2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   HY-TEK's Meet Manager 10/31/2010 05:13 PM
                              FHSAA - A Region 3                               
                           Hosted By: Cardnal Mooney                           
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
       State:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
               1:47.16  AA-A
               1:49.04  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Prep                                                 1:57.46        
  2  Community School (Naples)                                  2:02.10        
  3  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 2:03.50        
  4  Clearwater Central                                         2:04.41        
  5  George Steinbrenner (Lutz)                                 2:05.39        
  6  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:07.11        
  7  Berkley Prep (Tampa)                                       2:07.46        
  8  Canterbury (Fort Myers)                                    2:07.93        
  9  Canterbury (St. Pete)                                      2:09.26        
 10  Robinson (Tampa)                                           2:09.81        
 11  Calvary Christian (Clearwater)                             2:10.74        
 12  St. Petersburg Catholic                                    2:12.40        
 13  Indian Rocks Christian (Largo)                             2:14.44        
 14  Seacrest Country Day School                                2:15.43        
 15  Strawberry Crest (Dover)                                   2:16.70        
 16  Tampa Catholic                                             2:18.47        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
               1:35.57  AA-A
               1:37.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkley Prep (Tampa)                                       1:44.21        
  2  Tampa Prep                                                 1:46.57        
  3  Clearwater Central                                         1:47.70        
  4  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:47.99        
  5  Seacrest Country Day School                                1:49.40        
  6  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:50.90        
  7  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:51.73        
  8  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:52.35        
  9  Community School (Naples)                                  1:57.22        
 10  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:58.59        
 11  Sarasota Christian                                         2:00.08        
 12  St. Stephen's Episcopal                                    2:00.10        
 13  Northside Christian (St. Pete)                             2:01.83        
 14  Bayshore Christian School                                  2:02.88        
 15  Oasis (Cape Coral)                                         2:03.54        
 16  Canterbury (St. Pete)                                      2:04.12        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray, FL          
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:50.15  AA-A
               1:51.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Andrews, Hope                 11 Shorecrest Prep           1:57.52        
  2  Albion, Hannah                10 Canterbury                2:00.71        
  3  Volz, Emma                    10 G. Steinbrenner           2:00.87        
  4  Ortiz, Sydney                 10 Oasis                     2:02.12        
  5  Petrillo, Ellie               SR St. Pete Cath.            2:03.10        
  6  Berdusco, Ann                 12 St. Stephen's Ep          2:03.25        
  7  Spada, Rosalie                JR Tampa Prep                2:03.73        
  8  Schmidt, Laurel               JR N'Side Christian          2:04.57        
  9  Fredlake, Hannah              08 Tampa Prep                2:05.92        
 10  Csubak, Lauren                 9 St. Stephen's Ep          2:08.36        
 11  Krebs, Paiton                  9 Cardinal Mooney           2:10.14        
 12  Lambos, Kate                  12 Berkley Prep              2:12.40        
 13  Andrews, Kylie                 8 Shorecrest Prep           2:14.79        
 14  Skjaerpe, Astrid              08 Tampa Prep                2:14.94        
 15  Edwards, Victoria             09 Tampa Prep                2:17.10        
 16  Reischmann, Mary              12 Shorecrest Prep           2:17.31        
 17  Niehaus, Mary                 12 Bishop Verot              2:18.95        
 18  Colton, Amelia                12 Berkley Prep              2:19.72        
 19  Lindemann, Noelle             10 Community School          2:23.79        
 20  Monsees, Devan                10 Evangelical Chri          2:24.54        
 21  Scalamogna, Aliya             JR ClwtrCentrCath            2:24.67        
 22  Salce, Arleigh                 9 Community School          2:25.70        
 23  Durham, Kerrie                11 Seacrest C.D.             2:27.38        
 24  Wingenroth, Emily              9 Canterbury                2:29.83        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:39.92  AA-A
               1:41.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Miller, Will                  12 Berkley Prep              1:49.16        
