2009 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/2/2009 09:54 AM
                              FHSAA - A Region 3                               
                                  Hosted By:                                   
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock, C. Mumford, M. Fonteno, D. Nessler    
               1:49.01  AA-A
               1:50.85  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:57.74        
  2  Berkeley Prep (Tampa)                                      2:00.45        
  3  Tampa Prep                                                 2:00.79        
  4  ClwtrCentrCath                                             2:02.22        
  5  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:02.25        
  6  St. Petersburg Catholic                                    2:05.76        
  7  Seacrest Country Day School                                2:06.70        
  8  George Steinbrenner(Lutz)                                  2:06.86        
  9  St. Stephen's Episcopal                                    2:06.90        
 10  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:10.57        
 11  Robinson (Tampa)                                           2:11.16        
 12  Tampa Catholic                                             2:12.03        
 13  Northside Christian (St. Pete)                             2:13.14        
 14  Out-of Door (Sarasota)                                     2:13.49        
 15  Indian Rocks Christian (Largo)                             2:13.64        
 16  Canterbury (St. Pete)                                      2:14.93        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.02  AA-A
               1:38.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:46.08        
  2  Tampa Prep                                                 1:48.31        
  3  ClwtrCentrCath                                             1:52.44        
  4  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:53.19        
  5  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:53.96        
  6  George Steinbrenner(Lutz)                                  1:54.13        
  7  St. Stephen's Episcopal                                    1:54.60        
  8  Indian Rocks Christian (Largo)                             1:54.70        
  9  Dunbar (Fort Myers)                                        1:58.42        
 10  Robinson (Tampa)                                           1:58.60        
 11  Seacrest Country Day School                                1:59.07        
 12  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:01.79        
 13  Canterbury (St. Pete)                                      2:09.15        
 14  Tampa Catholic                                             2:13.97        
 15  Northside Christian (St. Pete)                             2:15.42        
 16  Golden Gate (Naples)                                       2:17.93        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.10  2008        Karlee  Bispo, Modesto, Atlantic-Delray    
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.28  AA-A
               1:52.99  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            12 Bishop Verot              1:50.35  AA-A  
  2  Andrews, Hope                 10 Shorecrest Prep           1:57.69        
  3  Alexander, Katy               12 Shorecrest Prep           1:59.88        
  4  Berdusco, Annie               11 St. Stephen's Ep          2:02.06        
  5  Petrillo, Ellie               JR St. Pete Cath.            2:02.67        
  6  Kontor, Tori                  11 Cardinal Mooney           2:03.25        
  7  Caldwell, Mackenzie           SR N'Side Christian          2:03.44        
  8  Schmidt, Laurel               SO N'Side Christian          2:05.19        
  9  Spada, Rosalie                10 Tampa Prep                2:05.59        
 10  Lambos, Kate                  11 Berkeley                  2:06.64        
 11  Fredlake, Hannah               7 Tampa Prep                2:07.62        
 12  Maddy, Trisha                 JR Brdntn Christian          2:08.67        
 13  Prisland, Stephanie           12 Tampa Catholic            2:14.64        
 14  Pacheco, Dara                 10 G.Steibrenner             2:14.92        
 15  Edwards, Victoria             10 Tampa Prep                2:17.80        
 16  Colton, Amelia                11 Berkeley                  2:19.64        
 17  Reigle, Emma                  SR Evangelical Chri          2:19.99        
 18  Head, Mallorie                12 Tampa Prep                2:21.77        
 19  Monsees, Devan                FR Evangelical Chri          2:27.65        
 20  McGrath, Kelsea               12 St. John Neumann          2:29.16        
 21  Hwang, Edlyn                  12 Canterburry               2:31.54        
 22  Durham, Kerrie                10 Seacrest C.D.             2:35.33        
 23  Timmermann, Lauren             7 Seacrest C.D.             2:36.11        
 24  Salce, Arleigh                 8 Community School          2:39.78        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.46  AA-A
               1:42.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ceddia, Patrick               12 Cardinal Mooney           1:41.33  AA-A  
  2  Miller, Will                  11 Berkeley                  1:49.79        
