2010 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 2 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   HY-TEK's Meet Manager 10/31/2010 04:55 PM
                               FHSAA -A Region 2                               
                      Hosted By: John Caroll High School                       
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
       State:  1:42.35  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, C Mumford, M Fonteno, D Nessler        
               1:47.16  AA-A
               1:49.04  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:53.19        
  2  Pine School (Stuart)                                       1:56.25        
  3  Cocoa Beach                                                1:56.40        
  4  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:58.02        
  5  Holy Trinity Episcopal                                     2:02.40        
  6  Lakeland Christian                                         2:08.88        
  7  All Saints Academy                                         2:10.09        
  8  Rockledge                                                  2:10.25        
  9  Bishop Moore (Orlando)                                     2:10.82        
 10  St. Edward's (Vero Beach)                                  2:11.30        
 11  Satellite (Satellite Beach)                                2:11.56        
 12  John Carroll (Fort Pierce)                                 2:12.32        
 13  Father Lopez (Daytona Beach)                               2:15.59        
 14  Windermere Prep                                            2:15.62        
 15  Edgewood (Merritt Island)                                  2:16.03        
 16  Lake Placid                                                2:20.57        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
       State:  1:29.79  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Lujan Rivera, T Romano, T Gutman      
               1:35.57  AA-A
               1:37.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:42.25        
  2  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:45.24        
  3  Cocoa Beach                                                1:47.19        
  4  Bishop Moore (Orlando)                                     1:50.24        
  5  All Saints Academy                                         1:51.89        
  6  Satellite (Satellite Beach)                                1:52.35        
  7  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:53.17        
  8  Lake Placid                                                1:53.84        
  9  Lake Nona (Orlando)                                        1:55.02        
 10  Cardinal Newman (West Palm)                                1:55.68        
 11  Edgewood (Merritt Island)                                  1:56.17        
 12  Lakeland Christian                                         1:56.70        
 13  Father Lopez (Daytona Beach)                               1:58.36        
 14  John Carroll (Fort Pierce)                                 1:59.61        
 15  Rockledge                                                  1:59.87        
 16  St. Edward's (Vero Beach)                                  2:02.13        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray, FL          
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:50.15  AA-A
               1:51.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bessire, Suzanne              12 Lake Highland             1:53.05        
  2  Springman, Hayley             12 Lake Highland             1:56.11        
  3  Duggan, Katie                  8 Lake Highland             1:58.49        
  4  Conoscenti, Laura             10 Cocoa Beach               1:59.41        
  5  Digulla, Megan                10 Cocoa Beach               2:00.38        
  6  Sabotin, Jaclyn               12 Circle Christian          2:01.01        
  7  Black, Alex                   JR Holy Trnty Epis.          2:02.48        
  8  Jahren, Ashley                11 Trinity Prep              2:05.10        
  9  Parent, Allie                  8 Trinity Prep              2:06.90        
 10  Murphy, Bernadette            11 West Shore                2:08.04        
 11  Quist, Kennidy                 6 Pine School               2:14.06        
 12  Jones, Gabrielle              SO Satellite                 2:15.67        
 13  Rangel, Juliana                  Lincoln Park              2:17.12        
 14  Moore, Laurel                    Haven Christian           2:17.68        
 15  Powers, Stephanie             SO Lklnd Christian           2:18.27        
 16  Pepe, Ariana                     Rockledge                 2:21.10        
 17  Wright, Jessica                  Lincoln Park              2:21.58        
 18  Crommett, Kiri                SR Avon Park                 2:24.49        
 19  Phillips, Kellie                 All Saints'               2:28.46        
 20  Green, Tori                      Lklnd Christian           2:28.61        
 21  Tennant, Sara                  8 West Shore                2:28.81        
 22  Renzoni, Camille              JR Lake Placid               2:29.44        
 23  Ceniza, Sabrina               FR Santa Fe Cath.            2:32.94        
 24  Aspinwall, Nikki              JR Lklnd Christian           2:35.05        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:39.92  AA-A
               1:41.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duggan, Sean                  11 Lake Highland             1:45.30        
