2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 7

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/31/2010 05:02 PM
                          2010 - FHSAA - A District 7                          
                             Hosted by: Tampa Prep                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:41.68        2009 Carmel                                     
                         J. Hammes,L. Stauder,D. Mason,M. Detro            
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Prep                                        2:00.36    1:57.46        
     1) Werdine, Rebecca JR             2) Waite, Carylyn FR              
     3) Siewert, Emma JR                4) Carideo, Emily                 
                  28.88     1:02.85 (33.97)     1:31.48 (28.63)     1:57.46 (25.98)
  2 Clearwater Central                                2:06.21    2:04.41        
     1) Haas, Aubrey SO                 2) Thatch, Nicole SO              
     3) Cramer, Carrie JR               4) Bie, Linzy JR                  
                  32.64     1:08.20 (35.56)     1:37.05 (28.85)     2:04.41 (27.36)
  3 George Steinbrenner (Lutz)                        2:06.53    2:05.39        
     1) Pacheco, Dara 11                2) Holland, Samantha 11           
     3) Moothedan, Priayanca 12         4) Volz, Emma 10                  
                  34.23     1:09.31 (35.08)     1:38.98 (29.67)     2:05.39 (26.41)
  4 Berkley Prep (Tampa)                              2:10.68    2:07.46        
     1) Howell, Lauryn 12               2) Jacobus, Kelly 12              
     3) Straley, Catharine SO           4) Chancey, Elle 7                
                  32.38     1:08.50 (36.12)     1:39.96 (31.46)     2:07.46 (27.50)
  5 Robinson (Tampa)                                  2:11.30    2:09.81        
     1) Morrissey, Martha 11            2) de Lelys, Victoria 12          
     3) Strasen, Allyson 11             4) Moreno, Saraluz 12             
                  33.30     1:09.65 (36.35)     1:41.63 (31.98)     2:09.81 (28.18)
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    2:12.63    2:10.74        
     1) Soulliere, Shea 11              2) Mauder, Sami 12                
     3) Mongelluzzi, Gina 10            4) Yost, Lauryn 11                
                  31.01     1:08.18 (37.17)     1:45.23 (37.05)     2:10.74 (25.51)
  7 Strawberry Crest (Dover)                          2:16.09    2:16.70        
     1) Philipoom, Jade 10              2) Bradley, Savannah 10           
     3) Woss, Katherine 11              4) Bering, Bailey 11              
                  39.48     1:17.02 (37.54)     1:47.46 (30.44)     2:16.70 (29.24)
  8 Tampa Catholic                                    2:18.43    2:18.47        
     1) Pistone, Victoria 12            2) Rivers, Holly 12               
     3) Zayas, Brittany 12              4) Pistone, Marissa 9             
                  34.12     1:12.46 (38.34)     1:47.24 (34.78)     2:18.47 (31.23)
B - Final
  9 Lennard (Ruskin)                                  2:44.60    2:44.20        
     1) Bishop, Rianne 10               2) Skidmore, Cassie 9             
     3) Skidmore, Kayla 9               4) Prevatt, Amenda 10             
                  40.09     1:28.60 (48.51)     2:14.12 (45.52)     2:44.20 (30.08)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:41.68        2009 Carmel                                     
                         J. Hammes,L. Stauder,D. Mason,M. Detro            
       State: # 1:42.35        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
                1:47.16  AA-A
                1:49.04  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Prep                                        1:53.27    2:00.36        
     1) Siewert, Emma JR                2) Carideo, Emily                 
     3) Werdine, Rebecca JR             4) Waite, Carylyn FR              
                  30.16     1:06.40 (36.24)     1:34.27 (27.87)     2:00.36 (26.09)
  2 Clearwater Central                                2:03.69    2:06.21        
     1) Haas, Aubrey SO                 2) Thatch, Nicole SO              
     3) Cramer, Carrie JR               4) Bie, Linzy JR                  
                  33.75     1:09.68 (35.93)     1:39.86 (30.18)     2:06.21 (26.35)
  3 George Steinbrenner (Lutz)                        2:01.34    2:06.53        
     1) Pacheco, Dara 11                2) Holland, Samantha 11           
     3) Moothedan, Priayanca 12         4) Volz, Emma 10                  
                  33.86     1:08.71 (34.85)     1:39.41 (30.70)     2:06.53 (27.12)
  4 Berkley Prep (Tampa)                              2:10.00    2:10.68        
     1) Howell, Lauryn 12               2) Mosher, Meaghan 10             
     3) Straley, Catharine SO           4) Chancey, Elle 7                
                  33.06     1:12.60 (39.54)     1:43.15 (30.55)     2:10.68 (27.53)
  5 Robinson (Tampa)                                  2:08.13    2:11.30        
     1) Morrissey, Martha 11            2) de Lelys, Victoria 12          
     3) Strasen, Allyson 11             4) Moreno, Saraluz 12             
                  33.59     1:09.70 (36.11)     1:41.64 (31.94)     2:11.30 (29.66)
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    2:12.52    2:12.63        
     1) Soulliere, Shea 11              2) Mauder, Sami 12                
     3) Mongelluzzi, Gina 10            4) Yost, Lauryn 11                
                  31.93     1:08.97 (37.04)     1:44.48 (35.51)     2:12.63 (28.15)
  7 Strawberry Crest (Dover)                          2:21.78    2:16.09        
     1) Philipoom, Jade 10              2) Bradley, Savannah 10           
     3) Woss, Katherine 11              4) Bering, Bailey 11              
                  40.57     1:15.27 (34.70)     1:46.93 (31.66)     2:16.09 (29.16)
  8 Tampa Catholic                                    2:12.03    2:18.43        
     1) Pistone, Victoria 12            2) Rivers, Holly 12               
     3) Zayas, Brittany 12              4) Pistone, Marissa 9             
                  34.53     1:13.33 (38.80)     1:47.92 (34.59)     2:18.43 (30.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lennard (Ruskin)                                  2:43.53    2:44.60        
     1) Bishop, Rianne 10               2) Skidmore, Cassie 9             
     3) Skidmore, Kayla 9               4) Prevatt, Amenda 10             
                  43.18     1:30.27 (47.09)     2:14.01 (43.74)     2:44.60 (30.59)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Berkley Prep (Tampa)                              1:52.67    1:44.21        
     1) Mayer, Chase 09                 2) Hatoum, Andreas 12             
     3) Bandes, Zack 12                 4) Bandes, Alex 12                
                  28.31       56.84 (28.53)     1:21.95 (25.11)     1:44.21 (22.26)
  2 Tampa Prep                                        1:58.10    1:46.57        
     1) Skjaerpe, Rasmus FR             2) Blustein, Alex FR              
     3) Campo, Gregory FR               4) House, Steven 11               
                  26.11       56.66 (30.55)     1:22.15 (25.49)     1:46.57 (24.42)
  3 Clearwater Central                                1:58.71    1:47.70        
     1) Thatch, Eric SR                 2) Brown, Jared JR                
     3) Haas, Justin SR                 4) Mattox, Rhett SR               
                  28.28       57.86 (29.58)     1:23.33 (25.47)     1:47.70 (24.37)
  4 George Steinbrenner (Lutz)                        1:51.73    1:50.90        
     1) Ward, Michael 10                2) West, William 10               
     3) Kunkel, Jake 12                 4) Suddath, Luke 12               
                  31.76     1:01.99 (30.23)     1:27.14 (25.15)     1:50.90 (23.76)
  5 Bayshore Christian School                         2:04.81    2:02.88        
     1) Dienes, Alexander 11            2) Humenansky, Jordan 7           
     3) Heath, Tyler 8                  4) Douglas, Tanner 9              
                  32.84     1:08.12 (35.28)     1:35.05 (26.93)     2:02.88 (27.83)
  6 Tampa Catholic                                    2:04.99    2:04.63        
     1) Melendez, Michael 10            2) Daggs, Matt 12                 
     3) Felts, Banjamin 10              4) McMurray, Craig 12             
                  33.90     1:08.11 (34.21)     1:37.56 (29.45)     2:04.63 (27.07)
  7 Strawberry Crest (Dover)                          2:13.55    2:06.99        
     1) Cockream, Jish 10               2) Livernois, Mark 12             
     3) Wisecarver, Cole 9              4) LePochat, Anthony 11           
                  37.10     1:12.20 (35.10)     1:40.46 (28.26)     2:06.99 (26.53)
  8 Robinson (Tampa)                                  2:22.62    2:12.00        
     1) Ellis, Tyler 12                 2) Thomas, Brett                  
     3) Smith, Jonathon 11              4) Kim-Lee, Ryan 10               
                  35.81     1:13.02 (37.21)     1:43.54 (30.52)     2:12.00 (28.46)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:35.57  AA-A
                1:37.15  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 George Steinbrenner (Lutz)                        1:53.71    1:51.73        
     1) Ward, Michael 10                2) West, William 10               
     3) Kunkel, Jake 12                 4) Suddath, Luke 12               
                  31.68     1:02.96 (31.28)     1:27.93 (24.97)     1:51.73 (23.80)
  2 Berkley Prep (Tampa)                              1:44.91    1:52.67        
     1) Olney, Graham 8                 2) Mclaughlin, Alex 11            
     3) Bandes, Alex 12                 4) Moskovitz, Simon 11            
                  29.10     1:02.36 (33.26)     1:28.81 (26.45)     1:52.67 (23.86)
  3 Tampa Prep                                        1:43.83    1:58.10        
     1) Campo, Gregory FR               2) Skjaerpe, Rasmus FR            
     3) Blustein, Alex FR               4) House, Steven 11               
                  37.33     1:06.75 (29.42)     1:33.90 (27.15)     1:58.10 (24.20)
  4 Clearwater Central                                1:50.67    1:58.71        
     1) Thatch, Eric SR                 2) Brown, Jared JR                
     3) Haas, Justin SR                 4) Mattox, Rhett SR               
                  38.16     1:07.91 (29.75)     1:33.75 (25.84)     1:58.71 (24.96)
  5 Bayshore Christian School                         2:10.57    2:04.81        
     1) Dienes, Alexander 11            2) Humenansky, Jordan 7           
     3) Heath, Tyler 8                  4) Douglas, Tanner 9              
                  32.61     1:10.01 (37.40)     1:37.17 (27.16)     2:04.81 (27.64)
  6 Tampa Catholic                                    2:16.23    2:04.99        
     1) Melendez, Michael 10            2) Daggs, Matt 12                 
     3) Felts, Banjamin 10              4) McMurray, Craig 12             
                  34.89     1:09.81 (34.92)     1:38.39 (28.58)     2:04.99 (26.60)
  7 Strawberry Crest (Dover)                          2:09.00    2:13.55        
     1) Cockream, Jish 10               2) Livernois, Mark 12             
     3) Wisecarver, Cole 9              4) LePochat, Anthony 11           
                  45.00     1:19.50 (34.50)     1:47.01 (27.51)     2:13.55 (26.54)
  8 Robinson (Tampa)                                  2:14.13    2:22.62        
     1) Ellis, Tyler 12                 2) Thomas, Brett                  
     3) Smith, Jonathon 11              4) Kim-Lee, Ryan 10               
                  45.36     1:23.11 (37.75)     1:53.60 (30.49)     2:22.62 (29.02)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lennard (Ruskin)                                       NT         NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Volz, Emma                10 G. Steinbrenner      2:04.00    2:00.87        
                  27.56       58.02 (30.46)     1:29.87 (31.85)     2:00.87 (31.00)
  2 Spada, Rosalie            JR Tampa Prep           2:05.11    2:03.73        
                  28.86     1:00.06 (31.20)     1:31.80 (31.74)     2:03.73 (31.93)
  3 Fredlake, Hannah          08 Tampa Prep           2:09.83    2:05.92        
                  29.10     1:00.84 (31.74)     1:33.48 (32.64)     2:05.92 (32.44)
  4 Lambos, Kate              12 Berkley Prep         2:16.38    2:12.40        
                  29.35     1:01.86 (32.51)     1:36.28 (34.42)     2:12.40 (36.12)
  5 Skjaerpe, Astrid          08 Tampa Prep           2:13.59    2:14.94        
                  30.99     1:04.95 (33.96)     1:40.56 (35.61)     2:14.94 (34.38)
  6 Edwards, Victoria         09 Tampa Prep           2:17.38    2:17.10        
                  31.51     1:06.20 (34.69)     1:41.88 (35.68)     2:17.10 (35.22)
  7 Colton, Amelia            12 Berkley Prep         2:18.64    2:19.72        
                  31.21     1:06.57 (35.36)     1:43.34 (36.77)     2:19.72 (36.38)
  8 Scalamogna, Aliya         JR ClwtrCentrCath       2:22.60    2:24.67        
                  33.09     1:08.83 (35.74)     1:46.55 (37.72)     2:24.67 (38.12)
B - Final
  9 Vasta, Taylor             SO ClwtrCentrCath       2:24.12    2:20.65        
                  31.67     1:07.00 (35.33)     1:44.97 (37.97)     2:20.65 (35.68)
 10 Jacobus, Kelly            12 Berkley Prep         2:23.34    2:20.83        
                  32.16     1:08.64 (36.48)     1:46.25 (37.61)     2:20.83 (34.58)
 11 Dolly, Meagan             10 G. Steinbrenner      2:23.69    2:22.51        
                  32.29     1:09.65 (37.36)     1:47.83 (38.18)     2:22.51 (34.68)
 12 McMahon, Caroline         SR ClwtrCentrCath       2:26.92    2:23.97        
                  33.32     1:10.39 (37.07)     1:48.12 (37.73)     2:23.97 (35.85)
 13 Sheets, Kelly              9 Berkley Prep         2:27.02    2:27.78        
                  33.80     1:11.59 (37.79)     1:50.37 (38.78)     2:27.78 (37.41)
 14 Cahill, Kara              12 Robinson             2:32.04    2:30.83        
                  34.22     1:12.72 (38.50)     1:52.98 (40.26)     2:30.83 (37.85)
 15 McMahon, Clare            FR ClwtrCentrCath       2:38.42    2:34.83        
                  36.17     1:15.97 (39.80)     1:57.41 (41.44)     2:34.83 (37.42)
 16 Stevens, Jenna            10 G. Steinbrenner      2:35.54    2:35.16        
                  36.60     1:17.11 (40.51)     1:56.99 (39.88)     2:35.16 (38.17)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:42.81        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:50.15  AA-A
                1:51.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Volz, Emma                10 G. Steinbrenner      2:02.37    2:04.00        
                  27.88       58.96 (31.08)     1:31.84 (32.88)     2:04.00 (32.16)
  2 Spada, Rosalie            JR Tampa Prep           2:03.23    2:05.11        
                  28.80     1:00.65 (31.85)     1:33.07 (32.42)     2:05.11 (32.04)
  3 Fredlake, Hannah          08 Tampa Prep           2:03.33    2:09.83        
                  29.40     1:02.01 (32.61)     1:36.17 (34.16)     2:09.83 (33.66)
  4 Skjaerpe, Astrid          08 Tampa Prep           2:17.89    2:13.59        
                  30.23     1:03.98 (33.75)     1:38.70 (34.72)     2:13.59 (34.89)
  5 Lambos, Kate              12 Berkley Prep         2:06.64    2:16.38        
                  29.15     1:02.40 (33.25)     1:38.45 (36.05)     2:16.38 (37.93)
  6 Edwards, Victoria         09 Tampa Prep           2:20.89    2:17.38        
                  30.43     1:04.24 (33.81)     1:40.51 (36.27)     2:17.38 (36.87)
  7 Colton, Amelia            12 Berkley Prep         2:19.45    2:18.64        
                  30.94     1:05.87 (34.93)     1:42.44 (36.57)     2:18.64 (36.20)
  8 Scalamogna, Aliya         JR ClwtrCentrCath       2:24.06    2:22.60        
                  32.47     1:07.72 (35.25)     1:45.24 (37.52)     2:22.60 (37.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jacobus, Kelly            12 Berkley Prep         2:21.87    2:23.34        
                  32.01     1:08.31 (36.30)     1:46.50 (38.19)     2:23.34 (36.84)
 10 Dolly, Meagan             10 G. Steinbrenner      2:24.42    2:23.69        
                  31.69     1:08.26 (36.57)     1:46.15 (37.89)     2:23.69 (37.54)
 11 Vasta, Taylor             SO ClwtrCentrCath       2:28.58    2:24.12        
                  32.03     1:07.84 (35.81)     1:46.03 (38.19)     2:24.12 (38.09)
 12 McMahon, Caroline         SR ClwtrCentrCath       2:22.45    2:26.92        
                  33.55     1:10.65 (37.10)     1:48.61 (37.96)     2:26.92 (38.31)
 13 Sheets, Kelly              9 Berkley Prep         2:23.80    2:27.02        
                  32.10     1:09.01 (36.91)     1:48.31 (39.30)     2:27.02 (38.71)
 14 Cahill, Kara              12 Robinson             2:34.12    2:32.04        
                  34.88     1:13.03 (38.15)     1:52.73 (39.70)     2:32.04 (39.31)
 15 Stevens, Jenna            10 G. Steinbrenner      2:35.12    2:35.54        
                  36.36     1:16.97 (40.61)     1:57.05 (40.08)     2:35.54 (38.49)
 16 McMahon, Clare            FR ClwtrCentrCath       2:38.16    2:38.42        
                  36.54     1:16.94 (40.40)     1:58.93 (41.99)     2:38.42 (39.49)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dile, Leah                10 G. Steinbrenner      2:28.81    2:39.12        
                  33.95     1:13.79 (39.84)     1:57.23 (43.44)     2:39.12 (41.89)
 18 Mitchell, Jennifer        12 Robinson             2:47.47    2:42.49        
                  35.34     1:17.15 (41.81)     2:01.13 (43.98)     2:42.49 (41.36)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Comeau, Genevieve         12 Robinson             2:41.69    2:42.96        
                  35.11     1:15.38 (40.27)     1:59.36 (43.98)     2:42.96 (43.60)
 20 Metellus, Vanessa          9 Lennard              3:02.44    3:02.11        
                  36.52     1:20.88 (44.36)     2:11.16 (50.28)     3:02.11 (50.95)
 21 Jacobsen, Nina            11 Lennard              2:58.66    3:04.59        
                  39.01     1:27.73 (48.72)     2:18.09 (50.36)     3:04.59 (46.50)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Will              12 Berkley Prep         1:53.70    1:49.16        
                  25.10       53.22 (28.12)     1:21.96 (28.74)     1:49.16 (27.20)
  2 Weinbren, Nathan          12 Berkley Prep         2:00.98    1:59.96        
                  27.31       56.97 (29.66)     1:28.07 (31.10)     1:59.96 (31.89)
  3 Franzese, Ryan             8 Berkley Prep         2:03.88    2:03.59        
                  27.80       58.93 (31.13)     1:31.56 (32.63)     2:03.59 (32.03)
  4 Ward, Michael             10 G. Steinbrenner      2:06.88    2:04.01        
                  28.59     1:01.43 (32.84)     1:34.14 (32.71)     2:04.01 (29.87)
  5 Keane, Harrison            8 Berkley Prep         2:05.12    2:04.40        