  3  Farese, John                   8 Shorecrest Prep           1:50.64        
  4  Krell, Derek                  11 Bishop Verot              1:51.06        
  5  Haas, Justin                  JR Ccchs                     1:53.78        
  6  Berdusco, Michael              9 St. Stephen's Ep          1:53.88        
  7  Cone, Jacob                   10 Admiral Farragut          1:54.22        
  8  Bandes, Alex                  11 Berkeley                  1:56.87        
  9  Williams, Dallas              10 G.Steibrenner             1:58.48        
 10  O'Donnell, Matthew             9 Cardinal Mooney           1:59.29        
 11  Wright, Taylor                SO N'Side Christian          2:02.07        
 12  Weinbren, Nathan              11 Berkeley                  2:05.04        
 13  Clark, Christopher             9 Cardinal Mooney           2:06.64        
 14  Black, Will                   09 Tampa Prep                2:06.95        
 15  Melendez, Michael              9 Tampa Catholic            2:07.63        
 16  Hancock, Charles              10 Berkeley                  2:08.31        
 17  Farnan, Sam                   SR St. Pete Cath.            2:08.76        
 18  O'Connell, Kyle               11 Seacrest C.D.             2:11.67        
 19  Hall, Conner                  11 Canterburry               2:13.12        
 20  Erickson, Dane                 8 Seacrest C.D.             2:19.62        
 21  Paz, Mario                    10 Goldent Gate              2:22.78        
 22  Schwerin, Timothy             11 Community School          2:31.22        
 23  Morell, Pedro                  8 Community School          2:33.94        
 24  Morris, Nicholas               9 Dunbar                    2:46.15        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:56.45  2008        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.37  AA-A
               2:07.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Piper, Jessica                10 Shorecrest Prep           2:11.25        
  2  Rochette, Natalie             11 Community School          2:15.28        
  3  Siewert, Emma                 10 Tampa Prep                2:16.30        
  4  Angiletta, Kaitlyn            10 Evangelical Chri          2:19.80        
  5  Berdusco, Ellen                7 St. Stephen's Ep          2:22.02        
  6  Campo, Hannah                 07 Tampa Prep                2:23.01        
  7  Blatz, Sammi                   9 Berkeley                  2:23.99        
  8  Howell, Lauryn                11 Berkeley                  2:26.65        
  9  Steinwartz, Tatiana           12 Community School          2:27.10        
 10  Volz, Emma                     9 G.Steibrenner             2:27.80        
 11  Hansen, Madison               SR Ccchs                     2:28.49        
 12  Hoeppner, Chloe               12 Shorecrest Prep           2:30.23        
 13  Haas, Aubrey                  FR Ccchs                     2:35.64        
 14  Orr, Kelsey                   FR Ccchs                     2:36.19        
 15  Jahn, Joelle                  11 Shorecrest Prep           2:36.91        
 16  Scott, Taylor                 11 Admiral Farragut          2:37.35        
 17  Little, Meredith               6 Shorecrest Prep           2:38.10        
 18  Altman, Sabrina                8 Seacrest C.D.             2:38.79        
 19  Miller, Leigh                 11 Canterburry               2:39.94        
 20  Jones, Catherine              12 Canterbury                2:41.63        
 21  Cohen, Sara                    8 Community School          2:42.44        
 22  Levy, Violette                12 Out-of-Door               2:42.64        
 23  Cohen, Rachel                  6 Community School          2:44.34        
 24  Streater, Olivia               8 Canterburry               2:49.68        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.02  AA-A
               1:55.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alonso, Nick                     Indian Rks Chris          2:03.93        
  2  Gutierrez, Luis               12 Cardinal Mooney           2:04.13        
  3  Skjaerpe, Rasmus               8 Tampa Prep                2:04.86        
  4  Albion, David                 12 Canterburry               2:07.76        
  5  Kunkel, Jake                  11 G.Steibrenner             2:08.64        
  6  Hatoum, Andreas               11 Berkeley                  2:09.07        
  7  Thatch, Eric                  JR Ccchs                     2:09.25        
  8  Blustein, Alex                09 Tampa Prep                2:13.15        
  9  Bucken, Patrick               11 S'Sota Christian          2:13.60        
 10  Bradley, Scott                JR Evangelical Chri          2:14.18        
 11  Vestergaard, Michael          11 Shorecrest Prep           2:18.09        
 12  Brown, Jared                  SO Ccchs                     2:19.30        
 13  Soliman, Adam                 10 Berkeley                  2:19.74        
 14  Liu, Jerry                    10 Admiral Farragut          2:23.26        
 15  Lewis, Lance                  11 Community School          2:25.25        
 16  Rochette, Zachary              7 Community School          2:25.99        
