2009 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Region 2 Selection Sheet

Licensed to Florida Gold Coast-ReportsOnly
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/31/2009 11:31 PM
                              FHSAA - 3A Region 2                              
                       Hosted By: Northeast High School                        
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock, C. Mumford, M. Fonteno, D. Nessler    
               1:49.01  AA-A
               1:50.85  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   1:51.53        
  2  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:52.37        
  3  Sarasota                                                   1:54.54        
  4  Wharton (Tampa)                                            1:55.03        
  5  Riverview (Sarasota)                                       1:56.08        
  6  Northeast (St. Petersburg)                                 1:56.87        
  7  Venice                                                     1:57.88        
  8  Palm Harbor University                                     1:58.37        
  9  Seminole                                                   1:58.84        
 10  Newsome (Lithia)                                           1:59.32        
 11  St. Petersburg                                             1:59.62        
 12  Plant (Tampa)                                              1:59.94        
 13  Charlotte (Punta Gorda)                                    2:03.35        
 14  Clearwater                                                 2:05.23        
 15  George Jenkins (Lakeland)                                  2:06.20        
 16  Bloomingdale (Valrico)                                     2:07.15        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.02  AA-A
               1:38.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   1:39.48        
  2  Palm Harbor University                                     1:41.37        
  3  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:44.79        
  4  Sarasota                                                   1:46.02        
  5  Seminole                                                   1:46.24        
  6  St. Petersburg                                             1:47.81        
  7  Newsome (Lithia)                                           1:48.11        
  8  Northeast (St. Petersburg)                                 1:48.94        
  9  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:49.15        
 10  Lakeland                                                   1:51.24        
 11  Plant (Tampa)                                              1:52.55        
 12  Bloomingdale (Valrico)                                     1:53.22        
 13  Plant City                                                 1:53.56        
 14  North Port                                                 1:53.62        
 15  Venice                                                     1:54.12        
 16  Clearwater                                                 1:54.92        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.10  2008        Karlee  Bispo, Modesto, Atlantic-Delray    
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.28  AA-A
               1:52.99  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Taylor                  FR East Lake                 1:50.08  AA-A  
  2  Muth, Katheryne               11 Sarasota                  1:53.02        
  3  Slaatmo, Elin                 12 Plant                     1:53.75        
  4  Kuethe, Blair                 JR Wharton                   1:54.34        
  5  Frantz, Kelsey                10 Charlotte                 1:54.56        
  6  Rossi, Megan                  11 Clearwater                1:54.73        
  7  Albright, Danielle            SO Wharton                   1:54.97        
  8  Bugatti, Cha-cha              11 Riverview                 1:55.28        
  9  Myers, Caroline               12 Palm Harbor Univ          1:55.80        
 10  Quinn, Colleen                12 St. Petersburg            1:55.94        
 11  Jones, Ava                    11 Riverview                 1:55.98        
 12  Hahmann, Hillary              12 Plant                     1:57.50        
 13  Davis, Cameron                 9 Sarasota                  1:57.81        
 14  King, Abigail                 10 Palm Harbor Univ          1:58.19        
 15  Fink, Autumn                  FR Countryside               1:58.43        
 16  Taylor, Amy                   JR Newsome (Lithia)          2:00.49        
 17  Leonard, Shelby               11 Sarasota                  2:02.16        
 18  Murphy, Joanna                 9 Riverview                 2:02.17        
 19  Randelman, Margo              11 Palm Harbor Univ          2:03.76        
 20  Penovic, Mirjana              11 Bloomingdale              2:04.52        
 21  Logan, Carrie                 SR Newsome (Lithia)          2:08.24        
 22  Butler, Brittany              SO Plant City                2:09.25        
 23  James, Liana                   9 Bloomingdale              2:14.60        
 24  Morrell, Kristen              SR Newsome (Lithia)          2:17.03        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.46  AA-A
               1:42.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stearns, Weston               12 Palm Harbor Univ          1:43.62        
  2  Deedrick, John                12 Plant                     1:43.96        