                  28.19       59.94 (31.75)     1:33.03 (33.09)     2:04.40 (31.37)
  6 Black, Will               09 Tampa Prep           2:05.67    2:09.77        
                  28.82     1:01.88 (33.06)     1:36.66 (34.78)     2:09.77 (33.11)
  7 Lee, Fuijae               SR ClwtrCentrCath       2:12.52    2:10.25        
                  29.24     1:03.31 (34.07)     1:38.75 (35.44)     2:10.25 (31.50)
  8 Skjaerpe, Oscar           FR Tampa Prep           2:14.60    2:15.01        
                  29.73     1:03.15 (33.42)     1:38.96 (35.81)     2:15.01 (36.05)
B - Final
  9 Palmer, Daniel            07 Tampa Prep           2:17.85    2:14.96        
                  31.30     1:05.89 (34.59)     1:41.50 (35.61)     2:14.96 (33.46)
 10 Allen, Quinton            SO ClwtrCentrCath       2:22.28    2:16.56        
                  31.89     1:07.28 (35.39)     1:43.20 (35.92)     2:16.56 (33.36)
 11 Zuspan, Elijah            10 Robinson             2:16.20    2:17.35        
                  30.67     1:05.82 (35.15)     1:42.44 (36.62)     2:17.35 (34.91)
 12 Florianovich, Danila         Lennard              2:15.77    2:18.26        
                  30.92     1:05.53 (34.61)     1:42.78 (37.25)     2:18.26 (35.48)
 13 Palasti, Keegan           11 G. Steinbrenner      2:21.07    2:19.09        
                  30.60     1:05.69 (35.09)     1:42.80 (37.11)     2:19.09 (36.29)
 14 Dolly, Michael            10 G. Steinbrenner      2:23.53    2:19.17        
                  31.92     1:07.53 (35.61)     1:44.38 (36.85)     2:19.17 (34.79)
 15 Thomas, Brett                Robinson             2:22.71    2:20.11        
                  31.96     1:07.76 (35.80)     1:45.27 (37.51)     2:20.11 (34.84)
 16 Ross, Matt                JR ClwtrCentrCath       2:23.36    2:22.94        
                  31.56     1:08.27 (36.71)     1:46.85 (38.58)     2:22.94 (36.09)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:33.83        2009 Tom Schields, Edison, HuntingtonBchCA      
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:39.92  AA-A
                1:41.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Will              12 Berkley Prep         1:46.81    1:53.70        
                  25.70       54.44 (28.74)     1:24.34 (29.90)     1:53.70 (29.36)
  2 Weinbren, Nathan          12 Berkley Prep         2:04.05    2:00.98        
                  26.67       56.96 (30.29)     1:29.14 (32.18)     2:00.98 (31.84)
  3 Franzese, Ryan             8 Berkley Prep         2:06.97    2:03.88        
                  27.27       58.38 (31.11)     1:31.55 (33.17)     2:03.88 (32.33)
  4 Keane, Harrison            8 Berkley Prep         2:03.94    2:05.12        
                  28.13       59.74 (31.61)     1:32.89 (33.15)     2:05.12 (32.23)
  5 Black, Will               09 Tampa Prep           2:07.88    2:05.67        
                  26.41       57.19 (30.78)     1:31.51 (34.32)     2:05.67 (34.16)
  6 Ward, Michael             10 G. Steinbrenner      2:10.31    2:06.88        
                  27.41     1:00.15 (32.74)     1:34.23 (34.08)     2:06.88 (32.65)
  7 Lee, Fuijae               SR ClwtrCentrCath       2:10.87    2:12.52        
                  28.32     1:01.03 (32.71)     1:36.08 (35.05)     2:12.52 (36.44)
  8 Skjaerpe, Oscar           FR Tampa Prep           2:16.53    2:14.60        
                  29.55     1:02.74 (33.19)     1:38.75 (36.01)     2:14.60 (35.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Florianovich, Danila         Lennard              2:19.38    2:15.77        
                  29.84     1:03.51 (33.67)     1:39.21 (35.70)     2:15.77 (36.56)
 10 Zuspan, Elijah            10 Robinson             2:18.94    2:16.20        
                  30.33     1:04.15 (33.82)     1:40.35 (36.20)     2:16.20 (35.85)
 11 Palmer, Daniel            07 Tampa Prep           2:21.08    2:17.85        
                  31.14     1:06.48 (35.34)     1:43.34 (36.86)     2:17.85 (34.51)
 12 Palasti, Keegan           11 G. Steinbrenner      2:22.61    2:21.07        
                1:05.63     1:43.08 (37.45)     2:21.04 (37.96)      2:21.07 (0.03)
 13 Allen, Quinton            SO ClwtrCentrCath       2:30.06    2:22.28        
                  33.14     1:09.10 (35.96)     1:46.15 (37.05)     2:22.28 (36.13)
 14 Thomas, Brett                Robinson             2:27.72    2:22.71        
                  31.34     1:07.33 (35.99)   2:22.71 (1:15.38)         2:22.71 ( )
 15 Ross, Matt                JR ClwtrCentrCath       2:34.69    2:23.36        
                  31.30     1:08.40 (37.10)     1:47.15 (38.75)     2:23.36 (36.21)
 16 Dolly, Michael            10 G. Steinbrenner      2:23.00    2:23.53        
                  31.74     1:06.96 (35.22)     1:45.26 (38.30)     2:23.53 (38.27)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gross, Benjamin           11 Robinson             2:32.66    2:29.97        
                  32.60   2:29.97 (1:57.37)         2:29.97 ( )                    
 18 Ellis, Tyler              12 Robinson             2:31.38    2:30.21        
                  32.28   1:49.41 (1:17.13)     2:30.21 (40.80)         2:30.21 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stewart, Patrick          11 Tampa Prep           2:37.25    2:31.95        
                  31.44     1:08.44 (37.00)     1:50.33 (41.89)     2:31.95 (41.62)
 -- Stepic, Ryan              12 G. Steinbrenner      2:40.82         NS        
 -- Neat, Kirtland               Middleton            3:24.10         NS        
                1:37.55   3:29.52 (1:51.97)                                        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carideo, Emily               Tampa Prep           2:19.83    2:20.01        
                  30.63     1:05.63 (35.00)     1:48.31 (42.68)     2:20.01 (31.70)
  2 Campo, Hannah             08 Tampa Prep           2:26.47    2:27.34        
                  32.10     1:08.89 (36.79)     1:53.40 (44.51)     2:27.34 (33.94)
  3 Myers, Anne               07 Tampa Prep           2:30.37    2:30.87        
                  33.14     1:11.29 (38.15)     1:55.93 (44.64)     2:30.87 (34.94)
  4 Haas, Aubrey              SO ClwtrCentrCath       2:36.40    2:34.20        
                  34.15     1:12.85 (38.70)     1:59.31 (46.46)     2:34.20 (34.89)
  5 Vancavage, Karis          10 Robinson             2:35.91    2:36.60        
                  33.71     1:12.96 (39.25)     2:02.08 (49.12)     2:36.60 (34.52)
  6 Strasen, Allyson          11 Robinson             2:37.30    2:36.67        
                  35.10     1:15.61 (40.51)     2:02.27 (46.66)     2:36.67 (34.40)
  7 Pacheco, Dara             11 G. Steinbrenner      2:34.98    2:36.71        
                  33.59     1:12.30 (38.71)     2:01.88 (49.58)     2:36.71 (34.83)
  8 Desena, Nicole            10 G. Steinbrenner      2:38.31    2:37.40        
                  34.15     1:12.26 (38.11)     2:02.34 (50.08)     2:37.40 (35.06)
B - Final
  9 Manley, Marinna           12 G. Steinbrenner      2:41.47    2:39.03        
                  34.34     1:14.69 (40.35)     2:01.35 (46.66)     2:39.03 (37.68)
 10 Straley, Catharine        SO Berkley Prep         2:44.22    2:42.96        
                  33.27     1:15.60 (42.33)     2:05.78 (50.18)     2:42.96 (37.18)
 11 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep           2:44.34    2:49.48        
                  36.10     1:16.86 (40.76)     2:11.01 (54.15)     2:49.48 (38.47)
 12 Lovera, Maria             SR ClwtrCentrCath       2:53.37    2:55.11        
                  37.00     1:22.70 (45.70)     2:16.21 (53.51)     2:55.11 (38.90)
 13 Sledge, Rachel            10 Academy              3:02.25    2:56.04        
                  37.50     1:22.99 (45.49)     2:13.94 (50.95)     2:56.04 (42.10)
 14 Sidlasky, Macey           10 G. Steinbrenner      3:07.16    3:00.33        
                  36.83     1:28.27 (51.44)     2:20.93 (52.66)     3:00.33 (39.40)
 15 Sepe, Cristina            SO ClwtrCentrCath       3:11.42    3:02.70        
                  36.78     1:27.57 (50.79)     2:19.71 (52.14)     3:02.70 (42.99)
 16 Depew, Bekka              12 Berkley Prep         3:14.70    3:16.93        
                  42.38     1:32.95 (50.57)   2:33.12 (1:00.17)     3:16.93 (43.81)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:04.00  AA-A
                2:06.13  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carideo, Emily               Tampa Prep           2:15.18    2:19.83        
                  29.47     1:05.45 (35.98)     1:47.89 (42.44)     2:19.83 (31.94)
  2 Campo, Hannah             08 Tampa Prep           2:25.55    2:26.47        
                  31.19     1:07.07 (35.88)     1:51.48 (44.41)     2:26.47 (34.99)
  3 Myers, Anne               07 Tampa Prep           2:34.55    2:30.37        
                  33.05     1:10.55 (37.50)     1:55.70 (45.15)     2:30.37 (34.67)
  4 Pacheco, Dara             11 G. Steinbrenner      2:37.21    2:34.98        
                  32.86     1:11.90 (39.04)     2:00.72 (48.82)     2:34.98 (34.26)
  5 Vancavage, Karis          10 Robinson             2:41.47    2:35.91        
                  33.37     1:12.79 (39.42)     2:01.12 (48.33)     2:35.91 (34.79)
  6 Haas, Aubrey              SO ClwtrCentrCath       2:33.66    2:36.40        
                  33.02     1:11.60 (38.58)     1:59.43 (47.83)     2:36.40 (36.97)
  7 Strasen, Allyson          11 Robinson             2:35.60    2:37.30        
                  33.74     1:15.31 (41.57)     2:01.23 (45.92)     2:37.30 (36.07)
  8 Desena, Nicole            10 G. Steinbrenner      2:39.06    2:38.31        
                  34.05     1:13.25 (39.20)     2:03.29 (50.04)     2:38.31 (35.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Manley, Marinna           12 G. Steinbrenner      2:40.23    2:41.47        
                  36.23     1:17.91 (41.68)     2:04.34 (46.43)     2:41.47 (37.13)
 10 Straley, Catharine        SO Berkley Prep         2:45.38    2:44.22        
                  34.15     1:16.62 (42.47)     2:07.59 (50.97)     2:44.22 (36.63)
 11 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep           2:45.32    2:44.34        
                  34.91     1:13.39 (38.48)     2:05.65 (52.26)     2:44.34 (38.69)
 12 Lovera, Maria             SR ClwtrCentrCath       2:51.09    2:53.37        
                  35.82     1:19.56 (43.74)     2:12.75 (53.19)     2:53.37 (40.62)
 13 Sledge, Rachel            10 Academy              2:56.40    3:02.25        
                  37.98     1:25.45 (47.47)     2:17.97 (52.52)     3:02.25 (44.28)
 14 Sidlasky, Macey           10 G. Steinbrenner      2:50.12    3:07.16        
                  40.34     1:31.52 (51.18)     2:24.97 (53.45)     3:07.16 (42.19)
 15 Sepe, Cristina            SO ClwtrCentrCath       3:05.00    3:11.42        
                  35.77     1:29.03 (53.26)     2:26.55 (57.52)     3:11.42 (44.87)
 16 Depew, Bekka              12 Berkley Prep         3:10.99    3:14.70        
                  41.94     1:31.73 (49.79)     2:29.79 (58.06)     3:14.70 (44.91)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kitzis, Paige             12 Strawberry Crest     3:15.00    3:22.25        
                  43.78     1:33.66 (49.88)   2:37.20 (1:03.54)     3:22.25 (45.05)
 18 Horan, Kerry               6 Berkley Prep         3:15.00    3:26.97        
                  52.24     1:44.15 (51.91)     2:44.09 (59.94)     3:26.97 (42.88)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lay, Kennison             11 Berkley Prep         2:59.54         DQ        
 -- Riehow, Bethany           11 Strawberry Crest     3:28.00         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:43.43        2010 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Skjaerpe, Rasmus          FR Tampa Prep           2:02.99    1:59.90        
                  25.56       55.30 (29.74)     1:30.95 (35.65)     1:59.90 (28.95)
  2 Hatoum, Andreas           12 Berkley Prep         2:12.22    2:06.38        
                  26.43       59.62 (33.19)     1:36.36 (36.74)     2:06.38 (30.02)
  3 Thatch, Eric              SR ClwtrCentrCath       2:13.22    2:10.05        
                  27.83     1:00.72 (32.89)     1:41.24 (40.52)     2:10.05 (28.81)
  4 Mayer, Chase              09 Berkley Prep         2:16.52    2:10.13        
                  28.10     1:01.14 (33.04)     1:41.45 (40.31)     2:10.13 (28.68)
  5 Blustein, Alex            FR Tampa Prep           2:12.40    2:12.07        
                  28.85     1:01.77 (32.92)     1:40.59 (38.82)     2:12.07 (31.48)
  6 West, William             10 G. Steinbrenner      2:17.82    2:15.42        
                  29.49     1:05.58 (36.09)     1:43.83 (38.25)     2:15.42 (31.59)
  7 Soliman, Adam             11 Berkley Prep         2:16.10    2:17.89        
                  29.46     1:05.03 (35.57)     1:45.99 (40.96)     2:17.89 (31.90)
  8 Wisecarver, Cole           9 Strawberry Crest     2:19.67    2:21.29        
                  29.24     1:04.79 (35.55)     1:47.98 (43.19)     2:21.29 (33.31)
B - Final
  9 Sparks, Alexander         10 Robinson             2:24.17    2:23.58        
                  33.92     1:10.05 (36.13)     1:51.56 (41.51)     2:23.58 (32.02)
 10 Villavisanis, Dillan       9 Academy              2:24.87    2:25.53        
                  33.02     1:12.26 (39.24)     1:52.48 (40.22)     2:25.53 (33.05)
 11 Patterson, Wade           08 Berkley Prep         2:36.48    2:35.35        
                  32.90     1:14.91 (42.01)     2:00.31 (45.40)     2:35.35 (35.04)
 12 Carter, Robert            09 Tampa Prep           2:27.34    2:35.53        
                  30.15     1:09.92 (39.77)     1:55.59 (45.67)     2:35.53 (39.94)
 13 Hourigan, Conner          FR ClwtrCentrCath       2:49.33    2:47.69        
                  35.07     1:16.84 (41.77)     2:11.53 (54.69)     2:47.69 (36.16)
 14 Pissourios, Christopher   11 G. Steinbrenner      2:50.76    2:47.91        
                  34.83     1:17.70 (42.87)     2:08.14 (50.44)     2:47.91 (39.77)
 15 Douglas, Tanner            9 Bayshore             2:49.26    2:48.33        
                  37.27     1:19.49 (42.22)     2:11.83 (52.34)     2:48.33 (36.50)
 16 Laurain, Chase             9 G. Steinbrenner      3:03.85    2:56.28        
                  36.91     1:28.14 (51.23)     2:18.62 (50.48)     2:56.28 (37.66)
C - Final
 -- Zuspan, Elijah            10 Robinson             2:42.66         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:43.43        2010 David Nolan, Hershey, Hershey, PA          
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:52.14  AA-A
                1:54.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skjaerpe, Rasmus          FR Tampa Prep           1:57.58    2:02.99        
                  26.37       58.47 (32.10)     1:36.60 (38.13)     2:02.99 (26.39)
  2 Hatoum, Andreas           12 Berkley Prep         2:05.77    2:12.22        
                  28.55     1:03.99 (35.44)     1:41.65 (37.66)     2:12.22 (30.57)
  3 Blustein, Alex            FR Tampa Prep           2:06.57    2:12.40        
                  28.51     1:01.68 (33.17)     1:41.25 (39.57)     2:12.40 (31.15)
  4 Thatch, Eric              SR ClwtrCentrCath       2:05.67    2:13.22        
                  27.95     1:01.03 (33.08)     1:41.86 (40.83)     2:13.22 (31.36)
  5 Soliman, Adam             11 Berkley Prep         2:17.11    2:16.10        
                  29.67     1:04.64 (34.97)     1:44.13 (39.49)     2:16.10 (31.97)
  6 Mayer, Chase              09 Berkley Prep         2:12.41    2:16.52        
                  27.97     1:02.72 (34.75)     1:44.19 (41.47)     2:16.52 (32.33)
  7 West, William             10 G. Steinbrenner      2:18.41    2:17.82        
                  30.19     1:05.40 (35.21)     1:44.40 (39.00)     2:17.82 (33.42)
  8 Wisecarver, Cole           9 Strawberry Crest     2:19.00    2:19.67        
                  28.77     1:04.12 (35.35)     1:46.87 (42.75)     2:19.67 (32.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sparks, Alexander         10 Robinson             2:22.72    2:24.17        
                  33.69     1:09.82 (36.13)     1:51.92 (42.10)     2:24.17 (32.25)
 10 Villavisanis, Dillan       9 Academy              2:26.05    2:24.87        
                  33.04     1:11.73 (38.69)     1:51.52 (39.79)     2:24.87 (33.35)
 11 Carter, Robert            09 Tampa Prep           2:35.66    2:27.34        
                  29.82     1:09.41 (39.59)     1:52.67 (43.26)     2:27.34 (34.67)
 12 Patterson, Wade           08 Berkley Prep         2:40.60    2:36.48        
                  32.85     1:15.68 (42.83)     2:00.97 (45.29)     2:36.48 (35.51)
 13 Zuspan, Elijah            10 Robinson             2:41.63    2:42.66        
                  34.18     1:15.79 (41.61)     2:03.76 (47.97)     2:42.66 (38.90)
 14 Douglas, Tanner            9 Bayshore             3:00.52    2:49.26        
                  37.01     1:21.18 (44.17)     2:11.00 (49.82)     2:49.26 (38.26)
 15 Hourigan, Conner          FR ClwtrCentrCath       2:51.90    2:49.33        
                  34.10     1:16.91 (42.81)     2:12.30 (55.39)     2:49.33 (37.03)
 16 Pissourios, Christopher   11 G. Steinbrenner      2:53.61    2:50.76        
                  34.15     1:16.15 (42.00)     2:08.22 (52.07)     2:50.76 (42.54)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Laurain, Chase             9 G. Steinbrenner      2:54.12    3:03.85        
                  39.46     1:28.76 (49.30)     2:23.88 (55.12)     3:03.85 (39.97)
 18 Cuevas, Kyle                 Lennard              3:17.06    3:04.93        
                  34.38     1:22.84 (48.46)     2:21.85 (59.01)     3:04.93 (43.08)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gupta, Akash               9 Academy              3:05.90    3:05.23        
                  37.38     1:28.02 (50.64)     2:22.70 (54.68)     3:05.23 (42.53)
 -- Waldron, Colin            10 Tampa Prep           2:30.13         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Werdine, Rebecca          JR Tampa Prep             24.19      24.66        
  2 Waite, Carylyn            FR Tampa Prep             25.28      25.60        
  3 Martin, Kristin           11 Tampa Catholic         26.12      25.90        
  4 Carter, Katie             10 Tampa Prep             26.39      26.53        
  5 Holland, Samantha         11 G. Steinbrenner        26.63      26.71        
  6 Soulliere, Shea           11 CalvaryChristian       27.48      27.29        
  7 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep             26.95      27.42        
  8 Bie, Linzy                JR ClwtrCentrCath         27.70      27.72        
B - Final
  9 Woss, Katherine           11 Strawberry Crest       27.90      27.46        
 10 Moreno, Saraluz           12 Robinson               28.30      27.94        
 11 Chancey, Elle              7 Berkley Prep           28.10      27.98        
