2009 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Regional 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/8/2009 10:29 AM
                              FHSAA - 3A Region 4                              
                         Hosted By: St. Thomas Aquinas                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock, C. Mumford, M. Fonteno, D. Nessler    
                1:49.01  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Palmetto                                    1:53.83    1:52.70        
     1) Selts, Breanna SO               2) Johnson, Daniela FR            
     3) Garcia, Gabriela SO             4) Saco, Michelle SR              
                  28.94     1:01.47 (32.53)     1:27.56 (26.09)     1:52.70 (25.14)
  2 Cypress Bay (Weston)                              2:00.09    1:56.79        
     1) Schultz, Lindsey SO             2) Phelan, Brittney SR            
     3) Schultz, Kelsey SO              4) Moodie, Jenna FR               
                  30.41     1:01.78 (31.37)     1:30.85 (29.07)     1:56.79 (25.94)
  3 St. Thomas Aquinas                                2:02.73    1:58.58        
     1) Plitnick, Kristin JR            2) Michalowitz, Mikaela SO        
     3) Vargas, Juana JR                4) Vargas, Carolina FR            
                  31.30     1:05.42 (34.12)     1:33.90 (28.48)     1:58.58 (24.68)
  4 Cooper City High School                           2:00.09    2:00.10        
     1) Gross, Rachel FR                2) Drew, Meris FR                 
     3) Snider, Logan SO                4) Schlunaker, Brianna FR         
                  31.94     1:06.10 (34.16)     1:34.64 (28.54)     2:00.10 (25.46)
  5 West Broward (Pembroke Pines)                     2:04.84    2:04.06        
     1) Fernandez, Mady FR              2) Callahan, Katherine FR         
     3) Hunter, Alyssa SO               4) Fernandez, Melissa SR          
                  32.55     1:11.65 (39.10)     1:39.29 (27.64)     2:04.06 (24.77)
  6 Nova (Davie)                                      2:05.08    2:04.18        
     1) Moser, Ali FR                   2) Hedmann, Solange SO            
     3) Rodriguez, Loury JR             4) Parsons, Joelle SR             
                  30.93     1:08.53 (37.60)     1:37.64 (29.11)     2:04.18 (26.54)
  7 Flanagan (Pembroke Pines)                         2:05.41    2:04.73        
     1) Guercio, Lorena SR              2) Walpole, Cynthia SO            
     3) Segatto, Flavia JR              4) Vernon, Gabi SR                
                  31.80     1:09.65 (37.85)     1:38.95 (29.30)     2:04.73 (25.78)
  8 Northeast (Oakland Park)                          2:08.53    2:07.46        
     1) Gargum, Sahra FR                2) Veit, Samantha SR              
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Woodward, Lillie SR            
                  33.88     1:09.45 (35.57)     1:40.51 (31.06)     2:07.46 (26.95)
B - Final
  9 Western (Davie)                                   2:08.55    2:06.81        
     1) Ankney, Jessica FR              2) Fritz, Alexandra SO            
     3) Campbell, Cheriesse SR          4) Brown, Taylor JR               
                  32.48     1:13.65 (41.17)     1:38.88 (25.23)     2:06.81 (27.93)
 10 Coral Reef                                        2:17.99    2:14.89        
     1) Chin-Loy, Christina JR          2) Barbera, Julie FR              
     3) Depriest-Capparelli, Sami       4) Alderman, Matison SO           
                  34.66     1:12.66 (38.00)     1:43.19 (30.53)     2:14.89 (31.70)
 11 Goleman    (Miami)                                2:14.43    2:16.02        
     1) Freiria, Melany FR              2) Marquez, Kimberly SO           
     3) Freiria, Stephanie SR           4) Gonzalez, Cristina SR          
                  36.99     1:13.21 (36.22)     1:43.58 (30.37)     2:16.02 (32.44)
 12 Hialeah                                           2:11.70    2:17.29        
     1) Villalon, Stephanie SR          2) Aguilar, Angie SO              
     3) Reyes, Dashley FR               4) Gomez, Emily SR                
                  31.64     1:08.32 (36.68)     1:38.11 (29.79)     2:17.29 (39.18)
 13 Reagan                                            2:17.65    2:21.05        
     1) Montana, Natalia JR             2) Milan, Teresa JR               
     3) Gallardo, Liz FR                4) Acuna, Alejandra SR            
                  31.73     1:22.26 (50.53)     1:48.78 (26.52)     2:21.05 (32.27)
 14 Dr. Krop    (Miami)                               2:25.62    2:27.10        
     1) Goldbaum, Augustina FR          2) Wolfson, Aron SR               
     3) Klein, Andrea SR                4) Jaques, Michelle SO            
                  37.33     1:16.98 (39.65)     1:57.18 (40.20)     2:27.10 (29.92)
 15 South Dade                                        2:29.23    2:28.04        
     1) Springer, Emily SO              2) Tuzio, Danielle FR             
     3) Talbot, Melissa SR              4) Berry, Erin SO                 
                  40.36     1:19.38 (39.02)     1:58.29 (38.91)     2:28.04 (29.75)
 -- Miami Killian                                     2:10.49         NS        
     1) Geraldo, Caroline SR            2) Ruiz, Kamaly SO                
     3) Mabo, Janiela JR                4) Graham, Noelia SO              
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Palmetto                                    1:57.99    1:53.83 q      
     1) Selts, Breanna SO               2) Johnson, Daniela FR            
     3) Garcia, Gabriela SO             4) Saco, Michelle SR              
                  29.01     1:01.20 (32.19)     1:28.09 (26.89)     1:53.83 (25.74)
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:58.72    2:00.09 q      
     1) Schultz, Lindsey SO             2) Phelan, Brittney SR            
     3) Schultz, Kelsey SO              4) Moodie, Jenna FR               
                  31.35     1:04.66 (33.31)     1:34.07 (29.41)     2:00.09 (26.02)
  2 Cooper City High School                           2:02.88    2:00.09 q      
     1) Gross, Rachel FR                2) Drew, Meris FR                 
     3) Snider, Logan SO                4) Schlunaker, Brianna FR         
                  31.88     1:09.84 (37.96)     1:34.35 (24.51)     2:00.09 (25.74)
  4 St. Thomas Aquinas                                1:59.61    2:02.73 q      
     1) Gerena, Caitlin SO              2) Michalowitz, Mikaela SO        
     3) Marin, Isabella SO              4) Vargas, Carolina FR            
                  31.37     1:04.81 (33.44)     1:39.07 (34.26)     2:02.73 (23.66)
  5 West Broward (Pembroke Pines)                     2:07.87    2:04.84 q      
     1) Fernandez, Mady FR              2) Callahan, Katherine FR         
     3) Hunter, Alyssa SO               4) Fernandez, Melissa SR          
                  30.41     1:09.57 (39.16)     1:39.34 (29.77)     2:04.84 (25.50)
  6 Nova (Davie)                                      2:07.81    2:05.08 q      
     1) Moser, Ali FR                   2) Hedmann, Solange SO            
     3) Rodriguez, Loury JR             4) Parsons, Joelle SR             
                  30.87     1:08.64 (37.77)     1:37.58 (28.94)     2:05.08 (27.50)
  7 Flanagan (Pembroke Pines)                         2:06.13    2:05.41 q      
     1) Guercio, Lorena SR              2) Walpole, Cynthia SO            
     3) Segatto, Flavia JR              4) Vernon, Gabi SR                
                  32.12     1:10.11 (37.99)     1:42.61 (32.50)     2:05.41 (22.80)
  8 Northeast (Oakland Park)                          2:07.60    2:08.53 q      
     1) Gargum, Sahra FR                2) Veit, Samantha SR              
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Woodward, Lillie SR            
                  33.49     1:10.63 (37.14)     1:41.48 (30.85)     2:08.53 (27.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Western (Davie)                                   2:08.19    2:08.55 q      
     1) Ankney, Jessica FR              2) Fritz, Alexandra SO            
     3) Campbell, Cheriesse SR          4) Brown, Taylor JR               
                  33.07     1:18.91 (45.84)     1:40.04 (21.13)     2:08.55 (28.51)
 10 Miami Killian                                     2:10.41    2:10.49 q      
     1) Geraldo, Caroline SR            2) Ruiz, Kamaly SO                
     3) Mabo, Janiela JR                4) Graham, Noelia SO              
                  32.99     1:08.88 (35.89)     1:41.63 (32.75)     2:10.49 (28.86)
 11 Hialeah                                           2:07.77    2:11.70 q      
     1) Villalon, Stephanie SR          2) Aguilar, Angie SO              
     3) Reyes, Dashley FR               4) Gomez, Emily SR                
                  32.49     1:09.87 (37.38)     1:39.40 (29.53)     2:11.70 (32.30)
 12 Goleman    (Miami)                                2:11.88    2:14.43 q      
     1) Freiria, Melany FR              2) Marquez, Kimberly SO           
     3) Freiria, Stephanie SR           4) Gonzalez, Cristina SR          
                  37.22     1:13.85 (36.63)     1:43.54 (29.69)     2:14.43 (30.89)
 13 Reagan                                            2:17.80    2:17.65 q      
     1) Montana, Natalia JR             2) Milan, Teresa JR               
     3) Gallardo, Liz FR                4) Acuna, Alejandra SR            
                                                    1:20.27 ( )         1:46.67 ( )
        2:17.65 (30.98)                                                            
 14 Coral Reef                                        2:18.01    2:17.99 q      
     1) Depriest-Capparelli, Sami       2) Barbera, Julie FR              
     3) Chin-Loy, Christina JR          4) Alderman, Matison SO           
                  35.32     1:16.27 (40.95)     1:46.50 (30.23)     2:17.99 (31.49)
 15 Dr. Krop    (Miami)                               2:11.56    2:25.62 q      
     1) Goldbaum, Augustina FR          2) Klein, Andrea SR               
     3) Wolfson, Aron SR                4) Metz, Danna SO                 
                  36.27     1:16.17 (39.90)     1:55.73 (39.56)     2:25.62 (29.89)
 16 South Dade                                        2:24.03    2:29.23 q      
     1) Springer, Emily SO              2) Tuzio, Danielle FR             
     3) Talbot, Melissa SR              4) Berry, Erin SO                 
                  41.22     1:20.41 (39.19)     1:58.92 (38.51)     2:29.23 (30.31)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.02  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Palmetto                                    1:43.10    1:40.17        
     1) Manganiello, Austin JR          2) Garcia, Asher SR               
     3) Barona, Kevin SR                4) Berman, Andrew SR              
                  25.69       53.86 (28.17)     1:17.57 (23.71)     1:40.17 (22.60)
  2 Ferguson                                          1:43.13    1:41.52        
     1) Perez, Cory SO                  2) Nava Suarez, Jesus SR          
     3) Perez, Giovanni SR              4) Ruiz, Christain SO             
                  26.32       54.29 (27.97)     1:18.50 (24.21)     1:41.52 (23.02)
  3 Reagan                                            1:42.58    1:42.33        
     1) Sequera, Juan JR                2) Gonzalez, Jose JR              
     3) Perez, Albert SR                4) Tam, Aaron SO                  
                  24.94       53.97 (29.03)     1:19.03 (25.06)     1:42.33 (23.30)
  4 Western (Davie)                                   1:43.33    1:42.69        
     1) Alvarez, Fancisco FR            2) Funderburk, Randall SO         
     3) Raymond, Nicholas SR            4) Rodrigues, Vitor SR            
                  26.62       55.90 (29.28)     1:20.30 (24.40)     1:42.69 (22.39)
  5 St. Thomas Aquinas                                1:45.76    1:44.71        
     1) Goldman, Brandon FR             2) Wathen, Alec SO                
     3) Fons, Max SO                    4) Moore, R.J. FR                 
                  27.07       56.35 (29.28)     1:21.82 (25.47)     1:44.71 (22.89)
  6 Coral Gables                                      1:45.40    1:44.83        
     1) Banciella, Riley JR             2) Cividini, Augusto SO           
     3) Knowles, Brent SR               4) Soto, Anthony FR               
                  27.03       56.26 (29.23)     1:22.23 (25.97)     1:44.83 (22.60)
  7 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:47.30    1:45.55        
     1) Cardenas, Fernando JR           2) Shultz, Jake SR                
     3) Murcia, Pedro SR                4) Lockie, Travis SR              
                  26.59       56.70 (30.11)     1:22.81 (26.11)     1:45.55 (22.74)
  8 Cypress Bay (Weston)                              1:45.63    1:45.73        
     1) Kraut, Brandon FR               2) Zebib, Kamal SO                
     3) Hirshbein, Nathan JR            4) Villar, Gil SR                 
                  27.92       57.71 (29.79)     1:23.13 (25.42)     1:45.73 (22.60)
B - Final
  9 Miami Sunset                                      1:48.47    1:48.82        
     1) Olano, Juan JR                  2) Aycart, Thomas SR              
     3) Pena, David SR                  4) Rocha, Julio JR                
                  29.08       59.05 (29.97)     1:24.36 (25.31)     1:48.82 (24.46)
 10 Miami Beach                                       1:50.92    1:51.01        
     1) Reid, Harry FR                  2) Rodriguez, Cheyenne FR         
     3) Blandon, Carlos JR              4) Miranda, Jason SR              
                  31.91     1:01.26 (29.35)     1:26.95 (25.69)     1:51.01 (24.06)
 11 Hialeah                                           1:50.19    1:51.03        
     1) Lemus, Jonathan SO              2) Lafuente, Dayron SR            
     3) Arias, Donovan JR               4) Perez, Darryl SO               
                  29.88     1:01.46 (31.58)     1:27.72 (26.26)     1:51.03 (23.31)
 12 Cooper City High School                           1:50.78    1:51.11        
     1) Plunkett, Matt SO               2) Forbes, Richard SR             
     3) Bogumill, Michael SR            4) Bonomi, Eric SR                
                  29.24     1:01.42 (32.18)     1:28.98 (27.56)     1:51.11 (22.13)
 13 Nova (Davie)                                      1:50.56    1:51.26        
     1) Nascimento, Patrick JR          2) Easter, Van SO                 
     3) Flores, Cesar SR                4) Reid, James SR                 
                  28.51     1:01.09 (32.58)     1:27.12 (26.03)     1:51.26 (24.14)
 14 Varela                                            1:53.07    1:54.27        
     1) Luces, Luis SR                  2) Utz, Mariano JR                
     3) Gomez, Mauricio JR              4) Rodriguez, Gus SR              
                  29.26     1:03.38 (34.12)     1:54.27 (50.89)                    
 15 Coral Reef                                        1:51.21    2:01.73        
     1) Garcia, Adrian FR               2) Dohmen, Craig SR               
     3) Llama, Abraham JR               4) Remete, Ivan JR                
                  34.94     1:06.20 (31.26)     1:36.84 (30.64)     2:01.73 (24.89)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reagan                                            1:44.15    1:42.58 q      
     1) Sequera, Juan JR                2) Gonzalez, Jose JR              
     3) Perez, Albert SR                4) Tam, Aaron SO                  
                  25.03       53.94 (28.91)     1:19.28 (25.34)     1:42.58 (23.30)
  2 Miami Palmetto                                    1:39.89    1:43.10 q      
     1) Manganiello, Austin JR          2) Garcia, Asher SR               
     3) Barona, Kevin SR                4) Berman, Andrew SR              
                  26.22       55.65 (29.43)     1:20.01 (24.36)     1:43.10 (23.09)
  3 Ferguson                                          1:42.31    1:43.13 q      
     1) Perez, Cory SO                  2) Nava Suarez, Jesus SR          
     3) Perez, Giovanni SR              4) Ruiz, Christain SO             
                  26.51       55.87 (29.36)     1:20.26 (24.39)     1:43.13 (22.87)
  4 Western (Davie)                                   1:44.17    1:43.33 q      
     1) Alvarez, Fancisco FR            2) Funderburk, Randall SO         
     3) Raymond, Nicholas SR            4) Rodrigues, Vitor SR            
                  26.96       56.78 (29.82)     1:20.72 (23.94)     1:43.33 (22.61)
  5 Coral Gables                                      1:47.10    1:45.40 q      
     1) Banciella, Riley JR             2) Knowles, Brent SR              
     3) Soto, Anthony FR                4) Cividini, Augusto SO           
                  27.33       56.56 (29.23)     1:21.51 (24.95)     1:45.40 (23.89)
  6 Cypress Bay (Weston)                              1:46.85    1:45.63 q      
     1) Kraut, Brandon FR               2) Zebib, Kamal SO                
     3) Hirshbein, Nathan JR            4) Villar, Gil SR                 
                  27.45       57.25 (29.80)     1:22.91 (25.66)     1:45.63 (22.72)
  7 St. Thomas Aquinas                                1:46.48    1:45.76 q      
     1) Goldman, Brandon FR             2) Wathen, Alec SO                
     3) Fons, Max SO                    4) Moore, R.J. FR                 
                  28.32       57.34 (29.02)     1:23.13 (25.79)     1:45.76 (22.63)
  8 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:46.36    1:47.30 q      
     1) Cardenas, Fernando JR           2) Shultz, Jake SR                
     3) Murcia, Pedro SR                4) Lockie, Travis SR              
                  26.53       57.41 (30.88)     1:24.02 (26.61)     1:47.30 (23.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miami Sunset                                      1:46.57    1:48.47 q      
     1) Olano, Juan JR                  2) Aycart, Thomas SR              
     3) Pena, David SR                  4) Rocha, Julio JR                
                  28.67       58.54 (29.87)     1:23.62 (25.08)     1:48.47 (24.85)
 10 Hialeah                                           1:50.42    1:50.19 q      
     1) Lemus, Jonathan SO              2) Lafuente, Dayron SR            
     3) Arias, Donovan JR               4) Perez, Darryl SO               
                  29.14     1:01.73 (32.59)     1:26.76 (25.03)     1:50.19 (23.43)
 11 Nova (Davie)                                      1:52.55    1:50.56 q      
     1) Nascimento, Patrick JR          2) Easter, Van SO                 
     3) Flores, Cesar SR                4) Reid, James SR                 
                  27.77     1:00.55 (32.78)     1:26.55 (26.00)     1:50.56 (24.01)
 12 Cooper City High School                           1:52.08    1:50.78 q      
     1) Plunkett, Matt SO               2) Forbes, Richard SR             
     3) Bogumill, Michael SR            4) Bonomi, Eric SR                
                  28.81     1:00.66 (31.85)     1:28.42 (27.76)     1:50.78 (22.36)
 13 Miami Beach                                       1:51.02    1:50.92 q      
     1) Reid, Harry FR                  2) Rodriguez, Cheyenne FR         
     3) Blandon, Carlos JR              4) Miranda, Jason SR              
                  32.07     1:01.45 (29.38)     1:26.81 (25.36)     1:50.92 (24.11)
 14 Coral Reef                                        1:53.39    1:51.21 q      
     1) Campa, Ian SR                   2) Dohmen, Craig SR               
     3) Llama, Abraham JR               4) Remete, Ivan JR                
                  30.48       58.77 (28.29)     1:27.17 (28.40)     1:51.21 (24.04)
 15 Varela                                            1:51.61    1:53.07 q      
     1) Luces, Luis SR                  2) Utz, Mariano JR                
     3) Gomez, Mauricio JR              4) Rodriguez, Gus SR              
                  29.26     1:02.19 (32.93)     1:29.30 (27.11)     1:53.07 (23.77)
 -- Miami Columbus                                    1:40.88         DQ        
      False start - Misc
     1) Castano, Robert FR              2) Ramos, Douglas JR              
     3) Trujillo, Mike SR               4) Matos, Livan JR                
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.10        2008 Karlee  Bispo, Modesto, Atlantic-Delray    
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.28  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Anaya, Ana                JR Ferguson             1:56.73    1:52.74 AA-C   
                  26.02       54.56 (28.54)     1:23.67 (29.11)     1:52.74 (29.07)
  2 Iriondo, Damaris          JR St. Thomas           1:56.01    1:54.10        
                  26.46       55.00 (28.54)     1:24.43 (29.43)     1:54.10 (29.67)
  3 Campbell, Cheriesse       SR Western              1:56.73    1:54.60        
                  27.41       56.39 (28.98)     1:25.95 (29.56)     1:54.60 (28.65)
  4 Johnson, Daniela          FR Miami Palmetto       1:55.01    1:54.63        
                  26.72       55.50 (28.78)     1:25.23 (29.73)     1:54.63 (29.40)
  5 Montesino, Amanda         JR Ferguson             1:58.84    1:57.87        
                  27.54       57.47 (29.93)     1:27.82 (30.35)     1:57.87 (30.05)
  6 Segatto, Flavia           JR Flanagan             2:00.94    1:58.61        
                  27.92       57.76 (29.84)     1:28.28 (30.52)     1:58.61 (30.33)
  7 Brennan, Katie            JR St. Thomas           1:58.74    1:58.80        
                  27.89       58.03 (30.14)     1:28.40 (30.37)     1:58.80 (30.40)
  8 Schultz, Kelsey           SO Cypress Bay          1:59.11    2:00.10        
                  27.82       57.95 (30.13)     1:29.14 (31.19)     2:00.10 (30.96)
B - Final
  9 Escorcia, Emily           SR Ferguson             2:02.96    1:59.78        
                  27.55       57.49 (29.94)     1:28.39 (30.90)     1:59.78 (31.39)
 10 Davies, Leonie            FR West Broward         2:02.95    2:01.70        
                  28.67       59.63 (30.96)     1:30.96 (31.33)     2:01.70 (30.74)
 11 Henley, Caroline          SR Coral Reef           2:02.28    2:01.90        
                  28.15       59.47 (31.32)     1:31.31 (31.84)     2:01.90 (30.59)
 12 Gullage, Morgan           SO Miami Palmetto       2:04.15    2:02.80        
                  28.48       59.96 (31.48)     1:31.53 (31.57)     2:02.80 (31.27)
 13 Schultz, Lindsey          SO Cypress Bay          2:01.20    2:02.91        
                  27.95       58.76 (30.81)     1:30.68 (31.92)     2:02.91 (32.23)
 14 Reyes, Dashley            FR T-Breds              2:03.69    2:04.29        
                  29.65     1:00.71 (31.06)     1:32.15 (31.44)     2:04.29 (32.14)
 15 Montana, Natalia          JR Reagan (Doral)       2:02.92    2:05.40        
                  29.56     1:01.58 (32.02)     1:33.73 (32.15)     2:05.40 (31.67)
 16 Guercio, Lorena           SR Flanagan             2:02.56    2:06.44        
