2009 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 7

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/2/2009 09:57 AM
                          2009 - FHSAA - A District 7                          
                     Hosted by: Berkley Preparatory School                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock, C. Mumford, M. Fonteno, D. Nessler    
Pool Records:   1:55.26   9/14/2004 Academy                                    
                         Hugg,Pineda,DeRito,Dowdle                         
                1:49.01  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ClwtrCentrCath                                    2:03.69    2:02.55 q      
     1) Hansen, Madison SR              2) Orr, Kelsey FR                 
     3) Cramer, Carrie SO               4) Fosnacht, Nicole SR            
                  31.87     1:06.41 (34.54)     1:35.55 (29.14)     2:02.55 (27.00)
  2 George Steinbrenner(Lutz)                         2:06.14    2:05.61 q      
     1) Pacheco, Dara 10                2) Holland, Samantha 10           
     3) Mothedan, Pryanca 11            4) Volz, Emma 9                   
                  33.72                             1:39.01 ( )     2:05.61 (26.60)
  3 Berkeley Prep (Tampa)                             2:02.31    2:07.48 q      
     1) Howell, Lauryn 11               2) Blatz, Sammi 9                 
     3) Jordan, Laura 12                4) Michiels, Elena 11             
                  32.84     1:09.02 (36.18)     1:36.67 (27.65)     2:07.48 (30.81)
  4 Tampa Prep                                        2:02.00    2:08.03 q      
     1) Spada, Rosalie 10               2) Richardson, Kelsi 9            
     3) Waite, Carylyn 8                4) Fredlake, Hannah 7             
                  32.11     1:09.17 (37.06)     1:39.10 (29.93)     2:08.03 (28.93)
  5 Robinson (Tampa)                                  2:09.04    2:08.40 q      
     1) Morrisey, Martha 10             2) Delelys, Victoria 11           
     3) Gunter, Phoebe 12               4) Vancavage, Karis 9             
                  33.91     1:09.41 (35.50)     1:39.47 (30.06)     2:08.40 (28.93)
  6 Tampa Catholic                                    2:14.76    2:11.74 q      
     1) Pistone, Victoria 11            2) Zayas, Britney 11              
     3) Rivers, Holly 11                4) Martin, Kristin 10             
                  34.66     1:16.07 (41.41)     1:45.82 (29.75)     2:11.74 (25.92)
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    2:16.80    2:14.24 q      
     1) Soulliere, Shea 10              2) Mauder, Samantha 11            
     3) Mongelluzzi, Eugenia 9          4) Yost, Lauryn 10                
                  31.89     1:07.95 (36.06)     1:49.29 (41.34)     2:14.24 (24.95)
  8 Strawberry Crest (Dover)                          2:36.22    2:24.88 q      
     1) Philipoom, Jade 9               2) McGlynn, Amber 9               
     3) Bradley, Savanah 9              4) Bening, Bailey 10              
                  41.86     1:20.71 (38.85)     1:53.69 (32.98)     2:24.88 (31.19)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lennard (Ruskin)                                  2:37.44    2:37.56 q      
     1) Hegarty, Kelsey 9               2) Mcneff, Tessa 10               
     3) Buzbee, Lauren 12               4) Prevatt, Amanda 9              
                  43.76     1:32.05 (48.29)     2:08.14 (36.09)     2:37.56 (29.42)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
Pool Records:   1:40.19  10/15/2007 Jesuit                                     
                         Wyher,Attal,Lynch,Sheridan                        
                1:37.02  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep (Tampa)                             1:47.03    1:50.52 q      
     1) Olney, Graham 7                 2) Hatoum, Andreas 11             
     3) Bobo, Sam 12                    4) Felder, Robert 10              
                  28.46       58.45 (29.99)     1:24.76 (26.31)     1:50.52 (25.76)
  2 ClwtrCentrCath                                    1:52.51    1:53.12 q      
     1) Thatch, Eric JR                 2) Brown, Jared SO                
     3) Haas, Justin JR                 4) Mattox, Rhett JR               
                  28.58     1:00.32 (31.74)     1:27.43 (27.11)     1:53.12 (25.69)
  3 George Steinbrenner(Lutz)                         1:55.00    1:54.19 q      
     1) Williams, Dallas 10             2) West, Blake 9                  
     3) Kunkel, Jake 11                 4) Keith, Ryan 11                 
                  30.86     1:04.41 (33.55)     1:29.44 (25.03)     1:54.19 (24.75)
  4 Tampa Prep                                        1:54.00    1:56.35 q      
     1) Blustein, Alex 09               2) Waldron, Colin 11              
     3) Campo, Gregory 08               4) Bolves, Brock 12               
                  29.17     1:03.63 (34.46)     1:30.92 (27.29)     1:56.35 (25.43)
  5 Robinson (Tampa)                                  2:03.71    1:56.43 q      
     1) Sparks, Alexander 9             2) Nolte, John 9                  
     3) McCarger, Elwyn 11              4) Smaus, Stephen 11              
                  32.72     1:02.99 (30.27)     1:30.61 (27.62)     1:56.43 (25.82)
  6 Tampa Catholic                                    2:13.07    2:12.09 q      
     1) Melendez, Michael 9             2) Daggs, Mathew 11               
     3) Felts, Benjamin 9               4) McMurray, Michael 11           
                  35.57     1:11.67 (36.10)     1:42.70 (31.03)     2:12.09 (29.39)
 -- Middleton (Tampa)                                 2:43.20         NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.10        2008 Karlee  Bispo, Modesto, Atlantic-Delray    
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
Pool Records:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                1:51.28  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Spada, Rosalie            10 Tampa Prep           2:05.44    2:06.14 q      
                  29.08     1:00.84 (31.76)     1:33.36 (32.52)     2:06.14 (32.78)
  2 Fredlake, Hannah           7 Tampa Prep           2:11.92    2:11.82 q      
                  30.00     1:03.06 (33.06)     1:37.17 (34.11)     2:11.82 (34.65)
  3 Prisland, Stephanie       12 Tampa Catholic       2:14.76    2:13.99 q      
                  30.90     1:05.27 (34.37)     1:40.66 (35.39)     2:13.99 (33.33)
  4 Pacheco, Dara             10 G.Steibrenner        2:09.71    2:14.36 q      
                  30.60     1:04.46 (33.86)     1:39.76 (35.30)     2:14.36 (34.60)
  5 Lambos, Kate              11 Berkeley             2:12.24    2:14.98 q      
                  29.98     1:03.23 (33.25)     1:38.74 (35.51)     2:14.98 (36.24)
  6 Edwards, Victoria         10 Tampa Prep           2:22.09    2:17.38 q      
                  30.79     1:05.28 (34.49)     1:41.27 (35.99)     2:17.38 (36.11)
  7 Colton, Amelia            11 Berkeley             2:20.17    2:19.45 q      
                  30.58     1:05.54 (34.96)     1:43.55 (38.01)     2:19.45 (35.90)
  8 Head, Mallorie            12 Tampa Prep           2:25.89    2:20.70 q      
                  31.33     1:07.60 (36.27)     1:44.66 (37.06)     2:20.70 (36.04)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jacobus, Kelly            11 Berkeley             2:22.09    2:23.82 q      
                  31.42     1:07.66 (36.24)     1:46.52 (38.86)     2:23.82 (37.30)
 10 Buzbee, Lauren            12 Lennard              2:26.04    2:26.21 q      
                  32.42     1:08.86 (36.44)     1:47.56 (38.70)     2:26.21 (38.65)
 11 Sheets, Kelly              8 Berkeley             2:26.63    2:27.44 q      
                  33.81     1:10.94 (37.13)     1:49.79 (38.85)     2:27.44 (37.65)
 12 McMahon, Caroline         JR Ccchs                2:27.64    2:27.54 q      
                  32.89     1:09.62 (36.73)     1:48.86 (39.24)     2:27.54 (38.68)
 13 Desena, Nicole             9 G.Steibrenner        2:34.34    2:30.01 q      
                  33.04     1:11.53 (38.49)     1:51.71 (40.18)     2:30.01 (38.30)
 14 Cahill, Kara              11 Robinson             2:37.00    2:33.55 q      
                  35.79     1:13.96 (38.17)   2:33.55 (1:19.59)                    
 15 Dolly, Megan               9 G.Steibrenner        2:31.56    2:34.52 q      
                  33.76     1:12.86 (39.10)     1:54.54 (41.68)     2:34.52 (39.98)
 16 Resch, Savannah           11 CalvaryChristian          NT    2:35.83 q      
                  34.05     1:13.49 (39.44)     1:54.29 (40.80)     2:35.83 (41.54)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Comeau, Genevieve         11 Robinson             2:36.82    2:37.46        
                  34.97     1:14.14 (39.17)     1:56.90 (42.76)     2:37.46 (40.56)
 18 Allen, Kayla              JR Ccchs                2:44.08    2:41.96        
                  36.25     1:17.21 (40.96)     2:00.23 (43.02)     2:41.96 (41.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sepe, Cristina            FR Ccchs                2:49.60    2:42.16        
                  33.96                             1:59.35 ( )     2:42.16 (42.81)
 20 Mitchell, Jennifer        11 Robinson             2:50.03    2:46.56        
                  36.08     1:17.98 (41.90)     2:02.64 (44.66)     2:46.56 (43.92)
 21 Prevatt, Amanda            9 Lennard              2:52.37    2:54.43        
                  36.33     1:21.49 (45.16)     2:09.41 (47.92)     2:54.43 (45.02)
 22 Reinke, Katelyn            9 Strawberry Crest     3:01.84    2:56.94        
                  39.25   2:56.94 (2:17.69)                                        
 23 Zayas, Olivia             10 Tampa Catholic       3:03.13    3:02.49        
                  37.61     1:22.54 (44.93)     2:12.97 (50.43)     3:02.49 (49.52)
 24 Paitsel, Taylor           FR Ccchs                3:06.32    3:03.45        
                  37.43   3:03.45 (2:26.02)                                        
 -- Barron, Kayen             11 Strawberry Crest     3:32.72         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
