2009 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Regional 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/5/2009 10:39 PM
                              FHSAA - 2A Region 4                              
                         Hosted By: Estero High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Suncoast (Riviera Beach)                          1:57.05    1:54.42        
     1) Tilton, Jennifer 11             2) Lee, Christine 11              
     3) Vega, Daniela 9                 4) Ladd, Alexandra 12             
                  30.18     1:03.11 (32.93)     1:30.30 (27.19)     1:54.42 (24.12)
  2 Barron Collier (Naples)                           1:56.12    1:55.09        
     1) Sunyak, Arianna JR              2) Weichelt, Caitlin JR           
     3) Gross, Cassandra SR             4) Titus, Christine JR            
                  30.61     1:02.61 (32.00)     1:29.87 (27.26)     1:55.09 (25.22)
  3 Martin County (Stuart)                            1:55.72    1:55.70        
     1) Kingsley, Jenna 10              2) Diterlizzi, Danielle 11        
     3) Murray, Aubrey 09               4) Arnold, Macey 09               
                  30.09     1:03.46 (33.37)     1:30.54 (27.08)     1:55.70 (25.16)
  4 Fort Myers                                        1:58.62    1:59.14        
     1) Tyler, Abbi 10                  2) Wilson, Courtney 12            
     3) Modglin, Audrey 10              4) Martinez, Stephanie 11         
                  30.28     1:03.94 (33.66)     1:33.45 (29.51)     1:59.14 (25.69)
  5 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:02.10    2:02.00        
     1) Galli, Nicole 11                2) Hocking, Jenna 9               
     3) Murphy, Allison 12              4) Flit, Marisa 11                
                  31.47     1:06.53 (35.06)     1:34.83 (28.30)     2:02.00 (27.17)
  6 Gulf Coast (Naples)                               2:01.87    2:02.53        
     1) McKeon, Katie 10                2) Hoppensteadt, Alexandra 12     
     3) Hansen, Madeline 11             4) Elliott, Rachel 11             
                  31.20     1:06.53 (35.33)     1:37.10 (30.57)     2:02.53 (25.43)
  7 Cape Coral                                        2:04.46    2:04.20        
     1) Steakley, Michaela 9            2) Langford, Shirley 12           
     3) Murza, Tara 12                  4) Sears, Jessica 12              
                  31.99     1:07.54 (35.55)     1:36.83 (29.29)     2:04.20 (27.37)
 -- Pembroke Pines Charter                            1:57.01         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lunak, Amy JR                   2) Muniz, Bianca SR               
     3) Marx, Courtney SR               4) Sage, Victoria SO              
B - Final
  9 Riverdale (Fort Myers)                            2:06.10    2:06.22        
     1) White, Sarah SO                 2) Angat, Lauren JR               
     3) Aguilar, Paula JR               4) Carmine, Malaine SR            
                  32.03     1:06.92 (34.89)     1:38.54 (31.62)     2:06.22 (27.68)
 10 Fort Lauderdale                                   2:08.44    2:07.35        
     1) Petik, Kaylee SO                2) Powell, Rachel SO              
     3) Eagan, Calli SR                 4) Aponte, Mikaela FR             
                  28.91     1:06.82 (37.91)     1:38.98 (32.16)     2:07.35 (28.37)
 11 South Fort Myers                                  2:09.37    2:09.43        
     1) Moll, Adrienne SR               2) Fisher, Vail JR                
     3) Cooper, Emily SR                4) Javorowsky, Chelsea JR         
                  32.34     1:09.14 (36.80)     1:40.98 (31.84)     2:09.43 (28.45)
 12 Okeechobee                                        2:11.21    2:10.17        
     1) Asmussen, Savannah 11           2) Letcher, Celena 11             
     3) Barnhart, Jaiden 11             4) Annis, Sarah 12                
                  31.38     1:07.73 (36.35)     1:40.52 (32.79)     2:10.17 (29.65)
 13 Naples                                            2:09.97    2:10.52        
     1) Werner, Zoe SO                  2) Dean, Candace SO               
     3) Novak, Theresa                  4) Su, Shin SO                    
                  35.54     1:10.89 (35.35)     1:41.88 (30.99)     2:10.52 (28.64)
 14 Jensen Beach                                      2:13.24    2:11.54        
     1) Robert, Leven                   2) Molone, Mary Jane              
     3) Kaiser, Emily                   4) White, Yasmine                 
                  33.49     1:09.60 (36.11)     1:43.13 (33.53)     2:11.54 (28.41)
 -- North Fort Myers                                  2:14.20         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Van Dusen, Marisa SO            2) Scott, Mackenzie SR            
     3) Van Dusen, Kristen FR           4) Sparks, Kelsey SR              
 -- Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:10.08         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Wenger, Alexa 11                2) Kennedy, Lizzy 12              
     3) Rahrig, Adriana 9               4) Delgado, Madison 10            
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin County (Stuart)                            1:56.02    1:55.72 q      
     1) Kingsley, Jenna 10              2) Diterlizzi, Danielle 11        
     3) Murray, Aubrey 09               4) Arnold, Macey 09               
                  30.48     1:03.08 (32.60)     1:30.56 (27.48)     1:55.72 (25.16)
  2 Barron Collier (Naples)                           1:59.19    1:56.12 q      
     1) Sunyak, Arianna JR              2) Weichelt, Caitlin JR           
     3) Gross, Cassandra SR             4) Titus, Christine JR            
                  30.78     1:02.97 (32.19)     1:30.23 (27.26)     1:56.12 (25.89)
  3 Pembroke Pines Charter                            1:58.46    1:57.01 q      
     1) Lunak, Amy JR                   2) Muniz, Bianca SR               
     3) Marx, Courtney SR               4) Sage, Victoria SO              
                  30.20     1:03.57 (33.37)     1:30.56 (26.99)     1:57.01 (26.45)
  4 Suncoast (Riviera Beach)                          1:55.41    1:57.05 q      
     1) Tilton, Jennifer 11             2) Lee, Christine 11              
     3) Vega, Daniela 9                 4) Ladd, Alexandra 12             
                  30.21     1:03.66 (33.45)     1:32.30 (28.64)     1:57.05 (24.75)
  5 Fort Myers                                        2:00.09    1:58.62 q      
     1) Tyler, Abbi 10                  2) Wilson, Courtney 12            
     3) Modglin, Audrey 10              4) Martinez, Stephanie 11         
                  30.61     1:04.09 (33.48)     1:33.27 (29.18)     1:58.62 (25.35)
  6 Gulf Coast (Naples)                               2:03.07    2:01.87 q      
     1) McKeon, Katie 10                2) Hoppensteadt, Alexandra 12     
     3) Hansen, Madeline 11             4) Elliott, Rachel 11             
                  31.23     1:06.83 (35.60)     1:37.57 (30.74)     2:01.87 (24.30)
  7 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:08.91    2:02.10 q      
     1) Galli, Nicole 11                2) Hocking, Jenna 9               
     3) Sharp, Julia 11                 4) Murphy, Allison 12             
                  31.63     1:06.63 (35.00)     1:36.93 (30.30)     2:02.10 (25.17)
  8 Cape Coral                                        2:00.40    2:04.46 q      
     1) Steakley, Michaela 9            2) Langford, Shirley 12           
     3) Murza, Tara 12                  4) Sears, Jessica 12              
                  32.58     1:07.95 (35.37)     1:37.03 (29.08)     2:04.46 (27.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riverdale (Fort Myers)                            2:07.97    2:06.10 q      
     1) White, Sarah SO                 2) Angat, Lauren JR               
     3) Aguilar, Paula JR               4) Carmine, Malaine SR            
                  31.32     1:06.45 (35.13)     1:37.80 (31.35)     2:06.10 (28.30)
 10 Fort Lauderdale                                   2:10.14    2:08.44 q      
     1) Petik, Kaylee SO                2) Powell, Rachel SO              
     3) Eagan, Calli SR                 4) Aponte, Mikaela FR             
                  28.70     1:07.37 (38.67)   2:08.71 (1:01.34)         2:08.44 ( )
 11 South Fort Myers                                  2:08.18    2:09.37 q      
     1) Moll, Adrienne SR               2) Fisher, Vail JR                
     3) Cooper, Emily SR                4) Javorowsky, Chelsea JR         
                  32.91     1:09.00 (36.09)     1:40.93 (31.93)     2:09.37 (28.44)
 12 Naples                                            2:10.66    2:09.97 q      
     1) Werner, Zoe SO                  2) Dean, Candace SO               
     3) Novak, Theresa                  4) Su, Shin SO                    
                  35.06     1:10.34 (35.28)     1:40.90 (30.56)     2:09.97 (29.07)
 13 Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:12.06    2:10.08 q      
     1) Wenger, Alexa 11                2) Kennedy, Lizzy 12              
     3) Rahrig, Adriana 9               4) Delgado, Madison 10            
                  33.63     1:08.91 (35.28)     1:41.21 (32.30)     2:10.08 (28.87)
 14 Okeechobee                                        2:11.19    2:11.21 q      
     1) Asmussen, Savannah 11           2) Letcher, Celena 11             
     3) Barnhart, Jaiden 11             4) Annis, Sarah 12                
                  31.10     1:07.26 (36.16)     1:41.42 (34.16)     2:11.21 (29.79)
 15 Jensen Beach                                      2:10.84    2:13.24 q      
     1) Robert, Leven                   2) Molone, Mary Jane              
     3) Kaiser, Emily                   4) White, Yasmine                 
                  33.33     1:09.89 (36.56)   2:13.24 (1:03.35)                    
 16 North Fort Myers                                  2:13.33    2:14.20 q      
     1) Van Dusen, Marisa SO            2) Scott, Mackenzie SR            
     3) Nemetz, Taylor FR               4) Sparks, Kelsey SR              
                  33.89     1:11.24 (37.35)     1:45.83 (34.59)     2:14.20 (28.37)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.22  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:42.16    1:38.32 AA-C   
     1) Omana, Carlos JR                2) Johnson, William 11            
     3) Pigot, Diguan 10                4) Ballestas, Julian 09           
                  24.70       52.72 (28.02)     1:16.98 (24.26)     1:38.32 (21.34)
  2 Fort Myers                                        1:40.04    1:38.49 AA-C   
     1) Swanbeck, Robert 12             2) Anderson, Josh 12              
     3) Wilson, Tyler 12                4) Nunez, Jon 12                  
                  25.39       53.89 (28.50)     1:17.53 (23.64)     1:38.49 (20.96)
  3 Barron Collier (Naples)                           1:42.60    1:43.64        
     1) Chami, Christian SO             2) Thoman, Brandon FR             
     3) Coulter, Jon SR                 4) Coulls, Max SO                 
                  27.09       57.01 (29.92)     1:21.11 (24.10)     1:43.64 (22.53)
  4 Martin County (Stuart)                            1:45.26    1:43.73        
     1) Reardon, Jeff 12                2) Martinock, Mack 10             
     3) Shatters, Logan 11              4) Reardon, Nick 10               
                  24.54       53.61 (29.07)     1:20.33 (26.72)     1:43.73 (23.40)
  5 Cape Coral                                        1:44.98    1:46.18        
     1) Murza, Graham 11                2) Cichielo, Ryan 12              
     3) Thresher, Tyler 11              4) Alvarez, Antonio 12            
                  27.02       57.49 (30.47)     1:22.93 (25.44)     1:46.18 (23.25)
  6 Gulf Coast (Naples)                               1:45.59    1:46.41        
     1) Andrews, John 12                2) Caldwell, Nathan 12            
     3) Errington, Zach 11              4) Kerlek, Tanner 12              
                  27.89       56.92 (29.03)     1:23.27 (26.35)     1:46.41 (23.14)
  7 South Fork (Stuart)                               1:47.43    1:46.96        
     1) Lindgren, Kevin 12              2) Snow, Glen 12                  
     3) Kaplan, Cory 12                 4) Cespedes, Brandon 12           
                  26.10       56.06 (29.96)     1:23.20 (27.14)     1:46.96 (23.76)
  8 Palmetto Ridge (Naples)                           1:46.65    1:47.45        
     1) Pineda, Michael FR              2) Custodio, Aaron SO             
     3) Graham, Richard SR              4) Neils, Shane SR                
                  29.25       58.27 (29.02)     1:24.90 (26.63)     1:47.45 (22.55)
B - Final
  9 Pembroke Pines Charter                            1:49.01    1:49.13        
     1) Parada, Ivan FR                 2) Rojas, Marc SO                 
     3) Tetreault, Brandon JR           4) Larco, Carlos SO               
                  28.11       56.62 (28.51)     1:23.96 (27.34)     1:49.13 (25.17)
 10 Jensen Beach                                      1:50.94    1:51.19        
     1) Willis, Jake                    2) Webber, Jared                  
     3) Johansson, Christian            4) Willis, Trent                  
                  29.09     1:04.05 (34.96)     1:28.19 (24.14)     1:51.19 (23.00)
 11 Naples                                            1:50.39    1:51.50        
     1) Frank, George SO                2) Rodriguez, Jeffry SR           
     3) Evans, Rowdy SO                 4) Stamps, Jimmy                  
                  26.33       56.93 (30.60)     1:25.81 (28.88)     1:51.50 (25.69)
 12 North Fort Myers                                  1:54.27    1:53.16        
     1) Bell, Juan JR                   2) Marshall, Kyle JR              
     3) Bowser, Greg SR                 4) Lugones, Jesus SR              
                  30.93     1:01.72 (30.79)     1:29.60 (27.88)     1:53.16 (23.56)
 13 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:52.76    1:54.26        
     1) Adrados, Diogo 11               2) Chateauvert, Henry 10          
     3) Ward, Nathan 10                 4) Prieto, Paul 12                
                  26.59       36.94 (10.35)     1:27.69 (50.75)     1:54.26 (26.57)
 14 Estero(Ft Myers)                                  1:55.44    1:54.38        
     1) Langenhagen, Nils 12            2) Snew, Kyle 11                  
     3) Gutierrez, Austin 11            4) Sands, Calvin 11               
                  28.96       58.83 (29.87)     1:26.92 (28.09)     1:54.38 (27.46)
 15 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:53.39    1:55.70        
     1) Cortes, Noah 9                  2) Przedpelski, Tomasz 11         
     3) Knight, Connor 11               4) Calhoun, Patrick 12            
                  33.26     1:06.23 (32.97)     1:30.73 (24.50)     1:55.70 (24.97)
 16 Suncoast (Riviera Beach)                          1:59.29    1:57.98        
     1) Rogers, Erskine 11              2) Berustad, Andrew 12            
     3) Horgan, Stephen 11              4) Smith, Bevin 11                
                  29.88     1:04.23 (34.35)     1:32.73 (28.50)     1:57.98 (25.25)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.22  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        1:41.59    1:40.04 q      
     1) Swanbeck, Robert 12             2) Anderson, Josh 12              
     3) Wilson, Tyler 12                4) Nunez, Jon 12                  
                  25.69       54.22 (28.53)     1:18.77 (24.55)     1:40.04 (21.27)
  2 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:44.28    1:42.16 q      
     1) Omana, Carlos JR                2) Johnson, William 11            
     3) Pigot, Diguan 10                4) Ballestas, Julian 09           
                  26.04       56.44 (30.40)     1:20.29 (23.85)     1:42.16 (21.87)
  3 Barron Collier (Naples)                           1:45.59    1:42.60 q      
     1) Chami, Christian SO             2) Thoman, Brandon FR             
     3) Coulter, Jon SR                 4) Coulls, Max SO                 
                  27.52       56.53 (29.01)     1:20.61 (24.08)     1:42.60 (21.99)
  4 Cape Coral                                        1:48.34    1:44.98 q      
     1) Murza, Graham 11                2) Cichielo, Ryan 12              
     3) Thresher, Tyler 11              4) Alvarez, Antonio 12            
                  27.08       56.78 (29.70)     1:21.94 (25.16)     1:44.98 (23.04)
  5 Martin County (Stuart)                            1:45.41    1:45.26 q      
     1) Reardon, Jeff 12                2) Martinock, Mack 10             
     3) Shatters, Logan 11              4) Kremser, Derek 12              
                  25.22       54.13 (28.91)     1:21.17 (27.04)     1:45.26 (24.09)
  6 Gulf Coast (Naples)                               1:47.28    1:45.59 q      
     1) Andrews, John 12                2) Caldwell, Nathan 12            
     3) Errington, Zach 11              4) Kerlek, Tanner 12              
                  27.62       55.99 (28.37)     1:22.32 (26.33)     1:45.59 (23.27)
  7 Palmetto Ridge (Naples)                           1:49.20    1:46.65 q      
     1) Pineda, Michael FR              2) Custodio, Aaron SO             
     3) Graham, Richard SR              4) Neils, Shane SR                
                  29.14       58.16 (29.02)     1:24.32 (26.16)     1:46.65 (22.33)
  8 South Fork (Stuart)                               1:47.22    1:47.43 q      
     1) Lindgren, Kevin 12              2) Snow, Glen 12                  
     3) Kaplan, Cory 12                 4) Cespedes, Brandon 12           
                  25.82       55.89 (30.07)     1:23.41 (27.52)     1:47.43 (24.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pembroke Pines Charter                            1:51.24    1:49.01 q      
     1) Parada, Ivan FR                 2) Rojas, Marc SO                 
     3) Tetreault, Brandon JR           4) Shaffer, Eric JR               
                  28.03       56.11 (28.08)     1:23.92 (27.81)     1:49.01 (25.09)
 10 Naples                                            1:51.78    1:50.39 q      
     1) Frank, George SO                2) Rodriguez, Jeffry SR           
     3) Evans, Rowdy SO                 4) Stamps, Jimmy                  
                  26.28       57.33 (31.05)     1:26.01 (28.68)     1:50.39 (24.38)
 11 Jensen Beach                                      1:52.07    1:50.94 q      
     1) Willis, Jake                    2) Webber, Jared                  
     3) Johansson, Christian            4) Willis, Trent                  
                  28.85     1:03.72 (34.87)     1:27.81 (24.09)     1:50.94 (23.13)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:52.80    1:52.76 q      
     1) Adrados, Diogo 11               2) Chateauvert, Henry 10          
     3) Ward, Nathan 10                 4) Edwards, Sean 10               
                                                    1:27.81 ( )     1:52.76 (24.95)
 13 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:54.14    1:53.39 q      
     1) Cortes, Noah 9                  2) Przedpelski, Tomasz 11         
     3) Knight, Connor 11               4) Calhoun, Patrick 12            
 14 North Fort Myers                                  1:52.60    1:54.27 q      
     1) Bell, Juan JR                   2) Marshall, Kyle JR              
     3) Bowser, Greg SR                 4) Lugones, Jesus SR              
                  30.96     1:03.15 (32.19)     1:30.57 (27.42)     1:54.27 (23.70)
 15 Estero(Ft Myers)                                  1:54.70    1:55.44 q      
     1) Langenhagen, Nils 12            2) Snew, Kyle 11                  
     3) Gutierrez, Austin 11            4) Sands, Calvin 11               
                  29.18       59.97 (30.79)     1:27.98 (28.01)     1:55.44 (27.46)
 16 Suncoast (Riviera Beach)                          1:55.00    1:59.29 q      
     1) Rogers, Erskine 11              2) Berustad, Andrew 12            
     3) Horgan, Stephen 11              4) Smith, Bevin 11                
                  30.20     1:04.67 (34.47)     1:33.60 (28.93)     1:59.29 (25.69)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dubrasky, Molly           11 Estero               1:55.14    1:53.47        
                  27.38       56.03 (28.65)     1:24.84 (28.81)     1:53.47 (28.63)
  2 Martinez, Stephanie       11 Fort Myers           1:54.99    1:53.96        
                  27.45       56.35 (28.90)     1:25.62 (29.27)     1:53.96 (28.34)
  3 Lawson, Katelyn           JR Barron Collier       1:58.67    1:55.88        
                  27.63       56.94 (29.31)     1:26.81 (29.87)     1:55.88 (29.07)
  4 Murphy, Allison           12 Dwyer                1:57.10    1:56.35        
                  27.37       56.58 (29.21)     1:26.46 (29.88)     1:56.35 (29.89)
  5 Marx, Courtney            SR Pembroke Pines C     1:57.45    1:56.70        
                  27.47       56.79 (29.32)     1:26.88 (30.09)     1:56.70 (29.82)
  6 Titus, Christine          JR Barron Collier       1:58.99    1:58.27        
                  28.00       57.89 (29.89)     1:28.42 (30.53)     1:58.27 (29.85)
  7 Langford, Olivia          10 Cape Coral           2:00.44    2:00.10        
                  28.34       59.23 (30.89)     1:29.73 (30.50)     2:00.10 (30.37)
  8 Keer, Haley               10 Gulf Coast           2:01.70    2:04.41        
                  28.55       59.62 (31.07)     1:31.92 (32.30)     2:04.41 (32.49)
B - Final
  9 Vega, Daniela              9 Suncoast             2:02.26    2:00.56        
                  27.80       57.88 (30.08)     1:29.09 (31.21)     2:00.56 (31.47)
 10 deGroot, Samantha          9 Suncoast             2:07.23    2:06.11        
                  29.81     1:02.41 (32.60)     1:35.60 (33.19)     2:06.11 (30.51)
 11 Richmond, Donnamarie         Naples               2:04.85    2:06.13        
                  29.39     1:01.06 (31.67)     1:33.80 (32.74)     2:06.13 (32.33)
 12 Sage, Victoria            SO Pembroke Pines C     2:08.54    2:06.94        
                  29.69     1:01.70 (32.01)     1:34.70 (33.00)     2:06.94 (32.24)
 13 Wong, Angel                9 Suncoast             2:11.30    2:07.49        
                  29.28     1:01.79 (32.51)     1:34.95 (33.16)     2:07.49 (32.54)
 14 Rees, Mackenzie           JR Barron Collier       2:08.64    2:07.88        