  2  Toner, Shane                  12 Pine School               1:47.89        
  3  Tippit, Zach                  12 Trinity Prep              1:48.48        
  4  Pena, Alex                     9 Lake Highland             1:50.08        
  5  Perez, David                   9 Lake Highland             1:51.25        
  6  Barker, Graham                11 Cocoa Beach               1:53.08        
  7  O'Connor, Jack                10 Trinity Prep              1:55.37        
  8  Grube, Eric                   12 Cocoa Beach               1:55.85        
  9  Roche, Andrew                 JR Benjamin                  1:57.50        
 10  Jones, Julian                 JR Satellite                 1:58.60        
 11  Berman, Cliff                 12 Cocoa Beach               1:59.79        
 12  Ingram, Michael               JR Satellite                 2:02.55        
 13  Allcorn, Tayler               11 Lake Placid               2:04.28        
 14  Eickenberg, Ryan              SR Santa Fe Cath.            2:05.11        
 15  Hanley, Zach                     Heritage (P.Bay)          2:06.95        
 16  Budd, Evan                       All Saints'               2:07.52        
 17  Madden, Alexander              7 Pine School               2:08.97        
 18  Kofke, Wyatt                  SO Hardee                    2:11.67        
 19  Price, Dane                   10 West Shore                2:12.73        
 20  Guerndt, Charles              JR Avon Park                 2:13.10        
 21  Lain, Nathan                  SR Lklnd Christian           2:14.22        
 22  Girard, Zachary               JR Holy Trnty Epis.          2:14.93        
 23  Lambert, Cody                 SO Lake Placid               2:17.04        
 24  Colninger, Pike               JR Lake Placid               2:22.69        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, Minot, ND            
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside              
               2:04.00  AA-A
               2:06.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jarmakowicz, Jordan           11 Trinity Prep              2:11.81        
  2  Nawrocki, Alanna              11 Trinity Prep              2:12.09        
  3  Poderski, Karolina            11 Pine School               2:16.46        
  4  Morton, Brooke                11 Cocoa Beach               2:16.54        
  5  Carey, Skye                   FR Holy Trnty Epis.          2:20.73        
  6  Barrows, Kayleigh             SR Satellite                 2:20.95        
  7  Dennison, Elizabeth           12 Father Lopez              2:22.01        
  8  Reinert, Kristen               9 Trinity Prep              2:22.39        
  9  Webb, Amber                   10 Circle Christian          2:25.27        
 10  Howard, Rebekah                  Haven Christian           2:25.60        
 11  Merriman, Sarah                7 First Academy             2:27.88        
 12  Shiver, Nicole                SR Satellite                 2:30.81        
 13  Kelso, Lauren                  8 Lake Highland             2:32.03        
 14  Seckinger, Claudia               St. Edward's              2:34.36        
 15  Cope, Rachel                  SR Lake Placid               2:35.71        
 16  Wineinger, Chloe                 Lklnd Christian           2:36.22        
 17  Tran, Kimmai                     Rockledge                 2:37.18        
 18  Stevens, Kayla                 8 West Shore                2:38.52        
 19  Wright, Lindsey                  Lincoln Park              2:42.67        
 20  Giddings, Hannah                 All Saints'               2:46.29        
 21  Drum, Katharine                  All Saints'               2:50.69        
 22  Viox, Shannon                 SR Lake Placid               2:53.62        
 23  Henricks, Anna                   All Saints'               2:53.65        
 24  Lundy, Tess                   SO Lake Placid               3:00.30        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:52.14  AA-A
               1:54.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Springman, Riley               9 Lake Highland             2:01.98        
  2  Dulfer, Michael               12 Lake Highland             2:03.47        
  3  Pace, Carson                  12 Trinity Prep              2:04.13        
  4  Donatelli, Ross               SR Satellite                 2:08.50        
  5  Normand, Max                  12 Lake Nona                 2:11.72        
  6  Wong, David                      All Saints'               2:12.02        
  7  Penovich, Daniel              11 Cocoa Beach               2:15.63        
  8  Hart, Aaron                      Mulberry                  2:16.10        
  9  Yang, Haofeng                    Florida Air               2:18.00        
 10  Nissinoff, Jordan                Florida Air               2:18.26        
 11  Martin, Ryan                     Lincoln Park              2:19.53        
 12  Lydecker, Andrew              10 Father Lopez              2:20.01        
 13  Goodwin, TJ                   12 West Shore                2:20.19        
 14  Watson, Matthew               11 Cocoa Beach               2:21.72        
 15  Wagner, Ross                  10 Edgewood                  2:23.95        
 16  Stamand, Trevor               10 West Shore                2:26.16        
 17  Yrastorza, Luke               SR Lklnd Christian           2:27.89        