  3  Davis, Kirt                   11 Sarasota                  1:45.65        
  4  Metka, Zachary                10 Seminole                  1:45.82        
  5  Boscaino, Teodoro                Tampa Bay Tech            1:48.00        
  6  Pridemore, Derek              10 Venice                    1:48.22        
  7  Scott, Trevor                 12 Charlotte                 1:48.68        
  8  O'Donoghue, Neil              12 Clearwater                1:49.04        
  9  Butler, Blair                 SR Plant City                1:50.20        
 10  Douglas, Danny                12 Charlotte                 1:50.23        
 11  Jones, AJ                     11 Riverview                 1:51.22        
 12  Sparbel, Alexander            FR Lakeland                  1:51.40        
 13  Hughes, Daniel                12 Charlotte                 1:51.66        
 14  Watts, Andy                   10 Sarasota                  1:52.90        
 15  Krastev, Georgi               09 Northeast (S.P.)          1:52.96        
 16  duTreil, Justin                9 Riverview                 1:54.21        
 17  Ankers, Chad                  SO Wharton                   1:54.30        
 18  Steele, Joseph                JR East Lake                 1:55.44        
 19  Tedrick, Constantine          11 Bloomingdale              1:58.28        
 20  Witkowski, Jon                JR Countryside               1:59.95        
 21  Morrissey, Billy              SR George Jenkins            2:00.48        
 22  Boscaino, Federico               Tampa Bay Tech            2:01.04        
 23  Renne, Nick                   SR Newsome (Lithia)          2:04.48        
 24  Slaatmo, Oscar                10 Plant                     2:07.66        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:56.45  2008        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.37  AA-A
               2:07.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Margalis, Melanie             SR Countryside               2:00.64  AA-A  
  2  Piper, Lauren                 12 Northeast (S.P.)          2:08.75        
  3  Linn, Ashlee                  10 Riverview                 2:10.92        
  4  Jones, AJ                     10 Northeast (S.P.)          2:12.23        
  5  Hahmann, Haley                11 Plant                     2:12.48        
  6  Raybon, Rocky                 12 Riverview                 2:13.30        
  7  Bessire, Jesse                12 Sarasota                  2:13.35        
  8  Alexiou, Kristina             11 Clearwater                2:13.99        
  9  Plocharsky, Kaitlyn           12 Riverview                 2:17.93        
 10  Kyle, Kati                    SR Newsome (Lithia)          2:19.36        
 11  Donohue, Emma                  9 Plant                     2:19.43        
 12  Hubbard, Chloe                 9 Palm Harbor Univ          2:19.66        
 13  Marckese, Marissa              9 St. Petersburg            2:19.78        
 14  Lehr, Allison                  9 Bloomingdale              2:19.97        
 15  Huber, Kristen                10 Charlotte                 2:20.77        
 16  Catena, Alex                  10 Riverview                 2:20.95        
 17  Huber, Kaitlyn                10 Charlotte                 2:23.68        
 18  O'Neal, Veronica              11 Palm Harbor Univ          2:23.83        
 19  Bexley, Sydney                   Tampa Bay Tech            2:24.34        
 20  Yonkee, Brett                 JR Newsome (Lithia)          2:24.37        
 21  Mora, Allie                   SO Newsome (Lithia)          2:27.66        
 22  Molino, Nicole                SR Wharton                   2:28.39        
 23  Harrell, Jane                 SO George Jenkins            2:30.40        
 24  Zambito, Maria                 9 Gaither                   2:33.63        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.02  AA-A
               1:55.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caldwell, Nicholas            11 Riverview                 1:54.55  AA-C  
  2  Thompson, Matthew             JR Seminole                  1:56.36        
  3  Taddeo, Jonathan              SR Countryside               1:56.67        
  4  Morgan, David                 10 Palm Harbor Univ          1:59.45        
  5  Freeman, Blake                12 Palm Harbor Univ          1:59.76        
  6  Meszaros, Istvan              SR Countryside               2:02.09        
  7  Coldiron, Caleb               11 Charlotte                 2:03.42        
  8  Kadibhai, Yusuf               10 Riverview                 2:06.25        
  9  Hughes, Peter                 11 Charlotte                 2:06.46        
 10  Gilbreath, Patrick            SR Wharton                   2:08.18        
 11  Smith, Kevin                  FR East Lake                 2:12.68        
 12  Bedell, Zach                  12 Northeast (S.P.)          2:12.71        
 13  Krug, Hunter                  JR Countryside               2:13.64        
 14  Yonkee, Cole                  FR Newsome (Lithia)          2:13.81        
 15  Hegwein, Karl                  9 Riverview                 2:14.42        
 16  Jockers, Thomas               12 St. Petersburg            2:15.81        
 17  Byrd, Gavin                   SO Newsome (Lithia)          2:19.35        
 18  DeMott, Ryan                  10 Bloomingdale              2:21.19        
 19  Espinosa, Ernesto             10 Port Charlotte            2:21.59        
 20  Kozenieski, Michael           10 Charlotte                 2:23.66        