Pool Records:   1:44.87  10/21/2005 Jonathan Jordan, Berkeley                  
                1:41.46  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Miller, Will              11 Berkeley             1:51.13    1:52.39 q      
                  25.50       54.29 (28.79)     1:23.73 (29.44)     1:52.39 (28.66)
  2 Haas, Justin              JR Ccchs                1:54.70    1:57.91 q      
                  26.83   1:57.91 (1:31.08)                                        
  3 Bandes, Alex              11 Berkeley             1:55.16    1:58.17 q      
                  26.53       56.75 (30.22)     1:27.59 (30.84)     1:58.17 (30.58)
  4 Williams, Dallas          10 G.Steibrenner        2:03.38    1:58.62 q      
                  27.39       57.54 (30.15)     1:28.50 (30.96)     1:58.62 (30.12)
  5 Weinbren, Nathan          11 Berkeley             2:09.76    2:05.86 q      
                  28.29       59.77 (31.48)     1:33.00 (33.23)     2:05.86 (32.86)
  6 Melendez, Michael          9 Tampa Catholic       2:44.01    2:06.61 q      
                  28.52     1:00.08 (31.56)     1:33.43 (33.35)     2:06.61 (33.18)
  7 Hancock, Charles          10 Berkeley             2:09.70    2:08.17 q      
                  29.31     1:01.66 (32.35)     1:35.25 (33.59)     2:08.17 (32.92)
  8 Black, Will               09 Tampa Prep           2:14.09    2:11.93 q      
                  30.28     1:03.97 (33.69)     1:37.96 (33.99)     2:11.93 (33.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zuspan, Elijah             9 Robinson             2:19.63    2:14.52 q      
                  29.23     1:03.14 (33.91)     1:38.99 (35.85)     2:14.52 (35.53)
 10 Patel, Rushie             11 Tampa Prep           2:22.35    2:16.73 q      
                  29.69     1:02.90 (33.21)     1:38.61 (35.71)     2:16.73 (38.12)
 11 Costa, Yuri               10 Tampa Prep           2:24.87    2:18.22 q      
                  29.26                             1:40.03 ( )     2:18.22 (38.19)
 12 Thomas, Brett             11 Robinson             2:30.31    2:22.04 q      
                  30.75     1:05.42 (34.67)   2:22.04 (1:16.62)                    
 13 Palasti, Keegan           10 G.Steibrenner        2:29.80    2:27.58 q      
                  32.88     1:09.95 (37.07)     1:49.50 (39.55)     2:27.58 (38.08)
 14 Lavey, Ephraim            09 Tampa Prep           2:35.66    2:29.12 q      
                  30.17     1:05.98 (35.81)     1:46.61 (40.63)     2:29.12 (42.51)
 15 Chiriaco, Winston         FR Ccchs                2:28.89    2:29.35 q      
                  31.71     1:08.68 (36.97)     1:49.82 (41.14)     2:29.35 (39.53)
 16 Davidson, Kyle            12 Middleton            2:37.93    2:46.28 q      
                  34.87     1:15.51 (40.64)     2:01.68 (46.17)     2:46.28 (44.60)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Watkins, Jeffery          FR Ccchs                3:14.00    3:01.58        
                  38.68     1:24.81 (46.13)     2:14.97 (50.16)     3:01.58 (46.61)
 -- Maher, Andy               SO Ccchs                3:12.03         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
Pool Records:   2:11.51    7/7/2001 Christine Anseeuw, Plant                   
                2:05.37  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Siewert, Emma             10 Tampa Prep           2:14.69    2:21.49 q      
                  30.40     1:07.44 (37.04)     1:46.97 (39.53)     2:21.49 (34.52)
  2 Campo, Hannah             07 Tampa Prep           2:25.55    2:25.97 q      
                  31.38     1:08.70 (37.32)     1:51.10 (42.40)     2:25.97 (34.87)
  3 Howell, Lauryn            11 Berkeley             2:24.39    2:28.45 q      
                  33.04     1:09.72 (36.68)     1:55.12 (45.40)     2:28.45 (33.33)
  4 Volz, Emma                 9 G.Steibrenner        2:26.81    2:28.56 q      
                  31.38     1:09.79 (38.41)     1:55.85 (46.06)     2:28.56 (32.71)
  5 Hansen, Madison           SR Ccchs                2:26.64    2:28.62 q      
                  31.13     1:06.85 (35.72)     1:55.72 (48.87)     2:28.62 (32.90)
  6 Blatz, Sammi               9 Berkeley             2:26.17    2:30.93 q      
                  32.95     1:11.10 (38.15)     1:55.63 (44.53)     2:30.93 (35.30)
  7 Orr, Kelsey               FR Ccchs                2:29.11    2:32.50 q      
                  34.50     1:15.30 (40.80)     1:58.35 (43.05)     2:32.50 (34.15)
  8 Haas, Aubrey              FR Ccchs                2:34.10    2:39.96 q      
                  34.00     1:13.84 (39.84)     2:01.65 (47.81)     2:39.96 (38.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vancavage, Karis           9 Robinson             2:38.34    2:41.24 q      
                  35.67     1:17.87 (42.20)     2:07.14 (49.27)     2:41.24 (34.10)
 10 Strasen, Allyson          10 Robinson             2:37.28    2:42.52 q      
                  35.57     1:18.32 (42.75)     2:06.00 (47.68)     2:42.52 (36.52)
 11 Myers, Anne               06 Tampa Prep           2:45.67    2:42.72 q      
                  36.95     1:17.72 (40.77)     2:07.82 (50.10)     2:42.72 (34.90)
 12 Richardson, Kelsi          9 Tampa Prep           2:55.34    2:42.78 q      
                  37.29     1:19.22 (41.93)     2:06.20 (46.98)     2:42.78 (36.58)
 13 Zayas, Britney            11 Tampa Catholic       2:49.10    2:48.77 q      
                  34.85     1:18.13 (43.28)     2:08.29 (50.16)     2:48.77 (40.48)
 14 Straley, Catharine         9 Berkeley             2:46.77    2:50.30 q      
                  34.79     1:18.31 (43.52)     2:10.02 (51.71)     2:50.30 (40.28)
 15 Michiels, Elena           11 Berkeley             2:48.42    2:51.18 q      
                  37.87     1:23.40 (45.53)     2:13.12 (49.72)     2:51.18 (38.06)
 16 Hession, Kaylee           10 G.Steibrenner        2:43.23    2:58.42 q      
                  40.46     1:27.31 (46.85)     2:16.62 (49.31)     2:58.42 (41.80)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pondo, Alison             12 Tampa Catholic       2:57.92    2:59.69        
                  39.35     1:24.46 (45.11)     2:20.19 (55.73)     2:59.69 (39.50)
 -- Possey, Jennifer          11 Strawberry Crest     3:41.00         DQ        
                  42.61                             2:44.98 ( )                    
 -- Riebow, Bethany           11 Strawberry Crest     3:30.00         DQ        
                  42.86     1:40.03 (57.17)     2:38.59 (58.56)          DQ (47.21)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
Pool Records:   1:56.46  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                     
                1:54.02  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Thatch, Eric              JR Ccchs                2:09.62    2:10.90 q      
                  27.86     1:00.53 (32.67)     1:41.04 (40.51)     2:10.90 (29.86)
  2 Skjaerpe, Rasmus           8 Tampa Prep           2:10.00    2:10.98 q      
                  27.63       59.99 (32.36)     1:36.43 (36.44)     2:10.98 (34.55)
  3 Hatoum, Andreas           11 Berkeley             2:08.66    2:11.75 q      
                  28.49     1:03.39 (34.90)     1:41.45 (38.06)     2:11.75 (30.30)
  4 Kunkel, Jake              11 G.Steibrenner        2:09.20    2:12.39 q      
                  26.21       58.29 (32.08)     1:39.90 (41.61)     2:12.39 (32.49)
  5 Blustein, Alex            09 Tampa Prep           2:12.34    2:13.78 q      
                  29.35     1:02.87 (33.52)     1:42.31 (39.44)     2:13.78 (31.47)
  6 Soliman, Adam             10 Berkeley             2:21.19    2:22.73 q      
                  31.09     1:07.16 (36.07)     1:50.59 (43.43)     2:22.73 (32.14)
  7 Brown, Jared              SO Ccchs                2:19.47    2:25.46 q      
                  30.21     1:07.61 (37.40)     1:50.95 (43.34)     2:25.46 (34.51)
  8 Waldron, Colin            11 Tampa Prep           2:35.76    2:32.25 q      
                  33.51     1:12.65 (39.14)     1:56.56 (43.91)     2:32.25 (35.69)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keane, Harrison            7 Berkeley             2:38.93    2:42.46 q      
                  37.40     1:17.38 (39.98)     2:08.12 (50.74)     2:42.46 (34.34)
 10 Martin, Jeffrey           10 Robinson             2:55.38    2:46.69 q      
                  35.26     1:19.98 (44.72)     2:08.72 (48.74)     2:46.69 (37.97)
 11 Mclaughlin, Alex          10 Berkeley             2:47.96    2:49.36 q      
                  39.09     1:23.96 (44.87)     2:10.16 (46.20)     2:49.36 (39.20)
 12 Cockream, Josh             9 Strawberry Crest          NT    3:39.18 q      
                  39.36     1:37.98 (58.62)   2:52.36 (1:14.38)     3:39.18 (46.82)
 -- Stepic, Ryan              11 G.Steibrenner        3:00.25         DQ        
                  37.01     1:27.44 (50.43)     2:23.45 (56.01)          DQ (44.93)
 -- Carter, Robert             9 Tampa Prep           2:30.90         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool Records:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
                23.81  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jordan, Laura             12 Berkeley               24.38      25.31 q      
  2 Martin, Kristin           10 Tampa Catholic         25.97      25.44 q      
  3 Holland, Samantha         10 G.Steibrenner          26.54      26.15 q      
  4 Waite, Carylyn             8 Tampa Prep             25.80      26.36 q      
  5 Carter, Katie             10 Tampa Prep             27.55      26.63 q      
  6 Rivers, Holly             11 Tampa Catholic         26.99      26.90 q      
  7 Gunter, Phoebe            12 Robinson               27.30      27.33 q      
  8 Fosnacht, Nicole          SR Ccchs                  27.14      27.60 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chancey, Elle              7 Berkeley               28.50      28.17 q      
 10 Fosnacht, Jaclyn          SR Ccchs                  27.74      28.22 q      
 11 Aldrich, Jessica          11 Tampa Prep             28.55      28.39 q      