 12 Jacobus, Kim              12 Berkley Prep           29.23      28.41        
 13 Bradley, Savannah         10 Strawberry Crest       28.37      28.46        
 14 Carmenate, Raiza          11 G. Steinbrenner        28.69      29.03        
 15 Moothedan, Priayanca      12 G. Steinbrenner        28.53      29.11        
 16 Parsons, Kelby            12 G. Steinbrenner        29.53      30.32        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.53  AA-A
                23.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Werdine, Rebecca          JR Tampa Prep             23.89      24.19        
  2 Waite, Carylyn            FR Tampa Prep             24.78      25.28        
  3 Martin, Kristin           11 Tampa Catholic         25.52      26.12        
  4 Carter, Katie             10 Tampa Prep             26.20      26.39        
  5 Holland, Samantha         11 G. Steinbrenner        27.24      26.63        
  6 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep             27.54      26.95        
  7 Soulliere, Shea           11 CalvaryChristian       27.13      27.48        
  8 Bie, Linzy                JR ClwtrCentrCath         27.44      27.70        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woss, Katherine           11 Strawberry Crest       28.00      27.90        
 10 Chancey, Elle              7 Berkley Prep           27.40      28.10        
 11 Moreno, Saraluz           12 Robinson               27.69      28.30        
 12 Bradley, Savannah         10 Strawberry Crest       28.79      28.37        
 13 Moothedan, Priayanca      12 G. Steinbrenner        27.91      28.53        
 14 Carmenate, Raiza          11 G. Steinbrenner        29.01      28.69        
 15 Jacobus, Kim              12 Berkley Prep           29.06      29.23        
 16 Parsons, Kelby            12 G. Steinbrenner        29.83      29.53        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bering, Bailey            11 Strawberry Crest       29.00      29.67        
 18 de Lelys, Victoria        12 Robinson               28.69      29.72        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lindhart, Bree            11 Robinson               30.40      29.83        
 20 Steinhardt, Suzie         JR ClwtrCentrCath         31.31      29.93        
 21 Cura, Laryn               11 Berkley Prep           31.40      30.00        
 22 Smart, Amanda              9 Berkley Prep           30.52      30.40        
 23 Yost, Lauryn              11 CalvaryChristian       29.95      30.41        
 24 Danielson, Aubrey         SR ClwtrCentrCath         29.52      30.42        
 25 Plouchen, Shelby          11 Tampa Catholic         30.00      33.29        
 26 Michael, Mary             11 CalvaryChristian       33.54      33.82        
 27 McNeff, Tessa             11 Lennard                34.33      33.94        
 28 van Nortwick, Niki        11 CalvaryChristian       33.42      34.04        
 29 Castellvi, Katie          11 Tampa Catholic         35.62      35.14        
 30 Wilson, Ashton            11 Strawberry Crest       34.00      35.52        
 31 Griffin, Caitlin          12 Robinson               35.49      36.06        
 32 Lewis, Autumn             11 Lennard                35.59      36.12        
 33 Bordner, Joy               9 Lennard                37.28      36.21        
 34 DeMaio, Niki              SO ClwtrCentrCath         38.69      37.10        
 35 Weimer, Sheila            10 Lennard                36.60      37.84        
 36 Thomas, Nia-Nicole           Middleton              35.10      39.34        
 37 Fields, Samantha             Middleton              52.10      51.79        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.91  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nolte, John               10 Robinson               22.15      21.89 AA-C   
  2 Brown, Jared              JR ClwtrCentrCath         22.81      22.61 AA-C   
  3 Bandes, Alex              12 Berkley Prep           22.99      22.82 AA-C   
  4 Kunkel, Jake              12 G. Steinbrenner        23.00      23.10 AA-C   
  5 Bandes, Zack              12 Berkley Prep           23.46      23.22 AA-C   
  6 Haas, Justin              SR ClwtrCentrCath         23.36      23.38 AA-C   
  7 McCargar, Elwyn           12 Robinson               23.75      23.57 AA-C   
  8 Moskovitz, Simon          11 Berkley Prep           24.01      23.96 AA-C   
B - Final
  9 Suddath, Luke             12 G. Steinbrenner        24.86      23.93 AA-C   
 10 House, Steven             11 Tampa Prep             24.73      24.37 AA-C   
 11 Doobay, Brad              10 Tampa Prep             24.57      24.69 AA-C   
 12 Patel, Rushie             10 Tampa Prep             25.27      25.32 AA-C   
 13 Mattox, Rhett             SR ClwtrCentrCath         24.91      25.63 AA-C   
 14 Habib, David              SR ClwtrCentrCath         25.26      25.64 AA-C   
 15 Felts, Banjamin           10 Tampa Catholic         25.30      25.93 AA-C   
 16 Smaus, Stephan            12 Robinson               25.33      26.12 AA-C   
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.43        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 20.11        2009 Michael Saco, Miami Palmetto, Miami          
                20.91  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nolte, John               10 Robinson               22.00      22.15 AA-C   
  2 Brown, Jared              JR ClwtrCentrCath         23.30      22.81 AA-C   
  3 Bandes, Alex              12 Berkley Prep           22.75      22.99 AA-C   
  4 Kunkel, Jake              12 G. Steinbrenner        23.41      23.00 AA-C   
  5 Haas, Justin              SR ClwtrCentrCath         23.66      23.36 AA-C   
  6 Bandes, Zack              12 Berkley Prep           22.89      23.46 AA-C   
  7 McCargar, Elwyn           12 Robinson               24.10      23.75 AA-C   
  8 Moskovitz, Simon          11 Berkley Prep           23.50      24.01 AA-C   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doobay, Brad              10 Tampa Prep             27.01      24.57 AA-C   
 10 House, Steven             11 Tampa Prep             25.56      24.73 AA-C   
 11 Suddath, Luke             12 G. Steinbrenner        25.92      24.86 AA-C   
 12 Mattox, Rhett             SR ClwtrCentrCath         24.77      24.91 AA-C   
 13 Habib, David              SR ClwtrCentrCath         25.62      25.26 AA-C   
 14 Patel, Rushie             10 Tampa Prep             25.67      25.27 AA-C   
 15 Felts, Banjamin           10 Tampa Catholic         25.18      25.30 AA-C   
 16 Smaus, Stephan            12 Robinson               24.93      25.33 AA-C   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dragna, Peter             10 Tampa Prep             26.99      25.71 AA-C   
 18 Dienes, Alexander         11 Bayshore               27.24      26.03 AA-C   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Felder, Robert            11 Berkley Prep           26.38      26.52 AA-C   
 20 McMurray, Craig           12 Tampa Catholic         27.50      26.79 AA-C   
 21 LePochat, Anthony         11 Strawberry Crest       27.00      26.80 AA-C   
 22 Zinckgraf, Brennan        11 G. Steinbrenner        26.91      27.31 AA-C   
 23 Livernois, Mark           12 Strawberry Crest       27.00      27.44 AA-C   
 24 Humenansky, Jordan         7 Bayshore               29.86      27.47 AA-C   
 25 Shuter, Taylor            12 G. Steinbrenner        27.14      27.55 AA-C   
 26 Thompson, Kyle               Middleton              29.88      28.51 AA-C   
 27 Kim-Lee, Ryan             10 Robinson               29.04      29.25 AA-C   
 28 Roberts, Andrew              Lennard                33.63      31.49 AA-C   
 29 Caldevilla, Jacob          9 Tampa Catholic         40.77      35.37 AA-C   
 30 Gibson, Dand                 Middleton              37.58      36.78 AA-C   
 31 Noceda, Victor            10 CalvaryChristian       40.56      36.88 AA-C   
 32 Rhoden, Milne              9 Tampa Catholic         30.90      37.85 AA-C   
 33 Moreau, Nathaniel            Middleton              35.10      40.40 AA-C   
 34 Taveras, Wilmy               Lennard                45.25      44.37 AA-C   
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Everson-Saji, Hanna       06 Berkley Prep          328.70     371.15        
  2 Punzak, Stephanie          7 Berkley Prep          312.05     366.65        
  3 Selesznick, Ruth          10 Robinson                  NT     362.75        
  4 Potts, Nikki               9 Berkley Prep          324.75     342.35        
  5 Siegman, Mara             08 Tampa Prep                NT     244.50        
  6 Giammarco, Gabriella       8 Berkley Prep          252.30     233.85        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Giorgi             11 G. Steinbrenner           NT     399.20        
  2 Potts, Jesse              06 Berkley Prep          296.90     323.55        
  3 Thompson, Kyle               Middleton                 NT     317.05        
  4 Rauft-Lomano, Anthony      9 Berkley Prep          239.80     287.90        
  5 Takemoto, Kevin           08 Tampa Prep                NT     277.55        
  6 Sigety, Alex              10 Tampa Prep                NT     250.70        
 -- Pittman, Evan             06 Tampa Prep                NT         DQ        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Siewert, Emma             JR Tampa Prep           1:00.38    1:01.64        
                  28.97     1:01.64 (32.67)                                        
  2 Spada, Rosalie            JR Tampa Prep           1:04.10    1:03.10        
                  30.13     1:03.10 (32.97)                                        
  3 Cramer, Carrie            JR ClwtrCentrCath       1:04.98    1:04.10        
                  29.66     1:04.10 (34.44)                                        
  4 Campo, Hannah             08 Tampa Prep           1:07.39    1:09.36        
                  32.53     1:09.36 (36.83)                                        
  5 Moothedan, Priayanca      12 G. Steinbrenner      1:10.48    1:10.29        
                  32.61     1:10.29 (37.68)                                        
  6 Straley, Catharine        SO Berkley Prep         1:14.97    1:13.53        
                  33.56     1:13.53 (39.97)                                        
  7 Pacheco, Dara             11 G. Steinbrenner      1:11.88    1:13.65        
                  34.28     1:13.65 (39.37)                                        
  8 Skjaerpe, Astrid          08 Tampa Prep           1:15.61    1:16.25        
                  33.42     1:16.25 (42.83)                                        
B - Final
  9 Scalamogna, Aliya         JR ClwtrCentrCath       1:16.32    1:15.31        
                  34.35     1:15.31 (40.96)                                        
 10 Zayas, Brittany           12 Tampa Catholic       1:17.97    1:17.02        
                  35.61     1:17.02 (41.41)                                        
 11 Lay, Kennison             11 Berkley Prep         1:19.85    1:17.81        
                  35.05     1:17.81 (42.76)                                        
 12 Strasen, Allyson          11 Robinson             1:15.82    1:18.67        
                  35.93     1:18.67 (42.74)                                        
 13 Sidlasky, Macey           10 G. Steinbrenner      1:19.56    1:19.41        
                  37.75     1:19.41 (41.66)                                        
 14 Sepe, Cristina            SO ClwtrCentrCath       1:21.42    1:21.00        
                  37.67     1:21.00 (43.33)                                        
 15 Woss, Katherine           11 Strawberry Crest     1:18.28    1:21.11        
                  35.29     1:21.11 (45.82)                                        
 16 Hession, Kaylee           11 G. Steinbrenner      1:29.83    1:30.66        
                  42.06     1:30.66 (48.60)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski, Heritage, Plantation     
                55.48  AA-A
                56.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siewert, Emma             JR Tampa Prep             57.14    1:00.38        
                  27.96     1:00.38 (32.42)                                        
  2 Spada, Rosalie            JR Tampa Prep           1:03.46    1:04.10        
                  30.32     1:04.10 (33.78)                                        
  3 Cramer, Carrie            JR ClwtrCentrCath       1:02.53    1:04.98        
                  29.95     1:04.98 (35.03)                                        
  4 Campo, Hannah             08 Tampa Prep           1:03.87    1:07.39        
                  31.57     1:07.39 (35.82)                                        
  5 Moothedan, Priayanca      12 G. Steinbrenner      1:10.52    1:10.48        
                  32.49     1:10.48 (37.99)                                        
  6 Pacheco, Dara             11 G. Steinbrenner      1:10.15    1:11.88        
                  33.40     1:11.88 (38.48)                                        
  7 Straley, Catharine        SO Berkley Prep         1:15.43    1:14.97        
                  34.16     1:14.97 (40.81)                                        
  8 Skjaerpe, Astrid          08 Tampa Prep           1:16.65    1:15.61        
                  33.42     1:15.61 (42.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Strasen, Allyson          11 Robinson             1:13.00    1:15.82        
                  35.22     1:15.82 (40.60)                                        
 10 Scalamogna, Aliya         JR ClwtrCentrCath       1:18.12    1:16.32        
                  35.68     1:16.32 (40.64)                                        
 11 Zayas, Brittany           12 Tampa Catholic       1:16.27    1:17.97        
                  35.17     1:17.97 (42.80)                                        
 12 Woss, Katherine           11 Strawberry Crest     1:18.00    1:18.28        
                  34.48     1:18.28 (43.80)                                        
 13 Sidlasky, Macey           10 G. Steinbrenner      1:15.52    1:19.56        
                  37.16     1:19.56 (42.40)                                        
 14 Lay, Kennison             11 Berkley Prep         1:17.54    1:19.85        
                  36.39     1:19.85 (43.46)                                        
 15 Sepe, Cristina            SO ClwtrCentrCath       1:25.72    1:21.42        
                  36.67     1:21.42 (44.75)                                        
 16 Hession, Kaylee           11 G. Steinbrenner      1:22.71    1:29.83        
                  41.74     1:29.83 (48.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Philipoom, Jade           10 Strawberry Crest     1:37.00    1:32.84        
                  41.26     1:32.84 (51.58)                                        
 18 Nicker, Bree               8 Berkley Prep         1:34.59    1:33.42        
                  41.91     1:33.42 (51.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Depew, Bekka              12 Berkley Prep         1:35.71    1:41.49        
                  43.63     1:41.49 (57.86)                                        
 20 Alvis, Kendra             10 Strawberry Crest     1:56.00    1:45.85        
                  48.85     1:45.85 (57.00)                                        
 21 Mills, Billie             12 Robinson             1:51.71    1:50.17        
                  48.00   1:50.17 (1:02.17)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Skjaerpe, Rasmus          FR Tampa Prep             54.48      54.78        
                  25.21       54.78 (29.57)                                        
  2 Campo, Gregory            FR Tampa Prep             58.01      56.87        
                  26.33       56.87 (30.54)                                        
  3 Heath, Tyler               8 Bayshore               58.27      57.14        
                  27.14       57.14 (30.00)                                        
  4 Kunkel, Jake              12 G. Steinbrenner        58.84      58.79        
                  26.88       58.79 (31.91)                                        
  5 Bandes, Alex              12 Berkley Prep         1:00.18      58.86        
                  26.48       58.86 (32.38)                                        
  6 Haas, Justin              SR ClwtrCentrCath       1:00.67      59.47        
                  27.82       59.47 (31.65)                                        
  7 House, Steven             11 Tampa Prep           1:04.16    1:04.23        
                  28.68     1:04.23 (35.55)                                        
  8 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           1:02.38    1:04.51        
                  28.96     1:04.51 (35.55)                                        
B - Final
  9 Wisecarver, Cole           9 Strawberry Crest     1:04.25    1:05.39        
                  30.68     1:05.39 (34.71)                                        
 10 Hancock, Charles          11 Berkley Prep         1:10.01    1:06.82        
                  30.03     1:06.82 (36.79)                                        
 11 Patterson, Wade           08 Berkley Prep         1:11.01    1:10.78        
                  32.83     1:10.78 (37.95)                                        
 12 Ducatelli, Alex            8 Berkley Prep         1:13.53    1:13.34        
                  34.65     1:13.34 (38.69)                                        
 13 Thomas, Brett                Robinson             1:18.04    1:17.68        
                  33.01     1:17.68 (44.67)                                        
 14 Cockream, Jish            10 Strawberry Crest     1:19.15    1:19.59        
                  33.82     1:19.59 (45.77)                                        
 15 Gupta, Akash               9 Academy              1:26.82    1:24.04        
                  37.73     1:24.04 (46.31)                                        
 16 Garner, Joshoa               Lennard              1:28.17    1:27.62        
                  37.76     1:27.62 (49.86)                                        
C - Final
 -- Czaicki, Arthur           JR ClwtrCentrCath       1:08.30         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.08        2009 Sean Fletcher,Madison, Vienna,VA             
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                49.93  AA-A
                50.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skjaerpe, Rasmus          FR Tampa Prep             53.84      54.48        
                  25.16       54.48 (29.32)                                        
  2 Campo, Gregory            FR Tampa Prep             56.47      58.01        
                  26.94       58.01 (31.07)                                        
  3 Heath, Tyler               8 Bayshore               59.65      58.27        