 18  Ormsby, Ean                      Frostproof                2:29.60        
 19  Kolleda, Jason                JR Satellite                 2:30.78        
 20  Wegman, Nicholas                 All Saints'               2:32.88        
 21  Methot, Tavis                    All Saints'               2:34.15        
 22  Quinn, Jerquaid               12 Lake Placid               2:35.61        
 23  LeBlanc, Kyle                 SR Lake Placid               2:36.01        
 24  Aldrich, Kyle                    St. Edward's              2:37.00        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.53  AA-A
               23.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Madden, Emma                   9 Pine School                 25.49        
  2  Babbe, Steffi                 JR John Carroll                25.51        
  3  Salerno, Danielle             12 Lake Highland               26.49        
  4  Maiocco, Claire                6 Trinity Prep                26.57        
  5  Cummings, Shannon             JR Lake Placid                 26.57        
  6  Wood, Elise                    9 Trinity Prep                26.58        
  7  Garcia, Lexie                  9 Trinity Prep                26.81        
  8  Reinhold, Kara                10 Orangewood Chrtn            26.94        
  9  Howard, Hannah                   Haven Christian             26.96        
 10  Choo, Sylvia                   7 Trinity Prep                27.26        
 11  Bennett, Jaime                JR Cardinal Newman             27.37        
 12  Kramer, Brigit                11 Cocoa Beach                 27.51        
 13  Johnston, Whittaker Anne         Holy Trnty Epis.            27.67        
 14  Mora, Sarah                   SO Lklnd Christian             27.86        
 15  Stokes, Kelly                 11 West Shore                  27.94        
 16  Hirsche, Miranda                 Rockledge                   28.09        
 17  Nelson, Chelsea                  Florida Air                 28.28        
 18  Reagan, Hannah                12 Cocoa Beach                 28.34        
 19  Schichtel, Olivia             SR Lklnd Christian             28.65        
 20  Oberhofer, Haley                 All Saints'                 29.07        
 21  Krause, Kate                  SR Hardee                      29.11        
 22  Murray, Katie                 JR Benjamin                    29.27        
 23  Allcorn, Shelby               FR Lake Placid                 29.40        
 24  Wong, Vivian                     All Saints'                 30.36        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.49  2008        Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State:  20.11  2009        Micheal Saco, Miami Palmetto                 
               20.91  AA-A
               21.21  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dorsey, Breck                 SR Cardinal Newman             22.48        
  2  Henricks, Aaron                  All Saints'                 22.80        
  3  Weber - Callahan, Dylan       12 Lake Placid                 23.09        
  4  Baraschick, Jacob             11 Bishop Moore                23.11        
  5  Hood, Martin                  12 Trinity Prep                23.28        
  6  Blumenthal, Austin            11 Pine School                 23.32        
  7  Kelly, Tyler                  12 Cocoa Beach                 23.34        
  8  Weimer, Barry                 JR John Carroll                23.59        
  9  duPont, Charles               11 Lake Highland               23.61        
 10  Jia, Zijian                      Florida Air                 23.78        
 11  Tobin, Connor                 SO Benjamin                    23.88        
 12  Huhn, Ryan                    12 Bishop Moore                23.98        
 13  Oakley, Gavin                 12 Bishop Moore                24.05        
 14  Weethee, Jordan               11 Cocoa Beach                 24.06        
 15  Vankonijnenburg, Jan          11 Edgewood                    24.20        
 16  Fieldson, Patrick             SR Holy Trnty Epis.            24.20        
 17  Connell, Dallas               SR Lklnd Christian             24.50        
 18  Vela, Pablo                      Lincoln Park                24.70        
 19  Gavin, Nick                      Florida Air                 24.92        
 20  Penny, Austin                 JR Avon Park                   25.24        
 21  Henderson, Hunter             SR Hardee                      25.55        
 22  Moore, Steven                    All Saints'                 25.56        
 23  Jahna, Kyle                   JR Avon Park                   26.20        
 24  Miles, Landon                 SR Lklnd Christian             26.75        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Toner, Dakota                 10 Pine School                455.30        
  2  Chan, Victoria                 9 Trinity Prep               426.40        
  3  Wright, Ashley                   Lincoln Park               414.15        
  4  Ball, Andrea                  11 Cocoa Beach                409.55        
  5  Mesaros, Shelley              SR Satellite                  389.55        
  6  Biss, Kaila                      Lincoln Park               383.50        
  7  Conlon, Erin                  11 Cocoa Beach                373.70        
  8  Silverman, Christine          SR Satellite                  343.45        
  9  Mesaros, Shannon              SR Satellite                  329.45        
