6 Kuzjomkin, Anton           9 Nova                   23.90      23.56        
  7 Szakacs-bodor, Denes      12 West Broward           23.20      24.16        
  8 Easter, Delerick          11 Nova                   24.20      24.20        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kuzjomkin, Aleksander      9 Nova                   23.80      24.34        
 10 Lapscher, Yoel            JR Cypress Bay            24.19      24.53        
 11 Perez-nunez, Joel         11 West Broward           24.05      24.58        
 12 Stich, Chris              11 St. Thomas             24.23      24.67        
 13 Indriago, Gabriel         FR Cypress Bay            25.06      24.85        
 14 Legg, Kyle                11 St. Thomas             25.16      25.12        
 15 Stewart, Taylor           SO Northeast(OakPk)       24.63      25.28        
 16 Weathersbee, Brenton      FR Cooper City            25.41      25.35        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gaertner, Christian       12 West Broward           24.20      25.43        
 18 Papp, Peter               11 McArthur               26.25      25.44        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelly, Sean               11 South Broward          26.30      25.47        
 20 Segulin, Stefano          SR Cypress Bay            24.78      25.61        
 21 Francis, Jaide               Western                24.56      25.63        
 22 Burgos, Adrian               Flanagan               25.08      25.68        
 23 Franco, Daniel            12 West Broward           25.92      25.71        
 24 Frias, Valentin           11 McArthur               25.59      25.76        
 25 Miller, Matt              JR South Plantation       25.77      25.84        
 26 Pinzon, Alejandro         12 McArthur               25.78      25.88        
 27 Parente, Michael          11 South Broward          26.62      26.05        
 28 Lowe, Brandon             SR South Plantation       26.81      26.22        
 29 Aguilar, Hugo             JR Northeast(OakPk)       26.27      26.25        
 30 John, Jeff                SO South Plantation       25.98      26.59        
 31 Ellis, Andrew             SR Cooper City            26.25      26.63        
 32 Bounphob, Kyler            M South Broward          27.60      26.83        
 33 Concepcion, Dakota           Flanagan               26.43      26.87        
 34 Anguelov, Anguel          SR South Plantation       27.60      27.01        
 35 Bunting, Matthew          SR Cooper City            26.40      27.10        
 36 Sanfilippo, Christopher   11 South Broward          30.63      29.55        
 37 Brito, Sean               12 Miramar                29.00      29.90        
 38 Oliveira, Danny           SR Northeast(OakPk)       29.10      30.07        
 39 Bolanos, Luis                Miramar                31.00      30.13        
 40 Neira, Allan                 Western                36.88      35.37        
 41 Bees, Jared                  Western                41.20      38.86        
 42 Nunez, Juan                  Western                41.81      41.37        
 43 Green, Jason              11 Miramar                37.00      51.18        
 -- Dillman, Ryan             SR Northeast(OakPk)       27.24         NS        
 -- Calderin, Edward          SO Cooper City            26.91         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nazario, Marina           12 St. Thomas            276.90     483.85        
  2 Alexander, Carly          11 St. Thomas            253.88     463.65        
  3 Habig, Amanda             11 St. Thomas            250.05     419.95        
  4 Hackett, Julia            11 St. Thomas            242.65     399.10        
  5 Jacobs, Danielle          11 Flanagan                  NT     366.85        
  6 Huchler, Jennifer         SO Cypress Bay           193.35     347.90        
  7 Cuervo, Alyson            11 Flanagan                  NT     338.00        
  8 Ash, Raleigh              12 West Broward              NT     299.65        
  9 Washburn, Jessica         JR Cooper City           111.45     288.40        
 10 Green, Jennifer           11 West Broward              NT     287.10        
 11 Insel, Morgan             SO South Plantation      180.10     283.15        
 12 Louis, Parker             SO South Plantation      194.90     261.70        
 13 Mele, Gabby               SO South Plantation      257.95     260.20        
 14 Sheerer, Gabrielle         9 Flanagan                  NT     246.35        
 15 Bonkowski, Nikki          JR South Plantation      202.75     148.45        
 -- Mades, Lauren             SO Flanagan                  NT         NS        
 -- Magaro, Michelle          SR Cooper City               NT         NS        
 -- Fyke, Megan               FR Northeast(OakPk)          NT         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, John          09 St. Thomas            235.05     430.65        
  2 Toomey, John              SR Northeast(OakPk)      452.85     417.80        
  3 Valladares, Christian        Flanagan                  NT     299.75        
  4 Zimmerman, Zach           SR Cooper City           168.05     280.10        
  5 Mitrani, Matthew          SO Cooper City           149.10     239.05        
  6 Dumareille, Fabien         9 Nova                      NT     209.30        
  7 Miller, Matt              JR South Plantation      181.05     204.35        
 -- Mundle, Michael           FR South Plantation      126.45         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vargas, Juana             12 St. Thomas           1:00.87    1:00.92        
                  28.67     1:00.92 (32.25)                                        
  2 Lincoln, Emma             FR Cypress Bay          1:01.86    1:01.37        
                  29.24     1:01.37 (32.13)                                        
  3 Crispo, Miriam            12 St. Thomas           1:02.20    1:01.65        
                  29.12     1:01.65 (32.53)                                        
  3 Hunter, Amber              9 West Broward         1:02.93    1:01.65        
                  29.21     1:01.65 (32.44)                                        
  5 Rodriguez, Loury          12 Nova                 1:02.21    1:01.78        
                  26.23     1:01.78 (35.55)                                        
  6 Brennan, Kristina         09 St. Thomas           1:03.53    1:02.13        
                  29.56     1:02.13 (32.57)                                        
  7 Michalowitz, Mikaela      11 St. Thomas           1:02.81    1:02.22        
                  26.26     1:02.22 (35.96)                                        
  8 Snider, Logan             JR Cooper City          1:02.70    1:04.55        
                  30.06     1:04.55 (34.49)                                        
B - Final
  9 Hunter, Alyssa            11 West Broward         1:06.12    1:04.66        
                  30.02     1:04.66 (34.64)                                        
 10 Gargum, Sahra             SO Northeast(OakPk)     1:09.88    1:09.66        
                  32.18     1:09.66 (37.48)                                        
 11 Maritato, Candice         12 West Broward         1:09.86    1:09.67        
                  32.87     1:09.67 (36.80)                                        
 12 Fritz, Alexandra             Western              1:09.54    1:09.82        
                  32.74     1:09.82 (37.08)                                        
 13 Vega, Chelsea             11 South Broward        1:09.97    1:12.62        
                  34.05     1:12.62 (38.57)                                        
 14 Keene, Jsssica            11 West Broward         1:13.29    1:13.73        
                  34.20     1:13.73 (39.53)                                        
 15 Millar, Jessica           SR South Plantation     1:15.19    1:13.98        
                  34.75     1:13.98 (39.23)                                        
 16 Chavez, Andrea            12 Flanagan             1:16.98    1:17.10        
                  35.00     1:17.10 (42.10)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vargas, Juana             12 St. Thomas           1:00.00    1:00.87        
                  28.81     1:00.87 (32.06)                                        
  2 Lincoln, Emma             FR Cypress Bay          1:01.08    1:01.86        
                  29.10     1:01.86 (32.76)                                        
  3 Crispo, Miriam            12 St. Thomas           1:00.47    1:02.20        
                  29.31     1:02.20 (32.89)                                        
  4 Rodriguez, Loury          12 Nova                 1:02.00    1:02.21        
                  28.91     1:02.21 (33.30)                                        
  5 Snider, Logan             JR Cooper City          1:03.65    1:02.70        
                  30.24     1:02.70 (32.46)                                        
  6 Michalowitz, Mikaela      11 St. Thomas           1:00.46    1:02.81        
                  29.51     1:02.81 (33.30)                                        
  7 Hunter, Amber              9 West Broward         1:01.25    1:02.93        
                  29.60     1:02.93 (33.33)                                        
  8 Brennan, Kristina         09 St. Thomas           1:01.90    1:03.53        
                  30.02     1:03.53 (33.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter, Alyssa            11 West Broward         1:05.50    1:06.12        
                  30.52     1:06.12 (35.60)                                        
 10 Fritz, Alexandra             Western              1:09.49    1:09.54        
                  32.43     1:09.54 (37.11)                                        
 11 Maritato, Candice         12 West Broward         1:10.00    1:09.86        
                  32.97     1:09.86 (36.89)                                        
 12 Gargum, Sahra             SO Northeast(OakPk)     1:08.38    1:09.88        
                  31.52     1:09.88 (38.36)                                        
 13 Vega, Chelsea             11 South Broward        1:11.78    1:09.97        
                  32.00     1:09.97 (37.97)                                        
 14 Keene, Jsssica            11 West Broward         1:11.10    1:13.29        
                  34.04     1:13.29 (39.25)                                        
 15 Millar, Jessica           SR South Plantation     1:12.52    1:15.19        
                  34.67     1:15.19 (40.52)                                        
 16 Chavez, Andrea            12 Flanagan                  NT    1:16.98        
                  34.86     1:16.98 (42.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Leyous, Dalia             11 Nova                 1:20.00    1:34.35        
                  41.42     1:34.35 (52.93)                                        
 18 Kral, Olivia              JR Northeast(OakPk)     1:22.16    1:36.81        
                  43.90     1:36.81 (52.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cohen, Erin               12 Nova                 1:25.00    1:42.03        
                  44.56     1:42.03 (57.47)                                        
 20 Davila, Grisielle         SO Northeast(OakPk)     1:39.20    1:42.32        
                  46.89     1:42.32 (55.43)                                        
 21 Torres, Dominique         FR Cypress Bay          1:37.50    1:43.04        
                  42.68   1:43.04 (1:00.36)                                        
 22 Aponte, Ravenne           11 Miramar              2:44.65    2:47.41        
                1:09.61   2:47.41 (1:37.80)                                        
 -- Bachmann, Ashlynn         10 South Broward        1:14.95         DQ        
 -- Maiz, Jessica             11 Flanagan                  NT         NS        
 -- Pazos, Tamara                Western              1:14.70         NS        
 -- Riusech, Olga             FR Cooper City               NT         NS        
 -- Sharony, Tamar            SO Cypress Bay          1:34.19         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kertesz, Kristof          11 South Broward          54.99      53.37        
                  25.08       53.37 (28.29)                                        
  2 Cardenas, Fernando        SR Flanagan               54.99      54.07        
                  25.03       54.07 (29.04)                                        
  3 Wathen, Alec              11 St. Thomas             55.62      54.10        
                  25.70       54.10 (28.40)                                        
  4 Powell, Roger             12 St. Thomas             56.21      54.56        
                  26.29       54.56 (28.27)                                        
  5 Menchaca, Javier          10 St. Thomas             56.75      56.60        
                  27.01       56.60 (29.59)                                        
  6 Hirshbein, Nathan         SR Cypress Bay            57.07      57.45        
                  26.69       57.45 (30.76)                                        
  7 Kuzjomkin, Aleksander      9 Nova                   57.04      57.50        
                  26.72       57.50 (30.78)                                        
  8 D'Ugard, Jorge            10 St. Thomas             57.44      58.69        
                  27.88       58.69 (30.81)                                        
B - Final
  9 Sato, Katana              FR South Plantation       57.59      56.74        
                  26.40       56.74 (30.34)                                        
 10 Walter, Jacobs            10 West Broward           58.74    1:00.91        
                  28.71     1:00.91 (32.20)                                        
 11 Lapscher, Yoel            JR Cypress Bay            58.92    1:01.19        
                  27.52     1:01.19 (33.67)                                        
 12 Noguera, Gerardo          10 Nova                 1:04.15    1:02.76        
                  29.32     1:02.76 (33.44)                                        
 13 Sibley, Derek             10 South Broward        1:00.85    1:03.47        
                  30.20     1:03.47 (33.27)                                        
 14 Sahonero, Aitor           JR Cypress Bay          1:05.33    1:06.13        
                  30.15     1:06.13 (35.98)                                        
 15 Coote, Joshua             JR Flanagan             1:06.06    1:06.82        
                  31.59     1:06.82 (35.23)                                        
 16 Goldberg, Aiden           FR Cooper City          1:05.78    1:07.27        
                  31.35     1:07.27 (35.92)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kertesz, Kristof          11 South Broward          52.98      54.99        
                  26.12       54.99 (28.87)                                        
  1 Cardenas, Fernando        SR Flanagan               53.49      54.99        
                  25.30       54.99 (29.69)                                        
  3 Wathen, Alec              11 St. Thomas             54.21      55.62        
                  26.54       55.62 (29.08)                                        
  4 Powell, Roger             12 St. Thomas             53.90      56.21        
                  26.61       56.21 (29.60)                                        
  5 Menchaca, Javier          10 St. Thomas             56.62      56.75        
                  26.76       56.75 (29.99)                                        
  6 Kuzjomkin, Aleksander      9 Nova                   56.60      57.04        
                  26.07       57.04 (30.97)                                        
  7 Hirshbein, Nathan         SR Cypress Bay            57.08      57.07        
                  26.42       57.07 (30.65)                                        
  8 D'Ugard, Jorge            10 St. Thomas             57.97      57.44        
                  27.00       57.44 (30.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sato, Katana              FR South Plantation       57.17      57.59        
                  26.78       57.59 (30.81)                                        
 10 Walter, Jacobs            10 West Broward           59.07      58.74        
                  27.75       58.74 (30.99)                                        
 11 Lapscher, Yoel            JR Cypress Bay            57.31      58.92        
                  27.23       58.92 (31.69)                                        