 12 Bradley, Savanah           9 Strawberry Crest       28.08      28.56 q      
 13 Zak, Mackenzie            SR Ccchs                  28.05      28.57 q      
 14 Moreno, Saraluz           11 Robinson               28.03      28.78 q      
 15 Bie, Linzy                SO Ccchs                  29.50      29.03 q      
 16 Lindhart, Bree            10 Robinson               30.32      29.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Braun, Adele              12 Berkeley               29.92      29.92        
 18 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep             30.00      30.04        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Delelys, Victoria         11 Robinson               29.32      30.25        
 20 Bening, Bailey            10 Strawberry Crest       30.84      30.53        
 21 Yost, Lauryn              10 CalvaryChristian       29.92      31.10        
 22 Sauban, Taylor            11 G.Steibrenner          34.58      31.70        
 23 Resch, Savannah           11 CalvaryChristian       31.83      31.95        
 24 Watts, Jill               10 Tampa Catholic         35.09      32.03        
 25 Kitziz, Paige             11 Strawberry Crest          NT      32.38        
 26 Mosher, Meaghan           10 Berkeley               32.89      33.20        
 27 Dile, Leah                 9 G.Steibrenner          35.78      33.44        
 28 Van Nortwick, Nikala      10 CalvaryChristian       33.40      33.78        
 29 Mcneff, Tessa             10 Lennard                34.87      34.33        
 30 Hook, Jill                11 Strawberry Crest       34.40      35.46        
 31 Rathburn, Michelle         9 Lennard                38.61      36.04        
 32 Castillo, Michelle        10 Tampa Catholic         34.00      37.12        
 33 Weaver, Priscilla         11 Lennard                36.50      38.49        
 34 Hegarty, Kelsey            9 Lennard                49.47      42.09        
 -- Williams, Shilo              Middleton              52.01         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.49        2008 Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
Pool Records:   21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
                21.15  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nolte, John                9 Robinson               22.38      23.13 q      
  2 Eicholtz, Zach            12 Berkeley               23.22      23.72 q      
  2 Moskovitz, Simon          10 Berkeley               24.11      23.72 q      
  4 McCarger, Elwyn           11 Robinson               24.28      23.97 q      
  5 Newhaller, Lee            10 Berkeley               25.04      24.17 q      
  6 Bandes, Zack              11 Berkeley               23.57      24.18 q      
  7 Doobay, Brad              11 Tampa Prep             24.85      24.61 q      
  8 Keith, Ryan               11 G.Steibrenner          24.97      25.01 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jarrell, Wes              12 Tampa Prep             25.13      25.03 q      
 10 Williams, Dallas          10 G.Steibrenner          25.89      25.50 q      
 11 King, James               08 Tampa Prep             25.23      25.70 q      
 12 Suddath, Luke             11 G.Steibrenner          25.66      25.96 q      
 13 Bolves, Brock             12 Tampa Prep             25.68      26.09 q      
 14 Habib, David              JR Ccchs                  27.10      26.10 q      
 15 Smaus, Stephen            11 Robinson               26.64      26.44 q      
 16 Mattox, Rhett             JR Ccchs                  25.70      27.06 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Florianovich, Danilla      9 Lennard                28.72      27.37        
 18 Livernois, Mark              Strawberry Crest       26.35      27.39        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zietler, Jordan           12 Tampa Catholic         30.97      28.94        
 20 Broward, Quiton            9 Strawberry Crest       29.77      29.11        
 21 McMurray, Michael         11 Tampa Catholic         31.06      29.83        
 22 Daggs, Mathew             11 Tampa Catholic         29.01      30.12        
 23 Ray, Jacob                10 Robinson               31.20      30.51        
 24 Ross, Matt                SO Ccchs                  32.59      30.60        
 25 Del La Cruz, Alexander    10 Middleton              36.94      32.37        
 26 Christian, Derek          10 Middleton              33.92      42.80        
 -- Czaicki, Arthur           SO Ccchs                  26.95         NS        
 -- Hutchens, Orlando         12 Middleton              41.68         NS        
 -- Padgett, Jeriel            9 Middleton              50.01         NS        
 -- Thompson, Kyle            11 Middleton              29.24         NS        
 -- Colorado, Andres           9 Middleton              50.34         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton-Akright, Kaliya    12 Tampa Prep                NT     456.10        
  2 Potts, Nikki               8 Berkeley              238.75     311.85        
  3 Seleznick, Ruth            9 Robinson                  NT     310.25        
  4 Patterson, Katie          12 Tampa Prep                NT     289.55        
  5 Punzak, Stephanie          6 Berkeley              161.40     286.10        
  6 Philebaum, Darcy          11 G.Steibrenner             NT     268.40        
 -- Nicker, Bree               7 Berkeley              126.85         DQ        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bobo, Sam                 12 Berkeley              345.65     422.65        
  2 Martinez, Gianni           9 SFCH                  386.45     391.80        
  3 Nebiedze, Giorgi          10 G.Steibrenner             NT     303.30        
  4 Zietler, Jordan           12 Tampa Catholic            NT     269.10        
  5 Bolves, Brock             12 Tampa Prep                NT     253.45        
  6 Rauft-Lomano, Anthony      8 Berkeley              145.13     245.20        
  7 Van Osdal, Emerick        11 G.Steibrenner             NT     236.70        
  8 Sigety, Alex              11 Tampa Prep                NT     209.20        
  9 Takemoto, Kevin           08 Tampa Prep                NT     200.05        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski,Am Heritag, Plantation    
Pool Records:   58.10  10/21/2005 Kelly Hug, Academy                           
                56.57  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Laura             12 Berkeley               58.63    1:01.31 q      
                  29.03     1:01.31 (32.28)                                        
  2 Siewert, Emma             10 Tampa Prep             59.60    1:03.14 q      
                  29.99     1:03.14 (33.15)                                        
  3 Cramer, Carrie            SO Ccchs                1:04.43    1:05.99 q      
                  30.70     1:05.99 (35.29)                                        
  4 Campo, Hannah             07 Tampa Prep           1:07.00    1:06.15 q      
                  31.09     1:06.15 (35.06)                                        
  5 Mothedan, Pryanca         11 G.Steibrenner        1:07.22    1:06.61 q      
                  31.09     1:06.61 (35.52)                                        
  6 Gunter, Phoebe            12 Robinson             1:06.34    1:07.52 q      
                  30.69     1:07.52 (36.83)                                        
  7 Pacheco, Dara             10 G.Steibrenner        1:08.31    1:11.65 q      
                  33.53     1:11.65 (38.12)                                        
  8 Zayas, Britney            11 Tampa Catholic       1:15.70    1:14.81 q      
                  34.38     1:14.81 (40.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Straley, Catharine         9 Berkeley             1:17.70    1:19.97 q      
                  36.40     1:19.97 (43.57)                                        
 10 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep           1:23.76    1:20.54 q      
                  36.35     1:20.54 (44.19)                                        
 11 Lovera, Maria             JR Ccchs                1:19.75    1:20.75 q      
                  36.98     1:20.75 (43.77)                                        
 12 Michiels, Elena           11 Berkeley             1:22.70    1:21.07 q      
                  38.15     1:21.07 (42.92)                                        
 13 Sidlaskey, Macey           9 G.Steibrenner        1:34.25    1:23.11 q      
                  38.03     1:23.11 (45.08)                                        
 14 Young, Alex               06 Tampa Prep           1:30.89    1:27.07 q      
                  38.58     1:27.07 (48.49)                                        
 15 Kitziz, Paige             11 Strawberry Crest     1:14.00    1:36.66 q      
                  43.87     1:36.66 (52.79)                                        
 16 Mills, Billie             11 Robinson             1:55.59    1:49.83 q      
                  50.03     1:49.83 (59.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alvis, Kendra              9 Strawberry Crest     2:19.78    2:05.99        
                  58.50   2:05.99 (1:07.49)                                        
 -- Pickren, Sage             12 Berkeley             1:28.83         DQ        
                  40.78          DQ (48.05)                                        
 -- Boyle, Ciara              SO Ccchs                1:34.54         NS        
 -- Scalamogna, Aliya         SO Ccchs                1:20.54         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
Pool Records:   49.87  10/16/2007 Jose Crescimbeni, CalvaryChristian           
                50.80  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Campo, Gregory            08 Tampa Prep             58.99      58.79 q      
                  27.59       58.79 (31.20)                                        
  2 Bandes, Alex              11 Berkeley             1:00.44      59.99 q      
                  27.13       59.99 (32.86)                                        