  2  Rheinlander, Rhet             12 S'Sota Christian          1:50.00        
  3  Cone, Jacob                   11 Admiral Farragut          1:51.24        
  4  Nielsen, Matthew               9 Bishop Verot              1:53.38        
  5  Leonard, Shawn                12 Cardinal Mooney           1:55.20        
  6  Wright, Taylor                JR N'Side Christian          1:57.51        
  7  Farese, John                   9 Shorecrest Prep           1:57.94        
  8  Lewis, Lance                  12 Community School          1:59.54        
  9  Weinbren, Nathan              12 Berkley Prep              1:59.96        
 10  Cravey, Clayton                9 Shorecrest Prep           2:03.27        
 11  Franzese, Ryan                 8 Berkley Prep              2:03.59        
 12  Ward, Michael                 10 G. Steinbrenner           2:04.01        
 13  Keane, Harrison                8 Berkley Prep              2:04.40        
 14  Nielsen, Dale                 11 Bishop Verot              2:06.03        
 15  Erickson, Dane                 9 Seacrest C.D.             2:06.34        
 16  Hollowsky, Liam                8 Community School          2:07.25        
 17  Black, Will                   09 Tampa Prep                2:09.77        
 18  Lee, Fuijae                   SR ClwtrCentrCath            2:10.25        
 19  Sebesta, Jimmy                FR St. Pete Cath.            2:11.34        
 20  Hulbert, Lincoln               9 Cardinal Mooney           2:12.07        
 21  Buckheit, Jacob                7 Community School          2:13.54        
 22  Hall, Conner                  12 Canterbury                2:13.68        
 23  Skjaerpe, Oscar               FR Tampa Prep                2:15.01        
 24  Feiock, Alexander             12 Canterbury                2:19.45        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside              
               2:04.00  AA-A
               2:06.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Berdusco, Ellen                8 St. Stephen's Ep          2:13.57        
  2  Garcia, Jacquelyn             12 Cardinal Mooney           2:14.59        
  3  Rochette, Natalie             12 Community School          2:15.42        
  4  Carideo, Emily                   Tampa Prep                2:20.01        
  5  Tripp, Paige                  12 Shorecrest Prep           2:21.86        
  6  Almada, Romina                10 Bishop Verot              2:22.94        
  7  Campo, Hannah                 08 Tampa Prep                2:27.34        
  8  Myers, Anne                   07 Tampa Prep                2:30.87        
  9  Theofanous, Gabrielle          9 Cardinal Mooney           2:31.51        
 10  Haas, Aubrey                  SO ClwtrCentrCath            2:34.20        
 11  Jahn, Joelle                  12 Shorecrest Prep           2:36.00        
 12  Vancavage, Karis              10 Robinson                  2:36.60        
 13  Strasen, Allyson              11 Robinson                  2:36.67        
 14  Pacheco, Dara                 11 G. Steinbrenner           2:36.71        
 15  Desena, Nicole                10 G. Steinbrenner           2:37.40        
 16  Cohen, Rachel                  7 Community School          2:37.45        
 17  Miller, Leigh                 12 Canterbury                2:38.14        
 18  Grangeon, Olivia               9 Cardinal Mooney           2:39.30        
 19  Gasper, Shannon               JR St. Pete Cath.            2:40.32        
 20  Suchomel, Jorden               9 Oasis                     2:40.60        
 21  Barber, Savannah                 N'Side Christian          2:42.66        
 22  Streater, Olivia               9 Canterbury                2:45.71        
 23  Clark, Emily                   8 Seacrest C.D.             3:00.14        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:52.14  AA-A
               1:54.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Skjaerpe, Rasmus              FR Tampa Prep                1:59.90        
  2  Hatoum, Andreas               12 Berkley Prep              2:06.38        
  3  O'Donnell, Matthew            10 Cardinal Mooney           2:07.13        
  4  Thatch, Eric                  SR ClwtrCentrCath            2:10.05        
  5  Mayer, Chase                  09 Berkley Prep              2:10.13        
  6  Grant, Alex                    9 Shorecrest Prep           2:11.54        
  7  Vestergaard, Michael          12 Shorecrest Prep           2:11.55        
  8  Blustein, Alex                FR Tampa Prep                2:12.07        
  9  Rochette, Zachary              8 Community School          2:12.84        
 10  West, William                 10 G. Steinbrenner           2:15.42        
 11  Perstad, Vincent               9 Oasis                     2:15.65        
 12  Bucken, Patrick               11 S'Sota Christian          2:17.58        
 13  Soliman, Adam                 11 Berkley Prep              2:17.89        
 14  Maddy, Drew                      Brdntn Christian          2:19.36        
 15  Clark, Christopher            10 Cardinal Mooney           2:19.49        
 16  Liu, Bolun                    11 Admiral Farragut          2:20.25        
 17  Wisecarver, Cole               9 Strawberry Crest          2:21.29        
 18  Brennick, Andrew              12 Cardinal Mooney           2:29.86        
 19  Brown, Trey                    8 Seacrest C.D.             2:31.54        