                  29.96     1:02.58 (32.62)     1:35.49 (32.91)     2:07.88 (32.39)
 15 Kingsley, Jenna           10 Martin County        2:07.22    2:09.87        
                  29.41     1:02.01 (32.60)     1:35.79 (33.78)     2:09.87 (34.08)
 16 Aponte, Mikaela           FR Fort Lauderdale      2:12.29    2:14.56        
                  30.27     1:04.34 (34.07)     1:40.04 (35.70)     2:14.56 (34.52)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martinez, Stephanie       11 Fort Myers           1:54.56    1:54.99 q      
                  27.30       56.47 (29.17)     1:26.20 (29.73)     1:54.99 (28.79)
  2 Dubrasky, Molly           11 Estero               1:54.80    1:55.14 q      
                  26.96       56.20 (29.24)     1:25.94 (29.74)     1:55.14 (29.20)
  3 Murphy, Allison           12 Dwyer                1:58.27    1:57.10 q      
                  26.85       56.52 (29.67)     1:26.61 (30.09)     1:57.10 (30.49)
  4 Marx, Courtney            SR Pembroke Pines C     1:57.50    1:57.45 q      
                  28.23       57.76 (29.53)     1:27.84 (30.08)     1:57.45 (29.61)
  5 Lawson, Katelyn           JR Barron Collier       1:58.92    1:58.67 q      
                  27.74       57.55 (29.81)     1:28.18 (30.63)     1:58.67 (30.49)
  6 Titus, Christine          JR Barron Collier       2:01.72    1:58.99 q      
                  28.04       58.16 (30.12)     1:28.70 (30.54)     1:58.99 (30.29)
  7 Langford, Olivia          10 Cape Coral           2:01.83    2:00.44 q      
                  28.82     1:00.06 (31.24)     1:30.41 (30.35)     2:00.44 (30.03)
  8 Keer, Haley               10 Gulf Coast           2:07.07    2:01.70 q      
                  28.25       58.82 (30.57)     1:30.00 (31.18)     2:01.70 (31.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vega, Daniela              9 Suncoast             2:00.45    2:02.26 q      
                  27.93       58.48 (30.55)     1:30.09 (31.61)     2:02.26 (32.17)
 10 Richmond, Donnamarie         Naples               2:05.98    2:04.85 q      
                  28.89       59.93 (31.04)     1:32.36 (32.43)     2:04.85 (32.49)
 11 Kingsley, Jenna           10 Martin County        2:08.00    2:07.22 q      
                  28.64     1:00.25 (31.61)     1:33.39 (33.14)     2:07.22 (33.83)
 12 deGroot, Samantha          9 Suncoast             2:08.11    2:07.23 q      
                  29.36     1:02.06 (32.70)     1:34.96 (32.90)     2:07.23 (32.27)
 13 Sage, Victoria            SO Pembroke Pines C     2:07.20    2:08.54 q      
                  30.17     1:02.49 (32.32)     1:35.86 (33.37)     2:08.54 (32.68)
 14 Rees, Mackenzie           JR Barron Collier       2:09.79    2:08.64 q      
                  30.02     1:02.51 (32.49)     1:35.80 (33.29)     2:08.64 (32.84)
 15 Wong, Angel                9 Suncoast             2:05.22    2:11.30 q      
                  28.72     1:01.31 (32.59)     1:36.48 (35.17)     2:11.30 (34.82)
 16 Aponte, Mikaela           FR Fort Lauderdale      2:12.74    2:12.29 q      
                  30.00     1:03.10 (33.10)     1:37.56 (34.46)     2:12.29 (34.73)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rahrig, Adriana            9 Dreyfoos             2:20.05    2:16.90        
                  31.19     1:05.50 (34.31)     1:41.20 (35.70)     2:16.90 (35.70)
 18 Loesel, Andrea            12 Martin County        2:22.26    2:19.78        
                  30.83     1:05.78 (34.95)     1:42.49 (36.71)     2:19.78 (37.29)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reif, Amber               JR Olympic Heights      2:20.79    2:20.48        
                  33.39     1:09.25 (35.86)     1:46.12 (36.87)     2:20.48 (34.36)
 20 Pino, Isabella            09 Martin County        2:20.46    2:22.62        
                  32.41     1:07.79 (35.38)     1:45.40 (37.61)     2:22.62 (37.22)
 21 Smith, Skye               SR Fort Lauderdale      2:24.76    2:28.54        
                  33.08     1:10.12 (37.04)     1:48.95 (38.83)     2:28.54 (39.59)
 22 Gedigian, Alexa           SR Olympic Heights      2:35.71    2:29.57        
                  33.75     1:10.67 (36.92)     1:49.27 (38.60)     2:29.57 (40.30)
 23 Hall, Sarah               JR Fort Lauderdale      2:33.79    2:29.64        
                  34.82     1:11.95 (37.13)     1:50.90 (38.95)     2:29.64 (38.74)
 24 Zeitlin, Keely            SR Hollywood Hills      2:30.50    2:29.84        
                  33.71     1:11.40 (37.69)     1:50.54 (39.14)     2:29.84 (39.30)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:41.75  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vazquez, Andy             JR Belen Jesuit         1:44.65    1:41.93 AA-C   
                  24.35       50.92 (26.57)     1:16.95 (26.03)     1:41.93 (24.98)
  2 Willis, Trent                Jensen Beach         1:47.19    1:44.63        
                  23.98       50.17 (26.19)     1:17.63 (27.46)     1:44.63 (27.00)
  3 Long, Matthew             10 Belen Jesuit         1:46.27    1:45.78        
                  24.91       52.63 (27.72)     1:19.03 (26.40)     1:45.78 (26.75)
  4 Swanbeck, Robert          12 Fort Myers           1:46.52    1:46.33        
                  24.51       51.24 (26.73)     1:18.65 (27.41)     1:46.33 (27.68)
  5 Bowser, Greg              SR North Fort Myers     1:47.12    1:47.42        
                  25.72       53.54 (27.82)     1:21.04 (27.50)     1:47.42 (26.38)
  6 Caldwell, Nathan          12 Gulf Coast           1:46.77    1:48.30        
                  25.81       53.83 (28.02)     1:20.99 (27.16)     1:48.30 (27.31)
  7 Chami, Christian          SO Barron Collier       1:48.28    1:48.65        
                  25.85       53.71 (27.86)     1:21.86 (28.15)     1:48.65 (26.79)
  8 Grenet, Paul              11 Belen Jesuit         1:49.03    1:52.98        
                  25.70       53.98 (28.28)     1:22.94 (28.96)     1:52.98 (30.04)
B - Final
  9 Messuri, Michael           9 Fort Myers           1:49.38    1:49.28        
                  25.35       53.03 (27.68)     1:21.18 (28.15)     1:49.28 (28.10)
 10 Rutkin, Lance             FR Fort Lauderdale      1:49.67    1:52.24        
                  26.19       54.72 (28.53)     1:24.37 (29.65)     1:52.24 (27.87)
 11 Parada, Ivan              FR Pembroke Pines C     1:53.28    1:52.46        
                  26.62       55.55 (28.93)     1:24.37 (28.82)     1:52.46 (28.09)
 12 Ward, Nathan              10 Dreyfoos             1:52.38    1:52.61        
                  26.68       55.56 (28.88)     1:24.20 (28.64)     1:52.61 (28.41)
 13 Kurland, Cyril             9 Fort Myers           1:53.40    1:53.28        
                  25.65       53.42 (27.77)     1:23.33 (29.91)     1:53.28 (29.95)
 14 Graham, Richard           SR Palmetto Ridge       1:53.71    1:57.91        
                  27.44       57.62 (30.18)     1:28.12 (30.50)     1:57.91 (29.79)
 15 Shatters, Logan           11 Martin County        1:59.21    1:58.02        
                  26.52       56.61 (30.09)     1:27.45 (30.84)     1:58.02 (30.57)
 16 De Caralt, Fernando       09 Belen Jesuit         1:59.50    1:59.52        
                  27.36       57.59 (30.23)     1:28.47 (30.88)     1:59.52 (31.05)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:41.75  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vazquez, Andy             JR Belen Jesuit         1:44.51    1:44.65 q      
                  25.23       52.55 (27.32)     1:18.54 (25.99)     1:44.65 (26.11)
  2 Long, Matthew             10 Belen Jesuit         1:46.45    1:46.27 q      
                  25.02       52.45 (27.43)     1:18.97 (26.52)     1:46.27 (27.30)
  3 Swanbeck, Robert          12 Fort Myers           1:46.21    1:46.52 q      
                  24.91       51.67 (26.76)     1:18.97 (27.30)     1:46.52 (27.55)
  4 Caldwell, Nathan          12 Gulf Coast           1:46.09    1:46.77 q      
                  24.90       51.77 (26.87)     1:18.97 (27.20)     1:46.77 (27.80)
  5 Bowser, Greg              SR North Fort Myers     1:49.52    1:47.12 q      
                  25.79       53.52 (27.73)     1:21.07 (27.55)     1:47.12 (26.05)
  6 Willis, Trent                Jensen Beach         1:49.43    1:47.19 q      
                  25.16       52.24 (27.08)     1:19.96 (27.72)     1:47.19 (27.23)
  7 Chami, Christian          SO Barron Collier       1:52.91    1:48.28 q      
                  25.29       52.59 (27.30)     1:20.70 (28.11)     1:48.28 (27.58)
  8 Grenet, Paul              11 Belen Jesuit         1:57.57    1:49.03 q      
                  25.40       53.13 (27.73)     1:20.80 (27.67)     1:49.03 (28.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Messuri, Michael           9 Fort Myers           1:50.10    1:49.38 q      
                  25.36       52.94 (27.58)     1:21.25 (28.31)     1:49.38 (28.13)
 10 Rutkin, Lance             FR Fort Lauderdale      1:49.66    1:49.67 q      
                  25.79       53.70 (27.91)     1:22.12 (28.42)     1:49.67 (27.55)
 11 Ward, Nathan              10 Dreyfoos             1:53.67    1:52.38 q      
                  26.09       54.17 (28.08)     1:23.03 (28.86)     1:52.38 (29.35)
 12 Parada, Ivan              FR Pembroke Pines C     1:55.55    1:53.28 q      
                  26.28       55.34 (29.06)     1:24.81 (29.47)     1:53.28 (28.47)
 13 Kurland, Cyril             9 Fort Myers           1:53.83    1:53.40 q      
                  26.09       54.56 (28.47)     1:24.06 (29.50)     1:53.40 (29.34)
 14 Graham, Richard           SR Palmetto Ridge       1:55.94    1:53.71 q      
                  26.12       54.45 (28.33)     1:23.74 (29.29)     1:53.71 (29.97)
 15 Shatters, Logan           11 Martin County        2:00.02    1:59.21 q      
                  27.57       57.18 (29.61)     1:28.49 (31.31)     1:59.21 (30.72)
 16 De Caralt, Fernando       09 Belen Jesuit         2:00.00    1:59.50 q      
                  26.93       56.80 (29.87)     1:27.94 (31.14)     1:59.50 (31.56)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alvarado, Jacob            9 Fort Myers           2:01.62    1:59.83        
                  27.78       57.93 (30.15)     1:29.30 (31.37)     1:59.83 (30.53)
 18 Heatherman, Conor         FR Fort Lauderdale      2:16.52    2:00.47        
                  26.58       56.13 (29.55)     1:28.48 (32.35)     2:00.47 (31.99)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Paxton, William           11 Suncoast             2:05.32    2:04.97        
                  27.48       58.63 (31.15)     1:31.61 (32.98)     2:04.97 (33.36)
 20 Norwillo, Robbie          11 South Fork           2:05.70    2:05.89        
                  27.94       59.53 (31.59)     1:32.85 (33.32)     2:05.89 (33.04)
 21 Weinberg, Patrick         10 South Fork           2:10.64    2:06.18        
                  28.65     1:00.32 (31.67)     1:33.59 (33.27)     2:06.18 (32.59)
 22 Rawls, Taylor              9 Suncoast             2:05.16    2:07.57        
                  27.85       59.68 (31.83)     1:33.84 (34.16)     2:07.57 (33.73)
 23 Bicknell, Casey           12 Martin County        2:08.06    2:10.76        
                  28.96     1:01.50 (32.54)     1:36.26 (34.76)     2:10.76 (34.50)
 -- Hall, Ryan                FR Hollywood Hills      1:55.07         DQ        
      False start
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vandersluis, Hannah        9 Suncoast             2:16.50    2:10.72        
                  28.89     1:02.26 (33.37)     1:40.57 (38.31)     2:10.72 (30.15)
  2 Arnold, Macey             09 Martin County        2:14.63    2:12.68        
                  28.48     1:01.91 (33.43)     1:41.99 (40.08)     2:12.68 (30.69)
  3 Lee, Carolyn               9 Suncoast             2:15.00    2:13.67        
                  28.81     1:02.27 (33.46)     1:42.33 (40.06)     2:13.67 (31.34)
  4 Lunak, Amy                JR Pembroke Pines C     2:15.23    2:14.37        
                  29.21     1:02.38 (33.17)     1:43.61 (41.23)     2:14.37 (30.76)
  5 Todd, Christina           12 Cape Coral           2:15.18    2:14.96        
                  28.91     1:03.37 (34.46)     1:45.33 (41.96)     2:14.96 (29.63)
  6 Diterlizzi, Danielle      11 Martin County        2:15.97    2:15.70        
                  29.88     1:03.85 (33.97)     1:43.56 (39.71)     2:15.70 (32.14)
  7 Hansen, Madeline          11 Gulf Coast           2:18.75    2:20.19        
                  30.76     1:05.79 (35.03)     1:48.04 (42.25)     2:20.19 (32.15)
  8 Modglin, Audrey           10 Fort Myers           2:18.41    2:21.05        
                  30.30     1:05.51 (35.21)     1:49.11 (43.60)     2:21.05 (31.94)
B - Final
  9 Muniz, Bianca             SR Pembroke Pines C     2:23.48    2:20.58        
                  30.50     1:06.96 (36.46)     1:48.27 (41.31)     2:20.58 (32.31)
 10 Lee, Christine            11 Suncoast             2:22.87    2:20.61        
                  30.99     1:08.33 (37.34)     1:48.06 (39.73)     2:20.61 (32.55)
 11 Angat, Lauren             JR Riverdale            2:24.87    2:22.99        
                  29.86     1:06.30 (36.44)     1:49.86 (43.56)     2:22.99 (33.13)
 12 Zabala, Macarena          11 Gulf Coast           2:25.00    2:23.98        
                  30.52     1:07.72 (37.20)     1:50.00 (42.28)     2:23.98 (33.98)
 13 Osinski, Sara              9 Gulf Coast           2:23.90    2:26.18        
                  31.31     1:08.01 (36.70)     1:52.59 (44.58)     2:26.18 (33.59)
 14 McKeon, Katie             10 Gulf Coast           2:32.37    2:28.14        
                  32.95     1:08.68 (35.73)     1:55.59 (46.91)     2:28.14 (32.55)
 15 Sharp, Julia              11 Dwyer                2:28.57    2:28.18        
                  30.52     1:10.45 (39.93)     1:55.55 (45.10)     2:28.18 (32.63)
 16 Samuelson, Lauren         10 Fort Myers           2:28.64    2:28.19        
                  31.62     1:09.06 (37.44)     1:54.13 (45.07)     2:28.19 (34.06)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arnold, Macey             09 Martin County        2:11.54    2:14.63 q      
                  28.90     1:02.90 (34.00)     1:42.77 (39.87)     2:14.63 (31.86)
  2 Lee, Carolyn               9 Suncoast             2:13.58    2:15.00 q      
                  29.43     1:03.92 (34.49)     1:44.05 (40.13)     2:15.00 (30.95)
  3 Todd, Christina           12 Cape Coral           2:19.58    2:15.18 q      
                  29.17     1:03.57 (34.40)     1:45.51 (41.94)     2:15.18 (29.67)
  4 Lunak, Amy                JR Pembroke Pines C     2:17.75    2:15.23 q      
                  29.94     1:04.20 (34.26)     1:44.67 (40.47)     2:15.23 (30.56)
  5 Diterlizzi, Danielle      11 Martin County        2:15.97    2:15.97 q      
                  29.68     1:02.90 (33.22)     1:43.32 (40.42)     2:15.97 (32.65)
  6 Vandersluis, Hannah        9 Suncoast             2:14.70    2:16.50 q      
                  30.05     1:05.12 (35.07)     1:45.21 (40.09)     2:16.50 (31.29)
  7 Modglin, Audrey           10 Fort Myers           2:21.31    2:18.41 q      
                  29.57     1:04.04 (34.47)     1:46.58 (42.54)     2:18.41 (31.83)
  8 Hansen, Madeline          11 Gulf Coast           2:18.89    2:18.75 q      
                  30.29     1:04.67 (34.38)     1:46.90 (42.23)     2:18.75 (31.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Christine            11 Suncoast             2:22.79    2:22.87 q      
                  31.23     1:08.74 (37.51)     1:48.94 (40.20)     2:22.87 (33.93)
 10 Muniz, Bianca             SR Pembroke Pines C     2:18.16    2:23.48 q      
                  31.19     1:08.33 (37.14)     1:50.25 (41.92)     2:23.48 (33.23)
 11 Osinski, Sara              9 Gulf Coast           2:25.60    2:23.90 q      
                  31.20     1:07.83 (36.63)     1:51.07 (43.24)     2:23.90 (32.83)
 12 Angat, Lauren             JR Riverdale            2:26.26    2:24.87 q      
                  30.56     1:07.51 (36.95)     1:50.90 (43.39)     2:24.87 (33.97)
 13 Zabala, Macarena          11 Gulf Coast           2:23.15    2:25.00 q      
                  30.18     1:07.12 (36.94)     1:50.41 (43.29)     2:25.00 (34.59)
 14 Sharp, Julia              11 Dwyer                2:32.02    2:28.57 q      
                  30.55     1:09.61 (39.06)     1:55.50 (45.89)     2:28.57 (33.07)
 15 Samuelson, Lauren         10 Fort Myers           2:29.19    2:28.64 q      
                  31.74     1:09.15 (37.41)     1:54.31 (45.16)     2:28.64 (34.33)
 16 McKeon, Katie             10 Gulf Coast           2:31.72    2:32.37 q      
                  32.50     1:08.57 (36.07)     1:57.20 (48.63)     2:32.37 (35.17)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khalil, Samantha          SO Hollywood Hills      2:31.47    2:32.82        
                  32.40     1:10.50 (38.10)     1:57.84 (47.34)     2:32.82 (34.98)
 18 Asmussen, Savannah        11 Okeechobee           2:32.29    2:32.95        
                                1:10.38 ( )   2:33.40 (1:23.02)         2:32.95 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 19 Powell, Rachel            SO Fort Lauderdale      2:32.46    2:35.90        
                  34.44                             2:00.83 ( )     2:35.90 (35.07)
 20 Lindgren, Colleen         10 South Fork           2:38.74    2:36.95        
                  33.26     1:13.63 (40.37)   2:37.16 (1:23.53)         2:36.95 ( )
 21 Wlosek, Bridget           JR Pembroke Pines C     2:38.26    2:37.77        
                                1:14.16 ( )     1:59.97 (45.81)     2:37.77 (37.80)
 22 Eagan, Calli              SR Fort Lauderdale      2:43.42    2:46.87        
                  34.52     1:19.87 (45.35)     2:07.76 (47.89)     2:46.87 (39.11)
 23 Nilsson, Emelie           10 Stranahan            2:52.16    2:50.14        
                  35.12     1:20.60 (45.48)     2:09.86 (49.26)     2:50.14 (40.28)
 24 Silva, Carolina           SO Pembroke Pines C     3:12.22    3:12.51        
                  40.60     1:27.00 (46.40)   2:31.49 (1:04.49)     3:12.51 (41.02)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.33  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Omana, Carlos             JR Belen Jesuit         1:56.46    1:51.25 AA-A   
                  24.53       52.51 (27.98)     1:25.19 (32.68)     1:51.25 (26.06)
  2 Stephenson, Harry            Lely                 1:58.83    1:57.25        
                  26.22       55.56 (29.34)     1:29.70 (34.14)     1:57.25 (27.55)
  3 Snew, Kyle                11 Estero               2:00.07    1:57.75        
                  25.41       55.15 (29.74)     1:30.50 (35.35)     1:57.75 (27.25)
  4 Pigot, Diguan             10 Belen Jesuit         1:59.11    1:57.89        
                  25.76       56.26 (30.50)     1:30.66 (34.40)     1:57.89 (27.23)
  5 Lindgren, Kevin           12 South Fork           2:00.36    1:58.21        
                  25.30       55.48 (30.18)     1:31.53 (36.05)     1:58.21 (26.68)
  6 Knight, Connor            11 Dwyer                2:01.74    1:58.75        
                  25.22       55.94 (30.72)     1:31.88 (35.94)     1:58.75 (26.87)
  7 Rojas, Marc               SO Pembroke Pines C     2:03.89    2:00.96        
                  26.47       57.71 (31.24)     1:32.75 (35.04)     2:00.96 (28.21)
 -- Thoman, Brandon           FR Barron Collier       1:59.11         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
B - Final
  9 Custodio, Aaron           SO Palmetto Ridge       2:05.01    2:04.15        
                  26.58       58.46 (31.88)     1:33.38 (34.92)     2:04.15 (30.77)
 10 Rice, Andrew              JR Barron Collier       2:07.31    2:05.95        
                  27.78       58.59 (30.81)     1:36.71 (38.12)     2:05.95 (29.24)
 11 Alvarez, Jose             09 Belen Jesuit         2:06.89    2:06.89        
                  26.87       58.93 (32.06)     1:36.55 (37.62)     2:06.89 (30.34)
 12 Murza, Graham             11 Cape Coral           2:08.81    2:08.26        
                  28.09     1:00.65 (32.56)     1:39.70 (39.05)     2:08.26 (28.56)
 13 Wilson, Zachary            9 Fort Myers           2:12.25    2:11.76        
                  28.55     1:01.84 (33.29)     1:41.04 (39.20)     2:11.76 (30.72)
 14 Rodriguez, Jeffry         SR Naples               2:18.05    2:18.43        
                  29.76     1:07.30 (37.54)     1:45.90 (38.60)     2:18.43 (32.53)
 15 Rogers, Erskine           11 Suncoast             2:20.14    2:20.47        
                  29.98     1:04.94 (34.96)     1:47.04 (42.10)     2:20.47 (33.43)
 16 Cortes, Noah               9 Dwyer                2:20.76    2:32.34        
                  31.58     1:12.24 (40.66)     1:57.50 (45.26)     2:32.34 (34.84)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.33  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Omana, Carlos             JR Belen Jesuit         1:58.59    1:56.46 q      
                  25.60       54.89 (29.29)     1:28.87 (33.98)     1:56.46 (27.59)
  2 Stephenson, Harry            Lely                 1:56.70    1:58.83 q      
                  27.15       57.29 (30.14)     1:31.78 (34.49)     1:58.83 (27.05)
  3 Thoman, Brandon           FR Barron Collier       2:00.75    1:59.11 q      
                  26.09       55.40 (29.31)     1:30.88 (35.48)     1:59.11 (28.23)
  3 Pigot, Diguan             10 Belen Jesuit         2:00.44    1:59.11 q      
                  25.89       56.93 (31.04)     1:31.67 (34.74)     1:59.11 (27.44)
  5 Snew, Kyle                11 Estero               2:00.23    2:00.07 q      
                  25.75       55.96 (30.21)     1:32.27 (36.31)     2:00.07 (27.80)
  6 Lindgren, Kevin           12 South Fork           1:58.77    2:00.36 q      
                  25.92       56.03 (30.11)     1:32.71 (36.68)     2:00.36 (27.65)
  7 Knight, Connor            11 Dwyer                2:00.10    2:01.74 q      
                  25.71       57.67 (31.96)     1:34.09 (36.42)     2:01.74 (27.65)
  8 Rojas, Marc               SO Pembroke Pines C     2:07.48    2:03.89 q      
                  26.19       58.46 (32.27)     1:34.81 (36.35)     2:03.89 (29.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Custodio, Aaron           SO Palmetto Ridge       2:10.56    2:05.01 q      
                  26.71       59.06 (32.35)     1:33.98 (34.92)     2:05.01 (31.03)
 10 Alvarez, Jose             09 Belen Jesuit         2:09.10    2:06.89 q      
                  26.68       58.63 (31.95)     1:36.34 (37.71)     2:06.89 (30.55)
 11 Rice, Andrew              JR Barron Collier       2:09.01    2:07.31 q      