                  27.52       58.27 (30.75)                                        
  4 Kunkel, Jake              12 G. Steinbrenner        56.97      58.84        
                  27.11       58.84 (31.73)                                        
  5 Bandes, Alex              12 Berkley Prep           58.11    1:00.18        
                  27.15     1:00.18 (33.03)                                        
  6 Haas, Justin              SR ClwtrCentrCath         57.98    1:00.67        
                  27.53     1:00.67 (33.14)                                        
  7 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           1:04.22    1:02.38        
                  28.55     1:02.38 (33.83)                                        
  8 House, Steven             11 Tampa Prep           1:06.43    1:04.16        
                  29.14     1:04.16 (35.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wisecarver, Cole           9 Strawberry Crest     1:02.57    1:04.25        
                  29.52     1:04.25 (34.73)                                        
 10 Czaicki, Arthur           JR ClwtrCentrCath       1:10.39    1:08.30        
                  31.06     1:08.30 (37.24)                                        
 11 Hancock, Charles          11 Berkley Prep         1:10.73    1:10.01        
                  30.65     1:10.01 (39.36)                                        
 12 Patterson, Wade           08 Berkley Prep         1:12.30    1:11.01        
                  32.82     1:11.01 (38.19)                                        
 13 Ducatelli, Alex            8 Berkley Prep         1:16.71    1:13.53        
                  33.57     1:13.53 (39.96)                                        
 14 Thomas, Brett                Robinson             1:15.46    1:18.04        
                  31.87     1:18.04 (46.17)                                        
 15 Cockream, Jish            10 Strawberry Crest     1:17.00    1:19.15        
                  33.56     1:19.15 (45.59)                                        
 16 Gupta, Akash               9 Academy              1:32.56    1:26.82        
                  39.18     1:26.82 (47.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garner, Joshoa               Lennard              1:34.37    1:28.17        
                  37.92     1:28.17 (50.25)                                        
 -- Stepic, Ryan              12 G. Steinbrenner      1:20.41         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Werdine, Rebecca          JR Tampa Prep             53.11      53.40        
                  25.86       53.40 (27.54)                                        
  2 Morrissey, Martha         11 Robinson               59.51      59.82        
                  28.49       59.82 (31.33)                                        
  3 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep             59.69    1:00.06        
                  28.84     1:00.06 (31.22)                                        
  4 Murphy, Natalie           1O Tampa Prep           1:00.54    1:00.95        
                  29.11     1:00.95 (31.84)                                        
  5 Chancey, Elle              7 Berkley Prep         1:01.38    1:02.10        
                  30.07     1:02.10 (32.03)                                        
  6 Moreno, Saraluz           12 Robinson             1:01.40    1:02.97        
                  29.59     1:02.97 (33.38)                                        
  7 Bie, Linzy                JR ClwtrCentrCath       1:02.95    1:03.32        
                  30.11     1:03.32 (33.21)                                        
  8 Young, Alex               06 Tampa Prep           1:02.77    1:04.68        
                  30.76     1:04.68 (33.92)                                        
B - Final
  9 Boyle, Ciara              JR ClwtrCentrCath       1:05.37    1:03.55        
                  30.39     1:03.55 (33.16)                                        
 10 Bering, Bailey            11 Strawberry Crest     1:06.10    1:05.04        
                  31.48     1:05.04 (33.56)                                        
 11 Lindhart, Bree            11 Robinson             1:06.75    1:05.68        
                  31.62     1:05.68 (34.06)                                        
 12 Parsons, Kelby            12 G. Steinbrenner      1:05.54    1:05.97        
                  31.90     1:05.97 (34.07)                                        
 13 McMahon, Caroline         SR ClwtrCentrCath       1:07.02    1:06.01        
                  31.58     1:06.01 (34.43)                                        
 14 Hamilton, Samantha         9 G. Steinbrenner      1:05.72    1:06.07        
                  31.42     1:06.07 (34.65)                                        
 15 Prevatt, Amenda           10 Lennard              1:07.05    1:07.10        
                  31.28     1:07.10 (35.82)                                        
 16 Sauban, Taylor            12 G. Steinbrenner      1:06.59    1:08.66        
                  32.69     1:08.66 (35.97)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.33        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND              
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.98  AA-A
                51.87  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Werdine, Rebecca          JR Tampa Prep             52.67      53.11        
                  25.63       53.11 (27.48)                                        
  2 Morrissey, Martha         11 Robinson               59.70      59.51        
                  28.06       59.51 (31.45)                                        
  3 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep           1:01.33      59.69        
                  28.13       59.69 (31.56)                                        
  4 Murphy, Natalie           1O Tampa Prep           1:02.11    1:00.54        
                  29.05     1:00.54 (31.49)                                        
  5 Chancey, Elle              7 Berkley Prep         1:00.65    1:01.38        
                  29.91     1:01.38 (31.47)                                        
  6 Moreno, Saraluz           12 Robinson             1:01.80    1:01.40        
                  29.01     1:01.40 (32.39)                                        
  7 Young, Alex               06 Tampa Prep           1:05.67    1:02.77        
                  30.15     1:02.77 (32.62)                                        
  8 Bie, Linzy                JR ClwtrCentrCath       1:03.42    1:02.95        
                  29.85     1:02.95 (33.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyle, Ciara              JR ClwtrCentrCath       1:06.12    1:05.37        
                  30.84     1:05.37 (34.53)                                        
 10 Parsons, Kelby            12 G. Steinbrenner      1:07.21    1:05.54        
                  31.62     1:05.54 (33.92)                                        
 11 Hamilton, Samantha         9 G. Steinbrenner      1:07.11    1:05.72        
                  31.39     1:05.72 (34.33)                                        
 12 Bering, Bailey            11 Strawberry Crest     1:07.00    1:06.10        
                  31.58     1:06.10 (34.52)                                        
 13 Sauban, Taylor            12 G. Steinbrenner      1:08.44    1:06.59        
                  31.90     1:06.59 (34.69)                                        
 14 Lindhart, Bree            11 Robinson             1:07.94    1:06.75        
                  32.25     1:06.75 (34.50)                                        
 15 McMahon, Caroline         SR ClwtrCentrCath       1:05.67    1:07.02        
                  31.77     1:07.02 (35.25)                                        
 16 Prevatt, Amenda           10 Lennard              1:05.10    1:07.05        
                  30.91     1:07.05 (36.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mongelluzzi, Gina         10 CalvaryChristian     1:08.10    1:07.30        
                  32.23     1:07.30 (35.07)                                        
 18 Michiels, Elena           11 Berkley Prep         1:04.10    1:08.09        
                  32.85     1:08.09 (35.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jacobus, Kim              12 Berkley Prep         1:06.59    1:09.08        
                  32.44     1:09.08 (36.64)                                        
 20 Cura, Laryn               11 Berkley Prep         1:08.13    1:09.15        
                  32.18     1:09.15 (36.97)                                        
 21 Pistone, Marissa           9 Tampa Catholic       1:05.00    1:09.79        
                  33.00     1:09.79 (36.79)                                        
 22 Danielson, Aubrey         SR ClwtrCentrCath       1:07.54    1:10.22        
                  32.75     1:10.22 (37.47)                                        
 23 Resch, Savannah           12 CalvaryChristian     1:09.11    1:11.39        
                  32.95     1:11.39 (38.44)                                        
 24 Laytzn, Christina          9 G. Steinbrenner      1:12.97    1:12.90        
                  33.56     1:12.90 (39.34)                                        
 25 Skidmore, Kayla            9 Lennard              1:12.34    1:13.17        
                  33.70     1:13.17 (39.47)                                        
 26 Zayas, Olivia             11 Tampa Catholic       1:20.00    1:14.71        
                  35.16     1:14.71 (39.55)                                        
 27 Metellus, Vanessa          9 Lennard              1:21.75    1:17.10        
                  35.64     1:17.10 (41.46)                                        
 28 Padilla, Kaitlin          11 Robinson             1:23.84    1:19.52        
                  37.54     1:19.52 (41.98)                                        
 29 Bishop, Rianne            10 Lennard              1:20.53    1:19.73        
                  37.20     1:19.73 (42.53)                                        
 30 Michael, Mary             11 CalvaryChristian     1:20.34    1:20.04        
                  37.08     1:20.04 (42.96)                                        
 31 Stepp, Kayla              12 Strawberry Crest     1:18.00    1:21.21        
                  36.18     1:21.21 (45.03)                                        
 32 Castillo, Sarah           12 Tampa Catholic       1:30.00    1:22.80        
                  38.56     1:22.80 (44.24)                                        
 33 Castillo, Michelle        11 Tampa Catholic       1:30.00    1:23.20        
                1:23.20         1:23.20 ( )                                        
 34 Thomas, Nia-Nicole           Middleton            1:20.19    1:31.74        
                  42.03     1:31.74 (49.71)                                        
 35 Fields, Samantha             Middleton            1:55.10    2:20.18        
                2:20.18         2:20.18 ( )                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.87        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nolte, John               10 Robinson               48.60      47.84        
                  22.77       47.84 (25.07)                                        
  2 Miller, Will              12 Berkley Prep           50.16      49.11        
                  23.59       49.11 (25.52)                                        
  3 Bandes, Zack              12 Berkley Prep           52.11      50.82        
                  24.18       50.82 (26.64)                                        
  4 McCargar, Elwyn           12 Robinson               52.70      52.12        
                  24.82       52.12 (27.30)                                        
  5 Moskovitz, Simon          11 Berkley Prep           54.31      54.31        
                  25.50       54.31 (28.81)                                        
  6 Drelich, John             11 CalvaryChristian       54.35      54.71        
                  26.01       54.71 (28.70)                                        
  7 Franzese, Ryan             8 Berkley Prep           56.91      56.91        
                  27.11       56.91 (29.80)                                        
  8 Smaus, Stephan            12 Robinson               57.68      57.38        
                  27.44       57.38 (29.94)                                        
B - Final
  9 Black, Will               09 Tampa Prep             57.80      55.87        
                  26.55       55.87 (29.32)                                        
 10 Lee, Fuijae               SR ClwtrCentrCath         58.14      56.94        
                  27.10       56.94 (29.84)                                        
 11 Skjaerpe, Oscar           FR Tampa Prep             58.67      58.59        
                  28.22       58.59 (30.37)                                        
 12 Patel, Rushie             10 Tampa Prep             58.20      58.68        
                  28.02       58.68 (30.66)                                        
 13 Palasti, Keegan           11 G. Steinbrenner      1:00.87      59.70        
                  27.92       59.70 (31.78)                                        
 14 Kitzis, Zach               9 Strawberry Crest     1:00.75    1:01.61        
                  29.25     1:01.61 (32.36)                                        
 15 Chiriaco, Winston         SO ClwtrCentrCath       1:01.73    1:01.75        
                  29.66     1:01.75 (32.09)                                        
 16 Lazaro, Andres            SR ClwtrCentrCath       1:03.01    1:03.48        
                1:03.48         1:03.48 ( )                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 42.87        2010 Vlad Morozov, Torrance, Torrance, CA         
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                45.68  AA-A
                46.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nolte, John               10 Robinson               48.40      48.60        
                  23.11       48.60 (25.49)                                        
  2 Miller, Will              12 Berkley Prep           48.90      50.16        
                  24.10       50.16 (26.06)                                        
  3 Bandes, Zack              12 Berkley Prep           50.02      52.11        
                  24.72       52.11 (27.39)                                        
  4 McCargar, Elwyn           12 Robinson               52.88      52.70        
                  25.11       52.70 (27.59)                                        
  5 Moskovitz, Simon          11 Berkley Prep           53.66      54.31        
                  26.03       54.31 (28.28)                                        
  6 Drelich, John             11 CalvaryChristian       55.13      54.35        
                  25.67       54.35 (28.68)                                        
  7 Franzese, Ryan             8 Berkley Prep           56.59      56.91        
                  27.11       56.91 (29.80)                                        
  8 Smaus, Stephan            12 Robinson               58.28      57.68        
                  27.43       57.68 (30.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Black, Will               09 Tampa Prep             56.78      57.80        
                  27.11       57.80 (30.69)                                        
 10 Lee, Fuijae               SR ClwtrCentrCath         56.60      58.14        
                  27.23       58.14 (30.91)                                        
 11 Patel, Rushie             10 Tampa Prep             59.89      58.20        
                  27.44       58.20 (30.76)                                        
 12 Skjaerpe, Oscar           FR Tampa Prep           1:02.11      58.67        
                  27.80       58.67 (30.87)                                        
 13 Kitzis, Zach               9 Strawberry Crest     1:10.00    1:00.75        
                  28.95     1:00.75 (31.80)                                        
 14 Palasti, Keegan           11 G. Steinbrenner      1:05.62    1:00.87        
                  28.61     1:00.87 (32.26)                                        
 15 Chiriaco, Winston         SO ClwtrCentrCath       1:02.20    1:01.73        
                  29.33     1:01.73 (32.40)                                        
 16 Lazaro, Andres            SR ClwtrCentrCath       1:07.44    1:03.01        
                  29.87     1:03.01 (33.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carver, Alec              09 Tampa Prep           1:05.99    1:03.08        
                  30.32     1:03.08 (32.76)                                        
 18 Laurain, Chase             9 G. Steinbrenner      1:03.72    1:03.54        
                  30.74     1:03.54 (32.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ross, Matt                JR ClwtrCentrCath       1:04.48    1:03.56        
                  29.83     1:03.56 (33.73)                                        
 20 Shuter, Taylor            12 G. Steinbrenner      1:06.45    1:03.76        
                  30.09     1:03.76 (33.67)                                        
 21 Douglas, Tanner            9 Bayshore             1:05.50    1:05.14        
                  31.59     1:05.14 (33.55)                                        
 22 Kim-Lee, Ryan             10 Robinson             1:06.78    1:06.18        
                  30.72     1:06.18 (35.46)                                        
 23 Zinckgraf, Brennan        11 G. Steinbrenner      1:05.14    1:06.43        
                  30.33     1:06.43 (36.10)                                        
 24 Stepp, Kyle               11 Strawberry Crest     1:09.00    1:06.50        
                  31.51     1:06.50 (34.99)                                        
 25 Roberts, Andrew              Lennard              1:18.53    1:20.38        
                1:20.38         1:20.38 ( )                                        
 26 Caldevilla, Jacob          9 Tampa Catholic       1:20.26    1:21.71        
                  38.83     1:21.71 (42.88)                                        
 27 Noceda, Victor            10 CalvaryChristian     1:37.66    1:32.31        
                  41.41     1:32.31 (50.90)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Martin, Kristin           11 Tampa Catholic       5:25.49    5:20.14        
                  28.26     1:00.14 (31.88)     1:32.73 (32.59)     2:05.35 (32.62)
        2:38.38 (33.03)     3:11.13 (32.75)     3:43.83 (32.70)     4:16.84 (33.01)
        4:49.75 (32.91)     5:20.14 (30.39)                                        
  2 Carideo, Emily               Tampa Prep           5:23.06    5:20.16        
                  28.80     1:00.22 (31.42)     1:32.79 (32.57)     2:05.34 (32.55)
        2:38.55 (33.21)     3:11.20 (32.65)     3:43.77 (32.57)     4:16.21 (32.44)