 20  Deguzman, Nick                 8 Oasis                     2:31.63        
 21  Leatherman, Zachary           12 Canterbury                2:41.32        
 22  Keenan, Adisson                8 Oasis                     2:44.60        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.53  AA-A
               23.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gilhart, Adrienne             11 Community School            24.47        
  2  Werdine, Rebecca              JR Tampa Prep                  24.66        
  3  Waite, Carylyn                FR Tampa Prep                  25.60        
  4  Martin, Kristin               11 Tampa Catholic              25.90        
  5  Carter, Katie                 10 Tampa Prep                  26.53        
  6  Scott, Amy                    SR N'Side Christian            26.67        
  7  Holland, Samantha             11 G. Steinbrenner             26.71        
  8  Clarke, Madeleine             FR N'Side Christian            27.04        
  9  Wells, Emma                    8 Canterbury                  27.10        
 10  Soulliere, Shea               11 CalvaryChristian            27.29        
 11  Chechele, Sydney              FR N'Side Christian            27.29        
 12  Alexander, Caroline           09 Tampa Prep                  27.42        
 13  Russell, Danyelle             11 Bishop Verot                27.43        
 14  Maddy, Trisha                    Brdntn Christian            27.53        
 15  Bie, Linzy                    JR ClwtrCentrCath              27.72        
 16  Zalepuga, Aiste               11 St. Stephen's Ep            28.03        
 17  Murphy, Ann                   11 Seacrest C.D.               28.63        
 18  Cornetet, Claire               9 Out-of-Door                 28.69        
 19  Biddison, Natalee              8 Shorecrest Prep             29.18        
 20  Lindemann, Noelle             10 Community School            29.21        
 21  Grimes, Vivian                11 Community School            29.36        
 22  Prado, Jacquelyn              11 Seacrest C.D.               30.53        
 23  Clingersmith, Megan           12 Island Coast                30.55        
 24  Hurtado, Sarah                11 Seacrest C.D.               31.30        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.49  2008        Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State:  20.11  2009        Micheal Saco, Miami Palmetto                 
               20.91  AA-A
               21.21  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nolte, John                   10 Robinson                    21.89        
  2  Krell, Derek                  12 Bishop Verot                22.39        
  3  Izzo, Matt                    12 Shorecrest Prep             22.60        
  4  Brown, Jared                  JR ClwtrCentrCath              22.61        
  5  Runyan, Gem                   12 Admiral Farragut            22.79        
  6  Bandes, Alex                  12 Berkley Prep                22.82        
  7  Kemppainen, Tuomos            11 Community School            22.98        
  8  Bourne, Alec                  11 Dunbar                      23.01        
  9  Kunkel, Jake                  12 G. Steinbrenner             23.10        
 10  Bandes, Zack                  12 Berkley Prep                23.22        
 11  Haas, Justin                  SR ClwtrCentrCath              23.38        
 12  McCargar, Elwyn               12 Robinson                    23.57        
 13  Mullan, Chris                 12 Out-of-Door                 23.88        
 14  Moskovitz, Simon              11 Berkley Prep                23.96        
 15  McGrail, Timothy              12 Cardinal Mooney             24.79        
 16  Schrantz, Grayson             11 Cardinal Mooney             24.99        
 17  Murray, Michael               10 Seacrest C.D.               25.02        
 18  Frieman, Brett                11 Shorecrest Prep             25.07        
 19  Koach, Kyle                   12 Cardinal Mooney             25.17        
 20  Lazo, Conrad                  12 Cardinal Mooney             25.48        
 21  Morrobel, Joel                12 Island Coast                25.93        
 22  Joseph, Michael               10 Seacrest C.D.               27.05        
 23  Price, Cristopher             10 Seacrest C.D.               27.11        
 24  Caldwell, Willliam            12 Evangelical Chri            27.14        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stein, Hannah                 11 Shorecrest Prep            457.90        
  2  Thigpen, Rachel               12 Shorecrest Prep            410.95        
  3  Stevens, Cassidy              12 Community School           373.60        
  4  Everson-Saji, Hanna           06 Berkley Prep               371.15        
  5  Punzak, Stephanie              7 Berkley Prep               366.65        
  6  McNally, Emilee               SR N'Side Christian           364.05        
  7  Selesznick, Ruth              10 Robinson                   362.75        
  8  Rectanus, Erin                12 Community School           355.35        
  9  Potts, Nikki                   9 Berkley Prep               342.35        
 10  Howard, Meggie                   St. Pete Cath.             305.45        