 12 Sibley, Derek             10 South Broward        1:01.63    1:00.85        
                  28.61     1:00.85 (32.24)                                        
 13 Noguera, Gerardo          10 Nova                 1:07.00    1:04.15        
                  28.98     1:04.15 (35.17)                                        
 14 Sahonero, Aitor           JR Cypress Bay          1:02.81    1:05.33        
                  28.98     1:05.33 (36.35)                                        
 15 Goldberg, Aiden           FR Cooper City          1:03.26    1:05.78        
                  29.50     1:05.78 (36.28)                                        
 16 Coote, Joshua             JR Flanagan             1:05.53    1:06.06        
                  30.94     1:06.06 (35.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giraldo, William          SO Cypress Bay          1:05.50    1:06.31        
                  30.48     1:06.31 (35.83)                                        
 18 Villalta, Shawn            9 West Broward         1:05.85    1:06.65        
                  30.40     1:06.65 (36.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dumais, James             SR Flanagan             1:07.49    1:08.38        
                  31.02     1:08.38 (37.36)                                        
 20 Dolce, Nick               SO Flanagan             1:09.51    1:09.33        
                  32.01     1:09.33 (37.32)                                        
 21 Hernandez, Aaron          SO Northeast(OakPk)     1:08.13    1:09.76        
                  31.79     1:09.76 (37.97)                                        
 22 Hsu, Jeffery              11 West Broward         1:09.10    1:09.95        
                  30.58     1:09.95 (39.37)                                        
 23 Fuchs, Harry              11 Cooper City          1:20.00    1:10.17        
                  31.64     1:10.17 (38.53)                                        
 24 Inniss, Clifford          JR Cooper City          1:09.99    1:11.27        
                  32.89     1:11.27 (38.38)                                        
 25 Nessl, Sean               JR South Plantation     1:17.15    1:13.85        
                  33.64     1:13.85 (40.21)                                        
 26 Flores, Luis                 Western              1:15.00    1:14.41        
                  34.27     1:14.41 (40.14)                                        
 27 Nohrden, Daniel           JR South Plantation     1:17.62    1:16.61        
                  33.39     1:16.61 (43.22)                                        
 28 Katzmark, Konnor          JR Northeast(OakPk)     1:16.39    1:18.27        
                  34.62     1:18.27 (43.65)                                        
 29 Sanchez, Stephan           9 West Broward         1:16.82    1:18.46        
                  32.14     1:18.46 (46.32)                                        
 30 Mckenna, Joseph           12 South Broward        1:19.09    1:21.56        
                  35.83     1:21.56 (45.73)                                        
 -- Contrino, Domenic         JR Northeast(OakPk)     1:43.00         DQ        
      One hand touch
 -- Valentine, Luke              Western              1:14.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Balthazar, Zoie           FR South Plantation       55.55      54.52        
                  26.75       54.52 (27.77)                                        
  2 Moodie, Jenna             SO Cypress Bay            56.36      54.97        
                  26.93       54.97 (28.04)                                        
  3 Moser, Allison            10 Nova                   56.94      57.62        
                  28.10       57.62 (29.52)                                        
  4 Vargas, Carolina          10 St. Thomas             58.21      58.25        
                  27.92       58.25 (30.33)                                        
  5 Oliva, Sophia             09 St. Thomas             58.09      58.57        
                  28.18       58.57 (30.39)                                        
  6 Plitnick, Kristin         12 St. Thomas             57.69      58.87        
                  27.89       58.87 (30.98)                                        
  7 Fernandez, Madeleine      10 West Broward           59.02      59.24        
                  28.31       59.24 (30.93)                                        
  8 Schlunaker, Brianna       SO Cooper City            57.81      59.29        
                  28.24       59.29 (31.05)                                        
B - Final
  9 Giordanella, Brianna      10 St. Thomas             59.52    1:00.28        
                  28.83     1:00.28 (31.45)                                        
 10 Pitt, Maria               JR Cooper City          1:01.65    1:00.32        
                  28.65     1:00.32 (31.67)                                        
 11 Rodriguez, Maria           9 West Broward         1:00.96    1:01.25        
                  29.87     1:01.25 (31.38)                                        
 12 Fritz, Alexandra             Western              1:01.12    1:01.44        
                  29.62     1:01.44 (31.82)                                        
 13 Lopez, Chelsea            11 South Broward        1:02.16    1:02.58        
                  31.02     1:02.58 (31.56)                                        
 14 Fawaz, Gabriella           9 West Broward         1:01.73    1:03.10        
                  30.66     1:03.10 (32.44)                                        
 15 Mcguire, Edan             11 South Broward        1:02.97    1:03.44        
                  31.09     1:03.44 (32.35)                                        
 16 Hedmann, Shannon          11 Nova                 1:04.05    1:05.19        
                  30.92     1:05.19 (34.27)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Balthazar, Zoie           FR South Plantation       54.04      55.55        
                  27.47       55.55 (28.08)                                        
  2 Moodie, Jenna             SO Cypress Bay            54.11      56.36        
                  27.02       56.36 (29.34)                                        
  3 Moser, Allison            10 Nova                   56.80      56.94        
                  27.90       56.94 (29.04)                                        
  4 Plitnick, Kristin         12 St. Thomas             56.17      57.69        
                  27.40       57.69 (30.29)                                        
  5 Schlunaker, Brianna       SO Cooper City            59.49      57.81        
                  27.64       57.81 (30.17)                                        
  6 Oliva, Sophia             09 St. Thomas             57.57      58.09        
                  28.50       58.09 (29.59)                                        
  7 Vargas, Carolina          10 St. Thomas             56.77      58.21        
                  27.84       58.21 (30.37)                                        
  8 Fernandez, Madeleine      10 West Broward           57.80      59.02        
                  27.90       59.02 (31.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giordanella, Brianna      10 St. Thomas             59.21      59.52        
                  28.64       59.52 (30.88)                                        
 10 Rodriguez, Maria           9 West Broward           59.60    1:00.96        
                  30.40     1:00.96 (30.56)                                        
 11 Fritz, Alexandra             Western              1:00.17    1:01.12        
                  29.42     1:01.12 (31.70)                                        
 12 Pitt, Maria               JR Cooper City          1:02.36    1:01.65        
                  28.51     1:01.65 (33.14)                                        
 13 Fawaz, Gabriella           9 West Broward         1:02.90    1:01.73        
                  29.74     1:01.73 (31.99)                                        
 14 Lopez, Chelsea            11 South Broward        1:01.54    1:02.16        
                  29.89     1:02.16 (32.27)                                        
 15 Mcguire, Edan             11 South Broward        1:01.90    1:02.97        
                  30.27     1:02.97 (32.70)                                        
 16 Hedmann, Shannon          11 Nova                 1:05.00    1:04.05        
                  30.30     1:04.05 (33.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brown, Taylor                Western              1:05.00    1:05.14        
                  31.27     1:05.14 (33.87)                                        
 18 Callahan, Katherine       10 West Broward         1:03.00    1:05.48        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fullerton, Chloe          SO Cypress Bay          1:06.42    1:05.63        
                  30.30     1:05.63 (35.33)                                        
 20 Gutheil, Jessica          SR Northeast(OakPk)     1:07.79    1:08.40        
                  32.94     1:08.40 (35.46)                                        
 21 Di Pasquo, Marifrance     12 Nova                 1:06.00    1:08.71        
                  32.65     1:08.71 (36.06)                                        
 22 Alva, Maria Flabia        SR Flanagan                  NT    1:10.68        
                  33.09     1:10.68 (37.59)                                        
 23 Suciu, Tia                SO South Plantation     1:15.77    1:12.89        
                  35.07     1:12.89 (37.82)                                        
 24 Suarez, Laura                Western              1:15.22    1:14.35        
                  35.27     1:14.35 (39.08)                                        
 25 Soffer, Alyssa            SR Cooper City          1:15.43    1:14.51        
                  36.20     1:14.51 (38.31)                                        
 26 Domingues-mudarra, Veron  JR Flanagan             1:09.97    1:14.91        
                  34.75     1:14.91 (40.16)                                        
 27 Bounphob, Bonnie          11 South Broward        1:16.35    1:16.25        
                  37.22     1:16.25 (39.03)                                        
 28 Hessler, Nichole          SR Northeast(OakPk)     1:14.93    1:17.33        
                  35.98     1:17.33 (41.35)                                        
 29 Faret, Maria              FR Cypress Bay          1:11.72    1:18.76        
                  37.43     1:18.76 (41.33)                                        
 30 Hibbs, Alexis             SR Northeast(OakPk)     1:22.38    1:20.16        
                  38.45     1:20.16 (41.71)                                        
 31 Bird, Amber                9 South Broward        1:20.44    1:20.29        
                  38.78     1:20.29 (41.51)                                        
 32 Pereyra, Jennifer         SR Northeast(OakPk)     1:19.48    1:20.97        
                  38.36     1:20.97 (42.61)                                        
 33 Doyle, Kayla              FR South Plantation     1:26.57    1:22.43        
                  39.33     1:22.43 (43.10)                                        
 34 Vico, Jessica             SO Cooper City               NT    1:25.12        
                1:25.24         1:25.12 ( )                                        
 35 Kushner, Mackenzie           Western              1:31.88    1:35.06        
                  42.56     1:35.06 (52.50)                                        
 36 Guzman, Tiffany           11 Miramar              1:40.12    1:38.49        
                  45.66     1:38.49 (52.83)                                        
 37 Lerio, Jonna Lyn          JR South Plantation     1:57.51    1:46.80        
                  49.38     1:46.80 (57.42)                                        
 38 Abel, Shoshanna              McArthur             1:41.00    1:47.38        
                  51.95     1:47.38 (55.43)                                        
 39 Lamb, Valerie              9 Miramar                   NT    1:49.75        
                  47.27   1:49.75 (1:02.48)                                        
 40 Flores, Jocelyn           10 Miramar              1:55.00    1:58.47        
                  47.58   1:58.47 (1:10.89)                                        
 41 Rodriguez, Paola          12 McArthur             1:50.30    2:10.79        
                1:00.97   2:10.79 (1:09.82)                                        
 -- Maiz, Jessica             11 Flanagan                  NT         DQ        
 -- Drogan, Jenniffer         SO Flanagan             1:04.81         DQ        
 -- Rodriguez, Loury          12 Nova                   57.20         DQ        
 -- Alvarado, Ana Maria       10 McArthur             1:23.03         NS        
 -- Marolejo, Gabriella       12 McArthur             1:14.73         NS        
                  28.95                                                            
 -- Sharony, Tamar            SO Cypress Bay          1:15.04         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.87        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lupoli, Franco            JR Cypress Bay            49.54      48.63        
                  23.40       48.63 (25.23)                                        
  2 Lilley, Alex              10 St. Thomas             49.71      49.66        
                  23.89       49.66 (25.77)                                        
  3 Swackhammer, Kyle         12 McArthur               50.56      50.27        
                  24.13       50.27 (26.14)                                        
  4 Moore, RJ                 10 St. Thomas             52.35      51.60        
                  24.89       51.60 (26.71)                                        
  5 Kuzjomkin, Anton           9 Nova                   51.54      52.26        
                  25.54       52.26 (26.72)                                        
  6 Plunkett, Matt            SO Cooper City            52.70      52.44        
                  24.97       52.44 (27.47)                                        
  7 Szakacs-bodor, Denes      12 West Broward           54.99      53.04        
                  25.21       53.04 (27.83)                                        
  8 Garcia, Juan              JR Flanagan               53.34      53.98        
                  25.46       53.98 (28.52)                                        
B - Final
  9 Behnam, Alexander         10 St. Thomas             56.44      54.79        
                  26.27       54.79 (28.52)                                        
 10 Stewart, Taylor           SO Northeast(OakPk)       56.08      55.13        
                  26.63       55.13 (28.50)                                        
 11 Parkinson, Brandon         9 Nova                   55.36      55.24        
                  26.59       55.24 (28.65)                                        
 12 Kelly, Sean               11 South Broward          55.31      55.29        
                  26.70       55.29 (28.59)                                        
 13 Shah, Michael              9 Nova                   55.10      55.62        
                  27.07       55.62 (28.55)                                        
 14 Gomez del Campo, Felipe   JR Cypress Bay            55.06      55.70        
                  26.21       55.70 (29.49)                                        
 15 Weathersbee, Brenton      FR Cooper City            55.61      56.46        
                  26.78       56.46 (29.68)                                        
 16 Perez-nunez, Joel         11 West Broward           56.21      57.03        
                  27.39       57.03 (29.64)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.87        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lupoli, Franco            JR Cypress Bay            50.00      49.54        
                  23.97       49.54 (25.57)                                        
  2 Lilley, Alex              10 St. Thomas             50.26      49.71        
                  23.66       49.71 (26.05)                                        
  3 Swackhammer, Kyle         12 McArthur               50.84      50.56        
                  24.01       50.56 (26.55)                                        
  4 Kuzjomkin, Anton           9 Nova                   52.90      51.54        
                  24.86       51.54 (26.68)                                        