 21  Logan, Collin                 SO Newsome (Lithia)          2:24.20        
 22  Clancy, Brian                 JR Newsome (Lithia)          2:30.21        
 23  Turner, Pearce                JR George Jenkins            2:38.83        
 24  Mynster, Kurt                 11 Bloomingdale              2:41.12        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.81  AA-A
               24.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             12 Seminole                    24.16        
  2  Isaacson, Ashly               12 Largo                       24.37        
  3  Werdine, Rebecca              10 Plant                       24.82        
  4  Menendez, Sarah               SR Wharton                     25.13        
  5  Piche, Kylie                  JR Newsome (Lithia)            25.29        
  6  Hall, Emily                   SR Countryside                 25.39        
  7  Sinning, Meghan               SO Newsome (Lithia)            25.56        
  8  Bloxam, Emily                 11 Palm Harbor Univ            25.97        
  9  Mammel, Jen                   SR George Jenkins              26.05        
 10  Latta, Courtney               12 Chamberlain                 26.16        
 11  Jeffries, Angelina            10 Charlotte                   26.24        
 12  McCarthy, Molly               12 Port Charlotte              26.26        
 13  Munns, Elle                   10 Plant                       26.35        
 14  Wright, Jetta                 11 Venice                      26.39        
 15  Searles, Kaylin               10 Riverview                   26.40        
 16  Manthey, Danielle             10 Venice                      26.45        
 17  Georgoulis, Tori              10 Charlotte                   26.45        
 18  Mack, Meghan                  SO George Jenkins              26.69        
 19  Kraycirik, Brittany           SO Newsome (Lithia)            26.78        
 20  King, Abby                    11 St. Petersburg              26.80        
 21  Lindstrom, Dakota             10 Riverview                   26.90        
 22  Bauer, Lauren                 11 Palm Harbor Univ            27.04        
 23  Berson, Elisa                 JR Freedom (Tampa)             27.17        
 24  Goodlet, Maryann               9 Gaither                     27.79        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.49  2008        Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.15  AA-A
               21.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rees, Jordan                  SR Wharton                     21.52        
  2  Rinard, Patrick               11 Northeast (S.P.)            22.07        
  3  Cates, Addison                11 Charlotte                   22.37        
  4  Witkowski, Jon                JR Countryside                 22.44        
  5  Williams, Jason               10 Palm Harbor Univ            22.54        
  6  Pagan, James                  11 Sarasota                    22.58        
  7  Sox, Mark                     JR Wharton                     22.65        
  8  Kelly, John                   JR Countryside                 22.83        
  9  Kennedy, Byron                12 St. Petersburg              22.84        
 10  Kadibhai, Mufaddal            12 Riverview                   22.91        
 11  Parker, Hayden                SR Newsome (Lithia)            23.19        
 12  Irani, Sommy                  JR Freedom (Tampa)             23.24        
 13  Whitaker, Charlie             12 Gaither                     23.27        
 14  Chislett, Kevin               12 Charlotte                   23.32        
 15  Eckman, James                 JR Lakeland                    23.37        
 16  Wright, Cody                  11 North Port                  23.37        
 17  Rodgers, Joel Douglas         11 Plant                       23.44        
 18  Woodcock, Brian               11 Bloomingdale                23.49        
 19  Shackton, Christian           11 Clearwater                  23.65        
 20  Tudor, Zachary                12 Venice                      23.71        
 21  Leonard, Shawn                11 Riverview                   23.94        
 22  Waite, Dean                    9 Bloomingdale                23.96        
 23  Pickrem, Jack                 SO East Lake                   24.06        
 24  Sinibaldi, Bruno              12 Seminole                    24.09        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Mathers, Brittany             JR Newsome (Lithia)           431.20        
  2  Hagan, Alex                   12 Plant                      414.10        
  3  Zetzman, Alissa               12 Sarasota                   405.70        
  4  Dawson, Jennifer              FR Seminole                   390.85        
  5  Rizzo, Brianna                12 Northeast (S.P.)           367.35        
  6  Abelson, Desiree              11 Sarasota                   334.10        
  7  Gonzales, Alexa               FR East Lake                  323.40        
  8  Mansfield, Sheri               9 Clearwater                 312.25        
  9  Oaks, Mackenzie               10 Charlotte                  311.45        
 10  Mathers, Erin                 SO Newsome (Lithia)           302.95        
 11  Jockers, Tiffany              12 St. Petersburg             301.55        
 12  Magann, Shiloh                 9 Manatee                    288.70        
 13  Zwisser, Felizza              10 Largo                      284.05        