                  28.52       59.05 (30.53)     1:31.17 (32.12)     2:06.44 (35.27)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Daniela          FR Miami Palmetto       1:58.87    1:55.01 q      
                  27.45       56.62 (29.17)     1:26.20 (29.58)     1:55.01 (28.81)
  2 Iriondo, Damaris          JR St. Thomas           1:56.68    1:56.01 q      
                  26.50       55.09 (28.59)     1:25.16 (30.07)     1:56.01 (30.85)
  3 Campbell, Cheriesse       SR Western              1:56.84    1:56.73 q      
                  27.48       57.09 (29.61)     1:27.17 (30.08)     1:56.73 (29.56)
  3 Anaya, Ana                JR Ferguson             1:53.03    1:56.73 q      
                  26.71       56.18 (29.47)     1:26.35 (30.17)     1:56.73 (30.38)
  5 Brennan, Katie            JR St. Thomas           2:02.25    1:58.74 q      
                  27.91       58.22 (30.31)     1:28.60 (30.38)     1:58.74 (30.14)
  6 Montesino, Amanda         JR Ferguson             2:01.15    1:58.84 q      
                  27.32       57.35 (30.03)     1:27.94 (30.59)     1:58.84 (30.90)
  7 Schultz, Kelsey           SO Cypress Bay          1:59.76    1:59.11 q      
                  27.29       56.94 (29.65)     1:28.05 (31.11)     1:59.11 (31.06)
  8 Segatto, Flavia           JR Flanagan             1:57.94    2:00.94 q      
                  28.61       58.94 (30.33)     1:29.89 (30.95)     2:00.94 (31.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schultz, Lindsey          SO Cypress Bay          2:01.05    2:01.20 q      
                  27.52       57.97 (30.45)     1:29.22 (31.25)     2:01.20 (31.98)
 10 Henley, Caroline          SR Coral Reef           2:03.46    2:02.28 q      
                  27.84       58.60 (30.76)     1:30.68 (32.08)     2:02.28 (31.60)
 11 Guercio, Lorena           SR Flanagan             2:01.65    2:02.56 q      
                  28.68       58.81 (30.13)     1:30.27 (31.46)     2:02.56 (32.29)
 12 Montana, Natalia          JR Reagan (Doral)       2:05.25    2:02.92 q      
                  28.77     1:00.01 (31.24)     1:31.72 (31.71)     2:02.92 (31.20)
 13 Davies, Leonie            FR West Broward         2:02.81    2:02.95 q      
                  28.74       59.59 (30.85)     1:31.53 (31.94)     2:02.95 (31.42)
 14 Escorcia, Emily           SR Ferguson             1:57.65    2:02.96 q      
                  27.57       58.05 (30.48)     1:30.32 (32.27)     2:02.96 (32.64)
 15 Reyes, Dashley            FR T-Breds              2:00.28    2:03.69 q      
                  29.52     1:00.72 (31.20)     1:32.29 (31.57)     2:03.69 (31.40)
 16 Gullage, Morgan           SO Miami Palmetto       2:10.59    2:04.15 q      
                  27.76       58.71 (30.95)     1:31.23 (32.52)     2:04.15 (32.92)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Marcos, Macarena          FR Miami Beach          2:01.28    2:04.63        
                  28.75     1:00.34 (31.59)     1:32.99 (32.65)     2:04.63 (31.64)
 18 Breistol, Alexa           SO Coral Gables         2:05.03    2:07.33        
                  29.08     1:01.11 (32.03)     1:34.40 (33.29)     2:07.33 (32.93)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Diaz, Sara                SR Miami Palmetto       2:05.35    2:09.35        
                  29.21     1:00.96 (31.75)     1:34.65 (33.69)     2:09.35 (34.70)
 20 Deza, Gabriella           JR Miami Beach          2:05.45    2:10.10        
                  30.00     1:03.18 (33.18)     1:37.61 (34.43)     2:10.10 (32.49)
 21 Marquez, Kimberly         SO Goleman              2:10.12    2:10.28        
                  29.94     1:02.54 (32.60)     1:36.18 (33.64)     2:10.28 (34.10)
 22 Blandon, Kassandra        FR Miami Beach          2:20.80    2:18.39        
                  31.19     1:06.27 (35.08)     1:42.68 (36.41)     2:18.39 (35.71)
 23 Monastirski, Melanie      SR Dr. Krop             2:28.87    2:26.58        
                  33.14     1:09.50 (36.36)     1:48.31 (38.81)     2:26.58 (38.27)
 24 Suarez, Vanessa           SR Goleman              2:36.01    2:39.55        
                  33.00     1:11.49 (38.49)     1:54.54 (43.05)     2:39.55 (45.01)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.46  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sell, Tyler               SR West Broward         1:44.00    1:43.78        
                  23.90       50.46 (26.56)     1:17.16 (26.70)     1:43.78 (26.62)
  2 Marsolek, Dylan           SO St. Thomas           1:48.93    1:44.23        
                  24.42       50.77 (26.35)     1:17.51 (26.74)     1:44.23 (26.72)
  3 Powell, Roger             JR St. Thomas           1:47.64    1:47.66        
                  24.98       52.11 (27.13)     1:19.89 (27.78)     1:47.66 (27.77)
  4 Morante, Carlo            JR West Broward         1:47.37    1:47.79        
                  25.07       52.43 (27.36)     1:20.37 (27.94)     1:47.79 (27.42)
  5 Kinney, Korey             SR Miami Palmetto       1:50.39    1:48.59        
                  24.86       51.71 (26.85)     1:19.75 (28.04)     1:48.59 (28.84)
  6 Alemann, Nicolas          SR Cypress Bay          1:47.98    1:48.63        
                  24.93       52.49 (27.56)     1:20.60 (28.11)     1:48.63 (28.03)
  7 Pena, Gabriel             JR West Broward         1:49.57    1:48.72        
                  25.32       52.70 (27.38)     1:20.72 (28.02)     1:48.72 (28.00)
  8 Berman, Andrew            SR Miami Palmetto       1:49.20    1:49.79        
                  25.36       53.10 (27.74)     1:21.72 (28.62)     1:49.79 (28.07)
B - Final
  9 D'Ugard, Jorge            FR St. Thomas           1:54.73    1:49.86        
                  25.76       53.40 (27.64)     1:21.83 (28.43)     1:49.86 (28.03)
 10 Bricio Jr, Eugenio        SR St. Thomas           1:52.00    1:51.60        
                  26.10       54.34 (28.24)     1:22.93 (28.59)     1:51.60 (28.67)
 11 Kinney, Kyle              SR Miami Palmetto       1:51.08    1:51.90        
                  25.76       54.32 (28.56)     1:23.48 (29.16)     1:51.90 (28.42)
 12 Chait, Derek              FR Miami Palmetto       1:52.41    1:51.91        
                  26.00       54.41 (28.41)     1:23.51 (29.10)     1:51.91 (28.40)
 13 Olivera, Kevin            SR Miami Columbus       1:50.65    1:51.97        
                  25.69       54.21 (28.52)     1:23.47 (29.26)     1:51.97 (28.50)
 14 Blandon, Carlos           JR Miami Beach          1:50.78    1:52.56        
                  25.75       54.36 (28.61)     1:23.56 (29.20)     1:52.56 (29.00)
 15 Perez, Albert             SR Reagan (Doral)       1:50.99    1:53.20        
                  25.93       54.40 (28.47)     1:23.99 (29.59)     1:53.20 (29.21)
 16 Cividini, Augusto         SO Coral Gables         1:54.49    1:56.09        
                  27.06       56.45 (29.39)     1:26.27 (29.82)     1:56.09 (29.82)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sell, Tyler               SR West Broward         1:45.15    1:44.00 q      
                  23.65       49.68 (26.03)     1:16.74 (27.06)     1:44.00 (27.26)
  2 Morante, Carlo            JR West Broward         1:50.35    1:47.37 q      
                  25.22       52.92 (27.70)     1:20.20 (27.28)     1:47.37 (27.17)
  3 Powell, Roger             JR St. Thomas           1:47.08    1:47.64 q      
                  25.10       52.42 (27.32)     1:19.86 (27.44)     1:47.64 (27.78)
  4 Alemann, Nicolas          SR Cypress Bay          1:55.78    1:47.98 q      
                  24.77       51.80 (27.03)     1:19.60 (27.80)     1:47.98 (28.38)
  5 Marsolek, Dylan           SO St. Thomas           1:49.60    1:48.93 q      
                  25.49       53.02 (27.53)     1:21.05 (28.03)     1:48.93 (27.88)
  6 Berman, Andrew            SR Miami Palmetto       1:48.65    1:49.20 q      
                  25.06       52.24 (27.18)     1:20.72 (28.48)     1:49.20 (28.48)
  7 Pena, Gabriel             JR West Broward         1:53.93    1:49.57 q      
                  25.82       53.30 (27.48)     1:21.42 (28.12)     1:49.57 (28.15)
  8 Kinney, Korey             SR Miami Palmetto       1:48.97    1:50.39 q      
                  25.62       53.29 (27.67)     1:21.63 (28.34)     1:50.39 (28.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivera, Kevin            SR Miami Columbus       1:55.71    1:50.65 q      
                  25.98       54.04 (28.06)     1:22.35 (28.31)     1:50.65 (28.30)
 10 Blandon, Carlos           JR Miami Beach          1:48.37    1:50.78 q      
                  25.33       52.88 (27.55)     1:21.76 (28.88)     1:50.78 (29.02)
 11 Perez, Albert             SR Reagan (Doral)       1:47.73    1:50.99 q      
                  25.79       53.88 (28.09)     1:22.61 (28.73)     1:50.99 (28.38)
 12 Kinney, Kyle              SR Miami Palmetto       1:51.86    1:51.08 q      
                  25.75       53.90 (28.15)     1:22.82 (28.92)     1:51.08 (28.26)
 13 Bricio Jr, Eugenio        SR St. Thomas           1:55.81    1:52.00 q      
                  25.82       53.72 (27.90)     1:22.66 (28.94)     1:52.00 (29.34)
 14 Chait, Derek              FR Miami Palmetto       1:51.87    1:52.41 q      
                  25.45       53.57 (28.12)     1:22.89 (29.32)     1:52.41 (29.52)
 15 Cividini, Augusto         SO Coral Gables         1:56.36    1:54.49 q      
                  27.18       56.06 (28.88)     1:25.32 (29.26)     1:54.49 (29.17)
 16 D'Ugard, Jorge            FR St. Thomas           1:53.91    1:54.73 q      
                  26.57       55.05 (28.48)     1:24.93 (29.88)     1:54.73 (29.80)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Diaz, Antonio             SO T-Breds              1:57.97    1:56.85        
                  26.55       56.04 (29.49)     1:26.23 (30.19)     1:56.85 (30.62)
 18 Tam, Aaron                SO Reagan (Doral)       1:54.14    1:57.03        
                  25.72       54.50 (28.78)     1:25.46 (30.96)     1:57.03 (31.57)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Perez, Darryl             SO T-Breds              1:55.59    1:57.18        
                  26.29       55.49 (29.20)     1:25.86 (30.37)     1:57.18 (31.32)
 20 Lemus, Jonathan           SO T-Breds              1:54.90    1:57.97        
                  26.89       56.73 (29.84)     1:28.14 (31.41)     1:57.97 (29.83)
 21 Garzon, Adrian            JR Ferguson             1:56.27    1:58.18        
                  26.72       55.93 (29.21)     1:26.54 (30.61)     1:58.18 (31.64)
 22 Pereira, Francisco        FR Ferguson             1:58.64    2:01.11        
                  27.05       56.91 (29.86)     1:28.79 (31.88)     2:01.11 (32.32)
 23 Andre, Mark Taylor        SR Miami Springs        2:05.18    2:04.36        
                  28.69       59.83 (31.14)     1:32.09 (32.26)     2:04.36 (32.27)
 24 Perez, Gabriel            SR Miami Springs        2:09.29    2:10.07        
                  28.28     1:01.26 (32.98)     1:36.95 (35.69)     2:10.07 (33.12)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.37  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gruelach, Veronica        FR Miami Beach          2:17.48    2:13.26        
                  28.11     1:02.76 (34.65)     1:42.20 (39.44)     2:13.26 (31.06)
  2 Moodie, Jenna             FR Cypress Bay          2:16.79    2:14.85        
                  29.80     1:05.04 (35.24)     1:44.51 (39.47)     2:14.85 (30.34)
  3 Saco, Michelle            SR Miami Palmetto       2:21.60    2:16.24        
                  29.80     1:05.46 (35.66)     1:45.27 (39.81)     2:16.24 (30.97)
  4 Gonzalez, Alejandra       SO Ferguson             2:19.62    2:16.59        
                  29.68     1:05.10 (35.42)     1:45.79 (40.69)     2:16.59 (30.80)
  5 Gallardo, Liz             FR Reagan (Doral)       2:17.56    2:18.38        
                  30.50     1:06.87 (36.37)     1:46.64 (39.77)     2:18.38 (31.74)
  6 Drew, Meris               FR Cooper City High     2:22.23    2:19.93        
                  30.39     1:07.45 (37.06)     1:48.32 (40.87)     2:19.93 (31.61)
  7 Fernandez, Mady           FR West Broward         2:20.67    2:20.43        
                  30.64     1:05.66 (35.02)     1:49.40 (43.74)     2:20.43 (31.03)
  7 Snider, Logan             SO Cooper City High     2:19.16    2:20.43        
                  30.33     1:07.72 (37.39)     1:48.80 (41.08)     2:20.43 (31.63)
B - Final
  9 Fassler, Erika            SO Cooper City High     2:22.76    2:20.90        
                  31.05     1:07.25 (36.20)     1:48.40 (41.15)     2:20.90 (32.50)
 10 Rios, Renata              FR St. Thomas           2:23.37    2:22.65        
                  31.13     1:08.61 (37.48)     1:50.61 (42.00)     2:22.65 (32.04)
 11 Miranda, Jazmyn           FR Miami Beach          2:25.33    2:22.74        
                  32.16     1:08.24 (36.08)     1:50.65 (42.41)     2:22.74 (32.09)
 12 Behar, Leah               SO Dr. Krop             2:25.90    2:26.62        
                  31.27     1:07.13 (35.86)     1:52.88 (45.75)     2:26.62 (33.74)
 13 Arrigo, Caitlin           JR St. Thomas           2:31.03    2:28.54        
                  32.06     1:11.55 (39.49)     1:54.89 (43.34)     2:28.54 (33.65)
 14 Freiria, Stephanie        SR Goleman              2:27.22    2:29.50        
                  31.10     1:10.02 (38.92)     1:55.31 (45.29)     2:29.50 (34.19)
 15 Sanchez, Daien            JR Southwest Miami      2:25.64    2:39.49        
                  32.36     1:13.11 (40.75)     2:01.90 (48.79)     2:39.49 (37.59)
 -- Ruiz, Kamaly              SO Miami Killian        2:29.00         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moodie, Jenna             FR Cypress Bay          2:13.89    2:16.79 q      
                  30.12     1:05.32 (35.20)     1:45.25 (39.93)     2:16.79 (31.54)
  2 Gruelach, Veronica        FR Miami Beach          2:15.65    2:17.48 q      
                  28.59     1:03.97 (35.38)     1:45.16 (41.19)     2:17.48 (32.32)
  3 Gallardo, Liz             FR Reagan (Doral)       2:18.30    2:17.56 q      
                  30.34     1:06.87 (36.53)     1:46.24 (39.37)     2:17.56 (31.32)
  4 Snider, Logan             SO Cooper City High     2:18.48    2:19.16 q      
                  30.30     1:08.15 (37.85)     1:48.03 (39.88)     2:19.16 (31.13)
  5 Gonzalez, Alejandra       SO Ferguson             2:17.95    2:19.62 q      
                  29.61     1:06.32 (36.71)     1:47.26 (40.94)     2:19.62 (32.36)
  6 Fernandez, Mady           FR West Broward         2:21.03    2:20.67 q      
                  30.66     1:06.11 (35.45)     1:48.70 (42.59)     2:20.67 (31.97)
  7 Saco, Michelle            SR Miami Palmetto       2:21.56    2:21.60 q      
                  30.45     1:06.06 (35.61)     1:48.18 (42.12)     2:21.60 (33.42)
  8 Drew, Meris               FR Cooper City High     2:18.17    2:22.23 q      
                  31.04     1:08.66 (37.62)     1:49.69 (41.03)     2:22.23 (32.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fassler, Erika            SO Cooper City High     2:23.54    2:22.76 q      
                  30.90     1:08.11 (37.21)     1:49.80 (41.69)     2:22.76 (32.96)
 10 Rios, Renata              FR St. Thomas           2:27.01    2:23.37 q      
                  31.18     1:08.40 (37.22)     1:50.58 (42.18)     2:23.37 (32.79)
 11 Miranda, Jazmyn           FR Miami Beach          2:23.53    2:25.33 q      
                  31.50     1:09.44 (37.94)     1:52.48 (43.04)     2:25.33 (32.85)
 12 Sanchez, Daien            JR Southwest Miami      2:27.45    2:25.64 q      
                  30.39     1:08.14 (37.75)     1:51.39 (43.25)     2:25.64 (34.25)
 13 Behar, Leah               SO Dr. Krop             2:26.26    2:25.90 q      
                  31.19     1:07.23 (36.04)     1:52.50 (45.27)     2:25.90 (33.40)
 14 Freiria, Stephanie        SR Goleman              2:28.22    2:27.22 q      
                  30.96     1:08.26 (37.30)     1:53.49 (45.23)     2:27.22 (33.73)
 15 Ruiz, Kamaly              SO Miami Killian        2:32.10    2:29.00 q      
                  32.34     1:11.11 (38.77)     1:54.22 (43.11)     2:29.00 (34.78)
 16 Arrigo, Caitlin           JR St. Thomas           2:31.01    2:31.03 q      
                  32.07     1:10.33 (38.26)     1:56.52 (46.19)     2:31.03 (34.51)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Morgan           SO Coral Reef           2:34.94    2:35.00        
                  33.58     1:13.32 (39.74)     1:58.68 (45.36)     2:35.00 (36.32)
 18 Ankney, Jessica           FR Western              2:32.28    2:35.53        
                  34.19     1:12.80 (38.61)     1:59.43 (46.63)     2:35.53 (36.10)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Aguilar, Angie            SO T-Breds              2:38.20    2:39.81        
                  32.30     1:13.02 (40.72)     2:00.36 (47.34)     2:39.81 (39.45)
 20 Mabo, Janiela             JR Miami Killian        2:34.12    2:41.17        
                  34.22     1:15.60 (41.38)     2:03.60 (48.00)     2:41.17 (37.57)
 21 Chin-Loy, Christina       JR Coral Reef           2:43.83    2:41.44        
                  33.52     1:15.10 (41.58)     2:04.92 (49.82)     2:41.44 (36.52)
 22 Goldbaum, Augustina       FR Dr. Krop             2:52.84    2:54.01        
                  40.44     1:21.86 (41.42)     2:10.60 (48.74)     2:54.01 (43.41)
 23 Wiegert, Carolyn          JR Miami Palmetto       2:56.97    2:55.93        
                  35.21     1:19.58 (44.37)     2:15.20 (55.62)     2:55.93 (40.73)
 24 Hodge, Kelly              FR North Miami Beac     2:57.64    3:02.65        
                  37.84     1:25.27 (47.43)     2:19.21 (53.94)     3:02.65 (43.44)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.02  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sequera, Juan             JR Reagan (Doral)       1:59.93    1:54.58 AA-C   
                  24.80       53.85 (29.05)     1:27.89 (34.04)     1:54.58 (26.69)
  2 Ramos, Douglas            JR Miami Columbus       1:59.18    1:57.48        
                  25.75       55.81 (30.06)     1:29.24 (33.43)     1:57.48 (28.24)
  3 Garcia, Asher             SR Miami Palmetto       1:59.41    1:57.74        
                  25.24       55.21 (29.97)     1:30.05 (34.84)     1:57.74 (27.69)
  4 Manganiello, Austin       JR Miami Palmetto       2:02.78    1:59.66        
                  26.27       56.47 (30.20)     1:32.74 (36.27)     1:59.66 (26.92)
  5 Tandlich, Michael         SO Miami Palmetto       2:01.39    2:00.03        
                  25.99       56.85 (30.86)     1:32.15 (35.30)     2:00.03 (27.88)
  6 Wathen, Alec              SO St. Thomas           2:03.11    2:00.22        
                  25.85       56.75 (30.90)     1:32.14 (35.39)     2:00.22 (28.08)
  7 Olano, Juan               JR Miami Sunset         2:03.25    2:03.11        
                  27.01     1:00.06 (33.05)     1:34.38 (34.32)     2:03.11 (28.73)
  8 Fons, Max                 SO St. Thomas           2:03.65    2:03.27        
                  26.17       56.54 (30.37)     1:34.66 (38.12)     2:03.27 (28.61)
B - Final
  9 Raymond, Nicholas         SR Western              2:05.43    2:03.16        
                  25.92       56.75 (30.83)     1:33.08 (36.33)     2:03.16 (30.08)
 10 Cortez, Steven            SR McArthur             2:04.12    2:03.30        
                  26.22       57.83 (31.61)     1:34.43 (36.60)     2:03.30 (28.87)
 11 Ling, Andrew              JR Miami Columbus       2:04.42    2:03.62        
                  26.34       58.07 (31.73)     1:35.54 (37.47)     2:03.62 (28.08)
 12 Lee, Daniel               FR Goleman              2:08.09    2:06.19        
                  28.75     1:01.04 (32.29)     1:37.58 (36.54)     2:06.19 (28.61)
 13 Miguel, Daniel            JR Ferguson             2:05.09    2:08.66        
                  26.73       59.40 (32.67)     1:38.34 (38.94)     2:08.66 (30.32)
 14 Rodriguez, Cheyenne       FR Miami Beach          2:06.82    2:08.97        
                  27.85     1:02.63 (34.78)     1:39.05 (36.42)     2:08.97 (29.92)
 15 Goldman, Brandon          FR St. Thomas           2:05.89    2:09.80        
                  27.95     1:00.10 (32.15)     1:38.92 (38.82)     2:09.80 (30.88)
 16 Lilly, Alex               FR St. Thomas           2:09.38    2:13.14        
                  27.89     1:02.65 (34.76)     1:43.25 (40.60)     2:13.14 (29.89)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramos, Douglas            JR Miami Columbus       2:01.43    1:59.18 q      
                  26.41       57.48 (31.07)     1:30.71 (33.23)     1:59.18 (28.47)
  2 Garcia, Asher             SR Miami Palmetto       1:55.16    1:59.41 q      
                  26.00       56.68 (30.68)     1:30.97 (34.29)     1:59.41 (28.44)
  3 Sequera, Juan             JR Reagan (Doral)       1:58.35    1:59.93 q      
                  25.79       56.13 (30.34)     1:30.97 (34.84)     1:59.93 (28.96)
  4 Tandlich, Michael         SO Miami Palmetto       2:11.06    2:01.39 q      
                  26.47       57.11 (30.64)     1:32.44 (35.33)     2:01.39 (28.95)
  5 Manganiello, Austin       JR Miami Palmetto       1:58.60    2:02.78 q      
                  26.20       56.37 (30.17)     1:34.04 (37.67)     2:02.78 (28.74)
  6 Wathen, Alec              SO St. Thomas           2:08.73    2:03.11 q      
                  26.70       58.70 (32.00)     1:34.39 (35.69)     2:03.11 (28.72)
  7 Olano, Juan               JR Miami Sunset         2:04.04    2:03.25 q      
                  26.87       59.96 (33.09)     1:35.11 (35.15)     2:03.25 (28.14)
  8 Fons, Max                 SO St. Thomas           2:03.01    2:03.65 q      
                  26.40       57.33 (30.93)     1:35.45 (38.12)     2:03.65 (28.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cortez, Steven            SR McArthur             2:04.17    2:04.12 q      
                  26.14       58.40 (32.26)     1:34.66 (36.26)     2:04.12 (29.46)
 10 Ling, Andrew              JR Miami Columbus       2:03.12    2:04.42 q      
                  27.36       59.03 (31.67)     1:36.17 (37.14)     2:04.42 (28.25)
 11 Miguel, Daniel            JR Ferguson             2:06.73    2:05.09 q      
                  25.98       58.49 (32.51)     1:35.82 (37.33)     2:05.09 (29.27)
 12 Raymond, Nicholas         SR Western              2:02.64    2:05.43 q      
                  26.27       57.52 (31.25)     1:35.22 (37.70)     2:05.43 (30.21)
 13 Goldman, Brandon          FR St. Thomas           2:04.98    2:05.89 q      
                  27.15       57.85 (30.70)     1:35.65 (37.80)     2:05.89 (30.24)
 14 Rodriguez, Cheyenne       FR Miami Beach          2:07.01    2:06.82 q      
                  27.88     1:01.68 (33.80)     1:37.40 (35.72)     2:06.82 (29.42)
 15 Lee, Daniel               FR Goleman              2:06.93    2:08.09 q      
                  28.35     1:01.16 (32.81)     1:38.67 (37.51)     2:08.09 (29.42)
 16 Lilly, Alex               FR St. Thomas           2:10.36    2:09.38 q      