 17  Waldron, Colin                11 Tampa Prep                2:27.95        
 18  Madden, Kevin                 11 Cardinal Mooney           2:32.22        
 19  Stetsenko, Felix               6 Shorecrest Prep           2:32.42        
 20  Lewis, Nick                    7 Community School          2:51.62        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.81  AA-A
               24.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jordan, Laura                 12 Berkeley                    24.42        
  2  Martin, Kristin               10 Tampa Catholic              25.88        
  3  Holland, Samantha             10 G.Steibrenner               26.18        
  4  Waite, Carylyn                 8 Tampa Prep                  26.27        
  5  Scott, Amy                    JR N'Side Christian            26.36        
  6  Russell, Danyelle             10 Bishop Verot                26.81        
  7  Carter, Katie                 10 Tampa Prep                  26.89        
  8  Fosnacht, Nicole              SR Ccchs                       26.94        
  9  Goodson, Kristen              10 Bishop Verot                27.07        
 10  McCann, Haele                 SR St. Pete Cath.              27.22        
 11  Gunter, Phoebe                12 Robinson                    27.43        
 12  Kline, Natalie                10 Shorecrest Prep             27.44        
 13  Pol, Bianca                   12 St. Stephen's Ep            27.56        
 14  Clarke, Madeleine                N'Side Christian            27.62        
 15  Rivers, Holly                 11 Tampa Catholic              27.69        
 16  Bergquist, Christa            10 Evangelical Chri            28.11        
 17  Zalepuga, Aiste               10 St. Stephen's Ep            28.44        
 18  Montchal, Chanel              FR St. Pete Cath.              28.53        
 19  Wells, Lizzy                  11 Canterbury                  28.65        
 20  Pinholster, Grayson            9 Community School            28.68        
 21  Murphy, Ann                   10 Seacrest C.D.               29.68        
 22  Clingersmith, Megan           11 Island Coast                29.95        
 23  Doerr, Macey                  12 Dunbar                      30.15        
 24  Lindermann, Noelle             9 Community School            30.99        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.49  2008        Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.15  AA-A
               21.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ficker, Kyle                  12 Bishop Verot                21.91        
  2  Nolte, John                    9 Robinson                    22.76        
  3  Izzo, Matt                    11 Shorecrest Prep             22.98        
  4  Eicholtz, Zach                12 Berkeley                    22.99        
  5  Bandes, Zack                  11 Berkeley                    23.61        
  6  Moskovitz, Simon              10 Berkeley                    23.76        
  7  Newhaller, Lee                10 Berkeley                    23.89        
  8  Runyan, Gem                   11 Admiral Farragut            23.96        
  9  McCarger, Elwyn               11 Robinson                    24.03        
 10  Bourne, Alec                  10 Dunbar                      24.12        
 11  Petrillo, Ryan                SR St. Pete Cath.              24.34        
 12  Doobay, Brad                  11 Tampa Prep                  24.59        
 13  Kemppainen, Kristian          10 Community School            24.90        
 14  Ferguson, Tyler                  Indian Rks Chris            24.95        
 15  Keith, Ryan                   11 G.Steibrenner               24.99        
 16  Mullan, Chris                 11 Out-of-Door                 25.01        
 17  Sipe, Seger                   12 Cardinal Mooney             25.28        
 18  McGrail, Timothy              11 Cardinal Mooney             25.33        
 19  Steinwarz, Jurgen              9 Community School            25.43        
 20  Shannon, James                12 Bishop Verot                25.70        
 21  Giparas, Zac                  SR St. Pete Cath.              25.88        
 22  Quintero, David               11 Goldent Gate                26.52        
 23  Murray, Michael                9 Seacrest C.D.               27.28        
 24  Sykes, Chason                 12 Dunbar                      27.32        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Burton-Akright, Kaliya        12 Tampa Prep                 456.10        
  2  Stein, Hannah                 10 Shorecrest Prep            448.55        
  3  Mixa, Elle                    SR St. Pete Cath.             423.65        
  4  Thigpen, Rachel               11 Shorecrest Prep            391.70        
  5  Kelshaw, Kristen              JR N'Side Christian           378.55        
  6  Rectarius, Erin               11 Community School           359.63        
  7  Stevens, Cassidy              11 Community School           352.73        
  8  McNally, Emilee               JR N'Side Christian           348.45        
  9  Schweiger, Chelsea            SR St. Pete Cath.             336.95        
 10  Potts, Nikki                   8 Berkeley                   311.85        
 11  Seleznick, Ruth                9 Robinson                   310.25        
