2009 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 10

Licensed to Florida Gold Coast-ReportsOnly
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/31/2009 10:54 PM
                         2009 - FHSAA - A District 10                          
                 Duff Tyler Aquatic Complex at Saint Andrew's                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock, C. Mumford, M. Fonteno, D. Nessler    
 Pool Record:   1:48.52        2007 Pine Crest                                 
                         B. Atkinson, R. Aiello, M. Quinn, S. Eisenring    
                1:49.01  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:54.73    1:52.46        
     1) Moeller, Stephanie JR           2) Bijlsma, Nathalie SR           
     3) Schulhofer, Alina FR            4) Smith, Megan SR                
                  28.61     1:00.98 (32.37)     1:27.03 (26.05)     1:52.46 (25.43)
  2 Saint  Andrew's School                            1:56.90    1:52.95        
     1) Aube, Genevieve SR              2) Camp, Madelynn JR              
     3) Moroney, Megan 7                4) King, Amanda SO                
                  27.86       47.71 (19.85)     1:14.39 (26.68)     1:52.95 (38.56)
  3 Coral Springs Charter                             1:56.45    1:54.89        
     1) Hicks, Ashley SR                2) Morris, Lucia                  
     3) Tenaglia, Carina                4) Payamps, Natasha               
                  28.21     1:01.42 (33.21)     1:28.28 (26.86)     1:54.89 (26.61)
  4 Westminster Academy                               1:58.78    1:58.20        
     1) Nederlanden, Jessica JR         2) Israels, Caroline FR           
     3) Offerdahl, Alexandra SR         4) Walkling, Stacey SR            
                  29.29     1:04.68 (35.39)     1:32.36 (27.68)     1:58.20 (25.84)
  5 Pompano Beach                                     2:12.41    2:12.26        
     1) Thompson, Sarah                 2) Portela, Victoria              
     3) Aseere, Taylor                  4) Coffey, Allison                
                  32.95     1:10.05 (37.10)     1:42.64 (32.59)     2:12.26 (29.62)
  6 King's Academy (West Palm Bch)                    2:22.95    2:19.39        
     1) Martin, Katie SR                2) Corley, Julia FR               
     3) Ballard, Shelby SR              4) Francis, Charlie FR            
                  37.86     1:19.49 (41.63)     1:48.19 (28.70)     2:19.39 (31.20)
  7 Fau (Boca Raton)                                  2:36.20    2:32.81        
     1) Ramos, Gianna                   2) Frydman, Sylvia                
     3) Mallinger, Aubrey FR            4) Maya, Cristal                  
                  37.67     1:23.69 (46.02)     2:02.95 (39.26)     2:32.81 (29.86)
  8 American Heritage (Delray Bch)                    2:29.67    2:34.00        
     1) Lacoursiere, Jasmine            2) Ferrara, Alex                  
     3) Calinescu-Marrero, Yasmin       4) Farber, Jenny                  
                  30.58     1:22.30 (51.72)     2:01.39 (39.09)     2:34.00 (32.61)
B - Final
  9 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:39.53    2:34.50        
     1) Neyra, Sarah SR                 2) Andriena, Culebras 7           
     3) Glickman, Cari JR               4) Samaniego, Marisa FR           
                  42.80     1:24.03 (41.23)     2:03.71 (39.68)     2:34.50 (30.79)
 10 Pope John Paul II (Boca Raton)                    2:41.68    2:38.45        
     1) Duffy, Janine SR                2) Williston, Haley JR            
     3) Aguililla, Cassandra JR         4) Churrey, Lauren SR             
                  42.67     1:25.83 (43.16)     2:06.28 (40.45)     2:38.45 (32.17)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:52.04    1:54.73 q      
     1) Moeller, Stephanie JR           2) Bijlsma, Nathalie SR           
     3) Schulhofer, Alina FR            4) Smith, Megan SR                
  2 Coral Springs Charter                             1:54.50    1:56.45 q      
     1) Hicks, Ashley SR                2) Morris, Lucia                  
     3) Tenaglia, Carina                4) Payamps, Natasha               
  3 Saint  Andrew's School                            1:52.22    1:56.90 q      
     1) Aube, Genevieve SR              2) Camp, Madelynn JR              
     3) King, Amanda SO                 4) Moroney, Megan 7               
  4 Westminster Academy                               1:56.45    1:58.78 q      
     1) Nederlanden, Jessica JR         2) Israels, Caroline FR           
     3) Offerdahl, Alexandra SR         4) Walkling, Stacey SR            
  5 Pompano Beach                                     2:11.17    2:12.41 q      
     1) Thompson, Sarah                 2) Portela, Victoria              
     3) Aseere, Taylor                  4) Coffey, Allison                
  6 King's Academy (West Palm Bch)                         NT    2:22.95 q      
     1) Martin, Katie SR                2) Corley, Julia FR               
     3) Ballard, Shelby SR              4) Francis, Charlie FR            
  7 American Heritage (Delray Bch)                    2:13.00    2:29.67 q      
     1) Lacoursiere, Jasmine            2) Ferrara, Alex                  
     3) Calinescu-Marrero, Yasmin       4) Farber, Jenny                  
  8 Fau (Boca Raton)                                  2:45.61    2:36.20 q      
     1) Ramos, Gianna                   2) Meroueh, Laurean               
     3) Mallinger, Aubrey FR            4) Maya, Cristal                  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:59.80    2:39.53 q      
     1) Neyra, Sarah SR                 2) Andriena, Culebras 7           
     3) Glickman, Cari JR               4) Samaniego, Marisa FR           
 10 Pope John Paul II (Boca Raton)                    2:31.44    2:41.68 q      
     1) Aguililla, Cassandra JR         2) Duffy, Janine SR               
     3) Churrey, Lauren SR              4) Williston, Haley JR            
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
 Pool Record:   1:37.13        2006 Pine Crest                                 
                         A. Novakoff, J. Pedraza, T. Smith, A. Boettcher   
                1:37.02  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:44.03    1:42.40        
     1) Betschart, Marcel SO            2) Rokita, Michal SO              
     3) Arrillaga, Jose SR              4) Holland, Descartes FR          
                  27.09       54.79 (27.70)     1:19.82 (25.03)     1:42.40 (22.58)
  2 Saint  Andrew's School                            1:46.91    1:45.13        
     1) Warner, Shawn FR                2) Cardenas, Mario JR             
     3) Greenberg, Alec JR              4) Sella, Filippo SR              
                  27.68       56.96 (29.28)     1:22.75 (25.79)     1:45.13 (22.38)
  3 Pompano Beach                                     1:46.82    1:46.32        
     1) Walsh, John                     2) Sgrignoli, Timothy             
     3) Teuchert, Benjamin              4) Shahan, Thomas                 
                  27.21       58.84 (31.63)     1:23.14 (24.30)     1:46.32 (23.18)
  4 Westminster Academy                               1:50.72    1:48.29        
     1) Johnstone, Logan FR             2) Harel-Canada, Anthony SR       
     3) Saunders, Austin SO             4) Barbar, A.J. JR                
                  28.54       59.91 (31.37)     1:25.41 (25.50)     1:48.29 (22.88)
  5 Coral Springs Charter                             2:08.92    2:09.74        
     1) Charni, August                  2) Stanco, Anthony                
     3) Tolomeo, Tyler                  4) Sanchez, Eduardo 10            
                  30.73     1:08.08 (37.35)     1:44.32 (36.24)     2:09.74 (25.42)
  6 American Heritage (Delray Bch)                    2:13.82    2:13.66        
     1) Landau, Max                     2) Lazzara, Gianni                
     3) Needleman, Ethan                4) Wheeler, Tristan               
                  40.21     1:12.11 (31.90)     1:41.45 (29.34)     2:13.66 (32.21)
  7 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:14.11    2:16.54        
     1) Bagioli, Gio SO                 2) Wallach, Mac SR                
     3) Culebras, Manuel FR             4) Glickman, Evan JR              
                  39.07     1:15.09 (36.02)     1:48.15 (33.06)     2:16.54 (28.39)
 -- King's Academy (West Palm Bch)                    2:19.29         DQ        
     1) Moye, Brandon SR                2) Nicholson, Jake SR             
     3) Gobin, Simeon FR                4) Groelle, Tyler SR              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:39.70    1:44.03 q      
     1) Betschart, Marcel SO            2) Rokita, Michal SO              
     3) Arrillaga, Jose SR              4) Erton, Erik SR                 
  2 Pompano Beach                                     1:47.10    1:46.82 q      
     1) Sgrignoli, Timothy              2) Walsh, John                    
     3) Teuchert, Benjamin              4) Shahan, Thomas                 
  3 Saint  Andrew's School                            1:41.84    1:46.91 q      
     1) Warner, Shawn FR                2) Cardenas, Mario JR             
     3) Greenberg, Alec JR              4) Sella, Filippo SR              
  4 Westminster Academy                               1:45.66    1:50.72 q      
     1) Johnstone, Logan FR             2) Harel-Canada, Anthony SR       
     3) Saunders, Austin SO             4) Barbar, A.J. JR                
  5 Coral Springs Charter                             1:59.50    2:08.92 q      
     1) Charni, August                  2) Stanco, Anthony                
     3) Tolomeo, Tyler                  4) Sanchez, Eduardo 10            
  6 American Heritage (Delray Bch)                    2:15.00    2:13.82 q      
     1) Landau, Max                     2) Lazzara, Gianni                
     3) Needleman, Ethan                4) Wheeler, Tristan               
  7 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:25.50    2:14.11 q      
     1) Bagioli, Gio SO                 2) Wallach, Mac SR                
     3) Culebras, Manuel FR             4) Glickman, Evan JR              
  8 King's Academy (West Palm Bch)                         NT    2:19.29 q      
     1) Moye, Brandon SR                2) Nicholson, Jake SR             
     3) Gobin, Simeon FR                4) Groelle, Tyler SR              
-------------------------------------------------------------------------
 -- North Broward Prep                                2:07.00         DQ        
     1) Pachter, Geoff                  2) Messa, Charley                 
     3) Chatoff, Steven                 4) Brenner, Steven                
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.10        2008 Karlee  Bispo, Modesto, Atlantic-Delray    
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
 Pool Record:   1:50.38        2007 Eisenring, Stephanie, PCS                  
                1:51.28  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DeVenuto, Siena           SR Pine Crest           1:54.34    1:52.82 AA-C   
                  26.65       55.49 (28.84)     1:24.54 (29.05)     1:52.82 (28.28)
  2 Hammond, Brittany         FR Pine Crest           2:01.33    1:59.58        
                  28.18       58.30 (30.12)     1:28.93 (30.63)     1:59.58 (30.65)
  3 Ford, Amanda              SO Saint Andrew's       2:00.53    2:01.12        
                  28.16       58.88 (30.72)     1:31.15 (32.27)     2:01.12 (29.97)
  4 Diamond, Jenna             9 CoralSpringsChtr     2:01.87    2:01.34        
                  28.50       59.24 (30.74)     1:30.85 (31.61)     2:01.34 (30.49)
  5 Corley, Julia             FR King's Academy       2:03.22    2:02.29        
                  28.68       59.19 (30.51)     1:31.17 (31.98)     2:02.29 (31.12)
  6 Hernandez, Hailey          9 CoralSpringsChtr     2:03.31    2:03.45        
                  28.94     1:00.18 (31.24)     1:32.03 (31.85)     2:03.45 (31.42)
  7 Veale, Hannah              8 Pine Crest           2:05.86    2:09.77        
                  30.24     1:02.98 (32.74)     1:36.74 (33.76)     2:09.77 (33.03)
  8 Gornisiewicz, Savanna     FR Pine Crest           2:09.66    2:10.20        
                  29.36     1:02.85 (33.49)     1:37.18 (34.33)     2:10.20 (33.02)
B - Final
  9 Kissel, Emily             FR Pope John Paul       2:11.82    2:09.26        
                  29.15     1:01.72 (32.57)     1:35.36 (33.64)     2:09.26 (33.90)
 10 Kranz, Amy                   Westminster Acad     2:11.57    2:09.53        
                  30.26     1:03.44 (33.18)     1:37.10 (33.66)     2:09.53 (32.43)
 11 Alexander, Jillianf          CoralSpringsChtr     2:14.79    2:13.16        
                  31.16     1:05.50 (34.34)     1:40.80 (35.30)     2:13.16 (32.36)
 12 Jasbon, Nikki             JR Saint Andrew's       2:20.51    2:16.67        
                  30.16     1:04.37 (34.21)     1:40.84 (36.47)     2:16.67 (35.83)
 13 Bober, Devin              FR Saint Andrew's       2:21.58    2:19.12        
                  31.53     1:06.18 (34.65)     1:42.73 (36.55)     2:19.12 (36.39)
 14 Sauer, Lindsey               Westminster Acad     2:22.27    2:20.49        
                  30.75     1:07.09 (36.34)     1:45.15 (38.06)     2:20.49 (35.34)
 15 Carbone, Gabrielle        FR Saint Andrew's       2:34.18    2:30.40        
                  33.78     1:13.22 (39.44)     1:53.36 (40.14)     2:30.40 (37.04)
 16 Morris, Annemarie         10 CoralSpringsChtr     2:33.41    2:30.85        
                  33.47     1:11.97 (38.50)     1:51.66 (39.69)     2:30.85 (39.19)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeVenuto, Siena           SR Pine Crest           1:52.42    1:54.34 q      
  2 Ford, Amanda              SO Saint Andrew's       1:57.84    2:00.53 q      
  3 Hammond, Brittany         FR Pine Crest           1:56.86    2:01.33 q      
  4 Diamond, Jenna             9 CoralSpringsChtr     1:59.50    2:01.87 q      
  5 Corley, Julia             FR King's Academy       2:02.56    2:03.22 q      
  6 Hernandez, Hailey          9 CoralSpringsChtr     2:05.50    2:03.31 q      
  7 Veale, Hannah              8 Pine Crest           2:06.12    2:05.86 q      
  8 Gornisiewicz, Savanna     FR Pine Crest           2:07.45    2:09.66 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kranz, Amy                   Westminster Acad     2:12.43    2:11.57 q      
 10 Kissel, Emily             FR Pope John Paul       2:12.38    2:11.82 q      
 11 Alexander, Jillianf          CoralSpringsChtr     2:05.30    2:14.79 q      
 12 Jasbon, Nikki             JR Saint Andrew's       2:16.00    2:20.51 q      
 13 Bober, Devin              FR Saint Andrew's       2:15.08    2:21.58 q      
 14 Sauer, Lindsey               Westminster Acad     2:17.84    2:22.27 q      
 15 Morris, Annemarie         10 CoralSpringsChtr     2:10.00    2:33.41 q      
 16 Carbone, Gabrielle        FR Saint Andrew's       2:35.58    2:34.18 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Farber, Jenny                A-Heritagedelray     2:33.00    2:37.02        
 18 Townsend, Chelsea            Pompano Beach        2:35.42    2:39.74        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Saley, Erin                  Pompano Beach        2:42.74    2:40.49        
 20 Martin, Katie             SR King's Academy       2:25.40    2:40.61        
 21 Karp, Alexandra              Pompano Beach        2:46.84    2:41.93        
 22 Mallinger, Aubrey         FR Fau - Boca Raton     2:53.37    2:56.15        
 23 Hendricks, Kaitlyn         8 Grandview Prep       3:45.00    3:16.06        
 -- Hasle, Sarah                 Pompano Beach        2:56.86         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
 Pool Record:   1:43.96        2006 Andrew Novakoff, PCS                       
                1:41.46  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Veale, Thomas             JR Pine Crest           1:45.52    1:42.93 AA-C   
                  24.58       50.45 (25.87)     1:16.47 (26.02)     1:42.93 (26.46)
  2 Jimenez, Julian           SO Pine Crest           1:51.69    1:49.99        
                  25.95       53.56 (27.61)     1:21.99 (28.43)     1:49.99 (28.00)
  3 Evenson, Austin           SO Pine Crest           1:53.45    1:50.13        
                  26.09       54.11 (28.02)     1:22.60 (28.49)     1:50.13 (27.53)
  4 Rudnik, John              FR Pine Crest           1:57.97    1:56.10        
                  27.58       57.01 (29.43)     1:27.18 (30.17)     1:56.10 (28.92)
  5 Percy, Jacob              FR King's Academy       1:55.26    1:56.28        
                  26.21       55.29 (29.08)     1:25.94 (30.65)     1:56.28 (30.34)
  6 Weigel, Scott             JR Saint Andrew's       1:57.62    1:58.38        
                  27.09       56.82 (29.73)     1:28.40 (31.58)     1:58.38 (29.98)
  7 Copa, Dillon                 Pompano Beach        2:00.10    1:59.30        
                  27.55       57.89 (30.34)     1:28.89 (31.00)     1:59.30 (30.41)
  8 Castillo, Rafi            JR Saint Andrew's       2:02.76    2:00.84        
                  28.33       58.75 (30.42)     1:29.83 (31.08)     2:00.84 (31.01)
B - Final
  9 Larsen, Jonathan          SO Saint Andrew's       2:05.19    2:02.89        
                  28.43       59.88 (31.45)     1:32.13 (32.25)     2:02.89 (30.76)
 10 Schramm, Rob              SO Saint Andrew's       2:07.03    2:08.23        
                  28.84     1:00.75 (31.91)     1:34.72 (33.97)     2:08.23 (33.51)
 11 Cocalis, Zachary             Pompano Beach        2:17.42    2:15.84        
                  31.24     1:06.54 (35.30)     1:42.76 (36.22)     2:15.84 (33.08)
 12 Bragg, Dominic               Pompano Beach        2:20.19    2:16.53        
                  30.41     1:05.26 (34.85)     1:42.04 (36.78)     2:16.53 (34.49)
 13 Tolomeo, Tyler               CoralSpringsChtr     2:27.65    2:21.48        
                  32.50     1:09.26 (36.76)     1:46.48 (37.22)     2:21.48 (35.00)
 14 Hanson, Logan                CoralSpringsChtr     2:20.14    2:21.58        
                  32.87     1:09.64 (36.77)     1:46.82 (37.18)     2:21.58 (34.76)
 15 Soderberg, Arthur         FR Westminster Acad     2:34.12    2:40.75        