 14  Csiszer, Sabrina               9 Palm Harbor Univ           280.65        
 15  Andreatas, Aramis             12 Northeast (S.P.)           280.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bourgoing, Tomily             12 Clearwater                 461.95        
  2  Wing-Holt, Nicholas           11 Bloomingdale               443.55        
  3  Burrows, Tyler                11 Northeast (S.P.)           430.75        
  4  Stoneberg, Shane              12 Clearwater                 351.05        
  5  Whitsett, Thomas              10 Clearwater                 348.90        
  6  Nelson, Mitchell              10 Bloomingdale               339.35        
  7  Maddox, Brett                 12 Seminole                   320.15        
  8  Yoder, Nick                    9 Largo                      302.75        
  9  Fountain, Jordan               9 Charlotte                  286.99        
 10  Cuevas, Kyle                  10 Northeast (S.P.)           284.10        
 11  Porter, Robert                12 Seminole                   283.40        
 12  Pruse, Garrett                12 Riverview                  282.95        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski,Am Heritag, Plantation    
               56.57  AA-A
               57.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             12 Seminole                    57.50  AA-C  
  2  Torres, Katie                 SR East Lake                   59.22        
  3  Harrington, Rachel            11 Manatee                     59.50        
  4  Hall, Lauren                  FR Countryside                 59.75        
  5  Newfield, Sidney              12 St. Petersburg            1:00.41        
  6  Menendez, Sarah               SR Wharton                   1:00.73        
  7  Bessire, Jesse                12 Sarasota                  1:00.79        
  8  Clifford, Emily                9 Plant                     1:01.20        
  9  Searles, Kaylin               10 Riverview                 1:02.60        
 10  Duff, Faryn                    9 Venice                    1:02.79        
 11  Huber, Kristen                10 Charlotte                 1:03.03        
 12  Patterson, Hannah             11 Plant                     1:03.22        
 13  Plocharsky, Kara               9 Sarasota                  1:03.81        
 14  Oster, Lisa                   11 Palm Harbor Univ          1:04.22        
 15  Lehr, Allison                  9 Bloomingdale              1:04.49        
 16  Yonkee, Brett                 JR Newsome (Lithia)          1:04.61        
 17  Catena, Alex                  10 Riverview                 1:05.15        
 18  Munns, Elle                   10 Plant                     1:05.53        
 19  Gorman, Sarah                 FR Seminole                  1:05.68        
 20  Bukh, Rikke                    9 Gaither                   1:05.71        
 21  James, Liana                   9 Bloomingdale              1:07.28        
 22  Molino, Nicole                SR Wharton                   1:08.82        
 23  Nunez, Geraldine              SR Newsome (Lithia)          1:10.03        
 24  Gates, Leah                   JR Lakeland                  1:11.70        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               50.80  AA-A
               51.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Perrotti, Zachary             10 Palm Harbor Univ            52.97        
  2  Rinard, Patrick               11 Northeast (S.P.)            53.11        
  3  Fabian, Mate                  SR Countryside                 53.95        
  4  Freeman, Blake                12 Palm Harbor Univ            54.79        
  5  Sox, Mark                     JR Wharton                     55.35        
  6  Atkins, Tucker                11 Riverview                   55.44        
  7  Leonard, Shawn                11 Riverview                   55.85        
  8  Ankers, Chad                  SO Wharton                     56.29        
  9  Moran, Andrew                  9 Charlotte                   56.37        
 10  Spahr, Dakota                 12 Charlotte                   57.18        
 11  Suarez, Pablo                 11 Riverview                   57.77        
 12  Scott, David                  11 Charlotte                   57.99        
 13  Rodgers, Joel Douglas         11 Plant                       58.57        
 14  Sparbel, Alexander            FR Lakeland                    58.84        
 15  Espinosa, Ernesto             10 Port Charlotte              59.02        
 16  Lush, Gary                    SO Countryside                 59.16        
 17  Farnell, Bariland             10 Clearwater                  59.22        
 18  Bukaweski, Jacob              SR Newsome (Lithia)          1:00.65        
 19  Cole, James                   12 Plant                     1:00.72        
 20  DeMott, Ryan                  10 Bloomingdale              1:00.77        
 21  Foster, Tim                   SR Newsome (Lithia)          1:01.08        
 22  Predic, Marko                 12 St. Petersburg            1:01.45        
 23  Donahue, Thomas               11 Bloomingdale              1:03.37        
 24  Clancy, Brian                 JR Newsome (Lithia)          1:04.45        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.62  AA-A
               52.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Muth, Katheryne               11 Sarasota                    52.63        
  2  Isaacson, Ashly               12 Largo                       52.74        