  3 Haas, Justin              JR Ccchs                1:01.70    1:01.26 q      
                  28.66     1:01.26 (32.60)                                        
  4 Bobo, Sam                 12 Berkeley               59.75    1:01.63 q      
                  28.48     1:01.63 (33.15)                                        
  5 Kelly, Patrick            12 Tampa Prep           1:04.03    1:02.46 q      
                  29.30     1:02.46 (33.16)                                        
  6 Heath, Tyler               7 BYCH                 1:04.06    1:05.23 q      
                  31.22     1:05.23 (34.01)                                        
  7 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           1:09.67    1:06.68 q      
                  31.54     1:06.68 (35.14)                                        
  8 West, Blake                9 G.Steibrenner        1:09.00    1:07.67 q      
                  30.29     1:07.67 (37.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doobay, Brad              11 Tampa Prep           1:10.00    1:09.06 q      
                  29.91     1:09.06 (39.15)                                        
 10 Felts, Benjamin            9 Tampa Catholic       1:12.44    1:10.36 q      
                  32.27     1:10.36 (38.09)                                        
 11 Ward, Michael              9 G.Steibrenner        1:18.10    1:13.64 q      
                  34.53     1:13.64 (39.11)                                        
 12 Keane, Harrison            7 Berkeley             1:17.32    1:20.07 q      
                  38.33     1:20.07 (41.74)                                        
 13 Garcia, Michael            9 Berkeley             1:20.67    1:22.06 q      
                  37.46     1:22.06 (44.60)                                        
 14 Martin, Jeffrey           10 Robinson             1:24.15    1:24.28 q      
                  37.31     1:24.28 (46.97)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
Pool Records:   52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tampa Prep                    
                51.62  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Martin, Kristin           10 Tampa Catholic         57.51      57.58 q      
                  27.39       57.58 (30.19)                                        
  2 Holland, Samantha         10 G.Steibrenner          58.25      58.95 q      
                  27.29       58.95 (31.66)                                        
  3 Soulliere, Shea           10 CalvaryChristian       59.47      59.50 q      
                  28.63       59.50 (30.87)                                        
  4 Rivers, Holly             11 Tampa Catholic         58.79      59.54 q      
                  28.72       59.54 (30.82)                                        
  5 Fosnacht, Nicole          SR Ccchs                  59.24    1:00.27 q      
                  28.96     1:00.27 (31.31)                                        
  6 Morrisey, Martha          10 Robinson             1:00.43    1:01.30 q      
                  29.01     1:01.30 (32.29)                                        
  7 Aldrich, Jessica          11 Tampa Prep           1:04.00    1:02.52 q      
                  29.52     1:02.52 (33.00)                                        
  8 Fosnacht, Jaclyn          SR Ccchs                1:00.69    1:02.77 q      
                  29.70     1:02.77 (33.07)                                        
  8 Moreno, Saraluz           11 Robinson             1:04.00    1:02.77 q      
                  29.64     1:02.77 (33.13)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Chancey, Elle              7 Berkeley             1:03.76    1:03.33 q      
                  30.78     1:03.33 (32.55)                                        
 11 Zak, Mackenzie            SR Ccchs                1:03.22    1:04.22 q      
                  30.31     1:04.22 (33.91)                                        
 12 Skjaerpe, Astrid           9 Tampa Prep           1:09.18    1:05.56 q      
                  31.04     1:05.56 (34.52)                                        
 13 Hendrix, Shannon          09 Tampa Prep           1:08.66    1:07.20 q      
                  31.51     1:07.20 (35.69)                                        
 14 Buzbee, Lauren            12 Lennard              1:07.99    1:07.57 q      
                  32.11     1:07.57 (35.46)                                        
 15 Mongelluzzi, Eugenia       9 CalvaryChristian     1:07.95    1:07.86 q      
                  32.76     1:07.86 (35.10)                                        
 16 Bening, Bailey            10 Strawberry Crest     1:07.00    1:07.88 q      
                  32.09     1:07.88 (35.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lindhart, Bree            10 Robinson             1:10.80    1:08.53        
                  33.08     1:08.53 (35.45)                                        
 18 Freeman, Cecilia          10 Tampa Prep           1:10.98    1:08.59        
                  32.88     1:08.59 (35.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parsons, Kelby            11 G.Steibrenner        1:29.41    1:09.00        
                  33.04     1:09.00 (35.96)                                        
 20 Braun, Adele              12 Berkeley             1:07.78    1:10.00        
                  32.72     1:10.00 (37.28)                                        
 21 Pruit, Astrid             12 Berkeley             1:09.30    1:10.24        
                  32.95     1:10.24 (37.29)                                        
 22 Marsalisi, Nicole         JR Ccchs                1:09.94    1:11.04        
                  33.64     1:11.04 (37.40)                                        
 23 McGlynn, Amber             9 Strawberry Crest     1:18.81    1:12.99        
                  34.93     1:12.99 (38.06)                                        
 24 Massey, Mina              12 Berkeley             1:08.58    1:13.59        
                  34.03     1:13.59 (39.56)                                        
 25 Stepp, Kayla              11 Strawberry Crest          NT    1:18.32        
                  36.08     1:18.32 (42.24)                                        
 26 Castelvi, Katherine       10 Tampa Catholic       1:30.00    1:19.98        
                  38.64     1:19.98 (41.34)                                        
 27 Anderson, Sydney           9 G.Steibrenner        1:22.87    1:20.22        
                  37.04     1:20.22 (43.18)                                        
 28 Padilla, Kaitlin          10 Robinson             1:26.22    1:20.79        
                  37.79     1:20.79 (43.00)                                        
 29 Riebow, Bethany           11 Strawberry Crest     1:26.84    1:21.73        
                  39.24     1:21.73 (42.49)                                        
 30 Rathburn, Michelle         9 Lennard              1:24.84    1:22.61        
                  39.61     1:22.61 (43.00)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.05        2008 Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
Pool Records:   47.50    7/7/1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
                46.35  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nolte, John                9 Robinson               50.50      51.38 q      
                  24.23       51.38 (27.15)                                        
  2 Miller, Will              11 Berkeley               50.76      51.69 q      
                  24.92       51.69 (26.77)                                        
  3 Eicholtz, Zach            12 Berkeley               52.10      52.21 q      
                  24.83       52.21 (27.38)                                        
  4 Bandes, Zack              11 Berkeley               51.90      52.89 q      
                  25.42       52.89 (27.47)                                        
  5 McCarger, Elwyn           11 Robinson               53.44      53.12 q      
                  25.54       53.12 (27.58)                                        
  6 Moskovitz, Simon          10 Berkeley               55.33      55.08 q      
                  26.58       55.08 (28.50)                                        
  7 Ayers, Dylan              12 Tampa Prep             56.01      55.94 q      
                  26.37       55.94 (29.57)                                        
  8 Jarrell, Wes              12 Tampa Prep           1:00.40      56.33 q      
                  27.03       56.33 (29.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patel, Rushie             11 Tampa Prep           1:02.88      56.79 q      
                  26.81       56.79 (29.98)                                        
 10 King, James               08 Tampa Prep             57.35      58.49 q      
                  28.20       58.49 (30.29)                                        
 11 Smaus, Stephen            11 Robinson             1:01.78    1:00.00 q      
                  28.59     1:00.00 (31.41)                                        
 12 Habib, David              JR Ccchs                1:00.60    1:00.04 q      
                  27.90     1:00.04 (32.14)                                        
 13 Suddath, Luke             11 G.Steibrenner          57.45    1:00.36 q      
                  27.58     1:00.36 (32.78)                                        
 14 Florianovich, Danilla      9 Lennard              1:05.66    1:01.30 q      
                  29.10     1:01.30 (32.20)                                        
 15 Ward, Michael              9 G.Steibrenner        1:01.69    1:02.37 q      
                  29.30     1:02.37 (33.07)                                        
 16 Mattox, Rhett             JR Ccchs                1:00.25    1:05.74 q      
                  29.51     1:05.74 (36.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jennings, Zachariah       10 Robinson             1:09.97    1:07.24        
                  32.05     1:07.24 (35.19)                                        