        4:48.88 (32.67)     5:20.16 (31.28)                                        
  3 Volz, Emma                10 G. Steinbrenner      5:27.27    5:20.31        
                  28.66     1:00.33 (31.67)     1:33.21 (32.88)     2:06.01 (32.80)
        2:39.22 (33.21)     3:11.80 (32.58)     3:44.65 (32.85)     4:17.43 (32.78)
        4:49.80 (32.37)     5:20.31 (30.51)                                        
  4 Fredlake, Hannah          08 Tampa Prep           5:39.49    5:33.96        
                  29.93     1:03.24 (33.31)     1:37.61 (34.37)     2:11.22 (33.61)
        2:44.81 (33.59)     3:19.27 (34.46)     3:53.32 (34.05)     4:27.61 (34.29)
        5:01.43 (33.82)     5:33.96 (32.53)                                        
  5 Howell, Lauryn            12 Berkley Prep         5:47.69    5:43.96        
                  31.20     1:04.94 (33.74)     1:39.62 (34.68)     2:15.19 (35.57)
        2:50.19 (35.00)     3:25.34 (35.15)     4:00.27 (34.93)     4:34.94 (34.67)
        5:10.06 (35.12)     5:43.96 (33.90)                                        
  6 Lambos, Kate              12 Berkley Prep         5:56.70    5:50.79        
                  30.58     1:04.98 (34.40)     1:39.68 (34.70)     2:15.29 (35.61)
        2:50.83 (35.54)     3:26.36 (35.53)     4:02.26 (35.90)     4:38.45 (36.19)
        5:15.03 (36.58)     5:50.79 (35.76)                                        
  7 Myers, Anne               07 Tampa Prep           5:49.94    5:51.98        
                  32.68     1:07.80 (35.12)     1:43.91 (36.11)     2:19.98 (36.07)
        2:55.80 (35.82)     3:31.17 (35.37)     4:06.89 (35.72)     4:42.67 (35.78)
        5:18.19 (35.52)     5:51.98 (33.79)                                        
  8 Thatch, Nicole            SO ClwtrCentrCath       6:00.68    5:57.69        
                  32.34     1:07.67 (35.33)     1:43.35 (35.68)     2:19.61 (36.26)
        2:55.79 (36.18)     3:31.77 (35.98)     4:08.32 (36.55)     4:45.34 (37.02)
        5:22.47 (37.13)     5:57.69 (35.22)                                        
B - Final
  9 Vancavage, Karis          10 Robinson             6:06.96    6:15.64        
                  34.13     1:11.34 (37.21)     1:48.86 (37.52)     2:26.91 (38.05)
        3:05.12 (38.21)     3:43.63 (38.51)     4:22.24 (38.61)     5:00.60 (38.36)
        5:39.51 (38.91)     6:15.64 (36.13)                                        
 10 Colton, Amelia            12 Berkley Prep         6:16.91    6:18.80        
                  33.12     1:11.01 (37.89)     1:49.61 (38.60)     2:28.60 (38.99)
        3:07.33 (38.73)     3:46.10 (38.77)     4:25.35 (39.25)     5:04.32 (38.97)
        5:42.38 (38.06)     6:18.80 (36.42)                                        
 11 Young, Alex               06 Tampa Prep           6:17.84    6:20.08        
                  35.33     1:13.75 (38.42)     1:53.21 (39.46)     2:33.31 (40.10)
        3:12.01 (38.70)     3:51.05 (39.04)     4:29.66 (38.61)     5:07.36 (37.70)
        5:45.40 (38.04)     6:20.08 (34.68)                                        
 12 Dolly, Meagan             10 G. Steinbrenner      6:22.32    6:20.11        
                  33.59     1:11.46 (37.87)     1:50.76 (39.30)     2:30.50 (39.74)
        3:09.67 (39.17)     3:49.21 (39.54)     4:27.86 (38.65)     5:06.92 (39.06)
        5:45.48 (38.56)     6:20.11 (34.63)                                        
 13 Csenge, Claire            JR ClwtrCentrCath       6:36.03    6:40.24        
                  36.96     1:16.44 (39.48)     1:57.11 (40.67)     2:38.39 (41.28)
        3:20.06 (41.67)     4:01.24 (41.18)     4:41.92 (40.68)     5:22.60 (40.68)
        6:02.78 (40.18)     6:40.24 (37.46)                                        
 14 Prevatt, Amenda           10 Lennard              6:58.79    6:46.86        
                  35.71     1:16.67 (40.96)     1:58.51 (41.84)     2:41.09 (42.58)
        3:23.03 (41.94)     4:05.49 (42.46)     4:47.16 (41.67)     5:29.07 (41.91)
        6:09.78 (40.71)     6:46.86 (37.08)                                        
 15 Lovera, Maria             SR ClwtrCentrCath       6:45.36    6:47.62        
                  35.44     1:15.95 (40.51)     1:57.54 (41.59)     2:39.11 (41.57)
        3:21.04 (41.93)     4:03.11 (42.07)     4:44.78 (41.67)     5:26.62 (41.84)
        6:07.96 (41.34)     6:47.62 (39.66)                                        
 16 Stevens, Jenna            10 G. Steinbrenner      6:58.95    6:58.48        
                  36.88     1:19.42 (42.54)     2:02.75 (43.33)     2:47.25 (44.50)
        3:30.62 (43.37)     4:12.60 (41.98)     4:54.59 (41.99)     5:38.07 (43.48)
        6:20.00 (41.93)     6:58.48 (38.48)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:34.78        2008 Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:54.30  AA-A
                4:59.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carideo, Emily               Tampa Prep           5:12.06    5:23.06        
                  29.19     1:01.20 (32.01)     1:34.82 (33.62)     2:08.07 (33.25)
        2:40.76 (32.69)     3:13.54 (32.78)     3:46.86 (33.32)     4:20.03 (33.17)
        4:52.09 (32.06)     5:23.06 (30.97)                                        
  2 Martin, Kristin           11 Tampa Catholic       5:25.01    5:25.49        
                  27.98       59.96 (31.98)     1:32.64 (32.68)     2:05.69 (33.05)
        2:39.25 (33.56)     3:13.49 (34.24)     3:46.36 (32.87)     4:20.22 (33.86)
        4:53.57 (33.35)     5:25.49 (31.92)                                        
  3 Volz, Emma                10 G. Steinbrenner      5:25.27    5:27.27        
                  28.91     1:01.38 (32.47)     1:35.15 (33.77)     2:09.05 (33.90)
        2:42.18 (33.13)     3:15.37 (33.19)     3:48.57 (33.20)     4:22.17 (33.60)
        4:55.13 (32.96)     5:27.27 (32.14)                                        
  4 Fredlake, Hannah          08 Tampa Prep           5:25.90    5:39.49        
                  31.64     1:06.19 (34.55)     1:41.22 (35.03)     2:16.34 (35.12)
        2:50.38 (34.04)     3:24.91 (34.53)     3:59.29 (34.38)     4:33.24 (33.95)
        5:06.82 (33.58)     5:39.49 (32.67)                                        
  5 Howell, Lauryn            12 Berkley Prep         5:43.45    5:47.69        
                  31.35     1:05.18 (33.83)     1:40.18 (35.00)     2:15.34 (35.16)
        2:51.03 (35.69)     3:26.87 (35.84)     4:02.62 (35.75)     4:38.34 (35.72)
        5:13.95 (35.61)     5:47.69 (33.74)                                        
  6 Myers, Anne               07 Tampa Prep           5:49.77    5:49.94        
                  32.35     1:07.09 (34.74)     1:42.60 (35.51)     2:18.19 (35.59)
        2:54.01 (35.82)     3:29.17 (35.16)     4:05.59 (36.42)     4:41.15 (35.56)
        5:16.14 (34.99)     5:49.94 (33.80)                                        
  7 Lambos, Kate              12 Berkley Prep         5:43.73    5:56.70        
                  32.00     1:06.91 (34.91)     1:43.12 (36.21)     2:19.82 (36.70)
        2:56.55 (36.73)     3:32.64 (36.09)     4:08.98 (36.34)     4:46.03 (37.05)
        5:21.71 (35.68)     5:56.70 (34.99)                                        
  8 Thatch, Nicole            SO ClwtrCentrCath       5:53.87    6:00.68        
                  32.10     1:07.58 (35.48)     1:43.94 (36.36)     2:20.52 (36.58)
        2:58.10 (37.58)     3:35.13 (37.03)     4:12.63 (37.50)     4:49.65 (37.02)
        5:25.30 (35.65)     6:00.68 (35.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vancavage, Karis          10 Robinson             6:06.88    6:06.96        
                  32.51     1:08.24 (35.73)     1:44.55 (36.31)     2:21.60 (37.05)
        2:59.07 (37.47)     3:36.37 (37.30)     4:13.77 (37.40)     4:51.60 (37.83)
        5:29.83 (38.23)     6:06.96 (37.13)                                        
 10 Colton, Amelia            12 Berkley Prep         6:13.31    6:16.91        
                  33.08     1:10.30 (37.22)     1:48.99 (38.69)     2:28.10 (39.11)
        3:06.76 (38.66)     3:45.70 (38.94)     4:24.32 (38.62)     5:02.65 (38.33)
        5:40.50 (37.85)     6:16.91 (36.41)                                        
 11 Young, Alex               06 Tampa Prep           6:21.65    6:17.84        
                  33.65     1:11.02 (37.37)     1:49.38 (38.36)     2:27.42 (38.04)
        3:07.26 (39.84)     3:46.30 (39.04)     4:25.77 (39.47)     5:03.90 (38.13)
        5:41.55 (37.65)     6:17.84 (36.29)                                        
 12 Dolly, Meagan             10 G. Steinbrenner      6:26.10    6:22.32        
                  33.76     1:11.54 (37.78)     1:50.08 (38.54)     2:29.84 (39.76)
        3:09.87 (40.03)     3:49.27 (39.40)     4:29.00 (39.73)     5:08.18 (39.18)
        5:46.66 (38.48)     6:22.32 (35.66)                                        
 13 Csenge, Claire            JR ClwtrCentrCath       6:46.25    6:36.03        
                  34.48     1:12.30 (37.82)     1:51.74 (39.44)     2:32.26 (40.52)
        3:13.25 (40.99)     3:54.79 (41.54)     4:36.97 (42.18)     5:18.16 (41.19)
        5:58.12 (39.96)     6:36.03 (37.91)                                        
 14 Lovera, Maria             SR ClwtrCentrCath       6:48.65    6:45.36        
                  35.34     1:14.22 (38.88)     1:54.74 (40.52)     2:35.71 (40.97)
        3:17.38 (41.67)     3:59.26 (41.88)     4:41.05 (41.79)     5:23.04 (41.99)
        6:04.60 (41.56)     6:45.36 (40.76)                                        
 15 Prevatt, Amenda           10 Lennard              6:54.87    6:58.79        
                  34.65     1:15.86 (41.21)     1:59.89 (44.03)     2:44.08 (44.19)
        3:27.48 (43.40)     4:11.75 (44.27)     4:56.07 (44.32)     5:38.94 (42.87)
        6:21.03 (42.09)     6:58.79 (37.76)                                        
 16 Stevens, Jenna            10 G. Steinbrenner      6:36.41    6:58.95        
                  38.01     1:20.27 (42.26)     2:03.04 (42.77)     2:46.26 (43.22)
        3:29.71 (43.45)     4:12.80 (43.09)     4:54.88 (42.08)     5:37.68 (42.80)
        6:19.85 (42.17)     6:58.95 (39.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andolino, Gabrielle       JR ClwtrCentrCath       7:13.39    7:06.15        
                  36.95     1:19.14 (42.19)     2:02.28 (43.14)     2:46.55 (44.27)
        3:30.11 (43.56)     4:13.33 (43.22)     4:56.74 (43.41)     5:40.92 (44.18)
        6:24.72 (43.80)     7:06.15 (41.43)                                        
 18 Cahill, Kara              12 Robinson             7:05.31    7:07.28        
                  37.69     1:19.63 (41.94)     2:02.30 (42.67)   3:29.59 (1:27.29)
      4:58.88 (1:29.29)     5:43.67 (44.79)     6:27.32 (43.65)     7:07.28 (39.96)
        7:28.64 (21.36)         7:07.28 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Horan, Kerry               6 Berkley Prep         7:13.01    7:10.09        
                  35.83     1:18.24 (42.41)     2:02.01 (43.77)     2:46.48 (44.47)
        3:31.30 (44.82)     4:16.64 (45.34)     5:02.28 (45.64)     5:45.51 (43.23)
        6:28.38 (42.87)     7:10.09 (41.71)                                        
 20 Jacobsen, Nina            11 Lennard              8:15.31    8:09.78        
                1:30.08     2:19.21 (49.13)     3:08.72 (49.51)     3:59.48 (50.76)
      5:42.54 (1:43.06)     6:33.62 (51.08)     7:22.74 (49.12)     8:09.78 (47.04)
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Heath, Tyler               8 Bayshore             5:14.40    4:59.03        
                  26.59       56.00 (29.41)     1:25.79 (29.79)     1:56.69 (30.90)
        2:27.50 (30.81)     2:58.40 (30.90)     3:28.86 (30.46)     3:59.44 (30.58)
        4:29.68 (30.24)     4:59.03 (29.35)                                        
  2 Mayer, Chase              09 Berkley Prep         5:14.61    5:02.35        
                  26.52       56.37 (29.85)     1:26.50 (30.13)     1:57.61 (31.11)
        2:28.78 (31.17)     2:59.36 (30.58)     3:30.21 (30.85)     4:00.98 (30.77)
        4:31.99 (31.01)     5:02.35 (30.36)                                        
  3 Keane, Harrison            8 Berkley Prep         5:35.40    5:35.47        
                  29.21     1:01.80 (32.59)     1:35.65 (33.85)     2:10.02 (34.37)
        2:45.13 (35.11)     3:19.34 (34.21)     3:54.12 (34.78)     4:28.95 (34.83)
        5:03.66 (34.71)     5:35.47 (31.81)                                        
  4 Felts, Banjamin           10 Tampa Catholic       5:37.87    5:35.48        
                  28.78     1:00.84 (32.06)     1:35.02 (34.18)     2:09.82 (34.80)
        2:44.50 (34.68)     3:19.74 (35.24)     3:54.71 (34.97)     4:29.08 (34.37)
        5:04.36 (35.28)     5:35.48 (31.12)                                        
  5 Melendez, Michael         10 Tampa Catholic       5:37.94    5:37.22        
                  29.30     1:02.04 (32.74)     1:35.29 (33.25)     2:10.04 (34.75)
        2:44.54 (34.50)     3:19.30 (34.76)     3:54.06 (34.76)     4:28.95 (34.89)
        5:04.09 (35.14)     5:37.22 (33.13)                                        
  6 Olney, Graham              8 Berkley Prep         5:53.18    5:44.13        
                  28.74     1:01.89 (33.15)     1:36.80 (34.91)     2:12.16 (35.36)
        2:47.66 (35.50)     3:22.88 (35.22)     3:58.83 (35.95)     4:34.62 (35.79)
        5:10.52 (35.90)     5:44.13 (33.61)                                        
  7 van Osdal, Emerick        12 G. Steinbrenner      5:48.54    5:51.46        
                  30.12     1:03.79 (33.67)     1:38.71 (34.92)     2:14.11 (35.40)
        2:49.63 (35.52)     3:25.66 (36.03)     4:02.90 (37.24)     4:39.99 (37.09)
        5:16.53 (36.54)     5:51.46 (34.93)                                        
  8 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           5:47.09    5:56.03        
                  30.09     1:04.23 (34.14)     1:40.09 (35.86)     2:17.98 (37.89)
                                3:31.15 ( )     4:08.09 (36.94)     4:45.41 (37.32)
        5:21.01 (35.60)     5:56.03 (35.02)                                        
B - Final
  9 Dolly, Michael            10 G. Steinbrenner      6:20.15    6:11.68        
                  32.78     1:08.95 (36.17)     1:46.07 (37.12)     2:23.04 (36.97)
        3:01.37 (38.33)     3:38.60 (37.23)     4:17.43 (38.83)     4:57.10 (39.67)
        5:36.31 (39.21)     6:11.68 (35.37)                                        
 10 Palmer, Daniel            07 Tampa Prep           6:13.88    6:12.39        
                  31.70     1:07.67 (35.97)     1:45.18 (37.51)     2:22.88 (37.70)
        3:01.67 (38.79)     3:41.27 (39.60)     4:21.26 (39.99)     5:00.37 (39.11)
        5:38.23 (37.86)     6:12.39 (34.16)                                        
 11 Campbell, Kyle             8 Berkley Prep         6:39.94    6:31.21        
                  33.64     1:11.48 (37.84)     1:51.23 (39.75)     2:31.39 (40.16)
        3:11.51 (40.12)     3:52.19 (40.68)     4:32.66 (40.47)     5:13.52 (40.86)
        5:53.55 (40.03)     6:31.21 (37.66)                                        
 12 Florianovich, Danila         Lennard              6:31.28    6:36.00        
                  33.47     1:10.66 (37.19)     1:49.67 (39.01)     2:30.64 (40.97)
        3:11.88 (41.24)     3:53.94 (42.06)     4:36.66 (42.72)     5:18.65 (41.99)
        5:59.05 (40.40)     6:36.00 (36.95)                                        
 13 Carver, Alec              09 Tampa Prep           6:44.13    6:38.54        
                  32.63     1:10.55 (37.92)                             2:33.95 ( )
        3:15.25 (41.30)     3:56.57 (41.32)     4:38.31 (41.74)     5:20.21 (41.90)
        6:02.68 (42.47)     6:38.54 (35.86)                                        
 14 Wilson, Kirby             10 Tampa Prep           7:47.21    7:44.70        
                  33.69     1:14.93 (41.24)   2:49.43 (1:34.50)                    
                                                                        6:11.33 ( )
      7:44.70 (1:33.37)                                                            
 -- Neat, Kirtland               Middleton            9:33.01         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:22.88        2009 Nicolas Caldwell, Riverview, Sarasota      
                4:31.51  AA-A
                4:36.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Heath, Tyler               8 Bayshore             5:10.77    5:14.40        
                  28.76     1:00.25 (31.49)     1:31.73 (31.48)     2:03.57 (31.84)
        2:35.81 (32.24)     3:08.00 (32.19)     3:40.03 (32.03)     4:12.04 (32.01)
        4:43.67 (31.63)     5:14.40 (30.73)                                        
  2 Mayer, Chase              09 Berkley Prep         5:01.45    5:14.61        
                  27.48       58.85 (31.37)     1:31.05 (32.20)     2:03.29 (32.24)
        2:35.04 (31.75)     3:07.83 (32.79)     3:41.29 (33.46)     4:12.89 (31.60)
        4:45.04 (32.15)     5:14.61 (29.57)                                        
  3 Keane, Harrison            8 Berkley Prep         5:31.14    5:35.40        
                  29.11     1:01.79 (32.68)     1:35.84 (34.05)     2:09.85 (34.01)
        2:44.20 (34.35)     3:18.76 (34.56)     3:53.37 (34.61)     4:28.34 (34.97)
        5:02.69 (34.35)     5:35.40 (32.71)                                        
  4 Felts, Banjamin           10 Tampa Catholic       5:47.76    5:37.87        
                  28.87     1:01.11 (32.24)     1:35.57 (34.46)     2:10.31 (34.74)
        2:45.05 (34.74)     3:20.32 (35.27)     3:55.18 (34.86)     4:30.72 (35.54)
        5:05.44 (34.72)     5:37.87 (32.43)                                        
  5 Melendez, Michael         10 Tampa Catholic       5:48.42    5:37.94        
                  29.38     1:01.95 (32.57)     1:35.21 (33.26)     2:09.67 (34.46)
        2:45.05 (35.38)     3:19.74 (34.69)     3:55.27 (35.53)     4:30.82 (35.55)
        5:04.88 (34.06)     5:37.94 (33.06)                                        
  6 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           6:01.28    5:47.09        
                  29.13     1:02.27 (33.14)     1:37.00 (34.73)     2:13.31 (36.31)
        2:49.01 (35.70)     3:25.22 (36.21)     4:01.53 (36.31)     4:38.06 (36.53)
        5:14.19 (36.13)     5:47.09 (32.90)                                        
  7 van Osdal, Emerick        12 G. Steinbrenner      5:53.81    5:48.54        
                  30.25     1:03.96 (33.71)     1:38.63 (34.67)     2:14.02 (35.39)
        2:49.95 (35.93)     3:25.49 (35.54)     4:01.66 (36.17)     4:37.73 (36.07)
        5:14.06 (36.33)     5:48.54 (34.48)                                        
  8 Olney, Graham              8 Berkley Prep         5:22.87    5:53.18        
                  28.80     1:02.38 (33.58)     1:37.63 (35.25)     2:14.02 (36.39)
        2:51.61 (37.59)     3:27.85 (36.24)     4:04.74 (36.89)     4:41.73 (36.99)