  3  Kuethe, Blair                 JR Wharton                     54.01        
  4  Albright, Danielle            SO Wharton                     54.19        
  5  Piche, Kylie                  JR Newsome (Lithia)            54.45        
  6  Grace, Courtney               JR Countryside                 54.45        
  7  Werdine, Rebecca              10 Plant                       54.64        
  8  Hahmann, Haley                11 Plant                       54.90        
  9  Ortiz, Sydney                  9 Charlotte                   55.43        
 10  Hall, Emily                   SR Countryside                 55.53        
 11  Bloxam, Emily                 11 Palm Harbor Univ            55.75        
 12  Sinning, Meghan               SO Newsome (Lithia)            56.80        
 13  Wilhelm, Charlotte             9 Riverview                   57.06        
 14  Katopis, Kristina             12 Palm Harbor Univ            57.12        
 15  Manthey, Danielle             10 Venice                      57.18        
 16  Rossi, Kathleen               10 Clearwater                  57.87        
 17  Lindstrom, Dakota             10 Riverview                   58.18        
 18  Georgoulis, Tori              10 Charlotte                   58.24        
 19  Mack, Meghan                  SO George Jenkins              58.57        
 20  Bell, Allyson                 FR Wharton                     58.89        
 21  Harakal, Camille              10 Charlotte                   58.91        
 22  Mammel, Jen                   SR George Jenkins              58.97        
 23  Heron, Elise                  10 Bloomingdale              1:01.75        
 24  Kaufman, Brianne              12 Sarasota                  1:02.84        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.05  2008        Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.35  AA-A
               46.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McRae, Ryan                    9 Palm Harbor Univ            47.63        
  2  Rees, Jordan                  SR Wharton                     47.92        
  3  Taddeo, Jonathan              SR Countryside                 48.35        
  4  Cates, Addison                11 Charlotte                   48.57        
  5  Hawkins, Cameron              12 Seminole                    49.68        
  6  Kelly, John                   JR Countryside                 49.84        
  7  Douglas, Danny                12 Charlotte                   49.88        
  8  Williams, Jason               10 Palm Harbor Univ            49.90        
  9  Kennedy, Byron                12 St. Petersburg              50.45        
 10  Eckman, James                 JR Lakeland                    50.54        
 11  Kadibhai, Mufaddal            12 Riverview                   50.70        
 12  Wilsey, Richard               SO Countryside                 50.88        
 13  Decker, Terry                 12 Northeast (S.P.)            50.96        
 14  Tudor, Zachary                12 Venice                      51.86        
 15  Waite, Dean                    9 Bloomingdale                52.06        
 16  Chislett, Kevin               12 Charlotte                   52.29        
 17  Simpson, Jon                  SO Newsome (Lithia)            52.84        
 18  Lucido, Nick                  JR George Jenkins              52.95        
 19  Amistoso, Ian                  9 Riverview                   53.02        
 20  Parker, Hayden                SR Newsome (Lithia)            53.08        
 21  Woodcock, Brian               11 Bloomingdale                53.20        
 22  Wright, Cody                  11 North Port                  53.33        
 23  Scheele, Tyler                JR Newsome (Lithia)            54.26        
 24  Steele, Joseph                JR East Lake                 1:00.58        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:57.24  AA-A
               5:02.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Margalis, Melanie             SR Countryside               4:49.79  AA-A  
  2  Katz, Taylor                  FR East Lake                 4:51.35  AA-A  
  3  Slaatmo, Elin                 12 Plant                     4:55.91  AA-A  
  4  Rossi, Megan                  11 Clearwater                4:56.48  AA-A  
  5  Frantz, Kelsey                10 Charlotte                 5:01.23  AA-C  
  6  Harrington, Rachel            11 Manatee                   5:02.24        
  7  Myers, Caroline               12 Palm Harbor Univ          5:03.80        
  8  Bugatti, Cha-cha              11 Riverview                 5:06.83        
  9  Davis, Cameron                 9 Sarasota                  5:09.37        
 10  Quinn, Colleen                12 St. Petersburg            5:09.94        
 11  Rossi, Ashley                 12 Clearwater                5:10.28        
 12  Raybon, Rocky                 12 Riverview                 5:11.78        
 13  Jones, Ava                    11 Riverview                 5:11.95        
 14  Moore, April                  SO Lakeland                  5:12.42        
 15  Murphy, Joanna                 9 Riverview                 5:12.95        
 16  Smith, Megan                  SO Wharton                   5:14.47        
 17  Fink, Autumn                  FR Countryside               5:15.26        
 18  Hahmann, Hillary              12 Plant                     5:25.92        
 19  Penovic, Mirjana              11 Bloomingdale              5:30.55        
 20  Nunez, Geraldine              SR Newsome (Lithia)          5:33.54        