                  33.92     1:14.65 (40.73)     1:58.28 (43.63)     2:40.75 (42.47)
 -- McNally, Christopher         Pompano Beach        2:09.53         DQ        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Veale, Thomas             JR Pine Crest           1:42.40    1:45.52 q      
  2 Jimenez, Julian           SO Pine Crest           1:49.70    1:51.69 q      
  3 Evenson, Austin           SO Pine Crest           1:51.47    1:53.45 q      
  4 Percy, Jacob              FR King's Academy       1:56.23    1:55.26 q      
  5 Weigel, Scott             JR Saint Andrew's       1:58.54    1:57.62 q      
  6 Rudnik, John              FR Pine Crest           1:56.25    1:57.97 q      
  7 Copa, Dillon                 Pompano Beach        1:59.28    2:00.10 q      
  8 Castillo, Rafi            JR Saint Andrew's       2:05.03    2:02.76 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Larsen, Jonathan          SO Saint Andrew's       2:07.63    2:05.19 q      
 10 Schramm, Rob              SO Saint Andrew's       2:09.00    2:07.03 q      
 11 McNally, Christopher         Pompano Beach        2:11.81    2:09.53 q      
 12 Cocalis, Zachary             Pompano Beach        2:22.40    2:17.42 q      
 13 Hanson, Logan                CoralSpringsChtr     2:20.01    2:20.14 q      
 14 Bragg, Dominic               Pompano Beach        2:38.60    2:20.19 q      
 15 Tolomeo, Tyler               CoralSpringsChtr     2:24.62    2:27.65 q      
 16 Soderberg, Arthur         FR Westminster Acad     2:39.87    2:34.12 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pacheco, Eddie            FR King's Academy       2:40.00    2:34.37        
 18 Borges, Elias             FR Grandview Prep       2:53.60    2:45.28        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spangler, Jeremiah        FR Westminster Acad     2:34.09    2:49.02        
 20 Spangler, Ben             JR Westminster Acad     2:40.77    2:53.32        
 -- Torres, Emanuel            9 CoralSpringsChtr     2:31.60         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:56.45        2008 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
 Pool Record:   2:07.66        2006 Susan Smiddy, Gulliver                     
                2:05.37  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hicks, Ashley             SR CoralSpringsChtr     2:14.25    2:10.10        
                  27.71       59.09 (31.38)     1:39.56 (40.47)     2:10.10 (30.54)
  2 Aiello, Rebecca           JR Pine Crest           2:16.05    2:11.47        
                  28.38     1:02.31 (33.93)     1:41.41 (39.10)     2:11.47 (30.06)
  3 King, Amanda              SO Saint Andrew's       2:15.55    2:14.72        
                  29.92     1:06.30 (36.38)     1:44.18 (37.88)     2:14.72 (30.54)
  4 Hanson, Brittany          10 CoralSpringsChtr     2:21.01    2:21.95        
                  30.34     1:06.39 (36.05)     1:50.27 (43.88)     2:21.95 (31.68)
  5 Campo, Stephanie             CoralSpringsChtr     2:22.71    2:22.44        
                  30.14     1:05.67 (35.53)     1:49.91 (44.24)     2:22.44 (32.53)
  6 Hediger, Anastasia        FR Pine Crest           2:20.71    2:22.96        
                  31.83     1:10.26 (38.43)     1:51.38 (41.12)     2:22.96 (31.58)
  7 Crispo, Miriam            JR Pine Crest           2:22.74    2:25.45        
                  30.20     1:08.15 (37.95)     1:51.93 (43.78)     2:25.45 (33.52)
  8 Scuderi, Nicole           FR Saint Andrew's       2:28.08    2:29.39        
                  32.22     1:10.02 (37.80)     1:53.91 (43.89)     2:29.39 (35.48)
B - Final
  9 Bober, Courtney            6 Saint Andrew's       2:30.37    2:30.73        
                  33.53     1:11.44 (37.91)     1:56.48 (45.04)     2:30.73 (34.25)
 10 Borton, Twila             FR Westminster Acad     2:43.43    2:41.65        
                  34.59     1:18.58 (43.99)     2:06.39 (47.81)     2:41.65 (35.26)
 11 Hall, Alex                FR Westminster Acad     2:41.02    2:43.13        
                  35.52     1:16.52 (41.00)     2:05.91 (49.39)     2:43.13 (37.22)
 12 Alexander, Jackie          9 CoralSpringsChtr     2:45.24    2:45.03        
                  37.30     1:21.08 (43.78)     2:09.35 (48.27)     2:45.03 (35.68)
 13 Ramos, Gianna                Fau - Boca Raton     2:46.56    2:46.14        
                  36.90     1:20.64 (43.74)     2:08.50 (47.86)     2:46.14 (37.64)
 14 Lastella, Koral              Westminster Acad     2:47.59    2:50.43        
                  37.70     1:22.82 (45.12)     2:09.57 (46.75)     2:50.43 (40.86)
 15 Albino, Jackie            SO Pope John Paul       2:49.91    2:51.51        
                  37.70     1:23.01 (45.31)     2:12.84 (49.83)     2:51.51 (38.67)
 16 Ford, Jenny               JR Saint Andrew's       3:01.48    3:01.97        
                  38.21     1:21.27 (43.06)     2:19.94 (58.67)     3:01.97 (42.03)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hicks, Ashley             SR CoralSpringsChtr     2:10.00    2:14.25 q      
  2 King, Amanda              SO Saint Andrew's       2:11.72    2:15.55 q      
  3 Aiello, Rebecca           JR Pine Crest           2:11.34    2:16.05 q      
  4 Hediger, Anastasia        FR Pine Crest           2:20.70    2:20.71 q      
  5 Hanson, Brittany          10 CoralSpringsChtr     2:23.25    2:21.01 q      
  6 Campo, Stephanie             CoralSpringsChtr     2:25.05    2:22.71 q      
  7 Crispo, Miriam            JR Pine Crest           2:22.77    2:22.74 q      
  8 Scuderi, Nicole           FR Saint Andrew's       2:25.04    2:28.08 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bober, Courtney            6 Saint Andrew's       2:30.33    2:30.37 q      
 10 Hall, Alex                FR Westminster Acad     2:44.01    2:41.02 q      
 11 Borton, Twila             FR Westminster Acad     2:41.02    2:43.43 q      
 12 Alexander, Jackie          9 CoralSpringsChtr     2:28.50    2:45.24 q      
 13 Ramos, Gianna                Fau - Boca Raton     2:41.87    2:46.56 q      
 14 Lastella, Koral              Westminster Acad     2:49.92    2:47.59 q      
 15 Albino, Jackie            SO Pope John Paul       2:43.16    2:49.91 q      
 16 Ford, Jenny               JR Saint Andrew's       2:54.44    3:01.48 q      
-------------------------------------------------------------------------
 -- McKeon, Mallory           SO Pine Crest           2:11.85         DQ        
 -- Carlton, Brooke           SO Westminster Acad     2:51.47         DQ        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
 Pool Record:   1:54.50        2006 Pedraza, Joey, PCS                         
                1:54.02  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cassidy, Quinn            FR Saint Andrew's       2:07.13    1:59.19        
                  27.15       57.72 (30.57)     1:31.71 (33.99)     1:59.19 (27.48)
  2 Walter, Ryan              SO Pine Crest           2:09.83    2:07.10        
                  27.61       59.90 (32.29)     1:38.65 (38.75)     2:07.10 (28.45)
  3 Erton, Erik               SR Pine Crest           2:06.59    2:07.69        
                  27.23     1:01.02 (33.79)     1:38.91 (37.89)     2:07.69 (28.78)
  4 Cardenas, Mario           JR Saint Andrew's       2:26.11    2:14.24        
                  27.85     1:03.24 (35.39)     1:42.04 (38.80)     2:14.24 (32.20)
  5 Long, Owen                SO Saint Andrew's       2:19.42    2:14.29        
                  28.34     1:02.72 (34.38)     1:41.84 (39.12)     2:14.29 (32.45)
  6 Harel-Canada, Anthony     SR Westminster Acad     2:19.34    2:21.45        
                  28.77     1:06.50 (37.73)     1:46.57 (40.07)     2:21.45 (34.88)
  7 Evenson, Alex              8 Pine Crest           2:21.59    2:23.98        
                  32.58     1:08.44 (35.86)     1:51.56 (43.12)     2:23.98 (32.42)
 -- Rokita, Michal            SO Pine Crest           2:03.65         DQ        
B - Final
  9 Fuller, Tanner             6 Saint Andrew's       2:27.94    2:23.02        
                  30.45     1:06.54 (36.09)     1:50.11 (43.57)     2:23.02 (32.91)
 10 Portela, Christopher         Pompano Beach        2:33.81    2:31.04        
                  32.05     1:13.16 (41.11)     1:56.67 (43.51)     2:31.04 (34.37)
 11 Stanco, Anthony              CoralSpringsChtr     2:29.64    2:31.23        
                  31.42     1:10.29 (38.87)     1:57.08 (46.79)     2:31.23 (34.15)
 12 Munro, Christian           8 Fau - Boca Raton     2:30.35    2:36.47        
                  32.05     1:12.39 (40.34)     2:00.82 (48.43)     2:36.47 (35.65)
 13 Bibbee, Aaron             SO Westminster Acad     2:44.51    2:41.00        
                  31.51     1:13.91 (42.40)     1:59.21 (45.30)     2:41.00 (41.79)
 14 Shyne, Nicholas           FR Westminster Acad     2:45.26    2:42.06        
                  32.35     1:14.33 (41.98)     2:00.50 (46.17)     2:42.06 (41.56)
 15 Culebras, Manuel          FR Grandview Prep       2:46.59    2:58.54        
                  32.35     1:19.10 (46.75)   2:58.54 (1:39.44)                    
 16 Tenaglia, Gabriel            CoralSpringsChtr     3:11.24    3:14.12        
                  37.37     1:25.92 (48.55)   2:32.64 (1:06.72)     3:14.12 (41.48)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rokita, Michal            SO Pine Crest           2:00.44    2:03.65 q      
                  26.78       59.94 (33.16)     1:34.49 (34.55)     2:03.65 (29.16)
  2 Erton, Erik               SR Pine Crest           2:11.55    2:06.59 q      
                  27.76     1:01.82 (34.06)     1:38.51 (36.69)     2:06.59 (28.08)
  3 Cassidy, Quinn            FR Saint Andrew's       1:57.92    2:07.13 q      
                  28.39     1:00.61 (32.22)     1:37.42 (36.81)     2:07.13 (29.71)
  4 Walter, Ryan              SO Pine Crest           2:05.63    2:09.83 q      
                  27.82     1:00.92 (33.10)     1:40.24 (39.32)     2:09.83 (29.59)
  5 Harel-Canada, Anthony     SR Westminster Acad     2:17.76    2:19.34 q      
                  28.94     1:05.86 (36.92)     1:46.44 (40.58)     2:19.34 (32.90)
  6 Long, Owen                SO Saint Andrew's       2:18.72    2:19.42 q      
                  28.08     1:01.56 (33.48)     1:45.75 (44.19)     2:19.42 (33.67)
  7 Evenson, Alex              8 Pine Crest           2:22.30    2:21.59 q      
                  31.42     1:07.06 (35.64)     1:50.58 (43.52)     2:21.59 (31.01)
  8 Cardenas, Mario           JR Saint Andrew's       2:13.91    2:26.11 q      
                  29.08     1:07.27 (38.19)     1:49.57 (42.30)     2:26.11 (36.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fuller, Tanner             6 Saint Andrew's       2:33.07    2:27.94 q      
                  31.19     1:08.46 (37.27)     1:53.87 (45.41)     2:27.94 (34.07)
 10 Stanco, Anthony              CoralSpringsChtr     2:20.25    2:29.64 q      
                  30.18     1:09.40 (39.22)     1:54.64 (45.24)     2:29.64 (35.00)
 11 Munro, Christian           8 Fau - Boca Raton     2:37.83    2:30.35 q      
                  31.05     1:10.29 (39.24)     1:56.65 (46.36)     2:30.35 (33.70)
 12 Portela, Christopher         Pompano Beach        2:37.60    2:33.81 q      
                  31.89     1:11.93 (40.04)     1:56.62 (44.69)     2:33.81 (37.19)
 13 Bibbee, Aaron             SO Westminster Acad     2:44.65    2:44.51 q      
                  32.02     1:18.21 (46.19)     2:04.64 (46.43)     2:44.51 (39.87)
 14 Shyne, Nicholas           FR Westminster Acad     2:44.44    2:45.26 q      
                  30.84     1:12.63 (41.79)     2:02.22 (49.59)     2:45.26 (43.04)
 15 Culebras, Manuel          FR Grandview Prep       2:49.91    2:46.59 q      
                  32.78     1:16.83 (44.05)     2:05.89 (49.06)     2:46.59 (40.70)
 16 Tenaglia, Gabriel            CoralSpringsChtr     2:40.60    3:11.24 q      
                  36.58     1:25.82 (49.24)   2:32.16 (1:06.34)     3:11.24 (39.08)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pillado, Austin            9 CoralSpringsChtr     2:51.30    3:17.68        
                  42.39     1:35.22 (52.83)     2:34.08 (58.86)     3:17.68 (43.60)
 -- Polyfonov, Alosha            Pompano Beach        2:30.30         DQ        
 -- Payamps, Giancarlo           CoralSpringsChtr     2:45.50         DQ        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
 Pool Record:   23.78        2006 Monica Burgos, Ransom                        
                23.81  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nederlanden, Jessica      JR Westminster Acad       24.87      25.25        
  2 Moeller, Stephanie        JR Pine Crest             25.74      25.84        
  3 Walkling, Stacey          SR Westminster Acad       26.13      26.24        
  4 Tenaglia, Carina             CoralSpringsChtr       26.25      26.25        
  5 Smith, Megan              SR Pine Crest             26.33      26.35        
  6 Bijlsma, Nathalie         SR Pine Crest             26.46      26.44        
  7 Figuorea, Kristina         9 CoralSpringsChtr       26.90      26.92        
  8 Norton, Emily             JR Saint Andrew's         27.00      27.27        
B - Final
  9 Coombs, Hannah            FR Saint Andrew's         27.01      26.60        
 10 Israels, Caroline         FR Westminster Acad       27.16      26.74        
 11 Anderson, Sarah           SO Saint Andrew's         27.23      27.07        
 12 Payamps, Natasha             CoralSpringsChtr       27.03      27.18        
 13 Gornisiewicz, Savanna     FR Pine Crest             27.52      27.33        
 14 Van Olden, Annabelle       8 Saint Andrew's         27.08      27.45        
 15 Jones, Alexandra          SO Westminster Acad       27.50      27.98        
 16 Miller, Christine         SR Pope John Paul         28.14      28.77        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nederlanden, Jessica      JR Westminster Acad       25.20      24.87 q      
  2 Moeller, Stephanie        JR Pine Crest             25.40      25.74 q      
  3 Walkling, Stacey          SR Westminster Acad       26.44      26.13 q      
  4 Tenaglia, Carina             CoralSpringsChtr       27.25      26.25 q      
  5 Smith, Megan              SR Pine Crest             25.97      26.33 q      
  6 Bijlsma, Nathalie         SR Pine Crest             25.61      26.46 q      
  7 Figuorea, Kristina         9 CoralSpringsChtr       26.53      26.90 q      
  8 Norton, Emily             JR Saint Andrew's         27.00      27.00 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coombs, Hannah            FR Saint Andrew's         26.47      27.01 q      
 10 Payamps, Natasha             CoralSpringsChtr       26.56      27.03 q      
 11 Van Olden, Annabelle       8 Saint Andrew's         28.01      27.08 q      
 12 Israels, Caroline         FR Westminster Acad       26.44      27.16 q      
 13 Anderson, Sarah           SO Saint Andrew's         27.57      27.23 q      
 14 Jones, Alexandra          SO Westminster Acad       28.14      27.50 q      
 15 Gornisiewicz, Savanna     FR Pine Crest             27.33      27.52 q      
 16 Miller, Christine         SR Pope John Paul         29.71      28.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ellis, Molly                 CoralSpringsChtr       28.50      28.82        
 18 Coffey, Allison              Pompano Beach          28.20      28.95        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Binkowski, Olivia         SO Pope John Paul         32.18      31.31        
 20 Brinkman, Sarah           JR Pope John Paul         31.17      31.45        
 21 Aguililla, Cassandra      JR Pope John Paul         31.18      31.72        
 22 Francis, Charlie          FR King's Academy         30.48      31.91        
 23 Sallen, Jane              SO Grandview Prep         35.96      32.20        
 24 Samaniego, Marisa         FR Grandview Prep         32.68      32.47        
 25 Mracna, Calle                Trinity Christ'n       30.81      33.30        
 26 Glickman, Cari            JR Grandview Prep         33.57      33.50        
 27 Arrieta, Emma                Trinity Christ'n          NT      33.55        
 28 Calinescu-Marrero, Yasmi     A-Heritagedelray       35.00      33.98        
 29 Contreras, Andrea            Pompano Beach          31.50      34.70        
 30 Wolfe, Demi                  Trinity Christ'n       31.97      34.95        
 31 Pattee, Alexandra         SO King's Academy         36.68      36.07        
 32 Frydman, Sylvia              Fau - Boca Raton       37.70      36.41        
 33 Foster, Jordan            FR King's Academy         42.59      37.09        
 34 Chychrun, Taylor             A-Heritagedelray       34.00      37.46        
 35 Russell-Rivera, Thabi     SO Trinity Christ'n       34.14      38.36        
 36 Herrero, Hayley           FR King's Academy         42.03      39.27        
 37 Chapnick, Rachel          FR Fau - Boca Raton       39.85      39.58        
 38 Meroueh, Laurean             Fau - Boca Raton          NT      39.84        
 39 Breton, Ciara                Pompano Beach          35.43      40.52        
 40 Dorfman, Alyson              A-Heritagedelray       35.60      40.58        
 -- Hasle, Sarah                 Pompano Beach          36.50        SCR        
 -- Landau, Miranda              Fau - Boca Raton       30.50        SCR        
 -- Raitan, Raquel               N. Broward Prep           NT        SCR        
 -- Cabrera, Gabby               Trinity Christ'n       29.56        SCR        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.49        2008 Jimmy Feigen,Winst. Churchil, San Antonio, TX
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
 Pool Record:   21.45        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                21.15  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murray, Paul                 A-Heritagedelray       21.58      21.24 AA-C   
  2 Eisenberger, Gotti        SO Pine Crest             22.42      21.96        
  3 Norton, Stephen           SR Saint Andrew's         22.90      22.53        
  4 Toulson, Wali             SO Saint Andrew's         22.58      22.60        
  5 Holland, Descartes        FR Pine Crest             23.07      22.91        
  6 D'Onofrio, Joseph         SR Westminster Acad       22.54      22.93        
  7 Barbar, A.J.              JR Westminster Acad       23.04      23.10        
  8 Sella, Filippo            SR Saint Andrew's         23.19      23.25        