 10  Stadnicki, Samantha              Rockledge                  324.20        
 11  Craddock, Mabry                  All Saints'                306.85        
 12  Carew, Corinne                   Rockledge                  306.35        
 13  Beadle, Lauren                11 Cocoa Beach                287.80        
 14  Tracht, Madeline               9 Lake Nona                  285.95        
 15  Cox, Courtney                 12 Trinity Prep               280.50        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Demet, Demetrius                 Lincoln Park               458.60        
  2  Talbot, Cody                  JR Satellite                  444.30        
  3  Hardy, Caleb                  SR Frostproof                 429.95        
  4  Mercadante, Anthony           SO Benjamin                   398.90        
  5  Velazquez, Edwin              SR Lake Placid                388.95        
  6  Pompi, James                  12 Atlantic                   358.40        
  7  Costine, Robert                  Frostproof                 326.00        
  8  Aubry, Campbel                SO Hardee                     287.70        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski, Plantation               
               55.48  AA-A
               56.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Britt, Chelsie                10 Lake Highland               55.70  AA-C  
  2  Galletti, Catherine           11 Trinity Prep                56.27  AA-C  
  3  Bowker, Desiree               12 Cocoa Beach               1:00.47        
  4  Velez, Lymaries               SO Lklnd Christian           1:02.64        
  5  Barrows, Kayleigh             SR Satellite                 1:02.66        
  6  Herlitzka, Alison             11 Bishop Moore              1:02.79        
  7  Conoscenti, Laura             10 Cocoa Beach               1:02.83        
  8  Dennison, Elizabeth           12 Father Lopez              1:03.21        
  9  Robison, Lisa                 12 Trinity Prep              1:03.49        
 10  Toner, Dakota                 10 Pine School               1:03.76        
 11  Borowski, Cara                12 Trinity Prep              1:04.67        
 12  Lopez, Lisa                   SR Cardinal Newman           1:07.05        
 13  Blakeman, Olivia                 St. Edward's              1:07.41        
 14  Tran, Kimmai                     Rockledge                 1:09.42        
 15  Kiper, Brittnee                  Lincoln Park              1:09.84        
 16  Bucaccio, Kimberly               St. Edward's              1:11.89        
 17  Schwed, Jane                  SR Benjamin                  1:12.00        
 18  Powers, Stephanie             SO Lklnd Christian           1:13.22        
 19  Drum, Katharine                  All Saints'               1:13.64        
 20  Waller, Deta                  JR Lake Placid               1:14.09        
 21  Ceniza, Sabrina               FR Santa Fe Cath.            1:19.44        
 22  Phillips, Kellie                 All Saints'               1:22.79        
 23  Rhodes, Emily                 FR Hardee                    1:24.53        
 24  Meeks, Jordan                    Lklnd Christian           1:24.79        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               49.93  AA-A
               50.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Toner, Shane                  12 Pine School                 54.31        
  2  Quackenbush, Parker           12 Lake Highland               55.14        
  3  Weimer, Barry                 JR John Carroll                55.39        
  4  Smit, Kevin                   12 Lake Placid                 56.85        
  5  Yang, Haofeng                    Florida Air                 57.34        
  6  Tobin, Connor                 SO Benjamin                    57.56        
  7  Wong, David                      All Saints'                 58.70        
  8  Walsh, Cory                    9 Bishop Moore                58.83        
  9  House, Logan                  10 Trinity Prep                58.84        
 10  Yuan, Jerry                   10 Trinity Prep                59.06        
 11  Ryder, Anthony                   Rockledge                   59.26        
 12  Kelly, Spencer                11 Cocoa Beach                 59.72        
 13  Linn, Quinton                 11 Trinity Prep              1:00.41        
 14  Scavone, Nick                 12 Lake Highland             1:00.52        
 15  Saxena, Paras                 12 Lake Highland             1:00.82        
 16  Pappalardo, Brandon              St. Edward's              1:00.83        
 17  Jones, Julian                 JR Satellite                 1:02.06        
 18  Yrastorza, Luke               SR Lklnd Christian           1:03.21        
 19  Kolleda, Jason                JR Satellite                 1:04.48        
 20  Kimrey, Patrick               SO Lake Placid               1:06.90        
 21  Webb, Samson                  JR Tenoroc                   1:08.32        
 22  Berry, Andrew                 JR Lake Placid               1:12.74        
 23  Yu, Kenneth                      All Saints'               1:17.48        
 24  Lee, Tanner                   JR Avon Park                 1:19.48        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.98  AA-A
               51.87  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bessire, Suzanne              12 Lake Highland               52.81        