                  27.98       59.39 (31.41)     1:37.73 (38.34)     2:07.31 (29.58)
 12 Murza, Graham             11 Cape Coral           2:09.12    2:08.81 q      
                  28.17     1:00.19 (32.02)     1:39.59 (39.40)     2:08.81 (29.22)
 13 Wilson, Zachary            9 Fort Myers           2:12.69    2:12.25 q      
                  28.29     1:02.73 (34.44)     1:41.39 (38.66)     2:12.25 (30.86)
 14 Lopez, Anthony            SR Belen Jesuit         2:13.89    2:17.94 q      
                  30.14     1:04.96 (34.82)     1:46.52 (41.56)     2:17.94 (31.42)
 15 Rodriguez, Jeffry         SR Naples               2:19.47    2:18.05 q      
                  29.86     1:07.84 (37.98)     1:45.93 (38.09)     2:18.05 (32.12)
 16 Rogers, Erskine           11 Suncoast             2:17.91    2:20.14 q      
                  29.00     1:03.94 (34.94)     1:47.02 (43.08)     2:20.14 (33.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cortes, Noah               9 Dwyer                2:22.86    2:20.76        
                  29.36     1:05.79 (36.43)   2:20.76 (1:14.97)                    
 18 Larco, Carlos             SO Pembroke Pines C     2:25.86    2:21.50        
                  30.98   2:21.50 (1:50.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fonseca, Nicholas         10 Suncoast             2:17.34    2:21.54        
                  29.13     1:04.34 (35.21)     1:48.90 (44.56)     2:21.54 (32.64)
 20 Kaplan, Cory              12 South Fork           2:22.03    2:22.10        
                  28.45     1:05.92 (37.47)     1:48.95 (43.03)     2:22.10 (33.15)
 21 Vogel, Adam               JR Olympic Heights      2:23.25    2:22.78        
                                1:05.06 ( )     1:49.41 (44.35)     2:22.78 (33.37)
 22 Pazanski, Matthew         09 Martin County        2:31.26    2:29.91        
                  32.10     1:11.18 (39.08)     1:55.83 (44.65)     2:29.91 (34.08)
 23 Blake, Brandon             9 Stranahan            2:40.78    2:40.29        
                  31.30     1:12.92 (41.62)     2:03.98 (51.06)     2:40.29 (36.31)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel           11 Gulf Coast             24.62      24.06 AA-C   
  2 Ladd, Alexandra           12 Suncoast               25.18      24.24        
  3 Petik, Kaylee             SO Fort Lauderdale        25.02      25.17        
  4 Cotugno, Meghan           12 Cape Coral             25.65      25.36        
  5 Hocking, Jenna             9 Dwyer                  25.67      25.62        
  6 Sunyak, Arianna           JR Barron Collier         26.01      25.99        
  7 Smith, Lauren             12 Cape Coral             26.57      26.40        
  8 Kramer, Katie             SO Naples                 26.27      26.56        
B - Final
  9 Knapp, Heather            12 Suncoast               26.59      26.24        
 10 Wilson, Courtney          12 Fort Myers             27.19      27.33        
 11 Ponce, Caroline           12 Suncoast               27.45      27.36        
 12 Flit, Marisa              11 Dwyer                  26.83      27.43        
 13 Khalil, Juliette          SO Hollywood Hills        27.41      27.47        
 14 Robert, Leven                Jensen Beach           27.71      27.64        
 15 Turner, Darcentia         11 Suncoast               27.86      27.76        
 16 Javorowsky, Chelsea       JR South Fort Myers       27.75      28.85        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Rachel           11 Gulf Coast             24.58      24.62 q      
  2 Petik, Kaylee             SO Fort Lauderdale        26.18      25.02 q      
  3 Ladd, Alexandra           12 Suncoast               24.83      25.18 q      
  4 Cotugno, Meghan           12 Cape Coral             25.78      25.65 q      
  5 Hocking, Jenna             9 Dwyer                  25.85      25.67 q      
  6 Sunyak, Arianna           JR Barron Collier         26.08      26.01 q      
  7 Kramer, Katie             SO Naples                 26.11      26.27 q      
  8 Randolph, Allison         12 Martin County          26.66      26.54 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Lauren             12 Cape Coral             26.86      26.57 q      
 10 Knapp, Heather            12 Suncoast               26.39      26.59 q      
 11 Flit, Marisa              11 Dwyer                  27.57      26.83 q      
 12 Wilson, Courtney          12 Fort Myers             27.13      27.19 q      
 13 Khalil, Juliette          SO Hollywood Hills        27.95      27.41 q      
 14 Ponce, Caroline           12 Suncoast               27.92      27.45 q      
 15 Robert, Leven                Jensen Beach           27.92      27.71 q      
 16 Javorowsky, Chelsea       JR South Fort Myers       27.66      27.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Turner, Darcentia         11 Suncoast               27.91      27.86        
 18 Ortega, Gabby             12 Fort Myers             27.63      28.12        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dunlop, Carlin            SR Olympic Heights        29.56      29.53        
 20 Cahill, Megan             SR Fort Lauderdale        30.03      29.96        
 21 McDonald, Yvette          SR Fort Lauderdale        29.29      30.45        
 22 Raymond, Shannon          SR Dillard                30.30      30.52        
 23 Hamilton, Claire          SR Pembroke Pines C       31.22      30.89        
 24 Zeitlin, Zoey             SR Hollywood Hills        31.39      31.75        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.20  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nunez, Jon                12 Fort Myers             21.64      21.40 AA-C   
  2 Ballestas, Julian         09 Belen Jesuit           22.08      22.15        
  3 Reardon, Jeff             12 Martin County          22.48      22.32        
  4 Williams, Charles         JR Dillard                22.94      22.40        
  5 Snow, Glen                12 South Fork             22.78      22.43        
  6 Coulls, Max               SO Barron Collier         22.19      22.48        
  7 Coulter, Jon              SR Barron Collier         22.43      22.57        
  8 Neils, Shane              SR Palmetto Ridge         22.87      22.69        
B - Final
  9 Johansson, Christian         Jensen Beach           23.38      23.00        
 10 Therrien, John            11 Fort Myers             23.26      23.24        
 11 Conrad, Chris             SR Baker                  23.04      23.56        
 12 Creagan, Cody             JR Fort Lauderdale        23.51      23.60        
 13 Langenhagen, Nils         12 Estero                 23.66      23.81        
 14 Alvarez, Antonio          12 Cape Coral             23.45      23.84        
 15 Carcamo, Mario            12 Belen Jesuit           23.87      23.96        
 16 Topping, Benjamin         12 Suncoast               23.56      23.99        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.20  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nunez, Jon                12 Fort Myers             21.65      21.64 q      
  2 Ballestas, Julian         09 Belen Jesuit           22.17      22.08 q      
  3 Coulls, Max               SO Barron Collier         22.89      22.19 q      
  4 Coulter, Jon              SR Barron Collier         23.00      22.43 q      
  5 Reardon, Jeff             12 Martin County          22.56      22.48 q      
  6 Snow, Glen                12 South Fork             22.78      22.78 q      
  7 Neils, Shane              SR Palmetto Ridge         23.14      22.87 q      
  8 Williams, Charles         JR Dillard                22.48      22.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conrad, Chris             SR Baker                  23.69      23.04 q      
 10 Therrien, John            11 Fort Myers             23.07      23.26 q      
 11 Johansson, Christian         Jensen Beach           23.50      23.38 q      
 12 Alvarez, Antonio          12 Cape Coral             23.84      23.45 q      
 13 Creagan, Cody             JR Fort Lauderdale        23.17      23.51 q      
 14 Topping, Benjamin         12 Suncoast               24.50      23.56 q      
 15 Langenhagen, Nils         12 Estero                 23.71      23.66 q      
 16 Carcamo, Mario            12 Belen Jesuit           24.78      23.87 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vandersluis, Nicholas     11 Suncoast               25.18      23.90        
 18 Reardon, Nick             10 Martin County          24.75      24.08        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, William          11 Belen Jesuit           23.65      24.09        
 20 Calhoun, Patrick          12 Dwyer                  24.61      24.37        
 21 Kremser, Derek            12 Martin County          24.54      24.69        
 22 Wilson, Mike              SR Olympic Heights        25.12      24.97        
 23 Shaffer, Eric             JR Pembroke Pines C       25.09      25.43        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimes, Ashley            SR Barron Collier        398.40     427.10        
  2 Cantrell, Sara            11 South Fork            442.80     401.40        
  3 Conrad, Jeanette          11 Cape Coral            378.30     382.60        
  4 Schreiber, Rebecca        12 Cape Coral            366.70     379.05        
  5 Heaton, Lexie             10 Martin County         385.35     371.30        
  6 Fisher, Sarah             SO Pembroke Pines C      398.55     367.75        
  7 Wolfe, Erinn              JR Fort Lauderdale       387.00     354.75        
  8 McAloose, Krista          11 Fort Myers            336.70     352.35        
  9 Solis, Danielle           JR Barron Collier        345.90     343.80        
 10 Needahm, Briana           JR Pembroke Pines C      328.25     329.20        
 11 Remsburg, Abby            09 Martin County         330.23     322.80        
 12 Petrik, Rachel            10 Fort Myers            303.90     317.45        
 13 Swetlik, Emily            11 Cape Coral            317.55     313.10        
 14 Smith, Dixie              10 Suncoast              331.45     309.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knox, Doug                   Lely                  392.95     409.05        
  2 O'Connor, Sean            FR Baker                 401.40     371.85        
  3 Winschel, Karl            SR Barron Collier        385.85     368.65        
  4 Rougraff, Nicholas        SO Barron Collier        360.40     360.25        
  5 Ippilito, Vincent            Lely                  322.65     344.65        
  6 Cantrell, Christopher     12 South Fork            372.40     343.15        
  7 Wagner, Bobby             10 Martin County         334.90     316.50        
  8 Susnar, Clayton           12 Fort Myers            310.20     294.65        
  9 Majette, Pierce              Jensen Beach          300.54     281.60        
 10 Indart, Kevin             JR Palmetto Ridge        298.80     261.70        
 -- Holzapfel, Jacob          12 Mariner               330.90         DQ        
 -- Holloway, John Parker      9 Dreyfoos              288.75         DQ        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marx, Courtney            SR Pembroke Pines C       57.94      58.37        
                  27.88       58.37 (30.49)                                        
  2 Murray, Aubrey            09 Martin County        1:01.70      59.81        
                  28.04       59.81 (31.77)                                        
  3 Gross, Cassandra          SR Barron Collier         59.48      59.85        
                  28.33       59.85 (31.52)                                        
  4 Todd, Christina           12 Cape Coral           1:00.27      59.97        
                  28.63       59.97 (31.34)                                        
  5 Vega, Daniela              9 Suncoast             1:02.52    1:00.54        
                  28.54     1:00.54 (32.00)                                        
  6 Tyler, Abbi               10 Fort Myers           1:02.02    1:01.91        
                  28.93     1:01.91 (32.98)                                        
  7 Murphy, Allison           12 Dwyer                1:03.22    1:02.41        
                  28.94     1:02.41 (33.47)                                        
  8 Modglin, Audrey           10 Fort Myers           1:03.28    1:03.07        
                  30.14     1:03.07 (32.93)                                        
B - Final
  9 Abovich, Jennifer         11 Suncoast             1:04.54    1:03.18        
                  29.71     1:03.18 (33.47)                                        
 10 Zabala, Macarena          11 Gulf Coast           1:06.14    1:05.66        
                  30.35     1:05.66 (35.31)                                        
 11 Flit, Marisa              11 Dwyer                1:03.28    1:05.81        
                  30.48     1:05.81 (35.33)                                        
 12 Sharp, Julia              11 Dwyer                1:05.96    1:06.01        
                  30.81     1:06.01 (35.20)                                        
 13 Sunyak, Arianna           JR Barron Collier       1:03.98    1:06.46        
                  30.63     1:06.46 (35.83)                                        
 14 Samuelson, Lauren         10 Fort Myers           1:07.74    1:06.90        
                  31.32     1:06.90 (35.58)                                        
 15 Osinski, Sara              9 Gulf Coast           1:07.21    1:07.83        
                  31.78     1:07.83 (36.05)                                        
 16 deGroot, Samantha          9 Suncoast             1:06.17    1:08.18        
                  31.66     1:08.18 (36.52)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marx, Courtney            SR Pembroke Pines C     1:00.19      57.94 q      
                  27.28       57.94 (30.66)                                        
  2 Gross, Cassandra          SR Barron Collier       1:01.65      59.48 q      
                  28.10       59.48 (31.38)                                        
  3 Todd, Christina           12 Cape Coral           1:01.77    1:00.27 q      
                  28.51     1:00.27 (31.76)                                        
  4 Murray, Aubrey            09 Martin County        1:00.39    1:01.70 q      
                  28.93     1:01.70 (32.77)                                        
  5 Tyler, Abbi               10 Fort Myers           1:01.40    1:02.02 q      
                  29.00     1:02.02 (33.02)                                        
  6 Vega, Daniela              9 Suncoast             1:00.72    1:02.52 q      
                  28.91     1:02.52 (33.61)                                        
  7 Murphy, Allison           12 Dwyer                1:02.01    1:03.22 q      
                  29.27     1:03.22 (33.95)                                        
  8 Modglin, Audrey           10 Fort Myers           1:04.08    1:03.28 q      
                  30.21     1:03.28 (33.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flit, Marisa              11 Dwyer                1:05.52   J1:03.28 q      
                  29.74     1:03.28 (33.54)                                        
 10 Sunyak, Arianna           JR Barron Collier       1:04.77    1:03.98 q      
                  29.58     1:03.98 (34.40)                                        
 11 Abovich, Jennifer         11 Suncoast             1:04.88    1:04.54 q      
                  30.17     1:04.54 (34.37)                                        
 12 Sharp, Julia              11 Dwyer                1:08.26    1:05.96 q      
                  30.64     1:05.96 (35.32)                                        
 13 Zabala, Macarena          11 Gulf Coast           1:05.18    1:06.14 q      
                  30.52     1:06.14 (35.62)                                        
 14 deGroot, Samantha          9 Suncoast             1:08.83    1:06.17 q      
                  30.54     1:06.17 (35.63)                                        
 15 Osinski, Sara              9 Gulf Coast           1:07.55    1:07.21 q      
                  31.69     1:07.21 (35.52)                                        
 16 Samuelson, Lauren         10 Fort Myers           1:08.72    1:07.74 q      
                  31.61     1:07.74 (36.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Goldstein, Mollie         10 Martin County        1:07.57    1:09.86        
                  32.60     1:09.86 (37.26)                                        
 18 Normann, Rose             11 Stranahan            1:15.61    1:14.67        
                  34.03     1:14.67 (40.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hamilton, Claire          SR Pembroke Pines C     1:14.84    1:17.93        
                  35.26     1:17.93 (42.67)                                        
 20 Cahill, Megan             SR Fort Lauderdale      1:18.84    1:21.25        
                  37.47     1:21.25 (43.78)                                        
 21 Stickl, Gabrilla          SR Fort Lauderdale      1:24.17    1:23.93        
                  38.78     1:23.93 (45.15)                                        
 22 Solomini, Sarah           SR Olympic Heights      1:27.88    1:26.39        
                  39.06     1:26.39 (47.33)                                        
 23 Conde, Yami               SR Hollywood Hills      1:34.77    1:29.09        
                  38.38     1:29.09 (50.71)                                        
 -- Narvaez, Janet            SO Pembroke Pines C     1:19.89         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                50.92  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vazquez, Andy             JR Belen Jesuit           51.62      50.75 AA-A   
                  23.90       50.75 (26.85)                                        
  2 Williams, Charles         JR Dillard                52.80      52.11        
                  24.59       52.11 (27.52)                                        
  3 Wilson, Tyler             12 Fort Myers             53.26      52.24        
                  24.46       52.24 (27.78)                                        
  4 Martinock, Mack           10 Martin County          53.68      52.66        
                  24.77       52.66 (27.89)                                        
  5 Knight, Connor            11 Dwyer                  54.07      52.67        
                  24.56       52.67 (28.11)                                        
  6 Johansson, Christian         Jensen Beach           54.16      53.22        
                  24.62       53.22 (28.60)                                        
  7 Snew, Kyle                11 Estero                 54.13      53.69        
                  25.28       53.69 (28.41)                                        
  8 Grenet, Paul              11 Belen Jesuit           53.84      53.87        
                  25.17       53.87 (28.70)                                        
B - Final
  9 Coulter, Jon              SR Barron Collier         54.50      55.17        
                  25.81       55.17 (29.36)                                        
 10 Perez, Jonathan           JR Belen Jesuit           55.86      56.23        
                  26.36       56.23 (29.87)                                        
 11 Turner, Jordan            SR Riverdale              56.24      56.54        
                  25.83       56.54 (30.71)                                        
 12 Langenhagen, Nils         12 Estero                 57.09      56.70        
                  26.10       56.70 (30.60)                                        
 13 Andrews, John             12 Gulf Coast             56.50      57.39        
                  26.99       57.39 (30.40)                                        
 14 Pineda, Michael           FR Palmetto Ridge         57.58      57.54        
                  26.39       57.54 (31.15)                                        
 15 Thresher, Tyler           11 Cape Coral             55.92      57.77        
                  26.29       57.77 (31.48)                                        
 16 Adrados, Diogo            11 Dreyfoos               56.02      58.03        
                  26.88       58.03 (31.15)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                50.92  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vazquez, Andy             JR Belen Jesuit           50.91      51.62 qAA-C  
                  24.46       51.62 (27.16)                                        
  2 Williams, Charles         JR Dillard                51.96      52.80 q      
                  24.79       52.80 (28.01)                                        
  3 Wilson, Tyler             12 Fort Myers             54.95      53.26 q      
                  25.35       53.26 (27.91)                                        
  4 Martinock, Mack           10 Martin County          54.36      53.68 q      
                  24.84       53.68 (28.84)                                        
  5 Grenet, Paul              11 Belen Jesuit           56.49      53.84 q      
                  25.25       53.84 (28.59)                                        
  6 Knight, Connor            11 Dwyer                  53.89      54.07 q      
                  25.15       54.07 (28.92)                                        
  7 Snew, Kyle                11 Estero                 55.30      54.13 q      
                  25.46       54.13 (28.67)                                        
  8 Johansson, Christian         Jensen Beach           54.02      54.16 q      
                  24.81       54.16 (29.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coulter, Jon              SR Barron Collier         56.14      54.50 q      
                  25.72       54.50 (28.78)                                        
 10 Perez, Jonathan           JR Belen Jesuit           58.52      55.86 q      
                  26.24       55.86 (29.62)                                        
 11 Thresher, Tyler           11 Cape Coral             57.60      55.92 q      
                  25.76       55.92 (30.16)                                        
 12 Adrados, Diogo            11 Dreyfoos               58.48      56.02 q      
                  25.84       56.02 (30.18)                                        
 13 Turner, Jordan            SR Riverdale              58.57      56.24 q      
                  25.71       56.24 (30.53)                                        