 11  Berlanti, Gabriella            9 St. Stephen's Ep           289.91        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stein, Jack                   10 Shorecrest Prep            461.85        
  2  Roth, Parker                  11 Seacrest C.D.              440.75        
  3  Meyer, Giorgi                 11 G. Steinbrenner            399.20        
  4  Kezar, Joshua                 11 St. Stephen's Ep           361.25        
  5  Potts, Jesse                  06 Berkley Prep               323.55        
  6  Thompson, Kyle                   Middleton                  317.05        
  7  Farrow, Alex                   7 Seacrest C.D.              290.40        
  8  Rauft-Lomano, Anthony          9 Berkley Prep               287.90        
  9  Paz, Mario                    11 Golden Gate                280.50        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski, Plantation               
               55.48  AA-A
               56.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Berdusco, Ellen                8 St. Stephen's Ep          1:00.54        
  2  Garcia, Jacquelyn             12 Cardinal Mooney           1:00.68        
  3  Siewert, Emma                 JR Tampa Prep                1:01.64        
  4  Spada, Rosalie                JR Tampa Prep                1:03.10        
  5  Cramer, Carrie                JR ClwtrCentrCath            1:04.10        
  6  Clarke, Madeleine             FR N'Side Christian          1:05.19        
  7  McQueen, Jenna                 7 Canterbury                1:05.39        
  8  Campo, Hannah                 08 Tampa Prep                1:09.36        
  9  Thigpen, Rachel               12 Shorecrest Prep           1:09.49        
 10  Moothedan, Priayanca          12 G. Steinbrenner           1:10.29        
 11  Kanstoroom, Summer             7 Shorecrest Prep           1:10.31        
 12  Cohen, Rachel                  7 Community School          1:12.90        
 13  Straley, Catharine            SO Berkley Prep              1:13.53        
 14  Pacheco, Dara                 11 G. Steinbrenner           1:13.65        
 15  Williamson, Kelly             11 Bishop Verot              1:15.06        
 16  Kliewe, Sage                   8 Seacrest C.D.             1:16.15        
 17  Skjaerpe, Astrid              08 Tampa Prep                1:16.25        
 18  Lopez, Gaby                   SR St. Pete Cath.            1:17.26        
 19  Colbert, Kemery                9 St. Stephen's Ep          1:19.61        
 20  Allen, Montana                10 Bishop Verot              1:21.29        
 21  Weinman, Christina             9 Bishop Verot              1:22.22        
 22  Mcphedran, Jaimie             10 Community School          1:22.23        
 23  Leatherman, Haley             10 Canterbury                1:25.25        
 24  Bronson, Sophie               10 Canterbury                1:26.68        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               49.93  AA-A
               50.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Altman, Ridge                 12 Seacrest C.D.               51.87        
  2  Skjaerpe, Rasmus              FR Tampa Prep                  54.78        
  3  Bradley, Scott                12 Evangelical Chri            56.67        
  4  Campo, Gregory                FR Tampa Prep                  56.87        
  5  Heath, Tyler                   8 Bayshore                    57.14        
  6  Leonard, Shawn                12 Cardinal Mooney             57.53        
  7  Grant, Alex                    9 Shorecrest Prep             58.72        
  8  Kunkel, Jake                  12 G. Steinbrenner             58.79        
  9  Bandes, Alex                  12 Berkley Prep                58.86        
 10  Steinwarz, Jurgen             10 Community School            59.19        
 11  Haas, Justin                  SR ClwtrCentrCath              59.47        
 12  Herby, Collan                  9 Oasis                     1:00.08        
 13  Berdusco, Michael             10 St. Stephen's Ep          1:00.28        
 14  Ryder, Karl                   11 Admiral Farragut          1:04.03        
 15  House, Steven                 11 Tampa Prep                1:04.23        
 16  Peters, Alexander             09 Tampa Prep                1:04.51        
 17  Brown, Trey                    8 Seacrest C.D.             1:08.25        
 18  Hulbert, Lincoln               9 Cardinal Mooney           1:09.03        
 19  Madden, Kevin                 12 Cardinal Mooney           1:11.20        
 20  Tunstall, John                11 Canterbury                1:13.15        
 21  Whitaker, Trevor               9 S'Sota Christian          1:15.46        
 22  Altman, Destin                 6 Seacrest C.D.             1:18.51        
 23  Torres, Javier                 7 Canterbury                1:19.35        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.98  AA-A
               51.87  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Werdine, Rebecca              JR Tampa Prep                  53.40        
  2  Gilhart, Adrienne             11 Community School            55.22        
  3  Tripp, Paige                  12 Shorecrest Prep             56.33        
  4  Little, Meredith               7 Shorecrest Prep             57.07        
  5  Ortiz, Sydney                 10 Oasis                       57.18        
  6  Goodson, Kristen              11 Bishop Verot                57.94        