B - Final
  9 Johnstone, Logan          FR Westminster Acad       23.74      23.20        
 10 Saunders, Austin          SO Westminster Acad       23.33      23.27        
 11 Norton, Gregory           JR Saint Andrew's         23.45      23.57        
 12 Shahan, Thomas               Pompano Beach          24.11      23.87        
 13 Arrillaga, Jose           SR Pine Crest             24.01      24.01        
 14 Lazzara, Gianni              A-Heritagedelray       25.07      24.53        
 15 Takatsuchi, Ryohei        SR Pine Crest             24.17      24.69        
 16 Ansell, Thomas            JR Trinity Christ'n       25.16      25.00        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murray, Paul                 A-Heritagedelray       20.80      21.58 q      
  2 Eisenberger, Gotti        SO Pine Crest             22.09      22.42 q      
  3 D'Onofrio, Joseph         SR Westminster Acad       22.13      22.54 q      
  4 Toulson, Wali             SO Saint Andrew's         21.96      22.58 q      
  5 Norton, Stephen           SR Saint Andrew's         22.50      22.90 q      
  6 Barbar, A.J.              JR Westminster Acad       23.52      23.04 q      
  7 Holland, Descartes        FR Pine Crest             22.55      23.07 q      
  8 Sella, Filippo            SR Saint Andrew's         23.98      23.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Saunders, Austin          SO Westminster Acad       22.90      23.33 q      
 10 Norton, Gregory           JR Saint Andrew's         23.46      23.45 q      
 11 Johnstone, Logan          FR Westminster Acad       23.27      23.74 q      
 12 Arrillaga, Jose           SR Pine Crest             23.92      24.01 q      
 13 Sanchez, Eduardo          10 CoralSpringsChtr       24.51      24.04 q      
 14 Shahan, Thomas               Pompano Beach          23.65      24.11 q      
 15 Takatsuchi, Ryohei        SR Pine Crest             24.34      24.17 q      
 16 Lazzara, Gianni              A-Heritagedelray       24.40      25.07 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ansell, Thomas            JR Trinity Christ'n       24.97      25.16        
 18 Daltin, Chapin               N. Broward Prep        28.00      25.57        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Herrero, Austin           JR King's Academy         26.80      26.69        
 20 Escobar, Daniel              Pompano Beach          27.65      26.73        
 21 Charni, August               CoralSpringsChtr       28.60      27.28        
 22 Brenner, Steven              N. Broward Prep        29.00      27.43        
 23 Schroeder, Holden            N. Broward Prep        28.90      27.84        
 24 Rickey, Carl              JR Pope John Paul         28.23      27.98        
 25 Davis, Jordan             SR King's Academy         27.35      28.07        
 26 Glickman, Evan            JR Grandview Prep         27.90      28.27        
 27 Angelman, Andrew          JR Trinity Christ'n       27.18      28.46        
 28 DiPerna, Nico             SO Fau - Boca Raton       27.60      28.78        
 29 Coyra-Calienes, Erik      SO Pope John Paul         31.18      28.91        
 30 Wallach, Mac              SR Grandview Prep         29.90      28.93        
 31 Espenosa, Ronnie             CoralSpringsChtr       29.50      29.02        
 32 Neyra, Daniel             FR Grandview Prep         28.98      29.22        
 33 Nottingham, Jordan        JR Trinity Christ'n       30.86      29.30        
 34 Ortega, Julian               A-Heritagedelray       29.00      29.45        
 35 Macquire, Derek              CoralSpringsChtr       29.90      30.09        
 36 Cruz-Rivera, J.P.         JR Trinity Christ'n       31.76      30.38        
 37 Cooper, Nicholas             Pompano Beach          30.61      30.53        
 38 Wheeler, Tristan             A-Heritagedelray       32.00      31.21        
 39 Builes, David             SO Pope John Paul         35.79      31.65        
 40 Sciarretta, AJ             8 Grandview Prep         32.52      32.13        
 41 Gettiss, Adam                N. Broward Prep        29.50      32.32        
 42 Groelle, Tyler            SR King's Academy         29.11      32.36        
 43 Mediavilla, Landon        FR King's Academy         33.15      33.18        
 44 Sun, Alex                    Fau - Boca Raton       33.98      34.11        
 -- Levels, Nathaniel            Pompano Beach          25.83         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 Pool Record:   468.60        2006 Michelle Bertolino, Saint Andrew's          
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kranz, Patti              JR Westminster Acad      482.70     546.55        
  2 Aguirre, Jennifer         JR Pine Crest            322.40     383.95        
  3 Allenby, Cheyenne         SR Pine Crest            347.80     360.15        
  4 Calloway, Ebony           JR Pine Crest            234.55     263.00        
  5 Hale, Eva                  6 Pine Crest            153.30     245.70        
  6 Jasbon, Nikki             JR Saint Andrew's            NT     197.35        
 -- Frankfort, Tali           SR Saint Andrew's        136.21         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 Pool Record:   463.40        2007 Sean Saley, Pompano Beach                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Noah                 Pompano Beach             NT     593.90        
  2 Beard, Tyler              SR Westminster Acad      308.62     543.70        
  3 Anderson, Blake           SR Pine Crest            245.20     349.75        
  4 Jacobson, Seth               CoralSpringsChtr          NT     347.45        
  5 Lange, Daniel             JR Westminster Acad      302.65     347.20        
  6 O'Brien, Chris            JR Saint Andrew's        299.40     333.20        
  7 McArthur, Colin           JR Saint Andrew's        324.65     326.55        
  8 Warters, Alex                Westminster Acad      287.10     320.65        
  9 Davis, Mike               SR Saint Andrew's        259.50     284.95        
 10 Bennrubi, Luke            JR Saint Andrew's        371.05     267.10        
 11 Srour, Noah                6 Pine Crest            179.25     207.35        
 12 Herbert, Andrew           FR Pine Crest            139.40     198.45        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.38        2008 Caroline Kuczynski,Am Heritag, Plantation    
 Pool Record:   56.02        2007 Julianne Lago, Gulliver                      
                56.57  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Schulhofer, Alina         FR Pine Crest             59.09      58.18        
                  27.26       58.18 (30.92)                                        
  2 Moroney, Megan             7 Saint Andrew's       1:00.76      58.37        
                  27.68       58.37 (30.69)                                        
  3 Lacoursiere, Jasmine         A-Heritagedelray     1:00.43    1:00.86        
                  28.55     1:00.86 (32.31)                                        
  4 Rodriguez, Ana            SO Pine Crest           1:02.01    1:01.53        
                  29.01     1:01.53 (32.52)                                        
  5 Tenaglia, Carina             CoralSpringsChtr     1:02.64    1:02.82        
                  28.99     1:02.82 (33.83)                                        
  6 Ghali, Miriyam             7 Pine Crest           1:02.87    1:03.00        
                  29.18     1:03.00 (33.82)                                        
  7 Campo, Alex                  CoralSpringsChtr     1:08.57    1:08.16        
                  31.11     1:08.16 (37.05)                                        
  8 Figuorea, Kristina         9 CoralSpringsChtr     1:07.40    1:08.56        
                  31.74     1:08.56 (36.82)                                        
B - Final
  9 Jones, Alexandra          SO Westminster Acad     1:13.22    1:11.67        
                  32.75     1:11.67 (38.92)                                        
 10 Thelemaque, Niabelle         CoralSpringsChtr     1:18.11    1:14.39        
                  33.14     1:14.39 (41.25)                                        
 11 Carbone, Gabrielle        FR Saint Andrew's       1:19.84    1:18.35        
                  37.22     1:18.35 (41.13)                                        
 12 Carrie, Ashley            FR Westminster Acad     1:22.95    1:21.48        
                  36.27     1:21.48 (45.21)                                        
 13 Mallinger, Aubrey         FR Fau - Boca Raton     1:35.80    1:36.62        
                  41.88     1:36.62 (54.74)                                        
 14 Aguililla, Cassandra      JR Pope John Paul       1:41.99    1:41.10        
                  45.62     1:41.10 (55.48)                                        
 15 Calinescu-Marrero, Yasmi     A-Heritagedelray     1:37.86    1:41.41        
                  42.42     1:41.41 (58.99)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schulhofer, Alina         FR Pine Crest             57.64      59.09 q      
                  27.63       59.09 (31.46)                                        
  2 Lacoursiere, Jasmine         A-Heritagedelray       59.90    1:00.43 q      
                  28.52     1:00.43 (31.91)                                        
  3 Moroney, Megan             7 Saint Andrew's         58.23    1:00.76 q      
                  28.73     1:00.76 (32.03)                                        
  4 Rodriguez, Ana            SO Pine Crest           1:01.62    1:02.01 q      
                  29.08     1:02.01 (32.93)                                        
  5 Tenaglia, Carina             CoralSpringsChtr     1:06.25    1:02.64 q      
                  29.43     1:02.64 (33.21)                                        
  6 Ghali, Miriyam             7 Pine Crest           1:01.81    1:02.87 q      
                  29.50     1:02.87 (33.37)                                        
  7 Figuorea, Kristina         9 CoralSpringsChtr     1:07.50    1:07.40 q      
                  31.34     1:07.40 (36.06)                                        
  8 Campo, Alex                  CoralSpringsChtr     1:08.30    1:08.57 q      
                  31.21     1:08.57 (37.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Alexandra          SO Westminster Acad     1:13.89    1:13.22 q      
                  32.92     1:13.22 (40.30)                                        
 10 Thelemaque, Niabelle         CoralSpringsChtr     1:16.20    1:18.11 q      
                  34.74     1:18.11 (43.37)                                        
 11 Carbone, Gabrielle        FR Saint Andrew's       1:16.35    1:19.84 q      
                  37.26     1:19.84 (42.58)                                        
 12 Carrie, Ashley            FR Westminster Acad     1:24.02    1:22.95 q      
                  36.44     1:22.95 (46.51)                                        
 13 Mallinger, Aubrey         FR Fau - Boca Raton     1:35.96    1:35.80 q      
                  43.13     1:35.80 (52.67)                                        
 14 Calinescu-Marrero, Yasmi     A-Heritagedelray     1:30.00    1:37.86 q      
                  41.81     1:37.86 (56.05)                                        
 15 Aguililla, Cassandra      JR Pope John Paul       1:29.18    1:41.99 q      
                  46.29     1:41.99 (55.70)                                        
 -- Crispo, Miriam            JR Pine Crest           1:03.31         DQ        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
 Pool Record:   50.96        2007 Tyler Smith, Pine Crest                      
                50.80  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Teuchert, Benjamin           Pompano Beach          55.04      55.14        
                  25.27       55.14 (29.87)                                        
  2 Arrillaga, Jose           SR Pine Crest             55.66      55.76        
                  25.17       55.76 (30.59)                                        
  3 Warner, Shawn             FR Saint Andrew's         57.10      56.78        
                  26.52       56.78 (30.26)                                        
  4 Erton, Erik               SR Pine Crest             57.22      58.22        
                  27.38       58.22 (30.84)                                        
  5 Greenberg, Alec           JR Saint Andrew's         57.59      58.35        
                  27.52       58.35 (30.83)                                        
  6 Souza, Zack               SR Pope John Paul         59.80      59.04        
                  27.03       59.04 (32.01)                                        
  7 Legum, Nate               JR Pine Crest             58.97    1:00.04        
                  28.39     1:00.04 (31.65)                                        
  8 Sgrignoli, Timothy           Pompano Beach          59.71    1:00.50        
                  27.84     1:00.50 (32.66)                                        
B - Final
  9 Long, Owen                SO Saint Andrew's       1:03.37    1:02.27        
                  28.87     1:02.27 (33.40)                                        
 10 Ewerhart, Paul            JR Saint Andrew's       1:07.04    1:06.70        
                  31.22     1:06.70 (35.48)                                        
 11 Tyson, Chris              JR Westminster Acad     1:08.10    1:07.51        
                  30.66     1:07.51 (36.85)                                        
 12 Contreras, Gerardo           Pompano Beach        1:07.69    1:08.78        
                  31.22     1:08.78 (37.56)                                        
 13 Smith, Micah                 Westminster Acad     1:10.22    1:09.72        
                  30.66     1:09.72 (39.06)                                        
 14 Baker, JB                  8 Pine Crest           1:09.85    1:10.15        
                  31.35     1:10.15 (38.80)                                        
 15 Gobin, Simeon             FR King's Academy       1:14.01    1:14.31        
                  33.68     1:14.31 (40.63)                                        
 -- Bevill, Max               FR Westminster Acad     1:13.73         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Teuchert, Benjamin           Pompano Beach          56.34      55.04 q      
                  25.32       55.04 (29.72)                                        
  2 Arrillaga, Jose           SR Pine Crest             55.18      55.66 q      
                  25.81       55.66 (29.85)                                        
  3 Warner, Shawn             FR Saint Andrew's         56.95      57.10 q      
                  26.93       57.10 (30.17)                                        
  4 Erton, Erik               SR Pine Crest             57.72      57.22 q      
                  27.11       57.22 (30.11)                                        
  5 Greenberg, Alec           JR Saint Andrew's         57.32      57.59 q      
                  27.11       57.59 (30.48)                                        
  6 Legum, Nate               JR Pine Crest             59.36      58.97 q      
                  27.70       58.97 (31.27)                                        
  7 Sgrignoli, Timothy           Pompano Beach          57.63      59.71 q      
                  27.81       59.71 (31.90)                                        
  8 Souza, Zack               SR Pope John Paul         56.17      59.80 q      
                  27.03       59.80 (32.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Long, Owen                SO Saint Andrew's       1:02.71    1:03.37 q      
                  30.36     1:03.37 (33.01)                                        
 10 Ewerhart, Paul            JR Saint Andrew's       1:08.18    1:07.04 q      
                  31.57     1:07.04 (35.47)                                        
 11 Contreras, Gerardo           Pompano Beach        1:03.33    1:07.69 q      
                  30.45     1:07.69 (37.24)                                        
 12 Tyson, Chris              JR Westminster Acad     1:09.77    1:08.10 q      
                  30.47     1:08.10 (37.63)                                        
 13 Baker, JB                  8 Pine Crest           1:07.88    1:09.85 q      
                  32.00     1:09.85 (37.85)                                        
 14 Smith, Micah                 Westminster Acad     1:10.76    1:10.22 q      
                  29.83     1:10.22 (40.39)                                        
 15 Bevill, Max               FR Westminster Acad     1:11.96    1:13.73 q      
                  33.20     1:13.73 (40.53)                                        
 16 Gobin, Simeon             FR King's Academy       1:13.08    1:14.01 q      
                  33.02     1:14.01 (40.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Peterson, Tyler           SO Westminster Acad     1:11.89    1:15.16        
                  31.40     1:15.16 (43.76)                                        
 18 Schroeder, Holden            N. Broward Prep      1:20.00    1:19.45        
                  34.97     1:19.45 (44.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tenaglia, Gabriel            CoralSpringsChtr     1:25.20    1:26.07        
                  36.85     1:26.07 (49.22)                                        
 20 Payamps, Giancarlo           CoralSpringsChtr     1:23.60    1:28.48        
                  38.27     1:28.48 (50.21)                                        
 21 Sciarretta, AJ             8 Grandview Prep       1:28.91    1:29.55        
                  39.46     1:29.55 (50.09)                                        
 -- Chatoff, Steven              N. Broward Prep           NT         DQ        
 -- Bragg, Dominic               Pompano Beach        1:16.38         DQ        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
 Pool Record:   51.52        2007 Stephanie Eisenring, PCS                     
                51.62  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Aube, Genevieve           SR Saint Andrew's         54.49      53.82        
                  26.30       53.82 (27.52)                                        
  2 Schulhofer, Alina         FR Pine Crest             53.79      54.17        