 14 Andrews, John             12 Gulf Coast             56.98      56.50 q      
                  26.49       56.50 (30.01)                                        
 15 Langenhagen, Nils         12 Estero                 58.03      57.09 q      
                  26.42       57.09 (30.67)                                        
 16 Pineda, Michael           FR Palmetto Ridge         57.33      57.58 q      
                  26.41       57.58 (31.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tetreault, Brandon        JR Pembroke Pines C     1:02.66    1:02.17        
                  28.38     1:02.17 (33.79)                                        
 18 Kaplan, Cory              12 South Fork           1:02.35    1:02.45        
                  29.08     1:02.45 (33.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rogers, Erskine           11 Suncoast             1:05.65    1:04.25        
                  29.78     1:04.25 (34.47)                                        
 20 Murphy, Kenny             12 Okeechobee           1:05.86    1:04.52        
                  29.92     1:04.52 (34.60)                                        
 21 Lan, Sean                 10 Martin County        1:04.99    1:04.87        
                  29.37     1:04.87 (35.50)                                        
 22 Perez, Alex               09 Belen Jesuit         1:07.25    1:06.95        
                  30.92     1:06.95 (36.03)                                        
 23 Lechner, Nicholas         SR Hollywood Hills      1:04.05    1:07.07        
 -- Segal, Jordan             SR Fort Lauderdale      1:07.74         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.72  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel           11 Gulf Coast             54.34      52.89        
                  25.26       52.89 (27.63)                                        
  2 Ladd, Alexandra           12 Suncoast               53.73      53.08        
                  25.51       53.08 (27.57)                                        
  3 Cotugno, Meghan           12 Cape Coral             54.34      54.00        
                  26.16       54.00 (27.84)                                        
  4 Titus, Christine          JR Barron Collier         54.95      54.72        
                  26.60       54.72 (28.12)                                        
  5 Lee, Carolyn               9 Suncoast               55.07      55.87        
                  26.76       55.87 (29.11)                                        
  6 Tilton, Jennifer          11 Suncoast               56.71      56.22        
                  27.22       56.22 (29.00)                                        
  7 Hocking, Jenna             9 Dwyer                  56.59      56.59        
                  27.21       56.59 (29.38)                                        
  8 Knapp, Heather            12 Suncoast               57.71      57.65        
                  27.61       57.65 (30.04)                                        
B - Final
  9 Smith, Lauren             12 Cape Coral             59.74      58.56        
                  28.09       58.56 (30.47)                                        
 10 Khalil, Juliette          SO Hollywood Hills      1:00.25      59.56        
                  28.47       59.56 (31.09)                                        
 11 Kennedy, Lizzy            12 Dreyfoos             1:00.59    1:00.02        
                  29.03     1:00.02 (30.99)                                        
 11 Steakley, Michaela         9 Cape Coral           1:02.09    1:00.02        
                  28.82     1:00.02 (31.20)                                        
 13 Paisan, Gabriella         SR Barron Collier         59.74    1:00.47        
                  29.15     1:00.47 (31.32)                                        
 14 White, Yasmine               Jensen Beach         1:01.35    1:01.93        
                  29.17     1:01.93 (32.76)                                        
 15 Kramer, Katie             SO Naples                 57.80    1:01.94        
                  29.97     1:01.94 (31.97)                                        
 -- Richmond, Donnamarie         Naples                 59.03         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.72  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ladd, Alexandra           12 Suncoast               53.45      53.73 q      
                  25.91       53.73 (27.82)                                        
  2 Elliott, Rachel           11 Gulf Coast             54.48      54.34 q      
                  25.97       54.34 (28.37)                                        
  2 Cotugno, Meghan           12 Cape Coral             55.56      54.34 q      
                  26.61       54.34 (27.73)                                        
  4 Titus, Christine          JR Barron Collier         56.44      54.95 q      
                  26.61       54.95 (28.34)                                        
  5 Lee, Carolyn               9 Suncoast               55.25      55.07 q      
                  26.70       55.07 (28.37)                                        
  6 Hocking, Jenna             9 Dwyer                  56.40      56.59 q      
                  27.06       56.59 (29.53)                                        
  7 Tilton, Jennifer          11 Suncoast               57.84      56.71 q      
                  27.33       56.71 (29.38)                                        
  8 Knapp, Heather            12 Suncoast               57.77      57.71 q      
                  27.45       57.71 (30.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kramer, Katie             SO Naples                 57.40      57.80 q      
                  27.77       57.80 (30.03)                                        
 10 Randolph, Allison         12 Martin County          58.57      57.95 q      
                  27.56       57.95 (30.39)                                        
 11 Richmond, Donnamarie         Naples                 59.88      59.03 q      
                  28.79       59.03 (30.24)                                        
 12 Paisan, Gabriella         SR Barron Collier       1:00.11      59.74 q      
                  28.96       59.74 (30.78)                                        
 12 Smith, Lauren             12 Cape Coral             59.76      59.74 q      
                  28.80       59.74 (30.94)                                        
 14 Khalil, Juliette          SO Hollywood Hills      1:01.40    1:00.25 q      
                  28.20     1:00.25 (32.05)                                        
 15 Kennedy, Lizzy            12 Dreyfoos             1:01.29    1:00.59 q      
                  29.12     1:00.59 (31.47)                                        
 16 White, Yasmine               Jensen Beach         1:03.18    1:01.35 q      
                  29.47     1:01.35 (31.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Steakley, Michaela         9 Cape Coral           1:00.61    1:02.09        
                  29.39     1:02.09 (32.70)                                        
 18 McAllister, Courtney      JR Olympic Heights      1:03.72    1:03.69        
                  31.03     1:03.69 (32.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reif, Amber               JR Olympic Heights      1:04.14    1:04.02        
                  30.98     1:04.02 (33.04)                                        
 20 Horn, Rachel              SR Olympic Heights      1:04.05    1:04.05        
                  30.60     1:04.05 (33.45)                                        
 21 Hew, Natalie              JR Pembroke Pines C     1:04.93    1:05.64        
                  31.37     1:05.64 (34.27)                                        
 22 McDonald, Yvette          SR Fort Lauderdale      1:04.24    1:07.94        
                  32.48     1:07.94 (35.46)                                        
 23 Maseda, Kristina          SR Pembroke Pines C     1:07.71    1:08.97        
                  31.91     1:08.97 (37.06)                                        
 24 Dunlop, Carlin            SR Olympic Heights      1:08.31    1:10.44        
                  33.13     1:10.44 (37.31)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.44  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nunez, Jon                12 Fort Myers             47.61      46.73 AA-C   
                  22.39       46.73 (24.34)                                        
  2 Frank, George             SO Naples                 48.09      47.44        
                  23.08       47.44 (24.36)                                        
  3 Willis, Trent                Jensen Beach           48.62      47.63        
                  23.13       47.63 (24.50)                                        
  4 Ballestas, Julian         09 Belen Jesuit           47.68      47.71        
                  23.11       47.71 (24.60)                                        
  5 Snow, Glen                12 South Fork             48.93      48.43        
                  23.30       48.43 (25.13)                                        
  6 Coulls, Max               SO Barron Collier         48.95      49.91        
                  24.07       49.91 (25.84)                                        
  7 Conrad, Chris             SR Baker                  51.09      51.31        
                  24.40       51.31 (26.91)                                        
  8 Carcamo, Mario            12 Belen Jesuit           50.98      51.58        
                  24.69       51.58 (26.89)                                        
B - Final
  9 Vandersluis, Nicholas     11 Suncoast               51.66      51.76        
                  25.00       51.76 (26.76)                                        
 10 Brennan, Aidan            FR Barron Collier         51.75      52.28        
                  25.05       52.28 (27.23)                                        
 11 Keating, Nick             11 Cape Coral             52.94      52.69        
                  25.18       52.69 (27.51)                                        
 12 Heatherman, Conor         FR Fort Lauderdale        53.41      52.79        
                  24.98       52.79 (27.81)                                        
 13 Bursztyn, Matt            11 Fort Myers             53.27      53.07        
                  25.20       53.07 (27.87)                                        
 14 Amy, John                 09 Belen Jesuit           53.36      53.11        
                  25.68       53.11 (27.43)                                        
 15 Alvarez, Antonio          12 Cape Coral             51.93      53.66        
                  25.17       53.66 (28.49)                                        
 16 Creagan, Cody             JR Fort Lauderdale        52.74      54.99        
                  25.46       54.99 (29.53)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.44  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nunez, Jon                12 Fort Myers             47.59      47.61 q      
                  23.00       47.61 (24.61)                                        
  2 Ballestas, Julian         09 Belen Jesuit           48.16      47.68 q      
                  23.14       47.68 (24.54)                                        
  3 Frank, George             SO Naples                 48.27      48.09 q      
                  23.44       48.09 (24.65)                                        
  4 Willis, Trent                Jensen Beach           49.32      48.62 q      
                  23.61       48.62 (25.01)                                        
  5 Snow, Glen                12 South Fork             49.20      48.93 q      
                  23.45       48.93 (25.48)                                        
  6 Coulls, Max               SO Barron Collier         50.21      48.95 q      
                  23.71       48.95 (25.24)                                        
  7 Carcamo, Mario            12 Belen Jesuit           53.15      50.98 q      
                  24.39       50.98 (26.59)                                        
  8 Conrad, Chris             SR Baker                  53.63      51.09 q      
                  23.98       51.09 (27.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vandersluis, Nicholas     11 Suncoast               55.56      51.66 q      
                  25.02       51.66 (26.64)                                        
 10 Brennan, Aidan            FR Barron Collier         53.04      51.75 q      
                  24.57       51.75 (27.18)                                        
 11 Alvarez, Antonio          12 Cape Coral             53.86      51.93 q      
                  24.51       51.93 (27.42)                                        
 12 Creagan, Cody             JR Fort Lauderdale        52.40      52.74 q      
                  24.54       52.74 (28.20)                                        
 13 Keating, Nick             11 Cape Coral             52.76      52.94 q      
                  25.11       52.94 (27.83)                                        
 14 Bursztyn, Matt            11 Fort Myers             54.27      53.27 q      
                  25.22       53.27 (28.05)                                        
 15 Amy, John                 09 Belen Jesuit           54.02      53.36 q      
                  25.53       53.36 (27.83)                                        
 16 Heatherman, Conor         FR Fort Lauderdale        55.49      53.41 q      
                  25.73       53.41 (27.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Willis, Jake                 Jensen Beach           54.52      53.43        
                  25.52       53.43 (27.91)                                        
 18 De Caralt, Fernando       09 Belen Jesuit           55.39      53.79        
                  25.59       53.79 (28.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Iricanin, Stefan          11 Suncoast               55.39      54.17        
                  25.85       54.17 (28.32)                                        
 20 Kremser, Derek            12 Martin County          54.85      54.19        
                  26.13       54.19 (28.06)                                        
 21 Topping, Benjamin         12 Suncoast               56.01      54.46        
                  26.15       54.46 (28.31)                                        
 22 Wilson, Mike              SR Olympic Heights        56.70      55.09        
                  26.90       55.09 (28.19)                                        
 23 Cespedes, Brandon         12 South Fork             55.80      55.41        
                  26.26       55.41 (29.15)                                        
 24 Shaffer, Eric             JR Pembroke Pines C       55.96      55.76        
                  26.75       55.76 (29.01)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dubrasky, Molly           11 Estero               5:03.89    4:55.22 AA-A   
                  27.30       56.13 (28.83)     1:25.09 (28.96)     1:54.71 (29.62)
        2:24.59 (29.88)     2:54.59 (30.00)     3:24.76 (30.17)     3:55.34 (30.58)
        4:25.45 (30.11)     4:55.22 (29.77)                                        
  2 Martinez, Stephanie       11 Fort Myers           4:59.42    5:01.33 AA-C   
                  27.88       57.37 (29.49)     1:27.21 (29.84)     1:57.40 (30.19)
        2:27.76 (30.36)     2:58.40 (30.64)     3:29.27 (30.87)     4:00.13 (30.86)
        4:31.12 (30.99)     5:01.33 (30.21)                                        
  3 Lawson, Katelyn           JR Barron Collier       5:07.81    5:05.98        
                  28.09       58.33 (30.24)     1:29.10 (30.77)     2:00.28 (31.18)
        2:31.12 (30.84)     3:02.09 (30.97)     3:33.17 (31.08)     4:04.45 (31.28)
        4:35.54 (31.09)     5:05.98 (30.44)                                        
  4 Arnold, Macey             09 Martin County        5:17.67    5:15.49        
                  27.41       57.78 (30.37)     1:29.32 (31.54)     2:01.09 (31.77)
        2:33.42 (32.33)     3:05.71 (32.29)     3:39.00 (33.29)     4:11.31 (32.31)
        4:44.01 (32.70)     5:15.49 (31.48)                                        
  5 Langford, Olivia          10 Cape Coral           5:21.82    5:19.30        
                  29.73     1:01.62 (31.89)     1:33.93 (32.31)     2:06.89 (32.96)
        2:39.96 (33.07)     3:11.19 (31.23)     3:43.49 (32.30)     4:16.07 (32.58)
        4:48.03 (31.96)     5:19.30 (31.27)                                        
  6 Hansen, Madeline          11 Gulf Coast           5:17.71    5:20.11        
                  28.85       59.94 (31.09)     1:31.84 (31.90)     2:04.28 (32.44)
        2:36.86 (32.58)     3:09.68 (32.82)     3:42.61 (32.93)     4:15.47 (32.86)
        4:48.18 (32.71)     5:20.11 (31.93)                                        
  7 Smith, Kellye             JR Naples               5:20.94    5:21.68        
                  29.76     1:01.70 (31.94)     1:34.03 (32.33)     2:06.79 (32.76)
        2:39.18 (32.39)     3:11.80 (32.62)     3:44.47 (32.67)     4:17.23 (32.76)
        4:49.89 (32.66)     5:21.68 (31.79)                                        
  8 Keer, Haley               10 Gulf Coast           5:19.96    5:24.21        
                  29.02     1:00.63 (31.61)     1:33.30 (32.67)     2:06.13 (32.83)
        2:39.20 (33.07)     3:12.03 (32.83)     3:45.31 (33.28)     4:18.40 (33.09)
        4:51.69 (33.29)     5:24.21 (32.52)                                        
B - Final
  9 Rees, Mackenzie           JR Barron Collier       5:30.19    5:29.35        
                  30.49     1:03.53 (33.04)     1:37.23 (33.70)     2:10.73 (33.50)
        2:43.84 (33.11)     3:17.14 (33.30)     3:50.69 (33.55)     4:24.07 (33.38)
        4:57.11 (33.04)     5:29.35 (32.24)                                        
 10 Sage, Victoria            SO Pembroke Pines C     5:35.67    5:31.35        
                  30.68     1:04.03 (33.35)     1:37.87 (33.84)     2:11.73 (33.86)
        2:45.25 (33.52)     3:18.69 (33.44)     3:51.90 (33.21)     4:25.43 (33.53)
        4:59.05 (33.62)     5:31.35 (32.30)                                        
 11 Wong, Angel                9 Suncoast             5:42.34    5:45.53        
                  30.10     1:03.58 (33.48)     1:37.46 (33.88)     2:11.94 (34.48)
        2:46.78 (34.84)     3:21.83 (35.05)     3:58.55 (36.72)     4:34.19 (35.64)
        5:10.89 (36.70)     5:45.53 (34.64)                                        
 12 Dawson, Reilly             9 Dwyer                5:43.05    5:48.92        
                  31.15     1:05.68 (34.53)     1:41.07 (35.39)     2:16.77 (35.70)
        2:53.06 (36.29)     3:29.34 (36.28)     4:05.53 (36.19)     4:40.92 (35.39)
        5:16.12 (35.20)     5:48.92 (32.80)                                        
 13 Aponte, Mikaela           FR Fort Lauderdale      5:56.07    5:59.75        
                  31.20     1:05.96 (34.76)     1:42.39 (36.43)     2:19.54 (37.15)
        2:56.53 (36.99)     3:33.98 (37.45)     4:11.25 (37.27)     4:48.50 (37.25)
        5:24.54 (36.04)     5:59.75 (35.21)                                        
 14 Wackler, Jessica          10 Okeechobee           6:22.89    6:18.31        
                  34.32     1:10.38 (36.06)     1:48.16 (37.78)   4:23.94 (2:35.78)
                                                                        5:03.00 ( )
        5:41.06 (38.06)     6:18.31 (37.25)                                        
 15 Eagan, Calli              SR Fort Lauderdale      6:28.59    6:28.95        
                  33.04     1:09.29 (36.25)     1:47.66 (38.37)     2:26.74 (39.08)
        3:06.67 (39.93)     3:47.12 (40.45)     4:27.94 (40.82)     5:08.93 (40.99)
        5:49.46 (40.53)     6:28.95 (39.49)                                        
 16 Suarez, Anna                 Jensen Beach         6:33.01    6:33.60        
                  33.67     1:11.06 (37.39)     1:50.03 (38.97)     2:29.75 (39.72)
        3:10.23 (40.48)     3:51.47 (41.24)     4:32.51 (41.04)     5:13.70 (41.19)
        5:54.42 (40.72)     6:33.60 (39.18)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martinez, Stephanie       11 Fort Myers           5:01.16    4:59.42 qAA-C  
                  28.31       58.25 (29.94)     1:28.29 (30.04)     1:58.58 (30.29)
        2:28.96 (30.38)     2:59.45 (30.49)     3:29.95 (30.50)     4:00.43 (30.48)
        4:29.86 (29.43)     4:59.42 (29.56)                                        
  2 Dubrasky, Molly           11 Estero               4:56.16    5:03.89 q      
                  27.81       57.75 (29.94)     1:28.25 (30.50)     1:58.99 (30.74)
        2:29.78 (30.79)     3:00.70 (30.92)     3:31.56 (30.86)     4:02.36 (30.80)
        4:33.51 (31.15)     5:03.89 (30.38)                                        
  3 Lawson, Katelyn           JR Barron Collier       5:10.90    5:07.81 q      
                  27.90       58.24 (30.34)     1:29.45 (31.21)     2:00.54 (31.09)
        2:31.70 (31.16)     3:02.83 (31.13)     3:33.84 (31.01)     4:05.31 (31.47)
        4:36.91 (31.60)     5:07.81 (30.90)                                        
  4 Arnold, Macey             09 Martin County        5:09.49    5:17.67 q      
                  27.76       59.07 (31.31)     1:31.42 (32.35)     2:03.70 (32.28)
        2:36.14 (32.44)     3:08.60 (32.46)     3:41.19 (32.59)     4:13.59 (32.40)
        4:46.18 (32.59)     5:17.67 (31.49)                                        
  5 Hansen, Madeline          11 Gulf Coast           5:22.91    5:17.71 q      
                  29.26     1:00.44 (31.18)     1:32.20 (31.76)     2:04.01 (31.81)
        2:36.19 (32.18)     3:08.37 (32.18)     3:40.78 (32.41)     4:13.15 (32.37)
        4:45.64 (32.49)     5:17.71 (32.07)                                        
  6 Keer, Haley               10 Gulf Coast           5:30.94    5:19.96 q      
                  28.83       59.94 (31.11)     1:31.93 (31.99)     2:04.34 (32.41)
        2:36.91 (32.57)     3:09.72 (32.81)     3:42.48 (32.76)     4:15.37 (32.89)
        4:47.65 (32.28)     5:19.96 (32.31)                                        
  7 Smith, Kellye             JR Naples               5:26.43    5:20.94 q      
                  29.74     1:01.52 (31.78)     1:34.00 (32.48)     2:06.65 (32.65)
        2:39.39 (32.74)     3:12.11 (32.72)     3:44.56 (32.45)     4:17.30 (32.74)
        4:49.59 (32.29)     5:20.94 (31.35)                                        