 21  Logan, Carrie                 SR Newsome (Lithia)          5:33.86        
 22  Butler, Brittany              SO Plant City                5:36.68        
 23  Nelson, Allison               12 Gaither                   5:47.14        
 24  Zambito, Maria                 9 Gaither                   5:53.44        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.42  2008        Jason Taylor,Newsome, Newsome              
               4:35.51  AA-A
               4:39.82  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caldwell, Nicholas            11 Riverview                 4:33.44  AA-A  
  2  Stearns, Weston               12 Palm Harbor Univ          4:35.21  AA-A  
  3  Thompson, Matthew             JR Seminole                  4:38.10  AA-C  
  4  Deedrick, John                12 Plant                     4:40.18        
  5  Hughes, Daniel                12 Charlotte                 4:44.77        
  6  Metka, Zachary                10 Seminole                  4:48.23        
  7  Pridemore, Derek              10 Venice                    4:48.74        
  8  Bukaweski, Jacob              SR Newsome (Lithia)          4:53.91        
  9  Butler, Blair                 SR Plant City                4:55.65        
 10  Hughes, Peter                 11 Charlotte                 4:57.65        
 11  Cesaroni, Gregg               10 Sarasota                  4:58.67        
 12  Kadibhai, Yusuf               10 Riverview                 4:59.30        
 13  Boscaino, Teodoro                Tampa Bay Tech            5:00.16        
 14  Smith, Tucker                 11 Clearwater                5:00.74        
 15  Moran, Andrew                  9 Charlotte                 5:01.66        
 16  Gettino, Mark                 12 Palm Harbor Univ          5:08.28        
 17  Yonkee, Cole                  FR Newsome (Lithia)          5:14.94        
 18  Gettino, Patrick              12 Palm Harbor Univ          5:15.21        
 19  duTreil, Justin                9 Riverview                 5:15.63        
 20  Morrissey, Billy              SR George Jenkins            5:28.57        
 21  Konczeski-Sullivan, Cody      11 Gaither                   5:42.34        
 22  DeMott, William               11 Bloomingdale              5:43.80        
 23  Slaatmo, Oscar                10 Plant                     5:45.59        
 24  Kager, Jake                   FR Newsome (Lithia)          5:47.23        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:32.77  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        M. Kelly, K.L Joyce, L. Cole,J.Merte              
       State:  1:34.37  2007        Pine Crest                                 
                        S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
               1:38.14  AA-A
               1:39.64  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Plant (Tampa)                                              1:40.98        
  2  Wharton (Tampa)                                            1:43.17        
  3  Palm Harbor University                                     1:43.28        
  4  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:43.95        
  5  St. Petersburg                                             1:43.99        
  6  Riverview (Sarasota)                                       1:44.40        
  7  Countryside (Clearwater)                                   1:44.56        
  8  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:44.58        
  9  Seminole                                                   1:45.72        
 10  Clearwater                                                 1:46.87        
 11  Largo                                                      1:47.81        
 12  Sarasota                                                   1:48.30        
 13  Newsome (Lithia)                                           1:49.69        
 14  Gaither (Tampa)                                            1:50.26        
 15  Northeast (St. Petersburg)                                 1:52.16        
 16  Venice                                                     1:52.47        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
               1:26.92  AA-A
               1:28.29  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole                                                   1:31.16        
  2  Palm Harbor University                                     1:31.30        
  3  Countryside (Clearwater)                                   1:31.33        
  4  Riverview (Sarasota)                                       1:31.44        
  5  Northeast (St. Petersburg)                                 1:33.09        
  6  Wharton (Tampa)                                            1:33.60        
  7  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:34.47        
  8  Plant (Tampa)                                              1:35.60        
  9  Clearwater                                                 1:36.74        
 10  Newsome (Lithia)                                           1:37.45        
 11  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:38.09        
 12  North Port                                                 1:38.27        
 13  Plant City                                                 1:38.93        
 14  Port Charlotte                                             1:40.66        
 15  George Jenkins (Lakeland)                                  1:41.53        
 16  Manatee (Bradenton)                                        1:42.30        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  53.84  2008        Aubrey Peackock, Bolles, Jacksonville        