 12  Carlson, Maegan               12 Shorecrest Prep            306.55        
 13  Patterson, Katie              12 Tampa Prep                 289.55        
 14  Punzak, Stephanie              6 Berkeley                   286.10        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stein, Jack                    9 Shorecrest Prep            449.60        
  2  Bobo, Sam                     12 Berkeley                   422.65        
  3  Martinez, Gianni               9 SFCH                       391.80        
  4  Roth, Parker                  10 Seacrest C.D.              336.00        
  5  Kezar, Joshua                 10 St. Stephen's Ep           305.30        
  6  Nebiedze, Giorgi              10 G.Steibrenner              303.30        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.38  2008        Caroline Kuczynski,Am Heritag, Plantation    
               56.57  AA-A
               57.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Timmermann, Paige              9 Seacrest C.D.               58.91        
  2  Jordan, Laura                 12 Berkeley                    59.26        
  3  Siewert, Emma                 10 Tampa Prep                1:00.78        
  4  Berdusco, Ellen                7 St. Stephen's Ep          1:03.14        
  5  Cramer, Carrie                SO Ccchs                     1:04.49        
  6  Almada, Ro                     9 Bishop Verot              1:05.62        
  7  Steinwartz, Tatiana           12 Community School          1:06.05        
  8  Campo, Hannah                 07 Tampa Prep                1:06.99        
  9  Gunter, Phoebe                12 Robinson                  1:07.02        
 10  Thigpen, Rachel               11 Shorecrest Prep           1:07.23        
 11  Mothedan, Pryanca             11 G.Steibrenner             1:08.79        
 12  McQueen, Jenna                 6 Canterbury                1:08.97        
 13  Adly, Sarah                      Indian Rks Chris          1:09.28        
 14  Montchal, Chanel              FR St. Pete Cath.            1:09.55        
 15  Clarke, Madeleine                N'Side Christian          1:09.90        
 16  Shea, Brandy                   8 Shorecrest Prep           1:10.92        
 17  Pacheco, Dara                 10 G.Steibrenner             1:11.20        
 18  Cohen, Sara                    8 Community School          1:15.17        
 19  Zayas, Britney                11 Tampa Catholic            1:15.98        
 20  Kiesel, Savannah               8 Evangelical Chri          1:17.77        
 21  Ruggio, Sarah                 SR St. Pete Cath.            1:19.49        
 22  Abernathy, Holly              10 Bishop Verot              1:32.47        
 23  James, Danielle                8 Evangelical Chri          1:37.92        
 24  Clark, Emily                   7 Seacrest C.D.             1:44.34        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               50.80  AA-A
               51.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Altman, Ridge                 11 Seacrest C.D.               54.76        
  2  Gutierrez, Luis               12 Cardinal Mooney             57.98        
  3  Campo, Gregory                08 Tampa Prep                  58.92        
  4  Bobo, Sam                     12 Berkeley                    59.92        
  5  Haas, Justin                  JR Ccchs                     1:00.23        
  6  Krebs, Carlton                12 Cardinal Mooney           1:00.40        
  7  Bradley, Scott                JR Evangelical Chri          1:00.68        
  8  Bandes, Alex                  11 Berkeley                  1:01.23        
  9  Kelly, Patrick                12 Tampa Prep                1:02.34        
 10  Heath, Tyler                   7 BYCH                      1:02.94        
 11  Grant, Alex                    8 Shorecrest Prep           1:03.05        
 12  Murphy, Shane                 11 Admiral Farragut          1:03.48        
 13  Steinwarz, Jurgen              9 Community School          1:04.09        
 14  Rauch, Christian              10 Cardinal Mooney           1:04.10        
 15  Chase, Cody                   SR St. Pete Cath.            1:04.60        
 16  Peters, Alexander             09 Tampa Prep                1:06.30        
 17  Nora, Ian                     12 St. Stephen's Ep          1:07.03        
 18  West, Blake                    9 G.Steibrenner             1:08.38        
 19  Van Antwerpen, Zachary        12 Admiral Farragut          1:09.42        
 20  Bourne, Stephen               12 Dunbar                    1:12.01        
 21  Paz, Mario                    10 Goldent Gate              1:27.11        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.62  AA-A
               52.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  St. Louis, Jaki               SR N'Side Christian            53.35        
  2  Cassidy, McKenzie             12 Bishop Verot                55.89        
  3  Petrillo, Ellie               JR St. Pete Cath.              56.05        
  4  Shea, Rachel                  12 Shorecrest Prep             56.68        
  5  Martin, Kristin               10 Tampa Catholic              57.02        
  6  Tripp, Paige                  11 Shorecrest Prep             57.28        