  2  Springman, Hayley             12 Lake Highland               54.36        
  3  Digulla, Megan                10 Cocoa Beach                 55.51        
  4  Sabotin, Jaclyn               12 Circle Christian            55.53        
  5  Murphy, Bernadette            11 West Shore                  56.97        
  6  Cummings, Shannon             JR Lake Placid                 58.25        
  7  Weller, Daniele                8 Pine School                 58.63        
  8  Wood, Elise                    9 Trinity Prep                59.28        
  9  Creech, Amy                    9 Cocoa Beach                 59.50        
 10  Flores, Briana                SO Tenoroc                     59.84        
 11  Blakeman, Olivia                 St. Edward's              1:00.20        
 12  Johnston, Whittaker Anne         Holy Trnty Epis.          1:00.90        
 13  Reagan, Hannah                12 Cocoa Beach               1:00.94        
 14  Maiocco, Claire                6 Trinity Prep              1:01.46        
 15  Barry, Maggie                    St. Edward's              1:01.58        
 16  Mora, Sarah                   SO Lklnd Christian           1:01.75        
 17  Stokes, Kelly                 11 West Shore                1:01.99        
 18  Jones, Gabrielle              SO Satellite                 1:02.26        
 19  Heuser, Callie                10 West Shore                1:02.60        
 20  Krause, Kate                  SR Hardee                    1:05.94        
 21  Mowry, Erica                     All Saints'               1:06.58        
 22  Crommett, Kiri                SR Avon Park                 1:06.86        
 23  Wong, Vivian                     All Saints'               1:08.23        
 24  Aspinwall, Nikki              JR Lklnd Christian           1:09.28        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.05  2008        Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               45.68  AA-A
               46.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dorsey, Breck                 SR Cardinal Newman             48.66        
  2  Hood, Martin                  12 Trinity Prep                51.84        
  3  Haulfe, Joshua                12 Lake Nona                   52.30        
  4  Kelly, Tyler                  12 Cocoa Beach                 52.34        
  5  duPont, Charles               11 Lake Highland               52.52        
  6  Blumenthal, Austin            11 Pine School                 52.52        
  7  Weber - Callahan, Dylan       12 Lake Placid                 53.10        
  8  Baraschick, Jacob             11 Bishop Moore                53.40        
  9  Brieske, Alton                JR John Carroll                53.54        
 10  Vankonijnenburg, Jan          11 Edgewood                    53.75        
 11  Huhn, Ryan                    12 Bishop Moore                54.81        
 12  Oakley, Gavin                 12 Bishop Moore                55.17        
 13  Hewett, Maxwell                  All Saints'                 55.37        
 14  Gavin, Nick                      Florida Air                 55.42        
 15  Fieldson, Patrick             SR Holy Trnty Epis.            55.79        
 16  Eickenberg, Ryan              SR Santa Fe Cath.              56.24        
 17  Connell, Dallas               SR Lklnd Christian             56.50        
 18  Ware, John                       Lincoln Park                56.75        
 19  Gelzinis, Zach                12 West Shore                  57.32        
 20  Methot, Tavis                    All Saints'                 57.57        
 21  Lambert, Cody                 SO Lake Placid                 57.60        
 22  Moore, Steven                    All Saints'                 58.60        
 23  Karr, Zackary                    All Saints'               1:00.75        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:54.30  AA-A
               4:59.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duggan, Katie                  8 Lake Highland             5:15.02        
  2  Hahn, Kelsey                   7 Lake Mary Prep            5:28.20        
  3  Jahren, Ashley                11 Trinity Prep              5:28.68        
  4  Jernberg, Meisen               9 Edgewood                  5:30.23        
  5  Borowski, Cara                12 Trinity Prep              5:39.65        
  6  Husty, Abby                   12 Trinity Prep              5:39.71        
  7  Merriman, Sarah                7 First Academy             5:39.89        
  8  Quist, Kennidy                 6 Pine School               5:50.61        
  9  Seckinger, Claudia               St. Edward's              5:55.15        
 10  Kuzma, Candace                12 Cocoa Beach               5:55.68        
 11  Bucaccio, Kimberly               St. Edward's              5:56.75        
 12  Wineinger, Chloe                 Lklnd Christian           6:01.52        
 13  Moore, Laurel                    Haven Christian           6:01.77        
 14  Brieske, Abbey                SO John Carroll              6:11.69        
 15  Giddings, Hannah                 All Saints'               6:13.57        
 16  Pepe, Ariana                     Rockledge                 6:18.59        
 17  Johnson, Brooke                  Lincoln Park              6:22.21        
 18  Wright, Jessica                  Lincoln Park              6:31.64        
 19  Wahy, Briana-Rose             SO Holy Trnty Epis.          6:38.88        
 20  Beck, Taylor                     All Saints'               6:56.85        