  5 Moore, RJ                 10 St. Thomas             50.37      52.35        
                  25.28       52.35 (27.07)                                        
  6 Plunkett, Matt            SO Cooper City            51.77      52.70        
                  25.16       52.70 (27.54)                                        
  7 Garcia, Juan              JR Flanagan               52.70      53.34        
                  25.83       53.34 (27.51)                                        
  8 Szakacs-bodor, Denes      12 West Broward           52.82      54.99        
                  26.16       54.99 (28.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gomez del Campo, Felipe   JR Cypress Bay            58.35      55.06        
                  26.14       55.06 (28.92)                                        
 10 Shah, Michael              9 Nova                   56.10      55.10        
                  26.56       55.10 (28.54)                                        
 11 Kelly, Sean               11 South Broward          57.30      55.31        
                  26.94       55.31 (28.37)                                        
 12 Parkinson, Brandon         9 Nova                   56.00      55.36        
                  26.68       55.36 (28.68)                                        
 13 Weathersbee, Brenton      FR Cooper City            54.80      55.61        
                  26.54       55.61 (29.07)                                        
 14 Stewart, Taylor           SO Northeast(OakPk)       55.76      56.08        
                  27.04       56.08 (29.04)                                        
 15 Perez-nunez, Joel         11 West Broward           55.50      56.21        
                  26.83       56.21 (29.38)                                        
 16 Behnam, Alexander         10 St. Thomas             56.75      56.44        
                  27.10       56.44 (29.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cerrales, Andres          JR Cypress Bay            57.84      56.54        
                  27.29       56.54 (29.25)                                        
 18 Segulin, Stefano          SR Cypress Bay            54.99      56.75        
                  26.90       56.75 (29.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lowe, Brandon             SR South Plantation     1:00.22      57.97        
                  28.27       57.97 (29.70)                                        
 20 Tienhaara, Ethan          12 Nova                 1:00.00      57.99        
                  28.55       57.99 (29.44)                                        
 21 Franco, Daniel            12 West Broward           58.60      58.09        
                  27.73       58.09 (30.36)                                        
 22 Gaertner, Christian       12 West Broward           56.40      58.66        
                  27.40       58.66 (31.26)                                        
 23 Kurbanali, Kerron         10 St. Thomas             59.37      58.92        
                  28.11       58.92 (30.81)                                        
 24 Frias, Valentin           11 McArthur               58.20      59.16        
                  27.85       59.16 (31.31)                                        
 25 Rodriguez, Camilio           Western              1:00.17      59.48        
                  28.64       59.48 (30.84)                                        
 26 Levy, Nick                SR South Plantation     1:00.52      59.67        
                  28.36       59.67 (31.31)                                        
 27 Anguelov, Anguel          SR South Plantation     1:04.61    1:02.00        
                  29.92     1:02.00 (32.08)                                        
 28 Aguilar, Hugo             JR Northeast(OakPk)     1:01.66    1:03.78        
                  30.49     1:03.78 (33.29)                                        
 29 Sanfilippo, Christopher   11 South Broward        1:09.60    1:06.89        
                  30.69     1:06.89 (36.20)                                        
 30 Santos, Richard           12 Miramar              1:09.00    1:07.97        
                  30.22     1:07.97 (37.75)                                        
 31 Maldonado, Chris          SR South Plantation     1:09.34    1:08.04        
                  31.25     1:08.04 (36.79)                                        
 32 Ellis, Patrick            FR Cooper City          1:17.11    1:08.59        
                  32.24     1:08.59 (36.35)                                        
 33 Bounphob, Kyler            M South Broward        1:08.40    1:10.98        
                  32.35     1:10.98 (38.63)                                        
 34 Valentine, Luke              Western              1:04.35    1:11.92        
                  33.70     1:11.92 (38.22)                                        
 35 Cohen, Randy                 Western              1:07.25    1:12.06        
 36 Darby, Donardo            12 South Broward        1:15.00    1:14.44        
                  35.80     1:14.44 (38.64)                                        
 37 Nejad, Sika                  Flanagan             1:14.87    1:19.87        
                  36.04     1:19.87 (43.83)                                        
 38 Perdomo, Johnny           11 McArthur             1:39.70    1:41.86        
                  44.30     1:41.86 (57.56)                                        
 39 Nunez, Juan                  Western              1:45.31    1:43.38        
                  45.76     1:43.38 (57.62)                                        
 -- Dillman, Ryan             SR Northeast(OakPk)     1:04.13         DQ        
 -- Calderin, Edward          SO Cooper City          1:03.46         DQ        
 -- Milanes, Reinerio         12 McArthur             1:35.72         NS        
 -- Oliveira, Danny           SR Northeast(OakPk)     1:12.06         NS        
 -- Lizano, Steve                Flanagan             1:11.32         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Iriondo, Damaris          12 St. Thomas           5:12.25    5:04.67        
                  28.03       58.26 (30.23)     1:28.63 (30.37)     1:59.65 (31.02)
        2:30.59 (30.94)     3:01.66 (31.07)     3:32.45 (30.79)     4:03.30 (30.85)
        4:34.62 (31.32)     5:04.67 (30.05)                                        
  2 Segatto, Flavia           12 Flanagan             5:20.68    5:21.24        
                  29.67     1:01.34 (31.67)     1:33.40 (32.06)     2:05.71 (32.31)
        2:38.16 (32.45)     3:10.77 (32.61)     3:43.62 (32.85)     4:16.44 (32.82)
        4:48.92 (32.48)     5:21.24 (32.32)                                        
  3 Brennan, Katie            12 St. Thomas           5:30.07    5:24.86        
                  29.22     1:01.83 (32.61)     1:34.91 (33.08)     2:07.78 (32.87)
        2:41.13 (33.35)     3:14.42 (33.29)     3:47.78 (33.36)     4:21.08 (33.30)
        4:53.98 (32.90)     5:24.86 (30.88)                                        
  4 Davies, Leonie            10 West Broward         5:26.14    5:25.78        
                  30.09     1:01.93 (31.84)     1:34.63 (32.70)     2:07.82 (33.19)
        2:41.15 (33.33)     3:14.32 (33.17)     3:47.45 (33.13)     4:20.74 (33.29)
        4:53.88 (33.14)     5:25.78 (31.90)                                        
  5 Veloza, Daniela            9 Nova                 5:27.87    5:27.14        
                  30.35     1:03.78 (33.43)     1:37.28 (33.50)     2:10.95 (33.67)
        2:44.35 (33.40)     3:17.66 (33.31)     3:50.53 (32.87)     4:23.35 (32.82)
        4:55.34 (31.99)     5:27.14 (31.80)                                        
  6 Williford, Brittany       12 St. Thomas           5:26.10    5:28.73        
                  29.45     1:01.66 (32.21)     1:34.52 (32.86)     2:08.03 (33.51)
        2:41.45 (33.42)     3:15.11 (33.66)     3:48.77 (33.66)     4:22.52 (33.75)
        4:56.05 (33.53)     5:28.73 (32.68)                                        
  7 Gross, Rachel             FR Cooper City          5:34.15    5:31.76        
                  30.13     1:03.40 (33.27)     1:37.27 (33.87)     2:10.98 (33.71)
        2:44.32 (33.34)     3:17.73 (33.41)     3:50.61 (32.88)     4:24.07 (33.46)
        4:57.98 (33.91)     5:31.76 (33.78)                                        
  8 Arrigo, Caitlin           12 St. Thomas           5:57.07    6:00.40        
                  31.74     1:06.27 (34.53)     1:42.36 (36.09)     2:18.35 (35.99)
        2:55.27 (36.92)     3:32.42 (37.15)     4:09.85 (37.43)     4:47.27 (37.42)
        5:24.42 (37.15)     6:00.40 (35.98)                                        
B - Final
  9 Keene, Jsssica            11 West Broward         6:21.00    5:56.16        
                  33.12     1:09.17 (36.05)     1:44.87 (35.70)     2:20.56 (35.69)
        2:57.14 (36.58)     3:33.78 (36.64)     4:10.37 (36.59)     4:46.42 (36.05)
        5:21.51 (35.09)     5:56.16 (34.65)                                        
 10 Burge, Brianna            SO Cooper City          6:05.83    5:56.50        
                  31.47     1:07.47 (36.00)     1:44.46 (36.99)     2:19.94 (35.48)
        2:56.65 (36.71)     3:33.51 (36.86)     4:09.70 (36.19)     4:46.07 (36.37)
        5:22.54 (36.47)     5:56.50 (33.96)                                        
 11 Bright, Emily             12 Nova                 5:58.17    5:58.33        
                  33.76     1:10.41 (36.65)     1:48.14 (37.73)     2:24.65 (36.51)
        3:00.76 (36.11)     3:36.83 (36.07)     4:13.18 (36.35)     4:49.90 (36.72)
        5:25.44 (35.54)     5:58.33 (32.89)                                        
 12 Alexander, Melissa        JR South Plantation     6:03.99    6:04.51        
                  33.75     1:10.68 (36.93)     1:47.94 (37.26)     2:25.28 (37.34)
        3:01.78 (36.50)     3:38.52 (36.74)     4:14.61 (36.09)     4:52.22 (37.61)
        5:28.76 (36.54)     6:04.51 (35.75)                                        
 13 Podolsky, Alexa           JR Cypress Bay          6:11.22    6:13.85        
                  33.58     1:11.31 (37.73)     1:49.45 (38.14)     2:27.76 (38.31)
        3:06.04 (38.28)     3:43.74 (37.70)     4:21.46 (37.72)     4:58.91 (37.45)
        5:36.79 (37.88)     6:13.85 (37.06)                                        
 14 Luna, Alejandra           JR Cypress Bay          6:17.11    6:18.49        
                  32.32     1:07.67 (35.35)     1:45.22 (37.55)     2:23.59 (38.37)
        3:02.94 (39.35)     3:42.48 (39.54)     4:21.87 (39.39)     5:00.87 (39.00)
        5:40.42 (39.55)     6:18.49 (38.07)                                        
 15 Amoah, Delali             FR South Plantation     6:19.81    6:20.19        
                  35.07     1:13.86 (38.79)     1:52.78 (38.92)     2:31.61 (38.83)
        3:10.38 (38.77)     3:48.63 (38.25)     4:27.11 (38.48)     5:04.66 (37.55)
        5:42.51 (37.85)     6:20.19 (37.68)                                        
 16 Johnson, Lauren           SO South Plantation     6:36.31    6:33.95        
                  35.58     1:14.48 (38.90)     1:54.50 (40.02)     2:34.15 (39.65)
        3:13.41 (39.26)     3:54.13 (40.72)     4:35.49 (41.36)     5:16.80 (41.31)
        5:57.37 (40.57)     6:33.95 (36.58)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Iriondo, Damaris          12 St. Thomas           4:57.59    5:12.25        
                  28.50       59.26 (30.76)     1:30.73 (31.47)     2:02.32 (31.59)
        2:34.40 (32.08)     3:06.22 (31.82)     3:37.87 (31.65)     4:09.65 (31.78)
        4:41.15 (31.50)     5:12.25 (31.10)                                        
  2 Segatto, Flavia           12 Flanagan             5:14.95    5:20.68        
                  29.64     1:01.53 (31.89)     1:33.64 (32.11)     2:06.12 (32.48)
        2:38.14 (32.02)     3:10.72 (32.58)     3:43.12 (32.40)     4:15.82 (32.70)
        4:48.59 (32.77)     5:20.68 (32.09)                                        
  3 Williford, Brittany       12 St. Thomas           5:21.46    5:26.10        
                  29.82     1:02.08 (32.26)     1:34.76 (32.68)     2:07.53 (32.77)
        2:40.45 (32.92)     3:13.46 (33.01)     3:46.61 (33.15)     4:20.50 (33.89)
        4:53.87 (33.37)     5:26.10 (32.23)                                        
  4 Davies, Leonie            10 West Broward         5:19.80    5:26.14        
                  30.55     1:02.95 (32.40)     1:35.98 (33.03)     2:09.32 (33.34)
        2:42.79 (33.47)     3:15.71 (32.92)     3:48.67 (32.96)     4:22.12 (33.45)
        4:54.80 (32.68)     5:26.14 (31.34)                                        
  5 Veloza, Daniela            9 Nova                 5:24.00    5:27.87        
                  30.80     1:04.12 (33.32)     1:37.80 (33.68)     2:11.44 (33.64)
        2:45.12 (33.68)     3:18.58 (33.46)     3:52.22 (33.64)     4:25.15 (32.93)
        4:57.07 (31.92)     5:27.87 (30.80)                                        
  6 Brennan, Katie            12 St. Thomas           5:15.34    5:30.07        
                  29.54     1:02.13 (32.59)     1:35.39 (33.26)     2:09.11 (33.72)
        2:42.70 (33.59)     3:16.32 (33.62)     3:50.14 (33.82)     4:23.77 (33.63)
        4:57.23 (33.46)     5:30.07 (32.84)                                        
  7 Gross, Rachel             FR Cooper City          5:21.59    5:34.15        
                  29.55     1:02.26 (32.71)     1:35.58 (33.32)     2:09.28 (33.70)
        2:42.91 (33.63)     3:16.75 (33.84)     3:50.87 (34.12)     4:25.10 (34.23)
        4:59.85 (34.75)     5:34.15 (34.30)                                        
  8 Arrigo, Caitlin           12 St. Thomas           5:55.13    5:57.07        
                  30.87     1:04.76 (33.89)     1:40.17 (35.41)     2:16.40 (36.23)
        2:52.49 (36.09)     3:29.02 (36.53)     4:06.71 (37.69)     4:43.57 (36.86)
        5:20.55 (36.98)     5:57.07 (36.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bright, Emily             12 Nova                 5:56.00    5:58.17        
                  34.25     1:10.93 (36.68)     1:47.88 (36.95)     2:23.85 (35.97)
        2:59.30 (35.45)     3:35.07 (35.77)     4:09.91 (34.84)     4:46.17 (36.26)
        5:22.78 (36.61)     5:58.17 (35.39)                                        
 10 Alexander, Melissa        JR South Plantation     6:05.76    6:03.99        
                  32.99     1:09.88 (36.89)     1:46.49 (36.61)     2:23.54 (37.05)
        3:00.32 (36.78)     3:37.27 (36.95)     4:14.28 (37.01)     4:51.50 (37.22)
        5:27.75 (36.25)     6:03.99 (36.24)                                        
 11 Burge, Brianna            SO Cooper City          6:08.54    6:05.83        
                  30.99     1:06.68 (35.69)     1:42.94 (36.26)     2:20.35 (37.41)
        2:58.08 (37.73)     3:35.05 (36.97)     4:13.09 (38.04)     4:51.64 (38.55)
        5:29.34 (37.70)     6:05.83 (36.49)                                        
 12 Podolsky, Alexa           JR Cypress Bay          6:16.78    6:11.22        
                  33.43     1:09.86 (36.43)     1:47.37 (37.51)     2:25.33 (37.96)
        3:03.40 (38.07)     3:41.49 (38.09)     4:19.34 (37.85)     4:57.66 (38.32)
        5:34.51 (36.85)     6:11.22 (36.71)                                        
 13 Luna, Alejandra           JR Cypress Bay          6:18.69    6:17.11        
                  31.23     1:05.73 (34.50)     1:41.33 (35.60)     2:18.83 (37.50)
        2:57.95 (39.12)     3:37.54 (39.59)     4:16.96 (39.42)     4:57.19 (40.23)
        5:37.19 (40.00)     6:17.11 (39.92)                                        
 14 Amoah, Delali             FR South Plantation     6:27.96    6:19.81        
                  34.57     1:12.15 (37.58)     1:50.50 (38.35)     2:29.16 (38.66)
        3:08.13 (38.97)     3:46.77 (38.64)     4:25.51 (38.74)     5:04.31 (38.80)
        5:42.80 (38.49)     6:19.81 (37.01)                                        
 15 Keene, Jsssica            11 West Broward         5:57.10    6:21.00        
                  32.82     1:08.39 (35.57)     1:44.88 (36.49)     2:22.39 (37.51)
        2:59.60 (37.21)     3:37.12 (37.52)     4:14.27 (37.15)     4:51.51 (37.24)
        5:28.50 (36.99)     6:21.00 (52.50)                                        
 16 Johnson, Lauren           SO South Plantation     6:32.27    6:36.31        
                  34.43     1:13.98 (39.55)     1:54.67 (40.69)     2:35.92 (41.25)
        3:16.78 (40.86)     3:57.99 (41.21)     4:39.07 (41.08)     5:19.86 (40.79)
        6:00.14 (40.28)     6:36.31 (36.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, Jacqueline     11 McArthur             6:41.36    6:37.84        