 18 Allen, Quinton            FR Ccchs                1:14.89    1:08.52        
                  32.64     1:08.52 (35.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McMurray, Michael         11 Tampa Catholic       1:17.41    1:10.93        
                  33.99     1:10.93 (36.94)                                        
 20 Cockream, Josh             9 Strawberry Crest     1:22.53    1:15.40        
                  34.22     1:15.40 (41.18)                                        
 21 Dolly, Michael             9 G.Steibrenner        1:20.98    1:18.51        
                  36.04     1:18.51 (42.47)                                        
 22 Del La Cruz, Alexander    10 Middleton            1:15.94    1:21.31        
                  38.05     1:21.31 (43.26)                                        
 23 Christian, Derek          10 Middleton            1:20.23    1:40.17        
                  45.10     1:40.17 (55.07)                                        
 -- Czaicki, Arthur           SO Ccchs                1:02.52         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
Pool Records:   4:58.36  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                4:57.24  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Volz, Emma                 9 G.Steibrenner        5:33.68    5:34.68 q      
                  28.79     1:01.69 (32.90)     1:36.69 (35.00)     2:11.92 (35.23)
        2:46.82 (34.90)     3:20.87 (34.05)     3:55.25 (34.38)     4:29.74 (34.49)
        5:02.92 (33.18)     5:34.68 (31.76)                                        
  2 Fredlake, Hannah           7 Tampa Prep           5:37.08    6:00.32 q      
                  32.73     1:08.81 (36.08)     1:45.50 (36.69)     2:22.40 (36.90)
        2:59.54 (37.14)     3:35.93 (36.39)     4:12.92 (36.99)     4:50.87 (37.95)
        5:26.59 (35.72)     6:00.32 (33.73)                                        
  3 Thatch, Nicole            FR Ccchs                5:57.31    6:03.83 q      
                  32.13     1:08.30 (36.17)     1:44.87 (36.57)     2:21.78 (36.91)
        2:58.49 (36.71)     3:36.08 (37.59)     4:12.92 (36.84)     4:50.20 (37.28)
        5:27.89 (37.69)     6:03.83 (35.94)                                        
  4 Myers, Anne               06 Tampa Prep           6:20.00    6:03.87 q      
                  33.30     1:09.48 (36.18)     1:46.11 (36.63)     2:23.01 (36.90)
        3:00.41 (37.40)     3:37.44 (37.03)     4:14.45 (37.01)     4:51.88 (37.43)
        5:29.22 (37.34)     6:03.87 (34.65)                                        
  5 Lambos, Kate              11 Berkeley             5:52.66    6:04.85 q      
                  32.98     1:09.16 (36.18)     1:46.15 (36.99)     2:24.19 (38.04)
        3:01.64 (37.45)     3:39.50 (37.86)     4:17.11 (37.61)     4:54.51 (37.40)
        5:31.23 (36.72)     6:04.85 (33.62)                                        
  6 Vancavage, Karis           9 Robinson             5:58.92    6:06.93 q      
                  33.43     1:10.11 (36.68)     1:47.37 (37.26)     2:25.00 (37.63)
        3:02.28 (37.28)     3:39.76 (37.48)     4:16.94 (37.18)     4:54.03 (37.09)
        5:31.43 (37.40)     6:06.93 (35.50)                                        
  7 Head, Mallorie            12 Tampa Prep           6:30.89    6:21.10 q      
                  33.73     1:12.13 (38.40)     1:51.19 (39.06)     2:30.79 (39.60)
        3:09.73 (38.94)     3:49.03 (39.30)     4:28.16 (39.13)     5:06.89 (38.73)
        5:45.28 (38.39)     6:21.10 (35.82)                                        
  8 Colton, Amelia            11 Berkeley             6:19.30    6:23.15 q      
                  33.03     1:10.68 (37.65)     1:49.45 (38.77)     2:28.52 (39.07)
        3:07.79 (39.27)     3:47.54 (39.75)     4:27.35 (39.81)     5:06.79 (39.44)
        5:45.32 (38.53)     6:23.15 (37.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheets, Kelly              8 Berkeley             6:33.97    6:30.65 q      
                  34.06     1:12.31 (38.25)     1:51.63 (39.32)     2:30.95 (39.32)
        3:11.10 (40.15)     3:51.05 (39.95)     4:31.40 (40.35)     5:11.56 (40.16)
        5:51.76 (40.20)     6:30.65 (38.89)                                        
 10 McMahon, Caroline         JR Ccchs                6:48.42    6:44.07 q      
                  34.17     1:13.41 (39.24)     1:54.06 (40.65)     2:36.09 (42.03)
        3:17.78 (41.69)     4:00.43 (42.65)     4:42.86 (42.43)     5:24.51 (41.65)
        6:06.28 (41.77)     6:44.07 (37.79)                                        
 11 Depew, Bekka              10 Berkeley             6:49.27    6:45.14 q      
                  34.42     1:14.27 (39.85)     1:56.22 (41.95)     2:38.22 (42.00)
        3:20.14 (41.92)     4:01.23 (41.09)     4:42.83 (41.60)     5:24.47 (41.64)
        6:05.87 (41.40)     6:45.14 (39.27)                                        
 12 Lovera, Maria             JR Ccchs                6:48.65    7:00.95 q      
                  35.83     1:16.77 (40.94)     1:59.68 (42.91)     2:42.93 (43.25)
        3:26.40 (43.47)     4:10.23 (43.83)     4:53.68 (43.45)     5:37.04 (43.36)
        6:19.75 (42.71)     7:00.95 (41.20)                                        
 13 Young, Alex               06 Tampa Prep           7:10.99    7:04.11 q      
                  37.72     1:20.31 (42.59)     2:04.91 (44.60)     2:49.62 (44.71)
        3:34.68 (45.06)     4:18.57 (43.89)     5:02.47 (43.90)     5:44.67 (42.20)
        6:25.81 (41.14)     7:04.11 (38.30)                                        
 14 Andolino, Gabrielle       SO Ccchs                7:16.50    7:15.90 q      
                  38.71     1:22.64 (43.93)     2:07.83 (45.19)     2:52.66 (44.83)
        3:37.50 (44.84)     4:22.82 (45.32)     5:07.32 (44.50)     5:51.52 (44.20)
        6:35.05 (43.53)     7:15.90 (40.85)                                        
 15 Cahill, Kara              11 Robinson             7:23.43    7:16.39 q      
                  38.51     1:21.65 (43.14)                                        
                                                    5:05.19 ( )     5:51.02 (45.83)
        6:35.67 (44.65)     7:16.39 (40.72)                                        
 16 Mitchell, Jennifer        11 Robinson             7:23.89    7:23.61 q      
                  37.69     1:22.15 (44.46)     2:07.94 (45.79)     2:53.51 (45.57)
        3:39.82 (46.31)     4:24.85 (45.03)     5:10.54 (45.69)     5:56.47 (45.93)
        6:41.51 (45.04)     7:23.61 (42.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Prevatt, Amanda            9 Lennard              7:41.60    7:29.08        
                  39.70     1:25.18 (45.48)     2:11.73 (46.55)     2:58.69 (46.96)
        3:45.07 (46.38)     4:32.03 (46.96)     5:18.41 (46.38)     6:05.16 (46.75)
        6:51.18 (46.02)     7:29.08 (37.90)                                        
 18 Reinke, Katelyn            9 Strawberry Crest     7:25.68    7:52.83        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brumfield, Taylor            Robinson             8:36.06    8:37.50        
                                                                        3:15.60 ( )
                                5:04.89 ( )     5:57.95 (53.06)     6:47.78 (49.83)
      8:37.50 (1:49.72)                                                            
 20 Jacobsen, Nina            1O Lennard              9:26.06    9:21.86        
                  45.47     1:38.74 (53.27)     2:36.02 (57.28)     3:32.47 (56.45)
        4:31.65 (59.18)     5:29.18 (57.53)   6:29.81 (1:00.63)                    
            8:29.61 ( )     9:21.86 (52.25)                                        
 21 Livernois, Michelle       11 Strawberry Crest    10:38.75    9:35.64        
                                                    7:37.32 ( )                    
            8:37.22 ( )     9:35.64 (58.42)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.42        2008 Jason Taylor,Newsome, Newsome              
Pool Records:   4:42.54   10/1/2009 John Deedrick, Plant                       
                4:35.51  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Heath, Tyler               7 BYCH                 5:13.23    5:23.29 q      
                  28.64     1:00.70 (32.06)                             2:06.39 ( )
        2:39.67 (33.28)     3:12.82 (33.15)     3:46.05 (33.23)   5:23.29 (1:37.24)
  2 Campo, Gregory            08 Tampa Prep           5:14.55    5:30.95 q      
                  30.11     1:02.42 (32.31)     1:35.30 (32.88)     2:08.81 (33.51)
        2:42.48 (33.67)     3:16.94 (34.46)     3:49.92 (32.98)     4:24.41 (34.49)
        4:58.59 (34.18)     5:30.95 (32.36)                                        
  3 Olney, Graham              7 Berkeley             5:31.00    5:37.02 q      
                  28.98     1:01.94 (32.96)     1:35.90 (33.96)     2:10.20 (34.30)
        2:44.92 (34.72)     3:20.17 (35.25)     3:55.18 (35.01)     4:30.21 (35.03)
        5:05.11 (34.90)     5:37.02 (31.91)                                        
  4 Van Osdal, Emerick        11 G.Steibrenner        5:47.82    5:45.36 q      
                  29.91     1:02.59 (32.68)     1:35.88 (33.29)     2:10.09 (34.21)
        2:44.99 (34.90)     3:20.96 (35.97)     3:57.15 (36.19)     4:34.18 (37.03)
        5:10.78 (36.60)     5:45.36 (34.58)                                        
  5 Melendez, Michael          9 Tampa Catholic       6:01.00    5:47.41 q      
                  30.58     1:04.22 (33.64)     1:37.87 (33.65)     2:12.32 (34.45)
        2:47.41 (35.09)     3:22.68 (35.27)     3:58.40 (35.72)     4:34.68 (36.28)
        5:11.49 (36.81)     5:47.41 (35.92)                                        
  6 Hancock, Charles          10 Berkeley             6:00.29    5:57.41 q      
                  30.72     1:05.48 (34.76)     1:41.61 (36.13)     2:17.90 (36.29)
        2:54.42 (36.52)     3:32.09 (37.67)     4:10.02 (37.93)     4:47.47 (37.45)
        5:22.89 (35.42)     5:57.41 (34.52)                                        
  7 Newhaller, Lee            10 Berkeley             7:02.39    5:59.22 q      