  7  Scott, Amy                    SR N'Side Christian            58.57        
  8  McQueen, Jenna                 7 Canterbury                  58.60        
  9  Wells, Lizzy                  12 Canterbury                  59.55        
 10  Altman, Sabrina                9 Seacrest C.D.               59.75        
 11  Russell, Danyelle             11 Bishop Verot                59.75        
 12  Morrissey, Martha             11 Robinson                    59.82        
 13  Alexander, Caroline           09 Tampa Prep                1:00.06        
 14  Maddy, Trisha                    Brdntn Christian          1:00.44        
 15  Murphy, Natalie               1O Tampa Prep                1:00.95        
 16  Tague, Lindsey                 9 Canterbury                1:01.15        
 17  Townsend, Marina              SR St. Pete Cath.            1:01.46        
 18  Andrews, Kylie                 8 Shorecrest Prep           1:01.98        
 19  Chancey, Elle                  7 Berkley Prep              1:02.10        
 20  Moreno, Saraluz               12 Robinson                  1:02.97        
 21  Bie, Linzy                    JR ClwtrCentrCath            1:03.32        
 22  Murphy, Ann                   11 Seacrest C.D.             1:03.32        
 23  Young, Alex                   06 Tampa Prep                1:04.68        
 24  Nakamura, Yumiko              12 Canterbury                1:05.52        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.05  2008        Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               45.68  AA-A
               46.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nolte, John                   10 Robinson                    47.84        
  2  Krell, Derek                  12 Bishop Verot                48.44        
  3  Miller, Will                  12 Berkley Prep                49.11        
  4  Bourne, Alec                  11 Dunbar                      50.72        
  5  Bandes, Zack                  12 Berkley Prep                50.82        
  6  Kemppainen, Tuomos            11 Community School            51.61        
  7  Izzo, Matt                    12 Shorecrest Prep             51.78        
  8  McCargar, Elwyn               12 Robinson                    52.12        
  9  Dressler, Daniel              11 Community School            54.10        
 10  Moskovitz, Simon              11 Berkley Prep                54.31        
 11  Cravey, Clayton                9 Shorecrest Prep             54.47        
 12  O'Connell, Kyle               12 Seacrest C.D.               54.48        
 13  McGrail, Timothy              12 Cardinal Mooney             54.58        
 14  Drelich, John                 11 CalvaryChristian            54.71        
 15  Murray, Michael               10 Seacrest C.D.               56.17        
 16  Frieman, Brett                11 Shorecrest Prep             56.76        
 17  Franzese, Ryan                 8 Berkley Prep                56.91        
 18  Koach, Kyle                   12 Cardinal Mooney             56.91        
 19  Smaus, Stephan                12 Robinson                    57.38        
 20  Weiland, David                12 Canterbury                  57.54        
 21  Morrobel, Joel                12 Island Coast                57.59        
 22  Sebesta, Jimmy                FR St. Pete Cath.              57.67        
 23  Dunlap, Harris                10 St. Stephen's Ep            58.49        
 24  Logan, Adam                    9 Oasis                       59.53        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:54.30  AA-A
               4:59.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rochette, Natalie             12 Community School          5:09.72        
  2  Andrews, Hope                 11 Shorecrest Prep           5:18.80        
  3  Albion, Hannah                10 Canterbury                5:19.83        
  4  Martin, Kristin               11 Tampa Catholic            5:20.14        
  5  Carideo, Emily                   Tampa Prep                5:20.16        
  6  Volz, Emma                    10 G. Steinbrenner           5:20.31        
  7  Berdusco, Ann                 12 St. Stephen's Ep          5:23.46        
  8  Arbelaez, Melissa              8 Community School          5:28.10        
  9  Almada, Romina                10 Bishop Verot              5:28.30        
 10  Fredlake, Hannah              08 Tampa Prep                5:33.96        
 11  Krebs, Paiton                  9 Cardinal Mooney           5:35.01        
 12  Petrillo, Ellie               SR St. Pete Cath.            5:35.51        
 13  Csubak, Lauren                 9 St. Stephen's Ep          5:36.87        
 14  Howell, Lauryn                12 Berkley Prep              5:43.96        
 15  Schmidt, Laurel               JR N'Side Christian          5:47.36        
 16  Lambos, Kate                  12 Berkley Prep              5:50.79        
 17  Myers, Anne                   07 Tampa Prep                5:51.98        
 18  Thatch, Nicole                SO ClwtrCentrCath            5:57.69        
 19  Cone, Miriam                   8 Admiral Farragut          6:03.36        
 20  Chechele, Sydney              FR N'Side Christian          6:04.42        
 21  Niehaus, Mary                 12 Bishop Verot              6:11.88        
 22  Suchomel, Jorden               9 Oasis                     6:17.60        