                  32.13     1:09.23 (37.10)     1:50.40 (41.17)     2:32.22 (41.82)
        3:12.19 (39.97)     3:53.53 (41.34)     4:35.01 (41.48)     5:16.54 (41.53)
        5:58.75 (42.21)     6:37.84 (39.09)                                        
 18 Gontko, Michelle             Cooper City          6:46.15    6:40.31        
                  33.81     1:13.05 (39.24)     1:54.62 (41.57)     2:34.89 (40.27)
        3:15.10 (40.21)     3:56.41 (41.31)     4:39.42 (43.01)     5:21.73 (42.31)
        6:01.70 (39.97)     6:40.31 (38.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mansur, Andrea            12 Flanagan             7:11.95    7:03.33        
                  37.21     1:18.03 (40.82)     2:00.00 (41.97)     2:42.46 (42.46)
        3:25.57 (43.11)     4:09.18 (43.61)     4:53.21 (44.03)     5:37.15 (43.94)
        6:20.73 (43.58)     7:03.33 (42.60)                                        
 20 Simmons, Kellie           10 West Broward         6:30.00    7:08.58        
                  36.83     1:18.44 (41.61)     2:01.63 (43.19)     2:45.29 (43.66)
        3:28.79 (43.50)     4:13.30 (44.51)     4:57.54 (44.24)     5:41.55 (44.01)
        6:25.65 (44.10)     7:08.58 (42.93)                                        
 21 Cardoso, Vilma            10 South Broward        7:16.40    7:19.80        
                  36.84     1:19.08 (42.24)     2:04.40 (45.32)     2:50.36 (45.96)
        3:37.06 (46.70)     4:23.90 (46.84)     5:10.34 (46.44)     5:56.88 (46.54)
        6:41.45 (44.57)     7:19.80 (38.35)                                        
 22 Tencza, Alyssa               Nova                 7:00.00    7:27.16        
                  37.61     1:21.24 (43.63)     2:06.77 (45.53)     2:53.93 (47.16)
        3:40.73 (46.80)     4:27.00 (46.27)     5:12.52 (45.52)     6:00.00 (47.48)
        6:45.54 (45.54)     7:27.16 (41.62)                                        
 23 Fernandez, Ana            FR Cypress Bay          7:42.18    7:32.76        
                  38.31     1:23.56 (45.25)     2:09.76 (46.20)     2:55.84 (46.08)
        3:42.14 (46.30)     4:29.41 (47.27)     5:16.48 (47.07)     6:03.33 (46.85)
        6:49.51 (46.18)     7:32.76 (43.25)                                        
 24 Mansfield, Lydia          12 West Broward         7:25.10    7:33.06        
                  40.92     1:25.64 (44.72)     2:12.88 (47.24)     3:00.51 (47.63)
        3:47.29 (46.78)     4:34.49 (47.20)     5:21.02 (46.53)     6:07.38 (46.36)
        6:52.24 (44.86)     7:33.06 (40.82)                                        
 25 Solano, Valeria           SR Northeast(OakPk)     8:23.50    8:29.50        
                  42.86     1:32.06 (49.20)     2:24.76 (52.70)     3:16.19 (51.43)
        4:08.78 (52.59)     5:02.11 (53.33)     5:55.97 (53.86)     6:49.26 (53.29)
        7:39.56 (50.30)     8:29.50 (49.94)                                        
 26 Ariza, Katherine             Nova                 7:00.00    9:19.15        
                  40.57     1:34.19 (53.62)     2:33.94 (59.75)   3:34.49 (1:00.55)
        4:34.29 (59.80)   5:35.76 (1:01.47)     6:34.13 (58.37)     7:32.55 (58.42)
        8:28.83 (56.28)     9:19.15 (50.32)                                        
 27 Chupp, Elizabeth          SO Northeast(OakPk)    10:51.65   10:59.96        
                  51.85   1:54.09 (1:02.24)   3:00.75 (1:06.66)                    
            5:18.30 ( )   6:25.26 (1:06.96)   7:35.32 (1:10.06)   8:45.05 (1:09.73)
      9:55.94 (1:10.89)  10:59.96 (1:04.02)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marsolek, Dylan           11 St. Thomas           5:09.72    4:38.11        
                  26.18       54.71 (28.53)     1:23.17 (28.46)     1:51.58 (28.41)
        2:19.65 (28.07)     2:47.82 (28.17)     3:15.87 (28.05)     3:43.94 (28.07)
        4:11.76 (27.82)     4:38.11 (26.35)                                        
  2 Morante, Carlo            12 West Broward         5:06.01    4:59.47        
                  27.06       57.23 (30.17)     1:27.55 (30.32)     1:58.08 (30.53)
        2:28.84 (30.76)     2:59.34 (30.50)     3:30.45 (31.11)     4:01.02 (30.57)
        4:30.62 (29.60)     4:59.47 (28.85)                                        
  3 Pena, Gabriel             12 West Broward         5:09.18    5:09.06        
                  27.72       57.98 (30.26)     1:29.07 (31.09)     2:00.31 (31.24)
        2:32.06 (31.75)     3:04.24 (32.18)     3:36.88 (32.64)     4:08.66 (31.78)
        4:39.88 (31.22)     5:09.06 (29.18)                                        
  4 McClenney, Max            SR Cypress Bay          5:11.22    5:09.63        
                  28.79       59.62 (30.83)     1:30.80 (31.18)     2:02.68 (31.88)
        2:34.44 (31.76)     3:05.91 (31.47)     3:37.64 (31.73)     4:09.10 (31.46)
        4:40.39 (31.29)     5:09.63 (29.24)                                        
  5 Desrosiers, Kyle          09 St. Thomas           5:12.79    5:17.40        
                  28.84     1:00.29 (31.45)     1:32.40 (32.11)     2:04.86 (32.46)
        2:37.18 (32.32)     3:09.18 (32.00)     3:42.15 (32.97)     4:14.42 (32.27)
        4:46.92 (32.50)     5:17.40 (30.48)                                        
  6 Menchaca, Javier          10 St. Thomas           5:20.53    5:19.29        
                  29.37     1:01.49 (32.12)     1:34.10 (32.61)     2:06.78 (32.68)
        2:39.87 (33.09)     3:13.10 (33.23)     3:44.89 (31.79)     4:16.98 (32.09)
        4:48.64 (31.66)     5:19.29 (30.65)                                        
  7 Barron, Tomas             JR Cypress Bay          5:21.43    5:22.31        
                  29.61     1:01.33 (31.72)     1:33.39 (32.06)     2:06.03 (32.64)
        2:38.39 (32.36)     3:11.07 (32.68)     3:44.32 (33.25)     4:17.52 (33.20)
        4:50.78 (33.26)     5:22.31 (31.53)                                        
  8 Funderburk, Pat              Western              5:24.86    5:25.39        
                  29.97     1:02.45 (32.48)     1:35.30 (32.85)     2:08.31 (33.01)
        2:41.51 (33.20)     3:14.62 (33.11)     3:47.33 (32.71)     4:20.57 (33.24)
        4:53.52 (32.95)     5:25.39 (31.87)                                        
B - Final
  9 Villalta, Shawn            9 West Broward         5:32.74    5:32.89        
                  29.34     1:02.10 (32.76)     1:35.31 (33.21)     2:08.70 (33.39)
        2:42.54 (33.84)     3:16.06 (33.52)     3:49.85 (33.79)     4:24.02 (34.17)
        4:58.01 (33.99)     5:32.89 (34.88)                                        
 10 Perry, Williams           10 West Broward         6:00.03    5:45.84        
                  29.13     1:01.41 (32.28)     1:35.82 (34.41)     2:10.92 (35.10)
        2:46.58 (35.66)     3:22.66 (36.08)     3:58.78 (36.12)     4:34.99 (36.21)
        5:11.33 (36.34)     5:45.84 (34.51)                                        
 11 Lettau, Maximilian        09 St. Thomas           5:57.66    5:48.31        
                  29.63     1:02.47 (32.84)     1:36.22 (33.75)     2:10.81 (34.59)
        2:46.36 (35.55)     3:22.96 (36.60)     3:59.29 (36.33)     4:36.12 (36.83)
        5:13.34 (37.22)     5:48.31 (34.97)                                        
 12 Bogumill, Brandon         FR Cooper City          6:15.11    6:05.85        
                  31.48     1:07.25 (35.77)     1:45.05 (37.80)     2:23.17 (38.12)
        2:59.78 (36.61)     3:38.09 (38.31)     4:16.13 (38.04)     4:53.63 (37.50)
        5:30.63 (37.00)     6:05.85 (35.22)                                        
 13 Randall, Alan             12 Nova                 6:15.83    6:07.13        
                  31.29     1:06.72 (35.43)     1:43.81 (37.09)     2:20.56 (36.75)
        2:58.36 (37.80)     3:36.92 (38.56)     4:14.91 (37.99)     4:53.03 (38.12)
        5:30.69 (37.66)     6:07.13 (36.44)                                        
 14 Duputel, Patrick          12 Nova                 6:11.19    6:14.38        
                  30.78     1:07.00 (36.22)     1:44.49 (37.49)     2:23.10 (38.61)
        3:02.13 (39.03)     3:40.29 (38.16)     4:18.83 (38.54)     4:58.47 (39.64)
        5:37.75 (39.28)     6:14.38 (36.63)                                        
 15 Jacas, Jose               SR South Plantation     6:20.60    6:22.65        
                  35.99     1:16.42 (40.43)     1:53.67 (37.25)     2:31.39 (37.72)
        3:09.52 (38.13)     3:48.38 (38.86)     4:27.23 (38.85)     5:07.00 (39.77)
        5:45.68 (38.68)     6:22.65 (36.97)                                        
 -- Wirbiezcas, Ivan          FR Cypress Bay          5:58.58         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morante, Carlo            12 West Broward         5:03.19    5:06.01        
                  27.23       58.08 (30.85)     1:28.93 (30.85)     2:00.12 (31.19)
        2:31.41 (31.29)     3:02.94 (31.53)     3:34.09 (31.15)     4:05.42 (31.33)
        4:36.06 (30.64)     5:06.01 (29.95)                                        
  2 Pena, Gabriel             12 West Broward         5:03.20    5:09.18        
                  26.44       55.80 (29.36)     1:26.43 (30.63)     1:57.86 (31.43)
        2:29.32 (31.46)     3:01.14 (31.82)     3:33.13 (31.99)     4:05.40 (32.27)
        4:37.57 (32.17)     5:09.18 (31.61)                                        
  3 Marsolek, Dylan           11 St. Thomas           4:41.54    5:09.72        
                  28.67     1:00.53 (31.86)     1:32.50 (31.97)     2:04.19 (31.69)
        2:36.20 (32.01)     3:07.97 (31.77)     3:37.60 (29.63)     4:08.05 (30.45)
        4:38.74 (30.69)     5:09.72 (30.98)                                        
  4 McClenney, Max            SR Cypress Bay          5:08.45    5:11.22        
                  29.03     1:00.92 (31.89)     1:32.77 (31.85)     2:04.65 (31.88)
        2:36.30 (31.65)     3:08.14 (31.84)     3:38.75 (30.61)     4:10.12 (31.37)
        4:41.17 (31.05)     5:11.22 (30.05)                                        
  5 Desrosiers, Kyle          09 St. Thomas           5:11.79    5:12.79        
                  27.23       57.18 (29.95)     1:28.68 (31.50)     2:00.49 (31.81)
        2:32.59 (32.10)     3:04.30 (31.71)     3:36.56 (32.26)     4:09.19 (32.63)
        4:41.62 (32.43)     5:12.79 (31.17)                                        
  6 Menchaca, Javier          10 St. Thomas           5:17.21    5:20.53        
                  28.56     1:00.39 (31.83)     1:32.97 (32.58)     2:06.51 (33.54)
        2:40.59 (34.08)     3:13.41 (32.82)     3:45.57 (32.16)     4:18.09 (32.52)
        4:49.75 (31.66)     5:20.53 (30.78)                                        
  7 Barron, Tomas             JR Cypress Bay          5:21.41    5:21.43        
                  29.02     1:00.15 (31.13)     1:32.51 (32.36)     2:05.26 (32.75)
        2:38.27 (33.01)     3:11.53 (33.26)     3:44.29 (32.76)     4:17.33 (33.04)
        4:49.71 (32.38)     5:21.43 (31.72)                                        
  8 Funderburk, Pat              Western              5:21.22    5:24.86        
                  30.18     1:02.60 (32.42)     1:35.65 (33.05)     2:08.68 (33.03)
        2:41.45 (32.77)     3:14.39 (32.94)     3:47.70 (33.31)     4:20.59 (32.89)
        4:53.29 (32.70)     5:24.86 (31.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKenna, Nick             SO South Plantation     5:25.16    5:26.34        
                  28.77       59.72 (30.95)     1:32.18 (32.46)     2:05.34 (33.16)
        2:38.99 (33.65)     3:12.71 (33.72)     3:46.00 (33.29)     4:19.10 (33.10)
        4:52.83 (33.73)     5:26.34 (33.51)                                        
 10 Villalta, Shawn            9 West Broward         5:31.68    5:32.74        
                  28.84     1:01.07 (32.23)     1:34.25 (33.18)     2:08.01 (33.76)
        2:41.33 (33.32)     3:15.20 (33.87)     3:50.00 (34.80)     4:24.26 (34.26)
        4:59.35 (35.09)     5:32.74 (33.39)                                        
 11 Lettau, Maximilian        09 St. Thomas           5:57.57    5:57.66        
                  30.24     1:04.01 (33.77)     1:38.28 (34.27)     2:13.89 (35.61)
        2:50.33 (36.44)     3:27.83 (37.50)     4:05.17 (37.34)     4:42.08 (36.91)
        5:20.05 (37.97)     5:57.66 (37.61)                                        
 12 Wirbiezcas, Ivan          FR Cypress Bay          5:56.39    5:58.58        
                  29.42     1:03.61 (34.19)     1:39.89 (36.28)     2:16.80 (36.91)
        2:53.68 (36.88)     3:30.54 (36.86)     4:08.06 (37.52)     4:45.27 (37.21)
        5:22.56 (37.29)     5:58.58 (36.02)                                        
 13 Perry, Williams           10 West Broward         5:55.30    6:00.03        
                  30.15     1:04.61 (34.46)     1:41.04 (36.43)     2:18.34 (37.30)
        2:55.76 (37.42)     3:32.86 (37.10)     4:10.36 (37.50)     4:47.86 (37.50)
        5:24.87 (37.01)     6:00.03 (35.16)                                        
 14 Duputel, Patrick          12 Nova                 6:30.00    6:11.19        
                  30.65     1:05.86 (35.21)     1:42.27 (36.41)     2:20.02 (37.75)
        2:58.54 (38.52)     3:37.70 (39.16)     4:16.64 (38.94)     4:55.98 (39.34)
        5:34.54 (38.56)     6:11.19 (36.65)                                        
 15 Cervantes, Carlos         SO Cypress Bay          6:18.14    6:13.00        
                  31.66     1:07.80 (36.14)     1:46.36 (38.56)     2:24.30 (37.94)
        3:02.56 (38.26)     3:41.19 (38.63)     4:19.99 (38.80)     4:58.90 (38.91)
        5:37.06 (38.16)     6:13.00 (35.94)                                        
 16 Bogumill, Brandon         FR Cooper City               NT    6:15.11        
                  33.06     1:10.24 (37.18)     1:49.64 (39.40)     2:27.99 (38.35)
        3:06.81 (38.82)     3:44.83 (38.02)     4:23.50 (38.67)   5:40.76 (1:17.26)
        6:15.11 (34.35)                                                            
-------------------------------------------------------------------------
 17 Randall, Alan             12 Nova                 6:16.00    6:15.83        
                  31.05     1:06.91 (35.86)     1:44.39 (37.48)     2:21.60 (37.21)
        3:00.38 (38.78)     3:39.03 (38.65)     4:18.18 (39.15)     4:57.20 (39.02)
        5:36.38 (39.18)     6:15.83 (39.45)                                        
 18 Jacas, Jose               SR South Plantation     6:33.87    6:20.60        
                  35.03     1:14.33 (39.30)     1:51.50 (37.17)     2:29.20 (37.70)
        3:07.44 (38.24)     3:46.11 (38.67)     4:25.55 (39.44)     5:05.04 (39.49)
        5:44.16 (39.12)     6:20.60 (36.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cantergiani, Victor       12 South Broward        6:14.60    6:25.64        
                  31.79     1:08.43 (36.64)     1:46.92 (38.49)     2:26.57 (39.65)
        3:06.09 (39.52)     3:47.02 (40.93)     4:27.37 (40.35)     5:08.23 (40.86)
        5:48.59 (40.36)     6:25.64 (37.05)                                        
 20 Bissolese, Niccola           Flanagan                  NT    7:25.14        
                  36.10     1:16.96 (40.86)     2:01.74 (44.78)     2:47.69 (45.95)
        3:35.56 (47.87)     4:23.18 (47.62)     5:08.88 (45.70)     5:56.00 (47.12)
        6:42.28 (46.28)     7:25.14 (42.86)                                        
 21 Daberko, Thomas           FR Northeast(OakPk)     7:46.25    7:31.73        
                  38.27     1:22.87 (44.60)     2:09.27 (46.40)     2:54.73 (45.46)
        3:40.77 (46.04)     4:27.98 (47.21)                             6:52.98 ( )
        7:31.73 (38.75)                                                            
 22 Crain, Michael            10 McArthur             7:46.00    7:42.58        
                  36.34     1:19.88 (43.54)     2:06.47 (46.59)     2:54.38 (47.91)
                                                                        6:10.04 ( )
        6:59.28 (49.24)     7:42.58 (43.30)                                        
 23 Becker, Troy              JR Cooper City          8:13.48    7:53.43        
                  40.56     1:25.17 (44.61)     2:12.37 (47.20)     3:01.78 (49.41)
      4:44.20 (1:42.42)                             5:33.61 ( )                    
            7:11.41 ( )     7:53.43 (42.02)                                        
 24 Salauddin, Sheikh         SR South Plantation     8:58.13    8:08.45        
                  39.19     1:26.58 (47.39)     2:15.84 (49.26)     3:05.94 (50.10)
        3:56.70 (50.76)     4:47.90 (51.20)     5:38.66 (50.76)     6:30.67 (52.01)
        7:21.89 (51.22)     8:08.45 (46.56)                                        