                  26.48       59.89 (33.41)     1:40.07 (40.18)     2:09.38 (29.31)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Henderson, Ryan           FR Nova                 2:10.76    2:10.30        
                  28.46     1:00.81 (32.35)     1:40.85 (40.04)     2:10.30 (29.45)
 18 Diamond, Matt             JR South Plantation     2:09.54    2:11.14        
                  28.20     1:01.12 (32.92)     1:41.33 (40.21)     2:11.14 (29.81)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Aycart, Thomas            SR Miami Sunset         2:10.52    2:12.64        
                  28.03     1:04.19 (36.16)     1:40.18 (35.99)     2:12.64 (32.46)
 20 Vega, Justin              FR North Miami Beac     2:14.86    2:13.63        
                  29.72     1:02.25 (32.53)     1:42.63 (40.38)     2:13.63 (31.00)
 21 Lustgarten, Izaak         SO Dr. Krop             2:21.78    2:18.12        
                  29.23     1:04.27 (35.04)     1:45.74 (41.47)     2:18.12 (32.38)
 22 Barboza, Ivan             SR Goleman              2:18.42    2:20.14        
                  28.47     1:03.62 (35.15)     1:45.91 (42.29)     2:20.14 (34.23)
 23 Rivera, Julian            JR Dr. Krop             2:24.96    2:25.65        
                  30.11     1:06.61 (36.50)     1:51.76 (45.15)     2:25.65 (33.89)
 24 Bryant, Sabata            FR T-Breds              2:21.14    2:25.96        
                  32.93     1:13.42 (40.49)     1:53.17 (39.75)     2:25.96 (32.79)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.81  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany           SR West Broward           24.35      24.10 AA-C   
  2 Garcia, Gabriela          SO Miami Palmetto         25.20      24.65        
  3 Marques, Kristy           SR Miami Beach            25.95      25.56        
  4 Schlunaker, Brianna       FR Cooper City High       26.12      25.71        
  5 Selts, Breanna            SO Miami Palmetto         26.05      25.91        
  6 Tandlich, Jessica         FR Miami Palmetto         26.14      26.04        
  7 Plitnick, Kristin         JR St. Thomas             25.92      26.26        
  8 Lopez, Chelsea            SO South Broward          26.23      26.70        
B - Final
  9 Campillo, Natalie         JR Ferguson               26.27      25.92        
 10 Vernon, Gabi              SR Flanagan               26.37      26.04        
 11 Moser, Ali                FR Nova                   26.34      26.15        
 12 Soto, Melissa             JR Coral Gables           26.29      26.50        
 13 Garcia, Nicolle           SO West Broward           26.56      26.80        
 14 Parsons, Joelle           SR Nova                   27.36      26.87        
 15 Lossos, Shira             FR Dr. Krop               26.43      26.91        
 16 Shaffer, Samantha         JR Miami Palmetto         26.94      26.93        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany           SR West Broward           24.44      24.35 q      
  2 Garcia, Gabriela          SO Miami Palmetto         25.46      25.20 q      
  3 Plitnick, Kristin         JR St. Thomas             26.56      25.92 q      
  4 Marques, Kristy           SR Miami Beach            25.71      25.95 q      
  5 Selts, Breanna            SO Miami Palmetto         26.54      26.05 q      
  6 Schlunaker, Brianna       FR Cooper City High       26.12      26.12 q      
  7 Tandlich, Jessica         FR Miami Palmetto         26.02      26.14 q      
  8 Lopez, Chelsea            SO South Broward          26.25      26.23 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Campillo, Natalie         JR Ferguson               26.28      26.27 q      
 10 Soto, Melissa             JR Coral Gables           26.53      26.29 q      
 11 Moser, Ali                FR Nova                   26.70      26.34 q      
 12 Vernon, Gabi              SR Flanagan               26.14      26.37 q      
 13 Lossos, Shira             FR Dr. Krop               26.83      26.43 q      
 14 Garcia, Nicolle           SO West Broward           26.83      26.56 q      
 15 Shaffer, Samantha         JR Miami Palmetto         27.36      26.94 q      
 16 Parsons, Joelle           SR Nova                   27.18      27.36 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Graff, Erica              SR Miami Beach            27.24      27.64        
 18 Markman, Morgan           SR Dr. Krop               27.15      27.84        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Delgado, Alexa            SR Coral Gables           28.04      28.03        
 20 Kearin, Kristina          JR Southwest Miami        27.57      28.49        
 21 Pineda, Stephanie         SR American               29.33      29.85        
 22 Jaques, Michelle          SO Dr. Krop               30.56      30.04        
 23 Leyton, Catherine         SR Miami Senior           30.22      30.30        
 24 Gonzalez, Cristina        SR Goleman                30.74      30.99        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.49        2008 Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.15  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Saco, Michael             SR Miami Palmetto         21.08      20.52 AA-A   
  2 Lichtner, Steven          SR Miami Palmetto         21.77      21.57        
  3 Perez, Giovanni           SR Ferguson               22.54      22.27        
  4 Newcomb, Kyle             SR Miami Palmetto         22.29      22.30        
  5 Barona, Kevin             SR Miami Palmetto         22.54      22.31        
  6 Donato, Joseph            SR Miami Springs          22.18      22.49        
  7 Swackhammer, Kyle         JR McArthur               22.75      22.63        
  8 Bonomi, Eric              SR Cooper City High       22.50      22.67        
B - Final
  9 Matos, Livan              JR Miami Columbus         22.98      22.13        
 10 Soto, Anthony             FR Coral Gables           23.11      22.96        
 11 Moore, R.J.               FR St. Thomas             22.83      23.18        
 12 Phillips, Hunter          SR St. Thomas             23.46      23.46        
 13 Rodrigues, Vitor          SR Western                23.26      23.49        
 14 Hirshbein, Nathan         JR Cypress Bay            23.31      23.64        
 15 Ruiz, Christain           SO Ferguson               23.16      23.68        
 16 Karp, Michael             JR Dr. Krop               23.43      23.74        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saco, Michael             SR Miami Palmetto         20.64      21.08 qAA-A  
  2 Lichtner, Steven          SR Miami Palmetto         21.57      21.77 q      
  3 Donato, Joseph            SR Miami Springs          23.24      22.18 q      
  4 Newcomb, Kyle             SR Miami Palmetto         22.63      22.29 q      
  5 Bonomi, Eric              SR Cooper City High       22.89      22.50 q      
  6 Perez, Giovanni           SR Ferguson               22.52      22.54 q      
  6 Barona, Kevin             SR Miami Palmetto         22.21      22.54 q      
  8 Swackhammer, Kyle         JR McArthur               22.98      22.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moore, R.J.               FR St. Thomas             23.43      22.83 q      
 10 Matos, Livan              JR Miami Columbus         22.67      22.98 q      
 11 Soto, Anthony             FR Coral Gables           22.78      23.11 q      
 12 Ruiz, Christain           SO Ferguson               24.34      23.16 q      
 13 Rodrigues, Vitor          SR Western                23.55      23.26 q      
 14 Hirshbein, Nathan         JR Cypress Bay            23.47      23.31 q      
 15 Karp, Michael             JR Dr. Krop               22.92      23.43 q      
 16 Phillips, Hunter          SR St. Thomas             23.39      23.46 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brown, Xavier             FR Miramar                24.89      23.70        
 18 Flores, Cesar             SR Nova                   23.56      23.82        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kilinsky, Eric            SR Dr. Krop               24.25      24.21        
 20 Arias, Donovan            JR T-Breds                24.07      24.36        
 21 Miranda, Jason            SR Miami Beach            24.63      24.44        
 22 Jordan, Ulises            JR Reagan (Doral)         24.77      24.47        
 23 Zaballa, Marcos           JR Miami Springs          26.14      25.72        
 24 Grant, Howard             SR North Miami Beac       26.82      26.35        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nazario, Marina           JR St. Thomas            496.60     504.70        
  2 Alexander, Carly          SO St. Thomas            448.10     456.50        
  3 Habig, Amanda             SO St. Thomas            406.30     403.20        
  4 Jacobs, Danielle          SO Flanagan              338.20     387.45        
  5 Santos, Bianca            JR St. Thomas            405.10     383.80        
  6 Benner, Serena            SO Cooper City High      312.50     359.75        
  7 Huchler, Jennifer         FR Cypress Bay           311.10     340.95        
  8 McWilliams, Emily         SR South Plantation      354.00     324.60        
  9 Ginsburg, Mandi           SR Coral Reef            337.30     291.95        
 10 Kleyla, Amanda            JR Varela                328.75     272.95        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacerra, Francisco        SR Miami Beach           639.40     611.10        
  2 Molina, Osvel             SR Goleman               553.15     581.25        
  3 Toomey, John              JR Northeast(OakPk)      402.00     452.85        
  4 Blum, Brian               JR Miami Palmetto        359.30     369.35        
  5 Robles, Christopher       JR T-Breds               342.55     329.40        
  6 Galindo, Bryan            FR T-Breds               302.45     286.15        
  7 Suarez, Daniel            SR T-Breds               319.15     270.00        
  8 Hardegree, Danny          FR Hialeah-Miami La      284.00     250.00        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski,Am Heritag, Plantation    
                56.57  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Anaya, Ana                JR Ferguson               58.66      56.23 AA-A   
                  26.25       56.23 (29.98)                                        
  2 Paz, Alexandra            10 Lourdes              1:01.26      58.33        
                  27.98       58.33 (30.35)                                        
  3 Campbell, Cheriesse       SR Western              1:01.48      59.51        
                  28.46       59.51 (31.05)                                        
  4 Gruelach, Veronica        FR Miami Beach          1:01.14    1:00.12        
                  28.41     1:00.12 (31.71)                                        
  5 Simpson, Khamai           FR Coral Reef           1:01.08    1:00.44        
                  27.68     1:00.44 (32.76)                                        
  6 Vargas, Juana             JR St. Thomas             59.65    1:00.50        
                  28.05     1:00.50 (32.45)                                        
  7 Garcia, Nicolle           SO West Broward         1:01.61    1:02.02        
  8 Michalowitz, Mikaela      SO St. Thomas           1:02.02    1:02.62        
                  29.05     1:02.62 (33.57)                                        
B - Final
  9 Reedy, Danielle           SR Coral Gables         1:02.04    1:01.44        
                  28.73     1:01.44 (32.71)                                        
 10 Snider, Logan             SO Cooper City High     1:03.08    1:05.74        
                  30.98     1:05.74 (34.76)                                        
 11 Hunter, Alyssa            SO West Broward         1:05.68    1:06.01        
                  31.01     1:06.01 (35.00)                                        
 12 Freiria, Stephanie        SR Goleman              1:07.21    1:07.15        
                  31.11     1:07.15 (36.04)                                        
 13 Marin, Isabella           SO St. Thomas           1:07.67    1:07.20        
 14 Ryan, Meagan              SO St. Thomas           1:07.10    1:07.58        
                  32.19     1:07.58 (35.39)                                        
 15 Villalon, Stephanie       SR T-Breds              1:08.53    1:10.59        
                  31.44     1:10.59 (39.15)                                        
 16 Montana, Natalia          JR Reagan (Doral)       1:03.89    1:11.48        
                  30.00     1:11.48 (41.48)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anaya, Ana                JR Ferguson               55.80      58.66 q      
                  27.24       58.66 (31.42)                                        
  2 Vargas, Juana             JR St. Thomas           1:00.70      59.65 q      
                  27.91       59.65 (31.74)                                        
  3 Simpson, Khamai           FR Coral Reef             59.76    1:01.08 q      
                  28.22     1:01.08 (32.86)                                        
  4 Gruelach, Veronica        FR Miami Beach          1:00.86    1:01.14 q      
                  28.97     1:01.14 (32.17)                                        
  5 Paz, Alexandra            10 Lourdes              1:00.14    1:01.26 q      
                  29.39     1:01.26 (31.87)                                        
  6 Campbell, Cheriesse       SR Western              1:01.00    1:01.48 q      
                  29.20     1:01.48 (32.28)                                        
  7 Garcia, Nicolle           SO West Broward         1:01.67    1:01.61 q      
                  28.62     1:01.61 (32.99)                                        
  8 Michalowitz, Mikaela      SO St. Thomas           1:02.83    1:02.02 q      
                  29.56     1:02.02 (32.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reedy, Danielle           SR Coral Gables         1:00.12    1:02.04 q      
                  29.04     1:02.04 (33.00)                                        
 10 Snider, Logan             SO Cooper City High     1:04.09    1:03.08 q      
                  29.89     1:03.08 (33.19)                                        
 11 Montana, Natalia          JR Reagan (Doral)       1:06.49    1:03.89 q      
                  29.70     1:03.89 (34.19)                                        
 12 Hunter, Alyssa            SO West Broward         1:06.94    1:05.68 q      
                  30.71     1:05.68 (34.97)                                        
 13 Ryan, Meagan              SO St. Thomas           1:07.16    1:07.10 q      
                  31.68     1:07.10 (35.42)                                        
 14 Freiria, Stephanie        SR Goleman              1:06.30    1:07.21 q      
                  30.70     1:07.21 (36.51)                                        
 15 Marin, Isabella           SO St. Thomas           1:18.14    1:07.67 q      
                  31.74     1:07.67 (35.93)                                        
 16 Villalon, Stephanie       SR T-Breds              1:05.10    1:08.53 q      
                  31.83     1:08.53 (36.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kirel, Michelle           JR Dr. Krop             1:09.80    1:11.07        
                  32.35     1:11.07 (38.72)                                        
 18 Palacious, Ashley         JR Miami Beach          1:14.12    1:12.57        
                  33.96     1:12.57 (38.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chin-Loy, Christina       JR Coral Reef           1:13.12    1:13.82        
                  33.60     1:13.82 (40.22)                                        
 20 Alastra, Jessica          SR Miami Sunset         1:20.13    1:17.75        
                  33.32     1:17.75 (44.43)                                        
 21 Suarez, Vanessa           SR Goleman              1:23.20    1:18.21        
                  35.63     1:18.21 (42.58)                                        
 22 Wiegert, Carolyn          JR Miami Palmetto       1:20.54    1:21.80        
                  36.79     1:21.80 (45.01)                                        
 23 Albert, Erin              SR Miami Beach          1:26.01    1:26.23        
                  39.56     1:26.23 (46.67)                                        
 24 Barrios, Michelle         FR Miami Palmetto       1:26.80    1:29.11        
                  38.90     1:29.11 (50.21)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                50.80  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sequera, Juan             JR Reagan (Doral)         53.52      52.09        
                  24.78       52.09 (27.31)                                        
  2 Garcia, Asher             SR Miami Palmetto         52.37      52.28        
                  24.79       52.28 (27.49)                                        
  3 Barona, Kevin             SR Miami Palmetto         53.73      53.01        
                  24.90       53.01 (28.11)                                        
  4 Kertesz, Kristof          SO South Broward          54.24      53.58        
                  25.10       53.58 (28.48)                                        
  5 Lockie, Travis            SR Flanagan               54.70      53.94        
                  25.44       53.94 (28.50)                                        
  6 Wathen, Alec              SO St. Thomas             54.68      54.18        
                  25.38       54.18 (28.80)                                        
  7 Bonomi, Eric              SR Cooper City High       54.26      54.35        
                  25.91       54.35 (28.44)                                        
  8 Cardenas, Fernando        JR Flanagan               54.48      54.63        
                  24.75       54.63 (29.88)                                        
B - Final
  9 Raymond, Nicholas         SR Western                54.71      53.94        
                  25.13       53.94 (28.81)                                        
 10 Trujillo, Mike            SR Miami Columbus         54.83      55.52        
                  25.49       55.52 (30.03)                                        
 11 Pena, David               SR Miami Sunset           55.94      55.72        
                  25.86       55.72 (29.86)                                        
 12 Jones, Nathanael          JR Miami Palmetto         56.64      57.03        
                  26.53       57.03 (30.50)                                        
 13 Nava Suarez, Jesus        SR Ferguson               55.45      57.44        
                  26.34       57.44 (31.10)                                        
 14 Jelincic, Mark            SR North Miami            56.10      57.51        
                  26.48       57.51 (31.03)                                        
 15 Lapscher, Yoel            SO Cypress Bay            56.43    1:02.95        
                  29.27     1:02.95 (33.68)                                        
 -- Mullery, Erik             SR Miami Columbus         56.09         DQ        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garcia, Asher             SR Miami Palmetto         51.46      52.37 q      
                  24.69       52.37 (27.68)                                        
  2 Sequera, Juan             JR Reagan (Doral)         52.79      53.52 q      
                  25.61       53.52 (27.91)                                        
  3 Barona, Kevin             SR Miami Palmetto         52.45      53.73 q      
                  24.79       53.73 (28.94)                                        
  4 Kertesz, Kristof          SO South Broward          53.82      54.24 q      
                  25.36       54.24 (28.88)                                        
  5 Bonomi, Eric              SR Cooper City High       55.12      54.26 q      
                  25.51       54.26 (28.75)                                        
  6 Cardenas, Fernando        JR Flanagan               53.67      54.48 q      
                  25.07       54.48 (29.41)                                        
  7 Wathen, Alec              SO St. Thomas             56.94      54.68 q      
                  25.85       54.68 (28.83)                                        
  8 Lockie, Travis            SR Flanagan               55.52      54.70 q      
                  26.12       54.70 (28.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Raymond, Nicholas         SR Western                53.94      54.71 q      
                  25.31       54.71 (29.40)                                        
 10 Trujillo, Mike            SR Miami Columbus         55.17      54.83 q      
                  25.18       54.83 (29.65)                                        
 11 Nava Suarez, Jesus        SR Ferguson               56.71      55.45 q      
                  26.04       55.45 (29.41)                                        
 12 Pena, David               SR Miami Sunset           56.32      55.94 q      
                  26.28       55.94 (29.66)                                        
 13 Mullery, Erik             SR Miami Columbus         57.06      56.09 q      
                  26.10       56.09 (29.99)                                        
 14 Jelincic, Mark            SR North Miami            55.93      56.10 q      
                  26.20       56.10 (29.90)                                        
 15 Lapscher, Yoel            SO Cypress Bay            58.62      56.43 q      
                  26.39       56.43 (30.04)                                        
 16 Chatila, Michael          SR Miami Killian          56.50      56.58 q      
                  26.33       56.58 (30.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jones, Nathanael          JR Miami Palmetto         57.04      56.64        
                  26.44       56.64 (30.20)                                        
 18 Murcia, Pedro             SR Flanagan               57.06      57.18        
                  27.10       57.18 (30.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Arias, Donovan            JR T-Breds                56.72      57.60        
                  27.75       57.60 (29.85)                                        
 20 Tam, Aaron                SO Reagan (Doral)         59.41      57.64        
                  27.35       57.64 (30.29)                                        
 21 Diaz, Antonio             SO T-Breds                59.65    1:00.77        
                  28.31     1:00.77 (32.46)                                        
 22 Perez, Darryl             SO T-Breds              1:00.55    1:01.30        
                  27.64     1:01.30 (33.66)                                        
 23 Diaz, Sebastian           JR American             1:00.46    1:01.43        
                  27.95     1:01.43 (33.48)                                        
 24 Olivera, Joseph           SR Goleman              1:01.22    1:03.51        