 23  Monsees, Devan                10 Evangelical Chri          6:21.65        
 24  Salce, Arleigh                 9 Community School          6:25.98        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:22.88  2009        Nicholas Caldwell, Riverview               
               4:31.51  AA-A
               4:36.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  O'Donnell, Matthew            10 Cardinal Mooney           4:57.01        
  2  Cone, Jacob                   11 Admiral Farragut          4:57.46        
  3  Heath, Tyler                   8 Bayshore                  4:59.03        
  4  Nielsen, Matthew               9 Bishop Verot              5:00.87        
  5  Mayer, Chase                  09 Berkley Prep              5:02.35        
  6  Rauch, Christian              11 Cardinal Mooney           5:05.03        
  7  Berdusco, Michael             10 St. Stephen's Ep          5:13.08        
  8  Farese, John                   9 Shorecrest Prep           5:18.49        
  9  Clark, Christopher            10 Cardinal Mooney           5:20.06        
 10  Perstad, Vincent               9 Oasis                     5:23.50        
 11  Wright, Taylor                JR N'Side Christian          5:24.12        
 12  Stetsenko, Felix               7 Shorecrest Prep           5:27.47        
 13  Rochette, Zachary              8 Community School          5:32.38        
 14  Keane, Harrison                8 Berkley Prep              5:35.47        
 15  Felts, Banjamin               10 Tampa Catholic            5:35.48        
 16  Melendez, Michael             10 Tampa Catholic            5:37.22        
 17  Olney, Graham                  8 Berkley Prep              5:44.13        
 18  van Osdal, Emerick            12 G. Steinbrenner           5:51.46        
 19  Deguzman, Nick                 8 Oasis                     5:52.98        
 20  Erickson, Dane                 9 Seacrest C.D.             5:55.64        
 21  Peters, Alexander             09 Tampa Prep                5:56.03        
 22  Lewis, Nicholas                8 Community School          5:59.66        
 23  Keenan, Adisson                8 Oasis                     6:10.48        
 24  Hall, Conner                  12 Canterbury                6:30.62        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M Fonteno, A Peacock, D Nessler, N Glasser        
               1:37.14  AA-A
               1:38.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Prep                                                 1:44.02        
  2  Community School (Naples)                                  1:47.85        
  3  St. Stephen's Episcopal                                    1:48.23        
  4  Northside Christian (St. Pete)                             1:48.35        
  5  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:50.08        
  6  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:50.83        
  7  Tampa Catholic                                             1:52.17        
  8  Clearwater Central                                         1:52.39        
  9  Robinson (Tampa)                                           1:54.10        
 10  Berkley Prep (Tampa)                                       1:54.48        
 11  Canterbury (St. Pete)                                      1:54.99        
 12  Calvary Christian (Clearwater)                             1:56.91        
 13  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:57.31        
 14  Strawberry Crest (Dover)                                   1:58.32        
 15  Indian Rocks Christian (Largo)                             2:00.13        
 16  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:04.06        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.09  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        T Gutman, C Hamilton, B Schiller, C Sadsad        
               1:25.85  AA-A
               1:27.21  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Clearwater Central                                         1:32.56        
  2  Berkley Prep (Tampa)                                       1:34.79        
  3  Community School (Naples)                                  1:36.03        
  4  Robinson (Tampa)                                           1:36.64        
  5  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:37.45        
  6  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:40.27        
  7  Tampa Prep                                                 1:41.43        
  8  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:41.57        
  9  Northside Christian (St. Pete)                             1:43.64        
 10  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:44.51        
 11  Bayshore Christian School                                  1:45.51        
 12  Sarasota Christian                                         1:47.18        
 13  Canterbury (Fort Myers)                                    1:47.73        
 14  Tampa Catholic                                             1:48.34        
 15  Seacrest Country Day School                                1:49.21        
 16  Out-of Door (Sarasota)                                     1:50.60        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  53.82  2009        Aubrey Peacock, Bolles                       
               56.10  AA-A
               57.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Goodson, Kristen              11 Bishop Verot              1:01.06        