               57.29  AA-A
               58.43  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Linn, Ashlee                  10 Riverview                   57.90  AA-C  
  2  Piper, Lauren                 12 Northeast (S.P.)            58.65        
  3  Grace, Courtney               JR Countryside               1:00.18        
  4  Leonard, Shelby               11 Sarasota                  1:00.36        
  5  Kyle, Kati                    SR Newsome (Lithia)          1:00.85        
  6  Katopis, Kristina             12 Palm Harbor Univ          1:01.06        
  7  Newfield, Sidney              12 St. Petersburg            1:01.36        
  8  Compton, Angelica             SR Countryside               1:01.89        
  9  Alexiou, Kristina             11 Clearwater                1:02.09        
 10  Taylor, Amy                   JR Newsome (Lithia)          1:02.17        
 11  Spencer, Halee                JR East Lake                 1:02.44        
 12  Rossi, Ashley                 12 Clearwater                1:02.57        
 13  Plocharsky, Kaitlyn           12 Riverview                 1:02.83        
 14  Schmitz, Anna                  9 Venice                    1:02.98        
 15  Marckese, Marissa              9 St. Petersburg            1:03.09        
 16  Yelding, Chyna                10 Sarasota                  1:04.16        
 17  Hubbard, Chloe                 9 Palm Harbor Univ          1:05.03        
 18  Carter, Kathleen              12 Sarasota                  1:05.23        
 19  Kraycirik, Brittany           SO Newsome (Lithia)          1:10.17        
 20  Nelson, Allison               12 Gaither                   1:10.93        
 21  Sox, Kelly                    JR Wharton                   1:12.55        
 22  Montoya, Veronica             SR George Jenkins            1:13.49        
 23  Smith, Ali                    SR George Jenkins            1:15.75        
 24  Singer, Lauren                10 Bloomingdale              1:17.53        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               51.92  AA-A
               52.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fabian, Mate                  SR Countryside                 52.70  AA-C  
  2  McRae, Ryan                    9 Palm Harbor Univ            53.67        
  3  Perrotti, Zachary             10 Palm Harbor Univ            55.10        
  4  Davis, Kirt                   11 Sarasota                    55.23        
  5  Scott, Trevor                 12 Charlotte                   55.58        
  6  Krastev, Georgi               09 Northeast (S.P.)            55.98        
  7  Rauch, Marty                  12 Riverview                   56.53        
  8  Jones, AJ                     11 Riverview                   57.88        
  9  Jockers, Thomas               12 St. Petersburg              58.27        
 10  Spahr, Dakota                 12 Charlotte                   58.56        
 11  Foster, Tim                   SR Newsome (Lithia)            58.99        
 12  Decker, Terry                 12 Northeast (S.P.)            59.20        
 13  Bedell, Zach                  12 Northeast (S.P.)            59.87        
 14  Dougherty, Evan               11 North Port                1:02.15        
 15  Irani, Sommy                  JR Freedom (Tampa)           1:02.25        
 16  Mayer, Nathaniel              11 Palm Harbor Univ          1:02.31        
 17  Cole, James                   12 Plant                     1:02.54        
 18  Tedrick, Constantine          11 Bloomingdale              1:02.89        
 19  Scheele, Tyler                JR Newsome (Lithia)          1:03.53        
 20  Martin, Jesse                 12 North Port                1:06.07        
 21  Greenwood, Tyler              SR Newsome (Lithia)          1:06.75        
 22  Aldrich, Drew                 JR Newsome (Lithia)          1:08.02        
 23  Guthrie, David                SO Brandon                   1:10.61        
 24  Knox, Robbie                  FR Plant City                1:10.71        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:05.03  AA-A
               1:06.28  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Torres, Katie                 SR East Lake                 1:06.55        
  2  Clifford, Emily                9 Plant                     1:09.31        
  3  Hall, Lauren                  FR Countryside               1:09.81        
  4  Jones, AJ                     10 Northeast (S.P.)          1:10.12        
  5  Donohue, Emma                  9 Plant                     1:10.19        
  6  Moore, April                  SO Lakeland                  1:11.30        
  7  Smith, Megan                  SO Wharton                   1:11.97        
  8  Berson, Elisa                 JR Freedom (Tampa)           1:12.22        
  9  Jeffries, Angelina            10 Charlotte                 1:12.72        
 10  Roper, Hannah                 FR Seminole                  1:13.03        
 11  Randelman, Margo              11 Palm Harbor Univ          1:13.43        
 12  Bukh, Rikke                    9 Gaither                   1:13.69        
 13  Scheibel, Molly               10 Sarasota                  1:15.28        
 14  Walden, Madeline              12 Clearwater                1:15.49        
 15  Wright, Jetta                 11 Venice                    1:16.05        
 16  Harrell, Jane                 SO George Jenkins            1:17.44        