 25 Garbrian, Marius          10 South Broward        8:53.33    8:21.78        
                  47.21     1:35.76 (48.55)     2:26.68 (50.92)     3:17.35 (50.67)
        4:09.88 (52.53)     5:00.55 (50.67)     5:51.85 (51.30)     6:41.90 (50.05)
        7:32.67 (50.77)     8:21.78 (49.11)                                        
 26 Schonis, Dustin           FR Northeast(OakPk)     9:05.11    9:09.32        
                  45.74     1:43.50 (57.76)     2:38.97 (55.47)     3:34.40 (55.43)
        4:31.20 (56.80)     5:27.20 (56.00)     6:24.60 (57.40)     7:18.63 (54.03)
        8:16.84 (58.21)     9:09.32 (52.48)                                        
 27 Nelson, Kristopher        11 McArthur             9:42.00    9:19.95        
                  35.78     1:24.29 (48.51)     2:16.19 (51.90)     3:14.27 (58.08)
      4:14.98 (1:00.71)   6:20.04 (2:05.06)   8:22.48 (2:02.44)     9:19.95 (57.47)
 28 Torres, Joshua            11 McArthur             9:40.00    9:34.96        
                  46.84     1:43.54 (56.70)     2:40.72 (57.18)     3:39.04 (58.32)
      4:41.23 (1:02.19)   5:43.47 (1:02.24)   6:45.48 (1:02.01)   7:48.52 (1:03.04)
      8:49.39 (1:00.87)     9:34.96 (45.57)                                        
 -- Souza, Thomas             SO Northeast(OakPk)    10:02.00         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                1:50.31    1:44.92        
     1) Vargas, Juana 12                2) Fiorenzi, Mia 09               
     3) Vargas, Carolina 10             4) Plitnick, Kristin 12           
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     1:49.76    1:48.53        
     1) Hunter, Amber 9                 2) Hunter, Alyssa 11              
     3) Ash, Raleigh 12                 4) Fernandez, Madeleine 10        
  3 Nova (Davie)                                      1:48.10    1:48.71        
     1) Rodriguez, Loury 12             2) Moser, Allison 10              
     3) Veloza, Daniela 9               4) Hedmann, Solange 11            
  4 South Broward (Hollywood)                         1:52.66    1:52.48        
     1) Mcguire, Edan 11                2) Danielson, Michelle 11         
     3) Vega, Chelsea 11                4) Lopez, Chelsea 11              
  5 Cypress Bay (Weston)                              1:57.95    1:53.90        
     1) Podolsky, Alexa JR              2) Viloria, Natasha FR            
     3) Luna, Alejandra JR              4) Pino, Victoria JR              
  6 Cooper City                                       1:55.30    1:55.49        
     1) Burge, Brianna SO               2) Gontko, Michelle               
     3) Drew, Buzzy FR                  4) Pitt, Maria JR                 
  7 Western (Davie)                                   1:59.86    1:56.69        
     1) Ankney, Jessica                 2) Brown, Taylor                  
     3) Fritz, Alexandra                4) Secord, Melanie                
  8 South Plantation                                  1:59.53    2:01.85        
     1) Seabrook, Kaitlyn SO            2) Millar, Jessica SR             
     3) Schoenwald, Lauren SR           4) Alexander, Melissa JR          
B - Final
  9 Northeast (Oakland Park)                          2:01.37    2:02.41        
     1) Griffitts, Jessica SO           2) Lefler, Hope SR                
     3) Gutheil, Jessica SR             4) Gargum, Sahra SO               
                  32.67     1:02.72 (30.05)     1:33.23 (30.51)     2:02.41 (29.18)
 10 McArthur (Hollywood)                              2:19.03    2:19.74        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Bonilla, Katherine 12          
     3) Gali, Anacristina 11            4) Rodriguez, Jacqueline 11       
                  30.93     1:14.05 (43.12)     1:51.70 (37.65)     2:19.74 (28.04)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nova (Davie)                                      1:48.00    1:48.10        
     1) Rodriguez, Loury 12             2) Moser, Allison 10              
     3) Veloza, Daniela 9               4) Hedmann, Solange 11            
                  26.04       52.77 (26.73)     1:20.01 (27.24)     1:48.10 (28.09)
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     1:48.50    1:49.76        
     1) Hunter, Amber 9                 2) Hunter, Alyssa 11              
     3) Ash, Raleigh 12                 4) Fernandez, Madeleine 10        
                  27.31       54.87 (27.56)     1:22.77 (27.90)     1:49.76 (26.99)
  3 St. Thomas Aquinas                                1:55.00    1:50.31        
     1) Vargas, Carolina 10             2) Fiorenzi, Mia 09               
     3) Vargas, Juana 12                4) Plitnick, Kristin 12           
                  27.45       55.25 (27.80)     1:24.22 (28.97)     1:50.31 (26.09)
  4 South Broward (Hollywood)                         1:41.00    1:52.66        
     1) Mcguire, Edan 11                2) Danielson, Michelle 11         
     3) Vega, Chelsea 11                4) Lopez, Chelsea 11              
                  28.76       57.76 (29.00)     1:25.70 (27.94)     1:52.66 (26.96)
  5 Cooper City                                       1:47.71    1:55.30        
     1) Burge, Brianna SO               2) Gontko, Michelle               
     3) Drew, Buzzy FR                  4) Pitt, Maria JR                 
                  29.68     1:00.00 (30.32)     1:28.08 (28.08)     1:55.30 (27.22)
  6 Cypress Bay (Weston)                              1:55.73    1:57.95        
     1) Fullerton, Chloe SO             2) Huchler, Jennifer SO           
     3) Luna, Alejandra JR              4) Pino, Victoria JR              
                  29.79     1:00.21 (30.42)     1:28.95 (28.74)     1:57.95 (29.00)
  7 South Plantation                                  2:04.51    1:59.53        
     1) Seabrook, Kaitlyn SO            2) Millar, Jessica SR             
     3) Schoenwald, Lauren SR           4) Alexander, Melissa JR          
                  30.56     1:01.17 (30.61)     1:30.60 (29.43)     1:59.53 (28.93)
  8 Western (Davie)                                   1:55.99    1:59.86        
     1) Ankney, Jessica                 2) Brown, Taylor                  
     3) Fritz, Alexandra                4) Secord, Melanie                
                  31.93       59.70 (27.77)     1:28.07 (28.37)     1:59.86 (31.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Northeast (Oakland Park)                          1:59.63    2:01.37        
     1) Griffitts, Jessica SO           2) Lefler, Hope SR                
     3) Gutheil, Jessica SR             4) Gargum, Sahra SO               
                  32.95     1:02.70 (29.75)     1:32.98 (30.28)     2:01.37 (28.39)
 10 McArthur (Hollywood)                              2:12.96    2:19.03        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Bonilla, Katherine 12          
     3) Gali, Anacristina 11            4) Rodriguez, Jacqueline 11       
                  31.90     1:14.75 (42.85)     1:50.41 (35.66)     2:19.03 (28.62)
 -- Flanagan (Pembrooke Pines)                        1:56.31         DQ        
     1) Segatto, Flavia 12              2) Coiton, Kristin JR             
     3) Domingues-mudarra, Veronica JR  4)                                
 -- Miramar                                           2:48.00         DQ        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                1:33.98    1:30.75        
     1) Marsolek, Dylan 11              2) Powell, Roger 12               
     3) Wathen, Alec 11                 4) Moore, RJ 10                   
                  22.98       45.53 (22.55)     1:08.65 (23.12)     1:30.75 (22.10)
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:35.27    1:34.87        
     1) Hirshbein, Nathan SR            2) Kraut, Brandon SO              
     3) Lapscher, Yoel JR               4) Lupoli, Franco JR              
                  23.77       47.81 (24.04)     1:12.29 (24.48)     1:34.87 (22.58)
  3 Nova (Davie)                                      1:35.05    1:34.96        
     1) Easter, Delerick 11             2) Kuzjomkin, Aleksander 9        
     3) Kuzjomkin, Anton 9              4) Nascimento, Patrick 12         
                  23.82       47.89 (24.07)     1:11.98 (24.09)     1:34.96 (22.98)
  4 McArthur (Hollywood)                              1:39.21    1:39.05        
     1) Pinzon, Alejandro 12            2) Papp, Peter 11                 
     3) Frias, Valentin 11              4) Swackhammer, Kyle 12           
                  25.65       51.18 (25.53)     1:16.38 (25.20)     1:39.05 (22.67)
  5 West Broward (Pembroke Pines)                     1:39.34    1:39.37        
     1) Perez-nunez, Joel 11            2) Gaertner, Christian 12         
     3) Villalta, Shawn 9               4) Szakacs-bodor, Denes 12        
                  25.08       49.94 (24.86)     1:15.65 (25.71)     1:39.37 (23.72)
  6 South Broward (Hollywood)                         1:39.61    1:40.07        
     1) Kertesz, Kristof 11             2) Parente, Michael 11            
     3) Kelly, Sean 11                  4) Sibley, Derek 10               
                  24.02       50.02 (26.00)     1:15.63 (25.61)     1:40.07 (24.44)
  7 Western (Davie)                                   1:41.44    1:41.51        
     1) Alvarez, Fancisco               2) Francis, Jaide                 
     3) Funderburk, Pat                 4) Funderburk, Randall            
                  24.94       49.60 (24.66)     1:16.26 (26.66)     1:41.51 (25.25)
  8 Flanagan (Pembrooke Pines)                        1:39.69    1:42.18        
     1) Cardenas, Fernando SR           2) Garcia, Juan JR                
     3) Burgos, Adrian                  4) Sanchez, Anderson SR           
                  25.67       52.04 (26.37)     1:17.24 (25.20)     1:42.18 (24.94)
B - Final
  9 South Plantation                                  1:48.23    1:44.49        
     1) John, Jeff SO                   2) Anguelov, Anguel SR            
     3) Lowe, Brandon SR                4) Miller, Matt JR                
                  26.65       52.81 (26.16)     1:18.81 (26.00)     1:44.49 (25.68)
 10 Cooper City                                       1:46.06    1:44.91        
     1) Bunting, Matthew SR             2) Gonzalez, Lucas SO             
     3) Riusech, David SO               4) Ellis, Andrew SR               
                  26.62       52.83 (26.21)     1:18.98 (26.15)     1:44.91 (25.93)
 11 Northeast (Oakland Park)                          1:48.34    1:47.98        
     1) Veszelovszky, Gabor SO          2) Hernandez, Aaron SO            
     3) Aguilar, Hugo JR                4) Stewart, Taylor SO             
                  27.67       55.88 (28.21)     1:22.17 (26.29)     1:47.98 (25.81)
 -- Miramar                                           1:56.30         NS        
     1) Bolanos, Luis                   2) Santos, Richard 12             
     3) Green, Shaun 10                 4) Brito, Sean 12                 
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:29.75    1:33.98        
     1) Wathen, Alec 11                 2) Marsolek, Dylan 11             
     3) Powell, Roger 12                4) D'Ugard, Jorge 10              
                  23.30       47.07 (23.77)     1:10.42 (23.35)     1:33.98 (23.56)
  2 Nova (Davie)                                      1:37.00    1:35.05        
     1) Easter, Delerick 11             2) Kuzjomkin, Aleksander 9        
     3) Kuzjomkin, Anton 9              4) Nascimento, Patrick 12         
                  24.36       48.29 (23.93)     1:12.16 (23.87)     1:35.05 (22.89)
  3 Cypress Bay (Weston)                              1:35.21    1:35.27        
     1) Hirshbein, Nathan SR            2) Kraut, Brandon SO              
     3) Segulin, Stefano SR             4) Lupoli, Franco JR              
                  23.71       47.52 (23.81)     1:12.54 (25.02)     1:35.27 (22.73)
  4 McArthur (Hollywood)                              1:41.42    1:39.21        
     1) Frias, Valentin 11              2) Papp, Peter 11                 
     3) Swackhammer, Kyle 12            4) Pinzon, Alejandro 12           
                  25.62       51.03 (25.41)     1:39.21 (48.18)                    
  5 West Broward (Pembroke Pines)                     1:34.50    1:39.34        
     1) Perez-nunez, Joel 11            2) Franco, Daniel 12              
     3) Villalta, Shawn 9               4) Szakacs-bodor, Denes 12        
                  25.13       50.50 (25.37)     1:15.56 (25.06)     1:39.34 (23.78)
  6 South Broward (Hollywood)                         1:41.00    1:39.61        
     1) Kertesz, Kristof 11             2) Parente, Michael 11            
     3) Kelly, Sean 11                  4) Sibley, Derek 10               
                  24.42       50.07 (25.65)     1:15.28 (25.21)     1:39.61 (24.33)
  7 Flanagan (Pembrooke Pines)                        1:38.00    1:39.69        
     1) Cardenas, Fernando SR           2) Garcia, Juan JR                
     3) Burgos, Adrian                  4) Sanchez, Anderson SR           
                  23.46       49.89 (26.43)     1:15.19 (25.30)     1:39.69 (24.50)
  8 Western (Davie)                                   1:42.20    1:41.44        
     1) Alvarez, Fancisco               2) Francis, Jaide                 
     3) Funderburk, Pat                 4) Funderburk, Randall            
                  24.46       49.68 (25.22)     1:16.54 (26.86)     1:41.44 (24.90)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper City                                       1:43.51    1:46.06        
     1) Bunting, Matthew SR             2) Gonzalez, Lucas SO             
     3) Riusech, David SO               4) Ellis, Andrew SR               
                  26.63       52.84 (26.21)     1:19.82 (26.98)     1:46.06 (26.24)
 10 South Plantation                                  1:42.66    1:48.23        
     1) John, Jeff SO                   2) Anguelov, Anguel SR            
     3) Lowe, Brandon SR                4) Miller, Matt JR                
                  26.09       52.61 (26.52)     1:19.04 (26.43)     1:48.23 (29.19)
 11 Northeast (Oakland Park)                          1:45.83    1:48.34        
     1) Veszelovszky, Gabor SO          2) Hernandez, Aaron SO            
     3) Aguilar, Hugo JR                4) Stewart, Taylor SO             
                  27.62       56.17 (28.55)     1:23.95 (27.78)     1:48.34 (24.39)
 12 Miramar                                           1:57.71    1:56.30        
     1) Bolanos, Luis                   2) Santos, Richard 12             
     3) Green, Shaun 10                 4) Brito, Sean 12                 
                  29.35       58.61 (29.26)     1:27.58 (28.97)     1:56.30 (28.72)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, Edison, HuntingtonBchCA          
       State: # 53.92        2009 Aubrey Peacock, Bolles, Jacksonville         
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Monaghan, Ashley          11 St. Thomas           1:05.01    1:05.11        
                  31.41     1:05.11 (33.70)                                        
  2 Fernandez, Madeleine      10 West Broward         1:06.09    1:07.18        
                  32.19     1:07.18 (34.99)                                        
  3 Marec, Laura              SR South Plantation     1:07.31    1:08.18        
                  32.95     1:08.18 (35.23)                                        
  4 Ankney, Jessica              Western              1:08.49    1:08.65        
                  33.37     1:08.65 (35.28)                                        
  5 Gerena, Caitlin           11 St. Thomas           1:07.91    1:08.67        
                  33.10     1:08.67 (35.57)                                        
  6 Sanchez, Samantha          9 Nova                 1:08.88    1:10.46        
                  34.48     1:10.46 (35.98)                                        
  7 Rodriguez, Maria           9 West Broward         1:09.43    1:10.51        
                  34.39     1:10.51 (36.12)                                        
  8 Maus, Victoria            12 St. Thomas           1:09.18    1:10.89        
                  34.19     1:10.89 (36.70)                                        
B - Final
  9 Young, Sarah              09 St. Thomas           1:09.59    1:08.23        
                  32.88     1:08.23 (35.35)                                        
 10 Shreves, Taylor           10 Nova                 1:18.65    1:15.76        
                  36.91     1:15.76 (38.85)                                        