                  29.37     1:03.51 (34.14)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.62  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany           SR West Broward           53.12      52.32 AA-C   
                  25.44       52.32 (26.88)                                        
  2 Johnson, Daniela          FR Miami Palmetto         53.14      53.29        
                  25.78       53.29 (27.51)                                        
  3 Fernandez, Melissa        SR West Broward           54.14      53.30        
                  25.87       53.30 (27.43)                                        
  4 Simpson, Khamai           FR Coral Reef             55.92      55.29        
                  26.63       55.29 (28.66)                                        
  5 Campillo, Natalie         JR Ferguson               56.54      55.69        
                  26.88       55.69 (28.81)                                        
  6 Vargas, Carolina          FR St. Thomas             57.50      56.77        
                  26.93       56.77 (29.84)                                        
  7 Rodriguez, Loury          JR Nova                   57.19      57.31        
                  27.31       57.31 (30.00)                                        
  8 Tandlich, Jessica         FR Miami Palmetto         57.47      57.74        
                  27.54       57.74 (30.20)                                        
B - Final
  9 Schlunaker, Brianna       FR Cooper City High       58.10      56.18        
                  27.02       56.18 (29.16)                                        
 10 Dorante, Valentina        SR South Plantation       59.22      57.90        
                  28.10       57.90 (29.80)                                        
 11 Graff, Brittany           FR Miami Beach            57.61      58.03        
                  27.78       58.03 (30.25)                                        
 12 Vernon, Gabi              SR Flanagan               58.58      58.62        
                  27.88       58.62 (30.74)                                        
 13 Marquez, Kimberly         SO Goleman                59.68      59.40        
                  28.86       59.40 (30.54)                                        
 14 Lossos, Shira             FR Dr. Krop               59.05      59.41        
                  28.46       59.41 (30.95)                                        
 15 Fistel, Alexa             SO Miami Palmetto       1:00.20    1:00.21        
                  28.55     1:00.21 (31.66)                                        
 16 Sanchez, Daien            JR Southwest Miami      1:00.46    1:00.87        
                  28.70     1:00.87 (32.17)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany           SR West Broward           52.91      53.12 q      
                  25.74       53.12 (27.38)                                        
  2 Johnson, Daniela          FR Miami Palmetto         54.21      53.14 q      
                  25.78       53.14 (27.36)                                        
  3 Fernandez, Melissa        SR West Broward           55.42      54.14 q      
                  25.74       54.14 (28.40)                                        
  4 Simpson, Khamai           FR Coral Reef             56.20      55.92 q      
                  26.98       55.92 (28.94)                                        
  5 Campillo, Natalie         JR Ferguson               55.24      56.54 q      
                  27.01       56.54 (29.53)                                        
  6 Rodriguez, Loury          JR Nova                   59.67      57.19 q      
                  27.64       57.19 (29.55)                                        
  7 Tandlich, Jessica         FR Miami Palmetto         56.66      57.47 q      
                  27.65       57.47 (29.82)                                        
  8 Vargas, Carolina          FR St. Thomas             57.25      57.50 q      
                  27.20       57.50 (30.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graff, Brittany           FR Miami Beach            57.66      57.61 q      
                  27.59       57.61 (30.02)                                        
 10 Schlunaker, Brianna       FR Cooper City High       57.65      58.10 q      
                  27.80       58.10 (30.30)                                        
 11 Vernon, Gabi              SR Flanagan               59.05      58.58 q      
                  28.14       58.58 (30.44)                                        
 12 Lossos, Shira             FR Dr. Krop               58.16      59.05 q      
                  28.13       59.05 (30.92)                                        
 13 Dorante, Valentina        SR South Plantation       58.85      59.22 q      
                  28.36       59.22 (30.86)                                        
 14 Marquez, Kimberly         SO Goleman                59.41      59.68 q      
                  28.79       59.68 (30.89)                                        
 15 Fistel, Alexa             SO Miami Palmetto       1:00.78    1:00.20 q      
                  28.56     1:00.20 (31.64)                                        
 16 Sanchez, Daien            JR Southwest Miami        59.10    1:00.46 q      
                  28.20     1:00.46 (32.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Soto, Melissa             JR Coral Gables         1:05.96    1:01.14        
                  27.89     1:01.14 (33.25)                                        
 18 Graff, Erica              SR Miami Beach          1:00.21    1:02.14        
                  29.25     1:02.14 (32.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Richardson, Kelly         FR Coral Gables         1:03.63    1:02.36        
                  30.02     1:02.36 (32.34)                                        
 20 Markman, Morgan           SR Dr. Krop             1:00.36    1:02.46        
                  29.74     1:02.46 (32.72)                                        
 21 Torraca, Iolani           SR West Broward         1:02.68    1:02.48        
                  28.04     1:02.48 (34.44)                                        
 22 Leyton, Catherine         SR Miami Senior         1:09.36    1:08.07        
                  31.63     1:08.07 (36.44)                                        
 23 Jaques, Michelle          SO Dr. Krop             1:10.50    1:09.13        
                  32.17     1:09.13 (36.96)                                        
 24 Leighton, Chelsea         SR Miami Beach          1:11.16    1:13.02        
                  33.80     1:13.02 (39.22)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.05        2008 Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.35  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Saco, Michael             SR Miami Palmetto         45.87      45.66 AA-A   
                  22.03       45.66 (23.63)                                        
  2 Lichtner, Steven          SR Miami Palmetto         46.87      46.83 AA-C   
                  22.92       46.83 (23.91)                                        
  3 Perez, Cory               SO Ferguson               48.76      48.55        
                  23.37       48.55 (25.18)                                        
  4 Coard, Nicolas            FR Dr. Krop               48.29      48.70        
                  22.93       48.70 (25.77)                                        
  5 Matos, Livan              JR Miami Columbus         49.26      48.93        
                  23.57       48.93 (25.36)                                        
  6 Perez, Giovanni           SR Ferguson               49.80      49.45        
                  23.48       49.45 (25.97)                                        
  7 Donato, Joseph            SR Miami Springs          48.74      49.46        
                  23.84       49.46 (25.62)                                        
  8 Villar, Gil               SR Cypress Bay            49.91      50.53        
                  24.36       50.53 (26.17)                                        
B - Final
  9 Rodrigues, Vitor          SR Western                49.96      49.86        
                  24.20       49.86 (25.66)                                        
 10 D'Ugard, Jorge            FR St. Thomas             51.40      50.56        
                  24.77       50.56 (25.79)                                        
 11 Galan, Andrew             SR St. Thomas             50.52      50.93        
                  24.40       50.93 (26.53)                                        
 12 Bricio Jr, Eugenio        SR St. Thomas             51.16      52.25        
                  24.84       52.25 (27.41)                                        
 13 Banciella, Riley          JR Coral Gables           50.86      52.36        
                  24.94       52.36 (27.42)                                        
 14 Garcia, Juan              SO Flanagan               52.00      52.37        
                  25.01       52.37 (27.36)                                        
 15 Karp, Michael             JR Dr. Krop               51.81      52.50        
                  25.02       52.50 (27.48)                                        
 16 Soto, Anthony             FR Coral Gables           50.59      54.96        
                  26.81       54.96 (28.15)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saco, Michael             SR Miami Palmetto         45.18      45.87 qAA-A  
                  22.09       45.87 (23.78)                                        
  2 Lichtner, Steven          SR Miami Palmetto         46.86      46.87 qAA-C  
                  22.98       46.87 (23.89)                                        
  3 Coard, Nicolas            FR Dr. Krop               49.04      48.29 q      
                  23.27       48.29 (25.02)                                        
  4 Donato, Joseph            SR Miami Springs          51.20      48.74 q      
                  23.36       48.74 (25.38)                                        
  5 Perez, Cory               SO Ferguson               50.25      48.76 q      
                  23.20       48.76 (25.56)                                        
  6 Matos, Livan              JR Miami Columbus         50.24      49.26 q      
                  23.79       49.26 (25.47)                                        
  7 Perez, Giovanni           SR Ferguson               49.80      49.80 q      
                  23.75       49.80 (26.05)                                        
  8 Villar, Gil               SR Cypress Bay            52.00      49.91 q      
                  24.00       49.91 (25.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodrigues, Vitor          SR Western                51.56      49.96 q      
                  24.19       49.96 (25.77)                                        
 10 Galan, Andrew             SR St. Thomas             51.71      50.52 q      
                  24.17       50.52 (26.35)                                        
 11 Soto, Anthony             FR Coral Gables           50.53      50.59 q      
                  24.26       50.59 (26.33)                                        
 12 Banciella, Riley          JR Coral Gables           53.26      50.86 q      
                  24.43       50.86 (26.43)                                        
 13 Olivera, Kevin            SR Miami Columbus         51.69      50.99 q      
                  24.00       50.99 (26.99)                                        
 14 Bricio Jr, Eugenio        SR St. Thomas             52.54      51.16 q      
                  24.59       51.16 (26.57)                                        
 15 D'Ugard, Jorge            FR St. Thomas             51.07      51.40 q      
                  24.80       51.40 (26.60)                                        
 16 Karp, Michael             JR Dr. Krop               51.49      51.81 q      
                  24.04       51.81 (27.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garcia, Juan              SO Flanagan               52.26      52.00        
                  24.65       52.00 (27.35)                                        
 18 Phillips, Hunter          SR St. Thomas             52.29      52.18        
                  24.77       52.18 (27.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jordan, Ulises            JR Reagan (Doral)         52.21      52.62        
                  25.43       52.62 (27.19)                                        
 20 Miranda, Jason            SR Miami Beach            53.88      52.72        
                  25.32       52.72 (27.40)                                        
 21 Borroto, Frank            SO T-Breds                52.47      53.49        
                  25.49       53.49 (28.00)                                        
 22 Kilinsky, Eric            SR Dr. Krop               54.86      55.30        
                  26.21       55.30 (29.09)                                        
 23 Gonzalez, Jose            JR Reagan (Doral)         55.92      58.66        
                  28.14       58.66 (30.52)                                        
 -- Ganaim, Kevin             JR West Broward           52.68         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:57.24  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Escorcia, Emily           SR Ferguson             5:14.04    5:06.11        
                  27.52       57.62 (30.10)     1:28.52 (30.90)     1:59.68 (31.16)
        2:30.79 (31.11)     3:01.68 (30.89)     3:32.59 (30.91)     4:03.67 (31.08)
        4:35.09 (31.42)     5:06.11 (31.02)                                        
  2 Iriondo, Damaris          JR St. Thomas           5:12.61    5:08.53        
                  27.97       57.93 (29.96)     1:28.56 (30.63)     1:59.71 (31.15)
        2:30.98 (31.27)     3:02.28 (31.30)     3:33.46 (31.18)     4:05.02 (31.56)
        4:37.00 (31.98)     5:08.53 (31.53)                                        
  3 Montesino, Amanda         JR Ferguson             5:12.46    5:14.13        
                  27.92       58.72 (30.80)     1:30.24 (31.52)     2:01.92 (31.68)
        2:34.38 (32.46)     3:06.51 (32.13)     3:38.72 (32.21)     4:11.19 (32.47)
        4:43.45 (32.26)     5:14.13 (30.68)                                        
  4 Segatto, Flavia           JR Flanagan             5:18.03    5:14.46        
                  28.73       59.45 (30.72)     1:31.13 (31.68)     2:02.87 (31.74)
        2:34.89 (32.02)     3:07.02 (32.13)     3:39.12 (32.10)     4:11.40 (32.28)
        4:43.52 (32.12)     5:14.46 (30.94)                                        
  5 Brennan, Katie            JR St. Thomas           5:18.58    5:15.34        
                  28.69       59.96 (31.27)     1:31.54 (31.58)     2:03.36 (31.82)
        2:35.16 (31.80)     3:06.99 (31.83)     3:39.28 (32.29)     4:11.33 (32.05)
        4:43.81 (32.48)     5:15.34 (31.53)                                        
  6 Schultz, Kelsey           SO Cypress Bay          5:15.37    5:19.66        
                  28.23       58.67 (30.44)     1:30.53 (31.86)     2:02.78 (32.25)
        2:35.53 (32.75)     3:08.01 (32.48)     3:41.01 (33.00)     4:14.08 (33.07)
        4:47.40 (33.32)     5:19.66 (32.26)                                        
  7 Davies, Leonie            FR West Broward         5:22.71    5:20.73        
                  28.90     1:00.04 (31.14)     1:32.08 (32.04)     2:04.63 (32.55)
        2:37.43 (32.80)     3:10.41 (32.98)     3:43.18 (32.77)     4:16.49 (33.31)
        4:49.64 (33.15)     5:20.73 (31.09)                                        
  8 Schultz, Lindsey          SO Cypress Bay          5:23.20    5:29.37        
                  29.06     1:00.21 (31.15)     1:32.36 (32.15)     2:05.16 (32.80)
        2:38.86 (33.70)     3:12.61 (33.75)     3:46.96 (34.35)     4:20.99 (34.03)
        4:55.33 (34.34)     5:29.37 (34.04)                                        
B - Final
  9 Marcos, Macarena          FR Miami Beach          5:24.66    5:20.34        
                  28.48       59.48 (31.00)     1:31.59 (32.11)     2:04.28 (32.69)
        2:37.00 (32.72)     3:09.81 (32.81)     3:42.25 (32.44)     4:15.44 (33.19)
        4:48.24 (32.80)     5:20.34 (32.10)                                        
 10 Paz, Alexandra            10 Lourdes              5:29.76    5:23.11        
                  30.17     1:02.83 (32.66)     1:35.96 (33.13)     2:09.46 (33.50)
        2:41.95 (32.49)     3:14.55 (32.60)     3:46.98 (32.43)     4:19.90 (32.92)
        4:52.13 (32.23)     5:23.11 (30.98)                                        
 11 Rios, Renata              FR St. Thomas           5:27.51    5:23.69        
                  29.74     1:01.41 (31.67)     1:33.81 (32.40)     2:06.19 (32.38)
        2:39.06 (32.87)     3:11.53 (32.47)     3:44.63 (33.10)     4:17.96 (33.33)
        4:51.28 (33.32)     5:23.69 (32.41)                                        
 12 Gross, Rachel             FR Cooper City High     5:24.03    5:23.74        
                  29.28     1:01.31 (32.03)     1:34.03 (32.72)     2:06.73 (32.70)
        2:40.12 (33.39)     3:13.51 (33.39)     3:46.35 (32.84)     4:19.44 (33.09)
        4:52.32 (32.88)     5:23.74 (31.42)                                        
 13 Behar, Leah               SO Dr. Krop             5:35.66    5:29.63        
                  29.88     1:02.45 (32.57)     1:35.65 (33.20)     2:08.87 (33.22)
        2:42.55 (33.68)     3:16.38 (33.83)     3:50.18 (33.80)     4:23.89 (33.71)
        4:57.60 (33.71)     5:29.63 (32.03)                                        
 14 Henley, Caroline          SR Coral Reef           5:25.44    5:30.14        
                  29.19     1:02.28 (33.09)     1:36.13 (33.85)     2:09.71 (33.58)
        2:43.73 (34.02)     3:16.72 (32.99)     3:51.77 (35.05)     4:24.77 (33.00)
        4:58.06 (33.29)     5:30.14 (32.08)                                        
 15 Gallardo, Liz             FR Reagan (Doral)       5:32.65    5:32.68        
                  30.20     1:02.64 (32.44)     1:35.94 (33.30)     2:09.26 (33.32)
        2:43.03 (33.77)     3:16.58 (33.55)     3:50.27 (33.69)     4:24.58 (34.31)
      5:32.68 (1:08.10)                                                            
 16 Breistol, Alexa           SO Coral Gables         5:30.04    5:49.93        
                  30.39     1:04.53 (34.14)     1:40.28 (35.75)     2:16.09 (35.81)
        2:51.42 (35.33)     3:27.15 (35.73)     4:02.61 (35.46)     4:38.03 (35.42)
        5:14.31 (36.28)     5:49.93 (35.62)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montesino, Amanda         JR Ferguson             5:14.73    5:12.46 q      
                  28.07       59.39 (31.32)     1:30.77 (31.38)     2:02.34 (31.57)
        2:33.96 (31.62)     3:06.05 (32.09)     3:37.69 (31.64)     4:09.59 (31.90)
        4:41.54 (31.95)     5:12.46 (30.92)                                        
  2 Iriondo, Damaris          JR St. Thomas           5:11.04    5:12.61 q      
                  28.52       58.71 (30.19)     1:29.85 (31.14)     2:01.53 (31.68)
        2:33.32 (31.79)     3:05.42 (32.10)     3:37.50 (32.08)     4:09.66 (32.16)
        4:41.67 (32.01)     5:12.61 (30.94)                                        
  3 Escorcia, Emily           SR Ferguson             5:11.42    5:14.04 q      
                  28.29                               59.23 ( )                    
            1:30.92 ( )                             2:02.66 ( )                    
            2:34.64 ( )     3:06.57 (31.93)                             3:38.80 ( )
                                4:10.61 ( )                             4:42.38 ( )
        5:14.04 (31.66)                                                            
  4 Schultz, Kelsey           SO Cypress Bay          5:15.73    5:15.37 q      
                  28.03                               58.31 ( )                    
            1:29.49 ( )                             2:01.10 ( )                    
            2:32.94 ( )     3:05.31 (32.37)                             3:37.84 ( )
                                4:10.71 ( )                             4:43.28 ( )
        5:15.37 (32.09)                                                            
  5 Segatto, Flavia           JR Flanagan             5:14.65    5:18.03 q      
                  29.11     1:00.70 (31.59)     1:32.72 (32.02)     2:05.37 (32.65)
        2:37.47 (32.10)     3:09.89 (32.42)     3:42.32 (32.43)     4:14.71 (32.39)
        4:47.04 (32.33)     5:18.03 (30.99)                                        
  6 Brennan, Katie            JR St. Thomas           5:30.36    5:18.58 q      
                  28.94     1:00.87 (31.93)     1:32.98 (32.11)     2:05.24 (32.26)
        2:37.35 (32.11)     3:09.78 (32.43)     3:42.19 (32.41)     4:14.72 (32.53)
        4:47.02 (32.30)     5:18.58 (31.56)                                        
  7 Davies, Leonie            FR West Broward         5:26.41    5:22.71 q      
                  29.25     1:00.82 (31.57)     1:33.09 (32.27)     2:05.61 (32.52)
        2:38.50 (32.89)     3:11.39 (32.89)     3:44.00 (32.61)     4:17.09 (33.09)
        4:50.28 (33.19)     5:22.71 (32.43)                                        
  8 Schultz, Lindsey          SO Cypress Bay          5:20.94    5:23.20 q      
                  28.30                               58.94 ( )                    
            1:30.57 ( )                             2:03.07 ( )                    
            2:35.71 ( )     3:08.63 (32.92)                             3:41.96 ( )
                                4:15.51 ( )                             4:49.53 ( )
        5:23.20 (33.67)                                                            
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gross, Rachel             FR Cooper City High     5:21.60    5:24.03 q      
                  29.14     1:00.93 (31.79)     1:33.13 (32.20)     2:05.94 (32.81)
        2:38.25 (32.31)     3:10.80 (32.55)     3:43.91 (33.11)     4:16.90 (32.99)
        4:50.46 (33.56)     5:24.03 (33.57)                                        
 10 Marcos, Macarena          FR Miami Beach          5:17.20    5:24.66 q      
                  28.90     1:00.95 (32.05)     1:33.47 (32.52)     2:06.40 (32.93)
        2:39.18 (32.78)     3:12.33 (33.15)     3:45.41 (33.08)     4:18.75 (33.34)
        4:52.30 (33.55)     5:24.66 (32.36)                                        
 11 Henley, Caroline          SR Coral Reef           5:37.37    5:25.44 q      
                  29.19                             1:01.14 ( )                    
            1:33.77 ( )                             2:06.83 ( )                    
            2:39.96 ( )     3:13.14 (33.18)                             3:46.98 ( )
                                4:20.79 ( )                             4:53.70 ( )
        5:25.44 (31.74)                                                            
 12 Rios, Renata              FR St. Thomas           5:33.42    5:27.51 q      
                  29.16                             1:00.71 ( )                    