 21  Lundy, Tess                   SO Lake Placid               6:57.72        
 22  Green, Tori                      Lklnd Christian           7:01.15        
 23  Coleman, Carleigh             FR Hardee                    7:05.76        
 24  LeBlanc, Claire               FR Lake Placid               7:13.74        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:22.88  2009        Nicholas Caldwell, Riverview               
               4:31.51  AA-A
               4:36.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duggan, Sean                  11 Lake Highland             4:45.77        
  2  Pena, Alex                     9 Lake Highland             4:50.90        
  3  Perez, David                   9 Lake Highland             4:55.73        
  4  Pace, Carson                  12 Trinity Prep              5:05.21        
  5  Normand, Max                  12 Lake Nona                 5:06.63        
  6  O'Connor, Jack                10 Trinity Prep              5:13.25        
  7  Grube, Eric                   12 Cocoa Beach               5:17.02        
  8  Berman, Cliff                 12 Cocoa Beach               5:20.26        
  9  Goodwin, TJ                   12 West Shore                5:23.93        
 10  Hart, Aaron                      Mulberry                  5:28.13        
 11  Ingram, Michael               JR Satellite                 5:28.69        
 12  Budd, Evan                       All Saints'               5:35.97        
 13  Price, Dane                   10 West Shore                5:53.45        
 14  Henderson, Hunter             SR Hardee                    5:56.96        
 15  Heuser, Benjamin              11 West Shore                6:01.26        
 16  Restle, August                   St. Edward's              6:03.28        
 17  Padovano, Matthew             12 Lake Placid               6:04.53        
 18  Farris, Matthew                  Lincoln Park              6:09.64        
 19  Russell, Cole                 09 Lake Placid               6:14.32        
 20  Bemman, Robert                   All Saints'               6:25.16        
 21  Leatherland, Cory             SR Frostproof                6:27.12        
 22  Canevari, Jordan                 St. Edward's              6:27.37        
 23  Asch, Geoffrey                   Florida Air               6:29.97        
 24  Parker, Erik                  SO Avon Park                 7:00.44        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M Fonteno, A Peacock, D Nessler, N Glasser        
               1:37.14  AA-A
               1:38.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:44.86        
  2  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:46.18        
  3  Lakeland Christian                                         1:50.97        
  4  Rockledge                                                  1:54.09        
  5  Cardinal Newman (West Palm)                                1:54.42        
  6  Lake Placid                                                1:55.07        
  7  Benjamin (North Palm Beach)                                1:55.10        
  8  Father Lopez (Daytona Beach)                               1:55.72        
  9  John Carroll (Fort Pierce)                                 1:55.79        
 10  Haven Christian (Winter Haven)                             1:57.56        
 11  Windermere Prep                                            1:57.63        
 12  St. Edward's (Vero Beach)                                  1:57.80        
 13  All Saints Academy                                         1:57.88        
 14  Bishop Moore (Orlando)                                     1:58.20        
 15  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:58.90        
 16  West Shore (Melbourne)                                     1:59.94        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.09  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        T Gutman, C Hamilton, B Schiller, C Sadsad        
               1:25.85  AA-A
               1:27.21  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:32.59        
  2  Bishop Moore (Orlando)                                     1:32.89        
  3  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:33.57        
  4  Lake Placid                                                1:33.60        
  5  Cocoa Beach                                                1:36.53        
  6  Florida Air (Melbourne)                                    1:37.44        
  7  Edgewood (Merritt Island)                                  1:38.49        
  8  Cardinal Newman (West Palm)                                1:39.05        
  9  All Saints Academy                                         1:40.63        
 10  Lake Nona (Orlando)                                        1:40.75        
 11  Lakeland Christian                                         1:41.29        
 12  Holy Trinity Episcopal                                     1:41.43        
 13  Pine School (Stuart)                                       1:42.59        
 14  Avon Park High School                                      1:42.89        
 15  Rockledge                                                  1:43.56        
 16  Satellite (Satellite Beach)                                1:44.13        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  53.82  2009        Aubrey Peacock, Bolles                       
               56.10  AA-A