                  26.48       54.17 (27.69)                                        
  3 Hammond, Brittany         FR Pine Crest             55.99      56.00        
                  27.30       56.00 (28.70)                                        
  4 Offerdahl, Alexandra      SR Westminster Acad       56.24      56.20        
                  26.46       56.20 (29.74)                                        
  5 Smith, Megan              SR Pine Crest             56.76      56.86        
                  27.50       56.86 (29.36)                                        
  6 Corley, Julia             FR King's Academy         57.53      57.25        
                  27.52       57.25 (29.73)                                        
  7 Chaney, Kaelah            FR Pine Crest             57.64      58.74        
                  27.92       58.74 (30.82)                                        
  8 Nava, Caroline               Westminster Acad       58.24      59.20        
                  28.31       59.20 (30.89)                                        
B - Final
  9 Anderson, Sarah           SO Saint Andrew's         58.95      58.21        
                  28.32       58.21 (29.89)                                        
 10 Kissel, Emily             FR Pope John Paul         59.43      59.45        
                  28.18       59.45 (31.27)                                        
 11 Scuderi, Nicole           FR Saint Andrew's       1:00.22      59.99        
                  29.52       59.99 (30.47)                                        
 12 Morris, Lucia                CoralSpringsChtr     1:00.52    1:00.61        
                  29.15     1:00.61 (31.46)                                        
 13 Payamps, Natasha             CoralSpringsChtr       59.50    1:00.68        
                  29.07     1:00.68 (31.61)                                        
 14 Van Olden, Annabelle       8 Saint Andrew's       1:02.26    1:03.67        
                  29.81     1:03.67 (33.86)                                        
 15 Miller, Christine         SR Pope John Paul       1:04.64    1:06.54        
                  32.07     1:06.54 (34.47)                                        
 16 Thompson, Sarah              Pompano Beach        1:04.98    1:06.93        
                  31.07     1:06.93 (35.86)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schulhofer, Alina         FR Pine Crest             53.83      53.79 q      
                  26.24       53.79 (27.55)                                        
  2 Aube, Genevieve           SR Saint Andrew's         53.80      54.49 q      
                  26.33       54.49 (28.16)                                        
  3 Hammond, Brittany         FR Pine Crest             54.43      55.99 q      
                  27.23       55.99 (28.76)                                        
  4 Offerdahl, Alexandra      SR Westminster Acad       55.98      56.24 q      
                  26.46       56.24 (29.78)                                        
  5 Smith, Megan              SR Pine Crest             57.03      56.76 q      
                  27.20       56.76 (29.56)                                        
  6 Corley, Julia             FR King's Academy         55.81      57.53 q      
                  27.70       57.53 (29.83)                                        
  7 Chaney, Kaelah            FR Pine Crest             57.88      57.64 q      
                  27.72       57.64 (29.92)                                        
  8 Nava, Caroline               Westminster Acad       58.71      58.24 q      
                  27.83       58.24 (30.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anderson, Sarah           SO Saint Andrew's         59.56      58.95 q      
                  28.60       58.95 (30.35)                                        
 10 Kissel, Emily             FR Pope John Paul         59.91      59.43 q      
                  28.03       59.43 (31.40)                                        
 11 Payamps, Natasha             CoralSpringsChtr       57.25      59.50 q      
                  28.32       59.50 (31.18)                                        
 12 Scuderi, Nicole           FR Saint Andrew's         58.59    1:00.22 q      
                  29.37     1:00.22 (30.85)                                        
 13 Morris, Lucia                CoralSpringsChtr       57.00    1:00.52 q      
                  28.68     1:00.52 (31.84)                                        
 14 Van Olden, Annabelle       8 Saint Andrew's       1:03.21    1:02.26 q      
                  29.47     1:02.26 (32.79)                                        
 15 Miller, Christine         SR Pope John Paul       1:03.45    1:04.64 q      
                  31.45     1:04.64 (33.19)                                        
 16 Thompson, Sarah              Pompano Beach        1:04.27    1:04.98 q      
                  30.52     1:04.98 (34.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aseere, Taylor               Pompano Beach        1:03.42    1:05.15        
                  29.96     1:05.15 (35.19)                                        
 18 Maya, Cristal                Fau - Boca Raton     1:06.75    1:05.47        
                  31.32     1:05.47 (34.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alfaro, Ashley               Pompano Beach        1:05.67    1:05.59        
                  30.58     1:05.59 (35.01)                                        
 20 Albino, Jackie            SO Pope John Paul       1:06.88    1:07.25        
                  32.48     1:07.25 (34.77)                                        
 21 Alexander, Jackie          9 CoralSpringsChtr     1:06.30    1:07.58        
                  32.29     1:07.58 (35.29)                                        
 22 Wilkerson, Rebecca           CoralSpringsChtr    10:03.50    1:08.45        
                  32.71     1:08.45 (35.74)                                        
 23 Brinkman, Sarah           JR Pope John Paul       1:10.56    1:09.09        
                  33.08     1:09.09 (36.01)                                        
 24 Ferrara, Alex                A-Heritagedelray     1:14.00    1:11.39        
                  33.73     1:11.39 (37.66)                                        
 25 Farber, Jenny                A-Heritagedelray     1:06.00    1:12.63        
                  34.83     1:12.63 (37.80)                                        
 26 Neyra, Sarah              SR Grandview Prep       1:15.30    1:13.54        
                  33.67     1:13.54 (39.87)                                        
 27 Mracna, Calle                Trinity Christ'n     1:13.33    1:13.75        
                  33.84     1:13.75 (39.91)                                        
 28 Sallen, Jane              SO Grandview Prep       1:29.71    1:14.24        
                  35.78     1:14.24 (38.46)                                        
 29 Dissette, Jenny              Westminster Acad     1:14.44    1:15.02        
                  35.16     1:15.02 (39.86)                                        
 30 Mahoney, Mary-Elizabeth      Westminster Acad     1:13.08    1:16.56        
                  35.62     1:16.56 (40.94)                                        
 31 Samaniego, Marisa         FR Grandview Prep       1:26.81    1:16.88        
                  36.56     1:16.88 (40.32)                                        
 32 Arrieta, Emma                Trinity Christ'n     1:16.05    1:22.29        
                  37.19     1:22.29 (45.10)                                        
 33 Russell-Rivera, Thabi     SO Trinity Christ'n     1:19.08    1:25.82        
                  40.51     1:25.82 (45.31)                                        
 34 Hendricks, Kaitlyn         8 Grandview Prep       1:37.61    1:27.30        
                  21.48   1:27.30 (1:05.82)                                        
 35 Chapnick, Rachel          FR Fau - Boca Raton     1:31.65    1:31.77        
                  42.16     1:31.77 (49.61)                                        
 36 Dorfman, Alyson              A-Heritagedelray     1:25.00    1:36.61        
                  43.48     1:36.61 (53.13)                                        
 -- Landau, Miranda              Fau - Boca Raton     1:14.19        SCR        
 -- Rubis, Sabrina            FR King's Academy       1:06.42        SCR        
 -- Raitan, Raquel               N. Broward Prep           NT        SCR        
 -- Cabrera, Gabby               Trinity Christ'n     1:08.97        SCR        
 -- Beames, Sarah                Pompano Beach        1:05.35        SCR        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.05        2008 Jimmy Feigen,Winst Churchill, San Antonio, TX
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
 Pool Record:   46.95        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                46.35  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murray, Paul                 A-Heritagedelray       47.65      47.08        
                  22.79       47.08 (24.29)                                        
  2 Eisenberger, Gotti        SO Pine Crest             48.49      48.26        
                  23.44       48.26 (24.82)                                        
  3 Walsh, John                  Pompano Beach          49.30      49.03        
                  23.43       49.03 (25.60)                                        
  4 Toulson, Wali             SO Saint Andrew's         49.76      49.66        
                  23.94       49.66 (25.72)                                        
  5 Betschart, Marcel         SO Pine Crest             50.44      49.73        
                  23.98       49.73 (25.75)                                        
  6 Aguirre, Armand           JR Pine Crest             50.34      50.91        
                  24.29       50.91 (26.62)                                        
  7 Norton, Gregory           JR Saint Andrew's         50.98      51.28        
                  24.88       51.28 (26.40)                                        
  8 Brock, Delaney            SO Pine Crest             51.79      52.10        
                  24.66       52.10 (27.44)                                        
B - Final
  9 Norton, Stephen           SR Saint Andrew's         52.53      50.13        
                  24.54       50.13 (25.59)                                        
 10 D'Onofrio, Joseph         SR Westminster Acad       52.01      53.90        
                  24.43       53.90 (29.47)                                        
 11 Weigel, Scott             JR Saint Andrew's         53.12      54.22        
                  26.44       54.22 (27.78)                                        
 12 McNally, Christopher         Pompano Beach          56.15      56.10        
                  27.14       56.10 (28.96)                                        
 12 Needleman, Ethan             A-Heritagedelray       56.63      56.10        
                  26.08       56.10 (30.02)                                        
 14 Ansell, Thomas            JR Trinity Christ'n       56.85      57.41        
                  26.99       57.41 (30.42)                                        
 15 Souza, Zack               SR Pope John Paul         55.02      57.62        
                  27.18       57.62 (30.44)                                        
 16 Rubsamen, Chris           SR Pope John Paul         59.61    1:01.92        
                  29.39     1:01.92 (32.53)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murray, Paul                 A-Heritagedelray       46.75      47.65 q      
                  22.93       47.65 (24.72)                                        
  2 Eisenberger, Gotti        SO Pine Crest             48.53      48.49 q      
                  23.64       48.49 (24.85)                                        
  3 Walsh, John                  Pompano Beach          50.20      49.30 q      
                  23.35       49.30 (25.95)                                        
  4 Toulson, Wali             SO Saint Andrew's         48.25      49.76 q      
                  23.80       49.76 (25.96)                                        
  5 Aguirre, Armand           JR Pine Crest             51.49      50.34 q      
                  24.24       50.34 (26.10)                                        
  6 Betschart, Marcel         SO Pine Crest             48.59      50.44 q      
                  24.14       50.44 (26.30)                                        
  7 Norton, Gregory           JR Saint Andrew's         51.85      50.98 q      
                  24.80       50.98 (26.18)                                        
  8 Brock, Delaney            SO Pine Crest             51.36      51.79 q      
                  24.77       51.79 (27.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Onofrio, Joseph         SR Westminster Acad       49.41      52.01 q      
                  24.43       52.01 (27.58)                                        
 10 Norton, Stephen           SR Saint Andrew's         49.42      52.53 q      
                  25.91       52.53 (26.62)                                        
 11 Weigel, Scott             JR Saint Andrew's         53.17      53.12 q      
                  25.72       53.12 (27.40)                                        
 12 Sanchez, Eduardo          10 CoralSpringsChtr       57.25      54.13 q      
                  25.46       54.13 (28.67)                                        
 13 Souza, Zack               SR Pope John Paul         59.72      55.02 q      
                  26.63       55.02 (28.39)                                        
 14 McNally, Christopher         Pompano Beach          56.53      56.15 q      
                  27.15       56.15 (29.00)                                        
 15 Needleman, Ethan             A-Heritagedelray       56.00      56.63 q      
                  26.77       56.63 (29.86)                                        
 16 Ansell, Thomas            JR Trinity Christ'n       55.33      56.85 q      
                  26.92       56.85 (29.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rubsamen, Chris           SR Pope John Paul       1:01.17      59.61        
                  28.44       59.61 (31.17)                                        
 18 Stanco, Anthony              CoralSpringsChtr       56.50      59.95        
                  27.59       59.95 (32.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Daltin, Chapin               N. Broward Prep      1:07.00    1:00.19        
                  28.02     1:00.19 (32.17)                                        
 20 Digan, Patrick            SR Pope John Paul       1:00.04    1:02.21        
                  29.69     1:02.21 (32.52)                                        
 21 Sheridan, Connor             Pompano Beach        1:04.46    1:02.48        
                  30.78     1:02.48 (31.70)                                        
 22 Rickey, Carl              JR Pope John Paul       1:01.73    1:03.80        
                  28.77     1:03.80 (35.03)                                        
 23 Erikson, Blake            SR Westminster Acad       57.03    1:04.04        
                  28.66     1:04.04 (35.38)                                        
 24 Culebras, Manuel          FR Grandview Prep       1:07.31    1:04.15        
                  31.30     1:04.15 (32.85)                                        
 25 Chatoff, Steven              N. Broward Prep      1:10.00    1:04.26        
                  32.52     1:04.26 (31.74)                                        
 26 Glickman, Evan            JR Grandview Prep       1:07.19    1:05.46        
                  33.00     1:05.46 (32.46)                                        
 27 Davis, Jordan             SR King's Academy       1:01.48    1:05.68        
                  29.71     1:05.68 (35.97)                                        
 28 Heddrick, Parker          JR King's Academy       1:05.09    1:05.78        
                  30.34     1:05.78 (35.44)                                        
 29 DiPerna, Nico             SO Fau - Boca Raton     1:02.88    1:05.81        
                  31.03     1:05.81 (34.78)                                        
 30 Nicholson, Jake           SR King's Academy       1:02.57    1:06.87        
                  30.90     1:06.87 (35.97)                                        
 31 Fritz, Matt               FR King's Academy       1:06.05    1:07.29        
                  31.03     1:07.29 (36.26)                                        
 32 Hanson, Logan                CoralSpringsChtr     1:05.10    1:07.75        
                  32.26     1:07.75 (35.49)                                        
 33 Bagioli, Gio              SO Grandview Prep       1:13.90    1:08.45        
                  32.55     1:08.45 (35.90)                                        
 34 Talio, Mike                  N. Broward Prep      1:12.00    1:08.70        
                  32.60     1:08.70 (36.10)                                        
 35 Cruz-Rivera, J.P.         JR Trinity Christ'n     1:08.55    1:09.09        
                  32.72     1:09.09 (36.37)                                        
 36 Spangler, Ben             JR Westminster Acad     1:08.99    1:09.63        
                  32.90     1:09.63 (36.73)                                        
 37 Ortega, Sebastian            A-Heritagedelray     1:09.90    1:09.85        
                  33.40     1:09.85 (36.45)                                        
 38 Whittington, Tanner       SR Trinity Christ'n     1:11.17    1:10.00        
                  32.54     1:10.00 (37.46)                                        
 38 Macquire, Derek              CoralSpringsChtr     1:08.30    1:10.00        
                  33.41     1:10.00 (36.59)                                        
 40 Spangler, Jeremiah        FR Westminster Acad     1:06.88    1:10.31        
                  32.15     1:10.31 (38.16)                                        
 41 Rich, Spencer             FR Grandview Prep       1:11.80    1:11.66        
                  32.50     1:11.66 (39.16)                                        
 42 Gettiss, Adam                N. Broward Prep      1:12.00    1:14.26        