 11 Burge, Brianna            SO Cooper City          1:17.76    1:19.79        
                  38.80     1:19.79 (40.99)                                        
 12 Pino, Victoria            JR Cypress Bay          1:17.39    1:20.28        
                  38.29     1:20.28 (41.99)                                        
 13 Seabrook, Kaitlyn         SO South Plantation     1:19.66    1:21.05        
                  38.70     1:21.05 (42.35)                                        
 14 Dazza, Yahsyra            11 Nova                 1:21.08    1:21.71        
 15 Viloria, Natasha          FR Cypress Bay          1:21.14    1:23.84        
                  40.75     1:23.84 (43.09)                                        
 16 Alva, Maria Flabia        SR Flanagan             1:22.31    1:30.47        
                  43.35     1:30.47 (47.12)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, Edison, HuntingtonBchCA          
       State: # 53.92        2009 Aubrey Peacock, Bolles, Jacksonville         
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Monaghan, Ashley          11 St. Thomas           1:04.24    1:05.01        
                  31.48     1:05.01 (33.53)                                        
  2 Fernandez, Madeleine      10 West Broward         1:07.91    1:06.09        
                  31.58     1:06.09 (34.51)                                        
  3 Marec, Laura              SR South Plantation     1:08.29    1:07.31        
                  33.16     1:07.31 (34.15)                                        
  4 Gerena, Caitlin           11 St. Thomas           1:07.01    1:07.91        
                  32.82     1:07.91 (35.09)                                        
  5 Ankney, Jessica              Western              1:07.85    1:08.49        
                  33.18     1:08.49 (35.31)                                        
  6 Sanchez, Samantha          9 Nova                 1:09.50    1:08.88        
                  33.37     1:08.88 (35.51)                                        
  7 Maus, Victoria            12 St. Thomas           1:08.43    1:09.18        
                  33.28     1:09.18 (35.90)                                        
  8 Rodriguez, Maria           9 West Broward         1:12.12    1:09.43        
                  34.14     1:09.43 (35.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Young, Sarah              09 St. Thomas           1:10.16    1:09.59        
                  33.94     1:09.59 (35.65)                                        
 10 Pino, Victoria            JR Cypress Bay          1:16.51    1:17.39        
                  35.76     1:17.39 (41.63)                                        
 11 Burge, Brianna            SO Cooper City          1:14.42    1:17.76        
                  37.44     1:17.76 (40.32)                                        
 12 Shreves, Taylor           10 Nova                 1:19.50    1:18.65        
                  37.54     1:18.65 (41.11)                                        
 13 Seabrook, Kaitlyn         SO South Plantation     1:21.57    1:19.66        
                  37.78     1:19.66 (41.88)                                        
 14 Dazza, Yahsyra            11 Nova                 1:20.50    1:21.08        
                  39.04     1:21.08 (42.04)                                        
 15 Viloria, Natasha          FR Cypress Bay          1:19.49    1:21.14        
                  39.26     1:21.14 (41.88)                                        
 16 Alva, Maria Flabia        SR Flanagan             2:03.95    1:22.31        
                  39.94     1:22.31 (42.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Riusech, Natalie          SR Cooper City          1:25.34    1:24.04        
                  41.39     1:24.04 (42.65)                                        
 18 Ash, Kaycee                9 West Broward         1:30.00    1:25.77        
                  40.63     1:25.77 (45.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Suciu, Tia                SO South Plantation     1:26.80    1:26.89        
                  42.86     1:26.89 (44.03)                                        
 20 Konen, Arielle            11 West Broward         1:30.27    1:29.14        
                  42.09     1:29.14 (47.05)                                        
 21 Mera, Evelyn              11 Nova                 1:28.50    1:29.59        
                  43.66     1:29.59 (45.93)                                        
 22 Bueso, Ana                   Western              1:35.22    1:30.46        
                  41.84     1:30.46 (48.62)                                        
 23 Kral, Olivia              JR Northeast(OakPk)     1:34.39    1:31.31        
 24 Griffitts, Jessica        SO Northeast(OakPk)     1:42.59    1:41.78        
 25 Liata, Graciela           SO Flanagan             1:43.25    1:43.16        
                  48.38     1:43.16 (54.78)                                        
 26 Schofel, Jenna            JR Cooper City               NT    1:51.75        
                  51.83     1:51.75 (59.92)                                        
 27 Daberko, Alexandra        SR Northeast(OakPk)     1:52.08    1:51.99        
 28 Palacios, Ashley          JR Flanagan                  NT    1:59.60        
 29 Goldman, Rachel           SR Northeast(OakPk)     2:28.12    2:21.90        
                1:05.90   2:21.90 (1:16.00)                                        
 30 Rodriguez, Paola          12 McArthur             2:43.00    2:26.43        
                1:11.02   2:26.43 (1:15.41)                                        
 -- Bustios, Andrea              Western              1:40.90         DQ        
      Not on back off wall
 -- Riusech, Olga             FR Cooper City          2:06.03         DQ        
 -- Marinace, Kathryn            Western              1:33.22         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Goldman, Brandon          10 St. Thomas             57.04      55.11        
                  26.96       55.11 (28.15)                                        
  2 Fons, Max                 11 St. Thomas             58.13      57.09        
                  28.20       57.09 (28.89)                                        
  3 Cardenas, Fernando        SR Flanagan               57.49      57.23        
                  28.17       57.23 (29.06)                                        
  4 Henderson, Ryan           10 Nova                 1:00.59      59.54        
                  28.95       59.54 (30.59)                                        
  5 Rivera, Ideo              SO Cypress Bay            58.19    1:00.98        
                  29.08     1:00.98 (31.90)                                        
  6 Plunkett, Matt            SO Cooper City          1:00.98    1:01.27        
                  29.69     1:01.27 (31.58)                                        
  7 Nascimento, Patrick       12 Nova                 1:00.05    1:01.72        
                  29.85     1:01.72 (31.87)                                        
  8 Diamond, Matt             SR South Plantation       59.54    1:01.89        
                  29.39     1:01.89 (32.50)                                        
B - Final
  9 Alvarez, Fancisco            Western              1:01.27      59.80        
                  29.08       59.80 (30.72)                                        
 10 Bricio, Felipe            10 St. Thomas           1:01.01    1:01.36        
                  29.45     1:01.36 (31.91)                                        
 11 Shah, Michael              9 Nova                 1:03.73    1:02.92        
                  30.69     1:02.92 (32.23)                                        
 12 Desrosiers, Kyle          09 St. Thomas           1:04.45    1:05.97        
                  31.69     1:05.97 (34.28)                                        
 13 Indriago, Gabriel         FR Cypress Bay          1:06.17    1:07.17        
                  32.24     1:07.17 (34.93)                                        
 14 Sanchez, Anderson         SR Flanagan             1:05.83    1:08.32        
                  33.07     1:08.32 (35.25)                                        
 15 Pinzon, Alejandro         12 McArthur             1:07.11    1:08.56        
                  33.78     1:08.56 (34.78)                                        
 16 Lee, Jiewon                9 West Broward         1:08.30    1:09.44        
                  34.08     1:09.44 (35.36)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goldman, Brandon          10 St. Thomas             55.39      57.04        
                  27.41       57.04 (29.63)                                        
  2 Cardenas, Fernando        SR Flanagan               56.04      57.49        
                  28.70       57.49 (28.79)                                        
  3 Fons, Max                 11 St. Thomas             56.98      58.13        
                  28.59       58.13 (29.54)                                        
  4 Rivera, Ideo              SO Cypress Bay            58.95      58.19        
                  28.56       58.19 (29.63)                                        
  5 Diamond, Matt             SR South Plantation     1:00.51      59.54        
                  28.82       59.54 (30.72)                                        
  6 Nascimento, Patrick       12 Nova                 1:01.90    1:00.05        
                  29.45     1:00.05 (30.60)                                        
  7 Henderson, Ryan           10 Nova                 1:00.00    1:00.59        
                  29.78     1:00.59 (30.81)                                        
  8 Plunkett, Matt            SO Cooper City          1:02.46    1:00.98        
                  29.96     1:00.98 (31.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bricio, Felipe            10 St. Thomas           1:00.01    1:01.01        
                  29.54     1:01.01 (31.47)                                        
 10 Alvarez, Fancisco            Western                58.57    1:01.27        
                  29.34     1:01.27 (31.93)                                        
 11 Shah, Michael              9 Nova                 1:03.90    1:03.73        
                  31.27     1:03.73 (32.46)                                        
 12 Desrosiers, Kyle          09 St. Thomas           1:04.07    1:04.45        
                  31.18     1:04.45 (33.27)                                        
 13 Sanchez, Anderson         SR Flanagan             1:07.65    1:05.83        
                  31.99     1:05.83 (33.84)                                        
 14 Indriago, Gabriel         FR Cypress Bay          1:04.13    1:06.17        
                  31.77     1:06.17 (34.40)                                        
 15 Pinzon, Alejandro         12 McArthur             1:08.46    1:07.11        
                  32.48     1:07.11 (34.63)                                        
 16 Lee, Jiewon                9 West Broward         1:07.58    1:08.30        
                  33.28     1:08.30 (35.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Levy, Nick                SR South Plantation     1:11.10    1:08.81        
                  32.66     1:08.81 (36.15)                                        
 18 Valery, Arturo               Flanagan             1:07.78    1:08.97        
                  33.17     1:08.97 (35.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Katzmark, Konnor          JR Northeast(OakPk)     1:14.19    1:10.29        
 20 Wirbiezcas, Ivan          FR Cypress Bay          1:10.75    1:11.34        
                  34.72     1:11.34 (36.62)                                        
 21 Cantergiani, Victor       12 South Broward        1:12.30    1:11.48        
                  34.34     1:11.48 (37.14)                                        
 22 Ellis, Andrew             SR Cooper City          1:19.38    1:14.42        
                  36.76     1:14.42 (37.66)                                        
 23 Marcus, Kevin             11 West Broward         1:13.10    1:15.57        
                  36.36     1:15.57 (39.21)                                        
 24 Varona, Christopher       12 West Broward         1:16.42    1:16.04        
                  35.85     1:16.04 (40.19)                                        
 25 Dobrick, Parkar           FR Northeast(OakPk)     1:17.74    1:16.24        
                  36.04     1:16.24 (40.20)                                        
 26 Riusech, David            SO Cooper City          1:13.72    1:17.61        
 27 Tipping, Ross             SR Cooper City          1:20.05    1:21.55        
 28 Marquez, Aaron            11 West Broward         1:22.05    1:22.54        
                  37.74     1:22.54 (44.80)                                        
 29 Ruiz, Eric                 9 Nova                 1:20.00    1:26.05        
                  40.90     1:26.05 (45.15)                                        
 30 Mena, Michael                Western              1:37.80    1:26.35        
 31 Hilario, Ronaldo          SR Northeast(OakPk)     1:36.66    1:33.54        
 32 Maldonado, Chris          SR South Plantation     1:39.33    1:36.27        
                  46.08     1:36.27 (50.19)                                        
 33 Page, Kyle                SO Northeast(OakPk)     1:32.45    1:37.69        
                  47.23     1:37.69 (50.46)                                        
 34 Bees, Jared                  Western              1:48.22    1:51.88        
                  52.85     1:51.88 (59.03)                                        
 -- Neira, Allan                 Western              3:16.96         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Monaghan, Ashley          11 St. Thomas           1:10.52    1:09.70        
                  33.06     1:09.70 (36.64)                                        
  2 Schein, Nicole            SR Cypress Bay          1:12.64    1:09.85        
                  33.26     1:09.85 (36.59)                                        
  3 Fiorenzi, Mia             09 St. Thomas           1:12.79    1:11.94        
                  34.05     1:11.94 (37.89)                                        
  4 Drew, Buzzy               FR Cooper City          1:15.08    1:16.06        
                  36.83     1:16.06 (39.23)                                        
  5 Fassler, Erika            SO Cooper City          1:16.41    1:16.42        
                  36.50     1:16.42 (39.92)                                        
  6 Vernon, Danielelle           Flanagan             1:17.52    1:20.71        
                  36.82     1:20.71 (43.89)                                        
  7 Gargum, Sahra             SO Northeast(OakPk)     1:19.77    1:20.98        
                  38.36     1:20.98 (42.62)                                        
  8 Ryan, Meagan              11 St. Thomas           1:20.44    1:22.84        
                  38.47     1:22.84 (44.37)                                        
B - Final
  9 Hedmann, Solange          11 Nova                 1:20.56    1:20.50        
                  37.50     1:20.50 (43.00)                                        
 10 Johnson, Catherine        11 South Broward        1:21.48    1:22.68        
                  39.43     1:22.68 (43.25)                                        
 11 Danielson, Michelle       11 South Broward        1:23.04    1:23.12        
                  40.11     1:23.12 (43.01)                                        
 12 Amoah, Delali             FR South Plantation     1:23.37    1:23.17        
                  39.22     1:23.17 (43.95)                                        
 13 Millar, Jessica           SR South Plantation     1:23.71    1:24.02        
                  39.79     1:24.02 (44.23)                                        
 14 Abad, Allison             FR South Plantation     1:21.95    1:24.62        
                  41.37     1:24.62 (43.25)                                        
 15 Marin, Isabella           11 St. Thomas           1:24.36    1:25.08        
                  40.13     1:25.08 (44.95)                                        
 16 Hedmann, Shannon          11 Nova                 1:25.98    1:28.59        
                  41.40     1:28.59 (47.19)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Monaghan, Ashley          11 St. Thomas           1:09.97    1:10.52        
                  33.63     1:10.52 (36.89)                                        