               57.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Britt, Chelsie                10 Lake Highland               57.75        
  2  Galletti, Catherine           11 Trinity Prep                58.91        
  3  Nawrocki, Alanna              11 Trinity Prep              1:01.67        
  4  Carey, Skye                   FR Holy Trnty Epis.          1:01.98        
  5  Poderski, Karolina            11 Pine School               1:02.21        
  6  Robison, Lisa                 12 Trinity Prep              1:03.21        
  7  Bowker, Desiree               12 Cocoa Beach               1:03.35        
  8  Parent, Allie                  8 Trinity Prep              1:04.08        
  9  Reinhold, Kara                10 Orangewood Chrtn          1:05.69        
 10  Weller, Daniele                8 Pine School               1:05.78        
 11  Velez, Lymaries               SO Lklnd Christian           1:05.80        
 12  Williams, Kendall                Lincoln Park              1:06.27        
 13  Webb, Amber                   10 Circle Christian          1:06.32        
 14  Flores, Briana                SO Tenoroc                   1:06.99        
 15  Barry, Maggie                    St. Edward's              1:09.32        
 16  Gregory, Nikki                11 West Shore                1:11.20        
 17  Mangeieri, Gianna                Rockledge                 1:13.43        
 18  Viox, Shannon                 SR Lake Placid               1:14.67        
 19  Abascal, Elena                 9 West Shore                1:14.78        
 20  Henricks, Anna                   All Saints'               1:16.87        
 21  Robb, Caitlin                 JR Lklnd Christian           1:23.63        
 22  Williams, Kasey               FR Lake Placid               1:24.36        
 23  Beck, Taylor                     All Saints'               1:25.76        
 24  Campbell, Michaella           JR Lake Placid               1:26.41        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.75  2008        Cole Cragin, Friendswood, Friendswood, TX    
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               50.74  AA-A
               51.89  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tippit, Zach                  12 Trinity Prep                54.01        
  2  Quackenbush, Parker           12 Lake Highland               54.83        
  3  Barker, Graham                11 Cocoa Beach                 56.56        
  4  Yuan, Jerry                   10 Trinity Prep                57.71        
  5  Roche, Andrew                 JR Benjamin                    59.69        
  6  Henricks, Aaron                  All Saints'               1:01.76        
  7  Weethee, Jordan               11 Cocoa Beach               1:03.16        
  8  Pappalardo, Brandon              St. Edward's              1:03.26        
  9  Allcorn, Tayler               11 Lake Placid               1:03.34        
 10  Scavone, Nick                 12 Lake Highland             1:03.91        
 11  Valley, Jake                  12 Bishop Moore              1:05.22        
 12  Wegman, Nicholas                 All Saints'               1:05.53        
 13  Lain, Nathan                  SR Lklnd Christian           1:06.51        
 14  Wagner, Ross                  10 Edgewood                  1:06.73        
 15  Padovano, Matthew             12 Lake Placid               1:07.30        
 16  Heinricher, Erich              9 West Shore                1:07.89        
 17  Madden, Alexander              7 Pine School               1:08.54        
 18  Jia, Zijian                      Florida Air               1:08.66        
 19  Krencik, Jerred                  Lincoln Park              1:09.30        
 20  Kelly-Shadd, Greyson          JR Santa Fe Cath.            1:11.84        
 21  Kofke, Wyatt                  SO Hardee                    1:13.52        
 22  Landis, Kyle                   9 West Shore                1:13.56        
 23  Schrader III, Tre             12 West Shore                1:13.71        
 24  Coosemans, Arnout             FR Santa Fe Cath.            1:17.57        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.73  2008        Lindsey McKnight, Parkland                 
               1:04.03  AA-A
               1:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Madden, Emma                   9 Pine School               1:08.42        
  2  Jarmakowicz, Jordan           11 Trinity Prep              1:09.01        
  3  Babbe, Steffi                 JR John Carroll              1:10.54        
  4  Black, Alex                   JR Holy Trnty Epis.          1:10.69        
  5  Morton, Brooke                11 Cocoa Beach               1:10.82        
  6  Reinert, Kristen               9 Trinity Prep              1:11.02        
  7  Howard, Rebekah                  Haven Christian           1:12.04        
  8  Salerno, Danielle             12 Lake Highland             1:13.10        
  9  Lopez, Lisa                   SR Cardinal Newman           1:13.30        
 10  Herlitzka, Alison             11 Bishop Moore              1:13.91        
 11  Howard, Hannah                   Haven Christian           1:16.13        
 12  Coyne, Ally                    8 Trinity Prep              1:16.89        
 13  Grube, Kristen                10 Cocoa Beach               1:18.68        
 14  Choo, Sylvia                   7 Trinity Prep              1:18.83        
 15  Cope, Rachel                  SR Lake Placid               1:19.30        