            1:33.22 ( )                             2:06.20 ( )                    
            2:39.44 ( )     3:12.81 (33.37)                             3:46.46 ( )
                                4:20.10 ( )                             4:54.16 ( )
        5:27.51 (33.35)                                                            
 13 Paz, Alexandra            10 Lourdes              5:20.57    5:29.76 q      
                  29.94     1:02.52 (32.58)     1:35.43 (32.91)     2:08.81 (33.38)
        2:42.18 (33.37)     3:16.10 (33.92)     3:49.90 (33.80)     4:23.45 (33.55)
        4:56.88 (33.43)     5:29.76 (32.88)                                        
 14 Breistol, Alexa           SO Coral Gables         5:32.06    5:30.04 q      
                  29.72     1:02.55 (32.83)     1:36.41 (33.86)     2:10.39 (33.98)
        2:44.29 (33.90)     3:18.21 (33.92)     3:51.60 (33.39)     4:25.40 (33.80)
        4:58.17 (32.77)     5:30.04 (31.87)                                        
 15 Gallardo, Liz             FR Reagan (Doral)       5:28.96    5:32.65 q      
                  29.50                             1:01.73 ( )                    
            1:35.37 ( )                             2:08.76 ( )                    
            2:42.60 ( )     3:16.49 (33.89)                             3:50.76 ( )
                                4:24.77 ( )                             4:59.04 ( )
        5:32.65 (33.61)                                                            
 16 Behar, Leah               SO Dr. Krop             5:34.39    5:35.66 q      
                  30.81     1:03.90 (33.09)     1:37.89 (33.99)     2:11.99 (34.10)
        2:45.73 (33.74)     3:19.43 (33.70)     3:53.55 (34.12)     4:27.74 (34.19)
        5:01.96 (34.22)     5:35.66 (33.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Deza, Gabriella           JR Miami Beach          5:44.23    5:39.71        
                  29.93     1:02.70 (32.77)     1:36.35 (33.65)     2:10.46 (34.11)
        2:44.73 (34.27)     3:19.09 (34.36)     3:54.06 (34.97)     4:29.74 (35.68)
        5:03.87 (34.13)     5:39.71 (35.84)                                        
 18 Gullage, Morgan           SO Miami Palmetto       5:34.54    5:41.38        
                  28.43     1:00.44 (32.01)     1:32.78 (32.34)     2:06.77 (33.99)
        2:41.32 (34.55)     3:16.97 (35.65)     3:53.06 (36.09)     4:29.61 (36.55)
        5:06.05 (36.44)     5:41.38 (35.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Diaz, Sara                SR Miami Palmetto       5:40.68    5:42.54        
                  29.49     1:02.19 (32.70)     1:36.57 (34.38)     2:11.90 (35.33)
        2:46.88 (34.98)     3:22.26 (35.38)     3:57.31 (35.05)     4:33.00 (35.69)
        5:08.39 (35.39)     5:42.54 (34.15)                                        
 20 Blandon, Kassandra        FR Miami Beach          6:10.50    6:09.25        
                  32.34                             1:08.09 ( )                    
            1:45.91 ( )                             2:23.96 ( )                    
            3:01.98 ( )     3:40.05 (38.07)                             4:17.91 ( )
                                4:55.41 ( )                             5:32.85 ( )
        6:09.25 (36.40)                                                            
 21 Mabo, Janiela             JR Miami Killian        6:19.52    6:28.73        
                  32.68     1:09.76 (37.08)     1:48.00 (38.24)     2:27.71 (39.71)
        3:07.47 (39.76)     3:48.00 (40.53)     4:28.36 (40.36)     5:09.03 (40.67)
        5:49.62 (40.59)     6:28.73 (39.11)                                        
 22 Monastirski, Melanie      SR Dr. Krop             6:36.07    6:33.98        
                  34.81     1:12.99 (38.18)     1:53.08 (40.09)     2:33.94 (40.86)
        3:14.17 (40.23)     3:54.77 (40.60)     4:35.35 (40.58)     5:15.57 (40.22)
        5:55.65 (40.08)     6:33.98 (38.33)                                        
 23 Baron, Katherine             Hialeah-Miami La     7:17.45    7:22.88        
                  35.74     1:15.76 (40.02)     1:59.13 (43.37)     2:44.03 (44.90)
        3:30.07 (46.04)     4:16.53 (46.46)     5:03.82 (47.29)     5:50.73 (46.91)
        6:37.07 (46.34)     7:22.88 (45.81)                                        
 24 Hodge, Kelly              FR North Miami Beac     7:15.19    7:33.38        
                  34.55   7:33.38 (6:58.83)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.42        2008 Jason Taylor,Newsome, Newsome              
                4:35.51  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sell, Tyler               SR West Broward         4:44.26    4:38.03 AA-C   
                  25.35       53.08 (27.73)     1:21.29 (28.21)     1:49.29 (28.00)
        2:17.34 (28.05)     2:45.88 (28.54)     3:14.30 (28.42)     3:42.81 (28.51)
        4:11.39 (28.58)     4:38.03 (26.64)                                        
  2 Lockie, Travis            SR Flanagan             4:42.92    4:40.84        
                  25.35       53.33 (27.98)     1:21.74 (28.41)     1:50.15 (28.41)
        2:18.67 (28.52)     2:47.20 (28.53)     3:15.82 (28.62)     3:44.30 (28.48)
        4:12.94 (28.64)     4:40.84 (27.90)                                        
  3 Marsolek, Dylan           SO St. Thomas           4:49.33    4:42.91        
                  25.44       53.17 (27.73)     1:21.61 (28.44)     1:50.13 (28.52)
        2:18.70 (28.57)     2:47.55 (28.85)     3:16.21 (28.66)     3:45.39 (29.18)
        4:14.49 (29.10)     4:42.91 (28.42)                                        
  4 Powell, Roger             JR St. Thomas           4:52.78    4:52.30        
                  27.40       56.50 (29.10)     1:25.69 (29.19)     1:55.02 (29.33)
        2:24.15 (29.13)     2:53.40 (29.25)     3:23.01 (29.61)     3:52.36 (29.35)
        4:22.36 (30.00)     4:52.30 (29.94)                                        
  5 Pena, Gabriel             JR West Broward         4:50.23    4:53.63        
                  25.92       54.05 (28.13)     1:22.94 (28.89)     1:52.39 (29.45)
        2:22.37 (29.98)     2:52.61 (30.24)     3:23.24 (30.63)     3:53.49 (30.25)
        4:23.95 (30.46)     4:53.63 (29.68)                                        
  6 Alemann, Nicolas          SR Cypress Bay          4:50.63    4:54.03        
                  26.34       55.70 (29.36)     1:25.24 (29.54)     1:55.13 (29.89)
        2:25.02 (29.89)     2:55.10 (30.08)     3:25.40 (30.30)     3:55.68 (30.28)
        4:25.20 (29.52)     4:54.03 (28.83)                                        
  7 Fons, Max                 SO St. Thomas           4:52.98    4:54.11        
                  26.29       55.58 (29.29)     1:25.23 (29.65)     1:55.07 (29.84)
        2:25.13 (30.06)     2:54.78 (29.65)     3:25.01 (30.23)     3:55.63 (30.62)
        4:25.52 (29.89)     4:54.11 (28.59)                                        
  8 Blandon, Carlos           JR Miami Beach          4:54.23    4:55.86        
                  26.88       56.11 (29.23)     1:25.51 (29.40)     1:55.59 (30.08)
        2:25.36 (29.77)     2:55.58 (30.22)     3:25.70 (30.12)     3:55.88 (30.18)
        4:26.19 (30.31)     4:55.86 (29.67)                                        
B - Final
  9 Kinney, Korey             SR Miami Palmetto       4:58.58    4:54.82        
                  26.76       56.15 (29.39)     1:26.14 (29.99)     1:56.21 (30.07)
        2:26.02 (29.81)     2:56.21 (30.19)     3:26.54 (30.33)     3:56.69 (30.15)
        4:26.03 (29.34)     4:54.82 (28.79)                                        
 10 Chait, Derek              FR Miami Palmetto       4:55.48    4:57.33        
                  26.15       54.87 (28.72)     1:24.18 (29.31)     1:54.16 (29.98)
        2:24.36 (30.20)     2:54.51 (30.15)     3:25.20 (30.69)     3:55.93 (30.73)
        4:26.68 (30.75)     4:57.33 (30.65)                                        
 11 Danon, Jack               SO Miami Palmetto       4:54.38    4:58.81        
                  26.39       55.29 (28.90)     1:25.14 (29.85)     1:55.30 (30.16)
        2:25.87 (30.57)     2:56.10 (30.23)     3:27.04 (30.94)     3:57.87 (30.83)
        4:28.72 (30.85)     4:58.81 (30.09)                                        
 12 Perez, Albert             SR Reagan (Doral)       5:03.65    5:03.33        
                  26.61       56.02 (29.41)     1:25.88 (29.86)     1:56.46 (30.58)
        2:27.14 (30.68)     2:57.94 (30.80)     3:28.88 (30.94)     4:00.01 (31.13)
        4:31.20 (31.19)     5:03.33 (32.13)                                        
 13 Diaz, Javier              SO Ferguson             5:04.95    5:07.71        
                  27.38       57.70 (30.32)     1:28.40 (30.70)     1:58.98 (30.58)
        2:30.17 (31.19)     3:02.18 (32.01)     3:33.18 (31.00)     4:06.40 (33.22)
        4:37.91 (31.51)     5:07.71 (29.80)                                        
 14 Fons, Drew                SR St. Thomas           5:07.69    5:07.87        
                  27.17       57.14 (29.97)     1:28.32 (31.18)     1:59.79 (31.47)
        2:31.67 (31.88)     3:02.85 (31.18)     3:34.81 (31.96)     4:07.51 (32.70)
        4:38.38 (30.87)     5:07.87 (29.49)                                        
 15 Arriaga, Michael          SO T-Breds              5:11.61    5:08.73        
                  27.71       58.08 (30.37)     1:29.08 (31.00)     2:00.39 (31.31)
        2:32.58 (32.19)     3:04.04 (31.46)     3:36.22 (32.18)     4:08.03 (31.81)
        4:38.45 (30.42)     5:08.73 (30.28)                                        
 16 Lemus, Jonathan           SO T-Breds              5:14.16    5:14.78        
                  27.35       57.62 (30.27)     1:29.14 (31.52)     2:01.02 (31.88)
        2:33.23 (32.21)     3:05.39 (32.16)     3:38.48 (33.09)     4:11.35 (32.87)
        4:43.54 (32.19)     5:14.78 (31.24)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lockie, Travis            SR Flanagan             4:46.74    4:42.92 q      
                  25.86       53.88 (28.02)     1:22.26 (28.38)     1:51.01 (28.75)
        2:19.74 (28.73)     2:48.63 (28.89)     3:17.76 (29.13)     3:46.61 (28.85)
        4:15.23 (28.62)     4:42.92 (27.69)                                        
  2 Sell, Tyler               SR West Broward         4:39.03    4:44.26 q      
                  25.19       53.03 (27.84)     1:21.49 (28.46)     1:50.22 (28.73)
        2:19.12 (28.90)     2:48.02 (28.90)     3:17.14 (29.12)     3:46.61 (29.47)
        4:15.93 (29.32)     4:44.26 (28.33)                                        
  3 Marsolek, Dylan           SO St. Thomas           4:47.45    4:49.33 q      
                  26.81       56.23 (29.42)     1:25.72 (29.49)     1:55.68 (29.96)
        2:25.16 (29.48)     2:54.43 (29.27)     3:23.42 (28.99)     3:52.42 (29.00)
        4:21.37 (28.95)     4:49.33 (27.96)                                        
  4 Pena, Gabriel             JR West Broward         5:03.92    4:50.23 q      
                  26.24       54.27 (28.03)     1:23.00 (28.73)     1:52.18 (29.18)
        2:21.55 (29.37)     2:51.20 (29.65)     3:21.06 (29.86)     3:50.96 (29.90)
        4:20.95 (29.99)     4:50.23 (29.28)                                        
  5 Alemann, Nicolas          SR Cypress Bay          5:08.08    4:50.63 q      
                  25.91       54.63 (28.72)     1:24.26 (29.63)     1:53.99 (29.73)
        2:23.81 (29.82)     2:53.30 (29.49)     3:22.84 (29.54)     3:52.51 (29.67)
        4:21.59 (29.08)     4:50.63 (29.04)                                        
  6 Powell, Roger             JR St. Thomas           4:51.78    4:52.78 q      
                  27.18       56.33 (29.15)     1:25.49 (29.16)     1:54.58 (29.09)
        2:24.10 (29.52)     2:53.65 (29.55)     3:23.58 (29.93)     3:53.67 (30.09)
        4:23.36 (29.69)     4:52.78 (29.42)                                        
  7 Fons, Max                 SO St. Thomas           5:01.37    4:52.98 q      
                  26.81       56.23 (29.42)     1:25.81 (29.58)     1:55.65 (29.84)
        2:25.40 (29.75)     2:54.72 (29.32)     3:24.20 (29.48)     3:54.10 (29.90)
        4:24.05 (29.95)     4:52.98 (28.93)                                        
  8 Blandon, Carlos           JR Miami Beach          4:51.55    4:54.23 q      
                  26.09       54.52 (28.43)     1:23.62 (29.10)     1:53.22 (29.60)
        2:23.05 (29.83)     2:53.52 (30.47)     3:23.91 (30.39)     3:54.31 (30.40)
        4:24.76 (30.45)     4:54.23 (29.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Danon, Jack               SO Miami Palmetto       4:59.04    4:54.38 q      
                  26.54       55.09 (28.55)     1:24.61 (29.52)     1:54.47 (29.86)
        2:24.40 (29.93)     2:54.68 (30.28)     3:24.46 (29.78)     3:54.77 (30.31)
        4:25.16 (30.39)     4:54.38 (29.22)                                        
 10 Chait, Derek              FR Miami Palmetto       4:53.09    4:55.48 q      
                  26.39       55.23 (28.84)     1:24.85 (29.62)     1:54.73 (29.88)
        2:24.88 (30.15)     2:55.13 (30.25)     3:25.24 (30.11)     3:55.45 (30.21)
        4:25.93 (30.48)     4:55.48 (29.55)                                        
 11 Kinney, Korey             SR Miami Palmetto       5:02.22    4:58.58 q      
                  26.62       55.84 (29.22)     1:25.92 (30.08)     1:56.05 (30.13)
        2:26.17 (30.12)     2:56.45 (30.28)     3:26.92 (30.47)     3:57.69 (30.77)
        4:28.20 (30.51)     4:58.58 (30.38)                                        
 12 Perez, Albert             SR Reagan (Doral)       4:51.46    5:03.65 q      
                  26.64       56.46 (29.82)     1:27.00 (30.54)     1:57.78 (30.78)
        2:28.93 (31.15)     2:59.87 (30.94)     3:31.01 (31.14)     4:02.14 (31.13)
        4:33.10 (30.96)     5:03.65 (30.55)                                        
 13 Diaz, Javier              SO Ferguson             5:08.07    5:04.95 q      
                  26.48       54.90 (28.42)     1:24.47 (29.57)     1:55.15 (30.68)
        2:26.21 (31.06)     2:57.17 (30.96)     3:28.86 (31.69)     4:01.37 (32.51)
        4:33.55 (32.18)     5:04.95 (31.40)                                        
 14 Fons, Drew                SR St. Thomas           5:08.27    5:07.69 q      
                  27.29       57.16 (29.87)     1:28.92 (31.76)     2:00.39 (31.47)
        2:31.63 (31.24)     3:02.95 (31.32)     3:34.47 (31.52)     4:06.25 (31.78)
        4:37.73 (31.48)     5:07.69 (29.96)                                        
 15 Arriaga, Michael          SO T-Breds              5:08.95    5:11.61 q      
                  27.80       58.51 (30.71)     1:30.01 (31.50)     2:01.50 (31.49)
        2:33.53 (32.03)     3:05.61 (32.08)     3:37.49 (31.88)     4:09.33 (31.84)
        4:41.33 (32.00)     5:11.61 (30.28)                                        
 16 Lemus, Jonathan           SO T-Breds              5:07.74    5:14.16 q      
                  27.65       58.55 (30.90)     1:30.44 (31.89)     2:02.75 (32.31)
        2:34.91 (32.16)     3:07.12 (32.21)     3:39.17 (32.05)     4:11.75 (32.58)
        4:43.90 (32.15)     5:14.16 (30.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Manganiello, Blake        FR Miami Palmetto       5:21.92    5:24.78        
                  28.44       59.89 (31.45)     1:32.39 (32.50)     2:05.10 (32.71)
        2:38.15 (33.05)     3:11.64 (33.49)     3:44.90 (33.26)     4:18.38 (33.48)
        4:51.72 (33.34)     5:24.78 (33.06)                                        
 18 Lustgarten, Izaak         SO Dr. Krop             5:36.72    5:33.69        
                  27.19       57.99 (30.80)     1:31.06 (33.07)     2:05.40 (34.34)
        2:39.84 (34.44)     3:14.04 (34.20)     3:49.37 (35.33)     4:24.67 (35.30)
        4:59.78 (35.11)     5:33.69 (33.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hernandez, Julian         FR Ferguson             5:33.56    5:37.75        
                  29.41     1:02.12 (32.71)     1:35.47 (33.35)     2:09.45 (33.98)
        2:43.61 (34.16)     3:18.46 (34.85)     3:53.57 (35.11)     4:28.75 (35.18)
        5:03.85 (35.10)     5:37.75 (33.90)                                        
 20 Vallejos, Hector          FR Braddock             5:07.58    5:38.07        
 21 Diaz, Sebastian           JR American             5:36.16    5:38.81        
                  27.21       58.07 (30.86)     1:31.22 (33.15)     2:05.46 (34.24)
        2:40.72 (35.26)     3:16.16 (35.44)     3:52.12 (35.96)     4:27.90 (35.78)
        5:03.84 (35.94)     5:38.81 (34.97)                                        
 22 Hicks, Eric               SO Miami Columbus       5:21.44    5:50.12        
                  26.74       56.49 (29.75)     1:28.12 (31.63)     2:01.90 (33.78)
        2:37.62 (35.72)     3:13.33 (35.71)     3:49.49 (36.16)     4:26.59 (37.10)
        5:03.04 (36.45)     5:50.12 (47.08)                                        
 23 Montello, David           JR Dr. Krop             5:55.33    5:54.22        
                  29.67     1:02.87 (33.20)     1:36.94 (34.07)     2:13.06 (36.12)
        2:50.71 (37.65)     3:28.01 (37.30)     4:05.31 (37.30)     4:43.06 (37.75)
        5:19.99 (36.93)     5:54.22 (34.23)                                        
 24 Thomas, Jeffrey           SR Reagan (Doral)       6:07.24    6:06.36        
                  29.96     1:03.79 (33.83)     1:40.19 (36.40)     2:16.75 (36.56)
        2:54.82 (38.07)     3:33.05 (38.23)     4:11.39 (38.34)     4:50.49 (39.10)
        5:29.46 (38.97)     6:06.36 (36.90)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         M. Kelly, K.L Joyce, L. Cole,J.Merte              
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.14  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 West Broward (Pembroke Pines)                     1:43.03    1:40.72        
     1) Garcia, Nicolle SO              2) Fernandez, Melissa SR          
     3) Oliver, Tiffany SR              4) Davies, Leonie FR              
                  26.82       51.39 (24.57)     1:14.88 (23.49)     1:40.72 (25.84)
  2 Miami Palmetto                                    1:43.23    1:41.61        
     1) Tandlich, Jessica FR            2) Gullage, Morgan SO             
     3) Saco, Michelle SR               4) Garcia, Gabriela SO            
                  25.86       51.73 (25.87)     1:17.24 (25.51)     1:41.61 (24.37)
  3 St. Thomas Aquinas                                1:44.35    1:42.27        
     1) Vargas, Juana JR                2) Plitnick, Kristin JR           
     3) Vargas, Carolina FR             4) Iriondo, Damaris JR            
                  25.67       51.53 (25.86)     1:17.49 (25.96)     1:42.27 (24.78)
  4 Miami Beach                                       1:45.40    1:43.56        
     1) Miranda, Jazmyn FR              2) Gruelach, Veronica FR          
     3) Graff, Brittany FR              4) Marques, Kristy SR             
                  27.38       52.36 (24.98)     1:18.59 (26.23)     1:43.56 (24.97)
  5 Cooper City High School                           1:48.07    1:46.21        
     1) Snider, Logan SO                2) Drew, Meris FR                 
     3) Fassler, Erika SO               4) Schlunaker, Brianna FR         
                  26.89       53.57 (26.68)     1:20.46 (26.89)     1:46.21 (25.75)
  6 Nova (Davie)                                      1:46.91    1:47.40        
     1) Moser, Ali FR                   2) Rodriguez, Loury JR            
     3) Parsons, Joelle SR              4) Fermin, Tiffany SR             
                  26.08       52.61 (26.53)     1:19.90 (27.29)     1:47.40 (27.50)
  7 Coral Gables                                      1:47.99    1:47.65        
     1) Reedy, Danielle SR              2) Delgado, Alexa SR              
     3) Richardson, Kelly FR            4) Soto, Melissa JR               
                  26.25       53.81 (27.56)     1:21.14 (27.33)     1:47.65 (26.51)
  8 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:48.72    1:48.90        
     1) Segatto, Flavia JR              2) Vernon, Danielle JR            
     3) Guercio, Lorena SR              4) Vernon, Gabi SR                
                  27.16       54.96 (27.80)     1:22.42 (27.46)     1:48.90 (26.48)
B - Final
  9 Coral Reef                                        1:49.78    1:48.84        
     1) Simpson, Khamai FR              2) Johnson, Morgan SO             
     3) Depriest-Capparelli, Sami       4) Henley, Caroline SR            
                  25.88       54.39 (28.51)     1:23.03 (28.64)     1:48.84 (25.81)
 10 Western (Davie)                                   1:52.44    1:51.85        
     1) Campbell, Cheriesse SR          2) Ankney, Jessica FR             
     3) Fritz, Alexandra SO             4) Brown, Taylor JR               
                  26.61       55.14 (28.53)     1:23.41 (28.27)     1:51.85 (28.44)
 11 Northeast (Oakland Park)                          1:52.71    1:52.86        
     1) Veit, Samantha SR               2) Gargum, Sahra FR               
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Woodward, Lillie SR            
                  29.38       57.11 (27.73)     1:25.50 (28.39)     1:52.86 (27.36)
 12 Cypress Bay (Weston)                              1:55.29    1:55.62        
     1) Phelan, Brittney SR             2) Beros, Nathalie JR             
     3) Gallo, Juliana SO               4) Edwards, Shannon SO            
                  26.54       56.88 (30.34)     1:26.26 (29.38)     1:55.62 (29.36)
 13 Southwest Miami                                   1:57.56    1:57.42        
     1) Sanchez, Daien JR               2) Mena, Kelly SR                 
     3) Martinez, Jazmin FR             4) Kearin, Kristina JR            
                  30.48       58.53 (28.05)     1:31.45 (32.92)     1:57.42 (25.97)
 14 Our Lady of Lourdes (Miami)                       1:57.16    1:57.72        
     1) Paz, Alexandra 10               2) Aguirre, Kristina 10           
     3) Watson, Kathryn 10              4) Sexton, Victoria 10            
                  26.10       53.92 (27.82)     1:24.02 (30.10)     1:57.72 (33.70)
 15 Goleman    (Miami)                                2:03.17    1:59.21        
     1) Marquez, Kimberly SO            2) Suarez, Vanessa SR             
     3) Freiria, Stephanie SR           4) Gonzalez, Cristina SR          
                  28.64       59.62 (30.98)     1:31.04 (31.42)     1:59.21 (28.17)
 -- Dr. Krop    (Miami)                               1:50.41         DQ        
     1) Kirel, Michelle JR              2) Markman, Morgan SR             
     3) Behar, Leah SO                  4) Lossos, Shira FR               
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 West Broward (Pembroke Pines)                     1:44.59    1:43.03 q      
     1) Torraca, Iolani SR              2) Oliver, Tiffany SR             
     3) Fernandez, Melissa SR           4) Garcia, Nicolle SO             
                  27.49       51.70 (24.21)     1:16.65 (24.95)     1:43.03 (26.38)
  2 Miami Palmetto                                    1:41.95    1:43.23 q      