  2 Schein, Nicole            SR Cypress Bay          1:11.58    1:12.64        
                  34.33     1:12.64 (38.31)                                        
  3 Fiorenzi, Mia             09 St. Thomas           1:10.63    1:12.79        
                  34.37     1:12.79 (38.42)                                        
  4 Drew, Buzzy               FR Cooper City          1:13.11    1:15.08        
                  35.56     1:15.08 (39.52)                                        
  5 Fassler, Erika            SO Cooper City          1:13.26    1:16.41        
                  36.38     1:16.41 (40.03)                                        
  6 Vernon, Danielelle           Flanagan                  NT    1:17.52        
                  35.56     1:17.52 (41.96)                                        
  7 Gargum, Sahra             SO Northeast(OakPk)     1:19.38    1:19.77        
                  37.52     1:19.77 (42.25)                                        
  8 Ryan, Meagan              11 St. Thomas           1:17.47    1:20.44        
                  36.71     1:20.44 (43.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hedmann, Solange          11 Nova                 1:20.00    1:20.56        
                  37.53     1:20.56 (43.03)                                        
 10 Johnson, Catherine        11 South Broward        1:23.89    1:21.48        
                  38.82     1:21.48 (42.66)                                        
 11 Abad, Allison             FR South Plantation     1:18.61    1:21.95        
                  38.68     1:21.95 (43.27)                                        
 12 Danielson, Michelle       11 South Broward        1:21.50    1:23.04        
                  39.90     1:23.04 (43.14)                                        
 13 Amoah, Delali             FR South Plantation     1:25.04    1:23.37        
                  39.25     1:23.37 (44.12)                                        
 14 Millar, Jessica           SR South Plantation     1:23.08    1:23.71        
                  40.45     1:23.71 (43.26)                                        
 15 Marin, Isabella           11 St. Thomas           1:26.06    1:24.36        
                  39.38     1:24.36 (44.98)                                        
 16 Hedmann, Shannon          11 Nova                 1:27.00    1:25.98        
                  40.78     1:25.98 (45.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lefler, Hope              SR Northeast(OakPk)     1:25.89    1:26.21        
                  39.56     1:26.21 (46.65)                                        
 18 Callahan, Katherine       10 West Broward         1:28.64    1:27.98        
                  40.94     1:27.98 (47.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Marquez, Alexis            9 West Broward         1:30.64    1:28.20        
                  42.66     1:28.20 (45.54)                                        
 20 Randall, Rachel           10 Nova                 1:27.00    1:28.51        
                  42.09     1:28.51 (46.42)                                        
 21 Schoenwald, Lauren        SR South Plantation     1:30.65    1:28.65        
                  42.43     1:28.65 (46.22)                                        
 22 Hernandez, Josalina       SO Cooper City          1:31.22    1:30.71        
                  42.50     1:30.71 (48.21)                                        
 23 Denissova, Julia          FR Cypress Bay          1:33.25    1:31.98        
 24 Nunez, Michelle              Western              1:31.22    1:32.87        
                  44.25     1:32.87 (48.62)                                        
 25 Tencza, Alyssa               Nova                 1:33.00    1:33.21        
                  43.76     1:33.21 (49.45)                                        
 26 Secord, Melanie              Western              1:29.14    1:33.84        
 27 Candela, Jennifer            Western              1:35.56    1:34.01        
                  45.00     1:34.01 (49.01)                                        
 28 Spadafora, Courtney       SR Northeast(OakPk)     1:33.61    1:35.43        
                  43.24     1:35.43 (52.19)                                        
 29 Hay, Baylee                9 West Broward         1:31.10    1:35.81        
                  43.93     1:35.81 (51.88)                                        
 30 Strimbu, Stephanie         9 South Broward             NT    1:36.13        
                  46.34     1:36.13 (49.79)                                        
 31 Dancker, Cheyenne         12 West Broward         1:38.50    1:37.54        
                  44.96     1:37.54 (52.58)                                        
 32 Sitaras, Veronica         10 South Broward        1:44.33    1:42.62        
                  47.22     1:42.62 (55.40)                                        
 33 Faret, Maria              FR Cypress Bay          1:44.10    1:42.91        
                  48.46     1:42.91 (54.45)                                        
 34 Hitchings, Christine      SO Northeast(OakPk)     1:46.16    1:43.07        
                  48.44     1:43.07 (54.63)                                        
 35 Gray, Raquel              10 Miramar              1:44.36    1:45.97        
                  46.40     1:45.97 (59.57)                                        
 36 Hernandez, Briana         10 Flanagan                  NT    1:48.88        
                  50.15     1:48.88 (58.73)                                        
 37 Guerrero, Amy             11 McArthur             1:57.32    1:55.64        
                  54.66   1:55.64 (1:00.98)                                        
 -- Alvord, Meagan            10 McArthur             1:58.45         DQ        
 -- McLellan, Stephaie        JR Cypress Bay          1:30.47         DQ        
 -- Bueso, Ana                   Western              1:42.12         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bonilla, Katherine        12 McArthur             1:59.73         DQ        
      One hand touch
 -- Saunders, Kassadi         10 Flanagan             1:49.43         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kertesz, Kristof          11 South Broward        1:04.79    1:01.55        
                  29.10     1:01.55 (32.45)                                        
  2 Funderburk, Randall          Western              1:03.86    1:03.42        
                  29.35     1:03.42 (34.07)                                        
  3 Zebib, Kamal              JR Cypress Bay          1:08.66    1:05.19        
                  30.72     1:05.19 (34.47)                                        
  4 Cabrera, Lorenzo          10 St. Thomas           1:08.71    1:07.22        
                  31.78     1:07.22 (35.44)                                        
  5 Wathen, Matthew           10 St. Thomas           1:08.17    1:07.88        
                  32.23     1:07.88 (35.65)                                        
  6 Pavlov, Ilya              SR Cooper City          1:09.91    1:09.64        
                  31.94     1:09.64 (37.70)                                        
  7 Kraut, Brandon            SO Cypress Bay          1:10.58    1:10.48        
                  33.27     1:10.48 (37.21)                                        
  8 Crispo, Michael           10 St. Thomas           1:10.53    1:11.77        
                  33.31     1:11.77 (38.46)                                        
B - Final
  9 Suen, Bowie               FR Cypress Bay          1:11.70    1:11.52        
                  33.77     1:11.52 (37.75)                                        
 10 Parente, Michael          11 South Broward        1:13.03    1:13.28        
                  34.68     1:13.28 (38.60)                                        
 11 Papp, Peter               11 McArthur             1:12.73    1:13.41        
                  33.70     1:13.41 (39.71)                                        
 12 Goldberg, Aiden           FR Cooper City          1:13.36    1:13.47        
                  35.20     1:13.47 (38.27)                                        
 13 O'Hara, Ryan              10 Nova                 1:13.83    1:13.55        
                  34.21     1:13.55 (39.34)                                        
 14 Capuozzo, Bradford        11 West Broward         1:14.41    1:14.90        
                  35.82     1:14.90 (39.08)                                        
 15 Nessl, Sean               JR South Plantation     1:14.68    1:15.69        
                  35.70     1:15.69 (39.99)                                        
 16 Inniss, Clifford          JR Cooper City          1:14.12    1:18.34        
                  37.22     1:18.34 (41.12)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Funderburk, Randall          Western              1:04.87    1:03.86        
                  29.75     1:03.86 (34.11)                                        
  2 Kertesz, Kristof          11 South Broward        1:01.11    1:04.79        
                  30.59     1:04.79 (34.20)                                        
  3 Wathen, Matthew           10 St. Thomas           1:10.00    1:08.17        
                  32.36     1:08.17 (35.81)                                        
  4 Zebib, Kamal              JR Cypress Bay          1:05.36    1:08.66        
                  32.86     1:08.66 (35.80)                                        
  5 Cabrera, Lorenzo          10 St. Thomas           1:10.26    1:08.71        
                  32.60     1:08.71 (36.11)                                        
  6 Pavlov, Ilya              SR Cooper City          1:11.36    1:09.91        
                  32.39     1:09.91 (37.52)                                        
  7 Crispo, Michael           10 St. Thomas           1:10.48    1:10.53        
                  33.00     1:10.53 (37.53)                                        
  8 Kraut, Brandon            SO Cypress Bay          1:07.53    1:10.58        
                  33.10     1:10.58 (37.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Suen, Bowie               FR Cypress Bay          1:12.81    1:11.70        
                  34.60     1:11.70 (37.10)                                        
 10 Papp, Peter               11 McArthur             1:12.50    1:12.73        
                  34.04     1:12.73 (38.69)                                        
 11 Parente, Michael          11 South Broward        1:13.14    1:13.03        
                  35.22     1:13.03 (37.81)                                        
 12 Goldberg, Aiden           FR Cooper City          1:13.09    1:13.36        
                  34.82     1:13.36 (38.54)                                        
 13 O'Hara, Ryan              10 Nova                 1:15.00    1:13.83        
                  34.45     1:13.83 (39.38)                                        
 14 Inniss, Clifford          JR Cooper City          1:11.27    1:14.12        
                  35.26     1:14.12 (38.86)                                        
 15 Capuozzo, Bradford        11 West Broward         1:14.00    1:14.41        
                  34.36     1:14.41 (40.05)                                        
 16 Nessl, Sean               JR South Plantation     1:15.72    1:14.68        
                  34.61     1:14.68 (40.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Green, Jonathan           12 West Broward         1:17.00    1:14.79        
                  34.67     1:14.79 (40.12)                                        
 18 John, Jeff                SO South Plantation     1:17.11    1:14.98        
                  35.25     1:14.98 (39.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Easter, Delerick          11 Nova                 1:14.00    1:15.55        
                  35.86     1:15.55 (39.69)                                        
 20 Birsic, Evan              12 St. Thomas           1:12.68    1:16.25        
                  35.32     1:16.25 (40.93)                                        
 21 Edelstein, Jake              Flanagan             1:15.45    1:16.26        
                  35.47     1:16.26 (40.79)                                        
 22 Medina-Rivas, Luis        SR Cypress Bay          1:15.42    1:17.22        
                  34.51     1:17.22 (42.71)                                        
 23 Rodriguez, Camilio           Western              1:20.02    1:18.73        
                  37.35     1:18.73 (41.38)                                        
 24 Francis, Jaide               Western              1:19.91    1:19.25        
 25 Inniss, Cole              FR Cooper City          1:21.66    1:19.29        
                  37.92     1:19.29 (41.37)                                        
 26 Veszelovszky, Gabor       SO Northeast(OakPk)     1:18.85    1:19.53        
                  37.50     1:19.53 (42.03)                                        
 27 Sacavem, Douglas          SR Northeast(OakPk)     1:21.12    1:22.61        
                  38.95     1:22.61 (43.66)                                        
 28 Rodriguez, Andrew         11 Nova                 1:28.00    1:23.53        
                  39.18     1:23.53 (44.35)                                        
 29 Secord, Kyle                 Western              1:22.09    1:25.29        
                  42.11     1:25.29 (43.18)                                        
 30 Sum, Gabriel              JR Northeast(OakPk)     1:27.38    1:26.32        
                  40.61     1:26.32 (45.71)                                        
 31 Nohrden, Daniel           JR South Plantation     1:27.66    1:26.59        
                  40.27     1:26.59 (46.32)                                        
 32 Dumareille, Fabien         9 Nova                 1:30.00    1:26.85        
                  40.04     1:26.85 (46.81)                                        
 33 Gonzalez, Pablo            9 West Broward         1:27.10    1:28.39        
 34 Wolfe, Jarett             SO Northeast(OakPk)     1:30.01    1:30.05        
                  41.71     1:30.05 (48.34)                                        
 35 Wilde, Brandon            11 West Broward         1:45.00    1:38.56        
 36 Moran, Marco                 Flanagan                  NT    1:39.97        
                  47.36     1:39.97 (52.61)                                        
 37 Peddy, Kevin                 Flanagan                  NT    1:46.31        
                  48.97     1:46.31 (57.34)                                        
 -- Perdomo, Johnny           11 McArthur             1:55.30         DQ        
 -- Issenberg, Eric              Flanagan             1:39.85         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Westlake                                   
                         M. Beck, M. Latone,C. Hendrix,S. Sandlin          
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                4:06.02    3:45.66        
     1) Vargas, Juana 12                2) Michalowitz, Mikaela 11        
     3) Fiorenzi, Mia 09                4) Iriondo, Damaris 12            
                  27.22       57.19 (57.19)     1:24.55 (27.36)     1:54.28 (57.09)
        2:20.92 (26.64)     2:50.01 (55.73)     3:16.66 (26.65)     3:45.66 (55.65)
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     3:56.92    3:55.12        
     1) Hunter, Amber 9                 2) Hunter, Alyssa 11              
     3) Rodriguez, Maria 9              4) Davies, Leonie 10              
                  27.66       56.98 (56.98)     1:25.17 (28.19)     1:56.18 (59.20)
        2:25.80 (29.62)   2:57.59 (1:01.41)     3:24.99 (27.40)     3:55.12 (57.53)
  3 Cooper City                                       4:00.67    3:57.55        
     1) Snider, Logan JR                2) Fassler, Erika SO              
     3) Gross, Rachel FR                4) Schlunaker, Brianna SO         
                  28.52       59.05 (59.05)     1:28.00 (28.95)   1:59.51 (1:00.46)
        2:27.71 (28.20)     2:59.27 (59.76)     3:27.46 (28.19)     3:57.55 (58.28)
  4 Cypress Bay (Weston)                              4:04.44    3:57.76        
     1) Lincoln, Emma FR                2) Podolsky, Alexa JR             
     3) Luna, Alejandra JR              4) Moodie, Jenna SO               
                  27.41       56.22 (56.22)     1:26.30 (30.08)   1:59.98 (1:03.76)
        2:29.46 (29.48)   3:04.34 (1:04.36)     3:30.01 (25.67)     3:57.76 (53.42)
  5 Nova (Davie)                                      4:06.05    4:00.12        