  8 Langford, Olivia          10 Cape Coral           5:25.17    5:21.82 q      
                  29.94     1:02.38 (32.44)     1:35.46 (33.08)     2:08.76 (33.30)
        2:41.97 (33.21)     3:13.48 (31.51)     3:46.21 (32.73)     4:19.27 (33.06)
        4:51.22 (31.95)     5:21.82 (30.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rees, Mackenzie           JR Barron Collier       5:38.73    5:30.19 q      
                  29.87     1:02.32 (32.45)     1:35.49 (33.17)     2:08.33 (32.84)
        2:41.61 (33.28)     3:15.13 (33.52)     3:48.73 (33.60)     4:22.98 (34.25)
        4:57.10 (34.12)     5:30.19 (33.09)                                        
 10 Sage, Victoria            SO Pembroke Pines C     5:39.70    5:35.67 q      
                  29.82     1:02.33 (32.51)     1:35.54 (33.21)     2:09.22 (33.68)
        2:42.97 (33.75)     3:17.13 (34.16)     3:51.74 (34.61)     4:26.54 (34.80)
        5:01.47 (34.93)     5:35.67 (34.20)                                        
 11 Wong, Angel                9 Suncoast             5:41.82    5:42.34 q      
                  30.35     1:03.86 (33.51)     1:38.50 (34.64)     2:13.41 (34.91)
        2:48.75 (35.34)     3:23.92 (35.17)     3:58.95 (35.03)     4:33.77 (34.82)
        5:08.48 (34.71)     5:42.34 (33.86)                                        
 12 Dawson, Reilly             9 Dwyer                5:54.12    5:43.05 q      
                  30.77     1:04.83 (34.06)     1:39.68 (34.85)     2:14.92 (35.24)
        2:50.58 (35.66)     3:26.19 (35.61)     4:01.39 (35.20)     4:36.66 (35.27)
        5:11.19 (34.53)     5:43.05 (31.86)                                        
 13 Aponte, Mikaela           FR Fort Lauderdale      5:56.05    5:56.07 q      
                  30.93     1:05.51 (34.58)     1:41.71 (36.20)     2:18.18 (36.47)
        2:54.96 (36.78)     3:31.52 (36.56)     4:08.38 (36.86)     4:44.64 (36.26)
        5:20.69 (36.05)     5:56.07 (35.38)                                        
 14 Wackler, Jessica          10 Okeechobee           6:22.81    6:22.89 q      
                  33.92     1:10.47 (36.55)     1:49.50 (39.03)     2:28.97 (39.47)
        3:08.60 (39.63)     3:48.08 (39.48)     4:27.59 (39.51)     5:07.02 (39.43)
        5:46.09 (39.07)     6:22.89 (36.80)                                        
 15 Eagan, Calli              SR Fort Lauderdale      6:28.84    6:28.59 q      
                  33.18     1:09.99 (36.81)     1:48.29 (38.30)     2:27.64 (39.35)
        3:07.63 (39.99)     3:47.90 (40.27)     4:28.31 (40.41)     5:08.93 (40.62)
        5:49.16 (40.23)     6:28.59 (39.43)                                        
 16 Suarez, Anna                 Jensen Beach         6:32.55    6:33.01 q      
                  33.21     1:09.54 (36.33)     1:48.11 (38.57)     2:27.83 (39.72)
        3:08.29 (40.46)     3:49.33 (41.04)     4:31.75 (42.42)     5:12.24 (40.49)
        5:53.34 (41.10)     6:33.01 (39.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wharton, Madison          11 Suncoast             6:38.99    6:34.87        
                  33.73     1:11.76 (38.03)     1:51.51 (39.75)     2:31.90 (40.39)
        3:13.17 (41.27)     3:53.34 (40.17)     4:35.08 (41.74)     5:17.63 (42.55)
        5:57.81 (40.18)     6:34.87 (37.06)                                        
 18 Hamilton, Natalie         SO Hollywood Hills      6:33.34    6:37.61        
                  33.56     1:10.03 (36.47)     1:49.78 (39.75)     2:31.00 (41.22)
        3:12.19 (41.19)     3:53.64 (41.45)     4:34.92 (41.28)     5:16.50 (41.58)
        5:57.15 (40.65)     6:37.61 (40.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zeitlin, Keely            SR Hollywood Hills      6:43.35    6:41.18        
                  34.90     1:13.92 (39.02)     1:54.56 (40.64)     2:35.74 (41.18)
        3:17.34 (41.60)     3:58.64 (41.30)     4:39.90 (41.26)     5:21.29 (41.39)
        6:02.41 (41.12)     6:41.18 (38.77)                                        
 20 Hall, Sarah               JR Fort Lauderdale      7:05.37    6:49.26        
                  37.10     1:16.99 (39.89)     1:57.32 (40.33)     2:39.15 (41.83)
        3:21.42 (42.27)     4:04.17 (42.75)     4:46.73 (42.56)     5:28.35 (41.62)
        6:10.04 (41.69)     6:49.26 (39.22)                                        
 21 Black, Jessica            09 Martin County        6:44.42    7:02.34        
                  36.84     1:17.97 (41.13)     2:00.81 (42.84)     2:43.55 (42.74)
        3:26.76 (43.21)     4:09.97 (43.21)     4:53.32 (43.35)     5:36.71 (43.39)
        6:20.21 (43.50)     7:02.34 (42.13)                                        
 22 Silva, Carolina           SO Pembroke Pines C     7:31.68    7:28.16        
                  39.14     1:23.83 (44.69)     2:09.70 (45.87)     2:56.15 (46.45)
        3:43.20 (47.05)     4:29.43 (46.23)     5:14.49 (45.06)     6:01.47 (46.98)
        6:45.38 (43.91)     7:28.16 (42.78)                                        
 -- Hardin, Michelle          12 Suncoast             6:28.55         NS        
 -- Narvaez, Janet            SO Pembroke Pines C     6:52.17         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:36.08  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Omana, Carlos             JR Belen Jesuit         4:45.46    4:32.81 AA-A   
                  25.16       52.40 (27.24)     1:20.32 (27.92)     1:48.20 (27.88)
        2:16.11 (27.91)     2:43.92 (27.81)     3:11.77 (27.85)     3:39.17 (27.40)
        4:06.86 (27.69)     4:32.81 (25.95)                                        
  2 Stephenson, Harry            Lely                 4:48.90    4:41.17        
                  26.13       54.18 (28.05)     1:22.59 (28.41)     1:51.06 (28.47)
        2:19.54 (28.48)     2:48.13 (28.59)     3:16.98 (28.85)     3:45.66 (28.68)
        4:13.77 (28.11)     4:41.17 (27.40)                                        
  3 Bowser, Greg              SR North Fort Myers     4:50.07    4:44.20        
                  25.90       54.32 (28.42)     1:23.16 (28.84)     1:52.08 (28.92)
        2:21.05 (28.97)     2:50.10 (29.05)     3:18.99 (28.89)     3:48.11 (29.12)
        4:16.59 (28.48)     4:44.20 (27.61)                                        
  4 Marshall, Kyle            JR North Fort Myers     4:55.03    4:50.19        
                  25.86       54.42 (28.56)     1:23.61 (29.19)     1:52.82 (29.21)
        2:22.23 (29.41)     2:51.64 (29.41)     3:21.45 (29.81)     3:51.43 (29.98)
        4:21.25 (29.82)     4:50.19 (28.94)                                        
  5 Thoman, Brandon           FR Barron Collier       4:49.40    4:52.02        
                  25.45       53.53 (28.08)     1:22.79 (29.26)     1:52.33 (29.54)
        2:22.45 (30.12)     2:52.37 (29.92)     3:22.52 (30.15)     3:52.88 (30.36)
        4:22.94 (30.06)     4:52.02 (29.08)                                        
  6 Rutkin, Lance             FR Fort Lauderdale      4:50.93    4:54.56        
                  26.03       54.69 (28.66)     1:24.29 (29.60)     1:54.09 (29.80)
        2:24.34 (30.25)     2:54.70 (30.36)     3:24.73 (30.03)     3:55.25 (30.52)
        4:25.40 (30.15)     4:54.56 (29.16)                                        
  7 Kurland, Cyril             9 Fort Myers           5:03.39    5:05.09        
                  28.09       58.73 (30.64)     1:29.49 (30.76)     2:00.25 (30.76)
        2:31.40 (31.15)     3:02.88 (31.48)     3:33.89 (31.01)     4:05.07 (31.18)
        4:35.68 (30.61)     5:05.09 (29.41)                                        
  8 Hall, Ryan                FR Hollywood Hills      5:03.89    5:06.31        
                  26.15       55.23 (29.08)     1:25.19 (29.96)     1:56.38 (31.19)
        2:27.79 (31.41)     2:59.17 (31.38)     3:30.78 (31.61)     4:03.05 (32.27)
        4:35.43 (32.38)     5:06.31 (30.88)                                        
B - Final
  9 Rice, Andrew              JR Barron Collier       5:05.30    4:58.45        
                  26.99       56.62 (29.63)     1:26.62 (30.00)     1:56.57 (29.95)
        2:26.81 (30.24)     2:57.30 (30.49)     3:28.09 (30.79)     3:58.68 (30.59)
        4:28.88 (30.20)     4:58.45 (29.57)                                        
 10 Ward, Nathan              10 Dreyfoos             5:07.65    5:04.00        
                  27.16       57.23 (30.07)     1:28.07 (30.84)     1:58.88 (30.81)
        2:29.48 (30.60)     3:00.58 (31.10)     3:31.67 (31.09)     4:02.80 (31.13)
        4:34.00 (31.20)     5:04.00 (30.00)                                        
 11 Alvarado, Jacob            9 Fort Myers           5:16.08    5:17.13        
                  28.57     1:00.00 (31.43)     1:31.52 (31.52)     2:03.21 (31.69)
        2:35.22 (32.01)     3:07.29 (32.07)     3:39.60 (32.31)     4:12.22 (32.62)
        4:44.99 (32.77)     5:17.13 (32.14)                                        
 12 Horgan, Stephen           11 Suncoast             5:26.16    5:22.74        
                  29.05     1:01.01 (31.96)     1:33.77 (32.76)     2:06.06 (32.29)
        2:38.78 (32.72)     3:11.68 (32.90)     3:44.66 (32.98)     4:17.49 (32.83)
        4:50.18 (32.69)     5:22.74 (32.56)                                        
 13 Lodi, Daniel              SR Pembroke Pines C     5:24.33    5:23.61        
                  28.03       59.31 (31.28)     1:31.35 (32.04)     2:03.89 (32.54)
        2:36.90 (33.01)     3:10.10 (33.20)     3:43.64 (33.54)     4:17.27 (33.63)
        4:50.61 (33.34)     5:23.61 (33.00)                                        
 14 Paxton, William           11 Suncoast             5:27.78    5:25.01        
                  28.51     1:00.11 (31.60)     1:32.75 (32.64)     2:06.30 (33.55)
        2:39.55 (33.25)     3:12.87 (33.32)     3:46.16 (33.29)     4:19.61 (33.45)
        4:53.17 (33.56)     5:25.01 (31.84)                                        
 15 Rawls, Taylor              9 Suncoast             5:29.00    5:28.06        
                  27.75     1:00.25 (32.50)     1:34.60 (34.35)     2:07.97 (33.37)
        2:41.33 (33.36)     3:14.71 (33.38)     3:49.49 (34.78)     4:23.86 (34.37)
        4:57.71 (33.85)     5:28.06 (30.35)                                        
 16 Carr, Alex                10 Belen Jesuit         5:14.11    5:30.40        
                  27.96       59.42 (31.46)     1:33.08 (33.66)     2:07.13 (34.05)
        2:41.44 (34.31)     3:16.07 (34.63)     3:50.01 (33.94)     4:23.62 (33.61)
        4:57.63 (34.01)     5:30.40 (32.77)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:36.08  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Omana, Carlos             JR Belen Jesuit         4:43.91    4:45.46 q      
                  26.25       54.48 (28.23)     1:23.24 (28.76)     1:52.25 (29.01)
        2:21.44 (29.19)     2:49.91 (28.47)     3:18.90 (28.99)     3:47.75 (28.85)
        4:16.88 (29.13)     4:45.46 (28.58)                                        
  2 Stephenson, Harry            Lely                 4:41.71    4:48.90 q      
                  27.00       55.94 (28.94)     1:24.93 (28.99)     1:54.12 (29.19)
        2:23.14 (29.02)     2:52.39 (29.25)     3:21.71 (29.32)     3:51.39 (29.68)
        4:20.58 (29.19)     4:48.90 (28.32)                                        
  3 Thoman, Brandon           FR Barron Collier       4:55.68    4:49.40 q      
                  26.46       54.72 (28.26)     1:23.62 (28.90)     1:53.53 (29.91)
        2:22.38 (28.85)     2:51.37 (28.99)     3:21.34 (29.97)     3:51.13 (29.79)
        4:20.81 (29.68)     4:49.40 (28.59)                                        
  4 Bowser, Greg              SR North Fort Myers     4:49.59    4:50.07 q      
                  26.58       55.87 (29.29)     1:25.59 (29.72)     1:55.37 (29.78)
        2:25.18 (29.81)     2:54.57 (29.39)     3:24.35 (29.78)     3:53.76 (29.41)
        4:22.66 (28.90)     4:50.07 (27.41)                                        
  5 Rutkin, Lance             FR Fort Lauderdale      4:58.82    4:50.93 q      
                  26.93       56.15 (29.22)     1:25.91 (29.76)     1:55.67 (29.76)
        2:25.58 (29.91)     2:55.37 (29.79)     3:24.48 (29.11)     3:54.03 (29.55)
        4:23.36 (29.33)     4:50.93 (27.57)                                        
  6 Marshall, Kyle            JR North Fort Myers     4:51.21    4:55.03 q      
                  26.19       54.68 (28.49)     1:23.95 (29.27)     1:53.78 (29.83)
        2:23.58 (29.80)     2:53.42 (29.84)     3:23.81 (30.39)     3:54.69 (30.88)
        4:25.07 (30.38)     4:55.03 (29.96)                                        
  7 Kurland, Cyril             9 Fort Myers           5:10.42    5:03.39 q      
                  27.69       57.87 (30.18)     1:28.36 (30.49)     1:59.55 (31.19)
        2:30.28 (30.73)     3:01.19 (30.91)     3:31.55 (30.36)     4:02.63 (31.08)
        4:33.54 (30.91)     5:03.39 (29.85)                                        
  8 Hall, Ryan                FR Hollywood Hills      5:16.94    5:03.89 q      
                  26.51       56.00 (29.49)     1:25.97 (29.97)     1:56.60 (30.63)
        2:27.51 (30.91)     2:58.43 (30.92)     3:29.45 (31.02)     4:00.97 (31.52)
        4:32.88 (31.91)     5:03.89 (31.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rice, Andrew              JR Barron Collier       5:11.22    5:05.30 q      
                  28.04       58.92 (30.88)     1:29.41 (30.49)     2:00.09 (30.68)
        2:31.08 (30.99)     3:01.71 (30.63)     3:32.54 (30.83)     4:03.45 (30.91)
        4:34.63 (31.18)     5:05.30 (30.67)                                        
 10 Ward, Nathan              10 Dreyfoos             5:07.15    5:07.65 q      
                  27.03       56.55 (29.52)     1:27.17 (30.62)     1:58.03 (30.86)
        2:29.64 (31.61)     3:00.74 (31.10)     3:32.55 (31.81)     4:04.63 (32.08)
        4:36.71 (32.08)     5:07.65 (30.94)                                        
 11 Carr, Alex                10 Belen Jesuit         5:20.54    5:14.11 q      
                  27.29       58.15 (30.86)     1:29.59 (31.44)     2:00.87 (31.28)
        2:33.03 (32.16)     3:05.33 (32.30)     3:38.04 (32.71)     4:09.49 (31.45)
        4:42.48 (32.99)     5:14.11 (31.63)                                        
 12 Alvarado, Jacob            9 Fort Myers           5:19.92    5:16.08 q      
                  28.80     1:00.20 (31.40)     1:32.37 (32.17)     2:04.45 (32.08)
        2:36.83 (32.38)     3:08.37 (31.54)     3:40.33 (31.96)     4:12.42 (32.09)
        4:44.69 (32.27)     5:16.08 (31.39)                                        
 13 Lodi, Daniel              SR Pembroke Pines C     5:19.44    5:24.33 q      
                  27.75       58.13 (30.38)     1:30.12 (31.99)     2:03.02 (32.90)
        2:35.76 (32.74)     3:09.07 (33.31)     3:42.75 (33.68)     4:16.50 (33.75)
        4:51.02 (34.52)     5:24.33 (33.31)                                        
 14 Horgan, Stephen           11 Suncoast             5:25.96    5:26.16 q      
                  29.29     1:01.43 (32.14)     1:34.08 (32.65)     2:07.14 (33.06)
        2:39.98 (32.84)     3:13.19 (33.21)     3:46.26 (33.07)     4:19.61 (33.35)
        4:53.15 (33.54)     5:26.16 (33.01)                                        
 15 Paxton, William           11 Suncoast             5:36.62    5:27.78 q      
                  28.88     1:01.68 (32.80)     1:35.03 (33.35)     2:08.42 (33.39)
        2:41.31 (32.89)     3:14.42 (33.11)     3:48.13 (33.71)     4:21.78 (33.65)
        4:55.49 (33.71)     5:27.78 (32.29)                                        
 16 Rawls, Taylor              9 Suncoast             5:32.36    5:29.00 q      
                  29.04     1:01.99 (32.95)     1:35.46 (33.47)     2:09.43 (33.97)
        2:43.84 (34.41)     3:17.29 (33.45)     3:50.93 (33.64)     4:24.40 (33.47)
        4:58.20 (33.80)     5:29.00 (30.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wermuth, Sebastian        08 Belen Jesuit         5:31.01    5:33.23        
                  28.35     1:00.25 (31.90)     1:33.98 (33.73)     2:08.10 (34.12)
        2:42.67 (34.57)     3:17.75 (35.08)     3:52.80 (35.05)     4:27.32 (34.52)
        5:01.25 (33.93)     5:33.23 (31.98)                                        
 18 Norwillo, Robbie          11 South Fork           5:42.13    5:37.56        
                  29.11     1:01.20 (32.09)     1:34.81 (33.61)     2:09.08 (34.27)
        2:43.66 (34.58)     3:19.25 (35.59)     3:54.48 (35.23)     4:29.79 (35.31)
        5:05.40 (35.61)     5:37.56 (32.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Avallone, Tommy           09 Belen Jesuit         5:45.76    5:39.36        
                  29.21     1:01.54 (32.33)     1:35.37 (33.83)     2:10.14 (34.77)
        2:44.93 (34.79)     3:20.29 (35.36)     3:55.63 (35.34)     4:30.43 (34.80)
        5:05.64 (35.21)     5:39.36 (33.72)                                        
 20 Holden, Clifton           09 Martin County        5:39.32    5:41.52        
                  28.78     1:01.09 (32.31)     1:34.62 (33.53)     2:09.01 (34.39)
        2:43.77 (34.76)     3:19.03 (35.26)     3:54.64 (35.61)     4:30.63 (35.99)
        5:06.99 (36.36)     5:41.52 (34.53)                                        
 21 Vogel, Adam               JR Olympic Heights      5:44.78    5:45.80        
                  29.61     1:02.75 (33.14)     1:37.96 (35.21)     2:11.95 (33.99)
        2:48.37 (36.42)     3:24.90 (36.53)     4:01.22 (36.32)     4:37.70 (36.48)
        5:12.92 (35.22)     5:45.80 (32.88)                                        
 22 Murphy, Kenny             12 Okeechobee           5:48.47    5:47.48        
                  30.89     1:05.24 (34.35)     1:40.49 (35.25)     2:16.86 (36.37)
        2:52.39 (35.53)     3:27.64 (35.25)     4:03.69 (36.05)     4:39.67 (35.98)
        5:14.97 (35.30)     5:47.48 (32.51)                                        
 23 Lan, Sean                 10 Martin County        5:50.32    5:51.93        
                  29.43     1:03.06 (33.63)     1:38.17 (35.11)     2:14.25 (36.08)
        2:49.97 (35.72)     3:26.46 (36.49)     4:03.35 (36.89)     4:39.83 (36.48)
        5:16.30 (36.47)     5:51.93 (35.63)                                        
 -- Latorre, Alex             11 Estero               5:18.71         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Suncoast (Riviera Beach)                          1:42.53    1:41.03        
     1) Vandersluis, Hannah 9           2) Lee, Christine 11              
     3) Lee, Carolyn 9                  4) Ladd, Alexandra 12             
                  25.75       51.83 (26.08)     1:16.98 (25.15)     1:41.03 (24.05)
  2 Cape Coral                                        1:43.34    1:42.47        
     1) Langford, Olivia 10             2) Smith, Lauren 12               
     3) Todd, Christina 12              4) Cotugno, Meghan 12             
                  26.29       52.53 (26.24)     1:17.94 (25.41)     1:42.47 (24.53)
  3 Martin County (Stuart)                            1:43.35    1:44.73        
     1) Murray, Aubrey 09               2) Arnold, Macey 09               
     3) Diterlizzi, Danielle 11         4) Baldwin, Bethany 10            
                  26.08       51.04 (24.96)     1:16.65 (25.61)     1:44.73 (28.08)
  4 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:46.70    1:45.89        
     1) Murphy, Allison 12              2) Sharp, Julia 11                
     3) Flit, Marisa 11                 4) Hocking, Jenna 9               
                  25.39       36.00 (10.61)     1:21.01 (45.01)     1:45.89 (24.88)
  5 Gulf Coast (Naples)                               1:46.48    1:46.40        
     1) McKeon, Katie 10                2) Hansen, Madeline 11            
     3) Elliott, Rachel 11              4) Keer, Haley 10                 
                  27.47       38.43 (10.96)     1:19.21 (40.78)     1:46.40 (27.19)
  6 Barron Collier (Naples)                           1:48.01    1:46.50        
     1) Paisan, Gabriella SR            2) Rees, Mackenzie JR             
     3) Lawson, Katelyn JR              4) Sunyak, Arianna JR             
                  27.33       55.17 (27.84)     1:20.96 (25.79)     1:46.50 (25.54)
  7 Naples                                            1:48.50    1:50.33        
     1) Kramer, Katie SO                2) Smith, Kellye JR               
     3) Su, Shin SO                     4) Nelson, Sarah                  
                  26.71       37.80 (11.09)     1:23.50 (45.70)     1:50.33 (26.83)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            1:51.65    1:50.81        
     1) Carmine, Malaine SR             2) Whaley, Domonique SO           
     3) White, Sarah SO                 4) Angat, Lauren JR               
                  27.47       55.60 (28.13)     1:24.20 (28.60)     1:50.81 (26.61)
B - Final
  9 Fort Myers                                        1:52.69    1:53.95        
     1) Ortega, Gabby 12                2) Barter, Lindsey 10             
     3) Samuelson, Lauren 10            4) Anderson, Becca 11             
                  27.86       57.65 (29.79)     1:26.14 (28.49)     1:53.95 (27.81)
 10 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:55.43    1:54.12        
     1) Rahrig, Adriana 9               2) Helms, Amanda 12               
     3) Delgado, Madison 10             4) Kennedy, Lizzy 12              
                  28.45       58.72 (30.27)     1:27.02 (28.30)     1:54.12 (27.10)
 11 Jensen Beach                                      1:56.61    1:56.27        
     1) Robert, Leven                   2) Molone, Mary Jane              
     3) Kaiser, Emily                   4) White, Yasmine                 
                  27.97       58.53 (30.56)     1:27.90 (29.37)     1:56.27 (28.37)
 12 Olympic Heights High School                       2:00.30    1:56.46        
     1) McAllister, Courtney JR         2) Horn, Rachel SR                
     3) Dunlop, Carlin SR               4) Reif, Amber JR                 
                  28.37       58.22 (29.85)     1:31.81 (33.59)     1:56.46 (24.65)
 13 Fort Lauderdale                                   1:52.08    2:03.59        
     1) Smith, Skye SR                  2) Stickl, Gabrilla SR            
     3) Cahill, Megan SR                4) Eagan, Calli SR                
                  31.27     1:03.39 (32.12)     1:34.03 (30.64)     2:03.59 (29.56)
 -- Pembroke Pines Charter                            1:58.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Hamilton, Claire SR             2) Wlosek, Bridget JR             
     3) Audette, Kimberly FR            4) Maseda, Kristina SR            