     1) Saco, Michelle SR               2) Diaz, Sara SR                  
     3) Gullage, Morgan SO              4) Garcia, Gabriela SO            
                  25.99       53.09 (27.10)     1:18.89 (25.80)     1:43.23 (24.34)
  3 St. Thomas Aquinas                                1:43.54    1:44.35 q      
     1) Vargas, Juana JR                2) Plitnick, Kristin JR           
     3) Vargas, Carolina FR             4) Iriondo, Damaris JR            
                  25.92       51.68 (25.76)     1:18.35 (26.67)     1:44.35 (26.00)
  4 Miami Beach                                       1:49.86    1:45.40 q      
     1) Miranda, Jazmyn FR              2) Gruelach, Veronica FR          
     3) Graff, Erica SR                 4) Marques, Kristy SR             
                  27.00       53.13 (26.13)     1:22.65 (29.52)     1:45.40 (22.75)
  5 Nova (Davie)                                      1:48.79    1:46.91 q      
     1) Rodriguez, Loury JR             2) Moser, Ali FR                  
     3) Parsons, Joelle SR              4) Fermin, Tiffany SR             
                  26.37       52.07 (25.70)     1:19.02 (26.95)     1:46.91 (27.89)
  6 Coral Gables                                      1:47.49    1:47.99 q      
     1) Reedy, Danielle SR              2) Delgado, Alexa SR              
     3) Richardson, Kelly FR            4) Soto, Melissa JR               
                  27.26       54.06 (26.80)     1:22.72 (28.66)     1:47.99 (25.27)
  7 Cooper City High School                           1:47.85    1:48.07 q      
     1) Snider, Logan SO                2) Drew, Meris FR                 
     3) Fassler, Erika SO               4) Schlunaker, Brianna FR         
                  27.16       55.39 (28.23)     1:21.99 (26.60)     1:48.07 (26.08)
  8 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:48.78    1:48.72 q      
     1) Segatto, Flavia JR              2) Vernon, Danielle JR            
     3) Guercio, Lorena SR              4) Vernon, Gabi SR                
                  27.43       55.63 (28.20)     1:23.11 (27.48)     1:48.72 (25.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coral Reef                                        1:50.12    1:49.78 q      
     1) Henley, Caroline SR             2) Johnson, Morgan SO             
     3) Depriest-Capparelli, Sami       4) Simpson, Khamai FR             
                  27.06       55.64 (28.58)     1:24.22 (28.58)     1:49.78 (25.56)
 10 Dr. Krop    (Miami)                               1:53.99    1:50.41 q      
     1) Kirel, Michelle JR              2) Markman, Morgan SR             
     3) Behar, Leah SO                  4) Lossos, Shira FR               
                  27.65       55.46 (27.81)     1:23.60 (28.14)     1:50.41 (26.81)
 11 Western (Davie)                                   1:53.93    1:52.44 q      
     1) Campbell, Cheriesse SR          2) Ankney, Jessica FR             
     3) Fritz, Alexandra SO             4) Brown, Taylor JR               
                  26.59       55.32 (28.73)     1:24.55 (29.23)     1:52.44 (27.89)
 12 Northeast (Oakland Park)                          1:53.33    1:52.71 q      
     1) Veit, Samantha SR               2) Gargum, Sahra FR               
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Woodward, Lillie SR            
                  29.36       57.87 (28.51)     1:25.84 (27.97)     1:52.71 (26.87)
 13 Cypress Bay (Weston)                              1:55.07    1:55.29 q      
     1) Edwards, Shannon SO             2) Beros, Nathalie JR             
     3) Gallo, Juliana SO               4) Phelan, Brittney SR            
                  28.70       58.10 (29.40)     1:28.30 (30.20)     1:55.29 (26.99)
 14 Our Lady of Lourdes (Miami)                       2:00.76    1:57.16 q      
     1) Paz, Alexandra 10               2) Aguirre, Kristina 10           
     3) Watson, Kathryn 10              4) Sexton, Victoria 10            
                  27.47       54.49 (27.02)     1:24.31 (29.82)     1:57.16 (32.85)
 15 Southwest Miami                                   1:56.75    1:57.56 q      
     1) Kearin, Kristina JR             2) Mena, Kelly SR                 
     3) Martinez, Jazmin FR             4) Sanchez, Daien JR              
                  29.12       57.57 (28.45)     1:28.07 (30.50)     1:57.56 (29.49)
 16 Goleman    (Miami)                                1:55.98    2:03.17 q      
     1) Marquez, Kimberly SO            2) Suarez, Vanessa SR             
     3) Freiria, Stephanie SR           4) Gonzalez, Cristina SR          
                  28.65       58.98 (30.33)     1:27.14 (28.16)     2:03.17 (36.03)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:26.92  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Palmetto                                    1:27.10    1:26.70 AA-A   
     1) Lichtner, Steven SR             2) Newcomb, Kyle SR               
     3) Barona, Kevin SR                4) Saco, Michael SR               
                  21.99       43.98 (21.99)     1:06.19 (22.21)     1:26.70 (20.51)
  2 Miami Columbus                                    1:32.16    1:31.82        
     1) Ling, Andrew JR                 2) Trujillo, Mike SR              
     3) Mullery, Erik SR                4) Hicks, Eric SO                 
                  22.64       46.08 (23.44)     1:08.79 (22.71)     1:31.82 (23.03)
  3 Coral Gables                                      1:32.70    1:31.93        
     1) Simms, Jacob SR                 2) Knowles, Brent SR              
     3) Banciella, Riley JR             4) Soto, Anthony FR               
                  23.84       47.07 (23.23)     1:09.40 (22.33)     1:31.93 (22.53)
  4 St. Thomas Aquinas                                1:32.55    1:32.01        
     1) Powell, Roger JR                2) Galan, Andrew SR               
     3) Marsolek, Dylan SO              4) Moore, R.J. FR                 
                  23.60       46.65 (23.05)     1:09.24 (22.59)     1:32.01 (22.77)
  5 Cypress Bay (Weston)                              1:32.59    1:33.29        
     1) Hirshbein, Nathan JR            2) Villar, Gil SR                 
     3) Zebib, Kamal SO                 4) Alemann, Nicolas SR            
                  23.17       45.96 (22.79)     1:09.57 (23.61)     1:33.29 (23.72)
  6 Ferguson                                          1:32.07    1:33.42        
     1) Ruiz, Christain SO              2) Miguel, Daniel JR              
     3) Garzon, Adrian JR               4) Perez, Giovanni SR             
                  23.29       46.59 (23.30)     1:11.02 (24.43)     1:33.42 (22.40)
  7 Dr. Krop    (Miami)                               1:34.58    1:33.60        
     1) Coard, Nicolas FR               2) Kilinsky, Eric SR              
     3) Lustgarten, Izaak SO            4) Karp, Michael JR               
                  22.60       46.31 (23.71)     1:10.99 (24.68)     1:33.60 (22.61)
  8 West Broward (Pembroke Pines)                     1:33.84    1:33.71        
     1) Morante, Carlo JR               2) Pena, Gabriel JR               
     3) Sell, Tyler SR                  4) Robbins, Zachary SR            
                  23.38       46.85 (23.47)     1:09.25 (22.40)     1:33.71 (24.46)
B - Final
  9 Western (Davie)                                   1:36.26    1:35.78        
     1) Raymond, Nicholas SR            2) Alvarez, Fancisco FR           
     3) Funderburk, Randall SO          4) Rodrigues, Vitor SR            
                  24.38       48.78 (24.40)     1:12.86 (24.08)     1:35.78 (22.92)
 10 Cooper City High School                           1:35.95    1:36.07        
     1) Plunkett, Matt SO               2) Bogumill, Michael SR           
     3) Forbes, Richard SR              4) Bonomi, Eric SR                
                  24.98       50.10 (25.12)     1:14.34 (24.24)     1:36.07 (21.73)
 11 Miami Sunset                                      1:36.86    1:36.41        
     1) Aycart, Thomas SR               2) Olano, Juan JR                 
     3) Rocha, Julio JR                 4) Pena, David SR                 
                  24.96       48.57 (23.61)     1:13.10 (24.53)     1:36.41 (23.31)
 12 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:38.93    1:39.10        
     1) Coote, Nick SR                  2) Shultz, Jake SR                
     3) Iglesias, Brandon JR            4) Garcia, Juan SO                
                  25.01       49.63 (24.62)     1:14.63 (25.00)     1:39.10 (24.47)
 13 Hialeah                                           1:38.69    1:39.64        
     1) Borroto, Frank SO               2) Rosa, Brendan SO               
     3) Puentes, Hansell JR             4) Diaz, Antonio SO               
                  24.03       49.99 (25.96)     1:15.97 (25.98)     1:39.64 (23.67)
 14 Varela                                            1:41.75    1:41.06        
     1) Utz, Mariano JR                 2) Galvez, Danny JR               
     3) Lozado, Francisco SO            4) Rodriguez, Gus SR              
                  26.04       51.81 (25.77)     1:18.77 (26.96)     1:41.06 (22.29)
 15 Miami Springs                                     1:36.76    1:44.22        
     1) Donato, Joseph SR               2) Perez, Gabriel SR              
     3) Zaballa, Marcos JR              4) Andre, Mark Taylor SR          
                  27.89       53.76 (25.87)     1:19.16 (25.40)     1:44.22 (25.06)
 16 Goleman    (Miami)                                1:41.79    1:45.32        
     1) Lee, Daniel FR                  2) Arguellos, Andres FR           
     3) Agudelo, Juan SR                4) Barboza, Ivan SR               
                  24.71       51.91 (27.20)     1:19.04 (27.13)     1:45.32 (26.28)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Palmetto                                    1:27.55    1:27.10 qAA-C  
     1) Lichtner, Steven SR             2) Newcomb, Kyle SR               
     3) Barona, Kevin SR                4) Saco, Michael SR               
                  21.89       44.13 (22.24)     1:06.24 (22.11)     1:27.10 (20.86)
  2 Ferguson                                          1:32.37    1:32.07 q      
     1) Ruiz, Christain SO              2) Miguel, Daniel JR              
     3) Garzon, Adrian JR               4) Perez, Giovanni SR             
                  23.21       45.92 (22.71)     1:10.24 (24.32)     1:32.07 (21.83)
  3 Miami Columbus                                    1:33.63    1:32.16 q      
     1) Ling, Andrew JR                 2) Mullery, Erik SR               
     3) Castano, Robert FR              4) Olivera, Kevin SR              
                  22.74       45.87 (23.13)     1:09.12 (23.25)     1:32.16 (23.04)
  4 St. Thomas Aquinas                                1:33.27    1:32.55 q      
     1) D'Ugard, Jorge FR               2) Lilly, Alex FR                 
     3) Galan, Andrew SR                4) Moore, R.J. FR                 
                  23.58       46.93 (23.35)     1:09.65 (22.72)     1:32.55 (22.90)
  5 Cypress Bay (Weston)                              1:36.00    1:32.59 q      
     1) Hirshbein, Nathan JR            2) Villar, Gil SR                 
     3) Zebib, Kamal SO                 4) Alemann, Nicolas SR            
                  23.23       46.01 (22.78)     1:09.35 (23.34)     1:32.59 (23.24)
  6 Coral Gables                                      1:33.10    1:32.70 q      
     1) Simms, Jacob SR                 2) Knowles, Brent SR              
     3) Banciella, Riley JR             4) Soto, Anthony FR               
                  23.85       47.60 (23.75)     1:10.08 (22.48)     1:32.70 (22.62)
  7 West Broward (Pembroke Pines)                     1:34.44    1:33.84 q      
     1) Sell, Tyler SR                  2) Morante, Carlo JR              
     3) Pena, Gabriel JR                4) Perez-Nunez, Joel SO           
                  22.33       45.43 (23.10)     1:09.17 (23.74)     1:33.84 (24.67)
  8 Dr. Krop    (Miami)                               1:35.60    1:34.58 q      
     1) Coard, Nicolas FR               2) Kilinsky, Eric SR              
     3) Rivera, Julian JR               4) Karp, Michael JR               
                  22.28       46.25 (23.97)     1:11.58 (25.33)     1:34.58 (23.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper City High School                           1:38.33    1:35.95 q      
     1) Plunkett, Matt SO               2) Forbes, Richard SR             
     3) Bogumill, Michael SR            4) Bonomi, Eric SR                
                  24.80       48.42 (23.62)     1:13.89 (25.47)     1:35.95 (22.06)
 10 Western (Davie)                                   1:37.72    1:36.26 q      
     1) Raymond, Nicholas SR            2) Alvarez, Fancisco FR           
     3) Funderburk, Randall SO          4) Rodrigues, Vitor SR            
                  24.25       48.34 (24.09)     1:12.46 (24.12)     1:36.26 (23.80)
 11 Miami Springs                                     1:37.35    1:36.76 q      
     1) Donato, Joseph SR               2) Perez, Gabriel SR              
     3) Zaballa, Marcos JR              4) Andre, Mark Taylor SR          
                  22.63       47.28 (24.65)     1:36.92 (49.64)         1:36.76 ( )
 12 Miami Sunset                                      1:37.57    1:36.86 q      
     1) Aycart, Thomas SR               2) Olano, Juan JR                 
     3) Rocha, Julio JR                 4) Pena, David SR                 
                  24.27       48.20 (23.93)     1:12.87 (24.67)     1:36.86 (23.99)
 13 Hialeah                                           1:38.95    1:38.69 q      
     1) Borroto, Frank SO               2) Rosa, Brendan SO               
     3) Puentes, Hansell JR             4) Diaz, Antonio SO               
                  23.95       49.50 (25.55)     1:15.08 (25.58)     1:38.69 (23.61)
 14 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:39.23    1:38.93 q      
     1) Coote, Nick SR                  2) Shultz, Jake SR                
     3) Iglesias, Brandon JR            4) Garcia, Juan SO                
                  24.57       49.82 (25.25)     1:14.41 (24.59)     1:38.93 (24.52)
 15 Varela                                            1:41.62    1:41.75 q      
     1) Utz, Mariano JR                 2) Galvez, Danny JR               
     3) Lozado, Francisco SO            4) Rodriguez, Gus SR              
                  25.17       50.78 (25.61)     1:17.59 (26.81)     1:41.75 (24.16)
 16 Goleman    (Miami)                                1:41.91    1:41.79 q      
     1) Lee, Daniel FR                  2) Agudelo, Juan SR               
     3) Olivera, Joseph SR              4) Barboza, Ivan SR               
                  24.55       51.25 (26.70)     1:17.01 (25.76)     1:41.79 (24.78)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 53.84        2008 Aubrey Peackock, Bolles, Jacksonville        
                57.29  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Selts, Breanna            SO Miami Palmetto       1:00.54    1:01.22        
                  29.95     1:01.22 (31.27)                                        
  2 Saco, Michelle            SR Miami Palmetto       1:03.74    1:03.59        
                  31.05     1:03.59 (32.54)                                        
  3 Fernandez, Mady           FR West Broward         1:03.91    1:03.83        
                  30.69     1:03.83 (33.14)                                        
  4 Reedy, Danielle           SR Coral Gables         1:05.39    1:04.19        
                  31.67     1:04.19 (32.52)                                        
  5 Reyes, Dashley            FR T-Breds              1:05.77    1:04.87        
                  31.35     1:04.87 (33.52)                                        
  6 Shaffer, Samantha         JR Miami Palmetto       1:07.33    1:05.94        
                  31.95     1:05.94 (33.99)                                        
  7 Ankney, Jessica           FR Western              1:08.31    1:07.08        
                  32.87     1:07.08 (34.21)                                        
  8 Gerena, Caitlin           SO St. Thomas           1:08.12    1:08.80        
                  32.97     1:08.80 (35.83)                                        
B - Final
  9 Villalon, Stephanie       SR T-Breds              1:08.33    1:08.04        
                  32.76     1:08.04 (35.28)                                        
 10 Graff, Brittany           FR Miami Beach          1:10.30    1:09.85        
                  33.98     1:09.85 (35.87)                                        
 11 Cardozo, Isabel           JR St. Thomas           1:11.11    1:09.86        
                  33.95     1:09.86 (35.91)                                        
 12 Arrigo, Caitlin           JR St. Thomas           1:09.78    1:11.05        
                  34.58     1:11.05 (36.47)                                        
 13 Maus, Victoria            JR St. Thomas           1:11.37    1:11.68        
                  35.00     1:11.68 (36.68)                                        
 14 Fistel, Alexa             SO Miami Palmetto       1:11.98    1:13.23        
                  35.54     1:13.23 (37.69)                                        
 -- Miranda, Jazmyn           FR Miami Beach          1:08.37         DQ        
      Delay of meet
 -- Geraldo, Caroline         SR Miami Killian        1:12.24         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Selts, Breanna            SO Miami Palmetto       1:03.16    1:00.54 q      
                  29.61     1:00.54 (30.93)                                        
  2 Saco, Michelle            SR Miami Palmetto       1:07.45    1:03.74 q      
                  31.47     1:03.74 (32.27)                                        
  3 Fernandez, Mady           FR West Broward         1:05.16    1:03.91 q      
                  31.03     1:03.91 (32.88)                                        
  4 Reedy, Danielle           SR Coral Gables         1:05.37    1:05.39 q      
                  31.81     1:05.39 (33.58)                                        
  5 Reyes, Dashley            FR T-Breds              1:04.34    1:05.77 q      
                  32.41     1:05.77 (33.36)                                        
  6 Shaffer, Samantha         JR Miami Palmetto       1:08.88    1:07.33 q      
                  32.64     1:07.33 (34.69)                                        
  7 Gerena, Caitlin           SO St. Thomas           1:07.60    1:08.12 q      
                  32.41     1:08.12 (35.71)                                        
  8 Ankney, Jessica           FR Western              1:10.05    1:08.31 q      
                  33.15     1:08.31 (35.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Villalon, Stephanie       SR T-Breds              1:06.63    1:08.33 q      
                  33.20     1:08.33 (35.13)                                        
 10 Miranda, Jazmyn           FR Miami Beach          1:09.10    1:08.37 q      
                  33.79     1:08.37 (34.58)                                        
 11 Arrigo, Caitlin           JR St. Thomas           1:10.24    1:09.78 q      
                  33.43     1:09.78 (36.35)                                        
 12 Graff, Brittany           FR Miami Beach          1:09.22    1:10.30 q      
                  34.09     1:10.30 (36.21)                                        
 13 Cardozo, Isabel           JR St. Thomas           1:14.36    1:11.11 q      
                  34.43     1:11.11 (36.68)                                        
 14 Maus, Victoria            JR St. Thomas           1:12.87    1:11.37 q      
                  34.99     1:11.37 (36.38)                                        
 15 Fistel, Alexa             SO Miami Palmetto       1:13.48    1:11.98 q      
                  34.63     1:11.98 (37.35)                                        
 16 Geraldo, Caroline         SR Miami Killian        1:15.96    1:12.24 q      
                  34.25     1:12.24 (37.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Burge, Brianna            FR Cooper City High     1:11.97    1:12.40        
                  35.35     1:12.40 (37.05)                                        
 18 Kirel, Michelle           JR Dr. Krop             1:09.66    1:12.77        
                  35.21     1:12.77 (37.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Delgado, Alexa            SR Coral Gables         1:12.51    1:12.98        
                  34.83     1:12.98 (38.15)                                        
 20 Kearin, Kristina          JR Southwest Miami      1:12.29    1:14.59        
                  35.75     1:14.59 (38.84)                                        
 21 Freiria, Melany           FR Goleman              1:17.31    1:17.00        
                  37.06     1:17.00 (39.94)                                        
 22 Benner, Serena            SO Cooper City High     1:16.23    1:17.01        
                  37.21     1:17.01 (39.80)                                        
 23 Acuna, Alejandra          SR Reagan (Doral)       1:20.52    1:20.20        
                  37.52     1:20.20 (42.68)                                        
 24 Goldbaum, Augustina       FR Dr. Krop             1:18.62    1:20.25        
                  39.19     1:20.25 (41.06)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
                51.92  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Coard, Nicolas            FR Dr. Krop               54.34      54.13        
                  26.27       54.13 (27.86)                                        
  2 Manganiello, Austin       JR Miami Palmetto         55.38      54.85        
                  26.62       54.85 (28.23)                                        
  3 Perez, Cory               SO Ferguson               55.41      55.50        
                  26.91       55.50 (28.59)                                        
  4 Newcomb, Kyle             SR Miami Palmetto         56.56      55.85        
                  26.76       55.85 (29.09)                                        
  5 Morante, Carlo            JR West Broward           56.88      56.14        
                  27.08       56.14 (29.06)                                        
  6 Castano, Robert           FR Miami Columbus         57.45      56.37        
                  27.06       56.37 (29.31)                                        
  7 Cardenas, Fernando        JR Flanagan               56.51      56.88        
                  27.24       56.88 (29.64)                                        
  8 Goldman, Brandon          FR St. Thomas             57.44      57.33        
                  28.00       57.33 (29.33)                                        
B - Final
  9 Kinney, Kyle              SR Miami Palmetto         57.83      57.37        
                  28.27       57.37 (29.10)                                        
 10 Cortez, Steven            SR McArthur               58.80      57.40        