     1) Rodriguez, Loury 12             2) Moser, Allison 10              
     3) Veloza, Daniela 9               4) Sanchez, Samantha 9            
                  28.65       58.44 (58.44)     1:27.12 (28.68)   1:59.27 (1:00.83)
        2:27.05 (27.78)     2:57.31 (58.04)     3:27.49 (30.18)   4:00.12 (1:02.81)
  6 South Plantation                                  4:01.08    4:03.66        
     1) Balthazar, Zoie FR              2) Alexander, Melissa JR          
     3) Marec, Laura SR                 4) Abad, Allison FR               
                  27.08       55.71 (55.71)     1:26.01 (30.30)   1:59.80 (1:04.09)
        2:29.56 (29.76)   3:01.43 (1:01.63)     3:30.57 (29.14)   4:03.66 (1:02.23)
  7 South Broward (Hollywood)                         4:49.37    4:40.88        
     1) Cardoso, Vilma 10               2) Bounphob, Bonnie 11            
     3) Johnson, Catherine 11           4) Bachmann, Ashlynn 10           
                  31.87   1:08.38 (1:08.38)     1:43.28 (34.90)   2:22.84 (1:14.46)
        2:54.07 (31.23)   3:30.23 (1:07.39)     4:03.48 (33.25)   4:40.88 (1:10.65)
 -- Western (Davie)                                   5:04.79         NS        
     1) Candela, Jennifer               2) Suarez, Laura                  
     3) Nunez, Michelle                 4) Marinace, Kathryn              
B - Final
  9 McArthur (Hollywood)                              5:28.84    5:18.05        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Gali, Anacristina 11           
     3) Abel, Shoshanna                 4) Rodriguez, Jacqueline 11       
                  33.06   1:11.90 (1:11.90)     1:49.82 (37.92)   2:33.12 (1:21.22)
        3:22.77 (49.65)   4:15.78 (1:42.66)     4:45.26 (29.48)   5:18.05 (1:02.27)
 10 Northeast (Oakland Park)                          5:38.11    5:26.05        
     1) Kral, Olivia JR                 2) Pereyra, Jennifer SR           
     3) Solano, Valeria SR              4) Hessler, Nichole SR            
                  36.77   1:17.31 (1:17.31)     1:55.32 (38.01)   2:37.96 (1:20.65)
        3:18.64 (40.68)   4:07.30 (1:29.34)     4:44.15 (36.85)   5:26.05 (1:18.75)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Westlake                                   
                         M. Beck, M. Latone,C. Hendrix,S. Sandlin          
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 West Broward (Pembroke Pines)                     3:55.10    3:56.92        
     1) Hunter, Amber 9                 2) Hunter, Alyssa 11              
     3) Rodriguez, Maria 9              4) Davies, Leonie 10              
                  28.15       58.42 (58.42)     1:26.33 (27.91)     1:57.58 (59.16)
        2:27.71 (30.13)   2:59.43 (1:01.85)     3:27.03 (27.60)     3:56.92 (57.49)
  2 Cooper City                                       3:53.13    4:00.67        
     1) Snider, Logan JR                2) Fassler, Erika SO              
     3) Gross, Rachel FR                4) Schlunaker, Brianna SO         
                  28.56       58.96 (58.96)     1:27.74 (28.78)   1:59.39 (1:00.43)
        2:28.05 (28.66)     2:59.07 (59.68)     3:27.76 (28.69)   4:00.67 (1:01.60)
  3 South Plantation                                  4:05.66    4:01.08        
     1) Balthazar, Zoie FR              2) Alexander, Melissa JR          
     3) Marec, Laura SR                 4) Abad, Allison FR               
                  27.25       55.46 (55.46)     1:25.79 (30.33)   1:58.59 (1:03.13)
        2:28.50 (29.91)   3:00.07 (1:01.48)     3:28.45 (28.38)   4:01.08 (1:01.01)
  4 Cypress Bay (Weston)                              4:02.45    4:04.44        
     1) Lincoln, Emma FR                2) Podolsky, Alexa JR             
     3) Luna, Alejandra JR              4) Moodie, Jenna SO               
                  27.22       55.81 (55.81)     1:26.33 (30.52)   1:59.86 (1:04.05)
        2:29.14 (29.28)   3:03.06 (1:03.20)     3:32.24 (29.18)   4:04.44 (1:01.38)
  5 St. Thomas Aquinas                                4:03.00    4:06.02        
     1) Oliva, Sophia 09                2) Giordanella, Brianna 10        
     3) Gerena, Caitlin 11              4) Arrigo, Caitlin 12             
                  29.59   1:00.21 (1:00.21)     1:29.36 (29.15)   2:01.92 (1:01.71)
        2:31.14 (29.22)   3:03.79 (1:01.87)     3:33.14 (29.35)   4:06.02 (1:02.23)
  6 Nova (Davie)                                      3:56.50    4:06.05        
     1) Rodriguez, Loury 12             2) Veloza, Daniela 9              
     3) Moser, Allison 10               4) Sanchez, Samantha 9            
                  29.49   1:00.22 (1:00.22)     1:28.80 (28.58)   2:00.37 (1:00.15)
        2:29.57 (29.20)   3:02.66 (1:02.29)     3:32.72 (30.06)   4:06.05 (1:03.39)
  7 South Broward (Hollywood)                         4:54.10    4:49.37        
     1) Cardoso, Vilma 10               2) Bounphob, Bonnie 11            
     3) Johnson, Catherine 11           4) Bachmann, Ashlynn 10           
                  33.25                             1:46.66 ( )         2:26.75 ( )
        3:00.59 (33.84)   3:37.52 (1:10.77)     4:11.25 (33.73)   4:49.37 (1:11.85)
  8 Western (Davie)                                   5:12.59    5:04.79        
     1) Candela, Jennifer               2) Suarez, Laura                  
     3) Nunez, Michelle                 4) Marinace, Kathryn              
                  35.66   1:17.76 (1:17.76)     1:55.13 (37.37)   2:43.68 (1:25.92)
        3:08.12 (24.44)   3:46.56 (1:02.88)     4:23.43 (36.87)   5:04.79 (1:18.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McArthur (Hollywood)                              5:08.03    5:28.84        
     1) Rodriguez, Stephanie 9          2) Gali, Anacristina 11           
     3) Abel, Shoshanna                 4) Rodriguez, Jacqueline 11       
                  31.42   1:05.09 (1:05.09)     1:43.99 (38.90)   2:26.89 (1:21.80)
        3:18.11 (51.22)                             4:50.10 ( )         5:28.84 ( )
 10 Northeast (Oakland Park)                          5:12.58    5:38.11        
     1) Kral, Olivia JR                 2) Pereyra, Jennifer SR           
     3) Solano, Valeria SR              4) Hessler, Nichole SR            
                  38.30   1:26.04 (1:26.04)     2:01.66 (35.62)   2:45.81 (1:19.77)
        3:28.43 (42.62)   4:17.40 (1:31.59)     4:54.58 (37.18)   5:38.11 (1:20.71)
 -- Flanagan (Pembrooke Pines)                        5:05.17         NS        
     1) Chavez, Andrea 12               2) Domingues-mudarra, Veronica JR 
     3) Alva, Maria Flabia SR           4) Zalecki, Megan 10              
                  33.29                             1:50.00 ( )         3:05.38 ( )
                          4:21.11 (1:15.73)     4:58.28 (37.17)                    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:00.68        2009 Saratoga                                   
                         Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                                3:26.84    3:18.34        
     1) Wathen, Alec 11                 2) Powell, Roger 12               
     3) Lilley, Alex 10                 4) Marsolek, Dylan 11             
                  23.99       49.44 (49.44)     1:13.30 (23.86)     1:39.39 (49.95)
        2:02.76 (23.37)     2:29.00 (49.61)     2:52.93 (23.93)     3:18.34 (49.34)
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     3:33.99    3:31.20        
     1) Pena, Gabriel 12                2) Walter, Jacobs 10              
     3) Szakacs-bodor, Denes 12         4) Morante, Carlo 12              
                  25.03       52.38 (52.38)     1:18.53 (26.15)     1:47.36 (54.98)
        2:12.42 (25.06)     2:40.35 (52.99)     3:03.98 (23.63)     3:31.20 (50.85)
  3 Nova (Davie)                                      3:45.39    3:33.75        
     1) Kuzjomkin, Aleksander 9         2) Kuzjomkin, Anton 9             
     3) Henderson, Ryan 10              4) Nascimento, Patrick 12         
                  25.42       53.05 (53.05)     1:18.67 (25.62)     1:49.12 (56.07)
        2:14.15 (25.03)     2:41.66 (52.54)     3:06.05 (24.39)     3:33.75 (52.09)
  4 South Plantation                                  3:51.06    3:43.48        
     1) Sato, Katana FR                 2) Levy, Nick SR                  
     3) Lowe, Brandon SR                4) Diamond, Matt SR               
                  25.75       53.00 (53.00)     1:20.29 (27.29)     1:50.89 (57.89)
        2:17.71 (26.82)     2:50.33 (59.44)     3:16.08 (25.75)     3:43.48 (53.15)
  5 Cooper City                                       3:53.49    3:52.62        
     1) Weathersbee, Brenton FR         2) Goldberg, Aiden FR             
     3) Pavlov, Ilya SR                 4) Plunkett, Matt SO              
                  27.09       57.43 (57.43)     1:25.58 (28.15)     1:57.31 (59.88)
        2:24.94 (27.63)     2:55.94 (58.63)     3:22.80 (26.86)     3:52.62 (56.68)
  6 South Broward (Hollywood)                         4:25.89    4:22.46        
     1) Cantergiani, Victor 12          2) Sanfilippo, Christopher 11     
     3) Mckenna, Joseph 12              4) Bounphob, Kyler M              
                  28.57   1:00.97 (1:00.97)     1:32.38 (31.41)   2:07.61 (1:06.64)
        2:38.45 (30.84)   3:12.62 (1:05.01)     3:44.67 (32.05)   4:22.46 (1:09.84)
  7 Northeast (Oakland Park)                          4:31.22    4:23.91        
     1) Sacavem, Douglas SR             2) Dobrick, Parkar FR             
     3) Katzmark, Konnor JR             4) Aguilar, Hugo JR               
                  31.31   1:06.45 (1:06.45)     1:37.58 (31.13)   2:13.51 (1:07.06)
        2:44.63 (31.12)   3:19.90 (1:06.39)   4:23.91 (1:04.01)   4:23.91 (1:04.01)
 -- Cypress Bay (Weston)                              3:34.61         DQ        
     1) Lapscher, Yoel JR               2) McClenney, Max SR              
     3) Zebib, Kamal JR                 4) Kraut, Brandon SO              
B - Final
  9 McArthur (Hollywood)                              5:35.07    5:34.88        
     1) Crain, Michael 10               2) Nelson, Kristopher 11          
     3) Standen, Kevin 9                4) Torres, Joshua 11              
                  31.67   1:07.74 (1:07.74)     1:42.15 (34.41)   2:26.28 (1:18.54)
        3:14.19 (47.91)   4:12.57 (1:46.29)     4:51.69 (39.12)   5:34.88 (1:22.31)
 -- Miramar                                           4:40.67         NS        
     1) Bolanos, Luis                   2) Santos, Richard 12             
     3) Green, Shaun 10                 4) Brito, Sean 12                 
 -- Western (Davie)                                   4:42.01         NS        
     1) Rodriguez, Camilio              2) Valentine, Luke                
     3) Cohen, Randy                    4) Secord, Kyle                   
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:00.68        2009 Saratoga                                   
                         Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                3:18.13    3:26.84        
     1) Bricio, Felipe 10               2) Fons, Max 11                   
     3) D'Ugard, Jorge 10               4) Wathen, Alec 11                
                  25.20       52.33 (52.33)     1:17.52 (25.19)     1:44.59 (52.26)
        2:09.43 (24.84)     2:35.84 (51.25)     3:00.32 (24.48)     3:26.84 (51.00)
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     3:28.51    3:33.99        
     1) Morante, Carlo 12               2) Walter, Jacobs 10              
     3) Pena, Gabriel 12                4) Szakacs-bodor, Denes 12        
                  24.66       51.98 (51.98)     1:18.29 (26.31)     1:46.39 (54.41)
        2:11.32 (24.93)     2:38.52 (52.13)     3:04.84 (26.32)     3:33.99 (55.47)
  3 Cypress Bay (Weston)                              3:28.67    3:34.61        
     1) Lapscher, Yoel JR               2) McClenney, Max SR              
     3) Zebib, Kamal JR                 4) Kraut, Brandon SO              
                  25.34       52.50 (52.50)     1:18.25 (25.75)     1:46.80 (54.30)
        2:12.40 (25.60)     2:40.24 (53.44)     3:05.99 (25.75)     3:34.61 (54.37)
  4 Nova (Davie)                                      3:36.50    3:45.39        
     1) Parkinson, Brandon 9            2) Shah, Michael 9                
     3) Tienhaara, Ethan 12             4) Kuzjomkin, Anton 9             
                  26.70       55.48 (55.48)     1:22.38 (26.90)     1:51.61 (56.13)
        2:20.97 (29.36)     2:51.52 (59.91)     3:17.22 (25.70)     3:45.39 (53.87)
  5 South Plantation                                  3:44.14    3:51.06        
     1) Sato, Katana FR                 2) Lowe, Brandon SR               
     3) McKenna, Nick SO                4) Diamond, Matt SR               
                  25.98       53.68 (53.68)     1:20.79 (27.11)     1:51.64 (57.96)
        2:19.60 (27.96)     2:49.92 (58.28)   3:51.17 (1:01.25)   3:51.06 (1:01.14)
  6 Cooper City                                       3:47.61    3:53.49        
     1) Weathersbee, Brenton FR         2) Goldberg, Aiden FR             
     3) Pavlov, Ilya SR                 4) Plunkett, Matt SO              
                  26.97       58.18 (58.18)     1:25.03 (26.85)     1:56.66 (58.48)
        2:25.05 (28.39)     2:55.51 (58.85)     3:22.94 (27.43)     3:53.49 (57.98)
  7 South Broward (Hollywood)                         4:08.91    4:25.89        
     1) Cantergiani, Victor 12          2) Sanfilippo, Christopher 11     
     3) Mckenna, Joseph 12              4) Bounphob, Kyler M              
                  30.21   1:03.83 (1:03.83)                       2:12.97 (1:09.14)
        2:43.80 (30.83)   3:17.46 (1:04.49)     3:49.17 (31.71)   4:25.89 (1:08.43)
  8 Northeast (Oakland Park)                          4:12.87    4:31.22        
     1) Sacavem, Douglas SR             2) Dobrick, Parkar FR             
     3) Katzmark, Konnor JR             4) Aguilar, Hugo JR               
                  33.54   1:10.75 (1:10.75)     1:43.28 (32.53)   2:19.62 (1:08.87)
        2:51.32 (31.70)   3:27.63 (1:08.01)     3:57.29 (29.66)   4:31.22 (1:03.59)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miramar                                           5:25.00    4:40.67        
     1) Bolanos, Luis                   2) Santos, Richard 12             
     3) Green, Shaun 10                 4) Brito, Sean 12                 
                  30.60   1:10.35 (1:10.35)     1:41.90 (31.55)   2:20.93 (1:10.58)
                          3:35.94 (1:15.01)     4:05.32 (29.38)   4:40.67 (1:04.73)
 10 Western (Davie)                                   4:19.26    4:42.01        
     1) Rodriguez, Camilio              2) Valentine, Luke                
     3) Cohen, Randy                    4) Secord, Kyle                   
                          1:06.37 (1:06.37)     1:38.97 (32.60)   2:15.04 (1:08.67)
        2:50.29 (35.25)   3:27.07 (1:12.03)     4:03.07 (36.00)   4:42.01 (1:14.94)
 11 McArthur (Hollywood)                              5:08.70    5:35.07        
     1) Nelson, Kristopher 11           2) Torres, Joshua 11              
     3) Standen, Kevin 9                4) Crain, Michael 10              
                  35.31   1:20.45 (1:20.45)     1:55.57 (35.12)   2:38.80 (1:18.35)
        3:25.53 (46.73)   4:24.70 (1:45.90)     4:57.01 (32.31)   5:35.07 (1:10.37)
 -- Flanagan (Pembrooke Pines)                        3:58.38         DQ        
     1) Concepcion, Dakota              2)                                
     3) Valery, Arturo                  4) Dumais, James SR               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. St. Thomas Aquinas                  632   2. Cooper City                       254.5
  3. West Broward (Pembroke Pines)     249.5   4. Cypress Bay (Weston)                221
  5. Nova (Davie)                        215   6. South Plantation                    197
  7. South Broward (Hollywood)           133   8. Flanagan (Pembrooke Pines)           81
  9. Northeast (Oakland Park)             69  10. Western (Davie)                      56
 11. McArthur (Hollywood)                 46                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. St. Thomas Aquinas                  532   2. Cypress Bay (Weston)                291
  3. Nova (Davie)                        232   4. West Broward (Pembroke Pines)       223
  5. Cooper City                         152   6. South Broward (Hollywood)           143
  7. South Plantation                    138   8. Western (Davie)                     117
  9. Flanagan (Pembrooke Pines)          109  10. McArthur (Hollywood)                 92
 11. Northeast (Oakland Park)             82