                  33.64     1:14.26 (40.62)                                        
 43 Wheeler, Tristan             A-Heritagedelray     1:15.00    1:14.96        
 44 Sun, Alex                    Fau - Boca Raton     1:23.12    1:21.83        
                  36.33     1:21.83 (45.50)                                        
 -- Levels, Nathaniel            Pompano Beach          57.94        SCR        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
 Pool Record:   4:55.72        2007 Siena DeVenuto, PCS                        
                4:57.24  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DeVenuto, Siena           SR Pine Crest           4:54.55    4:52.33 AA-A   
                  27.57       57.13 (29.56)     1:27.13 (30.00)     1:57.03 (29.90)
        2:26.99 (29.96)     2:56.29 (29.30)     3:25.52 (29.23)     3:54.64 (29.12)
        4:23.96 (29.32)     4:52.33 (28.37)                                        
  2 Aiello, Rebecca           JR Pine Crest           5:11.96    5:08.00        
                  28.64       59.08 (30.44)     1:29.77 (30.69)     2:00.52 (30.75)
        2:31.19 (30.67)     3:02.47 (31.28)     3:33.96 (31.49)     4:05.56 (31.60)
        4:37.35 (31.79)     5:08.00 (30.65)                                        
  3 King, Amanda              SO Saint Andrew's       5:20.30    5:14.89        
                  29.58     1:01.50 (31.92)     1:33.44 (31.94)     2:05.42 (31.98)
        2:37.68 (32.26)     3:09.54 (31.86)     3:40.32 (30.78)     4:11.61 (31.29)
        4:43.52 (31.91)     5:14.89 (31.37)                                        
  4 McKeon, Mallory           SO Pine Crest           5:26.14    5:17.65        
                  29.23     1:01.63 (32.40)     1:34.36 (32.73)     2:06.05 (31.69)
        2:37.60 (31.55)     3:09.70 (32.10)     3:41.67 (31.97)     4:13.49 (31.82)
        4:46.69 (33.20)     5:17.65 (30.96)                                        
  5 Ford, Amanda              SO Saint Andrew's       5:17.69    5:17.71        
                  29.39     1:01.34 (31.95)     1:33.53 (32.19)     2:05.24 (31.71)
        2:37.33 (32.09)     3:09.87 (32.54)     3:42.49 (32.62)     4:15.60 (33.11)
        4:48.02 (32.42)     5:17.71 (29.69)                                        
  6 Camp, Madelynn            JR Saint Andrew's       5:29.61    5:23.51        
                  29.66     1:01.55 (31.89)     1:33.81 (32.26)     2:05.99 (32.18)
        2:38.39 (32.40)     3:10.83 (32.44)     3:43.48 (32.65)     4:16.84 (33.36)
        4:50.14 (33.30)     5:23.51 (33.37)                                        
  7 Hernandez, Hailey          9 CoralSpringsChtr     5:31.83    5:29.15        
                  29.55     1:02.06 (32.51)     1:34.99 (32.93)     2:07.97 (32.98)
        2:41.32 (33.35)     3:14.95 (33.63)     3:48.35 (33.40)     4:22.31 (33.96)
        4:56.20 (33.89)     5:29.15 (32.95)                                        
  8 Veale, Hannah              8 Pine Crest           5:32.71    5:45.45        
                  30.88     1:04.61 (33.73)     1:39.07 (34.46)     2:13.96 (34.89)
        2:49.12 (35.16)     3:24.77 (35.65)     3:59.96 (35.19)     4:35.43 (35.47)
        5:10.76 (35.33)     5:45.45 (34.69)                                        
B - Final
  9 Kranz, Amy                   Westminster Acad     5:41.62    5:40.55        
                  30.16     1:03.34 (33.18)     1:37.88 (34.54)     2:12.47 (34.59)
        2:47.57 (35.10)     3:22.45 (34.88)     3:57.16 (34.71)     4:31.63 (34.47)
        5:06.41 (34.78)     5:40.55 (34.14)                                        
 10 Bober, Courtney            6 Saint Andrew's       5:56.06    5:52.69        
                  31.58     1:06.48 (34.90)     1:42.39 (35.91)     2:18.78 (36.39)
        2:54.08 (35.30)     3:29.78 (35.70)     4:06.02 (36.24)     4:42.79 (36.77)
        5:18.49 (35.70)     5:52.69 (34.20)                                        
 11 Hicks, Paige                 CoralSpringsChtr     5:55.91    6:02.96        
                  32.23     1:08.01 (35.78)     1:44.24 (36.23)     2:21.20 (36.96)
        2:58.09 (36.89)     3:34.92 (36.83)     4:12.36 (37.44)     4:49.90 (37.54)
        5:26.59 (36.69)     6:02.96 (36.37)                                        
 12 Ruch, Daniela                CoralSpringsChtr     6:12.22    6:05.83        
                  32.56     1:08.42 (35.86)     1:45.06 (36.64)     2:22.11 (37.05)
        2:59.40 (37.29)     3:36.37 (36.97)     4:14.00 (37.63)     4:51.58 (37.58)
        5:29.08 (37.50)     6:05.83 (36.75)                                        
 13 Borton, Twila             FR Westminster Acad     6:39.67    6:46.52        
                  32.06     1:09.73 (37.67)     1:50.75 (41.02)     2:33.75 (43.00)
        3:16.29 (42.54)     3:59.45 (43.16)     4:42.36 (42.91)     5:24.68 (42.32)
        6:07.35 (42.67)     6:46.52 (39.17)                                        
 14 Lastella, Koral              Westminster Acad     6:52.43    6:53.83        
                  34.92     1:16.20 (41.28)     1:58.05 (41.85)     2:40.33 (42.28)
        3:22.76 (42.43)     4:06.69 (43.93)     4:50.15 (43.46)     5:32.69 (42.54)
        6:14.01 (41.32)     6:53.83 (39.82)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeVenuto, Siena           SR Pine Crest           4:54.40    4:54.55 qAA-A  
                  27.66       57.62 (29.96)     1:27.63 (30.01)     1:57.77 (30.14)
        2:27.71 (29.94)     2:56.93 (29.22)     3:26.56 (29.63)     3:56.14 (29.58)
        4:25.75 (29.61)     4:54.55 (28.80)                                        
  2 Aiello, Rebecca           JR Pine Crest           5:08.53    5:11.96 q      
                  28.96       59.90 (30.94)     1:31.56 (31.66)     2:03.11 (31.55)
        2:33.64 (30.53)     3:04.25 (30.61)     3:36.18 (31.93)     4:08.38 (32.20)
        4:40.58 (32.20)     5:11.96 (31.38)                                        
  3 Ford, Amanda              SO Saint Andrew's       5:07.58    5:17.69 q      
                  28.50       59.41 (30.91)     1:30.60 (31.19)     2:02.15 (31.55)
        2:34.01 (31.86)     3:06.58 (32.57)     3:39.91 (33.33)     4:13.35 (33.44)
        4:46.45 (33.10)     5:17.69 (31.24)                                        
  4 King, Amanda              SO Saint Andrew's       5:07.96    5:20.30 q      
                  30.18     1:02.31 (32.13)     1:34.46 (32.15)     2:06.54 (32.08)
        2:39.11 (32.57)     3:11.58 (32.47)     3:44.08 (32.50)     4:16.43 (32.35)
        4:48.85 (32.42)     5:20.30 (31.45)                                        
  5 McKeon, Mallory           SO Pine Crest           5:17.62    5:26.14 q      
                  28.33     1:00.06 (31.73)     1:32.42 (32.36)     2:05.10 (32.68)
        2:38.33 (33.23)     3:11.55 (33.22)     3:45.10 (33.55)     4:18.61 (33.51)
        4:52.66 (34.05)     5:26.14 (33.48)                                        
  6 Camp, Madelynn            JR Saint Andrew's       5:09.71    5:29.61 q      
                  29.24     1:01.07 (31.83)     1:33.63 (32.56)     2:06.54 (32.91)
        2:39.63 (33.09)     3:13.32 (33.69)     3:47.22 (33.90)     4:21.69 (34.47)
        4:55.69 (34.00)     5:29.61 (33.92)                                        
  7 Hernandez, Hailey          9 CoralSpringsChtr     5:30.25    5:31.83 q      
                  30.37     1:02.77 (32.40)     1:35.64 (32.87)     2:09.57 (33.93)
        2:43.46 (33.89)     3:17.02 (33.56)     3:50.68 (33.66)     4:24.61 (33.93)
        4:58.61 (34.00)     5:31.83 (33.22)                                        
  8 Veale, Hannah              8 Pine Crest           5:26.84    5:32.71 q      
                  30.33     1:03.11 (32.78)     1:36.10 (32.99)     2:09.76 (33.66)
        2:43.78 (34.02)     3:17.93 (34.15)     3:52.08 (34.15)     4:25.96 (33.88)
        4:59.85 (33.89)     5:32.71 (32.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kranz, Amy                   Westminster Acad     5:45.55    5:41.62 q      
                  30.28     1:03.28 (33.00)     1:37.29 (34.01)     2:11.63 (34.34)
        2:46.90 (35.27)     3:22.32 (35.42)     3:57.05 (34.73)     4:31.72 (34.67)
        5:07.10 (35.38)     5:41.62 (34.52)                                        
 10 Hicks, Paige                 CoralSpringsChtr     5:51.25    5:55.91 q      
                  31.56     1:06.59 (35.03)     1:42.61 (36.02)     2:18.46 (35.85)
        2:54.71 (36.25)     3:31.18 (36.47)     4:07.87 (36.69)     4:43.74 (35.87)
        5:20.27 (36.53)     5:55.91 (35.64)                                        
 11 Bober, Courtney            6 Saint Andrew's       5:54.34    5:56.06 q      
                  31.07     1:05.51 (34.44)     1:41.26 (35.75)     2:17.84 (36.58)
        2:54.17 (36.33)     3:30.43 (36.26)     4:07.26 (36.83)     4:44.29 (37.03)
        5:20.70 (36.41)     5:56.06 (35.36)                                        
 12 Ruch, Daniela                CoralSpringsChtr     6:58.25    6:12.22 q      
                  32.76     1:09.25 (36.49)     1:46.47 (37.22)     2:24.01 (37.54)
        3:01.55 (37.54)     3:39.50 (37.95)     4:17.63 (38.13)     4:55.92 (38.29)
        5:34.62 (38.70)     6:12.22 (37.60)                                        
 13 Borton, Twila             FR Westminster Acad     6:36.56    6:39.67 q      
                  32.31     1:10.25 (37.94)     1:51.25 (41.00)     2:32.30 (41.05)
        3:14.31 (42.01)     3:55.53 (41.22)     4:37.04 (41.51)     5:19.09 (42.05)
        6:01.08 (41.99)     6:39.67 (38.59)                                        
 14 Lastella, Koral              Westminster Acad     6:35.07    6:52.43 q      
                  37.08     1:17.58 (40.50)     1:59.86 (42.28)     2:43.10 (43.24)
        3:25.54 (42.44)     4:08.84 (43.30)     4:51.77 (42.93)     5:32.44 (40.67)
        6:13.89 (41.45)     6:52.43 (38.54)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.42        2008 Jason Taylor,Newsome, Newsome              
 Pool Record:   4:27.33        2006 Joey Pedraza, PCS                          
                4:35.51  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Veale, Thomas             JR Pine Crest           4:57.46    4:36.88 AA-C   
                  25.44       52.68 (27.24)     1:20.22 (27.54)     1:48.22 (28.00)
        2:16.44 (28.22)     2:44.64 (28.20)     3:12.52 (27.88)     3:40.64 (28.12)
        4:09.06 (28.42)     4:36.88 (27.82)                                        
  2 Evenson, Austin           SO Pine Crest           5:00.84    4:48.72        
                  26.39       55.40 (29.01)     1:25.09 (29.69)     1:54.73 (29.64)
        2:24.59 (29.86)     2:53.75 (29.16)     3:22.69 (28.94)     3:51.88 (29.19)
        4:21.02 (29.14)     4:48.72 (27.70)                                        
  3 Jimenez, Julian           SO Pine Crest           5:00.97    4:52.95        
                  26.27       54.72 (28.45)     1:23.82 (29.10)     1:53.33 (29.51)
        2:23.14 (29.81)     2:52.74 (29.60)     3:22.74 (30.00)     3:52.60 (29.86)
        4:23.04 (30.44)     4:52.95 (29.91)                                        
  4 Rudnik, John              FR Pine Crest           5:09.06    5:14.69        
                  28.95       59.96 (31.01)     1:32.24 (32.28)     2:04.77 (32.53)
        2:37.05 (32.28)     3:08.12 (31.07)     3:40.08 (31.96)     4:11.92 (31.84)
        4:43.69 (31.77)     5:14.69 (31.00)                                        
  5 Percy, Jacob              FR King's Academy       5:12.70    5:15.37        
                  27.15       57.34 (30.19)     1:28.29 (30.95)     2:00.84 (32.55)
        2:33.58 (32.74)     3:06.24 (32.66)     3:39.01 (32.77)     4:11.73 (32.72)
        4:44.09 (32.36)     5:15.37 (31.28)                                        
  6 Copa, Dillon                 Pompano Beach        5:26.95    5:22.43        
                  29.43     1:01.34 (31.91)     1:33.43 (32.09)     2:05.78 (32.35)
        2:38.77 (32.99)     3:11.61 (32.84)     3:44.32 (32.71)     4:17.29 (32.97)
        4:50.25 (32.96)     5:22.43 (32.18)                                        
  7 Fuller, Tanner             6 Saint Andrew's       5:36.94    5:33.63        
                  29.45     1:02.66 (33.21)     1:36.65 (33.99)     2:10.92 (34.27)
        2:44.60 (33.68)     3:18.14 (33.54)     3:52.68 (34.54)     4:26.66 (33.98)
        4:59.79 (33.13)     5:33.63 (33.84)                                        
  8 Schramm, Rob              SO Saint Andrew's       5:51.16    5:51.01        
                  29.75     1:03.59 (33.84)     1:38.39 (34.80)     2:14.28 (35.89)
        2:50.80 (36.52)     3:27.06 (36.26)     4:04.02 (36.96)     4:40.90 (36.88)
        5:16.10 (35.20)     5:51.01 (34.91)                                        
B - Final
  9 Cocalis, Zachary             Pompano Beach        6:12.59    5:57.62        
                  31.06     1:06.70 (35.64)     1:43.31 (36.61)     2:21.47 (38.16)
        2:58.50 (37.03)     3:35.69 (37.19)     4:12.08 (36.39)     4:48.73 (36.65)
        5:24.72 (35.99)     5:57.62 (32.90)                                        
 10 Munro, Christian           8 Fau - Boca Raton     5:57.19    5:58.69        
                  32.90     1:09.43 (36.53)     1:46.46 (37.03)     2:23.44 (36.98)
        3:00.42 (36.98)     3:36.60 (36.18)     4:12.49 (35.89)     4:48.45 (35.96)
        5:23.96 (35.51)     5:58.69 (34.73)                                        
 11 Tolomeo, Tyler               CoralSpringsChtr     6:22.20    6:23.84        
                  33.40     1:10.93 (37.53)     1:49.97 (39.04)     2:29.47 (39.50)
        3:08.26 (38.79)     3:47.79 (39.53)     4:26.71 (38.92)     5:06.27 (39.56)
        5:45.40 (39.13)     6:23.84 (38.44)                                        
 -- Bevill, Max               FR Westminster Acad     6:31.62         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Veale, Thomas             JR Pine Crest           4:36.98    4:57.46 q      
                  27.60       57.24 (29.64)     1:26.85 (29.61)     1:57.42 (30.57)
        2:28.03 (30.61)     2:57.87 (29.84)     3:28.36 (30.49)     3:59.42 (31.06)
        4:29.21 (29.79)     4:57.46 (28.25)                                        
  2 Evenson, Austin           SO Pine Crest           4:52.90    5:00.84 q      
                  27.45       57.65 (30.20)     1:28.72 (31.07)     1:59.27 (30.55)
        2:30.22 (30.95)     3:00.49 (30.27)     3:30.94 (30.45)     4:01.83 (30.89)
        4:31.74 (29.91)     5:00.84 (29.10)                                        
  3 Jimenez, Julian           SO Pine Crest           4:53.59    5:00.97 q      
                  27.19       56.20 (29.01)     1:26.13 (29.93)     1:56.81 (30.68)
        2:27.49 (30.68)     2:58.01 (30.52)     3:28.93 (30.92)     3:59.68 (30.75)
        4:30.47 (30.79)     5:00.97 (30.50)                                        
  4 Rudnik, John              FR Pine Crest           5:06.06    5:09.06 q      
                  28.45       58.41 (29.96)     1:29.66 (31.25)     2:00.44 (30.78)
        2:31.42 (30.98)     3:02.88 (31.46)     3:34.27 (31.39)     4:06.04 (31.77)
        4:37.97 (31.93)     5:09.06 (31.09)                                        
  5 Percy, Jacob              FR King's Academy       5:12.30    5:12.70 q      
                  26.83       56.73 (29.90)     1:27.45 (30.72)     1:59.58 (32.13)
        2:31.61 (32.03)     3:03.90 (32.29)     3:36.22 (32.32)     4:08.94 (32.72)
        4:41.12 (32.18)     5:12.70 (31.58)                                        
  6 Copa, Dillon                 Pompano Beach        5:25.01    5:26.95 q      
                  30.09     1:02.94 (32.85)     1:36.39 (33.45)     2:09.84 (33.45)
        2:43.37 (33.53)     3:16.69 (33.32)     3:49.85 (33.16)     4:22.60 (32.75)
        4:55.23 (32.63)     5:26.95 (31.72)                                        
  7 Fuller, Tanner             6 Saint Andrew's       5:35.35    5:36.94 q      
                  29.70     1:02.88 (33.18)     1:37.16 (34.28)     2:11.42 (34.26)
        2:46.42 (35.00)     3:21.23 (34.81)     3:55.86 (34.63)     4:30.25 (34.39)
        5:02.93 (32.68)     5:36.94 (34.01)                                        
  8 Schramm, Rob              SO Saint Andrew's       6:16.87    5:51.16 q      
                  30.22     1:03.71 (33.49)     1:38.68 (34.97)     2:13.96 (35.28)
        2:49.63 (35.67)     3:25.95 (36.32)     4:03.61 (37.66)     4:40.16 (36.55)
        5:17.05 (36.89)     5:51.16 (34.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Munro, Christian           8 Fau - Boca Raton     5:45.03    5:57.19 q      
                  31.12     1:05.83 (34.71)     1:41.42 (35.59)     2:17.37 (35.95)
        2:54.17 (36.80)     3:31.08 (36.91)     4:07.60 (36.52)     4:44.47 (36.87)
        5:21.15 (36.68)     5:57.19 (36.04)                                        
 10 Cocalis, Zachary             Pompano Beach        6:10.40    6:12.59 q      
                  32.82     1:09.09 (36.27)     1:47.50 (38.41)     2:26.41 (38.91)
        3:05.05 (38.64)     3:44.14 (39.09)     4:22.12 (37.98)     5:00.86 (38.74)
        5:37.27 (36.41)     6:12.59 (35.32)                                        
 11 Tolomeo, Tyler               CoralSpringsChtr     6:08.10    6:22.20 q      
                  35.58     1:14.89 (39.31)     1:53.41 (38.52)     2:32.17 (38.76)
        3:10.40 (38.23)     3:49.20 (38.80)     4:28.31 (39.11)     5:06.92 (38.61)
        5:45.23 (38.31)     6:22.20 (36.97)                                        
 12 Bevill, Max               FR Westminster Acad     6:37.89    6:31.62 q      
                  32.31     1:09.51 (37.20)     1:48.49 (38.98)     2:28.42 (39.93)
        3:08.77 (40.35)     3:50.02 (41.25)     4:31.22 (41.20)     5:12.86 (41.64)
        5:52.89 (40.03)     6:31.62 (38.73)                                        
 -- McGinnis, Connor          JR Saint Andrew's       6:45.55         NS        
 -- Torres, Emanuel            9 CoralSpringsChtr     7:10.40        SCR        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         M. Kelly, K.L Joyce, L. Cole,J.Merte              
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
 Pool Record:   1:35.85        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Moseley, B. Atkinson   
                1:38.14  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Westminster Academy                               1:45.05    1:42.09        
     1) Nederlanden, Jessica JR         2) Offerdahl, Alexandra SR        