 -- Okeechobee                                        2:00.48         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Annis, Sarah 12                 2) Ming, Alex 11                  
     3) Barnhart, Jaiden 11             4) Asmussen, Savannah 11          
 -- South Fort Myers                                  1:53.69         DQ        
      Entered water without permission
     1) Javorowsky, Chelsea JR          2) Moll, Adrienne SR              
     3) Cooper, Emily SR                4) Fisher, Vail JR                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Suncoast (Riviera Beach)                          1:41.93    1:42.53 q      
     1) Lee, Carolyn 9                  2) Lee, Christine 11              
     3) deGroot, Samantha 9             4) Ladd, Alexandra 12             
                  25.60       51.43 (25.83)     1:17.64 (26.21)     1:42.53 (24.89)
  2 Cape Coral                                        1:50.64    1:43.34 q      
     1) Langford, Olivia 10             2) Smith, Lauren 12               
     3) Todd, Christina 12              4) Cotugno, Meghan 12             
                  26.49       52.94 (26.45)     1:18.66 (25.72)     1:43.34 (24.68)
  3 Martin County (Stuart)                            1:42.86    1:43.35 q      
     1) Murray, Aubrey 09               2) Randolph, Allison 12           
     3) Diterlizzi, Danielle 11         4) Arnold, Macey 09               
                  26.09       52.83 (26.74)     1:18.33 (25.50)     1:43.35 (25.02)
  4 Gulf Coast (Naples)                               1:47.96    1:46.48 q      
     1) Zabala, Macarena 11             2) Hansen, Madeline 11            
     3) Keer, Haley 10                  4) Elliott, Rachel 11             
                  27.38       54.73 (27.35)     1:21.77 (27.04)     1:46.48 (24.71)
  5 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:51.80    1:46.70 q      
     1) Murphy, Allison 12              2) Sharp, Julia 11                
     3) Dawson, Reilly 9                4) Hocking, Jenna 9               
                  25.75       53.22 (27.47)     1:21.21 (27.99)     1:46.70 (25.49)
  6 Barron Collier (Naples)                           1:48.66    1:48.01 q      
     1) Paisan, Gabriella SR            2) Rees, Mackenzie JR             
     3) Lawson, Katelyn JR              4) Sunyak, Arianna JR             
                  27.69       55.34 (27.65)     1:21.88 (26.54)     1:48.01 (26.13)
  7 Naples                                            1:48.66    1:48.50 q      
     1) Kramer, Katie SO                2) Nelson, Sarah                  
     3) Smith, Kellye JR                4) Richmond, Donnamarie           
                  26.56       53.14 (26.58)     1:21.04 (27.90)     1:48.50 (27.46)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            1:52.33    1:51.65 q      
     1) Carmine, Malaine SR             2) Whaley, Domonique SO           
     3) White, Sarah SO                 4) Angat, Lauren JR               
                  28.01       56.50 (28.49)     1:25.05 (28.55)     1:51.65 (26.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fort Lauderdale                                   1:53.29    1:52.08 q      
     1) Smith, Skye SR                  2) Stickl, Gabrilla SR            
     3) Cahill, Megan SR                4) Eagan, Calli SR                
                  30.61     1:02.71 (32.10)     1:32.97 (30.26)     1:52.08 (19.11)
 10 Fort Myers                                        1:54.89    1:52.69 q      
     1) Ortega, Gabby 12                2) Samuelson, Lauren 10           
     3) Barter, Lindsey 10              4) Anderson, Becca 11             
                  27.72       56.04 (28.32)     1:24.95 (28.91)     1:52.69 (27.74)
 11 South Fort Myers                                  1:56.20    1:53.69 q      
     1) Javorowsky, Chelsea JR          2) Moll, Adrienne SR              
     3) Cooper, Emily SR                4) Fisher, Vail JR                
                  28.44       56.86 (28.42)      1:06.14 (9.28)     1:53.69 (47.55)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:57.75    1:55.43 q      
     1) Rahrig, Adriana 9               2) Helms, Amanda 12               
     3) Delgado, Madison 10             4) Kennedy, Lizzy 12              
                  28.24       59.42 (31.18)     1:28.07 (28.65)     1:55.43 (27.36)
 13 Jensen Beach                                      1:56.76    1:56.61 q      
     1) Robert, Leven                   2) Molone, Mary Jane              
     3) Kaiser, Emily                   4) White, Yasmine                 
                  27.78       58.88 (31.10)     1:28.21 (29.33)     1:56.61 (28.40)
 14 Pembroke Pines Charter                            2:02.53    1:58.00 q      
     1) Hamilton, Claire SR             2) Wlosek, Bridget JR             
     3) Hew, Natalie JR                 4) Maseda, Kristina SR            
                  31.20       58.76 (27.56)     1:28.27 (29.51)     1:58.00 (29.73)
 15 Olympic Heights High School                       1:56.91    2:00.30 q      
     1) McAllister, Courtney JR         2) Horn, Rachel SR                
     3) Dunlop, Carlin SR               4) Reif, Amber JR                 
                  29.01       58.68 (29.67)     1:58.41 (59.73)      2:00.30 (1.89)
 16 Okeechobee                                        1:57.52    2:00.48 q      
     1) Annis, Sarah 12                 2) Ming, Alex 11                  
     3) Barnhart, Jaiden 11             4) Whitlock, Savanna 10           
                  29.66       59.26 (29.60)     1:31.26 (32.00)     2:00.48 (29.22)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.06  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:29.54    1:29.15        
     1) Vazquez, Andy JR                2) Pigot, Diguan 10               
     3) Long, Matthew 10                4) Grenet, Paul 11                
                  22.06       43.93 (21.87)     1:06.23 (22.30)     1:29.15 (22.92)
  2 Martin County (Stuart)                            1:33.54    1:32.22        
     1) Reardon, Nick 10                2) Shatters, Logan 11             
     3) Martinock, Mack 10              4) Reardon, Jeff 12               
                  24.02       47.62 (23.60)     1:10.22 (22.60)     1:32.22 (22.00)
  3 Palmetto Ridge (Naples)                           1:33.48    1:32.91        
     1) Graham, Richard SR              2) Rodriguez, Adrian JR           
     3) Pineda, Michael FR              4) Neils, Shane SR                
                  23.77       47.78 (24.01)     1:10.87 (23.09)     1:32.91 (22.04)
  4 Fort Lauderdale                                   1:34.33    1:34.43        
     1) Creagan, Cody JR                2) Segal, Jordan SR               
     3) Heatherman, Conor FR            4) Rutkin, Lance FR               
                  23.59       46.93 (23.34)     1:11.14 (24.21)     1:34.43 (23.29)
  5 Fort Myers                                        1:33.90    1:34.80        
     1) Anderson, Josh 12               2) Bursztyn, Matt 11              
     3) Messuri, Michael 9              4) Therrien, John 11              
                  24.00       47.73 (23.73)     1:11.65 (23.92)     1:34.80 (23.15)
  6 Cape Coral                                        1:34.25    1:35.30        
     1) Thresher, Tyler 11              2) Murza, Graham 11               
     3) Keating, Nick 11                4) Alvarez, Antonio 12            
                  24.07       48.33 (24.26)     1:11.78 (23.45)     1:35.30 (23.52)
  7 Naples                                            1:36.63    1:36.19        
     1) Frank, George SO                2) Nelson, Andrew SR              
     3) Bishop, Tyler                   4) Stamps, Jimmy                  
                  22.19       46.75 (24.56)     1:11.38 (24.63)     1:36.19 (24.81)
 -- North Fort Myers                                  1:34.83         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Marshall, Kyle JR               2) Lugones, Jesus SR              
     3) Bell, Juan JR                   4) Bowser, Greg SR                
B - Final
  9 Barron Collier (Naples)                           1:36.76    1:36.75        
     1) Rice, Andrew JR                 2) Waters, Max JR                 
     3) Hiller, George FR               4) Brennan, Aidan FR              
                  23.90       48.60 (24.70)     1:13.56 (24.96)     1:36.75 (23.19)
 10 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:39.57    1:39.16        
     1) Knight, Connor 11               2) Cortes, Noah 9                 
     3) Przedpelski, Tomasz 11          4) Calhoun, Patrick 12            
                  22.87       49.04 (26.17)     1:14.78 (25.74)     1:39.16 (24.38)
 11 Cypress Lake (Fort Myers)                         1:39.49    1:40.09        
     1) Matochkin, Ilya JR              2) Mitnik, Ryan JR                
     3) Davis, Cameron JR               4) Henninger, Kyle JR             
                  24.31       50.45 (26.14)     1:15.00 (24.55)     1:40.09 (25.09)
 12 Jensen Beach                                      1:36.78    1:41.60        
     1) Webber, Jared                   2) Hallick, Robert                
     3) Willis, Jake                    4) Johansson, Christian           
                  26.71       54.33 (27.62)     1:18.60 (24.27)     1:41.60 (23.00)
 13 Pembroke Pines Charter                            1:42.08    1:42.48        
     1) Shaffer, Eric JR                2) Lodi, Daniel SR                
     3) Quevedo, Daniel JR              4) Larco, Carlos SO               
                  25.09       50.95 (25.86)     1:17.16 (26.21)     1:42.48 (25.32)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.06  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:31.27    1:29.54 q      
     1) Vazquez, Andy JR                2) Pigot, Diguan 10               
     3) Long, Matthew 10                4) Grenet, Paul 11                
                  22.13       44.14 (22.01)     1:06.17 (22.03)     1:29.54 (23.37)
  2 Palmetto Ridge (Naples)                           1:34.87    1:33.48 q      
     1) Graham, Richard SR              2) Rodriguez, Adrian JR           
     3) Pineda, Michael FR              4) Neils, Shane SR                
                  23.81       47.30 (23.49)     1:10.96 (23.66)     1:33.48 (22.52)
  3 Martin County (Stuart)                            1:35.52    1:33.54 q      
     1) Reardon, Nick 10                2) Shatters, Logan 11             
     3) Kremser, Derek 12               4) Martinock, Mack 10             
                  23.64       47.14 (23.50)     1:10.90 (23.76)     1:33.54 (22.64)
  4 Fort Myers                                        1:37.31    1:33.90 q      
     1) Anderson, Josh 12               2) Bursztyn, Matt 11              
     3) Messuri, Michael 9              4) Therrien, John 11              
                  23.39       47.39 (24.00)     1:10.99 (23.60)     1:33.90 (22.91)
  5 Cape Coral                                        1:35.75    1:34.25 q      
     1) Thresher, Tyler 11              2) Murza, Graham 11               
     3) Keating, Nick 11                4) Alvarez, Antonio 12            
                  23.52       47.42 (23.90)     1:11.19 (23.77)     1:34.25 (23.06)
  6 Fort Lauderdale                                   1:36.73    1:34.33 q      
     1) Creagan, Cody JR                2) Segal, Jordan SR               
     3) Heatherman, Conor FR            4) Rutkin, Lance FR               
                  23.87       47.69 (23.82)     1:11.57 (23.88)     1:34.33 (22.76)
  7 North Fort Myers                                  1:37.26    1:34.83 q      
     1) Marshall, Kyle JR               2) Lugones, Jesus SR              
     3) Bell, Juan JR                   4) Bowser, Greg SR                
                  23.66       46.80 (23.14)     1:11.55 (24.75)     1:34.83 (23.28)
  8 Naples                                            1:40.39    1:36.63 q      
     1) Frank, George SO                2) Nelson, Andrew SR              
     3) Bishop, Tyler                   4) Stamps, Jimmy                  
                  22.33        32.27 (9.94)       46.77 (14.50)     1:36.63 (49.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barron Collier (Naples)                           1:39.60    1:36.76 q      
     1) Rice, Andrew JR                 2) Waters, Max JR                 
     3) Hiller, George FR               4) Brennan, Aidan FR              
                  24.27       49.17 (24.90)     1:13.60 (24.43)     1:36.76 (23.16)
 10 Jensen Beach                                      1:36.44    1:36.78 q      
     1) Webber, Jared                   2) Willis, Jake                   
     3) Johansson, Christian            4) Willis, Trent                  
                  26.86       50.99 (24.13)     1:13.83 (22.84)     1:36.78 (22.95)
 11 Cypress Lake (Fort Myers)                         1:42.52    1:39.49 q      
     1) Matochkin, Ilya JR              2) Mitnik, Ryan JR                
     3) Davis, Cameron JR               4) Henninger, Kyle JR             
                  24.24       49.86 (25.62)     1:14.79 (24.93)     1:39.49 (24.70)
 12 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:38.98    1:39.57 q      
     1) Calhoun, Patrick 12             2) Cortes, Noah 9                 
     3) Przedpelski, Tomasz 11          4) Knight, Connor 11              
                  25.05       51.32 (26.27)     1:17.27 (25.95)     1:39.57 (22.30)
 13 Pembroke Pines Charter                            1:42.64    1:42.08 q      
     1) Shaffer, Eric JR                2) Lodi, Daniel SR                
     3) Patino, Juan Pablo FR           4) Larco, Carlos SO               
                  25.18       50.72 (25.54)     1:16.60 (25.88)     1:42.08 (25.48)
 -- Hollywood Hills                                   1:39.19         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Aiudi, Dominick SO              2) Madrid, Travis SR              
     3) Kelly, Justin SR                4) Hall, Ryan FR                  
 -- Baker (Cape Coral)                                1:41.60         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Williams, Ryan SR               2) O'Connor, Sean FR              
     3) Bradley, Logan JR               4) Conrad, Chris SR               
 -- Suncoast (Riviera Beach)                          1:40.75         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Vandersluis, Nicholas 11        2) Fonseca, Nicholas 10           
     3) Iricanin, Stefan 11             4) Topping, Benjamin 12           
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.50  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murray, Aubrey            09 Martin County        1:02.48    1:00.80        
                  29.96     1:00.80 (30.84)                                        
  2 Petik, Kaylee             SO Fort Lauderdale      1:01.28    1:01.48        
                  29.91     1:01.48 (31.57)                                        
  3 Diterlizzi, Danielle      11 Martin County        1:02.79    1:02.68        
                  30.77     1:02.68 (31.91)                                        
  4 Kingsley, Jenna           10 Martin County        1:03.25    1:02.81        
                  30.79     1:02.81 (32.02)                                        
  5 Lunak, Amy                JR Pembroke Pines C     1:03.79    1:03.07        
                  30.61     1:03.07 (32.46)                                        
  6 Tyler, Abbi               10 Fort Myers           1:04.34    1:03.42        
                  30.96     1:03.42 (32.46)                                        
  7 Tilton, Jennifer          11 Suncoast             1:03.26    1:03.75        
                  30.96     1:03.75 (32.79)                                        
  8 Gross, Cassandra          SR Barron Collier       1:04.66    1:05.75        
                  31.59     1:05.75 (34.16)                                        
B - Final
  9 McKeon, Katie             10 Gulf Coast           1:05.76    1:06.74        
                  32.14     1:06.74 (34.60)                                        
 10 Goldstein, Mollie         10 Martin County        1:08.85    1:07.97        
                  32.75     1:07.97 (35.22)                                        
 11 Nelson, Sarah                Naples               1:06.64    1:08.18        
                  33.41     1:08.18 (34.77)                                        
 12 Asmussen, Savannah        11 Okeechobee           1:08.57    1:08.44        
                  32.28     1:08.44 (36.16)                                        
 13 White, Sarah              SO Riverdale            1:06.98    1:08.93        
                  33.00     1:08.93 (35.93)                                        
 14 Murza, Tara               12 Cape Coral           1:06.94    1:09.03        
                  32.17     1:09.03 (36.86)                                        
 15 Abovich, Jennifer         11 Suncoast             1:08.56    1:09.53        
                  33.96     1:09.53 (35.57)                                        
 16 Paisan, Gabriella         SR Barron Collier       1:09.76    1:10.18        
                  34.41     1:10.18 (35.77)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.50  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petik, Kaylee             SO Fort Lauderdale      1:03.59    1:01.28 q      
                  29.81     1:01.28 (31.47)                                        
  2 Murray, Aubrey            09 Martin County        1:03.62    1:02.48 q      
                  30.68     1:02.48 (31.80)                                        
  3 Diterlizzi, Danielle      11 Martin County        1:02.65    1:02.79 q      
                  30.61     1:02.79 (32.18)                                        
  4 Kingsley, Jenna           10 Martin County        1:03.83    1:03.25 q      
                  30.86     1:03.25 (32.39)                                        
  5 Tilton, Jennifer          11 Suncoast             1:04.87    1:03.26 q      
                  30.90     1:03.26 (32.36)                                        
  6 Lunak, Amy                JR Pembroke Pines C     1:04.58    1:03.79 q      
                  30.79     1:03.79 (33.00)                                        
  7 Tyler, Abbi               10 Fort Myers           1:03.64    1:04.34 q      
                  31.61     1:04.34 (32.73)                                        
  8 Gross, Cassandra          SR Barron Collier       1:09.23    1:04.66 q      
                  31.21     1:04.66 (33.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKeon, Katie             10 Gulf Coast           1:05.51    1:05.76 q      
                  31.88     1:05.76 (33.88)                                        
 10 Nelson, Sarah                Naples               1:08.15    1:06.64 q      
                  32.13     1:06.64 (34.51)                                        
 11 Murza, Tara               12 Cape Coral           1:08.05    1:06.94 q      
                  31.45     1:06.94 (35.49)                                        
 12 White, Sarah              SO Riverdale            1:11.35    1:06.98 q      
                  32.44     1:06.98 (34.54)                                        
 13 Abovich, Jennifer         11 Suncoast             1:12.09    1:08.56 q      
                  33.33     1:08.56 (35.23)                                        
 14 Asmussen, Savannah        11 Okeechobee           1:09.46    1:08.57 q      
                  31.78     1:08.57 (36.79)                                        
 15 Goldstein, Mollie         10 Martin County        1:08.23    1:08.85 q      
                  33.43     1:08.85 (35.42)                                        
 16 Paisan, Gabriella         SR Barron Collier       1:10.26    1:09.76 q      
                  34.16     1:09.76 (35.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khalil, Samantha          SO Hollywood Hills      1:09.82    1:09.85        
                  33.09     1:09.85 (36.76)                                        
 18 Steakley, Michaela         9 Cape Coral           1:09.45    1:09.93        
                  33.73     1:09.93 (36.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dawson, Reilly             9 Dwyer                1:12.33    1:10.00        
                  34.82     1:10.00 (35.18)                                        
 20 Smith, Skye               SR Fort Lauderdale      1:14.54    1:14.25        
                  36.34     1:14.25 (37.91)                                        
 21 Zeitlin, Zoey             SR Hollywood Hills      1:25.96    1:20.33        
                  38.61     1:20.33 (41.72)                                        
 22 Henry, Brittany           11 Stranahan            1:21.64    1:20.79        
                  37.53     1:20.79 (43.26)                                        
 23 Gedigian, Alexa           SR Olympic Heights      1:23.73    1:20.89        
                  39.49     1:20.89 (41.40)                                        
 24 Denton, Holly             JR Fort Lauderdale      1:24.88    1:25.75        
                  42.70     1:25.75 (43.05)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.09  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lindgren, Kevin           12 South Fork             54.18      53.02        
                  26.29       53.02 (26.73)                                        
  2 Wilson, Tyler             12 Fort Myers             54.87      54.12        
                  26.42       54.12 (27.70)                                        
  3 Reardon, Jeff             12 Martin County          54.10      54.41        
                  26.47       54.41 (27.94)                                        
  4 Swanbeck, Robert          12 Fort Myers             54.35      54.53        
                  26.14       54.53 (28.39)                                        
  5 Frank, George             SO Naples                 54.60      54.65        
                  26.73       54.65 (27.92)                                        
  6 Adrados, Diogo            11 Dreyfoos               55.72      55.61        
                  26.80       55.61 (28.81)                                        
  7 Murza, Graham             11 Cape Coral             57.90      56.77        
                  27.85       56.77 (28.92)                                        
  8 Long, Matthew             10 Belen Jesuit           56.41      56.82        