        5:19.12 (37.39)     5:53.18 (34.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palmer, Daniel            07 Tampa Prep           6:15.99    6:13.88        
                  32.46     1:08.91 (36.45)     1:47.85 (38.94)     2:27.13 (39.28)
        3:05.42 (38.29)     3:44.13 (38.71)     4:23.45 (39.32)     5:02.40 (38.95)
        5:39.30 (36.90)     6:13.88 (34.58)                                        
 10 Dolly, Michael            10 G. Steinbrenner      6:32.14    6:20.15        
                  31.92     1:07.83 (35.91)     1:46.63 (38.80)     2:24.76 (38.13)
        3:04.35 (39.59)     3:43.79 (39.44)     4:23.22 (39.43)     5:03.22 (40.00)
        5:42.96 (39.74)     6:20.15 (37.19)                                        
 11 Florianovich, Danila         Lennard                   NT    6:31.28        
                  33.33     1:10.38 (37.05)     1:48.40 (38.02)     2:27.21 (38.81)
        3:06.14 (38.93)     3:46.67 (40.53)     4:27.84 (41.17)     5:09.36 (41.52)
        5:51.90 (42.54)     6:31.28 (39.38)                                        
 12 Campbell, Kyle             8 Berkley Prep         6:36.41    6:39.94        
                  33.29     1:11.18 (37.89)     1:50.97 (39.79)     2:32.31 (41.34)
        3:13.90 (41.59)     3:55.39 (41.49)     4:37.02 (41.63)     5:18.49 (41.47)
        5:59.79 (41.30)     6:39.94 (40.15)                                        
 13 Carver, Alec              09 Tampa Prep           6:55.11    6:44.13        
                  32.97   1:52.28 (1:19.31)   3:17.15 (1:24.87)     3:58.33 (41.18)
        4:41.20 (42.87)     5:24.10 (42.90)   6:44.13 (1:20.03)     7:15.66 (31.53)
            6:44.13 ( )                                                            
 14 Wilson, Kirby             10 Tampa Prep           8:03.99    7:47.21        
                  34.61     1:16.26 (41.65)     2:02.25 (45.99)     2:49.43 (47.18)
        3:39.94 (50.51)     4:30.37 (50.43)     5:19.69 (49.32)     6:10.65 (50.96)
        7:00.43 (49.78)     7:47.21 (46.78)                                        
 15 Neat, Kirtland               Middleton            9:59.10    9:33.01        
                  49.19                             5:46.47 ( )   7:42.65 (1:56.18)
      9:33.01 (1:50.36)                                                            
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Prep                                        1:43.56    1:44.02        
     1) Siewert, Emma JR                2) Carter, Katie 10               
     3) Waite, Carylyn FR               4) Werdine, Rebecca JR            
                  25.81       52.55 (26.74)     1:18.60 (26.05)     1:44.02 (25.42)
  2 George Steinbrenner (Lutz)                        1:50.88    1:50.08        
     1) Volz, Emma 10                   2) Desena, Nicole 10              
     3) Moothedan, Priayanca 12         4) Holland, Samantha 11           
                  27.10       55.24 (28.14)     1:23.62 (28.38)     1:50.08 (26.46)
  3 Tampa Catholic                                    1:52.52    1:52.17        
     1) Pistone, Victoria 12            2) Zayas, Brittany 12             
     3) Rivers, Holly 12                4) Martin, Kristin 11             
                  28.41       58.74 (30.33)     1:26.00 (27.26)     1:52.17 (26.17)
  4 Clearwater Central                                1:52.30    1:52.39        
     1) Bie, Linzy JR                   2) Thatch, Nicole SO              
     3) Haas, Aubrey SO                 4) Cramer, Carrie JR              
                  28.74       57.49 (28.75)     1:25.69 (28.20)     1:52.39 (26.70)
  5 Robinson (Tampa)                                  1:53.21    1:54.10        
     1) de Lelys, Victoria 12           2) Strasen, Allyson 11            
     3) Morrissey, Martha 11            4) Moreno, Saraluz 12             
                  29.34       58.32 (28.98)     1:26.48 (28.16)     1:54.10 (27.62)
  6 Berkley Prep (Tampa)                              1:59.69    1:54.48        
     1) Lambos, Kate 12                 2) Jacobus, Kelly 12              
     3) Colton, Amelia 12               4) Jacobus, Kim 12                
                  28.71       57.64 (28.93)     1:26.36 (28.72)     1:54.48 (28.12)
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    1:58.46    1:56.91        
     1) Yost, Lauryn 11                 2) Mauder, Sami 12                
     3) Resch, Savannah 12              4) Soulliere, Shea 11             
                  29.62       59.42 (29.80)     1:29.70 (30.28)     1:56.91 (27.21)
  8 Strawberry Crest (Dover)                          1:58.01    1:58.32        
     1) Bradley, Savannah 10            2) Gomis, Alice 10                
     3) Bering, Bailey 11               4) Woss, Katherine 11             
                  29.38     1:00.96 (31.58)     1:30.69 (29.73)     1:58.32 (27.63)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.75        2009 Carmel                                     
                         M. Detro,J. Hammes,L.Mason,T. Regan               
       State: # 1:33.90        2009 Bolles                                     
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:37.14  AA-A
                1:38.69  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Prep                                        1:39.64    1:43.56        
     1) Siewert, Emma JR                2) Alexander, Caroline 09         
     3) Waite, Carylyn FR               4) Werdine, Rebecca JR            
                  25.08       51.72 (26.64)     1:17.90 (26.18)     1:43.56 (25.66)
  2 George Steinbrenner (Lutz)                        1:52.85    1:50.88        
     1) Holland, Samantha 11            2) Desena, Nicole 10              
     3) Moothedan, Priayanca 12         4) Volz, Emma 10                  
                  27.21       55.30 (28.09)     1:24.30 (29.00)     1:50.88 (26.58)
  3 Clearwater Central                                1:50.24    1:52.30        
     1) Bie, Linzy JR                   2) Thatch, Nicole SO              
     3) Haas, Aubrey SO                 4) Cramer, Carrie JR              
                  27.89       57.09 (29.20)     1:25.79 (28.70)     1:52.30 (26.51)
  4 Tampa Catholic                                    1:52.82    1:52.52        
     1) Pistone, Victoria 12            2) Zayas, Brittany 12             
     3) Rivers, Holly 12                4) Martin, Kristin 11             
                  28.66       59.38 (30.72)     1:26.64 (27.26)     1:52.52 (25.88)
  5 Robinson (Tampa)                                  1:53.25    1:53.21        
     1) de Lelys, Victoria 12           2) Strasen, Allyson 11            
     3) Morrissey, Martha 11            4) Moreno, Saraluz 12             
                  29.12       58.06 (28.94)     1:26.07 (28.01)     1:53.21 (27.14)
  6 Strawberry Crest (Dover)                          2:09.14    1:58.01        
     1) Bradley, Savannah 10            2) Gomis, Alice 10                
     3) Bering, Bailey 11               4) Woss, Katherine 11             
                  28.48     1:00.02 (31.54)     1:30.17 (30.15)     1:58.01 (27.84)
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    1:57.48    1:58.46        
     1) Yost, Lauryn 11                 2) Mauder, Sami 12                
     3) Resch, Savannah 12              4) Soulliere, Shea 11             
                  30.01       59.94 (29.93)     1:30.94 (31.00)     1:58.46 (27.52)
  8 Berkley Prep (Tampa)                              1:55.01    1:59.69        
     1) Lambos, Kate 12                 2) Jacobus, Kim 12                
     3) Colton, Amelia 12               4) Sheets, Kelly 9                
                  29.13       58.66 (29.53)     1:27.69 (29.03)     1:59.69 (32.00)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lennard (Ruskin)                                  2:19.31         DQ        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clearwater Central                                1:34.16    1:32.56        
     1) Haas, Justin SR                 2) Thatch, Eric SR                
     3) Mattox, Rhett SR                4) Brown, Jared JR                
                  23.49       46.20 (22.71)     1:10.58 (24.38)     1:32.56 (21.98)
  2 Berkley Prep (Tampa)                              1:43.59    1:34.79        
     1) Miller, Will 12                 2) Bandes, Alex 12                
     3) Moskovitz, Simon 11             4) Soliman, Adam 11               
                  23.48       46.16 (22.68)     1:10.29 (24.13)     1:34.79 (24.50)
  3 Robinson (Tampa)                                  1:39.11    1:36.64        
     1) Smaus, Stephan 12               2) Sparks, Alexander 10           
     3) McCargar, Elwyn 12              4) Nolte, John 10                 
                  25.50       51.07 (25.57)     1:15.01 (23.94)     1:36.64 (21.63)
  4 George Steinbrenner (Lutz)                        1:43.25    1:37.45        
     1) Ward, Michael 10                2) Zinckgraf, Brennan 11          
     3) West, William 10                4) Suddath, Luke 12               
                  25.76       50.61 (24.85)     1:14.60 (23.99)     1:37.45 (22.85)
  5 Tampa Prep                                        1:42.85    1:41.43        
     1) Doobay, Brad 10                 2) Black, Will 09                 
     3) Carter, Robert 09               4) Patel, Rushie 10               
                  25.16       50.12 (24.96)     1:15.76 (25.64)     1:41.43 (25.67)
  6 Bayshore Christian School                         1:48.27    1:45.51        
     1) Dienes, Alexander 11            2) Heath, Tyler 8                 
     3) Humenansky, Jordan 7            4) Douglas, Tanner 9              
                  26.05       52.82 (26.77)     1:21.51 (28.69)     1:45.51 (24.00)
  7 Tampa Catholic                                    1:48.98    1:48.34        
     1) McMurray, Craig 12              2) Daggs, Matt 12                 
     3) Melendez, Michael 10            4) Felts, Banjamin 10             
                  26.78       55.87 (29.09)     1:22.01 (26.14)     1:48.34 (26.33)
  8 Strawberry Crest (Dover)                          1:51.49    1:51.33        
     1) LePochat, Anthony 11            2) Kitzis, Zach 9                 
     3) Stepp, Kyle 11                  4) Livernois, Mark 12             
                  26.96       54.64 (27.68)     1:24.23 (29.59)     1:51.33 (27.10)
B - Final
  9 Lennard (Ruskin)                                  2:00.22    1:58.03        
     1) Cuevas, Kyle                    2) Garner, Joshoa                 
     3) Roberts, Andrew                 4) Florianovich, Danila           
                  29.02       58.56 (29.54)     1:29.96 (31.40)     1:58.03 (28.07)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.15        2009 Glenbrook South                            
                         D. Cubelic,R.Bach,B.Hengels,c. DeLotto            
       State: # 1:23.09        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         T. Gutman,C. Hamilton,B.Schiller,C. Sadsad        
                1:25.85  AA-A
                1:27.21  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clearwater Central                                1:33.56    1:34.16        
     1) Haas, Justin SR                 2) Thatch, Eric SR                
     3) Mattox, Rhett SR                4) Brown, Jared JR                
                  23.60       46.82 (23.22)     1:11.43 (24.61)     1:34.16 (22.73)
  2 Robinson (Tampa)                                  1:35.52    1:39.11        
     1) Smaus, Stephan 12               2) Sparks, Alexander 10           
     3) McCargar, Elwyn 12              4) Nolte, John 10                 
                  25.76       50.48 (24.72)     1:15.39 (24.91)     1:39.11 (23.72)
  3 Tampa Prep                                        1:38.99    1:42.85        
     1) Skjaerpe, Oscar FR              2) Carter, Robert 09              
     3) Peters, Alexander 09            4) Black, Will 09                 
                  26.10       51.74 (25.64)     1:17.32 (25.58)     1:42.85 (25.53)
  4 George Steinbrenner (Lutz)                        1:49.91    1:43.25        
     1) Ward, Michael 10                2) Zinckgraf, Brennan 11          
     3) West, William 10                4) Suddath, Luke 12               
                  25.29       53.90 (28.61)     1:18.66 (24.76)     1:43.25 (24.59)
  5 Berkley Prep (Tampa)                              1:33.02    1:43.59        
     1) Miller, Will 12                 2) Copper, Zachary 9              
     3) Franzblau, Max 9                4) Felder, Robert 11              
                  23.68       50.52 (26.84)     1:16.59 (26.07)     1:43.59 (27.00)
  6 Bayshore Christian School                         1:50.62    1:48.27        
     1) Dienes, Alexander 11            2) Heath, Tyler 8                 
     3) Humenansky, Jordan 7            4) Douglas, Tanner 9              
                  26.56       51.24 (24.68)     1:18.83 (27.59)     1:48.27 (29.44)
  7 Tampa Catholic                                    1:51.61    1:48.98        
     1) McMurray, Craig 12              2) Daggs, Matt 12                 
     3) Melendez, Michael 10            4) Felts, Banjamin 10             
                  26.79       56.07 (29.28)     1:22.91 (26.84)     1:48.98 (26.07)
  8 Strawberry Crest (Dover)                          2:06.00    1:51.49        
     1) LePochat, Anthony 11            2) Kitzis, Zach 9                 
     3) Stepp, Kyle 11                  4) Livernois, Mark 12             
                  26.66       54.44 (27.78)     1:24.51 (30.07)     1:51.49 (26.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lennard (Ruskin)                                  2:17.32    2:00.22        
     1) Cuevas, Kyle                    2) Garner, Joshoa                 
     3) Roberts, Andrew                 4) Florianovich, Danila           
                  28.47     1:02.01 (33.54)     1:37.94 (35.93)     2:00.22 (22.28)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, Edison, HuntingtonBchCA          
       State: # 53.92        2009 Aubrey Peacock, Bolles, Jacksonville         
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cramer, Carrie            JR ClwtrCentrCath       1:06.08    1:04.53        
                  31.34     1:04.53 (33.19)                                        
  2 Holland, Samantha         11 G. Steinbrenner      1:07.34    1:07.00        
                  32.42     1:07.00 (34.58)                                        
  3 Howell, Lauryn            12 Berkley Prep         1:08.74    1:07.84        
                  33.28     1:07.84 (34.56)                                        
  4 Soulliere, Shea           11 CalvaryChristian     1:09.92    1:08.65        
                  33.99     1:08.65 (34.66)                                        
  5 Edwards, Victoria         09 Tampa Prep           1:08.78    1:09.17        
                  33.13     1:09.17 (36.04)                                        
  6 Murphy, Natalie           1O Tampa Prep           1:08.79    1:09.36        
                  34.31     1:09.36 (35.05)                                        
  7 Morrissey, Martha         11 Robinson             1:09.81    1:11.03        
                  34.19     1:11.03 (36.84)                                        
  8 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep           1:11.10    1:13.36        
                  35.69     1:13.36 (37.67)                                        
B - Final
  9 Haas, Aubrey              SO ClwtrCentrCath       1:13.77    1:11.87        
                  34.43     1:11.87 (37.44)                                        
 10 O'Connor, Suzie           FR ClwtrCentrCath       1:12.86    1:12.90        
                  34.82     1:12.90 (38.08)                                        
 11 Desena, Nicole            10 G. Steinbrenner      1:12.61    1:13.39        
                  35.36     1:13.39 (38.03)                                        
 12 Hartwell, Shelby          11 Robinson             1:13.67    1:15.64        
                  36.92     1:15.64 (38.72)                                        
 13 Aldrich, Jessica          11 Tampa Prep           1:14.92    1:16.06        
                  35.55     1:16.06 (40.51)                                        
 14 Sheets, Kelly              9 Berkley Prep         1:15.23    1:18.38        
                  38.33     1:18.38 (40.05)                                        
 15 Pistone, Victoria         12 Tampa Catholic       1:19.47    1:21.40        
                1:23.08         1:21.40 ( )                                        
 16 Michiels, Elena           11 Berkley Prep         1:22.14    1:24.63        
                  40.58     1:24.63 (44.05)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 51.85        2010 Cindy Tran, Edison, HuntingtonBchCA          
       State: # 53.92        2009 Aubrey Peacock, Bolles, Jacksonville         
                56.10  AA-A
                57.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cramer, Carrie            JR ClwtrCentrCath       1:05.14    1:06.08        
                  32.09     1:06.08 (33.99)                                        
  2 Holland, Samantha         11 G. Steinbrenner      1:08.14    1:07.34        
                  32.23     1:07.34 (35.11)                                        
  3 Howell, Lauryn            12 Berkley Prep         1:06.11    1:08.74        
                  33.91     1:08.74 (34.83)                                        
  4 Edwards, Victoria         09 Tampa Prep           1:10.03    1:08.78        
                  33.46     1:08.78 (35.32)                                        
  5 Murphy, Natalie           1O Tampa Prep           1:12.34    1:08.79        
                  33.70     1:08.79 (35.09)                                        
  6 Morrissey, Martha         11 Robinson             1:10.87    1:09.81        
                  33.91     1:09.81 (35.90)                                        
  7 Soulliere, Shea           11 CalvaryChristian     1:09.66    1:09.92        
                  34.40     1:09.92 (35.52)                                        
  8 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep           1:15.45    1:11.10        
                  34.34     1:11.10 (36.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Desena, Nicole            10 G. Steinbrenner      1:13.91    1:12.61        
                  35.21     1:12.61 (37.40)                                        
 10 O'Connor, Suzie           FR ClwtrCentrCath       1:13.39    1:12.86        
                  34.88     1:12.86 (37.98)                                        
 11 Hartwell, Shelby          11 Robinson             1:17.25    1:13.67        
                  35.71     1:13.67 (37.96)                                        
 12 Haas, Aubrey              SO ClwtrCentrCath       1:10.52    1:13.77        
                  35.80     1:13.77 (37.97)                                        