                  30.76     1:06.02 (35.26)     1:43.41 (37.39)                    
            2:58.93 ( )     3:36.39 (37.46)                                        
            5:27.57 ( )     5:59.22 (31.65)                                        
  8 Peters, Alexander         09 Tampa Prep           6:22.90    5:59.40 q      
                  31.49     1:05.97 (34.48)     1:42.84 (36.87)     2:19.94 (37.10)
        2:56.54 (36.60)     3:34.55 (38.01)     4:12.83 (38.28)     4:50.30 (37.47)
        5:26.65 (36.35)     5:59.40 (32.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mosher, Keating            7 Berkeley             6:10.26    6:07.76 q      
                  33.32     1:10.53 (37.21)     1:48.95 (38.42)     2:27.98 (39.03)
        3:06.02 (38.04)     3:43.97 (37.95)     4:21.83 (37.86)     4:58.51 (36.68)
        5:33.94 (35.43)     6:07.76 (33.82)                                        
 10 Black, Will               09 Tampa Prep           6:30.97    6:13.27 q      
                  33.28     1:09.87 (36.59)     1:47.46 (37.59)     2:25.30 (37.84)
        3:03.10 (37.80)     3:42.25 (39.15)     4:20.34 (38.09)     4:58.03 (37.69)
        5:36.46 (38.43)     6:13.27 (36.81)                                        
 11 Thomas, Brett             11 Robinson             6:45.38    6:38.93 q      
                  33.77     1:11.26 (37.49)     1:50.41 (39.15)     2:31.32 (40.91)
        3:12.77 (41.45)     3:54.07 (41.30)     4:36.81 (42.74)     5:19.85 (43.04)
        6:02.50 (42.65)     6:38.93 (36.43)                                        
 12 Palmer, Daniel             8 Tampa Prep           6:59.17    6:56.50 q      
                  36.89     1:18.71 (41.82)     2:00.76 (42.05)     2:44.39 (43.63)
        3:27.08 (42.69)     4:09.61 (42.53)     4:53.44 (43.83)     5:36.91 (43.47)
        6:19.88 (42.97)     6:56.50 (36.62)                                        
 13 Padilla, Drew             12 Robinson             7:14.59    7:48.77 q      
                  35.29     1:14.08 (38.79)   7:48.77 (6:34.69)                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         M. Kelly, K.L Joyce, L. Cole,J.Merte              
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
Pool Records:   1:40.98    8/1/1999 Plant                                      
                         Garcia,Anseeuw,Pesce,Kirkwood                     
                1:38.14  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 George Steinbrenner(Lutz)                         1:51.78    1:49.49 q      
     1) Pacheco, Dara 10                2) Holland, Samantha 10           
     3) Volz, Emma 9                    4) Mothedan, Pryanca 11           
                  29.34       56.53 (27.19)     1:23.82 (27.29)     1:49.49 (25.67)
  2 ClwtrCentrCath                                    1:48.43    1:50.11 q      
     1) Hansen, Madison SR              2) Fosnacht, Jaclyn SR            
     3) Cramer, Carrie SO               4) Fosnacht, Nicole SR            
                  27.10       55.12 (28.02)     1:23.15 (28.03)     1:50.11 (26.96)
  3 Tampa Prep                                        1:49.00    1:54.16 q      
     1) Carter, Katie 10                2) Aldrich, Jessica 11            
     3) Campo, Hannah 07                4) Myers, Anne 06                 
                  27.29       55.67 (28.38)     1:24.22 (28.55)     1:54.16 (29.94)
  4 Berkeley Prep (Tampa)                             1:55.88    1:56.31 q      
     1) Chancey, Elle 7                 2) Colton, Amelia 11              
     3) Lambos, Kate 11                 4) Jacobus, Kelly 11              
                  28.38       58.03 (29.65)     1:27.66 (29.63)     1:56.31 (28.65)
  5 Robinson (Tampa)                                  1:56.20    1:57.09 q      
     1) Delelys, Victoria 11            2) Lindhart, Bree 10              
     3) Strasen, Allyson 10             4) Moreno, Saraluz 11             
                  28.37       58.02 (29.65)     1:27.98 (29.96)     1:57.09 (29.11)
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    1:58.95    1:58.93 q      
     1) Soulliere, Shea 10              2) Mongelluzzi, Eugenia 9         
     3) Yost, Lauryn 10                 4) Mauder, Samantha 11            
                  27.64     1:01.88 (34.24)     1:29.49 (27.61)     1:58.93 (29.44)
  7 Tampa Catholic                                    2:01.76    1:59.16 q      
     1) Pondo, Alison 12                2) Pistone, Victoria 11           
     3) Schmidt, Madeline 12            4) Prisland, Stephanie 12         
                  30.71     1:01.25 (30.54)     1:30.03 (28.78)     1:59.16 (29.13)
  8 Strawberry Crest (Dover)                          2:04.78    2:08.91 q      
     1) Bradley, Savanah 9              2) Stepp, Kayla 11                
     3) Philipoom, Jade 9               4) Bening, Bailey 10              
                  28.80     1:02.61 (33.81)   2:08.91 (1:06.30)                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lennard (Ruskin)                                       NT         DQ        
     1) Prevatt, Amanda 9               2) Weaver, Priscilla 11           
     3) Mcneff, Tessa 10                4) Buzbee, Lauren 12              
                  34.70     1:13.19 (38.49)     1:47.12 (33.93)          DQ (29.98)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
Pool Records:   1:32.24    9/4/2007 Sickles                                    
                         G Cook, S Davis, T Went, C Swanson                
                1:26.92  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep (Tampa)                             1:33.16    1:35.87 q      
     1) Bandes, Alex 11                 2) Bandes, Zack 11                
     3) Eicholtz, Zach 12               4) Felder, Robert 10              
                  23.59       46.80 (23.21)     1:09.42 (22.62)     1:35.87 (26.45)
  2 ClwtrCentrCath                                    1:38.45    1:39.22 q      
     1) Thatch, Eric JR                 2) Brown, Jared SO                
     3) Mattox, Rhett JR                4) Haas, Justin JR                
                  24.18       48.49 (24.31)     1:15.67 (27.18)     1:39.22 (23.55)
  3 George Steinbrenner(Lutz)                         1:41.03    1:40.34 q      
     1) Williams, Dallas 10             2) Suddath, Luke 11               
     3) Keith, Ryan 11                  4) Kunkel, Jake 11                
                  25.20       52.02 (26.82)     1:16.92 (24.90)     1:40.34 (23.42)
  4 Robinson (Tampa)                                  1:41.64    1:40.88 q      
     1) Smaus, Stephen 11               2) Sparks, Alexander 9            
     3) McCarger, Elwyn 11              4) Nolte, John 9                  
                  26.60       53.45 (26.85)     1:18.07 (24.62)     1:40.88 (22.81)
  5 Tampa Prep                                        1:40.00    1:42.35 q      
     1) Patel, Rushie 11                2) Ayers, Dylan 12                
     3) Bolves, Brock 12                4) Jarrell, Wes 12                
                  25.72       50.62 (24.90)     1:16.74 (26.12)     1:42.35 (25.61)
  6 Tampa Catholic                                    1:57.36    1:55.46 q      
     1) Felts, Benjamin 9               2) McMurray, Michael 11           
     3) Daggs, Mathew 11                4) Melendez, Michael 9            
                  27.51       57.11 (29.60)     1:32.40 (35.29)     1:55.46 (23.06)
  7 Middleton (Tampa)                                 2:20.08    2:18.30 q      
     1) Davidson, Kyle 12               2) Del La Cruz, Alexander 10      
     3) Christian, Derek 10             4) Green, Davon 11                
                  31.26     1:04.90 (33.64)     1:47.51 (42.61)     2:18.30 (30.79)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 53.84        2008 Aubrey Peackock, Bolles, Jacksonville        
Pool Records:   58.43  10/20/2005 Kelly Hug, Academy                           
                57.29  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Spada, Rosalie            10 Tampa Prep           1:07.68    1:06.62 q      
                  32.72     1:06.62 (33.90)                                        
  2 Howell, Lauryn            11 Berkeley             1:06.24    1:07.06 q      
                  32.57     1:07.06 (34.49)                                        
  3 Cramer, Carrie            SO Ccchs                1:06.30    1:08.27 q      
                  33.40     1:08.27 (34.87)                                        
  4 Hansen, Madison           SR Ccchs                1:09.05    1:09.23 q      
                  33.06     1:09.23 (36.17)                                        
  5 Soulliere, Shea           10 CalvaryChristian     1:10.05    1:09.50 q      
                  34.03     1:09.50 (35.47)                                        
  6 Edwards, Victoria         10 Tampa Prep           1:13.09    1:09.65 q      
                  33.56     1:09.65 (36.09)                                        
  7 Morrisey, Martha          10 Robinson             1:11.53    1:11.94 q      
                  34.55     1:11.94 (37.39)                                        
  8 Haas, Aubrey              FR Ccchs                1:10.52    1:13.49 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alexander, Caroline       09 Tampa Prep           1:18.98    1:14.34 q      
                  35.93     1:14.34 (38.41)                                        
 10 Manley, Marina            11 G.Steibrenner        1:15.16    1:15.11 q      
                  35.70     1:15.11 (39.41)                                        
 11 Skjaerpe, Astrid           9 Tampa Prep           1:17.98    1:16.28 q      
                  37.05     1:16.28 (39.23)                                        
 12 Prisland, Stephanie       12 Tampa Catholic       1:18.38    1:17.14 q      
                  37.26     1:17.14 (39.88)                                        
 13 Pistone, Victoria         11 Tampa Catholic       1:22.58    1:21.42 q      
 14 Pruit, Astrid             12 Berkeley             1:19.94    1:22.23 q      