  2  Arbelaez, Melissa              8 Community School          1:04.12        
  3  Cramer, Carrie                JR ClwtrCentrCath            1:04.53        
  4  Little, Meredith               7 Shorecrest Prep           1:06.93        
  5  Holland, Samantha             11 G. Steinbrenner           1:07.00        
  6  Howell, Lauryn                12 Berkley Prep              1:07.84        
  7  Theofanous, Gabrielle          9 Cardinal Mooney           1:07.92        
  8  Soulliere, Shea               11 CalvaryChristian          1:08.65        
  9  Edwards, Victoria             09 Tampa Prep                1:09.17        
 10  Murphy, Natalie               1O Tampa Prep                1:09.36        
 11  Mills, Cennedi                 8 Shorecrest Prep           1:11.00        
 12  Morrissey, Martha             11 Robinson                  1:11.03        
 13  Freeman, Cecilia              10 Tampa Prep                1:13.36        
 14  Wolf, Emory                   12 Canterbury                1:13.74        
 15  Cone, Miriam                   8 Admiral Farragut          1:14.02        
 16  Wells, Emma                    8 Canterbury                1:14.08        
 17  Burfield, Tristan              9 Community School          1:14.61        
 18  Adams, Lacy                   11 Canterbury                1:16.52        
 19  Gasper, Shannon               JR St. Pete Cath.            1:16.53        
 20  Streater, Catherine           11 Canterbury                1:17.10        
 21  Fagan, Maura                   6 Seacrest C.D.             1:21.32        
 22  Allen, Montana                10 Bishop Verot              1:24.76        
 23  Leatherman, Haley             10 Canterbury                1:25.92        
 24  Youngblood, Hannah             9 Evangelical Chri          1:26.54        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.75  2008        Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               50.74  AA-A
               51.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rheinlander, Rhet             12 S'Sota Christian            55.54        
  2  Campo, Gregory                FR Tampa Prep                  58.38        
  3  Thatch, Eric                  SR ClwtrCentrCath              59.56        
  4  Rauch, Christian              11 Cardinal Mooney             59.73        
  5  Bradley, Scott                12 Evangelical Chri          1:01.97        
  6  Olney, Graham                  8 Berkley Prep              1:02.31        
  7  Stetsenko, Felix               7 Shorecrest Prep           1:03.59        
  8  Herby, Collan                  9 Oasis                     1:04.09        
  9  Dressler, Daniel              11 Community School          1:05.55        
 10  Weinbren, Nathan              12 Berkley Prep              1:06.15        
 11  Liu, Bolun                    11 Admiral Farragut          1:06.32        
 12  Ward, Michael                 10 G. Steinbrenner           1:08.91        
 13  Dunlap, Harris                10 St. Stephen's Ep          1:09.03        
 14  Reisinger, Timothy             7 Shorecrest Prep           1:10.17        
 15  Dragna, Peter                 10 Tampa Prep                1:10.91        
 16  Habib, David                  SR ClwtrCentrCath            1:11.37        
 17  Nielsen, Dale                 11 Bishop Verot              1:11.77        
 18  Tunstall, John                11 Canterbury                1:11.90        
 19  Dienes, Alexander             11 Bayshore                  1:12.03        
 20  Altman, Destin                 6 Seacrest C.D.             1:14.42        
 21  Wijesinghe, Shanil            10 St. Stephen's Ep          1:16.04        
 22  Leatherman, Zachary           12 Canterbury                1:18.57        
 23  Buckheit, Jacob                7 Community School          1:19.67        
 24  Gleeson, Pierce                9 Community School          1:21.48        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.73  2008        Lindsey McKnight, Parkland                 
               1:04.03  AA-A
               1:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Altman, Sabrina                9 Seacrest C.D.             1:13.08        
  2  Waite, Carylyn                FR Tampa Prep                1:13.92        
  3  Wells, Lizzy                  12 Canterbury                1:16.66        
  4  Alonso, Summer                   Indian Rks Chris          1:17.05        
  5  Thatch, Nicole                SO ClwtrCentrCath            1:17.09        
  6  Mauder, Sami                  12 CalvaryChristian          1:18.92        
  7  Jacobus, Kelly                12 Berkley Prep              1:18.93        
  8  de Lelys, Victoria            12 Robinson                  1:19.36        
  9  Kline, Natalie                11 Shorecrest Prep           1:19.56        
 10  Jahn, Joelle                  12 Shorecrest Prep           1:20.02        
 11  Tague, Lindsey                 9 Canterbury                1:20.76        
 12  Bradley, Savannah             10 Strawberry Crest          1:21.10        
 13  Townsend, Marina              SR St. Pete Cath.            1:21.26        
 14  Barber, Savannah                 N'Side Christian          1:21.55        
 15  Carter, Katie                 10 Tampa Prep                1:21.99        