     3) Walkling, Stacey SR             4) Israels, Caroline FR           
  2 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:44.13    1:42.16        
     1) Moeller, Stephanie JR           2) Aiello, Rebecca JR             
     3) Hammond, Brittany FR            4) DeVenuto, Siena SR             
  3 Saint  Andrew's School                            1:47.93    1:44.74        
     1) Coombs, Hannah FR               2) Anderson, Sarah SO             
     3) Ford, Amanda SO                 4) Moroney, Megan 7               
  4 Pompano Beach                                     1:57.59    1:59.04        
     1) Aseere, Taylor                  2) Portela, Victoria              
     3) Alfaro, Ashley                  4) Coffey, Allison                
  5 Pope John Paul II (Boca Raton)                    1:59.90    1:59.41        
     1) Kissel, Emily FR                2) Miller, Christine SR           
     3) Albino, Jackie SO               4) Brinkman, Sarah JR             
  6 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:08.16    2:06.85        
     1) Glickman, Cari JR               2) Neyra, Sarah SR                
     3) Sallen, Jane SO                 4) Samaniego, Marisa FR           
  7 American Heritage (Delray Bch)                    2:07.88    2:08.25        
     1) Lacoursiere, Jasmine            2) Farber, Jenny                  
     3) Calinescu-Marrero, Yasmin       4) Ferrara, Alex                  
 -- Coral Springs Charter                             1:45.17         DQ        
     1) Morris, Lucia                   2) Diamond, Jenna 9               
     3) Tenaglia, Carina                4) Figuorea, Kristina 9           
B - Final
  9 Fau (Boca Raton)                                  2:20.80    2:12.63        
     1) Frydman, Sylvia                 2) Mallinger, Aubrey FR           
     3) Maya, Cristal                   4) Ramos, Gianna                  
                  24.94       55.36 (30.42)     1:24.28 (28.92)     2:12.63 (48.35)
 10 Trinity Christian (Lake Worth)                    2:21.94    2:17.96        
     1) Arrieta, Emma                   2) Russell-Rivera, Thabi SO       
     3) Wolfe, Demi                     4) Mracna, Calle                  
                  29.05       58.06 (29.01)     1:28.04 (29.98)     2:17.96 (49.92)
 -- King's Academy (West Palm Bch)                    2:31.45         NS        
     1) Ruch, Kimmy SO                  2) Herrero, Hayley FR             
     3) Pattee, Alexandra SO            4) Foster, Jordan FR              
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:41.20    1:44.13 q      
     1) Moeller, Stephanie JR           2) Aiello, Rebecca JR             
     3) Bijlsma, Nathalie SR            4) Smith, Megan SR                
                  25.92       51.94 (26.02)     1:17.77 (25.83)     1:44.13 (26.36)
  2 Westminster Academy                               1:42.43    1:45.05 q      
     1) Jones, Alexandra SO             2) Nederlanden, Jessica JR        
     3) Offerdahl, Alexandra SR         4) Israels, Caroline FR           
                  28.51       53.12 (24.61)     1:18.74 (25.62)     1:45.05 (26.31)
  3 Coral Springs Charter                             1:44.50    1:45.17 q      
     1) Hicks, Ashley SR                2) Diamond, Jenna 9               
     3) Tenaglia, Carina                4) Payamps, Natasha               
                  26.36       53.00 (26.64)     1:18.63 (25.63)     1:45.17 (26.54)
  4 Saint  Andrew's School                            1:43.48    1:47.93 q      
     1) Coombs, Hannah FR               2) Ford, Amanda SO                
     3) Norton, Emily JR                4) Moroney, Megan 7               
                  27.24       54.25 (27.01)     1:20.83 (26.58)     1:47.93 (27.10)
  5 Pompano Beach                                     1:58.35    1:57.59 q      
     1) Aseere, Taylor                  2) Portela, Victoria              
     3) Alfaro, Ashley                  4) Coffey, Allison                
                  29.28       58.84 (29.56)     1:29.11 (30.27)     1:57.59 (28.48)
  6 Pope John Paul II (Boca Raton)                    1:59.98    1:59.90 q      
     1) Kissel, Emily FR                2) Miller, Christine SR           
     3) Albino, Jackie SO               4) Brinkman, Sarah JR             
                  27.66       57.57 (29.91)     1:29.88 (32.31)     1:59.90 (30.02)
  7 American Heritage (Delray Bch)                    2:05.00    2:07.88 q      
     1) Lacoursiere, Jasmine            2) Farber, Jenny                  
     3) Calinescu-Marrero, Yasmin       4) Ferrara, Alex                  
                  27.18     1:00.28 (33.10)     1:34.64 (34.36)     2:07.88 (33.24)
  8 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:26.60    2:08.16 q      
     1) Glickman, Cari JR               2) Neyra, Sarah SR                
     3) Sallen, Jane SO                 4) Samaniego, Marisa FR           
                  33.58     1:04.68 (31.10)     1:36.91 (32.23)     2:08.16 (31.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fau (Boca Raton)                                  2:30.23    2:20.80 q      
     1) Frydman, Sylvia                 2) Meroueh, Laurean               
     3) Ramos, Gianna                   4) Maya, Cristal                  
                  38.00     1:19.61 (41.61)     1:50.14 (30.53)     2:20.80 (30.66)
 10 Trinity Christian (Lake Worth)                    2:07.61    2:21.94 q      
     1) Wolfe, Demi                     2) Cabrera, Gabby                 
     3) Arrieta, Emma                   4) Russell-Rivera, Thabi SO       
                  34.96     1:14.56 (39.60)     1:50.57 (36.01)     2:21.94 (31.37)
 11 King's Academy (West Palm Bch)                         NT    2:31.45 q      
     1) Ruch, Kimmy SO                  2) Herrero, Hayley FR             
     3) Pattee, Alexandra SO            4) Foster, Jordan FR              
                  45.00     1:17.48 (32.48)     1:51.74 (34.26)     2:31.45 (39.71)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
 Pool Record:   1:29.59        2006 Pine Crest / MAST (shared)                 
                1:26.92  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Saint  Andrew's School                            1:33.63    1:29.90        
     1) Norton, Stephen SR              2) Weigel, Scott JR               
     3) Norton, Gregory JR              4) Toulson, Wali SO               
                  23.11       45.31 (22.20)     1:07.77 (22.46)     1:29.90 (22.13)
  2 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:33.55    1:30.53        
     1) Eisenberger, Gotti SO           2) Holland, Descartes FR          
     3) Jimenez, Julian SO              4) Veale, Thomas JR               
                  22.72       45.29 (22.57)     1:08.73 (23.44)     1:30.53 (21.80)
  3 Westminster Academy                               1:35.29    1:31.06        
     1) Saunders, Austin SO             2) Johnstone, Logan FR            
     3) Barbar, A.J. JR                 4) D'Onofrio, Joseph SR           
                  23.80       46.42 (22.62)     1:08.84 (22.42)     1:31.06 (22.22)
  4 American Heritage (Delray Bch)                    1:43.41    1:42.07        
     1) Lazzara, Gianni                 2) Needleman, Ethan               
     3) Landau, Max                     4) Murray, Paul                   
                  24.66       49.61 (24.95)     1:20.10 (30.49)     1:42.07 (21.97)
  5 Pope John Paul II (Boca Raton)                    1:48.27    1:46.08        
     1) Souza, Zack SR                  2) Rubsamen, Chris SR             
     3) Digan, Patrick SR               4) Rickey, Carl JR                
                  24.69       52.09 (27.40)     1:18.71 (26.62)     1:46.08 (27.37)
  6 North Broward Prep                                1:47.47    1:46.80        
     1) Schroeder, Holden               2) Brenner, Steven                
     3) Chatoff, Steven                 4) Daltin, Chapin                 
                  27.47       55.71 (28.24)     1:21.18 (25.47)     1:46.80 (25.62)
  7 Trinity Christian (Lake Worth)                    1:53.19    1:50.97        
     1) Angelman, Andrew JR             2) Cruz-Rivera, J.P. JR           
     3) Nottingham, Jordan JR           4) Ansell, Thomas JR              
                  28.52       57.37 (28.85)     1:26.13 (28.76)     1:50.97 (24.84)
  8 Coral Springs Charter                             1:47.75    1:52.07        
     1) Stanco, Anthony                 2) Charni, August                 
     3) Macquire, Derek                 4) Stoiber, Brandon               
                  26.87       53.31 (26.44)     1:21.87 (28.56)     1:52.07 (30.20)
B - Final
  9 Grandview Prep (Boca Raton)                       1:57.72    1:56.64        
     1) Wallach, Mac SR                 2) Rich, Spencer FR               
     3) Neyra, Daniel FR                4) Glickman, Evan JR              
                  29.05       58.06 (29.01)     1:28.04 (29.98)     1:56.64 (28.60)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:29.10    1:33.55 q      
     1) Veale, Thomas JR                2) Evenson, Austin SO             
     3) Jimenez, Julian SO              4) Holland, Descartes FR          
                  22.94       47.58 (24.64)     1:10.97 (23.39)     1:33.55 (22.58)
  2 Saint  Andrew's School                            1:26.66    1:33.63 q      
     1) Norton, Stephen SR              2) Cassidy, Quinn FR              
     3) Sella, Filippo SR               4) Toulson, Wali SO               
                  23.11       46.76 (23.65)     1:09.99 (23.23)     1:33.63 (23.64)
  3 Westminster Academy                               1:31.20    1:35.29 q      
     1) Saunders, Austin SO             2) Barbar, A.J. JR                
     3) Tyson, Chris JR                 4) D'Onofrio, Joseph SR           
                  23.28       46.17 (22.89)     1:12.16 (25.99)     1:35.29 (23.13)
  4 American Heritage (Delray Bch)                    1:50.00    1:43.41 q      
     1) Lazzara, Gianni                 2) Needleman, Ethan               
     3) Landau, Max                     4) Murray, Paul                   
                  25.32       49.95 (24.63)     1:21.23 (31.28)     1:43.41 (22.18)
  5 North Broward Prep                                1:53.00    1:47.47 q      
     1) Schroeder, Holden               2) Brenner, Steven                
     3) Chatoff, Steven                 4) Daltin, Chapin                 
                  28.71       56.02 (27.31)     1:21.76 (25.74)     1:47.47 (25.71)
  6 Coral Springs Charter                             2:00.00    1:47.75 q      
     1) Stanco, Anthony                 2) Charni, August                 
     3) Macquire, Derek                 4) Sanchez, Eduardo 10            
                  27.42       54.15 (26.73)     1:22.81 (28.66)     1:47.75 (24.94)
  7 Pope John Paul II (Boca Raton)                    1:49.77    1:48.27 q      
     1) Souza, Zack SR                  2) Rubsamen, Chris SR             
     3) Digan, Patrick SR               4) Rickey, Carl JR                
                  25.06       53.60 (28.54)     1:21.78 (28.18)     1:48.27 (26.49)
  8 Trinity Christian (Lake Worth)                    1:55.18    1:53.19 q      
     1) Angelman, Andrew JR             2) Cruz-Rivera, J.P. JR           
     3) Nottingham, Jordan JR           4) Ansell, Thomas JR              
                  27.96       58.36 (30.40)     1:27.51 (29.15)     1:53.19 (25.68)
-------------------------------------------------------------------------
  9 King's Academy (West Palm Bch)                         NT    1:53.49 q      
     1) Crowley, Kurt FR                2) Fritz, Matt FR                 
     3) Mediavilla, Landon FR           4) McCardy, Jake FR               
                  32.44     1:01.73 (29.29)     1:26.50 (24.77)     1:53.49 (26.99)
 10 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:02.10    1:57.72 q      
     1) Wallach, Mac SR                 2) Rich, Spencer FR               
     3) Neyra, Daniel FR                4) Glickman, Evan JR              
                  28.94     1:00.08 (31.14)     1:29.32 (29.24)     1:57.72 (28.40)
 -- Pompano Beach                                     1:31.30         DQ        
     1) Teuchert, Benjamin              2) Sgrignoli, Timothy             
     3) Shahan, Thomas                  4) Walsh, John                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 53.84        2008 Aubrey Peackock, Bolles, Jacksonville        
 Pool Record:   56.88        2007 Brooke Atkinson, PCS                         
                57.29  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hicks, Ashley             SR CoralSpringsChtr     1:00.79      57.98 AA-C   
                  28.41       57.98 (29.57)                                        
  2 Aube, Genevieve           SR Saint Andrew's       1:00.77      59.19        
                  28.68       59.19 (30.51)                                        
  3 Moroney, Megan             7 Saint Andrew's       1:00.76      59.44        
                  29.11       59.44 (30.33)                                        
  4 Moeller, Stephanie        JR Pine Crest           1:01.66    1:00.58        
                  29.65     1:00.58 (30.93)                                        
  5 Lacoursiere, Jasmine         A-Heritagedelray     1:03.24    1:03.96        
                  31.16     1:03.96 (32.80)                                        
  6 Diamond, Jenna             9 CoralSpringsChtr     1:04.52    1:03.98        
                  31.44     1:03.98 (32.54)                                        
  7 Campo, Stephanie             CoralSpringsChtr     1:04.13    1:04.97        
                  31.10     1:04.97 (33.87)                                        
  8 Hanson, Brittany          10 CoralSpringsChtr     1:04.33    1:05.03        
                  31.48     1:05.03 (33.55)                                        
B - Final
  9 Ghali, Miriyam             7 Pine Crest           1:07.25    1:04.51        
 10 Rodriguez, Ana            SO Pine Crest           1:05.12    1:05.32        
 11 Coombs, Hannah            FR Saint Andrew's       1:06.00    1:05.36        
 12 Nava, Caroline               Westminster Acad     1:10.72    1:10.22        
 13 Bober, Devin              FR Saint Andrew's       1:10.28    1:10.38        
 14 Thompson, Sarah              Pompano Beach        1:11.64    1:13.55        
 15 Beauchamp, Abby           JR Pine Crest           1:17.65    1:18.16        
 16 Hall, Alex                FR Westminster Acad     1:15.28    1:18.54        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moroney, Megan             7 Saint Andrew's       1:00.38    1:00.76 q      
                  29.94     1:00.76 (30.82)                                        
  2 Aube, Genevieve           SR Saint Andrew's         57.74    1:00.77 q      
                  29.74     1:00.77 (31.03)                                        
  3 Hicks, Ashley             SR CoralSpringsChtr       58.25    1:00.79 q      
                  29.56     1:00.79 (31.23)                                        
  4 Moeller, Stephanie        JR Pine Crest           1:01.66    1:01.66 q      
                  30.05     1:01.66 (31.61)                                        
  5 Lacoursiere, Jasmine         A-Heritagedelray     1:03.40    1:03.24 q      
                  31.22     1:03.24 (32.02)                                        
  6 Campo, Stephanie             CoralSpringsChtr     1:13.25    1:04.13 q      
                  30.92     1:04.13 (33.21)                                        
  7 Hanson, Brittany          10 CoralSpringsChtr     1:04.25    1:04.33 q      
                  31.15     1:04.33 (33.18)                                        
  8 Diamond, Jenna             9 CoralSpringsChtr     1:02.50    1:04.52 q      
                  31.63     1:04.52 (32.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Ana            SO Pine Crest           1:06.19    1:05.12 q      
                  31.51     1:05.12 (33.61)                                        
 10 Coombs, Hannah            FR Saint Andrew's       1:05.80    1:06.00 q      
                  31.73     1:06.00 (34.27)                                        
 11 Ghali, Miriyam             7 Pine Crest           1:05.03    1:07.25 q      
                  32.36     1:07.25 (34.89)                                        
 12 Bober, Devin              FR Saint Andrew's       1:08.28    1:10.28 q      
                  33.79     1:10.28 (36.49)                                        
 13 Nava, Caroline               Westminster Acad     1:08.97    1:10.72 q      
                  34.90     1:10.72 (35.82)                                        
 14 Thompson, Sarah              Pompano Beach        1:12.84    1:11.64 q      
                  35.49     1:11.64 (36.15)                                        
 15 Hall, Alex                FR Westminster Acad     1:14.09    1:15.28 q      
                1:15.40         1:15.28 ( )                                        
 16 Beauchamp, Abby           JR Pine Crest           1:15.59    1:17.65 q      
                  37.41     1:17.65 (40.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alfaro, Ashley               Pompano Beach        1:23.74    1:18.58        
                  37.95     1:18.58 (40.63)                                        
 18 Karp, Alexandra              Pompano Beach        1:21.03    1:21.13        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Martin, Katie             SR King's Academy       1:22.05    1:26.83        
                  40.54     1:26.83 (46.29)                                        
 20 George, Megan             JR King's Academy       1:26.00    1:26.92        
                  40.17     1:26.92 (46.75)                                        
 21 Mahoney, Mary-Elizabeth      Westminster Acad     1:22.22    1:30.58        
                  43.97     1:30.58 (46.61)                                        
 22 Millard, Briahna          FR Pope John Paul       1:45.34    1:31.81        
                  42.32     1:31.81 (49.49)                                        
 23 Dissette, Jenny              Westminster Acad     1:21.89    1:34.23        
                  44.33     1:34.23 (49.90)                                        