                  27.97       57.40 (29.43)                                        
 11 Ling, Andrew              JR Miami Columbus         57.86      58.81        
                  28.77       58.81 (30.04)                                        
 12 Henderson, Ryan           FR Nova                 1:00.25    1:00.22        
                  29.47     1:00.22 (30.75)                                        
 13 Trujillo, Mike            SR Miami Columbus         59.74    1:00.73        
                  29.39     1:00.73 (31.34)                                        
 14 Diamond, Matt             JR South Plantation     1:00.79    1:01.17        
                  29.50     1:01.17 (31.67)                                        
 15 Kraut, Brandon            FR Cypress Bay            59.42    1:02.71        
                  30.38     1:02.71 (32.33)                                        
 -- Vega, Justin              FR North Miami Beac     1:01.30         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coard, Nicolas            FR Dr. Krop               55.18      54.34 q      
                  26.06       54.34 (28.28)                                        
  2 Manganiello, Austin       JR Miami Palmetto         54.54      55.38 q      
                  26.99       55.38 (28.39)                                        
  3 Perez, Cory               SO Ferguson               56.96      55.41 q      
                  27.06       55.41 (28.35)                                        
  4 Cardenas, Fernando        JR Flanagan               55.51      56.51 q      
                  27.38       56.51 (29.13)                                        
  5 Newcomb, Kyle             SR Miami Palmetto         55.36      56.56 q      
                  27.12       56.56 (29.44)                                        
  6 Morante, Carlo            JR West Broward           56.31      56.88 q      
                  27.58       56.88 (29.30)                                        
  7 Goldman, Brandon          FR St. Thomas             57.33      57.44 q      
                  27.92       57.44 (29.52)                                        
  8 Castano, Robert           FR Miami Columbus         55.58      57.45 q      
                  27.46       57.45 (29.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kinney, Kyle              SR Miami Palmetto         58.30      57.83 q      
                  28.57       57.83 (29.26)                                        
 10 Ling, Andrew              JR Miami Columbus         59.90      57.86 q      
                  28.24       57.86 (29.62)                                        
 11 Cortez, Steven            SR McArthur               57.50      58.80 q      
                  28.62       58.80 (30.18)                                        
 12 Kraut, Brandon            FR Cypress Bay            59.09      59.42 q      
                  29.24       59.42 (30.18)                                        
 13 Trujillo, Mike            SR Miami Columbus       1:01.92      59.74 q      
                  28.91       59.74 (30.83)                                        
 14 Henderson, Ryan           FR Nova                   59.44    1:00.25 q      
                  29.40     1:00.25 (30.85)                                        
 15 Diamond, Matt             JR South Plantation     1:00.81    1:00.79 q      
                  31.09     1:00.79 (29.70)                                        
 16 Vega, Justin              FR North Miami Beac     1:00.47    1:01.30 q      
                  29.76     1:01.30 (31.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Luces, Luis               SR Varela               1:01.16    1:01.78        
                  29.61     1:01.78 (32.17)                                        
 18 Arriaga, Michael          SO T-Breds              1:03.22    1:02.39        
                  29.48     1:02.39 (32.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lilly, Alex               FR St. Thomas           1:00.52    1:02.95        
                  30.04     1:02.95 (32.91)                                        
 20 Barboza, Ivan             SR Goleman              1:04.16    1:05.09        
                  32.18     1:05.09 (32.91)                                        
 21 Rivera, Julian            JR Dr. Krop             1:04.26    1:05.35        
                  31.87     1:05.35 (33.48)                                        
 22 Borroto, Frank            SO T-Breds              1:05.61    1:10.25        
                  33.73     1:10.25 (36.52)                                        
 23 Reid, Harry               FR Miami Beach          1:09.64    1:10.46        
                  34.09     1:10.46 (36.37)                                        
 -- Cubillos, Jonathan        SO Miami Senior         1:12.66         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.03  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phelan, Brittney          SR Cypress Bay          1:11.52    1:07.48        
                  32.28     1:07.48 (35.20)                                        
  2 Garcia, Gabriela          SO Miami Palmetto       1:08.76    1:07.77        
                  32.72     1:07.77 (35.05)                                        
  3 Marques, Kristy           SR Miami Beach          1:10.66    1:09.56        
                  32.46     1:09.56 (37.10)                                        
  4 Moodie, Jenna             FR Cypress Bay          1:12.88    1:11.75        
                  34.41     1:11.75 (37.34)                                        
  5 Schein, Nicole            JR Cypress Bay          1:14.04    1:13.49        
                  34.55     1:13.49 (38.94)                                        
  6 Drew, Meris               FR Cooper City High     1:14.98    1:14.42        
                  35.57     1:14.42 (38.85)                                        
  7 Gonzalez, Alejandra       SO Ferguson             1:14.56    1:14.70        
                  35.27     1:14.70 (39.43)                                        
  8 Michalowitz, Mikaela      SO St. Thomas           1:13.91    1:15.31        
                  35.21     1:15.31 (40.10)                                        
B - Final
  9 Fassler, Erika            SO Cooper City High     1:16.85    1:15.52        
                  35.59     1:15.52 (39.93)                                        
 10 Parkinson, Tani           SR St. Thomas           1:18.89    1:17.60        
                  36.14     1:17.60 (41.46)                                        
 11 Johnson, Morgan           SO Coral Reef           1:18.43    1:18.30        
                  37.29     1:18.30 (41.01)                                        
 12 Aguilar, Angie            SO T-Breds              1:20.33    1:18.96        
                  37.01     1:18.96 (41.95)                                        
 13 Walpole, Cynthia          SO Flanagan             1:19.64    1:20.45        
                  38.43     1:20.45 (42.02)                                        
 14 Talbot, Melissa           SR South Dade           1:22.77    1:22.78        
                  38.56     1:22.78 (44.22)                                        
 15 Ruiz, Kamaly              SO Miami Killian        1:17.35    1:25.27        
                  38.48     1:25.27 (46.79)                                        
 -- Lampert, Amber            JR Miami Southridge     1:23.26         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garcia, Gabriela          SO Miami Palmetto       1:11.49    1:08.76 q      
                  33.17     1:08.76 (35.59)                                        
  2 Marques, Kristy           SR Miami Beach          1:11.42    1:10.66 q      
                  33.49     1:10.66 (37.17)                                        
  3 Phelan, Brittney          SR Cypress Bay          1:08.64    1:11.52 q      
                  34.01     1:11.52 (37.51)                                        
  4 Moodie, Jenna             FR Cypress Bay          1:12.20    1:12.88 q      
                  35.00     1:12.88 (37.88)                                        
  5 Michalowitz, Mikaela      SO St. Thomas           1:14.93    1:13.91 q      
                  34.90     1:13.91 (39.01)                                        
  6 Schein, Nicole            JR Cypress Bay          1:14.78    1:14.04 q      
                  35.12     1:14.04 (38.92)                                        
  7 Gonzalez, Alejandra       SO Ferguson             1:13.39    1:14.56 q      
                  34.89     1:14.56 (39.67)                                        
  8 Drew, Meris               FR Cooper City High     1:13.43    1:14.98 q      
                  35.51     1:14.98 (39.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fassler, Erika            SO Cooper City High     1:16.61    1:16.85 q      
                  36.76     1:16.85 (40.09)                                        
 10 Ruiz, Kamaly              SO Miami Killian        1:17.64    1:17.35 q      
                  36.02     1:17.35 (41.33)                                        
 11 Johnson, Morgan           SO Coral Reef           1:19.44    1:18.43 q      
                  37.21     1:18.43 (41.22)                                        
 12 Parkinson, Tani           SR St. Thomas           1:18.64    1:18.89 q      
                  36.49     1:18.89 (42.40)                                        
 13 Walpole, Cynthia          SO Flanagan             1:18.74    1:19.64 q      
                  38.17     1:19.64 (41.47)                                        
 14 Aguilar, Angie            SO T-Breds              1:19.01    1:20.33 q      
                  37.88     1:20.33 (42.45)                                        
 15 Talbot, Melissa           SR South Dade           1:23.71    1:22.77 q      
                  38.58     1:22.77 (44.19)                                        
 16 Lampert, Amber            JR Miami Southridge     1:24.98    1:23.26 q      
                  38.80     1:23.26 (44.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tuzio, Danielle           FR South Dade           1:23.49    1:23.29        
                  39.83     1:23.29 (43.46)                                        
 18 Perez, Marlene            JR Varela               1:25.03    1:24.46        
                  40.48     1:24.46 (43.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wolfson, Aron             SR Dr. Krop             1:24.03    1:24.50        
                  39.16     1:24.50 (45.34)                                        
 20 Klein, Andrea             SR Dr. Krop             1:27.10    1:30.31        
                  42.17     1:30.31 (48.14)                                        
 21 Scott, Emily              SO Miami Springs        1:30.28    1:31.06        
                  41.67     1:31.06 (49.39)                                        
 22 Freiria, Melany           FR Goleman              1:31.12    1:33.41        
                  43.99     1:33.41 (49.42)                                        
 23 Baron, Katherine             Hialeah-Miami La     1:36.28    1:33.78        
                  43.55     1:33.78 (50.23)                                        
 -- Leighton, Chelsea         SR Miami Beach          1:29.81         NS        
                  44.73                                                            
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.40  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ramos, Douglas            JR Miami Columbus         59.89      59.89        
                  28.32       59.89 (31.57)                                        
  2 Nava Suarez, Jesus        SR Ferguson             1:01.77    1:00.71        
                  28.56     1:00.71 (32.15)                                        
  3 Dohmen, Craig             SR Coral Reef           1:01.17    1:01.34        
                  28.66     1:01.34 (32.68)                                        
  4 Aycart, Thomas            SR Miami Sunset         1:02.70    1:01.95        
                  29.39     1:01.95 (32.56)                                        
  5 Olano, Juan               JR Miami Sunset         1:01.31    1:02.15        
                  29.60     1:02.15 (32.55)                                        
  6 Jelincic, Mark            SR North Miami          1:02.33    1:02.24        
                  29.55     1:02.24 (32.69)                                        
  7 Kertesz, Kristof          SO South Broward        1:02.51    1:02.72        
                  29.71     1:02.72 (33.01)                                        
  8 Rodriguez, Cheyenne       FR Miami Beach          1:02.76    1:02.83        
                  29.27     1:02.83 (33.56)                                        
B - Final
  9 Gonzalez, Jose            JR Reagan (Doral)       1:04.38    1:05.13        
                  29.91     1:05.13 (35.22)                                        
 10 Lee, Daniel               FR Goleman              1:05.90    1:05.46        
                  31.14     1:05.46 (34.32)                                        
 11 Berman, Andrew            SR Miami Palmetto       1:05.28    1:05.64        
                  30.47     1:05.64 (35.17)                                        
 12 Ruiz, Christain           SO Ferguson             1:03.52    1:05.98        
                  30.62     1:05.98 (35.36)                                        
 13 Zebib, Kamal              SO Cypress Bay          1:04.69    1:06.50        
                  31.64     1:06.50 (34.86)                                        
 14 Montenegro, Brian         SR South Plantation     1:07.35    1:07.66        
                  31.92     1:07.66 (35.74)                                        
 15 Knowles, Brent            SR Coral Gables         1:04.98    1:07.94        
                  30.94     1:07.94 (37.00)                                        
 16 Shultz, Jake              SR Flanagan             1:06.15    1:08.12        
                  31.69     1:08.12 (36.43)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramos, Douglas            JR Miami Columbus       1:00.97      59.89 q      
                  28.42       59.89 (31.47)                                        
  2 Dohmen, Craig             SR Coral Reef           1:02.95    1:01.17 q      
                  29.22     1:01.17 (31.95)                                        
  3 Olano, Juan               JR Miami Sunset         1:01.59    1:01.31 q      
                  29.22     1:01.31 (32.09)                                        
  4 Nava Suarez, Jesus        SR Ferguson             1:01.06    1:01.77 q      
                  29.26     1:01.77 (32.51)                                        
  5 Jelincic, Mark            SR North Miami          1:02.02    1:02.33 q      
                  29.36     1:02.33 (32.97)                                        
  6 Kertesz, Kristof          SO South Broward        1:04.11    1:02.51 q      
                  29.69     1:02.51 (32.82)                                        
  7 Aycart, Thomas            SR Miami Sunset         1:01.39    1:02.70 q      
                  29.93     1:02.70 (32.77)                                        
  8 Rodriguez, Cheyenne       FR Miami Beach          1:04.51    1:02.76 q      
                  29.16     1:02.76 (33.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ruiz, Christain           SO Ferguson             1:07.69    1:03.52 q      
                  30.03     1:03.52 (33.49)                                        
 10 Gonzalez, Jose            JR Reagan (Doral)       1:04.88    1:04.38 q      
                  29.98     1:04.38 (34.40)                                        
 11 Zebib, Kamal              SO Cypress Bay          1:06.26    1:04.69 q      
                  30.10     1:04.69 (34.59)                                        
 12 Knowles, Brent            SR Coral Gables         1:08.28    1:04.98 q      
                  30.89     1:04.98 (34.09)                                        
 13 Berman, Andrew            SR Miami Palmetto       1:04.34    1:05.28 q      
                  30.52     1:05.28 (34.76)                                        
 14 Lee, Daniel               FR Goleman              1:05.92    1:05.90 q      
                  31.45     1:05.90 (34.45)                                        
 15 Shultz, Jake              SR Flanagan             1:07.02    1:06.15 q      
                  32.20     1:06.15 (33.95)                                        
 16 Montenegro, Brian         SR South Plantation     1:08.52    1:07.35 q      
                  31.79     1:07.35 (35.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cioanta, Cosmin           FR Cypress Bay          1:08.42    1:07.96        
                  32.20     1:07.96 (35.76)                                        
 18 Parente, Michael          SO South Broward        1:11.30    1:11.25        
                  33.10     1:11.25 (38.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brownstein, Brian         SR Flanagan             1:11.81    1:11.59        
                  34.19     1:11.59 (37.40)                                        
 20 Lafuente, Dayron          SR T-Breds              1:11.85    1:12.58        
                  33.34     1:12.58 (39.24)                                        
 21 Guadarrama, Aaron         SR Goleman              1:13.53    1:13.13        
                  33.30     1:13.13 (39.83)                                        
 22 Rosa, Brendan             SO T-Breds              1:11.77    1:13.52        
                  34.84     1:13.52 (38.68)                                        
 23 Bryant, Sabata            FR T-Breds              1:14.69    1:16.51        
                  36.10     1:16.51 (40.41)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Austin Westlake                            
                         M. Beck, M. Latone, C. Hendriz, S. Tucker         
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.40  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ferguson                                          3:45.80    3:38.86        
     1) Montesino, Amanda JR            2) Campillo, Natalie JR           
     3) Escorcia, Emily SR              4) Anaya, Ana JR                  
                  27.28       56.77 (56.77)     1:22.92 (26.15)     1:51.86 (55.09)
        2:17.98 (26.12)     2:47.22 (55.36)     3:11.96 (24.74)     3:38.86 (51.64)
  2 West Broward (Pembroke Pines)                     3:43.51    3:39.20        
     1) Fernandez, Melissa SR           2) Garcia, Nicolle SO             
     3) Oliver, Tiffany SR              4) Davies, Leonie FR              
                  25.97       53.88 (53.88)     1:21.01 (27.13)     1:50.95 (57.07)
        2:15.86 (24.91)     2:43.62 (52.67)     3:10.01 (26.39)     3:39.20 (55.58)
  3 Miami Palmetto                                    3:44.73    3:44.93        
     1) Tandlich, Jessica FR            2) Gullage, Morgan SO             
     3) Selts, Breanna SO               4) Johnson, Daniela FR            
                  27.59       58.23 (58.23)     1:25.01 (26.78)     1:55.62 (57.39)
        2:22.57 (26.95)     2:52.03 (56.41)     3:17.39 (25.36)     3:44.93 (52.90)
  4 St. Thomas Aquinas                                3:47.11    3:45.35        
     1) Vargas, Juana JR                2) Plitnick, Kristin JR           
     3) Vargas, Carolina FR             4) Iriondo, Damaris JR            
                  27.40       57.27 (57.27)     1:24.41 (27.14)     1:54.27 (57.00)
        2:21.68 (27.41)     2:51.40 (57.13)     3:17.61 (26.21)     3:45.35 (53.95)
  5 Cypress Bay (Weston)                              3:51.25    3:46.45        
     1) Schultz, Lindsey SO             2) Schultz, Kelsey SO             
     3) Phelan, Brittney SR             4) Moodie, Jenna FR               
                  27.42       57.66 (57.66)     1:24.88 (27.22)     1:54.28 (56.62)
        2:21.43 (27.15)     2:51.22 (56.94)     3:17.65 (26.43)     3:46.45 (55.23)
  6 Miami Beach                                       3:49.84    3:48.37        
     1) Marcos, Macarena FR             2) Gruelach, Veronica FR          
     3) Miranda, Jazmyn FR              4) Marques, Kristy SR             
                  28.25       58.53 (58.53)     1:24.94 (26.41)     1:54.27 (55.74)
        2:22.09 (27.82)     2:52.95 (58.68)     3:18.78 (25.83)     3:48.37 (55.42)
  7 Nova (Davie)                                      3:59.60    3:59.97        
     1) Moser, Ali FR                   2) Rodriguez, Loury JR            
     3) Parsons, Joelle SR              4) Fermin, Tiffany SR             
                  28.50       58.86 (58.86)     1:26.24 (27.38)     1:56.35 (57.49)
        2:24.28 (27.93)   2:57.24 (1:00.89)     3:27.03 (29.79)   3:59.97 (1:02.73)
  8 Coral Reef                                        4:03.56    4:01.25        
     1) Henley, Caroline SR             2) Chin-Loy, Christina JR         
     3) Johnson, Morgan SO              4) Simpson, Khamai FR             
                  27.55       57.52 (57.52)     1:26.41 (28.89)   2:00.16 (1:02.64)
        2:30.24 (30.08)   3:03.63 (1:03.47)     3:30.63 (27.00)     4:01.25 (57.62)
B - Final
  9 Dr. Krop    (Miami)                               4:07.87    4:01.38        
     1) Behar, Leah SO                  2) Markman, Morgan SR             
     3) Kirel, Michelle JR              4) Lossos, Shira FR               
                  29.17   1:00.73 (1:00.73)     1:29.57 (28.84)   2:02.61 (1:01.88)
        2:31.08 (28.47)   3:02.89 (1:00.28)     3:30.42 (27.53)     4:01.38 (58.49)
 10 Coral Gables                                      4:04.38    4:03.41        
     1) Reedy, Danielle SR              2) Soto, Melissa JR               
     3) Delgado, Alexa SR               4) Breistol, Alexa SO             
                  27.95       59.31 (59.31)     1:27.69 (28.38)   1:59.85 (1:00.54)
        2:29.08 (29.23)   3:02.51 (1:02.66)     3:31.65 (29.14)   4:03.41 (1:00.90)
 11 South Plantation                                  4:12.46    4:10.26        
     1) Alexander, Melissa SO           2) Millar, Jessica JR             
     3) Borja, Tatiana SR               4) Dorante, Valentina SR          
                  30.67   1:02.68 (1:02.68)     1:33.08 (30.40)   2:07.61 (1:04.93)
        2:37.96 (30.35)   3:11.65 (1:04.04)     3:39.99 (28.34)     4:10.26 (58.61)
 12 Northeast (Oakland Park)                          4:24.56    4:15.31        
     1) Veit, Samantha SR               2) Gargum, Sahra FR               
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Woodward, Lillie SR            
                  32.28   1:06.32 (1:06.32)     1:36.66 (30.34)   2:10.02 (1:03.70)
        2:39.45 (29.43)   3:13.79 (1:03.77)     3:42.47 (28.68)   4:15.31 (1:01.52)
 13 Hialeah                                           4:29.39    4:18.23        
     1) Reyes, Dashley FR               2) Aguilar, Angie SO              