                  27.37       56.82 (29.45)                                        
B - Final
  9 Parada, Ivan              FR Pembroke Pines C       58.68      59.01        
                  28.94       59.01 (30.07)                                        
 10 Willis, Jake                 Jensen Beach           59.87    1:01.05        
                  29.84     1:01.05 (31.21)                                        
 11 Keating, Nick             11 Cape Coral           1:01.95    1:01.50        
                  29.74     1:01.50 (31.76)                                        
 12 Lodi, Daniel              SR Pembroke Pines C     1:02.20    1:02.16        
                  30.64     1:02.16 (31.52)                                        
 13 Pineda, Michael           FR Palmetto Ridge       1:02.22    1:03.57        
                  30.06     1:03.57 (33.51)                                        
 14 Shatters, Logan           11 Martin County        1:02.74    1:03.66        
                  30.42     1:03.66 (33.24)                                        
 15 Andrews, John             12 Gulf Coast             59.33    1:04.34        
                  31.28     1:04.34 (33.06)                                        
 16 Chami, Christian          SO Barron Collier         57.97    1:11.98        
                  34.89     1:11.98 (37.09)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.09  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reardon, Jeff             12 Martin County          53.84      54.10 q      
                  26.43       54.10 (27.67)                                        
  2 Lindgren, Kevin           12 South Fork             52.95      54.18 q      
                  26.77       54.18 (27.41)                                        
  3 Swanbeck, Robert          12 Fort Myers             54.81      54.35 q      
                  26.05       54.35 (28.30)                                        
  4 Frank, George             SO Naples                 56.89      54.60 q      
                  26.68       54.60 (27.92)                                        
  5 Wilson, Tyler             12 Fort Myers             57.24      54.87 q      
                  26.66       54.87 (28.21)                                        
  6 Adrados, Diogo            11 Dreyfoos               58.03      55.72 q      
                  26.96       55.72 (28.76)                                        
  7 Long, Matthew             10 Belen Jesuit           55.81      56.41 q      
                  27.68       56.41 (28.73)                                        
  8 Murza, Graham             11 Cape Coral             58.42      57.90 q      
                  28.65       57.90 (29.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chami, Christian          SO Barron Collier       1:02.32      57.97 q      
                  28.42       57.97 (29.55)                                        
 10 Parada, Ivan              FR Pembroke Pines C     1:00.17      58.68 q      
                  28.73       58.68 (29.95)                                        
 11 Andrews, John             12 Gulf Coast           1:00.32      59.33 q      
                  28.89       59.33 (30.44)                                        
 12 Willis, Jake                 Jensen Beach         1:00.14      59.87 q      
                  29.55       59.87 (30.32)                                        
 13 Keating, Nick             11 Cape Coral           1:00.87    1:01.95 q      
                  29.84     1:01.95 (32.11)                                        
 14 Lodi, Daniel              SR Pembroke Pines C     1:01.99    1:02.20 q      
                  30.45     1:02.20 (31.75)                                        
 15 Pineda, Michael           FR Palmetto Ridge       1:03.03    1:02.22 q      
                  29.69     1:02.22 (32.53)                                        
 16 Shatters, Logan           11 Martin County        1:04.47    1:02.74 q      
                  30.81     1:02.74 (31.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tetreault, Brandon        JR Pembroke Pines C     1:00.64    1:03.37        
                  30.52     1:03.37 (32.85)                                        
 18 Fonseca, Nicholas         10 Suncoast             1:03.90    1:03.62        
                  30.66     1:03.62 (32.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weinberg, Patrick         10 South Fork           1:04.54    1:03.85        
                  31.59     1:03.85 (32.26)                                        
 20 Reardon, Nick             10 Martin County        1:06.03    1:04.04        
                  31.69     1:04.04 (32.35)                                        
 21 Patino, Juan Pablo        FR Pembroke Pines C     1:07.96    1:05.75        
                  32.43     1:05.75 (33.32)                                        
 22 Perez, Alex               09 Belen Jesuit         1:07.62    1:06.86        
                  33.02     1:06.86 (33.84)                                        
 23 Egan, Mike                SR Fort Lauderdale      1:06.72    1:07.65        
                  33.43     1:07.65 (34.22)                                        
 24 Carr, Alex                10 Belen Jesuit         1:04.91    1:07.69        
                  32.68     1:07.69 (35.01)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Vandersluis, Hannah        9 Suncoast             1:09.97    1:07.59        
                  32.30     1:07.59 (35.29)                                        
  2 Weichelt, Caitlin         JR Barron Collier       1:10.89    1:09.53        
                  32.91     1:09.53 (36.62)                                        
  3 Muniz, Bianca             SR Pembroke Pines C     1:10.37    1:10.63        
                  32.74     1:10.63 (37.89)                                        
  4 Lee, Christine            11 Suncoast             1:11.78    1:11.60        
                  33.70     1:11.60 (37.90)                                        
  5 Wilson, Courtney          12 Fort Myers           1:12.03    1:11.94        
                  34.18     1:11.94 (37.76)                                        
  6 Smith, Kellye             JR Naples               1:13.25    1:14.38        
                  35.22     1:14.38 (39.16)                                        
  7 Brown, Hannah             SO Cypress Lake         1:15.28    1:14.85        
                  34.55     1:14.85 (40.30)                                        
  8 Langford, Shirley         12 Cape Coral           1:15.76    1:16.44        
                  36.28     1:16.44 (40.16)                                        
B - Final
  9 Hoppensteadt, Alexandra   12 Gulf Coast           1:16.65    1:16.89        
                  36.62     1:16.89 (40.27)                                        
 10 Horn, Rachel              SR Olympic Heights      1:16.62    1:17.08        
                  36.76     1:17.08 (40.32)                                        
 11 Kennedy, Lizzy            12 Dreyfoos             1:16.59    1:17.34        
                  36.19     1:17.34 (41.15)                                        
 12 Angat, Lauren             JR Riverdale            1:17.15    1:17.62        
                  36.57     1:17.62 (41.05)                                        
 13 Dean, Candace             SO Naples               1:19.29    1:17.64        
                  37.49     1:17.64 (40.15)                                        
 14 Wlosek, Bridget           JR Pembroke Pines C     1:19.61    1:18.55        
                  36.65     1:18.55 (41.90)                                        
 15 Letcher, Celena           11 Okeechobee           1:17.88    1:18.58        
                1:18.58         1:18.58 ( )                                        
 16 Wojtisek, Tricia          11 Martin County        1:19.39    1:19.41        
                  36.16     1:19.41 (43.25)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vandersluis, Hannah        9 Suncoast             1:10.56    1:09.97 q      
                  33.63     1:09.97 (36.34)                                        
  2 Muniz, Bianca             SR Pembroke Pines C     1:12.49    1:10.37 q      
                  33.34     1:10.37 (37.03)                                        
  3 Weichelt, Caitlin         JR Barron Collier       1:11.97    1:10.89 q      
                  34.35     1:10.89 (36.54)                                        
  4 Lee, Christine            11 Suncoast             1:11.26    1:11.78 q      
                  34.02     1:11.78 (37.76)                                        
  5 Wilson, Courtney          12 Fort Myers           1:13.07    1:12.03 q      
                  34.44     1:12.03 (37.59)                                        
  6 Smith, Kellye             JR Naples               1:14.72    1:13.25 q      
                  34.76     1:13.25 (38.49)                                        
  7 Brown, Hannah             SO Cypress Lake         1:16.03    1:15.28 q      
                  35.11     1:15.28 (40.17)                                        
  8 Langford, Shirley         12 Cape Coral           1:17.20    1:15.76 q      
                  36.25     1:15.76 (39.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kennedy, Lizzy            12 Dreyfoos             1:17.88    1:16.59 q      
                  36.45     1:16.59 (40.14)                                        
 10 Horn, Rachel              SR Olympic Heights      1:15.18    1:16.62 q      
                  36.89     1:16.62 (39.73)                                        
 11 Hoppensteadt, Alexandra   12 Gulf Coast           1:18.47    1:16.65 q      
                  36.27     1:16.65 (40.38)                                        
 12 Angat, Lauren             JR Riverdale            1:17.76    1:17.15 q      
                  36.32     1:17.15 (40.83)                                        
 13 Letcher, Celena           11 Okeechobee           1:18.93    1:17.88 q      
                  36.76     1:17.88 (41.12)                                        
 14 Dean, Candace             SO Naples               1:17.70    1:19.29 q      
                  37.57     1:19.29 (41.72)                                        
 15 Wojtisek, Tricia          11 Martin County        1:19.59    1:19.39 q      
                  36.53     1:19.39 (42.86)                                        
 16 Wlosek, Bridget           JR Pembroke Pines C     1:18.59    1:19.61 q      
                  37.99     1:19.61 (41.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Powell, Rachel            SO Fort Lauderdale      1:22.17    1:23.27        
                  38.97     1:23.27 (44.30)                                        
 18 Trainer, Hayley           11 Suncoast             1:22.84    1:23.91        
                  39.41     1:23.91 (44.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Normann, Rose             11 Stranahan            1:27.16    1:24.27        
                  39.71     1:24.27 (44.56)                                        
 20 Baldwin, Bethany          10 Martin County        1:23.58    1:26.09        
                  39.37     1:26.09 (46.72)                                        
 21 Hamilton, Natalie         SO Hollywood Hills      1:28.58    1:27.26        
                  40.65     1:27.26 (46.61)                                        
 22 Nilsson, Emelie           10 Stranahan            1:28.83    1:28.04        
                  42.35     1:28.04 (45.69)                                        
 23 Hew, Natalie              JR Pembroke Pines C     1:31.91    1:31.60        
                  43.14     1:31.60 (48.46)                                        
 -- Molone, Mary Jane            Jensen Beach         1:25.38         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.58  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rojas, Marc               SO Pembroke Pines C     1:00.24      59.54        
                  28.00       59.54 (31.54)                                        
  2 Pigot, Diguan             10 Belen Jesuit         1:00.72    1:00.61        
                  28.87     1:00.61 (31.74)                                        
  3 Martinock, Mack           10 Martin County        1:03.03    1:02.15        
                  29.64     1:02.15 (32.51)                                        
  4 Caldwell, Nathan          12 Gulf Coast           1:02.41    1:02.32        
                  29.28     1:02.32 (33.04)                                        
  5 Anderson, Josh            12 Fort Myers           1:01.58    1:02.67        
                  29.46     1:02.67 (33.21)                                        
  6 Custodio, Aaron           SO Palmetto Ridge       1:02.00    1:02.87        
                  29.47     1:02.87 (33.40)                                        
  7 Neils, Shane              SR Palmetto Ridge       1:01.93    1:02.88        
                  29.63     1:02.88 (33.25)                                        
  8 Thresher, Tyler           11 Cape Coral           1:02.34    1:03.33        
                  29.47     1:03.33 (33.86)                                        
B - Final
  9 Johnson, William          11 Belen Jesuit         1:03.66    1:04.16        
                  30.27     1:04.16 (33.89)                                        
 10 Turner, Jordan            SR Riverdale            1:04.22    1:05.35        
                  30.42     1:05.35 (34.93)                                        
 11 Cichielo, Ryan            12 Cape Coral           1:03.87    1:06.29        
                  30.49     1:06.29 (35.80)                                        
 12 Kerlek, Tanner            12 Gulf Coast           1:05.05    1:06.46        
                  30.77     1:06.46 (35.69)                                        
 13 Alvarez, Jose             09 Belen Jesuit         1:06.68    1:06.92        
                  31.23     1:06.92 (35.69)                                        
 14 Segal, Jordan             SR Fort Lauderdale      1:05.97    1:08.51        
                  32.12     1:08.51 (36.39)                                        
 15 Beswick, Dominic          12 South Fork           1:09.23    1:08.79        
                  31.80     1:08.79 (36.99)                                        
 16 Gomez, Christian          09 Belen Jesuit         1:10.96    1:11.88        
                  33.48     1:11.88 (38.40)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.58  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rojas, Marc               SO Pembroke Pines C     1:02.15    1:00.24 q      
                  28.29     1:00.24 (31.95)                                        
  2 Pigot, Diguan             10 Belen Jesuit         1:01.11    1:00.72 q      
  3 Anderson, Josh            12 Fort Myers           1:03.42    1:01.58 q      
  4 Neils, Shane              SR Palmetto Ridge       1:04.09    1:01.93 q      
                  29.02     1:01.93 (32.91)                                        
  5 Custodio, Aaron           SO Palmetto Ridge       1:05.87    1:02.00 q      
  6 Thresher, Tyler           11 Cape Coral           1:04.20    1:02.34 q      
                  29.43     1:02.34 (32.91)                                        
  7 Caldwell, Nathan          12 Gulf Coast           1:02.86    1:02.41 q      
                  30.07     1:02.41 (32.34)                                        
  8 Martinock, Mack           10 Martin County        1:04.64    1:03.03 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, William          11 Belen Jesuit         1:05.25    1:03.66 q      
                  30.44     1:03.66 (33.22)                                        
 10 Cichielo, Ryan            12 Cape Coral           1:05.32    1:03.87 q      
                  29.69     1:03.87 (34.18)                                        
 11 Turner, Jordan            SR Riverdale            1:06.26    1:04.22 q      
                  30.10     1:04.22 (34.12)                                        
 12 Kerlek, Tanner            12 Gulf Coast           1:07.25    1:05.05 q      
 13 Segal, Jordan             SR Fort Lauderdale      1:09.05    1:05.97 q      
                  31.35     1:05.97 (34.62)                                        
 14 Alvarez, Jose             09 Belen Jesuit         1:06.61    1:06.68 q      
                  32.01     1:06.68 (34.67)                                        
 15 Beswick, Dominic          12 South Fork           1:10.04    1:09.23 q      
                  32.42     1:09.23 (36.81)                                        
 16 Gomez, Christian          09 Belen Jesuit         1:13.20    1:10.96 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simon, Elliott            SR Olympic Heights      1:11.70    1:11.46        
 18 Iricanin, Stefan          11 Suncoast             1:15.88    1:11.91        
                  33.50     1:11.91 (38.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pirson, Reid              10 Martin County        1:12.37    1:12.40        
                  33.94     1:12.40 (38.46)                                        
 20 Schaffer, RJ              10 Martin County        1:12.74    1:13.64        
                  34.96     1:13.64 (38.68)                                        
 21 Von Stralendorff, Christ  11 South Fork           1:16.39    1:14.40        
 22 Morton, Cody              SO Hollywood Hills      1:16.64    1:14.51        
                  35.44     1:14.51 (39.07)                                        
 23 Berustad, Andrew          12 Suncoast             1:16.65    1:16.54        
                  36.14     1:16.54 (40.40)                                        
 24 Webber, Jared                Jensen Beach         1:15.14    1:17.45        
                  37.02     1:17.45 (40.43)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pembroke Pines Charter                            3:42.21    3:40.65        
     1) Lunak, Amy JR                   2) Marx, Courtney SR              
     3) Sage, Victoria SO               4) Muniz, Bianca SR               
                  26.77       55.34 (55.34)     1:06.51 (11.17)     1:21.51 (26.17)
        2:16.45 (54.94)   2:49.51 (1:28.00)     3:41.01 (51.50)     3:40.65 (51.14)
  2 Cape Coral                                        3:43.10    3:45.14        
     1) Langford, Olivia 10             2) Smith, Lauren 12               
     3) Todd, Christina 12              4) Cotugno, Meghan 12             
                  27.93       56.95 (56.95)     1:24.39 (27.44)     1:55.37 (58.42)
        2:21.81 (26.44)     2:51.23 (55.86)     3:45.23 (54.00)     3:45.14 (53.91)
  3 Barron Collier (Naples)                           3:47.46    3:46.80        
     1) Gross, Cassandra SR             2) Lawson, Katelyn JR             
     3) Weichelt, Caitlin JR            4) Titus, Christine JR            
                  27.83       56.85 (56.85)     1:23.91 (27.06)     1:53.53 (56.68)
        2:20.81 (27.28)     2:50.27 (56.74)     3:46.80 (56.53)                    
  4 Fort Myers                                        3:51.29    3:50.15        
     1) Tyler, Abbi 10                  2) Modglin, Audrey 10             
     3) Wilson, Courtney 12             4) Martinez, Stephanie 11         
                  27.83       57.45 (57.45)     1:25.58 (28.13)     1:55.76 (58.31)
        2:23.90 (28.14)     2:54.58 (58.82)     3:21.38 (26.80)     3:50.15 (55.57)
  5 Naples                                            3:56.13    4:00.85        
     1) Kramer, Katie SO                2) Smith, Kellye JR               
     3) Novak, Theresa                  4) Nelson, Sarah                  
                  27.90       58.60 (58.60)     1:12.51 (13.91)     1:27.27 (28.67)
        2:09.98 (42.71)   3:02.09 (1:34.82)     3:30.48 (28.39)     4:00.85 (58.76)
  6 Gulf Coast (Naples)                               4:01.34    4:01.79        
     1) Keer, Haley 10                  2) Zabala, Macarena 11            
     3) Hoppensteadt, Alexandra 12      4) Osinski, Sara 9                
                  28.58       59.10 (59.10)     1:27.28 (28.18)   1:59.15 (1:00.05)
        2:28.80 (29.65)   3:01.20 (1:02.05)     3:29.83 (28.63)   4:01.79 (1:00.59)
  7 Fort Lauderdale                                   4:03.98    4:02.23        
     1) Aponte, Mikaela FR              2) McDonald, Yvette SR            
     3) Powell, Rachel SO               4) Petik, Kaylee SO               
                  29.26   1:01.27 (1:01.27)     1:15.99 (14.72)     1:31.60 (30.33)
        2:05.32 (33.72)   3:07.29 (1:35.69)     3:33.64 (26.35)     4:02.23 (54.94)
 -- Suncoast (Riviera Beach)                          3:46.52         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Vega, Daniela 9                 2) Knapp, Heather 12              
     3) Vandersluis, Hannah 9           4) Lee, Carolyn 9                 
B - Final
  9 Martin County (Stuart)                            4:04.04    4:07.63        
     1) Rowe, Chelsea 09                2) Loesel, Andrea 12              
     3) Wojtisek, Tricia 11             4) Kingsley, Jenna 10             
                  28.85   1:01.44 (1:01.44)     1:30.58 (29.14)   2:03.21 (1:01.77)
        2:33.53 (30.32)   3:08.61 (1:05.40)     3:36.17 (27.56)     4:07.63 (59.02)
 10 South Fork (Stuart)                               4:15.13    4:14.96        
     1) Newbold, Allison 12             2) Radeka, Gabby 11               
     3) Dundey, Heather 10              4) Lindgren, Colleen 10           
                  29.23   1:03.41 (1:03.41)     1:33.74 (30.33)   2:07.43 (1:04.02)
        2:38.43 (31.00)   3:14.12 (1:06.69)     3:43.11 (28.99)   4:14.96 (1:00.84)
 11 South Fort Myers                                  4:16.66    4:16.22        
     1) Javorowsky, Chelsea JR          2) Moll, Adrienne SR              
     3) Cooper, Emily SR                4) Fisher, Vail JR                
                  30.00   1:03.50 (1:03.50)     1:33.98 (30.48)   2:08.68 (1:05.18)
        2:38.48 (29.80)   3:12.56 (1:03.88)     3:42.76 (30.20)   4:16.22 (1:03.66)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                           4:21.80    4:18.82        
     1) Carroll, Sarah FR               2) Krek, Monica SR                
     3) Rionda, Corina SR               4) Staron, Alexyss JR             
                  31.55   1:05.65 (1:05.65)     1:37.72 (32.07)   2:14.19 (1:08.54)