 13 Aldrich, Jessica          11 Tampa Prep           1:20.98    1:14.92        
                  35.54     1:14.92 (39.38)                                        
 14 Sheets, Kelly              9 Berkley Prep         1:15.51    1:15.23        
                  37.22     1:15.23 (38.01)                                        
 15 Pistone, Victoria         12 Tampa Catholic       1:17.25    1:19.47        
                1:19.47         1:19.47 ( )                                        
 16 Michiels, Elena           11 Berkley Prep         1:20.69    1:22.14        
                  40.24     1:22.14 (41.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 West, Shannon              9 Berkley Prep         1:28.49    1:22.50        
                  38.53     1:22.50 (43.97)                                        
 18 Sauban, Taylor            12 G. Steinbrenner      1:24.12    1:23.29        
                  38.39     1:23.29 (44.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sledge, Rachel            10 Academy              1:25.60    1:26.12        
                  40.67     1:26.12 (45.45)                                        
 20 Linger, Evelyn             9 G. Steinbrenner      1:30.20    1:31.58        
                1:31.58         1:31.58 ( )                                        
 21 Bishop, Rianne            10 Lennard              1:31.42    1:33.53        
                  44.44     1:33.53 (49.09)                                        
 22 Jennings, Kira            10 Tampa Catholic       1:32.72    1:33.88        
                  42.68     1:33.88 (51.20)                                        
 23 Hegarty, Kelsey           10 Lennard              1:33.42    1:34.68        
                  44.34     1:34.68 (50.34)                                        
 24 Eason, Eleanor             9 Robinson             1:34.09    1:35.43        
                  44.82     1:35.43 (50.61)                                        
 25 Nolasco, Ismari           11 Lennard              1:51.33    1:42.63        
                  52.79     1:42.63 (49.84)                                        
 26 Tahsini, Aroushad         12 Robinson             2:13.41    2:05.52        
                  59.20   2:05.52 (1:06.32)                                        
 -- Mitchell, Jessica         JR ClwtrCentrCath       1:35.00         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Campo, Gregory            FR Tampa Prep           1:00.81      58.38        
                  28.16       58.38 (30.22)                                        
  2 Thatch, Eric              SR ClwtrCentrCath       1:01.13      59.56        
                  29.00       59.56 (30.56)                                        
  3 Olney, Graham              8 Berkley Prep         1:02.68    1:02.31        
                  30.23     1:02.31 (32.08)                                        
  4 Weinbren, Nathan          12 Berkley Prep         1:05.94    1:06.15        
                  31.71     1:06.15 (34.44)                                        
  5 Ward, Michael             10 G. Steinbrenner      1:07.91    1:08.91        
                  32.66     1:08.91 (36.25)                                        
  6 Dragna, Peter             10 Tampa Prep           1:12.06    1:10.91        
                  32.92     1:10.91 (37.99)                                        
  7 Habib, David              SR ClwtrCentrCath       1:13.19    1:11.37        
  8 Dienes, Alexander         11 Bayshore             1:12.05    1:12.03        
                  34.15     1:12.03 (37.88)                                        
B - Final
  9 Doobay, Brad              10 Tampa Prep           1:13.67    1:10.51        
                  33.69     1:10.51 (36.82)                                        
 10 Pissourios, Christopher   11 G. Steinbrenner      1:13.43    1:16.37        
                  37.35     1:16.37 (39.02)                                        
 11 Ducatelli, Alex            8 Berkley Prep         1:16.53    1:18.03        
                  38.68     1:18.03 (39.35)                                        
 12 Lumsden, Jacob             9 Strawberry Crest     1:18.54    1:19.56        
                  38.97     1:19.56 (40.59)                                        
 13 Rutland, James             9 Strawberry Crest     1:20.75    1:21.34        
                  39.29     1:21.34 (42.05)                                        
 14 Bikowitz, Paul            11 G. Steinbrenner      1:21.17    1:22.06        
                  39.89     1:22.06 (42.17)                                        
 15 van Osdal, Greyson         9 G. Steinbrenner      1:21.93    1:22.17        
                  39.74     1:22.17 (42.43)                                        
 16 Ellis, Tyler              12 Robinson             1:21.88    1:22.31        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.75        2009 Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                50.74  AA-A
                51.89  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campo, Gregory            FR Tampa Prep             57.58    1:00.81        
                  29.14     1:00.81 (31.67)                                        
  2 Thatch, Eric              SR ClwtrCentrCath         58.48    1:01.13        
                  29.67     1:01.13 (31.46)                                        
  3 Olney, Graham              8 Berkley Prep           59.23    1:02.68        
                  30.45     1:02.68 (32.23)                                        
  4 Weinbren, Nathan          12 Berkley Prep         1:07.52    1:05.94        
                  31.69     1:05.94 (34.25)                                        
  5 Ward, Michael             10 G. Steinbrenner      1:06.14    1:07.91        
                  31.84     1:07.91 (36.07)                                        
  6 Dienes, Alexander         11 Bayshore             1:18.23    1:12.05        
                  33.79     1:12.05 (38.26)                                        
  7 Dragna, Peter             10 Tampa Prep           1:14.87    1:12.06        
                  34.71     1:12.06 (37.35)                                        
  8 Habib, David              SR ClwtrCentrCath       1:13.00    1:13.19        
                  33.24     1:13.19 (39.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pissourios, Christopher   11 G. Steinbrenner      1:14.31    1:13.43        
                  35.20     1:13.43 (38.23)                                        
 10 Doobay, Brad              10 Tampa Prep           1:13.49    1:13.67        
                  33.06     1:13.67 (40.61)                                        
 11 Ducatelli, Alex            8 Berkley Prep         1:17.85    1:16.53        
                  36.00     1:16.53 (40.53)                                        
 12 Lumsden, Jacob             9 Strawberry Crest     1:28.00    1:18.54        
                  37.73     1:18.54 (40.81)                                        
 13 Rutland, James             9 Strawberry Crest     1:21.00    1:20.75        
                  38.30     1:20.75 (42.45)                                        
 14 Bikowitz, Paul            11 G. Steinbrenner      1:12.20    1:21.17        
                  38.98     1:21.17 (42.19)                                        
 15 Ellis, Tyler              12 Robinson             1:26.78    1:21.88        
                  39.17     1:21.88 (42.71)                                        
 16 van Osdal, Greyson         9 G. Steinbrenner      1:24.08    1:21.93        
                  39.61     1:21.93 (42.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hourigan, Conner          FR ClwtrCentrCath       1:35.00    1:22.72        
                1:22.72         1:22.72 ( )                                        
 18 Allen, Quinton            SO ClwtrCentrCath       1:28.65    1:23.01        
                  40.27     1:23.01 (42.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gunn, Delton               8 Berkley Prep         1:21.17    1:23.58        
                  40.72     1:23.58 (42.86)                                        
 20 Carlyon, Cameron           9 Tampa Catholic       1:38.05    1:26.56        
                1:26.56         1:26.56 ( )                                        
 21 Wilson, Kirby             10 Tampa Prep           1:30.44    1:29.14        
                1:30.27         1:29.14 ( )                                        
 22 Gross, Benjamin           11 Robinson             1:26.78    1:31.62        
                1:32.20         1:31.62 ( )                                        
 23 Ali, Juzer                12 Robinson             1:37.72    1:34.17        
                  45.56     1:34.17 (48.61)                                        
 24 Cortez, Rodolfo              Lennard              2:02.21    1:55.81        
                  52.19   1:55.81 (1:03.62)                                        
 -- Siddiqui, Hessam          12 Robinson             1:48.60         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Waite, Carylyn            FR Tampa Prep           1:13.27    1:13.92        
                  33.60     1:13.92 (40.32)                                        
  2 Thatch, Nicole            SO ClwtrCentrCath       1:19.04    1:17.09        
                  36.11     1:17.09 (40.98)                                        
  3 Mauder, Sami              12 CalvaryChristian     1:19.05    1:18.92        
                  37.60     1:18.92 (41.32)                                        
  4 Jacobus, Kelly            12 Berkley Prep         1:19.13    1:18.93        
                  36.48     1:18.93 (42.45)                                        
  5 de Lelys, Victoria        12 Robinson             1:19.79    1:19.36        
                  37.07     1:19.36 (42.29)                                        
  6 Bradley, Savannah         10 Strawberry Crest     1:19.95    1:21.10        
                  37.78     1:21.10 (43.32)                                        
  7 Carter, Katie             10 Tampa Prep           1:19.84    1:21.99        
                  38.58     1:21.99 (43.41)                                        
  8 Napper, Emma              07 Tampa Prep           1:22.47    1:23.28        
                  39.59     1:23.28 (43.69)                                        
B - Final
  9 Manley, Marinna           12 G. Steinbrenner      1:22.83    1:23.44        
                  39.11     1:23.44 (44.33)                                        
 10 Carmenate, Raiza          11 G. Steinbrenner      1:23.74    1:24.27        
                  38.68     1:24.27 (45.59)                                        
 11 Smart, Amanda              9 Berkley Prep         1:23.63    1:25.78        
                  40.49     1:25.78 (45.29)                                        
 12 Mosher, Meaghan           10 Berkley Prep         1:25.25    1:26.32        
                  40.52     1:26.32 (45.80)                                        
 13 Csenge, Claire            JR ClwtrCentrCath       1:26.33    1:27.46        
                  41.50     1:27.46 (45.96)                                        
 14 Jaggers, Hannah            8 Berkley Prep         1:26.95    1:27.69        
                  41.96     1:27.69 (45.73)                                        
 15 Carter, Sarah             07 Tampa Prep           1:28.05    1:28.82        
                  41.12     1:28.82 (47.70)                                        
 16 van Nortwick, Niki        11 CalvaryChristian     1:29.81    1:30.73        
                  41.87     1:30.73 (48.86)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:04.03  AA-A
                1:05.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Waite, Carylyn            FR Tampa Prep           1:10.31    1:13.27        
                  33.42     1:13.27 (39.85)                                        
  2 Thatch, Nicole            SO ClwtrCentrCath       1:20.01    1:19.04        
                  37.44     1:19.04 (41.60)                                        
  3 Mauder, Sami              12 CalvaryChristian     1:18.87    1:19.05        
                  37.47     1:19.05 (41.58)                                        
  4 Jacobus, Kelly            12 Berkley Prep         1:18.91    1:19.13        
                  37.01     1:19.13 (42.12)                                        
  5 de Lelys, Victoria        12 Robinson             1:16.02    1:19.79        
                  36.18     1:19.79 (43.61)                                        
  6 Carter, Katie             10 Tampa Prep           1:22.22    1:19.84        
                  37.31     1:19.84 (42.53)                                        
  7 Bradley, Savannah         10 Strawberry Crest     1:22.00    1:19.95        
                  36.93     1:19.95 (43.02)                                        
  8 Napper, Emma              07 Tampa Prep           1:24.59    1:22.47        
                  38.76     1:22.47 (43.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Manley, Marinna           12 G. Steinbrenner      1:23.17    1:22.83        
                  38.72     1:22.83 (44.11)                                        
 10 Smart, Amanda              9 Berkley Prep         1:25.20    1:23.63        
                  39.70     1:23.63 (43.93)                                        
 11 Carmenate, Raiza          11 G. Steinbrenner      1:24.81    1:23.74        
                  38.75     1:23.74 (44.99)                                        
 12 Mosher, Meaghan           10 Berkley Prep         1:24.11    1:25.25        
                  40.20     1:25.25 (45.05)                                        
 13 Csenge, Claire            JR ClwtrCentrCath       1:28.03    1:26.33        
                  40.48     1:26.33 (45.85)                                        
 14 Jaggers, Hannah            8 Berkley Prep         1:28.67    1:26.95        
                  40.91     1:26.95 (46.04)                                        
 15 Carter, Sarah             07 Tampa Prep           1:29.87    1:28.05        
                  41.77     1:28.05 (46.28)                                        
 16 van Nortwick, Niki        11 CalvaryChristian     1:30.53    1:29.81        
                  41.32     1:29.81 (48.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 James, Eva                10 Strawberry Crest     1:31.00    1:31.00        
                  42.69     1:31.00 (48.31)                                        
 18 Boyle, Ciara              JR ClwtrCentrCath       1:30.90    1:31.25        
                  42.90     1:31.25 (48.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dile, Leah                10 G. Steinbrenner      1:31.47    1:32.93        
                  43.37     1:32.93 (49.56)                                        
 20 Csenge, Caroline          FR ClwtrCentrCath       1:33.81    1:33.50        
                  44.02     1:33.50 (49.48)                                        
 21 Mitchell, Jennifer        12 Robinson             1:36.59    1:34.61        
                  43.64     1:34.61 (50.97)                                        
 22 Povolny, Kirsten          10 G. Steinbrenner      1:32.84    1:35.50        
                  44.25     1:35.50 (51.25)                                        
 23 Eason, Eleanor             9 Robinson             1:36.03    1:38.12        
                  46.94     1:38.12 (51.18)                                        
 24 Nikolic, Katarina         10 Robinson             1:43.75    1:38.94        
                  45.36     1:38.94 (53.58)                                        
 25 McNeff, Tessa             11 Lennard              1:38.56    1:43.45        
                  45.55     1:43.45 (57.90)                                        
 26 Livernors, Michelle       12 Strawberry Crest     1:45.00    1:43.88        
                  48.54     1:43.88 (55.34)                                        
 27 Skidmore, Cassie           9 Lennard              2:04.88    1:50.40        
                  48.73   1:50.40 (1:01.67)                                        
 -- Bordner, Joy               9 Lennard              2:04.50         DQ        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hatoum, Andreas           12 Berkley Prep         1:03.55    1:03.65        
                  29.04     1:03.65 (34.61)                                        
  2 West, William             10 G. Steinbrenner      1:06.24    1:05.73        
                  30.42     1:05.73 (35.31)                                        
  3 Brown, Jared              JR ClwtrCentrCath       1:07.59    1:06.18        
                  30.60     1:06.18 (35.58)                                        
  4 Blustein, Alex            FR Tampa Prep           1:08.01    1:08.25        
                  31.25     1:08.25 (37.00)                                        
  5 Waldron, Colin            10 Tampa Prep           1:09.89    1:10.40        
                  31.89     1:10.40 (38.51)                                        
  6 van Osdal, Emerick        12 G. Steinbrenner      1:11.31    1:12.23        
                  33.34     1:12.23 (38.89)                                        
  7 Sparks, Alexander         10 Robinson             1:12.07    1:13.15        
                  34.89     1:13.15 (38.26)                                        
  8 Villavisanis, Dillan       9 Academy              1:11.45    1:14.17        
                  35.06     1:14.17 (39.11)                                        
B - Final
  9 Drelich, John             11 CalvaryChristian     1:12.26    1:12.45        
                  33.75     1:12.45 (38.70)                                        
 10 Soliman, Adam             11 Berkley Prep         1:12.18    1:12.59        
                  33.66     1:12.59 (38.93)                                        
 11 Mclaughlin, Alex          11 Berkley Prep         1:12.30    1:13.51        
                  34.91     1:13.51 (38.60)                                        
 12 Carter, Robert            09 Tampa Prep           1:13.19    1:14.13        
                  34.59     1:14.13 (39.54)                                        
 13 Melendez, Michael         10 Tampa Catholic       1:14.51    1:16.19        
                  36.07     1:16.19 (40.12)                                        
 14 Livernois, Mark           12 Strawberry Crest     1:16.71    1:16.41        
                  35.65     1:16.41 (40.76)                                        
 15 Daggs, Matt               12 Tampa Catholic       1:16.97    1:18.00        
                  36.49     1:18.00 (41.51)                                        
 16 Stewart, Patrick          11 Tampa Prep           1:16.58    1:18.41        