 24 Duffy, Janine             SR Pope John Paul       1:40.52    1:36.10        
                  45.55     1:36.10 (50.55)                                        
 25 Foster, Jordan            FR King's Academy       1:41.81    1:43.93        
                  49.71     1:43.93 (54.22)                                        
 -- Binkowski, Olivia         SO Pope John Paul       1:24.56         DQ        
 -- Beames, Sarah                Pompano Beach             NT        SCR        
 -- Rubis, Sabrina            FR King's Academy       1:25.68        SCR        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Jacksonville               
 Pool Record:   54.21   9/20/2008 Arturo Castro-Diaz, Fort Lauderdale          
                51.92  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Betschart, Marcel         SO Pine Crest             58.79      56.22        
                  27.52       56.22 (28.70)                                        
  2 Aguirre, Armand           JR Pine Crest             57.82      57.17        
                  28.11       57.17 (29.06)                                        
  3 Brock, Delaney            SO Pine Crest             58.94      58.33        
                  28.49       58.33 (29.84)                                        
  4 Warner, Shawn             FR Saint Andrew's       1:00.08      58.73        
                  29.13       58.73 (29.60)                                        
  5 Walter, Ryan              SO Pine Crest             59.16      59.58        
                  29.29       59.58 (30.29)                                        
  6 Castillo, Rafi            JR Saint Andrew's       1:04.71    1:06.30        
                  33.35     1:06.30 (32.95)                                        
  7 Larsen, Jonathan          SO Saint Andrew's       1:08.22    1:07.14        
                  32.79     1:07.14 (34.35)                                        
  8 Polyfonov, Alosha            Pompano Beach        1:07.97    1:08.40        
                  33.17     1:08.40 (35.23)                                        
B - Final
  9 Charni, August               CoralSpringsChtr     1:08.81    1:06.01        
                  31.36     1:06.01 (34.65)                                        
 10 Smith, Micah                 Westminster Acad     1:08.36    1:07.26        
                  31.10     1:07.26 (36.16)                                        
 11 Needleman, Josh           JR Saint Andrew's       1:09.25    1:08.98        
                  33.86     1:08.98 (35.12)                                        
 12 Tyson, Chris              JR Westminster Acad     1:12.45    1:11.91        
                  35.64     1:11.91 (36.27)                                        
 13 Rubsamen, Chris           SR Pope John Paul       1:19.73    1:18.90        
                  38.01     1:18.90 (40.89)                                        
 -- Gobin, Simeon             FR King's Academy       1:19.69         DQ        
 -- Pacheco, Eddie            FR King's Academy       1:19.90         NS        
 -- Peterson, Tyler           SO Westminster Acad     1:19.76         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Armand           JR Pine Crest             58.80      57.82 q      
                  28.36       57.82 (29.46)                                        
  2 Betschart, Marcel         SO Pine Crest             55.27      58.79 q      
                  28.94       58.79 (29.85)                                        
  3 Brock, Delaney            SO Pine Crest             58.55      58.94 q      
                  28.68       58.94 (30.26)                                        
  4 Walter, Ryan              SO Pine Crest             58.82      59.16 q      
                  29.39       59.16 (29.77)                                        
  5 Warner, Shawn             FR Saint Andrew's       1:00.12    1:00.08 q      
                  30.22     1:00.08 (29.86)                                        
  6 Castillo, Rafi            JR Saint Andrew's       1:03.85    1:04.71 q      
                  31.96     1:04.71 (32.75)                                        
  7 Polyfonov, Alosha            Pompano Beach        1:07.21    1:07.97 q      
                  32.65     1:07.97 (35.32)                                        
  8 Larsen, Jonathan          SO Saint Andrew's       1:07.77    1:08.22 q      
                  33.41     1:08.22 (34.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Micah                 Westminster Acad     1:07.77    1:08.36 q      
                  31.71     1:08.36 (36.65)                                        
 10 Charni, August               CoralSpringsChtr     1:06.03    1:08.81 q      
                  33.07     1:08.81 (35.74)                                        
 11 Needleman, Josh           JR Saint Andrew's       1:11.11    1:09.25 q      
                  33.40     1:09.25 (35.85)                                        
 12 Tyson, Chris              JR Westminster Acad     1:12.03    1:12.45 q      
                  36.18     1:12.45 (36.27)                                        
 13 Gobin, Simeon             FR King's Academy       1:26.00    1:19.69 q      
                  40.26     1:19.69 (39.43)                                        
 14 Rubsamen, Chris           SR Pope John Paul       1:16.33    1:19.73 q      
                  37.89     1:19.73 (41.84)                                        
 15 Peterson, Tyler           SO Westminster Acad     1:12.86    1:19.76 q      
                  38.16     1:19.76 (41.60)                                        
 16 Pacheco, Eddie            FR King's Academy       1:35.40    1:19.90 q      
                  38.47     1:19.90 (41.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moye, Brandon             SR King's Academy       1:19.50    1:21.90        
                  37.84     1:21.90 (44.06)                                        
 18 Crowley, Kurt             FR King's Academy       1:20.89    1:22.79        
                  40.47     1:22.79 (42.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bagioli, Gio              SO Grandview Prep       1:25.61    1:23.03        
                  40.91     1:23.03 (42.12)                                        
 20 Angelman, Andrew          JR Trinity Christ'n     1:32.64    1:28.01        
                  41.74     1:28.01 (46.27)                                        
 21 Landau, Max                  A-Heritagedelray     1:20.00    1:29.99        
                  42.76     1:29.99 (47.23)                                        
 22 Soderberg, Arthur         FR Westminster Acad     1:19.66    1:30.39        
 23 Pillado, Austin            9 CoralSpringsChtr     1:06.25    1:34.29        
                  43.85     1:34.29 (50.44)                                        
 24 Rich, Spencer             FR Grandview Prep       1:41.72    1:37.48        
                  42.45     1:37.48 (55.03)                                        
 25 Machado, Andrew           FR Grandview Prep       1:52.63    1:43.78        
                  46.45     1:43.78 (57.33)                                        
 -- Sheridan, Connor             Pompano Beach        1:22.36         DQ        
 -- Cooper, Nicholas             Pompano Beach        1:35.96         DQ        
 -- Patrick, Brandon             CoralSpringsChtr     1:31.60         DQ        
 -- Pachter, Geoff               N. Broward Prep      1:19.00         DQ        
 -- Escobar, Daniel              Pompano Beach        1:24.37         DQ        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
 Pool Record:   1:04.40        2006 Christine Slomka, Heritage Delray          
                1:05.03  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Norton, Emily             JR Saint Andrew's       1:10.15    1:07.77        
                  32.21     1:07.77 (35.56)                                        
  2 Camp, Madelynn            JR Saint Andrew's       1:09.57    1:10.64        
                  32.42     1:10.64 (38.22)                                        
  3 Swartz, Lindsey            8 Pine Crest           1:11.81    1:11.73        
                  33.90     1:11.73 (37.83)                                        
  4 Bijlsma, Nathalie         SR Pine Crest           1:13.08    1:12.75        
                  34.00     1:12.75 (38.75)                                        
  5 Chaney, Kaelah            FR Pine Crest           1:13.65    1:14.65        
                  35.18     1:14.65 (39.47)                                        
  6 Shipman, Riley            SR Saint Andrew's       1:14.64    1:14.96        
                  34.72     1:14.96 (40.24)                                        
  7 Hediger, Anastasia        FR Pine Crest           1:15.51    1:17.00        
                  36.45     1:17.00 (40.55)                                        
 -- Morris, Lucia                CoralSpringsChtr     1:12.72         DQ        
B - Final
  9 Alexander, Jillianf          CoralSpringsChtr     1:16.23    1:15.12        
                  36.25     1:15.12 (38.87)                                        
 10 Hicks, Paige                 CoralSpringsChtr     1:19.00    1:20.11        
                  37.32     1:20.11 (42.79)                                        
 11 Portela, Victoria            Pompano Beach        1:21.34    1:22.36        
                  38.11     1:22.36 (44.25)                                        
 12 Sauer, Lindsey               Westminster Acad     1:22.21    1:22.88        
                  38.80     1:22.88 (44.08)                                        
 13 DeVries, Steph            JR Saint Andrew's       1:25.37    1:23.45        
                  39.31     1:23.45 (44.14)                                        
 14 Carlton, Brooke           SO Westminster Acad     1:23.74    1:23.91        
                  39.45     1:23.91 (44.46)                                        
 15 Ramos, Gianna                Fau - Boca Raton     1:27.81    1:25.32        
                  41.04     1:25.32 (44.28)                                        
 16 Bevill, Lucy              SO Westminster Acad     1:26.68    1:26.70        
                  39.67     1:26.70 (47.03)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Camp, Madelynn            JR Saint Andrew's       1:08.74    1:09.57 q      
                  32.64     1:09.57 (36.93)                                        
  2 Norton, Emily             JR Saint Andrew's       1:09.42    1:10.15 q      
                  32.96     1:10.15 (37.19)                                        
  3 Swartz, Lindsey            8 Pine Crest           1:13.76    1:11.81 q      
                  33.85     1:11.81 (37.96)                                        
  4 Morris, Lucia                CoralSpringsChtr     1:10.25    1:12.72 q      
                  33.90     1:12.72 (38.82)                                        
  5 Bijlsma, Nathalie         SR Pine Crest           1:10.97    1:13.08 q      
                  34.04     1:13.08 (39.04)                                        
  6 Chaney, Kaelah            FR Pine Crest           1:13.38    1:13.65 q      
                  35.11     1:13.65 (38.54)                                        
  7 Shipman, Riley            SR Saint Andrew's       1:13.49    1:14.64 q      
                  34.48     1:14.64 (40.16)                                        
  8 Hediger, Anastasia        FR Pine Crest           1:14.18    1:15.51 q      
                  35.69     1:15.51 (39.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alexander, Jillianf          CoralSpringsChtr     1:13.25    1:16.23 q      
                  36.76     1:16.23 (39.47)                                        
 10 Hicks, Paige                 CoralSpringsChtr     1:15.25    1:19.00 q      
                  37.13     1:19.00 (41.87)                                        
 11 Portela, Victoria            Pompano Beach        1:20.95    1:21.34 q      
                  38.04     1:21.34 (43.30)                                        
 12 Sauer, Lindsey               Westminster Acad     1:21.43    1:22.21 q      
                  38.85     1:22.21 (43.36)                                        
 13 Carlton, Brooke           SO Westminster Acad     1:23.05    1:23.74 q      
                  39.44     1:23.74 (44.30)                                        
 14 DeVries, Steph            JR Saint Andrew's       1:20.54    1:25.37 q      
                  39.86     1:25.37 (45.51)                                        
 15 Bevill, Lucy              SO Westminster Acad     1:24.68    1:26.68 q      
                  39.09     1:26.68 (47.59)                                        
 16 Francis, Charlie          FR King's Academy       1:27.84    1:26.88 q      
                  41.17     1:26.88 (45.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ramos, Gianna                Fau - Boca Raton     1:25.52    1:27.81        
                  41.11     1:27.81 (46.70)                                        
 18 Saley, Erin                  Pompano Beach        1:32.30    1:28.18        
                  42.00     1:28.18 (46.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Contreras, Andrea            Pompano Beach        1:32.56    1:28.26        
                  41.21     1:28.26 (47.05)                                        
 20 Townsend, Chelsea            Pompano Beach        1:30.88    1:29.02        
                  41.80     1:29.02 (47.22)                                        
 21 Andriena, Culebras         7 Grandview Prep       1:30.16    1:30.61        
                  42.15     1:30.61 (48.46)                                        
 22 Carrie, Ashley            FR Westminster Acad     1:33.35    1:32.72        
                  43.28     1:32.72 (49.44)                                        
 23 Maya, Cristal                Fau - Boca Raton     1:33.88    1:33.68        
                  43.32     1:33.68 (50.36)                                        
 24 Ballard, Shelby           SR King's Academy       1:31.56    1:33.86        
                  42.82     1:33.86 (51.04)                                        
 25 Glickman, Cari            JR Grandview Prep       1:36.82    1:34.43        
                  43.86     1:34.43 (50.57)                                        
 26 Williston, Haley          JR Pope John Paul       1:32.97    1:34.65        
                  44.49     1:34.65 (50.16)                                        
 27 Churrey, Lauren           SR Pope John Paul       1:33.49    1:37.30        
                  46.18     1:37.30 (51.12)                                        
 28 Ferrara, Alex                A-Heritagedelray     1:33.00    1:37.95        
                  46.01     1:37.95 (51.94)                                        
 29 Chychrun, Taylor             A-Heritagedelray     1:34.00    1:39.32        
                  44.97     1:39.32 (54.35)                                        
 30 Tolomeo, Jade              9 CoralSpringsChtr     1:22.05    1:39.57        
                  46.62     1:39.57 (52.95)                                        
 31 Guldin, Brook             SR Pope John Paul       1:33.67    1:41.16        
                  46.81     1:41.16 (54.35)                                        
 32 Neyra, Sarah              SR Grandview Prep       1:48.61    1:47.11        
                  49.45     1:47.11 (57.66)                                        
 33 Frydman, Sylvia              Fau - Boca Raton     1:46.89    1:47.41        
                  51.23     1:47.41 (56.18)                                        
 34 Meroueh, Laurean             Fau - Boca Raton          NT    1:49.61        
                  50.00     1:49.61 (59.61)                                        
 -- Wolfe, Demi                  Trinity Christ'n     1:28.93         DQ        
 -- Ruch, Kimmy               SO King's Academy       1:35.56        SCR        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
 Pool Record:   59.15        2006 Abdulrahman Al-Bader, Ransom                 
                58.40  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rokita, Michal            SO Pine Crest           1:01.18    1:00.03        
                  28.34     1:00.03 (31.69)                                        
  2 Cassidy, Quinn            FR Saint Andrew's       1:06.23    1:02.43        
                  29.54     1:02.43 (32.89)                                        
  3 Cardenas, Mario           JR Saint Andrew's       1:07.85    1:05.87        
                  31.24     1:05.87 (34.63)                                        
  4 Takatsuchi, Ryohei        SR Pine Crest           1:08.40    1:05.90        
                  31.23     1:05.90 (34.67)                                        
  5 Walker, Edward            SO Pine Crest           1:08.36    1:08.45        
                  32.14     1:08.45 (36.31)                                        
  6 Messa, Charley               N. Broward Prep      1:09.97    1:09.53        
                  32.07     1:09.53 (37.46)                                        
  7 Harel-Canada, Anthony     SR Westminster Acad     1:09.39    1:10.01        
                  32.45     1:10.01 (37.56)                                        
  8 Doolittle, Thomas         FR Pine Crest           1:10.76    1:10.96        
                  33.20     1:10.96 (37.76)                                        
B - Final
  9 Shyne, Nicholas           FR Westminster Acad     1:13.39    1:13.04        
                  33.73     1:13.04 (39.31)                                        
 10 Portela, Christopher         Pompano Beach        1:12.95    1:13.72        
                  34.15     1:13.72 (39.57)                                        
 11 Contreras, Gerardo           Pompano Beach        1:14.16    1:14.63        
                  34.77     1:14.63 (39.86)                                        
 12 Bibbee, Aaron             SO Westminster Acad     1:15.23    1:15.45        
                  34.04     1:15.45 (41.41)                                        
 13 Wallach, Mac              SR Grandview Prep       1:22.48    1:20.29        
                  36.84     1:20.29 (43.45)                                        