 16  Williamson, Kelly             11 Bishop Verot              1:22.02        
 17  Burfield, Tristan              9 Community School          1:22.11        
 18  Napper, Emma                  07 Tampa Prep                1:23.28        
 19  Miller, Leigh                 12 Canterbury                1:23.51        
 20  Wright, Katlin                SR N'Side Christian          1:24.36        
 21  Zalepuga, Aiste               11 St. Stephen's Ep          1:25.81        
 22  Hurtado, Sarah                11 Seacrest C.D.             1:26.95        
 23  Hall, Madison                  9 Canterbury                1:29.55        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               57.45  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Altman, Ridge                 12 Seacrest C.D.             1:01.04        
  2  Hatoum, Andreas               12 Berkley Prep              1:03.65        
  3  West, William                 10 G. Steinbrenner           1:05.73        
  4  Brown, Jared                  JR ClwtrCentrCath            1:06.18        
  5  Lewis, Lance                  12 Community School          1:06.56        
  6  Runyan, Gem                   12 Admiral Farragut          1:06.62        
  7  O'Connell, Kyle               12 Seacrest C.D.             1:06.64        
  8  Vestergaard, Michael          12 Shorecrest Prep           1:07.29        
  9  Blustein, Alex                FR Tampa Prep                1:08.25        
 10  Steinwarz, Jurgen             10 Community School          1:10.33        
 11  Waldron, Colin                10 Tampa Prep                1:10.40        
 12  Levi, Trevor                  10 Canterbury                1:12.06        
 13  van Osdal, Emerick            12 G. Steinbrenner           1:12.23        
 14  Hoof, Chris                   SO St. Pete Cath.            1:12.39        
 15  Lewis, Nicholas                8 Community School          1:12.53        
 16  Maddy, Drew                      Brdntn Christian          1:12.62        
 17  Sparks, Alexander             10 Robinson                  1:13.15        
 18  Bucken, Patrick               11 S'Sota Christian          1:13.67        
 19  Villavisanis, Dillan           9 Academy                   1:14.17        
 20  Logan, Adam                    9 Oasis                     1:14.94        
 21  Brennick, Andrew              12 Cardinal Mooney           1:15.86        
 22  Willard, Julian               12 Evangelical Chri          1:18.50        
 23  Boothby, Charles              10 St. Stephen's Ep          1:20.77        
 24  Price, Cristopher             10 Seacrest C.D.             1:21.39        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:23.97  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
               3:31.01  AA-A
               3:34.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:54.25        
  2  Tampa Prep                                                 3:56.02        
  3  Northside Christian (St. Pete)                             4:00.32        
  4  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 4:00.65        
  5  St. Stephen's Episcopal                                    4:00.71        
  6  Bishop Verot (Fort Myers)                                  4:04.30        
  7  Berkley Prep (Tampa)                                       4:13.39        
  8  Canterbury (Fort Myers)                                    4:14.10        
  9  Tampa Catholic                                             4:21.57        
 10  Robinson (Tampa)                                           4:24.39        
 11  Clearwater Central                                         4:26.22        
 12  George Steinbrenner (Lutz)                                 4:26.31        
 13  Calvary Christian (Clearwater)                             4:27.36        
 14  Canterbury (St. Pete)                                      4:33.06        
 15  St. Petersburg Catholic                                    4:41.92        
 16  Lennard (Ruskin)                                           5:00.06        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:08.46  AA-A
               3:11.47  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkley Prep (Tampa)                                       3:26.62        
  2  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:32.42        
  3  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:32.47        
  4  Tampa Prep                                                 3:34.32        
  5  Community School (Naples)                                  3:35.79        
  6  Robinson (Tampa)                                           3:39.36        
  7  Seacrest Country Day School                                3:40.12        
  8  Admiral Farragut (St. Pete)                                3:48.18        
  9  Clearwater Central                                         3:52.55        
 10  St. Stephen's Episcopal                                    3:55.41        
 11  Oasis (Cape Coral)                                         4:03.35        
 12  St. Petersburg Catholic                                    4:04.69        
 13  Strawberry Crest (Dover)                                   4:07.88        
 14  George Steinbrenner (Lutz)                                 4:23.92        
 15  Lennard (Ruskin)                                           4:35.45        
 16  Canterbury (Fort Myers)                                    4:36.57