                  39.26     1:22.23 (42.97)                                        
 15 Pondo, Alison             12 Tampa Catholic       1:28.42    1:25.78 q      
                  41.99     1:25.78 (43.79)                                        
 16 Davis, Caroline           12 Berkeley             1:24.62    1:26.52 q      
                  41.67     1:26.52 (44.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brumfield, Taylor            Robinson             1:35.84    1:30.27        
                  42.75     1:30.27 (47.52)                                        
 18 Philipoom, Jade            9 Strawberry Crest          NT    1:31.96        
                  44.67     1:31.96 (47.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pickren, Sage             12 Berkeley             1:24.41    1:34.13        
                  45.38     1:34.13 (48.75)                                        
 20 Hegarty, Kelsey            9 Lennard              1:45.86    1:35.96        
                  44.83     1:35.96 (51.13)                                        
 21 Stevens, Jenna             9 G.Steibrenner        1:23.25    1:42.24        
                  50.99     1:42.24 (51.25)                                        
 22 Garcia, Alysia            11 Tampa Catholic       1:35.00    1:44.23        
                  48.84     1:44.23 (55.39)                                        
 23 McQuaid, Emily             9 G.Steibrenner        1:16.34    1:50.19        
                  52.13     1:50.19 (58.06)                                        
 24 Longe, Anabelle           FR Ccchs                1:50.00    1:50.76        
                  51.09     1:50.76 (59.67)                                        
 -- Hook, Jill                11 Strawberry Crest     1:32.60         DQ        
                  45.54          DQ (50.01)                                        
 -- Weaver, Priscilla         11 Lennard              2:09.00         DQ        
                  53.42        DQ (1:03.08)                                        
 -- Barron, Kayen             11 Strawberry Crest          NT         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
Pool Records:   51.39  10/16/2007 Jose Crescimbeni, CalvaryChristian           
                51.92  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Skjaerpe, Rasmus           8 Tampa Prep             57.30      57.80 q      
                  28.09       57.80 (29.71)                                        
  2 Kunkel, Jake              11 G.Steibrenner        1:02.44      59.87 q      
                  28.76       59.87 (31.11)                                        
  3 Thatch, Eric              JR Ccchs                1:00.99    1:01.41 q      
                  29.84     1:01.41 (31.57)                                        
  4 Blustein, Alex            09 Tampa Prep             59.76    1:01.42 q      
  5 Olney, Graham              7 Berkeley             1:02.67    1:01.81 q      
                  30.37     1:01.81 (31.44)                                        
  6 Ayers, Dylan              12 Tampa Prep           1:06.45    1:03.82 q      
                  31.43     1:03.82 (32.39)                                        
  7 Soliman, Adam             10 Berkeley             1:05.19    1:06.17 q      
                  32.26     1:06.17 (33.91)                                        
  8 Weinbren, Nathan          11 Berkeley             1:08.39    1:09.94 q      
                  34.02     1:09.94 (35.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sparks, Alexander          9 Robinson             1:16.78    1:10.84 q      
                  33.96     1:10.84 (36.88)                                        
 10 Bremmer, Mark             09 Tampa Prep           1:17.88    1:15.87 q      
 11 Padilla, Drew             12 Robinson             1:20.82    1:20.16 q      
 12 Davidson, Kyle            12 Middleton            1:24.92    1:25.45 q      
                  41.82     1:25.45 (43.63)                                        
 13 Campbell, Kyle             7 Berkeley             1:22.47    1:25.90 q      
                  42.36     1:25.90 (43.54)                                        
 14 Allen, Quinton            FR Ccchs                1:37.64    1:32.43 q      
                  45.83     1:32.43 (46.60)                                        
 15 Lincavage, Nikolai        11 G.Steibrenner        1:47.34    1:37.42 q      
                  45.78     1:37.42 (51.64)                                        
 16 Ross, Matt                SO Ccchs                1:49.25    1:43.52 q      
                  48.17     1:43.52 (55.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Palasti, Keegan           10 G.Steibrenner        1:23.24         DQ        
 -- Felts, Benjamin            9 Tampa Catholic       1:17.03         DQ        
                  36.23          DQ (36.77)                                        
 -- Maher, Andy               SO Ccchs                1:44.44         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
Pool Records:   1:09.83   10/1/2009 Emily Clifford, Plant                      
                1:05.03  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Waite, Carylyn             8 Tampa Prep           1:14.25    1:15.25 q      
                  34.97     1:15.25 (40.28)                                        
  2 Orr, Kelsey               FR Ccchs                1:16.37    1:17.52 q      
                  36.83     1:17.52 (40.69)                                        
  3 Blatz, Sammi               9 Berkeley             1:18.63    1:18.13 q      
                  37.49     1:18.13 (40.64)                                        
  4 Delelys, Victoria         11 Robinson             1:19.88    1:18.55 q      
                  37.03     1:18.55 (41.52)                                        
  5 Mauder, Samantha          11 CalvaryChristian     1:19.21    1:20.21 q      
                  38.74     1:20.21 (41.47)                                        
  6 Bradley, Savanah           9 Strawberry Crest     1:23.04    1:21.59 q      
                  38.65     1:21.59 (42.94)                                        
  7 Jacobus, Kelly            11 Berkeley             1:21.06    1:21.81 q      
                  38.57     1:21.81 (43.24)                                        
  8 Strasen, Allyson          10 Robinson             1:20.28    1:22.19 q      
                  39.07     1:22.19 (43.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thatch, Nicole            FR Ccchs                1:22.06    1:23.89 q      
                  40.44     1:23.89 (43.45)                                        
 10 Richardson, Kelsi          9 Tampa Prep           1:26.89    1:23.91 q      
                  38.94     1:23.91 (44.97)                                        
 11 Mosher, Meaghan           10 Berkeley             1:26.67    1:25.35 q      
                  40.73     1:25.35 (44.62)                                        
 12 Van Nortwick, Nikala      10 CalvaryChristian     1:27.35    1:28.02 q      
                  40.97     1:28.02 (47.05)                                        
 13 McGlynn, Amber             9 Strawberry Crest     1:29.63    1:28.21 q      
                  42.05     1:28.21 (46.16)                                        
 14 Carmente, Raiza           10 G.Steibrenner        1:28.03    1:28.39 q      
                  40.56     1:28.39 (47.83)                                        
 15 Burns, Aubrey             08 Tampa Prep           1:36.77    1:30.58 q      
                  42.61     1:30.58 (47.97)                                        
 16 Csenge, Claire            SO Ccchs                1:34.39    1:30.82 q      
                  42.54     1:30.82 (48.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carter, Sarah             07 Tampa Prep           1:37.99    1:31.69        
                  43.23     1:31.69 (48.46)                                        
 18 Hession, Kaylee           10 G.Steibrenner        1:31.91    1:31.74        
                  43.76     1:31.74 (47.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schmidt, Madeline         12 Tampa Catholic       1:35.67    1:33.85        
                  43.50     1:33.85 (50.35)                                        
 20 Maymi, Paola               8 Berkeley             1:38.42    1:37.34        
                  46.25     1:37.34 (51.09)                                        
 21 Nikolic, Katarina          9 Robinson             1:39.32    1:38.90        
                  46.65     1:38.90 (52.25)                                        
 22 Mcneff, Tessa             10 Lennard              1:43.22    1:39.73        
                  48.26     1:39.73 (51.47)                                        
 23 Ploucher, Shelby          10 Tampa Catholic       1:44.69    1:39.99        
                  45.07     1:39.99 (54.92)                                        
 24 Livernois, Michelle       11 Strawberry Crest     2:05.87    1:53.80        
                  52.34   1:53.80 (1:01.46)                                        
 25 Jacobsen, Nina            1O Lennard              2:20.40    2:15.90        
                1:02.02   2:15.90 (1:13.88)                                        
 -- Alvis, Kendra              9 Strawberry Crest     1:53.44         DQ        
                  52.68        DQ (1:01.20)                                        
 -- Jones, Kelsey              9 G.Steibrenner        1:35.23         DQ        
                  56.82                                                            
 -- Boyle, Ciara              SO Ccchs                1:37.33         NS        
 -- Philipoom, Jade            9 Strawberry Crest     1:30.50        SCR        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
Pool Records:   59.23    8/8/1998 Rassan Grant, Trinity                        
                58.40  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hatoum, Andreas           11 Berkeley             1:03.06    1:06.30 q      