 14 Digan, Patrick            SR Pope John Paul       1:22.04    1:20.83        
                  38.19     1:20.83 (42.64)                                        
 15 Grenadier, Adam              N. Broward Prep      1:21.27    1:22.05        
                  37.19     1:22.05 (44.86)                                        
 -- Nottingham, Jordan        JR Trinity Christ'n     1:22.11         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rokita, Michal            SO Pine Crest           1:00.06    1:01.18 q      
                  28.84     1:01.18 (32.34)                                        
  2 Cassidy, Quinn            FR Saint Andrew's       1:00.13    1:06.23 q      
                  31.19     1:06.23 (35.04)                                        
  3 Cardenas, Mario           JR Saint Andrew's       1:05.19    1:07.85 q      
                  31.69     1:07.85 (36.16)                                        
  4 Walker, Edward            SO Pine Crest           1:07.43    1:08.36 q      
                  32.34     1:08.36 (36.02)                                        
  5 Takatsuchi, Ryohei        SR Pine Crest           1:05.67    1:08.40 q      
                  32.63     1:08.40 (35.77)                                        
  6 Harel-Canada, Anthony     SR Westminster Acad     1:06.54    1:09.39 q      
                  32.15     1:09.39 (37.24)                                        
  7 Messa, Charley               N. Broward Prep      1:11.00    1:09.97 q      
                  31.91     1:09.97 (38.06)                                        
  8 Doolittle, Thomas         FR Pine Crest           1:12.60    1:10.76 q      
                  33.27     1:10.76 (37.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Portela, Christopher         Pompano Beach        1:12.13    1:12.95 q      
                  33.15     1:12.95 (39.80)                                        
 10 Shyne, Nicholas           FR Westminster Acad     1:14.29    1:13.39 q      
                  33.79     1:13.39 (39.60)                                        
 11 Contreras, Gerardo           Pompano Beach        1:19.25    1:14.16 q      
                  34.29     1:14.16 (39.87)                                        
 12 Bibbee, Aaron             SO Westminster Acad     1:14.22    1:15.23 q      
                  34.07     1:15.23 (41.16)                                        
 13 Grenadier, Adam              N. Broward Prep      1:28.00    1:21.27 q      
                  37.36     1:21.27 (43.91)                                        
 14 Digan, Patrick            SR Pope John Paul       1:19.29    1:22.04 q      
                  38.16     1:22.04 (43.88)                                        
 15 Nottingham, Jordan        JR Trinity Christ'n     1:23.57    1:22.11 q      
                  37.40     1:22.11 (44.71)                                        
 16 Wallach, Mac              SR Grandview Prep       1:28.00    1:22.48 q      
                  36.44     1:22.48 (46.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Blackman, Russell            Pompano Beach        1:27.39    1:23.16        
                  40.17     1:23.16 (42.99)                                        
 18 Ortega, Sebastian            A-Heritagedelray     1:33.00    1:23.60        
                  39.80     1:23.60 (43.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCardy, Jake             FR King's Academy       1:35.05    1:24.79        
                  40.55     1:24.79 (44.24)                                        
 20 Levine, Alex              SO Saint Andrew's       1:28.56    1:24.85        
                  37.87     1:24.85 (46.98)                                        
 21 Nicholson, Jake           SR King's Academy       1:29.30    1:26.60        
                  39.06     1:26.60 (47.54)                                        
 22 Moye, Brandon             SR King's Academy       1:21.56    1:27.25        
                  40.91     1:27.25 (46.34)                                        
 23 Andrews, Eric                Pompano Beach        1:32.60    1:28.71        
                  43.08     1:28.71 (45.63)                                        
 24 Rosenbaum, Matt              N. Broward Prep      1:30.00    1:29.56        
                  39.76     1:29.56 (49.80)                                        
 25 Stoiber, Brandon             CoralSpringsChtr     1:31.60    1:30.75        
                  40.45     1:30.75 (50.30)                                        
 26 Neyra, Daniel             FR Grandview Prep       1:30.91    1:31.09        
                  41.20     1:31.09 (49.89)                                        
 27 Coyra-Calienes, Erik      SO Pope John Paul       1:33.92    1:32.47        
                  42.87     1:32.47 (49.60)                                        
 28 Griffith, Alex            SR King's Academy       1:31.25    1:32.62        
                  39.44     1:32.62 (53.18)                                        
 29 Ortega, Julian               A-Heritagedelray     1:34.00    1:33.21        
                  44.47     1:33.21 (48.74)                                        
 30 Machado, Andrew           FR Grandview Prep       1:43.70    1:34.76        
                  44.23     1:34.76 (50.53)                                        
 31 Borges, Elias             FR Grandview Prep       2:53.60    1:37.02        
                  44.45     1:37.02 (52.57)                                        
 32 Rainer, Jared                CoralSpringsChtr     1:46.73    1:38.38        
                  44.37     1:38.38 (54.01)                                        
 -- Stoiber, Randy               CoralSpringsChtr     1:46.90         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.10        2008 Austin Westlake                            
                         M. Beck, M. Latone, C. Hendriz, S. Tucker         
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
 Pool Record:   3:32.68        2006 Gulliver Prep                              
                         J. Lago, S. Smiddy, A. Mantel, C. Skjong-Nilsen   
                3:33.40  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:53.88    3:38.86        
     1) DeVenuto, Siena SR              2) Aiello, Rebecca JR             
     3) Hammond, Brittany FR            4) Schulhofer, Alina FR           
                  26.11       53.45 (53.45)     1:20.10 (26.65)     1:49.05 (55.60)
        2:15.83 (26.78)     2:44.88 (55.83)     3:10.78 (25.90)     3:38.86 (53.98)
  2 Westminster Academy                               3:58.75    3:46.17        
     1) Offerdahl, Alexandra SR         2) Walkling, Stacey SR            
     3) Israels, Caroline FR            4) Nederlanden, Jessica JR        
                  26.80       56.61 (56.61)     1:22.97 (26.36)     1:53.29 (56.68)
        2:21.48 (28.19)     2:51.59 (58.30)     3:17.26 (25.67)     3:46.17 (54.58)
  3 Saint  Andrew's School                            3:49.15    3:46.60        
     1) King, Amanda SO                 2) Ford, Amanda SO                
     3) Anderson, Sarah SO              4) Aube, Genevieve SR             
                  27.28       56.42 (56.42)     1:23.65 (27.23)     1:54.07 (57.65)
        2:22.20 (28.13)     2:53.67 (59.60)     3:18.84 (25.17)     3:46.60 (52.93)
  4 Pope John Paul II (Boca Raton)                    4:23.39    4:24.11        
     1) Kissel, Emily FR                2) Miller, Christine SR           
     3) Binkowski, Olivia SO            4) Albino, Jackie SO              
                  28.92   1:01.63 (1:01.63)     1:32.63 (31.00)   2:06.19 (1:04.56)
        2:37.78 (31.59)   3:15.40 (1:09.21)     3:30.46 (15.06)   4:24.11 (1:08.71)
  5 Pompano Beach                                     4:24.85    4:29.94        
     1) Aseere, Taylor                  2) Thompson, Sarah                
     3) Coffey, Allison                 4) Contreras, Andrea              
                  31.21   1:08.20 (1:08.20)     1:39.46 (31.26)   2:15.98 (1:07.78)
        2:48.27 (32.29)   3:24.09 (1:08.11)     3:54.93 (30.84)   4:29.94 (1:05.85)
 -- Coral Springs Charter                             3:53.00         DQ        
     1) Hanson, Brittany 10             2) Diamond, Jenna 9               
     3) Campo, Stephanie                4) Hicks, Ashley SR               
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saint  Andrew's School                            3:36.80    3:49.15 q      
     1) King, Amanda SO                 2) Ford, Amanda SO                
     3) Anderson, Sarah SO              4) Aube, Genevieve SR             
                  27.67       56.78 (56.78)     1:24.56 (27.78)     1:54.61 (57.83)
        2:22.90 (28.29)     2:53.75 (59.14)     3:20.38 (26.63)     3:49.15 (55.40)
  2 Coral Springs Charter                             3:51.50    3:53.00 q      
     1) Hanson, Brittany 10             2) Diamond, Jenna 9               
     3) Campo, Stephanie                4) Morris, Lucia                  
                  28.45       58.93 (58.93)     1:26.70 (27.77)     1:56.50 (57.57)
        2:24.60 (28.10)     2:54.82 (58.32)     3:22.28 (27.46)     3:53.00 (58.18)
  3 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:34.34    3:53.88 q      
     1) Crispo, Miriam JR               2) McKeon, Mallory SO             
     3) Veale, Hannah 8                 4) Chaney, Kaelah FR              
                  28.22       58.46 (58.46)     1:15.87 (17.41)     1:56.98 (58.52)
        2:25.19 (28.21)     2:56.52 (59.54)     3:24.63 (28.11)     3:53.88 (57.36)
  4 Westminster Academy                               3:46.90    3:58.75 q      
     1) Offerdahl, Alexandra SR         2) Kranz, Amy                     
     3) Nava, Caroline                  4) Walkling, Stacey SR            
                  26.83       56.83 (56.83)     1:27.32 (30.49)   2:00.33 (1:03.50)
        2:29.85 (29.52)   3:01.82 (1:01.49)     3:28.21 (26.39)     3:58.75 (56.93)
  5 Pope John Paul II (Boca Raton)                    4:24.77    4:23.39 q      
     1) Kissel, Emily FR                2) Miller, Christine SR           
     3) Binkowski, Olivia SO            4) Albino, Jackie SO              
                  28.47   1:00.55 (1:00.55)     1:32.09 (31.54)   2:06.61 (1:06.06)
        2:39.55 (32.94)   3:16.08 (1:09.47)     3:33.45 (17.37)   4:23.39 (1:07.31)
  6 Pompano Beach                                     4:32.44    4:24.85 q      
     1) Aseere, Taylor                  2) Townsend, Chelsea              
     3) Thompson, Sarah                 4) Coffey, Allison                
                  30.52   1:06.03 (1:06.03)     1:36.87 (30.84)   2:15.12 (1:09.09)
        2:44.52 (29.40)   3:25.81 (1:10.69)     4:24.85 (59.04)     4:24.85 (59.04)
 -- King's Academy (West Palm Bch)                         NT         NS        
     1) Martin, Katie SR                2) George, Megan JR               
     3) Rubis, Sabrina FR               4) Francis, Charlie FR            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
 Pool Record:   3:15.19        2007 Cardinal Gibbons                           
                         H. Cwalinski, J. Jessell, M. Zislin, D. Sutton III
                3:11.32  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:26.23    3:17.72        
     1) Veale, Thomas JR                2) Arrillaga, Jose SR             
     3) Betschart, Marcel SO            4) Eisenberger, Gotti SO          
                  23.84       49.36 (49.36)     1:13.27 (23.91)     1:40.24 (50.88)
        2:03.76 (23.52)     2:29.92 (49.68)     2:52.66 (22.74)     3:17.72 (47.80)
  2 Saint  Andrew's School                            3:25.83    3:20.12        
     1) Norton, Stephen SR              2) Cassidy, Quinn FR              
     3) Norton, Gregory JR              4) Toulson, Wali SO               
                  24.50       50.36 (50.36)     1:14.37 (24.01)     1:40.19 (49.83)
        2:04.56 (24.37)     2:30.91 (50.72)     2:54.17 (23.26)     3:20.12 (49.21)
  3 Westminster Academy                               3:25.81    3:25.25        
     1) Saunders, Austin SO             2) Johnstone, Logan FR            
     3) Barbar, A.J. JR                 4) D'Onofrio, Joseph SR           
                  24.92       51.36 (51.36)     1:15.29 (23.93)     1:42.89 (51.53)
        2:00.29 (17.40)     2:34.62 (51.73)     2:57.87 (23.25)     3:25.25 (50.63)
  4 Pompano Beach                                     3:24.99    3:25.51        
     1) Teuchert, Benjamin              2) Sgrignoli, Timothy             
     3) Shahan, Thomas                  4) Walsh, John                    
                  24.66       51.19 (51.19)     1:15.83 (24.64)     1:43.58 (52.39)
        2:07.89 (24.31)     2:37.21 (53.63)     3:00.11 (22.90)     3:25.51 (48.30)
  5 American Heritage (Delray Bch)                    3:54.06    3:54.21        
     1) Lazzara, Gianni                 2) Needleman, Ethan               
     3) Landau, Max                     4) Murray, Paul                   
                  27.15       56.23 (56.23)     1:23.11 (26.88)     1:53.60 (57.37)
        2:26.85 (33.25)   3:05.81 (1:12.21)     3:29.22 (23.41)     3:54.21 (48.40)
  6 Pope John Paul II (Boca Raton)                    3:59.52    3:58.32        
     1) Souza, Zack SR                  2) Rubsamen, Chris SR             
     3) Rickey, Carl JR                 4) Digan, Patrick SR              
                  25.95       54.30 (54.30)     1:22.68 (28.38)   2:00.90 (1:06.60)
        2:23.44 (22.54)     2:55.66 (54.76)     3:24.23 (28.57)   3:58.32 (1:02.66)
  7 Coral Springs Charter                             4:45.69    4:43.50        
     1) Macquire, Derek                 2) Stoiber, Brandon               
     3) Tolomeo, Tyler                  4) Hanson, Logan                  
                  32.81   1:10.14 (1:10.14)     1:42.45 (32.31)   2:21.32 (1:11.18)
        2:56.28 (34.96)   3:36.57 (1:15.25)     3:51.69 (15.12)   4:43.50 (1:06.93)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pompano Beach                                     3:25.20    3:24.99 q      
     1) Teuchert, Benjamin              2) Sgrignoli, Timothy             
     3) Shahan, Thomas                  4) Walsh, John                    
                  24.33       50.99 (50.99)     1:15.58 (24.59)     1:42.76 (51.77)
        2:07.60 (24.84)     2:36.00 (53.24)     2:59.30 (23.30)     3:24.99 (48.99)
  2 Westminster Academy                               3:26.28    3:25.81 q      
     1) Johnstone, Logan FR             2) Barbar, A.J. JR                
     3) Saunders, Austin SO             4) D'Onofrio, Joseph SR           
                  24.59       51.86 (51.86)     1:17.19 (25.33)     1:44.24 (52.38)
        2:08.90 (24.66)     2:35.03 (50.79)     2:59.02 (23.99)     3:25.81 (50.78)
  3 Saint  Andrew's School                            3:15.51    3:25.83 q      
     1) Norton, Stephen SR              2) Cassidy, Quinn FR              
     3) Norton, Gregory JR              4) Weigel, Scott JR               
                  25.37       50.35 (50.35)     1:14.63 (24.28)     1:41.49 (51.14)
        2:06.50 (25.01)     2:32.77 (51.28)     2:59.18 (26.41)     3:25.83 (53.06)
  4 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:15.60    3:26.23 q      
     1) Takatsuchi, Ryohei SR           2) Arrillaga, Jose SR             
     3) Erton, Erik SR                  4) Rokita, Michal SO              
                  25.38       51.68 (51.68)     1:15.83 (24.15)     1:42.97 (51.29)
        2:07.60 (24.63)     2:34.75 (51.78)     2:59.56 (24.81)     3:26.23 (51.48)
  5 American Heritage (Delray Bch)                    4:10.00    3:54.06 q      
     1) Lazzara, Gianni                 2) Needleman, Ethan               
     3) Landau, Max                     4) Murray, Paul                   
                  26.97       55.90 (55.90)     1:23.55 (27.65)     1:53.62 (57.72)
        2:27.90 (34.28)   3:06.55 (1:12.93)     3:29.12 (22.57)     3:54.06 (47.51)
  6 Pope John Paul II (Boca Raton)                    3:59.88    3:59.52 q      
     1) Souza, Zack SR                  2) Rubsamen, Chris SR             
     3) Rickey, Carl JR                 4) Digan, Patrick SR              
                  29.40   1:01.56 (1:01.56)     1:26.67 (25.11)     1:55.36 (53.80)
        2:25.17 (29.81)   2:57.94 (1:02.58)     3:26.68 (28.74)   3:59.52 (1:01.58)
  7 Coral Springs Charter                             4:00.25    4:45.69 q      
     1) Tolomeo, Tyler                  2) Espenosa, Ronnie               
     3) Macquire, Derek                 4) Hanson, Logan                  
                  34.93   1:12.99 (1:12.99)     1:45.76 (32.77)   2:25.70 (1:12.71)
        2:58.28 (32.58)   3:34.87 (1:09.17)     3:49.63 (14.76)   4:45.69 (1:10.82)
 -- Trinity Christian (Lake Worth)                    4:13.39         DQ        
     1) Angelman, Andrew JR             2) Cruz-Rivera, J.P. JR           
     3) Nottingham, Jordan JR           4) Ansell, Thomas JR              
 -- King's Academy (West Palm Bch)                         NT         NS        
     1) Davis, Jordan SR                2) Percy, Jacob FR                
     3) Nicholson, Jake SR              4) Moye, Brandon SR               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Pine Crest (Fort Lauderdale)        586   2. Saint  Andrew's School              412
  3. Coral Springs Charter               301   4. Westminster Academy                 266
  5. Pompano Beach                        96   5. Pope John Paul II (Boca Raton)       96
  7. American Heritage (Delray Bch)       78   8. King's Academy (West Palm Bch)       53
  9. Fau (Boca Raton)                     52  10. Grandview Prep (Boca Raton)          44
 11. Trinity Christian (Lake Worth)       14                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Pine Crest (Fort Lauderdale)        588   2. Saint  Andrew's School              485
  3. Westminster Academy                 254   4. Pompano Beach                     219.5
  5. American Heritage (Delray Bch)    131.5   6. Coral Springs Charter               118
  7. Pope John Paul II (Boca Raton)       77   8. Grandview Prep (Boca Raton)          48
  9. North Broward Prep                   41  10. King's Academy (West Palm Bch)       30
 11. Trinity Christian (Lake Worth)       28  12. Fau (Boca Raton)                     12