  7  Kontor, Tori                  11 Cardinal Mooney             57.32        
  8  Scott, Amy                    JR N'Side Christian            57.58        
  9  Holland, Samantha             10 G.Steibrenner               58.38        
 10  Russell, Danyelle             10 Bishop Verot                59.06        
 11  Miller, Chelsea                  Indian Rks Chris            59.16        
 12  Fosnacht, Nicole              SR Ccchs                       59.30        
 13  Rivers, Holly                 11 Tampa Catholic              59.57        
 14  Soulliere, Shea               10 CalvaryChristian            59.62        
 15  Pol, Bianca                   12 St. Stephen's Ep            59.72        
 16  Morrisey, Martha              10 Robinson                  1:01.57        
 17  Fosnacht, Jaclyn              SR Ccchs                     1:02.46        
 18  Aldrich, Jessica              11 Tampa Prep                1:02.60        
 19  Murphy, Ann                   10 Seacrest C.D.             1:04.58        
 20  Pinholster, Grayson            9 Community School          1:04.70        
 21  Bergquist, Christa            10 Evangelical Chri          1:08.83        
 22  Hall, Madison                  8 Canterburry               1:10.06        
 23  Kliewe, Sage                   7 Seacrest C.D.             1:11.47        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.05  2008        Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.35  AA-A
               46.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ficker, Kyle                  12 Bishop Verot                47.89        
  2  Kazokas, William               9 St. Stephen's Ep            49.17        
  3  Krell, Derek                  11 Bishop Verot                49.93        
  4  Nolte, John                    9 Robinson                    50.05        
  5  Miller, Will                  11 Berkeley                    50.29        
  6  Rheinlander, Rhet             11 S'Sota Christian            50.81        
  7  Izzo, Matt                    11 Shorecrest Prep             50.85        
  8  Bandes, Zack                  11 Berkeley                    51.76        
  9  Eicholtz, Zach                12 Berkeley                    51.78        
 10  Bourne, Alec                  10 Dunbar                      53.55        
 11  Petrillo, Ryan                SR St. Pete Cath.              53.91        
 12  Moskovitz, Simon              10 Berkeley                    54.13        
 13  Wright, Taylor                SO N'Side Christian            55.16        
 14  McGrail, Timothy              11 Cardinal Mooney             55.37        
 15  Kemppainen, Kristian          10 Community School            55.80        
 16  Jarrell, Wes                  12 Tampa Prep                  56.55        
 17  Farnan, Sam                   SR St. Pete Cath.              56.68        
 18  Ayers, Dylan                  12 Tampa Prep                  57.16        
 19  Sipe, Seger                   12 Cardinal Mooney             57.49        
 20  Richardson, Evan              12 Dunbar                      58.81        
 21  Murray, Michael                9 Seacrest C.D.             1:02.28        
 22  Sanchez, Anthony              11 Evangelical Chri          1:03.83        
 23  Castillo, Nicholas            11 Canterburry               1:05.76        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:57.24  AA-A
               5:02.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            12 Bishop Verot              4:50.62  AA-A  
  2  Andrews, Hope                 10 Shorecrest Prep           5:10.17        
  3  Rochette, Natalie             11 Community School          5:12.99        
  4  Berdusco, Annie               11 St. Stephen's Ep          5:22.12        
  5  Albion, Hannah                 9 Canterburry               5:26.38        
  6  Volz, Emma                     9 G.Steibrenner             5:27.49        
  7  Alexander, Katy               12 Shorecrest Prep           5:27.59        
  8  Fredlake, Hannah               7 Tampa Prep                5:40.96        
  9  Lambos, Kate                  11 Berkeley                  5:43.73        
 10  Csubak, Lauren                 8 St. Stephen's Ep          5:59.72        
 11  Thatch, Nicole                FR Ccchs                     6:00.96        
 12  Scott, Taylor                 11 Admiral Farragut          6:06.38        
 13  Reischmann, Mary              11 Shorecrest Prep           6:06.58        
 14  Vancavage, Karis               9 Robinson                  6:06.84        
 15  Wolf, Emory                   11 Canterbury                6:07.10        
 16  Adly, Sarah                      Indian Rks Chris          6:08.40        
 17  Myers, Anne                   06 Tampa Prep                6:10.40        
 18  Kiesel, Savannah               8 Evangelical Chri          6:15.57        
 19  Reigle, Emma                  SR Evangelical Chri          6:18.60        
 20  Colton, Amelia                11 Berkeley                  6:21.13        
 21  Head, Mallorie                12 Tampa Prep                6:22.81        
 22  Niehaus, Mary                 11 Bishop Verot              6:28.25        
 23  Monsees, Devan                FR Evangelical Chri          6:42.51        