                  31.27     1:06.30 (35.03)                                        
  2 West, Blake                9 G.Steibrenner        1:12.94    1:10.67 q      
  3 Brown, Jared              SO Ccchs                1:09.54    1:11.21 q      
                  32.59     1:11.21 (38.62)                                        
  4 Keith, Ryan               11 G.Steibrenner        1:12.08    1:11.45 q      
                  33.19     1:11.45 (38.26)                                        
  5 Kelly, Patrick            12 Tampa Prep           1:14.99    1:13.28 q      
                  35.24     1:13.28 (38.04)                                        
  6 Waldron, Colin            11 Tampa Prep           1:20.97    1:15.24 q      
                  35.97     1:15.24 (39.27)                                        
  7 Livernois, Mark              Strawberry Crest     1:16.60    1:17.77 q      
  8 Stewart, Patrick          11 Tampa Prep           1:25.67    1:19.07 q      
                  37.02     1:19.07 (42.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sparks, Alexander          9 Robinson             1:19.88    1:19.17 q      
                  36.76     1:19.17 (42.41)                                        
 10 Daggs, Mathew             11 Tampa Catholic       1:20.60    1:19.44 q      
                  37.71     1:19.44 (41.73)                                        
 11 Mclaughlin, Alex          10 Berkeley             1:20.16    1:19.49 q      
                  38.00     1:19.49 (41.49)                                        
 12 Felder, Paul               8 Berkeley             1:26.25    1:22.00 q      
                  39.70     1:22.00 (42.30)                                        
 13 Bobo, Joshua              10 Berkeley             1:27.52    1:23.06 q      
                  39.97     1:23.06 (43.09)                                        
 14 Chiriaco, Winston         FR Ccchs                1:26.28    1:25.04 q      
                  39.56     1:25.04 (45.48)                                        
 15 Broward, Quiton            9 Strawberry Crest     1:37.33    1:26.87 q      
                  39.21     1:26.87 (47.66)                                        
 16 Nguyen, Jacky             12 Robinson             1:27.04    1:30.44 q      
                  42.11     1:30.44 (48.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pissourios, Christopher   10 G.Steibrenner        1:59.84    1:43.75        
                  48.42     1:43.75 (55.33)                                        
 18 Watkins, Jeffery          FR Ccchs                2:11.00    1:51.90        
                  51.65   1:51.90 (1:00.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Zuspan, Elijah             9 Robinson             1:25.25         DQ        
                  38.51          DQ (43.94)                                        
 -- Carter, Robert             9 Tampa Prep           1:15.68         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Austin Westlake                            
                         M. Beck, M. Latone, C. Hendriz, S. Tucker         
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
Pool Records:   3:42.83    8/8/1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anssuw,Kirkwood                      
                3:33.40  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep (Tampa)                             3:54.68    4:08.03 q      
     1) Jordan, Laura 12                2) Howell, Lauryn 11              
     3) Colton, Amelia 11               4) Lambos, Kate 11                
                  27.71       57.63 (57.63)     1:27.23 (29.60)   2:00.43 (1:02.80)
        2:30.91 (30.48)   3:06.20 (1:05.77)     3:36.44 (30.24)   4:08.03 (1:01.83)
  2 Tampa Catholic                                    4:09.89    4:10.67 q      
     1) Prisland, Stephanie 12          2) Zayas, Britney 11              
     3) Rivers, Holly 11                4) Martin, Kristin 10             
                  30.76   1:04.24 (1:04.24)     1:35.45 (31.21)   2:11.16 (1:06.92)
        2:39.69 (28.53)   3:13.09 (1:01.93)     3:39.92 (26.83)     4:10.67 (57.58)
  3 Tampa Prep                                        4:00.00    4:17.68 q      
     1) Edwards, Victoria 10            2) Hendrix, Shannon 09            
     3) Skjaerpe, Astrid 9              4) Siewert, Emma 10               
                  30.92   1:04.12 (1:04.12)     1:36.77 (32.65)   2:12.51 (1:08.39)
        2:45.07 (32.56)   3:19.72 (1:07.21)     3:47.35 (27.63)     4:17.68 (57.96)
  4 ClwtrCentrCath                                    4:11.61    4:18.04 q      
     1) Zak, Mackenzie SR               2) Haas, Aubrey FR                
     3) Thatch, Nicole FR               4) Orr, Kelsey FR                 
                  29.68   1:03.39 (1:03.39)     1:34.16 (30.77)   2:07.91 (1:04.52)
        2:40.40 (32.49)   3:15.91 (1:08.00)     3:46.39 (30.48)   4:18.04 (1:02.13)
  5 Robinson (Tampa)                                  4:21.07    4:19.80 q      
     1) Morrisey, Martha 10             2) Strasen, Allyson 10            
     3) Vancavage, Karis 9              4) Gunter, Phoebe 12              
                  30.52   1:04.69 (1:04.69)     1:35.86 (31.17)   2:09.95 (1:05.26)
        2:41.64 (31.69)   3:16.19 (1:06.24)     3:45.70 (29.51)   4:19.80 (1:03.61)
  6 Strawberry Crest (Dover)                          5:12.00    4:38.98 q      
     1) Hook, Jill 11                   2) Reinke, Katelyn 9              
     3) Kitziz, Paige 11                4) Possey, Jennifer 11            
                  37.99   1:30.61 (1:30.61)     2:01.27 (30.66)   2:54.01 (1:23.40)
        3:19.70 (25.69)   4:05.01 (1:11.00)     4:38.98 (33.97)                    
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    4:40.22    4:39.74 q      
     1) Resch, Savannah 11              2) Mongelluzzi, Eugenia 9         
     3) Mauder, Samantha 11             4) Yost, Lauryn 10                
                  32.75   1:10.14 (1:10.14)     1:42.34 (32.20)   2:22.43 (1:12.29)
        2:52.74 (30.31)   3:28.79 (1:06.36)     4:02.84 (34.05)   4:39.74 (1:10.95)
  8 George Steinbrenner(Lutz)                         4:40.50    5:28.13 q      
     1) Vintg, Zoe 9                    2) O'Connor, Kara 9               
     3) Shebanek, Elizabeth 11          4) Desena, Nicole 9               
                  38.78                             2:08.85 ( )         2:59.24 ( )
        3:36.59 (37.35)                             4:51.18 ( )         5:28.13 ( )
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lennard (Ruskin)                                  6:35.85    6:14.21 q      
     1) Rathburn, Michelle 9            2) Weaver, Priscilla 11           
     3) Hegarty, Kelsey 9               4) Jacobsen, Nina 1O              
                  38.35   1:25.92 (1:25.92)     2:10.28 (44.36)   3:05.43 (1:39.51)
        3:49.37 (43.94)   4:38.20 (1:32.77)     5:21.22 (43.02)   6:14.21 (1:36.01)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
Pool Records:   3:19.41    9/3/1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolsinski,Obrien,Silverfield              
                3:11.32  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tampa Prep                                        3:58.00    3:50.25 q      
     1) Skjaerpe, Rasmus 8              2) Ayers, Dylan 12                
     3) King, James 08                  4) Kelly, Patrick 12              
                  28.58       58.16 (58.16)     1:25.08 (26.92)     1:54.51 (56.35)
        2:21.87 (27.36)     2:52.63 (58.12)     3:19.74 (27.11)     3:50.25 (57.62)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             3:28.06    3:58.65 q      
     1) Bandes, Alex 11                 2) Bandes, Zack 11                
     3) Felder, Robert 10               4) Hancock, Charles 10            
                  27.20       58.16 (58.16)     1:24.15 (25.99)     1:52.56 (54.40)
        2:22.52 (29.96)   2:56.27 (1:03.71)     3:25.67 (29.40)   3:58.65 (1:02.38)
  3 George Steinbrenner(Lutz)                         4:12.56    4:12.19 q      
     1) Nebiedze, Giorgi 10             2) Van Osdal, Emerick 11          
     3) Ward, Michael 9                 4) Palasti, Keegan 10             
                  29.46   1:02.40 (1:02.40)     1:33.72 (31.32)   2:07.79 (1:05.39)
        2:38.43 (30.64)   3:15.19 (1:07.40)     3:42.56 (27.37)     4:12.19 (57.00)
  4 Robinson (Tampa)                                  4:03.97    4:15.67 q      
     1) Padilla, Drew 12                2) Martin, Jeffrey 10             
     3) Thomas, Brett 11                4) Zuspan, Elijah 9               
                  30.79   1:05.18 (1:05.18)     1:37.44 (32.26)   2:13.94 (1:08.76)
        2:43.68 (29.74)   3:15.13 (1:01.19)     3:43.84 (28.71)   4:15.67 (1:00.54)
  5 Middleton (Tampa)                                      NT    5:30.27 q      
     1) Del La Cruz, Alexander 10       2) Christian, Derek 10            
     3) Green, Davon 11                 4) Davidson, Kyle 12              
                  36.02   1:19.97 (1:19.97)     2:04.90 (44.93)   3:01.11 (1:41.14)
        3:37.02 (35.91)   4:19.13 (1:18.02)     4:50.66 (31.53)   5:30.27 (1:11.14)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Tampa Prep                          460   2. Berkeley Prep (Tampa)               397
  3. ClwtrCentrCath                      314   4. George Steinbrenner(Lutz)           233
  5. Robinson (Tampa)                    230   6. Tampa Catholic                      186
  7. Calvary Christian (Clearwater)      122   8. Strawberry Crest (Dover)             94
  9. Lennard (Ruskin)                     43                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Berkeley Prep (Tampa)               550   2. Tampa Prep                          473
  3. George Steinbrenner(Lutz)           269   4. Robinson (Tampa)                    201
  5. ClwtrCentrCath                      167   6. Tampa Catholic                      105
  7. Bayshore Christian                   33   8. Seffner Christian                    17
  9. Strawberry Crest (Dover)             16  10. Lennard (Ruskin)                      3