 16  Salm, Catherine                  All Saints'               1:20.04        
 17  Shiver, Nicole                SR Satellite                 1:22.23        
 18  Stevens, Kayla                 8 West Shore                1:22.66        
 19  Lusk, Danielle                   Rockledge                 1:23.71        
 20  Fowler, Emily                    Rockledge                 1:24.49        
 21  Schichtel, Olivia             SR Lklnd Christian           1:25.85        
 22  Burke, Alexis                 10 Lake Placid               1:27.11        
 23  Mowry, Erica                     All Saints'               1:27.49        
 24  White, Sidney                    Frostproof                1:34.28        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               57.45  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Donatelli, Ross               SR Satellite                 1:03.20        
  2  Springman, Riley               9 Lake Highland             1:03.66        
  3  Brieske, Alton                JR John Carroll              1:04.31        
  4  Vanhorn, Christopher          12 Cocoa Beach               1:05.24        
  5  Dulfer, Michael               12 Lake Highland             1:07.41        
  6  Vela, Alejandro                  Lincoln Park              1:09.08        
  7  Walsh, Cory                    9 Bishop Moore              1:09.22        
  8  Vela, Pablo                      Lincoln Park              1:09.39        
  9  Martinac, Michael             11 Lake Nona                 1:10.33        
 10  Vanhorn, Joshua               11 Cocoa Beach               1:10.35        
 11  Nissinoff, Jordan                Florida Air               1:11.18        
 12  Colninger, Pike               JR Lake Placid               1:11.89        
 13  Velazquez, Edwin              SR Lake Placid               1:12.18        
 14  Stamand, Trevor               10 West Shore                1:12.23        
 15  Boyer, Dylan                     Rockledge                 1:12.34        
 16  Craig, Daniel                 12 Bishop Moore              1:12.48        
 17  Quinn, Jerquaid               12 Lake Placid               1:13.83        
 18  Hirsche, Justin                  Rockledge                 1:14.02        
 19  Bemman, Robert                   All Saints'               1:14.14        
 20  Hardy, Caleb                  SR Frostproof                1:15.00        
 21  Saxena, Paras                 12 Lake Highland             1:15.02        
 22  Miles, Landon                 SR Lklnd Christian           1:15.70        
 23  Gergen, Gary                  FR Avon Park                 1:16.35        
 24  Guerndt, Charles              JR Avon Park                 1:16.50        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:23.97  2008        Bolles (Jacksonville)                      
                        A Peacock, D Nessler, C Sandlin, M Fonteno        
               3:31.01  AA-A
               3:34.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:36.44        
  2  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:38.21        
  3  Cocoa Beach                                                3:46.84        
  4  Pine School (Stuart)                                       3:51.77        
  5  Satellite (Satellite Beach)                                4:10.09        
  6  Rockledge                                                  4:10.90        
  7  St. Edward's (Vero Beach)                                  4:11.06        
  8  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 4:15.37        
  9  Lake Placid                                                4:17.32        
 10  Edgewood (Merritt Island)                                  4:18.06        
 11  Haven Christian (Winter Haven)                             4:19.62        
 12  All Saints Academy                                         4:20.82        
 13  West Shore (Melbourne)                                     4:23.62        
 14  Bishop Moore (Orlando)                                     4:24.33        
 15  Benjamin (North Palm Beach)                                4:30.59        
 16  Lake Nona (Orlando)                                        4:34.67        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:08.46  AA-A
               3:11.47  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:21.65        
  2  Cocoa Beach                                                3:28.66        
  3  All Saints Academy                                         3:34.20        
  4  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:36.70        
  5  Florida Air (Melbourne)                                    3:37.48        
  6  Lake Placid                                                3:39.16        
  7  Satellite (Satellite Beach)                                3:40.38        
  8  Lake Nona (Orlando)                                        3:41.23        
  9  Bishop Moore (Orlando)                                     3:45.33        
 10  Pine School (Stuart)                                       3:47.88        
 11  John Carroll (Fort Pierce)                                 3:51.57        
 12  Rockledge                                                  3:51.67        
 13  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 3:53.19        
 14  Edgewood (Merritt Island)                                  3:53.86        
 15  St. Edward's (Vero Beach)                                  4:04.92        
 16  West Shore (Melbourne)                                     4:07.21