 24  Streater, Catherine           10 Canterburry               6:54.80        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.42  2008        Jason Taylor,Newsome, Newsome              
               4:35.51  AA-A
               4:39.82  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ceddia, Patrick               12 Cardinal Mooney           4:30.28  AA-A  
  2  Farese, John                   8 Shorecrest Prep           4:57.61        
  3  Berdusco, Michael              9 St. Stephen's Ep          4:58.02        
  4  Heath, Tyler                   7 BYCH                      5:09.97        
  5  Cone, Jacob                   10 Admiral Farragut          5:10.86        
  6  O'Donnell, Matthew             9 Cardinal Mooney           5:11.56        
  7  Bucken, Patrick               11 S'Sota Christian          5:16.06        
  8  Campo, Gregory                08 Tampa Prep                5:17.86        
  9  Rauch, Christian              10 Cardinal Mooney           5:25.66        
 10  Clark, Christopher             9 Cardinal Mooney           5:30.38        
 11  Olney, Graham                  7 Berkeley                  5:33.95        
 12  Van Osdal, Emerick            11 G.Steibrenner             5:46.33        
 13  Rochette, Zachary              7 Community School          5:50.24        
 14  Hancock, Charles              10 Berkeley                  5:51.71        
 15  Newhaller, Lee                10 Berkeley                  5:53.62        
 16  Melendez, Michael              9 Tampa Catholic            5:55.21        
 17  Peters, Alexander             09 Tampa Prep                5:56.65        
 18  Hall, Conner                  11 Canterburry               6:08.01        
 19  Erickson, Dane                 8 Seacrest C.D.             6:30.67        
 20  Schwerin, Timothy             11 Community School          6:44.76        
 21  Moore, Charlie                11 Seacrest C.D.             6:55.64        
 22  Buckheit, Jacob                6 Community School          7:12.06        
 23  Nist-Lund, Carl               11 Canterburry               7:12.54        
 24  Bello, Spencer                 9 Seacrest C.D.             7:19.35        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:32.77  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        M. Kelly, K.L Joyce, L. Cole,J.Merte              
       State:  1:34.37  2007        Pine Crest                                 
                        S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
               1:38.14  AA-A
               1:39.64  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northside Christian (St. Pete)                             1:44.42        
  2  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:46.96        
  3  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:48.66        
  4  George Steinbrenner(Lutz)                                  1:48.78        
  5  Tampa Prep                                                 1:48.97        
  6  ClwtrCentrCath                                             1:49.37        
  7  St. Petersburg Catholic                                    1:50.68        
  8  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:51.72        
  9  St. Stephen's Episcopal                                    1:52.16        
 10  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:52.55        
 11  Community School (Naples)                                  1:56.09        
 12  Robinson (Tampa)                                           1:57.19        
 13  Canterbury (St. Pete)                                      1:58.21        
 14  Out-of Door (Sarasota)                                     1:58.22        
 15  Tampa Catholic                                             1:58.98        
 16  Calvary Christian (Clearwater)                             1:59.07        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
               1:26.92  AA-A
               1:28.29  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:32.77        
  2  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:35.83        
  3  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:35.93        
  4  Indian Rocks Christian (Largo)                             1:38.15        
  5  ClwtrCentrCath                                             1:38.39        
  6  George Steinbrenner(Lutz)                                  1:38.54        
  7  St. Petersburg Catholic                                    1:38.72        
  8  Tampa Prep                                                 1:40.49        
  9  Dunbar (Fort Myers)                                        1:41.15        
 10  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:41.99        
 11  Robinson (Tampa)                                           1:42.25        
 12  Community School (Naples)                                  1:42.35        
 13  Northside Christian (St. Pete)                             1:47.99        
 14  Canterbury (St. Pete)                                      1:50.02        
 15  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:51.20        
 16  Golden Gate (Naples)                                       1:53.87        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  53.84  2008        Aubrey Peackock, Bolles, Jacksonville        
               57.29  AA-A