 17  Bexley, Sydney                   Tampa Bay Tech            1:17.58        
 18  Mora, Allie                   SO Newsome (Lithia)          1:18.28        
 19  Jenei, Julia                   9 Bloomingdale              1:19.65        
 20  Ehmann, Erika                 11 Riverview                 1:20.10        
 21  Gillette, Nia                 12 St. Petersburg            1:20.47        
 22  Rorer, Melanie                10 St. Petersburg            1:20.51        
 23  Bang, Meghan                  12 Sarasota                  1:22.77        
 24  Kopic, Doris                  11 St. Petersburg            1:23.15        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.40  AA-A
               59.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Meszaros, Istvan              SR Countryside               1:01.61        
  2  Morgan, David                 10 Palm Harbor Univ          1:02.14        
  3  Coldiron, Caleb               11 Charlotte                 1:02.84        
  4  Pagan, James                  11 Sarasota                  1:03.16        
  5  Smith, Kevin                  FR East Lake                 1:04.71        
  6  Hawkins, Cameron              12 Seminole                  1:05.47        
  7  O'Donoghue, Neil              12 Clearwater                1:05.60        
  8  Gilbreath, Patrick            SR Wharton                   1:06.19        
  9  Amistoso, Ian                  9 Riverview                 1:06.75        
 10  Cesaroni, Gregg               10 Sarasota                  1:06.86        
 11  Beatty, Christopher           12 Plant                     1:07.71        
 12  Shuler, Stephen               12 Plant                     1:07.83        
 13  Jones, Jay                    12 Port Charlotte            1:08.26        
 14  Dorman, Samuel                 9 Manatee                   1:08.59        
 15  Hegwein, Karl                  9 Riverview                 1:08.61        
 16  Byrd, Gavin                   SO Newsome (Lithia)          1:09.69        
 17  Contreras, Alejandro          FR Lakeland                  1:09.71        
 18  Markov, Nikita                SR Plant City                1:09.79        
 19  Willey, Austin                11 Palm Harbor Univ          1:10.23        
 20  Rodriguez, Anthony            JR Plant City                1:11.10        
 21  Whitaker, Charlie             12 Gaither                   1:12.05        
 22  Logan, Collin                 SO Newsome (Lithia)          1:12.27        
 23  Gagain, Brendan               SR Newsome (Lithia)          1:12.68        
 24  Thomas, Josh                  11 Port Charlotte            1:14.26        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.10  2008        Austin Westlake                            
                        M. Beck, M. Latone, C. Hendriz, S. Tucker         
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:33.40  AA-A
               3:36.76  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   3:38.45        
  2  Riverview (Sarasota)                                       3:38.91        
  3  Plant (Tampa)                                              3:40.35        
  4  Sarasota                                                   3:41.17        
  5  Palm Harbor University                                     3:43.68        
  6  Clearwater                                                 3:47.53        
  7  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:48.74        
  8  Newsome (Lithia)                                           3:52.23        
  9  Northeast (St. Petersburg)                                 3:54.25        
 10  Venice                                                     3:55.12        
 11  Largo                                                      4:02.61        
 12  Bloomingdale (Valrico)                                     4:05.97        
 13  Gaither (Tampa)                                            4:07.63        
 14  St. Petersburg                                             4:12.40        
 15  Seminole                                                   4:15.46        
 16  Wharton (Tampa)                                            4:16.99        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:11.32  AA-A
               3:13.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       3:17.12        
  2  Palm Harbor University                                     3:17.72        
  3  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:19.07        
  4  Countryside (Clearwater)                                   3:20.18        
  5  Wharton (Tampa)                                            3:24.16        
  6  Plant (Tampa)                                              3:24.53        
  7  Sarasota                                                   3:26.32        
  8  Northeast (St. Petersburg)                                 3:29.95        
  9  Bloomingdale (Valrico)                                     3:30.98        
 10  Newsome (Lithia)                                           3:31.71        
 11  Clearwater                                                 3:32.60        
 12  St. Petersburg                                             3:32.88        
 13  Venice                                                     3:36.41        
 14  North Port                                                 3:37.20        
 15  Seminole                                                   3:46.20        
 16  Alonso (Tampa)                                             3:49.57