                  36.96     1:18.41 (41.45)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                57.45  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hatoum, Andreas           12 Berkley Prep         1:03.08    1:03.55        
                  28.44     1:03.55 (35.11)                                        
  2 West, William             10 G. Steinbrenner      1:06.67    1:06.24        
                  31.26     1:06.24 (34.98)                                        
  3 Brown, Jared              JR ClwtrCentrCath       1:08.18    1:07.59        
                  30.75     1:07.59 (36.84)                                        
  4 Blustein, Alex            FR Tampa Prep           1:10.99    1:08.01        
                  31.30     1:08.01 (36.71)                                        
  5 Waldron, Colin            10 Tampa Prep           1:14.34    1:09.89        
                  32.16     1:09.89 (37.73)                                        
  6 van Osdal, Emerick        12 G. Steinbrenner      1:12.81    1:11.31        
                  33.91     1:11.31 (37.40)                                        
  7 Villavisanis, Dillan       9 Academy              1:14.19    1:11.45        
                  33.71     1:11.45 (37.74)                                        
  8 Sparks, Alexander         10 Robinson             1:12.88    1:12.07        
                  34.25     1:12.07 (37.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Soliman, Adam             11 Berkley Prep         1:11.69    1:12.18        
                  33.80     1:12.18 (38.38)                                        
 10 Drelich, John             11 CalvaryChristian     1:12.87    1:12.26        
                  33.94     1:12.26 (38.32)                                        
 11 Mclaughlin, Alex          11 Berkley Prep         1:13.97    1:12.30        
                  34.10     1:12.30 (38.20)                                        
 12 Carter, Robert            09 Tampa Prep           1:18.98    1:13.19        
                  34.41     1:13.19 (38.78)                                        
 13 Melendez, Michael         10 Tampa Catholic       1:14.92    1:14.51        
                  35.33     1:14.51 (39.18)                                        
 14 Stewart, Patrick          11 Tampa Prep           1:19.98    1:16.58        
                  36.10     1:16.58 (40.48)                                        
 15 Livernois, Mark           12 Strawberry Crest     1:18.00    1:16.71        
                  35.97     1:16.71 (40.74)                                        
 16 Daggs, Matt               12 Tampa Catholic       1:20.76    1:16.97        
                  35.75     1:16.97 (41.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chiriaco, Winston         SO ClwtrCentrCath       1:18.78    1:17.03        
                  35.33     1:17.03 (41.70)                                        
 18 Czaicki, Arthur           JR ClwtrCentrCath       1:17.41    1:18.58        
                  36.55     1:18.58 (42.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Felder, Paul               9 Berkley Prep         1:17.73    1:18.66        
                  37.63     1:18.66 (41.03)                                        
 20 Humenansky, Jordan         7 Bayshore             1:29.33    1:21.40        
                  36.99     1:21.40 (44.41)                                        
 21 Lazaro, Andres            SR ClwtrCentrCath       1:23.33    1:22.06        
                  38.28     1:22.06 (43.78)                                        
 22 Smith, Jonathon           11 Robinson             1:21.97    1:24.14        
                  39.78     1:24.14 (44.36)                                        
 23 Cahill, Brian              9 Robinson             1:23.07    1:25.53        
                  38.86     1:25.53 (46.67)                                        
 24 Dolphin, Aiten            11 G. Steinbrenner      1:29.80    1:25.66        
                  39.86     1:25.66 (45.80)                                        
 25 Overton, Mason             9 G. Steinbrenner      1:34.37    1:28.81        
                  41.24     1:28.81 (47.57)                                        
 26 Hobbs, Caleb               9 Strawberry Crest     1:32.00    1:32.25        
                  42.01     1:32.25 (50.24)                                        
 27 Gibson, Dand                 Middleton            1:51.10    1:46.58        
                  48.68     1:46.58 (57.90)                                        
 28 Rhoden, Milne              9 Tampa Catholic       1:49.80    1:47.21        
                  50.14     1:47.21 (57.07)                                        
 -- Cuevas, Kyle                 Lennard              1:35.50         DQ        
 -- Moreau, Nathaniel            Middleton            1:45.35         DQ        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Westlake                                   
                         M. Beck, M. Latone,C. Hendrix,S. Sandlin          
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Prep                                        3:57.43    3:56.02        
     1) Spada, Rosalie JR               2) Siewert, Emma JR               
     3) Carter, Katie 10                4) Alexander, Caroline 09         
                  28.50       58.53 (58.53)     1:25.70 (27.17)     1:55.43 (56.90)
        2:24.16 (28.73)     2:55.26 (59.83)     3:24.02 (28.76)   3:56.02 (1:00.76)
  2 Berkley Prep (Tampa)                              4:20.94    4:13.39        
     1) Howell, Lauryn 12               2) Chancey, Elle 7                
     3) Colton, Amelia 12               4) Lambos, Kate 12                
                  30.43   1:02.28 (1:02.28)     1:32.62 (30.34)   2:05.02 (1:02.74)
        2:35.48 (30.46)   3:10.99 (1:05.97)     3:40.42 (29.43)   4:13.39 (1:02.40)
  3 Tampa Catholic                                    4:23.97    4:21.57        
     1) Rivers, Holly 12                2) Zayas, Brittany 12             
     3) Pistone, Victoria 12            4) Martin, Kristin 11             
                  30.09   1:03.90 (1:03.90)     1:36.94 (33.04)   2:14.33 (1:10.43)
        2:46.44 (32.11)   3:23.60 (1:09.27)     3:50.66 (27.06)     4:21.57 (57.97)
  4 Robinson (Tampa)                                  4:30.80    4:24.39        
     1) Hartwell, Shelby 11             2) Cahill, Kara 12                
     3) Lindhart, Bree 11               4) Vancavage, Karis 10            
                  31.22   1:05.20 (1:05.20)     1:37.44 (32.24)   2:13.19 (1:07.99)
                          3:18.87 (1:05.68)     3:50.35 (31.48)   4:24.39 (1:05.52)
  5 Clearwater Central                                4:29.67    4:26.22        
     1) Scalamogna, Aliya JR            2) McMahon, Caroline SR           
     3) Lovera, Maria SR                4) Boyle, Ciara JR                
                  31.91   1:05.36 (1:05.36)     1:37.24 (31.88)   2:12.03 (1:06.67)
        2:44.98 (32.95)   3:21.32 (1:09.29)     3:52.08 (30.76)   4:26.22 (1:04.90)
  6 George Steinbrenner (Lutz)                        4:50.84    4:26.31        
     1) Dolly, Meagan 10                2) Sauban, Taylor 12              
     3) Parsons, Kelby 12               4) Desena, Nicole 10              
                  32.70   1:07.05 (1:07.05)     1:39.86 (32.81)   2:16.06 (1:09.01)
        2:48.33 (32.27)   3:23.40 (1:07.34)     3:53.08 (29.68)   4:26.31 (1:02.91)
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    4:35.96    4:27.36        
     1) Mongelluzzi, Gina 10            2) Yost, Lauryn 11                
     3) Resch, Savannah 12              4) Mauder, Sami 12                
                  32.05   1:06.70 (1:06.70)     1:38.10 (31.40)   2:13.17 (1:06.47)
        2:44.02 (30.85)   3:20.73 (1:07.56)     3:52.83 (32.10)   4:27.36 (1:06.63)
  8 Lennard (Ruskin)                                  5:05.14    5:00.06        
     1) Prevatt, Amenda 10              2) Metellus, Vanessa 9            
     3) Skidmore, Kayla 9               4) McNeff, Tessa 11               
                  32.57   1:09.97 (1:09.97)     1:45.71 (35.74)   2:29.84 (1:19.87)
        3:03.39 (33.55)   3:42.46 (1:12.62)     4:17.47 (35.01)   5:00.06 (1:17.60)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Westlake                                   
                         M. Beck, M. Latone,C. Hendrix,S. Sandlin          
       State: # 3:23.97        2008 Bolles (Jacksonville)                      
                         A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
                3:31.01  AA-A
                3:34.45  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Prep                                        3:44.26    3:57.43        
     1) Carideo, Emily                  2) Siewert, Emma JR               
     3) Fredlake, Hannah 08             4) Campo, Hannah 08               
                  27.91       57.55 (57.55)     1:23.50 (25.95)     1:52.10 (54.55)
        2:21.96 (29.86)   2:54.96 (1:02.86)     3:25.01 (30.05)   3:57.43 (1:02.47)
  2 Berkley Prep (Tampa)                              4:10.00    4:20.94        
     1) Colton, Amelia 12               2) Straley, Catharine SO          
     3) Lambos, Kate 12                 4) Chancey, Elle 7                
                  31.47   1:08.52 (1:08.52)     1:39.22 (30.70)   2:13.44 (1:04.92)
        2:44.04 (30.60)   3:18.04 (1:04.60)     3:48.04 (30.00)   4:20.94 (1:02.90)
  3 Tampa Catholic                                    4:51.00    4:23.97        
     1) Rivers, Holly 12                2) Zayas, Brittany 12             
     3) Pistone, Victoria 12            4) Martin, Kristin 11             
                  30.76   1:05.55 (1:05.55)     1:38.57 (33.02)   2:19.35 (1:13.80)
        2:47.72 (28.37)   3:26.05 (1:06.70)     3:52.26 (26.21)     4:23.97 (57.92)
  4 Clearwater Central                                4:28.00    4:29.67        
     1) Scalamogna, Aliya JR            2) McMahon, Caroline SR           
     3) Lovera, Maria SR                4) Boyle, Ciara JR                
                  31.81   1:06.51 (1:06.51)     1:38.17 (31.66)   2:15.40 (1:08.89)
        2:46.05 (30.65)   3:23.20 (1:07.80)     3:54.05 (30.85)   4:29.67 (1:06.47)
  5 Robinson (Tampa)                                  4:38.16    4:30.80        
     1) Hartwell, Shelby 11             2) Cahill, Kara 12                
     3) Lindhart, Bree 11               4) Vancavage, Karis 10            
                  32.42   1:07.87 (1:07.87)     1:40.86 (32.99)   2:17.28 (1:09.41)
        2:48.63 (31.35)   3:23.46 (1:06.18)     3:55.99 (32.53)   4:30.80 (1:07.34)
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    4:33.03    4:35.96        
     1) Mongelluzzi, Gina 10            2) Yost, Lauryn 11                
     3) Resch, Savannah 12              4) Mauder, Sami 12                
                  32.73   1:08.01 (1:08.01)     1:40.60 (32.59)   2:17.89 (1:09.88)
        2:49.81 (31.92)   3:26.97 (1:09.08)     4:00.59 (33.62)   4:35.96 (1:08.99)
  7 George Steinbrenner (Lutz)                        4:29.21    4:50.84        
     1) Sauban, Taylor 12               2) Peterson, Savannah             
     3) Jones, Kelsey 10                4) Parsons, Kelby 12              
                  32.66   1:08.34 (1:08.34)   2:25.72 (1:17.38)   3:03.40 (1:55.06)
        3:44.05 (40.65)   4:15.86 (1:12.46)     4:50.84 (34.98)                    
  8 Lennard (Ruskin)                                  5:08.86    5:05.14        
     1) Prevatt, Amenda 10              2) Metellus, Vanessa 9            
     3) Skidmore, Kayla 9               4) McNeff, Tessa 11               
                  32.66   1:10.97 (1:10.97)     1:49.10 (38.13)   2:33.12 (1:22.15)
        3:06.73 (33.61)   3:44.90 (1:11.78)     4:22.07 (37.17)   5:05.14 (1:20.24)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:00.68        2009 Saratoga                                   
                         Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Berkley Prep (Tampa)                              3:50.88    3:26.62        
     1) Miller, Will 12                 2) Bandes, Zack 12                
     3) Mayer, Chase 09                 4) Hatoum, Andreas 12             
                  23.96       49.69 (49.69)     1:13.30 (23.61)     1:40.10 (50.41)
        2:05.02 (24.92)     2:33.20 (53.10)     2:58.45 (25.25)     3:26.62 (53.42)
  2 Tampa Prep                                        3:46.72    3:34.32        
     1) Skjaerpe, Rasmus FR             2) Blustein, Alex FR              
     3) House, Steven 11                4) Campo, Gregory FR              
                  24.50       50.34 (50.34)     1:16.41 (26.07)     1:45.75 (55.41)
        2:11.74 (25.99)     2:41.17 (55.42)     3:06.39 (25.22)     3:34.32 (53.15)
  3 Robinson (Tampa)                                  3:45.44    3:39.36        
     1) Smaus, Stephan 12               2) Sparks, Alexander 10           
     3) McCargar, Elwyn 12              4) Nolte, John 10                 
                  26.63       57.12 (57.12)     1:24.88 (27.76)     1:54.94 (57.82)
        2:20.26 (25.32)     2:49.37 (54.43)     3:12.99 (23.62)     3:39.36 (49.99)
  4 Clearwater Central                                3:59.73    3:52.55        
     1) Mattox, Rhett SR                2) Habib, David SR                
     3) Lee, Fuijae SR                  4) Chiriaco, Winston SO           
                  27.76       57.45 (57.45)     1:24.88 (27.43)     1:56.57 (59.12)
        2:23.35 (26.78)     2:53.46 (56.89)     3:22.09 (28.63)     3:52.55 (59.09)
  5 Strawberry Crest (Dover)                          4:04.82    4:07.88        
     1) LePochat, Anthony 11            2) Kitzis, Zach 9                 
     3) Cockream, Jish 10               4) Wisecarver, Cole 9             
                  29.50   1:03.01 (1:03.01)     1:32.86 (29.85)   2:04.83 (1:01.82)
        2:35.97 (31.14)   3:12.62 (1:07.79)     3:38.70 (26.08)     4:07.88 (55.26)
  6 George Steinbrenner (Lutz)                        4:24.64    4:23.92        
     1) Laurain, Chase 9                2) Shuter, Taylor 12              
     3) Zinckgraf, Brennan 11           4) Palasti, Keegan 11             
                  31.06   1:06.80 (1:06.80)     1:35.70 (28.90)   2:09.27 (1:02.47)
                            2:44.12 (34.85)     3:23.30 (39.18)   4:23.92 (1:39.80)
  7 Lennard (Ruskin)                                  4:40.32    4:35.45        
     1) Cuevas, Kyle                    2) Garner, Joshoa                 
     3) Roberts, Andrew                 4) Florianovich, Danila           
                  29.97   1:03.79 (1:03.79)     1:35.03 (31.24)   2:12.22 (1:08.43)
        2:48.34 (36.12)   3:32.63 (1:20.41)     4:02.47 (29.84)   4:35.45 (1:02.82)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:00.68        2009 Saratoga                                   
                         Mrray, Burns, A. Hinshaw, B. Hinshaw              
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:08.46  AA-A
                3:11.47  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robinson (Tampa)                                  3:38.36    3:45.44        
     1) Smaus, Stephan 12               2) Sparks, Alexander 10           
     3) McCargar, Elwyn 12              4) Nolte, John 10                 
                  28.73       59.45 (59.45)     1:27.17 (27.72)     1:58.10 (58.65)
        2:24.24 (26.14)     2:52.09 (53.99)     3:16.74 (24.65)     3:45.44 (53.35)
  2 Tampa Prep                                        3:36.77    3:46.72        
     1) House, Steven 11                2) Peters, Alexander 09           
     3) Doobay, Brad 10                 4) Patel, Rushie 10               
                  26.62       56.02 (56.02)     1:22.90 (26.88)     1:52.47 (56.45)
        2:19.37 (26.90)     2:49.96 (57.49)     3:16.34 (26.38)     3:46.72 (56.76)
  3 Berkley Prep (Tampa)                              3:25.96    3:50.88        
     1) Bandes, Zack 12                 2) Mayer, Chase 09                
     3) Felder, Robert 11               4) Weinbren, Nathan 12            
                  26.89       56.81 (56.81)     1:23.47 (26.66)     1:53.75 (56.94)
        2:21.76 (28.01)     2:53.36 (59.61)     3:20.52 (27.16)     3:50.88 (57.52)
  4 Clearwater Central                                4:10.00    3:59.73        
     1) Mattox, Rhett SR                2) Habib, David SR                
     3) Lee, Fuijae SR                  4) Chiriaco, Winston SO           
                  27.67       57.92 (57.92)     1:25.77 (27.85)   1:58.24 (1:00.32)
        2:25.59 (27.35)     2:56.41 (58.17)     3:26.53 (30.12)   3:59.73 (1:03.32)
  5 Strawberry Crest (Dover)                          4:44.81    4:04.82        
     1) LePochat, Anthony 11            2) Kitzis, Zach 9                 
     3) Cockream, Jish 10               4) Wisecarver, Cole 9             
                  28.90   1:00.84 (1:00.84)     1:30.41 (29.57)   2:02.92 (1:02.08)
        2:33.76 (30.84)   3:10.70 (1:07.78)     3:36.46 (25.76)     4:04.82 (54.12)
  6 George Steinbrenner (Lutz)                        4:07.22    4:24.64        
     1) Laurain, Chase 9                2) Shuter, Taylor 12              
     3) Bikowitz, Paul 11               4) Palasti, Keegan 11             
                  30.80   1:05.21 (1:05.21)     1:35.21 (30.00)   2:08.52 (1:03.31)
        2:42.75 (34.23)   3:24.02 (1:15.50)     3:52.97 (28.95)   4:24.64 (1:00.62)
  7 Lennard (Ruskin)                                  4:45.90    4:40.32        
     1) Cuevas, Kyle                    2) Garner, Joshoa                 
     3) Roberts, Andrew                 4) Florianovich, Danila           
                  30.11   1:05.35 (1:05.35)     1:39.35 (34.00)   2:17.48 (1:12.13)
        2:53.21 (35.73)   4:07.38 (1:49.90)     4:40.32 (32.94)     4:40.32 (32.94)
 -- Tampa Catholic                                    4:10.80         NS        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Tampa Prep                          579   2. Berkley Prep (Tampa)                328
  3. Clearwater Central                  279   4. George Steinbrenner (Lutz)          275
  5. Robinson (Tampa)                    220   6. Tampa Catholic                      131
  7. Calvary Christian (Clearwater)      119   8. Strawberry Crest (Dover)             81
  9. Lennard (Ruskin)                     45  10. Academy at the Lakes                  4
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Berkley Prep (Tampa)                517   2. Tampa Prep                          395
  3. George Steinbrenner (Lutz)          265   4. Clearwater Central                  247
  5. Robinson (Tampa)                    199   6. Strawberry Crest (Dover)            112
  7. Bayshore Christian School           103   8. Tampa Catholic                       87
  9. Lennard (Ruskin)                     53  10. Calvary Christian (Clearwater)       22
 11. Academy at the Lakes                 20  12. Middleton (Tampa)                    16