               58.43  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Piper, Jessica                10 Shorecrest Prep             57.56  AA-C  
  2  Shea, Rachel                  12 Shorecrest Prep           1:02.44        
  3  Goodson, Kristen              10 Bishop Verot              1:03.86        
  4  Caldwell, Mackenzie           SR N'Side Christian          1:05.59        
  5  Schmidt, Laurel               SO N'Side Christian          1:05.59        
  6  Miller, Chelsea                  Indian Rks Chris          1:06.00        
  7  Albion, Hannah                 9 Canterburry               1:06.04        
  8  Howell, Lauryn                11 Berkeley                  1:06.11        
  9  Bone, Cayman                  12 Out-of-Door               1:06.37        
 10  Spada, Rosalie                10 Tampa Prep                1:06.69        
 11  Almada, Ro                     9 Bishop Verot              1:06.69        
 12  Cramer, Carrie                SO Ccchs                     1:07.51        
 13  Maddy, Trisha                 JR Brdntn Christian          1:08.92        
 14  Hansen, Madison               SR Ccchs                     1:08.94        
 15  Edwards, Victoria             10 Tampa Prep                1:08.98        
 16  Soulliere, Shea               10 CalvaryChristian          1:09.54        
 17  Morrisey, Martha              10 Robinson                  1:11.67        
 18  Haas, Aubrey                  FR Ccchs                     1:12.83        
 19  Carag, Bethany                11 Cardinal Mooney           1:14.30        
 20  DeRose, Chelsea               12 Seacrest C.D.             1:14.55        
 21  Burfield, Tristian             8 Community School          1:16.43        
 22  Bromwell, Jennifer            11 Bishop Verot              1:17.04        
 23  Youngblood, Hannah             8 Evangelical Chri          1:27.19        
 24  Lake, Alexandria              12 Bishop Verot              1:27.61        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
               51.92  AA-A
               52.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kazokas, William               9 St. Stephen's Ep            54.78        
  2  Albion, David                 12 Canterburry                 56.18        
  3  Altman, Ridge                 11 Seacrest C.D.               56.42        
  4  Skjaerpe, Rasmus               8 Tampa Prep                  56.82        
  5  Rheinlander, Rhet             11 S'Sota Christian            56.94        
  6  Thatch, Eric                  JR Ccchs                     1:00.72        
  7  Blustein, Alex                09 Tampa Prep                1:01.51        
  8  Olney, Graham                  7 Berkeley                  1:01.52        
  9  Kunkel, Jake                  11 G.Steibrenner             1:01.94        
 10  Chase, Cody                   SR St. Pete Cath.            1:03.64        
 11  Ayers, Dylan                  12 Tampa Prep                1:03.67        
 12  Krebs, Carlton                12 Cardinal Mooney           1:04.37        
 13  Soliman, Adam                 10 Berkeley                  1:05.67        
 14  Nora, Ian                     12 St. Stephen's Ep          1:06.32        
 15  Tunstall, John                10 Canterbury                1:08.67        
 16  Weinbren, Nathan              11 Berkeley                  1:09.50        
 17  Elder, Logan                   8 Shorecrest Prep           1:10.42        
 18  Stetsenko, Felix               6 Shorecrest Prep           1:11.00        
 19  Shannon, James                12 Bishop Verot              1:17.77        
 20  Evora, Joshua                 11 Goldent Gate              1:23.26        
 21  Melnick, Jack                  7 Community School          1:28.28        
 22  Mina, Roman                    8 Canterburry               1:30.99        
 23  Bollt, Taylor                  7 Seacrest C.D.             1:55.77        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:05.03  AA-A
               1:06.28  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  St. Louis, Jaki               SR N'Side Christian          1:06.05  AA-C  
  2  Timmermann, Paige              9 Seacrest C.D.             1:07.32        
  3  Cassidy, McKenzie             12 Bishop Verot              1:09.63        
  4  Tripp, Paige                  11 Shorecrest Prep           1:14.31        
  5  Waite, Carylyn                 8 Tampa Prep                1:14.45        
  6  Blatz, Sammi                   9 Berkeley                  1:15.28        
  7  McCann, Haele                 SR St. Pete Cath.            1:15.70        
  8  Bone, Cayman                  12 Out-of-Door               1:17.69        
  9  Hoeppner, Chloe               12 Shorecrest Prep           1:18.44        
 10  Orr, Kelsey                   FR Ccchs                     1:18.81        
 11  Delelys, Victoria             11 Robinson                  1:19.94        
 12  Jahn, Joelle                  11 Shorecrest Prep           1:20.05        
 13  Mauder, Samantha              11 CalvaryChristian          1:20.17        
 14  Altman, Sabrina                8 Seacrest C.D.             1:20.43        
 15  Bradley, Savanah               9 Strawberry Crest          1:21.30        
 16  Jacobus, Kelly                11 Berkeley                  1:21.58        