     3) Gomez, Emily SR                 4) Villalon, Stephanie SR         
                  28.77       58.46 (58.46)     1:29.97 (31.51)   2:04.15 (1:05.69)
        2:38.36 (34.21)   3:18.51 (1:14.36)     3:46.69 (28.18)     4:18.23 (59.72)
 14 Flanagan (Pembroke Pines)                         4:22.31    4:19.91        
     1) Bedoya, Tatiana SR              2) Chavez, Andrea JR              
     3) Vernon, Danielle JR             4) Walpole, Cynthia SO            
                  30.68   1:05.17 (1:05.17)     1:37.53 (32.36)   2:14.16 (1:08.99)
        2:43.90 (29.74)   3:17.26 (1:03.10)     3:47.88 (30.62)   4:19.91 (1:02.65)
 15 Southwest Miami                                   4:22.08    4:20.96        
     1) Kearin, Kristina JR             2) Mena, Kelly SR                 
     3) Martinez, Jazmin FR             4) Sanchez, Daien JR              
                  29.73   1:03.33 (1:03.33)     1:33.46 (30.13)   2:08.32 (1:04.99)
        2:40.54 (32.22)   3:19.75 (1:11.43)     3:47.71 (27.96)   4:20.96 (1:01.21)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 West Broward (Pembroke Pines)                     3:50.01    3:43.51 q      
     1) Garcia, Nicolle SO              2) Fernandez, Melissa SR          
     3) Oliver, Tiffany SR              4) Hunter, Alyssa SO              
                  28.19       58.70 (58.70)     1:24.04 (25.34)     1:52.16 (53.46)
        2:17.38 (25.22)     2:44.86 (52.70)     3:12.78 (27.92)     3:43.51 (58.65)
  2 Miami Palmetto                                    3:53.10    3:44.73 q      
     1) Tandlich, Jessica FR            2) Gullage, Morgan SO             
     3) Selts, Breanna SO               4) Johnson, Daniela FR            
                  27.44   1:01.45 (1:01.45)     1:25.18 (23.73)     1:55.57 (54.12)
        2:22.71 (27.14)     2:51.94 (56.37)     3:17.37 (25.43)     3:44.73 (52.79)
  3 Ferguson                                          3:42.83    3:45.80 q      
     1) Anaya, Ana JR                   2) Campillo, Natalie JR           
     3) Montesino, Amanda JR            4) Escorcia, Emily SR             
                  25.91       54.12 (54.12)     1:21.24 (27.12)     1:50.74 (56.62)
        2:17.50 (26.76)     2:47.04 (56.30)     3:14.68 (27.64)     3:45.80 (58.76)
  4 St. Thomas Aquinas                                3:45.80    3:47.11 q      
     1) Vargas, Juana JR                2) Vargas, Carolina FR            
     3) Michalowitz, Mikaela SO         4) Iriondo, Damaris JR            
                  27.63       56.73 (56.73)     1:24.37 (27.64)     1:55.61 (58.88)
        2:22.47 (26.86)     2:51.86 (56.25)     3:18.28 (26.42)     3:47.11 (55.25)
  5 Miami Beach                                       3:49.94    3:49.84 q      
     1) Marcos, Macarena FR             2) Gruelach, Veronica FR          
     3) Graff, Brittany FR              4) Marques, Kristy SR             
                  27.93       57.91 (57.91)     1:24.62 (26.71)     1:53.80 (55.89)
        2:22.76 (28.96)     2:53.29 (59.49)     3:20.25 (26.96)     3:49.84 (56.55)
  6 Cypress Bay (Weston)                              3:46.53    3:51.25 q      
     1) Schultz, Lindsey SO             2) Schultz, Kelsey SO             
     3) Phelan, Brittney SR             4) Moodie, Jenna FR               
                  27.22       57.36 (57.36)     1:24.47 (27.11)     1:54.30 (56.94)
        2:22.60 (28.30)   2:54.86 (1:00.56)     3:21.90 (27.04)     3:51.25 (56.39)
  7 Nova (Davie)                                      4:05.27    3:59.60 q      
     1) Moser, Ali FR                   2) Rodriguez, Loury JR            
     3) Parsons, Joelle SR              4) Fermin, Tiffany SR             
                  28.16       58.49 (58.49)     1:26.19 (27.70)     1:56.86 (58.37)
        2:25.50 (28.64)   2:58.06 (1:01.20)     3:27.33 (29.27)   3:59.60 (1:01.54)
  8 Coral Reef                                        4:10.72    4:03.56 q      
     1) Chin-Loy, Christina JR          2) Johnson, Morgan SO             
     3) Henley, Caroline SR             4) Simpson, Khamai FR             
                  29.77   1:04.95 (1:04.95)     1:34.19 (29.24)   2:07.59 (1:02.64)
        2:35.54 (27.95)     3:06.39 (58.80)     3:33.32 (26.93)     4:03.56 (57.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coral Gables                                      3:59.81    4:04.38 q      
     1) Reedy, Danielle SR              2) Soto, Melissa JR               
     3) Delgado, Alexa SR               4) Breistol, Alexa SO             
                  27.99       58.49 (58.49)     1:26.30 (27.81)   2:01.07 (1:02.58)
        2:30.99 (29.92)   3:03.91 (1:02.84)     3:32.68 (28.77)   4:04.38 (1:00.47)
 10 Dr. Krop    (Miami)                               4:01.56    4:07.87 q      
     1) Behar, Leah SO                  2) Kirel, Michelle JR             
     3) Markman, Morgan SR              4) Lossos, Shira FR               
                  29.28   1:00.58 (1:00.58)     1:29.99 (29.41)   2:03.04 (1:02.46)
        2:33.96 (30.92)   3:07.58 (1:04.54)     3:35.61 (28.03)   4:07.87 (1:00.29)
 11 South Plantation                                  4:16.71    4:12.46 q      
     1) Alexander, Melissa SO           2) Millar, Jessica JR             
     3) Borja, Tatiana SR               4) Dorante, Valentina SR          
                  30.35   1:02.62 (1:02.62)     1:32.93 (30.31)   2:07.53 (1:04.91)
        2:37.84 (30.31)   3:12.93 (1:05.40)     3:41.04 (28.11)     4:12.46 (59.53)
 12 Southwest Miami                                   4:24.99    4:22.08 q      
     1) Sanchez, Daien JR               2) Mena, Kelly SR                 
     3) Martinez, Jazmin FR             4) Kearin, Kristina JR            
                  30.01   1:03.47 (1:03.47)     1:34.34 (30.87)   2:08.09 (1:04.62)
        2:40.64 (32.55)   3:17.24 (1:09.15)     3:47.41 (30.17)   4:22.08 (1:04.84)
 13 Flanagan (Pembroke Pines)                         4:18.59    4:22.31 q      
     1) Bedoya, Tatiana SR              2) Chavez, Andrea JR              
     3) Vernon, Danielle JR             4) Walpole, Cynthia SO            
                  30.74   1:05.47 (1:05.47)     1:37.48 (32.01)   2:13.64 (1:08.17)
        2:43.94 (30.30)   3:18.66 (1:05.02)     3:49.87 (31.21)   4:22.31 (1:03.65)
 14 Northeast (Oakland Park)                          4:18.92    4:24.56 q      
     1) Gutheil, Jessica JR             2) Sadar, Julia FR                
     3) Seabrook, Corrie SR             4) Gargum, Sahra FR               
                  33.39   1:11.00 (1:11.00)     1:41.21 (30.21)   2:18.77 (1:07.77)
        2:48.80 (30.03)   3:22.30 (1:03.53)     3:51.14 (28.84)   4:24.56 (1:02.26)
 15 Hialeah                                           4:15.78    4:29.39 q      
     1) Reyes, Dashley FR               2) Aguilar, Angie SO              
     3) Gomez, Emily SR                 4) Villalon, Stephanie SR         
                  29.85   1:00.35 (1:00.35)     1:31.70 (31.35)   2:06.82 (1:06.47)
        2:41.05 (34.23)   3:21.33 (1:14.51)     3:51.95 (30.62)   4:29.39 (1:08.06)
 -- Cooper City High School                           4:13.45         DQ        
      False start
     1) Pitt, Maria SO                  2) Burge, Brianna FR              
     3) Fassler, Erika SO               4) Gross, Rachel FR               
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:11.32  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Palmetto                                    3:15.07    3:14.32        
     1) Lichtner, Steven SR             2) Garcia, Asher SR               
     3) Newcomb, Kyle SR                4) Saco, Michael SR               
                  23.54       48.36 (48.36)     1:12.25 (23.89)     1:38.83 (50.47)
        2:02.05 (23.22)     2:28.00 (49.17)     2:49.87 (21.87)     3:14.32 (46.32)
  2 Miami Columbus                                    3:19.74    3:18.70        
     1) Ling, Andrew JR                 2) Castano, Robert FR             
     3) Olivera, Kevin SR               4) Matos, Livan JR                
                  23.93       49.65 (49.65)     1:13.77 (24.12)     1:41.15 (51.50)
        2:04.86 (23.71)     2:30.66 (49.51)     2:53.39 (22.73)     3:18.70 (48.04)
  3 St. Thomas Aquinas                                3:25.47    3:23.09        
     1) Fons, Max SO                    2) Powell, Roger JR               
     3) Marsolek, Dylan SO              4) D'Ugard, Jorge FR              
                  24.59       51.52 (51.52)     1:15.75 (24.23)     1:42.60 (51.08)
        2:06.61 (24.01)     2:32.56 (49.96)     2:57.15 (24.59)     3:23.09 (50.53)
  4 Cypress Bay (Weston)                              3:23.78    3:23.41        
     1) Hirshbein, Nathan JR            2) Villar, Gil SR                 
     3) Lapscher, Yoel SO               4) Alemann, Nicolas SR            
                  24.45       51.64 (51.64)     1:15.58 (23.94)     1:41.86 (50.22)
        2:06.13 (24.27)     2:32.93 (51.07)     2:57.23 (24.30)     3:23.41 (50.48)
  5 Reagan                                            3:23.70    3:23.59        
     1) Sequera, Juan JR                2) Tam, Aaron SO                  
     3) Perez, Albert SR                4) Jordan, Ulises JR              
                  23.64       48.54 (48.54)     1:12.84 (24.30)     1:39.58 (51.04)
        2:03.80 (24.22)     2:30.49 (50.91)     2:55.75 (25.26)     3:23.59 (53.10)
  6 West Broward (Pembroke Pines)                     3:24.77    3:24.45        
     1) Sell, Tyler SR                  2) Pena, Gabriel JR               
     3) Morante, Carlo JR               4) Guarino, Paul SO               
                  24.37       50.06 (50.06)     1:14.33 (24.27)     1:40.89 (50.83)
        2:04.54 (23.65)     2:30.44 (49.55)     2:56.05 (25.61)     3:24.45 (54.01)
  7 Flanagan (Pembroke Pines)                         3:25.72    3:25.55        
     1) Cardenas, Fernando JR           2) Garcia, Juan SO                
     3) Murcia, Pedro SR                4) Lockie, Travis SR              
                  24.46       50.62 (50.62)     1:15.51 (24.89)     1:42.66 (52.04)
        2:08.15 (25.49)     2:36.15 (53.49)     2:59.74 (23.59)     3:25.55 (49.40)
  8 Ferguson                                          3:25.54    3:25.78        
     1) Perez, Cory SO                  2) Diaz, Javier SO                
     3) Garzon, Adrian JR               4) Miguel, Daniel JR              
                  23.80       49.95 (49.95)     1:14.71 (24.76)     1:41.99 (52.04)
        2:06.81 (24.82)     2:35.00 (53.01)     2:59.01 (24.01)     3:25.78 (50.78)
B - Final
  9 Hialeah                                           3:31.13    3:30.60        
     1) Arias, Donovan JR               2) Diaz, Antonio SO               
     3) Borroto, Frank SO               4) Perez, Darryl SO               
                  25.24       52.71 (52.71)     1:17.76 (25.05)     1:45.71 (53.00)
        2:10.70 (24.99)     2:38.54 (52.83)     3:02.80 (24.26)     3:30.60 (52.06)
 10 Dr. Krop    (Miami)                               3:31.11    3:36.60        
     1) Kilinsky, Eric SR               2) Lustgarten, Izaak SO           
     3) Karp, Michael JR                4) Coard, Nicolas FR              
                  26.19       56.32 (56.32)     1:22.43 (26.11)     1:52.22 (55.90)
        2:16.84 (24.62)     2:44.48 (52.26)     3:09.53 (25.05)     3:36.60 (52.12)
 11 Nova (Davie)                                      3:35.92    3:37.75        
     1) Henderson, Ryan FR              2) Reid, James SR                 
     3) Flores, Cesar SR                4) Easter, Van SO                 
                  26.45       54.27 (54.27)     1:19.39 (25.12)     1:48.24 (53.97)
        2:12.93 (24.69)     2:41.45 (53.21)     3:08.28 (26.83)     3:37.75 (56.30)
 12 Miami Beach                                       3:43.68    3:39.99        
     1) Blandon, Carlos JR              2) Rodriguez, Cheyenne FR         
     3) Huff, Amadeus SO                4) Miranda, Jason SR              
                  25.62       54.05 (54.05)     1:19.09 (25.04)     1:46.67 (52.62)
        2:14.63 (27.96)     2:46.53 (59.86)     3:11.88 (25.35)     3:39.99 (53.46)
 13 Varela                                            3:44.54    3:41.61        
     1) Rodriguez, Gus SR               2) Luces, Luis SR                 
     3) Galvez, Danny JR                4) Gomez, Mauricio JR             
                  25.25       53.65 (53.65)     1:20.23 (26.58)     1:50.33 (56.68)
        2:17.15 (26.82)     2:48.73 (58.40)     3:13.61 (24.88)     3:41.61 (52.88)
 14 Miami Springs                                     3:43.12    3:42.40        
     1) Donato, Joseph SR               2) Perez, Gabriel SR              
     3) Zaballa, Marcos JR              4) Andre, Mark Taylor SR          
                  24.61       50.60 (50.60)     1:17.41 (26.81)     1:47.85 (57.25)
        2:14.87 (27.02)     2:46.36 (58.51)     3:13.67 (27.31)     3:42.40 (56.04)
 15 Coral Gables                                      3:33.41    3:43.73        
     1) Cividini, Augusto SO            2) Mallet, Sasha SO               
     3) Galli, Jules JR                 4) Hofmann, W. Reece JR           
                  25.76       54.32 (54.32)     1:21.12 (26.80)     1:51.07 (56.75)
        2:17.04 (25.97)     2:46.25 (55.18)     3:12.78 (26.53)     3:43.73 (57.48)
 16 Braddock                                          3:54.90    3:50.03        
     1) Chan, Gustavo JR                2) Tacoronte, Arnaldo FR          
     3) Cook, Lawrence JR               4) Fernandez, Jose FR             
                  25.78       54.57 (54.57)     1:23.25 (28.68)   1:55.05 (1:00.48)
        2:22.51 (27.46)     2:53.05 (58.00)     3:19.78 (26.73)     3:50.03 (56.98)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Palmetto                                    3:14.13    3:15.07 q      
     1) Lichtner, Steven SR             2) Garcia, Asher SR               
     3) Newcomb, Kyle SR                4) Saco, Michael SR               
                  23.06       47.98 (47.98)   1:12.07 (1:12.07)                    
            1:38.48 ( )         2:02.09 ( )         2:28.30 ( )         2:50.78 ( )
        3:15.07 (24.29)                                                            
  2 Miami Columbus                                    3:22.61    3:19.74 q      
     1) Ling, Andrew JR                 2) Ramos, Douglas JR              
     3) Olivera, Kevin SR               4) Matos, Livan JR                
                  23.89       49.84 (49.84)     1:14.26 (24.42)     1:40.11 (50.27)
        2:03.98 (23.87)     2:30.37 (50.26)     2:53.86 (23.49)     3:19.74 (49.37)
  3 Reagan                                            3:25.39    3:23.70 q      
     1) Sequera, Juan JR                2) Tam, Aaron SO                  
     3) Perez, Albert SR                4) Jordan, Ulises JR              
                  23.20       48.18 (48.18)   1:12.63 (1:12.63)                    
            1:39.86 ( )         2:04.22 ( )         2:30.92 ( )         2:56.38 ( )
        3:23.70 (27.32)                                                            
  4 Cypress Bay (Weston)                              3:30.89    3:23.78 q      
     1) Hirshbein, Nathan JR            2) Villar, Gil SR                 
     3) Lapscher, Yoel SO               4) Alemann, Nicolas SR            
                  24.79       51.65 (51.65)     1:15.70 (24.05)     1:41.55 (49.90)
        2:06.42 (24.87)     2:33.48 (51.93)     2:57.71 (24.23)     3:23.78 (50.30)
  5 West Broward (Pembroke Pines)                     3:23.46    3:24.77 q      
     1) Sell, Tyler SR                  2) Pena, Gabriel JR               
     3) Morante, Carlo JR               4) Guarino, Paul SO               
                  23.77       49.47 (49.47)     1:13.87 (24.40)     1:40.05 (50.58)
        2:04.07 (24.02)     2:30.22 (50.17)     2:55.67 (25.45)     3:24.77 (54.55)
  6 St. Thomas Aquinas                                3:22.62    3:25.47 q      
     1) Lilly, Alex FR                  2) Marsolek, Dylan SO             
     3) Powell, Roger JR                4) Moore, R.J. FR                 
                  24.40       51.58 (51.58)   1:15.69 (1:15.69)                    
            1:41.86 ( )         2:06.28 ( )         2:33.20 ( )         2:58.01 ( )
        3:25.47 (27.46)                                                            
  7 Ferguson                                          3:29.23    3:25.54 q      
     1) Miguel, Daniel JR               2) Diaz, Javier SO                
     3) Garzon, Adrian JR               4) Perez, Cory SO                 
                  24.75       51.66 (51.66)   1:16.75 (1:16.75)                    
            1:44.21 ( )         2:09.62 ( )         2:37.21 ( )         3:00.46 ( )
        3:25.54 (25.08)                                                            
  8 Flanagan (Pembroke Pines)                         3:27.87    3:25.72 q      
     1) Cardenas, Fernando JR           2) Garcia, Juan SO                
     3) Murcia, Pedro SR                4) Lockie, Travis SR              
                  24.57       51.29 (51.29)     1:15.78 (24.49)     1:42.86 (51.57)
        2:08.12 (25.26)     2:35.96 (53.10)     2:59.88 (23.92)     3:25.72 (49.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dr. Krop    (Miami)                               3:28.95    3:31.11 q      
     1) Coard, Nicolas FR               2) Kilinsky, Eric SR              
     3) Lustgarten, Izaak SO            4) Karp, Michael JR               
                  24.47       51.33 (51.33)   1:16.36 (1:16.36)                    
            1:45.48 ( )         2:10.44 ( )         2:39.96 ( )         3:03.82 ( )
        3:31.11 (27.29)                                                            
 10 Hialeah                                           3:28.96    3:31.13 q      
     1) Arias, Donovan JR               2) Diaz, Antonio SO               
     3) Borroto, Frank SO               4) Perez, Darryl SO               
                  26.04       52.48 (52.48)     1:17.57 (25.09)     1:45.22 (52.74)
        2:10.83 (25.61)     2:38.59 (53.37)     3:03.65 (25.06)     3:31.13 (52.54)
 11 Coral Gables                                      3:43.42    3:33.41 q      
     1) Simms, Jacob SR                 2) Hofmann, W. Reece JR           
     3) Cividini, Augusto SO            4) Banciella, Riley JR            
                  25.18       53.83 (53.83)     1:19.80 (25.97)     1:49.37 (55.54)
        2:14.53 (25.16)     2:42.46 (53.09)     3:06.23 (23.77)     3:33.41 (50.95)
 12 Nova (Davie)                                      3:40.10    3:35.92 q      
     1) Henderson, Ryan FR              2) Reid, James SR                 
     3) Flores, Cesar SR                4) Easter, Van SO                 
                  26.04       53.67 (53.67)     1:18.58 (24.91)     1:46.64 (52.97)
        2:11.12 (24.48)     2:39.90 (53.26)     3:06.57 (26.67)     3:35.92 (56.02)
 13 Miami Springs                                     3:43.06    3:43.12 q      
     1) Donato, Joseph SR               2) Perez, Gabriel SR              
     3) Zaballa, Marcos JR              4) Andre, Mark Taylor SR          
                  25.84       52.75 (52.75)   1:20.94 (1:20.94)                    
            1:50.66 ( )         2:18.28 ( )         2:47.80 ( )         3:15.14 ( )
        3:43.12 (27.98)                                                            
 14 Miami Beach                                       3:37.49    3:43.68 q      
     1) Blandon, Carlos JR              2) Rodriguez, Cheyenne FR         
     3) Huff, Amadeus SO                4) Miranda, Jason SR              
                  25.64       53.38 (53.38)   1:20.02 (1:20.02)                    
            1:50.60 ( )         2:16.84 ( )         2:48.42 ( )         3:14.69 ( )
        3:43.68 (28.99)                                                            
 15 Varela                                            3:41.27    3:44.54 q      
     1) Rodriguez, Gus SR               2) Luces, Luis SR                 
     3) Galvez, Danny JR                4) Gomez, Mauricio JR             
                  25.35       53.02 (53.02)     1:20.17 (27.15)     1:50.91 (57.89)
        2:18.07 (27.16)     2:50.34 (59.43)     3:15.84 (25.50)     3:44.54 (54.20)
 16 Braddock                                          3:41.26    3:54.90 q      
     1) Fernandez, Jose FR              2) Tacoronte, Arnaldo FR          
     3) Cook, Lawrence JR               4) Chan, Gustavo JR               
                  28.79   1:01.72 (1:01.72)   1:30.27 (1:30.27)                    
            2:02.65 ( )         2:30.57 ( )         3:00.51 ( )                    
            3:53.56 ( )         3:54.90 ( )                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. St. Thomas Aquinas                  338   2. Miami Palmetto                      287
  3. West Broward (Pembroke Pines)     226.5   4. Ferguson                            189
  4. Cypress Bay (Weston)                189   6. Cooper City High School           162.5
  7. Miami Beach                         151   8. Flanagan (Pembroke Pines)           112
  9. Coral Reef                          107  10. Nova (Davie)                         97
 11. Western (Davie)                      76  12. Coral Gables                         68
 13. Hialeah                              51  14. Northeast (Oakland Park)             44
 15. Dr. Krop    (Miami)                  38  16. Our Lady of Lourdes (Miami)          30
 16. South Plantation                     30  18. Goleman    (Miami)                   28
 19. Reagan                               27  20. Southwest Miami                      15
 21. South Broward (Hollywood)            11  22. Varela                                7
 22. South Dade                            7  24. Miami Killian                         2
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Miami Palmetto                      426   2. St. Thomas Aquinas                  265
  3. Ferguson                            179   4. Miami Columbus                      168
  5. West Broward (Pembroke Pines)       143   6. Cypress Bay (Weston)                128
  7. Flanagan (Pembroke Pines)           116   7. Reagan                              116
  9. Hialeah                              80  10. Western (Davie)                      79
 11. Miami Sunset                         77  11. Coral Gables                         77
 13. Dr. Krop    (Miami)                  76  14. Miami Beach                          72
 15. Cooper City High School              47  16. Miami Springs                        35
 17. Goleman    (Miami)                   31  18. South Broward (Hollywood)            27
 19. McArthur (Hollywood)                 26  20. Nova (Davie)                         25
 21. Varela                               20  21. Coral Reef                           20
 23. North Miami                          16  23. Northeast (Oakland Park)             16
 25. Hialeah-Miami Lakes                  11  26. South Plantation                      6
 27. Braddock                              2