        2:43.63 (29.44)   3:16.84 (1:02.65)     3:46.32 (29.48)   4:18.82 (1:01.98)
 13 Hollywood Hills                                   4:22.36    4:19.91        
     1) Hamilton, Natalie SO            2) Zeitlin, Keely SR              
     3) Khalil, Samantha SO             4) Khalil, Juliette SO            
                  31.38   1:06.84 (1:06.84)     1:18.00 (11.16)     1:40.38 (33.54)
        2:16.29 (35.91)   3:19.20 (1:38.82)     3:47.27 (28.07)   4:19.91 (1:00.71)
 14 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:24.60    4:27.26        
     1) Brown, Hannah SO                2) Christopher, Sarah JR          
     3) Champion, Kaley JR              4) Dowling, Maura SR              
                  30.95   1:04.02 (1:04.02)     1:35.21 (31.19)   2:11.17 (1:07.15)
        2:44.07 (32.90)   3:20.11 (1:08.94)     3:51.21 (31.10)   4:27.26 (1:07.15)
 15 Okeechobee                                        4:35.73    4:28.61        
     1) Wackler, Jessica 10             2) Ming, Alex 11                  
     3) Letcher, Celena 11              4) Annis, Sarah 12                
                  33.07   1:08.99 (1:08.99)     1:41.78 (32.79)   2:17.29 (1:08.30)
        2:48.56 (31.27)   3:23.55 (1:06.26)     3:54.52 (30.97)   4:28.61 (1:05.06)
 16 Jensen Beach                                      4:34.69    4:37.46        
     1) Vilardi, Megan                  2) Mocello, Samantha              
     3) Miller, Alexis                  4) Suarez, Anna                   
                  34.07   1:10.99 (1:10.99)     1:43.38 (32.39)   2:20.16 (1:09.17)
        2:52.81 (32.65)   3:30.39 (1:10.23)     4:01.56 (31.17)   4:37.46 (1:07.07)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pembroke Pines Charter                            3:51.45    3:42.21 q      
     1) Marx, Courtney SR               2) Lunak, Amy JR                  
     3) Sage, Victoria SO               4) Muniz, Bianca SR               
                  26.63       54.61 (54.61)     1:20.92 (26.31)     1:49.75 (55.14)
        2:17.44 (27.69)     2:47.52 (57.77)     3:13.61 (26.09)     3:42.21 (54.69)
  2 Cape Coral                                        3:47.07    3:43.10 q      
     1) Langford, Olivia 10             2) Smith, Lauren 12               
     3) Todd, Christina 12              4) Cotugno, Meghan 12             
                  27.79       56.32 (56.32)     1:23.94 (27.62)     1:54.11 (57.79)
        2:20.72 (26.61)     2:49.32 (55.21)     3:15.07 (25.75)     3:43.10 (53.78)
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          3:48.01    3:46.52 q      
     1) Vega, Daniela 9                 2) Knapp, Heather 12              
     3) Vandersluis, Hannah 9           4) Lee, Carolyn 9                 
                  27.61       57.03 (57.03)     1:23.76 (26.73)     1:53.73 (56.70)
        2:21.39 (27.66)   3:01.94 (1:08.21)     3:17.65 (15.71)     3:46.52 (44.58)
  4 Barron Collier (Naples)                           3:47.52    3:47.46 q      
     1) Gross, Cassandra SR             2) Lawson, Katelyn JR             
     3) Weichelt, Caitlin JR            4) Titus, Christine JR            
                  28.09       57.08 (57.08)     1:24.24 (27.16)     1:53.91 (56.83)
        2:21.57 (27.66)     2:51.23 (57.32)     3:18.37 (27.14)     3:47.46 (56.23)
  5 Fort Myers                                        3:48.85    3:51.29 q      
     1) Tyler, Abbi 10                  2) Modglin, Audrey 10             
     3) Wilson, Courtney 12             4) Martinez, Stephanie 11         
                  28.07       57.71 (57.71)     1:26.17 (28.46)     1:56.73 (59.02)
        2:25.00 (28.27)     2:55.69 (58.96)     3:22.42 (26.73)     3:51.29 (55.60)
  6 Naples                                            3:57.53    3:56.13 q      
     1) Nelson, Sarah                   2) Richmond, Donnamarie           
     3) Smith, Kellye JR                4) Kramer, Katie SO               
                  27.98       58.19 (58.19)     1:26.72 (28.53)     1:57.21 (59.02)
        2:26.19 (28.98)   2:57.40 (1:00.19)     3:25.61 (28.21)     3:56.13 (58.73)
  7 Gulf Coast (Naples)                               4:06.17    4:01.34 q      
     1) Keer, Haley 10                  2) Zabala, Macarena 11            
     3) Hoppensteadt, Alexandra 12      4) Osinski, Sara 9                
                  28.24       58.23 (58.23)     1:26.71 (28.48)   1:58.78 (1:00.55)
        2:28.82 (30.04)   3:01.04 (1:02.26)     3:29.41 (28.37)   4:01.34 (1:00.30)
  8 Fort Lauderdale                                   4:20.68    4:03.98 q      
     1) Aponte, Mikaela FR              2) McDonald, Yvette SR            
     3) Powell, Rachel SO               4) Petik, Kaylee SO               
                  29.20   1:00.51 (1:00.51)     1:11.67 (11.16)   2:07.16 (1:06.65)
        2:36.19 (29.03)   3:08.19 (1:01.03)     3:34.77 (26.58)     4:03.98 (55.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin County (Stuart)                            4:06.05    4:04.04 q      
     1) Randolph, Allison 12            2) Loesel, Andrea 12              
     3) Rowe, Chelsea 09                4) Kingsley, Jenna 10             
                  27.70       59.18 (59.18)     1:28.42 (29.24)   2:00.94 (1:01.76)
        2:29.82 (28.88)   3:02.33 (1:01.39)     3:31.54 (29.21)   4:04.04 (1:01.71)
 10 South Fork (Stuart)                               4:20.94    4:15.13 q      
     1) Newbold, Allison 12             2) Radeka, Gabby 11               
     3) Dundey, Heather 10              4) Lindgren, Colleen 10           
                  29.00   1:02.94 (1:02.94)     1:32.87 (29.93)   2:06.79 (1:03.85)
        2:37.67 (30.88)   3:12.08 (1:05.29)     3:41.77 (29.69)   4:15.13 (1:03.05)
 11 South Fort Myers                                  4:21.56    4:16.66 q      
     1) Javorowsky, Chelsea JR          2) Moll, Adrienne SR              
     3) Cooper, Emily SR                4) Fisher, Vail JR                
                  29.94   1:03.21 (1:03.21)     1:33.81 (30.60)   2:07.60 (1:04.39)
        2:19.48 (11.88)   3:11.82 (1:04.22)     3:42.47 (30.65)   4:16.66 (1:04.84)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                           4:28.24    4:21.80 q      
     1) Carroll, Sarah FR               2) Krek, Monica SR                
     3) Rionda, Corina SR               4) Staron, Alexyss JR             
                  32.27   1:07.00 (1:07.00)     1:39.31 (32.31)   2:16.21 (1:09.21)
        2:45.58 (29.37)   3:19.27 (1:03.06)     3:49.29 (30.02)   4:21.80 (1:02.53)
 13 Hollywood Hills                                   4:27.97    4:22.36 q      
     1) Hamilton, Natalie SO            2) Zeitlin, Keely SR              
     3) Khalil, Samantha SO             4) Khalil, Juliette SO            
                  32.39   1:08.72 (1:08.72)     1:41.44 (32.72)   2:17.62 (1:08.90)
        2:47.64 (30.02)   3:21.09 (1:03.47)     3:48.98 (27.89)   4:22.36 (1:01.27)
 14 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:35.56    4:24.60 q      
     1) Christopher, Sarah JR           2) Champion, Kaley JR             
     3) Dowling, Maura SR               4) Brown, Hannah SO               
                  30.80   1:02.54 (1:02.54)     1:34.25 (31.71)   2:10.19 (1:07.65)
        2:42.61 (32.42)   3:19.07 (1:08.88)     3:50.24 (31.17)   4:24.60 (1:05.53)
 15 Jensen Beach                                      4:36.36    4:34.69 q      
     1) Vilardi, Megan                  2) Mocello, Samantha              
     3) Miller, Alexis                  4) Suarez, Anna                   
                  33.05   1:08.72 (1:08.72)     1:41.44 (32.72)   2:17.30 (1:08.58)
        2:50.06 (32.76)   3:27.97 (1:10.67)     3:59.22 (31.25)   4:34.69 (1:06.72)
 16 Okeechobee                                        4:32.27    4:35.73 q      
     1) Ming, Alex 11                   2) Whitlock, Savanna 10           
     3) Douglas, Sage 9                 4) Annis, Sarah 12                
                  31.17   1:05.92 (1:05.92)     1:39.25 (33.33)   2:17.88 (1:11.96)
        2:52.42 (34.54)   3:35.92 (1:18.04)     4:01.61 (25.69)     4:35.73 (59.81)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:11.64  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         3:14.06    3:12.69 AA-C   
     1) Vazquez, Andy JR                2) Ballestas, Julian 09           
     3) Long, Matthew 10                4) Omana, Carlos JR               
                  23.38       47.41 (47.41)     1:10.13 (22.72)     1:35.39 (47.98)
        1:58.16 (22.77)     2:23.61 (48.22)     2:47.09 (23.48)     3:12.69 (49.08)
  2 Fort Myers                                        3:22.43    3:15.65        
     1) Wilson, Tyler 12                2) Messuri, Michael 9             
     3) Swanbeck, Robert 12             4) Nunez, Jon 12                  
                  23.53       48.82 (48.82)     1:12.83 (24.01)     1:39.69 (50.87)
        2:02.54 (22.85)     2:28.31 (48.62)     2:50.58 (22.27)     3:15.65 (47.34)
  3 Barron Collier (Naples)                           3:18.02    3:21.11        
     1) Thoman, Brandon FR              2) Chami, Christian SO            
     3) Coulter, Jon SR                 4) Coulls, Max SO                 
                  24.09       50.70 (50.70)     1:15.02 (24.32)     1:41.61 (50.91)
        2:05.53 (23.92)     2:31.26 (49.65)     2:55.03 (23.77)     3:21.11 (49.85)
  4 Gulf Coast (Naples)                               3:27.05    3:24.60        
     1) Caldwell, Nathan 12             2) Andrews, John 12               
     3) Errington, Zach 11              4) Kerlek, Tanner 12              
                  23.88       48.80 (48.80)     1:12.97 (24.17)     1:39.32 (50.52)
        2:04.79 (25.47)     2:32.89 (53.57)     2:57.82 (24.93)     3:24.60 (51.71)
  5 South Fork (Stuart)                               3:28.16    3:26.82        
     1) Snow, Glen 12                   2) Kaplan, Cory 12                
     3) Cespedes, Brandon 12            4) Lindgren, Kevin 12             
                  23.67       49.03 (49.03)     1:14.78 (25.75)     1:43.82 (54.79)
        2:08.81 (24.99)     2:38.11 (54.29)     3:01.41 (23.30)     3:26.82 (48.71)
  6 Pembroke Pines Charter                            3:33.23    3:32.37        
     1) Parada, Ivan FR                 2) Tetreault, Brandon JR          
     3) Patino, Juan Pablo FR           4) Rojas, Marc SO                 
                  24.76       51.68 (51.68)     1:17.76 (26.08)     1:46.80 (55.12)
        2:13.07 (26.27)     2:42.29 (55.49)     3:06.64 (24.35)     3:32.37 (50.08)
  7 Suncoast (Riviera Beach)                          3:34.86    3:33.17        
     1) Topping, Benjamin 12            2) Fonseca, Nicholas 10           
     3) Iricanin, Stefan 11             4) Vandersluis, Nicholas 11       
                  25.01       52.65 (52.65)     1:18.59 (25.94)     1:48.05 (55.40)
        2:12.93 (24.88)     2:41.40 (53.35)     3:06.52 (25.12)     3:33.17 (51.77)
 -- Fort Lauderdale                                   3:34.62         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Creagan, Cody JR                2) Heatherman, Conor FR           
     3) Egan, Mike SR                   4) Rutkin, Lance FR               
B - Final
  9 Palmetto Ridge (Naples)                           3:37.69    3:37.09        
     1) Graham, Richard SR              2) Rodriguez, Adrian JR           
     3) Custodio, Aaron SO              4) Wallace, Jethro SR             
                  25.09       52.53 (52.53)     1:18.77 (26.24)     1:49.12 (56.59)
        2:14.39 (25.27)     2:42.34 (53.22)     3:07.61 (25.27)     3:37.09 (54.75)
 10 Estero(Ft Myers)                                  3:40.44    3:39.07        
     1) Snew, Kyle 11                   2) Sands, Calvin 11               
     3) Gutierrez, Austin 11            4) Langenhagen, Nils 12           
                  24.02       50.09 (50.09)     1:19.71 (29.62)   1:51.97 (1:01.88)
        2:17.96 (25.99)     2:46.91 (54.94)     3:11.39 (24.48)     3:39.07 (52.16)
 11 Hollywood Hills                                   3:42.78    3:41.47        
     1) Aiudi, Dominick SO              2) Madrid, Travis SR              
     3) Kelly, Justin SR                4) Hall, Ryan FR                  
                  26.96       57.21 (57.21)     1:24.16 (26.95)     1:55.05 (57.84)
        2:19.99 (24.94)     2:49.16 (54.11)     3:14.11 (24.95)     3:41.47 (52.31)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        3:42.88    3:42.38        
     1) Ward, Nathan 10                 2) Prieto, Paul 12                
     3) Chateauvert, Henry 10           4) Adrados, Diogo 11              
                  25.07       52.16 (52.16)     1:19.67 (27.51)     1:50.83 (58.67)
        2:20.15 (29.32)   2:52.39 (1:01.56)     3:15.75 (23.36)     3:42.38 (49.99)
 13 Martin County (Stuart)                            3:50.67    3:45.91        
     1) Schaffer, RJ 10                 2) Lay, Aaron 11                  
     3) Holden, Clifton 09              4) Lan, Sean 10                   
                  27.14       56.31 (56.31)     1:23.64 (27.33)     1:53.83 (57.52)
        2:20.30 (26.47)     2:50.71 (56.88)     3:16.48 (25.77)     3:45.91 (55.20)
 14 Baker (Cape Coral)                                3:46.53    3:47.46        
     1) Williams, Ryan SR               2) Plyaka, Eduard SO              
     3) Bradley, Logan JR               4) Conrad, Chris SR               
                  25.26       52.70 (52.70)     1:23.09 (30.39)   1:58.07 (1:05.37)
        2:24.18 (26.11)     2:53.48 (55.41)     3:19.09 (25.61)     3:47.46 (53.98)
 -- Cape Coral                                        3:37.15         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Dall, Rico 11                   2) Morales, Christian 12          
     3) Cichielo, Ryan 12               4) Keating, Nick 11               
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:11.64  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         3:24.99    3:14.06 q      
     1) Vazquez, Andy JR                2) Ballestas, Julian 09           
     3) Long, Matthew 10                4) Omana, Carlos JR               
                  23.22       47.89 (47.89)     1:10.32 (22.43)     1:35.37 (47.48)
        1:58.67 (23.30)     2:24.22 (48.85)     2:47.57 (23.35)     3:14.06 (49.84)
  2 Barron Collier (Naples)                           3:24.36    3:18.02 q      
     1) Thoman, Brandon FR              2) Chami, Christian SO            
     3) Coulter, Jon SR                 4) Coulls, Max SO                 
                  24.10       50.25 (50.25)     1:14.65 (24.40)     1:39.88 (49.63)
        2:03.83 (23.95)     2:29.07 (49.19)     3:19.49 (50.42)     3:18.02 (48.95)
  3 Fort Myers                                        3:19.64    3:22.43 q      
     1) Wilson, Tyler 12                2) Messuri, Michael 9             
     3) Swanbeck, Robert 12             4) Nunez, Jon 12                  
                  23.43       48.61 (48.61)     1:13.03 (24.42)     1:40.13 (51.52)
        2:03.99 (23.86)     2:30.48 (50.35)     2:55.03 (24.55)     3:22.43 (51.95)
  4 Gulf Coast (Naples)                               3:30.80    3:27.05 q      
     1) Caldwell, Nathan 12             2) Andrews, John 12               
     3) Errington, Zach 11              4) Kerlek, Tanner 12              
                  23.98       49.05 (49.05)     1:13.97 (24.92)     1:40.50 (51.45)
        2:06.18 (25.68)     2:34.02 (53.52)     3:00.23 (26.21)     3:27.05 (53.03)
  5 South Fork (Stuart)                               3:29.12    3:28.16 q      
     1) Snow, Glen 12                   2) Kaplan, Cory 12                
     3) Cespedes, Brandon 12            4) Lindgren, Kevin 12             
                  23.71       49.30 (49.30)     1:15.64 (26.34)     1:44.69 (55.39)
        2:10.16 (25.47)     2:39.50 (54.81)     3:02.77 (23.27)     3:28.16 (48.66)
  6 Pembroke Pines Charter                            3:37.39    3:33.23 q      
     1) Parada, Ivan FR                 2) Tetreault, Brandon JR          
     3) Patino, Juan Pablo FR           4) Rojas, Marc SO                 
                  24.83       51.41 (51.41)     1:17.88 (26.47)     1:47.37 (55.96)
        2:13.71 (26.34)     2:42.48 (55.11)     3:06.95 (24.47)     3:33.23 (50.75)
  7 Fort Lauderdale                                   3:38.06    3:34.62 q      
     1) Creagan, Cody JR                2) Heatherman, Conor FR           
     3) Egan, Mike SR                   4) Rutkin, Lance FR               
                  25.01       53.46 (53.46)     1:19.10 (25.64)     1:47.37 (53.91)
        2:13.37 (26.00)     2:43.34 (55.97)     2:55.51 (12.17)     3:34.62 (51.28)
  8 Suncoast (Riviera Beach)                          3:44.41    3:34.86 q      
     1) Topping, Benjamin 12            2) Fonseca, Nicholas 10           
     3) Iricanin, Stefan 11             4) Vandersluis, Nicholas 11       
                  25.50       53.33 (53.33)     1:20.35 (27.02)     1:49.77 (56.44)
        2:15.45 (25.68)     2:43.75 (53.98)     3:08.44 (24.69)     3:34.86 (51.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cape Coral                                        3:39.24    3:37.15 q      
     1) Dall, Rico 11                   2) Morales, Christian 12          
     3) Cichielo, Ryan 12               4) Keating, Nick 11               
                  25.63       54.02 (54.02)     1:19.32 (25.30)     1:50.69 (56.67)
        2:15.92 (25.23)     2:44.39 (53.70)     3:09.36 (24.97)     3:37.15 (52.76)
 10 Palmetto Ridge (Naples)                           3:49.20    3:37.69 q      
     1) Graham, Richard SR              2) Rodriguez, Adrian JR           
     3) Custodio, Aaron SO              4) Wallace, Jethro SR             
                  25.49       52.44 (52.44)     1:18.85 (26.41)     1:48.19 (55.75)
        2:13.06 (24.87)     2:40.88 (52.69)     3:37.69 (56.81)                    
 11 Estero(Ft Myers)                                  3:36.35    3:40.44 q      
     1) Snew, Kyle 11                   2) Sands, Calvin 11               
     3) Gutierrez, Austin 11            4) Langenhagen, Nils 12           
                  25.38       51.96 (51.96)     1:21.29 (29.33)   1:53.90 (1:01.94)
        2:19.93 (26.03)     2:48.54 (54.64)     3:13.03 (24.49)     3:40.44 (51.90)
 12 Hollywood Hills                                   3:49.70    3:42.78 q      
     1) Aiudi, Dominick SO              2) Madrid, Travis SR              
     3) Kelly, Justin SR                4) Hall, Ryan FR                  
                  27.78       59.29 (59.29)     1:26.78 (27.49)     1:57.01 (57.72)
        2:22.34 (25.33)     2:51.10 (54.09)     3:15.60 (24.50)     3:42.78 (51.68)
 13 Dreyfoos (West Palm Beach)                        3:49.27    3:42.88 q      
     1) Ward, Nathan 10                 2) Prieto, Paul 12                
     3) Chateauvert, Henry 10           4) Adrados, Diogo 11              
                  25.19       52.04 (52.04)     1:19.56 (27.52)     1:51.35 (59.31)
        2:20.70 (29.35)   2:53.38 (1:02.03)     3:16.74 (23.36)     3:42.88 (49.50)
 14 Baker (Cape Coral)                                3:51.80    3:46.53 q      
     1) Williams, Ryan SR               2) Plyaka, Eduard SO              
     3) Bradley, Logan JR               4) Conrad, Chris SR               
                  25.65       53.70 (53.70)     1:23.52 (29.82)   1:58.04 (1:04.34)
        2:25.06 (27.02)     2:54.11 (56.07)     3:18.79 (24.68)     3:46.53 (52.42)
 15 Martin County (Stuart)                            3:46.51    3:50.67 q      
     1) Schaffer, RJ 10                 2) Lay, Aaron 11                  
     3) Holden, Clifton 09              4) Bicknell, Casey 12             
                  27.59       56.55 (56.55)     1:24.64 (28.09)     1:54.73 (58.18)
        2:23.76 (29.03)   2:55.53 (1:00.80)     3:21.76 (26.23)     3:50.67 (55.14)
 -- Mariner (Cape Coral)                              3:52.51         DQ        
     1) Strohmeier, Alex 11             2) Nappi, Anthony 11              
     3) Szauer, Martin 10               4) Strohmeier, Andrew 12          
 
Event 111  Girls 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries - Swim-off
  1 Modglin, Audrey           10 Fort Myers                NT    1:01.72 q      
                  29.14     1:01.72 (32.58)         1:01.72 ( )                    
  2 Flit, Marisa              11 Dwyer                     NT    1:02.43 q      
                  29.12     1:02.43 (33.31)         1:02.43 ( )                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 111                   
 
  1. Suncoast (Riviera Beach)            314   2. Barron Collier (Naples)             259
  3. Cape Coral                        253.5   4. Martin County (Stuart)              225
  5. Gulf Coast (Naples)                 206   6. Fort Myers                          201
  7. Pembroke Pines Charter              163   8. Dwyer (Palm Beach Gardens)          134
  9. Naples                              114  10. Fort Lauderdale                      98
 11. Riverdale (Fort Myers)               55  12. Estero(Ft Myers)                     40
 13. South Fork (Stuart)                  31  14. Jensen Beach                         27
 15. Dreyfoos (West Palm Beach)         25.5  16. South Fort Myers                     25
 17. Okeechobee                           24  18. Hollywood Hills                      19
 19. Cypress Lake (Fort Myers)            18  20. Olympic Heights High School          17
 21. Palmetto Ridge (Naples)              10                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 111                    
 
  1. Belen Jesuit Prep (Miami)           358   2. Fort Myers                          270
  3. Barron Collier (Naples)             210   4. Martin County (Stuart)              152
  5. Palmetto Ridge (Naples)             134   6. South Fork (Stuart)                 129
  7. Pembroke Pines Charter              108   8. Cape Coral                          107
  9. Gulf Coast (Naples)                  95   9. Jensen Beach                         95
 11. Naples                               70  12. Lely (Naples)                        68
 13. Fort Lauderdale                      64  14. Estero(Ft Myers)                     57
 15. North Fort Myers                     55  16. Suncoast (Riviera Beach)             48
 17. Dwyer (Palm Beach Gardens)           46  18. Dreyfoos (West Palm Beach)           44
 19. Baker (Cape Coral)                   41  20. Dillard (Fort Lauderdale             32
 21. Hollywood Hills                      23  22. Riverdale (Fort Myers)               13
 23. Cypress Lake (Fort Myers)            12