 17  Wells, Lizzy                  11 Canterbury                1:21.92        
 18  Wright, Katlin                JR N'Side Christian          1:23.51        
 19  Miller, Leigh                 11 Canterburry               1:23.85        
 20  McGrath, Kelsea               12 St. John Neumann          1:24.02        
 21  Burfield, Tristian             8 Community School          1:24.07        
 22  Strasen, Allyson              10 Robinson                  1:25.55        
 23  Williamson, Kelly             10 Bishop Verot              1:28.54        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.40  AA-A
               59.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alonso, Nick                     Indian Rks Chris          1:04.27        
  2  Hatoum, Andreas               11 Berkeley                  1:06.78        
  3  Keith, Ryan                   11 G.Steibrenner             1:10.48        
  4  West, Blake                    9 G.Steibrenner             1:10.66        
  5  Ferguson, Tyler                  Indian Rks Chris          1:10.69        
  6  Vestergaard, Michael          11 Shorecrest Prep           1:10.90        
  7  O'Connell, Kyle               11 Seacrest C.D.             1:10.96        
  8  Ward, Blaine                  11 Admiral Farragut          1:11.12        
  9  Kelly, Patrick                12 Tampa Prep                1:11.94        
 10  Harvey, Doug C.               12 Cardinal Mooney           1:12.73        
 11  Lewis, Lance                  11 Community School          1:13.01        
 12  Levi, Trevor                   9 Canterbury                1:14.50        
 13  Runyan, Gem                   11 Admiral Farragut          1:14.78        
 14  Alonso, J.P.                     Indian Rks Chris          1:15.19        
 15  Livernois, Mark                  Strawberry Crest          1:15.46        
 16  Waldron, Colin                11 Tampa Prep                1:16.15        
 17  Stewart, Patrick              11 Tampa Prep                1:19.78        
 18  Lewis, Nick                    7 Community School          1:21.19        
 19  Castillo, Nicholas            11 Canterburry               1:22.23        
 20  Brown, Trey                    7 Seacrest C.D.             1:22.39        
 21  Quintero, David               11 Goldent Gate              1:24.77        
 22  Moore, Charlie                11 Seacrest C.D.             1:25.41        
 23  Morris, Nicholas               9 Dunbar                    1:26.12        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.10  2008        Austin Westlake                            
                        M. Beck, M. Latone, C. Hendriz, S. Tucker         
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:33.40  AA-A
               3:36.76  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:42.66        
  2  Northside Christian (St. Pete)                             3:47.78        
  3  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:49.95        
  4  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:51.40        
  5  Tampa Prep                                                 3:54.77        
  6  Tampa Catholic                                             4:11.45        
  7  ClwtrCentrCath                                             4:11.66        
  8  Community School (Naples)                                  4:12.07        
  9  Robinson (Tampa)                                           4:19.53        
 10  Canterbury (Fort Myers)                                    4:21.81        
 11  Seacrest Country Day School                                4:22.36        
 12  St. Stephen's Episcopal                                    4:22.64        
 13  Canterbury (St. Pete)                                      4:27.61        
 14  Indian Rocks Christian (Largo)                             4:31.30        
 15  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 4:31.61        
 16  Evangelical Christian                                      4:37.65        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:11.32  AA-A
               3:13.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:27.85        
  2  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:28.90        
  3  Admiral Farragut (St. Pete)                                3:37.89        
  4  Tampa Prep                                                 3:41.74        
  5  St. Stephen's Episcopal                                    3:44.39        
  6  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:44.82        
  7  Community School (Naples)                                  3:49.53        
  8  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:50.45        
  9  Seacrest Country Day School                                3:59.25        
 10  Northside Christian (St. Pete)                             4:03.32        
 11  George Steinbrenner(Lutz)                                  4:11.34        
 12  Robinson (Tampa)                                           4:17.48        
 13  Keswick Christian                                          4:19.95        
 14  Dunbar (Fort Myers)                                        4:22.47        
 15  Canterbury (Fort Myers)                                    4:38.60        
 16  Out-of Door (Sarasota)                                     4:54.16